PDA

View Full Version : περιεργο προβλημα με το ποοσοστο των τροπαιων



AriStos13
06-03-2011, 14:22
εχω το εξης προβλημα με τα τροπαια..
κοιταζοντας τα στο ps3 και κοιταζοντας τα στο επισημο site του ps3 υπαρχουν διαφορες στα ποσοστα της % αναμεσα τους..
αλλοτε μεγαλες αλλοτε μικρες..!!
π.χ. το brotherhood στο ps3 μου το βγαζει 84% ενω στο σαιτ μου το βγαζει 71%!
γιατι γινετε αυτο??

dykon
06-03-2011, 15:08
mipos metraei kai dlc sto site?

AriStos13
06-03-2011, 15:10
δεν αποκλειεται να ειναι και αυτο..και εγω το σκεφτηκα..αλλα υπαρχει dlc στο brotherhood
που περιεχει τροπαια??
νομιζω εχει ανακοινωθει ενα αλλα δεν εχει κυκλοφορησει!

dykon
06-03-2011, 15:18
den ksero gia to brotherhood prosopika alla nomizo ola ta dlc twn paixnidiwn exoun trophies

AriStos13
06-03-2011, 15:25
στο brotherhood εχουν προσθεσει τα τροπαια απο ενα dlc προκειται να βγαλουν..!
αλλα και σε αλλα παιχνιδια εχω το ιδιο θεμα!!

dykon
06-03-2011, 15:38
nai kai ego to idio se uncharted 2 kai dante s inferno.

polynekros
06-03-2011, 15:38
το site γενικά υστερεί.Πέρα απο λάθος ποσοστά, εμένα μου κόβει πλατίνες, πχ βλέπω το Uncharted 2 αλλα όχι και το 1.΄Οπως επίσης αν κάνεις συγκριτικό να δείς ποιοί άλλοι φίλοι σου παίζουν και έχουν trophies σε ένα παιχνίδι, τα στοιχεία είναι σχεδόν πάντα λανθασμένα.Forget about it.

AriStos13
06-03-2011, 15:47
γιατι ομως αλλα τα εχει σωστα και αλλα λαθος..
πληροφοριακα τελειω ρωταω!!

enstikto
06-03-2011, 16:51
To 71% στο brotherhood είναι σίγουρα λόγο του καινούριου dlc. Το site έχει δικιά του βάση δεδομένων για κάθε παιχνίδι και προφανώς έχει περάσει τα τρόπαιά του dlc τα οποία δεν φαίνονται στο ps3 σου γιατί δεν έχεις κάνει το τελευταίο update.
Κάποια παιχνίδια πάντος και μένα δεν μου τα εμφανίζει καν.
Θα σου πρότεινα να φτιάξεις κάρτα στο yourgamercards που φαίνετε τον τελευταίο καιρό να μην έχει τέτοια προβλήματα και δεν κάνει επιλογές στο τι θα δείξει και τι όχι :P

AriStos13
07-03-2011, 15:00
ανωμαλια και αυτη ομως..!!
δεν εχει κυκλοφορησει ακομα το dlc και εχουν προσθεσει τα τροπαια..!!
παντως Δημητρη δικιο ειχες...
εφτιαξα και εγω κάρτα στο yourgamercards..
ειναι πολυ καλυτερη και εχει και απειρες επιλογες για φοντο!!!

antoniss
10-03-2011, 13:50
Για να μην ανοίγω νέο thread επειδή έχει σχέση με το ποσοστό και ακόμα χειρότερο το γράφω εδώ !

ξεκίνησα πριν λίγες μέρες το Ben 10 Ultimate Alien: Cosmic Destruction για την πλατίνα και μόνο ,

θα πω το πρόβλημα που έχω χοντρικά για να μην σας κουράζω κιόλας ,
το παιχνίδι έχει 8 levels , σε κάθε level λοιπόν έχει 3 collectibles τα οποία τα λέει Sumo Slammer και με το που βρεις και το 3ο σου δίνει ένα trophy σε κάθε πιστα , δλδ 8 trophies σύνολο.

Επίσης όταν βρεις όλα collectibles σε όλες τις πίστες (δλδ έχεις πάρει και τα 8 αντίστοιχα trophies που είπα παραπάνω) σου δίνει το gold trophy :
Electric Slameroo! (Found all of the hidden Sumo Slammers in the game)

Εδώ λοιπόν είναι το πρόβλημά μου !
Έχω βρει όλα τα sumo slammers έχω πάρει κανονικά και τα 8 αντίστοιχα trophies αλλά ΔΕΝ μου δίνει το gold trophy Electric Slameroo!
δείτε και στην κάρτα μου στην υπογραφή , στα τρόπαια του παιχνιδιού να δείτε τι εννοώ !Είναι το μόνο που μου έχει μείνει για να πάρω πλατίνα !
Δεν ξέρω τι κόλλημα έχει φάει , είδα και στα γνωστά sites αλλά δεν αναφέρει κανείς να έχει κανένα glitch ή κάτι τέτοιο !

Σκέφτομαι να σβήσω το save file και να το ξεκινήσω από την αρχή , αλλά εκτός ότι είναι και βαρετό είναι και νοικιασμένο το παιχνίδι και το κυριότερο δεν ξέρω αν θα έχει αποτέλεσμα , τουλάχιστον να το ήξερα να το ξεκίναγα!

Το έχει πάθει κανείς αυτό ? ακόμα και σε άλλο παιχνίδι ?
τι μπορεί να φταίει ??:priest:

enstikto
10-03-2011, 13:54
Έχει μήπως chapter select? Δεν το έχω παίξει το game οπότε δεν μπορώ να ξέρω αλλά μερικά παιχνίδια όταν κάνεις chapter select "ξεχνάνε" τι έχεις κάνει πιο πριν.
Αν για παράδειγμα τα βρήκες όλα στα 5 chapters αλλά στο 6ο όχι και μετά τα βρήκες με chapter select ίσως να φταίει αυτό...
Λέω ίσως βέβαια γιατί απλά είναι μία σκέψη αυή...

antoniss
10-03-2011, 14:11
Έχει μήπως chapter select? Δεν το έχω παίξει το game οπότε δεν μπορώ να ξέρω αλλά μερικά παιχνίδια όταν κάνεις chapter select "ξεχνάνε" τι έχεις κάνει πιο πριν.
Αν για παράδειγμα τα βρήκες όλα στα 5 chapters αλλά στο 6ο όχι και μετά τα βρήκες με chapter select ίσως να φταίει αυτό...
Λέω ίσως βέβαια γιατί απλά είναι μία σκέψη αυή...

ναι έχει level select και μπορείς ανα πάσα στιγμή να παίξεις από την αρχή κάποια πίστα ξανά , μέχρι την πίστα που έχεις φτάσει εννοείται.

Εγώ όταν το τερμάτισα επειδή το έπαιζα χωρίς guide για το collectibles , το τελείωσα και δεν τα είχα βρεί από τρεις πίστες .

Οπότε έπαιξα από το level select την 1ή / 3η και 7η πίστα όπου και τα βρήκα και μου έδωσε κανονικά τα αντίστοιχα trophies.
Λογικά αφού μου τα έδωσε , όταν μου εμφανίστηκε και το τελευταίο trophy δεν θα έπρεπε να μου δώσει και το gold ?

Τι να πω δεν ξέρω , το θέμα είναι ότι τώρα τι μπορεί να κάνω ?
Θα το ξεκινήσω αν έχει new game γιατί δεν θυμάμαι , αλλιώς θα σβήσω το save file και θα το ξανα αρχίσω...

το βαριέμαι ρε γαμ@#το....:doh:

enstikto
10-03-2011, 14:39
Πιθανόν να σου έγινε γιατί μάλλον δεν κρατάει συνολικά στατιστικά όταν παίζεις level select.
Λογικά αν κανείς full playthrough κ μαζέψεις τα πάντα θα στο δώσει. Ίσος να ταν καλύτερο παντός για καλό κ για κακό να το σβησεις το save ;)

antoniss
10-03-2011, 15:25
Πιθανόν να σου έγινε γιατί μάλλον δεν κρατάει συνολικά στατιστικά όταν παίζεις level select.
Λογικά αν κανείς full playthrough κ μαζέψεις τα πάντα θα στο δώσει. Ίσος να ταν καλύτερο παντός για καλό κ για κακό να το σβησεις το save ;)

ε μάλλον αυτό θα κάνω θα το σβήσω και πάλι από την αρχή !

tnx Δημήτρη

EDIT : Τελικά την πήρα την πλατίνα , παίζοντας από την αρχή όλες τις πίστες και ξαναπέρνοντας όλα τα colectibbles από την αρχή , δεν είχε να κάνει με το level select όμως γιατί από εκεί ξεκίνησα την 1η πίστα , δεν έκανα δλδ New game απλά επέλεξα την 1η και μετα σερί μέχρι το τέλος !
Το άλλο περίεργο που παρατήρησα όμως είναι ότι σε κάποιες πίστες δεν υπήρχαν και τα 3 collectibles που έχει η κάθε πίστα αλλά μόνο το 1 ή τα 2 !
Για κάποιον λόγο από εκεί θεωρώ ήταν το "πρόβλημα" αφού μόλις το έπαιξα πάλι και τα πήρα μου το έδωσε το gold trophy και καπάκι το platinum!
τεσπα όλα καλά τελικά αν και ότι θα ξενυχτούσα για να πάρω πλατίνα σε αυτό το game δεν το περίμενα !χαχα