PDA

View Full Version : Πως να περάσετε custom 3.60/3.71 M33 στο psp slim! (για psp με 3.60 official fw)



NonBorn
14-10-2007, 16:56
Πως να περάσετε custom 3.60/3.71 M33 στο psp slim!

Αν και τη στιγμή που γράφετε αυτός ο οδηγός το psp slim με custom firmware δεν παρέχει απόλυτη συμβατότητα με τα homebrew προγράμματα μιας και δεν είναι συμβατό με τον 1.50 kernel παρόλα αυτά γίνονται προσπάθειες για να βρεθεί και εδώ μια λύση (σύντομα την αναμένουμε), αλλά σίγουρα ένα custom firmware είναι πάντα ευπρόσδεκτο! ;) Η διαδικασία είναι αρκετά απλή ακόμα και αν δεν έχετε ιδέα από το psp και το τι παίζει με τα custom firmware οπότε δε χάνετε τίποτα να το δοκιμάσετε! To αποτέλεσμα σίγουρα θα σας ικανοποιήσει! :D


Θα χρειαστείτε

Ι. Ένα psp fat με 1.50 fw ή κάποιο custom (δλδ. με δυνατότητα να τρέξει homebrew για να φτιάξουμε τον installer μας για το slim - σε kernel 1.50 πάντα -> Από το recovery menu ρυθμίστε τον kernel σε 1.50).

II. Μια pandora's battery μαζί με την magic memory stick. Οδηγός εδώ (http://www.ps3forums.gr/VB3/showthread.php?t=920)!

ΙΙΙ. Αυτά εδώ τα αρχεία.
τα official 3.40 και 3.50 firmwares: eboot 3.40 εδώ (http://www.psp-hacks.com/file/1130) eboot 3.50 εδώ (http://www.psp-hacks.com/file/1164)
Installer: http://rapidshare.com/files/54780570/360M33-SLIM.rar


Πριν ξεκινήσετε κατεβάστε τα παραπάνω αρχεία. Αφού έχετε δημιουργήσει την pandora's battery και την memory stick αφήστε τες στην άκρη δε θα μας χρειαστούν ακόμα. Ξεκινάμε...

1. Παίρνουμε το fat psp (σε kernel 1.50) τοποθετούμε μέσα την magic memory stick μπαίνουμε σε usb mode και κάνουμε copy και paste τα αρχεία pandora_slim και pandora_slim% στον φάκελο GAME αν το psp τρέχει 1.50 fw ή στον φάκελο GAME150 αν το psp τρέχει custom fw.

2. Παίρνουμε τα official 3.40 και 3.50 firmwares, τα μετονομάζουμε σε 340.PBP και 350.PBP αντίστοιχα και τα βάζουμε (μέσω usb mode πάντα) μέσα στο φάκελο pandora_slim.

3. Αφού έχουμε όλα τα αρχεία στη θέση τους βγαίνουμε από το usb mode και πάμε στο game του xmb, διαλέγουμε το Pandora Slim PSP Installer και πατάμε "Χ" για να τρέξει. Αυτό θα μας φτιάξει τον installer και όταν τελείωσει θα κάνει exit μόνο του, οπότε περιμένουμε να ολοκληρωθεί η διαδικασία.

4. Αφού φτιάξουμε και τον installer είμαστε έτοιμοι να φλασάρουμε το slim psp μας.

5. Βάζουμε την magic memory stick στο slim μας, συνδέεουμε το καλώδιο τροφοδοσίας και στη συνέχεια τοποθετούμε την pandora's battery που έχουμε φτιάξει. Το psp θα ανοίξει μόνο του. Μην ανησυχείτε από την μαύρη εικόνα είναι επειδή το slim δεν υποστηρίζει 1.50 kernel.

6. Αφού έχει ανοίξει το slim πατάμε το "X" για να αρχίσει η διαδικασία της εγκατάστασης. Καθ΄όλη τη διάρκεια δε θα δείτε κάτι στην οθόνη μιας και ο 1.50 kernel όπως είπαμε δεν υποστηρίζεται από τα slim, παρόλα αυτά μπορείτε να δείτε ότι κάτι γίνεται στο psp βλέποντας ότι αναβοσβήνει το πορτοκαλί led της memory stick.

7. Η διαδικασία διαρκεί πολύ λίγο, μερικά δευτερόλεπτα, και μετά απ' αυτό το psp κλείνει μόνο του. Αφού κλείσει το psp, βγάζουμε την pandora's battery και βάζουμε την κανονική μπαταρία του slim.

8. Ανοίξτε το slim σας και κάντε check την version του fw. Έχετε πλέον ένα slim με custom 3.60 m33. :D Μπορείτε να περάσετε εύκολα τo 3.71 m33 fw πλέον χρησιμοποιόντας τον easy installer. Κατεβάστε το από εδώ (http://rapidshare.com/files/57775839/371M33Installer.exe)!


Κάντε την pandora's πάλι κανονική μπαταρία

A. Συνδέουμε το fat psp με το καλώδιο τροφοδοσίας χωρίς μπαταρία μέσα και ενώ έχουμε την magic memory stick μέσα στο psp μας.

B. Βάζουμε την pandora's και τρέχουμε στο psp το Pandora Battery Maker αλλά αυτή τη φορά πατάμε "τετράγωνο" για να κάνουμε restore την μπαταρία. Αφού κάνει restore, το πρόγραμμα θα κάνει exit και η μπαταρία θα είναι πάλι όπως πριν. ;) So simple...

Donald
15-10-2007, 00:48
:1appl::1appl::1appl:
ευχαριστούμε αγέννητε! Θυμισέ μου να σου στείλω το δωράκι σου στα γεννέθλια σου :giggle:

NonBorn
15-10-2007, 16:21
:1appl::1appl::1appl:
ευχαριστούμε αγέννητε! Θυμισέ μου να σου στείλω το δωράκι σου στα γεννέθλια σου :giggle:

A δηλαδή υπάρχει κάποιος που διαβάζει τα guides και κάποιον θα βοηθήσουν δε τα γράφω τσάμπα... :p

Όσο για το δωράκι... Τελικά που το ξανασκέφτομαι δεν είμαι και πολύ αγγένητος και έχω γενέθλια μέσα στο Νοέμβρη με τα πολλά games, κάτι θα βρούμε για δώρο...... χαχα:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

Akolov
15-10-2007, 16:24
Εγώ ξεχρέωσα με το Motorstorm....ξου από εδώ βρες αλλού να κάνεις ζητιανιές :tongue::tongue::tongue:

NonBorn
15-10-2007, 16:26
Εγώ ξεχρέωσα με το Motorstorm....ξου από εδώ βρες αλλού να κάνεις ζητιανιές :tongue::tongue::tongue:

Εγώ έπρεπε να σου δώσω game και τελικά εσύ μου 'δωσες!:mad: Τέλοσπαντων ας μην ξεφύγουμε κι άλλο από το θέμα... ;)

sdancer
13-11-2007, 13:34
Φιλε NonBorn καλά τα λές αλλα μπερδεύτικα λίγο.

Κατ' αρχήν. Δεν εξηγείς τι επέμβαση πρέπει να γίνει στην ίδια τη μπαταρία. Που μπορεί κανείς να βρεί τέτοια μπαταρία στην Ελλάδα (εκτός απο ebay κτλ) ? Υπάρχουν οδηγίες κατασκευής ?

Επίσης η έκδοση που έχω είναι η Slim & lite με firmware 3.60. Αν περάσω τη custom έκδοση του firmware θα έχω την έκδοση 1.50 ή απλά μια "σπασμένη" έκδοση του 3.60? Θα έχω δηλαδή όλα τα πλεονεκτήματα της έκδοσης 3.60 συν τη δυνατότητα να τρέχω homebrew applications ? Μπορώ να αναβαθμίσω στην έκδοση 3.71 ?

Τι γίνεται στην περίπτωση που δεν υπάρχει κάποιο Fat PSP ? Υπάρχει η δυνατότητα να "τρέξει" η όλη διαδικασία ?

Φιλικά
sdancer

NonBorn
13-11-2007, 18:26
Φιλε NonBorn καλά τα λές αλλα μπερδεύτικα λίγο.

Κατ' αρχήν. Δεν εξηγείς τι επέμβαση πρέπει να γίνει στην ίδια τη μπαταρία. Που μπορεί κανείς να βρεί τέτοια μπαταρία στην Ελλάδα (εκτός απο ebay κτλ) ? Υπάρχουν οδηγίες κατασκευής ?

Επίσης η έκδοση που έχω είναι η Slim & lite με firmware 3.60. Αν περάσω τη custom έκδοση του firmware θα έχω την έκδοση 1.50 ή απλά μια "σπασμένη" έκδοση του 3.60? Θα έχω δηλαδή όλα τα πλεονεκτήματα της έκδοσης 3.60 συν τη δυνατότητα να τρέχω homebrew applications ? Μπορώ να αναβαθμίσω στην έκδοση 3.71 ?

Τι γίνεται στην περίπτωση που δεν υπάρχει κάποιο Fat PSP ? Υπάρχει η δυνατότητα να "τρέξει" η όλη διαδικασία ?

Φιλικά
sdancer

- Καμία επέμβαση δε χρειάζεται να κάνεις στην μπαταρία (η οποία είναι μία κανονική μπαταρία ενός fat psp). To μόνο που θα χρειαστεί να κάνεις είναι backup της flash της μπαταρίας για να την επαναφέρεις στην λειτουργική της κατάσταση μετά το τέλος της διαδικασίας!

- Αφού χρησιμοποιήσεις την pandora's θα περάσεις στο slim την έκδοση 3.60Μ33. Το psp slim προς το παρόν τουλάχιστον δεν υποστηρίζει τον kernel150 και συνεπώς δε τρέχει homebrew που βασίζονται και έχουν γραφτεί για το 1.50. Θα μπορείς να τρέχεις εφαρμογές από την memory stick όμως κανονικά.

- Ναι μπορείς να περάσεις την 3.71 με τον easy installer πολύ γρήγορα και εύκολα αφού έχεις 3.60Μ33 στο slim σου!