PDA

View Full Version : "το Ps3 είναι χάσιμο χρόνου..."



Sasori
13-10-2007, 21:56
http://www.gamelife.gr/cPages/news.asp?id=1515

Παιδιά το είδατε αυτό? Ο "πληθωρικός" και πολλά βαρύς "Γάβης Νούλης" προσπαθεί να καλύψει την ανικανότητα (ή τεμπελιά) της ομάδας του να εκμεταλευτεί τις δυνατότητες της νέας γενιάς, θάβοντας το PS3. Ισχυρίζεται ότι ο επεξεργαστής πολλών πυρήνων της κονσόλας προκαλεί "μίσος" στους developers και είναι χάσιμο χρόνου.

Καταλάβατε? Επειδή δεν μπορεί να κάνει απλά copy-paste τον κώδικα ενος (ομολογουμένως καταπληκτικού) παιχνιδιού για να μοσχοπουλήσει ξαναζεσταμένο φαγητό σε καινούργια αγορά, βγαίνει και λέει ηλιθιότητες... Βλέπετε η μεταφορά του Half Life 2 στο PS3 ήταν πολύ δύσκολη γιατί απαιτούσε και... προγραμματισμό!!! Ανήκουστα πράγματα δηλαδή... Πω πω, ποιος κάθεται τώρα να φτιάξει ένα παλιό παιχνίδι από την αρχή...

Πάντως ο τύπος, διαβάζοντας κι άλλες δηλώσεις του στο παρελθόν, μισεί οτιδήποτε έχει περισσότερο από έναν πυρήνα. Α ρε Sony, IBM, AMD, Intel δεν ρωτήσατε τον "Γάβη Νούλη" πριν φτιάξετε επεξεργαστές. Καλά πάθατε, τώρα θα χρεοκοπήσετε...

PDS
13-10-2007, 21:58
Να δεις πως αλλαζουν αυτες οι δηλωσεις σε λιγο καιρο...:angry:
''Ναι ειναι καπως δυσκολο αλλα αμα το μαθεις..''θα πει τοτε.:angry:

Maximvs
13-10-2007, 22:06
ελατε ρε παιδια...δεν τον βλεπετε οτι ειναι ιδιος ο Bill Gates????...τι περιμενατε να πει δηλαδη????

Sasori
13-10-2007, 22:14
δεν τον βλεπετε οτι ειναι ιδιος ο Bill Gates????

Ναι, πράγματι, αν βάλεις τη φάτσα του "Βασίλη" στο Photoshop και την κάνεις stretch 100 φορές, μοιάζουν σαν δυο σταγόνες νερό! Έκδοση πολλών κυβικών του Bill προσοχή φυλαχτείτε γιατί θα σκάσει:paperbag:.

Maximvs
13-10-2007, 22:18
παντως να ξερετε κατι παιδια.οπως ειχε πει καποιος γνωστος τραγουδιστης και ειχε απολυτο δικιο τελικα ''.....αφου ασχολουνται μαζι μου , αυτο παει να πει οτι εχω επιτυχια και με υπολογιζουν.θα ανησυχουσα αν δεν με σχολιαζε κανεις ειτε καλα , ειτε ασχημα''...

οποτε αφου ασχολουνται τοσο πολυ με το Ps3 τη στιγμη που εχει 1-2 παιχνιδια μονο καλα ακομα,αυτο σημαινει οτι το τρεμουν εκει στην Ms...

PDS
14-10-2007, 01:59
παντως να ξερετε κατι παιδια.οπως ειχε πει καποιος γνωστος τραγουδιστης και ειχε απολυτο δικιο τελικα ''.....αφου ασχολουνται μαζι μου , αυτο παει να πει οτι εχω επιτυχια και με υπολογιζουν.θα ανησυχουσα αν δεν με σχολιαζε κανεις ειτε καλα , ειτε ασχημα''...

οποτε αφου ασχολουνται τοσο πολυ με το Ps3 τη στιγμη που εχει 1-2 παιχνιδια μονο καλα ακομα,αυτο σημαινει οτι το τρεμουν εκει στην Ms...

Ειπες την καλυτερη κουβεντα:1appl::)
Ακριβως ετσι ειναι τα πραγματα.

Ειμαστε σε μια γενια οπου ο καθε ενας λεει το μακρυ του και το κοντο του διοτι γνωριζει οτι θα βγει στο ιντερνετ και αρκετοι(αν οχι ολοι) θα το διαβασουν.

Εχουμε ακουσει πολλες παπαριες και εχουμε να ακουσουμε ακομα απειρες μεχρι το τελος αυτης της γενιας.Το θεμα ειναι οτι καποιοι τα τρωνε αμασητα και τα προβαλουν ως δεδομενα σε διαφορα φορουμ.:giggle:

Οπως ειπες αυτοι που φοβουνται ...γαβγιζουν.Το θεμα ειναι ποιοι γαβγιζουν περισσοτερο?δεν νομιζω οτι χρειαζεται να απαντησω;)

desperate_gamer
14-10-2007, 23:55
"Γάβης Νούλης"! :rofl::rofl::rofl:

Πάντως αυτός βρίζει τα πάντα. Όχι μόνο αυτά που έχουν παραπάνω από δυο πυρήνες. Έχει κάνει τίποτα πέρα από το Half-Life;

MaRkUs_
15-10-2007, 01:12
ε πως δεν έχει κάνει ο τύπος:ρρ κωλοβαράει όλη μέρα:ρ

mails
16-10-2007, 17:41
Βασικά ρε παιδιά και ποιός είναι ο Γάβης Νούλης? Εγώ ασχολούμαι χρόνια με το gaming και δεν τον ξέρω, δεν κατάλαβα γιατί κάνουμε θέμα την άποψη του συγκεκριμένου κυρίου.

Sasori
16-10-2007, 22:03
Βασικά ρε παιδιά και ποιός είναι ο Γάβης Νούλης? Εγώ ασχολούμαι χρόνια με το gaming και δεν τον ξέρω, δεν κατάλαβα γιατί κάνουμε θέμα την άποψη του συγκεκριμένου κυρίου.

Εάν ασχολήσε χρόνια με το gaming, αποκλείεται να μην έχεις ακουστά το Half-Life. Ο Gabe Newell είναι ο δημιουργός της εν λόγω σειράς και το αφεντικό της Valve, της εταιρίας ανάπτυξης.

greekteo
16-10-2007, 23:15
1 ξαδερφος του Billakou ειναι. :p
Ειπε κατι και αυτος για να μπει το ονομα του στην επικαιροτητα, κλασσικα πραματα... Αχ τι κανουν μερικοι για λιγη ακομα δημοσιοτητα

Narmo
24-10-2007, 02:40
http://www.gamelife.gr/cPages/news.asp?id=1542

deite kai afto.... elpizo na ginei kati ...ps3 einai mia arketa kali konsola pera apo tous fanatismous kai den tis aksizi kati tetio ...opos kai se kamia konsola sto parelthon ...omos ta pragmata dixnoun alios ..

ps4
24-10-2007, 04:20
δεν νομιζω οτι λεει κατι αυτο κατα την γνωμη μου.

το μελλον θα δειξει.

greekteo
24-10-2007, 15:11
Το 2008 θα ναι καθοριστικο ετος για το ps3

vasses
24-10-2007, 16:57
http://www.gamelife.gr/cPages/news.asp?id=1542

deite kai afto.... elpizo na ginei kati ...ps3 einai mia arketa kali konsola pera apo tous fanatismous kai den tis aksizi kati tetio ...opos kai se kamia konsola sto parelthon ...omos ta pragmata dixnoun alios ..

An exei provlima i mama ton 3rd party games tote ti na pei to wii , ayto exei to megalitero provlima asxeta an gia logous skopimotitas den to anaferoune se kanena site kai to xbox episis poli megalo provlima

muku
24-10-2007, 17:53
An exei provlima i mama ton 3rd party games tote ti na pei to wii , ayto exei to megalitero provlima asxeta an gia logous skopimotitas den to anaferoune se kanena site kai to xbox episis poli megalo provlima

Καλά αν έχουν όλες οι κονσόλες πρόβλημα, τότε για που φτιάχνουν τα παιχνίδια όλοι οι developers?? Για pc και κινήτα? :frog: Πάντως πολλές φορές έχει ακουστεί ότι οι devs θα κάνουν στροφή προς το wii. Mέχρι στιγμής αυτό που βλέπω πάντως είναι, τα περισσότερα παιχνίδια να βγαίνουν και στις 2 δυνατές κονσόλες νέας γενιάς και στους υπολογιστές με ελαφρώς περισσότερα να βγαίνουν για xbox και pc. Αλλά αυτά είναι καθαρά games που δεν έχουν και τόσο απήχηση στους κονσολάδες. Σ' αυτή τη γενιά μόνο έχω συναντήσει αυτό το πράγμα με τα shooters, fps και όχι μόνο, πολύ shoot-em-up ρε γμτ... Τι να πω.

Γενικά πάντως πρέπει να είναι αρκετά πιο δύσκολο και χρονοβόρο να φτιάξεις ένα παιχνίδι για ps3 παρά για xbox. Αλλά έτσι ήταν και με το ps2, κανείς δεν παραπονιόταν τόσο πολύ όμως. Απλά τώρα έχουν βαλθεί όλοι να μας ρίξουν την κονσόλα. Αν είναι δυνατόν, σήμερα είδα 2 reviews για ratchet, το gamespot έδωσε 7.5 και το ign 9.4. Πρέπει να έχει "συνεισφέρει" και η microsoft στη δημιουργία αυτού του αρνητικού κλίματος, σίγουρα.

vasses
24-10-2007, 19:02
Vlepo simera anti na enisxuetai i nea texnologia (blu ray , cell) kata krinetai apo pollous epipleon otan exeis tempelides programatistes pou variountai na kanoune ena kodika tis prokopis kai mas parapempoun se agores karton neas genias direcx10 les kai me ta palia den ginontai kala games
Tipota den einai tixaio kai pisteuo piso apo ton polemo pou dexetai to ps3 den krivetai kamia kosnola alla oi idioi programmatistes ton pc kai oi etaireis (ati-nvidia) vlepoune na xanoune pleon megali merida ton katanaloton , o kosmos exei xipnisei kai tous exei katalavei xodeuontas oson to dinaton ligotera xrimata gia anavathimsis kai exei strafei stis konsoles.
Poios eipe oti mono to direcx10 einai o theos ton grafikon MPOYRDES :fryingpan: to gt5 kai ta mellontika paixndia den exoune na zilespoune tipota apo to direcx10 ( mia souita pou periexei pio veltiomenes skies kai xromata apo tin palioteri).
Einai fanero to ps3 einai pleon ypologisimos antipalos gia ta pc , kai i protokathedria tous sta games apeileitai na gkremistei.
Ta perissotera site filopcika einai :angry: , i taktiki xtipiste me ola ta mesa , eunoikes vathomologies kai sxolia gia tous antagonistes (wii-xbox) asxeta an einai ypodestera kai vgazoune games pou den axizoune prospathoune na kanoune ena eidos plisis egkafalou stous mellontikous agorastes.
Kanenas logikos antropos kai axiopisti kritiki den vgazei ena proion skarto i apotyximeno apo tous 10 mines kikloforias to miso net i apantaxou eidikoi pou vganoune prospathoune na mas pisoune gia antitheto.
Kalitera na asxolithoune me ta games sto pc aytoi exoune to megalitero provlima anavathimsi kathe xrono gia na paixeis 2 games einai koroidia mono oi vlakes pleon ta skane , alla kaneis den ta sxoliazei pote ayta:badpc:.
Einai diskolo na ginei arnitiki diafimisi gia ta pc , oli i viomixania ton pc apo hardware mexri ta leitourgika sto gaming stirizetai an apotixei ayto olo to oikodomima exei katareyesei , opote eykola katalavete to rolo pou paizoune periodika pliroforikis , site , sxolia eidikon klp yper ton pc..

modecris
24-10-2007, 19:40
Εγώ δεν πιστεύω πως υπάρχει κάποιο είδος πολέμου κατά της sony,εκτός ίσως από κάποια μεμονωμένα περιστατικά τα οποία συμβαίνουν σε όλες τις κονσόλες.
Οι εταιρίες βλέπουν το πελατολόγιο σε σχέση με την ευκολία παραγωγής του προϊόντος και πράττουν ανάλογα.
Μην ξεχνάτε άλλωστε πόσοι (και από πότε) δουλεύουν για να έχουμε το αποτέλεσμα του gt5 και αν είναι εφικτό αυτό για άλλες,μικρότερες εταιρίες.

blizard
24-10-2007, 19:52
Πολύ σωστά νομίζω τα λέει ο vasses , θα κινδύνευε όλη η νοοτροπία που μας έχουν μάθει τα pc (συνεχείς αναβαθμίσεις , συμβατότητα και η ευκολία-βόλεμα των dev ) αν επικρατούσε η λογική της sony με τα playstation και ο κόσμος μεταφερόταν προς τις κονσόλες για gaming.

Δεν είναι χαζή η MS που γουστάρει να χάνει σχεδόν 10 συνεχόμενα χρόνια στην αγορά με τα xbox... και φυσικά χρησιμοποιεί κάθε μέσο και πονηριά που έχει στην διάθεσή της.
(μπορεί από hardware να μην ξέρουν, αλλά από τα άλλα ξέρουν καλά... δεν διατηρούν τυχαία το μεγαλύτερο και χειρότερο μονοπώλιο στον κόσμο.)

PDS
24-10-2007, 20:02
Einai fanero to ps3 einai pleon ypologisimos antipalos gia ta pc , kai i protokathedria tous sta games apeileitai na gkremistei.

Μα δεν υπαρχει καμια πρωτοκαθεδρια για τα pc,το αντιθετο θα ελεγα.Εκτος αν εννοεις για τις δυνατοτητες τους στα γραφικα,εφοσον εχεις ενα πολυ δυνατο pc για να δεις λιγα games που να εκμεταλευονται αυτες τις super δυνατοτητες.


Εγώ δεν πιστεύω πως υπάρχει κάποιο είδος πολέμου κατά της sony,εκτός ίσως από κάποια μεμονωμένα περιστατικά τα οποία συμβαίνουν σε όλες τις κονσόλες.

Υπαρχει πολεμος κατα της sony,οπως υπαρχει πολεμος για τον πρωτο σε καθε τομεα.
Δεν ειναι τυχαιο που ανοιγουν τετοιου ειδους θεματα συχνα σε ξενα φορουμς για να συζητησουν το θεμα.

modecris
24-10-2007, 20:15
Εαν υπάρχει πόλεμος κατά της sony από την υπόλοιπη βιομηχανία τότε απλά δεν θα έχει καμία τύχη...αλλά δεν το βλέπω.Ήδη υπάρχει ανάκαμψη στις πωλήσεις.

PDS
24-10-2007, 20:21
Εαν υπάρχει πόλεμος κατά της sony από την υπόλοιπη βιομηχανία τότε απλά δεν θα έχει καμία τύχη...αλλά δεν το βλέπω.Ήδη υπάρχει ανάκαμψη στις πωλήσεις.

Αναλογα πως τον εννοεις τον πολεμο.Εγω δεν λεω οτι εχουμε 3ο Παγκοσμιο:p
Aπλα διαφορα αρθρακια(οπως του θεματος) που βγαινουν,διογκωση καποιον αρνητικων νεων κτλ,τετοιου ειδους θαψιμο εννοω.

vasses
24-10-2007, 20:45
allo na vgaleis kai ta thapseis ena proion pou einai xronia stin agora kai axizei tin kritiki kai allo pragma na asxolisai me to ti tha pei ti tha kanei mia etairia pou evlale ena neo proion , den mporo na katalavo tin premoura pou tous exei piasei me ti sony.
Astin 2 xronia des tis poliseis kai meta kane ta prota sxolia den thimamai na egine toso ntoros otan protokikloforise to ps2 pou malista eixe megalo onoma apo ton epitiximeno prokatoxo tou to ps1.
Kai i sony poulaei me megali xasoura kai se software kai se hardware den stoxeyei toso na vgalei fragka apo ta games oso na kerdisei tin proti thesi poliseon pou metafrazetai se plousia simvolaia diafimiseon ,xorigies athlitikon organoseon xoria tin doxa pou tha apoferoun kerdi pollaplasia apo oti to hardware kai to software mazi , giayto vlepete times ton 400 eyro oyte o pio ftinos blu ray player den exei toso kai na skeftoume oti stin iaponia poylitai kato apo 300 eyro fantasou

SQP_GR
24-10-2007, 20:52
An Ekane Edw 300 Euro Tha To Penane Kai Oi Reges

Sasori
24-10-2007, 21:13
Όχι μόνο οι ρέγγες... και οι φανατικοί Xbox users μη σου πω. Απλά θα γράφονταν σε κάποιο forum για το PS3 με άλλο όνομα, θα το εκθείαζαν εκεί αλλά θα συνέχιζαν να το θάβουν στο δικό τους. Μέχρι που φυσικά να βαρεθούν και πουν "χμμμμ τελικά δεν είναι και τόσο άσχημο ρε παιδιά..." Ειδικά όταν ανακαλύψουν ότι όλοι οι "φανατικοί" της παρέας έχουν PS3, τότε θα έβγαζαν και τις παρωπίδες...

vasses
24-10-2007, 21:35
kala oi xbox funs exoun gelio misoi mporei idi na to exoune parei asxeta an vgainoune kai to vrizoune , kai einai logiko me tetoia provlimatiki konsola pou pirane kathe 2 mines thelei episkeyi :fryingpan:

modecris
25-10-2007, 04:55
Όσο γέλιο έχουν όσοι πήραν ps3 ενώ το θάβουν,τόσο γέλιο έχουν και όσοι,ενώ ήθελαν,δεν πήραν 360 και έμειναν για 2.5 χρόνια χωρίς nextgen gaming.
Ο λόγος είναι απλός.Ο gamer θέλει να χαίρεται το παιχνίδι και η κονσόλα είναι το μέσον μέσο του οποίου θα το χαρεί.ΔΕΝ τον ενδιαφέρει ΠΩΣ την λένε,αρκεί να είναι η καλύτερη της τρέχουσας εποχής.Αν βγει κάτι καλύτερο τότε προχωράει σε αυτήν.Έτσι απλά.

Τώρα το να καθόμαστε και να λέμε "η δικιά μου η κονσόλα" και "η δικιά σου η κονσόλα"...αυτά είναι μπαρμπούτσαλα...

TopGunZ
25-10-2007, 10:39
+1 Modecris για τη φιλοσοφία των όσων είπες...

Όμως... εγώ γελάω με τον εαυτό μου που για λίγους μήνες φορτώθηκα το 360. Μπορούσα να βολευτώ με τα 10-15 παιχνίδια του PS2 που ούτως ή άλλως εν τω μεταξύ πήρα, τα περισσότερα πολύ καλύτερα από οτιδήποτε έχω παίξει στο 360 (α, ναι, δεν έχουνε τόσο καλά γραφικά, χέστηκε η Φατμέ στο Γενί Τζαμί), πλην ίσως του εξαιρετικού Gears of War. Με τα 500 συνολικά ευρώ που έδωσα, κάποια από αυτά για να καλύψω ατέλειες του ανύπαρκτου Value for Money (βλέπε charger και να σκεφτεις παρατρίχα να έπαιρνα wifi, τρελή κοροίδια, το έχω πει και αλλού, σε λίγο και τα μιξεράκια θα το έχουν) έπαιρνα τα περίπου 6-7 "ανύπαρκτα" παιχνίδια του PS3 που μου γυαλίζουν. Δεν πειράζει αύριο είναι η γιορτή μου και κάτι λίγο θα ρεφάρω :P

Δεν θέλω να αντιπαρατεθώ, είναι καθαρά η γνώμη μου, τουλάχιστον έχω και τις 2 (3 βασικά) κονσόλες και εκφέρω άποψη σε αντίθεση με τους περισσοτέρους από τα 2... "στρατόπεδα".

PDS
25-10-2007, 11:15
+1 Modecris για τη φιλοσοφία των όσων είπες...

Όμως... εγώ γελάω με τον εαυτό μου που για λίγους μήνες φορτώθηκα το 360. Μπορούσα να βολευτώ με τα 10-15 παιχνίδια του PS2 που ούτως ή άλλως εν τω μεταξύ πήρα, τα περισσότερα πολύ καλύτερα από οτιδήποτε έχω παίξει στο 360

Τοpgun,διαβαζα το ποστ του modecris και ετοιμαζα ενα παρομοιο ποστ αλλα με προλαβες:p


Όσο γέλιο έχουν όσοι πήραν ps3 ενώ το θάβουν,τόσο γέλιο έχουν και όσοι,ενώ ήθελαν,δεν πήραν 360 και έμειναν για 2.5 χρόνια χωρίς nextgen gaming.

Για αυτους που ενω ηθελαν next-gen κονσολα και δεν πηραν τελικα το 360,συμφωνω.
Αλλα αν ειχα παρει 360 θα εχανα καποια παιχνιδια που βγηκαν για το Ps2 αυτα τα 2 χρονια(πχ SOTC,GoW2,Okami,FF12 κ.α) που κατα την αποψη μου και κατα γενικη ομολογια ειναι παιχνιδια ΑΑ οσο δεν παει.
Με λιγα λογια θα ηταν εγκληματικο να τα χασω.

chios26
25-10-2007, 11:41
Συμφωνω με τον modecris... Αφου παιζουμε και κανουμε το κεφι μας, τι μας νοιαζει αν ειναι καλυτερη η δικη μας κονσολα? Ειναι σαν να μαλωνουμε για το ποιος εχει το μεγαλυτερο κ@$λι...

modecris
25-10-2007, 14:16
Με τα 500 συνολικά ευρώ που έδωσα, κάποια από αυτά για να καλύψω ατέλειες του ανύπαρκτου Value for Money (βλέπε charger και να σκεφτεις παρατρίχα να έπαιρνα wifi, τρελή κοροίδια, το έχω πει και αλλού, σε λίγο και τα μιξεράκια θα το έχουν) έπαιρνα τα περίπου 6-7 "ανύπαρκτα" παιχνίδια του PS3 που μου γυαλίζουν.


Τα`χουμε ξαναπεί,φορτιστής + μπαταρίες σου χρησιμεύουν και αλλού.Δεν πήγαν χαμένα.Όπως και το hdmi καλώδιο που δεν είχε το ps3 και το αγόρασες extra.
Στο 360 βρήκες μόνο το Gears of War ενώ στο ps3 σου γυαλίζουν 6-7 παιχνίδια;Χμμ,πιστεύω πως αν δεν σου είχε καεί θα είχες διαφορετική γνώμη τώρα.Ίσως βέβαια και εγώ αν ήμουν στην θέση σου...





Μπορούσα να βολευτώ με τα 10-15 παιχνίδια του PS2 που ούτως ή άλλως εν τω μεταξύ πήρα, τα περισσότερα πολύ καλύτερα από οτιδήποτε έχω παίξει στο 360



Αλλα αν ειχα παρει 360 θα εχανα καποια παιχνιδια που βγηκαν για το Ps2 αυτα τα 2 χρονια(πχ SOTC,GoW2,Okami,FF12 κ.α) που κατα την αποψη μου και κατα γενικη ομολογια ειναι παιχνιδια ΑΑ οσο δεν παει.
Με λιγα λογια θα ηταν εγκληματικο να τα χασω.

Είπαμε:Τα παιχνίδια χαιρόμαστε και όχι την κονσόλα.Άλλωστε η αγορά ενός 360 δεν απορρίπτει το ps2 με τις αποκλειστικότητές του.
Αν τώρα δεν σας κάνει/έκανε κλικ κάποιο παιχνίδι του 360,σαφώς και δεν βλέπω τον λόγο να το αγοράσετε.

Sasori
25-10-2007, 16:12
Όσο γέλιο έχουν όσοι πήραν ps3 ενώ το θάβουν,τόσο γέλιο έχουν και όσοι,ενώ ήθελαν,δεν πήραν 360 και έμειναν για 2.5 χρόνια χωρίς nextgen gaming.
Ο λόγος είναι απλός.Ο gamer θέλει να χαίρεται το παιχνίδι και η κονσόλα είναι το μέσον μέσο του οποίου θα το χαρεί.ΔΕΝ τον ενδιαφέρει ΠΩΣ την λένε,αρκεί να είναι η καλύτερη της τρέχουσας εποχής.Αν βγει κάτι καλύτερο τότε προχωράει σε αυτήν.Έτσι απλά.

Τώρα το να καθόμαστε και να λέμε "η δικιά μου η κονσόλα" και "η δικιά σου η κονσόλα"...αυτά είναι μπαρμπούτσαλα...

Συνφωνώ με αυτό που λες με την προυπόθεση ότι αυτά τα άτομα ήθελαν πραγματικά να το αγοράσουν. Για τους υπόλοιπους όπως λένε και τα παιδιά που προτίμησαν να περιμένουν για το PS3, κάθε άλλο παρά χαμένοι βγήκαν γιατί όπως είπαμε η sony δεν παράτησε το PS2, έβγαλε τιτλους διαμάντια την περίοδο κυκλοφορίας του 360. Πιστεύω ότι τα άτομα που τους άρεσε το πρώτο Xbox και δεν είχαν σκοπό να αγοράσουν σύστημα της sony, δεν είχαν άλλη επιλογή με το που βγήκε το 360. Έπρεπε να το πάρουν αμέσως γιατί η microsoft εγκατέλειψε το πρώτο σαν τον τιτανικό. Οι μόνοι που ήταν μόνο για γέλια εκείνη την περίοδο πέρνω το θάρρος να πω, ήταν μόνο οι φανατικοί Xbox users, όχι οι υπόλοιποι. Τουλάχιστον ήταν τυχεροί που η κονσόλα έχει φτάσει εδώ που είναι σήμερα, μπροστά από το PS3. Θα ήμουν περίεργος να δω όμως πως θα τα πήγαινε εαν κυκλοφορούσε ταυτόχρονα με το PS3. Τι αντίκτυπο θα είχε στην αγορά τότε, και κυρίως τι εντύπωση θα έκανε στους developers τρίτων κατασκευαστών...

Εαν παντως θέλετε να συζητήσουμε την πορεία του 360 σε σχέση με του PS3 χωρίς fanboyσμούς και προκαταλήψεις, μπορούμε να ανοίξουμε ένα άλλο topic. Ούτως ή άλλως το forum είναι για να συζητάμε και να σχολιάζουμε αυτά που συμβαίνουν στο χώρο του gaming.

PDS
25-10-2007, 16:35
Οι μόνοι που ήταν μόνο για γέλια εκείνη την περίοδο πέρνω το θάρρος να πω, ήταν μόνο οι φανατικοί Xbox users, όχι οι υπόλοιποι.

Eμ πεστα...
Αλλα για τους φανατικους xbox users,τα προβατα ειναι αυτοι που επιλεγουν playstation και οχι οι ιδιοι που τους κρεμανε και αυτοι εκει,πιστοι.
Απλα τραγικο....
Τεσπα τι να πεις.

NonBorn
25-10-2007, 19:26
Εαν παντως θέλετε να συζητήσουμε την πορεία του 360 σε σχέση με του PS3 χωρίς fanboyσμούς και προκαταλήψεις, μπορούμε να ανοίξουμε ένα άλλο topic. Ούτως ή άλλως το forum είναι για να συζητάμε και να σχολιάζουμε αυτά που συμβαίνουν στο χώρο του gaming.

Θέλω πολύ να γίνει και έχω σκεφτεί πολλές φορές να ανοίξω κάτι τέτοιο... Και να ακούσω σοβαρές γνώμες και απόψεις πάνω σε κάποια βάση... Το θέμα είναι...

1. Θα υπάρχουν και άλλες γνώμες που δε θα στηρίζονται πουθενά και θα γράφονται απλά για να γραφούν και να υποστηρίξουν απλά επειδή "έτσι άκουσαν".
2. Θα τσακωθούν οι μεν με τους δε και το topic κατά 99% θα κλειδωθεί γιατί το επίπεδο πολιτισμού μας και συζήτησης (βάζω και τον εαυτό μου μέσα) μπορεί να μην επαρκεί για να κρατήσουμε μία συζήτηση εκεί που πρέπει... (εδώ ξεκατινιάζονται κορυφαίοι πολιτικοί της Ελλάδας εμείς δε θα τσακωθούμε?? :p)
3. Πολύ θα πουν (ίσως έχοντας (εν μέρη μόνο) δίκιο) ότι το site λέγεται ps3forums και υποστηρίζει το ps3 και δε πρόκειται να ακουστεί κάτι καλό για τις υπόλοιπες κονσόλες.

Αυτοί οι κύριοι λόγοι και άλλοι που δεν έχουν τόσο ουσία όσο αυτοί οι 3 με χουν κρατήσει από το να ανοίξω ένα τέτοιο topic. Flame thread θα καταντήσει δυστυχώς :(


Παρόλα αυτά έχω την καλή διάθεση και να συμμετέχω, και να "προσέξω" όσο μπορώ και όσο μου επιτρέπεται μια τέτοια συζήτηση στο επίπεδο που πρέπει... Τώρα το κρίμα στο λαιμό σας :p :rofl::rofl::rofl:

SQP_GR
25-10-2007, 19:31
Oxi Tha Gini Kolasi.idika Pu Edw Einai Ps3 Forums.kai Den Tha Vgi Pote Kati Usiodes

modecris
25-10-2007, 19:36
Συνφωνώ με αυτό που λες με την προυπόθεση ότι αυτά τα άτομα ήθελαν πραγματικά να το αγοράσουν.

Μα,το διευκρίνισα αυτό νομίζω.Και να είσαι σίγουρος πως αν έβγαινε πρώτο το ps3 αυτό θα έπαιρνα,όπως και θα πάρω κάποια στιγμή.Δεν έχω συμβόλαιο με κανέναν.Όπως και δεν περιμένω και κανέναν.



Οι μόνοι που ήταν μόνο για γέλια εκείνη την περίοδο πέρνω το θάρρος να πω, ήταν μόνο οι φανατικοί Xbox users, όχι οι υπόλοιποι.


Εδώ θα διαφωνήσω.Αυτοί ήταν για κλάματα, όχι για γέλια....Και το είχα ξαναπεράσει αυτό με το DC :banghead: .


Παρόλα αυτά έχω την καλή διάθεση και να συμμετέχω, και να "προσέξω" όσο μπορώ και όσο μου επιτρέπεται μια τέτοια συζήτηση στο επίπεδο που πρέπει... Τώρα το κρίμα στο λαιμό σας :p :rofl::rofl::rofl:Non,μη μου βάζεις τέτοιες ευθύνες ρε,αφού το ξέρεις...θα γίνει χαμός (ειδικά για τον τρίτο λόγο)...άστο έτσι να τα λέμε στα μουλωχτά...:frog:

PS:PDS,πρόβατα έχεις δει μόνο στο xbox-μαντρί και ποτέ στο ps-μαντρί ? ;)

TopGunZ
25-10-2007, 19:48
Modecris τα μόνα παιχνίδια που έπαιξα exclusive ήταν το Lost Planet (απογοητευτικό), Saints Row (κάκιστη απομίμηση GTA), CrackDown (αρκετά καλό, ένα μεταλλαγμένο GTA), GoW (ΘΕΙΚΟ), Halo 3 (πολύ κακό για το τίποτα, προτιμώ το Resistance), Kameo (συμπαθητικό, όχι κάτι ιδιαίτερο), 99 Nights (επίσης ενδιαφέρον παιχνίδι, αλλά όχι κάτι το τρομερό, καταντάει γρήγορα βαρετό) και PGR3 (ωραίο, αλλά είμαι αρκετά χορτασμένος από τα GT). Όπως βλέπεις δεν είπα ότι δεν έπαιξα παιχνίδια αυτόν τον καιρό, απλά θα προτιμούσα να είχα παίξει τα Dirge of Cerberus, RE 4, Bully, MGS3, Okami κλπ που τελικά αγόρασα και τώρα δεν βρίσκω χρόνο να παίξω. Αντίθετα στο PS3 καταευχαριστήθηκα τα RFOM, Motorstorm, RR7, HS, Warhawk. Το λίγο Lair που έχω παίξει, όπως και το Folklore προμηνύουν αρκετά ξενύχτια και περιμένω και 3-4 ακόμα...

Δεν πήρα επαναφορτιζόμενες, αλλά τον αυθεντικό φορτιστή. Ας πούμε ότι αυτό καλύπτει το καλώδιο. Το wifi όμως ήταν μεγάλη απογοήτευση... 80 ευρουλάκια...

Απλά για να καταλάβεις ότι δε λέω λόγια του αέρα, μόνο για να υποστηρίξω μια κονσόλα. Εμένα απλώς προσωπικά δε με ενθουσίασε (δε θα ήθελα να πω με απογοήτευσε) το 360.

Γενικά:
Δόξα τω Θεώ ο Modecris είναι πολύ πιο σοβαρός από πολλούς ps3 fanboys...

PDS
25-10-2007, 21:13
PS:PDS,πρόβατα έχεις δει μόνο στο xbox-μαντρί και ποτέ στο ps-μαντρί ? ;)

Oxi φυσικα:)
Τονιζω το φυσικα,γιατι υπαρχουν προβατα παντου.Εγω ειπα κατι συγκεκριμενο.Οτι τους Xbox φανς η ιδια η MS τους εγραψε στα @@ με το πρωτο xbox,οταν το παρατησε βγαζοντας το 360 απλα για το δικο της συμφερον(να προλαβει το ps3).Παρολα αυτα,οι Xbox φανς ακολουθησαν πιστα σαν προβατα την MS και μαλιστα για μενα ειναι και οι πιο φανατικοι υποστηρικτες εταιριας σε αυτη τη γενια.


Προβατα υπαρχουν και στο PS μαντρι γιατι πολλοι ακολουθουν την Sony αγνοοντας πχ την παραπανω σκεψη μου(δεν θα την ακουσεις ποτε ως επιχειρημα απο αυτους)και δεν εχουν καποια σκεψη γενικα.Με λιγα λογια θα την ακολουθουσαν οτι και να γινοταν.
Υπαρχουν και ειναι πολλοι αυτοι;)

Sasori
25-10-2007, 21:21
Και το είχα ξαναπεράσει αυτό με το DC :banghead: .



Αχχ τι μου θύμισες τώρα...:( Είχα πολλές προσδοκίες από την συγκεκριμένη κονσόλα. Κρίμα. Το ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο αλλά μήπως δούμε κάποτε ένα Dreamcast 2:prayer:...

Έχετε δίκιο για το topic αλλά εαν δωθεί η ευκαιρία να το θήξουμε το θέμα κάποτε, εγώ θα συμμετέχω κόσμια. Εγώ πάντως, έχω και τις δυο κονσόλες και πιστεύω πως μπορώ να έχω γνώμη χωρίς ιδιαίτερη προκατάληψη. Τα έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα. Όλοι βέβαια έχουμε τις προτιμήσεις μας αλλά αυτό είναι άλλο θέμα... Θα μπορούσαμε πάντως να κάνουμε την αρχή και να δείξουμε στα υπόλοιπα forum ότι εδώ ξέρουμε να συζητάμε. (ξέρουμε άραγε??:blush:)

Slay
08-01-2008, 21:22
ο επομενος που θα εχει την φαεινη ιδεα να αρχισει να βριζει οτι δεν του αρεσει, θα παει για ολιγοημερες διακοπες.

vasses
08-01-2008, 21:26
Όσο γέλιο έχουν όσοι πήραν ps3 ενώ το θάβουν,τόσο γέλιο έχουν και όσοι,ενώ ήθελαν,δεν πήραν 360 και έμειναν για 2.5 χρόνια χωρίς nextgen gaming.
Ο λόγος είναι απλός.Ο gamer θέλει να χαίρεται το παιχνίδι και η κονσόλα είναι το μέσον μέσο του οποίου θα το χαρεί.ΔΕΝ τον ενδιαφέρει ΠΩΣ την λένε,αρκεί να είναι η καλύτερη της τρέχουσας εποχής.Αν βγει κάτι καλύτερο τότε προχωράει σε αυτήν.Έτσι απλά.

Τώρα το να καθόμαστε και να λέμε "η δικιά μου η κονσόλα" και "η δικιά σου η κονσόλα"...αυτά είναι μπαρμπούτσαλα...



Lathos osi den pirane xbox eixane ta pc tous kai paizane ola ta games se xbox kai pc se poli kaliteri poiotita eixane kai to ps3:angry:.
To provlima to exoune oi xboxakides gaiti en mporoune na paixoune ta exclusives games tou ps3 , eno oi ps3 users paizoune to 80% ton games tou xbox se pc me kaliteri poiotita.

kapellakis
08-01-2008, 21:30
ox sorry παραφέρθηκα λίγο!!! δε πειράζει δε θα ξαναγίνει chief!
αλλά μου την έσπασε ο τύπος:rant:

kapellakis
09-01-2008, 13:52
ο επομενος που θα εχει την φαεινη ιδεα να αρχισει να βριζει οτι δεν του αρεσει, θα παει για ολιγοημερες διακοπες.


δεμ πιστεύω να νόμισες πως κορόιδεψα κάποιο μέλος του φόρουμ!:notsay:
Εγώ για τον Newel της Valve έλεγα που λέει οτι το ps3 είναι χάσιμο χρόνου!!!:giggle:
ιατί ρε σι στεναχωρήθηκα μην νόμισες κάτι τέτοιο!!!