PDA

View Full Version : Forthnet ADSL 24 Mbps



Alex
11-10-2007, 20:11
Έχω σύνδεση Forthnet στα 2Mbps όπου και λήγει τέλος του μήνος και σκεφτόμουν ποιά νέα σύνδεση να κάνω και με ποιά εταιρία.τελευταία έχω πολλά προβλήματα κυρίως τις απογευματινές ώρες,η ταχύτητα είναι πολυ αργή.κοίταξα για ένα πακέτο της HOL στα 24 Μbps αλλά τελικά έμαθα ότι έχουν πολλά προβλήματα άτομα που εκαναν την συγκεκριμένη σύνδεση.χθές με πήραν τηλέφωνο απο την Forthnet να μου πούνε αν θα ήθελα να ανανεώσω την σύνδεση και να την κάνω στα 24 Mbps και με δωρεάν αστικές και υπεραστικές κλήσεις,χωρίς πάγιο ΟΤΕ φυσικά,στην τιμή των 40 Ευρώ.
Δέν ξέρω τι να κάνω,έχει κανείς σας 24 Mbps απο την Forthnet;Θα ήθελα να μάθω άν είστε ευχαριστημένοι απο αύτη την εταιρία.επίσης δεν ξέρω αν ο router που έχω -Linksys wag354g-υποστηρίζει Adsl 2+ ώστε να υποστηρίζει τα 24 Mbps

NonBorn
11-10-2007, 20:27
Μακριά από HOL και από μένα...!! Ρίξε μια ματιά στο adslgr για τα pings των συνδέσεων πάντως από την εμπειρία τη δικιά μου η forthnet είναι πιο κοντά σε ότι υπόσχεται... Τώρα για το ιδιόκτητο της δε ξέρω πολλά αλλά περιμένω πως κ πως να έρθει από δω να το δοκιμάσω...

Slay
12-10-2007, 12:39
εγω περιμενω 2 χρονια και βαλε για να μπω σε ιδιοκτητο δυκτιο αλλης εταιριας πλην του οτε, αλλα και αυτοι απο αναβολη σε αναβολη το πανε, απο αυγουστο, πηγε οκτωβριο και τωρα νοεμβριο, θα δειξει....

WolfRathmA
12-10-2007, 12:55
αυτο που μετραει παρα πολυ παιδια ειναι η τεχνικη υποστιριξη. να βαλεις ενα προιον που επιθυμης αλλα οταν εχεις προβλημα να ξερεις που να καλεσεις και να βρεις εναν ανθρωπο να του μιλησεις και να σου λυση το προβλημα. ειναι παρα πολυ σημαντικο αυτο... μην νομιζεται οτι θα βαλουμε ιντερνετ και ολα θα δουλευουν ρολοι η κατι τετοιο. παντα θα υπαρχουν τα προβληματα. αλλα θα ειναι καποιος ο οποιος μπορει να μας βοηθησει; αυτο εχει σημασια.

εγω δουλευω σε μεγαλο Isp και προσφατα εβαλα γραμμη οτε για να βαλω ιντερνετ. και θα βαλω απο την εταιρια που δουλευω ετσι ωστε να μην εχω κανενα προβλημα και ξερω οτι εχει την καλυτερη τεχνικη υποστιριξη που υπαρχη αυτη την στιγμη στην ελλαδα.

spooky_gr
12-10-2007, 14:23
makria apo tin hol paidia...egw ayto kserw padws

georgios
12-10-2007, 17:11
Πες μας σε πια εταιρία είσαι ρε!!!

Εγώ δουλεύω σε εταιρία που εκτός των άλλων είναι μεταπωλητές της forthnet. Η forthnet τώρα έχει λίγο προσωπικό και άπειρη δουλειά. Support, ξεχάστε το. Πιάνεις γραμμή σε 1 ώρα. Παρόλα αυτά έχω forthnet 10+ χρόνια και θα συνεχίσω. Από μέρα σε μέρα περιμένω να ενεργοποιηθεί η 24άρα. Πάντως τα τεχνικά προβλήματα είναι σπάνιο φενόμενο στη forthnet. Οπότε δεν μιλάς συχνά στο support. Τα μεγάλα κεφάλια στους δικτιάδες της forthnet είναι δυνατοί.

Πάντως παιδιά για μας που παίζουμε Online έιναι συμαντική η σταθερότητα της γραμμής και τα Ping στο εξωτερικό. Από hol, on, vodafone και vivodi έχω ακούσει αρκετά προβλήματα σε αυτό τομέα

Με την on τι γίνετε. Σου δίνουν δικό τους modem. Παλιά το είχαν κλειδωμένο. Τώρα μπορείς να κάνεις forward πόρτες;


αυτο που μετραει παρα πολυ παιδια ειναι η τεχνικη υποστιριξη. να βαλεις ενα προιον που επιθυμης αλλα οταν εχεις προβλημα να ξερεις που να καλεσεις και να βρεις εναν ανθρωπο να του μιλησεις και να σου λυση το προβλημα. ειναι παρα πολυ σημαντικο αυτο... μην νομιζεται οτι θα βαλουμε ιντερνετ και ολα θα δουλευουν ρολοι η κατι τετοιο. παντα θα υπαρχουν τα προβληματα. αλλα θα ειναι καποιος ο οποιος μπορει να μας βοηθησει; αυτο εχει σημασια.

εγω δουλευω σε μεγαλο Isp και προσφατα εβαλα γραμμη οτε για να βαλω ιντερνετ. και θα βαλω απο την εταιρια που δουλευω ετσι ωστε να μην εχω κανενα προβλημα και ξερω οτι εχει την καλυτερη τεχνικη υποστιριξη που υπαρχη αυτη την στιγμη στην ελλαδα.

seven77
12-10-2007, 17:29
εγω εδω και δυο μηνες εχω conex απο δωρεαν προσφορα περιοδικου και ειναι ολα μια χαρα.
τωρα που 8α ληξει ποια ειναι καλη και συμφερουσα προσφορα?
(μονο για ιντερνετ οχι για τηλεφωνια)
παντως ακουγεται οτι καλο ειναι να μην αφησουμε ακομα το παγιο του οτε...
μπορω να βρω κατι γυρω στα 15-20 ευρω?

georgios
12-10-2007, 17:44
ο οτε είναι πολύ ακριβός πλέων. όλες στα 20 περίπου είναι


εγω εδω και δυο μηνες εχω conex απο δωρεαν προσφορα περιοδικου και ειναι ολα μια χαρα.
τωρα που 8α ληξει ποια ειναι καλη και συμφερουσα προσφορα?
(μονο για ιντερνετ οχι για τηλεφωνια)
παντως ακουγεται οτι καλο ειναι να μην αφησουμε ακομα το παγιο του οτε...
μπορω να βρω κατι γυρω στα 15-20 ευρω?

Alex
13-10-2007, 00:11
Τελικά έκανα αίτηση στην Forthnet.Το πακέτο λέγεται " 2 play soho "
και η τιμή πιστεύω είναι πάρα πολύ καλή.Μονο 25 Ευρώ το μήνα για 24 Mbps.

isspro
13-10-2007, 04:26
Τελικά έκανα αίτηση στην Forthnet.Το πακέτο λέγεται " 2 play soho "
και η τιμή πιστεύω είναι πάρα πολύ καλή.Μονο 25 Ευρώ το μήνα για 24 Mbps.

οντως καλη τιμη. και εμενα προς τα εκει με κοβω...

georgios
13-10-2007, 11:28
pedia, i timi ine idia peripu se olus. den in spudea timi. episis i forthnet exi to miso upload se sxesi me tin on.ine poli eksidikeumeni ipiresia to internet opote oi apetitikoi mono tin timi den prepi na kitane

sickness_
13-10-2007, 12:29
χμμ, μαγκες, και εγω forthnet θα βαλω, να την δοκιμασω για 1 μηνα να δω πως παει και αμα μεινω ευχαριστημενος θα βαλω και Forthnet Σταθερο για δωρεαν κλησεις

WolfRathmA
13-10-2007, 12:55
Πες μας σε πια εταιρία είσαι ρε!!!

Δεν μπορω να σου πω. :bgrin2:

sickness_
13-10-2007, 13:20
μυστικος πρακτορας ειναι γιωργο, τι θελεις τωρα ?! :p

Maximvs
13-10-2007, 14:30
λοιπον...εχω βαλει forthnet 2play εδω και 2 μηνες και εχω να πω τα εξης τα οποια πρεπει να ξερεται οι μελλοντικοι συνδρομητες σε εναλλακτικους¨

1.Η ταχυτητα δεν ειναι παντα σταθερη.Εγω ειμαι κλειδωμενος στα 12-14Μbit.
Υπαρχουν ομως συνδεσεις οι οποιες λογω αποστασης απο το κεντρο του ΟΤΕ (γιατι εκει ειναι και οι πορτες της 4νετ) συνχρονιζουν ακομα και στα 6-8Μbit.

2.Με την 4νετ δεν εχω απολυτως κανενα προβλημα στα τηλεφωνα και στο internet απο την ημερα που ενεργοποιηθηκα.Ξερω ομως αλλους που εχουν προβληματακια αποσυνδεσεων.

3.Οι ταχυτητες στο download ειναι αρκετα ικανοποιητικες.Εχω δει μεχρι 600-700Κb απο απλο download και μεχρι 1.4 Mb με download manager.

Θα ελεγα σαν συμπερασμα οτι ειναι αρκετα καλες οι υπηρεσιες που προσφερει αρκει να μην σε καθυστερησουν στην συνδεση.Εγω εκανα 2 μηνες λογω ελλειψης πορτων στην περιοχη.

georgios
13-10-2007, 15:35
to download ine iperarketo ke 2Mbit na pianis. me to upload ti ginete? kane speedtest ke pes mas

http://www.speedtest.net/

to warhawk to xis? ti ping exis me tus official server? sta exis entopisi an exis perisotero laga po alus?


λοιπον...εχω βαλει forthnet 2play εδω και 2 μηνες και εχω να πω τα εξης τα οποια πρεπει να ξερεται οι μελλοντικοι συνδρομητες σε εναλλακτικους¨

1.Η ταχυτητα δεν ειναι παντα σταθερη.Εγω ειμαι κλειδωμενος στα 12-14Μbit.
Υπαρχουν ομως συνδεσεις οι οποιες λογω αποστασης απο το κεντρο του ΟΤΕ (γιατι εκει ειναι και οι πορτες της 4νετ) συνχρονιζουν ακομα και στα 6-8Μbit.

2.Με την 4νετ δεν εχω απολυτως κανενα προβλημα στα τηλεφωνα και στο internet απο την ημερα που ενεργοποιηθηκα.Ξερω ομως αλλους που εχουν προβληματακια αποσυνδεσεων.

3.Οι ταχυτητες στο download ειναι αρκετα ικανοποιητικες.Εχω δει μεχρι 600-700Κb απο απλο download και μεχρι 1.4 Mb με download manager.

Θα ελεγα σαν συμπερασμα οτι ειναι αρκετα καλες οι υπηρεσιες που προσφερει αρκει να μην σε καθυστερησουν στην συνδεση.Εγω εκανα 2 μηνες λογω ελλειψης πορτων στην περιοχη.

Maximvs
13-10-2007, 16:15
δεν εχω το warhawk αλλα απο pc που παιζω PES6 με βγαζει με 3 μπαρες και κανενας δε μου εχει παραπονεθει για lag.

Alex
08-11-2007, 23:38
Παιδιά σήμερα μου ενεργοποιήθηκε και η forthnet στα 24mbps!Δέν αργήσανε καθόλου πάντος,ούτε μήνας δεν πρέπει να πέρασε απο τότε που είχα κάνει αίτηση.Σας δίνω κάποια στοιχεία για το πώς είναι η σύνδεση.ακόμα δεν έχει φτάσει τα 24mbps πάντως,δέν ξέρω μήπως ανέβει σιγά σιγά.αν γνωρίζει κάποιος ας με ενημερώσει.

Downstream Rate: 14558 Kbps
Upstream Rate: 509 Kbps
Downstream Margin: 6 db
Upstream Margin: 24 db
Downstream Line Attenuation: 22
Upstream Line Attenuation: 12
Downstream Transmit Power: 0
Upstream Transmit Power: 0

Maximvs
08-11-2007, 23:47
Δεν προκειται να ανεβει παραπανω αν δεν εχεις καποιο προβλημα με καλοδιωσεις μεσα στο σπιτι...και εμενα απο την πρωτη μερα κλειδωσε στα 14Μbit και εκει εχει μεινει σταθερα.δεν εχω κανενα προβλημα αποσυνδεσεων.Ολα μια χαρα...

Alex
08-11-2007, 23:49
δεν λέω καλά είναι και τόσο!!!με πόσο κατεβάζεις περίπου;ευχαριστώ!!

greekteo
08-11-2007, 23:52
Ποια ειναι η γνωμη σας για την On- Telecom?? Με πηρε καποιος τηλεφωνο και απο οτι ακουσα, στην θεωρια τα πραματα ειναι πολυ ωραια

Maximvs
09-11-2007, 00:03
δεν λέω καλά είναι και τόσο!!!με πόσο κατεβάζεις περίπου;ευχαριστώ!!

μεχρι 800k με απλο download και με το free download manager εχω πιασει 1.5Μb

Alex
09-11-2007, 00:05
γιατί βλέπω πώς γύρω στα 300 κατεβάζω.μήπως επειδή δεν έχει σταθεροποιηθή η γραμμή;

ps4
09-11-2007, 01:07
Και η δικια μου που εχει βαλει την ιδια, κλειδωνει εκει και κατεβαζει με 800κ περιπου.

200mb σε 2 λεπτα περιπου παρα κατι. Μια χαρα ειναι κατα την γνωμη μου.

muku
09-11-2007, 01:08
γιατί βλέπω πώς γύρω στα 300 κατεβάζω.μήπως επειδή δεν έχει σταθεροποιηθή η γραμμή;

Einai aplo. Epeidi apo ekei pou katevazeis, oi servers toso mporoun na sou dwsoun. Theoritika tha katevazeis gurw sto 1.5mb/s. Oi download managers einai apla muthos, eite exeis eite oxi to idio tha katevazeis. Pigaine sto site tis ati kai katevase drivers gia dokimi. Vale ena megalo arxeio giati tha katevei grigora. Oso sou dwsei auto to site, toso antexei i grammi sou. Kai gw 24 exw apo tin forthnet mono pou sundeomai sta 7-9 analoga tin mera, opote mia xara euxaristimenos prepei na eisai.

ps4
09-11-2007, 01:10
www.speedtest.net

για δες εκει.

Alex
09-11-2007, 01:26
Παιδιά και απο την σελίδα της Ati που δοκίμασα να κατεβάσω drivers στα 270-90 είχα ταχύτητα.Το Encapsulation που πρέπει να είναι στο PPPoA ή στο PPPoE;

Maximvs
09-11-2007, 02:14
Einai aplo. Epeidi apo ekei pou katevazeis, oi servers toso mporoun na sou dwsoun. Theoritika tha katevazeis gurw sto 1.5mb/s. Oi download managers einai apla muthos, eite exeis eite oxi to idio tha katevazeis. Pigaine sto site tis ati kai katevase drivers gia dokimi. Vale ena megalo arxeio giati tha katevei grigora. Oso sou dwsei auto to site, toso antexei i grammi sou. Kai gw 24 exw apo tin forthnet mono pou sundeomai sta 7-9 analoga tin mera, opote mia xara euxaristimenos prepei na eisai.

Οχι και μυθος οι download managers...μη λεμε οτι θελουμε ρε παιδια...Τον χρησιμοποιω απο τοτε που εβαλα την 4νετ και εχω δει τρομερες διαφορες σε ταχυτητες download.Απο site που κατεβαζω 200-300 με τον manager αν μπορει το site να μου δωσει παραπανω connections φτανω τα 500-600 για πλακα...οσο για την ATI πραγματι εχει ταχυτητα που φτανει τα 1.5Μb σε εμενα.Και κατι τελευταιο..εχεις δοκιμασει να βαλεις την συνδεση σε PPPoE?...βαλε να κατεβασεις drivers απο nVidia με PPPoA και βαλε και με PPPoE και πειτε μου αποτελεσματα...


Παιδιά και απο την σελίδα της Ati που δοκίμασα να κατεβάσω drivers στα 270-90 είχα ταχύτητα.Το Encapsulation που πρέπει να είναι στο PPPoA ή στο PPPoE;


PPPoE

Alex
09-11-2007, 17:14
Παιδιά και απο την σελίδα της Ati που δοκίμασα να κατεβάσω drivers στα 270-90 είχα ταχύτητα.Το Encapsulation που πρέπει να είναι στο PPPoA ή στο PPPoE;

Απο σήμερα όλα οκ.Πρίν που μπήκα στη σελίδα της Ati κατέβασα με 1500+ :bgrin2: :D :yay:

badboyfriend
09-11-2007, 21:39
Το encapsulation στη forthnet πρέπει να είναι PPPoE και LLC/SNAP.

Στις ADSL2+ μην εμπιστεύεστε τα διάφορα speedtests. Δε βγάζουν τις πραγματικές ταχύτητες. Για να δείτε πόσο "πιάνετε" μπείτε στον ftp του ISP σας και κατεβάστε 4 μεγάλα (πάνω από 150-200MB το καθένα) αρχεία ταυτόχρονα. Κάντε το διαφορετικές μέρες και ώρες.

Επίσης για το φίλο που ρώτησε πιο πριν, όταν συνδέεσαι η γραμμή κάνει 1-3 μέρες για να σταθεροποιηθεί.