PDA

View Full Version : Tην βοηθεια σας για επιλογη HDTV



Valkyre
01-02-2011, 15:21
Λοιπον παιδια θελω την βοηθεια σας. Ηρθε η ωρα να αλλαξω κι εγω την TV μου και θα ηθελα οσο το δυνατον αντικειμενικες αποψεις σχετικα με τις 2 επιλογες που εχω καταληξει.

η μια ειναι αυτη η Samsung

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Televisions/SAMSUNG-LE40C650-LCD-TV-40-LE40C650L1WXXH.htm

η οποια ειναι LCD και κοστολογειται στα 800 περιπου ευρω.

Η αλλη ειναι αυτη η philips

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Televisions/Philips-40PFL5605H-12-LED-TV-40.htm

η οποια ειναι LED και κοσντολογειται στα 700 ευρω

Τι προτεινετε? Γενικως για τις Samsung οκ ξερω αρκετα, θα ηθελα την γνωμη σας για τις τηλεορασεις philips και ιδιαιτερα το μοντελο που λεω. Θα ηθελα να μου δικαιολογησετε την αποψη σας! (το ξερω οτι ακουγομαι σαν..."διαγωνισμα", αλλα θελω να κανω σωστη και αντικειμενικη επιλογη)

Φυσικα με ενδιαφερει:

α) η αποδοση στο gaming και β) στις ταινιες με αυτην την σειρα.

Ευχαριστω πολυ! :)

henry
01-02-2011, 15:30
Ως κάτοχος της Samsung c650 στις 32 ίντσες, θα στην πρότεινα ανεπιφύλακτα καθώς έχει απίστευτη ποιότητα τόσο για gaming όσο και για ταινίες (οι μόνες χρήσεις για τις οποίες την πήρα). Ακόμα και στο επίγειο ψηφιακό σήμα έχει πολύ καλή ποιότητα.

Χωρίς να είμαι ειδικός στις τηλεοράσεις, οι ειδικοί λένε ότι οι phillips αυτήν την στιγμή είναι μεταξύ των χειρότερων τηλεοράσεων που κυκλοφορούν ενώ και οι led τηλεοράσεις δεν έχουν καμιά διαφορά στην ποιότητα της εικόνας από τις ccfl παρά μόνο στο πάχος της τηλεόρασης και στην ενεργειακή της κατανάλωση.

Προσωπική μου άποψη είναι να επιλέξεις τη Samsung.

Ελπίζω να βοήθησα!

Vicarious
01-02-2011, 20:43
Ανάμεσα σε αυτές τις 2, την samsung χωρίς δεύτερη σκέψη.
Σε αυτά τα λεφτά οι led δεν αξίζουν, πέρα του ότι ίσως θα εξοικονομήσεις 10-15 ευρώ το χρόνο σε ρεύμα.

Από την άλλη η samsung έχει από τα μικρότερα input lag που την κάνει ιδανική για gaming.

Επίσης υποστηρίζει DTS, mkv, εξωτερικούς υπότιτλους απ ευθείας από usb.
Είναι δοκιμασμένη λύση από πολλούς.
Σε αυτά τα λεφτά βάζει κάτω οποιαδήποτε άλλη.
Τσέκαρε και στο σκρουτζ νομίζω την είχα δει γύρω στα 700 κάπου.

Την έχω τσεκάρει πολύ την τηλεόραση γιατί ετοιμαζόμουν να την πάρω.

jk_blue_tiger
02-02-2011, 03:13
Εχω εδω και μισο χρονο αυτην:
http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Televisions/Philips-37PFL7605H-LED-TV-37-37PFL7605H-12.htm
Οταν ηταν να παρω νεα tv ημουν και εγω αναμεσα σε philips ή samsung. Επειδη ομως ψαχνοντας ειδα οτι στις samsung "παιζει" αρκετο input lag δεν θα στην συνιστουσα.
Δες εδω:http://www.hdtvtest.co.uk/news/samsung-le40c650-20100506527.htm
και τσεκαρε τις φρασεις "input lag" & "console gaming".
Για τον ορο input lag δες εδω:
YouTube - Input lag - the problem monitor manufacturers won't mention
¨οι ειδικοί λένε ότι οι phillips αυτήν την στιγμή είναι μεταξύ των χειρότερων τηλεοράσεων που κυκλοφορούν" &
"Από την άλλη η samsung έχει από τα μικρότερα input lag που την κάνει ιδανική για gaming."
Θελω να πω στoυς συμφορουμιτες που εγραψαν τα παραπανω αν θελουν να ποσταρουν που βασιζουν τις δηλωσεις τους και ετσι θαβουν τις philips & αποθεωνουν τις samsung.
Διαβαστε και αυτο: http://xxx.avclub.gr/forum/showthread.php?p=1234124
επισης αυτο: http://www.avforums.com/forums/lcd-led-lcd-tvs/1200928-philips-2010-5605-7605-led-tv-series-9.html
Εγω μετα απο αυτα και διαφορα αλλα δεν ηθελα να ξανακουσω για samsung (λογω του input lag στο gaming).
Τον καιρο που την αγορασα δεν υπηρχαν reviews απλα καποια γενικα στοιχεια. Μεταξυ των αρνητικων της samsung που ηδη ηξερα, προτιμησα την "αγνωστων" στοιχειων philips. Και νιωθω δικαιωμενος για την αποφαση μου.
Τα θετικα της philips θα τα διαβασεις στο τελευταιο link που ποσταρισα και αν θες, γινομαι πιο αναλυτικος σε αλλο post.
Τα αρνητικα της philips που εχω:
1) δεν υποστηριζει εξωτερικους υποτιτλους
2) το χειριστηριο ειναι love it or hate it τοσο στο σχημα και μεγεθος, οσο & στον τροπο που κανεις τις επιλογες on the fly.
3) καποιο θεμα με το streaming videos απο το pc (η δικια μου εχει θυρα ethernet) που δεν θυμαμαι λεπτομερειες.
4) τα factory settings θελουν λιγο tweaking
5) ελλειψη FreeviewHD tuner (προς το παρον στην Ελλαδα δεν υπαρχει και μεχρι τα καναλια μας να γινουν HD ζησε μαη μου να φας τριφυλλι)
Οι προσωπικες μου εντυπωσεις με ολα τα συστηματα που εχω συνδεσει επανω της (ps3, dvd, h/y, satelite, connxtv & ενισχυτη) ειναι πολυ καλες καθως και σε blueray movies.
Τελος ο καλυτερος κριτης ειναι τα ματια σου και σε συμβουλευω τουλαχιστον να τις δεις live ο ιδιος (παρε και κανα usb stick με περιεχομενο μαζι σου) και να κανεις και κανα search στο google, κυριως για εντυπωσεις απο αλλους χρηστες. Οταν δινουμε αυτα τα χρηματα (σε εμενα δεν περισσευουν τουλαχιστον), ας το ψαχνουμε οσο το δυνατον καλυτερα.

ReaperX
02-02-2011, 03:36
Πάρε την C650 και δε θα το μετανοιώσεις ούτε στιγμή!! ;)

Έχω την 46ρα απ το καλοκαίρι και πραγματικά είναι απ' τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει ποτέ.

Γενικά για τις led μην τσιμπάς απ' τα κόλπα του marketing.
(μιλάμε για edge πάντα,γιατί αν είναι να πας σε full αλλάζει το θέμα,όπως και το κόστος :P)

Η 650 είναι ίσως η καλύτερη lcd με ccfl και γενικά ως γνωστόν οι samsung έχουν τον καλύτερο media player.

Όσο για το input lag αν βάλεις την tv σε game mode,δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ απολύτως θέμα από ποδόσφαιρο μέχρι και fps.

(την έχω προτείνει και σε 2 φίλους μου που είναι φανατικοί gamers,και κανένας δεν παραπαπονέθηκε για τπτ)

Valkyre
02-02-2011, 12:42
Εχω εδω και μισο χρονο αυτην:
http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Televisions/Philips-37PFL7605H-LED-TV-37-37PFL7605H-12.htm
Οταν ηταν να παρω νεα tv ημουν και εγω αναμεσα σε philips ή samsung. Επειδη ομως ψαχνοντας ειδα οτι στις samsung "παιζει" αρκετο input lag δεν θα στην συνιστουσα.
Δες εδω:http://www.hdtvtest.co.uk/news/samsung-le40c650-20100506527.htm
και τσεκαρε τις φρασεις "input lag" & "console gaming".
Για τον ορο input lag δες εδω:
YouTube - Input lag - the problem monitor manufacturers won't mention (http://www.youtube.com/watch?v=TjePCW02U78&NR=1&feature=fvwp)
¨οι ειδικοί λένε ότι οι phillips αυτήν την στιγμή είναι μεταξύ των χειρότερων τηλεοράσεων που κυκλοφορούν" &
"Από την άλλη η samsung έχει από τα μικρότερα input lag που την κάνει ιδανική για gaming."
Θελω να πω στoυς συμφορουμιτες που εγραψαν τα παραπανω αν θελουν να ποσταρουν που βασιζουν τις δηλωσεις τους και ετσι θαβουν τις philips & αποθεωνουν τις samsung.
Διαβαστε και αυτο: http://xxx.avclub.gr/forum/showthread.php?p=1234124
επισης αυτο: http://www.avforums.com/forums/lcd-led-lcd-tvs/1200928-philips-2010-5605-7605-led-tv-series-9.html
Εγω μετα απο αυτα και διαφορα αλλα δεν ηθελα να ξανακουσω για samsung (λογω του input lag στο gaming).
Τον καιρο που την αγορασα δεν υπηρχαν reviews απλα καποια γενικα στοιχεια. Μεταξυ των αρνητικων της samsung που ηδη ηξερα, προτιμησα την "αγνωστων" στοιχειων philips. Και νιωθω δικαιωμενος για την αποφαση μου.
Τα θετικα της philips θα τα διαβασεις στο τελευταιο link που ποσταρισα και αν θες, γινομαι πιο αναλυτικος σε αλλο post.
Τα αρνητικα της philips που εχω:
1) δεν υποστηριζει εξωτερικους υποτιτλους
2) το χειριστηριο ειναι love it or hate it τοσο στο σχημα και μεγεθος, οσο & στον τροπο που κανεις τις επιλογες on the fly.
3) καποιο θεμα με το streaming videos απο το pc (η δικια μου εχει θυρα ethernet) που δεν θυμαμαι λεπτομερειες.
4) τα factory settings θελουν λιγο tweaking
5) ελλειψη FreeviewHD tuner (προς το παρον στην Ελλαδα δεν υπαρχει και μεχρι τα καναλια μας να γινουν HD ζησε μαη μου να φας τριφυλλι)
Οι προσωπικες μου εντυπωσεις με ολα τα συστηματα που εχω συνδεσει επανω της (ps3, dvd, h/y, satelite, connxtv & ενισχυτη) ειναι πολυ καλες καθως και σε blueray movies.
Τελος ο καλυτερος κριτης ειναι τα ματια σου και σε συμβουλευω τουλαχιστον να τις δεις live ο ιδιος (παρε και κανα usb stick με περιεχομενο μαζι σου) και να κανεις και κανα search στο google, κυριως για εντυπωσεις απο αλλους χρηστες. Οταν δινουμε αυτα τα χρηματα (σε εμενα δεν περισσευουν τουλαχιστον), ας το ψαχνουμε οσο το δυνατον καλυτερα.

Φιλε ευχαριστω πολυ για τις εντυπωσεις, οπως και ολα τα παιδια. Μιλας ομως απο οτι παρατηρησα για την σειρα 7 και την σειρα 9 της philips στο συγκεκριμενο μοντελο ενω εγω εχω την σειρα 5 υποψιν. Εχει διαφορες αυτο. Γενικα ειμαι πολυ επιφυλακτικος με ολα, αλλα αυτο που με απασχολει κυριως στις philips ειναι τα χρωματα που λενε οτι δεν μπορεις να βγαλεις ευκολα ακρη ακομα και με tweaking. (σε καποιο review το ειχα διαβασει δεν θυμαμαι που)

jk_blue_tiger
03-02-2011, 01:30
Val το 2ο και 4ο link που εβαλα ειναι για να δεις review και εντυπωσεις αντιστοιχα για την samsung .Το 5ο link αφορα την 5605 και την 7605 αλλα οχι την 9605.
Δες review για την 5605:http://www.flatpanelshd.com/review.php?subaction=showfull&id=1279009235 (http://www.flatpanelshd.com/review.php?subaction=showfull&id=1279009235)και τσεκαρε στο τελος pros and cons.
Αλλο review http://www.avforums.com/review/Philips-PFL5605-40PFL5605-5605-LED-HDTV-Review.html, τσεκαρεις παλι pros and cons.
Μεταξυ των 2 που επελεξες και βαση της 1ης προτεραοτητας σου, βλεπεις ποια υστερει και ποια οχι.
Εδω http://avclub.gr/forum/showthread.php?t=62742 θα βρεις εντυπωσεις και σχολια καθως και οδηγο για tweaking στο τελος.
Εγω δεν θα σου πω πια να παρεις. Οταν εψαχνα ειχα καταληξει στις ιδιες μαρκες που κοιτας και εσυ, αλλα οχι στα ιδια μοντελα. Ποτε δεν μου αρεσε να παιρνω κατι επειδη οι υπολοιποι λενε τα καλυτερα λογια και ας εχει και μεγαλο αριθμο υποστηρικτων.
Ο κριτης ημουν εγω γιατι εγω πληρωνα και το εψαχνα οσο καλυτερα μπορουσα γιατι ηθελα να πιασουν τοπο τα λεφτα μου καθως και ευχαριστηση γιατι γενικοτερα η τεχνολογια ειναι ενα απο τα χομπυ μου. Φυσικα σαν ανθρωπος εχω κανει λαθη και επιλογες που τελικα δεν μου βγηκαν. Ο λογος που ποσταρα δεν ειναι επειδη εχω philips αλλα επειδη υπηρχαν posts τα οποια εξυμνουσαν αδικα τη μια οθονη και εθαβαν παλι αδικα μια αλλη. Ισως στα ιδια λεφτα υπαρχει και καλυτερη tv απο τις 2. Στο χερι σου ειναι να το ψαξεις στο διαδικτυο, να φιλτραρεις τις πληροφοριες, να τις τσεκαρεις απο κοντα και να διαλεξεις αυτη που σε ικανοποιει.

sakoulias
03-02-2011, 13:36
Η πρωτη μου σκεψη ηταν να σου πω να παρεις Plasma . Βεβαια δεν ξερω ποσες ωρες θα παιζεις οποτε πιθανον να αντιμετωπισεις προβλημα με το image retention .

Η philips ειδικα η σειρα 5 εχω ακουσει τα χειροτερα . Αμα ειναι αναμεσα σε αυτες τις 2 παρε την C650 που ειναι απο τις καλυτερες lcd του 2010 .

Επισης για να μην ακους συμβουλες 3ων , μπες εδώ (http://www.avclub.gr/forum/) και διαβασε μερικα θεματα και σε λγο θα μπορεις να διαλεξεις μονος σου, γιατι η γνωση θα προερχεται απο την δικη σου κριση και επεξεργασια .

Researcher
03-02-2011, 14:11
Αν είχα κάποια με το όπλο στο μέτωπο αυτή θα ήταν η Samsung, αλλά η συγκεκριμένη έχει input lag 45ms το οποίο είναι υψηλό πολύ, το οποίο την καθιστά μάλλον όχι την κάλλιστη επιλογή για hard-core gamers.

Το βάθος εικόνας της και το μαύρο είναι από τα καλύτερα στην αγορά. Πιστεύω πως είναι πολύ καλή αγορά και ΣΕ ΚΑΜΙΑ των περιπτώσεων δε θα πήγαινα στη Phillips.

Πάντως εάν την "ψωνίσεις" και τη ψωνίσεις μη ψάχνεις παραπέρα. Το βέλτιστο σετάρισμα:

Picture Mode: MOVIE
Backlight: 4 (to achieve ~115 cd/m2 peak luminance – set this according to your viewing environment)
Contrast: 94
Brightness: 44
Sharpness: 0 for HD content, 20-30 for SD
Colour: 48
Tint: Neutral (50/50)
Advanced:
Black Tone: Off
Dynamic Contrast: Off
Shadow Detail: 0
Gamma: +1
Colour Space: Custom (see settings below)
Flesh Tone: 0
Edge Enhancer: Off
CMS Settings (R / G / B):
Red: 50 0 0
Green: 25 55 0
Blue: 0 14 71
Yellow: 52 52 0
Cyan: 24 52 54
Magenta: 43 9 55
White Balance:
Offset (R,G,B): 28, 25, 24
Gain (R,G,B): 19, 26, 24
10p White Balance: ON
Interval 1 (R,G,B): 2 0 0
2: 0 0 -1
3: 0 0 -1
4: -1 0 -1
5: 0 0 0
6: 1 0 0
7: 0 0 -1
8: 0 1 -2
9: 0 2 -2
10: 0 2 -3
Picture Options screen:
Colour Tone: Warm2
Aspect Ratio: Screen Fit for 1080i/1080p, according to source otherwise
Digital Noise Filter: Off
MPEG Noise Filter: Off
HDMI Black Level: depends on source, “Low” for video devices
Film Mode: Auto 1 or Auto 2 depending on content
Motion Plus: Custom, Blur Reduction: 10, Judder Reduction: 0

Valkyre
03-02-2011, 14:24
οκ παιδες προσπαθω να βγαλω ακρη απο τα φορουμ και τα λινκ που δωσατε, googlαρω εδω και 2 ωρες και δεν εχω καταφερει τιποτα περισσοτερο απο το να μπερδευτω ακομα παραπανω. Κι επειδη εχω αρχισει και φρικαρω (τροπος του λεγειν) θελω σαφη πραγματα γιατι δεν μπορω αλλο να ψαχνω.

Πρωτα απο ολα ας ξεκινησω με το βασικο. Gaming σε 100hz ή σε 50hz? Στα 100hz απο οτι λενε υπαρχουν artifacts σε ορισμενες περιπτωσεις και μεγαλο input lag.

Στα 50Hz υπαρχει flickering. Ποιο διαβολο ειναι καλυτερο για gaming τελικα?

Ξαναλεω δεν με ενδιαφερει να βλεπω ποδοσφαιρο (που εκει λενε οτι τα 100hz κανουν την δουλεια) θελω να παιζω games και να βλεπω blu ray.

Ειδα οτι προτεινουν αυτη για gaming η οποια δεν ειναι 100hz αλλα εχει καλο input lag την Samsung LE40C530. Δωστε κανα φως ρε παιδια γιατι δεν μπορω να καταλαβω πως ειναι τοσο δυσκολο να βρω μια τηλεοραση που να κανει αυτο που θελω.

Εν τελει προτεινετε την κατα τη γνωμη σας καλυτερη επιλογη για 40" τηλεοραση με πρωταρχικο στοχο το gaming και τις ταινιες.

nikon
03-02-2011, 14:29
Καλά όταν ρωτάς σε forum κάτι τέτοιο το σίγουρο είναι ότι θα μπερδευτείς από τις διαφορετικές γνώμες.....πας, βλέπεις και αποφασίζεις ποια είναι καλή για τα μάτια σου για μένα αυτή είναι η λύση.

Valkyre
03-02-2011, 14:31
^^Ναι βρε Νικο αλλα τι να δω? Τις τηλεορασεις που ειναι χυμα μπροστα μου η μια διπλα στην αλλη παντελως αρυθμιστες και παιζοντας ενα ακυρο dvd ή Mega Channel?

Δεν βγαζεις ακρη ετσι... οι τηλεορασεις ουτε PS3 gaming δειχνουν ουτε καταλληλα ρυθμισμενες ειναι...οτι ναναι εντελως...

nikon
03-02-2011, 14:41
Κάνεις λάθος και τα κανάλια και τις ρυθμίσεις μπορείς να τις αλλάξεις δεν σου λέει κανείς τίποτα και σε κάποια μαγαζιά θα βρεις και στημένο ps3 τώρα αν είναι καλύτερα να σου λέει ο καθένας ποια είναι καλύτερη από το να δεις την μια δίπλα στην άλλη και να δεις τις διαφορές τους πάω πάσο εγώ πάντως δεν θα το προτιμούσα.

Valkyre
03-02-2011, 14:43
Βρε θα πρεπει να κατσω στο μαγαζι 5 ωρες για να λυσω τις απορριες μου και να κανω ολες τις ρυθμισεις στο τυφλο...δεν ξερω...ειμαι και ασχετος απο αυτα... σιγουρα με καποιον που ξερει 5 πραγματα θα ηταν καλυτερο, αλλα τωρα στηριζομαι στη βοηθεια του φορουμ για να μην κλαιω τα λεφτα μου...

nikon
03-02-2011, 14:47
Εμ γιατί σου είπε κανείς ότι για τέτοια αγορά δεν πρέπει να κάτσεις με τις ώρες και να δεις μοντέλα μέχρι να καταλήξεις;;;;......περίμενε σε λίγο θα έρθει ο vasses να σου πει για τις plasma ( αλήθεια που είναι τόση ώρα;;; ) και αν βγάλεις τελικά άκρη να με......πάρεις τηλέφωνο.

Valkyre
03-02-2011, 15:04
καλα και να ερθει δεν θα το δω το μηνυμα! Plasma δεν προκειται να παρω οχι γιατι δεν ειναι καλες, αλλα γιατι ξερω οτι με τη χρηση που κανω θα την καψω (burn in)

Starlord
03-02-2011, 15:22
οκ παιδες προσπαθω να βγαλω ακρη απο τα φορουμ και τα λινκ που δωσατε, googlαρω εδω και 2 ωρες και δεν εχω καταφερει τιποτα περισσοτερο απο το να μπερδευτω ακομα παραπανω. Κι επειδη εχω αρχισει και φρικαρω (τροπος του λεγειν) θελω σαφη πραγματα γιατι δεν μπορω αλλο να ψαχνω.

Καλωσήλθες στον μαγικό κόσμο του AV (απ' όπου έχω αποσυρθεί από το 2005 γιατί κάποια στιγμή αρχίζεις να κυνηγάς φαντάσματα)

Δυστυχώς το ιδανικό είναι αυτό που σου πρότειναν ήδη κάποια παιδιά να δεις από κοντά και με το δικό σου περιεχόμενο τις υποψήφιες. Ξέρω ότι είναι δύσκολο (εως ακατόρθωτο) αλλά προσπάθησε τουλάχιστον έχοντας καταλήξει σε 2-3 το πολύ μοντέλα να κάνεις μια βόλτα από μαγαζιά που τα έχουν (και τα 2) και να τα δεις να παίζουν αν όχι δικό σου, τουλάχιστον στις ίδιες συνθήκες και το ίδιο περιεχόμενο.

Researcher
03-02-2011, 16:00
Valkyre δεν κατάλαβα καλά...

ψάχνεις και για άλλες τηλεοράσεις ή για αυτές τις 2;

ΑΝ είσαι στις 2 πάρε τη Samsung με κλειστά μάτια.

Πήγαινε το απόγευμα και δες της σε ένα μαγαζί από κοντά και κότσαρε και το ps με το gran turismo μέσα.

Valkyre
03-02-2011, 16:06
Ειμαι ανοιχτος σε οποιαδηποτε προταση πλεον και μαλιστα εβαλα και μια αλλη samsung στο παιχνιδι που υποτιθεται ειναι κορυφαια για gaming αλλα δεν ειναι 100hz (η samsung 530)

extacy
03-02-2011, 16:16
μιας και ανεφερες την 40C530...

πριν κανα 3μηνο εψαχνα και εγω για LCD 40'' τουλ... θα εμπαινε στο δωματιο μου και η χρηση της θα ηταν 90% ps3 και 10% blueray

διαβασα σχεδον ολα τα thread στο avclub.gr...
ηθελα να δωσω μεχρι 600 ευρω...

ηθελα να δω την c530 την c650 την lg42550ld και οτι αλλο πετυχαινα
Πηγαινοντας σε ενα μαγαζι εχουν πρωτη μουρη μια lg5500le LED 42" τουμπανο προσφορα 599"
Ωπα λεω εδω ειμαστε... ρωταν πολυ κλη μου λεει ο πωλητης κλπ.... την 530 του λεω την εχει να την δω? αυριο μου λεει.... παω την αλλη μερα και ευτυχως που δεν πηρα την LG...
H 530 πολυ καλυτερη.... βλεπω και την 650....ακομα καλυτερη αλλα πηγαινε ψηλα....κοντα 700....η lg550ld εκανε μονο για γυρισμα στο πλαι και χρηση ως τραπεζακι...
με λιγα λογια σαν ποιοτητα εικονας δεν βρηκα καλυτερη απο την 530 στα λεφτα αυτα...
ειχαν και μια c653 σε ποιοτητα ιδια με την c650 αλλα σε τιμη κοντα στα 600 αλλα μου ειπαν οτι δεν ξερουν ποτε θα φερουν κομματια και οτι θα φερουν περιορισμενα...την ειχαν κατι σαν demo...

οποτε χτυπησα την 40C530 (και στο avclub ολοι αυτη μου προτειναν για gaming) στα 500 ευρω και τελειωσε η υποθεση... μεχρι στιγμης πολυ ευχαριστημενος.... οτι θες ρωτα

overclocker
03-02-2011, 16:49
Σου προτείνω την Samsung C650.

Φοβερή εικόνα, ωραίο design, συχνά firmware updates, ο κορυφαίος ενσωματωμένος media player της αγοράς αυτήν την στιγμή και συνολικά ίσως το καλύτερο value for money την στιγμή που μιλάμε μαζί με την C530.

Για το input lag που λένε μερικά παιδιά πιο πάνω, άμα ρυθμίσεις την θύρα HDMI που θα συνδέσεις το PS3 σε Game mode και παράλληλα την ονομάσεις PC ή DVI τότε το input lag μειώνεται δραματικά και δεν αντιμετοπίζεις κάνένα πρόβλημα στα παιχνίδια.

smarnel
03-02-2011, 18:06
για παιχνίδι ξεχνάς τα 100 Hertz γιατί αυξάνει πολύ το Lag...
προσωπικά έχω την Philips 9603 32" και σε games-blue ray μαμάει..!
οι Samsung και οι LG απ'όσο έχω δει-διαβάσει γενικά παίζουν με πολύ έντονα χρώματα-φωτισμούς που κάποιους τους ενοχλούν,κάποιους όχι...
γι'αυτό καλύτερα είναι να τις δεις μόνος σου σε κάποιο κατάστημα,κατά προτίμηση με παρόμοιες ρυθμίσεις...

james9
04-02-2011, 01:17
επειδη πριν 1,5 χρονο εψαχνα οπως εσυ θα προσπαθησω να σου "περασω" 2-3 πραγματακια.καταρχην οι philips ειναι οι τηλεορασεις με το χειροτερο value for money,fact. επειτα σου προτεινω να μπεις σε ενα εξιδεικευμενο φορουμ (avclub) και θα δεις οτι κανεις δεν θα σου προτεινει philips και ειδικα για gaming θα σε στειλουν σε samsung.

τωρα στο θεμα του input lag .Ποτε μα ποτε μην κοιτας τα νουμερα. η δικη μου π.χ.
http://www.hdtvtest.co.uk/news/samsung-le46b750-le40b750-20090526151.htm

διαβασε ποσο Input lag εχει. 93ms χωρις game mode,31ms με me game mode. ΠΑΠΑΡΙΕΣ ΚΑΜΑΡΩΤΕΣ. Εχω παιξει ολα τα GH ΧΩΡΙΣ game mode. Κανενα προβλημα και ξερεις φυσικα οτι καλυτερο παιχνιδι για να δοκιμασεις το Input lag απο τα GH-Rock Band δεν υπαρχουν. Τα νουμερα ειναι για τους τρελαμενους με το av για να μετρανε μικροδιαφορες και να παιρνουν παντα το τοπ προιον.

Τελος γραψε μας την αποσταση θεασης γιατι αφου θα επενδυσεις ενα σεβαστο ποσο για κατι που πιστευω οτι θα κρατησεις μερικα χρονια ,ισως να μπορεις να πας σε 46''. Οι 40" σε 1 βδομαδα θα σου φαινονται λιγες,fact.

μπες avclub , διαβασε καποια τοπικ που ταιριαζουν σε αυτα που θες κα κανε και εσυ ενα ,δευκρινιζοντας χρηση,αποσταση θεασης, μπατζετ. αυτα απο μενα.

Iasonas
04-02-2011, 11:15
Καλημέρα.Σκέφτομαι να αγοράσω αυτήν τη 3d τηλεόραση.

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Televisions/LG-42LX6500-3D-LED-42-42LX6500.htm

Τι λέτε; Αξίζει για τα λεφτά της;
Έχετε να μου προτείνετε κάτι καλύτερο ή ισάξιο με αυτά τα χρήματα;

Επίσης γνωρίζει κάποιος αν έχει καλό media player? Αν θα μπορώ να βλέπω mkv με ήχο dts και ξεχωριστούς υπότιτλους;

Link
15-03-2011, 19:59
samsung 40c6000 εχω την 46 και πραγματικα ειναι τρομερη!Ειδικα σε HD!Και πλεον σε πολυ προσιτη τιμη!

Valkyre
13-10-2011, 11:30
Παιδια τι εχετε να πειτε για την Samsung ue 46D 7000?

Διαβαζω πολυ καλα σχολια απο χρηστες και μου αρεσει και σαν design. Εχει κανεις απο εσας? Πως σας φαινεται γενικα?

kabamaru
13-10-2011, 11:53
Σε βλεπω οτι παιδευεσαι πολυ για την τηλεοραση και μου θυμιζεις τον εαυτο μου λιγους μηνες πριν. Αφου λοιπον εφτασες σε επιπεδα "ναυαρχιδας" να σου προσφερω κι εγω τη γνωμη μου μετα το οποιο ψαξιμο εκανα.

Ημουν μεταξυ της D8000 και της VT30 της Panasonic...

Ψαχνοντας απο δω κι απο κει (μη με πρηξετε με link), ειδα οτι η D7000 δεν εχει ουσιαστικες διαφορες απο την D8000 (περαν καποιων apps). Eτσι γλιτωνεις περιπου 200 ευρουλακια απο τη μια στην αλλη. Το 3D τους ειναι εξαιρετικο και σε πολυ φωτιζομενες εικονες θα δεις ποιοτητα που θα τον παιξεις.

Απο κει και περα... Στις σκοτεινες εικονες τα πραγματα δεν ειναι τοσο καλα. (σε σχεση με αλλα θηρια, μην ξεχνιομαστε). Εδω μπαινουν τα + της Plasma επιπεδου VT30. Θεωρητικα εχει το καλυτερο 3D της αγορας, εχει απιστευτα σταθερη εικονα (στο contrast), παιζει τα παντα (απο αρχεια), πολυ μικρο κινδυνο για burn in, 40% μικροτερη καταναλωση απο αλλες plasma, εχει 2 γυαλια δωρο (50 euro διαφορα). Συν το οτι εχει πολυ καλη μετατροπη 3D. Αισθητικα ομως ειναι (-) σε σχεση με την Samsung.

Googlαρε αν θελεις συγκριτικα των 2 και θα δεις και μονος σου, ισως, τα στοιχεια που βαραινουν περισσοτερο στο δικο σου γουστο. Εγω οπως καταλαβες πηρα την Panny. Ειμαι ευχαριστημενος καργα, παιζω συνεχεια, κι εχω και πολυ καλη εικονα σε SD, γιατι κακα τα ψεμματα αναγκαζομαστε να το βλεπουμε κι αυτο :Ρ

Valkyre
13-10-2011, 12:41
Απο input lag πως παει η Panasonic που πηρες? Ρωταω γιατι ειναι σημαντικος παραγοντας για εμενα και θεωρω οτι τα 32ms της D7000 που αναφερω ειναι (παντα αναλογικα με τις δυνατοτητες της TV και αυτα που προσφερει) ενας πολυ καλος αριθμος για gaming.

kabamaru
13-10-2011, 12:44
Mε πιανεις αδιαβαστο. Οπτικα - αρα και πρακτικα - δεν εντοπισα ουτε με ενοχλησε κατι. Θα το ψαξω ομως και θα σ πω.

ΕDIT: Οριστε ενα review οπου θα βρεις πολλα απο τα στοιχεια που σ ενδιαφερουν και συγκεκριμενα παραθετω την παραγραφο οπου λεει οτι το input lag ειναι στα 19-24ms αναλογα με την ενεργοποιηση του Intelligent Frame Creation.

http://www.flatpanelshd.com/review.php?subaction=showfull&id=1303892383

"With IFC input lag is too high but without IFC input lag was surprisingly low at 19-24 ms. This also makes VT30 a great choice for console gamers. Input lag in 3D mode is higher, however. It also means that VT30 is a superior choice for console gamers than most LCD/LED screens that have higher input lag numbers. Sony’s HX900/HX909 flagship model was measured to 31 ms for example."

Valkyre
13-10-2011, 12:50
Το βρηκα , ειναι υψηλο το ms με το IFC ενεργοποιημενο και 24 ms με το IFC απενεργοποιημενο.

kabamaru
13-10-2011, 12:51
Nαι με προλαβες. Αλλα δες το edit γιατι σε ενδιαφερει πιστευω η παραγραφος-αποψη του reviewer.

Valkyre
13-10-2011, 13:14
To + που εχει η samsung ειναι το μεγεθος. Μπορει να ειναι 46 ιντσες αλλα χωρις καθολου πλαισιο γυρω απο την οθονη φαινεται πολυ μικροτερη και αρα χωραει εκει που θελω πιο καλαισθητα χωρις να φαινεται ενα τεραστιο πραγμα.

Δεν ξερω ακομα δεν εχω αποφασισει...

kabamaru
13-10-2011, 13:19
Που να τη δεις πως φαινεται το βραδυ, οπου το πλαισιο κυριολεκτικα δεν υπαρχει! Ειναι λες και βγαινει η ταινια απ τον τοιχο σου.

Σου λεω, στην ιδια θεση ημουν για μηνες. Οτι κι αν κανεις ομως, θα διαλεξεις τοπ τηλεοραση. Αυτο το μαξιλαρακι το εχεις πιασει.

Desmond
13-10-2011, 16:07
Το πλαίσιο των samsung, το λατρεύω πραγματικά!
Valkyre για οικονομικούς λόγους δεν πας στην D8000?

dinospao
13-10-2011, 18:59
εδω θα βρεις αρκετες γνωμες για την τηλεοραση

http://avclub.gr/forum/showthread.php?t=78655

Valkyre
13-10-2011, 19:02
oι λογοι που δεν παω στην D8000 ειναι επειδη μετα απο πολυ διαβασμα διαπιστωσα οτι η μοναδικη αλλαγη που εχουν ειναι το σχημα και το μεγεθος του πλαισιου. Τιποτα αλλο πραγματικα. Και μαλιστα αυτο της D7000 μου αρεσει πιο πολυ. :)

kabamaru
13-10-2011, 19:58
Ειναι και καποια apps τα οποια ομως δεν εχουν και μεγαλο λογο υπαρξης στην Ελλαντα.

aiakos81
13-10-2011, 20:48
valkyre καλη επιτυχια στην αγορα σου, απλα αν θες διαβασε το παθημα-μαθημα μου...Αγοραζω Samsung 40" πριν 3-4 χρονια κοντα στο χιλιαρικο...Απιστευτες ωρες μελετης στο νετ, να εχει το 1, να εχει το αλλο, απο δω, απο κει (μολις ειχα παρει το ps3 και ηθελα 40 θυρες HDMI, αναλυσεις στο θεο, αποκρισεις στο χρονο της σκεψης, κτλ)...Τεσπα, πανω στο εξαμηνο απο την παρελευση της εγγυησης των 2 χρονων, κανει ενα τσαφ και δεν εχω καθολου εικονα...Τηλεφωνα στην αντιπροσωπεια, στελνουν τεχνικο, την παιρνει και μου λενε οτι για να δουν μονο τι εχει και τι καηκε θελουν 50 ευρω...Με παιρνουν τηλ μετα απο 2 μερες και μου λενε 180Ε:a038-1::a038-1: για να την φτιαξουν (με τα 50 μεσα σε αυτα..) Μιλαω με τον τεχνικο τμημα ζητωντας να μαθω τι εγινε, μου λενε καηκε η πλακετα τροφοδοσιας και παει ολη για αλλαγη...Ωραια, του κανω, πες μου τον κωδικο της και τα στοιχεια της να την βρω στο ιντερνετ να δω ποσο κανει και να παω αλλου αν με συμφερει.... Προς τιμη του, μου εδωσε τα πληρη στοιχεια αλλα με ενημερωσε οτι τα μηχανηματα ειναι κλειδωμενα απο τη μανα τους και μονο συγκεκριμενα μηχανηματα μπορουν να τα "πειραξουν" και ουσιαστικα αυτο πληρωνω... Τεσπα, μπαινω στο νετ, βρισκω το ανταλλακτικο και διαπιστωνω οτι μαζι με τα μεταφορικα+την εργασια (αλλο 50αρικο) του καθε μαστρο-Κωστα της γειτονιας θα μου βγαινε γυρω στο 100αρικο...+τα 50 επρεπε να δωσω στην αντιπροσωπεια εβγαινα συνολο στα 150Ε..Τελικα προτιμησα να δωσω τα 180 στην αντιπροσωπεια και να εχω 6μηνη (ουτε καν ετησια εγγυηση) στο ανταλλακτικο και να κραξω αυτους και οχι τον Μπαρμπα-Γιαννη, αν γινοταν καμια στραβη...Ααααα... Η ντιλιοραση μετα απο 2,5 περιπου χρονια ειχε πεσει απο -1000 στα 300 ευρω καινουρια...

Συμπερασμα: Αν μπορεις, αγορασε επεκταση εγγυησης, δεν θα την κλαψεις καθολου...Καπου εκει γυρω στα 3 χρονια ολο και κατι παθαινουν..Προσωπικο μαθημα, να μην παρασυρομαι απο αστρα και τεχνολογικους κομητες γιατι οτι ανεβαινει, πεφτει πολυ γρηγορα (στην τιμη του)..Οταν ειδα οτι ειχε φτασει 300 ευρω απο περιπου χιλια που την ειχα παρει, ηθελα ειλικρινα να την σπασω και να την κανω κομματακια...Δυστυχως ομως δεν μου περισσευαν 300Ε και εμεινα.....:a062:

Υ.Γ: Και το 3d ρε παιδια πολυ καλο δεν λεω, αλλα φοβαμαι οτι καθε 3 και λιγο ολο και κατι θα χαλαει.....

Valkyre
14-10-2011, 12:21
^^ Φιλε μου σε ευχαριστω για τις συμβουλες. Παντως και τωρα εγω Samsung εχω και την εχω απο το 2006!! Και κανενα απολυτως προβλημα περα απο το φυσιολογικο αμυδρο shadowing στις ακρες λογω της υπερβολικης χρησης. Ειμαι πολυ πολυ ευχαριστημενος απο αυτην την αποψη. Παντα η στραβη μπορει να κατσει αλλα σπιτι εχουμε 3 samsung και ολες εχει παρελθει ο χρονος εγγυησης εδω και πολυ καιρο και δεν εχουμε θεμα.

Θα δουμε...ακομα το ψηνω...το 3D παντως δεν με ενδιαφερει καθολου, αλλα πλεον ολες οι flagship τηλεορασεις το εχουν.

criter
14-10-2011, 12:51
Για μενα παντως παρε με 3D τεχνολογια. Τοσα παιχνιδια στο PS3 παιζουν και ταινιες νομιζω αξιζει. Με τα ιδια λεφτα μπορει να βρεις και με 3D μια TV στις ιδιες διαστασεις και με την ιδια αναλυση. Τωρα κατι browser πανω στην TV και αλλα καλουδια, νταξει δε λεω να εχει, αλλα και το 3D ειναι μεγαλη υποθεση. Ο αδερφος μου πηρε μια Philips πολυ καλη για τα λεφτα της, αλλα επαιζε και μια Sony με τα ιδια λεφτα στις ιδιες διαστασεις με 3D ομως, αλλα τελικα προτιμησε να πληρωσει το ampilight (πισω φωτισμος) αντι 3D. Δεν θυμαμαι ακριβως τα μοντελα τωρα να σου πω ποιες ηταν, αλλα θελω να πω να μην χαλασεις πολλα λεφτα και μετα για καποιο λογο να πεις κριμα που δεν την πηρα με 3D.

Valkyre
14-10-2011, 12:55
^^ H τηλεοραση που λεω εχει 3D.

criter
14-10-2011, 13:10
Ειδα το τελευταιο ποστ που λες οτι δεν σε ενδιαφερει το 3D και νομιζα οτι δεν το ηθελες καθολου. Αν εχει 3D καλυτερα και εγω με 3D θα επαιρνα :)

Valkyre
14-10-2011, 13:14
εχει 3D μεν, δεν με ενδιαφερει καθολου δε! Ισχυει αυτο... :)

Desmond
14-10-2011, 16:08
Εννοείται πως το 3D είναι απλά ένα feature, αλλά το να λες οτι δεν σε ενδιαφέρει και καθόλου, μου φαίνεται υπερβολή.Δηλαδή το U3 δεν θα το τσεκάρεις σε 3D?

Valkyre
14-10-2011, 16:24
Βρε παιδια υπαρχει και μια αλλη περιπτωση, που να δικαιολογει το "δεν με ενδιαφερει/αφορα το 3D".

Η περιπτωση του οτι δεν μπορω να δω 3D! Το εχω ξαναπει!

Lefteris_X
14-10-2011, 16:34
αυτό δυστυχώς Δημήτρη ο κόσμος αγνοεί ότι υπάρχει.

Ένα μικρό ποσοστό του κόσμου, ΔΕΝ μπορεί να δει την ψευδαίσθηση (γιατί περί ψευδαισθήσεως πρόκειται, mind fuck του εγκεφάλου και όχι πραγματική 3D προβολή, γαμιέται το κέντρο της όρασης με λίγα λόγια εξ ου και οι πονοκέφαλοι σε μερικά άτομα)..........γιατί πολύ απλά δεν μπορούν να την δουν τα μάτια του.

Και δεν υπονοώ ότι έχουν πρόβλημα τα μάτια του συγκεκριμένου ποσοστού των ανθρώπων που δεν μπορούν να δουν 3D, για παράδειγμα ο Τζοννυ Ντέππ, δεν πήγε καν στην πρεμιέρα των Πειρατών 4, γιατί θα προβαλλόταν σε 3D κι εκείνος δεν μπορεί να το δει.

Μην μασάτε........σε μερικά χρόνια δεν θα συζητάμε ΚΑΝ περί 3D, γιατί θα έχει αντικατασταθεί με άλλη αρχιτεκτονική, παντελώς διαφορετική με αυτή / αυτές που έχουμε σήμερα........

........αλλά παίζει και να μην έχουμε καν 3D γιατί το Χόλυγουντ βγάζει την μια μάπα 3D ταινία (τεχνικά) μετά την άλλη, με συνέπεια οι εταιρείες τεχνολογίας τηλεοράσεων / οθονών να έχουν ξενερώσει με την αντιμετώπιση αυτή (του Χολυγουντ) και έχουν "κατεβάσει ταχύτητα" στην ανάπτυξη / εξέλιξη των 3D τηλεοράσεων.

Ίδωμεν.

Valkyre
16-10-2011, 01:40
Τελικα την εκανα την αγορα σημερα! Πηρα την εν λογω τηλεοραση samsung ue 46d7000!

Εαν σκεφτει κανεις οτι ειχα full HD τηλεοραση αλλα 5 ετων παλια, το πολιτισμικο σοκ που εχω παθει δεν λεγεται....

Μου πηρε πολυ ωρα να ρυθμισω τα παντα ετσι οπως θελω και για να ειμαι ειλικρινεις απο τις 5 το απογευμα μεχρι τωρα αυτο εκανα τεσταροντας παιχνιδια και ταινιες για να βγαλω το καλυτερο αποτελεσμα με βαση τα γουστα μου παντα.

Μετα απο ολες αυτες τις ωρες λοιπον αξιζε για πλακα ο κοπος και ο χρονος (και τα καντηλια της γυναικας επειδη κλειστικαμε μεσα!)

Τι να πω ρε παιδες εχω παθει πλακα... να ειναι καλα η παλια καραβανα η Samsung που ειχα, αλλα τετοια διαφορα δεν την περιμενα...τοσο που μου ερχεται να της βαλω φωτια της παλιας και να την πεταξω που λεμε! Εβαλα το Uncharted 2 και εχω παθει πλακα...λες και παιζω σε αλλη κονσολα ειναι η φαση! Χρωματα, μαυρα, ομαλοτητα κινησης....νιωθω λες και ειμαι σε καμμια Ε3 σε αυτα τα τρομερα μονιτορ που ποτε δεν εχουμε δει σπιτια μας...

Εβαλα και το ΤΡΟΝ σε blu ray και εκει επαθα ακομα μεγαλυτερο ταρακουλο...πολυ awesome φαση, χαιρομαι που την εκανα αυτην την αγορα! Τωρα το Uncharted 3 θα μου φανει... PS5 οχι PS4 χαχαχα! :)

mitsios
16-10-2011, 03:14
Mην ακουω για 46 γιατι ζηλευω.Εγω εχω 40αρα (6 μηνων led sony 3D) και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος αλλα σκεφτομαι συχνα μηπως θα επρεπε να ειχα παρει 46 αρα!Απο τα 2,5 μετρα βλεπω.
Aυτην πηρα και αν σε ειχα προλαβει θα σου την προτεινα ανεπιφυλακτα!Με ειχε ενημερωσει για την προσφορα φιλος μου που εχει καταστημα Sony,στα 760 ευρω!!!!! Με βαση σαν κορνιζα οπως αυτη που φαινεται στη φωτο και γυαλια μαζι.Η βαση εχει 2.1 ηχεια και κοστιζει μονη της γυρω στα 250 ευρω!Αυτο που μου αρεσει στην TV αυτην,ειναι οτι εχει προστατευτικο τζαμι και οταν ειναι κλειστη ειναι σαν φιμε,μονο οταν ανοιξει φαινεται οτι εχει πλαισιο.

http://www.cellbazaar.com/web/item-details/title/40-inch-NX710-Series.aspx?id=f1d6f9a9-2e3a-405c-a011-062bd45c4a13


Y.Γ.Αν και ψιλοofftopic το παραπανω μου σχολιο ευχομαι να την ευχαριστηθεις!Σε νιωθω απολυτα.Ετσι εκανα και εγω με την καινουρια αφου πρωτυτερα ειχα μια 29αρα sony μεν,αλλα οχι TFT.Κουτι!
Ευχομαι ωρες ατελειωτες στη συντροφια μαζι της!Ταινιουλες και Ps3!

kabamaru
17-10-2011, 11:27
Αντε καλοριζικη και καλοπαιχτη. Πολυ καλη επιλογη.