PDA

View Full Version : Oblivion GOTY



TopGunZ
08-10-2007, 09:50
Ρε παιδιά, ήθελα να ρωτήσω, ξέρει κανείς αν θα έρθει και Ευρώπη το Oblivion "Game of the year" edition? Αμερική έχει κυκλοφορήσει ήδη, αλλά ούτε Amazon.co.uk ούτε Play.com το έχουν στα προσεχώς! Ξέρει κανείς τι παίζει? Ευχαριστώ!

georgios
08-10-2007, 13:22
ke ego to psaxno ke tipota. bori na to paro ke ego. mono omos otan vgun arketa review ke diapistoso oti pezi kala ke ine tulaxiston isaksio me tis ekdosis pc ke 360

TopGunZ
08-10-2007, 14:02
Κοίτα, το κανονικό ήταν ανώτερο από 360 και pc, οπότε και τώρα περιμένω κάτι ανάλογο.

NonBorn
16-10-2007, 21:21
Bethesda ships Oblivion GOTY edition for PS3

http://www.psu.com/media/articles/oblivion_goty_ps3.jpg

Bethesda Softworks, a ZeniMax Media company, announced today that The Elder Scrolls IV: Oblivion Game of the Year Edition (GotY) for the PlayStation 3 has begun shipping to retail stores throughout North America. Oblivion GotY includes the original version of the award-winning RPG, Oblivion, along with the official expansion, The Elder Scrolls IV: Shivering Isles, and the downloadable content, The Elder Scrolls IV: Knights of the Nine.

For more information on Oblivion, Shivering Isles, or The Elder Scrolls, visit www.elderscrolls.com (http://www.elderscrolls.com).

SQP_GR
16-10-2007, 21:40
Ti Parapano Tha Exei Auto?

NonBorn
16-10-2007, 21:42
original version of the award-winning RPG, Oblivion, along with the official expansion, The Elder Scrolls IV: Shivering Isles, and the downloadable content, The Elder Scrolls IV: Knights of the Nine.

.....

DracuLa-
16-10-2007, 21:51
Μακάρι να κυκλοφορήσει και Ευρώπη. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάρω το παιχνίδι και προτιμώ αυτό το edition.

TopGunZ
17-10-2007, 13:51
μα αυτό ακριβώς είναι το θέμα μου εδώ, για την αμερική είχαμε ημερομηνία εδώ και καιρό, για ευρώπη τπτ ακόμα...

NonBorn
17-10-2007, 22:05
Oblivion GOTY hits Europa in december


Today Ubisoft announced it has entered an agreement with Bethesda Softworks to publish The Elder Scrolls IV: Oblivion Game of the Year Edition (GotY) for PLAYSTATION3 computer entertainment system from Sony this December, reports dutch website PS3only.nl Oblivion GotY will include the original version of the award-winning RPG, Oblivion,along with the official expansion, The Elder Scrolls IV: Shivering Isles, and the downloadable content, Knights of the Nine.

Πηγή: http://n4g.com/ps3/News-75278.aspx

Έρχεται και στην Ευρώπη από ότι φαίνεται το Δεκέμβρη... Πάντως σίγουρα μπορεί όποιος θέλει να το φέρει από Αμερική! ;)

TopGunZ
18-10-2007, 09:38
Yeah babe! Άντε ένα καλό νέο. Θα περιμένω, μέχρι τότε έχω υλικό σε PS2, PS3 & PSP. Θα αλλάξω την υπογραφή μου γράφοντας πόσα παιχνίδια έχω unfinished σε κάθε κονσόλα :P

NonBorn
26-10-2007, 10:22
The Elder Scrolls IV: Oblivion GOTY Edition Review

The GOTY edition takes players on yet another amazing journey further into the world of Oblivion. Elder Scrolls fanatics with a penchant for exploration would be wise to accept Sheogorath’s tempting offer and pick up a copy immediately.

+ Amazing graphics
+ Compliments a players ability to make decisions
+ Useful armor sets + new quests breathe new life into the journey

- Not too many side quests

Score: 9/10


Πηγή:http://www.psu.com/The-Elder-Scrolls-IV--Oblivion-GOTY-Edition-Review-Review--a0001651-p0.php

georgios
08-08-2008, 10:30
eneka tis prosforas tu play.com to tsibisa 35euro. tora to pigan 46.5!

ksekinisa na pekso enan klasiko warrior ke ksenerosa apisteuta me to game. ithela na to puliso proti mera

tu dosa mia deuteri eukeria san toksotis ke pragmatika to fxaristieme to game. i eteria auti exi tin logiki ton shooter sta pexnidia tis. to fallout itan fisiki ekseliksi. pexte to game me caster i archer

mu ekane entiposi to install pu ginete xoris na to katalavis. episis mu ekane entiposi i terastia pikilia se classes. 23 nomizo. ala ke i dinatotita na ftiaksis custom class. to opio ke ekana. episis mu arese oti analoga me to posi ora kratas to kubi alazi ke i apostasi pu tha ftasi to velos

geodlord7
08-08-2008, 16:16
Στο play.com το εχει 23 ευρω :eek: την GOTY!!!

Και λεει οτι βγαινει στις 5/9!!!!!

Preordered!!!!! Αμαρτια ειναι να μην το παρω:p Το ειχα λιωσει στο pc πριν 2 χρονια αλλα πρεπει οπωσδηποτε να μπει στην συλλογη μου στο ps3:D

georgios
08-08-2008, 16:19
malon tha ne to platinum. i alithia ine vevea oti afu aksizun ta shooter classes i ekdosi tu pc tha ine poli kaliteri me to mouse. arki na exis pc pu na to vgazi aneta full detail

geodlord7
08-08-2008, 16:26
malon tha ne to platinum. i alithia ine vevea oti afu aksizun ta shooter classes i ekdosi tu pc tha ine poli kaliteri me to mouse. arki na exis pc pu na to vgazi aneta full detail

Θεμα συνηθειας ειναι. Μετα το pc οταν το επαιξα λιγο στο xbox το συνηθισα αμεσως και ηταν ωραιο και εκει.

Τα graphics φυσικα στο φουλ τα ειχα:D

georgios
08-08-2008, 16:27
den ixe megali diafora apo to 360 se grafika?

geodlord7
08-08-2008, 16:44
Oχι !!! Και στο xbox360 και στο ps3 τα γραφικα ηταν πολυ ωραια οπως και στο pc.

personGR
08-08-2008, 16:45
Oblivion χωρίς mods, είναι σαν PlayStation χωρίς dualshock...
Πάρτε το στο pc, εκεί λέει...

Valkyre
08-08-2008, 16:48
Oblivion χωρίς mods, είναι σαν PlayStation χωρίς dualshock...
Πάρτε το στο pc, εκεί λέει...

Αμα μου παρεις ενα καλο πισι το πηρα με την μια! :D

personGR
08-08-2008, 16:55
Αμα μου παρεις ενα καλο πισι το πηρα με την μια! :D

Έλα ρε συ δεν έχει και φοβερές απαιτήσεις πλέον :notsay:

geodlord7
08-08-2008, 16:55
Oblivion χωρίς mods, είναι σαν PlayStation χωρίς dualshock...
Πάρτε το στο pc, εκεί λέει...

Σαυτο εχεις δικιο (αν και ειναι κατι παραπανω απο το να μην εχεις dualshock:D)

Αλλα αμαρτια δεν ειναι, για 23 ευρωπουλα να μην το παρω?:p

georgios
08-08-2008, 17:58
exis dikio. bori na pas stin kolasi an den to paris

geodlord7
08-08-2008, 18:04
exis dikio. bori na pas stin kolasi an den to paris

To ξερω μωρε, δεν θελω να το διακινδυνευσω :angry::angry::angry:

georgios
08-08-2008, 18:06
Έλα ρε συ δεν έχει και φοβερές απαιτήσεις πλέον :notsay:

me nromal laptop tu 2004 den to pezis full detail. programatizis telia omos. kathe prama exi ti xrisi tu. merikoi den skane ta lefta tu ps3 kathe 1-2 xronia gia na parun pc.

henry
30-01-2009, 10:24
Ύστερα από 50+ ώρες παιχνιδιού, χθες ανακάλυψα ότι κάνοντας κλικ σε μια περιοχή του χάρτη μεταφέρεσαι εκεί :confused:

Μέχρι τώρα θα το είχα τερματίσει αν το ήξερα από την αρχή...

Μπορείτε να κράξετε ελεύθερα :angry:

personGR
30-01-2009, 10:59
Ύστερα από 50+ ώρες παιχνιδιού, χθες ανακάλυψα ότι κάνοντας κλικ σε μια περιοχή του χάρτη μεταφέρεσαι εκεί :confused:

Μέχρι τώρα θα το είχα τερματίσει αν το ήξερα από την αρχή...

Μπορείτε να κράξετε ελεύθερα :angry:

Να σου πω, εγώ προτιμούσα να αποφεύγω το fast travel, γιατί με αυτό έχανα πολύ πράγμα από το ενδιάμεσο.

Πχ στο πρώτο playthrough, τα Nirnroots τα αντιλήφθηκα αφού είχα τελειώσει το main quest και όλα τα guilds :P

messi10
25-03-2011, 13:16
Παιδια,οταν αρχισω το παιχνιδι να μπω σε μια clan ή να αρχισω με το main quest;

messi10
25-03-2011, 16:19
Forget the previeus post.

Ακολοουθησα λιγο το main story,αλλα επειδη δεν θελω να παω μονο main και main πηγα να κανω εγγραφη στην fighter's quild στην Chorrol.
Eκει μου λενε να παω στην Vilena Donton που ειναι στην Chorrol αλλα δεν την βρισκω πουθενα στον δρομο.
Μπορειτε να μου πειτε που ειναι;

messi10
25-03-2011, 17:57
Ξεχαστε το κι αυτο :P

Πηγα την βρηκα,μετα πηγα στον Azzan και μου ανεθεσε ενα quest(προσεχτε το τελευταιο σκελος!αν το κανετε πρωι θα περιμενετε σε ενα συγκεκριμενο χωρο μεχρι να βραδιασει-παρα πολυ εκνευριστικο..την πατησα κι εγω).Το quest ειναι αυτο το Rat Problem.
Μαλιστα,οταν ανακαλυψεις ποιος εβαζε τις μπριζολες εκει(οσοι το εχουν παιξει θα καταλαβουν)τοτε θα σου πει ''αν δεν με μαρτιρισεις,θα σου μαθω να κανεις αλματα(ή κατι τετοιο-δεν θυμαμε)'' ενταξει,εγω παντως τον μαρτιρυσα για να μπω στο quilde.
Παντως,μεσω αυτο αυξαναιται το replay-value π.χ. θα ηθελα να δω αν δεν την μαρτυρσα τι θα μου ελεγε η αλλη(Avrane νομιζω λεγοταν).
Μετα πηγα στον Azzan για να μου κανει το cοntract αλλα αυτος μου εδωσε αλλο ενα quest.Το εκλεισα γιατι το εχω απο το πρωι ανοικτο.
Συνολικα καπου στις 4-4,5 ωρες επεξα.Level 1 ειμαι ακομα.

Το παιχνιδι ειναι μαγεια.Μετα απο 5 χρονια τα γραφικα του παραμενουν φοβερα.
Μαγευτικα τοπια,λιμνες,χωρια,ηλιοβασιλεμα,στρατιωτες,πυργοι, πολιτες,σπιτια.
Ολα συνθετουν ενα εκπληκτικο παιχνιδι,με εθιστικο gameplay.
Θα επεζα κι αλλο,αλλα φοβομουν μην κολλησω για ωωωωρες.

Ixor24
26-03-2011, 18:36
Το έχω και εγώ το game αλλά δεν ασχολήθηκα πολύ. Μπορεί να το αρχίσω τώρα. Ποια είναι η καλύτερη φυλή για να αρχίσω ;

messi10
27-03-2011, 12:34
Φιλε,αναλογα τι προτιμας.
Τι θελεις; Ενα mage; Ενα φοβερο χειριστη σπαθιου; Ενα γενημενο τοξοτη; Εναν που να τα εχει ολα(ΠΡΟΣΟΧΗ:Ολα τα εχει στα ιδια επιπεδα,αλλα π.χ. αν παρεις ενα mage θα εχει καλυτερη μαγεια απο αυτον που τα εχει ολα).
Πες μας τι θες,και θα σου προτεινουμε ;)

Eγω επειδη ηθελα εναν καλο στα σπαθια,εναν γενημενο-ηρωα και με αντοχη πηρα Redguard και με εχει κανει περηφανο :)

GIORGOS_VSF
02-07-2011, 22:10
Έχω redguard lev 5 warrior κτλ! Μπορώ ταυτόχρονα να εξελιξω και την μαγεία και να είναι και ένας Mage??

messi10
03-07-2011, 19:48
Eντελως mage δεν ξερω κατα ποσο μπορει να γινει, αλλα σιγουρα υπαρχει αυτη η δυνατοτητα. Κι εγω Redguard ειχα, αλλα προτιμουσα να χρησιμοποιω περισσοτερο σπαθια,katana κ.τ.λ. για αυτο και ανεβενε πιο πολυ το αναλογο skill.

GIORGOS_VSF
03-07-2011, 21:18
Ρε παιδια το παιχνιδι ειναι απιστευτο παλουκι! Ή ισως δεν ξερω να παιζω! Σκοτωνομαι συνεχεια αλλα υποθετω οτι ειναι λογο του οτι ειμαι μικρο λεβελ, 7 για την ακριβεια.

messi10
04-07-2011, 18:10
Για τσεκαρε την δυσκολια,μπορεις να την ρυθμισεις...Παντως οι εχθροι ιδιο level με σενα ειναι,δεν υπαρχει καποιος πιο δυνατος ή το αντιθετο καθως οταν αναβενεις εσυ level,ανεβενουν κι αυτοι.
Κατα τ' αλλα, κανε πολλα quests και μην ακολουθεις μονο το main quest, για να ανεβενεις ολο και πιο πολυ level.

GIORGOS_VSF
04-07-2011, 19:18
Δεν έχω κάνει κανένα κύριο κουεστ ακόμα! Παίζω το fighters guild και γενικά κάνω όσο πιο πολλα κουεστ!

messi10
05-07-2011, 12:02
Kαλα κανεις, αλλα θα επρεπε στα 7 level να ειχες κλισει τουλαχιστον μια Oblivion gate...

Εγω παντως μπηκα στην Dark Brotherhood. :D

Ixor24
05-07-2011, 13:08
Τροπαια έχει το game ; Το έχω πάρει εδώ και κανά 2χρονο και δεν το έχω αγγίξει πολύ.

dreamer
05-07-2011, 13:59
oxi den exi

messi10
05-07-2011, 20:06
ixor φιλε,οχι δεν εχει αλλα το παιχνιδι δεν πρεπει να το χασεις με τιποτα. ;)

GIORGOS_VSF
21-09-2011, 05:30
Να κανω μια ερωτηση, το λεβελ ανεβαινει το ιδιο ειτε η δυσκολια ειναι υψυλα ρυθμισμενη ειτε χαμηλα?

messi10
21-09-2011, 09:12
Νομιζω ναι. Το σιγουρο ειναι οτι οσο πιο πολυ χρησιμοποιεις κατι(π.χ. περπατας πολυ ωρα, πολεμας περισσοτερο με magic), τοτε σου ανεβενουν και τα αναλογα stats.

GIORGOS_VSF
29-09-2011, 01:25
Παιδια, εστω και λιγααακι αργα εδωσα την δεουσα προσοχη στο παιχνιδι! Οταν το ειχα αρχισει την πρωτη φορα δεν μπορουσα να κλεισω ουτε μια πυλη και ημουν λεβελ 10. Τωρα ουσιαστικα κατανοησα τους μηχανισμους του και το απολαμβανω πραγματικα! Λεβελ 15 και συνεχιζω ακαθεκτος, με high elf! Εχω προχωρησει αρκετα σε σχεση με το προηγουμενο save μου αλλα σιγουρα εχει πολυ ψωμι η υποθεση ακομα! Ελπιζω να προλαβω να το τελειωσω πριν το Skyrim.

mexikanos
29-09-2011, 17:04
αμα σε δαγκωσει βαμπιρ δεν υπαρχει γιατρεια στην goty?

dreamer
29-09-2011, 18:25
sto game of the year edition ipirxe giatria alla itan poli megali diadikasia.. den nomizo sto goty na to aferesan

messi10
29-09-2011, 18:31
@mexikanos, υπαρχει.

GIORGOS_VSF
30-09-2011, 00:51
Για να τελειωσω ενα κουεστ πρεπει να βρω vimpire dust! Ξερει κανεις που μπορω να βρω???

hakoo
30-09-2011, 00:56
Eχει περασει καιρος φιλε μου, τσεκαρε εδω

http://www.uesp.net/wiki/Oblivion:Vampire_Dust

mexikanos
30-09-2011, 16:19
ρε παιδια οταν εισαι βαμπιρι και σου ζειταει η γρια τα υλικα καποια υλικα δεν τα αναγνωριζει στην goty .τα bloodgrass νομιζω. και καπου διαβαζα οτι πρεπει να γυρισεισ στα γερμανικα την κονσολα ή να βαλεις το δισκακι απο την κανονικη εκδοση, κατι τετοια δεν θυμαμαι καλα. ποσο αστειο ειναι να εχει τετειο σκαλομα το παιχνιδι και η ετερια δεν το φτιαχνει. μα καλα δεν το εχει παθει κανενας αλλος αυτο?

messi10
30-09-2011, 17:58
^Κι εγω ακουσα οτι πρεπει να γυρισεις την γλωσσα. Δεν ειμαι σιγουρος, αλλα κανε μια δοκιμη.

aiakos81
01-10-2011, 14:18
ρε παιδια οταν εισαι βαμπιρι και σου ζειταει η γρια τα υλικα καποια υλικα δεν τα αναγνωριζει στην goty .τα bloodgrass νομιζω. και καπου διαβαζα οτι πρεπει να γυρισεισ στα γερμανικα την κονσολα ή να βαλεις το δισκακι απο την κανονικη εκδοση, κατι τετοια δεν θυμαμαι καλα. ποσο αστειο ειναι να εχει τετειο σκαλομα το παιχνιδι και η ετερια δεν το φτιαχνει. μα καλα δεν το εχει παθει κανενας αλλος αυτο?


Ειναι ο λογος που το παρατησα, ενω ειχα πορωθει τρελα...Ειχα παει Lvl 35, εγινα βρυκολακας και ενω πηγαινα με ολα τα υλικα, και μαλιστα σε αφθονια, μου εγραφε οτι μου ελειπε κατι (Bloodgrass νομιζω) και δεν γινοταν ΤΠΤ!!! Αλλα δεν το ειχα ψαξει μεσω net, απλα νευριασα και το παρατησα....

aiakos81
02-10-2011, 01:30
ρε παιδια οταν εισαι βαμπιρι και σου ζειταει η γρια τα υλικα καποια υλικα δεν τα αναγνωριζει στην goty .τα bloodgrass νομιζω. και καπου διαβαζα οτι πρεπει να γυρισεισ στα γερμανικα την κονσολα ή να βαλεις το δισκακι απο την κανονικη εκδοση, κατι τετοια δεν θυμαμαι καλα. ποσο αστειο ειναι να εχει τετειο σκαλομα το παιχνιδι και η ετερια δεν το φτιαχνει. μα καλα δεν το εχει παθει κανενας αλλος αυτο?


Ισχυουν και τα 2...Για εμας που ειμαστε Ευρωπη, το πιο απλο ειναι να αλλαξεις τη γλωσσα του μενου του ps3 σε οποιαδηποτε ευρωπαϊκη (εγω εβαλα ιταλικα). Με την ξενη γλωσσα δινεις το blodgrass στην Μελισσανθη και ξεμπερδευεις...Μετα, κανε save/quit, αλλαξε ξανα τις ρυθμισεις σε english - παντα απο το μενου του Ps3 γιατι τετοια Ingame επιλογη δεν υπαρχει-- και load το save...Συνεχιζεις κανονικα με τα 2 potions που εχεις, ενα για σενα και ενα για το quest....Εγω βεβαια επειδη ειχα 2 χρονια να το παιξω ξεχασα οτι επρεπε manual να πιω το Potion, και πηγαινα συνεχεια στη γρια να με κανει καλα...μετα απο κανα 30' συνεχων αλλαγων/load θυμηθηκα τι επρεπε να κανω και ολα καλα...ειναι τελικα πολυ γνωστο glitch και ολοι στο νετ κραζουν....Αλλα και οι 2 τροποι που βρηκες ισχυουν κανονικα...Ειναι παιχνιδαρα ομως το ατιμο και κακομοιρα η bethesda που τοσο χρονια δεν εχει κανει κατι...Βρηκα ποστς απο το 2007 με το προβλημα και τις λυσεις...Ελεος....

mexikanos
02-10-2011, 13:04
δεν το ειχα τσεκαρει ποτε αυτο με την γλωσσα. το ειχα τερματισει βαμπιρ. και πριν κανα 6μηνο που το αρχισα δεν εμπαινα σε σπηλιες με βαμπιρ. εκανα load οποτε εβλεπα κανενα. οποτε τωρα θα μπουκαρω αφοβα. ευχαριστω ρε φιλε.

GIORGOS_VSF
09-10-2011, 09:36
To τερμάτισα μόλις χθες το βράδυ!!
Επικό παιχνίδι, έχω να κάνω τόσα πολλα ακόμα! Τι μπορείτε να μου πείτε για το dark brotherhood?

messi10
09-10-2011, 10:40
^Tι εννοεις τι μπορουμε να σου πουμε; Διευκρινησετο λιγο.

GIORGOS_VSF
09-10-2011, 11:19
Αν ξέρετε περίπου τι μπορει να μου προσφέρει απο άποψη gameplay τι παραπάνω μπορω να κάνω και τι ακριβώς είναι αυτο; Είμαι είδη μέλος απλά στην ουσία θέλω μια δεύτερη γνώμη για το αν έκανα καλα! Νομίζω ότι στο τέλος μετατρέπεται σε vampire?

messi10
09-10-2011, 12:54
^Μεσα απο την Dark Brotherhood κανεις διαφορα quests, κανοντας ομως κακο σε ανθρωπους εξου και το ''Dark''. Τα quests ειναι πολυ ωραια αν και τα αρχικα ειναι σχετικα ευκολα. Στην τελευταια σου ερωτηση, ΟΧΙ δεν γινεσει Vampir αναγκαστικα. Απλα αυτος που σου αναθετει τα quests εχει Vampirism και οταν τελιωσεις ολα τα quests του σε ροταει αν θελεις να σε κανει Βαμπιρ. Μπορεις ειτε να δεχτεις, ειτε να αρνηθεις. It's your choice! ;)

GIORGOS_VSF
09-10-2011, 14:15
Ενδιαφέρων φαίνεται...εσυ φίλε μεσσι μπηκες στην dark brotherhood?
Και συμφαιρει άραγε να γίνει κανεις βαμπιρ;;

messi10
09-10-2011, 16:12
Ναι εγω μπηκα. Τωρα το αν συμφερει ειναι υποκειμενικο. Δεν το εχω δοκιμασει, αλλα απο αυτα που εχω ακουσει ειναι το αν σου αρεσει εσενα προσωπικα. Δηλαδη, αν εισαι Vampire δεν θα μπορεις να περπατας το πρωι(θα σου μειωνετε ολο και πιο πολυ το health μεχρι να πεθανεις), θα μπορεις να βγεις μονο το βραδυ κατω απο το φως του Φεγκαριου, αλλα θα μπορεις να δαγκωνεις τους ανθρωπους για να ''τρεφεσαι'' κ.τ.λ. Δεν τα ξερω πολυ καλα παντως, σου λεω αυτα που εχω ακουσει/ διαβασει. :)