PDA

View Full Version : Υγεια-Διατροφη-Γυμναστικη



Pages : 1 [2]

le_71
13-07-2014, 14:11
Πριν μπω σε όλη αυτή τη περιπέτεια, ήμουν πολύ ανασφαλής. Είχα πολλές ερωτήσεις και αμφιβολίες. Εφτασα σε σημείο όμως, με το φτωχό μου το μυαλό, να τις ξεκαθαρίσω όλες μόνος μου ...... Μία προς μία. Σας τις παραθέτω, just in case..

Q: Γιατί θέλω να μπώ σ' αυτή τη περιπέτεια; Για να αρέσω στις γκόμενες;
A: Καλό κίνητρο. Πολύ "ρηχό" όμως. Θα ξεφτίσει με το χρόνο γιατί ειναι short term στόχος. Η σωματική υγεία είναι τρόπος ζωής και όχι show-off στην παραλία.

Q: Γυμανστήριο? Δεν είναι βαρετό? Τα ίδια και τα ίδια και τα ίδια?
A: Δεν είναι απλά βαρετό. Είναι ο Βασιλιάς της Βαρεμάρας. Κάνεις το ίδιο πράγμα 3Χ10 φορές για 7 εβδομάδες. Οτάν τελειώσεις, κάνεις κάτι άλλο, πάλι 3Χ10 φορές για 7 εβδομάδες.

Q: Ε τότε?
Α: Ξέχασα να διευκρινίσω. Κάνεις το ίδιο με 40 κιλά τους δύο πρώτους μήνες και 70 κιλά στο τέλος των δύο επόμενων. Σα να λέει κάτι αυτό ε?

Q: Αντε καλά, και πόσα κιλά να βάλω για αρχή. Δεν μπορώ πάνω από 40 kgr πιέσεις στήθους σε οριζόντιο πάγκο.
A: Αδιάφορο. Οσα μπορείς. 1 κιλό. Κανένας δεν ασχολείται με το πόσα σηκώνεις. Αφήνεις το ego σου στην πόρτα και μετά μπαίνεις στο Γυμναστήριο.

Q: 'Ελα, λέγε με πόσα κιλά να ξεκινήσω;
Α: Βάλε τόσα, ώστε η 8η-9η επανάληψη να φαντάζει άθλος. ΟΤΑΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΤΗΝ 10η θα μου πεις αν είναι βαρετό το Γυμναστήριο ή όχι.

Q: Ρε, μπας και έχεις γυμναστήριο και ψάχνεις πελατεία
A: lol

Q: Μα δε θέλω να γίνω "σφίχτης", να χάσω κιλά θέλω.
A: Major μαλακία. Ο οργανισμός καίει θερμίδες για να συντηρεί μια υπάρχουσα κατάσταση. Αν έχει μυώδες σώμα να συντηρήσει, θα καίει πολύ περισσότερο. Αυτο θέλω, γι αυτό κάνω βάρη, γι αυτό δε νοείται δίαιτα χωρίς γυμναστική.

Q: Με έπεισες θα κάνω μια συνδρομή για ένα μήνα και βλέπουμε.
Α: Αστο καλύτερα. Αυτό που μόλις είπες είναι η συνταγή της Αποτυχίας. Αυτό που θέλω ν' ακούσω είναι: "Θα κάνω συνδρομή για ένα χρόνο ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΥ ΓΜΣΩ ΤΟ ΚΕΡΑΤΟ ΔΕ ΘΑ ΦΥΓΩ ΑΠΟ 'ΚΕΙ ΜΕΣΑ ΑΝ ΔΕ ΠΙΑΣΩ ΤΟΥΣ ΣΤΟΧΟΥΣ ΜΟΥ. 'Οποιοι και αν είναι αυτοί. Στο κάτω-κάτω nothing comes easy έτσι δεν είναι;

Q: Βαρέθηκα. Εχεις τίποτα τελευταίο να το κλείσουμε;
Α: Ναι. Μια φράση που διάβασα και με εκφράζει απόλυτα: TRAIN INSANE OR REMAIN THE SAME.

Καλό καλοκαίρι και καλή επιτυχία σε όλους.

le_71
13-07-2014, 15:54
Κάτι τελευταίο για το οποίο ίσως να έχω παρεξηγηθεί. Δεν προσπαθώ να πείσω οποιονδήποτε για οτιδήποτε. Ο καθένας κάνει με το σώμα του ό,τι γουστάρει. Παραθέτω προσωπικές μου εμπειρίες.

PDS
13-07-2014, 16:24
Kατα την γνωμη μου αν πιεζεται καποιος ή βαριεται να παει gym καλυτερα να μην το κανει.Οσο καλο θα κανει με την ασκηση στο σωμα του, αλλο τοσο κακο θα κανει με την πιεση του ''πρεπει'' στον εαυτο του.

Μικρος πηγαινα για 2-3 χρονια και ηταν αρκετα βαρετη διαδικασια.
Πλεον κανω τοσο gym ωστε να μην βαρεθω.Σπιτι με παγκο και αλτηρες και εναν διαδρομο.
10 λεπτα την ημερα με 2-3 μερες ''ρεπο'' την εβδομαδα.
Δεν προλαβαινω να βαρεθω(ισα ισα τα 10 λεπτα τα ευχαριστιεμαι) και κραταω σε μια καλουτσικη κατασταση το σωμα μου.

Tilemaxx
13-07-2014, 19:01
Όποιος βαριέται gym, ας κάνει εντατικα pushups και κοιλιακούς σπίτι του. Σε 1-2 μήνες θα δεί μεγάλη διαφορά. Βέβαια στο γυμναστήριο γυμνάζεις όλες τις ομάδες μυών, αλλά λέμε τώρα για κάποιον που βαριέται.

nikon
13-07-2014, 20:39
Όποιος βαριέται το γυμναστήριο βαριέται και την γυμναστική οπότε ούτε σπίτι θα κάνει τίποτα άσε που μεγάλη διαφορά σε 1-2 μήνες μόνο με πουσαπς και κοιλιακούς ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να δει αν ήταν τόσο απλό όλοι φέτες θα ήμασταν.

PDS
13-07-2014, 21:12
Όποιος βαριέται το γυμναστήριο βαριέται και την γυμναστική οπότε ούτε σπίτι θα κάνει τίποτα άσε που μεγάλη διαφορά σε 1-2 μήνες μόνο με πουσαπς και κοιλιακούς ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να δει αν ήταν τόσο απλό όλοι φέτες θα ήμασταν.

Πολυ γενικο και απολυτο αυτο που λες περι βαρεμαρας.Μολις πιο πανω εγραψα οτι βαριεμαι το γυμναστηριο αλλα οχι την δεκαλεπτη γυμναστικη.Οποτε στην πραξη η γενικη αληθεια ''οποιος βαριεται ,βαριεται παντου'' δεν υπαρχει:p


Το γυμναστηριο προυποθετει συνηθως το ντυνομαι,ετοιμαζομαι και εχω εναν δρομο να κανω.Αυτο απο μονο του με κανει να βαριεμαι.Επισης το να περιμενω πολλες φορες στα οργανα με κανει να βαριεμαι περισσοτερο.Η ψυχικη κουραση προστιθεται με τα βογγητα, την κακη για μενα μουσικη, την μιξη μποχας-αρωματος, το ιδιαιτερο ειδος των συζητησεων που αναγκαστικα πρεπει να υποστω.
Επισης ενα 45λεπτο-1 ωρα μπορει να κουραζουν καποιους, ενω ενα δεκαλεπτο να αποτελει ενα ευχαριστο διαλλειμα απο οτιδηποτε κανεις εκεινη την στιγμη.Με την δικη σου μουσικη και χωρις ολα τα παραπανω.
Υπαρχουν πολλοι λογοι λοιπον για να σε κουραζει ενα γυμναστηριο και να μην σε κουραζει το προσωπικο gym στο σπιτι σου.

Ασε που γυμναστικη δεν ειναι μονο φετες.Ισως ειναι οτιδηποτε αλλο εκτος απο φετες τελικα, αλλα παμε αλλου την κουβεντα.Εχει να κανει με τις επιλογες του καθενος.

Dragonpaul
13-07-2014, 21:28
Το τι ζητά κανείς από ενα γυμναστήριο ποικίλλει. Από αυτό εξαρτάται η συχνότητα επισκέψεων σε αυτο, η επιλογή ασκήσεων και η ένταση σε αυτές.
Οπωσδήποτε ειναι μια διαδικασία που, προσωπικά, την βαριέμαι. Για πολλούς λόγους... Πρώτα απ'ολα, όπως είπε και ο Βαγγέλης, προϋποθέτει μια "ιεροτελεστία". Γυρνα από τη δουλειά, φάε, περίμενε να περάσουν τουλάχιστον 2 ωρες (και λίγες ειναι...), ντυσου και πάρε τους δρόμους για το γυμναστήριο. Κάτσε στο διάδρομο πόση ώρα (ανα περίπτωση φυσικά...), κανε το προγραμμα της ημέρας, περίμενε στα μηχανήματα, κλπ κλπ. Μιλάμε για 1μιση ώρα στο νερό. Κατα συνέπεια, παει η μέρα. Γυρνάω το βραδυ ψοφιος και κοιμάμαι. Ομως, αναγκάζομαι να το κάνω, καθώς εχω φτάσει αρκετά κιλά και εκτός από το θέμα σωστής υγείας, ειναι και πολυ αντιαισθητικό. Το λοιπόν, παω minimum 4 φορες την εβδομάδα (ποτε ΣΚ) και τις 3 κάνω το προγραμμα και τη μια την αφιερώνω σε περισσότερη αεροβική άσκηση.
Δεν ειναι η αγαπημένη μου ασχολία το γυμναστήριο, ομως τα έχουμε "βρει" εμείς οι δυο και δεν παραπονιέμαι. Εγώ του αφιερωνω τα απογεύματά μου (και ανταπεξερχομαι λιγότερο στις υπόλοιπες υποχρεώσεις μου) και εκείνο μου αφαιρεί κιλά και βοηθά στη σωματική μου διάπλαση.
Ίσως στην πορεία το συμπαθήσω περισσότερο. Οχι ότι το αντιπαθώ... Αλλιώς δε θα το έκανα καθόλου.

le_71
13-07-2014, 22:30
Μην τρως μετά τη δουλειά. Είναι σκότωμα. Φτιάχνε ΠΑΝΤΑ, το φαγητο της επόμενης ημέρας την προηγούμενη. Τρώγε 7 φορές τη μέρα, ανά 3 ώρες και μην υπερβαίνεις τα 60 gr λιπαρά και 200 gr υδατάνθρακες. Πρωτείνη όση θες. Φρούτα και λαχανικά επίσης. Ξέχνα πίτσες, μπύρες, σουβλάκια, φαστφουντομαλακίες, γλυκά, αναψυκτικά.

Βάλε τον εξής στόχο:

3 γεμάτα chin ups

http://www.build-some-muscle.com/images/chin-up.jpg

Οταν ξεκίνησα, δεν έκανα ούτε ένα. Είχα πάρει αυτή τη μαλακία με τις βεντούζες που μπαίνει στην πόρτα και στη πρώτη έλξη ξεκόλλησε και έφερα κάτω όλη τη κάσα. Το μπινελίκι που άκουσα δεν περιγράφεται. :a050: Ωραίες εποχές......

Dragonpaul
13-07-2014, 22:40
Δυστυχως, αυτο που λες απλα δε γινεται στη δική μου περίπτωση!!!! Η δουλειά μου ειναι τόσο πιεστική που ίσα που προλαβαίνω να σηκωθώ 2 φορες τη μέρα για τουαλέτα. Συνεπώς, τρώω μια φορά το πρωί και μετά γυρω στις 17.00... Αυτο δε μπορει να αλλάξει. Δε γινεται, λοιπόν, να μη φάω μετά τη δουλειά, επειδη πεινώ παρα πολυ! Και, ασφαλώς, δε γινεται να παω γυμναστήριο νηστικός. Θα πέσω κάτω...
Αρα, τρώω γυρω στις 17.00 και κατα τις 19.00 παω γυμναστήριο. Το βραδυ θα φάω ή κανα κοτοσουβλακι με στεγνή πιτα, ή μια σαλάτα, ή φρουτα. Για να μην αισθάνομαι ότι στερούμαι, το Σάββατο τρώω παραπάνω.

Desmond
14-07-2014, 02:54
Συμφορουμίτες "κακομαθημένοι" με τα ΙΧ, ΠΟΔΗΛΑΤΟ.
Ναι η Αθήνα είναι η πιο αφιλόξενη πρωτεύουσα της Ευρώπης για τους κατοίκους της, αλλά αναλογιστείτε πόσες μικρές ή μεσαίες μετακινήσεις θα μπορούσατε να τις αντικαταστήσετε με πολλαπλά οφέλη.

nikon
14-07-2014, 09:13
Πολυ γενικο και απολυτο αυτο που λες περι βαρεμαρας.Μολις πιο πανω εγραψα οτι βαριεμαι το γυμναστηριο αλλα οχι την δεκαλεπτη γυμναστικη.Οποτε στην πραξη η γενικη αληθεια ''οποιος βαριεται ,βαριεται παντου'' δεν υπαρχει:pΒαγγέλη το ότι το δεκάλεπτο το θεωρείς γυμναστική κάνει αυτό που είπα ακόμη πιο συγκεκριμένο και αληθές και καθόλου γενικό και απόλυτο όπως δεν είναι καθόλου γενικό και απόλυτο το ότι αυτοί που βαριούνται τη γυμναστική ψάχνουν δικαιολογίες όπως αυτή.....

Το γυμναστηριο προυποθετει συνηθως το ντυνομαι,ετοιμαζομαι και εχω εναν δρομο να κανω.....και για να σου αποδείξω ότι είναι δικαιολογία σε ρωτάω τι παραπάνω κάνεις από το όταν σε πάρει ένας φίλος να πάτε για καφέ;;;;.....τίποτα παραπάνω μη σου πω ότι κάνεις γιατί για την έξοδο θα φτιαχτείς περισσότερο από το να βάλεις μια φόρμα για να πας gym η διαφορά είναι ότι για καφέ θα πας με ευχαρίστηση.
Επισης το να περιμενω πολλες φορες στα οργανα με κανει να βαριεμαι περισσοτερο.Η ψυχικη κουραση προστιθεται με τα βογγητα, την κακη για μενα μουσικη, την μιξη μποχας-αρωματος, το ιδιαιτερο ειδος των συζητησεων που αναγκαστικα πρεπει να υποστω.Το να περιμένεις όργανα έχει να κάνει και με το τι ώρα πας και με το αν μιλάμε για το μικρό γυμναστήριο της γειτονιάς, η μπόχα έχει να κάνει με τον βρωμιάρη που μπορεί να σου τύχει δεν είναι κανόνας ούτε το ένα ούτε το άλλο όσο για τη μουσική εντάξει δεν γίνεται ένα γυμναστήριο να βάζει και thrash metal επειδή γουστάρω εγώ.

Γι'αυτό λέω αν κάποιος δεν γουστάρει τη γυμναστική θα βρει μέχρι και το ότι το gym δεν βάζει τη μουσική που ακούει για να μη πάει λες και πάει για ποτό.

mihalis13
14-07-2014, 10:28
Και εγώ βαριέμαι το γυμνασατήριο για πολλούς λόγους.Ο κυριότερος είναι οτι κάνεις τα ίδια πράγματα.
Δεν σημαίνει οτι βαριέμαι και γενικά τη γυμναστική για παράδειγμα μέχρι να βρω πρωινή δουλειά πήγαινα σχεδον κάθε μέρα crossfit.Ξύπναγα το πρωι γύρω στις 10 και πήγαινα στην προπόνηση των 12 ξεκούραστος και το ευχαριστιόμουνα και είχα δει αλλαγές ωραίες στο σώμα μου.
Με τη δουλειά όμως που δεν υπάρχει στανταρ ωράριο δεν προλάβαινα τις προπονήσεις και οτι έχτισα το πρώτο εξάμηνο το χάλασα το δεύτερο.επίσης αλλιώς να είσαι από τις 8 στο πόδι και αλλιώς με το που ξυπνάς να γυμνάζεσαι.Εχεις άλλη όρεξη ρε παιδάκι μου.
Πήγαινα μετά για τρέξιμο, έκανα 5 χιλιόμετρα και μετα push ups και κοιλιακούς, ωραιο δεν λέω αλλά γύρω-γύρω το βαρέθηκα.
Τώρα πάλι ασχολούμαι με το ποδήλατο μου που ευχαριστιέμαι τις βόλτες και προσπαθώ να βελτιώνομαι.Τα ΣΚ ανεβαίνω και μία στο βουνο.
Είναι πολλά που μπορεί να σε κόψουν από το να πας να γυμναστεις και με την προσωπική μου εμπειρία αυτά είναι δουλειά και οτι δεν έχεις βρει την άσκηση/γυμναστική που σου αρέσει.
Αν είχα ανακαλύψει το ποδήλατο νωρίτερα θα ήμουν σε πολύ καλύτερη φυσική και σωματική κατάσταση πιστευω...

Nikoladim
14-07-2014, 11:09
Συμφορουμίτες "κακομαθημένοι" με τα ΙΧ, ΠΟΔΗΛΑΤΟ.
Ναι η Αθήνα είναι η πιο αφιλόξενη πρωτεύουσα της Ευρώπης για τους κατοίκους της, αλλά αναλογιστείτε πόσες μικρές ή μεσαίες μετακινήσεις θα μπορούσατε να τις αντικαταστήσετε με πολλαπλά οφέλη.

Στα οφελη νομιζα πως θα εγραφες καταγματα. :P :P :P

nikon
14-07-2014, 11:36
Και εγώ βαριέμαι το γυμνασατήριο για πολλούς λόγους.Ο κυριότερος είναι οτι κάνεις τα ίδια πράγματα.’λλος ένας μύθος-δικαιολογία για να μη πάει κάποιος gym, μη τρελαθούμε έχεις τόσα πολλά να κάνεις σε ένα καλό gym που αν τα κάνεις όλα και με πρόγραμμα δεν θα βαρεθείς ποτέ gym ΔΕΝ είναι μόνο τα βάρη αυτό πρέπει να καταλάβουν κάποιοι.

Και για να μη παρεξηγηθώ αυτό που είπα το είπα γι'αυτούς που λένε "είναι βαρετό το γυμναστήριο" και δεν κάνουν τίποτα άλλο δεν είπα ότι η μόνη γυμναστική είναι το gym.

mihalis13
14-07-2014, 11:39
’λλος ένας μύθος-δικαιολογία για να μη πάει κάποιος gym, μη τρελαθούμε έχεις τόσα πολλά να κάνεις σε ένα καλό gym που αν τα κάνεις όλα και με πρόγραμμα δεν θα βαρεθείς ποτέ gym ΔΕΝ είναι μόνο τα βάρη αυτό πρέπει να καταλάβουν κάποιοι.

Και για να μη παρεξηγηθώ αυτό που είπα το είπα γι'αυτούς που λένε "είναι βαρετό το γυμναστήριο" και δεν κάνουν τίποτα άλλο δεν είπα ότι η μόνη γυμναστική είναι το gym.

Δεν το θεωρώ μύθο, κρίνω απο προσωπική εμπειρία και από τον κύκλο μου.Ολοι βαριόμασταν μετά απο καιρό το κλασικό γυμναστήριο.
Αλλά αν το ψάξεις γενικά με γυμναστική κάτι θα βρεις που θα σου αρέσει.
Αλλος το ποδήλατο, άλλο kick box, άλλος την αναρρίχηση κλπ.
Σε κάποιους αρέσει το γυμναστήριο αλλά δεν είναι μύθος δικαιολογια.Μην κρίνεις σύμφωνα με τον εαυτό σου.

Valkyre
14-07-2014, 12:01
Εγω καταλαβαινω και μπορω να δεχθω το να βαριεται καποιος την γυμναστικη. Οκ δεν του αρεσει να κανει τα ιδια και τα ιδια. Κατανοητο.

Το περιεργο για εμενα ειναι οτι οι περισσοτεροι οι οποιοι λενε οτι δεν τους αρεσει η γυμναστικη, τις περισσοτερες φορες (τουλαχιστον απο δικη μου εμπειρια) βαριουνται γενικα οτιδηποτε εχει σχεση με αθληση, κατι το οποιο τεινει να με κανει να σκεφτομαι μηπως δεν ειναι το γυμναστηριο per se που βαριουνται, αλλα γενικα η σωματικη κοπωση.

Εαν βαριομαστε το γυμναστηριο, που ειναι φυσιολογικοτατο, δεν παμε. Αλλα αν μας αρεσει να αθλουμαστε, τουλαχιστον βρισκουμε καποιο σπορ το οποιο μας αρεσει και το εξασκουμε, οχι μονο επειδη μας αρεσει αλλα επειδη διατηρει το σωμα και το πνευμα σε μια Α κατασταση. Αν ομως ακομα και αυτο δεν ειναι ενδιαφερον, τοτε ισως δεν ειναι το γυμναστηριο το θεμα, αλλα γενικα η "ταλαιπωρια" της γυμναστικης σε ολο το φασμα της. Το οποιο και αυτο σεβαστο ειναι ετσι, μην παρεξηγηθω, απλα θα ηταν καλυτερο να χρησιμοποιηθει αυτο σαν δικαιολογια "δεν μου αρεσει να αθλουμαι και να κουραζομαι" παρα το "βαριεμαι το γυμναστηριο". Εχω φιλους δηλαδη που ετσι δεν τους αρεσει το gym, αλλα δεν ειναι μονο αυτο, οι τυποι εχουν ξεχασει τι σημαινει κουναω το κορμι μου σε ρυθμο μεγαλυτερο του γρηγορου περπατηματος... καποιοι δε, θεωρω οτι εχουν να τρεξουν 50 μετρα πανω απο 3 χρονια... το οποιο εγω προσωπικα με τα δικα μου πιστευω το θεωρω τραγικο, μην πω εγκληματικο για το κορμι και την προσωπικη υγεια. Τους βλεπεις να ανεβαινουν μια Α ανηφορα και μια Α σκαλα και χρειαζονται πιτ στοπ 1 λεπτου να συνελθουν... ε ειναι τραγικο εντελως...και δεν μιλαω για παχυσαρκους απαραιτητα, μην παει εκει ο νους σας.

chronohill
14-07-2014, 12:02
να πω κα γω την γνωμη μου...
εχω περασει απο αθληματα πολεμικες τεχνες κτλ...
τωρα για πρωτη φορα πηγαινω απο τον Σεπτεμβριο συστηματικα γυμναστηριο.Σημαντικο ρολο εχει παιξει το οτι ειμαι πλεον διπλα και πηγαινω με τα ποδια και φυσικα η ψυχολογια...
θα υπερασπιστω το γυμναστηριο γιατι πλεον εχω μια καλυτερη εμπειρια και βλεπω καποια πραγματα παραπανω..
καταρχας στο γυμναστηριο που πηγαινω εγω εχει ολα τα μηχανηματα και ειναι καινουρια.
Συμφωνα με τις φορες που εχω κανει το προγραμμα που μου εχουν βγαλει μου το αλλαζουν,δηλαδη μετα απο 3 μηνες εχω καινουριο προγραμμα να μαθω και ετσι δεν βαριεμαι τοσο.
προσπαθω οταν εχω χρονο να πηγαινω και σε ενα ομαδικο που γινεται και λεγεται body power που ειναι αεροβιο με μπαρες και αλλαζω την καθημερινοτητα του γυμναστηριου.
οταν δεις τις βελτιωσεις στο σωμα σου λόγω γυμναστηριου παιρνεις πολυ περισσσοτερο θαρρος για να συνεχισεις...

'Ομως και δεν τιθεται θεμα συγκρισης μεταξυ γυμναστηριου με αθληματα. Αγαπησα το Tang Soo Do , το τεννις , το βολλευ, το πινγκ πονγκ αλλα επειδη ειμαστε στην μαμημενη την ελλαδα απο θεμα αθληματων το μονο που υποστηριζεται και αποθεωνεται ειναι το ποδοσφαιρο...δυστυχως...

nikon
14-07-2014, 12:36
Δεν το θεωρώ μύθο, κρίνω απο προσωπική εμπειρία και από τον κύκλο μου.Ολοι βαριόμασταν μετά απο καιρό το κλασικό γυμναστήριο.Γι'αυτό και είπα "έχεις τόσα πολλά να κάνεις σε ένα καλό gym που αν τα κάνεις όλα και με πρόγραμμα δεν θα βαρεθείς ποτέ gym ΔΕΝ είναι μόνο τα βάρη".

Με τόσα προγράμματα αεροβικής που υπάρχουν και τόσες ασκήσεις που μπορείς να κάνεις για κάθε σημείο του σώματος σου κάθε μέρα μπορείς να κάνεις διαφορετικά πράγματα και όταν δεν κάνεις τα ίδια και τα ίδια κάθε μέρα δεν βαριέσαι αν και μετά από αυτό βαριέσαι σημαίνει ότι δεν το έχεις με τη γυμναστική.

mihalis13
14-07-2014, 12:48
Άλλο τα προγράμματα ενός γυμναστηρίου.
Αλλα οταν λέμε γυμναστήριο συνήθως εννοούμε: διαδρόμο, κοιλιακούς κλπ και βάρη.
Εννοειται πως με προγράμματα κάτι θα βρεις αλλα δεν λες παω γυμναστήριο.
Εγω τωρα πχ λόγω χρόνου θα ξεκινήσω το Σεπτέμβρη γυμναστηριο(τωρα δεν υπάρχουν χρήματα) το οποίο θα το εχω αποκλειστικά για τα βάρη και άλλες ασκήσεις.
Και παράλληλα θα συνεχίσω με το ποδήλατο που μια η αλλη ασχολούμαι αρκετα συχνά.

nikon
14-07-2014, 12:58
E τώρα θα σου πω και εγώ μην κρίνεις σύμφωνα με τον εαυτό σου γιατί γυμναστήριο για πάρα πολλούς είναι όλο το πακέτο και πίστεψε με το να κάνεις ενδιάμεσα από τα βάρη προγράμματα αεροβικής βοηθάει πάρα πολύ.

Viper
14-07-2014, 13:07
Αλλος ενας που βαριεται το γυμναστηριο αλλα οχι την γυμναστικη. Ειχα δοκιμασει σε 3-4 γυμναστηρια, σε κανενα δε πηγα πανω απο 2 φορες.

Εδω και 3 χρονια, κανω αυτοαμυνα (εχουμε και μερες που κανουμε μονο σωματικη βελτιωση) και ειμαι ευχαριστημενος.

PDS
14-07-2014, 14:09
Βαγγέλη το ότι το δεκάλεπτο το θεωρείς γυμναστική κάνει αυτό που είπα ακόμη πιο συγκεκριμένο και αληθές και καθόλου γενικό και απόλυτο όπως δεν είναι καθόλου γενικό και απόλυτο το ότι αυτοί που βαριούνται τη γυμναστική ψάχνουν δικαιολογίες όπως αυτή.....

Παλι εισαι απολυτος και δεν το καταλαβαινεις κιολας.:P
Γυμναστικη δεν ειναι μονο το γυμναστηριο ξαναλεω και οταν καποιος βαριεται την μπιχλα(κυριολεκτικα και μεταφορικα) του γυμναστηριου οπως και ολο το πακετο δεν ψαχνει δικαιολογια απλα ΔΕΝ του αρεσει η μπιχλα, ουτε η ταλαιπωρια για να το τιποτα(για αυτον που το θεωρει τιποτα).
Το προβλημα σου ειναι οτι δεν μπορεις να δεχτεις τις προτιμησεις καποιου για καποιον λογο.
Εγω δεν το πηγα ποτε σε γυμναστηριο vs all, απλα απαντησα στο γιατι καποιοι μπορει να μην γουσταρουν το γυμναστηριο(επειδη εσυ ειπες οτι αν βαριεται να παει καποιος γυμναστηριο βαριεται τα παντα).
Το γυμναστηριο για μενα εχει πολλα αρνητικα μαζεμενα και τα εγραψα παραπανω.
Πηγαινα χρονια, σωμα τουμπανειρο.Τερματησα το σωμα μου με 12 κιλα βαρος(κοντα 90) πανω απο αυτο που ειμαι τωρα χωρις πρωτεινες κτλ, αλλα με διατροφη.Και?
Το ειδα το εζησα δεν με γεμιζε(νομιζα οτι με γεμιζε) και θεωρω αυτο που κανω τωρα πολυ ανωτερο και το κυριοτερο?Το διασκεδαζω και το ευχαριστιεμαι.Το γυμναστηριο ειναι χασιμο χρονου για μενα.
Εκει που ημουν στην 20αρα δικεφαλο τωρα ειμαι 15(με τα 10λεπτα).Τι να λεει?Ηταν καλυτερο το σωμα μου τοτε επειδη ηταν πιο φουσκωμενο?Οχι.
Και τωρα μια χαρα ειναι.

Αλλο λοιπον σαπισω στον καναπε ή το λαπτοπ και αλλο γυμναζομαι με τον δικο μου ρυθμο και τροπο.Το ποδηλατο ειναι κατι που με τραβαει περισσοτερο απο παλιοτερα επισης και το σκεφτομαι σοβαρα να αρχισω καποια στιγμη.





....και για να σου αποδείξω ότι είναι δικαιολογία σε ρωτάω τι παραπάνω κάνεις από το όταν σε πάρει ένας φίλος να πάτε για καφέ;;;;.....τίποτα παραπάνω μη σου πω ότι κάνεις γιατί για την έξοδο θα φτιαχτείς περισσότερο από το να βάλεις μια φόρμα για να πας gym η διαφορά είναι ότι για καφέ θα πας με ευχαρίστηση. Το να περιμένεις όργανα έχει να κάνει και με το τι ώρα πας και με το αν μιλάμε για το μικρό γυμναστήριο της γειτονιάς, η μπόχα έχει να κάνει με τον βρωμιάρη που μπορεί να σου τύχει δεν είναι κανόνας ούτε το ένα ούτε το άλλο όσο για τη μουσική εντάξει δεν γίνεται ένα γυμναστήριο να βάζει και thrash metal επειδή γουστάρω εγώ.

Τι παραπανω κανω με εναν φιλο?Ελπιζω να κανεις πλακα τωρα:P
Ακομα και εδω να κατσω να ανταλλαζω αποψεις και να μην δω καποιον κανεναν φιλο, ειναι περισσοτερο εποικοδομητικο απο το να ανταλλαζω κραυγες ζουγκλας.:p
Ειναι αποδειξη δικαιολογιας αυτο?Οχι.
Για τα υπολοιπα αρνητικα του γυμναστηριου που δεν σε ενοχλουν ,εγω ειπα οτι με ενοχλουν.Οποτε δεν μπορεις να με πεισεις οτι πρεπει ντε και καλα να μην με ενοχλουν γιατι απλα με ενοχλουν:P
Ειναι τοσο απλο.Δεν σου μιλαω υποθετικα το πως θα ημουν σε ενα γυμναστηριο.Εγω ζησει το γυμναστηριο αρκετα χρονια.




Γι'αυτό λέω αν κάποιος δεν γουστάρει τη γυμναστική θα βρει μέχρι και το ότι το gym δεν βάζει τη μουσική που ακούει για να μη πάει λες και πάει για ποτό.

Ξανα.Γυμναστικη δεν ειναι μονο το γυμναστηριο.
Ειναι το ποδηλατο, ειναι το τρεξιμο, ειναι το ποδοσφαιρο, ειναι το μπασκετ, ειναι οι ρακετες, ειναι η κολυμβηση κτλ κτλ.
Ο καθενας επιλεγει και κανει αυτο που του αρεσει.
Στην πραγματικοτητα οι περισσοτεροι που πανε γυμναστηριο εχουν ως κινητρο το αποτελεσμα στην εμφανιση(που ειναι καλυτερο σε αυτο φυσικα απο τα αλλα ήδη γυμναστικης ή το 10 λεπτο σπιτι μου) και αυτο για καποιους ειναι αρκετο.Δεκτο.

Επειδη οπως ειπα εχω ζησει το γυμναστηριο αρκετα χρονια, δεν πιστευω οτι υπαρχουν πολλοι που περνανε καλα με την κοπηλατικη ή το στηθος περισσοτερο απο εναν ποδηλατη.Αλλα το κινητρο της εμφανισης(και οχι τοσο της υγειας,γιατι με τρεξιμο ή ποδηλατο καταφερνεις περισσοτερα εκει) σε κραταει.

Valkyre
14-07-2014, 14:27
Επειδη οπως ειπα εχω ζησει το γυμναστηριο αρκετα χρονια, δεν πιστευω οτι υπαρχουν πολλοι που περνανε καλα με την κοπηλατικη ή το στηθος περισσοτερο απο εναν ποδηλατη.Αλλα το κινητρο της εμφανισης(και οχι τοσο της υγειας,γιατι με τρεξιμο ή ποδηλατο καταφερνεις περισσοτερα εκει) σε κραταει.

Μην το λες αυτο. Για πολλους η γυμναστικη με τα βαρη ειναι απιστευτη εκτονωση και για καποιους (λιγοτερους) ειναι τροπος ζωης. Δεν ειναι θεμα του αν ο ποδηλατης περναει καλυτερα απο αυτον που παιζει παγκο. Αυτο το λες παντα με βαση το δικο σου κριτηριο (σσ κι εγω θα προτιμουσα ποδηλατο) ομως καποιοι αλλοι μπορει να σιχαινονται το ποδηλατο, να αναπνεουν το καυσαεριο ενω ειναι ανοιχτα τα πνευμονια τους, μην πω να ρισκαρουν την ζωη τους στην χωρα που ζουμε, κανοντας ποδηλατο.

Τα παντα ειναι απο την σκοπια που το βλεπει κανεις.

Σιγουρα η αεροβια ασκηση ειναι πιο ευεργετικη για την υγεια. Ομως η γυμναστικη με τα βαρη δεν ειναι μονο "εμφανιση", ειναι απαραιτητη για να υποστηριζει την αθλητικη δραστηριοτητα, να προετοιμαζει το κορμι καταλληλα και να δινει στους μυς την ικανοτητα να αντεπεξελθουν καλυτερα.

Για πχ. Εγω παντα επαιζα μπασκετ. Παντα. Ομως ειχα ενα μειονεκτημα. Απο την φυση μου ημουν πολυ αδυνατο παιδι. Πετσι και κοκκαλο που λεμε. Ειχα φτασει 22 χρονων να ειμαι 1.82 και 67 κιλα. Επαιζα μπασκετ. Ομως κοπαναγα πανω στους αλλους και νομιζα οτι επεφτα σε τοιχο. Χτυπαγα, ποναγα, δεν αντεχα την επαφη. Δεν μπορουσε το κορμι μου μονο με μπασκετ να ανταπεξελθει στην ασκηση. Και φυσικα και εμφανισιακα ειχα προβλημα οταν ειμαι 67 κιλα με τετοιο υψος. Τα πλευρα μου τα μετραγες ενα - ενα...

Το γυμναστηριο και τα βαρη πλεον ειχε γινει μονοδρομος οχι μονο για εμφανιση αλλα κυριως για να μπορω να συνεχισω να παιζω το μπασκετ που μου αρεσει, να γινω καλυτερος σε αυτο.

Το αποτελεσμα για εμενα ηταν εξωφρενικο και οι αλλαγες τεραστιες, οπως και τα οφελη. Και δεν ακολουθησαν μονο για το μπασκετ αλλα σε πολλους αλλους τομεις της καθημερινοτητας. Τα γονατα μου μεσα απο τα βαρη εγιναν πιο δυνατα απο ποτε και λυθηκε το προβλημα της χονδροπαθειας που ειχα (και εχω φυσικα), ο ωμος μου (που τον ειχα βγαλει ακριβως επειδη οι μυς μου ηταν απλα ΓΤΠ και ημουν αδυνατος) ενδυναμωθηκε και εγινε καλυτερος απο ποτε, και γενικα ο συνδυασμος γυμναστηριο/βαρη και αθληση, ειναι για εμενα το καλυτερο πραγμα.

Ναι υπαρχουν μερες που βαριεμαι να παω gym, λογικο ειναι, ομως σκεφτομαι το πως αυτη η διαδικασια με εχει βοηθησει και θα με βοηθησει σε αυτο που αγαπαω και αυτο μου δινει ολο το κινητρο που χρειαζομαι για να συνεχισω.

nikon
14-07-2014, 14:43
Το γυμναστήριο είναι μπίχλα και ανταλλαγή κραυγών ζούγκλας.....και μετά είμαι εγώ ο απόλυτος anyway καλή προπόνηση όπως την εννοεί ο καθένας.:a055:

mihalis13
14-07-2014, 14:45
λο συνδυασμος γυμναστηριο/βαρη και αθληση, ειναι για εμενα το καλυτερο πραγμα.


Αυτό ακριβώς.Το γυμναστήριο(βάρη κλπ) δεν είναι άσκηση από μονο του αλλά είναι τέλεια συμπληρωματική άσκηση όταν αθλείσαι.
Ενας που πάει μόνο γυμναστήριο και κάνει λίγο διαδρομο και βάρη μετά όσο καλό σώμα και να αποκτήσει πάντα σαν φυσική κατάσταση θα υπολειπεται σε έναν που αθλείται(και το έχω δει αυτό σε αρκετό κόσμο) ενας όμως που ασχολείται με κάποιο άθλημα και πάει 2-3 φορές τη βδομάδα gym για ενδυνάμωσει θα δει τρομερές αλλαγές πάνω του.
Γενικά ότι κάνουμε μακρια απο τον καναπε μας( έστω και περπάτημα) μόνο καλό μας κάνει.

PDS
14-07-2014, 14:51
Τα παντα ειναι απο την σκοπια που το βλεπει κανεις.

Ακριβως αυτο λεω απο την αρχη Δημητρη.Και συμφωνω.

Και για το γυμναστηριο μιλησα για την δικη μου εμπειρια και τον κοσμο που εχω συναντησει εκει.Απο αυτα που εβλεπα στα γυμναστηρια καταλαβα οτι κινητρο εμφανισης>ευχαριστηση.
Χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν υπαρχουν και τα παραδειγματα που λες.Δεν ειπα κατι διαφορετικο.
Απο την αρχη λεω αυτο που εκανα quote παραπανω.

Τωρα ενταξει αν πας να κανεις ποδηλατο στο κεντρο της αθηνας δεν ειναι και τοσο σοφο:P
Οσες φορες εχω παει για τρεξιμο το εχω κανει σε αλσακια.Το ιδιο θα εκανα και με το ποδηλατο.

Στα υπολοιπα συμφωνω.Και εγω τοσα κιλα ημουν σε λιγα εκατοστα παραπανω υψος.
Το γυμναστηριο με βοηθησε σε αυτο συν οτι αρχισα να τρωω πολυ περισσοτερο και πηρα 20 κιλα περιπου:p
Μου εδωσε την βοηθεια που περιγραφεις και μενα.

Απο τοτε δεν ξαναεπεσα στα 67 φυσικα, απλα συντηρουμαι γυρω στα 74-78.Θεωρω οτι ειμαι κανονικος εκει.
Δεν μετανιωνω δλδ για το οτι πηγαινα.Απλα τωρα δεν μου κανει.

- - - Updated - - -


Το γυμναστήριο είναι μπίχλα και ανταλλαγή κραυγών ζούγκλας.....και μετά είμαι εγώ ο απόλυτος anyway καλή προπόνηση όπως την εννοεί ο καθένας.:a055:

Σου ειπα πως βλεπω εγω το γυμναστηριο(κραυγες,μπιχλα κτλ κτλ).ΕΓΩ.Οχι πως το βλεπεις ΕΣΥ.
Εσυ ειπες οτι μου προσφερει περισσοτερα το γυμναστηριο απο τον καφε με εναν φιλο.Εμενα.Επελεξες EΣΥ τι ειναι καλυτερο για EΜΕΝΑ.


Στην αρχη επισης ειπες οτι αν δεν μου αρεσει το γυμναστηριο δεν μου αρεσει η γυμναστικη(γι αυτο και απαντησα).Και εγω σου ειπα οτι δεν ειναι μονο το γυμναστηριο γυμναστικη.

Μαντεψε ποιος ειναι ο απολυτος.Ευκολακι:)

nikon
14-07-2014, 15:15
Σου ειπα πως βλεπω εγω το γυμναστηριο(κραυγες,μπιχλα κτλ κτλ).ΕΓΩ.Οχι πως το βλεπεις ΕΣΥ.H απόλυτη άποψη γιατί τότε θα ήταν όλα τα γυμναστήρια άδεια.
Εσυ ειπες οτι μου προσφερει περισσοτερα το γυμναστηριο απο τον καφε με εναν φιλο.Εμενα.Επελεξες EΣΥ τι ειναι καλυτερο για EΜΕΝΑ.Δεν ήθελα να στο εξηγήσω την 1η φορά που είδα ότι δεν κατάλαβες αλλά βλέπω επιμένεις όταν είπα λοιπόν "τι παραπάνω κάνεις από το όταν σε πάρει ένας φίλος να πάτε για καφέ;;;;" ήταν ερώτημα στο "Το γυμναστηριο προυποθετει συνηθως το ντυνομαι,ετοιμαζομαι και εχω εναν δρομο να κανω." ελπίζω τώρα που τα έκανα bold να το κατάλαβες.


Στην αρχη επισης ειπες οτι αν δεν μου αρεσει το γυμναστηριο δεν μου αρεσει η γυμναστικη(γι αυτο και απαντησα).Και εγω σου ειπα οτι δεν ειναι μονο το γυμναστηριο γυμναστικη.Και για να μη παρεξηγηθώ αυτό που είπα το είπα γι'αυτούς που λένε "είναι βαρετό το γυμναστήριο" και δεν κάνουν τίποτα άλλο δεν είπα ότι η μόνη γυμναστική είναι το gym.


Μαντεψε ποιος ειναι ο απολυτος.Ευκολακι:)ΠΑΝευκολάκι.

PDS
14-07-2014, 15:32
H απόλυτη άποψη γιατί τότε θα ήταν όλα τα γυμναστήρια άδεια.

Αντε παλι.
Απολυτος εισαι εσυ που θες με το ζορι να μου αρεσει αυτο που αρεσει σε σενα και στον κοσμο που παει γυμναστηριο.
Απο την αρχη εγραψα τι δεν αρεσει σε ΜΕΝΑ.Αν σε αλλους αρεσει η μπιχλα κτλ ή δεν βλεπουν μπιχλα ΣΕΒΑΣΤΟ.Εσυ προσπαθεις να πεισεις εμενα.
Και τωρα προσπαθεις να πεισεις οτι ειναι απολυτη μια ΠΡΟΤΙΜΙΣΗ και οχι αυτο που κανεις εσυ σε τοσα ποστς.

Ασε που το γεγονος ειναι οτι οι περισσοτεροι απο αυτους που γυμναζονται γενικα,ΔΕΝ πανε γυμναστηριο.Αλλα και να πηγαιναν η προσωπικη προτιμηση με σεβασμο στις αλλες δεν ειναι απολυτη αποψη.



"Το γυμναστηριο προυποθετει συνηθως το ντυνομαι,ετοιμαζομαι και εχω εναν δρομο να κανω." ελπίζω τώρα που τα έκανα bold να το κατάλαβες.
Και σου ξανααπαντω.Αν δεν καταλαβαινεις την διαφορα,ντυνομαι και παω για καφε απο το ντυνομαι και παω για μπιχλα(για μενα) προβλημα σου.


Επειδη ξεχασες.Να σου θυμισω γιατι αρχισα να απανταω σε σενα.

Όποιος βαριέται το γυμναστήριο βαριέται και την γυμναστική οπότε ούτε σπίτι θα κάνει τίποτα

Πολυ γενικο και απολυτο αυτο που λες περι βαρεμαρας.Μολις πιο πανω εγραψα οτι βαριεμαι το γυμναστηριο αλλα οχι την δεκαλεπτη γυμναστικη.Οποτε στην πραξη η γενικη αληθεια ''οποιος βαριεται ,βαριεται παντου'' δεν υπαρχει:p
Ο ορισμος της απολυτης αποψης.


ΠΑΝευκολάκι.
ΠΑΝfail.

Valkyre
14-07-2014, 15:38
Αφου κατα βαθος αγαπιεστε παραφορα και οι δυο, γιατι δεν το εξωτερικευετε? :P

Μαζι δεν κανετε και χωρια δεν μπορειτε! :D

nikon
14-07-2014, 15:40
Εσύ απορώ γιατί πας και χτυπιέσαι στα γυμναστήρια και στα γήπεδα μπάσκετ ενώ μπορείς με 10 λεπτάκια στο σπίτι να καθαρίσεις.

Valkyre
14-07-2014, 15:52
^^ Τι εννοεις? Δεν μπορω να κανω γυμναστικη σπιτι, εκτος παο κοιλιακους βλεπωντας ΤιΒι. Ολα τα αλλα πρεπει να βγω εκτος σπιτιου.

PDS
14-07-2014, 15:55
Εσύ απορώ γιατί πας και χτυπιέσαι στα γυμναστήρια και στα γήπεδα μπάσκετ ενώ μπορείς με 10 λεπτάκια στο σπίτι να καθαρίσεις.

Να καθαρισεις σε τι?Τι θες να πετυχεις?Υπαρχουν τα ερωτηματα αυτα για σενα?

Εσυ μπορεις να εχεις ως προτυπο αυτο.:p φετες,σολαριουμ και χαμογελο ηλιο.
http://www.dailyout.gr/uploaded/images/gossip/alexandros-petridis.jpg

nikon
14-07-2014, 16:07
^^ Τι εννοεις? Δεν μπορω να κανω γυμναστικη σπιτι, εκτος παο κοιλιακους βλεπωντας ΤιΒι. Ολα τα αλλα πρεπει να βγω εκτος σπιτιου.Πλάκα κάνω ρε c στο σπίτι πολλά μπορείς να κάνεις αλλά με 10 λεπτά μόνο ζέσταμα.


Να καθαρισεις σε τι?Τι θες να πετυχεις?Υπαρχουν τα ερωτηματα αυτα για σενα?

Εσυ μπορεις να εχεις ως προτυπο αυτο.:p φετες,σολαριουμ και χαμογελο ηλιο.
http://www.dailyout.gr/uploaded/images/gossip/alexandros-petridis.jpgΜπράβο αυτά έχω ως πρότυπο αλλιώς δεν θα είχα γίνει έτσι.http://blog.wfmu.org/freeform/images/2008/03/08/dirt_on_beachpre.jpg

PDS
14-07-2014, 16:12
Πλάκα κάνω ρε c στο σπίτι πολλά μπορείς να κάνεις αλλά με 10 λεπτά μόνο ζέσταμα.

Εσυ μπορει να θες ζεσταμα καμια ωριτσα και 3 ωριτσες σκληρη προπονηση-αντιο ζωη για να πετυχεις αποτελεσμα, εγω βλεπω και με 10λ την ημερα.
http://bliblob.com/wp-content/uploads/2014/01/superman-hd-wallpaper-and-desktop-background.jpg

Valkyre
14-07-2014, 16:13
Πλάκα κάνω ρε c στο σπίτι πολλά μπορείς να κάνεις αλλά με 10 λεπτά μόνο ζέσταμα.

Μπράβο αυτά έχω ως πρότυπο αλλιώς δεν θα είχα γίνει έτσι.http://blog.wfmu.org/freeform/images/2008/03/08/dirt_on_beachpre.jpg

Eλα ρε εκανες επιτελους την πλαστικη που μου ελεγες? Ξανανιωσες! Τουλαχιστον 20 χρονια νεοτερος φαινεσαι!

nikon
14-07-2014, 16:19
Εσυ μπορει να θες ζεσταμα καμια ωριτσα και 3 ωριτσες σκληρη προπονηση-αντιο ζωη για να πετυχεις αποτελεσμα, εγω βλεπω και με 10λ την ημερα.
http://bliblob.com/wp-content/uploads/2014/01/superman-hd-wallpaper-and-desktop-background.jpgΕ γράψε και ένα βιβλίο να τα οικονομήσεις και ποιος δεν θα θέλει με 10 λεπτά στο σπίτι να γίνει σουπερμαν.


Eλα ρε εκανες επιτελους την πλαστικη που μου ελεγες? Ξανανιωσες! Τουλαχιστον 20 χρονια νεοτερος φαινεσαι!Σου είπα ότι θα την κάνω είδες που φτάνει τώρα;;;;..... τα 20 χρόνια δεν με ένοιαζαν εγώ 20 πόντους ήθελα.

PDS
14-07-2014, 16:42
ποιος δεν θα θέλει με 10 λεπτά στο σπίτι να γίνει σουπερμαν.
Ειμαι σουπερμαν για αυτο καταφερνω με 10 λεπτα,δεν εγινα σουπερμαν με τα 10 λεπτα.Εχει διαφορα.

Περα απο την πλακα, δεν μπορεις να εχεις τα αποτελεσματα του γυμναστηριου και μια ωρα να κανεις στο σπιτι.
Το ερωτημα ειναι τι ακριβως ζητας.
Αν βγουμε για εναν καφε θα διαπιστωσεις οτι πανω κατω(ειτε εισαι σε χειροτερη κατασταση ,ειτε σε καλυτερη) δεν θα εχεις μεγαλη διαφορα απο εμενα,ενω κανονικα θα επρεπε να εισαι 6 φορες πιο τουμπανο(γιατι μια ωριτσα την τρως εκει), αν το παμε με αριθμους(προφανως και δεν παει ετσι).
Δεν χρειαζεται ουτε να διαβασεις βιβλια,ουτε να βγαλεις βιβλια.Κανεις απλα αυτο που σε ευχαριστει και ψαχνεις για τα αποτελεσματα τα οποια ζητας.

Απο τοτε που αρχισα να καταλαβαινω οτι δεν εχει νοημα να πηγαινω γυμναστηριο(γιατι δεν μου αρεσει και το θεωρω χασιμο χρονου), αρχισα να ψαχνω τον τροπο να βρω μια ισορροπια στα ευχαριστηση,κοστος,αποτελεσμα και τελικα ειμαι ικανοποιημενος.
Και αποτελεσμα εχω και ευχαριστιεμαι την gym.
Δεν ειμαι οπως ημουν, αλλα δεν θελω να ειμαι και οπως ημουν.

Αν θες να εισαι τουμπανο το γυμναστηριο ειναι μονοδρομος, αλλα ρε μπαγασα αν δεν εισαι τουμπανο και εισαι σαν και μενα θα γελαω μεχρι αυριο:P

Lefteris_X
14-07-2014, 16:45
ρε παιδιά, πέραν πλάκας τώρα, ξέρει (και έχει την όρεξη να περιγράψει :P) κάποιος μια μέθοδο ζεστάματος στο σπίτι; Σε περιορισμένο κιόλας χώρο. Ώστε μετά να μπορείς να κάνεις τις απαραίτητες διατάσεις και μετά ότι επιθυμείς, πάντα μέσα στο χώρο του σπιτιού αναφέρομαι (βάρη, πάγκο, μηχάνημα, πουσ-άπς, κοιλιακούς, ραχιαίους, κλπ ότι μπορεί/έχει ο καθένας).

PDS
14-07-2014, 16:52
Μην γελασεις.Εχω μια μικρη μπασκετουλα σε ενα δωματιο(jumbo 3 ευρω) και κανει αψογα την δουλεια της:P
Χερια ποδια τα παντα.

Lefteris_X
14-07-2014, 17:02
PDS, δεν ξέρω αν για την μπασκετούλα το είπες προς εμένα ως ζέσταμα, αν όχι τότε "γράψε λάθος"!

αν το πρότεινες όμως, τότε ρε συ, ΟΚ δεν γελάω (λολ), αλλά δεν με βολεύει καθόλου στον μικρό χώρο μου κάτι τέτοιο.
Ευχαριστώ πάντως.

κάποιος άλλος; καμιά πρόταση;

PDS
14-07-2014, 17:12
PDS, δεν ξέρω αν για την μπασκετούλα το είπες προς εμένα ως ζέσταμα, αν όχι τότε "γράψε λάθος"!

αν το πρότεινες όμως, τότε ρε συ, ΟΚ δεν γελάω (λολ), αλλά δεν με βολεύει καθόλου στον μικρό χώρο μου κάτι τέτοιο.
Ευχαριστώ πάντως.

κάποιος άλλος; καμιά πρόταση;

Ναι για σενα:D

Και μενα ειναι πολυ μικρος ο χωρος μου αλλα ψιλοβολευει.Τωρα κατι αλλο δν μου ερχεται(εκτος απο χαλαρο διαδρομο που φανταζομαι οτι δεν εχεις σε αυτον τον χωρο).

Lefteris_X
14-07-2014, 17:27
σωστά κατάλαβες, άλλωστε αν υπήρχε χώρος για διάδρομο δεν θα ρώταγα! Αλλά δεν βλέπω να παίρνω απάντηση, γιατί είχα ρωτήσει και παλαιότερα...χωρίς ανταπόκριση = τζίφος.

TJohn
14-07-2014, 18:46
Ας μπω κι εγώ στη συζήτηση για αυτό το όμορφο θέμα. Δεν έχω διαβάσει όλα τα ποστ από την αρχή αλλά θα ήθελα να πω τη γνώμη μου με βάση τις τελευταίες σελίδες.

Παιδιά, γιατί πρέπει σώνει και καλά να γυμνάζεται κάποιος σε γυμναστήριο ή μέσα στο σπίτι του; Γιατί στις τελευταίες σελίδες μόνο για αυτές τις 2 (χείριστες κατ' εμέ) επιλογές συζητάτε! Ε λοιπόν, είμαι από τους ανθρώπους που δεν μπορούν κανένα από τα δύο! Κι όχι, δεν είμαι από αυτούς που δεν έχουν καμία σχέση με την άθληση!

Να σας πω ένα μυστικό-συμβουλή; Find a sport that fits you and get impassioned with it!
Δε θα ξανασχοληθείτε με το σώμα σας αλλά μόνο με το πάθος για το άθλημα-αθλήματα! Και η καλή φυσική κατάσταση θα έρθει μόνη της χωρίς πιέσεις και συμβιβασμούς! Και ξαναλέω η φυσική κατάσταση κι όχι οι φέτες-τουμπάνιασμα κλπ! Γιατί αυτό έχει σημασία! Η ΦΥΣΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ!

Μην κλείνετε την άθληση σε σπίτια και γυμναστήρια! Εκ φύσεως δεν είναι για κλειστούς χώρους τόσο για λόγους πρακτικούς όσο και ψυχολογικούς! Λυπάμαι εσάς που μένετε σε τεράστια αστικά κέντρα και είναι λίγο δύσκολο να βρείτε εύκολα προσβάσιμο κατάλληλο μέρος. Λυπάμαι ακόμη περισσότερο όμως όσους δεν έχουν το χρόνο ή δεν τον διαθέτουν (λόγω προτεραιοτήτων) στην άθληση! Είμαι από τους «τυχερούς» που σε 5-10 λεπτά από το σπίτι μου μπορώ να βρεθώ σε μέρη που όχι απλώς είναι κατάλληλα για γυμνάστικη αλλά εμπνέουν για άθληση! Βρείτε τέτοια μέρη! Έστω και στάδια, πάρκα κλπ!
Αλλά και πάλι, αν παθιαστείτε με κάποιο άθλημα, θα βρείτε τον τρόπο! Μετά όχι απλώς δε θα βαριέστε να αθλείστε, αλλά ούτε καν όταν πηγαίνετε κάπου για να κάνετε το άθλημά σας! Θα σας γίνει τρόπος ζωής!

Για την διατροφή τώρα...
«Φάε τα πάντα αλλά με μέτρο!» Έτσι μου έλεγε πριν λίγα χρόνια ο προπονητής μου. Τότε που όποτε σε κάποιες προπονήσεις έπρεπε να βγω από το στίβο και να μπω στο γυμναστήριο για βάρη, μισούσα τη ζωή μου! Όταν πάλι πατούσα το ταρτάν, την ερωτευόμουν!
Αλλά κι όταν παρέδωσα τα καρφιά μου και σταμάτησα το στίβο λόγω σπουδών (τον πρωταθλητισμό, γιατί η αγάπη για το τρέξιμο ποτέ δε θα σε αφήσει να το παρατήσεις εντελώς!), παθιάστηκα με άλλα αθλήματα (ποδηλασία, πεζοπορία-ορειβασία, σκι) που συντήρησαν και συντηρούν το σώμα μου σε πολύ καλή φυσική κατάσταση!

Γι' αυτό σας λέω, ΠΑΘΙΑΣΤΕΙΤΕ! χαχα Γιατί ποιός δε θα ήθελε να μπορεί να κάνει έτσι απλά ένα πρωινό μαζί με τον ποδηλατο-κολλητό του το γύρο της Τριχωνίδας ή να ανέβει στο Παναιτωλικό και να αγναντεύει την καλύτερη θέα της πατρίδας του ή να ανέβει στη Γκαμήλα και να βουτήξει στα παγωμένα νερά της Δρακόλιμνης ή να χαζεύει την απίστευτη θέα από την κορυφή της Βασιλίτσας πριν από τα πιο επικά freerides ή να βλέπει την ανατολή του ηλίου από το οροπέδιο των Μουσσών που λούζει το παγωμένο Στεφάνι του Δία μέσα στο κατακαλόκαιρο ή να ρίχνει βούτες με την τρελοπαρέα από τα ψηλά βράχια στο Κάθισμα στη Λευκάδα, για να μην πάω παραπέρα!
Ποιος νοιάζεται μετά για το σώμα του όταν σκέφτεται τους επόμενους στόχους και πως να εκπληρώσει τα βραχυπρόθεσμα-μακροπρόθεσμα όνειρά του; Λέγοντας όλα αυτά, θέλω να πω ότι υπάρχει τρόπος να φτιάξεις το σώμα σου χωρίς καν να το καταλάβεις κι εν τέλει να μην σε νοιάζει κι όλας!

Συγχωρέστε με αν δεν ταιριάζει πολύ αυτό το ποστ με την συνολική συζήτηση αν και είναι η άποψή μου και σόρρυ για την πολυλογία!

PDS
14-07-2014, 19:02
TJohn συμφωνω απολυτα.
Απλα επειδη ειπες οτι συζηταμε για τα 2 μονο(γυμναστηριο ή σπιτι γυμναστικη) θα πω(αν και φανηκε νομιζω) οτι δεν εκπροσωπουσα το ενα ακρο στην κουβεντα(σπιτι) αλλα την ελευθερια του να επιλεξεις κατι που σε γεμιζει για δικο σου τροπο γυμναστικης.
Ετσι απλα θα καταληξεις να κανεις κατι που σε γεμιζει και σωματικα και ψυχικα.

Δεν διαφωνω σε κατι δηλαδη.Ισα ισα εγραψες αναλυτικοτερα την αποψη μου.

Lefteris_X
14-07-2014, 19:35
δεν διαφωνώ με τα παραπάνω TJohn, καθότι νεαρός υπήρξα αθλητής. Δυστυχώς όμως, λόγω κάποιων πρόσφατων (σχετικά) τραυματισμών, έχω ακυρώσει πάσα δραστηριότητα εδώ και καιρό, με κάκιστα αποτελέσματα για ολόκληρο το (όσο έμεινε) μυικό σύστημα + οστά/τένοντες.

Έτσι, ξέρω (και θέλω) να επανέλθω, τους τρόπους τους γνωρίζω κάλλιστα, απλά θέλω πρώτα να ξεκινήσω πρώτα μόνος μου σπίτι (για κάποιες ομάδες μυών αρχικά), καθαρά για θέμα ψυχολογίας = ώστε να μπορέσω να πάω κάάάάάάάπως αξιοπρεπώς να παίξω μπάσκετ, χωρίς να πάθω κατάθλιψη :D, και σιγά-σιγά να ξαναχτίσω το "σύστημα" γενικότερα (το έχω ξανακάνει στο παρελθόν, οπότε ξέρω τι και πως πρέπει να το κάνω). Και όταν λέω "αξιοπρεπώς" εννοώ χωρίς να διακινδυνεύω τραυματισμό με το παραμικρό, καθώς δοκίμασα να κατέβω στο τοπικό γήπεδο για κανά σουτάκι (ευτυχώς δεν είχε άλλους να αισθανθώ ρόμπα)....και ανακάλυψα ότι μετά από 20-30 σουτ "πιάστηκαν" οι ώμοι μου. Οπότε τα πήρα στο κρανίο, και αποφάσισα την επάνοδο, αλλά με τεράστια προσοχή (το λέω έτσι, γιατί ξέροντας τον ανυπόμονο χαρακτήρα μου + το ό,τι νομίζω πως κάποια πράματα μπορώ να τα κάνω με την άνεση που τα έκανα, πάω να τα κάνω και σκίζω κανά τένοντα τελικά).

Τελειώνοντας και σόρρυ για το μεγάλο ποστ, κάνω κάποια ήπια άσκηση για αρχή στο σπίτι (καρα-λολ, όταν προσπαθώ να βρω χώρο) με κοιλιακούς, ραχιαίους, πουσάπ, ασκησούλες αλτήρες 8 (ή 10; ) κιλών σε έκαστο χέρι.....αλλά ρε γμτ, υπάρχει πλέον η ανάγκη να "ζεσταθώ" έντονα πρώτα, ώστε να μπορέσω να κάνω πιο εντατικες τις ασκησούλες. Το να βγω (σε αυτή ακόμα την φυσική κατάσταση τετρακέφαλων / ραχιαίων) έξω και να αρχίσω το τζόκινγκ δεν είναι ότι καλύτερο για τους συγκεκριμένους τραυματισμούς (αυχένας, μηνίσκοι). Σε αργότερο στάδιο της επανόδου θα ξεκινήσει παράλληλα η αερόβια άσκηση (αφού έχει τελειώσει το σπίτι-period, ζέσταμα πολύ καλό αερόβιο στο τοπικό γήπεδο και μετά μπασκετάκι όσο αντέχω, και επανάληψη αυτών κάθε μέρα ή όσο περισσότερο χρόνο έχω τέλος πάντων).

anyway, προσωπικά απ' όσα γνωρίζω και από μερικούς γνωστούς που ρώτησα, "ζέσταμα" εντός σπιτιού, χωρίς όργανα (πχ. διάδρομος) και σε μικρό χώρο, κανείς δεν ξέρει. Γι' αυτό και ρώτησα, μπας και κάποιος γνωρίζει. Αλλά απ' ότι βλέπω "δεν"...:P

Dragonpaul
14-07-2014, 19:40
Έφαγα πριν 50 λεπτά και σε λιγο μαζεύω τα μπογαλάκια μου και παω προς gym.
Άσχετο, αλλα ειπα να ελαφρύνω λιγο την ατμόσφαιρα. :P

Lefteris_X
14-07-2014, 19:47
μωρέ η ατμόσφαιρα ελαφριά είναι, τα κιλά είναι βαριά (λολ) και πρέπει να φύγουν!

Dragonpaul
14-07-2014, 19:49
Εσυ δεν εχεις ανάγκη.... Τα δικά μου να δούμε πως θα τα ξεφορτωθώ.

Lefteris_X
14-07-2014, 19:57
με επιμονή και υπομονή. Δεν ξέρω δυστυχώς άλλο τρόπο (και είναι πανάθεμά τες και οι δυό τους, πανδύσκολες αρετές).

βασικά εμένα το καλοκαίρι ανέκαθεν με "βοηθούσε" (όταν μπορούσα θέλω να πω), εκμεταλλευόμενος τις υψηλές θερμοκρασίες για να αυξήσω τις καύσεις στην αερόβια προπόνηση, εννοείται όχι στο γυμναστήριο, αλλά σε κάποιο γήπεδο / αθλητικό χώρο. Ακόμα και στην παραλία δεν θα καθόμουν (ever) στην ψάθα/πετσέτα, παρά ρακέτες - βόλλεϋ και μπάνιο αλλά κολύμβηση όχι πλτις πλιτς :D

Η πλάκα είναι, ότι το γυμναστήριο το χρησιμοποιούσα πάντα "προσθετικά" στις κανονικές προπονήσεις, για συγκεκριμένους λόγους (αύξηση επιδόσεων στο μπάσκετ). Να πήγαινα ποτέ στην ζωή μου, σκέτο γυμναστήριο, έτσι για λόγους γυμναστικής, @@ πατέρα δεν θυμάμαι. Όποτε πήγα να το ξεκινήσω έτσι σκέτα-ξερά, μετά από 15-20 μέρες βαριόμουν τα κέρατά μου και το παράταγα. Όταν όμως το συνδύαζα με μπάσκετ, του έδινα και καταλάβαινε, καθώς μυική αύξηση = καλύτερες επιδόσεις (άπαξ ξέρεις να παίζεις) στο μπάσκετ = περισσότερο fun factor = κι έτσι η άσκηση ξαναγίνεται ψυχαγωγία. Για εμένα πάντα, μην παρεξηγηθώ ότι αναφέρομαι γενικά.

Error Flynn
14-07-2014, 20:15
Να πω (ξανά) και τη δική μου άποψη περί γυμναστικής. Το γυμναστήριο είναι βαρετό (εκφέροντας προσωπική άποψη πάντα) αλλά απαραίτητο και καλό θα είναι η χρήση του να γίνεται συνδυαστικά με ένα σπορ που αγαπάμε.
Προσωπικά είμαι σε μια ηλικία (39) που ούτε μπορώ να κάψω αυτό που κάποτε έκαιγα από άποψη μεταβολισμού αλλά και ταυτόχρονα για κανένα λόγο δεν πρόκειται να κάνω αυστηρά αθλητική διατροφή.
Μου αρέσει να τρώω και τα παγωτά μου και τα πατατάκια μου και τα Caprice μου κλπ. Η δική μου πρόταση; Βρείτε ένα άθλημα που σας ευχαριστεί. Προσωπικά παίζω τένις 5 φορές την εβδομάδα από δυο ώρες τη φορά.
Γυμναστήριο δε πάω αλλά κάνω λίγα βάρη στο σπίτι καθαρά για ενδυνάμωση και για ενίσχυση του σώματός μου ώστε να αποδίδω καλύτερα στο τένις. Από φαγητό; Το ξεσκίζω το θέμα. ΟΚ είπαμε δε τρώω τρεις πίτσες μέσα στην εβδομάδα
αλλά τρώω γλυκά αλμυρά και γενικώς αμαρτωλά. Για τους φίλους που θέλουν να κάνουν γυμναστική στο σπίτι... Ψαχτείτε λίγο με το Freeletics. Δεν είναι ανάγκη να κάνετε τις ασκήσεις στην ένταση που λέει το πρόγραμμα τις πρώτες μέρες
αλλά ΝΑΙ έχει αποτελέσματα με 30 λεπτά την ημέρα και σε αυτά τα λεπτά βάζω και το ζέσταμα μέσα. Επίσης τι είναι γυμναστική για τον καθένα από εμάς; Για ποιό λόγο γυμναζόμαστε; Μόνο για τη μόστρα; Αν ναι το γυμναστήριο κάνει μια χαρά
τη δουλειά του. Αθλεί πραγματικά; Όχι δε θα το έλεγα. Βρείτε κάτι που θα σας βάζει να τα δίνετε όλα. Να έχει αρκετά έντονη αερόβια. Εκεί συνδυάστε και γυμναστήριο ή κάποιους αλτήρες 20 λεπτά γυμναστικής στο σπίτι.
Ξαναλέω... είμαι 39 και τα τελευταία δυο χρόνια που παίζω τένις συστηματικά και που κάνω ελάχιστη γυμναστική (βάρη/κοιλιακούς/)στο σπίτι 20 λεπτά μάξιμουμ είμαι στην καλύτερη φυσική κατάσταση και στην καλύτερη εξωτερική θα έλεγα γιατί όλους μας νοιάζει και αυτό το κομμάτι.

Dragonpaul
14-07-2014, 20:28
Βασικά ξεχνάτε όλοι ενα βασικοτατο ατού του γυμναστηρίου... Βλεπεις ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ενδιαφέροντα πράγματα!!!!! :P

Desmond
14-07-2014, 20:31
Βασικά ξεχνάτε όλοι ενα βασικοτατο ατού του γυμναστηρίου... Βλεπεις ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ενδιαφέροντα πράγματα!!!!! :P

Αφού ρε ψεύτη μου είχες πει οτι βλέπεις δρόμο!:silly:

Dragonpaul
14-07-2014, 20:32
Ναι, οταν κάνω διάδρομο. Μετά ομως;;;; ;)

Lefteris_X
14-07-2014, 20:38
αυτά τα "πράματα" ήταν που με έκαναν να παρατώ το gym (πέραν της βαρεμάρας)........Πιάσε κουβέντα με αυτή, πιάσε με την άλλη, τα γνωστά επακόλουθα μετά.......και αχααχαχχααχαχ μετά τρελός είμαι να ξαναπάω στο ίδιο gym? να με κυνηγούν ομαδικά; :D Εμ, τι να κάνω ο άνθρωπος; Είναι πέραν των δυνάμεών μου, να κάθομαι όμορφα και ωραία στον πάγκο μου, και απέναντι (την στιγμή που έχω σηκώσει τεστοστερόνη/αδρεναλίνη λόγω προσπάθειας) πάει και κάθεται κάποια να κάνει την άσκηση για έσω μέρος ποδιών, με ανοίγματα εναλλάξ ή πάει και κάθεται μπρούμυτα να γυμνάσει πόδια. Ε, χέσε με, όπως είπα είναι υπεράνω των δυνάμεών μου, να κάνω........το οτιδήποτε άλλο εκτός από ένα - ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ αυτό το "ένα" δεν είναι να συνεχίσω τις επαναλήψεις :P Απαππαπαπαπαπαπ μαρτύριο κατάσταση (ξαναθυμήθηκα φάσεις και λογικό μου φαίνεται τελικά, ακατόρθωτο να αντισταθώ!).

nikon
14-07-2014, 21:15
Ειμαι σουπερμαν για αυτο καταφερνω με 10 λεπτα,δεν εγινα σουπερμαν με τα 10 λεπτα.Εχει διαφορα.Ε πες το τόση ώρα ότι απλά κάνεις συντήρηση γιατί εμείς μιλάμε για πλήρες πρόγραμμα.

Περα απο την πλακα, δεν μπορεις να εχεις τα αποτελεσματα του γυμναστηριου και μια ωρα να κανεις στο σπιτι.
Το ερωτημα ειναι τι ακριβως ζητας.
Αν βγουμε για εναν καφε θα διαπιστωσεις οτι πανω κατω(ειτε εισαι σε χειροτερη κατασταση ,ειτε σε καλυτερη) δεν θα εχεις μεγαλη διαφορα απο εμενα,ενω κανονικα θα επρεπε να εισαι 6 φορες πιο τουμπανο(γιατι μια ωριτσα την τρως εκει), αν το παμε με αριθμους(προφανως και δεν παει ετσι).
Δεν χρειαζεται ουτε να διαβασεις βιβλια,ουτε να βγαλεις βιβλια.Κανεις απλα αυτο που σε ευχαριστει και ψαχνεις για τα αποτελεσματα τα οποια ζητας.Ποτέ δεν είπα ότι είμαι τούμπανο ή γουστάρω να γίνω τούμπανο ή δεν πρέπει να κάνεις αυτό που σε ευχαριστεί παρά μόνο γυμναστήριο.

Έχω πάει συνολικά 10+ χρόνια γυμναστήριο και ποτέ δεν επιδίωξα να γίνω σφίχτης πήγαινα για να είμαι σε μια Α φόρμα και ειδικά από πλευράς αντοχής κάτι που μου χρειαζόταν στο μπάσκετ που έπαιζα (αυτό με ευχαριστούσε και με ευχαριστεί να κάνω) οπότε σε γράμμωση δεν έχω να δείξω κάτι αλλά από αντοχή ακόμα και τώρα σ'αυτή την ηλικία νομίζω ότι κάτι κάνω.

Αν θες να εισαι τουμπανο το γυμναστηριο ειναι μονοδρομος, αλλα ρε μπαγασα αν δεν εισαι τουμπανο και εισαι σαν και μενα θα γελαω μεχρι αυριο:PΑν είναι να γελάς μαζί μου δεν πάω πότε για καφέ με σένα.:nono:

PDS
14-07-2014, 21:27
Γυμναστικη κανω.Αν θες να το ονομασεις συντηρηση κανενα προβλημα.Δεν ανεβαζω και δεν κατεβαζω κιλα και φυσικα δεν θα φτασω ετσι στο ταβανι που ειχα φτασει καποτε.Η συντηρηση προυποθετει βεβαια να εχεις μια βαση,εγω ειχα να γυμναστω 3-4 χρονια οταν ξαναρχισα σε χαμηλους ρυθμους πλεον(το superman δεν το επιασες, αλλο πραγμα εννουσα).
Το ιδιο πραγμα λεμε, απλα ο καθενας επιλεγει τον καλυτερο τροπο για την προσωπικη του ασκηση-ευχαριστηση.

Δεν θα γελαγα μαζι σου, ειτε εισαι 500 ειτε 5 κιλα, ειτε εισαι τουμπανο ειτε οχι.Μην το παιρνεις στα σοβαρα, πλακα εκανα.
Για καφε εχουμε παει ήδη:p

nikon
14-07-2014, 21:32
Καλά για μένα τα 10 λεπτά δεν φτάνουν ούτε για ζέσταμα όχι για συντήρηση αλλά αυτό είναι άλλο θέμα από την συντήρηση που για πλάκα είπα ότι κάνεις επειδή είσαι σουπερμαν.

Ναι είχαμε πάει αλλά τότε ήμουν τούμπανο γι'αυτό δεν γέλαγες τώρα θα ξεραθείς στα γέλια οπότε άστο.

PDS
14-07-2014, 22:01
Καλά για μένα τα 10 λεπτά δεν φτάνουν ούτε για ζέσταμα όχι για συντήρηση

Σε 10 λεπτα μπορεις να κανεις για παραδειγμα δικεφαλο μονο.
Στο gym μπορει να εκανα δικεφαλο-πλατη-ποδια μαζι την ιδια μερα.
Τωρα σε 10 λεπτα προλαβαινω 3Χ καμψεις δικ, ορθιος +3Χ αυτοσυγκεντρωσης,και 2Χ μονοζυγο με κλειστα χερια ,μονο δικεφαλο.Αυτο κανω δλδ την μια μερα μονο.
Αυτο εχει 7 brake του ενος λεπτου βαλε και 15-20δευτερολεπτα την καθε επαναληψη ,βγαινει κοντα στο δεκαλεπτο.
Στο 10ημερο(περιπου γιατι το αλλαζω) με 3 μερες ''ρεπο'' θα εχω περασει μια φορα τον δικεφαλο και μια φορα απ'ολα.Δηλαδη δεν κανω το κλασικο 7ημερο του γυμναστηριου, αλλα περιπου 10 μερες.

Σε αυτο το προγραμμα φυσικα υπαρχει ενα οριο.Για αυτο και δεν μπορω να ανεβασω εδω και 3 χρονια.Αλλα δεν θελω κιολας.Με κραταει σε ενα οκ επιπεδο, δεν με κουραζει και δεν χανω πολυ χρονο απο την ημερα μου.
Αυτο που φοβουμουν αρχικα ηταν οτι στο 10ημερο θα χανω επαφη ας πουμε με τον δικεφαλο, κατι που τελικα δεν ισχυει.Δεν δυσκολευομαι.

Θα μπορουσα βεβαια να ξεκινησω γυμναστηριο για να ανεβω γρηγορα(οχι σε τρελα επιπεδα) και μετα να κανω συντηρηση οπως λες.Γινεται και αυτο, αλλα αυτο που εκανα ηταν να ανεβαινω βασανιστικα αργα μεχρι να φτασω στο οριο που μπορουσα να φτασω με αυτον τον χαλαρο τροπο γυμναστικης.

Ολα γινονται αναλογα τι θελεις να πετυχεις.

Σιγουρα μια ωρα στο γυμναστηριο δεν συγκρινεται ουτε με μιαμιση στο σπιτι.Αν παω δλδ τωρα γυμναστηριο παρολο που 3-4 χρονια εχω επαφη με την γυμναστικη θα πιαστω ολοκληρος.Υπαρχουν πιεσεις που δεν μπορεις να τις πετυχεις στο σπιτι, αλλα με 2 αλτηρες και παγκο μπορεις να καλυψεις σχεδον τα παντα.Οχι το ιδιο με το gym αλλα οκ.Υπαρχουν + και -.

TJohn
14-07-2014, 22:14
@Lefteris_X
Νομίζω η κατάλληλη άθληση για τέτοιους τραυματισμούς είναι το κολύμπι ήπιας έντασης. Αλλά να βαράς αποστάσεις! Ξεκινάς με 1-2 500άρια ή 3-4 250άρια και με τον καιρό θα φτάσεις να βγάζεις 2-3 χιλιόμετρα όσο είσαι στην παραλία (με διαλείμματα εννοείται). Να ξέρεις όμως ότι τα χιλιόμετρα βγαίνουν πολύ δύσκολα στη θάλασσα! Και οι κινήσεις τις κολύμβησης ενδυναμώνουν σχεδόν όλες τις μυικές μάζες! Είναι πολύ καλή αερόβια άσκηση! Και ρακετούλα και είσαι άρχοντας!

@Error Flynn
Σωστότατο σε βρίσκω!

Ezio
17-07-2014, 23:31
Τελικά άρχισα πριν 6 μέρες τα τρίωρα, το πρωί τρώω δημητριακά, το μεσημέρι δεν τρώω το ίδιο κάθε μέρα, άλλη μέρα έφαγα μακαρόνια με σάλτσα, άλλη φορά φιλέτο κοτόπουλο κ.τ.λ. Το βράδυ επίσης τρώω διαφορετικό πράγμα ανά μέρα.

Στα τρίωρα ανάμεσα στο πρωινό-μεσημεριανό-βραδινό τρώω μια μπάρα δημητριακών, αλλά έχω φάει επίσης φρούτα και άλλη φορά κάσιους. Μπορεί να έχω φάει και κάτι διαφορετικό, αλλά δεν θυμάμαι. Επίσης, προσέχω τι τρώω και πόσο τρώω.

Πήγα και προχθές να περπατήσω με ένα φίλο, δεν περπάτησα γρήγορα τότε, αλλά σήμερα πήγα στο ίδιο μέρος με τον μπαμπά μου και για μια απόσταση έκανα το γρήγορο περπάτημα. Καλά ήταν, ένιωσα μια κούραση, αλλά τίποτα που να μην μπορώ να το αντέξω ή να μην μπορώ να το επαναλάβω. Νομίζω μπορώ να διανύσω και μεγαλύτερη απόσταση με γρήγορο περπάτημα (ίσως όχι τρομερά μεγαλύτερη, αλλά μεγαλύτερη). Είμαι τώρα στα 116 κιλά (από 121).

Να συνεχίσω έτσι από άποψη φαγητού;

edit: Γλυκά, junk food, τηγανητά, αναψυκτικά τα έχω κόψει.

Nikoladim
17-07-2014, 23:42
Ωραιος Γιαννη! και εις κατωτερα! Εγω σε 2 μηνες εχω χασει 6 κιλα με διατροφη/γυμναστικη. Απο 78.5 72.5, και με βλεπω να το λιγω στα 70.

Ezio
17-07-2014, 23:54
Ωραιος Γιαννη! και εις κατωτερα! Εγω σε 2 μηνες εχω χασει 6 κιλα με διατροφη/γυμναστικη. Απο 78.5 72.5, και με βλεπω να το λιγω στα 70.
Μπράβο! Αφού σου μείνανε 2.5 κιλά, τον έφαγες τον γάιδαρο και σου μένει η ουρά.

Gazof
20-07-2014, 01:16
@Ezio, μια χαρά το πας Γιάννη! Η μόνη μου ένσταση θα ήταν τα μακαρόνια που λες, εκτός αν είναι ολικής.



Εσυ δεν εχεις ανάγκη.... Τα δικά μου να δούμε πως θα τα ξεφορτωθώ.
Με όσο το δυνατόν καλύτερη διατροφή και άσκηση. Το ότι τρως το πρωί και ξανά στις 17.00 είναι θέμα βέβαια, δεν βοηθάει και τόσο. Στο gym που πας, μετά τα βάρη, κάνε και διάδρομο κατά προτίμηση αερόβια, όχι χαλαρό τρέξιμο, αλλά βάλε τον διάδρομο με κλίση προς τα πάνω και ένα λεπτό κάνε περπάτημα και ένα λεπτό τρέξιμο. Αν το κάνεις αυτό για 20 λεπτά (με ένα ζέσταμα 5λεπτο πιο πριν) σε κάθε προπόνηση, θα καις πολύ περισσότερες θερμίδες και για περισσότερες ώρες. Άσε που έτσι, ο βαρετός διάδρομος δεν είναι και τόσο βαρετός. Το ίδιο μπορείς να κάνεις και στο στατικό ποδήλατο, έντονα-λιγότερο έντονα, εναλλάξ. Είναι ένα είδος διαλειμματικής προπόνησης και αυτό (νομίζω πιο πίσω είχε αναφερθεί) που είναι πιο αποτελεσματικό. Τα μεγαλύτερα γεύματά της ημέρας σου να είναι το πρωινό και αυτό μετά την προπόνηση. Ακολουθώντας τα αυτά, θα δεις τη ζυγαριά σιγά σιγά προς τα κάτω.


Για να πω την αλήθεια μου, γυμναστήριο που πάω, πάω επειδή είναι στο διπλανό τετράγωνο, σε ένα λεπτό είμαι εκεί, αλλιώς θα το σκεφτόμουν περισσότερο. Πηγαίνω και εκτονώνομαι 2-3 φορές τη βδομάδα και μέσα στο ΣΚ θα πάω και Πάρνηθα μία βόλτα με το ποδήλατο, όπου κάνω αερόβια για 45 λεπτά και μετά κατηφόρα. Δε το συζητάω πιο με ευχαριστεί περισσότερο, εννοείται πως είναι το ποδήλατο, αλλά και στο γυμναστήριο μια χαρά περνάω. Επίσης, δε ξέρω αν συμβαίνει μόνο σε μένα, αλλά ρε σεις όταν δεν κάνω τίποτα, ούτε ποδήλατο ούτε τίποτα, τρώω ό,τι σαπίλα μπορείτε να φανταστείτε. Μιλάμε για σαπίλα όμως. Οπότε κοιτάω πάντα να κάνω κάτι, ώστε να έχω ένα κίνητρο να τρώω σωστά, πάνω απ'όλα για μένα, όχι για την παραλία :P

muku
20-07-2014, 01:52
Αυτό με τη διαλειμματική προπόνηση όντως βοηθάει. Το είχα κάνει πέρσι για 2-3 μήνες σε στατικό ποδήλατο. 22 λεπτά, 3 φορές την εβδομάδα μετά από προπόνηση με βάρη. Είχε κάνει αρκετά καλή δουλειά. Είχα στεγνώσει αρκετά και η λιπομέτρηση ειχε δείξει 11.%. Τώρα θα το ξαναρχίσω μόλις γυρίσω από διακοπές. Προς το παρόν ξεκίνησα τρέξιμο γιατί θέλω να ανεβάσω λίγο αντοχές όσο προλάβω πριν φύγω για διακοπές. Γενικά άλλαξα gym και μου αρέσει τόσο πολύ ο χώρος που μου βγάζει τρελή όρεξη για γυμναστική!

Ezio
20-07-2014, 02:28
@Ezio, μια χαρά το πας Γιάννη! Η μόνη μου ένσταση θα ήταν τα μακαρόνια που λες, εκτός αν είναι ολικής.

Όχι, δεν είναι ολικής. Τρώω τα συνηθισμένα μακαρόνια. Αλλά αφού το λες, θα τρώω ολικής.

nikon
20-07-2014, 10:18
Tα μακαρόνια από μόνα τους δεν παχαίνουν το θέμα είναι πως τα τρως γιατί μακαρόνια είναι και τα σκέτα χωρίς βούτυρα και λάδια με λίγο τυράκι με χαμηλά λιπαρά μακαρόνια όμως είναι και η καρμπονάρα με μισό κιλό παρμεζάνα από πάνω.

Ezio
20-07-2014, 10:42
Tα μακαρόνια από μόνα τους δεν παχαίνουν το θέμα είναι πως τα τρως γιατί μακαρόνια είναι και τα σκέτα χωρίς βούτυρα και λάδια με λίγο τυράκι με χαμηλά λιπαρά μακαρόνια όμως είναι και η καρμπονάρα με μισό κιλό παρμεζάνα από πάνω.
Με σάλτσα ντομάτας τα τρώω. Βέβαια αν δεν κάνω λάθος, η σάλτσα ντομάτας έχει λάδι. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να τα τρώω; σκέτα με τυρί τρώγονται;

Gazof
20-07-2014, 11:19
Εννοείται ότι δεν παχαίνουν τα μακαρόνια Νίκο, δεν είπα ότι παχαίνουν, είπα ότι καλύτερα να είναι ολικής (γενικώς τα ζυμαρικά και το ψωμί) μιας και ο οργανισμός καίει περισσότερες θερμίδες για να διασπάσει τα ολικής απ'ότι τα κατεργασμένα.


Γιάννη, όπως σου λέει ο Νίκος είναι μια χαρά, δηλαδή με τριμμένο τυρί χαμηλών λιπαρών. Προσωπικώς τα τρώω με γιαούρτι, είναι μούρλια (Ποντιακό πιάτο). Και το λάδι δεν είναι αμαρτία, είναι και αυτό απαραίτητο, μια κουταλιά της σούπας την μέρα είναι ό,τι πρέπει, οπότε στο τέλος, αντί για βιτάμ, βάλ'τους μία κουταλιά λάδι. Και να μην ξεχνάς να πίνεις και μπόλικο νερό. Να έρθει η μέρα που θα μας πεις ότι έφτασες τα 100 κιλά να χαρούμε.

Και πάρτε και κανά playstation move μαζί με τα Fight και Move Fitness, θα με θυμηθείτε :D

Ezio
20-07-2014, 11:43
Εννοείται ότι δεν παχαίνουν τα μακαρόνια Νίκο, δεν είπα ότι παχαίνουν, είπα ότι καλύτερα να είναι ολικής (γενικώς τα ζυμαρικά και το ψωμί) μιας και ο οργανισμός καίει περισσότερες θερμίδες για να διασπάσει τα ολικής απ'ότι τα κατεργασμένα.


Γιάννη, όπως σου λέει ο Νίκος είναι μια χαρά, δηλαδή με τριμμένο τυρί χαμηλών λιπαρών. Προσωπικώς τα τρώω με γιαούρτι, είναι μούρλια (Ποντιακό πιάτο). Και το λάδι δεν είναι αμαρτία, είναι και αυτό απαραίτητο, μια κουταλιά της σούπας την μέρα είναι ό,τι πρέπει, οπότε στο τέλος, αντί για βιτάμ, βάλ'τους μία κουταλιά λάδι. Και να μην ξεχνάς να πίνεις και μπόλικο νερό. Να έρθει η μέρα που θα μας πεις ότι έφτασες τα 100 κιλά να χαρούμε.

Και πάρτε και κανά playstation move μαζί με τα Fight και Move Fitness, θα με θυμηθείτε :D
Θα τα δοκιμάσω λοιπόν και με γιαούρτι, για αλλαγή.
Όταν φτάσω στα 100 κιλά, θα σας το πω.

nikon
20-07-2014, 18:34
Εννοείται ότι δεν παχαίνουν τα μακαρόνια Νίκο, δεν είπα ότι παχαίνουν, είπα ότι καλύτερα να είναι ολικής (γενικώς τα ζυμαρικά και το ψωμί) μιας και ο οργανισμός καίει περισσότερες θερμίδες για να διασπάσει τα ολικής απ'ότι τα κατεργασμένα.Σίγουρα Jim οτιδήποτε ολικής είναι καλύτερο από το άσπρο σε μια δίαιτα, ήθελα να πω ότι το ολικής δεν σε σώζει αν το κάνεις καρμπονάρα.
Προσωπικώς τα τρώω με γιαούρτι, είναι μούρλια (Ποντιακό πιάτο). Και το λάδι δεν είναι αμαρτία, είναι και αυτό απαραίτητο, μια κουταλιά της σούπας την μέρα είναι ό,τι πρέπει, οπότε στο τέλος, αντί για βιτάμ, βάλ'τους μία κουταλιά λάδι. :respect7:
Και με ψιλοκομμένο σκορδάκι είναι από τις καλύτερες ελαφριές μακαρονάδες που μπορείς να φας.

Λίγο ωμό ελαιόλαδο από πάνω εννοείται ότι δεν κάνει κακό το τσιγάρισμα με ένα νεροπότηρο λάδι είναι θάνατος.

Nikoladim
20-07-2014, 19:59
Tα μακαρόνια από μόνα τους δεν παχαίνουν το θέμα είναι πως τα τρως γιατί μακαρόνια είναι και τα σκέτα χωρίς βούτυρα και λάδια με λίγο τυράκι με χαμηλά λιπαρά μακαρόνια όμως είναι και η καρμπονάρα με μισό κιλό παρμεζάνα από πάνω.
Μπορει να φτιαξει και την παραδοσιακη καρμποναρα, δηλαδη χωρις κρεμα γαλακτος, αλλα με αυγα, μπεικον και 2 κουταλιες παρμεζανα :)

nikon
21-07-2014, 09:12
Και τι αυτή είναι διαίτης επειδή δεν έχει κρέμα γάλακτος;;;;:P

Y.Γ.: Ούτε μπέικον έχει η παραδοσιακή κομμάτια πανσέτας βάζουν.;)

DJTaurus
20-08-2014, 20:53
Επιτέλους δικαίωση για όλες τις φορές που λούφαρα στις διατάσεις. :f014:
http://www.theatlantic.com/health/archive/2014/08/stretching-before-exercise-is-overrated/376089/

obione
17-10-2014, 00:07
Παρακατω παραθετω ενα link που ισως βοηθησει παιδια με ρινικο αναπνευστικο προβλημα!

Πριν απο 4 μηνες και για πολυ καιρο ειχα μονιμος κλειστη και μπουκωμενη μυτη (περαν του στραβου διαφραγματος)που μονο διαφορα κορτιζονουχα και μη προιοντα καταφερναν καπως να διορθωσουν το προβλημα και φυσικα για καποιες ωρες..!! (αποτελεσμα φυσικα να παθω φαρμακευτικη ρινιτιδα κτλ)
Παιδια με το παρακατω προιον awww yes αναπνεω ελευθερα!
σκεφτηκα να το μοιραστω διοτι θυμαμαι αρκετα παιδια εδω μεσα ειχαν το ιδιο θεματακι!
http://www.nikoma.gr/?page_id=16

Μετα απο 10 μερες απλα με βοηθησε οσο δεν φανταζεστε!!


- - - Updated - - -

Παρακατω παραθετω ενα link που ισως βοηθησει παιδια με ρινικο αναπνευστικο προβλημα!

Πριν απο 4 μηνες και για πολυ καιρο ειχα μονιμος κλειστη και μπουκωμενη μυτη (περαν του στραβου διαφραγματος)που μονο διαφορα κορτιζονουχα και μη προιοντα καταφερναν καπως να διορθωσουν το προβλημα και φυσικα για καποιες ωρες..!! (αποτελεσμα φυσικα να παθω φαρμακευτικη ρινιτιδα κτλ)
Παιδια με το παρακατω προιον awww yes αναπνεω ελευθερα!
σκεφτηκα να το μοιραστω διοτι θυμαμαι αρκετα παιδια εδω μεσα ειχαν το ιδιο θεματακι!

obione
17-10-2014, 20:05
παιδια δοκιμαστε το παραπανω link οσοι εχετε ρινικο προβλημα και δυσφορια αναπνοης!
Ειχα παραθεση κειμενο παραπανω μα ...οοοκ

le_71
24-10-2014, 21:54
Τέλος με τις γραμμώσεις, πλάκωσε το κρύο και μπαίνουμε στον όγκο.
Κατεβάζουμε τις επαναλήψεις από 12 σε 8 και ανεβάζουμε κιλά.
Προτείνω Α Ν Ε Π Ι Φ Υ Λ Α Κ Τ Α

http://www.gnc.com/graphics/product_images/pGNC1-6329170t300x300.jpg


5 gr/ημέρα χωρίς loading.
θα βάλετε 5 κιλά βάρος στη ζυγαριά χαλαρά με αυτό το διάολο. Οχι λίπος όμως.
Θα βάλετε επίσης +10 kgr στον οριζόντιο πάγκο.
Στην αρχή της 4ης εβδομάδας εγγυώμαι οτι θα πείτε: "Εγω τα σηκώνω αυτά ρε μλκ...;;;;;;":blink::blink:

Melnibonian
25-10-2014, 20:59
Άτομα που ενδιαφέρονται τόσο πολύ να βελτιώσουν τον εαυτό τους εμφανισιακά,καλό θα ήταν να τον προσέξουν τουλάχιστον άλλο τόσο και ουσιαστικά. Χωρίς να θέλω να μπω σε διάλογο στην συνέχεια,απλά να δώσω μια αφορμή να μελετήσει κάποιος το πόσο επικίνδυνη είναι η λήψη ζωικής πρωτείνης ακόμη και απλά στο φαγητό, πόσο μάλλον και σε "σκόνες". Όποιος δεν θέλει να ακούει για την σύνδεση που έχουν με τον καρκίνο δεν θα καταλάβει ότι και αν πούμε εδώ...

Desmond
25-10-2014, 23:24
^Παντως φυλες οπως οι Εσκιμωοι η οι Μασαι οπου οι πρωτεινες που λαμβανουν ειναι αποκλειστικα ζωικης προελευσης εδω και χιλιαδες χρονια, δεν μπορεις να πεις οτι τις θεριζει ο καρκινος.Τουναντιον.
Αλλου ειναι τα αιτια που συνδεουν την διατροφη, με τον καρκινο.

PDS
26-10-2014, 01:39
Ζωικο προιον απο ζωικο προιον εχει διαφορα ομως:P
Το ψαρακι ειναι 100φορες καλυτερο απο τα αλλα ζωικα προιοντα.

DJTaurus
26-10-2014, 03:21
Ζωικο προιον απο ζωικο προιον εχει διαφορα ομως:PΤο ψαρακι ειναι 100φορες καλυτερο απο τα αλλα ζωικα προιοντα.

Δυστυχώς η μόλυνση των θαλασσών (καταντήσαμε να καταλανωνουμε τα απόβλητα μας) έχει οδήγησει σε υψηλή συγκέντρωση υδραργύρου (και όχι μόνο) στο ψαχνό των ψαριών που τα ωφέλη του ω-3 πάνε περίπατο.... με αποτέλεσμα το κρέας ξηράς να είναι πιο υγιεινό ενώ λογικό είναι μακροχρόνια, η συσσώρευση όλων αυτών των τοξικών αποβλήτων (συκώτι & νεφρά) να οδηγεί σε καρδιοπάθειες, καρκίνους κτλ. Το ανθρώπινο σώμα έχει κάποια όρια γιαυτο κ τα συμπτώματα/ασθένειες αργούν να κάνουν την εμφάνιση τους. Τεσπα στο θέμα καρκίνου όπως και πολλών άλλων ασθενειών είμαι πεπεισμένος ότι το μεγαλύτερο ποσοστό έχει να κάνει με την ψυχική μας υγεία κ διάθεση.

PDS
26-10-2014, 12:52
Δυστυχώς η μόλυνση των θαλασσών (καταντήσαμε να καταλανωνουμε τα απόβλητα μας) έχει οδήγησει σε υψηλή συγκέντρωση υδραργύρου (και όχι μόνο) στο ψαχνό των ψαριών που τα ωφέλη του ω-3 πάνε περίπατο.... με αποτέλεσμα το κρέας ξηράς να είναι πιο υγιεινό ενώ λογικό είναι μακροχρόνια, η συσσώρευση όλων αυτών των τοξικών αποβλήτων (συκώτι & νεφρά) να οδηγεί σε καρδιοπάθειες, καρκίνους κτλ. Το ανθρώπινο σώμα έχει κάποια όρια γιαυτο κ τα συμπτώματα/ασθένειες αργούν να κάνουν την εμφάνιση τους. Τεσπα στο θέμα καρκίνου όπως και πολλών άλλων ασθενειών είμαι πεπεισμένος ότι το μεγαλύτερο ποσοστό έχει να κάνει με την ψυχική μας υγεία κ διάθεση.

Συμφωνώ.
Βέβαια για την περίπτωση των Εσκιμώων δεν είμαι σίγουρος οτι ισχύουν τα ίδια πράγματα για τα ψάρια τους.Περισσότερο ήθελα να πω οτι σε σωστο περιβάλλον τα ψάρια ειναι καλύτερα απο τα άλλα ζωικά προϊόντα. Αν και γενικά πάλι πιστεύω οτι ολα τα ζωικά προϊόντα(και τα ψάρια) και τα γαλακτοκομικα είναι αρκετά εως πολύ υπερεκτιμημένα.
Τωρα για την ψυχική υγεία παλι θα συμφωνήσω , γιατι αν δεν εχεις αποδυναμωσει το ανοσοποιητικο σου(μεσω του μονιμου αγχους ας πουμε) ,τοτε ειναι και δυσκολότερο να σε επηρεάσουν τα παραπάνω.Αλλά ποιός εχει την ιδανική-φυσιολογική ψυχική υγέια σήμερα?Οπότε για μένα είναι καλό να θωρακίζεσαι από παντού.

Melnibonian
26-10-2014, 15:34
Η ζωή στην φύση δεν μπορεί να συγκριθεί με την ζωή στα στικά κέντρα, ακόμη και για κοινωνίες που καταναλώνουν ζωική πρωτείνη. Αν κάποιος όμως επιθυμεί να κάνει την σύγκριση ας το κάνει με αντίστοιχιες κοινωνίες όπου η διατροφή στηρίζεται κυρίως σε γεύματα φτωχά σε ζωική πρωτείνη,πχ Ινδουιστές οι οποίοι είναι όλο το χρόνο χορτοφάγοι κλπ... Αυτή η κουβέντα δεν έχει τέλος, ας επικεντρωθούμε στις δικές μας κοινωνίες-τρόπο ζωής. Το να πούμε πως οι Εσκιμώοι τρώνε κρέας και δεν παθαίνουν τίποτα, συνεπως ας κατεβάσω 2 βαρέλια κρεατίνη είναι φυσικά παράλογο...

Desmond
26-10-2014, 16:46
Δυστυχως στον δυτικο κοσμο τα οποια ωφελη της χορτοφαγιας ως αμυνας στον συγχρονο τροπο ζωης, πολυ συντομα θ'αποτελουν παρελθον με τους πατενταρισμενους σπορους και τις αλλες πρακτικες εταιριων οπως η Monsanto.

DJTaurus
12-11-2014, 18:03
Η αλήθεια για το πως μπήκαν στην καθημερινότητά μας τα επεξεργασμένα τρόφιμα. (http://www.nytimes.com/2007/01/28/magazine/28nutritionism.t.html?pagewanted=all&_r=0)


https://www.youtube.com/watch?v=TX7kwfE3cJQ

Ezio
06-02-2015, 11:12
Έχω γράψει και παλιότερα στο θέμα (να αναφέρω εδώ ότι τα κιλά που έχασα δεν τα ξαναπήρα, τώρα είμαι ίσως κάπου στα 111, δεν έχω ζυγιστεί για να πω με ακρίβεια), αλλά ξαναγράφω γιατί εδώ και έξι ή εφτά μέρες έχω αρχίσει περπάτημα, κάπου στα 50 λεπτά (μπορεί κανά πεντάλεπτο ή δεκάλεπτο λιγότερο) την μέρα, κάθε μέρα, και είμαι αποφασισμένος να το συνεχίσω και για πιο πολλά λεπτά κάθε φορά, και έχω παρατηρήσει ότι η κοιλιά μου έχει μπει μέσα, λίγο βέβαια.

Έχω λοιπόν κάποιες ερωτήσεις: αν τρώω τα βασικά γεύματα μόνο, υγιεινά φαγητά, θα δω γρήγορο αποτέλεσμα ή πρέπει να προσπαθήσω να τρώω ανά τρίωρο; πρέπει να αγοράσω παπούτσια περπατήματος; τι ζέσταμα να κάνω πριν το περπάτημα;

Lefteris_X
06-02-2015, 11:21
το περπάτημα δεν έχει σοβαρά αποτελέσματα. Σε φτάνει μέχρι ενός σημείου, αλλά αν δεν παίζεις στους 100-120 (ανάλογα το άτομο) ίσως και στους 130 παλμούς, δεν ενεργοποιείται ιδιαίτερα ο μεταβολισμός.

Επίσης, για πιο γρήγορα μυικά αποτελέσματα (άρα και γρηγορότερη καύση λίπους), ένα μικρό γεύμα θα πρέπει να γίνεται πριν ή καπάκι μετά την προπόνηση.

Μέσες άκρες όμως, έχε στο νου σου, ότι το ισοζύγιο θερμιδών κάθε μέρα, θα πρέπει να είναι: λιγότερες θερμίδες λαμβάνεις από αυτές που καις.
Ενδεικτικά για να καταλάβεις πόσο λίγα προσφέρει το περπάτημα, κάνοντας ποδήλατο 1 ώρα με 1,5 ώρα (ψιλο-χαλαρά έως νορμάλ) "καις" περίπου 1 ποτήρι κόκα κόλα (σε θερμιδική αξία).

Τουτέστιν, αν το αντέχεις ξεκίνα σοβαρό αθλητισμό. Τέννις, μπάσκετ, βόλλευ ή κολύμβηση ή στην χειροτέρα περίπτωση τζόγκινγκ άγριο (αν και, το τελευταίο δεν θεωρείται "καλή" γυμναστική, ενώ το πολύ ποδήλατο γαμεί τα γεννητικά στους άντρες). Σε γενικές γραμμές, αν δεν είσαι από 1.96 και πάνω τα 111 κιλά θεωρούνται υπερβολικά πολλά.

Nikoladim
06-02-2015, 11:22
Βοηθαει να τρως ανα τρεις ωρες για να εχεις συνεχεια σε λειτουργεια τον μεταβολισμο σου. Τωρα το γρηγορο αποτελεσμα εξαρταται απο το πως το εννοεις. Παπουτσια για περπατημα θεωρω πως δεν χρειαζεται, παρα ενα βολικο αθλητικο. Αλλα επειδη σιγουρα μετα θα το γυρισεις στο τρεξιμο, θα σου προτεινα αυτο http://www.adidas.com/us/energy-boost-2.0-esm-shoes/M29753.html. Για το περπατημα κανε 2 λεπτα διατασεις πριν και 3 λεπτα μετα.

Εdit - τωρα ειδα το ποστ του Λεφ, συμφωνω σε ολα μαζι του αλλα μου φαινονται πως προοριζονται για προχωρημενο σταδιο. Εσυ Γιαννη θες να κανεις ενα "ξεκινημα" ετσι δεν ειναι?

Valkyre
06-02-2015, 11:30
5 σωστα γευματα την ημερα, γρηγορο περπατημα (τυπου βαδην) για αρχη. Μετα το γυρνας στο τρεξιμο. Δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα για ζεσταμα πριν απο αυτο εκτος και αν εχεις καποιο προβλημα με τα αρθριτικα σου ή κατι αλλο. Βρες παρεα εαν ειναι ευκολο ωστε να εχεις εναν παραπανω λογο για να συνεχισεις. Βαζε καθε φορα λογικους στοχους.

Σκοπος σου ειναι να ενεργοποιησεις τον μεταβολισμο σου ωστε να κανει καυσεις. Το γρηγορο περπατημα ειναι η αρχη. Μετα το γυρνας στο τρεξιμο εαν θες, αλλα για να γινει αυτο πρεπει πρωτα να εχεις χασει καποια κιλα και -κυριως- να εχεις βελτιωσει την φυσικη σου κατασταση (αντοχη/παλμοι).

Μην πιεσεις υπερβολικα τον εαυτο σου στην αρχη (χωρις αυτο να σημαινει οτι πρεπει να το δεις αυτο σαν την ευκολη δικαιολογια για να μην αθληθεις) βαζε στοχους, τηρησε το προγραμμα και σιγα σιγα θα δεις διαφορα στο σωμα σου. Πρωτα θα δεις διαφορα στον τροπο που νιωθεις, την φυσικη σου κατασταση και μετα θα ακολουθησει και το κορμι.

Εννοειται κοβεις κοκα κολες αναψυκτικα και αλλες τετοιες αηδιες, επισης γλυκα κλπ. Γευματα πλουσια σε πρωτεινη και ενεργεια.

Lefteris_X
06-02-2015, 11:56
ε, βρε παιδιά, για να λέει ότι κάνει 40-60 λεπτά περπάτημα κάθε μέρα, χάνοντας κάποια κιλάκια, αυτό σημαίνει ότι δεν είναι στην αρχή.
Αντιθέτως αυτό που κατάλαβα, είναι ότι δεν έχει ενεργοποιήσει τον μεταβολισμό + ότι το περπάτημα δεν μπορεί να του προσφέρει κάτι παραπάνω. Ούτε το "γρήγορο" περπάτημα.

Πρέπει να αρχίσει να ιδρώνει (πολύ), να ανεβάζει παλμούς, να κάνει σωστή διατροφή (όχι απλώς "υγιεινή"), γενικότερα να αρχίσει να λιώνει στην αερόβια άσκηση, πάσης φύσεως....όχι παίξαμε μπάσκετ (ή οτιδήποτε) για 1 ωρίτσα και ξεμπερδέψαμε. Και να κρατήσει στο μυαλό του, ότι ναι μεν 5 γεύματα, αλλά οι θερμίδες που θα λαμβάνει να είναι λιγότερες από αυτές που θα καίει. Κομματάκι δύσκολο, διότι ιππόκαμπος (ο υπεύθυνος της λιγούρας) + το μεγάλο στομάχι έχουν συνηθίσει σε λιχουδιές (ακόμα και υγιεινές) + μεγάλες ποσότητες. Μεγάλες = μεγαλύτερες από αυτές που πρέπει να τρώει τώρα.

Επίσης, πολύς κόσμος δεν ξέρει πιο είναι το σωστό κρέας για να χάσει κιλά + να ενεργοποιήσει τον μεταβολισμό του (αναφέρομαι σε καταστάσεις πολλών κιλών βάρους τώρα). Αν σε κάποιον του αρέσει το κοτόπουλο, τότε τρώει μόνο στήθος και εντελώς σκέτο - ξερό (ψήσιμο, όχι τηγάνισμα). Με σαλάτα πράσινη, η οποία το πολύ να έχει 2 κουταλιές του γλυκού ελαιόλαδα (αλάτι απαγορεύεται από παντού γιατί κάνει ενδοκυτταρικές κατακρατήσεις υγρών). Παράλληλα, η μοσχαρίσια μπριζόλα, ενώ για τον περισσότερο κόσμο φαντάζει καλή, ουσιαστικά δεν είναι γιατί έχει ενδιάμεσα ίνες που δεν αφαιρούνται = λίπος. Οπότε για κόκκινο κρέας ενδείκνυται η χοιρινή μπριζόλα, διότι μπορεί να αφαιρεθεί το περιμετρικό λίπος άνετα. Εναλλακτικά, το καλύτερο είναι το βοδινό φιλέτο (καθόλου λίπος), αλλά πανάκριβο. Τέλος, δεν τρώμε ότι ψάρια γιατί = καλά, καθώς τα ψάρια έχουν αρκετό λίπος. Μόνο τα πολύ μικρά ψάρια, που η φύση τα δίνει καλοκαιρινούς μήνες, σαρδελάκια, γαύρος κλπ δηλαδή αυτά που μειώνουν την κακή χοληστερίνη και αυξάνουν την καλή.

Τομάτα εννοείται ότι ξεχνιέται, καθότι είναι φρούτο (άρα πολλή ζάχαρη), ενώ δεν είναι λαχανικό. Καρότα (πάρα πολύ καλά, βιταμίνες B που ενεργοποιούν μεταβολισμό), λάχανο, μπρόκολο, μαρούλι, ξύδι, λίγο λεμόνι (γιατί κι αυτό έχει ζάχαρη λιγάκι). Από φρούτα, ακτινίδια γιατί έχουν τίγκα βιταμίνη C, πολλή περισσότερη από το πορτοκάλι. Τέλος, το πορτοκάλι να τρώγεται και όχι να πίνεται, διότι οι ίνες που εμπεριέχει όταν τρώγεται, δίνουν "εντολή" στο συκώτι να καθυστερήσει τον μεταβολισμό = όλο το πορτοκάλι περνά από το στομάχι = διασπάται σωστά = μετά ενεργοποιείται το συκώτι, οπότε μεταβολίζει σωστά. Αν όμως το πιεις, τότε το συκώτι αντιλαμβάνεται την τίγκα ζάχαρη του πορτοκαλιού και δίνει σήμα για τίγκα ινσουλίνη = σκατέ ολέ ο μεταβολισμός. Εννοείται, ΠΑΣΗΣ φύσεως χυμοί εμπορίου τους ξεχνάμε (τίγκα ζάχαρη). Επίσης ξεχνάμε ΠΑΣΗΣ φύσεως all bran, cornflakes κλπ (επίσης τίγκα ζάχαρη). Απλώς κοιτάξτε στα κουτιά τους πόση ζάχαρη εμπεριέχεται σε μόλις 11 γραμμάρια από δαύτα (μια μικρή χούφτα δηλαδή): 4,5 περίπου γραμμάρια ζάχαρης, όση δηλαδή "αντέχει" σε πολλές μικρές δόσεις το συκώτι για όλο το 24ωρο!

Ezio
06-02-2015, 11:59
Λέω να επιλέξω το τρέξιμο για κανονική γυμναστική. Δημήτρη, πόσα κιλά να έχω χάσει πριν το επιχειρήσω;

Nikoladim
06-02-2015, 12:00
Γιάννη θα σου πρότεινα να συμβουλευτείτε και διατροφολόγο !!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Valkyre
06-02-2015, 12:02
Aποψη μου ειναι οτι 111 κιλα ανθρωπος χρειαζεται καποια προετοιμασια πριν μπει σε εντονους ρυθμους αθλησης και κυριως αθληματα που απαιτουν μια Α κατασταση σωματος, αλλιως οι τραυματισμοι καραδοκουν. Εαν φυσικα ειναι 111 κιλα και μεγαλο υψος αλλαζει ολο αυτο. Αλλα εχω την αισθηση οτι δεν ειναι ετσι. Αν διευκρινιστει το υψος γινονται ολα πιο ξεκαθαρα. Το βαδην προκαλει μεγαλη εφιδρωση και ειναι οτι πρεπει για ανθρωπους με τετοιο βαρος + οτι εστιαζει στην "μπακα" και τα ψωμακια.

Ezio
06-02-2015, 12:04
Κάπου στο 1,82 πρέπει να είμαι.

Lefteris_X
06-02-2015, 12:10
πως το κατάφερες αυτό βρε παλικάρ; Δηλαδή πόσα ήσουν πριν τα 111; Αν υπήρχε πρόβλημα υγείας, τότε σόρρυ, πάω πάσο. Αν όχι όμως, καλά; Δεν καταλάβαινες ότι έχεις ξεφύγει ΠΑΡΑ πολύ, από την στιγμή που έφτασες πχ. τα 90; Και κυρίως έφηβος; Δηλαδή τι; όλη μέρα μέσα υπολογιστή ή/και διάβασμα; Αθλητισμός ως διασκέδαση καθόλου; Παιδί ήσουν το φελέκι μου μέσα, πως το κατάφερες; Δεν "στην λέω" απλά απορώ, πως γίνεται αυτό; Δεν παρατηρούσες τα πολλά έξτρα κιλά; Και συνέχιζες να τρως; Πατέρας - μάνα - αδέλφια - ξαδέλφια - φίλοι δεν σου έλεγαν τίποτα; (hint: τα κορίτσια / γυναίκες, κατά βάση δεν έχουν προτίμηση στα πολλά παραπάνω κιλά. Φτιάξε εμφάνιση, όχι απλώς να χάσεις μερικά κιλά και δεν εννοώ να γίνεις φέτες, αλλά fit και θα δεις ότι θα έρχονται από μόνες τους!)

Valkyre
06-02-2015, 12:20
Κάπου στο 1,82 πρέπει να είμαι.

E σε αυτα τα κιλα δεν ξεκινας αθλητισμο σοβαρα. Θα γυρισεις κανα ποδαρι, θα τραβηξεις κανα μυ, θα γινει ζημια, ασε που παιζει και να απογοητευθεις και ψυχολογικα (γιατι το στοιχειο του ανταγωνισμου υπαρχει σε ολους). Προφανως το σωμα σου δεν γνωριζει πως να αντιδρασει σε τετοιες συνθηκες. Πρεπει σιγα σιγα να το κανεις να θυμηθει και να μαθει να ελεγχει υποτυποδως τους μυς καθωσπρεπει πριν ξεκινησεις καποιο αθλημα. Οποτε για εμενα ξεκινας με γρηγορο περπατημα (σκοπος ειναι σταδιακα να το κανεις βαδην, το οποιο βαδην ειναι πολυ γηργορο περπατημα, δες βιντεο) και αφου ερθεις σε μια Α κατασταση το κανεις τρεξιμο/αθλητισμο.

Αρχικος σκοπος σου ειναι να χασεις βαρος και να φερεις στα ισια της λιγο την φυσικη σου κατασταση. Να προετοιμασεις δηλαδη το σωμα σου για το επομενο σταδιο, πιο εντονης αθλησης. Δεν υπαρχει καποιο συγκεκριμενο οριο που πρεπει πιασεις, αυτο θα το καταλαβεις κι εσυ ο ιδιος. Θα δεις την αλλαγη στο κορμι σου και θα καταλαβεις ποτε εχει ερθει η ωρα να πιεσεις περισσοτερο και να πας στο επομενο σταδιο. Σιγουρα παντως πρεπει να φυγουν αρκετα κιλα πριν γινει αυτο. Δεν ειναι τιποτα τραγικο κατα την γνωμη μου. Απλα θελει χρονο. Ασε πισω σου την καθιστικη ζωη.

nikon
06-02-2015, 12:37
Ezio αυτά που σου λένε τα παιδιά να κάνεις πρώτα απ'όλα θα είναι για το καλό της υγείας σου αλλά επειδή μου ήρθε στο μυαλό η άλλη κουβέντα που είχες ανοίξει (περί αισθήματος) βάλε στο μυαλό σου ότι θα είναι και για το καλό της εμφάνισης σου και τότε ίσως αυτή που σου αρέσει να σε δει με άλλο μάτι και αυτό στο λέω για να πεισμώσεις ακόμα περισσότερο και να πιάσεις το στόχο που θα βάλεις.

Δεν σε ξέρω και μπορεί να είσαι το καλύτερο παιδί του κόσμου αλλά κακά τα ψέματα η εμφάνιση παίζει πολύ μεγάλο ρόλο σ'αυτές τις περιπτώσεις έχε και αυτό στην άκρη του μυαλού σου αλλά πιο πολύ το ότι θα κάνεις καλό σε σένα και την υγεία σου.

Ezio
06-02-2015, 12:56
πως το κατάφερες αυτό βρε παλικάρ; Δηλαδή πόσα ήσουν πριν τα 111; Αν υπήρχε πρόβλημα υγείας, τότε σόρρυ, πάω πάσο. Αν όχι όμως, καλά; Δεν καταλάβαινες ότι έχεις ξεφύγει ΠΑΡΑ πολύ, από την στιγμή που έφτασες πχ. τα 90; Και κυρίως έφηβος; Δηλαδή τι; όλη μέρα μέσα υπολογιστή ή/και διάβασμα; Αθλητισμός ως διασκέδαση καθόλου; Παιδί ήσουν το φελέκι μου μέσα, πως το κατάφερες; Δεν "στην λέω" απλά απορώ, πως γίνεται αυτό; Δεν παρατηρούσες τα πολλά έξτρα κιλά; Και συνέχιζες να τρως; Πατέρας - μάνα - αδέλφια - ξαδέλφια - φίλοι δεν σου έλεγαν τίποτα; (hint: τα κορίτσια / γυναίκες, κατά βάση δεν έχουν προτίμηση στα πολλά παραπάνω κιλά. Φτιάξε εμφάνιση, όχι απλώς να χάσεις μερικά κιλά και δεν εννοώ να γίνεις φέτες, αλλά fit και θα δεις ότι θα έρχονται από μόνες τους!)
121 ήμουν πριν αρχίσω την παραμικρή δίαιτα. Του αθλητισμού δεν ήμουν ποτέ, ούτε στην οικογένειά μου είναι κάποιος του αθλητισμού, δεν ήμουν και καλός σε κάποιο άθλημα που έπαιζα στο σχολείο και έτσι δεν ασχολήθηκα.


E σε αυτα τα κιλα δεν ξεκινας αθλητισμο σοβαρα. Θα γυρισεις κανα ποδαρι, θα τραβηξεις κανα μυ, θα γινει ζημια, ασε που παιζει και να απογοητευθεις και ψυχολογικα (γιατι το στοιχειο του ανταγωνισμου υπαρχει σε ολους). Προφανως το σωμα σου δεν γνωριζει πως να αντιδρασει σε τετοιες συνθηκες. Πρεπει σιγα σιγα να το κανεις να θυμηθει και να μαθει να ελεγχει υποτυποδως τους μυς καθωσπρεπει πριν ξεκινησεις καποιο αθλημα. Οποτε για εμενα ξεκινας με γρηγορο περπατημα (σκοπος ειναι σταδιακα να το κανεις βαδην, το οποιο βαδην ειναι πολυ γηργορο περπατημα, δες βιντεο) και αφου ερθεις σε μια Α κατασταση το κανεις τρεξιμο/αθλητισμο.

Αρχικος σκοπος σου ειναι να χασεις βαρος και να φερεις στα ισια της λιγο την φυσικη σου κατασταση. Να προετοιμασεις δηλαδη το σωμα σου για το επομενο σταδιο, πιο εντονης αθλησης. Δεν υπαρχει καποιο συγκεκριμενο οριο που πρεπει πιασεις, αυτο θα το καταλαβεις κι εσυ ο ιδιος. Θα δεις την αλλαγη στο κορμι σου και θα καταλαβεις ποτε εχει ερθει η ωρα να πιεσεις περισσοτερο και να πας στο επομενο σταδιο. Σιγουρα παντως πρεπει να φυγουν αρκετα κιλα πριν γινει αυτο. Δεν ειναι τιποτα τραγικο κατα την γνωμη μου. Απλα θελει χρονο. Ασε πισω σου την καθιστικη ζωη.
Κατάλαβα. Θα το κάνω έτσι.


Ezio αυτά που σου λένε τα παιδιά να κάνεις πρώτα απ'όλα θα είναι για το καλό της υγείας σου αλλά επειδή μου ήρθε στο μυαλό η άλλη κουβέντα που είχες ανοίξει (περί αισθήματος) βάλε στο μυαλό σου ότι θα είναι και για το καλό της εμφάνισης σου και τότε ίσως αυτή που σου αρέσει να σε δει με άλλο μάτι και αυτό στο λέω για να πεισμώσεις ακόμα περισσότερο και να πιάσεις το στόχο που θα βάλεις.

Δεν σε ξέρω και μπορεί να είσαι το καλύτερο παιδί του κόσμου αλλά κακά τα ψέματα η εμφάνιση παίζει πολύ μεγάλο ρόλο σ'αυτές τις περιπτώσεις έχε και αυτό στην άκρη του μυαλού σου αλλά πιο πολύ το ότι θα κάνεις καλό σε σένα και την υγεία σου.
Ίσως είναι ρηχό αυτό που θα πω τώρα, αλλά ο βασικός λόγος που το κάνω αυτό, είναι η βελτίωση της εμφάνισής μου.

nikon
06-02-2015, 13:02
Καθόλου ρηχό αν σκεφτείς σε πόσους τομείς της ζωής μας παίζει ρόλο η εμφάνιση.

Nikoladim
06-02-2015, 14:07
Ακριβώς αυτό και όταν φτάσει στο σημείο να το χρησιμοποιήσει για να τραβήξει τη προσοχή αυτού που πραγματικά γουστάρει το αίσθημα θα είναι χειρότερο από τη χυλόπιτα.

Πάμε γι'άλλα Ezio από τη γλώσσα του σώματος θα έπρεπε να είχες καταλάβει ότι δεν θέλει και έχε υπόψη σου κάθε φορά ότι η εξωτερική ομορφιά με τα χρόνια φεύγει η εσωτερική μένει και αυτή να κυνηγάς.

Aυτος εισαι Νικο!!!!!!
Περα απο την πλακα συμφωνω, θα νοιωσεις αλλος ανθρωπος, θα αποκτησεις αυτοπεποιθηση και αυτο παιζει τεραστιο ρολο στις γκομενες εεεε γυναικες.

nikon
06-02-2015, 15:02
Ισχύει αυτό που είχα πει όπως ισχύει και το ότι ο Ezio δυστυχώς απέχει πολύ από το να συνεχίσει μια κοπέλα και να ψάξει και την εσωτερική του ομορφιά γιατί η εξωτερική του την αποτρέπει από κάτι τέτοιο.

WolfRathmA
06-02-2015, 18:48
Παιδες ψαχνω ασκησεις (περα απο κοιλιακους) για το "σωσιβιο" που εχουμε γυρο γυρο στη κοιλια. Καμια ιδεα;

Ευχαριστω!

Nikoladim
06-02-2015, 18:52
Τρέξιμο και καλή διατροφή αν θες να σου φύγει το σωσίβιο


Sent from my iPhone using Tapatalk

nikon
06-02-2015, 18:58
Εντάξει το σωσίβιο θέλει και κάτι παραπάνω από αυτό, κοιλιακούς και πιο πολύ πλάγιους.

Viper
06-02-2015, 19:06
Το σωσιβιο ειναι γοητεια:ice:

muku
06-02-2015, 19:24
Εμένα πάντως που είχε αρχίσει να σχηματίζεται λόγω άθλιας διατροφής τελευταία εξαφανίστηκε σε 8 βδομάδες με 5 επισκέψεις την εβδομάδα gym και ανά 2 μέρες 8 σετ κοιλιακούς εκ των οποίων τα 3 για πλάγιους.

Νομίζω Αποστόλη χρειάζεται γενικά να ρίξεις το ποσοστό λίπους του σώματος σου, το οποίο μαζεύεται περισσότερο γύρω από την κοιλιά. Αυτό θα γίνει με άθληση οποιουδήποτε τύπου και ισορροπημένη διατροφή. Οι κοιλιακοί εννοείται πως θα βοηθήσουν επιπλέον σε αυτή την περιοχή.

WolfRathmA
06-02-2015, 19:31
Ευχαριστω παιδια! :D

Viper
06-02-2015, 19:38
Εμένα πάντως που είχε αρχίσει να σχηματίζεται λόγω άθλιας διατροφής τελευταία εξαφανίστηκε σε 8 βδομάδες με 5 επισκέψεις την εβδομάδα gym και ανά 2 μέρες 8 σετ κοιλιακούς εκ των οποίων τα 3 για πλάγιους.

Νομίζω Αποστόλη χρειάζεται γενικά να ρίξεις το ποσοστό λίπους του σώματος σου, το οποίο μαζεύεται περισσότερο γύρω από την κοιλιά. Αυτό θα γίνει με άθληση οποιουδήποτε τύπου και ισορροπημένη διατροφή. Οι κοιλιακοί εννοείται πως θα βοηθήσουν επιπλέον σε αυτή την περιοχή.

8 σετ x ποσους το σετ?

muku
06-02-2015, 20:05
8 σετ x ποσους το σετ?

E όσους βγαίνουν κάνω συνήθως. Ξεκινάω σε επικλινή πάγκο που στερεώνεις τα πόδια σου πάνω, αφήνεις το βάρος σου προς τα πίσω και σηκώνεσαι. LOL δεν ξέρω τα ονόματα στα ελληνικά :D Εκεί έκανα 5 σετ, 20 στο 1ο, 20 στο 2ο, 18 3ο και 14-15 στα 2 τελευταία. Και μετά έκανα 3 σετ από 12-16 επαναλήψεις με ένα 16κιλο στο χέρι για πλαινούς. Τελευταία δοκίμασα με σχοινιά να κρατάω το σχοινί με τα δύο χέρια από το πλάι και να ισιώνω τον κορμό. Εκεί ένιωθα κάτι περίεργα τσιμπήματα στην πλάτη χαμηλά και δεν το συνέχισα. Αλλά δούλευε καλά.

Viper
06-02-2015, 20:13
Μαλιστα.

Θα παραμεινω σε αυτο...


Το σωσιβιο ειναι γοητεια:ice:

:silly:

le_71
06-02-2015, 21:59
Παιδες ψαχνω ασκησεις (περα απο κοιλιακους) για το "σωσιβιο" που εχουμε γυρο γυρο στη κοιλια. Καμια ιδεα;

Ευχαριστω!

Πιο εύκολο είναι να λύσει διαφορική εξίσωση μπαμπουίνος. Δεν υπάρχει άσκηση.

panos74gr
07-02-2015, 19:08
Εγω πάντως είχα δει πολυ καλά αποτελέσματα και με γρήγορο περπάτημα. Λόγω θέματος στα γόνατα, έκανα μια ωρα γρήγορο περπάτημα με περίπου 6,5-7χλμ/ωρα σε λόφο που ειχε και αρκετές εναλλαγές υψομετρικές, χωρις διάλειμμα. Αυτο 4 φορές την εβδομάδα το πρωι πριν φαω και είδα πολυ καλές μειώσεις στα ποσοστά λίπους μου + διάθεση κλπ

Κατα τα αλλα για μενα οι ασκήσεις κοιλιακών ποτε δεν με βοήθησαν στην κοιλιά, αντίθετα η διατροφή με λίγους/σύνθετους υδατάνθρακες έκανε θαύματα.

le_71
07-02-2015, 23:20
Πλησίαζε η ανανέωση της συνδρομής μου στο συνοικιακό γυμναστήριο του (πλέον) φίλου μου. Πάνω από 200 EUR θα μου στοίχιζε. Λίγα τεράγωνα παρακάτω άνοιξε PLANET που με 90 EUR το χρόνο προσφέρει: Σάουνα, Ομαδικά, Αερόβια, Αναερόβια, Βάρη, Πιλάτες, Γιογκαλάτες, Πουτσαλάτες, Πολ Ντάνσινγκ, Κραβ Μάγκα, Κικ Μπόξινγκ, Σολάριουμ, TRX, καυτά πιπίνια με διάφανα γιόγκα παντς και σκουρόχρωμα στριγκάκια να εξαφανίζονται σε απίθανους γλουτούς, Ταε μπο, Καποέιρα, Μασάζ.........
Χωρίς δεύτερη σκέψη, πήγα στο γυμναστήριο του φίλου μου. Η γυμναστική είναι αγώνας με τον εαυτό σου και όχι σόου. Υπήρξα καπνιστής και λαπάς. Να κόψεις το τσιγάρο είναι 3 φορές ευκολότερο από το να χτίσεις ωραίο σώμα.

Lefteris_X
08-02-2015, 10:09
I Second that man.

Ποτέ μου δεν άντεχα να γυμνάζομαι, δόντια σφιγμένα και απέναντί μου να βλέπω μια μουν@ρ@ με στρινγ, κολάν και στημένο κwλο. Έκαναν conflict οι εσωτερικοί "driver", δεν ήξεραν που να εστιάσουν; Στο παλετιό με τα βάρη ή στο παλετιό με τον ass; Έχανα το μέτρημα στις επαναλήψεις σε χρόνο DT. Σπαζόμουν τελικά, οπότε παράταγα την γυμναστική και στο τέλος, με το μπίρι-μπίρι, κανόνιζα συνάντηση το βραδάκι. Κοινώς, πήγαινε περίπατο το gym, γιατί δεν ξαναπήγαινα. Ανέκαθεν, πραγματική δουλειά έκανα στα "σιδεράδικα" παρά στα fashion-gym. Το μοναδικό που με ενοχλούσε είναι οι μυρωδιές από όλα τα σύνθετα με κατάληξη σε -ίλες (πχ μασχαλίλες) και οι κλανιές που σκότωναν άνθρωπο λόγω roids από τους άλλους. :P

le_71
08-02-2015, 10:38
I Second that man.

Ποτέ μου δεν άντεχα να γυμνάζομαι, δόντια σφιγμένα και απέναντί μου να βλέπω μια μουν@ρ@ με στρινγ, κολάν και στημένο κwλο. Έκαναν conflict οι εσωτερικοί "driver", δεν ήξεραν που να εστιάσουν; Στο παλετιό με τα βάρη ή στο παλετιό με τον ass; Έχανα το μέτρημα στις επαναλήψεις σε χρόνο DT. Σπαζόμουν τελικά, οπότε παράταγα την γυμναστική και στο τέλος, με το μπίρι-μπίρι, κανόνιζα συνάντηση το βραδάκι. Κοινώς, πήγαινε περίπατο το gym, γιατί δεν ξαναπήγαινα. Ανέκαθεν, πραγματική δουλειά έκανα στα "σιδεράδικα" παρά στα fashion-gym. Το μοναδικό που με ενοχλούσε είναι οι μυρωδιές από όλα τα σύνθετα με κατάληξη σε -ίλες (πχ μασχαλίλες) και οι κλανιές που σκότωναν άνθρωπο λόγω roids από τους άλλους. :P

:a050: ε τν μλκ...

le_71
01-03-2015, 12:32
Ψάξτε αυτό (Βασιλόπουλος-Θανόπουλος)

http://www.golden-eggs.gr/wp-content/uploads/2015/01/telaspradi02-212x300.jpg

Μόνο ασπράδι, καθαρή πρωτείνη.
Εχει περίπου 2.60 € ,best before 15 ημέρες και βγάζει μπόλικες ατομικές ομελέτες.
:f014:

Lefteris_X
01-03-2015, 13:54
Πολλή χημεία και ψευτικούρα ρε γμτ.

Είναι καλύτερο να φτιάχνεις ομελέτα από ασπράδι μόνος σου. Πιο ακριβό μεν, απείρως πιο υγιεινό δε.

3 φορές την εβδομάδα τρώω ομελέτα, οι 2 μόνο ασπράδι. (ΟΚ, ψιλοαηδιάζω όταν πρέπει να ξεχωρίσει κρόκο από ασπράδι, αλλά το αντέχω προκειμένου να φάω ετοιματζίδικα ανθυγιεινά πράματα)

Ezio
01-03-2015, 19:39
Ποιες είναι οι κατάλληλες τροφές για σωστή διατροφή; Έχουν ειπωθεί κάποιες στο θέμα, αλλά θα με βόλευε μια λίστα για το τι πρέπει να τρώω σε κάθε γεύμα, ιδίως στο πρωινό.

Lefteris_X
01-03-2015, 20:46
Ε, κάτσε να κάνεις την λίστα μόνος σου, διαβάζοντας το θρεντ προς τα πίσω. Τόσα και ΤΟΣΑ σου έχουμε πει

Από εδώ ξεκινά η προσπάθεια / κόπος! Άντε που τα θες έτοιμα :P

Βουρ! Εν - δυό, εν-δυό, χοοοοοοοοοπ!

Μεταξύ αστείου (αλλά και σοβαρού) στα λέω βέβαια, προσωπικά σου έχω πει κάποια πράματα, δεν μπορώ όμως να συντάξω λίστα, αν κάποιος άλλος μπορεί πολύ ευχαρίστως.

Ezio
01-03-2015, 21:02
Δίκιο έχεις.

Stefanos
01-03-2015, 22:26
6747
;')

Nikoladim
01-03-2015, 22:28
Περισσότερο απο τη λίστα βάλε την απόφαση να ξεκινήσεις !!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

DJTaurus
01-04-2015, 18:53
https://www.youtube.com/watch?v=nPYIYFU2ymU

Daytime Dreamer
01-04-2015, 20:17
Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες αλλά έχω διαβάσει πολλά λάθος πράγματα στο thread και πολύ broscience. Η λίστα με τις τροφές για παράδειγμα πως προκυπτει; Μπορείς να τρως και μερέντα αντί για φρούτα (ζάχαρη) αρκεί να μην τρως όλο το βαζάκι για παράδειγμα.

Τρία πράγματα πρέπει να κάνετε για ένα καλό σώμα/υγεία/ευεξία

1) Να μην ξεφεύγετε με τις θερμίδες ημερησίως αλλά κυρίως σε μεγαλύτερο βάθος χρόνου. Πχ 12000 θερμίδες την εβδομάδα. Από αυτές ένα 35-40% τουλάχιστον πρέπει να είναι από πρωτεινή. Φαγητό κανονικό, σκόνες, λίγη σημασία έχει.
2) Προπονηθείτε είτε με βάρη είτε με κάποια μορφή αντιστάσεων (μονόζυγο, ασκήσεις με το σωματικό βάρος, κλπ)
3) Να είστε συνεπείς με τα από πάνω. Όσο περισσότερο κάνετε τα παραπάνω τρόπο ζωής τόσο παραπάνω θα σας παίρνει μια στο τόσο να ξεφεύγετε σε κάποιες διακοπές πχ και να έχετε τις minimum συνέπειες. Είναι αυτό που λένε "ένα καλό πιάτο φαί δεν πρόκειται να σε κάνει φέτες" και με την ίδια λογική μερικές μέρες κρεπάλης δεν πρόκειται να σας κρατήσουν πίσω. Μερικές όμως όχι τον μισό χρόνο.
4) Πιέστε τον εαυτό σας και κάντε τις ασκήσεις που δεν σας αρέσουν, ασκηθείτε ακόμα και εάν είστε κουρασμένος/η (δεν μιλάμε να είστε κατάκοποι) Progress is found outside of your comfort zone που λένε. Πολλές φορές και εγώ τραβιέμαι να πάω στο gym και πάω με μούτρα :P Εάν "άκουγα το σώμα μου" θα έτρωγα όλη μέρα και θα κοιμόμουνα. Πιθανόν να ήμουν και πιο χαρούμενος (bad joke!)

Αυτά από κάποιον που κάποτε τα έκανε ΟΛΑ σχεδόν λάθος με θέμα gym/διατροφής κλπ. Επίσης μην ακούτε αμπελοσοφίες από εδώ και από εκεί και γενικά τις μπούρδες του κάθε παπάρα που πιπιλάει την καραμέλα των 80s όσο αφορά διατροφή/γυμναστική κλπ. Είναι άπειροι εκεί έξω.

Lefteris_X
01-04-2015, 21:09
The truth is NOT out there! :P

Be warned people.

Press and impress! :D

le_71
20-06-2015, 14:53
Να υποθέσω είστε όλοι φέτες για την παραλία έτσι; Δε φαντάζομαι να ταλαιπωρείστε από τίποτε πατσοκοίλια και διπλοσάγωνα. :f014:

WolfRathmA
20-06-2015, 15:01
Να υποθέσω είστε όλοι φέτες για την παραλία έτσι; Δε φαντάζομαι να ταλαιπωρείστε από τίποτε πατσοκοίλια και διπλοσάγωνα. :f014:



Εγω σιγουρα ναι. :P

Με αυστηρη διατροφη εχω χασει μεχρι στιγμης 13 κιλα. Και τωρα ειμαι 77 και φυσικα συνεχιζω ακαθεκτος για να χασω και αλλα κιλα. Εχω σκοπο να φτασω 74-73 κιλα και να χασω ολο το λιπος που εχω.

Και ο αποτερος σκοπος μου αυτο που κανω τωρα, θελω να το κανω τροπο ζωης. Τρωω μονο υγιεινα φαγητα, λαχανικα, σαλατες, χωρις καθολου λιπαρα, καφε χωρις ζαχαρι, τα γλυκα κτλ τα εχω κοψει (απαγορευμενα για εμενα) και διαφορα αλλα. Νοιωθω πολυ καλυτερα με τον εαυτο μου πλεον με αυτη τη διατροφη που κανω, δεν εχω καουρες και φουσκωματα που ειχα παλιοτερα απο τα διαφορα σκατολοϊδια που ετρωγα παλιοτερα.

Nikoladim
20-06-2015, 15:38
Και εγω τα παω καλα !! Ξεκίνησα μια επώδυνη διατροφή απο άποψη πρακτικότητας αλλα και απόλαυσης ... Τη δίαιτα της γλουτένης ... Οποτε καταλαβαίνετε ότι εχω κόψει παρά πολλα πράγματα αλλα στη δεύτερη εβδομάδα Νοιώθω καλυτερα απο ποτε !!! Γενικότερα είχα τρελό θεμα με το έντερο λόγω άγχους και άπειρα φουσκώματα . Έχουν περιοριστεί τρέλα . Έχασα 2 κιλά αλλα κυρίως εχω χάσει πόντους (βεβΙα κάνω και γυμναστική παράλληλα)


Sent from my iPhone using Tapatalk

WolfRathmA
20-06-2015, 16:13
Εγω χωρις καθολου γυμναστικη. Μονο κατι Δευτερες που παμε με τα παιδια στη δουλεια και παιζουμε για καμια ωρα μπαλα. Αλλα και αυτο οχι καθε Δευτερα.

chronohill
20-06-2015, 16:27
Και γω τωρα ειμαι γυμναστηριο και κάνω ποδια!
Γενικα ασχολιομουν με γυμναστικη αλλα παντα ήθελα ογκο στον ανω κορμο...εδω και ενα 8μηνο κανω διατροφη για να παρω οσο ογκο μπορω και κανω ενα καλο προγραμμα γιαυτον τον στοχο...εχω δει μεγαλα αποτελεσματα και εχω καταλαβει πολλα πραγματα...ποσο σημαντικη ειναι η συγκεντρωση στις ασκησεις,να προσεχεις να απομονωνεις τούς αντιστοιχους μύες,να δινεις παραπανω κιλα για να γινεσαι όσο το δυνατον καλυτερος,να κανεις συχνα και υγιεινά γευματα...πολλες λεπτομερειες που κανουν την διαφορα...και πανω απολα υπομονη....τα αγαθα κοποις κτώνται

le_71
21-06-2015, 00:06
Πολύ σωστός ο chronohill. Να προσθέσω και το "κίνητρο". Καλή υγεία, να χωράω στα ρούχα μου, να αρέσω στα γκομενάκια, οτιδήποτε... Αρκεί να υπάρχει κίνητρο. Μια γερή βάση που να στηρίζει την όλη (πολύ επίπονη) προσπάθεια.

Ναι αλλά (θα μου πείτε) με ποιό πρόγραμμα; Για πόσο χρόνο; πότε θα δω αποτελέσματα; ...Χίλιες δυο ερωτήσεις.
Ακολουθήστε τον μέντορα μου Elliot Hulse και δε θα το μετανιώσετε.
Και πάλι σε όλους, καλή επιτυχία.

https://www.youtube.com/watch?v=lVHsahS_v64

WolfRathmA
22-06-2015, 11:56
Για 6 Pack ξερει κανεις τι πρεπει να κανω; :P

Viper
22-06-2015, 12:01
http://2012bloghoax.s3.amazonaws.com/abhancer.jpg

:P

ntsmrtz
22-06-2015, 13:47
Για 6 Pack ξερει κανεις τι πρεπει να κανω; :P

Εγώ ξέρω να σου πω τι δεν πρέπει να κάνεις :a022:

Φυσικά, αρχικά τίθεται το ερώτημα "γιατί" θες 6 pack?

Αν σκοπός είναι η γενικότερη υγεία-φυσική κατάσταση δεν χρειάζεται το 6άρι.
Αν σκοπός είναι ο εντυπωσιασμός του αντιθέτου φύλλου τότε έχω να δηλώσω το εξής:
Οταν είχα (γιατί όντως είχα πριν 15-20 χρόνια) κοιλιακούς, δυσκολευόμουν σχετικά στο να "καταφέρω" τα κοριτσάκια.
Οταν εξαφανίστηκαν οι κοιλιακοί (εδώ και μία 10ετία) και έγινα πιο κανονικός (με τα λίγα παχάκια μου) η κατάσταση με τα κορίτσια βελτιώθηκε άρδην!

Προσωπικό ηθικό δίδαγμα: Δεν χρειάζομαι 6pack για να έχω καλή φυσική κατάσταση & δεν χρειάζομαι 6pack για να ρίξω τα κορίτσια :)

Lefteris_X
22-06-2015, 14:21
Με 6-pack πορτοφόλι όμως, οι πιθανότητες εκτοξεύονται. Sad but true.

WolfRathmA
22-06-2015, 15:58
Εγώ ξέρω να σου πω τι δεν πρέπει να κάνεις :a022:

Φυσικά, αρχικά τίθεται το ερώτημα "γιατί" θες 6 pack?

Αν σκοπός είναι η γενικότερη υγεία-φυσική κατάσταση δεν χρειάζεται το 6άρι.
Αν σκοπός είναι ο εντυπωσιασμός του αντιθέτου φύλλου τότε έχω να δηλώσω το εξής:
Οταν είχα (γιατί όντως είχα πριν 15-20 χρόνια) κοιλιακούς, δυσκολευόμουν σχετικά στο να "καταφέρω" τα κοριτσάκια.
Οταν εξαφανίστηκαν οι κοιλιακοί (εδώ και μία 10ετία) και έγινα πιο κανονικός (με τα λίγα παχάκια μου) η κατάσταση με τα κορίτσια βελτιώθηκε άρδην!

Προσωπικό ηθικό δίδαγμα: Δεν χρειάζομαι 6pack για να έχω καλή φυσική κατάσταση & δεν χρειάζομαι 6pack για να ρίξω τα κορίτσια :)


Η περιπτωση να σε βλεπανε "υπερ-γκομενο" και να ντρεποντουσταν; :P


Με 6-pack πορτοφόλι όμως, οι πιθανότητες εκτοξεύονται. Sad but true.

XAXAXAXA!!!! Εισαι θεος! :D :D :D

Daytime Dreamer
22-06-2015, 17:01
Για 6 Pack ξερει κανεις τι πρεπει να κανω; :P

Πολλούς κοιλιακούς, χαμηλό bodyfat, αρκετή γυμναστική, όχι καθιστικό lifestyle και προσεγμένη διατροφή.

Όσο για τις γυναίκες το σώμα δεν παίζει τόσο ρόλο όσο εμείς οι άντρες νομίζουμε.

nikon
22-06-2015, 18:42
Όσο για τις γυναίκες το σώμα δεν παίζει τόσο ρόλο όσο εμείς οι άντρες νομίζουμε.Ακριβώς, αν είναι η γυναίκα που θες να έχεις δίπλα σου να κοιτάει τους κοιλιακούς και το πορτοφόλι σου μάλλον κάτι δεν πάει καλά και με σένα γιατί με εκείνη δεν πάει σίγουρα κάτι καλά.

PDS
22-06-2015, 18:53
Πολλούς κοιλιακούς, χαμηλό bodyfat, αρκετή γυμναστική, όχι καθιστικό lifestyle και προσεγμένη διατροφή.

Όσο για τις γυναίκες το σώμα δεν παίζει τόσο ρόλο όσο εμείς οι άντρες νομίζουμε.

Ισχυει!

Η πρωην μου εκανε πολεμο για να χτισω κοιλιτσα!
wtf! χαχα

Oλα σχετικα ειναι.

Daytime Dreamer
23-06-2015, 02:06
Ισχυει!

Η πρωην μου εκανε πολεμο για να χτισω κοιλιτσα!
wtf! χαχα

Oλα σχετικα ειναι.

Αυτό το έκανε για να μην σε βλέπουν άλλες. Μην ψαρώνεις ;)

Desmond
09-07-2015, 02:57
Πολύ σωστός ο chronohill. Να προσθέσω και το "κίνητρο". Καλή υγεία, να χωράω στα ρούχα μου, να αρέσω στα γκομενάκια, οτιδήποτε... Αρκεί να υπάρχει κίνητρο. Μια γερή βάση που να στηρίζει την όλη (πολύ επίπονη) προσπάθεια.

Ναι αλλά (θα μου πείτε) με ποιό πρόγραμμα; Για πόσο χρόνο; πότε θα δω αποτελέσματα; ...Χίλιες δυο ερωτήσεις.
Ακολουθήστε τον μέντορα μου Elliot Hulse και δε θα το μετανιώσετε.
Και πάλι σε όλους, καλή επιτυχία.

https://www.youtube.com/watch?v=lVHsahS_v64


https://www.youtube.com/watch?v=HBNXKw7iVdw

le_71
24-07-2015, 18:59
beat #spaliaras 4000 (Platinum Ultra rear)

http://www.athensmagazine.gr/photos/articles/thumbs_large/2acc8cdd65d267a9a5e3bc74cb42f682.jpg

Lefteris_X
25-07-2015, 13:48
rear = όπως λέμε γλέντι από "πίσω" ή rare = σπάνιο γλέντι;

le_71
25-07-2015, 14:45
rear = όπως λέμε γλέντι από "πίσω" ή rare = σπάνιο γλέντι;

εχεις δίκιο. Λάθος μου.
πάντως πέρα από τη χολή, το παιδί είναι φέτες.

Nikoladim
25-07-2015, 15:40
Παντως μια 1000 θα την εχει φαει...

mihalis13
25-07-2015, 16:06
Παντως μια 1000 θα την εχει φαει...

Εύκολα.
Πάντως αν το παιδί ειναι βίζιτος (γιατι μόνο οι γυναίκες μοντέλα θα ειναι βίζιτες;; ) τις εχει τις 4.000

odytsak
27-07-2015, 15:30
Πολύς ντόρος για τον Σπαλιάρα ρε παιδιά,
έχει πραγματικά γεμίσει το διαδίκτυο με ειρωνικά σχόλια.

Kι αν δεν είναι τέσσερις σίγουρα είναι πάνω από τρεις χιλιάδες,
χοντρικά είπε ο άνθρωπος ένα νούμερο,
στο φινάλε είναι εφικτό τέτοιο νούμερο για επώνυμο μοντέλο-ηθοποιό που είναι ήδη 40 χρονών.

Nikoladim
27-07-2015, 23:13
Πολύς ντόρος για τον Σπαλιάρα ρε παιδιά,
έχει πραγματικά γεμίσει το διαδίκτυο με ειρωνικά σχόλια.

Kι αν δεν είναι τέσσερις σίγουρα είναι πάνω από τρεις χιλιάδες,
χοντρικά είπε ο άνθρωπος ένα νούμερο,
στο φινάλε είναι εφικτό τέτοιο νούμερο για επώνυμο μοντέλο-ηθοποιό που είναι ήδη 40 χρονών.

Mα την Παναγια δεν τον ηξερα. Ισως να τον ειχα δει καπου καποτε αλλα πραγματικα ουτε καν.

Lefteris_X
27-07-2015, 23:33
Πολύ παλιά (90ς) είχε τύχει να παίξουμε μπάσκετ μαζί στο Κουκάκι, πολύ προτού ασχοληθεί με μοντελινγκ (άλλος άνθρωπος τότε) και καμία σχέση εμφανισιακά.

Nikoladim
28-07-2015, 00:44
Πολύ παλιά (90ς) είχε τύχει να παίξουμε μπάσκετ μαζί στο Κουκάκι, πολύ προτού ασχοληθεί με μοντελινγκ (άλλος άνθρωπος τότε) και καμία σχέση εμφανισιακά.

Mπασκετ ηξερε? ή μονο βολει δωματιου?

Error Flynn
28-07-2015, 03:21
Πολύ παλιά (90ς) είχε τύχει να παίξουμε μπάσκετ μαζί στο Κουκάκι, πολύ προτού ασχοληθεί με μοντελινγκ (άλλος άνθρωπος τότε) και καμία σχέση εμφανισιακά.

Τι ακριβώς εννοείς; Ο Σπαλιάρας έκανε modeling από τα 90'ς και επίσης εγώ τον θυμάμαι (ήταν ήδη γνωστός σαν μοντέλο) ως παρουσιαστή στα πρώτα χρόνια του mad παρουσιάζοντας μια εκπομπή για τον κινηματογράφο.
Πως γίνεται να μην έχει σχέση εμφανισιακά; Ότι δεν ήταν φέτες όπως είναι τώρα; Ήταν και άλλα τα πρότυπα των αντρών μοντέλων στα 90'ς. Πιο γεμάτοι γενικά...

WolfRathmA
28-07-2015, 09:51
Mα την Παναγια δεν τον ηξερα. Ισως να τον ειχα δει καπου καποτε αλλα πραγματικα ουτε καν.

Ουτε εγω τον ηξερα. Τωρα τον εμαθα. χαχα.

By the way εγω που ειμαι 31 χρονων και τα εχω φτιαξει μονο με μια κοπελα.... Πρεπει να αρχιζω να φοβαμαι σιγα σιγα. ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!! :a068:

Melnibonian
29-07-2015, 18:15
Με activity tracker έχει ασχοληθεί κανείς? Είμαι κάπου μεταξύ Mio Fuse και Fitbit Charger HR...

Daytime Dreamer
30-07-2015, 02:18
beat #spaliaras 4000 (Platinum Ultra rear)

http://www.athensmagazine.gr/photos/articles/thumbs_large/2acc8cdd65d267a9a5e3bc74cb42f682.jpg

No legs though αν και μπορεί να μην τα γυμνάζει λόγω μοντελινγκ κλπ. Τον ήξερα πιο παλιά όταν ήταν πιο τούμπανος 2003-2004. Λίγο μεγαλύτερος μου είναι.

Ναι είναι φέτες. Πολύ ντόρος πάντως τελευταία με τον Σπαλ. Κατάφερε να ασχολούνται όλοι μαζί του κακά τα ψέματα. Μπορεί να τον κοροίδευαν αλλά και πάλι. Ακόμα και η κακή διαφήμιση είναι διαφήμιση ;)

WolfRathmA
16-10-2015, 23:22
Ποπο... ποσο καιρος περασε απο τοτε που εγραψα τελευταια φορα οτι θελω να κανω διαιτα...

Να συνοψίσω γενικοτερα... Τα Χριστουγεννα ημουν 90 κιλα. Ειχα παρει αρκετα κιλα και ειπα να κοψω το πολυ φαι. Το πασχα οταν εφαγα καλα καλα το αρνακι, ειπα μετα οτι θα χασω κιλα (ειχα παει τοτε 85). Και ετσι ξεκινησα να κανω υγιεινη διατροφη. Δε πηγα ενδιαμεσα ποτε να ζυγιστω. Οποτε δε μπορω να σας πω ποσο καιρο μου πηρε για να φτασω στο σημειο που ειμαι τωρα. Ειμαι 70 κιλα και ακομα κανω τη συγκεκριμενη διατροφη. Καθε μερα, ολη μερα. Το εκανα τροπο ζωης και μπορω να πω οτι μου αρεσει παρα πολυ. Τερμα ολα τα ανθυγιεινα που τρωμα συνεχεια απο εξω. Τρωω μονο "καλο" φαγητο. Το σωμα μου εχει αλλαξει, ολο το λυπος απο επανω μου σχεδον εχει εξαφανιστη. Εχουν αρχισει και εμφανιζονται οι μυς μου. Δε μπορειτε να φανταστητε πως αισθανομαι σωματικα. Και ολα αυτα, χωρις γυμναστηριο χωρις τιποτα. Μονο διατροφη και τιποτε αλλο.

Ενα μεγαλο αρνητικο απο την ολη υποθεση... Τα ρουχα μου. Δε μου κανει πλεον τιποτα. Τα βλεπω και γελαω... Ολα μου ειναι τεραστια. Ποτε δεν ειχα σπασει το φραγμα των 80 κιλων. Εχω αρχισει σιγα σιγα και αλλαζω τη καρταρομπα μου. Φορα πλεον τζιν νουμερο 30. Το οποιο και αυτο πλεον μου ειναι μεγαλο και θελω 28!! Σε λιγο θα πηγαινω στα παιδικα να ψωνιζω. χαχαχα. Παραθετω μονο μια φωτογραφια που τα λεει ολα.

https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xpa1/v/t1.0-9/12122485_506726076154737_7462353984865963645_n.jpg ?oh=b0143e01318accf7e77781108e640ece&oe=56C9EC85



Το επομενο βημα μου ειναι το γυμναστηριο! Γραμμωση... Θελω 6 pack για το επομενο καλοκαιρι!

Ενα σωμα που ονειρευομαι να κανω ειναι σα του Λουκα! :) Thumbs up bro!

ntsmrtz
16-10-2015, 23:34
Μπράβο Αποστόλη!!
Αυτό θέλω να κάνω και εγώ αλλά μου φαίνεται βουνό...
Εχω πάρει κιλά και δεν αισθάνομαι ωραία.

Tilemaxx
17-10-2015, 03:17
Πολύ σωστός ο chronohill. Να προσθέσω και το "κίνητρο". Καλή υγεία, να χωράω στα ρούχα μου, να αρέσω στα γκομενάκια, οτιδήποτε... Αρκεί να υπάρχει κίνητρο. Μια γερή βάση που να στηρίζει την όλη (πολύ επίπονη) προσπάθεια.

Ναι αλλά (θα μου πείτε) με ποιό πρόγραμμα; Για πόσο χρόνο; πότε θα δω αποτελέσματα; ...Χίλιες δυο ερωτήσεις.
Ακολουθήστε τον μέντορα μου Elliot Hulse και δε θα το μετανιώσετε.
Και πάλι σε όλους, καλή επιτυχία.

https://www.youtube.com/watch?v=lVHsahS_v64

Αν είναι να γίνουμε σαν και αυτόν και να πρέπει να πλακώσουμε αυτά που πίνει, τότε no thanks.

WolfRathmA
21-10-2015, 20:03
Κανεις, κανενα προγραμμα για κοιλιακους να προτεινει; :P

king2009
23-10-2015, 03:53
Κανεις, κανενα προγραμμα για κοιλιακους να προτεινει; [emoji14]
P90x ab ripper. Απο τα καλύτερα προγράμματα και αρκετά δύσκολο.

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

king2009
23-10-2015, 04:21
Χαιρετώ την παρέα. Ξεκίνησα να ασχολούμαι με γυμναστική τον Οκτώβριο του 2013. Ήμουν κάπως ετσι

http://images.tapatalk-cdn.com/15/10/22/04e200a1b1482bbcf829eabbacaf2f69.jpg

Οχι πολλά κιλά αλλά είχα αρκετό λιπος στην κοιλιά όπως οι περισσότεροι.

Έπειτα με βάρη και αρκετή αεροβικη έγινα ετσι το 2014 μετά από ένα χρόνο

http://images.tapatalk-cdn.com/15/10/22/c4692b109a975226ff879cefe53dd645.jpg

Έφυγε αρκετό λιπος και ανέβηκα σε μυς. Αυτή τη στιγμή έχω λίγο καλύτερο σώμα από το παραπάνω και έχω μια αρκετά αυστηρή διατροφή με βρωμη/ολόκληρα αυγα/κοτόπουλο/ταχινι/στραγγιστο 2%/οσπρια/ψάρια μαζί με 4 φορές προπόνηση βάρη τη βδομάδα. Αεροβικη κάνω κάθε χρόνο Νοέμβριο με Φεβρουάριο που έχω ελεύθερο χρόνο από τη δουλειά.

Γενικά οτιδήποτε αξίζει θέλει κόπο και θυσίες και το σημαντικότερο να έχετε κάποιον στόχο.
Η καλύτερη δυνατή συμβουλή είναι προπόνηση με βάρη μαζί με αεροβικη και αυστηρή διατροφή.

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

chronohill
23-10-2015, 11:17
Μπράβο και καλη συνεχεια!
Και γω ειμαι σε προγραμμα ουσιαστικα απο περυσι και προσπαθω οσο μπορω να το βελτιωνω...
Αεροβιο τι κανεις και ποσο;απο ψαρι τι βαζετε ρε παιδια;εγω εκοψα τον τονο και εβαλα παγκασιους...

king2009
23-10-2015, 14:52
Μπράβο και καλη συνεχεια!
Και γω ειμαι σε προγραμμα ουσιαστικα απο περυσι και προσπαθω οσο μπορω να το βελτιωνω...
Αεροβιο τι κανεις και ποσο;απο ψαρι τι βαζετε ρε παιδια;εγω εκοψα τον τονο και εβαλα παγκασιους...
Να σε καλά και εσύ συνέχισε και να έχεις πάντα κάποιο στόχο. Για αεροβιο 5χλμ μέρα πάρα μέρα είναι αρκετά καλά. Ούτε υπερβολή ούτε λίγο. Για χάσιμο λίπους το πρωί είναι η καλύτερη λύση κατευθείαν χάνεις λιπος γιατί το γλυκογονο είναι σε ελάχιστη ποσότητα.

Από ψάρια μια φορά τη βδομάδα κονσέρβα τόνο μετά την προπόνηση και για μεσημέρι ανάλογα από γλώσσα/βακαλαο που έχουν τα lidl σε πολύ καλές τιμές και γαυρο σαρδελα καλαμαρακια.

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

chronohill
23-10-2015, 15:03
Ωραια σ'ευχαριστώ για τα τιπς.στο τρεξιμο να υποθεσω εχει παλμογραφο για καις λιπος και να εχεις σταθερο τεμπο;

king2009
23-10-2015, 16:20
Ωραια σ'ευχαριστώ για τα τιπς.στο τρεξιμο να υποθεσω εχει παλμογραφο για καις λιπος και να εχεις σταθερο τεμπο;
Χρησιμοποιώ το κινητό με το endomondo και έχω ένα σταθερό ρυθμό. Τα 5χλμ αν βγαίνουν σε κάτω από 30 λεπτά είναι μια χαρά. Ανάλογα τις αντοχές του καθενα. Λιπος καις το περισσότερο στο 60-65% της kms σου.

Αν είσαι 25 η kms σου είναι 220-25 άρα 195 είναι οι max παλμοι που μπορείς να φτάσεις θεωρητικά. Το 65% είναι 128. Σε αυτούς τους παλμους καις το περισσότερο λιπος.

Το ιδανικό είναι βάρη με αεροβικη. Μόνο αεροβικη θα χασεις λιπος αλλά και μυς. Ένα αδύνατο σώμα χωρίς μυς δεν είναι ωραίο. Το καλύτερο είναι να βάλεις κάποιους μυς και έπειτα να κόψεις με αρκετη αεροβικη ώστε να φύγει το λίπος για να φανούν οι μυς. Η κοιλια είναι το δυσκολότερο σημείο για τους άνδρες και θα φύγει τελευταία το λίπος από εκεί.

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Daytime Dreamer
23-10-2015, 20:55
Ποπο... ποσο καιρος περασε απο τοτε που εγραψα τελευταια φορα οτι θελω να κανω διαιτα...

Να συνοψίσω γενικοτερα... Τα Χριστουγεννα ημουν 90 κιλα. Ειχα παρει αρκετα κιλα και ειπα να κοψω το πολυ φαι. Το πασχα οταν εφαγα καλα καλα το αρνακι, ειπα μετα οτι θα χασω κιλα (ειχα παει τοτε 85). Και ετσι ξεκινησα να κανω υγιεινη διατροφη. Δε πηγα ενδιαμεσα ποτε να ζυγιστω. Οποτε δε μπορω να σας πω ποσο καιρο μου πηρε για να φτασω στο σημειο που ειμαι τωρα. Ειμαι 70 κιλα και ακομα κανω τη συγκεκριμενη διατροφη. Καθε μερα, ολη μερα. Το εκανα τροπο ζωης και μπορω να πω οτι μου αρεσει παρα πολυ. Τερμα ολα τα ανθυγιεινα που τρωμα συνεχεια απο εξω. Τρωω μονο "καλο" φαγητο. Το σωμα μου εχει αλλαξει, ολο το λυπος απο επανω μου σχεδον εχει εξαφανιστη. Εχουν αρχισει και εμφανιζονται οι μυς μου. Δε μπορειτε να φανταστητε πως αισθανομαι σωματικα. Και ολα αυτα, χωρις γυμναστηριο χωρις τιποτα. Μονο διατροφη και τιποτε αλλο.

Ενα μεγαλο αρνητικο απο την ολη υποθεση... Τα ρουχα μου. Δε μου κανει πλεον τιποτα. Τα βλεπω και γελαω... Ολα μου ειναι τεραστια. Ποτε δεν ειχα σπασει το φραγμα των 80 κιλων. Εχω αρχισει σιγα σιγα και αλλαζω τη καρταρομπα μου. Φορα πλεον τζιν νουμερο 30. Το οποιο και αυτο πλεον μου ειναι μεγαλο και θελω 28!! Σε λιγο θα πηγαινω στα παιδικα να ψωνιζω. χαχαχα. Παραθετω μονο μια φωτογραφια που τα λεει ολα.

https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xpa1/v/t1.0-9/12122485_506726076154737_7462353984865963645_n.jpg ?oh=b0143e01318accf7e77781108e640ece&oe=56C9EC85



Το επομενο βημα μου ειναι το γυμναστηριο! Γραμμωση... Θελω 6 pack για το επομενο καλοκαιρι!

Ενα σωμα που ονειρευομαι να κανω ειναι σα του Λουκα! :) Thumbs up bro!

Thanks για τα καλά σου λόγια. Απλά να σου πω ότι τρώω και πίτσες και σουβλάκια και απ'όλα. Απλά δεν ζω με αυτά. Μια στο τόσο και όχι τεράστιες ποσότητες από αυτά.

Το πιο βασικό στην διατροφή είναι οι ποσότητες. Και η συμβουλή μου για την γυμναστική είναι να το πάρεις σιγά σιγά και να μην πέσεις με τα μούτρα. Μικρές, σταθερές αλλάγες.

le_71
02-11-2015, 21:00
Ε ρε πλακες αν ισχυει. :d030:

http://www.fitnesspulse.gr/portal/%CF%89%CF%80%CE%B1-%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AC-%CE%BE%CE%B1%CF%86%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%84%CE%B1-%CE%B3%CF%85%CE%BC%CE%BD%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%AE%C F%81%CE%B9%CE%B1-yava/

tonybsg
02-11-2015, 21:16
Τραγικό άρθρο - παραπλανητικός τίτλος, κρίμα που αναδημοσιεύονται τέτοια πράγματα.

Όπως και να έχει, υπήρξε πρόβλημα το Σάββατο στην ηλεκτροδότηση του καταστήματος στο Ψυχικό. Από τα ξημερώματα της Κυριακής λειτουργεί κανονικά.

chrissid
08-11-2015, 13:13
Ενας πολυ δυνατος τροπος εκγυμνασης και χασιματος λιπους μαζι με οτι αλλο καλο προσφερει ειναι και το kick-boxing....Δοκιμαστετο ( οσα κιλα και αν ειστε ), οσο δυσκολο και αν σας φαινετε ( που στην αρχη θα ειναι )...Δεν ειναι αναγκη να κανετε αγωνιστικο kick-boxing, πλεον ολες οι σχολες προσφερουν τμηματα τα οποια δεν προοριζονται για αγωνες. Μην σας ξεγελαει αυτο, δεν ειναι ποιο ευκολο, δεν ειναι απλη αεροβια, απλως ειναι ποιο προσαρμοσμενα τμηματα σε ανθρωπους που θελουν γνωρισουν το αθλημα και να αθλουνται μεσω αυτου.

Gazof
08-11-2015, 13:44
Ε ρε πλακες αν ισχυει. :d030:

http://www.fitnesspulse.gr/portal/%CF%89%CF%80%CE%B1-%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AC-%CE%BE%CE%B1%CF%86%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%84%CE%B1-%CE%B3%CF%85%CE%BC%CE%BD%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%AE%C F%81%CE%B9%CE%B1-yava/

Πολύ πλάκα μιλάμε. Να υποθέσω ότι αν δούλευες στα "Fitness" και διάβαζες αυτή την παπάτζα που θέλει να λέγεται άρθρο, δε θα γελούσες. Έλεος με τα ποστ σου.

WolfRathmA
16-12-2015, 15:01
Καλησπέρα παιδιά! Πως παει; Όλα Καλά;

Σας έχω χάσει γενικότερα είναι η αλήθεια από τότε που έχουν μπλοκάρει στη δουλειά μου τα sites κτλ.

Περιληπτικά να σας πω ότι έχω χάσει σχεδόν (θέλω να πιστεύω) όλο το λίπος και τα περιττά κιλά που είχα. Έχασα συνολικά μέσα σε διάστημα 10 μηνών 25 κιλά. Και όλα αυτά χωρίς γυμναστική , παρά μόνο υγιεινή διατροφή. Κάτι που το οποίο με βοήθησε και ψυχολογικά αλλά και σωματικά / εμφανισιακά. Αρχίζω αυτό το καιρό και γυμνάζονται και τα αποτελέσματα της γυμναστικής εμφανίζονται σχεδόν αμέσως.

Τα φιλιά μου σε όλους! Θα προσπαθώ να τα λέμε περισσότερο...

ntsmrtz
16-12-2015, 15:41
Γεια σου Αποστόλη! Μπράβο για την προσπάθεια και καλή συνέχεια!

Εγώ πήγα πριν καμιά βδομάδα στον καρδιολόγο (είμαι 41 οπότε πλέον ξεκινάω παρτίδες με καρδιολόγους προληπτικά και μόνο) και έκανα τρίπλεξ-καρωτίδες-τεστ κοπώσεως.
Ολα οκ. Καλή φυσική κατάσταση, έφτασα τους 179 παλμούς (τόσους μέγιστους προβλέπει η θεωρία στην ηλικία μου) στο 11:50.
Ξεκινάω και εγώ με τη σειρά μου γυμναστική-διατροφή.

Daytime Dreamer
08-01-2016, 14:50
Καλησπέρα παιδιά! Πως παει; Όλα Καλά;

Σας έχω χάσει γενικότερα είναι η αλήθεια από τότε που έχουν μπλοκάρει στη δουλειά μου τα sites κτλ.

Περιληπτικά να σας πω ότι έχω χάσει σχεδόν (θέλω να πιστεύω) όλο το λίπος και τα περιττά κιλά που είχα. Έχασα συνολικά μέσα σε διάστημα 10 μηνών 25 κιλά. Και όλα αυτά χωρίς γυμναστική , παρά μόνο υγιεινή διατροφή. Κάτι που το οποίο με βοήθησε και ψυχολογικά αλλά και σωματικά / εμφανισιακά. Αρχίζω αυτό το καιρό και γυμνάζονται και τα αποτελέσματα της γυμναστικής εμφανίζονται σχεδόν αμέσως.

Τα φιλιά μου σε όλους! Θα προσπαθώ να τα λέμε περισσότερο...

No pic, no party. Πόσταρε pikzzzz με ΣΩΒΡΑΚΟ να δούμε πως είσαι :D

Just kidding για το σώβρακο. Αλλά πόσταρε progress pics ή κάποια pic από τα αποτελέσματα σου.

WolfRathmA
14-01-2016, 13:39
No pic, no party. Πόσταρε pikzzzz με ΣΩΒΡΑΚΟ να δούμε πως είσαι :D

Just kidding για το σώβρακο. Αλλά πόσταρε progress pics ή κάποια pic από τα αποτελέσματα σου.

XAXAXA!!! Δε σε ξεχασα! Απλα δεν εχω βρει χρονο για να ποσταρω τις φωτογραφιες. Βλεπω περσινες φωτο απο τη Ναξο και κοντευω να παθω εγκεφαλικο. ΧΑΧΑΧΑ.. Προς ωρας υπαρχουν καποια αποτελεσματα στο instagram ποσταρισμενα :P

WolfRathmA
25-01-2016, 21:22
No pic, no party. Πόσταρε pikzzzz με ΣΩΒΡΑΚΟ να δούμε πως είσαι :D

Just kidding για το σώβρακο. Αλλά πόσταρε progress pics ή κάποια pic από τα αποτελέσματα σου.


Φαινεται λιγο σωβρακακι :P


https://scontent-frt3-1.cdninstagram.com/hphotos-xtf1/t51.2885-15/e35/12446038_337082463082777_201532482_n.jpg

Stefanos
25-01-2016, 23:04
Eμφανης η διαφορα... :d055:

WolfRathmA
26-01-2016, 00:14
Είχα ξεφύγει είναι η αλήθεια εκείνο το καλοκαίρι. :P

Sgt_Greco
29-04-2018, 18:21
Ελπίζω να έχετε ΗΔΗ μπει στη γράμμωση. Μη λέτε μετά δεν προλαβαίνω....

Stefanos
29-04-2018, 18:25
Εγω και να θελω να μπω ογκο δεν μπορω με την διατροφη που κανω, οποτε χειμωνα - καλοκαιρι σε γραμμωση ειμαι! :P

DJTaurus
24-05-2018, 19:13
https://www.youtube.com/watch?v=UgQR6DyTE_U

panos74gr
18-07-2018, 15:01
Έχει δοκιμάσει κανείς σας διατροφή τύπου intermittent fasting;

Στην διατροφή αυτή έχεις μεγάλες περιόδους που δεν τρως τίποτε που έχει θερμίδες (επιτρέπονται νερό, καφές σκέτος, τσάι) και περιόδους που τρως. Εγώ δεν τρώω για 18 ώρες και τρώω για ένα διαστημα 8 ωρών. Δηλαδή 2 μεγάλα γευματα μεσημέρι και βράδυ.
Υπάρχουν και άλλα πιο hardcore συστήματα με 18-6 ώρες, 20-4, μόνο ένα γευμα την μέρα (23-1) και άλλα.

Την κάνω εδώ και 6 εβδομάδες με πάρα πολύ καλά αποτελέσματα. Γενικά είμαι αρκετά μυώδης (γυμνάζομαι τακτικά) και ήθελα να ρίξω το λίπος μου. Μέσα σε αυτές τις 6 εβδομάδες, δεν έπεσα σχεδόν καθόλου μυικά (στο gym βελτίωσα και τις επιδόσεις μου) και έχασα 2-3% λίπους, από 20+% είμαι κάτω από στο 18% (αν και αυτό δεν μπορώ να το μετρήσω σωστά με τα μεσα που έχω σπίτι).

Κυρίως έχασα 6cm από την μέση (σαν οργανισμός εκεί συσσωρευω από μικρός το λίπος) από 100cm σε 94cm. Σχεδον σαν ρολόι κάθε βδομάδα έφευγε και 1cm μέχρι τώρα.

Πείνα κλπ δεν έχω νιώσει, έκοψα και όλα τα σνακς που είχα πριν που έκανα διατροφή με 6 γευματα ακόμα και την πρωτείνη που έπερνα μετά το gym χωρίς να δω κάποια διαφορά. Τα γευματα είναι μεγάλα και μιας και επιρέπονται κανονικά τα λιπαρά, είναι και απολαυστικά.

Θα την συστήσω σε όποιον θέλει να χάσει λίπος και έχει βαρεθεί το να μετρά θερμίδες ή την όλη διαδικασία των μικρών γευμάτων.

Sgt_Greco
18-07-2018, 15:12
Έχει δοκιμάσει κανείς σας διατροφή τύπου intermittent fasting;

Στην διατροφή αυτή έχεις μεγάλες περιόδους που δεν τρως τίποτε που έχει θερμίδες (επιτρέπονται νερό, καφές σκέτος, τσάι) και περιόδους που τρως. Εγώ δεν τρώω για 18 ώρες και τρώω για ένα διαστημα 8 ωρών. Δηλαδή 2 μεγάλα γευματα μεσημέρι και βράδυ.
Υπάρχουν και άλλα πιο hardcore συστήματα με 18-6 ώρες, 20-4, μόνο ένα γευμα την μέρα (23-1) και άλλα.

Την κάνω εδώ και 6 εβδομάδες με πάρα πολύ καλά αποτελέσματα. Γενικά είμαι αρκετά μυώδης (γυμνάζομαι τακτικά) και ήθελα να ρίξω το λίπος μου. Μέσα σε αυτές τις 6 εβδομάδες, δεν έπεσα σχεδόν καθόλου μυικά (στο gym βελτίωσα και τις επιδόσεις μου) και έχασα 2-3% λίπους, από 20+% είμαι κάτω από στο 18% (αν και αυτό δεν μπορώ να το μετρήσω σωστά με τα μεσα που έχω σπίτι).

Κυρίως έχασα 6cm από την μέση (σαν οργανισμός εκεί συσσωρευω από μικρός το λίπος) από 100cm σε 94cm. Σχεδον σαν ρολόι κάθε βδομάδα έφευγε και 1cm μέχρι τώρα.

Πείνα κλπ δεν έχω νιώσει, έκοψα και όλα τα σνακς που είχα πριν που έκανα διατροφή με 6 γευματα ακόμα και την πρωτείνη που έπερνα μετά το gym χωρίς να δω κάποια διαφορά. Τα γευματα είναι μεγάλα και μιας και επιρέπονται κανονικά τα λιπαρά, είναι και απολαυστικά.

Θα την συστήσω σε όποιον θέλει να χάσει λίπος και έχει βαρεθεί το να μετρά θερμίδες ή την όλη διαδικασία των μικρών γευμάτων.

καθε μερα εδω και πολλους μηνες. Εχω φτασει πλεον σε επιπεδα OMAD (One Meal A Day)

panos74gr
18-07-2018, 15:14
καθε μερα εδω και πολλους μηνες. Εχω φτασει πλεον σε επιπεδα OMAD (One Meal A Day)

Ωραίος! να χάσεις λίπος ήθελες; ή έχεις καταφέρει να βάλεις και μυικό ιστό;
Θέλω να το συνεχίσω για καιρό μιας και με βολεύει αλλά δεν ξέρω αν μπορείς με τέτοια διατροφή να βάλεις όγκο.

Sgt_Greco
18-07-2018, 15:31
Ωραίος! να χάσεις λίπος ήθελες; ή έχεις καταφέρει να βάλεις και μυικό ιστό;
Θέλω να το συνεχίσω για καιρό μιας και με βολεύει αλλά δεν ξέρω αν μπορείς με τέτοια διατροφή να βάλεις όγκο.

Αρχικα για λιπος. Γνωμη μου για τον ογκο ειναι οτι ναι, μπορεις. Ετσι βλεπω πανω μου (ειμαι σε κετογονικη διατα + IF)
Αισθανεσαι δυνατος στο gym? Βαζεις κιλα? Ειναι ολα τα rep σου to failure?

Lefteris_X
18-07-2018, 15:47
Η πρωτείνη το μοναδικό που κάνει είναι επειδή είναι σε υγρή μορφή πάει στους μυς πιο γρήγορα και απορροφάται πιο γρήγορα (λόγω σωματοδομής/αναγκών έπαιρνα 5 σκουπ την ημέρα περίπου: πρωί - μεσημέρι - βράδυ). Αν αντέχει η τσέπη προτιμήστε την πιο καθαρή 90αρα-100άρα πρωτείνη και ΟΧΙ από γάλα, αλλά από κρέας.
Δεν χρειάζεται πιστεύω να αναφέρω, ότι τέτοια σκευάσματα δεν είναι ότι καλύτερο για τον οργανισμό.

Φυσικά, αν αντέχει το στομάχι σου (εμένα πλέον όχι, όπως νεαρός), μπορείς να πάρεις τις πρωτείνες από το φαγητό.

Επίσης, με φυσικό τρόπο ταυτόχρονα να χάνεις λίπος και να παίρνεις όγκο = δεν γίνεται. Μόνο με φαρμάκια. (δυστυχώς)
Μιλάω για όγκο που φαίνεται άνετα με το μάτι, όχι απλώς "πήρα 2-3 κιλάκια". Λίγα πραματάκια με φυσικό τρόπο, ναι, μπορείς να τα πετύχεις.
Πολλά πραματάκια με φαρμάκια.

Βασικό για να χάσεις λίπος είναι ουσιαστικά η καθαρή διατροφή, δηλαδή όχι αλκοόλ, όχι αλάτι, όχι ζάχαρη, όχι αναψυκτικά/σνακς, όχι λίπη και πολύ λίγοι υδατάνθρακες ΑΛΛΑ, με αρκετή αερόβια (40-60 λεπτά τουλάχιστον 4 φορές/εβδομάδα και.........δεν εννοώ ποδηλατάκι, αλλά power walking. Το τζόκινγκ είναι απαγορευτικό για σπονδυλική στήλη και αρθρώσεις.). Και πάλι για λίγο χρονικό διάστημα γιατί μετά κάνει shutdown ο μεταβολισμός.

Σε εμένα η διατροφή "νηστείας" δεν λειτουργεί. Ίσως λόγω ύψους; (1.95 περίπου) Ίσως επειδή λόγω αρκετά χρόνια αθλητισμού από μικρό παιδί έως 19 ετών έχει δομηθεί έτσι ο οργανισμός μου, μεταβολισμός, διατροφικές συνήθειες; Το έχω δοκιμάσει και όχι μόνο δεν έχανα λίπος, αλλά τελικά έχανα τα κέρατά μου από μυικό ιστό.

Τουτέστιν, κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός.

Για παράδειγμα, πρόπερσι ψόφησα στη πείνα (κυριολεκτικά) επί 35-40 μέρες και έχασα 20 κιλά. Νερά, λίπη και βέβαια μυς. Είχα πάρει αρκετά κιλά λόγω ακινησίας (επέμβαση αυχένα) επί 1 χρόνο περίπου. Αφού τα έχασα, πλακώθηκα στη γυμναστική 4-5 μέρες / εβδομάδα, με χρονικά όρια παραπάνω από το "κανονικό" : 60-75 (σπανίως 90) λεπτά περίπου ελεύθερα βάρη + όργανα και άλλα 45-60 λεπτά αερόβιας. Καθαρή διατροφή + πρωτείνη + βιταμίνες (ώστε να συμπληρώσω ότι έλειπε από το φαγητό) + φυλικό οξύ (ώστε να μετατρέπονται τα άπειρα αποθέματα σιδήρου σε ερυθρά αιμοσφαίρια = αιμοτοκρίτης 50-51). Μέσα σε 2 μήνες σχεδόν έγινα φέτες (οκ, οι κάτω κοιλιακοί που είχα νεαρός δεν εμφανίστηκαν, λογικό). Στους 4 μήνες ότι είχε να δώσει το σώμα στο γυμναστήριο το έδωσε, παραπάνω δεν έδινε. Η επόμενη επιλογή ήταν τα φαρμάκια, κάτι που δεν έκανα ποτέ μου ούτε ακόμα όταν έκανα έφηβος πρωταθλητισμό και σχεδόν μου το "επέβαλλαν" (αρνήθηκα εννοείται). Μέχρι και τους 7 μήνες σκληρής γυμναστικής, το σώμα δεν είχε απολύτως καμία διαφορά από τους 4 μήνες.

Πρέπει να ήμουν γύρω στα 90-92 κιλά με 14% - 15% λίπος (υπολογίζοντας με το μάτι / εμπειρικά).

Τα παραπάνω δεν είναι σαφώς "κανόνας" γιατί δεν λειτουργούν για όλους.
Είναι κομμένα και ραμμένα για τον δικό μου οργανισμό.

Τι θέλω να πω;
Δοκιμάστε κάτι, αλλά αν δεν δείτε διαφορές, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν το κάνετε σωστά, αλλά ότι αυτό δεν ταιριάζει στον οργανισμό σας.

Τέλος, η γυμναστική σκέτο στο γυμναστήριο (προσωπική άποψη) είναι "στείρα" γυμναστική. Ναι, στο γυμναστήριο, όχι στο σκέτο γυμναστήριο. Ναι λοιπόν στο γυμναστήριο, αλλά και ναι μαζί με κάποιο άθλημα, έστω και για την πλάκα (πχ. πάμε για μπάλα/μπάσκετ/βόλλευ για τον χαβαλέ μας 3 φορές την εβδομάδα. Κολύμβηση 4 φορές την εβδομάδα. Απλά παραδείγματα.)

Sgt_Greco
18-07-2018, 16:03
Λευτερη διαφωνω σε πολλα απο οσα ειπες. Το λιπος για παραδειγμα δεν γινεται λιπος. Ειναι σχεδον ουδετερο στην αυξηση Ινσουλινης στο αιμα. Με κετογονικη διατα (80% λιπαρα) σε 2 μηνες θες καινουρια ρουχα.

Valkyre
18-07-2018, 16:06
Κι εγω δοκιμασα το intermittent fasting, ομως δυστυχως λογο της εντονης αθλητικης δραστηριοτητας με 2-3 μπασκετ την εβδομαδα μου ηταν αδυνατον να την τηρησω καθωσπρεπει.

Ενω τις κανονικες μερες με γυμναστικη/τρεξιμο ημουν κομπλε, τις ημερες του μπασκετ απλα δεν παλευοταν να μην σπασω την διαιτα. Το προσπαθησα αλλα δεν μπορουσα. Μετα απο 2 (καποιες φορες ακομα και 3) ωρες συνεχομενου μπασκετ, απλα δεν γινοταν να μην φαω, θα επεφτα στο πατωμα λιποθυμος.

Οποτε ναι, την σταματησα διοτι αν ειναι κατι να το κανεις, πρεπει να το κανεις σωστα.

Παντως μπορω κι εγω να συμφωνησω οτι δεν ενιωθα πεινα, δηλαδη μπορει το πρωι τις πρωτες μερες που ξεκινας να ειναι λιγο ζορι, αλλα συνηθιζεται μια χαρα σε πολυ γρηγορο διαστημα. Και ναι ειναι υπερ οτι μπορεις να φας πιο λιπαρα χωρις να σε νοιαζει και πολυ.

Αλλα αυτο το προγραμμα τα ξεσκιζει ολα. Και οκ δεν ηταν μονο το μπασκετ στην περιπτωση μου. Σε καλουν για ενα φαγητο, για ενα ετσι για ενα αλλιως, ειναι λιγο μαλακια να εισαι παντα με την εννοια να μην ξεφυγεις απο το χρονικο παλισιο του 8αωρου. (αυτην εκανα κι εγω Πανο).

Ειλικρινα μου φαινεται παραξενο πως καποιοι μπορουν και εφαρμοζουν το 1 φορα την ημερα. Και το λεω καθαρα απο αυτην την αποψη, δηλαδη σε καλουν καπου, τι κανεις? πως το παλευεις? Στις διακοπες που εισαι με καποιον αλλο τι του λες "φαε 1 φορα" ή απλα πας στη ταβερνα και πινεις νερο ενω οι αλλοι τρωνε? :P

Lefteris_X
18-07-2018, 16:15
Sgt Greco, λογικό είναι να διαφωνείς, άλλωστε τόνισα ότι αυτά που έγραψα λειτουργούν σε εμένα, όχι σε όλους.

Όσο αφορά αυτό που λέει ο Valkyrie, το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπιζα με τις κοπέλες: βγαίναμε......και τι σκατά εγώ επιτρέπεται να κάνω; Αλκοόλ όχι, γλυκά όχι, διάφορα εδέσματα όχι..........οπότε 1 φορά σκέτο κρέας με λαχανικά ψητά. 2 φορές, 3 φορές, ε, κάποια στιγμή ήπια κρασί. Την επόμενη μέρα; 50% κάτω η απόδοση στη γυμναστική. (πάντα λειτουργούσε τόσο αρνητικά το αλκοόλ σε εμένα, όσο αφορά την αθλητική απόδοση).

Να τονίσω ότι είμαι σχετικά (έως πολύ) μπούφος στις διατροφές. Γιατί πάντα είχα πάνω από το κεφάλι μου προπονητή, διατροφολόγο, αθλητίατρο που μου έλεγαν τι να κάνω.
Ως μεγάλος πλέον και χωρίς αυτούς, έχω χάσει τη μπάλα εντελώς. Όσο κι αν έχω ψαχτεί στο Διαδίκτυο, επίσης έχω χάσει τη μπάλα = too much info. Χώρια ότι δεν φημίζομαι για την υπομονή μου για να ψάχνω πληροφορίες στο net, αφής στιγμής δεν έχω τις κατάλληλες γνώσεις να κρίνω αν είναι-δεν είναι σωστό αυτό που διαβάζω.

ΥΓ: Όποτε έχω διαβάσει διάφορες συμβουλές του Λουκά (Padpoet)......κυριολεκτικά είναι λες και διαβάζω κινέζικα. Όχι μόνο δεν βγάζω άκρη, αλλά επειδή είμαι παν-άσχετος από μαγειρική (κάτι που δεν πρόκειται να αλλάξει ever), είναι αδύνατο να φτιάξω τέτοια γεύματα.

DJTaurus
18-07-2018, 16:43
Νομίζω το fasting εφαρμόζεται για 5-7 ημέρες το μήνα όχι για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα...?


Sent from my iPad using Tapatalk

Valkyre
18-07-2018, 16:49
Νομίζω το fasting εφαρμόζεται για 5-7 ημέρες το μήνα όχι για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα...?


Sent from my iPad using Tapatalk

Υπαρχουν διαφορες εκδοχες. Ειτε το 8αωρο που λεει ο Πανος, ειτε το 1 φορα που λεει ο Λευτερης, ειτε το μερα παρα μερα κλπ. Αλλα γενικα το εφαρμοζεις συστηματικα και οχι 5-7 ημερες τον μηνα. Τουλαχιστον δεν ξερω εγω κατι τετοιο που περιγραφεις και δεν νομιζω οτι εχει νοημα με βαση το concept του intermittent fasting.

Sgt_Greco
18-07-2018, 16:57
Νομίζω το fasting εφαρμόζεται για 5-7 ημέρες το μήνα όχι για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα...?


Sent from my iPad using Tapatalk
Ραμαζανι. 30 μέρες σερί.

panos74gr
18-07-2018, 17:15
Και οκ δεν ηταν μονο το μπασκετ στην περιπτωση μου. Σε καλουν για ενα φαγητο, για ενα ετσι για ενα αλλιως, ειναι λιγο μαλακια να εισαι παντα με την εννοια να μην ξεφυγεις απο το χρονικο παλισιο του 8αωρου. (αυτην εκανα κι εγω Πανο).
Ειλικρινα μου φαινεται παραξενο πως καποιοι μπορουν και εφαρμοζουν το 1 φορα την ημερα. Και το λεω καθαρα απο αυτην την αποψη, δηλαδη σε καλουν καπου, τι κανεις? πως το παλευεις? Στις διακοπες που εισαι με καποιον αλλο τι του λες "φαε 1 φορα" ή απλα πας στη ταβερνα και πινεις νερο ενω οι αλλοι τρωνε?


Μα το νόημα του intermittent fasting ειναι να έχεις ένα μεγάλο βαθμό ευελιξίας... εγώ όταν έχω να πάω κάπου ή να βγω για ποτά με την παρέα, απλά μετακυλείω το διαστημα και αντί να φάω το πρώτο γευμα στις 2, το κάνω στις 4 ή 5. Οπότε μετά το παράθυρο πάει πολύ αργά.
Αν ξέρω ότι θα πάω σε μεγάλο φαγοπότι, δεν τρώω τίποτε μέχρι να πάω γιατί ξέρω ότι εκεί θα το ξεσκίσω (ειδικά αν έχει μπουφέ).

Δεν είναι παντως δογματικό το IF σε αυτά. Μια μέρα μπορείς να κάνεις fasting window μόνο 12 ώρες, την άλλη μέρα να κάνεις πολύ μεγαλύτερο ανάλογα το πρόγραμμά σου.

panos74gr
18-07-2018, 17:28
Αρχικα για λιπος. Γνωμη μου για τον ογκο ειναι οτι ναι, μπορεις. Ετσι βλεπω πανω μου (ειμαι σε κετογονικη διατα + IF)
Αισθανεσαι δυνατος στο gym? Βαζεις κιλα? Ειναι ολα τα rep σου to failure?

Προς το παρόν στόχος μου είναι να χάσω λίπος και να διατηρήσω τον μυικό μου ιστό.
Γυμνάζομαι σε fasted state το πρωί πριν πάω δουλεια και το πρώτο γέυμα μου είναι λίγες (3-4) ώρες μετά.
Αρχικά αισθανόμουν λίγο αδύναμος (δεν είχα την τσίτα και ένταση που είχα πριν) αλλά μετά από κάποιες βδομάδες αυτό επανήλθε. Τώρα είμαι όπως και πριν, πάω στο γυμναστήριο με πολύ ενέργεια. Κιλά βάζω σε όλες τις ασκήσεις σταδιακά περισότερα από τότε.
Η μεζούρα λέει ότι δεν έχω χάσει στην περιφέρεια των χεριών και στήθους, ενώ έχω χάσει πολύ στην μέση.

Τώρα, τρώω 2 μεγάλα γευματα και νιώθω πολύ γεμάτος από φαί και ταυτόχρονα χάνω σταδιακά βάρος. Ευλογα αναρωτιέμαι αν θα μπορώ να ανεβάσω αρκετές παραπανω θερμίδες για να πάρω όγκο στο μέλλον;

Valkyre
18-07-2018, 17:33
Μα το νόημα του intermittent fasting ειναι να έχεις ένα μεγάλο βαθμό ευελιξίας... εγώ όταν έχω να πάω κάπου ή να βγω για ποτά με την παρέα, απλά μετακυλείω το διαστημα και αντί να φάω το πρώτο γευμα στις 2, το κάνω στις 4 ή 5. Οπότε μετά το παράθυρο πάει πολύ αργά.
Αν ξέρω ότι θα πάω σε μεγάλο φαγοπότι, δεν τρώω τίποτε μέχρι να πάω γιατί ξέρω ότι εκεί θα το ξεσκίσω (ειδικά αν έχει μπουφέ).

Δεν είναι παντως δογματικό το IF σε αυτά. Μια μέρα μπορείς να κάνεις fasting window μόνο 12 ώρες, την άλλη μέρα να κάνεις πολύ μεγαλύτερο ανάλογα το πρόγραμμά σου.

Δεν λεω κατι διαφορετικο. Το ξερω οτι μπορω την μια μερα να φαω 13:00 - 21:00 και την αλλη να φαω 14:00-22:00.

Οταν εχω ομως προπονηση μπασκετ πρωι τι κανω? Οκ πες τρωω στις 11:00 αρα μετα πρεπει να φαω εντος 8 ωρων αρα παμε για 7 το απογευμα. Και τι γινεται αν στο μεσοδιαστημα με παρουν τηλεφωνο να μου πουν "κανονισαμε φαγοποτακι παρεουλα στις 21:00"? Τον ηπια. Πολλες απο τις δραστηριοτητες μου δεν εχουν σταθερο προγραμμα (οπως το μπασκετ, οι εξοδοι κλπ) αλλα αντιθετα μεταβαλλεται αρκετα χωρις να το ξερω πολλες φορες εγκαιρως.

Αλλο επισης ειναι οτι δεν μπορω την μια μερα να τρωω με μεγαλες διακυμανσεις στο θεμα του 8αωρου. Δεν με βολευει δηλαδη ως ανθρωπος τη μια μερα να τρωω 12:00 και 20:00 και την αλλη 15:00 με 23:00. Ειναι μπελας. Και ειναι και λιγο γουρουνια για τον ανθρωπο που καθεται και μαγειρευει (και δεν ειμαι εγω). Δηλαδη τη μια μερα να λεω θελω φαι τοτε και την αλλη τοτε. Ε δε γινεται ειναι ταλαιπωρια η φαση.

Επισης στις διακοπες γινεσαι ο πιο σπασαρχιδης ανθρωπος εβερ. Δεν γυρνοβολανε ολοι γυρω απο τις δικες μου καβλες για το φαγητο και ειναι λογικο. Δεν μπορω να πω εγω παιδια παμε για φαι στις 14:00 γιατι αν παμε στις 16:00 να ξερετε μετα θα φαμε στις 24:00 τα μεσανυχτα! Θα μου πεις φαε 16:00 και μετα φαε 22:00 και αντι για 16 ωρες fasting κανε 18... ε δεν μπορω. με κουραζει αυτη η φαση, αγχωθηκα και μονο που τα γραφω και τα θυμαμαι...

panos74gr
18-07-2018, 17:41
Δεν λεω κατι διαφορετικο. Το ξερω οτι μπορω την μια μερα να φαω 13:00 - 21:00 και την αλλη να φαω 14:00-22:00.

Οταν εχω ομως προπονηση μπασκετ πρωι τι κανω? Οκ πες τρωω στις 11:00 αρα μετα πρεπει να φαω εντος 8 ωρων αρα παμε για 7 το απογευμα. Και τι γινεται αν στο μεσοδιαστημα με παρουν τηλεφωνο να μου πουν "κανονισαμε φαγοποτακι παρεουλα στις 21:00"? Τον ηπια. Πολλες απο τις δραστηριοτητες μου δεν εχουν σταθερο προγραμμα (οπως το μπασκετ, οι εξοδοι κλπ) αλλα αντιθετα μεταβαλλεται αρκετα χωρις να το ξερω πολλες φορες εγκαιρως.

Αλλο επισης ειναι οτι δεν μπορω την μια μερα να τρωω με μεγαλες διακυμανσεις στο θεμα του 8αωρου. Δεν με βολευει δηλαδη ως ανθρωπος τη μια μερα να τρωω 12:00 και 20:00 και την αλλη 15:00 με 23:00. Ειναι μπελας. Και ειναι και λιγο γουρουνια για τον ανθρωπο που καθεται και μαγειρευει (και δεν ειμαι εγω). Δηλαδη τη μια μερα να λεω θελω φαι τοτε και την αλλη τοτε. Ε δε γινεται ειναι ταλαιπωρια η φαση.

Επισης στις διακοπες γινεσαι ο πιο σπασαρχιδης ανθρωπος εβερ. Δεν γυρνοβολανε ολοι γυρω απο τις δικες μου καβλες για το φαγητο και ειναι λογικο. Δεν μπορω να πω εγω παιδια παμε για φαι στις 14:00 γιατι αν παμε στις 16:00 να ξερετε μετα θα φαμε στις 24:00 τα μεσανυχτα! Θα μου πεις φαε 16:00 και μετα φαε 22:00 και αντι για 16 ωρες fasting κανε 18... ε δεν μπορω. με κουραζει αυτη η φαση, αγχωθηκα και μονο που τα γραφω και τα θυμαμαι...

Έχει πλάκα το θέμα... αυτό που εγώ βρίσκω απελευρωτικό εσένα σε αγχώνει. Εγώ λέω στους άλλους πείτε μου τι ώρα θελετε να φάμε και προσαρμόζω το δικό μου πρόγραμμα. Αν δεν βγαίνει, δεν πειράζει και να μεγαλώσω πολύ το eating window μου για μερικές μέρες. Δεν εχω βεβαια τόσο μεγάλες και κουραστικές προπονήσεις που είναι μάλλον απαγορευτικές, ούτε παιδιά.

Valkyre
18-07-2018, 17:44
Έχει πλάκα το θέμα... αυτό που εγώ βρίσκω απελευρωτικό εσένα σε αγχώνει. Εγώ λέω στους άλλους πείτε μου τι ώρα θελετε να φάμε και προσαρμόζω το δικό μου πρόγραμμα. Αν δεν βγαίνει, δεν πειράζει και να μεγαλώσω πολύ το eating window μου για μερικές μέρες. Δεν εχω βεβαια τόσο μεγάλες και κουραστικές προπονήσεις που είναι μάλλον απαγορευτικές, ούτε παιδιά.

Ναι παντα οτι λεω ειναι απο τη δικη μου σκοπια προφανως. Σου ειπα αλλωστε το βρηκα πολυ ενδιαφερον, αλλα δεν καταφερα να το τηρησω και ηταν πολλοι οι λογοι και οι δυσκολιες που με απετρεψαν απο το να καταφερω να το κανω να δουλεψει.

Αλλα εξακολουθει να ειναι κατι που αν οι συνθηκες το επιτρεψουν, θελω να το δοκιμασω σωστα. ;)

Sgt_Greco
18-07-2018, 17:51
Προς το παρόν στόχος μου είναι να χάσω λίπος και να διατηρήσω τον μυικό μου ιστό.
Γυμνάζομαι σε fasted state το πρωί πριν πάω δουλεια και το πρώτο γέυμα μου είναι λίγες (3-4) ώρες μετά.
Αρχικά αισθανόμουν λίγο αδύναμος (δεν είχα την τσίτα και ένταση που είχα πριν) αλλά μετά από κάποιες βδομάδες αυτό επανήλθε. Τώρα είμαι όπως και πριν, πάω στο γυμναστήριο με πολύ ενέργεια. Κιλά βάζω σε όλες τις ασκήσεις σταδιακά περισότερα από τότε.
Η μεζούρα λέει ότι δεν έχω χάσει στην περιφέρεια των χεριών και στήθους, ενώ έχω χάσει πολύ στην μέση.

Τώρα, τρώω 2 μεγάλα γευματα και νιώθω πολύ γεμάτος από φαί και ταυτόχρονα χάνω σταδιακά βάρος. Ευλογα αναρωτιέμαι αν θα μπορώ να ανεβάσω αρκετές παραπανω θερμίδες για να πάρω όγκο στο μέλλον;

Το υπογραμμισμενο σημαινει οτι εχεις προοδο και αυξανεις μυς. Αλλιως δεν θα τα ειχες τα κιλα.
Οσον αφορα τη διατηρηση του μυικου ιστου: Αποδεδιγμενα η IF υπερδιπλασιαζει την εκκριση αυξητικης ορμονης (HGH) η οποια ειναι η πρωτη και η κυρια ορμονη διατηρησης του μυικου ογκου.
Lift heavy. H τελευταια rep (6-7 το πολυ) να βγαινει δυσκολα αν οχι καθολου. Τρωγε σωστα, να κοιμασαι καλα 8+ ωρες ποιοτικου υπνου και μη φοβασαι τπτ. Για το pumping θα σου προτεινα Αργινινη αν φοβασαι οτι με την Κρεατινη θα κρατησεις νερα. η SOLGAR ειναι μια καλη επιλογη.

ΜΗ ΦΟΒΑΣΑΙ ΑΠΩΛΕΙΑ ΜΥΙΚΟΥ ΙΣΤΟΥ.
Το λιπος ειναι η "καβατζα" του οργανισμου για τα δυσκολα. Τωρα που ηρθαν τα "δυσκολα" θα σου κλεψει μυς; Ειναι σα να μαζευεις καυσοξυλα για τα δυσκολα του χειμωνα και οταν ερθει ο χειμωνας να πετας στο τζακι την τραπεζαρια σου. ΕΙναι παραλογο.

panos74gr
18-07-2018, 17:57
Το υπογραμμισμενο σημαινει οτι εχεις προοδο και αυξανεις μυς. Αλλιως δεν θα τα ειχες τα κιλα.
Οσον αφορα τη διατηρηση του μυικου ιστου: Αποδεδιγμενα η IF υπερδιπλασιαζει την εκκριση αυξητικης ορμονης (HGH) η οποια ειναι η πρωτη και η κυρια ορμονη διατηρησης του μυικου ογκου.
Lift heavy. H τελευταια rep (6-7 το πολυ) να βγαινει δυσκολα αν οχι καθολου. Τρωγε σωστα, να κοιμασαι καλα 8+ ωρες ποιοτικου υπνου και μη φοβασαι τπτ. Για το pumping θα σου προτεινα Αργινινη αν φοβασαι οτι με την Κρεατινη θα κρατησεις νερα. η SOLGAR ειναι μια καλη επιλογη.

ΜΗ ΦΟΒΑΣΑΙ ΑΠΩΛΕΙΑ ΜΥΙΚΟΥ ΙΣΤΟΥ.
Το λιπος ειναι η "καβατζα" του οργανισμου για τα δυσκολα. Τωρα που ηρθαν τα "δυσκολα" θα σου κλεψει μυς; Ειναι σα να μαζευεις καυσοξυλα για τα δυσκολα του χειμωνα και οταν ερθει ο χειμωνας να πετας στο τζακι την τραπεζαρια σου. ΕΙναι παραλογο.

Ευχαριστώ, μια ακόμη ερώτηση. 6 βδομάδες τώρα χάνω εκατοστά πολύ σταθερά (1 την εβδομάδα από την περιφέρεια της μέσης μου) και κατά κάποιο τρόπο έχω εθιστεί στο να έχω μετρήσιμο αποτέλεσμα βδομάδα με την βδομάδα.
Έφτασες εσύ σε κάποιο plataeu σε όλο αυτό τον καιρό που το κάνεις; πως το ξεπέρασες;

Sgt_Greco
18-07-2018, 18:11
Ευχαριστώ, μια ακόμη ερώτηση. 6 βδομάδες τώρα χάνω εκατοστά πολύ σταθερά (1 την εβδομάδα από την περιφέρεια της μέσης μου) και κατά κάποιο τρόπο έχω εθιστεί στο να έχω μετρήσιμο αποτέλεσμα βδομάδα με την βδομάδα.
Έφτασες εσύ σε κάποιο plataeu σε όλο αυτό τον καιρό που το κάνεις; πως το ξεπέρασες;

Απειρα plateus.

Τα παντα στη ζωη ειναι εκθετικα. Οχι γραμμικα. Οσο πιο κοντα φτανεις στο στοχο σου, τοσο πιο δυσκολο θα γινεται. Θυμιζω οτι η απωλεια λιπους ειναι μια αφυσικη διαδικασια για τον οργανισμο. Δεν την αποδεχεται. Δεν ξερει αν κανεις διαιτα, αν λιμοκτονεις ή αν γινεται πολεμος. Προσπαθει να κρατησει οσο λιπος μπορει για να "επιβιωσεις". Καλοπροαιρετα το κανει. Οχι γιατι σε μισει.
Ειναι μια χρονοβορα διαδικασια με απειρα σκαμπανευασματα. Υπομονη και προχωρα ετσι. Απο οσα διαβασα εισαι σε καλο δρομο.

Μην μετριεσαι συχνα. Αν θελεις να μετριεσαι τουλαχιστον καντο ιδιες ωρες παντα πρωι-πρωι. Να συμβουλευεσαι μονο τον καθρεφτη. Για ζυγαριες δεν το συζηταω. Ειναι για πεταμα.

christos-sonyboy
18-07-2018, 20:43
οταν κανεις βαρη για να βαλεις μυς,δεν υπαρχουν αυτα τα ενα γευμα την ημερα.οι μυς ζητανε κ ζητανε συνεχεια εφοσον τους ''καταστρεφεις'' στο γυμναστηριο ειναι φυσικο να ζητανε για να αναπτυχθουν.δεν υπαρχει κατι αλλο απο τα συνεχομενα μικρα ποιοτικα γευματα ανα 3-4 ωρες για να βαλεις μυικα κιλα κ οχι ογκο(λιπος).γι'αυτο κ δεν το κανουν πολλοι,διοτι ειναι βαρετο κ δυσκολο για καποιους. ειχα ασχοληθει για καποια χρονια σοβαρα με τα βαρη κ τη διατροφη κ το μονο που εκανε σωστη δουλεια αν ηθελες να δεις αποτελεσματα κ οχι παπαριτσες,ηταν τα συνεχομενα ποιοτικα κ πανω απ'ολα στεγνα γευματα.ξεχνας ζαχαρες αλατι κ αλκοολ.

Sgt_Greco
18-07-2018, 21:15
οταν κανεις βαρη για να βαλεις μυς,δεν υπαρχουν αυτα τα ενα γευμα την ημερα.οι μυς ζητανε κ ζητανε συνεχεια εφοσον τους ''καταστρεφεις'' στο γυμναστηριο ειναι φυσικο να ζητανε για να αναπτυχθουν.δεν υπαρχει κατι αλλο απο τα συνεχομενα μικρα ποιοτικα γευματα ανα 3-4 ωρες για να βαλεις μυικα κιλα κ οχι ογκο(λιπος).γι'αυτο κ δεν το κανουν πολλοι,διοτι ειναι βαρετο κ δυσκολο για καποιους. ειχα ασχοληθει για καποια χρονια σοβαρα με τα βαρη κ τη διατροφη κ το μονο που εκανε σωστη δουλεια αν ηθελες να δεις αποτελεσματα κ οχι παπαριτσες,ηταν τα συνεχομενα ποιοτικα κ πανω απ'ολα στεγνα γευματα.ξεχνας ζαχαρες αλατι κ αλκοολ.


https://youtu.be/dR1FCJS8DoM

christos-sonyboy
18-07-2018, 23:53
ακυρο τελειως το βιντεο. αν νομιζεις οτι αυτο το σωμα προκειται να το κανεις εσυ κ ο καθενας με ενα γευμα την ημερα κ γυμναστικη,συγνωμη φιλε αλλα εισαι αφελης. αυτο το σωμα που δειχνει στις φωτογραφιες, ειναι στο φαρμακο κ μαλιστα κανει κ σωστους κυκλους ο τυπος γιατι εχει κανει καλη δουλεια. κ οταν λεω φαρμακο επειδη μερικοι τα μπερδευουν,δεν εννοω κρεατινη zma tribulus κ τετοια,αυτα ειναι καραμελες βουτυρου.εννοω ενεσιμο φαρμακο στον κωλαρακο.

ξαναλεω για να κανεις σωστο σωμα με χαμηλα επιπεδα λιπους,αυξημενο μυικο ιστο κοιλιακους κ ολα τα ωραια,ΧΩΡΙΣ ΦΑΡΜΑΚΟ.πρεπει να φτυσεις αιμα σε διατροφη βαρη κ αεροβιο.δεν υπαρχει ευκολος δρομος κ μαλιστα θα σου παρει πολυ καιρο.οι στοχοι πρεπει να ειναι μακροχρονιοι οταν κανεις κατι τετοιο.

το φαρμακο απλα θα κανει τη δουλεια πιο γρηγορα κ πιο αποτελεσματικα,ομως κ εκει θες διατροφη για το σωστο κ επιθυμητο αποτελεσμα.

Lefteris_X
19-07-2018, 00:47
Ο άνθρωπος στο βίντεο είναι κανονικό tren-ο! χαχααχαχ ελπίζω να καταλάβατε τι εννοώ (trenbolon, dyanabol, decadurabolin, anavar και πολλά άλλα, ίσως και HGH).

Τουλάχιστον εμένα αυτό είδαν τα ματάκια μου.

Επίσης μην ξεχνάμε και τον σωματότυπο του κάθε ανθρώπου: υπάρχουν κάποιοι τυχεροί που είναι στεγνοί εκ φύσεως, κάποιοι λιγότερο τυχεροί με λιποαποθήκες περισσότερες και κάποιοι τελείως άτυχοι (σχήμα σώματος αχλάδι, δηλαδή ψιλο-στενές πλάτες, αδύναμα χέρια/στήθος, πιο ανοιχτή λεκάνη-περιφέρεια-κοιλιά-γλουτοί, στενά πόδια/γάμπες = γμσετα για να φτιαχτεί)...

ΥΓ: Να 'τανε μόνο στο κωλαράκι οι ενεσούλες ααχαχαχαχ μιλάμε εκτός στον πωπό, βαράνε τοπικά σε πάρα πολλά σημεία. Οι νεαροί που έβλεπα στο γυμναστήριο είχαν κάνει σουρωτήρι το σώμα τους (και το πιο κρίμα; νέες κοπέλες που επειδή βαριούνται και θέλουν γρήγορα αποτελέσματα, πχ στητό στήθος/κώλο σε 3 μήνες, βαράνε testo .......και "εντάξ μωρέ, μου κόπηκε η περίοδος, αλλά έγινα αλφάδι σε 3 μήνες και είμαι έτοιμη για παραλία"......πάει παιδιά το ΧΑΣΑΤΕ άντρες-γυναίκες).

christos-sonyboy
19-07-2018, 01:02
το λυπηρο ειναι οτι πολλοι μπερδευουν το φαρμακο(ενεσιμο) με τα συμπληρωματα διατροφης.μιλαμε για πολυ αγνοια εκει εξω.
παιρνω λεει φαρμακα.....κρεατινη πρωτεινη tribulus και ενα δυνατο pre workout!!!
jay cutler εσυ?!!!!

Lefteris_X
19-07-2018, 01:29
Φιλ Χηθ και τα μυαλά στα κάγκελα. αχχααχαχαχαχ

Αν και ο πρώτος διδάξας "βαράω τα μαλλιά μου από HGH/testo και όλα τα συναφή" ήταν ο Ντόριαν Γέητς μαζί με άλλους της γενιάς του.

Σιχτήρι και με τον Ριτς Πιάνα, δεν τον λυπήθηκα ΚΑΘΟΛΟΥ που ψοφάκιασε. Η νεκροτομή έδειξε ότι τα είχε διαλύσει όλα: αγγεία, καρδιά, συκώτι, νεφρά, έντερα, εγκέφαλο (διαλυμένοι νευρώνες, στενώσεις αγγείων κλπ), διαλυμένη σπονδυλική στήλη, όρχεις (το πρώτο που πάει περίπατο σε 6-12 μήνες).......και όλα αυτά; Γιατί; Για τα μούσκουλα εκτός πραγματικότητας;

Τι να λέμε τώρα βέβαια, οι πρώτοι φαρμακοτρίφτες bodybuilder ήταν αρχές 1950ς...

Ακόμα και ο Στηβ Ρηβς / Τζόνι Βαϊσμίλερ (Ηρακλής / Ταρζάν) ήταν φαρμακοτρίφτες. Αλλά οι μανάδες μας δεν είχαν ιδέα που έλεγαν "να ένα τέτοιο σώμα είναι ωραίο-γυμνασμένο, όχι οι βλακείες που βλέπετε εσείς όπως η αηδία ο Σβαρτσενέγκερ" (η γενιά μου δηλαδή). Ναι, καλά κρασιά. Φαρμάκι αβέρτα.

Η διαφορά με/χωρίς φάρμακο είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ.

ΥΓ: Πιο παλιά ρε συ, τα φάρμακα ήταν λίγα ενέσιμα, ενώ τα περισσότερα ήταν σε χαπέτα (κυρίως τέστο). Η κλασική deca ήταν ανέκαθεν ενέσιμη γιατί είναι φαρμάκι τουλάχιστο 70-80 ετών! Δεν ξεχνιέται η ανατολικο-γερμανίδα σφυροβόλος ολυμπιονίκης που την είχαν ΤΑΡΑΞΕΙ στα φαρμάκια με αποτέλεσμα να γίνει κανονικός άντρας. Μιλάμε για κανονικότατο αρσενικό, πλέον ηλικιωμένο άντρα, με μουστάκι, καράφλα, αντρική φωνή, αντρικές ρυτίδες, φουλ 100% male. Γελάνε και τα τσιμέντα.

christos-sonyboy
19-07-2018, 01:50
μιας κ πιασαμε αυτα
ο rich piana ειχε ξεφυγει γαματα πολυ.λογικα η καρδια του θα ειχε γινει σα κεφαλι μωρου απ'την αναπτυξη,νομιζω κ απο καρδια εφυγε.πρωτοτυπο!
ο dorian yates ηταν ο αγαπημενος μου bodybuilder οταν ειχα πρωτοξεκινησει βαρη,τι πλατη ρε μαγκα ηταν αυτη!!!

τωρα ο καθε βλακας που μπαινει στο φαρμακο για να γινει παραλιας κ να τον γουσταρουν οι γκομενες,δεν ξερει οτι οσο σημαντικη ειναι η εισοδος στον κυκλο αλλο τοσο σημαντικη, ισως κ πιο σημαντικη ακομα ειναι η εξοδος απ'τον κυκλο. κ βλεπεις μενουν ανικανοι,πετανε καρκινους παθαινουν καρδιες κ αλλα τετοια ωραια.

πιανει ο τυχαιος λακαμας κ πειραζει την τεστοστερονη του με τα ενεσιμα,παει να βγει μετα ο δικος σου απ'τον κυκλο, χωρις να παρει αυτο που πρεπει για να επαναφερει τον οργανισμο να παραγει παλι την δικη του τεστο,κ μετα λεει αχ εμεινα ανικανος. βλακες αδαεις.

κατι παραπλησιο πρεπει να εγινε κ με την γερμανιδα που αναφερεις,διοτι θυμαμαι την ιστορια.μαλλον θα την ξεχασανε στον κυκλο,ουτε εισοδους ουτε εξοδους ουτε τιποτα.

Lefteris_X
19-07-2018, 02:16
Η Γερμανίδα, παίζει να μην βγήκε ποτέ από τον πρώτο κύκλο......σερί μέχρι που φύτρωσαν όρχεις (που λέει ο λόγος).

Μιλάμε για την Χάϊντι Κρίγκερ........που κατέληξε Αντρέας Κρίγκερ.

https://www.youtube.com/watch?v=tRrf24MH2SU

Εμένα, ένας από τους αγαπημένους μου (λόγω ηλικίας/γενιάς) ήταν ο Φρανκ Ζέην, είχε σώμα super-hero με γράμμωση και calisthenics. Εποχές golden era. Ο Yates ήταν 25 χρόνια μετά, όταν τα μεγέθη είχαν ξεφύγει λόγω αυξητικής ορμόνης (πάντως όχι μόνο η πλάτη του, αλλά ολόκληρος ήταν ένα κινητό βουνό).

Αυτός που δεν μου άρεσε ποτέ ήταν ο Ρόνι Κολμαν. ΑΣΥΣΤΟΛΟ φαρμάκι. Ναι, οκ, είχε genetics. Αλλά αυτή η φουσκωμένη κοιλιά ως παρενέργεια της HGH είναι σκέτη αηδία.

christos-sonyboy
19-07-2018, 02:32
καλα ο frank zane ειχε αυτο που λεμε ομορφο ποιοτικο σωμα,αγαλμα ο τυπος! μιλας για πιο αθωες εποχες. κ ναι οσο περναγε ο καιρος τοσο το πιο φουσκωτο γινοταν της μοδας. κ μεχρι τις μερες μας που εχει ξεφυγει εντελως.
ο ronnie coleman εχει βγει mr olympia 8 συνεχομενες φορες,απο εκει καταλαβαινεις που εχει φτασει το πραμα! κ εμενα δε μου αρεσε,too much ρε φιλε με φαρμακοκοιλια κιολας οπως το λες.
επισης τσεκαρε markus ruhl,αντε γεια κ αυτος.αφου ζει, καλα εινα...

Lefteris_X
19-07-2018, 02:39
Ο Ρουλ έχει ΕΚΡΑΓΕΙ. Κυριολεκτικά. Απορώ αν μπορεί να πάρει ανάσα.

Θυμάσαι τον Νασέρ Σον Μπάτι; (ή κάπως έτσι)
Απίστευτη έκρηξη κι αυτός. Ψοφάκιασε βέβαια.


Πάντως εμένα τα γούστα μου είναι των τότε, των πιο "αθώων" εποχών.
Αυτά τα Hulk-τέρατα ειλικρινά δεν τα μπορώ. Πες είναι θέμα γενιάς; Θέμα υποκειμενικής αισθητικής; Ίσως.
Αλλά τα φαρμακοκοίλια, τα τεράστια pecks, πλάτες κανονικά αεροδρόμια, 4κεφαλοι βοδιού, 2κέφαλοι-3κεφαλοι σαν μπάλες του μπάσκετ......ειλικρινά δεν τα μπορώ.

Δεν είναι τυχαίο άλλωστε που εμφανίστηκε πάλι η κατηγορία bodybuilding της παλιάς σχολής late 60s-late 70s στους διαγωνισμούς.

christos-sonyboy
19-07-2018, 02:52
οσο πιο φουσκωτος τοσο κ πιο κοντα στον ταφο θα ελεγα εγω. ενα fitness κορμι κ εισαι θεος. τον θυμαμαι τον nasser ναι,δεν ηξερα οτι πεθανε αλλα δεν μου κανει κ εντυπωση. απο κορμι μεχρι νικο αναδιωτη στα καλα του,κατι παραπανω απο αυτο το θεωρω υπερβολη κ αχρειαστο μη σου πω.

κ γω γουσταρω τις τοτε εποχες,πιο καλαισθητα κορμια.

DJTaurus
19-07-2018, 11:08
πιανει ο τυχαιος λακαμας κ πειραζει την τεστοστερονη του με τα ενεσιμα,παει να βγει μετα ο δικος σου απ'τον κυκλο, χωρις να παρει αυτο που πρεπει για να επαναφερει τον οργανισμο να παραγει παλι την δικη του τεστο,κ μετα λεει αχ εμεινα ανικανος. βλακες αδαεις.


Έχω φιλο που έπαιρνε καριολικια κυρίως για γράμμωση ενώ σε θέμα όγκου ήταν νορμαλ. Τον θυμάμαι όταν είμαστε συμφοιτητές συνέχεια με ένα scoop (κρεατινη/πρωτεΐνη και κυρίως πολλούς λιποδιαλύτες) κάθε τρεις ώρες. Δεν ξέρω αν έκανε ενέσιμα αλλά κυριολεκτικά είχε τη γράμμωση του Slallone (είχαν πεταχτεί οι φλέβες σε όλο του το σώμα) με μολις 3 session gym την εβδομάδα. Το πιο αστείο ήταν η γάμπα ποδοσφαιριστή που είχε φτιάξει με 1 ώρα πόδια την εβδομάδα. Chicken legs. Fast forward στο σήμερα και 13 χρόνια μετά....όπως όλοι μας ξεκίνησε να εργάζεται, να κόβει τα φάρμακα που έπαιρνε για περίπου 5-7 χρόνια όποτε μείωσε το gym έως ότου το σταμάτησε. Έχει χάσει τα μισά μαλλιά του και έπαιρνε κορτιζόνη για 6 μήνες για να μην χάσει και τα υπόλοιπα....το χειρότερο απ όλα είναι ότι έχει διαλύσει το μεταβολισμό του.....1.80 ύψος και έχει φτάσει 140 κιλά. Κάθε χρόνο γίνεται και χειρότερος. Με διαιτολόγους και ψυχολόγους δεν έχει βγάλει άκρη. Ότι και να φάει γίνεται λίπος.

Valkyre
19-07-2018, 11:43
Μιας και πεσαμε στα εντελως bodybuilding επιπεδα, εγω μπορω να πω οτι η σημερινη κατασταση στο αθλημα εχει γινει αθλια... σε τετοιο βαθμο που ακομα και οι ιδιοι οι ιθυνοντες του σπορ πλεον το εχουν αναγνωρισει και πιστευουν οτι χρειαζεται αλλαγη.

Αυτη μπυροκοιλια με φετες κοιλιακους ειναι οτι πιο ασχημο υπαρχει ρε παιδια.... ειναι ντροπη δηλαδη...

Και γενικα εχουν χασει τελειως το focus ενος καλαισθητου αναλογικου κορμιου... κυνηγανε ολοι το μεγεθος και δωστου εκει και αντι να προσεξουν να κανουν ενα ΟΜΟΡΦΟ κορμι φτιαχνουν κατι τερατωδες. Και φυσικα μεσα σε αυτους ειναι ο Ρονι Κολμαν που αναφερθηκε που να χεσω ολους τους τιτλους του.

Δεν ειμαι τοσο του "το παλιο ηταν και καλυτερο" αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση νομιζω ειναι ηλιου φαεινοτερον οτι οι bodybuilders των 70ς 80ς τους εβλεπες και πραγματικα νομιζες οτι ηταν αγαλματα... φετες αλλα ωραιες φετες, ογκος αλλα ωραιος ογκος. Οχι αυτο το σημερινο αισχος με τις κοιλιες ημαρτον....

Lefteris_X
19-07-2018, 12:33
Ο Νίκος Αναδιώτης έχει βαρέσει τα "κοπτικά" του (cutting) φαρμακάκια κι αυτός, είναι η αλήθεια.

Όσο για την golden era, ε, γι' αυτό βαπτίστηκε "golden" γιατί είχε τα καλύτερα σώματα.

Μην γελιόμαστε όμως: και τότε τίγκα στο φαρμάκι ήταν όλοι τους παιδιά.

Στα μέσα 80ς, όταν έβγαιναν όλοι αυτοί σε διαφημίσεις πολυβιταμινών/λαχανικών και έλεγαν "πάρτε αυτά, κάντε τη γυμναστική σας και θα γίνεται σαν κι εμάς"........άρχισαν τα αμερικανάκια να πλακώνονται στο gym, βιταμίνες και καρότα.........αλλά δεν έχτιζαν τα σώματα των "ινδαλμάτων" με τίποτα. Άρχισαν τα φαρμάκια λοιπόν και είδαν την διαφορά.
Η κατάσταση όμως με τους ανεξέλεγκτους θανάτους είχε φτάσει στο απροχώρητο, με συνέπεια να κληθούν αρκετά μεγάλα ονόματα της εποχής (ανάμεσα σε αυτούς και ο Σβαρτς) στο δικαστήριο, για να καταθέσουν τις αλήθειες. Ένας-ένας παραδεχόταν ότι έπαιρνε τα μαλλιά του / υπάρχουν ντοκουμέντα στο νετ αν θυμάμαι καλά.

Anyway, το να κάνεις ιστορίες στον οργανισμό σου, τώρα αναφέρομαι σε εμάς τους απλούς θνητούς που απλώς πάνε σε ένα γυμναστήριο, με σκοπό να αποκτήσεις κοιλιακούς για να γουστάρουν οι μαλακο-γκόμενες (ΚΑΜΙΑ σοβαρή γυναίκα δεν κάνει κέφι τέτοια σώματα)..........πιστεύω ότι είναι κατάντια/βλακεία. Όχι μόνο πρόσφατα, αλλά και παλαιότερα είχα ενημερωθεί για τις επιπτώσεις μερικών φαρμάκων.

Αστείο γεγονός: όταν ξαναξεκίνησα σκληρή γυμναστική ενημερώθηκα για τα σύγχρονα φαρμάκια (τα παλιά ακόμα υπάρχουν εννοείται, είναι σταθερές αξίες).....πήγα στον γιατρό μου και τον ρώτησα τι κάνουν: λοιπόν, μου λέει, αυτό είναι τεστοστερόνη, αυτό είναι μεταβολιστής γενικός, αυτό είναι έξτρα τεστο, αυτό είναι μεταβολιστής για τεστο, αυτό είναι τάδε, δείνα κλπ. Προσθέτει μάλιστα, "μλκ αν αυτά τα πάρεις και λιώσεις στη γυμναστική για 4-6 μήνες, κυριολεκτικά θα μεταμορφωθείς".
Οπότε τον ρωτάω: άρχισε να λες παρενέργειες - επιπτώσεις.
ΟΚ εντάξει μου λέει: καρκίνος στους όρχεις, καρκίνος στο πέος, ίκτερος, διάλυση συκωτιού, διάλυση νεφρών, καταστροφ...................ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΠ σταμάτα ρε, του είπα! Και με το πρώτο που ξεστόμισες, εντάξει μου αρκεί. Δεν χρειαζόταν να συνεχίσεις!

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τους νεαρούς και τις νεαρές που τους δέρνει η μαλακία.
Ειλικρινά όμως.

Valkyre
19-07-2018, 12:40
Προφανως και ηταν τιγκα στα φαρμακα. Απλα τοτε προσεχαν πολυ περισσοτερο την συμμετρια και σαν στοχο ειχαν να μοιαζουν τα σωματα τους με αγαλματα και οχι πουρες.

Lefteris_X
19-07-2018, 13:07
Σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο: πρόσεχαν τρομερά τη συμμετρία.

Και οι περισσότεροι, αν όχι όλοι (δηλωμένο από Σβαρτς) ήθελαν να μοιάσουν στα αρχαία ελληνικά αγάλματα, άντε πες να το πάνε και ένα βήμα παραπέρα.

Πάντως αυτό που σχολιάζω με τους νεαρούς/νεαρές κοινούς θνητούς στα gym που παίρνουν φαρμάκια για την "αποδοχή" στη παραλία/παρέα, ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω.

king2009
19-07-2018, 13:31
Έχω φιλο που έπαιρνε καριολικια κυρίως για γράμμωση ενώ σε θέμα όγκου ήταν νορμαλ. Τον θυμάμαι όταν είμαστε συμφοιτητές συνέχεια με ένα scoop (κρεατινη/πρωτεΐνη και κυρίως πολλούς λιποδιαλύτες) κάθε τρεις ώρες. Δεν ξέρω αν έκανε ενέσιμα αλλά κυριολεκτικά είχε τη γράμμωση του Slallone (είχαν πεταχτεί οι φλέβες σε όλο του το σώμα) με μολις 3 session gym την εβδομάδα. Το πιο αστείο ήταν η γάμπα ποδοσφαιριστή που είχε φτιάξει με 1 ώρα πόδια την εβδομάδα. Chicken legs. Fast forward στο σήμερα και 13 χρόνια μετά....όπως όλοι μας ξεκίνησε να εργάζεται, να κόβει τα φάρμακα που έπαιρνε για περίπου 5-7 χρόνια όποτε μείωσε το gym έως ότου το σταμάτησε. Έχει χάσει τα μισά μαλλιά του και έπαιρνε κορτιζόνη για 6 μήνες για να μην χάσει και τα υπόλοιπα....το χειρότερο απ όλα είναι ότι έχει διαλύσει το μεταβολισμό του.....1.80 ύψος και έχει φτάσει 140 κιλά. Κάθε χρόνο γίνεται και χειρότερος. Με διαιτολόγους και ψυχολόγους δεν έχει βγάλει άκρη. Ότι και να φάει γίνεται λίπος.
Πήρε αυτό που του άξιζε με λίγα λόγια. Οι υπερβολές έχουν συνέπειες πάντα.

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

christos-sonyboy
19-07-2018, 13:34
Έχω φιλο που έπαιρνε καριολικια κυρίως για γράμμωση ενώ σε θέμα όγκου ήταν νορμαλ. Τον θυμάμαι όταν είμαστε συμφοιτητές συνέχεια με ένα scoop (κρεατινη/πρωτεΐνη και κυρίως πολλούς λιποδιαλύτες) κάθε τρεις ώρες. Δεν ξέρω αν έκανε ενέσιμα αλλά κυριολεκτικά είχε τη γράμμωση του Slallone (είχαν πεταχτεί οι φλέβες σε όλο του το σώμα) με μολις 3 session gym την εβδομάδα. Το πιο αστείο ήταν η γάμπα ποδοσφαιριστή που είχε φτιάξει με 1 ώρα πόδια την εβδομάδα. Chicken legs. Fast forward στο σήμερα και 13 χρόνια μετά....όπως όλοι μας ξεκίνησε να εργάζεται, να κόβει τα φάρμακα που έπαιρνε για περίπου 5-7 χρόνια όποτε μείωσε το gym έως ότου το σταμάτησε. Έχει χάσει τα μισά μαλλιά του και έπαιρνε κορτιζόνη για 6 μήνες για να μην χάσει και τα υπόλοιπα....το χειρότερο απ όλα είναι ότι έχει διαλύσει το μεταβολισμό του.....1.80 ύψος και έχει φτάσει 140 κιλά. Κάθε χρόνο γίνεται και χειρότερος. Με διαιτολόγους και ψυχολόγους δεν έχει βγάλει άκρη. Ότι και να φάει γίνεται λίπος.

οχι ρε,με συμπληρωματα δεν τα παθαινεις αυτα.ρουφαγα κ γω τα δικα μου τοτε αλλα ποτε δε βαρεσα ενεσιμο.ο φιλος σου για να επαθε ολα αυτα που λες,στο ενεσιμο ηταν.αμα πειραζεις ορμονες-τεστο χωρις γιατρο η εστω καποιον που να ξερει υπευθυνα,οι ορμονες βαρανε πισω κ μαλιστα δυνατα.το πρωτο πρωτο κ light ειναι η καραφλα,μετα ψυχολογικα,καρκινοι,καρδιες,ανικανοτητα ολα τα καλα. κριμα ο φιλος σου ρε γαμωτο,ευχομαι να επανελθει ο ανθρωπος.

DJTaurus
16-08-2018, 19:20
Έχει ψαχτεί κανείς πάνω σε αυτό ; Έτσι όπως το πάνε σε λίγο δεν θα τρώμε τίποτα.
https://www.onmed.gr/diatrofi/story/361410/trofes-me-lektines-oi-epiptoseis-stin-ygeia-poy-yparxoyn

WolfRathmA
18-08-2018, 10:50
Έχει ψαχτεί κανείς πάνω σε αυτό ; Έτσι όπως το πάνε σε λίγο δεν θα τρώμε τίποτα.
https://www.onmed.gr/diatrofi/story/361410/trofes-me-lektines-oi-epiptoseis-stin-ygeia-poy-yparxoyn

Δεν μπήκα καν στον κόπο να διαβάσω τι γράφει το κείμενο. Η πηγή του κειμένου "Mail Online" απλά δεν...

Τα πράγματα είναι πιο απλά από ότι φανταζόμαστε όλοι γενικότερα.

DJTaurus
18-09-2018, 12:42
Μπουκάρουν χωρίς εισιτήριο και το παίζουν ακτιβιστές. Πάω μια βόλτα στο juicy να πνίξω τον πονο μου :p
https://www.lifo.gr/now/greece/207976/vigkan-enantion-mpergker-aktivistes-kanoyn-efodo-sto-burger-festival-stin-athina

WolfRathmA
18-09-2018, 16:45
Μπουκάρουν χωρίς εισιτήριο και το παίζουν ακτιβιστές. Πάω μια βόλτα στο juicy να πνίξω τον πονο μου :p
https://www.lifo.gr/now/greece/207976/vigkan-enantion-mpergker-aktivistes-kanoyn-efodo-sto-burger-festival-stin-athina

Εκεί ήμουν την Παρασκευή... Και φυσικά juicy...

Νοιώθω ένοχος... Έβγαλα μια αναμνηστική φωτογραφία με τα παιδιά μου...

https://instagram.fath2-1.fna.fbcdn.net/vp/8f252d60c46108ce4e870af3cb2eaf51/5C28DB3C/t51.2885-15/e35/40006106_1389350341199048_3342550776980516406_n.jp g

DJTaurus
18-09-2018, 19:55
@Wolf τελικά το big kahuna υπερκτιμημενο που πήρε το περσινό βραβείο ; Ακούω για μέτριο κρέας και Τίγκα στις διάφορες sauce.

WolfRathmA
18-09-2018, 20:15
@Wolf τελικά το big kahuna υπερκτιμημενο που πήρε το περσινό βραβείο ; Ακούω για μέτριο κρέας και Τίγκα στις διάφορες sauce.

Τι να σου πω βρε αγορίνα. Το Juicy το ξέρω από ένα φίλο που είναι φαν του συγκεκριμένου μαγαζιού και πήγαμε και φάγαμε πάλι από εκεί. Δεν δοκιμάσαμε κάτι άλλο. Εγώ δεν συνηθίζω να τρώω burgers γενικότερα γιατί προσέχω πολύ τη διατροφή μου λόγο γυμναστηρίου. Την παρασκευή έκανα απλά την υπέρβαση και έφαγα 2 :P

DJTaurus
24-09-2018, 10:03
https://youtu.be/PKfR6bAXr-c

Nek_Food
09-10-2018, 13:47
[Μεταφορά από Leon_DiZ]

https://www.bbc.com/news/uk-43143993 (https://www.bbc.com/news/uk-43143993)

https://www.bbc.com/news/uk-england-bristol-45784742

Leon_DiZ
09-10-2018, 15:30
https://www.bbc.com/news/uk-43143993

https://www.bbc.com/news/uk-england-bristol-45784742

Τι σχέση έχουν τα παραπάνω με το θέμα του thread; :p

Nek_Food
09-10-2018, 15:44
Εδώ παραπάνω δεν έγραφε για τους vegan; Αλλιώς μετακίνηση του στο αντίστοιχο θέμα.

Πρώτον μην εμπιστεύεστε τις εταιρείες που παράγουν αποκλειστικά Vegan προϊόντα (ούτε οι ίδιες δεν ξέρουν τι βάζουν - πιθανόν).
Δεύτερον αν έχετε συγκεκριμένο πρόβλημα (αλλεργίες - δυσανεξίες κλπ), μεγάλη προσοχή ειδικά όταν τρώτε από έξω.

Leon_DiZ
09-10-2018, 15:49
Εδώ παραπάνω δεν έγραφε για τους vegan; Αλλιώς μετακίνηση του στο αντίστοιχο θέμα.

Πρώτον μην εμπιστεύεστε τις εταιρείες που παράγουν αποκλειστικά Vegan προϊόντα (ούτε οι ίδιες δεν ξέρουν τι βάζουν - πιθανόν).
Δεύτερον αν έχετε συγκεκριμένο πρόβλημα (αλλεργίες - δυσανεξίες κλπ), μεγάλη προσοχή ειδικά όταν τρώτε από έξω.

Γράψαμε για τον veganισμό σε σχέση με το περιβάλλον. Νμζ ότι τα παραπάνω θα κολλούσαν καλύτερα στο θέμα της διατροφής.

Αυτό που λες για τα άτομα με αλλεργίες ισχύει για όλες τις τροφές. Σχεδόν ό,τι αγοράζεις συσκευασμένο γράφει από πίσω ότι μπορεί να έχει στοιχεία από ξηρούς καρπούς/γάλα κτλ κτλ.

DJTaurus
24-12-2018, 15:14
Ωραία πράγματα.
https://www.dailymail.co.uk/news/article-6524781/The-restricted-vegan-diet-couple-fed-infant-daughter-plead-guilty-causing-rickets.html

Sgt_Greco
25-02-2019, 11:34
Στο σπιτι μας (σωμα) υπαρχουν δυο δικτυα υγρων:
- Το δικτυο παροχης νερου (αιμα)
- Το δικτυο αποχετευσης (λεμφικό υγρό)
Το πρωτο υγρο (αιμα) ΕΧΕΙ την αντλια του (καρδια). Τροφοδοτει τα κυτταρα με οξυγονο και θρεπτικα συστατικα.
Οτιδηποτε ομως στη φυση τρωει, πρεπει να χεσει. Αναλαμβανει το δευτερο λοιπον (λεμφικο υγρο) να τα απομακρυνει.
Το λεμφικο υγρο ΔΕΝ ΕΧΕΙ αντλια και ενεργοποιειται μονο απο την κινηση μας. Οποτε τα υπολοιπα τα ξερετε σηκωνομαστε απο τον καναπε και το PS4 κλπ, κλπ.....

Αποβλητα που παραμενουν στον οργανισμο, δημιουργουν οξινο περιβαλλον και μεταλλασουν τα κυτταρα. Τα μεταλλαγμενα κυτταρα η Ιατρικη Επιστημη τα ονομαζει καρκινο.

DJTaurus
03-12-2019, 20:50
Θάνατος για τα νεφρά!

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29203127
https://www.greatplainslaboratory.com/articles-1/2015/11/13/the-green-smoothie-health-fad-this-road-to-health-hell-is-paved-with-toxic-oxalate-crystals

king2009
21-12-2019, 13:31
Πρωινο τρεξιματακι στο γηπεδο σημερα με 24.49 το 5αρι και 12.08 μεση ταχυτητα. Ξεκινησα πολυ δυνατα με 4.32 pace αλλα επεσε αρκετα στο τεταρτο χιλιομετρο. Καμια σχεση με ασφαλτο προφανως με τις ανηφορες-κατηφορες και τους κραδασμους. Αυριο παμε για αιμοδοσια και μπαινουμε γερα απο Δευτερα να ριξουμε και αλλο τους χρονους. Μαρτιο εχει αγωνα 6χλμ στην περιοχη μου και θα προσπαθησω για ενα καλο χρονο.

https://www.insomnia.gr/applications/core/interface/imageproxy/imageproxy.php?img=https://i.postimg.cc/2SVv1SSh/Screenshot-1.png&key=e52f8983f56ef8fe8fae33c8c52d5021c64993fd234bce 3ea1fff0652f5a2a30

Valkyre
02-01-2020, 14:54
Εγω δυστυχως ενω εκανα τρομερη δουλεια απο μαρτιο - ιουλιο και ειχα φτασει σε ενα απο τα καλυτερα αποτελεσματα μου εβερ (βασικα ΤΟ καλυτερο), απο τελη ιουλιου και μετα μου ετυχαν πολλα οικογενειακα και δυστυχως χαθηκε οχι μονο οτι ειχα χτισει αλλα τωρα ειμαι και σε χειροτερη κατασταση απο οτι ξεκινησα... συνεχεια το σκεφτομαι και ξενερωνω και το κακο ειναι οτι ακομα δεν ειμαι σε κατασταση τετοια που να εχω ορεξη για γυμναστικη... δεν μου ειχε συμβει αυτο ποτε μου εδω και 2 δεκαετιες...

Πρεπει παντως οπωσδηποτε να επιστρεψω στο mindset γιατι θα τραβαω τα μαλλια μου στο τελος. Ευτυχως που το μπασκετ εξακολουθει να κραταει καπως τα μποσικα. Το καλο ειναι οτι αν βαλω το κεφαλι κατω γρηγορα επανερχομαι...

panos74gr
02-01-2020, 16:07
Εγω δυστυχως ενω εκανα τρομερη δουλεια απο μαρτιο - ιουλιο και ειχα φτασει σε ενα απο τα καλυτερα αποτελεσματα μου εβερ (βασικα ΤΟ καλυτερο), απο τελη ιουλιου και μετα μου ετυχαν πολλα οικογενειακα και δυστυχως χαθηκε οχι μονο οτι ειχα χτισει αλλα τωρα ειμαι και σε χειροτερη κατασταση απο οτι ξεκινησα... συνεχεια το σκεφτομαι και ξενερωνω και το κακο ειναι οτι ακομα δεν ειμαι σε κατασταση τετοια που να εχω ορεξη για γυμναστικη... δεν μου ειχε συμβει αυτο ποτε μου εδω και 2 δεκαετιες...

Πρεπει παντως οπωσδηποτε να επιστρεψω στο mindset γιατι θα τραβαω τα μαλλια μου στο τελος. Ευτυχως που το μπασκετ εξακολουθει να κραταει καπως τα μποσικα. Το καλο ειναι οτι αν βαλω το κεφαλι κατω γρηγορα επανερχομαι...

Το ίδιο συνέβη και με μένα. Στα 45 μου, το καλοκαίρι, ήμουν στην καλύτερή μου φόρμα ever. Mετά ένα γεγονός στην ζωή μου (ευτυχώς ευχάριστο) και τώρα 4 μήνες μετά και αισθάνομαι σωματικά χάλια. Ξεκινώ γυμναστική ξανά σιγά σιγά και ελπίζω σε μια γρήγορη επάνοδο.

Καλή επάνοδο, αν έχεις τόσα χρόνια καλή σχέση με την γυμναστική, πολύ γρήγορα θα επανέλθεις.

toninio
22-01-2020, 06:49
Kαλή επιστροφή και επάνοδο σε όλους, δεν είναι τίποτα. Θέμα χρόνου και επιμονής. Σε περιπτώσεις που κάποιος, για διάφορους λόγους, δεν μπορεί να πάει γυμναστήριο και γενικά να προπονηθεί όπως συνήθιζε, πρέπει, εάν και εφόσον μπορεί, σωματικά και πνευματικά (γιατί αλλιώς, δεν το συζητάμε καν), να καθιερώνει μία μικρή και πολύ απλή προπόνηση στο σπίτι, με βασικές ασκήσεις, με το βάρος και μόνο του σώματος. Σε καθημερινή βάση, ει δυνατόν, ακόμα καλύτερα. Είναι κάτι που βοηθάει πολύ. Μου έχει τύχει να πάθω ρήξη σκαφοειδούς οστού στο χέρι (τα μικρά οστάρια που είναι στη βάση του αντίχειρα, από την πίσω πλευρά της παλάμης), και που είναι κακή περίπτωση τραυματισμού (γιατί θέλει πολύ προσεκτική τοποθέτηση γύψου από τον γιατρό και πολύ προσεκτική ανάρρωση, αλλιώς ακολουθεί μεγάλη ταλαιπωρία). Έχεις το χέρι σου στο γύψο για 2 περίπου μήνες και μετά έχεις νάρθηκα για άλλον ένα μήνα σχεδόν. Είχα όμως και την τύχη να μπορώ να κουνάω και να "ζορίζω" (σχετικά και με πολλή προσοχή) το χέρι, μέρος της παλάμης και τα υπόλοιπα δάκτυλα, από τη στιγμή που ο γύψος εμπόδιζε την κίνηση του αντίχειρα (που ήταν και ο στόχος). Γυμναστήριο γιοκ λοιπόν, 5χ5 γιοκ, όλα γιοκ. Αυτό που έκανα (σε συνεννόηση πάντα με το γιατρό, ότι επιτρέπεται να το κάνω, χωρίς συνέπειες), ήταν push ups (εννοείται με γροθιά σαν βάση για την περίπτωσή μου, αλλά είναι και παραλλαγή push ups αυτό), σταδιακά μονόζυγο (κρέμασμα με τα 4 δάκτυλα, είναι σχεδόν το ίδιο) και οποιαδήποτε κίνηση δεν θα ζορίσει το ευάισθητο σημείο. Για 3 με 4 μήνες έκανα πολύ συχνά, αρκετά push-ups (σωστά, αυστηρά και κάμποσα σε αριθμό, και με παραλλαγές, κάνουν θαύματα), ασκήσεις έλξης (και μετά από λίγο καιρό άνετα μονόζυγο, χωρίς να φοβάμαι για το χέρι δηλαδή), ασκήσεις ώμων (από push ups ώμων στο πάτωμα έως και να κάνω σχεδόν κανονικό πρόγραμμα με λάστιχο), ασκήσεις ποδιών φυσικά, κοιλιακούς κλπ. Ό,τι μπορούσα, σχεδόν καθημερινά, ένα μέρος σώματος. Πους απς και μονόζυγο τα έκανα ούτως ή άλλως, σαν συνήθεια, έστω και λίγα (όταν τα συνηθίσεις, τα κάνεις για καλημέρα, κι είναι απίστευτα ευεργετικά). Όταν με το καλό επέστρεψα στο γυμναστήριο, ειλικρινά μου φάνηκε σαν να μην έλειψα μία μέρα. Έπαιξε ρόλο βέβαια και ότι δεν βάζω και τα πολλά κιλά ούτως ή άλλως, αλλά πραγματικά ευχαριστούσα τον εαυτό μου που πειθάρχησε και προπονούνταν στο σπίτι. Και μιλάω για προπονήσεις σύντομες, μπορεί και 15λεπτες, όταν βιαζόμουν ή δεν είχα όρεξη.
Τώρα, εάν κάποιος έχει σοβαρό σωματικό θέμα υγείας και αδυνατεί να κάνει οτιδήποτε σχετικό ή του έχουν συμβεί πράγματα και δεν έχει διάθεση ούτε νερό να πιει, εκεί πάμε πάσο.........

ntsmrtz
22-01-2020, 13:19
Στα 45 μου, το καλοκαίρι, ήμουν στην καλύτερή μου φόρμα ever.

Παρομοίως, 45 χρονών εδώ, το καλοκαίρι Ιούλιο/Αύγουστο ήμουν σε πολύ καλή φυσική κατάσταση. Σταματάνε οι προπονήσεις και συνεχίζω αερόβια μόνο γυμναστική (ανεβαίνω στον βουνό με τα πόδια)
Τον Σεπτέμβριο που πήγα καρδιολόγο για να υπογράψει την κάρτα αθλητή για τη νέα σεζόν, μετά την εξέταση και το τέστ κοπώσεως μου είπε ότι έχω την καλύτερη φυσική κατάσταση των τελευταίων 10 ετών.
Το πήρα πάνω μου και το γ@μησα στα πιτόγυρα/πίτσες για καμιά βδομάδα.. :)

DJTaurus
05-03-2020, 01:09
Smart Guy. 7 γεύματα, το κρεατακι του με λίγα λαχανικά και γεια σας.

https://www.olivemagazine.gr/lifestyle/%ce%bf-ceo-%cf%84%ce%bf%cf%85-twitter-%ce%b1%cf%80%ce%bf%ce%ba%ce%b1%ce%bb%cf%8d%cf%80%c f%84%ce%b5%ce%b9-%cf%80%cf%89%cf%82-%cf%84%cf%81%cf%8e%ce%b5%ce%b9-%ce%bc%cf%8c%ce%bd%ce%bf-7-%ce%b3%ce%b5%cf%8d/

Lefteris_X
05-03-2020, 01:14
Ζωάρα όμως κάνει ο τύπος ε; Μέσ' τη διασκέδαση και απόλαυση! (not)

toninio
05-03-2020, 04:32
Εντάξει, είναι και λίγο της μόδας τελευταία αυτά. Τώρα, για διαλειμματική νηστεία, υποτίθεται ότι με το ένα μόνο γεύμα την ημέρα, απασχολείς\κουράζεις πολύ λιγότερο τον οργανισμό με τη χώνεψη, και έτσι του αφήνεις περιθώρια να αποδίδει αλλού. Έτσι λένε τουλάχιστον οι υπέρμαχοι αυτής της δίαιτας. Το θέμα είναι ότι σε ένα γεύμα μόνο πρέπει να πάρεις όλα τα συστατικά της ημέρας, άρα πρέπει να είναι μεγάλο, κι άντε χώνεψέ το. Είναι και θέμα οργανισμού προφανώς, δηλαδή σε κάποιους μπορεί να δουλεύει. Εγώ όποτε φάω κάποιο μεγάλο γεύμα (κι ας είναι και τέρμα καθαρό, δηλ. ελάχιστα λιπαρά κλπ), φουσκώνω και κάνω πολλές ώρες να το χωνέψω εντελώς. Αντίθετα, τα μικρά γεύματα τα χωνεύω γρήγορα (κι ας έχουν λιπαρά ή δεν είναι καλοί συνδυασμοί τροφών), όπως και οι περισσότεροι φαντάζομαι, οπότε με βολεύει αυτό. Νομίζω ότι όλα είναι σχετικά.

Nek_Food
05-03-2020, 11:21
Δεν θα τσιμπήσω και θα γράψω για το τι μπορεί να θεωρεί κάποιος διασκέδαση, καλή και ουσιαστική ζωή, ποιοτική καθημερινότητα και όλα αυτά. Θα τσιμπήσω όμως αν και δεν ασχολούμαι με τα off topic συνήθως απλά για να πω τι προσωπικά πιστεύω από όσα έχω διαβάσει, συζητήσει και έχω ζήσει μέχρι σήμερα.

Καταρχάς δεν νομίζω να είπε κανείς ότι αυτοί που κάνουν διαλειμματική διατροφή τρώνε τον αγλέουρα (ή τον περίδρομο ή τον αβλέμονα και πίνουν τον άμπακο - όλες αρνητικές έννοιες από την πηγή τους) μία φορά την μέρα. Ένα κανονικό γεύμα συνήθως είναι, χωρίς μάλιστα τα περιττά συνοδευτικά που αρκετοί προσθέτουν είτε τρώνε τρεις φορές την μέρα, είτε πέντε, είτε δεκαπέντε (άρα ίσως και λιγότερο από ότι άλλοι τρώνε).

Σίγουρα πάντως με το να κάνεις διαλειμματική διατροφή αυτομάτως λαμβάνεις λιγότερες συνολικά θερμίδες ανά ημέρα και συνήθως καλύτερης ποιότητας (αφού έχεις μπει στην λογική ελέγχου του πόσο τρως, σίγουρα θα ελέγχεις και το τι τρώς), οπότε σύντομα θα δεις και την (θετική) αλλαγή στον οργανισμό σου. Πρακτικά, το να τρως μία φορά την μέρα (ή δύο αν είσαι του τύπου 18/6) δεν είναι στέρηση ή κακοζωία, απλά είναι τρόπος ζωής καλύτερος και πιο υγιεινός θέλω να πιστεύω από το να τρως ό,τι βρίσκεις επάνω στο τραπέζι και μετά να μην μπορείς να αναπνεύσεις. Το τι τρως επίσης είναι επιλογή και όχι στέρηση, ειδικά αν αφορά άχρηστα και περιττά πράγματα - παρασκευάσματα της σύγχρονης κοινωνίας - που συνήθως είναι τίγκα στα ζάχαρα/αλάτι/λίπη/χημικά πρόσθετα (χρωστικές, συντηρητικά, αντιοξειδωτικά, σταθεροποιητές) κλπ όμορφα. Θεωρώ προσωπικά, το να φας κάτι "ας πούμε απολαυστικό" μία φορά στις τόσες, το απολαμβάνεις περισσότερο από το να το τρως κάθε μέρα όλες τις μέρες της εβδομάδας, κάνοντας το έτσι να χάνει την ουσία της απόλαυσης που υποτίθεται ότι σου προσφέρει.

Η διατροφή των 5 "μικρών" (αν τα κάνει κάποιος μικρά) γευμάτων μέσα στην ημέρα αποδεικνύεται από ό,τι φαίνεται, ότι είναι μία απάτη της σύγχρονης δυτικής κοινωνίας (υπερκαταναλωτισμού) και μάλιστα μακριά από τις διατροφικές συνήθειες των προγόνων μας (σαν ανθρώπινο είδος) ή για να μην πάμε πολύ μακριά των παπούδων μας (ειδικά για εμάς τους Έλληνες και την μεσογειακή διατροφή). Είναι επίσης ένα από τα βασικά συστατικά ευεξίας και μακροζωίας από όσο το έχω ψάξει ενώ το να προσέχεις (έστω) την διατροφή σου, τόσο από πλευράς ποσότητας όσο και από πλευράς ποιότητας, θα οδηγήσει σταδιακά σε καλύτερη καθημερινότητα αφού θα "εξαφανιστούν" διαφόρων ειδών μικρό-προβλήματα που μπορεί να σχετίζονται με την υγεία (αλλά και την ψυχολογία). Εάν συνδυαστεί αυτό το θέμα της σωστής διατροφής δε, με την κίνηση είτε μέσω γυμναστικής είτε ακόμη και απλού καθημερινού περπατήματος (μόνος ή με παρέα) ή και την ακινησία μέσω αναπνοών και διαλογισμού για όποιον ασχολείται με τέτοια ίσως έχει πετύχει και τον ιδανικό συνδυασμό του γνωστού ρητού ''€œνους υγιής εν σώματι υγιεί''.

Εν τέλει όλα είναι θέμα αποφάσεων, επιλογών, γενικότερου τρόπου ζωής αλλά κάποια πράγματα επιτυγχάνονται μόνο με αυτοέλεγχο και την δύναμη του μυαλού συνήθως απέναντι στις πολλές φορές ψεύτικες υπερβολικές ανάγκες του σώματος. Η σωστή διατροφή λοιπόν μπορεί αποδεδηγμένα (ιατρικά απλά για να μην το πάμε πολύ μακριά) να προσφέρει περισσότερα και πιο ποιοτικά χρόνια σε έναν άνθρωπο που προσέχει έστω λίγο, οπότε λογικά αναλογικά θα προσφέρει περισσότερα σε όποιον προσέχει λίγο έως αρκετά παραπάνω. Από την άλλη μπορεί να σε σκοτώσει ένα αυτοκίνητο την ώρα που περνάς τον δρόμο αύριο το πρωί (ειδικά αν ελέγχεις το κινητό σου την ώρα που τρως μία τυρόπιτα), οπότε φάε σήμερα το βράδυ όσο μπορείς γιατί ίσως να μην υπάρχει το αύριο (αν παραφάς μάλιστα μπορεί να μην χρειαστεί καν το αυτοκίνητο).

Αυτά που έγραψα μην τα δεχθείτε σαν κάποιον κανόνα, σαν διαλεκτική ή έστω προσπάθεια να επηρεάσω ή ακόμη και να προσυλητίσω κάποιον σε απάνθρωπες και ανούσιες πρακτικές και τρόπου ζωής. Απλά είναι η ταπεινή μου γνώμη, συνήθως την κρατάω για τον εαυτό μου, απλά σήμερα σε μία στιγμή αδυναμίας την μοιράστηκα μαζί σας.

toninio
06-03-2020, 05:22
Πολύ σωστά μιλάς.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι η καλή διατροφή έχει μόνο καλές συνέπειες. Δεν ξέρω αν μπορεί να προσθέσει χρόνια ζωής, γιατί παίζουν πάρα πολλά ρόλο, αλλά σίγουρα βοηθάει σε πολύ καλύτερη ποιότητα ζωής. Από εκεί και πέρα, εγώ πιστεύω δεν υπάρχει ιδανικός τρόπος διατροφής όσον αφορά στην ποσότητα των γευμάτων, γιατί και πάλι είναι σχετικό. Το άτομο που κάνει πολλές δραστηριότητες και ξοδεύει πολλές θερμίδες μέσα στην ημέρα, θεωρώ δύσκολο να ακολουθήσει τη διαλειμματική. Τα 5-6 γεύματα τα θεωρώ κι εγώ πολλά, αλλά και πάλι εξαρτάται από τις ανάγκες και τον οργανισμό του ατόμου. Υπάρχουν φορές που έχω φάει 3 γεύματα (όπου το ένα ήταν "κανονικό" φαγητό και τα άλλα δύο σαν "σνακ" φάση, πχ γιαούρτι με μέλι και καρύδια) και άλλες που πείναγα όλη μέρα και μπορεί να έφαγα 5-6 συνολικά (μικρά\μεσαία) γεύματα, επειδή τα χρειαζόμουν. Έχω φίλο που ακολουθεί αυστηρά τα 6 γεύματα, γιατί πάει φουλ γυμναστήριο και θέλει να ναι κάργα γραμμωμένος, κι είναι υγιέστατος και σε άψογη φυσική κατάσταση. Άλλοι πάλι το καταφέρνουν με διαλειμματική ή με 3 γεύματα.
Συμφωνώ ότι οι απολαύσεις χάνουν το νόημά τους, αν συμβαίνουν καθημερινά. Νομίζω μία ενδιάμεση κατάσταση είναι καλή, δηλ. ούτε πολύ συχνά ούτε πολύ αραιά. Όσο για το τί πρέπει να τρώμε, πιστεύω ότι και πάλι δεν υπάρχει κανόνας. Τα τελευταία χρόνια έχουμε πήξει στις τάσεις: vegetarian, vegan, keto, pescetarian, fruitarian, τώρα τελευταία είδαμε και την carnivore, που τρώνε μόνο κρέας. Όλα τα απαραίτητα συστατικά υπάρχουν διάσπαρτα στη φύση και στις τροφές, οπότε περί ορέξεως. Σχετική ισορροπία νομίζω χρειάζεται και πάλι. Η υγεία και η μακροζωία μάλλον εξαρτώνται από πολλά άλλα πράγματα επίσης, πέραν του φαγητού.

panos74gr
06-03-2020, 16:01
Εγω εκανα διαλλειματική νηστεία (18-20 ώρες νηστείας περίπου) περσι για 4-5 μήνες και με βοηθησε πολύ στο να χασω λίπος. 3 μέρες αφού την άρχισα, σταμάτησα να πεινάω, 1-2 βδομάδες το σώμα μου είχε συνηθίσει και έβγαζα δύσκολα sessions στο γυμναστήριο κανονικά πολλές φορές νηστικός.

Για μενα, το μεγαλύτερο πλεονέκτημα που είχε είναι ότι ενώ είσαι σε σοβαρή δίετα από πλευράς θερμίδων, τα γεύματα (1 ή 2 το πολύ) είναι πολύ απολαυστικά και μεγάλα και δεν ένιωθα πεινασμένος. Σε αντίθεση, όποτε έκανα δίαιτα με μικρά και συχνά γεύματα ποτέ δεν ένιωθα χορτασμένος με αποτέλεσμα να μην μπορώ να την κρατήσω για καιρό.

Sgt_Greco
07-03-2020, 22:41
H νηστεια ειναι το απολυτο εργαλειο ευεξιας. Ολοι οι λαοι του κοσμου την χρησιμοποιουν και οι ολες οι θρησκεις την επιβαλλουν.

DJTaurus
28-05-2020, 15:54
Super(astro)food :P

https://twitter.com/Astro_Doug/status/1265661081873195008