PDA

View Full Version : ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ SAVES TOY GT5



Nek_Food
28-01-2011, 00:04
http://img109.imageshack.us/img109/9784/granturismo5logob.jpg

Σήμερα μου παρουσιάστηκε σοβαρό πρόβλημα με το save του Gran Turismo 5. Από όσο το έψαξα και από ότι διαπίστωσα και από τα saves μου, το παιχνίδι μάλλον παρουσιάζει αδυναμία διαχείρισης αρχείων save άνω των 4048KB.

Η δομή του που αποθηκεύει τις πληροφορίες, βασίζεται σε δύο αρχεία υπό τον τίτλο GT5.0 & GT5.1. Αρχικά έχει μόνο το GT5.0 με ελάχιστο μέγεθος (κάτι ΚΒ) αλλά όσο αγοράζετε οχήματα και σας έρχονται κάρτες μουσείου, χρώματα και κόρνες, το αρχείο αυτό αυξάνει μέγεθος μέχρι να φτάσει τα 2048ΚΒ. Με το που φτάσει αυτό το μέγεθος, τότε δημιουργεί το GT5.1 στο οποίο συνεχίζει να αποθηκεύει τις πληροφορίες. Λοιπόν, η ανοησία της PD μάλλον εξαντλείται στο γεγονός ότι όταν φτάσει και αυτό τα 2048ΚΒ, ΔΕΝ μπορεί να φτιάξει νέο αρχείο GT5.2 και πλέον σας αχρηστεύει εντελώς το save σας, αφού κατά την εκκίνηση πετάει σφάλμα 0x00000015[217] και αναφέρει ότι χρειάζεται 32ΜΒ διαθέσιμου χώρου στον σκληρό δίσκο, αλλά είναι γεμάτος.

http://img132.imageshack.us/img132/1553/clipboard01pz.jpg

Ρίξτε μία ματιά στα save σας και εάν κάποιος έχει αρχείο άνω των 4165ΚΒ και του δουλεύει ας μας το αναφέρει.
Game > Saved Data Utility (PS3) > Gran Turismo 5

Ένας παράγοντας που από ότι φαίνεται αυξάνει πολύ το μέγεθος του save είναι οι κάρτες από το museum. Οπότε αγνοείστε τις απλά μην μπαίνετε στην επιλογή museum. Aν μπορείτε, φτιάξτε έναν δεύτερο λογαριασμό να τις ξεφορτώνεστε εκεί για να κρατάτε μικρό το μέγεθος του save και κάντε backup όσο αυτό είναι κάτω από τα 4ΜΒ. < δεν ισχύει, άπαξ και μπείτε στο museum και δείτε τις εικόνες, δεν σβήνονται από ότι είδα, παραμένουν στο save ακόμα και εάν "διώξετε" την αντίστοιχη κάρτα.

Αυτά από εμένα. Ελπίζω να βγει σύντομα κάποιο update γιατί τα έχω πάρει πολύ άσχημα.

bihlas87
28-01-2011, 00:14
Ωχ, άρχισαν τα όργανα, ευχαριστούμε για την ενημέρωση.
Πως γίνεται όμως το save σου να έφτασε τα 4mb? Το δικό μου είναι περίπου
1250kb με 400+ αυτοκίνητα, βέβαια για μια περίοδο 3 εβδομάδων δεν συνδεόμουν
ώστε να μου δίνει κάρτες και χρώματα αλλά και πάλι είναι τεράστια η διαφορά.

Nek_Food
28-01-2011, 00:27
το κάθε αυτοκίνητο είναι μικρό σε μέγεθος μάλλον (κάπου 1.4ΚΒ?) αλλά οι κάρτες από το μουσείο φουσκώνουν υπερβολικά από ότι φαίνεται το μέγεθος του save. Τον τελευταίο καιρό μάζευα κάθε μέρα 10 νέες κάρτες και αντάλλαζα με φίλους. Πρέπει να είχα περί τα 145 αυτοκίνητα και πάνω από 400 διαφορετικές κάρτες μουσείου και άλλα τόσα διαφορετικά χρώματα βαφής.

Εάν είναι και κινδυνεύετε να φτάσετε πάνω από τα 4000ΚΒ διώξτε τις κάρτες του μουσείου σε κάποιον άλλο λογαριασμό σας. < δεν ισχύει, άπαξ και μπείτε στο museum και δείτε τις εικόνες, δεν σβήνονται από ότι είδα, παραμένουν στο save ακόμα και εάν "διώξετε" την αντίστοιχη κάρτα.

ilias78
28-01-2011, 00:45
καλο ειναι οποιος παιζει, να μην συνδεεται, μεχρι να βγει καποιο update.
θεωρω οτι η polyphony κατι θα φτιαξει και μαλιστα πολυ συντομα.

Nek_Food
28-01-2011, 00:54
Έχω την εντύπωση ότι είστε σχετικά ασφαλείς όσο δεν μπαίνετε στο μουσείο, ώστε να κατεβάσει τις εικόνες στο save και να τα κάνει μπάχαλο. Οπότε δείτε εάν χωρίς να αγοράσετε αυτοκίνητα, αν από την μία μέρα στην άλλη ακόμη και εάν σας δίνει κάρτες εφόσον δεν μπαίνετε να τις δείτε, αν αλλάζει το μέγεθος του save σας (και δη πολύ). Εάν όχι θεωρητικά είστε ασφαλείς. Να πάρετε backup από το save σας και να το παρακολουθείτε να μην περάσει το όριο ασφαλείας (εμένα στα 3784ΚΒ δουλεύει ακόμη κανονικά).

muku
28-01-2011, 00:54
Είμαστε σίγουροι ότι είναι από το μέγεθος το πρόβλημα. Λίγο δύσκολο μου ακούγεται γιατί εφόσον το έκανε μια φορά δηλαδή GT5.0 -> GT5.1 έτσι θα μπορούσε να το κάνει και 2η φορά. Ίσως κάτι άλλο να έπαιξε ρόλο, κάποιο άλλο σοβαρό bug και να σου έγινε corrupted το save Nek. Το έχεις ψάξει καθόλου στο google?

odytsak
28-01-2011, 00:56
Ρε συ Νεκτάριε πως κατάφερες και έφτασες το save σε τέτοιο μέγεθος???

Ισως να είμαι ο μεγαλύτερος φαν του παιχνιδιού εδώ μέσα αφού το έχω λιώσει το παιχνίδι,
συνδέομαι ανελλιπώς κάθε μέρα
και παίρνω 10-10 τις κάρτες μουσείου και τα χρώματα βαφής,
δεν ξέρω κι εγώ πόσα αυτοκίνητα έχω,
τα lvl μου είναι 38 και 40 για a και b spec αντίστοιχα,
στα trophies είμαι 82%,
στο game progress είμαι 99% γιατί ακόμη δεν έχω βγάλει τον 24ωρο στο lvl 40
δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο έχω κάνει που μπαίνει στο save
και μπαίνοντας τώρα στο PS3 να δω το μέγεθος του από την XMB
είναι μόλις 947 kb!!!:a038-1:

Nek_Food
28-01-2011, 01:14
Μπήκες ποτέ στο μουσείο να δεις σαν εικόνες όλες τις κάρτες που έχεις πάρει? Για πάρε ένα backup το save σου και δοκίμασε να δεις. Εμένα από όλα όσα είδα και έχοντας στα χέρια μου τέσσερα διαφορετικά saves (τα δύο πολύ παλιά δυστυχώς), αυτό το συμπέρασμα έβγαλα. Ειδικά αφού τις τελευταίες μέρες, το μόνο που έκανα στο PS3 και το GT5 ήταν να μπαίνω για να παίρνω τις @#$@κάρτες και μετά έμπαινα στο μουσείο για να δω ποιες έχω διπλές για να τις στέλνω στους φίλους που έκανα ανταλλαγές (πρόσεχε, και εσένα σου έχω στείλει αρκετές).

Δεν θέλω να βρεθεί κάποιος να πει ότι έβαλα χέρι στο save μου. Δεν ασχολούμαι με CFW και hacks/glitches γιατί βαριέμαι όλα αυτά τα κόλπα, απλά θέλω να παίζω χωρίς πολλά - πολλά. Ναι έκανα και δύο διπλαρίσματα σε άλλους από όσο θυμάμαι (ένα X2010 και μία F2010 και αφού σιγουρεύτηκα ότι δεν υπάρχει πρόβλημα) αλλά ως εκεί. Απλό copy από το PS3 στο memory stick και πίσω, δεν το πείραξα καθόλου, το σφάλμα είναι 100% των δημιουργών του παιχνιδιού και είναι απλό να το επιβεβαιώσουμε νομίζω. Αρχικά φοβήθηκα ότι μέσω του σημερινού update πείραζαν τα saves σε usb ή δεν ξέρω και εγώ τί, αλλά μετά διαπίστωσα ότι το προηγούμενο μου save σε άλλο stick δουλεύει κανονικά αλλά είναι στα 3784ΚΒ περίπου.

Τέλος πάντων, εγώ βαρέθηκα και σπάστηκα με το GT5 πια, έχασα πόσες ώρες να δω τί φταίει οπότε τα παρατάω και πάω για ύπνο. Όποιος έχει μεγάλο save ας μπει και στο μουσείο να δει όλες τις κάρτες που έχει (εγώ είχα άνω των 400 διαφορετικών πριν το πρόβλημα) και αν περάσει τα 4165ΚΒ απροβλημάτιστα δεν ξέρω τί να πω.

james9
28-01-2011, 01:18
το εψαξα οπως σου ειπα κ εγω.για ολα φταινε οι καρτες στο μουσειο οι οποιες οταν τις βλεπεις μεγαλωνουν το μεγεθος του savefile. εμενα ειναι μονο 520kb π.χ. και εχω πανω απο 100 αμαξια και ειμαι lvl27/lvl23. απλα δεν εχω ασχοληθει καθολου με το μουσειο.

plakas
28-01-2011, 01:24
polyphony απλα suck my ......... πηγα αγορασα τιμονιερες gt5 2ο ps3 Και να μου καψεις το save;;;; που να σου καει η μιση σου περιουσια!!!!!!! ουστ fail fail fail !!!!!

ababapanos
28-01-2011, 01:30
Υπαρχει τροπος να μπορουμε να κανουμε backup τα save μας σε καποιον εξωτερικο σκληρο η usb stick ετσι ωστε για παν ενδεχόμενο να μπορουμε να το ανακτησουμε απο εκει?

xforis78
28-01-2011, 01:52
Υπαρχει τροπος να μπορουμε να κανουμε backup τα save μας σε καποιον εξωτερικο σκληρο η usb stick ετσι ωστε για παν ενδεχόμενο να μπορουμε να το ανακτησουμε απο εκει?

ναι μπορείς, πατα τρίγωνο πάνω στο save του gt5 και μετά copy σε stick η σκληρό ότι έχεις συνδεμένο.

ababapanos
28-01-2011, 03:35
τι ειναι καλυτερο για τα saves του GT5, να κανουμε backup τα saves με το Δ και copy, η να κανουμε backup τα δεδομενα ολου του δισκου? η δεν εχει διαφορα?

nikon
28-01-2011, 09:27
Nek είναι σίγουρο ότι φταίνε αυτά που λες και είναι έτσι όπως τα λες γιατί στο gtplanet κανείς δεν έχει αναφέρει κάτι.......έχεις δει κάπου αλλού να μιλάνε γι'αυτό;;;

Nek_Food
28-01-2011, 09:51
Το δικό σου που ξέρω ότι ασχολείσαι με το museum τί μέγεθος έχει φίλε μου;
^^ το βάζω έντονα και πάνω - πάνω φίλε Νίκο, όχι για να σου φωνάξω (αλίμονο), αλλά για να είμαι 100% σίγουρος ότι θα το δεις. Θεωρώ την απάντηση σου απόλυτα χρήσιμη για μία σύγκριση με το δικό μου save και το πρόβλημα που έχω.

Δεν είμαι σίγουρος για τίποτα πλην του ότι έχασα το τελευταίο save μου, ενώ ένα προηγούμενο λειτουργεί ακόμη. Διαφορά μεταξύ τους; 3 μέρες περίπου, δεν ξέρω πόσα αυτοκίνητα (1 από δώρο που με στεναχώρησε) και κάπου πάνω από 30~40 νέες κάρτες.

Πάντως, όλα όσα διάβασα σε 2 φόρουμ του εξωτερικού (1 Γερμανικό + 1 Γιαπωνέζικο νομίζω) σε αυτό το συμπέρασμα με οδηγούν. Δεν έχει πρόβλημα μάλλον στο να "συλλέγεις" τις κάρτες, όσο το να μπαίνεις στο μουσείο και να τις βλέπεις. Εγώ τις έβλεπα κάθε μέρα για να δω τις διπλές και αυτό φαίνεται ότι μεγαλώνει το μέγεθος του αρχείου. Αν λάβεις υπόψη 400 κάρτες Χ 10KB = 4000KB + 1,4KB X 150 αυτοκίνητα = 210ΚΒ, πρόχειρα - πρόχειρα πάνω από τα 2048 x 2 = 4048 (έχω και κάποια βίντεο/φωτογραφίες δεν θέλει μάλλον πολύ).

Το ότι δεν έχεις δει κάποιο σχόλιο σε άλλο διαδεδομένο ακόμη, αυτό μπορεί να σημαίνει ότι α) πολύς κόσμος δεν ασχολείται με το μουσείο άρα θεωρητικά είναι ασφαλής β) δεν έχουν μαζέψει όλοι τις ίδιες κάρτες με εμένα ακόμη άρα δεν έχουν φτάσει το όριο των 4ΜΒ και γ) ότι πολλοί μπορεί να την έχουν πατήσει αλλά να μην έχουν αναφερθεί σε αυτό το θέμα τόσο εκτεταμένα δ) δεν έχει φτάσει ακόμη ο χρόνος να σκάσουν όλα τα saves των 4ΜΒ καθώς θέλει επιμονή στην συλλογή των καρτών του μουσείου (κάτι που δεν έκανα και εγώ από την αρχή).

Ωστόσο, με το τελευταίο save, με το που έπιασε τα >4000ΚΒ μου βγάζει μήνυμα σφάλματος χώρου δίσκου [HDD < 32MB] 0x00000015 [217]. Το προηγούμενο που έχω και είναι 3784ΚΒ δουλεύει κανονικότατα. Και τα δύο έχουν τα ίδια αρχεία που βλέπετε παραπάνω στο πρώτο post, πλην όμως αυτό που δουλεύει το GT5.1 έχει μέγεθος περί τα 1600ΚΒ ακόμη. Δοκίμασα και κάτι άλλο. Έφτιαξα νέο save το οποίο είχε φυσικά μόνο το GT5.0 με περί τα 400ΚΒ [έχω από την αρχή πάνω από 10 αυτοκίνητα από την signature], πήρα αυτό το αρχείο και το μετονόμασα σε GT5.2 και το έβαλα στο τελευταίο μου save. Ως δια μαγείας δεν μου έβγαλε μήνυμα 0x00000015 [217] και συνέχισε κανονικά, αλλά μετά από λίγο μου έβγαλε σφάλμα για corrupted file και μου έσβησε το save φτιάχνοντας ένα νέο από επάνω. Δεν σκέφτηκα να δοκιμάσω ένα νέο εντελώς κενό αν και δεν νομίζω να παίξει.

Εάν είναι κάποιος σε ξένα φόρουμ (εγώ δεν συμμετάσχω) ας μεταδώσει την είδηση, αφενός αν όντως υπάρχει πρόβλημα να προστατευτούν οι υπόλοιποι παίκτες, αφετέρου μπας και το πάρει γραμμή η PD και βγάλει κανένα patch/update.

Ευχαριστώ για την συμμετοχή και την συμπαράσταση. Δεν θέλω να σκορπίσω τον πανικό, αλλά καλό θα ήταν να δείξετε λίγη προσοχή με τα save σας. Εάν είναι άνω των 3000ΚΒ ΜΗΝ μπαίνετε στο μουσείο, πάρτε επειγόντως back-up του (να κρατάτε και ενδιάμεσα) και δείξτε μεγάλη προσοχή στο πως / πόσο αυξάνει το μέγεθος του.



Links:
http://translate.google.gr/translate?hl=el&langpair=de|el&u=http://www.gtrp.de/showthread.php%3F37122-Fehlermeldung-0x00000015-217-%28-quot-Nicht-gen%25FCgend-Speicherplatz-...-quot-%29 (http://translate.google.gr/translate?hl=el&langpair=de%7Cel&u=http://www.gtrp.de/showthread.php%3F37122-Fehlermeldung-0x00000015-217-%28-quot-Nicht-gen%25FCgend-Speicherplatz-...-quot-%29)

http://translate.google.gr/translate?hl=el&langpair=de|el&u=http://community.eu.playstation.com/t5/Technische-Hilfe-und-Tipps/Gran-Turismo-5-Fehlermeldung-0x00000015-217/m-p/12231515 (http://translate.google.gr/translate?hl=el&langpair=de%7Cel&u=http://community.eu.playstation.com/t5/Technische-Hilfe-und-Tipps/Gran-Turismo-5-Fehlermeldung-0x00000015-217/m-p/12231515)

To Ιαπωνικό δεν το βρίσκω από το γραφείο:

http://www.google.gr/search?q=gran+turismo+5+0x00000015+[217]&hl=el&prmd=ivns&source=lnt&tbs=clir:1&sa=X&ei=JmlCTdegN4Gw8QOw-a0o&ved=0CAkQpwUoAw

(http://www.google.gr/search?q=0x00000015+)

nikon
28-01-2011, 10:04
Δεν λέω ότι δεν ισχύει ότι έχεις πρόβλημα (σίγουρα θα έχεις αφού έχασες πράγματα) αλλά μου κάνει εντύπωση ότι κατέληξες τόσο γρήγορα στο συμπέρασμα για το τι φταίει......να σου πω την αλήθεια δεν κοίταξα το save μου αν και είδα και το pm που μου έστειλες στο ps3.....η μόνη ασχολία μου τελευταία με το μουσείο ήταν να μπαίνω και να σου στέλνω τις διπλές μου κάρτες αλλά μ'αυτά που λες μάλλον δεν θα ξαναμπώ.

Επίσης δεν κατάλαβα.....το να μπαίνεις και να βλέπεις τις κάρτες μεγαλώνει το save;;;;

Υ.Γ.:Nek ξέρεις την γνώμη μου για σένα και δεν τα λέω ούτε ειρωνικά ούτε γιατί δεν πιστεύω αυτά που λες απλά μου κάνουν εντύπωση.....το διευκρινίζω γιατί τα γραπτά πολλές φορές παρεξηγούνται.

Nek_Food
28-01-2011, 10:18
Ναι βρε, δεν υπάρχει πρόβλημα. Κατέληξα εκεί λόγω των στοιχείων που έχω αλλά και τα posts που διάβασα στα ξένα links. Στο ίδιο συμπέρασμα φτάνουν όλοι, ότι το μουσείο αυξάνει πολύ το μέγεθος του save και ότι εμένα "σκάλωσε" στα 2 x 2048 files (GT5.0 & GT5.1 - δεν δημιουργεί μόνο του το GT5.2).

Στοιχεία μου: τα συγκρίσιμα saves μου - μόνη διαφορά τα αυτοκίνητα και οι κάρτες μουσείου αυτές τις μέρες, δεν είχα άλλη αλλαγή από αγώνες κλπ αφού περίμενα να δω τα νέα seasonal γιατί δεν έχω πολύ χρόνο να κάνω το championship @ formula GT και τους endurance αγώνες (έπαιξα και λίγο Xbox 360).

To μέχρι χθες save μου, δούλευε κανονικότατα. Μπήκα στο GT-life πήρα τις νέες κάρτες (10) τις κατέγραψα - τις σύγκρινα - βρήκα τις διπλές και είδα ποιες δεν έχεις (ναι κρατάω αρχείο ποιες μου στέλνεις και σου στέλνω για να μην σου στέλνω τις ίδιες). Έστειλα αλλού ακόμα 2 και μετά πήγα στο community και πήρα τις 5 που μου έστειλες (1toyota/1WV/Renault/Ford? τις έχω σημειώσει). Βγήκα στο ΧΜΒ και μετά εκεί που ήμουν έτοιμος να το κλείσω, θυμήθηκα ότι πρέπει να στείλω ένα αυτοκίνητο σε έναν φίλο. Πήρα back-up στο stick και μετά πήγα να ξεκινήσω για να διαπιστώσω ότι στο ίδιο save που δούλευε 1 λεπτό νωρίτερα, τώρα έχει πρόβλημα "χώρου". Αυτό είναι το ιστορικό. Αρχικά πίστεψα ότι κάτι έγινε με το FW update και επειδή πήρα backup σε στικ μήπως αυτό προκάλεσε πρόβλημα, αλλά το άλλο μου save (έχω άλλα 3 διαφορετικά - 2 πολύ παλιά και 1 πιο πρόσφατο @ 3784ΚΒ) δουλεύει κανονικά.

Σόρυ κιόλας για την επιμονή μου, αλλά εάν όντως ισχύουν τα συμπεράσματα μου, καλό θα ήταν να το μάθουν όλοι για να μην υπάρχουν άλλες απώλειες και μάλιστα από κόσμο που έχει αφιερώσει περισσότερες ώρες, αλλά δεν έχει backup του save του (που να δουλεύει).

nikon
28-01-2011, 10:22
Mάλιστα......οπότε "Tο μουσείο θα παραμείνει κλειστό μέχρι νεοτέρας".:P

george13gr
28-01-2011, 12:54
ρε τι άλλο θα ακούσουμε ??????
εγώ κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής και είναι το save μου 1140mb
πως το φτάσατε ρε 4000+???
η αλήθεια είναι πως με μουσείο δεν ασχολήθηκα ποτε κ ούτε πρόκειται!!!

dspug7
31-01-2011, 12:55
παει και το δικο μου save..... level 9 a spec,level 8 b spec και καμια 20αρια αμαξια με τα περισσοτερα να εχουν φαει πολυ χρημα για βελτιωση... με το που παω να ξεκινησω το παιχνιδι μου βγαζει να επιλεξω γλωσσα και τρελαθηκα.βγαινω αμεσως και βλεπω οτι υπαρχει ενα corrupted με μεγεθος 266kb με ωρα 10 λεπτα πριν και ενα καινουργιο save απο πανω με 302kb με 20000cr. και 0 αμαξια... και δεν εχω ασχοληθει καθολου με το μουσειο.

Nek_Food
31-01-2011, 13:15
Αυτό νομίζω μπορείς να το σώσεις φίλε... απλά τα παίρνεις και τα δύο στο PC σου (κράτα και κανένα αντίγραφο) και μεταφέρεις από το παλιό (corrupted) το GT5.0 και το param.pfd (ή μήπως το param.sfo) στον φάκελλο του άλλου με overwrite. Το δοκιμάζεις και εάν είσαι τυχερός θα παίξει. Κάποιος χρήστης στο φόρουμ μας, είχε τέτοιο πρόβλημα και κάπως έτσι το έλυσε επιτυχώς αν θυμάμαι καλά. Θα ψάξω να βρω το Post του και θα σου το πω.

Nek_Food
31-01-2011, 13:41
Έλα το βρήκα:
http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?p=263429#post263429
Ελπίζω εσύ να είσαι τυχερός.

Επίσης, ακόμα και να "διώξετε" τις όποιες κάρτες έχετε στο μουσείο δεν αλλάζει το μέγεθος του save (έκανα και καθαρισμό προσωρινών αρχείων), μάλλον τα κρατάει για μελλοντική χρήση, ή τα αρχεία του Save (GT5.x) αυξάνουν με κάποιο γραμμικό τρόπο που δεν επιτρέπει αφαίρεση δεδομένων από αυτά (αφού π.χ. οι πρώτες εικόνες βρίσκονται λογικά στο GT5.0).

Επειδή, θεωρώ ανήκουστο να μην το είχε προβλέψει η PD στον αρχικό σχεδιασμό της και κάποιος από αυτούς εκεί μέσα, θα έχει άπαντα στο save του, θα είδαν ότι το μέγιστο μέγεθος θα είναι κάτω των 32ΜΒ (που ζητάει στο error code) και όλα θα ήταν καλά. Μετά όμως έβγαλαν το update που ενεργοποιούσε την μεταφορά σβήνοντας το lock, οπότε κάποια βλακεία θα έγινε εκεί που μπορεί να μην την έχουν πάρει γραμμή ακόμη. Όσο έχει τα αντίστοιχα αρχεία έτοιμα καλώς (εννοώ τα GT5.x), στην δημιουργία νέων έχει πρόβλημα. Oπότε αναρωτιέμαι μήπως δεν είναι το ταβάνι τα 4ΜΒ όπως αρχικά υπέθεσα αλλά μπορεί να είναι και τα 2ΜΒ για όσους δεν έχουν ακόμη το αρχείο GT5.1 στο save τους λόγω μεγέθους. Θα πρότεινα και σε εσάς που ίσως πλησιάζετε αυτό το νούμερο προσοχή και backup.

Εγώ θα ξαναμπώ αύριο μεθαύριο που θα έχω μαζέψει νέες κάρτες στο μουσείο, να "εξαναγκάσω" το υπάρχον λειτουργικό save μου να "πατήσει" πάλι τα >4ΜΒ να δω αν θα κάνει πάλι το ίδιο ή αν ήταν τελικά κάτι random που απλά συμβαίνει σε Χ χρήστες μια στο τόσο (πάλι βέβαια πιστεύω ότι χρειάζεται προσοχή και κάπου - κάπου ανάλογα και με την πρόοδο σας να παίρνετε backup το save σας, αφού σας δίδεται αυτή την δυνατότητα). Προσοχή, δεν θέλω να σπείρω τον πανικό, περισσότερο να επιστήσω την προσοχή σας.

Μην ξεχάσω: οι φωτογραφίες και τα βίντεο σας αποθηκεύονται στον σκληρό δίσκο στο game data μάλλον.

dspug7
31-01-2011, 14:36
κατι τετοιο παιδευομαι να κανω φιλε μου. το κακο ειναι οτι στο corrupted ειχε μονο το κυριο αρχειο και ενα png, δεν ειχε το PARAM.PFD. προσπαθω διαφορες αλχημειες με ενα παλιοτερο save που ειχα κρατησει και με ενα νεο που εκανα παλι αλλα τζιφος. θα δοκιμασω και με hex editor μηπως και...

ababapanos
31-01-2011, 18:08
τελικά σύμπτωση επαναλαμβανόμενη παύει να ειναι σύμπτωση. το παιχνίδι εχει μεγάλο πρόβλημα στa saves και ακόμα κοιμούνται να το διορθώσουν. ήδη τόσος κόσμος εχει χάσει δεκάδες ωρες παιχνιδιού.

Εγω απο σήμερα εχω ενα υsb stick μονίμως πανω και κάθε μερα που τελιωνω κανω και backp το save , αρα αν γινει η στραβη θα χασω μονο 1 μερα παιχνιδιου

Nek_Food
01-02-2011, 10:36
ΟΚ, να δοκιμάζεις πρώτα αυτό που έχεις στο PS3 πριν σβήσεις το έτερο από το stick σου γιατί εγώ έτσι την πάτησα. Έπαιξα, βγήκα κανονικά, έσβησα το save μου από το στικ και αντέγραψα το κανονικό. Πήγα μετά να παίξω και δεν δούλευε κανένα από αυτά, δεν παίζει undelete γιατί έχοντας τα ίδια στοιχεία είχε κάνει overwrite, ευτυχώς όμως είχα ένα παλαιότερο σε άλλο account. Μπορείς δηλαδή να στέλνεις το save σου από το ένα profile στο άλλο (που ΔΕΝ παίζεις GT5) σαν να έχεις ένα επιπλέον memory stick επάνω (βέβαια αν τα τινάξει το PS3/δίσκος δεν σε σώζει αυτό). Δηλαδή μην επαναπαυθείς στο 1 back-up, κράτα το ανά εβδομάδα και σε άλλο μέσο (π.χ. Η/Υ ή άλλο στικάκι).

ilias78
01-02-2011, 21:58
εγω δεν εχω κανει ακομα update μονο κ μονο για να μη χασω το save μου. θα περιμενω να ακουσω το ξυπνητηρι της pd πρωτα και μετα.

dspug7
02-02-2011, 00:04
το αστειο ειναι οτι τα save απο την παλιοτερη εκδοση δεν ειναι 100% συμβατα με την νεα. αφου καταστραφηκε το save μου περασα αυτο που ειχα backup το οποιο ηταν απο πριν κανω το update σε 1.05, και τα εικονιδια στο garage των αυτοκινητων που ειχα πριν δεν μου τα δειχνει, μονο οσα περνω τωρα δειχνει.

Nek_Food
02-02-2011, 10:44
Δεν έχει να κάνει με αυτό, αν δεν ήταν συμβατά δεν θα σου το διάβαζε καθόλου. Αυτό δεν είναι καθόλου πρόβλημα, πας στο αυτοκίνητο που θέλεις στο γκαράζ και πατάς το Δ μετά επιλέγεις το δημιουργία μικρογραφίας και Τσουπ, να οι εικόνες. Αυτό είναι εύκολο αν έχεις μικρό γκαράζ βέβαια, εμένα που μου έκανε το ίδιο στα μισά από τα 150 αυτοκίνητα που έχω, οπότε επειδή βαριέμαι δεν ασχολούμαι. Δεν είδα αν έχει κάπου να το κάνεις μαζικά για όλα.

Νέο κρούσμα ακριβώς στο ίδιο μέγεθος με εμένα:
4165ΚΒ
http://www.gtxf.net/showthread.php?p=712715
Ι can see a pattern here, or what?

nikon
02-02-2011, 11:07
Πάντως το δικό μου save που είδα χθες έτσι από περιέργεια είναι 1100+κάτι ψιλά οπότε να υποθέσω ότι το πρόβλημα θα το έχουν όσοι ασχολούνται πολύ με τις κάρτες;;;;

dspug7
02-02-2011, 18:02
Δεν έχει να κάνει με αυτό, αν δεν ήταν συμβατά δεν θα σου το διάβαζε καθόλου. Αυτό δεν είναι καθόλου πρόβλημα, πας στο αυτοκίνητο που θέλεις στο γκαράζ και πατάς το Δ μετά επιλέγεις το δημιουργία μικρογραφίας και Τσουπ, να οι εικόνες. Αυτό είναι εύκολο αν έχεις μικρό γκαράζ βέβαια, εμένα που μου έκανε το ίδιο στα μισά από τα 150 αυτοκίνητα που έχω, οπότε επειδή βαριέμαι δεν ασχολούμαι. Δεν είδα αν έχει κάπου να το κάνεις μαζικά για όλα.

Νέο κρούσμα ακριβώς στο ίδιο μέγεθος με εμένα:
4165ΚΒ
http://www.gtxf.net/showthread.php?p=712715
Ι can see a pattern here, or what?

ουτε που ειχα παρατηρησει οτι υπαρχει αυτο το μενου! οταν παιζεις σε 22αρα crt τηλεοραση αυτα παθαινεις... γυρω στα 10 αυτοκινητα ειχα χωρις thumbnail, ευχαριστω για την πληροφορια!

Σταυρος
03-02-2011, 01:49
Παιδια εχει δικιο το παληκαρι με το οριο των SAVE....
Ακριβψς τα ιδια εχω και εγω ειχα ενα save 4265......
Και μολις το εκανα copy προς το Play......μου το εκανε 4165.....
Στο οριο δηλαδη που δε σου "πεταει το error......
ΜΑΛΑΚΙΕΣ της Polyphony......

Nek_Food
03-02-2011, 11:37
Η διαφορά ολίγων KB που αναφέρεις μπορεί απλά να προκύπτει από την διαφορά του λειτουργικού στα memory sticks (FAT32) και του PS3 (CellOS). Πάντα τα backed up saves της κονσόλας σου στα άλλα μέσα (usb sticks) θα "φαίνονται" λίγο μεγαλύτερα εξαιτίας της δομής του μέσου αποθήκευσης από το εκάστοτε λειτουργικό και ανάλογα φυσικά το μέγεθος του save σου.

Δυστυχώς η πείρα μου λέει το save σου ήταν ήδη προβληματικό με το που βγήκες από το παιχνίδι και επειδή δεν το είχες αντιληφθεί, απλά αντέγραψες αυτό το ελαττωματικό save στο memory stick σου. Ελπίζω να είχες κάποιο παλαιότερο και να μην κλαις όλα όσα έκανες.

ababapanos
04-02-2011, 00:35
εγω ειμαι lvl 7 και το save μου ειναι 399 kb, άρα να περιμένω και εγω σιγά σιγα την αύξηση στα 4mb

Nek_Food
04-02-2011, 11:19
Όχι αν δεν ασχοληθείς με το museum και τις κάρτες του. Θα παρατηρήσεις μεν αύξηση με την πρόοδο σου και την αύξηση των οχημάτων στο γκαράζ σου αλλά όχι δεν θα φτάσεις έτσι στα 4165ΚΒ.

Έχω παρατηρήσει μία μικρή αύξηση 2ΚΒ κάθε φορά που τρέχει το παιχνίδι το οποίο μάλλον είναι σε συνδυασμό και με τα κάπου 1,4ΚΒ που λένε για το κάθε αυτοκίνητο. Εσένα τα 399ΚΒ για να φτάσουν τα 4165ΚΒ που έχουν επιβεβαιωμένα πρόβλημα έχεις πολύυυυυυυ δρόμο (λογικά μόνο με αγώνες και 1000 αυτοκίνητα δεν θα φτάσεις ποτέ).

Άντε να είσαι λίγο πιο προσεχτικός όταν θα φτάνει γύρω στα 2000ΚΒ (κάπου εκεί δημιουργεί το πρώτο αρχείο GT5.1 που δεν ξέρω αν και εκεί "σκαλώνει" ή όχι), αλλά και εκεί δεν ξέρω αν θα φτάσεις αν ασχολείσαι μόνο με αυτοκίνητα και αγώνες.

Επιβεβαιωμένα από ό,τι βλέπουμε και διαβάζουμε για όλα στο θέμα μέγεθος αρχείου save φταίει το museum. Αν δεν ασχοληθείς μαζί του θεωρητικά είσαι ασφαλής (τουλάχιστον από αυτό το συγκεκριμένο πρόβλημα, γιατί έχει παρουσιάσει και άλλα). Αν έχεις και κάνα usb stick, τσίμπα και κανά back-up για σιγουριά και φύλαγε το στον H/Y για να έχεις σταδιακά δυο - τρία για επιπλέον ασφάλεια.

- Μπορείς αν θέλεις και αισθάνεσαι σίγουρος, να πάρεις back-up και μετά να κάνεις μία βόλτα από το μουσείο και να ανοίξεις όλες τις εταιρείες μία προς μία και να κατέβεις σε όλα τα νούμερα που έχουν (να δεις τα κείμενα δηλαδή). Αυτό για να δεις από περιέργεια, πόσες κάρτες έχεις και πόσο θα αυξηθεί το μέγεθος του save σου. Μετά φυσικά μπορείς να το διαγράψεις από το PS3 και να επαναφέρεις το back-up σου με τα 399ΚΒ για καλύτερα.

Σταυρος
04-02-2011, 22:06
Και τι να λεει...?
Δε θα ασχολουμαστε με τις καρτες για να μας τρεχει το παιχνιδι....?
Ωραια δουλέια εκανε η Polyphony να τη χαιρονται....
ΜΙΣΟ ΔΟΥΛΕΙΕΣ.....

GIORGOS_VSF
05-02-2011, 20:53
Παιδια συγνωμη αν ειναι off topic αυτο που θα ρωτησω αλλα δεν ηξερα που να το γραψω!
Μερικες μερες τωρα εχει σταματησει να μου δειχνει τις μικρογραφιες των αυτοκινητων μου στο Garage. Ξερετε τι μπορει να φταιει για αυτο και αν προμυνειεται καποιο μεγαλυτερο προβλημα??
Παρμπιπτοντως σημερα αλλαξα και σκληρο δισκο στην κονσολα μου. Απλα, περασα τα σαωεσ σε ενα στικακι και ολα δειχνουν καλα, περα απο το προβλημα με τις μικρογραφιες. Παιζει να υπαρχει και αλλο προβλημα?
Ευχαριστω!

GIORGOS_VSF
05-02-2011, 20:54
Saves ηθελα να πω...!

Σταυρος
05-02-2011, 23:20
Σε καθε αυτοκινητο αμα πατησεις τριγωνο σου λεει για δημιουργια μικρογραφιας.....καπου
Εντωμεταξυ οταν πατας τετραγωνο σου αλλαζει τα thuμbnails σωστα......?
Ε σε καθε αυτοκινητο θα πρεπει να κανεις αυτο.....
Το δημιουργια μικρογραφιας.....
Γιατι οσο αλλαζεις με το τετραγωνο....
Δε θα στα κανει σε ολα πχ......
Αν εχεις ενα Lexus.....
Θα πρεπει να κανεις δημιουργια μικρογραφιας και στα 3 πατηματα των thumbnains που σου βγαζει...
;)

Σταυρος
05-02-2011, 23:22
Aυτο το εχω γραψει εγω παιδια.....
Και επειδη εχουν και αλλοι αυτο το προβλημα το εχω γραψει στα Αγγλικα....
The problem is CLEARLY at the save limit.....

I'm gonna tell you how did i ended that.....

Just do that thing.....

Start the game offline.....and go in GT WORLD OFFLINE......without giving you any cards.....


If you buy a car at that point when the game is ok and it starts ok of course the game will autosave.....


You go out of the game and back in it's gonna give the error AGAIN....0x00000015{217}


If you gonna start the game offline......do nothing go out and in again.....it will NOT show you the error....(at least that what happends to me)


Sell about 3-4 cars.......


Get out and get in the game again....


Everything ok.......!!! At least at me......


Buy only ONE car an it's NOT gonna give you the error......

I SAY IT AGAIN AT LEAST AT ME.......

Then you gonna see that the problem is NOT ONLY in the Museum cards.......

Maybe....

I test it like that and.......

I have those results....


If you sell 4 cars and buy 4 cars after you get out and get in the game OFFLINE MAYBE.......it's NOT gonna give you the error.....


If you sell 4 cars and buy 5.....IT'S GONNA GIVE YOU THE ERROR......

I hope you understand.....

Sorry for my bad English...

PLEASE REPLY.......

PLEEEEAAAASEEEEE......

The more same issues the more clearly BUG DESTINATION......
:yes:

GIORGOS_VSF
08-02-2011, 12:55
παιδια να ρωτησω κατι σχετικα με τα save.
πως μπορουμε να περασουμε στο ps3 save του gt απο τον υπολογιστη?
Save που δεν ειναι δικα μας?

GIORGOS_VSF
08-02-2011, 12:56
Και κατι ακομα, γινεται να παρω καποιο αμαξι απο το seve που εχω στον αλλο μου λογαριασμο στην ιδια ομως κονσολα?

Nek_Food
08-02-2011, 13:39
Αυτοκίνητο που έχεις σε ένα λογαριασμό μπορείς να το στείλεις σαν "δώρο" στον άλλο λογαριασμό. Φεύγει από το ένα και πάει στο άλλο.

Να κάνεις χρήση save αρχείου του GT5 άλλου id / παίκτη σαν δικό σου, δεν νομίζω ότι γίνεται. Μπορεί βέβαια να έχει αλλάξει κάτι επί αυτού και να μην το γνωρίζω, αλλά να σου πω είμαι και ολίγον αδιάφορος σε ένα τέτοιο θέμα.

GIORGOS_VSF
08-02-2011, 15:16
ουτε εγω προκειται να βαλω save αλλο στο ps3 μου. Το συζητουσα ομως με ενα φιλο και λεγαμε οτι θα ηταν καλο να ειχαμε ενα προχορημενο save με λεφτα και αμαξια για δοκιμες κτλ σε ενα αλλο λογαριασμο. Και απλα ετσι απο περιεργια ρωταω μηπως γνωριζει καποιος.

gavros10
08-02-2011, 18:22
Νέο patch για το Gran Turismo 5

O ιθύνων νους της Polyphony Digital Kazunori Yamauchi επιβεβαίωσε πως το Gran Turismo 5 θα δεχτεί μία σημαντική αναβάθμιση στα μέσα του τρέχοντος μήνα, χωρίς ωστόσο να διευκρινίσει ακριβώς τι θα περιλαμβάνει το update

λογικα το update θα ειναι για τον χωρο του save και τα αμαξια απο το μουσειο
λογικα παντα

Σταυρος
08-02-2011, 20:06
Που το διαβασες αυτο φιλε μου...?
Μπορεις να μας δειξεις καποιο Link...?
Ευχαριστω.....!!!

gavros10
08-02-2011, 23:15
Που το διαβασες αυτο φιλε μου...?
Μπορεις να μας δειξεις καποιο Link...?
Ευχαριστω.....!!!

φιλε οτι ειχε το αρθρο το εγραψα, δεν εγραφε κατι αλλο
επισης ειδα και ηταν σημερινο δημοσιευα ας πουμε

Σταυρος
09-02-2011, 03:01
Link μπορεις να βαλεις να το δουμε σε παρακαλω....?:first:

Nek_Food
09-02-2011, 09:47
Έτσι είπε ο Καζουνόρι στο tweeter του, πλην όμως είναι γνωστό ότι ο διαγωνισμός του GT5 στην Αμερικάνικη περιφέρεια είχε σοβαρά προβλήματα και ετοιμάζουν ένα update για αυτό, δεν ξέρουμε αν έχουν λάβει γνώση του προβλήματος και έχουν σκοπό να το επιλύσουν.

http://twitter.com/Kaz_Yamauchi
http://www.examiner.com/video-game-in-national/gran-turismo-5-new-update-coming

Hopefully we'll get the penalty system for cutting track & hitting walls updated asap for all the tracks!!

Στο GTplanet έχουν ξεκινήσει μία διαδικασία προτάσεων και αναφοράς προβλημάτων για το GT5. Δεν ξέρω αν είναι ημιεπίσημο και εάν θα λάβει γνώση η PD, πάντως έχει ανοίξει θέμα για το πρόβλημα, όποιος το αντιμετωπίζει και θέλει μπορεί να δώσει την ψήφο του σε αυτό (μέχρι και 3) μπας και αλλάξει τίποτα.
http://feedback.gtplanet.net/forums/96709-gt5-feedback/suggestions/1430969-fix-error-0x00000015-217-?ref=title

Σταυρος
09-02-2011, 15:31
Ευχαριστω παιδια.....

Nek_Food
13-02-2011, 11:08
Κάποιος ανέφερε το πρόβλημα στον Καζουνόρι, μάλιστα διάβασα ότι η Γιαπωνέζικη έκδοση δεν έχει το Μουσείο που είναι ο κύριος υπαίτιος του προβλήματος. Η απάντηση του στο tweeter είναι ότι στις 18 του μήνα θα βγει νέο update που θα διορθώνει το πρόβλημα:


Kaz has tweeted that this will be fixed in the forthcoming update coming out on February 18.
Here is the tweet: "次のアップデートで直ります。不便をかけて申し訳ない。"
Translates as: "It will be fixed in the next update. Sorry for the inconvenience."
The tweet was a reply to someone who asked him about the bug.

Kaz also said something about better customization of gear ratios.

Πηγή: http://www.gtplanet.net/forum/showthread.php?t=178287&page=9#post4822965

criter
13-02-2011, 12:02
Λες με το update να αφαιρεσουν το μουσειο και απο την Ευρωπαικη εκδοση εντελως;
Την προσθηκη δυνατοτητας καλυτερης ρυθμισης στις ταχυτητες νομιζω οτι την χρειαζοταν και ετσι θα μπορουμε να ρυθμιζουμε τις σχεσεις ξεχωριστα, μια-μια, και οχι συνολικα μονο το gear ratio, οπως ειναι τωρα.
Και το Gran Turismo Anywhere, το να παιζεις B-Spec απο το PC, Φεβρουαριο ειχαν πει οτι θα το προσθεσουν.

Εγω παντως δεν ειχα κανενα προβλημα με το save, αλλα κανω backup το save file καλου κακου, με αυτα που διαβαζω.

Σταυρος
14-02-2011, 03:19
Παιδια και ΕΓΩ του εστειλα για πολλα errors.....
Και για το ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΘΕΜΑ με το save limit.....
Για να δουμε.......
:)

Starlord
15-02-2011, 19:54
πάντως σήμερα που συνδέθηκα μετά από καμιά εβδομάδα στο GT5 έχει ανακοίνωση στην αρχική σελίδα του παιχνιδιού ότι το Μουσείο θα παραμείνει κλειστό για λόγους συντήρησης. Μάλλον κάτι θα διορθώσουν.

odytsak
15-02-2011, 20:58
http://img109.imageshack.us/img109/9784/granturismo5logob.jpg

Σήμερα μου παρουσιάστηκε σοβαρό πρόβλημα με το save του Gran Turismo 5. Από όσο το έψαξα και από ότι διαπίστωσα και από τα saves μου, το παιχνίδι μάλλον παρουσιάζει αδυναμία διαχείρισης αρχείων save άνω των 4048KB.

Tελικά Νεκτάριε είσαι πολύ μπροστά,
όταν το πρωτοπόσταρες δεν είχε ιδέα περί αυτού κανείς παγκοσμίως!!!:d055:

Nek_Food
15-02-2011, 21:56
Ω, μπα υπερβάλλεις, υπήρχαν κάποιοι άτυχοι δεξιά και αριστερά που είχαν φάει την ίδια τάπα και κλαίγονταν όπως και εγώ. ΟΚ, βέβαια εγώ με το που την πάτησα δεν κλάφτηκα τόσο όσο περισσότερο το έψαξα. Άμεσα θυμάμαι ενημέρωσα όσους είχα πάρε δώσε μέσω PS3 (παράλληλα σταμάτησα να στέλνω σε αυτούς κάρτες), μετά το έψαξα περισσότερο και αφού είχα όλα τα απαραίτητα στοιχεία από ιδία πείρα, το ανακοίνωσα και "επίσημα" στο φόρουμ. Δεν ήταν δύσκολο να διαπιστώσω και τα διάφορα (λιγοστά τότε) links με αναφορά σε αυτό το πρόβλημα να μου το επιβεβαιώσουν, ότι ήταν θέμα συγκεκριμένου bug και δη όλοι είχαμε το ίδιο πρόβλημα λόγω μεγέθους είχαμε το ίδιο failure pattern. Το πήγα ένα βήμα παραπέρα με το να παρατηρήσω και να πειραματιστώ με την συμπεριφορά των backed up saves μου. Από το μουσείο που έκανε κρα και το επιβεβαίωσα από τα ξένα links μέχρι το πρόβλημα αυτό καθ' αυτό. Στην αρχή θα θυμάται και ο Δημήτρης-James9 ήταν μόνο στα Γερμανικά και Ιαπωνικά(?), μετά πήρα και εγώ το θάρρος και έγραψα τα συμπεράσματα μου στο αντίστοιχο θέμα που είχε ανοιχτεί στο φόρουμ της Sony. Το θετικό είναι ότι έλαβε σχετικά γρήγορα γνώση ο κόσμος να προσέξει, μετά η ίδια η εταιρεία και πλέον (αν και καθυστερημένα κατά την γνώμη μου) λαμβάνει μέτρα για την αντιμετώπιση του.

Σταυρος
17-02-2011, 03:36
Ναι για να δουμε θα λαβει μετρα η θα κανουν καμια ΜΑΛΑΚΙΑ.....!!!

tsak77
19-02-2011, 13:42
Ξέρετε αν με το νέο patch διορθώθηκε το πρόβλημα;

odytsak
19-02-2011, 13:48
Διορθώθηκε...

tsak77
19-02-2011, 13:50
Thanks! Αν και χρησιμοποιούσα στικάκι, δεν γίνεται να ζεις με το φόβο...

Σταυρος
19-02-2011, 22:25
Παιδια ΔΕΝ διορθωθηκε μερικοι κενε στο Ιντερνετ οτι μικρινε για λιγο το save και οτι ξανα μεγαλωνει απλα εκαναν κά προσωρινό ....
Οποτε το νου σας...
Σε αλλους σβηστηκαν ΤΑ ΠΑΝΤΑ μετα το τελευταιο update....
Αυτοκινητα καρτες κορνες χρωματα....!!!
Δε νομιζω να εκαναν τιποτα το ιδιαιτερο.....

Σταυρος
20-02-2011, 18:49
Παιδια ΔΕΝ ΕΚΑΝΑΝ ΤΙΠΟΤΑ....
Δειτε....
http://www.gtplanet.net/forum/showthread.php?t=183331

Canto
20-02-2011, 18:54
Βασικα το link που ποσταρες δεν εχει καμια σχεση με το αν υπαρχει ακομα προβλημα με το save του gt5.Το διαβασες?

Ουσιαστικα γραφει ο τυπος οτι εχει καποιο προβλημα με το install αφου μολις χτες αγορασε το GT5.

Σταυρος
20-02-2011, 19:22
Ναι αλλα και αλλοι εχουν το ιδιο προβλημα....!!!
Αφου εχει ο τυπος χωρο στο σκληρο......!!!
Η κανω λαθος........sorry κιολας....!!!

Nek_Food
21-02-2011, 11:58
Προσοχή: το update "κατέστρεψε" όλα τα saves που είχαν πρόβλημα με το μέγεθος. Ήτοι ναι μεν "επανήλθαν" λειτουργικά αναγνωρίζοντας τυχόν πρόοδο σε A-spec & B-spec, Διπλώματα, credits, οδηγούς, κλπ τα οποία καταχωρούνται προφανώς στο site της PD, αλλά ουσιαστικά τα garage όλων όσων είχαν το πρόβλημα αυτό άδειασαν από τα αυτοκίνητα τους. Μόνο όσα κέρδισαν ή τους δόθηκαν δώρο από κάποιους αγώνες αναγνώρισε το παιχνίδι και τίποτε άλλο. Ουσιαστικά είναι ένα μπάλωμα για όσους δεν είχαν προγενέστερο back up για να σώσουν το level και την πρόοδο τους στους αγώνες/διπλώματα, αλλά όχι κάτι παραπάνω. Οπότε όσοι έχετε κάποια καλύτερη επιλογή - άλλο back up ίσως θα ήταν καλύτερα να την προτιμήσετε.

Εγώ το παράτησα το παιχνίδι μετά από αυτά και αυτά, οπότε δεν ξέρω πότε θα ασχοληθώ πάλι να επιβεβαιώσω αν όντως ξεπεράστηκε ή όχι οριστικά το πρόβλημα αυτό με το μέγεθος (κάπου πήρε το μάτι μου κάποιους που αναφέρουν ότι έχουν πάλι το ίδιο πρόβλημα - δεν ξέρω - δεν το επιβεβαιώνω μέχρι να δοκιμάσω εγώ). Σόρυ κιόλας, αλλά μετά από 2,5 μήνες συνεχούς ενασχόλησης η αναγκαστική αυτή παύση λόγω του save μου ήταν εκτός από ξενέρα και που με έβγαλε από τον ρυθμό μου. Τώρα πιάνω παιχνίδια που είχα παρατήσει όπως το GoW III και φυσικά σήμερα βγαίνει το Killzone 3.

Θα πρότεινα πάντως να μην επαναπαυτείτε σε όποια ανακοίνωση και να παίρνετε back-ups που επιβεβαιωμένα λειτουργούν (ήτοι πριν σβήσετε το προηγούμενο να δοκιμάσετε ότι το τελευταίο σας δουλεύει μία χαρά). Μπορεί να διορθώθηκε μεν αυτό αλλά δεν ξέρετε τί άλλο μπορεί να βγει στο μέλλον. Γιατί όχι να μην κρατάτε στον Η/Υ σας κάποια παλαιότερα back-up για επιπλέον ασφάλεια και να τα "κατηγοριοποιείτε" ανά ημερομηνία.

Σταυρος
23-02-2011, 15:12
Εγω ευτυχως.........μεχρι στιγμης δεν εχω τετοιο προβλημα................
Ιδωμεν.....!!!

Σταυρος
25-02-2011, 18:01
ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΛΥ ΣΑΠΙΛΑ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ.....
ΠΑΙΖΩ 11 ΩΡΕΣ ΤΗ24ΩΡΗ NURBUGRING....
ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΥΝΔΕΘΕΙ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΘΟΛΟΥ...
ΚΑΙ ΞΑΦΩΙΚΑ ΤΙ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΕΚΑΝΕ Η ΜΑΛΑΚΙΑ....
ΜΠΗΚΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΟ UPDATE ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ......
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.....
ΣΤΗΝ ΕΤΣΙ.....ΜΠΗΚΕ ΕΝΩ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΣΥΝΔΕΘΕΙ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ....
ΕΙΝΑΙ ΙΛΙΘΙΟΙ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗ POLYPHONY ΠΟΛΥ ΒΛΑΚΕΣ.....
ΝΑ ΜΗ ΠΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ......
ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΙ ΒΡΙΣΙΕΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΕΒΓΑΛΕ ΑΠΟ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΜΟΥ Η ΜΑΛΑΚΙΑ......
ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

odytsak
25-02-2011, 18:18
Βάλε αν μπορείς τον οδηγό πως γίνεται να συνδέεσαι στο internet
ενώ το έχεις απενεργοποιημένο και ενώ τρέχεις ήδη το παιχνίδι.

Το έχω προσπαθήσει αρκετές φορές στο παρελθόν αλλά έπρεπε να βγω από το παιχνίδι
να ανοίξω το internet από τις ρυθμίσεις του ΧΜΒ και να ξανατρέξω το παιχνίδι.

Με τον οδηγό σου θα κάνεις ευκολότερη τη ζωή όλων μας.

Σταυρος
25-02-2011, 18:50
Ποιον οδηγο μεγαλε.....;
A-spec επαιζα και δεν ειχα συνδεθει το PSN....
Ψεματα να πω.....;
To εχει ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ το παιχνιδι ο Ιαπωνεζος....
Ολη Η ΓΗ εχει προβληματα και αυτο ηταν αλλη μια Μ......Α!!!

odytsak
25-02-2011, 19:00
Δηλαδή με απλά λόγια, τρέχεις το παιχνίδι offline (settings-network settings-internet connection-off)
και ενώ είσαι μέσα στο παιχνίδι γυρνάς την σύνδεση στο on?

Σταυρος
25-02-2011, 19:17
Μεγαλε offline ειπα δεν ειπα οτι ειχα κλεισει τη Ethernet...!!!
Δεν υπαρχει δραστηριοτητα οταν δεν εχεις συνδεθει και μπεις στο παιχνιδι...
;)
Και με εκοψε μεσα στη πιστα ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.....
Και να υπηρχε δυνατοτητα να κανει το update ας το εκανε στο αρχικο περιβαλλον
Τι ΒΛΑΚΕΙΕΣ ειναι αυτες....
Εσυ οταν δεν εχεις συνδεθει στο PSN και πας να παιξεις online σε βαζει.....;
Ουτε καν.....
Οποτε γιατι να ΓΑΜΗΘΕΙ ετσι και να κανει στη π....α το Update....
Δεν ειναι ΗΛΙΘΙΟ αυτο το πραγμα....;

Nek_Food
28-02-2011, 11:31
To αν έχεις μπει στο PSN ή όχι είναι αδιάφορο όταν συνδέεσαι με το ρούτερ σου. Ωστόσο αυτό δεν είναι σφάλμα της PD αλλά ο σχεδιασμός της κονσόλας. Εμένα έπαιζα παλαιότερα το Call of Duty Modern Warfare 2 και δεν ήθελα να κάνω update γιατί ήμουν ingame και κάθε λίγο και λιγάκι μου πετούσε μαύρη οθόνη που με ενημέρωνε ότι έχει νέο update στο παιχνίδι, πατούσα cancel και συνέχιζα στο παιχνίδι κανονικά μέχρι την επόμενη φορά, ώσπου τα πήρα στο κρανίο και έκλεισα το ρούτερ για να μην μου ζαλίζει να νεύρα (είμαι wireless). Aλλά δεν καταλαβαίνω γιατί έκανε update δεν σου έδωσε την επιλογή να πατήσεις cancel και να επιστρέψεις στο παιχνίδι; Η ειδοποίηση είναι ουσιαστικά XMB warning δεν σε βγάζει από το παιχνίδι αν δεν του απαντήσεις θετικά στο update, μήπως βιάστηκες και έκανες λάθος επιλογή;

Σταυρος
01-03-2011, 01:37
Φιλε μου οταν πατησα το γκαζι μετα τα PIT.....εγινε.....!!
Ακραιο ε......?
Τη στιγμη που βγηκα απο τα PIT.....
Η γκαντεμια η ιδια....!!!
:P
Αλλα ειναι ΗΛΙΘΙΟ να μην εισαι συνδεδεμενος και να σου ζαλιζει τα α.....α να κανει το update....

Nek_Food
01-03-2011, 10:10
Το έχω πει και αλλού, άπαξ και είσαι συνδεδεμένος με το ρούτερ και αυτό έχει επιτυχή dsl γραμμή, τότε θεωρούμε ότι η κονσόλα είναι always online άσχετα αν έχεις κάνει sign in στις υπηρεσίες του PSN ή όχι. Δεν θέλεις να είσαι Online, βγάζεις καλώδιο ή αποσυνδέεσαι από το wireless. Μη νομίζεις, τα ίδια ισχύουν και για το X360 και όχι μόνο για το PS3, άλλο η σύνδεση με το DSL και άλλο η σύνδεση με το PSN.

Devil_7
09-04-2011, 00:26
Παιδιά help. Μόλις έκανα update τη 1,09 version και χάθηκε το save μου. Πήγα στα saves και υπάρχει ένα αρχείο corrupted. Φαντάζομαι θα είναι αυτό. Δεν ξέρω αν φταίει το update ή όχι. Φαντάζομαι δεν συνέβηκε σε κανέναν άλλο αυτό λόγω update, ε? Μπορώ να κάνω κάτι τώρα ή πάει και πάλι από την αρχή?

Nek_Food
11-04-2011, 14:40
Κάπου υπήρχε ένα workaround για τα corrupted saves... κάτσε να το βρω γιατί δεν το είχα γράψει εγώ αλλά κάποιος άλλος φίλος από εδώ μέσα.

Ο φίλος hollow ήταν το θύμα - τυχερός μιας και τα κατάφερε... δοκίμασε και εσύ:

http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?p=263429#post263429

εθνικος
12-05-2011, 03:25
παιδια καλησπερα...σας παρακαλω βοηθεια...αλλαξα το ps3 λογω προβληματος αλλα ειχα αποθηκευσει ολα τα saves των παιχνιδιων σε stickaki,ολα ειναι οκ εκτος του gt5.μου λεει πως το save data is another s user και δεν το αναγνωριζει και ξεκιναει απ την αρχη.please βοηθεια.ευχαριστω.

klark71
30-05-2011, 17:07
Τελικά, συνδεόμαστε online αν δεν θέλουμε να παίξουμε online ή θα υπάρχει πρόβλημα με την χωρητικότητα του save;

Nek_Food
30-05-2011, 18:58
Υποτίθεται ότι δεν υπάρχει πια πρόβλημα, ήταν μία πολύ παλιά ιστορία. Μπορείς να συνδέεσαι και να παίζεις κανονικά online, το πρόβλημα από ότι έδειξε το προκάλεσαν οι κάρτες του μουσείου και αυτό όταν τις έβλεπες στο μουσείο, αυτό νομίζω ότι το διόρθωσαν απλά έχω πολύ καιρό να ασχοληθώ με το GT5 οπότε δεν μπορώ να το επαληθεύσω εγώ ο ίδιος.

Vicarious
09-07-2011, 14:27
Εγώ που τώρα πήρα το παιχνίδι και δεν το έχω κανει ακόμα εγκατάσταση, άρα δεν έχω και save, θα έχω κάποιο πρόβλημα? Να παίρνω back-up?

Nek_Food
09-07-2011, 14:50
Να κάνεις οπωσδήποτε τα updates του παιχνιδιού για να μην έχεις πρόβλημα και εγώ θα σου πω ότι καλό θα ήταν να παίρνεις backup από όλα σου τα παιχνίδια (όσα το επιτρέπουν δηλαδή) και δη αυτά που είναι όχι απλά πολλών ωρών πρόοδος αλλά μηνών όπως του GT5. Για τα 5~6 ωρών campaigns που έχουν μερικά δεν είναι απαραίτητο, αλλά εάν έχεις περίσσιο στικάκι παίρνε από όλα. Καλύτερα να τα έχεις και αχρείαστα να είναι παρά να τα χρειαστείς και να μην τα έχεις.

antzer
17-07-2011, 19:03
Καλησπέρα.
Μετά από ένα πλήρες χάσιμο δεδομένων (λέβελ στο Α και Β spec, αυτοκινήτων και διπλωμάτων) μετά από μια διακοπή ρεύματος,:priest: πήρα σε στικάκι τα save από ένα φίλο.
Δυστυχώς, δεν μπορώ να παίξω παρόλα αυτά με το save του φίλου. Πιθανόν κάνω κάτι λάθος. Μπορεί κάποιος, παρακαλώ, να με καθοδηγήσει, στο τι πρέπει να κάνω;;

dspug7
17-07-2011, 22:32
Καλησπέρα.
Μετά από ένα πλήρες χάσιμο δεδομένων (λέβελ στο Α και Β spec, αυτοκινήτων και διπλωμάτων) μετά από μια διακοπή ρεύματος,:priest: πήρα σε στικάκι τα save από ένα φίλο.
Δυστυχώς, δεν μπορώ να παίξω παρόλα αυτά με το save του φίλου. Πιθανόν κάνω κάτι λάθος. Μπορεί κάποιος, παρακαλώ, να με καθοδηγήσει, στο τι πρέπει να κάνω;;

το καθε save ειναι κλειδωμενο με την εκαστοτε κονσολα. δεν μπορεις να κανεις κατι, απλα δεν δουλευει.

antzer
03-08-2011, 10:53
Καλημέρα
Στους αγώνες για έμπειρους, στα ιστορικά αυτοκίνητα δεν μου ανοίγουν οι 2 πίστες στο Α σπεκ και Β σπεκ. Γεμίζει ως το τέλος η μπάρα και κολλάει εκεί.
Είμαι λέβελ 33 στο Α και 25 στο Β. Και μάζευα 20,000,000 να πάρω το race car της φεράρι :-(
Γνωρίζει κανείς τι παίζεται;
Θα το εκτιμούσα αν μου απαντούσατε.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

tsak77
25-10-2011, 10:09
Με τη νέα αναβάθμιση όπου μπορεί κανείς να σώζει στους αγώνες αντοχής, έτρεξα τον 24ωρο του Le mans. Μετά από 6 μέρες περίπου παιχνιδιού, κάνω save 46 περίπου λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα (για να μη με βρει κανένας μπελάς, λέω τώρα εγώ...) και επιστρέφω στο παιχνίδι. 10 λεπτά αργότερα διακοπή ρεύματος. Μετά την εκίνηση του ps3 δεν με γυρίζει στην επανάληψη, αλλά στην βασική οθόνη του παιχνιδιού. Του κάνω την επανάκτηση αρχείων μέσα από τις ρυθμίσεις, χωρίς όμως να μπορεί να ανακτήσει τίποτα. Άραγε υπάρχει κάποιος τρόπος επανάκτησης του προσωρινού απ' ότι φαίνεται αρχείου; Στα saves του παιχνιδιού δεν βλέπω κάποιο αρχείο πέρα από αυτό της συνολικής μου πορείας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

MajereMP44
25-10-2011, 11:48
Δυστυχως φίλε εχασες την προοδο σου στο endurance...
Η μοναδικη περιπτωση γενικα καποιος να αποφευγει στραβη με το save ειναι να παιρνει backup.Θεωρητικα αν εκανες save στον αγωνα , μετα εξοδο και μετα επαιρνες ενα backup, τωρα θα μπορουσες να τρεξεις απο εκει που σταματησες. Το ειχε αναφερει και ενα παιδι (Nεk_Food) στο thread του Gran Turismo.

Ikaria Power
01-11-2011, 20:19
Καλησπέρα !!! Νέος στο forum αλλά με μεγάλο πρόβλημα !!! Από εχθές και όταν πάω να μπω στο gt mode δεν με αφήνει γιατί λέει ότι δεν έχω αρκετό χώρο στο σκληρό και ότι χρειάζονται τουλάχιστον 32mb αλλά εγώ έχω 21gb !!! Το ps3 δεν είναι σπασμένο και το δισκάκι είναι γνήσιο !!!

Nek_Food
02-11-2011, 16:19
Αυτό είναι το γνωστό πρόβλημα που περιγράφω στην αρχή, το μήνυμα σφάλματος που βγάζει το γράφω τελικά στην δεύτερη παράγραφο από ότι είδα. Κάνε τα update που έχουν κυκλοφορήσει για το GT5 και να παρακαλάς να την βγάλει καθαρή το save σου (που δεν θα στοιχημάτιζα λεφτά σε αυτό να πω την αλήθεια).

Ikaria Power
03-11-2011, 11:51
Αυτό είναι το γνωστό πρόβλημα που περιγράφω στην αρχή, το μήνυμα σφάλματος που βγάζει το γράφω τελικά στην δεύτερη παράγραφο από ότι είδα. Κάνε τα update που έχουν κυκλοφορήσει για το GT5 και να παρακαλάς να την βγάλει καθαρή το save σου (που δεν θα στοιχημάτιζα λεφτά σε αυτό να πω την αλήθεια).

Τα έχω κάνει όλα τα update και έχω σώσει και τα save data σε στικάκι, τι προτείνεις ;;;

Nek_Food
03-11-2011, 15:23
Αν δεν δουλεύει το save που έχεις και δεν έχεις άλλο παλαιότερο backed up save να παίξεις με αυτό, δυστυχώς εγώ προσωπικά δεν έχω να σου προτείνω τίποτα. Εμένα καταστράφηκε με τον ίδιο τρόπο το save μου και μου ήταν πλέον άχρηστο οπότε φόρτωσα ένα παλαιότερο back-up που είχα και συνέχισα εκείνο. Αν θέλεις μπορείς να ρωτήσεις στο επίσημο φόρουμ της Sony/GT5 μπας και έχουν κάτι να σου προτείνουν αυτοί.

http://community.eu.playstation.com/t5/Gran-Turismo/bd-p/65

jason22
17-01-2012, 01:53
πολυ εκνευριστικο αυτο το προβλημα.
εχω χασει τουλαχιστον 2-3 saves.
μετα εβαλα μυαλο και πλεον εχω μονιμα ενα usb stick για backup μετα απο 2-3 αγωνες.
ετσι καταφερα και εφτασα σιγα-σιγα level 21.
συντομα θα το συνεχισω το παιχνιδι γιατι το ειχα αφησει λογω απουσιας στις γιορτες.

klark71
31-01-2012, 14:50
Μου χάλασε το PS3, δεν είχα προνοήσει για back up, είχα σώσει όμως τα δεδομένα του παιχνιδιού σε stick. Φορτώνοντάς τα στην καινούρια κονσόλα, το μόνο πρόβλημα είναι η απουσία φωτογραφιών μερικών αυτοκινήτων στη σελίδα του γκαράζ. Υπάρχει κάποια ιδέα για διόρθωση;

Nek_Food
31-01-2012, 16:02
Μερικά είναι καλά, αν έλεγες πολλά θα ήταν πρόβλημα.

Δεξί κλικ (τι δεξί κλικ λέει ο βλάκας)

πάτα ΤΡΙΓΩΝΟ στην εικόνα του αυτοκινήτου και ανανέωση της με την αντίστοιχη εντολή που θα βρεις εκεί (δημιουργία εικόνας / create thumbnail).

Μαζικά δεν ξέρω αν γίνεται αλλά δυστυχώς νομίζω πως όχι. Επίσης, ανανεώνεται υποτίθεται αυτόματα το εικονίδιο όταν κάνεις αλλαγές στο αυτοκίνητο (το ανεβάζεις στο internet, του αλλάζεις χρώμα/ζάντες/κλπ) αλλά αυτός είναι ο πιο εύκολος και ανέξοδος τρόπος.

MajereMP44
31-01-2012, 16:42
Οπως τα λεει ο Νεκ απο πανω ειναι.Απλα μπορεις και μαζικα σε ολα τα υτοκινητα να σου εμφανισει τα εικονιδια.Το εκανα προσφατα π αλλαξα και γω κονσολα.

klark71
01-02-2012, 01:55
Το έκανα και πέτυχε (δημιουργία μικρογραφίας). Γίνεται και σ' όλα τ΄αυτοκίνητα ταυτόχρονα, με μία εντολή, απέτυχε όμως. Ευτυχώς που ήταν καμιά δεκαπενταριά μόνο. Ευχαριστώ παιδιά. Και κάτι άλλο, ανοίγετε κάθε φορά τις κάρτες μουσείου που δίνει κατά τη σύνδεση στο internet; Εγώ όχι, νομίζω ότι δημιουργείται πάλι πρόβλημα με τα saves...

MajereMP44
01-02-2012, 13:13
Υποτιθεται το εφτιαξαν αυτο το προβλημα με τις καρτες και το save.Αλλα μεταξυ μας αστο να παει στο διαολο το μουσειο...μην ασχολεισαι.Καλα κανεις και δεν τις ανοιγεις.
Αν θες να τα δεις λογικα ολο και καπου θα ειναι ανεβασμενες στο ιντερνετ η σε κανενα youtube.

ReDWeeD-1-
02-02-2012, 16:02
egw re paidia den antimetopisa pote kanena tetio provlima.. parakseno mou akougete

Oranje
07-02-2012, 14:28
Αν χρειαστει να αλλαξεις PS3 και μεταφερεις μεσω καλωδιου τα αρχεια απο το ενα στο αλλο θα δουλεψει το Save ή μηπως εχει αλλαξει η διαδικασια με τα update και φτανει μονο ενα stick?

ευχαριστω εκ των προτερων.

Nek_Food
07-02-2012, 14:33
Από το πρώτο update του παιχνιδιού το save του GT5 είναι ξεκλείδωτο και μπορείς να το αντιγράψεις/μεταφέρεις/κλπ μέσω USB stick.

savas
07-02-2012, 19:01
για να ρωτησω κι εγω κατι ρε παιδια εμεινα απο σκληρο και ολα τα save μου χαθηκαν
καποιος φιλος μου ειπε οτι αν βρω ενα παιδι με cfw κονσολα και του δωσω ενα save αλλο και ενα δικομου μπορει να το περασει στην κονσολα του και να μου το ξαναστειλει και να δουλεψει σε εμενα ειναι αληθεια αυτο ???
δεν μου κανει καρδια να ξαναρχισω απο την αρχη το gt5 αμα παιζει κατι τετοιο ειναι για μενα σωτηρια

Nek_Food
08-02-2012, 11:08
Δεν είμαι σίγουρος ότι θα δουλέψει το save του GT5 σε non jailbroken PS3. Δεν έχω ασχοληθεί με το όλο θέμα αλλά αν θέλεις δοκίμασε το παρακάτω μπας και κάνεις δουλειά μόνος σου:
http://www.ps3hax.net/showthread.php?t=19434
Κάπου στην 5η σελίδα γράφει κάτι για το save του GT5. Αλλιώς ρίξε πετονιά μπας και κάποιος με CFW εδώ μέσα μπορεί να σε βοηθήσει.
Αν το κάνεις μας λες κιόλας τί συμπεράσματα έβγαλες, κυρίως από εγκυκλοπαιδικό ενδιαφέρον και λιγότερο επειδή καίγομαι προσωπικά.

savas
08-02-2012, 15:48
αμα κανα παλικαρι που εχει cfw μηχανημα γουσταρει να βοηθησει για το πηραμα ας μου στηλει pm να το οργανωσουμε.

Sitmal21
12-04-2012, 18:30
Καλησπερα παιδια εχω το Gran Turismo 5 Prologue το ευρωπαικο και προσπαθω να βρω κανενα save που να ειναι τερματισμενο εχω βρει πολλα αλλα δεν καναν τα περνουσα με flash αλλα και παλι δεν γινοταν τιποτα μπωρει καποιος να με βοηθησει;θα του ειμουν ευγνωμων


υ.γ.
σορρυ για τα ορθογραφικα απλος βιαζομαι...

nickem7
22-05-2012, 23:00
Παιδιά έχω κι εγώ ένα πρόβλημα.Δεν ξέρω αν είναι σχετικό με αυτό το θέμα αλλά δεν μπορώ να ανοίξω καινούριο.
Αρκετές φορές μου κολλάει το GT στις εξής περιπτώσεις:
1.Όταν παίζω κάποιο πρωτάθλημα. Όταν τελειώσω μια πίστα και φορτώνει η επόμενη τότε η μπάρα πάει απελπιστικά αργά και άμα μετά από καμιά ώρα φτάσει στο τέλος κολλάει εντελώς. Είναι σπαστικό γιατί κάνεις restart και όλο το πρωτάθλημα πάει χαμένο...
2.Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και στα διπλώματα όταν πάω από το ένα στο άλλο(με το εικονίδιο που σε μεταφέρει απευθείας χωρίς να βγεις στην αρχή).
Πρώτη φορά θυμάμαι που μου είχε κολλήσει το GT ήταν όταν πήγα online να φτιάξω μια πίστα.

Έχει κανείς καμιά ιδέα, το έχετε ξανακούσει αυτό?

criter
23-05-2012, 01:49
^^
Κανε install το παιχνιδι στο σκληρο δισκο αν δεν το εχεις κανει, ισως γι΄αυτο αργει να φορτωσει. Καποιες φορες ομως παιζει ρολο και το δικτυο αν παιζεις συνδεδεμενος online και αργει παλι.

nickem7
23-05-2012, 18:23
Στο δίσκο το έχω...Δεν είναι μόνο ότι πάει αργά στο τέλος κολλάει εντελώς.Το έχω αφήσει κ 2-3 ώρες κ δεν κάνει τπτ. Συνδεμένος είμαι πάντα δε νομίζω ότι έχει σχέση αυτό γιατί το κάνει όταν φορτώνει την επόμενη πίστα σε πρωτάθλημα ή στα διπλώματα

Nek_Food
24-05-2012, 11:56
Δοκίμασε να μην είσαι συνδεδεμένος στο PSN, ει δυνατόν να μην έχει καν δυνατότητα πρόσβασης στο διαδίκτυο η κονσόλα σου (κλείσε το WiFi ή τράβα το καλώδιο) και δοκίμασε έτσι. Αν συνεχίσει, δοκίμασε από τα μενού του GT5 στα settings κάπου έχει μία επιλογή να "καθαρίσεις την cache" του παιχνιδιού αν θυμάμαι καλά, δεν είναι το ίδιο με το installed παιχνίδι. Αν συνεχίσει τα ίδια, επέλεξε την απεγκατάσταση - διαγραφή του παιχνιδιού πάλι από τα settings του και ως τελική επιλογή η δυστυχώς χρονοβόρα ολική απεγκατάσταση του και επανεγκατάσταση του (μαζί με τα δεκάδες updates - το κόβω περί τον μισό αιώνα πάνω κάτω). Μας λες αν έπιασε κάτι και τί ήταν αυτό τελικά. Προσοχή να διαφυλάξεις το save σου κάπου ασφαλές (σε κάποιο usb ή αντιγραφή του σε άλλο μη ενεργό account στην κονσόλα) ίσως αν δεν δουλέψει τίποτα από τα παραπάνω να το έσβηνες και αυτό σαν ύστατη προσπάθεια να δεις τί παίζει. Δοκίμασε ενδιάμεσα να δεις μην φταίει το δισκάκι σου (χλωμό) ή το laser της κονσόλας σου (πιθανό αλλά απευκταίο).

nickem7
24-05-2012, 17:08
Ευχαριστώ για τη βοήθεια!Ήδη έχω αρκετή δουλειά για να δοκιμάσω όσα μου είπες και θα χρειαστούν χρόνο.Ελπίζω να επιστρέψω σύντομα με θετικά αποτελέσματα!

akisgt
20-07-2012, 16:37
καλησπέρα και από μένα.Γνωρίζει κάποιος να μου πει πως μπορώ να πάρω τα save του gt5 απο μια κονσόλα σε άλλη? μου χάλασε το φατ και πήρε ενα slim και θελω να περάσω τα αρχεία μέσα.Γίνεται με console data trasnfer από τα settings? Η με backup?

miltos777
12-02-2013, 23:46
παιδια δεν κσερς κατι για αθτο το θεμα που λετε !!!!εγς θελς να μοθ πειτε το αλλο κατεβασα ενα save game apo απο internet to kanw απ το στικακι κοπι αλλα οταν πας να τρεξεις το παιχνιδι δεν το φορτονη με παει να κανς νεο παιχνιδι.....τι φτεει κσερει κανες?

zapee995
13-02-2013, 00:38
Στραμπουληξες τη γλώσσα σου;;

freakygeo
13-02-2013, 02:39
https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=CobZuaPMQHw

miltos777
13-02-2013, 18:25
εχεις δικιο ηταν λιγο βιαστικο το γραψιμο μου απαντηση μπρορει να μου δωσει καποιος ομως?

MajereMP44
13-02-2013, 18:49
Τα saves του gran turismo ειναι αποκλειστικα για το χρηστη που τα κανει.Δεν μπορεις με καποιου αλλου το save να παιξεις στο δικο σου profile.

zapee995
13-02-2013, 20:23
Εγω πως εχω την εντυπωση οτι κάποτε ειχα περασει τα saves του dirt κατεβασμενα απο το ιντερνετ; μηπως με κανενα editor;

MajereMP44
13-02-2013, 20:32
Δεν ξερω για το dirt συναδελφε :P για το gt ομως ισχυει αυτο που εγραψα.

nondas
23-02-2013, 21:29
νομίζω πως με τα τελευταία update που έγιναν τα saves ξεκλειδώθηκαν .