PDA

View Full Version : Προτιμήστε τα Ελληνικά από τα greeklish!!



NonBorn
07-10-2007, 18:58
Μετά από αρκετές επισημάνσεις μελών για τα greeklish και τον τρόπο που γίνονται τα post, σκέφτηκα να κάνω αυτό το post για να παροτρύνω τα μέλη του forum να κάνουν post γράφοντας με ελληνικούς χαρακτήρες...


1. Τα greeklish είναι για αρκετούς κουραστικά στα μάτια και επίσης ακατανόητα μερικές φορές...
Έτσι αν ψάχνεται μια απάντηση σε κάποιο θέμα και κάνετε post γράφοντας χρησιμοποιώντας greeklish μπορεί να αποθήσετε κάποιους χρήστες από το να διαβάσουν το μήνυμα σας και να σας απαντήσουν ίσως με κάποια χρήσιμη πληροφορία.


2. Τα Ελληνικά είναι σίγουρα πολύ πιο ευανάγνωστα και πιο οικεία από τα greeklish για όλους μας...
Δεν θα υπάρξει ποτέ περίπτωση να σταματήσουμε σε μία λέξη διαβάζοντας ένα post κάποιου μέλους για να καταλάβουμε τι λέξη έχει γράψει γιατί ο καθένας γράφει με διαφορετικό τρόπο greeklish. (Το χω πάθει άπειρες φορές :p :p)


3. Ένα απλό alt + shift είναι...
Δεν νομίζω να μας καθυστερήσει τόσο πολύ όταν έχουμε να κάνουμε post για κάτι ή να απαντήσουμε σε κάτι.. Είναι το πιο απλό και εύκολο πράγμα πιστεύω...


4. Σίγουρα το forum θα είναι πιο όμορφο αν αυτά που γράφουμε είναι στα ελληνικά...


Χρήσιμα links:
Greek TextBox 0.5 (https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/1193) - Δημιουργεί μια μπάρα πάνω στον firefox που μετατρέπει τα greeklish σε ελληνικά
http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp - Site που μετατρέπει τα greeklish σε ελληνικά με πάρα πολύ καλά αποτελέσματα... Δοκιμάστε το για να πειστείτε... ;)


Σίγουρα δε μπορώ να σας υποχρεώσω να γράψετε με ελληνικά μιας και τα greeklish δεν απαγορεύονται από τους κανόνες του forum απλά πιστεύω ότι όποιος μπορεί να κάνει μια προσπάθεια έστω και αν είναι λίγο κουραστικό στην αρχή ή πιο "δύσκολο" από τα greeklish τελικά θα χαρεί και ο ίδιος όταν συνηθήσει να γράφει στα ελληνικά και σίγουρα η εικόνα του forum τουλάχιστον οπτικά θα βελτιωθεί σε μεγάλο βαθμό! Ευχαριστώ για το χρόνο σας και περιμένω να ακούσω και την άποψη σας πάνω στο συγκεκριμένο θέμα!!

ProEvo
07-10-2007, 19:01
Μπράβο Non! Άρχοντας! :1appl:

WolfRathmA
07-10-2007, 19:07
Επιτελους... το κραταγα στο στομα μου και δεν ηθελα να το πω για να μην με πουν περιεργο. Γραψτε Ελληνικα ρε ρεμαλια! :p

Βλεπετε οτι και εγω που γραφω κανω πολλα ορθογραφικα λαθη. Αλλα και παλι ειναι πολυ ποιο ωραια εμφανισιακα αλλα και ευαναγνωστα... (ετσι δεν γραφεται; LoL :p )

Και αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι μερικα παιδια που γραφανε Ελληνικα το γυρισανε σε greeklish.. γιατι;

http://img91.imageshack.us/img91/9523/nogreeklish1sfyq0.gif

PDS
07-10-2007, 19:08
Eγο σταματεισα τα greeklish γοιατη ηθαιλα να βαιλτιωσο τιν ορθωγραφεια μου (:rofl::rofl:)

Περα απο την πλακα τωρα,οντως αυτος ηταν ο λογος που σταματησα τα greeklish και μπορω να πω οτι πλεον κανω πολυ σπανια ορθογραφικα λαθη;)
Στην αρχη με την βοηθεια του word.

Καλα δεν ημουν και εντελως ανορθογραφος αλλα εκανα μερικα λαθακια.
Οριστε ενα κινητρο ακομα λοιπον:)

WolfRathmA
07-10-2007, 19:11
Εγω ρεσυ ειμαι και δισλεκτικος... φαντασου... Παντος αν πεταχτει καποιος και πει οτι "δε μπορω δε ξερω να γραφω γρηγορα" μπουρου μπουρου μπουρου μπουρου, θα φει ξυλο :p LoL (πλακα κανω)

PDS
07-10-2007, 19:25
Εγω ρεσυ ειμαι και δισλεκτικος... φαντασου... Παντος αν πεταχτει καποιος και πει οτι "δε μπορω δε ξερω να γραφω γρηγορα" μπουρου μπουρου μπουρου μπουρου, θα φει ξυλο :p LoL (πλακα κανω)

Εχει πολλα καλα το να γραφεις ελληνικα.Με το να γραφεις greeklish ξεχνας και αυτα που ηξερες.:p
Σκεψου οτι ακομα και στο msn που γραφω greeklish προσπαθω να γραφω τις λεξεις σωστα.Θα γραψω Εllhnika και οχι Elinika.

Slay
07-10-2007, 20:22
α χαιρομαι πολυ για το extension για firefox, ομολογω οτι και εγω προτιμω 1000 φορες να γραφω σε greeklish, μην κοιτατε που εδω μεσα γραφω μονο ελληνικα, καποιος πρεπει να δινει και το καλο παραδειγμα.

NonBorn
07-10-2007, 20:30
ομολογω οτι και εγω προτιμω 1000 φορες να γραφω σε greeklish

Shame on u, Slay! :rofl::rofl::rofl:

Εγώ ευτυχώς λόγω πανεπιστημίου και εργασιών έμαθα να γράφω γρήγορα και στα ελληνικά οπότε πλέον μου είναι πολύ εύκολο...
Παρόλα αυτά αξίζει τουλάχιστον μια προσπάθεια. ;) Αν αναλογιστεί κανείς την ιστορία αυτής της γλώσσας.... Καλά καλά σταματάω θα γράψω έκθεση πάλι. :p

Alex
07-10-2007, 22:07
Φίλε Tasioski η ιστορία της γλώσσας μας είναι σίγουρα ένα πολύ μεγάλο θέμα.Όχι μόνο η Γιαννάκου άλλα πολλοί θα χαιρόντουσαν αν την εξαφανίζανε τελείως.
μας καταργήσανε το πολυτονικό σύστημα και έγιναν και προτάσεις απο "σπουδαίους" καθηγητές μας να καταργήσουμε την ιστορική μας γραφή και να υιοθετήσουμε την φωνητική.φέρω ένα παράδειγμα:"Ξερο πος ι φονιτικι γραφί χτιπάι άςκιμα ςτο μάτι τόν περιςοτέρον".Μας είναι άχρηστη λοιπόν η ορθογραφία μας και τα περιττά η-υ-οι-ει-ω-σ κτλ.
δέν χρειάζεται,μας λένε να ταλαιπωρείστε και να κουράζετε το μυαλό σας χωρίς λόγο.έπι 2 χιλιάδες χρόνια οι Έλληνες δεν είχαν κανένα πρόβλημα στο να μάθουν να γράφουν σωστά και τώρα ξαφνικά έμεις είμαστε ανίκανοι και θα κοπιάζουμε τζάμπα με όλους αυτους τους τόνους,τα πνεύματα και τόσα άχρηστα γράμματα...
Η ελληνική γλώσσα δεν είναι ένα απλό επικοινωνιακό μέσον.είναι σύστημα σκέψεως.Έιμαστε τύχεροι που μας έχει δοθεί απο τους προγόνους μας αυτό το θαυμαστό εργαλείο.
ο μεγάλος γλωσσολόγος Κρούτβιγκ Σαγρέδο είχε πεί:Τους ηλίθιους ανθρώπους εξυπηρετούν καλώς οι απλές και πρωτόγονες γλώσσες,οπως -για παράδειγμα-η αγγλική.Μια ανώτερη όμως ευφυία χρειάζεται να έχει στην διάθεση της μία πολυφασική γλώσσα,με ιδιαίτερες δομές,που να παρέχουν ένα ευρύ και πλούσιο πεδίο σκέψης,που να δημιουργούν διανοητικούς ορίζοντες,όπως ακριβώς η περίπτωση της κλασικής ελληνικής,που είναι η τελειότερη γλώσσα απ'όσες μέχρι σήμερα δημιούργησε η Ανθρωπότητα...
Ας κουραζόμαστε λοιπόν λίγο περισσότερο ωστέ να μήν γράφουμε με αυτά τα ανόητα Greeklish.
Ξέρω οτι "παρατράβηξα" το θέμα,άλλα ένιωσα την ανάγκη να γράψω όλα αυτά....
Ευχαριστώ!

Akolov
07-10-2007, 22:15
Σαν μέλος της κοινότητας αυτής στην οποία ανήκουμε όλοι , προτείνω ΔΡΑΣΗ και δεν θα πω απλά μόνο την άποψή μου . Επείδη εδώ είμαστε και λειτουργούμε σαν μια μικρή κοινωνία , έτσι και η δική μας κοινωνία όπως όλες , πρέπει να λειτουργεί με κάποιους κανόνες που είτε θα εναρμονίζονται με τα μέλη της είτε θα πρέπει να αναγκάζονται κάποιοι να τους ακολουθούν .

Προτείνω την δημιουργία ενός poll με το αν συμφωνούμε όλοι να δημιουργηθεί κανόνας για όλα τα μέλη που θα απαγορεύονται επιτέλους τα greekglish . Είμαστε ελληνική κοινότητα , και εφόσον το forum μας επιτρέπει να γράφουμε στα ελληνικά , Θα γράφουμε στα ελληνικά .

Εύχομαι ο τρόπος που τα λέω να μην δημιουργήσει αντιδράσεις αλλά όλοι να καταλάβουν ότι δεν είναι φυσιολογικό σε μία ελληνική κοινότητα να κάνουν Τσιου Τσιου τα μάτια μας να διαβάσουμε τι θέλει να πει ο καθένας όπως θέλει εκείνος θέλει να το γράψει. Τα greekglish φτιαχτηκαν επειδη δεν μπορουμε να επικοινωνήσουμε με ελληνικους χαρακτηρες στο Resistance για παράδειγμα....ΚΑΙ ΟΧΙ για την ευκολία μερικών αλλά το σπάσιμο των νεύρων των υπολοίπων για καθημερινή χρήση λες και το keyboard ή το software δεν υποστηρίζει ελληνικά...

Λοιπόν για να μην πολυλογώ εγώ παραξενύτηκα όταν πρωτό έγινα μέλος εδώ που δεν υπήρχε τέτοιος κανόνας , και για αυτό εκληπαρώ τουλάχιστον με δημοκρατικές διαδικασίες να δημιουργηθεί poll και αν όλα πάνε καλά θέσπιση κανόνων απαγόρευσης των greekglish.:wave:

ALEO
07-10-2007, 22:25
an den mou epitrapi na grafo opos egrafa pada,lipame alla den tha boreso na ksanagrapso sto forum efharisto ,gia sas bori na einai efkolo gia mena arketa diskolo
alla mia ke vlepo den ginete allios tha papso na grafo

blizard
07-10-2007, 22:31
Mέχρι να έχουμε Ελληνικά στον browser του ps3 πιστεύω δεν γίνεται και να απαγορευτούν τα greeklish... πάντως όλοι όσοι μπορούν πρέπει να γράφουν Ελληνικά.

Εξαίρεση όσοι είναι από άλλη χώρα και δεν ξέρουν την γλώσσα, ή όταν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.
Δεν υπάρχει το "γράφω έτσι λόγο ευκολίας" ... γιατί ταυτόχρονα δημιουργεί δυσκολία στην ανάγνωση.
(εμένα δεν με ενοχλούν, αλλά τουλάχιστον τα μεγάλα post κουράζουν άλλους, και δυσκολέυουν το search)

ps4
07-10-2007, 22:33
Συμφωνω απολυτα.

Παλια εγραφα greeklish στο msn ΜΟΝΟ, επειδη δεν ηξερα απο υπολογιστες και η ελληνικη γλωσσα δεν ειχε περαστει στο windows μου. Ω ναι. Ημουνα ασχετος τοτε.

Απο τοτε ομως ακομα και εκει γραφω ελληνικα.

Δεν ειναι τιποτα να πατησω ctrl+shift να αλλαξω την γλωσσα.

Προσωπικα επειδη ειμαι και σε αλλα forum (οχι για playstation) οταν βλεπω greeklish απλα δεν διαβαζω. Ποτε ομως.

Ελληνικα και παλι ελληνικα. :wave:

ALEO
07-10-2007, 22:45
κι ομως γραφω τελικα

ευχαριστω τον ifrit and milios :1appl:

greekteo
07-10-2007, 22:48
Ωραιο ποστ απο τον αγεννητο. Να πω και κατι αλλο. Θεωρω γραφοντας με greeklish ειναι σαν να υποτιμαμε την ελληνικη γλωσσα που εχει τοση μεγαλη ιστορια και αξια. Ειναι μια γλωσσα με αρμονια και μουσικοτητα. Ειναι η μονη γλωσσα που μπορει για μια εννοια να χει παρα πολλα συνονυμα.

Σας αφιερωνω αυτο απο το σχολειο :
Ω κοινόν αυτάδελφον Ισμήνης κάρα,
αρ'οίσθα ό,τι Ζευς τών απ' Οιδίπου κακών
οποίον ούχι νών έτι ζώσαιν τελεί

greekteo
07-10-2007, 22:52
Aleo δεν απαγορευεται να γραφεις με greeklish :p :p:p Λογικο ειναι να σου ειναι δυσκολο αφου μενεις χρονια στη Γερμανια.

ALEO
07-10-2007, 23:01
κανω μια προσπαθεια να γραψω για το καλο του φορουμ:notsay:

klepidas
07-10-2007, 23:02
ωραίο post nonborn θα προσπαθήσω να γράφω με ελληνικά από εδώ και πέρα

ALEO
07-10-2007, 23:06
μαλλον χρειαζετε πιο μεγαλη προσπαθεια το πληκτρολογιο μου αλλου εχει τα γραμματα γαμωτω

WolfRathmA
07-10-2007, 23:41
ALEO πιστευω οτι μπορεις εσυ να γραφεις με greeklish για τον λογο οτι εχεις Γερμανικο πληκτρολογιο... Δεν θα σε παρεξηγησουμαι...

gtakis
08-10-2007, 20:44
Ενα μπραβο κι απο εμενα στον nonborn που επιτελους εθιξε αυτο το θεμα και ολοι αρχιζουν και συνειδητοποιουνται...Η ελληνικη γλωσσα ειναι απο τα λιγα πραγματα που μας εχουν μεινει σαν λαος και αξιζει να την σεβομαστε και να την διατηρουμε.Επισης μην ξεχναμε πως,οταν γινοταν το ψηφισμα για το ποια θα ειναι η διεθνης γλωσσα η Ελληνικη εχασε για 1 ψηφο!!!:ohthedrama:(αν δεν κανω λαθος...)Δεν ειναι και λιγο αυτο ετσι?Επισης ενα μεγαλο μπραβο στα παιδια που προσπαθουν και γραφουν τωρα ελληνικα επιτελους.

blizard
08-10-2007, 20:51
Επισης ενα μεγαλο μπραβο στα παιδια που προσπαθουν και γραφουν τωρα ελληνικα επιτελους.
Σωστός...
Και θυμάμαι από όταν το είχα κάνει εγώ δεν είναι καθόλου εύκολο, αλλά σιγά-σιγά βελτιώνεται η κατάσταση.
(πάντα τα greeklish θα είναι πιο γρήγορα , αλλά τα πλεονεκτήματα του να γράφεις με Ελληνικά είναι πολύ περισσότερα)

seven77
08-10-2007, 21:51
παιδια για να κανω τον δικηγορο του διαβολου δεν εχουν ολοι την ευχερεια
στο να πληκτρολογουν γρηγορα ή και σωστα ελληνικα.Εδω μπαινουμε
για να πουμε καποια πραγματα και οχι για να μαθουμε να μιλαμε.
Συμφωνω για ολα οσα λετε για την ελληνικη γλωσσα αλλα ενταξει...το να γραφεις greeklish δεν σημαινει κατι!Για την ευκολια και μονο το κανουμε.
Και ολα αυτα σας τα λεει ενας ανθρωπος 35 χρονων.Τι σημαινει αυτο?
Οτι ειμαι κατασταλαγμενος γυρω απο την εθνικη μου συνειδηση και την αγαπη μου για την εθνικη μας γλωσσα!Απλα οταν εισαι στην δουλεια και δεν εισαι και ο καλυτερος στην πληκτρολογηση.......γ@#!τα τα!!

Υ.Γ Αυτο εδω εκανα 36 ωρες να το γραψω....:Thud:

WolfRathmA
08-10-2007, 21:59
Τροπος συνηθειας ειναι. Γιατι στην αρχη που γραφαμε greeklish τα γραφαμε γρηγορα;

Akolov
08-10-2007, 22:11
Υ.Γ Αυτο εδω εκανα 36 ωρες να το γραψω....:Thud:


Και εγώ έμαθα στο winmx τα greekglish(επειδή δεν υποστήριζε ελληνικούς χαρακτήρες) και νόμιζα πως ξέρω να γράφω γρήγορα στο keayboard . Αμ δε , όταν στο πρώτο εξάμηνο είχαμε και καλά testάκι στο word στη σχολή και έπρεπε να γράψουμε τρεις σελίδες σε μισή ώρα...Ήμουν λίγο πάνω από το μέσο όρο και συνέχεια έχανα χρόνο βάζοντας τόνους και τα λοιπά.

Και όμως με λίγο εξάσκηση επιτέλους ΓΙΝΕΣΑΙ άνθρωπος .
Δεν θέλει πάνω από τρεις βδομάδες και γίνεσαι εξπέρ και με τους τόνους και με όλα...!
Και είναι πολλά μύρια πιο χρήσιμα...Στο άψε σβήσε γράφεις mail σε καθηγητές και λοιπούς που δεν "επιτρέπεται" να γράψεις με greekglsih .

Λοιπόν.. ο καθένας μπορεί να κάνει ότι θέλει , ο λόγος πέφτει στον admin και από εμένα παίρνει θετική ψήφο στο να απαγορεύονται τα greekglish .

SeLanmere
08-10-2007, 22:20
ou! palio ethnikisth, fasista tou kerata nonborn

WolfRathmA
08-10-2007, 22:26
To αλλο το εχετε δει; Με το που πας να κανεις ποστ στα greeklish σου βγαζει μηνυμα και σου λεει οτι απαγορευται και δε μπορεις να το ποσταρεις :) LoL

awmn.net το κανουν αυτο...

greekteo
08-10-2007, 22:47
Υπερβολικό όμως αυτό. Εντάξει να απαγορεύονται τα greeklish, όχι όμως και να μην σε αφήνει να κάνεις κανένα ποστ. Είπαμε πια

seven77
09-10-2007, 00:12
παιδια οτι αποφασισετε....
εγω ειπα την αποψη μου , αυτο δεν σημαινει οτι δεν σεβομαι τις αλλες...
τωρα αμα πεθανω απο εξαντληση...το κριμα στο λαιμο σας!!:bgrin2:

NonBorn
09-10-2007, 02:59
Παιδιά δεν έκανα το post αυτό για να πάρω τη μία ή την άλλη άποψη... Ούτε προς το παρόν τουλάχιστον προβλέπεται η απαγόρευση τον greeklish... Δεν υπάρχει τέτοιο θέμα... Το θέμα είναι ότι αφού μπορούμε,μπορούμε να προσπαθήσουμε τουλάχιστον... Καταλαβαίνω την αγωνία όλων και ειδικά ανθρώπων οι οποίοι έχουν μάθει αλλίως... Και τους νιώθω γιατί και εγώ με greeklish έγραφα... Αλλά όταν μπήκα στο techteam ή στο adslgr τα greeklish απλά δεν υπήρχαν... Και είδα και κατάλαβα και αποφάσισα αν προσπαθήσω και εγώ... Και όπως βλέπεται τα κατάφερα και μπορώ να πω αρκετά καλά ;)

Μ' αρέσει αυτή η συζήτηση ωστόσο και θέλω να ακούσω και περισσότερες γνώμες είναι πιστεύω ένα θέμα που αφορά όλην την κοινότητα και απ' αυτήν την άποψη πρέπει να δώσει το παρόν της!!

Sasori
11-10-2007, 14:00
Ένα μπράβο κι από μένα στους διαχειρηστές που θέλουν να παρακινήσουν τους φίλους του forum να γράφουν Ελληνικά. Θέλω να τονίσω ότι μπορεί γι αυτούς που γράφουν greeklish να είναι εύκολη και γρήγορη η πληκτρολόγηση αλλά για ρωτήστε κι αυτούς που τα διαβάζουν! Ειδικά όταν ένα μεγάλο κείμενο είναι γραμμένο με αυτόν τον τρόπο, η ανάγνωση του είναι οδυνηρή και σε προδιαθέτει αρνητικά στο να το διαβάσεις ολόκληρο.(Εγώ πχ ΠΟΤΕ δε μπαίνω στο κόπο να διαβάσω κάτι μεγάλο γραμμένο στα greeklish).

Επίσης θέλω να πω στον seven φιλικά ότι δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα "εθνικής συνείδησης" αλλά ατσουμπαλιάς στον τρόπο γραφής και η δικαιολογία του "έτσι γράφω γρήγορα" είναι εντελώς γελοία κατά τη γνώμη μου. Εάν κάποιος βαριέται να γράψει στα Ελληνικά, απορώ γιατί μπαίνει στον κόπο να γράψει κάτι εξ' αρχής... τι θα γίνει δηλαδή αν του πάρει 10 δευτερόλεπτα παραπάνω? Κόντρες βάζει?

Πόσοι θα διάβαζαν ολόκληρο το παραπάνω γραμμένο σε greeklish? (Εγώ πάντως όχι:tongue:).

seven77
11-10-2007, 16:50
sasori δεν ειναι θεμα τεμπελιας.
εγω στο forum μπαινω απο την δουλεια στα κρυφα.
δεν εχω την πολυτελεια να καθομαι και να πληκτρολογω με την ησυχια μου γι'αυτο και το λεω.
οποιος ειναι σπιτι του συμφωνω να γραφει ελληνικα!
οπως επισης συμφωνω οτι τα μεγαλα κειμενα σε greeklish ειναι γ$#@#τα.

Sasori
11-10-2007, 19:13
Κοίτα Seven, εαν υπάρχουν άλλοι λόγοι όπως αυτός που ανέφερες εγώ πάω πάσο... Δεν είχα πάντως σκοπό να "την πω" σε κανέναν αλλά και πάλι θα σου πω ότι πρόκειται απλά για θέμα συνήθειας. Όποιος έμαθε στα greeklish, μετά από λίγο καιρό μπορεί να συνηθήσει και στα Ελληνικά. Δεν μαθαίνεις ξένη γλώσσα, για πληκτρολόγηση πρόκειται σιγά το πράμα... Ούτως η άλλως χτυπάς τα... ίδια πλήκτρα! Απλά πατάς ένα ρημάδι Shift+Alt για να γράψεις.

Φιλικά πάντα:).

seven77
11-10-2007, 19:15
αυτο το σιγμα με εχει γ@#!σει!!!

sickness_
11-10-2007, 20:51
Ωραιο τοπικ! μπραβο νονβορν..
Ετσι, τα αγγλικα χτυπανε στο ματι και βαριεσαι να διαβασεις οτιδηποτε!
Παντως οσα παιδια εχουνε πραγματικα προβλημα, δαξ, δεν ειναι rule.
το λινκ που δινεις νονβορν, για το Greek Textbox, εχει προβλημα αυτο το add-on, αλλα κουμπια πατα αλλα βγαζει, πχ το ω το εχει στο W, ΛΟΛ, τα χει χαμενα. :P

jorgedept
12-10-2007, 23:22
ok boys if u dont like greeklish i will write em in english :P

plaka kano, den ksero ti lete esseis k pos to stirizete alla egw mono sta greeklish grafo..mexri na mpei rule oti apagoreuonte tha grafo me auta.....otan mpei tote vlepoume

panelix
09-11-2007, 19:16
Τελειο το extension μπορω να γραφω ανετα ελληνικα!!! Ευχαριστω πολυ NonBorn!!! Εχω ενα προβλημα με το πληκτρολογιο και δεν μπορουσα να γραψω ελληνικα...

TopGunZ
09-11-2007, 19:25
ok boys if u dont like greeklish i will write em in english :P

plaka kano, den ksero ti lete esseis k pos to stirizete alla egw mono sta greeklish grafo..mexri na mpei rule oti apagoreuonte tha grafo me auta.....otan mpei tote vlepoume

Απλά στο ότι όταν έχεις χαβιάρι, δεν τρως σκ@τά :D (αστειευόμαστε ε, μην παρεξηγηθείς)

Είναι πιο εύκολο να τα διαβάσεις, είναι η γλώσσα στην οποία μάθαμε να γράφουμε και είναι η καλύτερη γλώσσα στον κόσμο. Δεν το λέω εγώ. Το λένε οι επιστήμονες που έχουνε αποφασίσει να χρησιμοποιήσουνε την Ελληνική στην διαμόρφωση της υποδομής της πραγματικής Α.Ι, γιατί είναι η μοναδική εννοιοκεντρική γλώσσα: οι λέξεις περιγράφουν το αντικείμενο, δεν είναι απλά ένας συμβιβασμός στο πως θα λέμε το κάθε τι.

gtakis
09-11-2007, 23:53
Απλά στο ότι όταν έχεις χαβιάρι, δεν τρως σκ@τά :D (αστειευόμαστε ε, μην παρεξηγηθείς)

Είναι πιο εύκολο να τα διαβάσεις, είναι η γλώσσα στην οποία μάθαμε να γράφουμε και είναι η καλύτερη γλώσσα στον κόσμο. Δεν το λέω εγώ. Το λένε οι επιστήμονες που έχουνε αποφασίσει να χρησιμοποιήσουνε την Ελληνική στην διαμόρφωση της υποδομής της πραγματικής Α.Ι, γιατί είναι η μοναδική εννοιοκεντρική γλώσσα: οι λέξεις περιγράφουν το αντικείμενο, δεν είναι απλά ένας συμβιβασμός στο πως θα λέμε το κάθε τι.

+100 απο εμενα στον top gunz

NonBorn
10-11-2007, 02:22
+100 απο εμενα στον top gunz

Παιδιά εγώ έκανα μια προσπάθεια... Τα υπόλοιπα εξαρτώνται από το καθένα μας ξεχωριστά...
Εγώ προσωπικά δεν διαβάζω πλέον μηνύματα με greeklish, με κουράζουνε... Αυτό που θα κάνω σαν moderator είναι να γράφω τουλάχιστον τους τίτλους στα ελληνικά όταν αυτοί δεν είναι... Απο κει και πέρα εξαρτάται από εσάς!

tasioskis
10-11-2007, 11:15
εχεις δικιο αγεννητε και εγω ξενερωνω με τα greeklish αλλα δεν μπορουμε να υποχρεωσουμε καποιους απο την στιγμη που στους κανονες δεν απαγορευονται.

ALEO
10-11-2007, 12:03
[quote=NonBorn;20542]Παιδιά εγώ έκανα μια προσπάθεια... Τα υπόλοιπα εξαρτώνται από το καθένα μας ξεχωριστά...
Εγώ προσωπικά δεν διαβάζω πλέον μηνύματα με greeklish, με κουράζουνε... Αυτό που θα κάνω σαν moderator είναι να γράφω τουλάχιστον τους τίτλους στα ελληνικά όταν αυτοί δεν είναι... Απο κει και πέρα εξαρτάται από εσάς![/quote


pote min ta diavasis
Vale kanona na min grafoume re ke mi mas zalizeis ,ade ade ,pou tha ta vro stin douleia tha ta geniso ,apo to spiti ade kati ginete,osoi grafete me ellinika eiste ELLINES emeis eimaste apo allo kratos ai kala

MaRkUs_
10-11-2007, 12:10
[quote=NonBorn;20542]Παιδιά εγώ έκανα μια προσπάθεια... Τα υπόλοιπα εξαρτώνται από το καθένα μας ξεχωριστά...
Εγώ προσωπικά δεν διαβάζω πλέον μηνύματα με greeklish, με κουράζουνε... Αυτό που θα κάνω σαν moderator είναι να γράφω τουλάχιστον τους τίτλους στα ελληνικά όταν αυτοί δεν είναι... Απο κει και πέρα εξαρτάται από εσάς![/quote


pote min ta diavasis
Vale kanona na min grafoume re ke mi mas zalizeis ,ade ade ,pou tha ta vro stin douleia tha ta geniso ,apo to spiti ade kati ginete,osoi grafete me ellinika eiste ELLINES emeis eimaste apo allo kratos ai kala

Έτσι είναι μερικοί είναι απο άλλη χώρα....κ δεν μπορούν να γράφουν με ελληνικά!το θέμα είναι να γράφουν ελληνικά όσοι έχουν την δυνατότητα....respect στον φίλο μου τον ALEO ;)

tasioskis
10-11-2007, 12:22
ρε θοδωρη μην τα παιρνεις στο κρανιο ειμαι σιγουρος οτι σε καμια περιπτωση δεν εννοουν εσενα και τους αλλους που ειναι στο εξωτερικο.

Υ.Γ μην ξεχνας μου χρωστας μια invite για pro:giggle:

ALEO
10-11-2007, 12:25
O DENNI420 grafei ke ta metefera edw :
sorry gia to offtopic alla imarton pia me ta greekglish.entaxi katalaveno pos den aresi se pollous alla poli thema to ehoume kani.kapioi den bo ehoun elliniko pliktrologio kai kapioi san emena grafoun oli mera sta agglika kai tora den boro na pliktrologo sta ellinika.gia na shimatiso elliniki protasi tha kano 5 lepta.opos an thimounte oi ligo pio megaloi ekane i vougiouklaki se mia grafomihani se ena ergo.e den boro.den tha apologoumaste kathe fora.kala lei o aleo.opios den goustari as mas agnoisi.episis greekglish den ine na grafis etsi.greekglish ine na les:ime offtopic,eno eprepe na pis:ime ektos thematos.lipon min ta psirizoume ola.imaste mia parea kai afto to site to dimiourgisan kapia pedia gia diko mas kalo.as stamatisoume na mas pirazoun ta panta san isterikous gay.plaka kano.filika
__________________
psn id:denni420
games:oblivion,skate,motorstorm,pes2008,virtua tennis 3,nba2k8,rainbow six vegas

denni77
10-11-2007, 12:37
ekatsa kai diavasa olo afto to thread.pragmatika ti akoun ta aftia mou.oti prepi na sevastoume kai na diatirisoume tin elliniki glossa kai tin paradosi mas kai oti mas ehi apomini.mi hirotera.ime pio poli ellinas apo para pollous alla imarton an aftos ine o tropos gia na to apodixo.ime se afto to iperoho site gia allous logous.sevome to dikeoma na min sas aresi kai na min ta diavazete.sevastite kai esis to dikeoma na grafoume etsi o kathenas gia tous prosopikous tou logous.diavasa pou ipe kapios ston aleo oti ekinos dikeologite kai ehi dikio.alla den ixera na ipovaloume kai dikeologitika kai na perimenoume gia egrisi.ti zoume re pedia.benoume se afto to site gia diko mas ofelos alla kirios ine diaskedasi mas afti.to ps3.an ine akoma kai afton ton tomea tis zoi mas na ton katapiesoume,na ton mizeriasoume kai na ton gemisoume kanones e den axizi.graftikan apistefta pragmata gia tin elliniki istoria.diladi apo afto tha me krini kanis?me xeri kai apo ehthes?imarton pou lei kai o georgiou.imarton.re mipos katagete kanis apo ta Zoniana kai den mas dini kai emas tipota?

denni77
10-11-2007, 12:38
ne sosta aleo.sorry se olous kaigo meta ida to thread.gia afto egine afto to berdema.

greekteo
10-11-2007, 14:05
Απο την στιγμη που δεν υπαρχει κανονας, δεν απαγορευονται τα greeklish. Επισης, αυτοι που μενουν στο εξωτερικο ή γραφουν απο το ps3 browser ειναι εξαιρεση γιατι δεν υπαρχει δυνατοτητα για να γραψουν στα ελληνικα...
Απο εκει και περα, εμεις που μενουμε στην Ελλαδα, οι υπολογιστες μας υποστηριζουν ελληνικα,(εκτος αν υπαρχει προβλημα) αρα δεν δικαιολογουμαστε να γραφουμε greeklish. Ειμαστε Ελληνες και πρεπει να στηριζουμε την γλωσσα μας. Εαν την παραμελησουμε εμεις, θα ξεχαστει τελειως...

panelix
10-11-2007, 14:08
Εγω με το add-on που εδωσε ο αγεννητος δεν εχω προβλημα γραφο ανετα ελληνικα!!! Βεβαια δεν υποσχομαι οτι θα γραφω παντα ελληνικα οποτε βιαζομαι θα γραφω greeklish...

ALEO
10-11-2007, 14:08
sostos o pehtis !!!!

denni77
10-11-2007, 14:47
ne pedia signomi pou oloi emis pou grafoume etsi simvaloume sto na xehasti i glossa mas kai na hathoun oi rizes mas kai na allaxoume paradosis.amesos epomeni kinisi mas grafontas etsi sto ps3forum ine na parahorisoume tin makedonia kai oles tis vrahonisides stous tourkous.min sou po oti mas ehi vali kai o Bush.re pedia boroume na asholithoume me tin arrostia mas ta games,o kathenas na prostatepsi tis ellinikes paradosis me allon tropo kai na lisoun alloi to skopiano?

jorgedept
10-11-2007, 15:41
aaa peite to etsi, oti emeis pou grafoume greeklish den eimaste ellines....kai anarotiomouna toso kairo i ethnikotitas eimai

dld ama ta grafo ola english me kanei aglo? LOL

kante ban sta greeklish ama thelete egw pantos den allazo :)

NonBorn
10-11-2007, 16:02
Μετά από αρκετές επισημάνσεις μελών για τα greeklish και τον τρόπο που γίνονται τα post, σκέφτηκα να κάνω αυτό το post για να παροτρύνω τα μέλη του forum να κάνουν post γράφοντας με ελληνικούς χαρακτήρες...


1. Τα greeklish είναι για αρκετούς κουραστικά στα μάτια και επίσης ακατανόητα μερικές φορές...
Έτσι αν ψάχνεται μια απάντηση σε κάποιο θέμα και κάνετε post γράφοντας χρησιμοποιώντας greeklish μπορεί να αποθήσετε κάποιους χρήστες από το να διαβάσουν το μήνυμα σας και να σας απαντήσουν ίσως με κάποια χρήσιμη πληροφορία.


2. Τα Ελληνικά είναι σίγουρα πολύ πιο ευανάγνωστα και πιο οικεία από τα greeklish για όλους μας...
Δεν θα υπάρξει ποτέ περίπτωση να σταματήσουμε σε μία λέξη διαβάζοντας ένα post κάποιου μέλους για να καταλάβουμε τι λέξη έχει γράψει γιατί ο καθένας γράφει με διαφορετικό τρόπο greeklish. (Το χω πάθει άπειρες φορές :p :p)


3. Ένα απλό alt + shift είναι...
Δεν νομίζω να μας καθυστερήσει τόσο πολύ όταν έχουμε να κάνουμε post για κάτι ή να απαντήσουμε σε κάτι.. Είναι το πιο απλό και εύκολο πράγμα πιστεύω...


4. Σίγουρα το forum θα είναι πιο όμορφο αν αυτά που γράφουμε είναι στα ελληνικά...


Χρήσιμα links:
Greek TextBox 0.5 (https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/1193) - Δημιουργεί μια μπάρα πάνω στον firefox που μετατρέπει τα greeklish σε ελληνικά
http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp - Site που μετατρέπει τα greeklish σε ελληνικά με πάρα πολύ καλά αποτελέσματα... Δοκιμάστε το για να πειστείτε... ;)


Σίγουρα δε μπορώ να σας υποχρεώσω να γράψετε με ελληνικά μιας και τα greeklish δεν απαγορεύονται από τους κανόνες του forum απλά πιστεύω ότι όποιος μπορεί να κάνει μια προσπάθεια έστω και αν είναι λίγο κουραστικό στην αρχή ή πιο "δύσκολο" από τα greeklish τελικά θα χαρεί και ο ίδιος όταν συνηθήσει να γράφει στα ελληνικά και σίγουρα η εικόνα του forum τουλάχιστον οπτικά θα βελτιωθεί σε μεγάλο βαθμό! Ευχαριστώ για το χρόνο σας και περιμένω να ακούσω και την άποψη σας πάνω στο συγκεκριμένο θέμα!!

Όποιος έχει αμφιβολίες για το αν μίλησα περί εθνικότητας κλπ κλπ κλπ... Να το αρχικό μου post πιο πάνω για να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα! Αυτό που ανέφερα εγώ είναι ότι εμένα με κουράζουν πάρα πολύ τα greeklish, ειδικά τα μεγάλα post σε greeklish και από δω και πέρα δε θα τα διαβάζω με ότι συνεπάγεται αυτό! Μίλησα καθαρά προσωπικά και είπα αυτό που θα κάνω εγώ! Ο καθένας είναι δικαίωμα του να γράφει όπως θέλει...

@ ALEO Αρπάχτηκες μαζί μου χωρίς λόγο! Εγώ ήμουν από την αρχή αυτός που είπε ότι δεν μπορώ να σας υποχρεώσω να το κάνετε... Αλλά σας παροτρύνω...

Τα υπόλοιπα διαβάστε τα στο πρώτο μου post!

"pados ta greeklish inai mia pollei wrea glosa poy mas kanh olous polli perufanus...
Inai oth pho eukwlw na diabashs greeklish ap oth ελληνικά!"

denni77
10-11-2007, 16:09
an den ise stokos kai sou kovi den ine pio efkolo alla ine to idio efkolo.

jorgedept
10-11-2007, 16:10
egw pantos den anaferomoun se esena Nonborn, alla se allous pou me liga logia eipan oti den eimaste ellines

NonBorn
10-11-2007, 16:10
an den ise stokos kai sou kovi den ine pio efkolo alla ine to idio efkolo.

Τότε εγώ είμαι στόκος.... :fooddance7::fooddance7:

denni77
10-11-2007, 16:13
kai se anotera.kai ego anthellinas

ALEO
10-11-2007, 16:46
ela vre ade as iremisoume ,katse na dis ama to SKOSOUME to 2008 pali na deis pos tha panigirizoume oloi me greekglish ke ellinika parea :)


A ksehasa ELLAS OLE OLE DEN STAMATO POTE NA TRAGOUDW OE OE OE

modecris
10-11-2007, 19:26
Εγώ θα έλεγα πως όλα είναι συνήθεια.Θα μπορούσαν όμως να προσπαθήσουν όσοι έχουν την δυνατότητα.

Το πρόβλημα με τα greekglish είναι πως δεν είναι στάνταρ,δλδ δεν υπάρχει ένα είδος γραφής (ένα λεξικό ας πούμε) αλλά ο καθένας έχει την δική του "διάλεκτο".Και δεν είναι λίγες οι φορές που η ανάγνωση ενός post διακόπτετε συνεχώς μέχρι να βγάλεις νόημα και να καταλάβεις τί λέει ο άλλος ...

Και στην τελική,γιατί η ευκολία του ενός θα πρέπει να είναι δυσκολία για τον άλλο;Μήπως είναι και θέμα σεβασμού;

Akolov
10-11-2007, 19:32
Όλα είναι θέμα σεβασμού που έχει χαθεί σε αυτή τη χώρα .
Όσο όμως δεν υπάρχουν κανόνες από τον Slay ή νόμοι χωρίς παραθυράκια στο παρακράτος που ζούμε , θα συνεχίσει να κυβερνά η ευκολία για τους λίγους και η δυστηχία για τους πολλούς .-

blizard
10-11-2007, 20:00
Μια πρόταση παιδιά ... όσοι δεν θέλουν ή δεν μπορούν να γράψουν Ελληνικά ας προσπαθήσουν όσο γίνεται να είναι πιο μικρά ή πιο περιεκτικά τα κείμενα τους, ώστε να μην κουράζουν πιο πολύ από όσο πρέπει αυτούς που διαβάζουν ένα topic και δεν έχουν μάθει στα greeklish.

Κατά προτίμηση 3-4 γραμμές , ή να βάζουν σε bold την ουσία αν είναι μεγαλύτερα τα post ώστε να καταλαβαίνουν όλοι πιο εύκολα χωρίς να διαβάσουν πολύ ... έτσι θα κερδίζουν τα κείμενά τους γιατί θα γίνουν πιο ωφέλημα.

ΥΓ
Και λίγο προσοχή στις παραγράφους. Ας έχουν περισσότερα ENTER ή κενά ανάμεσα σε προτάσεις, χωρίς αυτά ένα κατεβατό greeklish γίνεται ακόμα πιο δύσκολο στην ανάγνωση.

denni77
11-11-2007, 14:40
kala xefige o ifrit.eho arhisi na anisiho min skasi se ligo i astinomia kai mas silavi.oti sas sproxame kai stin distihia afto den to ixera.opou nane tha akousoume oti psifizoume KKE kai imaste oi gnostoi agnostoi pou kanoume ta episodia stin athina.xaxaxaxaxa.ti allo tha akousoume thee mou.ipa na akolouthiso tin simvouli tou ALEO na iremisoume,na afisoume aftin tin anousia sizitisi kai na epikedrothoume se afto pou agapame.to ps3.alla den boro na akouo afta pou lei o ifrit.i na iremisoume oloi kai min leme ipervoles i na xefigoume oloi tote.

PDS
11-11-2007, 14:55
Γιατι ειπε ψεματα ή κατι που δεν στεκει?Μαλλον εσυ το περνεις περισσοτερο σοβαρα.
Ειπε οτι δειχνει ελλειψη σεβασμου και εχει δικιο.Γιατι πρεπει να στραβωθω για να διαβασω ενα ποστ?
Εγω παντως μερικα greeklish κειμενα(ειδικα καποια σακατεμενα) δεν τα διαβαζω καθολου (αν και θελω να τα διαβαζω ολα),με κουραζουν.
Αυτη ειναι η πραγματικοτητα.:notsay:
Φυσικα δεν εχω πει ποτε σε κανεναν ,να μην γραφει με greeklish και σεβομαι την επιλογη του αλλα αφου το καναμε θεμα ,λεω και εγω την αποψη μου.

blizard
11-11-2007, 15:05
kala xefige o ifrit.eho arhisi na anisiho min skasi se ligo i astinomia kai mas silavi.oti sas sproxame kai stin distihia afto den to ixera.opou nane tha akousoume oti psifizoume KKE kai imaste oi gnostoi agnostoi pou kanoume ta episodia stin athina.xaxaxaxaxa.ti allo tha akousoume thee mou.ipa na akolouthiso tin simvouli tou ALEO na iremisoume,na afisoume aftin tin anousia sizitisi kai na epikedrothoume se afto pou agapame.to ps3.alla den boro na akouo afta pou lei o ifrit.i na iremisoume oloi kai min leme ipervoles i na xefigoume oloi tote.
Φίλε, εγώ έκανα τουλάχιστον 30-50% περισσότερο χρόνο για να διαβάσω το κείμενό σου και είμαι πολύ συνηθισμένος στα greeklish.
(και δεν κατάλαβα τα πάντα στο βαθμό που θα τα καταλάβαινα με Ελληνικά)

Υπολόγισε αν διαβάζουν 20 άτομα αυτά που γράφεις για το ps3, πόσος χρόνος χάνεται συνολικά από όλους, και πόσο λιγότερο βοηθάνε αυτά που γράφεις λόγο greeklish.

Αν σε ενδιαφέρει λοιπόν να γίνεται ακόμα καλύτερα η συζήτησή μας για το ps3 και να προσφέρεις περισσότερα, δές κάποια από τα πράγματα που έβαλα παραπάνω και κάνε κάτι αν μπορείς.
(τουλάχιστον προτάσεις με enter στο τέλος, και όσο γίνεται πιο περιεκτικά, χωρίς φλυαρία)

modecris
11-11-2007, 15:20
entaxi tote,as arxisoyme oloi na grafoyme me ayton ton tropo kai na doyme meta kata poso tha exei ayxithei h miwpia stoys xrhstes toy forum.

blizard
11-11-2007, 15:40
Γιατί ???
Ενα bold να βάζουν σε μία πρόταση που θεωρούν σημαντική, ώστε όσοι μέχρι τώρα προσπερνάνε εντελώς τα greeklish, να καταλαβαίνουν κάτι.
(Και μόνο σε κείμενα μεγάλα ... πάνω από 4 γραμμές τουλάχιστον.)

mails
11-11-2007, 17:11
Παιδιά, πολύ θέμα το κάνετε και οι μεν και οι δε. Η ουσία είναι ότι όλοι δίκιο έχουμε, γιατί ναι όντως αν ένα κείμενο είναι μεγάλο και είναι γραμμένο σε greeklish δεν θα το διαβάσει κανείς (σχεδόν).
Επι σειρά ετών έγραφα greeklish παντού και συνεχίζω να γράφω στο msn, αλλά απο εκεί και πέρα για τα forums σκέφτηκα το εξής απλό "Γράφω greeklish αλλά τα υπόλοιπα posts που είναι γραμμένα σε greeklish δεν τα πολυκοιτάω, βαριέμαι να τα διαβάσω, άρα το ίδιο συμβαίνει και με τα δικά μου posts." Απο εκεί και πέρα παιδιά είναι θέμα ευθιξίας, αν γνωρίζετε ότι τα posts σας δεν θα διαβαστούν και συνεχίζετε να γράφετε greeklish τότε οκ no problem, αλλά εσείς βγαίνετε χαμένοι. Και θέλω να πάρω το μέρος του/της Denni77 γιατί τα greeklish ούτε κουράζουν, ούτε μυωπία προκαλούν, ούτε δυστυχία, ούτε και έλλειψη σεβασμού δείχνουν. Αυτά είναι υπερβολές, τα greeklish βαριόμαστε να τα διαβάσουμε γιατί κάνουμε μια περισσότερο πολύπλοκη νοητική διαδικασία αποκωδικοποίησης και αυτό μεταφράζεται σε περισσότερο χρόνο. Είναι ξεκάθαρα θέμα χρόνου.
Όσοι έχουν πείρα στο διαδίκτυο και συνηθισμένοι είναι στα greeklsih και δεν έχουν πρόβλημα να τα κατανοήσουν. Οπότε ας είμαστε δίκαιοι: και οι μεν βαριούνται να μάθουν να γράφουν Ελληνικά και οι δε βαριούνται να ξοδέψουν 10 λεπτά αντί για 5 που χρειάζονται κανονικά για να διαβάσουν ένα post γραμμένο στα Ελληνικά (οι αριθμοί είναι τυχαίοι). Φυσικά και υπάρχουν άνθρωποι που έχουν πρόβλημα χρόνου και είναι οι μόνοι που δικαιολογούνται, όμως όλοι οι υπόλοιποι είναι Ελληνάρες. Αλλά μην τρελλαθούμε κιόλας, ούτε ασέβεια διαπράττεται, ούτε δυστυχία επιφέρεται. Τα παιδιά έκαναν μια πρόταση για την βελτίωση του περιεχομένου του forum, νομίζετε έχουν όρεξη να σας επιβάλουν τις απόψεις τους? Peace και κάντε ότι σας φαίνεται λογικό

NonBorn
11-11-2007, 17:36
Παιδιά, πολύ θέμα το κάνετε και οι μεν και οι δε. Η ουσία είναι ότι όλοι δίκιο έχουμε, γιατί ναι όντως αν ένα κείμενο είναι μεγάλο και είναι γραμμένο σε greeklish δεν θα το διαβάσει κανείς (σχεδόν).
Επι σειρά ετών έγραφα greeklish παντού και συνεχίζω να γράφω στο msn, αλλά απο εκεί και πέρα για τα forums σκέφτηκα το εξής απλό "Γράφω greeklish αλλά τα υπόλοιπα posts που είναι γραμμένα σε greeklish δεν τα πολυκοιτάω, βαριέμαι να τα διαβάσω, άρα το ίδιο συμβαίνει και με τα δικά μου posts." Απο εκεί και πέρα παιδιά είναι θέμα ευθιξίας, αν γνωρίζετε ότι τα posts σας δεν θα διαβαστούν και συνεχίζετε να γράφετε greeklish τότε οκ no problem, αλλά εσείς βγαίνετε χαμένοι.

Αυτό είπα και εγώ... Δήλωσα ότι εγώ προσωπικά δεν θα μπορώ να απαντάω σε μεγάλα post γραμμένα σε greeklish γιατί πλέον δεν μπορώ να τα διαβάσω, δεν έχω το χρόνο να κάθομαι πάνω από ένα post για να προσπαθώ να καταλάβω τι λέει... Και μερικοί το πήραν στραβά και μιλήσανε για Ελληνικά κλπ κλπ. Όντως είναι θέμα σεβασμού είτε αρέσει σε μερικούς είτε όχι... Δεν απαγορεύονται αλλά αν δεν πάρετε κάποια στιγμή απαντήσεις ρίξτε μια ματιά και σε αυτό το thread...

denni77
11-11-2007, 18:09
kata arhin kanis lathos nonborn pos ite to theloume ite ohi ine elipsi sevasmou.gia na ehis to dikeoma na to pis afto prepi na xeris prota tous logous tou kathenos.kai den ine ipohreomenos o kathenas na exigi tous logous tou.telospanton kanete mia kali prospathia me afto to site kai opos kathe ti elliniko tha to halasete me grinies kai haraktirismous.to pio sosto to ipe o mails.dikeoma sas na varieste na ta diavazete,dikeoma mas na min theloume na grapsoume.alla den ehis to dikeoma oute kanis allos na mas les asevis horis na xeris tous logous.kala den tha sholiaso allo tis vlakies peri paradoseon kai glossas.aftoi xefigan entelos.eprepe na kliso ta 30 gia na matho apo to forum tou ps3 poso ellinas den ime kai poso kolopedo pou den sevome tipota.sholiazo kai ego afta pou lete alla den sas haraktirizo asevis opos kanete esis.an den stamatisoun aftoi oi haraktirismoi kai ta ipervolika sholia sto telos tha horisti to forum se dio stratopeda kai tha tsakonomaste gia aidies.kai opos polles fores stin ellada tha halasi kati poli oreo pou kapia pedia dimiourgisan.ine poli pio igies na diafonisoume i kai na tsakothoume akoma gia to pro i gia kathe pehnidi.sevome osous varethikan na diavasoun afto to greekglish post kai efharisto osous bikan ston kopo na to diavasoun.
aaaaa kai mails.ime o denni77.sounds gay i know

TopGunZ
11-11-2007, 18:19
Ρε Denni χαλάρωσε, δε νομίζω κανείς να θέλει να προσβάλει τα παιδιά που γράφουν greeklish.

Το θέμα της έλλειψης σεβασμού έγκειται στο ότι εσύ θέλεις την ευκολία σου γράφοντας greeklish (αν και εμένα πλέον ευκολότερο μου είναι να γράφω ελληνικά), αλλά δε σε νοιάζει που κάποιοι δυσκολεύονται να τα διαβάσουν. Εντάξει δεν είναι και θέμα ζωής και θανάτου, μην μεγαλοποιήσουμε την έννοια "σεβασμός" στο συγκεκριμένο θέμα!

Και κάτι τελευταίο. Μακάρι το πιο φοβερό πράγμα που κάναμε να ήταν τα greeklish, δυστυχώς υπάρχουν πολύ χειρότερα πράγματα που θα πρέπει να διορθώσουμε στο πως αντιμετωπίζουμε την κακόμοιρη την Ελλαδίτσα μας και την ιστορία και παράδοσή της...

denni77
11-11-2007, 19:03
akrivos topgunz.simfono kai epafxano.lipon ego pistevo pos to eho kourasi apistefta opote den asholoume allo me to thema.pefti to epipedo tou forum.ektos kai an me prosvali kapios.ego kai kapioi alloi etsi tha grafoume kai apo tin stigmoi pou imaste evgenestatoi kai sevomaste ola ta pedia tou forum kai simvaloume opos boroume kai emis se afto to forum protino na stamatisi edo afti i manoura.an den sas aresi i protasi mou sinehiste.ego kourastika poli kai sigoura kourasa ki allous.an ine kathe fora na thigome kai na fortono pou kapios lei kati tote ante gia.

greekteo
11-11-2007, 19:46
egw pantos den anaferomoun se esena Nonborn, alla se allous pou me liga logia eipan oti den eimaste ellines

Δεν ειπα οτι δεν εισαι Ελληνας, αλλα οτι εχουμε υποχρεωση στο να συντηρουμε αυτη τη γλωσσα και οχι να την διαλυουμε. Το πως θα γραψεις εσυ ειναι δικο σου θεμα.... οπως και δικο μου θεμα εαν θα διαβασω ενα ποστ σε greeklish ή οχι

tasioskis
11-11-2007, 19:56
ασχετο αλλα επειδη το διαβασα και αυτο, τα παιδια του συ.ρι.ζα. λενε οτι ειναι οι γνωστοι αγνωστοι και οχι του κ.κ.ε.:rofl:

ALEO
12-11-2007, 11:13
Τασο με εστειλες παλι ΛΟΛ ΛΟΛ ΛΟΛ :1appl::1appl:

TopGunZ
12-11-2007, 11:19
μη λέτε και πολλά πολλά γιατί θα μας την πέσουν για ακραίο εθνικισμό, ιμπεριαλισμό, φασισμό και γιατί βάζουμε πολύ σκόρδο στο τζατζίκι...

jorgedept
12-11-2007, 19:05
Δεν ειπα οτι δεν εισαι Ελληνας, αλλα οτι εχουμε υποχρεωση στο να συντηρουμε αυτη τη γλωσσα και οχι να την διαλυουμε. Το πως θα γραψεις εσυ ειναι δικο σου θεμα.... οπως και δικο μου θεμα εαν θα διαβασω ενα ποστ σε greeklish ή οχι


den se ekrina pou den diavazeis greeklish, min me krineis pou grafo greeklish apla katanoita k xwris salio :P

μπορώ να γράψω κ ελληνικά δεν παίζει πρόβλημα απλώς μου είναι πιο εύκολο το greeklish

blizard
12-11-2007, 19:20
Αλλά γιατί δεν το κάνεις ?

Σε msn ή chat δεν έχει σημασία ο χρόνος που κάνει ο άλλος να διαβάσει το μήνυμα γιατί είναι μικρά και είμαστε όλοι online στην συζήτηση ... εκεί μετράει η ταχύτητα.
Αλλά σε forum έχει σημασία , τουλάχιστον όταν μιλάμε για σχετικά μεγάλα post που δημιουργούν δυσκολίες σε αρκετούς.

Πχ πόσο πιο δύσκολο θα σου είναι τα γράφεις με Ελληνικά ? προσωπικά πιστεύω ότι αν πχ φάμε τον διπλάσιο χρόνο εμείς, αξίζει τελικά γιατί οι άλλοι θα γλυτώσουν συνολικά πολύ περισσότερο και θα καταλάβουν καλύτερα.

modecris
12-11-2007, 19:40
Τα περισσότερα γράμματα είναι τα ίδια,5~6 είναι που θέλουν να μάθεις μαζί με λίγη ορθογραφία (όχι απαραίτητη).
Εκτός βρε παιδιά και γράφετε με greeklish και με το στυλό οπότε πάω πάσο ;)

jorgedept
12-11-2007, 21:24
Τα περισσότερα γράμματα είναι τα ίδια,5~6 είναι που θέλουν να μάθεις μαζί με λίγη ορθογραφία (όχι απαραίτητη).
Εκτός βρε παιδιά και γράφετε με greeklish και με το στυλό οπότε πάω πάσο ;)



εγώ παντός με στυλό γράφω κεφαλαία :p

redismagik
25-03-2008, 15:06
loipon epidi i orthografia mou skotonei,thelo enan apo esas na mou pei na grafo sta ellinika.ego tha to kano alla to krima sto lemo tou...:rofl::rofl::rofl:

modecris
25-03-2008, 15:25
loipon epidi i orthografia mou skotonei,thelo enan apo esas na mou pei na grafo sta ellinika.ego tha to kano alla to krima sto lemo tou...:rofl::rofl::rofl:
Aν έχεις firefox,κατέβασε από εδώ τον προσωπικό σου καθηγητή.
https://addons.mozilla.org/el/firefox/browse/type:3

nikon
25-03-2008, 16:31
loipon epidi i orthografia mou skotonei,thelo enan apo esas na mou pei na grafo sta ellinika.ego tha to kano alla to krima sto lemo tou...:rofl::rofl::rofl:
Κε εμιίς που κσέρουμαι ωρθογραφύα τη έγειναι;
Διαγόνυσμα θα γράψουμαι;

Ekptotos
25-03-2008, 16:34
Κε εμιίς που κσέρουμαι ωρθογραφύα τη έγειναι;
Διαγόνυσμα θα γράψουμαι;

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ςωςτοσ :p

skyrios
25-03-2008, 22:12
lol:P

NonBorn
25-03-2008, 23:22
lol:P

Eπειδή το θεωρώ πολύ σημαντικό κομμάτι το συγκεκριμένο γίνεται sticky για να το βλέπουν όλοι αμέσως μόλις μπαίνουν στις παρατηρήσεις!!

Ελπίζω να μην έχετε αντίρηση!

redismagik
26-03-2008, 02:57
kamia ..... eleuthera!

grammeno
28-03-2008, 01:09
http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp
αυτό είναι η λύση.

panelix
28-03-2008, 15:42
εγώ παντός με στυλό γράφω κεφαλαία :p

μαζι σου και εγω :P

redismagik
07-07-2008, 15:52
Κε εμιίς που κσέρουμαι ωρθογραφύα τη έγειναι;
Διαγόνυσμα θα γράψουμαι;
kala esi me tros.............................:bowdown::bowdown ::bowdown:

Nek_Food
09-02-2010, 11:08
Μιας και επήλθε η καταστροφή και ξεκινάμε σε σχεδόν καινούργια βάση, να καθιερώναμε σιγά - σιγά τα Ελληνικά και να καταργούσαμε τα greeklish. Με μικρή ανοχή τις ελάχιστες περιπτώσεις που κάποιος γράφει από PS3, με την προϋπόθεση όμως ότι θα γίνεται έπειτα επεξεργασία του σε Ελληνικά ή θα διαγράφεται το μήνυμα. Όχι τίποτε άλλο, υπάρχουν άνθρωποι που ανοίγουν νέα ενδιαφέροντα θέματα, αλλά στα greeklish και απλά δεν διαβάζονται. Θα ήταν πιστεύω από τις πιο ενδιαφέρουσες και σημαντικές αναβαθμίσεις του "νέου" φόρουμ. Επίσης, στην δικαιολογία για ορθογραφίες κλπ, απλά βάζετε έναν αυτόματο διορθωτή στον browser σας.

Πω, πω, τί ξέθαψα πάλι... :D

Lordkostas
09-02-2010, 11:12
Symfwnw mazi sou file mou!!

Περα απο την πλακα τα greeklish ειναι λιγο εως αρκετα πιο δυσκολα να διαβαστουν. Και για αυτο και εγω απο την αρχη που ειμαι εδω προτιμω να γραφω ελληνικα. Μακαρι σιγα σιγα να το εφαρμοζουμε ολοι :yes:

gtakis
10-02-2010, 00:37
Μιας και επήλθε η καταστροφή και ξεκινάμε σε σχεδόν καινούργια βάση, να καθιερώναμε σιγά - σιγά τα Ελληνικά και να καταργούσαμε τα greeklish. Με μικρή ανοχή τις ελάχιστες περιπτώσεις που κάποιος γράφει από PS3, με την προϋπόθεση όμως ότι θα γίνεται έπειτα επεξεργασία του σε Ελληνικά ή θα διαγράφεται το μήνυμα. Όχι τίποτε άλλο, υπάρχουν άνθρωποι που ανοίγουν νέα ενδιαφέροντα θέματα, αλλά στα greeklish και απλά δεν διαβάζονται. Θα ήταν πιστεύω από τις πιο ενδιαφέρουσες και σημαντικές αναβαθμίσεις του "νέου" φόρουμ. Επίσης, στην δικαιολογία για ορθογραφίες κλπ, απλά βάζετε έναν αυτόματο διορθωτή στον browser σας.

Πω, πω, τί ξέθαψα πάλι... :D
Συμφωνώ 1000% φίλε Nek έχεις rep από εμένα!!!!

AriStos13
10-02-2010, 03:44
εγω εγραφα με greeklish αλλα μετα απο το κρασαρισμα του σερβερ γραφω ελληνικα!

fotaras
10-02-2010, 08:01
εγω εγραφα με greeklish αλλα μετα απο το κρασαρισμα του σερβερ γραφω ελληνικα!
αμα εσβηνες και αυτο το 13 φιλε μου θα σε συμπαθουσα ακομα πιο πολυ!!!!!!!!!!!!!!!!!!για τα greeklish συμφωνω και εγω παιδια!

pictorino
12-02-2010, 10:04
βασικά τα greeklish έχει παρατηρήσει ότι "ενοχλούν" κυρίως στις μεγάλες απαντήσεις. αν γράψει κάποιος 1-2 γραμμές μια χαρά τα διαβάζω, αν είναι κατεβατό δεν μπαίνω καν στον κόπο, πολύ κουραστικό

Lordkostas
12-02-2010, 11:00
Αυτοι που μπαινουν με το PS3 στο φορουμ δεν μπορουν να κανουν και αλλιως, αλλα οι υπολοιποι μπορουμε σιγα σιγα να το καθιερωνουμε. Οσο πιο πολυ γραφεις με ελληνικα τοσο πιο ευκολο γινεται εξαλλου.

jimspy
12-02-2010, 11:01
greeklish ftw....h glossa toy mellontos....

Chris_xi
16-09-2010, 23:30
ελλαδαα λολολολολ

panais_ur
20-09-2010, 14:58
το κακο έγινε, ξεχασα την ορθογραφία που ήξερα,οπότε greeklish και η μιση ντροπη δική μου..

captain556
21-09-2010, 22:14
Και γω προτιμω ελληνικα ,και ας κανω ορθογραφικα...

Quaro
23-09-2010, 14:04
να σας ρωτήσω. ξέρεις κανείς κανένα καλό greek spell checker add on για το firefox που να δουλεύει με την τελευταία έκδοση; τον Αύγουστο βγήκε νέα έκδοση του firefox, και το μοναδικό add on που βρίσκω έχει να ανανεωθεί από το 2008 και δεν δουλεύει.

nikon
23-09-2010, 15:10
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/3439/

Quaro
23-09-2010, 15:18
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/3439/

δεν μου λειτουργεί....

edit μάλλον λειτουργεί αλλά μόνο άμα έχω μόνο αυτό και όχι και english spell checker.... καμία βοήθεια παιδιά; παλιά είχα ένα add on και για Αγγλικά και για Ελληνικά...

Nek_Food
23-09-2010, 15:33
Εγώ έχω τον FF 3.6.10 και παίζω μία χαρά με τον διορθωτή
English - Greek Spelling dictionary 0.5.4


https://addons.mozilla.org/el/firefox/addon/3451/

Quaro
23-09-2010, 15:42
οκ χίλια thanks πάρε και +rep

ZEBE1974
26-09-2010, 01:33
Εγώ έχω τον FF 3.6.10 και παίζω μία χαρά με τον διορθωτή
English - Greek Spelling dictionary 0.5.4


https://addons.mozilla.org/el/firefox/addon/3451/
θα σε ρωτησω τι να κανω....... .εχω βαλει ενα τετοιο προγραμμα και κατω απο καθε λεξη μου βγαζει μια κοκκινη γραμμη (οχι της θεωδοριδου)τι πρεπει να κανω για να διορθωνω τις λεξεις tnx

modecris
26-09-2010, 03:29
Κάτω από κάθε ή κάτω από κάθε λάθος λέξη; Η διόρθωση πάντως γίνετε με δεξί κλικ επάνω της και επιλέγεις την σωστή και διορθωμένη λέξη.

ZEBE1974
26-09-2010, 11:26
Κάτω από κάθε ή κάτω από κάθε λάθος λέξη; Η διόρθωση πάντως γίνετε με δεξί κλικ επάνω της και επιλέγεις την σωστή και διορθωμένη λέξη.
ευχαριστώ πολυ φιλε μου

odytsak
03-10-2010, 15:40
Ισως το μόνο μειονέκτημα που βρήκα στο φόρουμ είναι ότι επιτρέπονται τα greeklish.

Oταν είναι μια γραμμή greeklish κάτι γίνεται,
όταν όμως είναι ένα κατεβατό χωρίς τελείες, κόμμα, παραγραφους κλπ είναι αρκετά δυσανάγνωστο.

Αν θέλετε χρησιμοποιήστε αυτό

http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp (http://redirectingat.com/?id=673X542464&xs=1&url=http%3A%2F%2Fspeech.ilsp.gr%2Fgreeklish%2Fgree klishdemo.asp&sref=http%3A%2F%2Fwww.gpsnavi.org%2Fforum-greeklish-t554.html)

ή αυτό

http://services.innoetics.com/greeklish/ (http://services.innoetics.com/greeklish/)


Σεβαστείτε την Ελληνική γλώσσα,
βοηθείστε όταν γίνεται αναζήτηση να βρίσκονται αποτελέσματα,
κάντε το φόρουμ ευχάριστο, όμορφο και ευανάγνωστο
και τέλος αν μπει κάποιος ξένος να διαβάσει κάτι
να μπορέσει με μια απλή μετάφραση του google
να καταλάβει ο άνθρωπος τι γράφουμε.

RooF
12-12-2010, 03:12
Θα μπορούσε να γίνει κάρι πολύ απλό. Να απαγορευθούν τα greeklish με κανονισμό.

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

WolfRathmA
13-05-2011, 07:26
YouTube - Ο Ξ‘Ξ½Ο„ΟŽΞ½Ξ·Ο‚ ΞšΞ±Ξ½Ξ¬ΞΊΞ·Ο‚ κατακρίνΡι τα greeklish[10/05/2011]

george13gr
13-05-2011, 09:49
Ελληνικά και ορθογραφημένα ελληνικά..
Είδα πολύ κόσμο να γράφει ανορθόγραφα και είναι αυτός ένας από τους λόγους που προτιμούν τα greeklish

karakaxas
13-05-2011, 11:36
δεν πειραζει να κανεις καποια λαθοι σε 1 προταση και εγω θα κανω και εσυ θα κανεις
αλλα τα greeklish δεν διαβαζονται πρεπει να μπαινουν καποιες ποινες σε οσους τα χρησιμοποιουν συνεχως.

Nek_Food
13-05-2011, 12:05
Ta anorthografa greeklish ine xirotera apo ta anorthografa elinika. :P

Περί ποινών, έχω κάποιες πρόχειρες προτάσεις:
1. δημόσιος ευτελισμός και λιθοβολισμός!!!
2. ανασκολοπισμός ή διοβελισμός (κοινώς παλούκωμα)!!!
3. κρέμασμα σε κεντρική πλατεία του φόρουμ!!!
4. αποκεφαλισμός του χρήστη και κάρφωμα του κεφαλιού σε παλούκι στην είσοδο του φόρουμ (να το βλέπουν οι νέοι)!!!

Aυτά για αρχή, θα σκεφτώ και άλλα.

Βασικά θα πρέπει να γίνει κανόνας η απαγόρευση τους από τον Slay. Τώρα δεν υπάρχει τέτοια απαγόρευση, οπότε δεν προκαλούν πρόβλημα ενάντια στους κανόνες όσοι κάνουν χρήση των greeklish (άσχετα αν προκαλούν πρόβλημα στο οπτικό μας νεύρο).

Εμένα μου φτάνει για την ώρα το ότι δεν επιτρέπεται το κάπνισμα στους κλειστούς χώρους του φόρουμ, αυτό πραγματικά δεν το άντεχα. :)

modecris
13-05-2011, 14:19
Απλά (όπως θα λέγαμε σε τηλεοπτικό πάνελ) δεν υπάρχει η πολιτική βούληση.Αρα τί να λέμε τώρα;

djpar
13-05-2011, 14:25
Εγω λεω να μαζευτουμε στο Συνταγμα να το κλεισουμε μηπως και βαλουν μυαλο εδω μεσα

Nek_Food
13-05-2011, 14:50
Να δείρουμε και κάνα ξένο που δεν ξέρει καλά Ελληνικά και μιλάει greeklish... ;)

WolfRathmA
13-05-2011, 18:29
Πρεπει να γινει πλεον κανονας αυτο....

Το οτι δε ξερω ορθογραφια (τοσοι αυτοματοι ορθογραφοι εχουν βγει σε καθε broswer δεν ειναι δα και τοσο δυσκολο), το οτι το πληκτρολογιο μου ειναι στραβο κουτσο και αλληθωρο, το οτι δεν εχω Ελληνικα στο πληκτρολογιο (τι αστειο! μια κωλορυθμισει ειναι απο το πινακα ελενχου να βαλει Ελληνικα καποιος στο πληκτρολογιο! Ακομα αν και αυτο δεν ειναι Ελληνικο) τα ακουω τσαμπα και βερεσε...

Αυτος που απλα τα λεει αυτα ειναι αυτος που τα θελει ολα στο πιατο και δε θελει να προσπαθησει.
Ποιος εκατσε και εγραψε Ελληνικα απευθειας χωρις να κανει κανενα λαθος και να κανει τη πρωτη φορα να γραψει κανενα 10λεπτο;

Αντε να απαγορευτουυυυυυυυυυυυυυν!!! Ειμαστε πλεον το μοναδικο φορουμ πιστευω που δεν εχουμε απαγορευσει τα greeklish.

dinospao
13-05-2011, 19:32
Θανατος στα greeklish!!!

jimspy
13-05-2011, 19:36
greeklish ftw.....:k020:

Dragonpaul
13-05-2011, 20:10
greeklish ftw.....:k020:
Eισαι ομως.....
LOLOLOLOLOLOLOLOLOLOL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:a023:

muku
14-05-2011, 03:09
Αν κι εγω είμαι αντίθετος στα greeklish νομίζω το να απαγορεύσουμε σε κάποιον την δυνατότητα να έκφραζεται με τον τρόπο που επιθυμεί ειναι κάπως φασιστικό. Όλοι όσοι λέτε να τα απαγορεύσουμε τι σκοπό έχετε? Εγω πιστεύω ότι αν εφαρμοστεί τέτοιος κανόνας θα διώξουμε τον κόσμο που γράφει αποκλειστικά greeklish. Τουλάχιστον αυτό θα έκανα εγώ αν μου έλεγε κάποιος με ποιο τρόπο θα μιλάω. Οπότε αν ο σκοπός κάποιου είναι να διώξει αυτούς που γράφουν greeklish, μπορεί κάλλιστα να τους αγνοεί ;)

Ezio
14-05-2011, 09:38
Αν κι εγω είμαι αντίθετος στα greeklish νομίζω το να απαγορεύσουμε σε κάποιον την δυνατότητα να έκφραζεται με τον τρόπο που επιθυμεί ειναι κάπως φασιστικό. Όλοι όσοι λέτε να τα απαγορεύσουμε τι σκοπό έχετε? Εγω πιστεύω ότι αν εφαρμοστεί τέτοιος κανόνας θα διώξουμε τον κόσμο που γράφει αποκλειστικά greeklish. Τουλάχιστον αυτό θα έκανα εγώ αν μου έλεγε κάποιος με ποιο τρόπο θα μιλάω. Οπότε αν ο σκοπός κάποιου είναι να διώξει αυτούς που γράφουν greeklish, μπορεί κάλλιστα να τους αγνοεί ;)

Μπορεί να ακούγετε φασιστικό, αλλά είναι πολύ καλύτερο (τουλάχιστον για μένα), να διαβάζεις post σε ελληνικά παρά σε greeklish. Μπορούμε να κάνουμε και μια ψηφοφορία για αυτό, να ενημερωθούν και όλα τα μέλη μέσω pm, να δούμε τι θέλει το forum. Αν και η τελική απόφαση θα είναι του Slay.

nikon
14-05-2011, 10:45
Φτου και από την αρχή για άλλη μια φορά.:zzzz:

Vicarious
14-05-2011, 13:20
Θα μπορούσε να γινει ίσως ενσωμάτωση κάποιου προγράμματος στο φόρουμ, που να μετατρέπει τα greeklish σε ελληνικά?

muku
14-05-2011, 13:38
^^ Το σκεφτηκα αυτο το τελευταιο. Υπάρχει?

karakaxas
14-05-2011, 14:16
^^ Το σκεφτηκα αυτο το τελευταιο. Υπάρχει?

και βεβαια υπαρχει οριστε

http://services.innoetics.com/greeklish/Gadgets.aspx

Desmond
14-05-2011, 14:19
Μάγκες, εφόσον δεν θέλετε να διαβάζετε greeklish μπορείτε πολύ απλά να προσθέσετε τα μέλη που τα χρησιμοποιούν στην ignore list και ξεμπερδέψατε.

messi10
14-05-2011, 14:43
Εμενα ποτε δεν μου αρεσαν τα greeklish.
Πολυ παλια εγραφα στο MSN με greeklish αλλα μετα απο λιγο καιρο τα αφησα και το γυρισα στα ελληνικα.Απορω γιατι ΟΛΟΙ στα facebook/MSN γραφουν με αυτα τα greeklish,μου εχει συμβει να μην καταλαβαινω τι γραφει ο αλλος.Ακομα και τα tinychats δεν τα χρησημοποιω γιατι δεν μπορω να γραψω με Ελληνικα αλλα μονο με greeklish.

+10000 στον Noborn για το topic,θα παρακαλεσω και 'γω με την σειρα μου να αποφευγονται απο ολα τα μελοι τα greeklish,εκτος αν ειναι καποια ιδιαιτερη περιπτωση(γραφω απο PS).Τοτε ενταξει.

Ελληνικα και παλι Ελληνικα.

criter
14-05-2011, 14:47
H φαση ειναι οτι γραφουν και ωραιες αποψεις, αλλα σου βγαζουν τα ματια καθε φορα... :a030:

Dragonpaul
14-05-2011, 15:03
και βεβαια υπαρχει οριστε

http://services.innoetics.com/greeklish/Gadgets.aspx
Απιστευτο προγραμματακι. Σχεδον αλανθαστο.

Vicarious
14-05-2011, 15:15
Λογικά και από το ps3 να γράφει κάποιος, θα μπορεί να το μετατρέπει σε ελληνικά με το παραπάνω πρόγραμμα.
Απλά θα είναι πολύ πιο εύκολο αν είναι ενσωματωμένο στο φόρουμ..

WolfRathmA
25-05-2011, 23:02
Θα το ποσταρω συνεχεια αυτο το βιντεο μηπως και γινει τιποτα! Καθε εβδομαδα θα το ποσταρω ετσι για σπασιμο! =Ρ

YouTube - ‪Ξ‘Ξ‘Ξ”Ξ™ΞŸ ΑΑΒΞ₯ΛΑ - Greeklish No More ! Μόνο Ελληνικά !‬‏

geodlord7
25-05-2011, 23:08
+ rep

Καιρός να λήξει αυτή η αηδία των greeklish στα forum. Πολύ καλά τα είπανε οι ράδιο αρβύλα.

Τώρα γιαυτούς που βρίσκουν συνωμοσίες πίσω από αυτή την κίνηση των αρβύλα (δείτε comments στο βίντεο)ότι και καλα έχουν συμφέροντα(χαχαχα) απλά σας λυπάμαι!

dykon
26-05-2011, 00:04
akoute ti leei o kanakis!!!tha sotheiteeeeeeeee!!!!!!!!!meta lene pos paei i ellada piso..bgainei o kathenas,leei kante auto,kai trexoun oloi na to kanoun!mpeeeeeeee...kits kits kits...mpeeeeee...

geodlord7
26-05-2011, 00:16
^ φυσικά και όχι φίλε...δεν ισχύει αυτό που λες και ούτε πρόκειται.

Αλλά πάνω στο θέμα των greeklish τα είπε μια χαρά. Φυσικά και δεν είναι σε όλα σωστός, αλλά ήταν πολύ καλή κίνηση εκ μέρους του.

Δικαιολογίες του στυλ όμως "ο κανάκης εξυπηρετεί συμφέροντα και λέει για τα greeklish" για μένα είναι μπεεεε και κιτς κιτς που λες. Δεν το λέω αυτό για σένα, απλά πήρα αφορμή για να πω για τα ατομα με τις συνωμοσίες ;)

dykon
26-05-2011, 00:28
φιλε μου την δινει που λεει καποιος κανε κατι και λενε ολοι ναι σωστα τα λεει.γιατι δηλαδη τον κανακη τον νοιαζει πως γραφω εγω?εγω τον ειπα τιποτα για την εισοδο που εχει στο μαγαζι του?αν τον ελεγα η ανεβαζα βιντεακι στο utube και τον ελεγα κατεβασε τες τις τιμες θα το εκανε?εγινε ξαφνικα ο κανακης μωισης με τις 10 εντολες και λεει καντε εκεινο καντε το αλλο?δεν λεω διασκεδαζω με την εκπομπη του αλλα ως εκει.δεν θα μου πει εμενα ο κανακης τι θα κανω.αμα θελω θα γραφω ελληνικα η αμα θελω θα γραφω greeklish.

geodlord7
26-05-2011, 01:43
^ δεν διαφωνώ φίλε μου σε αυτό που λες. Απλα επικροτώ τη συγκεκριμένη και μόνο κίνηση του. Τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο. Φυσικά και δεν θα κάνουμε ό,τι μας πει. Αυτό έλλειπε :)

Devil_7
26-05-2011, 02:45
Ελληνικά και πάλι ελληνικά. Έχω ένα ξαδερφάκι 15 χρονών που μου λέει:

"Καλά χαζός είσαι? Γιατί γράφεις ελληνικά? Δεν μπορείς να γράψεις greeklish?"

Εκεί έχουμε καταντήσει. Να θεωρείται περίεργο να γράφει κάποιος ελληνικά.

hakoo
26-05-2011, 04:04
Eγω ειλικρινη απορια εχω ρε παιδια και απευθυνομαι στους μαθητες και τα μελη μικροτερης ηλικιας, δεν σας δημιουργει προβλημα στο σχολειο αυτη η κατασταση? Πως μπορεις να ανταπεξελθεις στις απαιτησεις του σχολειου οταν τα sms σου ειναι greeklish, το chatting σου ειναι greeklish και γενικα ο γραπτος σου λογος ειναι πλεον σε αυτη τη γλωσσα?
Πραγματικα μου κανει μεγαλη εντυπωση, οι μεγαλυτεροι πες που τα χρησιμοποιουν ενδεχομενως ειναι ετσι η φυση της δουλειας τους που δεν τα χρειαζονται. Τα παιδια/μαθητες ομως? :confuzed:

Γενικα νομιζω οτι τα παιδια τα γουσταρουν γιατι ειναι σαν ενας κωδικας επικοινωνιας της νεολαιας πλεον, και ως ενος σημειου καταλαβαινω απολυτα την αναγκη να εχουν κατι δικο τους που να τα διαφοροποιει απο την "ενηλικη" κοινωνια.

Ezio
26-05-2011, 07:28
akoute ti leei o kanakis!!!tha sotheiteeeeeeeee!!!!!!!!!meta lene pos paei i ellada piso..bgainei o kathenas,leei kante auto,kai trexoun oloi na to kanoun!mpeeeeeeee...kits kits kits...mpeeeeee...
Είμαι κατά όταν κάποιος περνάει ένα μήνυμα αρνητικό ή άκυρο σε άλλους. Όταν όμως αυτό που λέει είναι σωστό, τότε είμαι υπέρ. Ο Κανάκης και οι υπόλοιποι τα είπαν σωστά, οπότε είμαι υπέρ τους. Δηλαδή οι διάσημοι που βγαίνουν σε διαφημίσεις και μιλάνε για αιμοδοσία για παράδειγμα, προσπαθούν να μας κάνουν πρόβατα; Τους διάσημους καλώς ή κακώς τους ακούμε πιο εύκολα, οπότε αν περνάνε ένα σωστό μήνυμα δεν έχω κανένα πρόβλημα, ίσα ίσα που συμφωνώ στο να γίνονται αυτές οι κινήσεις.

Eγω ειλικρινη απορια εχω ρε παιδια και απευθυνομαι στους μαθητες και τα μελη μικροτερης ηλικιας, δεν σας δημιουργει προβλημα στο σχολειο αυτη η κατασταση? Πως μπορεις να ανταπεξελθεις στις απαιτησεις του σχολειου οταν τα sms σου ειναι greeklish, το chatting σου ειναι greeklish και γενικα ο γραπτος σου λογος ειναι πλεον σε αυτη τη γλωσσα?
Πραγματικα μου κανει μεγαλη εντυπωση, οι μεγαλυτεροι πες που τα χρησιμοποιουν ενδεχομενως ειναι ετσι η φυση της δουλειας τους που δεν τα χρειαζονται. Τα παιδια/μαθητες ομως? :confuzed:

Γενικα νομιζω οτι τα παιδια τα γουσταρουν γιατι ειναι σαν ενας κωδικας επικοινωνιας της νεολαιας πλεον, και ως ενος σημειου καταλαβαινω απολυτα την αναγκη να εχουν κατι δικο τους που να τα διαφοροποιει απο την "ενηλικη" κοινωνια.

Δεν χρησιμοποιούν όλοι οι μαθητές greeklish. Εγώ είμαι 16 και είμαι κατά των greeklish. Για προβλήματα ορθογραφίας δεν μπορώ να σου πω για τους άλλους, γιατί δεν έχει τύχει να δω γραπτό παιδιού που χρησιμοποιεί greeklish. Αλλά αυτή η κατάσταση πρέπει να σταματήσει. Ειδικά στο facebook είναι φρικτά τα πράγματα. Επίσης, να σταματήσει και η αλλοίωση των λέξεων. Τέσπα, δλδ, τπτ, κ, τι βλακείες είναι αυτές;

enstikto
26-05-2011, 12:45
Ιν μάϊ οπίνιον γκρίκλις σακ μπίγκ τάϊμ. Γιου γουόντ προύφ ρεγκάρντινγ δις; Τζαστ τράΙ του ρίντ δις ποστ εντ γιου γουιλ αντερστέντ γουάϊ. Δις ποστ ισ ρίτεν ιν ινγκρικ γουίτς ις βέρι κλόουζ του γκρίκλις. Ιφ ιτ γουόζεντ παρτίκουλαρλι ίζι του ρίντ δις, ιμάτζιν χάου ιτ ιζ φορ δε πίπλ τράινγκ του ρίντ γιούρ γκρίκλις μέσατζις.

Valkyre
26-05-2011, 12:54
akoute ti leei o kanakis!!!tha sotheiteeeeeeeee!!!!!!!!!meta lene pos paei i ellada piso..bgainei o kathenas,leei kante auto,kai trexoun oloi na to kanoun!mpeeeeeeee...kits kits kits...mpeeeeee...

Koιτα, χωρις παρεξηγηση ε, μην το παρεις προσωπικα, αλλα οπως λες εσυ οτι ο καθενας που ακουει τον ταδε διασημο (οταν λεει κατι σωστο) ειναι προβατο, ετσι αντιστοιχα μπορει να πει καποιος αλλος οτι εισαι απλα αντιδραστικος με ολα χωρις λογο. Ξαναλεω ελπιζω να καταλαβαινεις πως το λεω. Δεν εννοω οτι ετσι εισαι οντως προς θεου, απλα ειναι η αντιστοιχη περιπτωση.

Ναι συμφωνω οτι επικραττει μεγαλη προβατοποιηση σημερα, αλλα επικραττει και μεγαλη αντιδραση χωρις ουσια και λογο, αλλα μονο για το δηθεν της υποθεσης. Οταν καποιος λεει κατι σωστο -αντικειμενικα- δεν ειναι κακο να παροτρυνει τον κοσμο να το σκεφτει. (γιατι αυτο εκαναν)

Ας ακουμε και κατι καλο απο ολη την σαπιλα που κυκλοφορει. Και να σκεφτομαστε! Ανεξαρτητως αποφασης, απλα να σκεφτομαστε/προβληματιζομαστε! Να μην ειμαστε δηλαδη ουτε τυφλα προβατα, αλλα ουτε και αντιδραστικοι με το οτιδηποτε.

Αυτη ειναι απλα η γνωμη μου φυσικα. Μεση λυση! :)

Dragonpaul
26-05-2011, 13:02
Έχει δίκιο ο Δημήτρης. Τα ΠΆΝΤΑ είναι τροφή για σκέψη. Απο κει και πέρα είναι θέμα σωστού φιλτραρισματος απο εμάς.

hakoo
26-05-2011, 13:52
Ιν μάϊ οπίνιον γκρίκλις σακ μπίγκ τάϊμ. Γιου γουόντ προύφ ρεγκάρντινγ δις; Τζαστ τράΙ του ρίντ δις ποστ εντ γιου γουιλ αντερστέντ γουάϊ. Δις ποστ ισ ρίτεν ιν ινγκρικ γουίτς ις βέρι κλόουζ του γκρίκλις. Ιφ ιτ γουόζεντ παρτίκουλαρλι ίζι του ρίντ δις, ιμάτζιν χάου ιτ ιζ φορ δε πίπλ τράινγκ του ρίντ γιούρ γκρίκλις μέσατζις.

αχαχαχαχχα
Θεος!

dykon
26-05-2011, 13:54
Koιτα, χωρις παρεξηγηση ε, μην το παρεις προσωπικα, αλλα οπως λες εσυ οτι ο καθενας που ακουει τον ταδε διασημο (οταν λεει κατι σωστο) ειναι προβατο, ετσι αντιστοιχα μπορει να πει καποιος αλλος οτι εισαι απλα αντιδραστικος με ολα χωρις λογο. Ξαναλεω ελπιζω να καταλαβαινεις πως το λεω. Δεν εννοω οτι ετσι εισαι οντως προς θεου, απλα ειναι η αντιστοιχη περιπτωση.

Ναι συμφωνω οτι επικραττει μεγαλη προβατοποιηση σημερα, αλλα επικραττει και μεγαλη αντιδραση χωρις ουσια και λογο, αλλα μονο για το δηθεν της υποθεσης. Οταν καποιος λεει κατι σωστο -αντικειμενικα- δεν ειναι κακο να παροτρυνει τον κοσμο να το σκεφτει. (γιατι αυτο εκαναν)

Ας ακουμε και κατι καλο απο ολη την σαπιλα που κυκλοφορει. Και να σκεφτομαστε! Ανεξαρτητως αποφασης, απλα να σκεφτομαστε/προβληματιζομαστε! Να μην ειμαστε δηλαδη ουτε τυφλα προβατα, αλλα ουτε και αντιδραστικοι με το οτιδηποτε.

Αυτη ειναι απλα η γνωμη μου φυσικα. Μεση λυση! :)


δημητρη ξεκολλα μην νομιζεις οτι ειμαι κακος η τα παιρνω ολα με την κακη εννοια.δεν στραβωνω με κανεναν εδω μεσα οτι και να μου λεει.ουτος η αλλος για παρεα μπαινω οχι για να μαλωνω.απλα θυμησου πριν καποιους μηνες που ειχε βγαλει ο κανακης εκεινο το βιντεο με το μπεκ.μιση ωρα μεχρι να τελειωσει η εκπομπη ελεγαν συνεχεια μπεκ μπεκ μπεκ μπεκ.την επομενη μερα ειδες ποσα ατομα σε facebook η και στον δρομο το ελεγαν?αυτο δεν ειναι παρακινηση στο "καντε οτι κανει και ο κανακης?"η μονο εγω το ειδα ετσι?δηλαδη πως την εχει δει και θα μου επιβαλει εμενα οπως θελει αυτος να μιλαω?και ειπα πιο πανω και ενα παραδειγμα με το μαγαζι του.εσυ τι πιστευεις?οτι θα το εκανε?οχι επειδη κανει τηλεθεαση την εχει δει μωισης και λεει καντε εκεινο καντε το αλλο?αν ηθελε να κανει κατι καλο ας εκανε διαφημιση για την μολυνση της θαλασσας η κατι τετοιο.τωρα πως τα greeklish θα κανουν την ζωη μας καλυτερη εγω δεν το καταλαβα.και κατι τελευταιο εχουμε ελευθερια λογου που αυτο σημαινει οτι ο καθενας μπορει να λεει οτι θελει και να το λεει οπως θελει ειτε ελληνικα ειτε greeklish εφοσον δεν προσβαλει τον αλλον.δεν εχουμε χουντα να μας λενε οι αλλοι τι να κανουμε.ετσι δεν ειναι?και οπως εχεις εσυ και καποιοι αλλοι εδω μεσα αναφερει οτι αν σας ενοχλουν μην τα διαβαζετε γιατι δεν κανετε αυτο να τελειωνει το θεμα?εγω θα συνεχισω να μιλαω οπως με βολευει καλυτερα και οποιος θελει τα διαβαζει.
*πλατινιαρη δημητρη το διαβασα το ποστ σου και τα καταλαβα ολα χωρις ενοχληση.:a038:

hakoo
26-05-2011, 14:08
Φιλε dykon μιας και απ' οτι καταλαβα δεν εισαι παρεξηγησιαρης:
Το θεμα με το "μπεκ" λεγεται απλος χαβαλες φιλε μου και αποδεικνυεται απο το γεγονος οτι δεν υιοθετηθηκε σαν σταση ζωης απο κανεναν. Ετσι ειναι ο χαβαλες, γινεται και μετα σταματαει. Δεν σου αρεσε? Δεν το βρηκες αστειο? Απλα το αγνοησες και προχωρησες παρακατω. Καποιοι αλλοι πιθανως να το βρηκαν αστειο, δεν μπορεις να το απαγορευσεις.
Το οτι εχει τηλεθεαση δεν ειναι κατι για το οποιο πρεπει αν απολογηθει και δεν του απαγορευει να πει την αποψη του πανω σε ενα θεμα. Δεν καταλαβαινεις οτι με το να λες οτι εχουμε ελευθερια λογου αυτοματως αναγνωριζεις το δικαιωμα του Κανακη και του καθε Κανακη να εκφρασει την αποψη του οπως αυτος την θεωρει σωστη?
Μεσα στην γενικοτερη υπερβολη σου και στην προσπαθεια να βρεις επιχειρηματα περα απο το "ετσι γουσταρω/με βολευει" (που ειναι μια χαρα επιχειρημα και δικαιωμα σου στην τελικη) λες και το


τωρα πως τα greeklish θα κανουν την ζωη μας καλυτερη εγω δεν το καταλαβα.Σε πρωτη φαση οτι θα βοηθησει την γλωσσα μας ειπαν (αυτοι και αλλοι 3426534554837 πριν απο αυτους), που ακριβως εντοπιζεις το λαθος?
Anyway, ο καθενας ειναι ελευθερος να γραφει οπως γουσταρει αλλα καλο ειναι να ακουμε και τις γνωμες των αλλων και να μην διαφωνουμε a priori απο εγωισμο και μονο.

Valkyre
26-05-2011, 14:10
^^ Δεν το νομιζω, απλα ξερεις ο γραπτος λογος καμμια φορα παρεξηγειται. Σου ειπα οτι συμφωνω οτι δεν πρεπει τυφλα να ακουμε τον καθενα που την εχει δει ή που τον συμφερει. Αλλα δεν ειναι κακο οταν καποιος εχει αυτη την θεση να λεει και κατι καλο. Σιγουρα το να λεει κιτς πραγματα που μετα γινονται μοδα αποτελει προβατοποιηση του κοσμου. Γι αυτο εγω προτεινω να σκεφτομαστε τι μας πασαρουν και να το φιλτραρουμε καταλληλως οπως πολυ σωστα ειπε ο Παυλος. Ξεδιαλεγουμε τα σαπια και κραταμε οτι αξιζει. :)

dykon
26-05-2011, 14:25
Φιλε dykon μιας και απ' οτι καταλαβα δεν εισαι παρεξηγησιαρης:
Το θεμα με το "μπεκ" λεγεται απλος χαβαλες φιλε μου και αποδεικνυεται απο το γεγονος οτι δεν υιοθετηθηκε σαν σταση ζωης απο κανεναν. Ετσι ειναι ο χαβαλες, γινεται και μετα σταματαει. Δεν σου αρεσε? Δεν το βρηκες αστειο? Απλα το αγνοησες και προχωρησες παρακατω. Καποιοι αλλοι πιθανως να το βρηκαν αστειο, δεν μπορεις να το απαγορευσεις.
Το οτι εχει τηλεθεαση δεν ειναι κατι για το οποιο πρεπει αν απολογηθει και δεν του απαγορευει να πει την αποψη του πανω σε ενα θεμα. Δεν καταλαβαινεις οτι με το να λες οτι εχουμε ελευθερια λογου αυτοματως αναγνωριζεις το δικαιωμα του Κανακη και του καθε Κανακη να εκφρασει την αποψη του οπως αυτος την θεωρει σωστη?
Μεσα στην γενικοτερη υπερβολη σου και στην προσπαθεια να βρεις επιχειρηματα περα απο το "ετσι γουσταρω/με βολευει" (που ειναι μια χαρα επιχειρημα και δικαιωμα σου στην τελικη) λες και το

Σε πρωτη φαση οτι θα βοηθησει την γλωσσα μας ειπαν (αυτοι και αλλοι 3426534554837 πριν απο αυτους), που ακριβως εντοπιζεις το λαθος?
Anyway, ο καθενας ειναι ελευθερος να γραφει οπως γουσταρει αλλα καλο ειναι να ακουμε και τις γνωμες των αλλων και να μην διαφωνουμε a priori απο εγωισμο και μονο.

hakoo αλλο λεω την αποψη μου,αλλο κανω ολοκληρο σποτ κατα των greeklish.πιστευω καταλαβαινεις την διαφορα..επισης λυσαμε ολα τα προβληματα της ελλαδος και μειναμε στο να λυσουμε και το προβλημα των greeklish?αυτο εννοοουσα εκει που επισημανες αυτο που ειπα.και δεν προσπαθω να βρω επιχειρηματα.ειναι η αποψη μου και πιστευω οτι καλυπτει πολλα ατομα εδω μεσα.

edit:το μπεκ ηταν τραγικο και φαινονταν οτι πηγαιναν να το πασαρουν σαν ατακα μιας και το ελεγαν για 2-3 εκπομπες ακομα.και δεν ηταν αστειο..

Desmond
26-05-2011, 15:03
παρτίκουλαρλι :pound:
Pethana!
Σίριουσλι όμως, τα greeklish δεν δημιουργούν πρόβλημα σε κανέναν άλλο πέρα από τους ίδους που τα χρησιμοποιούν, καθώς δεν θα τα διαβάσουν οι περισσότεροι ή χάνεται ο ειρμός από αυτούς που τα διαβάζουν στην ταυτόχρονη προσπάθειά τους να τα μεταφράσουν.Έχω διαβάσει μεγάλα greeklish posts δυο και τρεις φορές γιατί στην πορεία χάθηκα στην μετάφραση.
Εφόσον όμως επιθυμούν να επικοινωνούν κατ'αυτό τον τρόπο, δεν μου πέφτει λόγος ούτε σε μένα ούτε στον καθένα.

Nek_Food
26-05-2011, 15:14
δημητρη ξεκολλα μην νομιζεις οτι ειμαι κακος η τα παιρνω ολα με την κακη εννοια.δεν στραβωνω με κανεναν εδω μεσα οτι και να μου λεει.ουτος η αλλος για παρεα μπαινω οχι για να μαλωνω.απλα θυμησου πριν καποιους μηνες που ειχε βγαλει ο κανακης εκεινο το βιντεο με το μπεκ.μιση ωρα μεχρι να τελειωσει η εκπομπη ελεγαν συνεχεια μπεκ μπεκ μπεκ μπεκ.την επομενη μερα ειδες ποσα ατομα σε facebook η και στον δρομο το ελεγαν?αυτο δεν ειναι παρακινηση στο "καντε οτι κανει και ο κανακης?"η μονο εγω το ειδα ετσι?δηλαδη πως την εχει δει και θα μου επιβαλει εμενα οπως θελει αυτος να μιλαω?και ειπα πιο πανω και ενα παραδειγμα με το μαγαζι του.εσυ τι πιστευεις?οτι θα το εκανε?οχι επειδη κανει τηλεθεαση την εχει δει μωισης και λεει καντε εκεινο καντε το αλλο?αν ηθελε να κανει κατι καλο ας εκανε διαφημιση για την μολυνση της θαλασσας η κατι τετοιο.τωρα πως τα greeklish θα κανουν την ζωη μας καλυτερη εγω δεν το καταλαβα.και κατι τελευταιο εχουμε ελευθερια λογου που αυτο σημαινει οτι ο καθενας μπορει να λεει οτι θελει και να το λεει οπως θελει ειτε ελληνικα ειτε greeklish εφοσον δεν προσβαλει τον αλλον.δεν εχουμε χουντα να μας λενε οι αλλοι τι να κανουμε.ετσι δεν ειναι?και οπως εχεις εσυ και καποιοι αλλοι εδω μεσα αναφερει οτι αν σας ενοχλουν μην τα διαβαζετε γιατι δεν κανετε αυτο να τελειωνει το θεμα?εγω θα συνεχισω να μιλαω οπως με βολευει καλυτερα και οποιος θελει τα διαβαζει.
*πλατινιαρη δημητρη το διαβασα το ποστ σου και τα καταλαβα ολα χωρις ενοχληση.:a038:


dhmhtrh ksekolla mhn nomizeis oti eimai kakos h ta pairnw ola me thn kakh ennoia.den strabwnw me kanenan edw mesa oti kai na moy leei.oytos h allos gia parea mpainw oxi gia na malwnw.apla thymhsoy prin kapoioys mhnes poy eixe bgalei o kanakhs ekeino to binteo me to mpek.mish wra mexri na teleiwsei h ekpomph elegan synexeia mpek mpek mpek mpek.thn epomenh mera eides posa atoma se facebook h kai ston dromo to elegan?ayto den einai parakinhsh sto "kante oti kanei kai o kanakhs?"h mono egw to eida etsi?dhladh pws thn exei dei kai tha moy epibalei emena opws thelei aytos na milaw?kai eipa pio panw kai ena paradeigma me to magazi toy.esy ti pisteyeis?oti tha to ekane?oxi epeidh kanei thletheash thn exei dei mwishs kai leei kante ekeino kante to allo?an hthele na kanei kati kalo as ekane diafhmish gia thn molynsh ths thalassas h kati tetoio.twra pws ta greeklish tha kanoyn thn zwh mas kalyterh egw den to katalaba.kai kati teleytaio exoyme eleytheria logoy poy ayto shmainei oti o kathenas mporei na leei oti thelei kai na to leei opws thelei eite ellhnika eite greeklish efoson den prosbalei ton allon.den exoyme xoynta na mas lene oi alloi ti na kanoyme.etsi den einai?kai opws exeis esy kai kapoioi alloi edw mesa anaferei oti an sas enoxloyn mhn ta diabazete giati den kanete ayto na teleiwnei to thema?egw tha synexisw na milaw opws me boleyei kalytera kai opoios thelei ta diabazei.

*platiniarh dhmhtrh to diabasa to post soy kai ta katalaba ola xwris enoxlhsh.:a038:Αλήθεια ποιο είναι καλύτερο; Εγώ το δεύτερο πάντως ούτε καν μπαίνω στον κόπο να το διαβάσω. Κάντε ό,τι θέλετε εφόσον δεν υπάρχει στο παρόν φόρουμ κανόνας, αλλά δεν είναι παντού έτσι. Στην δουλειά, στις υπηρεσίες, στα έντυπα, στο εξωτερικό, παντού στην όποια κοινωνία γύρω μας τέλος πάντων, δεν νομίζω ότι κανείς θα δεχτεί ποτέ να πάρει κείμενο από εσάς γραμμένο σε μία ανύπαρκτη γλώσσα - σε μία μπασταρδεμένη γραμματοσειρά. Οπότε γιατί εδώ στο παρόν φόρουμ; Γιατί στο Ελληνικό facebook; Ειλικρινά σε καμία άλλη χώρα δεν νομίζω να έχει γίνει αυτό το χάλι. Κάποτε υπήρχε λόγος, ήταν μία λύση ανάγκης, δεν υπήρχε άλλος τρόπος, σήμερα απλά είναι μία μ.....α και μισή.

WolfRathmA
01-06-2011, 05:52
http://www.youtube.com/watch?v=fyUEDkgs2qc&feature=player_embedded

tnf50
01-06-2011, 14:48
http://www.youtube.com/watch?v=fyUEDkgs2qc&feature=player_embedded (http://www.youtube.com/watch?v=fyUEDkgs2qc)

αι θινκ αιβ σιν δις βιντεακι μπιφορ σαμγουερ

the master
01-06-2011, 16:37
κοψτε τα greeklish ειμαστε ελληνες που να παρει!

WolfRathmA
02-06-2011, 06:57
αι θινκ αιβ σιν δις βιντεακι μπιφορ σαμγουερ

Εδώ; =Ρ http://bit.ly/ixb5iP

tsak77
02-06-2011, 09:37
Δεν είναι πραγματικά ντροπή μας να μην γράφουμε Ελληνικά λόγω του ότι κάνουμε ορθογραφικά λάθη; Τι φανερώνει αυτό για την παιδεία και για το σεβασμό που δείχνουμε στην ωραιότερη και εκφραστικότερη γλώσσα της οποίας έτυχε να γεννηθούμε συμπατριώτες; Δεν ξέρω αν γράφτηκε σε προηγούμενο μήνυμα (δεν διάβασα όλο το θέμα), αλλά τι ποιο απλό από το να γράψουμε το μήνυμά μας σε ένα Word, να πατήσουμε τον ορθογραφικό έλεγχο, αντιγραφή - επικόληση εδώ και τέλος; Ακόμη κι αν είναι πιο γρήγορο για κάποιους να γράφουν με λατινικούς χαρακτήρες (θέμα συνήθειας) δεν θα έπρεπε να σεβόμαστε τους αναγνώστες των μηνυμάτων μας, που πρέπει να ξοδέψουν τη διπλάσια ώρα να μας διαβάσουν, απ' όση χρειαστήκαμε για να το γράψουμε; Δεν θέλω να γίνομαι γραφικός και δε νομίζω ότι είναι γραφική η άποψη αυτή, αλλά πέρα από τα υπόλοιπα που μας συμβαίνουν και μας φταίνε άλλοι, εδώ υπάρχει κρίση αξιών και σε αυτό δεν φταίει κανείς, αλλά οι ίδιοι που με τις επιλογές μας φαίνεται λιγότερο το "εγώ" από το "εμείς".

Κοιτάξτε τους Αμερικάνους που όλο μιλάνε για έθνος, ενώ μακράν απέχουν από το να έχουν τέτοιο, προβάλλουν συνεχώς τη σημαία τους (απλά δείτε σχεδόν όλες τις Χολυγουντιανές κινηματογραφικές παραγωγές των τελευταίων δεκαετιών) και εμείς με μία τέτοια αρχέγονη παράδοση, συμπεριφερόμαστε ως δήθεν νεοτεριστές μεγαλοφιλόσοφοι που όλα τα αμφισθητούμε και θεωρούμε ντεμοντέ τη χρήση της γλώσσας μας, κρύβοντας έτσι μάλλον την ημιμάθειά μας. :confuzed:

Συγγνώμη για το μεγάλο και μερικώς off topic σχόλιο, όπως και για το αν στενοχώρησε κάποιους.

dykon
02-06-2011, 12:31
-_--_-

dimitrisasp
03-06-2011, 22:55
Στα ελληνικα! Και λαθη να κανουμε δεν πειραζει. Ετσι θα μαθουμε! Οτι ποστ βλεπω σε greeklish συνηθως το προσπερναω χωρις να το διαβασω γιατι αποδεικνυεται αγγαρια η αναγνωση του. Ας διατηρησουμε καποια στοιχεια της ταυτοτητας μας αλλωστε. Ειναι απο τα λιγα καλα που μας εχουν μεινει η γλωσσα μας.

WolfRathmA
05-06-2011, 02:09
ΕΤΣΙ! Πάμε να το κάνουμε κίνημα!! Οι αγανακτισμένοι των greeklish! OYYY!!! Κάτω τα greeklish!!!

messi10
05-06-2011, 10:36
Στα ελληνικα! Και λαθη να κανουμε δεν πειραζει. Ετσι θα μαθουμε! Οτι ποστ βλεπω σε greeklish συνηθως το προσπερναω χωρις να το διαβασω γιατι αποδεικνυεται αγγαρια η αναγνωση του. Ας διατηρησουμε καποια στοιχεια της ταυτοτητας μας αλλωστε. Ειναι απο τα λιγα καλα που μας εχουν μεινει η γλωσσα μας.


ΕΤΣΙ! Πάμε να το κάνουμε κίνημα!! Οι αγανακτισμένοι των greeklish! OYYY!!! Κάτω τα greeklish!!!


Δεν είναι πραγματικά ντροπή μας να μην γράφουμε Ελληνικά λόγω του ότι κάνουμε ορθογραφικά λάθη; Τι φανερώνει αυτό για την παιδεία και για το σεβασμό που δείχνουμε στην ωραιότερη και εκφραστικότερη γλώσσα της οποίας έτυχε να γεννηθούμε συμπατριώτες; Δεν ξέρω αν γράφτηκε σε προηγούμενο μήνυμα (δεν διάβασα όλο το θέμα), αλλά τι ποιο απλό από το να γράψουμε το μήνυμά μας σε ένα Word, να πατήσουμε τον ορθογραφικό έλεγχο, αντιγραφή - επικόληση εδώ και τέλος; Ακόμη κι αν είναι πιο γρήγορο για κάποιους να γράφουν με λατινικούς χαρακτήρες (θέμα συνήθειας) δεν θα έπρεπε να σεβόμαστε τους αναγνώστες των μηνυμάτων μας, που πρέπει να ξοδέψουν τη διπλάσια ώρα να μας διαβάσουν, απ' όση χρειαστήκαμε για να το γράψουμε; Δεν θέλω να γίνομαι γραφικός και δε νομίζω ότι είναι γραφική η άποψη αυτή, αλλά πέρα από τα υπόλοιπα που μας συμβαίνουν και μας φταίνε άλλοι, εδώ υπάρχει κρίση αξιών και σε αυτό δεν φταίει κανείς, αλλά οι ίδιοι που με τις επιλογές μας φαίνεται λιγότερο το "εγώ" από το "εμείς".

Κοιτάξτε τους Αμερικάνους που όλο μιλάνε για έθνος, ενώ μακράν απέχουν από το να έχουν τέτοιο, προβάλλουν συνεχώς τη σημαία τους (απλά δείτε σχεδόν όλες τις Χολυγουντιανές κινηματογραφικές παραγωγές των τελευταίων δεκαετιών) και εμείς με μία τέτοια αρχέγονη παράδοση, συμπεριφερόμαστε ως δήθεν νεοτεριστές μεγαλοφιλόσοφοι που όλα τα αμφισθητούμε και θεωρούμε ντεμοντέ τη χρήση της γλώσσας μας, κρύβοντας έτσι μάλλον την ημιμάθειά μας. :confuzed:

Συγγνώμη για το μεγάλο και μερικώς off topic σχόλιο, όπως και για το αν στενοχώρησε κάποιους.


κοψτε τα greeklish ειμαστε ελληνες που να παρει!


http://www.youtube.com/watch?v=fyUEDkgs2qc&feature=player_embedded (http://www.youtube.com/watch?v=fyUEDkgs2qc)


Αλήθεια ποιο είναι καλύτερο; Εγώ το δεύτερο πάντως ούτε καν μπαίνω στον κόπο να το διαβάσω. Κάντε ό,τι θέλετε εφόσον δεν υπάρχει στο παρόν φόρουμ κανόνας, αλλά δεν είναι παντού έτσι. Στην δουλειά, στις υπηρεσίες, στα έντυπα, στο εξωτερικό, παντού στην όποια κοινωνία γύρω μας τέλος πάντων, δεν νομίζω ότι κανείς θα δεχτεί ποτέ να πάρει κείμενο από εσάς γραμμένο σε μία ανύπαρκτη γλώσσα - σε μία μπασταρδεμένη γραμματοσειρά. Οπότε γιατί εδώ στο παρόν φόρουμ; Γιατί στο Ελληνικό facebook; Ειλικρινά σε καμία άλλη χώρα δεν νομίζω να έχει γίνει αυτό το χάλι. Κάποτε υπήρχε λόγος, ήταν μία λύση ανάγκης, δεν υπήρχε άλλος τρόπος, σήμερα απλά είναι μία μ.....α και μισή.


Φιλε dykon μιας και απ' οτι καταλαβα δεν εισαι παρεξηγησιαρης:
Το θεμα με το "μπεκ" λεγεται απλος χαβαλες φιλε μου και αποδεικνυεται απο το γεγονος οτι δεν υιοθετηθηκε σαν σταση ζωης απο κανεναν. Ετσι ειναι ο χαβαλες, γινεται και μετα σταματαει. Δεν σου αρεσε? Δεν το βρηκες αστειο? Απλα το αγνοησες και προχωρησες παρακατω. Καποιοι αλλοι πιθανως να το βρηκαν αστειο, δεν μπορεις να το απαγορευσεις.
Το οτι εχει τηλεθεαση δεν ειναι κατι για το οποιο πρεπει αν απολογηθει και δεν του απαγορευει να πει την αποψη του πανω σε ενα θεμα. Δεν καταλαβαινεις οτι με το να λες οτι εχουμε ελευθερια λογου αυτοματως αναγνωριζεις το δικαιωμα του Κανακη και του καθε Κανακη να εκφρασει την αποψη του οπως αυτος την θεωρει σωστη?
Μεσα στην γενικοτερη υπερβολη σου και στην προσπαθεια να βρεις επιχειρηματα περα απο το "ετσι γουσταρω/με βολευει" (που ειναι μια χαρα επιχειρημα και δικαιωμα σου στην τελικη) λες και το

Σε πρωτη φαση οτι θα βοηθησει την γλωσσα μας ειπαν (αυτοι και αλλοι 3426534554837 πριν απο αυτους), που ακριβως εντοπιζεις το λαθος?
Anyway, ο καθενας ειναι ελευθερος να γραφει οπως γουσταρει αλλα καλο ειναι να ακουμε και τις γνωμες των αλλων και να μην διαφωνουμε a priori απο εγωισμο και μονο.


Koιτα, χωρις παρεξηγηση ε, μην το παρεις προσωπικα, αλλα οπως λες εσυ οτι ο καθενας που ακουει τον ταδε διασημο (οταν λεει κατι σωστο) ειναι προβατο, ετσι αντιστοιχα μπορει να πει καποιος αλλος οτι εισαι απλα αντιδραστικος με ολα χωρις λογο. Ξαναλεω ελπιζω να καταλαβαινεις πως το λεω. Δεν εννοω οτι ετσι εισαι οντως προς θεου, απλα ειναι η αντιστοιχη περιπτωση.

Ναι συμφωνω οτι επικραττει μεγαλη προβατοποιηση σημερα, αλλα επικραττει και μεγαλη αντιδραση χωρις ουσια και λογο, αλλα μονο για το δηθεν της υποθεσης. Οταν καποιος λεει κατι σωστο -αντικειμενικα- δεν ειναι κακο να παροτρυνει τον κοσμο να το σκεφτει. (γιατι αυτο εκαναν)

Ας ακουμε και κατι καλο απο ολη την σαπιλα που κυκλοφορει. Και να σκεφτομαστε! Ανεξαρτητως αποφασης, απλα να σκεφτομαστε/προβληματιζομαστε! Να μην ειμαστε δηλαδη ουτε τυφλα προβατα, αλλα ουτε και αντιδραστικοι με το οτιδηποτε.

Αυτη ειναι απλα η γνωμη μου φυσικα. Μεση λυση! :)


Ιν μάϊ οπίνιον γκρίκλις σακ μπίγκ τάϊμ. Γιου γουόντ προύφ ρεγκάρντινγ δις; Τζαστ τράΙ του ρίντ δις ποστ εντ γιου γουιλ αντερστέντ γουάϊ. Δις ποστ ισ ρίτεν ιν ινγκρικ γουίτς ις βέρι κλόουζ του γκρίκλις. Ιφ ιτ γουόζεντ παρτίκουλαρλι ίζι του ρίντ δις, ιμάτζιν χάου ιτ ιζ φορ δε πίπλ τράινγκ του ρίντ γιούρ γκρίκλις μέσατζις.


Tα ειπατε....ΟΛΑ!!!!:a042:

ΚΑΤΩ ΤΑ GREEKLISH!!!!

ilias78
12-06-2011, 18:37
Ως αποξένωση από την εικόνα της λέξης χαρακτήρισε τα greeklish ο καθηγητής Γιώργος Μπαμπινιώτης, μιλώντας σε ημερίδα στα Χανιά.




Ο γνωστός καθηγητής γλωσσολογίας προειδοποίησε τους νέους ότι μπορεί “να πληρώσουν ακριβά” την αυξανόμενη χρήση των greeklish καθώς θα χάσουν την οπτική επαφή με τα ελληνικά γράμματα.

“Έχουμε ελληνικές γραμματοσειρές και μπορούμε, αξιοποιώντας το Διαδίκτυο και τα ηλεκτρονικά μέσα, να χρησιμοποιούμε τις ελληνικές γραμματοσειρές που έχουν το προτέρημα να δίνουν την εικόνα της λέξης, το οπτικό ίνδαλμα, και να μας συμφιλιώνουν με την ορθογραφία της λέξης και με τη σημασία της”, είπε ο κ. Μπαμπινιώτης.

Προέτρεψε δε παράλληλα τον κόσμο να προστατεύσει τη γλώσσα, γιατί είναι ο πολιτισμός και η παράδοση αυτή του τόπου περνάει τη χειρότερη κρίση.

http://www.cosmo.gr/News/Hellas/327966.html

WolfRathmA
15-06-2011, 05:07
Ολοι Συνταγμα αυριο!!! ΝΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΟΥΝ ΤΑ GREEKLISH! ΟΥΣΤ! ΚΑΤΩ ΤΟ PS3FORUM! =P

YouTube - ‪Ξ‘Ξ‘Ξ”Ξ™ΞŸ ΑΑΒΞ₯ΛΑ - Greeklish No More ! Μόνο Ελληνικά !‬‏

minaras_tio
15-06-2011, 10:20
Καλημερα,να κανω μια ερωτηση (χωρις να με φατε!!),μηπως ειναι λιγο υπερβολικο αυτο με τα greeklish?οκ ουτε εγω γραφω greeklish αλλα δε με ενοχλουν κιολας. Νομιζω εχουμε πιο σοβαρα θεματα να ασχοληθουμε. Τι λετε;

Sent from my iphone...

Nek_Food
15-06-2011, 13:09
Το ότι υπάρχουν πιο σοβαρά θέματα σαφώς και υπάρχουν, οπότε να παρατήσουμε και το gaming καθώς είναι ουσιαστικά ανούσιο και δεν προσφέρει στην επίλυση τους και να επικεντρωθούμε σε αυτά; Κάτι τέτοιο να υποθέσω προτείνεις;

Κοίτα, το παρόν θέμα συζήτησης αφορά τα greeklish και σαφώς οι απόψεις που αποτυπώνονται σε αυτό αφορούν το συγκεκριμένο θέμα. Η φράση σου ότι δεν σε ενοχλούν ήταν μία χαρά σαν άποψη και απόλυτα αποδεκτή, αλλά αυτό που πρόσθεσες ότι υπάρχουν πιο σοβαρά πράγματα από τα greeklish είναι μάλλον ανούσιο και δει στο παρόν θέμα. Άσε που μερικοί άνθρωποι μέχρι και πανεπιστημιακοί που σχετίζονται με το θέμα της Ελληνικής γλώσσας, το θεωρούν πολύ σοβαρό σαν θέμα.

Κατά τα άλλα μην ανησυχείς δεν πέφτω να σε φάω, άσχετα αν γουργουρίζει λίγο το στομάχι μου αυτή την ώρα.

minaras_tio
15-06-2011, 16:08
Το ότι υπάρχουν πιο σοβαρά θέματα σαφώς και υπάρχουν, οπότε να παρατήσουμε και το gaming καθώς είναι ουσιαστικά ανούσιο και δεν προσφέρει στην επίλυση τους και να επικεντρωθούμε σε αυτά; Κάτι τέτοιο να υποθέσω προτείνεις;

Κοίτα, το παρόν θέμα συζήτησης αφορά τα greeklish και σαφώς οι απόψεις που αποτυπώνονται σε αυτό αφορούν το συγκεκριμένο θέμα. Η φράση σου ότι δεν σε ενοχλούν ήταν μία χαρά σαν άποψη και απόλυτα αποδεκτή, αλλά αυτό που πρόσθεσες ότι υπάρχουν πιο σοβαρά πράγματα από τα greeklish είναι μάλλον ανούσιο και δει στο παρόν θέμα. Άσε που μερικοί άνθρωποι μέχρι και πανεπιστημιακοί που σχετίζονται με το θέμα της Ελληνικής γλώσσας, το θεωρούν πολύ σοβαρό σαν θέμα.

Κατά τα άλλα μην ανησυχείς δεν πέφτω να σε φάω, άσχετα αν γουργουρίζει λίγο το στομάχι μου αυτή την ώρα.


Ρε συ πως συνεδεσες το gaming με τα greeklish? Δεν προτεινα να μην διαμαρτυρομαστε για τη χρηση των greeklish,αλλα δε νομιζω οτι αν σταματησουμε να γραφουμε greeklish θα λυθει το κυριοτερο προβλημα μας που ειναι αλλο...
Μεταξυ μας πιο ουσιαστικο θεωρω το gaming παρα την απαγορευση χρηση των greeklish...
Τωρα οσο για τους πανεπιστημιακους μη σου πω τη γνωμη μου καλυτερα... Θα με στειλουν απο το forum και δε θελω..

Sent from my iphone...

tsak77
19-06-2011, 21:52
Δεν προτεινα να μην διαμαρτυρομαστε για τη χρηση των greeklish,αλλα δε νομιζω οτι αν σταματησουμε να γραφουμε greeklish θα λυθει το κυριοτερο προβλημα μας που ειναι αλλο...

Το θέμα δεν είναι πιστεύω τόσο το τι θα γίνει σταματώντας τα greeklish, όσο το τι θα γίνει αν συνεχιστούν. Αν το μεγάλο μας πρόβλημα είναι άλλο (τα λεφτά), η γλώσσα σίγουρα δεν έχει σχέση, αλλά γιατί σώνει και καλά πρέπει το ένα να εξαρτάται από το άλλο; Η διατήρηση της γλώσσας μας δεν είναι θέμα οικονομικό, αλλά εθνικό, πολιτισμικό, θέμα κληρονομιάς και μοναδικότητάς μας σε σχέση με τους άλλους λαούς. Υπάρχει κάποιος λόγος να το χάσουμε αυτό, είτε έχουμε λεφτά είτε πεινάμε;


Μεταξυ μας πιο ουσιαστικο θεωρω το gaming παρα την απαγορευση χρηση των greeklish...
Ως προσωπική άποψη, είναι πάντα σεβαστή. Αυτό καταθέτει ο καθένας άλλωστε.

peolinio
22-06-2011, 14:04
+1 ban στα greeklish , απο εδω ξεκιναει η φθορα μιας γλωσσας

tnf50
22-06-2011, 15:40
+1 ban στα greeklish , απο εδω ξεκιναει η φθορα μιας γλωσσας

Μακαρι να εφταιγαν μονο τα greeklish...

dimitrisasp
02-07-2011, 19:17
Eρωτηση προς τους υπευθυνους του forum:
Ειναι ευκολο να μπει καποιος κανονας ωστε να γραφουμε μονο ελληνικα και οχι greeklish?

Ezio
02-07-2011, 19:43
Eρωτηση προς τους υπευθυνους του forum:
Ειναι ευκολο να μπει καποιος κανονας ωστε να γραφουμε μονο ελληνικα και οχι greeklish?

+1

Τα περισσότερα, αν όχι όλα, μεγάλα forum έχουν απαγορεύσει τα greeklish, εμείς γιατί μένουμε πίσω;

Vicarious
03-07-2011, 15:41
Γιατί μπορεί καποιος να μπαίνει από το ps3, και να μην έχει pc..

Το θέμα είναι αν μπορεί να προστεθεί προγραμματάκι στο forum greeklish->ελληνικά,
και τότε να απαγορευτούν. Αν μπορεί να προστεθεί κάπου στο reply θα ήταν το ιδανικό.

dimitrisasp
03-07-2011, 19:02
Aπο PS3 ειναι βασανο το γραψιμο με το μοχλο :P Να παρουμε μια θεση παντως για να το αντιμετωπισουμε αυτο. Ειναι γελοιο φαινομενο τα greeklish και οφειλεται στη τεμπελια κατα τη γνωμη μου..

overclocker
03-07-2011, 19:34
Συμφωνώ απόλυτα με την απαγόρευση των greeklish στο forum μετά από ένα μεταβατικό στάδιο 1-2 μηνών και την χρήση - ενσωμάτωση κάποιας μορφής plug-in για μετατροπή των greeklish σε ελληνικά και για τα παιδιά που μπαίνουν από τον browser του PS3.

Slay
03-07-2011, 23:59
Θα κοιταξω ενα προιον που βρηκα και λεει οτι κανει αυτο που ζητατε, την μετατροπη δηλαδη, εαν πανε ολα καλα θα μπει για δοκιμη μεσα στην εβδομαδα.
Μετα θα υπαρξει ενα δοκιμαστικο σταδιο , και εαν δουμε οτι δουλευει χωρις προβληματα (να δουλευει απο τον browser του ps3 π.χ.), τοτε και μονο τοτε θα απαγορευτουν τα greeklish

gtakis
04-07-2011, 14:21
Επιτέλους!!!

dinospao
04-07-2011, 19:27
ολεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!!!!!!!!!!!

tnf50
04-07-2011, 22:15
katw ta γρεεκλισ

messi10
06-07-2011, 14:31
Ετσι ;)

dykon
06-07-2011, 19:11
greeklish for ever

messi10
06-07-2011, 19:19
^Μας το εχεις πει εκατονταδες φορες...Γινεσαι ολιγον κουραστικος μετα απο καποια στιγμη. ;)

Ezio
06-07-2011, 19:27
greeklish for ever

Αν δεν το λες για πλάκα, πες μας και που το στηρίζεις αυτό.

messi10
06-07-2011, 21:52
^Αστον μορε, θες να μας πρηξει κι αλλο;;...

dykon
06-07-2011, 21:55
watch your language

the master
06-07-2011, 22:07
babis my dear please take it easy ,i know that greeks suck but they are humans too and we should respect them darling///

messi10
06-07-2011, 22:13
watch your language

Εγω ή εσυ, που μπενεις σε αυτο το thread και γραφεις τα ιδια και τα ιδια...

jimspy
06-07-2011, 22:22
nomizo oti tha eprepe oloi na kanoyn mia prospatheia na grafoun me greeklish ..... den einai tipota dyskolo ....ena aplo alt - shift......alloste einai adiko oso k anousi ona prospatheitai na statheite empodio sto mellon ..se ena mellon grammeno me greeklish.........

dykon
06-07-2011, 23:16
Εγω ή εσυ, που μπενεις σε αυτο το thread και γραφεις τα ιδια και τα ιδια...


logariasmo tha se doso ti tha kano?ksanapes oti sas prizo kai tha ta poume me tous moderators katalabes?

dimitrisasp
06-07-2011, 23:42
Kαταρχην αραξτε παιδια. Δεν υπαρχει λογος να μαλωνουμε..


nomizo oti tha eprepe oloi na kanoyn mia prospatheia na grafoun me greeklish ..... den einai tipota dyskolo ....ena aplo alt - shift......alloste einai adiko oso k anousi ona prospatheitai na statheite empodio sto mellon ..se ena mellon grammeno me greeklish.........

Λογικα πλακα κανεις.. Δεν μπορω να παρω τιποτα στα σοβαρα απο αυτα που γραφεις.. Ενα απο τα λιγα καλα που εχουμε (τη γλωσσα μας) το σκοτωνετε με αυτη τη συμπεριφορα..

the master
06-07-2011, 23:49
eleos re jim, fysika ke den kani plaka aloste pios grafi pia elinika?

Desmond
07-07-2011, 00:00
Allhleggyh se olous tous xrhstes greeklish!:makefun:

messi10
07-07-2011, 00:43
γουαι ντοντ γουι ραιτ ενγρικγ;;
ιτσ μπετερ δαν γρικλισ. :yes:

:P :P :P :P :P :P

jimspy
07-07-2011, 01:56
se synexeia toy anothen post moy gia thn sthriksh ths grafhs toy mellontos .....exo na po oti oi mods tha perpei na einai idiaitera prosektkoi k ypopsiasmenoi apenanti stis protaseis gia katarghsh ton greeklish sto forum poy ousiastika isoytai me mia ekousia h akoysia parotrynsh gia paradeigmatismo apo alla forum me apotelesma na dhmioyrhthoyne oi protes skies mazopoihshs pano apo to ps3forums.gr, ektrepontas to forum mas sthn pagida toy fainomenoy toy mimitismoy ...... o istotopos mas xanei thn monadikothta toy k oi mods ofeiloyn na thn proaspisoyn.....as dosoun loipon to paradeigma k as pathsoyn ta dyo magika koympia (alt+shift) antiparathetontas ton dromo ths diaforetikothtas k toy mellontos apenanti se ayton ths mazopoihshs k skotadismoy poy diafhmizoyn oi exthroi ton greeklish.........

tnf50
07-07-2011, 08:39
Θα μας τρελανεις ρε φιλε? Τα greeklish ειναι η απολυτη μορφη μαζοποιησης(ολη η τρελομπουρμπουτσουλουδικη-σουπερ τρεντυ παρεα του facebook γραφει με greeklish) και μας μιλας για μιμιτισμο...σαν troll μου ακουγεσαι

nikon
07-07-2011, 08:44
De ta afinoume afta na pame na htypisoume tipota paidakia leo ego......gia fai milao etsi.....me to paidakia ennoo paidakia oxi paidakia.

djpar
07-07-2011, 09:09
καλη τυχη! ή αλλιως
KALH TYXH

tnf50
07-07-2011, 09:12
καλη τυχη! ή αλλιως
KALH TYXH

kalh tyxh= καλ τυξη...λολολολ

jimspy
07-07-2011, 09:48
De ta afinoume afta na pame na htypisoume tipota paidakia leo ego......gia fai milao etsi.....me to paidakia ennoo paidakia oxi paidakia.
trano paradeigma......
ta greeklish bohthane sthn eksaskhsh ths antilhpshs k anoigoyn toys orizontes ths fantasias....
megaloiodhs tropos grafhs.....
oloi greeklish

messi10
07-07-2011, 11:23
Τι να σου πω τωρα;;....

tnf σαιντ ιτ ολ.

MajereMP44
07-07-2011, 12:02
!Αριστερα στα δεξια τα απο γραφουμε να Προτεινω

the master
07-07-2011, 12:12
!συ ρε μαλακιες λες μη

Nek_Food
07-07-2011, 12:14
αμεθ ολο οτ ιεσιμαγαραπ ετεχε οτ ιτο ωζιμον
ακινηλλΕ νυοφαργ αν νυοθαμ αν νυοτσακγανα αθ ιακ hsilkceerg νυοφαργ ςυοσο εσ ετατναπα νημ αλπα

jimspy
07-07-2011, 12:15
epitelous to thread brhke ton dromo poy prepei

dimitrisasp
07-07-2011, 12:19
Δεν καταλαβαινω την αιτια του τρολαρισματος..

Nek_Food
07-07-2011, 12:19
ieperp yop omord not ekhrb daerht ot suoletipe:P :P :P
Γιατί τα greeklish δεν είναι trolling από μόνα τους;
Αφού γμν την γλώσσα μας, γιατί να μην κάνουμε το ίδιο στα πάντα; Εμένα το ίδιο μου κάνει πια.
Στην Ελλάδα είμαστε τελικά ή στην greeklishland?

messi10
07-07-2011, 12:22
!συ ρε μαλακιες λες μη

Καλα Master τρομερος,ελιωσα πραγματικα.

+rep απλα. :)

edit: Δεν με αφηνει...:( Στο χροσταω.

messi10
07-07-2011, 12:24
:P :P :P
Γιατί τα greeklish δεν είναι trolling από μόνα τους;
Αφού γμν την γλώσσα μας, γιατί να μην κάνουμε το ίδιο στα πάντα; Εμένα το ίδιο μου κάνει πια.
Στην Ελλάδα είμαστε τελικά ή στην greeklishland?

Συμφωνα απολυτα με τα λεγομενα σου φιλε,και ειδικα στο τελευταιο...

MajereMP44
07-07-2011, 12:25
Υπάρχει το troll υπάρχει και το trollaki.Ειναι κ καλο παιδι ειναι κ απ'την Κρητη.

the master
07-07-2011, 12:31
Δεν καταλαβαινω την αιτια του τρολαρισματος..


δημητρη ελεος πια με τα offtopic σε εχουν προειδοποιησει...

jimspy
07-07-2011, 12:51
antiproteino stoys dhmokratikoys ekbiasmoys ton exthron ton greeklish na apexoyn apo to forum mexri na anagkasoun toys mods na thesoyn os arxh k telos ton kanonon thn katarghsh ton greeklish .......
to anamashma ton idion epixeirhmaton se 15 threads , h epistrateysh ton aman, oi apeiles den apantame se greeklish ktl peran toy oti exoyn katanthsei grafikes atakes den exoyn odhghsei k sto themito apotelesma......
prepei na paroyn pio drastika metra k na ekbiasoyn toys ypeythinoys gia na ginei ayto poy theloyn....
..epishs proteino allagh toy onomatos toy parontos thread giati pleon den yparxei thema protimhshs alla katarghshs me methodous ekbiasmoy......

Desmond
07-07-2011, 13:05
http://www.ultras.gr/multi/data/media/53/jq3vgh.jpg
http://4.bp.blogspot.com/-CQjYrkeGj3w/ThHJXhs67uI/AAAAAAAAAQc/Hps-q7ZTq7c/s1600/DSC00148.JPG

jimspy
07-07-2011, 13:09
oi gayroi deixnoyn to dromo......

the master
07-07-2011, 23:26
Καλα Master τρομερος,ελιωσα πραγματικα.

+rep απλα. :)

edit: Δεν με αφηνει...:( Στο χροσταω.

δε πειραζει φιλε μεσι αλλωστε οπως εχω ξαναπει ειμαι rep magnet!

λοιπον τα σημειωνω στο μπλοκακι μου ,
μου χρωστας 500 ευρω...:c026:

messi10
08-07-2011, 00:52
o
δε πειραζει φιλε μεσι αλλωστε οπως εχω ξαναπει ειμαι rep magnet!

λοιπον τα σημειωνω στο μπλοκακι μου ,
μου χρωστας 500 ευρω...:c026:

:doh:Ακριβoς εισαι...να μου ελεγες 200 και θα ειμασταν ok.:a020:

fotografass
29-01-2012, 09:39
Ειναι οντως απαραιτητο να γραφουμε με ελληνικους χαρακτηρες??Δεν ειναι δυσκολη η αλλαγη στη γλωσσα αλλα δεν εχοθμε συνηθισει ολοι να γραφουμε ελληνικα.Εγω δοθλεθω πολλεσ ωρεσ στον υπολογιστη αλλα δεν τα δουλευω καθολου και για να γραψω ενα απλο μηνυμα μου παιρνει πολυ ωρα.Ποσοι γραφουν ελληνικα αληθεια στο FB???Νομιζω πως ειναι το ιδιο ευκολο να διαβασουμε κατι στο κατω κατω ενα κειμενο γεματο λαθη ειναι καλυτερο??

minaras_tio
29-01-2012, 11:32
^^Απαραιτητο δεν ειναι αλλα νομιζω ειναι πολυ πιο ευκολο να διαβασεις τα ελληνικα απο τα greeklish.
Οσο για τα λαθη που λες στα ελληνικα,οκ μπορεις να βαλεις μια διορθωση στο google και ποσταρεις μετα οτι θες.


Sent from my iPhone using Tapatalk

messi10
29-01-2012, 11:53
Αλλο facebook, αλλο ps3forums.gr

Καμια σχεση δεν εχουν μεταξυ τους. Το να χρησημοποιεις Ελληνικους χαρακτηρες ειναι ΔΙΚΟ ΣΟΥ οφελος κι οχι κανενος αλλου, αφου αν γραφεις με greeklish ελαχιστοι θα ''προπαθησουν'' να διαβασουν το ποστ σου. Ποσο μαλλον οταν εχεις μια ερωτηση, και την ποσταρει με greeklish. Εκτος αυτου, για μενα, ειναι απαραδεκτο να χρησημοποιουμε greeklish αλλοιωνοντας την γλωσσα μας.

Ισως εχεις συνιθισει να γραφεις με greeklish, οπως και οι ολοι facebookομανεις, αλλα κανε μια ''προσπαθεια'' να γραψεις στα Ελληνικα(λολ, εχουμε φτασει να εχουμε ως βασικη ιντερνετικη γλωσσα τα greeklish, και οταν γραφουμε στα Ελληνικα να μας φαινεται και ''δυσκολο'' :P).

Εχεις δει Αγγλους ή Γαλλους ή Ισπανους, να γραφουν στο Ιντερνετ χρησημοποιοντας αλλους χαρακτηρες;

Αυτα απο μενα, απο 'δω και περα ειναι δικη σου αποφαση. Εξαλλου, προς το παρων τουλαχιστον, τα greeklish επιτρεπονται.

Vicarious
29-01-2012, 15:23
Αν κάποιος γράφει από pc και φοβάται για ορθογραφικά λάθη, ας δοκιμάσει Chrome.
Έχει ορθογραφικό έλεγχο άμεσα την ώρα που πληκτρολογείς, και κατα την γνώμη μου είναι πιο ελαφρύς από firefox.

Τις προάλλες δοκίμασα browsing από ps3 στο φόρουμ, μπήκα σε μία σελίδα που κάνει μετατροπή greeklish σε ελληνικά και δουλεψε μία χαρά, έβαλε και τόνους!

Dragonpaul
29-01-2012, 15:42
Παιδια, το θεμα εχει καρακουραστει και προσωπικα βαρεθηκα να το βλεπω. Αναλωνεστε στα ιδια και στα ιδια.
Και, ναι, fotografass, καλο θα ειναι να μη γραφεις/ουμε greeglish για πολλους αυτονοητους λογους που σου εχουν αναφερει και πιο πανω. Αλλα κυριως θα πρεπει να σε ενοχλει κυριως το οτι τα greeklish πολλοι δεν τα διαβαζουν εδω μεσα, εμου συμπεριλαμβανομενου. Εχουμε μια τοσο ομορφη γλωσσα και μερικοι την πηδανε κανονικα χρησιμοποιωντας greeklish. Και, πλεον, δικαιολογια δεν υπαρχει για τη χρηση τους, αφου υπαρχουν τοσα εργαλεια που σε διορθωνουν αυτοστιγμει. Εγω, παντως, προτιμω να βλεπω ορθογραφικα λαθη, παρα greeklish.

ilias78
27-09-2012, 18:57
"Σβήνουν" τα ελληνικά από τον ψηφιακό χάρτη (http://news247.gr/eidiseis/texnologia/svhnoyn_ta_ellhnika_apo_to_diadiktyo.1945285.html)