PDA

View Full Version : Σύνδεση ακουστικών με PS3



aiva
19-01-2011, 22:01
Έχω ένα logitech headset (usb) και δεν μπορώ να το συνδέσω με τίποτα! Συγκεκριμένα θέλω να το συνδέσω για να παίξω Dead Space (μην τρομάξει και το παιδί!). Το συνδέω, πάω audio settings, βάζω input και output το logitech, πατάω OK και πάω στο παιχνίδι αλλά δεν. Ο ήχος βγαίνει από το σαράουντ. Τι κάνω λάθος;

d1m1s13
19-01-2011, 22:23
Δεν νομίζω ότι απο το usb βγαίνει ο ήχος των παιχνιδιών παρά μόνο τα κανάλια του ingame chat.Πρέπει να βρεις άλλο τροπο.Εκτός αν πρέπει να αλλάξεις απο τις ρυθμίσεις του παιχνιδιού τον ήχο να βγαίνει στο headset.Πράγμα που μου φαινετε απίθανο

aiva
19-01-2011, 22:56
Την κάτσαμε δηλαδή. Τζάμπα η αγορά.

d1m1s13
19-01-2011, 23:06
Ναι ειναι λιγο περιεργο το θεμα ακουστικα στο ps3 μιας και δεν εχει τα κλασσικα jack και βγαζει τον ηχο του απο hdmi και οπτικη.Για να χρησιμοποιησεις τα ακουστικα που πηρες πρεπει να αγορασεις μια εξωτερικη καρτουλα ηχου που θα συνδεσεις στο ps3.Αλλα μαλλον δεν χρειαζετε να συνεχισω....

aiva
20-01-2011, 00:04
Είναι δύσκολη διαδικασία; Δεν αντέχω να παίζω Dead Space σε 5.1 με την ένταση τόσο χαμηλά, ίσα που να ακούγεται. Θα τρελαθώ!! :help::help::help:

d1m1s13
20-01-2011, 00:56
Όχι δύσκολη αλλά στο θέμα αποτέλεσμα/κόστος δεν αξίζει.Καλύτερα δες κάποιο headset 5.1 που είναι σχεδιασμένο για ps3 όπως αυτά που κατασκευάζει η Turtle Beach.Συνδέονται εύκολα και έχεις surround ήχο και ingame chat μόνο για τα αυτιά σου :)

mihalis13
20-01-2011, 00:58
Κοίτα μήπως μπορείς να συνδέσεις τα ακουστικά με την τηλεόραση.Τα ακουστικά συνδεδεμενα στο PS3 είναι μόνο για chat με άλλους παίχτες στο online.

aiva
20-01-2011, 21:17
Αν πάρω αυτά http://www.stavrianos-dw.gr/product_info.php?products_id=1589 θα μπορούσα να τα συνδέσω στο home cinema και να λυθεί το πρόβλημα;

d1m1s13
20-01-2011, 22:21
Ο ενισχυτης του home cinema σου βγάζει ήχο απο το usb;Άρα πως θα λυθεί;Το σετακι που λες συνδέεται με usb και απο ότι καταλαβαίνω είναι κατάλληλα για πηγή που "βγάζει" τον ήχο απο εκεί.Δεν θέλω να σε απογοητευσω αλλα δεν υπάρχουν ακουστικά ps3 για την χρήση που τα θες εσυ με 20-30 ευρώ.

aiva
21-01-2011, 02:30
Ο ενισχυτης του home cinema σου βγάζει ήχο απο το usb;Άρα πως θα λυθεί;Το σετακι που λες συνδέεται με usb και απο ότι καταλαβαίνω είναι κατάλληλα για πηγή που "βγάζει" τον ήχο απο εκεί.Δεν θέλω να σε απογοητευσω αλλα δεν υπάρχουν ακουστικά ps3 για την χρήση που τα θες εσυ με 20-30 ευρώ.


Πως θα μάθω αν ο ενισχυτής βγάζει ήχο από το usb; Χρήματα διαθέτω και περισσότερα. Απλά να είναι μια λύση του στύλ, τα σύνδεσα (οπουδήποτε) και τέλος. Υπάρχει κάτι;

modecris
21-01-2011, 03:47
Δεν έχει η ΤV ή ο ενισχυτής σου έξοδο ήχου σε jack ή mini jack ώστε να συνδέσεις εκεί απλά ακουστικά;

d1m1s13
21-01-2011, 10:48
Απλά να είναι μια λύση του στύλ, τα σύνδεσα (οπουδήποτε) και τέλος. Υπάρχει κάτι;

Ριξε μια ματια στα παρακατω για να καταλαβεις γιατι πραγμα μιλαω
KklqyDUFoCE

aiva
21-01-2011, 15:49
Δεν έχει η ΤV ή ο ενισχυτής σου έξοδο ήχου σε jack ή mini jack ώστε να συνδέσεις εκεί απλά ακουστικά;
Εχει. Αλλά κάτι ψείρες που σύνδεσα για δοκιμή, δεν παίζανε.

aiva
21-01-2011, 15:58
Ριξε μια ματια στα παρακατω για να καταλαβεις γιατι πραγμα μιλαω
KklqyDUFoCE

:e080: Που θα τα βρώ όλα αυτά; Άσε που δεν κατάλαβα τίποτα!:a050: Αυτό που δεν καταλαβαίνω, είναι γιατί δεν βγαίνει ο ήχος από τα ακουστικά, όταν τα συνδέω στο home cinema στην υποδοχή που έχει για ακουστικά.:confuzed:

aiva
26-01-2011, 13:30
Τελικά μόνο με την τηλεόραση κάνω δουλειά. Πήρα κάτι ασύρματα Philips και τα σύνδεσα στην tv, αλλά ο ήχος των μπάσων ακούγεται χάλια. Για παράδειγμα οι εκρήξεις ακούγονται λες και βγαίνει ο ήχος από σκασμένα ηχεία. Ένα μπζςςς πολύ μπασαριστό για να καταλάβετε. :frusty:

Starlord
26-01-2011, 14:31
Φίλε aiva επειδή έχω ασχοληθεί λίγο με AV να μην σε απογοητεύσω αλλά μπάσο από ακουστικά μην περιμένεις (σε λογική τιμή - αν είσαι εφοπλιστής, τυχερός του τζόκερ κλπ αλλάζει το θέμα). Και το πιο φτηνό σετάκι 2.1 ή 5.1 θα σου δώσει ανεκτό μπάσο αλλά αν το πρόβλημά σου είναι η ησυχία στο σπίτι κάτι πρέπει να θυσιάσεις.

aiva
26-01-2011, 22:40
Α τόσο καλά. Ε τότε θα συμβιβαστώ, μπορώ να κάνω κι αλλιώς;

Starlord
27-01-2011, 13:10
Αν έχεις μικρό παιδί όπως και εγώ λίγα μπορείς να κάνεις όντως... :)

Απλά χαμηλώνω τα ηχεία ή αρκούμαι στην στέρεο έξοδο για ακουστικά...

aiva
27-01-2011, 16:07
Ναι φίλε Starlord, έχω έναν 3χρονο διάολο και δεν θέλω να ακούει αυτά που παίζω. Τελικά το πρόβλημα λύθηκε. Χαμήλωσα την ένταση ακουστικών από την tv και ο βόμβος εξαφανίστηκε! Δεν ξέρω γιατί, αλλά ήταν στο τέρμα. Τώρα είναι μια χαρά.

Starlord
27-01-2011, 18:41
χε χε χε!!! Αφού λύθηκε το πρόβλημα όλα καλά. Μάλλον ο βόμβος ήταν λόγω υπεροδήγησης των καημένων των ακουστικών.

aiva
27-01-2011, 19:09
Δεν κατάλαβα τι εννοείς αλλά μάλλον αυτό θα ήταν.:a050:

Starlord
27-01-2011, 20:05
Συγγνώμη για τον ακατάληπτο όρο!! Εννοούσα ότι η τηλεόραση έδινε «δυνατότερο» σήμα από αυτό που μπορούσαν να «σηκώσουν» τα ακουστικά.

aiva
27-01-2011, 21:49
Ναι, προφανώς αυτό συνέβη. Χαμήλωσα που λες την ένταση και έβαλα Dead Space 2 για δοκιμή και έπαιζε (σχεδόν) τέλεια. Πριν ήταν ένας αχταρμάς από μπασαριστά μπζζςς. Επιτέλους, απολαμβάνω παιχνίδι με δυνατό ήχο χωρίς να ενοχλώ!:yes:

Starlord
27-01-2011, 22:32
Σωστός!!!

seven77
13-08-2011, 10:01
αρα παιδια για να ανακεφαλαιωσουμε επειδη και εγω εχω κατι logiteck με μικροφωνο...υπαρχει τροπος να μιλαω και να παιζω cod με αυτα τα ακουστικα που συνδεονται με usb η οχι ?και αν ναι πρεπει να συνδεσω αλλου το καρφακι των ακουστικων και αλλου του μικροφωνου.....η κατι τελος παντων...:tired01:

d1m1s13
13-08-2011, 10:25
Εεε για να τελειωνουμε.Τα usb σετακια οταν τα συνδεουμε στο ps3 κανουν ΜΟΝΟ για ingame chat και οχι για κατι παραπανω.Κι αυτο γιατι το ps3 δεν "βγαζει" ηχο(εκτος απο το chat) απο εκει.Τελεια και παυλα.Αν τωρα θες και να ακους τον ηχο του παιχνιδιου και να μιλας παιρνεις ενα σετακι σαν της astro ή της turtle beach.Aυτα :)

etnica12345
06-10-2011, 04:11
Να ρωτησω κατι ρε παιδες, υπαρχει adaptor που να κανει την οπτικη ινα να συνδεεται με ακουστικα mini jack 3.5 mm?

d1m1s13
06-10-2011, 10:12
Να ρωτησω κατι ρε παιδες, υπαρχει adaptor που να κανει την οπτικη ινα να συνδεεται με ακουστικα mini jack 3.5 mm?

Οτι υπαρχει υπαρχει σιγουρα.Που θα το βρεις δεν ξερω :)

Nek_Food
06-10-2011, 10:56
Υπάρχει από TOSLINK σε miniJack digital. Αυτό που λες εσύ είναι μάλλον απίθανο να το βρεις καθώς ζητάς την μετατροπή ψηφιακού πολυκάναλου σήματος σε αναλογικό στέρεο, κάτι που αν και δεν είμαι ειδικός το θεωρώ από δύσκολο έως απίθανο χωρίς κάποιο ξεχωριστό εξάρτημα τύπου ενισχυτή. Δεν νομίζω ότι θα βρεις σκέτο ανταπτοράκι / καλώδιο όπως αυτά που από διπλά RCA βγάζουν σε minJack stereo.

Υποθέτω ότι επιθυμείς να τραβήξεις ήχο από το PS3 σε κάποιο άλλο μέσο; Δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις μέσω της οπτικής εξόδου, πάρε το καλώδιο component που έχει η Sony και μετά θα χρειαστείς και έναν adaptor RCA female 2 miniJack stereo female, κάτι σχετικά σπάνιο και αυτό θα έλεγα αλλά αυτό υπάρχει σίγουρα.


http://www.ingrammicro.de/jpg/5589374.jpg
http://www.audiogear.com/Resources/Adpt2RcfQmf.jpg

etnica12345
06-10-2011, 13:07
Υπάρχει από TOSLINK σε miniJack digital. Αυτό που λες εσύ είναι μάλλον απίθανο να το βρεις καθώς ζητάς την μετατροπή ψηφιακού πολυκάναλου σήματος σε αναλογικό στέρεο, κάτι που αν και δεν είμαι ειδικός το θεωρώ από δύσκολο έως απίθανο χωρίς κάποιο ξεχωριστό εξάρτημα τύπου ενισχυτή. Δεν νομίζω ότι θα βρεις σκέτο ανταπτοράκι / καλώδιο όπως αυτά που από διπλά RCA βγάζουν σε minJack stereo.

Υποθέτω ότι επιθυμείς να τραβήξεις ήχο από το PS3 σε κάποιο άλλο μέσο; Δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις μέσω της οπτικής εξόδου, πάρε το καλώδιο component που έχει η Sony και μετά θα χρειαστείς και έναν adaptor RCA female 2 miniJack stereo female, κάτι σχετικά σπάνιο και αυτό θα έλεγα αλλά αυτό υπάρχει σίγουρα.


http://www.ingrammicro.de/jpg/5589374.jpg
http://www.audiogear.com/Resources/Adpt2RcfQmf.jpg




σε ευχαριστω φιλε μου για την βοηθεια, θα το κανω οπως το ειπες με τα καλωδια του PS3. :D

Nek_Food
06-10-2011, 13:39
Αν έχεις HDMI για εικόνα, ίσως να μπορείς να κάνεις παράλληλη χρήση για τον ήχο του composite καλωδίου που είχε μέσα η κονσόλα (ή για αγορά είναι και πιο φτηνό), απλά δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά αν δίνει παράλληλα σήμα και στις δύο εξόδους ή έχει πρόβλημα το PS3 με αυτό (δεν νομίζω αλλά δεν το έχω δοκιμάσει).

http://cdn101.iofferphoto.com/img/item/115/718/401/Aqou.jpg

etnica12345
06-10-2011, 13:51
Αν έχεις HDMI για εικόνα, ίσως να μπορείς να κάνεις παράλληλη χρήση για τον ήχο του composite καλωδίου που είχε μέσα η κονσόλα (ή για αγορά είναι και πιο φτηνό), απλά δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά αν δίνει παράλληλα σήμα και στις δύο εξόδους ή έχει πρόβλημα το PS3 με αυτό (δεν νομίζω αλλά δεν το έχω δοκιμάσει).

http://cdn101.iofferphoto.com/img/item/115/718/401/Aqou.jpg



επειδη το εψαξα στο youtube δουλευει κανονικα ετσι απλα μπλεκεις με αρκετα καλωδια. παντως ειναι ο πιο οικονομικος τροπος για να συνδεσεις ακουστικα.