PDA

View Full Version : Pal/ntsc/secam



mails
06-10-2007, 00:36
Μιας και είμαστε υποχρεωμένοι να κατεβάζουμε παιχνίδια αλλά και demos απο τα διάφορα ps stores του εξωτερικού, καλό θα ήταν να ξεκαθαρίσουμε τι γίνεται με τα PAL/NTSC/SECAM σήματα των τηλεοράσεων. Σχεδόν τα μισά απο τα demos που έχω κατεβάσει απο το αμερικάνικο store είναι ασπρόμαυρα. Οπότε:
1. Συμβαίνει αυτό επειδή η τηλεόρασή μου δεν υποστηρίζει NTSC?
2. Πως βλέπω αν μια τηλεόραση υποστηρίζει και PAL και NTSC (ή ακόμα και SECAM)?
3. Ποιος ο ρόλος του HD στο παραπάνω θέμα?

Όποια βοήθεια αποδεκτή, γιατί είμαι λίγο μπερδεμένος. Εντάξει τα demos, αλλά να κατεβάσω full game και να μου το παίζει ασπρόμαυρο, δε λέει...

blizard
06-10-2007, 01:11
Αν η τηλεόρασή είναι High Definition και παίζεις σε HD ανάλυση, πχ 720p(1280x720) δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα... εκεί δεν υπάρχουν pal-ntsc format , όλοι έχουμε το ίδιο.

Για standar definition TV δεν ξέρω ... δείτε αυτό το topic
http://www.ps3forums.gr/VB3/showthread.php?t=588&highlight=ntsc


Αυτό που δεν κατάλαβα είναι αν ισχύει ότι στο ps2 ... να θέλει δηλαδή το "αμερικάνικο καλώδιο" scart ή component όπου υπάρχει, για να δείξει χρώματα.
(ή μήπως απλά δεν κάνει output το ps3 σε Standar definition-Ntsc τα games που δεν έχουν support για SD-pal)
Εσύ τη TV έχεις , και πως έχεις συνδέσει το ps3?

mails
07-10-2007, 05:47
Η τηλεόρασή μου είναι SD και έχω συνδέσει το PS3 σε αυτή με Scart. Αυτό για το καλώδιο δεν το γνωρίζω και δεν ξέρω αν θα μπορέσω να βρώ ένα για να το δοκιμάσω κιόλας. Γενικά πάντως είναι μονόδρομος πλέον η HD απο ότι βλέπω, αν και τα λεφτά είναι πολλά...

blizard
07-10-2007, 06:38
Έστω monitor με dvi... φτηνά είναι και έχεις και HD.

Αυτά τα καλώδια λέω.. έχεις τέτοιο ή το έχεις συνδέσει με το av καλώδιο που δίνει το ps3 και του έχεις βάλει ένα scart μπροστά?
http://ebwstore.com/osc/product_info.php?products_id=111

muku
08-10-2007, 12:22
Αν είναι SD η τηλεόραση σου πάρε ένα ntsc scart να τελειώνει η υπόθεση. Και γω όταν το είχα στην SD το ps3, έπαιζα με ένα γκρι αντί για το κλασσικό μαύρο καλώδιο που σου δίνει πακέτο και δεν είχα πρόβλημα με αμερικάνικα demos και games. 10E έχει το πολύ στα καταστήματα με video games, αμερικάνικο καλώδιο για ps2 ζήτησε το.

mails
09-10-2007, 02:00
Thanx crono :)

muku
11-10-2007, 17:52
Thanx crono :)

You're welcome vivi :)

Narmo
19-10-2007, 06:19
Εχω κατι games ps2 απο Αμερικη ...Δεν μου τα παιζει το ps3...κανονικα δεν θα επρεπε να τα παιζει αφου ειναι free region?

muku
19-10-2007, 12:39
Τα games του ps3 είναι region free. Τα ps2 παιχνίδια δεν παίζουν σε κονσόλα άλλης περιοχής...