PDA

View Full Version : Νέα από την βιομηχανία των videogames!



Pages : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

AgentPrinny007
25-02-2010, 15:23
Χαχαχα, και το ειδα πριν απο λιγο και σκεφτηκα "καποιος θα χαρει πολυ οταν το μάθει :rant:"

και να φανταστεις οτι δεν μου αρεσαν καθολου τα 2D mario , ουτε καν το mario 64 δεν μου αρεσε :muhaha:

modecris
28-02-2010, 04:13
Alan Wake runs at 30FPS, 4xAA and 720p
Reports are indicating that Alan Wake will be running pretty well on the 360. It will run at a common FPS of 30 with some menus locked to 60FPS.
Moreover, there will be some 4xAA (antialiasing fourfold) on thingsl ike the tress and bushes!
http://www.n4g.com/xbox360/News-481913.aspx

Αν είναι έτσι θα ανεβάσει αρκετά τον πήχη των γραφικών στο 360. 8-)

WolfRathmA
28-02-2010, 04:36
Alan Wake runs at 30FPS, 4xAA and 720p
Reports are indicating that Alan Wake will be running pretty well on the 360. It will run at a common FPS of 30 with some menus locked to 60FPS.
Moreover, there will be some 4xAA (antialiasing fourfold) on thingsl ike the tress and bushes!
http://www.n4g.com/xbox360/News-481913.aspx

Αν είναι έτσι θα ανεβάσει αρκετά τον πήχη των γραφικών στο 360. 8-)


Με αυτο το πλευρο να κοιμασαι :hohoho::hohoho:

WolfRathmA
28-02-2010, 23:35
Sealed copy of NES Stadium Events doubles previous auction record

An eBay auction for a $41,300 factory-sealed copy of Stadium Events on the NES has shattered the previous record for the highest price ever paid for a single copy of a video game.

http://cdn1.gamepro.com/article_img/gamepro/214220-1.jpg?rand=DC7586C2-E28D-5A22-C29560B9D8D3AFAF

http://tinyurl.com/yh57627

http://tinyurl.com/ygchldt

WolfRathmA
01-03-2010, 04:38
Killzone 2 Has 72% More Head Polygon Count than Halo: Reach (http://www.split-screen.com/2010/02/28/killzone-2-has-72-more-head-polygon-count-than-halo-reach/)


Split-Screen: "There have been numerous visual comparisons between Bungie's upcoming Halo: Reach and Guerrilla Games' Killzone 2. Now it's time to let the numbers do the talking and tell you for real which game looks better."


Apple Set to Release New Console, Will Rely Solely On Third Parties For Software Says Pachter (http://www.gamesthirst.com/2010/02/28/apple-set-to-release-new-console-will-rely-solely-on-third-parties-for-software-says-pachter/)


There's been a lot of speculation concerning Apple and what some believe will be it's inevitable entrance into the gaming industry. But still many analysts have doubts, arguing that the company already has three gaming devices: the iPhone, iPod Touch and now the iPad.

Valkyre
01-03-2010, 10:38
Καλα πως υπολογισανε τον αριθμο των πολυγωνων?Αφου το reach δεν κυκλοφορησε!ή μηπως εχω χασει κανενα επισοδειο καθως ελιωνα στο gaming το ΣΚ και τις εξοδους>?

AgentPrinny007
01-03-2010, 11:02
Για να καταλαβω, το ποστ θελει να πει οτι τα κεφαλια των ανθρωπων στο Killzone 2 εχουν 72% περισσοτερα πολυγωνα απο τα αντιστοιχα κεφαλια στο Hallo ??
Tο υπολοιπο σωμα?? Νομιζω μας κρυβουν πραγματα και πολυγωνα...

Valkyre
01-03-2010, 11:24
^^οτι ναναι λενε μωρε απελπισμενες προσπαθειες για hits ειναι αυτες!Βεβαια οντως απο οτι εχουμε δει μεχρι τωρα το reach δεν φτανει σε γραφικα το ΚΖ2, αλλα δεν νομιζω οτι αυτος ηταν ο στοχος της Bungie ουτως η αλλως.Πιο πολυ εχω την εντυπωση οτι θελουν να αναζωογονησουν το ενδιαφερον του κοινου για το franchise.

Valkyre
12-03-2010, 11:13
Sony Santa Monica: 'The Possibilities Are Endless' From Now On




The developer says that now their engine is out and about, and the game almost here, the possibilities are endless from here onwards.


"We're pretty excited and curious, because now we have the first game with our new engine on the market." said Adam Puhl, Lead Combat Designer for the blockbuster title in an interview with VideoGamesZone.



"God of War 3 is almost our starting point in terms of PS3. From here the possibilities are endless. Let's see how God of War 3 runs."
So exciting times for PlayStation gamers in the future we'd say.http://connectedconsoles.com/ps3-Sony-Santa-Monica-The-Possibilities-Are-Endless-From-Now-On.cfm

Ειμαι πραγματικα περιεργος να δω τι ετοιμαζουν.Καπου κατι ειχα ακουσει (μπορει να κανω λαθος) οτι σχεδιαζουν κατι σε RPG...θυμαται κανεις?

AgentPrinny007
12-03-2010, 15:51
Ειμαι πραγματικα περιεργος να δω τι ετοιμαζουν.Καπου κατι ειχα ακουσει (μπορει να κανω λαθος) οτι σχεδιαζουν κατι σε RPG...θυμαται κανεις?

Δεν εχω ακουσει κατι αλλα μακαρι:love: θελω να δω τι μπορουν να κανουν.

Valkyre
19-03-2010, 13:51
Microsoft Using PlayStation 3 Footage to Promote Final Fantasy XIII on Xbox 360




While the game remains available solely on PlayStation 3 in Japan, the UK release of Final Fantasy XIII has been much more widely publicised for the Xbox 360. Along with a number of bundle options including both the software and a console to play it on, television adverts and sponsored magazine coverage has often managed to conveniently forget that the game is also available on Sony's PlayStation 3 – the system for which the game had originally been announced as an exclusive title worldwide. However, it appears that the additional publicity for the Xbox 360's release of Final Fantasy XIII hasn't gone without a hitch.


lol :D περισσοτερα εδω : http://www.electronictheatre.co.uk/index.php/industry-news/4356-microsoft-using-playstation-3-footage-to-promote-final-fantasy-xiii-on-xbox-360

nikolaszax
23-03-2010, 10:59
The witcher 2 oficial debut trailer:
63500

Υποκλινομαι.....Ο βασιλιας των wrpg (imo παντα,ε? :P ) επιστρεφει δριμυτερος.
1000 φορες καλυτερο οπτικα,ατμοσφαιρικο οπως παντα,φοβερη μουσικη,αλλαγες στο combat απο οτι βλεπω και...."ενηλικα" πραγματα XD.

AgentPrinny007
23-03-2010, 15:23
Square Enix CEO Comments On Final Fantasy VII Remake (http://www.siliconera.com/2010/03/22/square-enix-ceo-comments-on-final-fantasy-vii-remake/)


Σε ερωτηση του siliconera στον Wada για το remake του FF VII:


“Right now we don’t have a clear direction, but many fans have requested we remake Final Fantasy VII,We’re going to explore the possibility – whether or not we’re going to do it, if we’re going to do it, and the platform.”Το site αναφερει οτι θα εχει ολη την συνεντευξη του "εξω απο δω" ...συγνωμη του Wada ηθελα να πω, αυτη τη εβδομαδα.

hakoo
23-03-2010, 18:40
Εχουν καταντησει γραφικοι πραγματικα. "Να συζητησουμε, να δουμε, να το κοιταξουμε, ποτε, που, πως, γιατι, με ποια ομαδα, σε ποια κονσολα, σε ποσα χρονια"..πραγματικα ημαρτον. Αν δεν εχετε να ανακοινωσετε κατι μην αναφερεστε σε αυτο το θεμα, κουρασατε υπερβολικα.

desperate_gamer
23-03-2010, 22:08
Εχουν καταντησει γραφικοι πραγματικα. "Να συζητησουμε, να δουμε, να το κοιταξουμε, ποτε, που, πως, γιατι, με ποια ομαδα, σε ποια κονσολα, σε ποσα χρονια"..πραγματικα ημαρτον. Αν δεν εχετε να ανακοινωσετε κατι μην αναφερεστε σε αυτο το θεμα, κουρασατε υπερβολικα.

Καλά εδώ που τα λέμε τους ρωτάνε συνέχεια. Σε ησυχία δεν τους έχουν αφήσει. Φαντάσου να λέγαν σε κάθε συνέντευξη "we don't want to talk about it". Θα φαινόντουσαν είτε σαν douchebags ή όλοι θα λέγαν ότι κάτι κρύβουν.

Οπότε κι αυτοί λένε ό,τι τους έρχεται στο μυαλό "να το ψάξουμε, να το συζητήσουμε". Και για να δεις ότι δεν έχω άδικο σε αυτά που λέω, εγώ είμαι σίγουρος ότι θα το κάνουν και ας λένε ότι ακόμα δεν τα έχουν υπολογίσει όλα. :rant:

hakoo
24-03-2010, 00:16
Δεν ειναι απο τις εταιριες που κανει τις πιο ελευθερες συνεντευξεις παντως.
Αν ηθελαν να μην τους ρωτανε θα το εβγαζαν απο την agenda, οπως τοσο καιρο που μας κοροιδευαν με τις εκδοσεις του ffxiii στο ps3 και στο 360, αν θυμασαι καλα κανεις δημοσιογραφος δεν εκανε την επιμαχη ερωτηση (αν θα καθυστερησει η εκδοση του ps3 λογω αυτης του 360) οχι επειδη ηταν ηλιθιοι στον διεθνη τυπο αλλα επειδη δεν υπηρχε σαν ερωτηση/απαντηση στην agenda εκ μερους της SE. Τοτε μπορουσαν, τωρα δεν μπορουν? Για μενα το συντηρουν επιτηδες αυτο το θεμα για να υπαρχει ενδιαφερον και καποιο hype, δεν αναφερομαι καν στα παρα πολλα teasers που εχουν βγαλει κατα καιρους.
Η λογικη λεει οτι καποια στιγμη θα ασχοληθουν (εκτος αν δεν θελουν τα λεφτα μας λολ), αλλα μεχρι τοτε ας κλεισουν προσωρινα τουλαχιστον το θεμα. Οι δημοσιογραφοι οσο παιρνουν τετοιες ασαφεις/βλακωδεις απαντησεις θα συνεχισουν να ρωτανε παντως.

Chill
24-03-2010, 06:30
The witcher 2 oficial debut trailer:

Υποκλινομαι.....Ο βασιλιας των wrpg (imo παντα,ε? :P ) επιστρεφει δριμυτερος.
1000 φορες καλυτερο οπτικα,ατμοσφαιρικο οπως παντα,φοβερη μουσικη,αλλαγες στο combat απο οτι βλεπω και...."ενηλικα" πραγματα XD.

Ελπίζω να μην χρειαστεί και ο διάδοχος enhanced edition για να λάμψει :p

Μακάρι να έρθει φέτος, μου λείπει ο Geralt και λέω να το ξαναρχίσω λίαν συντόμως

desperate_gamer
25-03-2010, 03:38
Η λογικη λεει οτι καποια στιγμη θα ασχοληθουν (εκτος αν δεν θελουν τα λεφτα μας λολ), αλλα μεχρι τοτε ας κλεισουν προσωρινα τουλαχιστον το θεμα. Οι δημοσιογραφοι οσο παιρνουν τετοιες ασαφεις/βλακωδεις απαντησεις θα συνεχισουν να ρωτανε παντως.

Α δεν ήξερα ότι υπήρχε agenda. Thanks for that. Ε τότε ναι, είναι λίγο "Γιάννης κερνάει, Γιάννης πίνει".

nikolaszax
25-03-2010, 16:31
Witcher 2 dev diary

Dailymotion - The Witcher 2: Dev Diary 0: The Beginning - wideo z kanaΕ‚u Gry Wideo

AgentPrinny007
26-03-2010, 11:18
Δεν ειναι απο τις εταιριες που κανει τις πιο ελευθερες συνεντευξεις παντως.
Αν ηθελαν να μην τους ρωτανε θα το εβγαζαν απο την agenda..

Ουτε εγω ηξερα οτι ειχαν ετοιμες τις ερωτησεις... Τα πουλακια μου... Παντα ειχα την απορια γιατι καποιες ερωτησεις δεν γινοντουσαν. Τωρα εξηγουνται ολα.
Eυχαριστω hakoo;)

stein3x
04-04-2010, 18:10
Ένα πολύ ωραίο/βαρετό (ανάλογα πως το βλέπει κανείς) videaκι με πάραααα πολλά games ενωμένα σε ένα βίντεο
342745

Giannis7
06-04-2010, 01:58
Πολύ ωραίο το βιντεάκι. ;)

Πρέπει να πήρε πολύ ώρα μέχρι να βρουν όλα τα βιντεάκια και να κάνουν αυτό το video.

WolfRathmA
07-04-2010, 08:02
The 24kt Gold (http://www.allgamesbeta.info/2010/04/blog-post_02.html)




http://farm5.static.flickr.com/4041/4483597967_6636e1e9dd_o.jpg




Microsoft sues Datel for copying Xbox controller (http://www.allgamesbeta.info/2010/04/microsoft-sues-datel-for-copying-xbox.html)



http://pici.se/pictures/DSoccQIMM.jpg

Valkyre
07-04-2010, 11:16
Developers Discuss Future of PC Gaming at PAX

Πολυ πολυ δυσκολα τα πραγματα για το PC gaming.οχι οτι δεν το ξεραμε, αλλα τωρα απο οτι φαινεται τα πραγματα εχουν παρει τον δρομο τους.

Ενα εκτενες αρθρο απο σχολια πανω στο θεμα που συζητηθηκε εκτεταμενα στην PAX απο τους developers.

http://www.shacknews.com/onearticle.x/63152

Κοινως τα λεφτα ειναι αλλου και το PC αποτελει παρελθον για την συντριπτικη πλειοψηφια.

Valkyre
07-04-2010, 12:09
Developers reporting Natal technical problems


Gameblog says : "Now that developers have received their development kits for Project Natal, some say it's still suffering from many technical problems".



The latency between movements and their transcription into play would be too large (around 125 ms).
A problem that is due to the need to correct the interpretation that makes the human body Natal.

The detection of body would experience further problems: being too close to a sofa, for example, the system would detect a second human to not exist.

The system would function properly in direct sunlight or in total darkness, but would have trouble in low light (not weak enough anyway to switch to infrared).

It should prefer tight-fitting clothing (at least do not detect parasites joints recognized by the system)

Natal detects movements of the arms (elbows, shoulders) and legs (knees), but not those of the hands or feet alone.

The development documentation provided with the kits advise against certain types of games, especially shooters.

There should be a minimum setback significant (about 3m for a person to 1.80) for the system works best.



lol ειδικα σε αυτο The development documentation provided with the kits advise against certain types of games, especially shooters.

Lefteris_X
07-04-2010, 12:59
αχαχαχαχαχαχ μιλάμε έχω πεθάνει στα γέλια......καλά είχα τις (εκφρασμένες) υποψίες μου περί lag, αναγνώρισης κινήσεων υπό συγκεκριμένες συνθήκες φωτός κλπ...

Α, ρε Micro$oft, δεν θα αλλάξεις ποτέ......πάντα τα προϊόντα σου μετά την 3η version αποδίδουν αυτά που υποτίθεται θα προσφέρονταν απο την 1η....

κατά τα άλλα....

μια χαρά εταιρεία είναι μωρέ η M$ (ας τρέξουν τώρα μερικοί, να πάρουν την τάδε τούμπανο κάρτα γραφικών -λέγε με Fermi, my ass- και τον δείνα 4 πύρηνο -που δεν τον εκμεταλλεύται επαρκώς κανένα game- και να φορέσει επάνω Windows 7 Ultimate -πειρατικά σαφώς γιατί είναι μάγκας ο Έλλην- και μετά να νιώθει ότι έχει ΤΟΝ πύραυλο......)

Βουρ, για Zune HD, Windows 7 Series Phones, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ Server 2008 (μαλακία ο apache Server και λοιποί), βουρ για .NET (άααααλλο σκατό 3σδιάστατο) και πάνω απο όλα ας μην ξεχνάμε και τα Slate PC (εδώ λιώνουμε στα γέλια).

Α! και βέβαια, μαλάκω και η Apple (ποζεράδες οι χρήστες).

Όλα-σε-1-ποστ. Οικονομική κρίση βλέπετε, προσφορά πακέτο.


ΥΓ: Βάσει τελευταίων σχεδόν διαπιστευμένων πληροφοριών, η M$ για να καταλάβετε πόσο μας σκέπτεται και ενδιαφέρεται για εμάς του χρήστες, για να έχουν ΟΛΟΙ την ίδια εμπειρία στα επόμενα Windows ΑΚΟΜΑ και αν δεν διαθέτουν Internet πρόσβαση, το DVD των Windows 8 θα περιλαμβάνει έτοιμους, τεσταρισμένους ότι λειτουργούν 100%, ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΥΣ ΙΟΥΣ! Αυτό κυρίες κ κύριοι λέγεται "πελατειακή υποστήριξη", όχι μαλακίες.

Valkyre
07-04-2010, 14:36
^^ Θα ειμαι ειλικρινεις το υστερογραφο δεν το επιασα! :D

Σαρκαζεις ή μιλας σοβαρα και αν ναι τι εννοεις θα εχει το DVD μεσα τους ιους?Για ποιο λογο? :D

Lefteris_X
07-04-2010, 15:17
χλευαζω-σαρκαζω-ειρωνεύομαι φυσικά :) .

ε, τους ιούς (για να καταλάβεις την ειρωνία μου), στους βάζει μέσα στο DVD, ώστε ακόμα και να ΜΗΝ έχεις Internet, να μπορείς να έχεις ακριβώς την ίδια (σκατωμένη) εμπειρία που λαμβάνουν οι χρήστες ΜΕ ιντερνετ και τους δεκάδες χιλιάδες ιούς για Windows.

ΑΥΤΟ λέγεται εξυπηρέτηση σωστή και άρτια. Ίδια εμπειρία παντού. Πως λέμε cross platform; ε, καμία σχέση (ειρωνία εις το τετράγωνο).

Valkyre
07-04-2010, 15:39
Μαιστα καλα το υποπτευομουν λοιπον χαχ :D

desperate_gamer
07-04-2010, 18:13
lol ειδικα σε αυτο The development documentation provided with the kits advise against certain types of games, especially shooters.

Δηλαδή το Natal δεν προτείνεται για χρήση σε shooters;
What is this, third grade? Pew, pew, pew!

nikolaszax
07-04-2010, 22:07
Δηλαδή το Natal δεν προτείνεται για χρήση σε shooters;
What is this, third grade? Pew, pew, pew!

Μα πως θα γινει το natal για shooter?Απο την στιγμη που δεν υπαρχει ενας μοχλος αλα wii για να ελεγχεις την κινηση του χαρακτηρα(μπρος,πισω κτλ) ειναι δυνατον να φτιαξεις full fledged shooter με το natal.Εκτος αν ειναι on rail shooters αλα House of the dead.
Γενικα δεν βλεπω τι hardcore games(οπως λεει και καλα η MS)θα μπορεσουν τελικα να δωσουν με το natal οταν δεν βλεπω τιποτα να λειτουργει χωρις μοχλο για κινηση χαρακτηρα.Εκτος απο χαζο παιχνιδια,wii sports like games,χρηση του για navigation μενου και gimmick σε παιχνιδια(βλεπε να ακουμπας χαρακτηρες στο fable) δεν βλεπω κατι το αξιοσημειωτο.Aν μαλιστα αυτα που ποσταρε ο Δημητρης ισχυουν τοτε ουτε σε απλα πραγματα δεν το βλεπω να πετυχαινει.

Αντε να δω τι θα δειξουν στην Ε3.Ή θα με εκπληξουν ευχαριστα(αν και δεκαρα τσακιστη δεν δινω για otion controls και τετοια πραγματα) ή θα ειναι η ποιο αστεια conference ever(μιας και θα τις σπασουν σε 2.Προβλεπω πολλα gifakia και χαζοεικονιτσες μετα την conference τους......well bam there it is!).

aris13
07-04-2010, 23:11
wjNZT9QobIY&hl

Ελπίζω να αναθεωρήσουν και να το βγάλουν και για PC.

Valkyre
07-04-2010, 23:34
^^ Θα το βγαλουν για PC 100%...μαλιστα πριν 2?-3? μερες διαβαζα αρθρο που η ιδια η Remedy ελεγε οτι σαφως και σκεφτονται την εκδοση PC αρκετα σοβαρα.Ο απλουστατος λογος που δεν βγαινει κατευθειαν σε PC ειναι επειδη το 360 εχει αναγκη απο μια πολυ δυνατη αποκλειστικοτητα για ενα διαστημα.Εγω θεωρω πως μετα απο 1 εξαμηνο μαλλον θα το κυκλοφορησουν κανονικα και σε PC.Βεβαια οποιος καιγεται δεν υπαρχει λογος να περιμενει κι εγω δεν προκειται να το κανω, θα το παιξω 1-2 μερες αφου κυκλοφορησει στανταρ :P

PDS
07-04-2010, 23:42
Παντως ειναι η πρωτη φορα σε αυτη τη γενια που ενα παιχνιδι με κανει να σκεφτομαι ''μακαρι να ειχα 360 για να το παιξω''.

desperate_gamer
08-04-2010, 02:36
Μα πως θα γινει το natal για shooter?Απο την στιγμη που δεν υπαρχει ενας μοχλος αλα wii για να ελεγχεις την κινηση του χαρακτηρα(μπρος,πισω κτλ) ειναι δυνατον να φτιαξεις full fledged shooter με το natal.Εκτος αν ειναι on rail shooters αλα House of the dead.

Ναι αλλά είναι δυνατόν η κονσόλα των shooters να μην μπορεί να αξιοποιήσει τα Motion controls της σε shooter; Θα μπορούσες να πεις ότι οι hardcore-άδες δεν θέλουν Motion control και απλά να κάθονται και να παίζουν με το χειριστήριο, αλλά όταν είδαμε ότι μπορείς να παίξεις άνετα SOCOM με το Move, τότε πώς γίνεται να αφήσει η Microsoft αυτόν τον τομέα να υστερεί;

modecris
08-04-2010, 02:56
Παντως ειναι η πρωτη φορα σε αυτη τη γενια που ενα παιχνιδι με κανει να σκεφτομαι ''μακαρι να ειχα 360 για να το παιξω''.

Να σου δανείσω το δικό μου αν το θες πολύ,μετά όμως το dvd κατάσχεται...! :cool:

Όντως πρόκειται για πολύ δυνατό τίτλο, οπτικά είναι οκ και ελπίζω να είναι ψηλά ο πήχης και στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του.

hakoo
08-04-2010, 03:44
αλλά όταν είδαμε ότι μπορείς να παίξεις άνετα SOCOM με το Move, τότε πώς γίνεται να αφήσει η Microsoft αυτόν τον τομέα να υστερεί;

Ναι βρε, απλα ενα shooter τοσο complex και hardcore οσο ειναι τα συγχρονα χρειαζεται και πολλες επιλογες, κουμπια κτλ. Το move εχει τουλαχιστον χεριστηριο και δινει πολλες επιλογες γι' αυτα, αδυνατω να συλλαβω προς το παρον τι ακριβως θα κανουν με το Natal σε αυτο το τομεα ( δεν ξερω αν και ο Νικολας θελει να πει το ιδιο). Προφανως θα το εχουν σκεφτει και δεν ανακαλυπτουμε την Αμερικη, απλα εινια ενα ερωτημα.
Το Alan Wake ειναι μαζι με το Mass Effect οι λογοι που θα ηθελα να εχω ενα 360, κριμα φαινεται πραγματικα εξαιρετικο παιχνιδι.

Valkyre
08-04-2010, 10:15
To Alan Wake να σημειωσω αλλαξε εντελως υφος σε σχεση με αυτο που προοριζοταν στην αρχη και θεωρω οτι αυτο ειναι καλο για τον τιτλο.

Στην αρχη επροκειτο να ειναι ενα open world game , αλλα ευτυχως οι δημιουργοι το εκαναν πιο linear επειδη οπως λενε μεσα στο open world χανοταν και η αισθηση και το ψυχολογικο κομματι στο οποιο στοχευανε εξαρχης.Λογικο και για εμενα σωστη κινηση παρολη την γκρινια του κοινου.Αν εισαι open world δυσκολα μπορεις να μπεις και να πεις την ιδια ιστορια με τον ιδιο εντονο τροπο.

Παραδειγμα?Uncharted 2.Για φανταστειτε το Open world?Εγω τουλαχιστον δεν μπορω. ;)

modecris
08-04-2010, 14:54
64203

toninio
08-04-2010, 18:56
Θα συμφωνήσω απόλυτα περί open world και linear. Γενικώς είμαι υπέρ των linear παιχνιδιών, προσωπική μου άποψη, για τον λόγο ακριβώς που λες: όχι μόνο στο Alan Wake, αλλά και σε κάθε παιχνίδι που βασίζεται σε ένα δυνατό σενάριο και στη δημιουργία ατμόσφαιρας, θα πρέπει να υπάρχει μία συγκεκριμένη ιστορία-"γραμμή" που ακολουθείται, πάνω στην οποία ο δημιουργός θα "χτίσει" το gameplay. Είναι ο καλύτερος τρόπος για να επιτευχθεί ένα εντυπωσιακό και δυνατό αποτέλεσμα. Για μένα το open world σχεδόν σημαίνει "έχω τόσα πολλά να κάνω, ΑΔΙΑΦΟΡΑ όμως, που χάνει το νόημά του". Δεν ξέρω αν έχω δίκιο, απλά το βλέπω έτσι....
Τώρα μόνο, διαβάζοντας το topic, συνειδητοποιώ ότι το Alan Wake είναι Xbox exclusive (άντε να βγει και σε Pc). To είχα υπόψη μου σαν τίτλο, αλλά δεν ήξερα ότι αποελεί ένα από τα "ατού" του Xbox. Εντάξει, όπως έχει το Ps3 τα exclusives του, έτσι θα γίνεται και με το Xbox, νορμάλ πράγματα. Κρίμα όμως, γιατί δείχνει πολύ ενδιαφέρον. Θα ήταν σίγουρη αγορά........

aris13
09-04-2010, 14:48
Απρίλη του 2011 το νέο Gears

http://pici.se/pictures/JaucEhmiu.jpg

enstikto
09-04-2010, 15:03
Απρίλη του 2011 το νέο Gears

http://pici.se/pictures/JaucEhmiu.jpg

οοοοο! Πολύ καλά νέα! Από τα πολύ καλά exclusives του xbox! Λίγο το σενάριο να προσέξουν και να κάνουν κ το τέλος λίγο ποιο climatic και το βλέπω διαμαντακι το παιχνίδι :)

Avenger_Seraphim
09-04-2010, 15:05
Αφήστε τα gears of war...God of war or whatever...

http://pokebeach.com/news/0410/pokemon-black-white.jpg

POKEMON BLACK and POKEMON WHITE announced :P

AgentPrinny007
09-04-2010, 15:20
Δεν μπορεις να πεις, εχουν βγει ποκεμον σε ολα τα χρωματα:p

Valkyre
09-04-2010, 15:57
Του χρονου τετοια μερα δηλαδη το Gears 3 :P

personGR
09-04-2010, 16:07
Αφήστε τα gears of war...God of war or whatever...

http://pokebeach.com/news/0410/pokemon-black-white.jpg

POKEMON BLACK and POKEMON WHITE announced :P

Σε πληροφορώ ότι τα σύγχρονα παιχνίδια ποκεμον είναι πολύ πιο βαθιά jRPGs από πολλά άλλα...

Εγώ περιμένω τη νέα γενιά σαν τρελός, όπως και να'χει....

Valkyre
09-04-2010, 16:09
^^ Δεν νομιζω οτι το λεει αστειευομενος ο Avenger, πραγματικα ειναι ενθουσιασμενος.

Εγω παλι αν το εγραφα, το σχολιο σου θα αρμοζε πληρως στην περισταση! :D

personGR
09-04-2010, 16:11
^^ Δεν νομιζω οτι το λεει αστειευομενος ο Avenger, πραγματικα ειναι ενθουσιασμενος.

Εγω παλι αν το εγραφα, το σχολιο σου θα αρμοζε πληρως στην περισταση! :D

Των φρονίμων τα παιδιά, πριν πεινάσουν μαγειρέψουν :D

Quaro
09-04-2010, 16:11
και έχει γεμίσει αστεία το internet για το πως θα περάσει αυτή η ονομασία στην αμερική.

Psychaos_
10-04-2010, 02:31
Των φρονίμων τα παιδιά, πριν πεινάσουν μαγειρέψουν :D
paragelnoun apexw pizza

WolfRathmA
10-04-2010, 07:22
Machinarium refused for XBLA


"Microsoft just refused Machinarium for XBLA after a half year of talking with them. They like the game and know it would be very successful on their platform, but they don't want to support games which aren't Microsoft exclusives."

http://tinyurl.com/y54yc2u


LOL απλα ετσι;; Μιλαμε το παιχνιδι ειναι ενα ΔΙΑΜΑΝΤΙ και αυτοι δε το θελουν! LOL απλα! Ας το παρουμε εμεις δε με νοιαζει! χαχαχα :D

Valkyre
10-04-2010, 10:24
^^ απλα λολ στο παραπανω...αν ειναι δυνατον!

Lefteris_X
10-04-2010, 13:14
Εμ ίσως να παίζει ακόμα μέσα στο DNA της Microsoft και στο DNA του Καρλ Σάσσενραθ, το παλιόόόόόόόόόόόόόόόόόόόόόόόό μίσος.

Βλέπετε ο Κάρλ Σάσσενραθ ήταν απο τους βασικούς σχεδιαστές στις αρχές, μέσα και τέλη 80ς, της "αρχικής" οθόνης της Amiga και του CDTV (Commodore Dynamic Total Vision, 1990, στην αγορά το πρώτο παγκοσμίως σύστημα multimedia όλα-σε-ένα = υπολογιστής+κονσόλα+CD audio+"CD+G" o πρόγονος του Karaoke+ wireless joypad/remote control με μπαταρία που άντεξε ΧΡΟΝΙΑ...).

Λέτε να παίζει ακόμα "καφρίλα" μεταξύ τους;

Εντωμεταξύ για τους νεώτερους......τα γραφικά και τεχνοτροπία του Machinarium, είναι ΕΝΤΕΛΩΣ Amiga. Ίδια, εντελώς ίδια λέμε. Συνεπώς, όσοι νεότεροι τα βλέπετε, είναι σαν να άνοιξε ένα "παράθυρο που βλέπει πίσω 20-22 χρόνια στο παρελθόν". Με τέτοια γραφικά, χρώματα, animation παίζαμε. Και ήταν πάρα πολύ ωραία...φανταστείτε αυτή την πλούσια χρωματικώς τεχνοτροπία, σε 60fps racing....ή ένα φανταστικό, ατμοσφαιρικό arcade adventure (δράση, γρίφοι, δυσκολία, σε περιβάλλον platform)....εξαιρετικές εμπειρίες....

Για αυτό αποφάσισαν τόσα χρόνια μετά, να εκδώσουν τίλτο με 20ετή τεχνοτροπία...

Τώρα, πέραν πλάκας, δεν ξέρω τι μ@λ@κί@ βάρεσε στο κεφάλι την MS, αλλά αν βγεί στο PSN θα το πάρω κατευθείαν (και ας το βρήκα ΠΑΛΟΥΚΙ, ποτέ δεν ήμουν καλός στα adventure).

personGR
10-04-2010, 14:01
Τώρα, πέραν πλάκας, δεν ξέρω τι μ@λ@κί@ βάρεσε στο κεφάλι την MS, αλλά αν βγεί στο PSN θα το πάρω κατευθείαν (και ας το βρήκα ΠΑΛΟΥΚΙ, ποτέ δεν ήμουν καλός στα adventure).

Δεν ήταν παλούκι, ήταν κάτι παραπάνω... -_-

Αλλά ταυτόχρονα το καλύτερο indie παιχνίδι της χρονιάς... Η M$ ως γνωστόν μαλ...ζεται... Δεν πειράζει όμως, σε flash είναι φτιαγμένο και κάνει 14€ το download στους υπολογιστές...

Quaro
10-04-2010, 18:54
Machinarium refused for XBLA



http://tinyurl.com/y54yc2u


LOL απλα ετσι;; Μιλαμε το παιχνιδι ειναι ενα ΔΙΑΜΑΝΤΙ και αυτοι δε το θελουν! LOL απλα! Ας το παρουμε εμεις δε με νοιαζει! χαχαχα :D


δεν πειράζει ας βγει παντού αλλού να μάθουν στην ms

WolfRathmA
11-04-2010, 15:32
Εντωμεταξύ για τους νεώτερους......τα γραφικά και τεχνοτροπία του Machinarium, είναι ΕΝΤΕΛΩΣ Amiga. Ίδια, εντελώς ίδια λέμε. Συνεπώς, όσοι νεότεροι τα βλέπετε, είναι σαν να άνοιξε ένα "παράθυρο που βλέπει πίσω 20-22 χρόνια στο παρελθόν". Με τέτοια γραφικά, χρώματα, animation παίζαμε. Και ήταν πάρα πολύ ωραία...φανταστείτε αυτή την πλούσια χρωματικώς τεχνοτροπία, σε 60fps racing....ή ένα φανταστικό, ατμοσφαιρικό arcade adventure (δράση, γρίφοι, δυσκολία, σε περιβάλλον platform)....εξαιρετικές εμπειρίες....

Για αυτό αποφάσισαν τόσα χρόνια μετά, να εκδώσουν τίλτο με 20ετή τεχνοτροπία...


Ναι, όπως να αναφέρουμε κιόλας ότι το 2009 πήρε το βραβείο για τα "Καλύτερα Visual Arts" στο Independent Game Festival.

Και έκτος ότι στη M$ είναι ηλίθιοι τελείως! Ο άλλος ακόμα ψάχνει να βρει το κατάλληλο publisher! LOL!!


As far as we know Dvorsky and his team are still working on finding the right publisher to circumvent their earlier issues with Microsoft and still end up on xbla.

Valkyre
12-04-2010, 11:01
Eνδιαφερον στατιστικα για την αξιοπιστια των κονσολων αυτης της γενιας:


Survey Results for Failure Rates - Consoles 2010


Our initial survey (http://www.nofussreviews.com/survey-results.php) conducted in 2009 used a sample size of 1,000 participants. After this survey was concluded we began collecting results for our 2010 survey. As before we randomly presented a survey to visitors coming from a search engine after searching for a console specific game. After 500,000 surveys were completed for each of the three major console platforms the results were compiled as below. We used email addresses and session limiters to try and eliminate duplicate submissions. Questions were presented based on previous answers and "[console]" would have been the full name for the console. Results have been rounded to the nearest whole figure, answers are positive percentiles (yes).
So far no manufacturers have commented on the results.


Για ολα τα διαγραμματα και τα ποσοστα της ερευνας καντε κλικ εδω: http://www.nofussreviews.com/survey-results-2010.php

AgentPrinny007
12-04-2010, 11:57
^^Πανω κατω τα νουμερα που ξερουμε ολοι. 45-50% για το 360 , στο 10% για το PS3 και μονο 1% για το Wii. Το τελευταιο ουτε η fisher price να το εφτιαχνε:muhaha:

Valkyre
12-04-2010, 11:59
^^ αχααχαχαχαχαχαχαχχα fischer price χαχαχα

+rep (που επιτελους μκπορω και παλι) ρε συ ελιωσα λεμε!

Giocci preciozziiiiii.... :P :P :P

AgentPrinny007
12-04-2010, 12:08
^^Giocci preciozzi ... χριστουγεννα και πασχα μονο αυτο ακους στις διαφημισεις:lol:
Παιζει τα καροτσακια και τα πορτ μπεμπε της fisher price να εχουν μεγαλυτερο failure rate απο το Wii. Mε τσιμεντο το φτιαχνουν το ρημαδι ?? :wow_dude:

WolfRathmA
13-04-2010, 05:27
YouTube- .

Τι ωραιο ηχο που κανει το xbox!!! LOL

Valkyre
14-04-2010, 11:00
Would Kojima stop making games?
If Hideo Kojima (http://translate.googleusercontent.com/translate_c?hl=fr&sl=fr&tl=en&u=http://www.total-manga.com/hideo-kojima-%25E5%25B0%258F%25E5%25B3%25B6-%25E7%25A7%2580%25E5%25A4%25AB-pi1457.html&rurl=translate.google.com&usg=ALkJrhgfkI1B72l3LFt6FlfXuVTVuZPu_g) is well known for unleashing the passions, not least with its teasers (http://translate.googleusercontent.com/translate_c?hl=fr&sl=fr&tl=en&u=http://www.total-manga.com/news-jeux-video/%255Be3%255D-metal-gear-solid-rising-n-1691-6.html&rurl=translate.google.com&usg=ALkJrhid2FwCmO6plTX9rPakIx5m7Bj2EA) , it may well be that his new project may be his last ...


In fact, his latest status Twitter (http://translate.googleusercontent.com/translate_c?hl=fr&sl=fr&tl=en&u=http://twitter.com/Kojima_Hideo/status/12047778465&rurl=translate.google.com&usg=ALkJrhhdtRpaZ1orh6rfDtsokfayzw5Hig) reveal, just hours after speaking of mecha ( ZOE 3 (http://translate.googleusercontent.com/translate_c?hl=fr&sl=fr&tl=en&u=http://www.total-manga.com/jeux-video/zone-of-the-enders-3-close-to-the-enders-ps3-fi1189-6/&rurl=translate.google.com&usg=ALkJrhiDPCRHCpNTC6nLj1mVO1hUSzoB5Q) ?), his next title would go against the taboos of the video game industry.
Worse, Hideo Kojima said that he misses his trial, he might finally leaves the middle.
No means of escape according to him, otherwise he could not more squarely in the business continue ...


This is now twenty-four years that Mr. Kojima has started to create games.
At almost 47 years, the Tokyoite has always admitted wanting to create something new despite pressure from fans to continue the adventures of Snake.
It has recently entrusted the development of Metal Gear Solid Rising (http://translate.googleusercontent.com/translate_c?hl=fr&sl=fr&tl=en&u=http://www.total-manga.com/jeux-video/metal-gear-solid-rising-ps3-fi3718-6/&rurl=translate.google.com&usg=ALkJrhhg_4bam2UuuXP24tQ_9FYMCWKV4Q) has a younger team, on which he not officiating.


! We can now only hope that his new project is a success again to see us continue to dream for a long time!

ok ο Κοτζιμα παντα μιλαει μμε γριφους, αλλα πραγματικα με ανησυχει η επιλογη των λεξεων που χρησιμοποιησε.Παντως ευχομαι οτι σχεδιαζει να ειναι οντως τοσο "ασυμβιβαστο" με την κοινη πρακτικη που ακολουθει η βιομηχανια.Και λογικο ειναι οταν παιρνεις ενα τετοιο ρισκο να ειναι δικοπο μαχαιρι.Μπορει να οδηγησει σε 2 οδους.Η μια ειναι να φερει επανασταση (οπως εκανε το MGS πισω 10 χρονια) ή το αντιθετο που το αντευχομαι!

Οπως και να εχει good luck Kojima-san εγω σου δινω +rep! :)

AgentPrinny007
14-04-2010, 11:37
^^ Δυσκολοι καιροι για πρωτοτυπιες, βεβαια εχει και ενα ονομα με φανατικο κοινο, ελπιζω μονο να μην του ηρθε καμια παλαβη ιδεα σαν αυτη που ηθελε το παιχνιδι να ξαναρχιζει οταν χανεις....θα δουμε.

Valkyre
14-04-2010, 11:55
^^ χαχα δεν ηταν ετσι...ηταν ακομα πιο παλαβη ιδεα!Καθε φορα που χανεις.... το παιχνιδι.... καπουτ!! Θα πρεπει να αγορασεις αλλο! Βεβαια το να χασεις δεν θα ηταν ευκολο, ουτε με την κλασσικη εννοια που το εχουμε γνωρισει εμεις στα παιχνιδια, αλλα οπως και να εχει οταν προτεινε αυτην την ιδεα ο Kοτζιμα τον κοιταγανε -δικαιολογημενα- σαν χανοι εκει στην Κοναμι χαχααχ :P

Εκει ναι, παραηταν extreme η ιδεα του! :D

AgentPrinny007
14-04-2010, 13:52
^^ Αυτο θα μπορουσε να λειτουργησει μια χαρα στο PSN. Οταν χανεις να σβηνεται το παιχνιδι και να μπορεις να το ξανακατεβασεις μετα απο 24 ωρες η μετα απο μια εβδομαδα η μετα απο εναν μηνα ,δωρεαν βεβαια:P
Λιγο μαζοχιστικο ...να παρω ενα τηλεφωνακι τον Hideo...

Valkyre
14-04-2010, 13:56
^^ Εγραψες!! Η απολυτη εφαρμογη του σχεδιου του Κοτζιμα χωρις να χρειαζεται να πληρωνει ο καταναλωτης καθε φορα! Στειλτου μηνυμα αμεσως!! :D

AgentPrinny007
14-04-2010, 14:05
^^ Να το κανω ακομα πιο σατανικο??
Παιχνιδι που θα σου εχει βαλει χρονικο περιθωριο να το τερματισεις, γιατι απο ενα σημειο και μετα θα αρχισει να σου σβηνει ενα ενα τα παιχνιδια στο PS3 !!
μουαχαχαχα
μα που εχω βαλει αυτο το τηλεφωνο....

MajereMP44
14-04-2010, 14:08
insert coin to continue. αυτο θατανε καλο.και να τρεχαμε στο περιπτερο για ρεστα.

Valkyre
14-04-2010, 15:25
Infinity Ward is Falling Apart - Respawn Entertainment Will Rise



Ever since the Infinity Ward fiasco where two studio heads, Vince Zampella and Jaxon West, were fired by Activision, people have been talking. Most of that talk has revolved around what the two of them would be doing next and about the suing and counter-suing between the duo and Activision. That conversation has changed over the past week and some of the speculation has been answered. Word has spread that several employees of Infinity Ward are resigning from their current positions. On top of that, West and Zampella announced the formation of their new company, Respawn Entertainment (http://respawn.com/).

It is important to note that the people leaving Infinity Ward aren’t just a handful of their talented staff, but most of them are company leads and have worked there for many years. With Zampella and West included, it is confirmed that Infinity Ward is now 11 employees fewer than they were just a couple months ago. Let us take a look at the full list, along with their roles at Infinity Ward:



Vince Zampella – Studio Head/CEO
Jason West – President/Game Director/CCO/CTO
Steve Fukada – Lead Designer
Zied Reike – Lead Designer
Mackey McCandlish – Lead Designer
Jon Shiring – Programmer
Rayme Vinson – Programmer
Chris Cherubini – Lead Artist
Todd Alderman – Lead Online Designer
Francesco Gigliotti – Lead Software Engineer
Bruce Ferriz – Senior Animator


As you can see, these guys were pretty much all at the top of the company. With all of these people gone, Infinity Ward is practically walking around without its head, and maybe even a missing arm. Almost all of these people have been working at Infinity Ward for 6+ years. That means that most of these people were at the company back from Call of Duty 2, and a few of them were there from the beginning with the first Call of Duty title. A lot of experience and talent has been lost at IW.

As of right now there isn’t any word as to whether any of these people will be moving to the newly created Respawn Entertainment. Considering the company only has two employees at the moment (West and Zampella) ,they are currently accepting applications and are hiring. I think it is safe to assume that we will see at least a few of these guys on the new team, though it might be a while with the lawsuits going on. Part of what Activision is accusing West and Zampella of is trying to steal the team from Activision, so that could complicate things.

On a brighter note, Respawn Entertainment has apparently signed an exclusive publishing deal with EA Partners that sounds like a match made in heaven. EA Partners has agreed to allow the studio more freedom in the development process as well as ownership of all IPs that they create, something that Activision did not allow Infinity Ward to do.

I also want to quickly point out an article (http://golgotron.com/2009/11/prediction-infinity-ward-to-break-up-with-activision/) that I wrote back in November where I predicted that Infinity Ward would break away from Activision. Obviously things didn’t turn out quite as I predicted. I would have never guessed that Activision would have outright fired the two studio heads.

I can only assume that Bobby Kotick is shooting himself in the head over all of this.


Ααααααχ....πολυ το χαρηκα...παρε τωρα απο τα 3 το μακρυτερο κυρια Activision και μπραβο στα παιδια που παραιτουνται για να δημιουργησουν το δικο τους στουντιο ανεξαρτητοι απο αυτο το αισχος που ακουει στο ονομα Activision...

Desmond
14-04-2010, 15:35
^^Μια Activision που πήρε με το σπαθί της τον τίτλο της πιο σιχαμένης εταιρείας από την ΕΑ.'Eχουμε κανά emoticon με κακιασμένο χαμόγελο?χεχε!

Valkyre
14-04-2010, 16:40
Crysis 2 PS3 'performs better than 360 version'



Crytek has admitted that its getting "slightly more performance" out of the PS3 version of Crysis 2 than the Xbox 360 edition.

However, the studio's business development boss Carl Jones said he was confident the game would become the best-looking title "on every platform".

The studio has previously revealed that it overcame problems squeezing the game's massive CryEngine 3 onto console. (http://www.computerandvideogames.com/article.php?id=241026)

However, it went on to claim that the game's graphics were the best you'd ever see on console (http://www.computerandvideogames.com/article.php?id=241253) - something CVG's own experience of the Xbox 360 version backed up. (http://www.computerandvideogames.com/article.php?id=242181)

Our man Ryan saw just a snippet of gameplay running on PS3, and said it looked exactly the same as the 360 version. But now it appears that over the course of the title, Sony's system might have the edge.

Jones added that Crytek had no difficulty developing for the PS3 in comparison to the 360.

"We haven't found it more difficult to develop for PS3," he told CVG sister magazine PSM3.

"We're lucky in the fact that we've come to the generation slightly later than other people - the ones who were trying to build the first technology and games were surprised at how different the PS3 was. We took our time and worked out the right way to approach it.

"At the moment, we're getting slightly more performance from PS3 compared to 360. I'm very confident that products using CryEngine 3 are going to come out as the best looking, or at least in the top three, on every platform."

Βαζω απο τωρα στοιχημα οτι η τελικη εκδοση του 360 θα ειναι καλυτερη απο αυτην του PS3.Μεσα κανεις? :P

Giannis7
14-04-2010, 18:43
If so has your [console] needed to be repaired or replaced more than five times?

χαχαχαχαχα !

Τι διάολο ? 5 φορές ????? Ούτε αφίσα τον Μητσοτάκη να είχανε στο δωμάτια με το ps3/xbox.

Valkyre
14-04-2010, 18:54
Aμ οχι που θα το αφηνε στην απεξψω τελικα το Uncharted 2....χθες νομιζα οτι θα ηταν το μονο που θα την γλυτωνε αλλα μπααααα

Yerli: Uncharted 2 didn't do "justice to the medium of game"


Crysis 2 writer Richard Morgan may think it was “the perfect example” of interactive storytelling, but Crytek CEO Cevat Yerli thinks Uncharted 2 didn’t do “justice to the medium of game”.Speaking with VG247’s Patrick Garratt at the formal reveal of the first-person shooter last week in New York, Yerli says BioWare’s Mass Effect 2 did a better job then the Naughty Dog actioner in terms of developing storytelling in games.“It’s another style, and I don’t want to talk down that game,” he said. “It’s really great, and that’s an alternative style, but I don’t think they do justice to the medium of game. I think Mass Effect 2 is doing a better job to the game market, although it’s a completely different style to us, rather than Uncharted 2 or Modern Warfare, for that matter.”Yerli added that Crysis 2’s narrative style will be similar in a way to recent movie, Avatar.“Our style is still going to be fast-paced and intense, but our style is going to be about the world, much more like Avatar with Pandora,” he said.“The story, the line was not interesting and we will have an interesting line, but the world was awesome. That’s what I’m much more interested in: depicting a great world.”

stay tuned παιδια... στην επομενη συνεντευξη θα κραξει και το Mass Effect 2...

Καλα μιλαμε πρεπει το Crysis 2 να εχει σεναριο εφαμιλλο με του Νονου να'ουμ... /sarcasm :P

enstikto
14-04-2010, 19:26
Aμ οχι που θα το αφηνε στην απεξψω τελικα το Uncharted 2....χθες νομιζα οτι θα ηταν το μονο που θα την γλυτωνε αλλα μπααααα

Yerli: Uncharted 2 didn't do "justice to the medium of game"



stay tuned παιδια... στην επομενη συνεντευξη θα κραξει και το Mass Effect 2...

Καλα μιλαμε πρεπει το Crysis 2 να εχει σεναριο εφαμιλλο με του Νονου να'ουμ... /sarcasm :P

Αχαχαχαχα! Ο τύπος έχει ξεφύγει τελείως... και ξαναρωτάω... Σε ποιό άλλο project έχει δουλέψει η αφεντιά του; Θα ήθελα πάρα πολύ να μάθω...

enstikto
14-04-2010, 20:31
Λοιπόν τον έψαξα τον κύριο @@ και βρήκα τα εξής στη wikipedia.
Bibliography

Takeshi Kovacs novels


Altered Carbon (http://en.wikipedia.org/wiki/Altered_Carbon) (2002 (http://en.wikipedia.org/wiki/2002_in_literature)) ISBN 0-575-07390-X (http://en.wikipedia.org/wiki/Special:BookSources/057507390X)
Broken Angels (http://en.wikipedia.org/wiki/Broken_Angels) (2003 (http://en.wikipedia.org/wiki/2003_in_literature)) ISBN 0-575-07550-3 (http://en.wikipedia.org/wiki/Special:BookSources/0575075503)
Woken Furies (http://en.wikipedia.org/wiki/Woken_Furies) (2005 (http://en.wikipedia.org/wiki/2005_in_literature)) ISBN 0-575-07325-X (http://en.wikipedia.org/wiki/Special:BookSources/057507325X)

A Land Fit For Heroes


The Steel Remains (http://en.wikipedia.org/wiki/The_Steel_Remains) (2008) ISBN 0-575-07792-1 (http://en.wikipedia.org/wiki/Special:BookSources/0575077921)
The Dark Commands (http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=The_Dark_Commands&action=edit&redlink=1) (2010, forthcoming) ISBN 0-575-07793-X (http://en.wikipedia.org/wiki/Special:BookSources/057507793X)

Other novels:


Market Forces (http://en.wikipedia.org/wiki/Market_Forces) (2004 (http://en.wikipedia.org/wiki/2004_in_literature)) ISBN 0-575-07584-8 (http://en.wikipedia.org/wiki/Special:BookSources/0575075848)
Black Man (http://en.wikipedia.org/wiki/Black_Man) (2007 (http://en.wikipedia.org/wiki/2007_in_literature)) ISBN 0-575-07513-9 (http://en.wikipedia.org/wiki/Special:BookSources/0575075139) (known as Thirteen in the USA ISBN 0-345-48525-4 (http://en.wikipedia.org/wiki/Special:BookSources/0345485254))

Graphic novels:


Black Widow: Homecoming (http://en.wikipedia.org/wiki/Black_Widow_%28Natalia_Romanova%29) (2005 (http://en.wikipedia.org/wiki/2005_in_literature)) ISBN 0-7851-1493-9 (http://en.wikipedia.org/wiki/Special:BookSources/0785114939)
Black Widow: The Things They Say About Her (http://en.wikipedia.org/wiki/Black_Widow_%28Natalia_Romanova%29) (2006 (http://en.wikipedia.org/wiki/2006_in_literature)) ISBN 0-7851-1768-7 (http://en.wikipedia.org/wiki/Special:BookSources/0785117687)

Πρωσοπικά δεν έχω διαβάσει τίποτα απο αυτά... Έχει κανείς; Λένε τίποτα;

Α! Και για όσους αναρωτιούνται, νά και η φάτσα του:

806


Μεγάλη μορφή ο μπουρδάρας.... :P

Edit: Παιδιά απ' ότι διάβασα λίγο παραπάνω στη wikipedia έχει κερδίσει μπόλικα βραβεία συγγραφής επιστημονικής φαντασίας και έχει προταθεί ακόμα περισσότερα.... Και πάλι όμως δεν δικαιολογήτε η συμπεριφορά του...

Valkyre
14-04-2010, 20:58
^^ ακριβως οτι λες στην τελευταια προταση.

Και 9379751 οσκαρ να ειχε παρει (λεμε τωρα) δεν επιτρεπεται να συμπεριφερεται κατ'αυτον τον τροπο.

Και το ειρωνικο ολων ξερεις πιο ειναι?Κρατα σε συνδυασμο τι εχει πει για το Halo (Bullshit), για το ΚΖ2 και για το Uncharted 2 και κοιτα τι λεει ο CEO της Crytek:

Crytek CEO: Console gamers 'don't respect development'


Talking at the Crysis 2 premiere in New York, Cervat Yerli illustrated the difference between PC gamers and console gamers with the following example:

"I simplified it for our guys by saying there is one difference between the PC gamer and console gamer. I said the single most important difference is a PC gamer forgives you for about a minute. A console gamer gives you two seconds. It sucks or it fails and you're either the top or a flop. They don't respect any value you put into your development, either it works or it doesn't work."

He goes on to explain how this pressure has ultimately made Crysis 2 a better game - look out for the full interview on OXM soon. Do you agree with him?

Σε γενικο πλαισιο δεν εχει αδικο καθολου... αλλα ειναι αστειο και ακρως ειρωνικο να καθεται και να λεει αυτα τα πραγματα ο CEO μιας εταιρειας του οποιου οι υπαλληλοι εδω και 2 μερες δεν εχουν αφησει παιχνιδι για παιχνιδι χωρις να το κραξουν...

Ωραιο παραδειγμα δινουν ε? :D

Ezio
14-04-2010, 21:17
Aμ οχι που θα το αφηνε στην απεξψω τελικα το Uncharted 2....χθες νομιζα οτι θα ηταν το μονο που θα την γλυτωνε αλλα μπααααα

Yerli: Uncharted 2 didn't do "justice to the medium of game"



stay tuned παιδια... στην επομενη συνεντευξη θα κραξει και το Mass Effect 2...

Καλα μιλαμε πρεπει το Crysis 2 να εχει σεναριο εφαμιλλο με του Νονου να'ουμ... /sarcasm :P
Τώρα θα γελάσουμε. Ο κύριος θέλει να μας πει ότι δεν του αρέσει ο τρόπος αφήγησης ιστορίας του uncharted. Επίσης, θα το κάνει σαν το avatar, που είναι μια ταινία που έχει τρομερά κλασσικό σενάριο, αλλά παρ' όλα αυτά έχει τρομερή αφήγηση. Επίσης, δεν βλέπει ότι το παιχνίδι θα είναι στην Νέα Υόρκη(τουλάχιστον το μεγαλύτερο μέρος γιατί η Crytek μόνο την Νέα Υόρκη ανέφερε), αλλά λέει ότι ο κόσμος θα είναι υπέροχος.

^^ ακριβως οτι λες στην τελευταια προταση.

Και 9379751 οσκαρ να ειχε παρει (λεμε τωρα) δεν επιτρεπεται να συμπεριφερεται κατ'αυτον τον τροπο.

Και το ειρωνικο ολων ξερεις πιο ειναι?Κρατα σε συνδυασμο τι εχει πει για το Halo (Bullshit), για το ΚΖ2 και για το Uncharted 2 και κοιτα τι λεει ο CEO της Crytek:

Crytek CEO: Console gamers 'don't respect development'



Σε γενικο πλαισιο δεν εχει αδικο καθολου... αλλα ειναι αστειο και ακρως ειρωνικο να καθεται και να λεει αυτα τα πραγματα ο CEO μιας εταιρειας του οποιου οι υπαλληλοι εδω και 2 μερες δεν εχουν αφησει παιχνιδι για παιχνιδι χωρις να το κραξουν...

Ωραιο παραδειγμα δινουν ε? :D

Έχει δίκιο, αλλά δεν μπορεί να προσβάλλει τους καταναλωτές. Είναι σαν να βγαίνει κάποιος μεγάλος από τη Santa Monica και να λέει σε συνέντευξη ότι είναι βλαμμένοι οι ps3 gamers γιατί θέλουν το god of war 3, που έχει όλο βία και ότι θα έπρεπε να παίζουμε σε υπολογιστές adventure.

DarkUSS
14-04-2010, 22:19
Woman turned into sex addict after WiiFit accident...


A WOMAN has gone from Nintendo to nympho after a fall from her Wii Fit board turned her into a sex addict.

Randy Amanda Flowers needs 10 sex sessions a day after the slip-up.

And now the slightest of vibrations, from mobile phones to food processors, turns her on.

The catering worker said: “It began as a twinge down below before surging through my body. Sometimes it built up into a trembling orgasm.”


A doctor diagnosed her with persistent sexual arousal syndrome due to a damaged nerve.


Single Amanda, 24, from Harpurhey, Manchester, said: “With no cure I just have to try to control my passion by breathing deeply. Hopefully one day I’ll find a superstud who can satisfy me.”


http://www.dailystar.co.uk/news/view/130756/Nintendo-Wii-made-me-nympho-/

WolfRathmA
15-04-2010, 08:15
Today, The Original Xbox Live Dies



http://pici.se/pictures/aLuXttPuE.jpg
http://i.imgur.com/d9G1H.jpg

AgentPrinny007
15-04-2010, 13:30
Aμ οχι που θα το αφηνε στην απεξψω τελικα το Uncharted 2....χθες νομιζα οτι θα ηταν το μονο που θα την γλυτωνε αλλα μπααααα


Σιγουρα ο καθενας εχει το δικαιωμα να λεει την αποψη του αλλα....
οταν αυτη προηγειται μιας κυκλοφοριας παιχνιδιου τοτε ευκολα μπορει να καταλαβει κανεις οτι προκειται για διαφημιστικο κολπο.

Μου θυμιζει λιγο τους δικους μας stars επιπεδου μπεζεντακου, που οταν θελουν να βγαλουν νεα "δουλεια" αρχιζουν το πανηγυρι στα μεσημεριανα :P


Woman turned into sex addict after WiiFit accident...


Δηλαδη μετα απο αυτο το περιστατικο, στα φυλλαδια που εχουν μεσα τα κουτακια με τα παιχνιδια , εκτος απο την επιληψια θα λενε και για τον κινδυνο να εθιστεις στο sex ???? Η θα θεωρηθει μεμονωμενο περιστατικο ????:lol:

Et3rn1tyGR
15-04-2010, 14:08
Σιγουρα ο καθενας εχει το δικαιωμα να λεει την αποψη του αλλα....
οταν αυτη προηγειται μιας κυκλοφοριας παιχνιδιου τοτε ευκολα μπορει να καταλαβει κανεις οτι προκειται για διαφημιστικο κολπο.

Μου θυμιζει λιγο τους δικους μας stars επιπεδου μπεζεντακου, που οταν θελουν να βγαλουν νεα "δουλεια" αρχιζουν το πανηγυρι στα μεσημεριανα :P



Δηλαδη μετα απο αυτο το περιστατικο, στα φυλλαδια που εχουν μεσα τα κουτακια με τα παιχνιδια , εκτος απο την επιληψια θα λενε και για τον κινδυνο να εθιστεις στο sex ???? Η θα θεωρηθει μεμονωμενο περιστατικο ????:lol:

Βασικα θα λεει

caution: female gamers after the use of this product may experience sex addiction. Male gamers come with this fuction build in so no worries.

desperate_gamer
15-04-2010, 21:25
Woman turned into sex addict after WiiFit accident...

Αν σκεφτεί κανείς πόσες θερμίδες καιει κανείς με το sex, τότε είναι η πρώτη παίκτρια που δημιούργησε δικό της expansion pack για το παιχνίδι! Αφού έτσι κι αλλιώς αυτός είναι ο σκοπός του παιχνιδιού.

WolfRathmA
17-04-2010, 18:55
Alan Wake runs at 30FPS, 4xAA and 720p
Reports are indicating that Alan Wake will be running pretty well on the 360. It will run at a common FPS of 30 with some menus locked to 60FPS.
Moreover, there will be some 4xAA (antialiasing fourfold) on thingsl ike the tress and bushes!
http://www.n4g.com/xbox360/News-481913.aspx

Αν είναι έτσι θα ανεβάσει αρκετά τον πήχη των γραφικών στο 360. 8-)


Βγήκαν κάτι φήμες και λένε ότι το παιχνίδι τελικά τρέχει στα 547p.... Και έχουν και αποδείξεις...

http://farm5.static.flickr.com/4022/4526963423_4fbec2d203_o.jpg

http://bit.ly/90W2tP


Τώρα έρχεται η remedy και λέει ότι είναι 720...


Earlier this evening, it was reported on NeoGaf that upcoming Microsoft Xbox 360 exclusive, Alan Wake, was only running at the resolution of 547p -- which will be sub-HD levels. Well, to counter these claims, Remedy has clarified the situation with an official statement.

Community Manager stated: "The game is 720p. Those screenshots are based off footage captured at 960x540 like cocorenut pointed out, of course there will be some downsampling involved.

As has said before Videogameszone and Gamepro both released footage without approval and due to the fact that we don't know how many compressions their videos went through or what process they took it's best not to use those videos as sources."
As of now, the statement from Remedy should be the one to go off as it seems neither site was cleared to release such footage. Alan Wake will release on the Xbox 360 in a month and will be one of the biggest releases for the system in 2010. Below, we have the latest screens of the game to share with you.

Άντε να δούμε...

Valkyre
17-04-2010, 19:18
^^ οπου και να τρεχει το παιχνιδι Λυκε δεν εχει σημασια... εχει ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ ατμοσφαιρα (ειδα 2 βιντεο απο την αρχη του τιτλου) και πραγματικα αν δεν καταφερω να πεισω τον κολλητο μου να μου δανεισει το 360 του με βλεπω να παιρνω arcade μονο και μονο γι αυτον τον τιτλο...

Τα γραφικα του μπορει να μην ειναι επιπεδου GOWIII και Uncharted 2 , ομως εξακολουθει να ειναι κοντα και να εχει εκπληκτικη ξαναλεω ατμοσφαιρα...

Ενας φανταστικος τιτλος που πηγαινει ΚΑΡΓΑ για διεκδικητης GOTY αν οι υπολοιπες 10 ωρες ειναι σαν τα πρωτα 10 λεπτα...

Για εμενα μακραν ο πιο ενδιαφερον τιτλος που βγηκε ποτε στο 360 και ο μοναδικος που θα με κανει να το παρω αν δεν γινει οτι ειπα παραπανω...!

WolfRathmA
17-04-2010, 19:40
^^
Δεν ειπα οτι δεν ειναι καλο παιχνιδι. Απλα τα εχουν κανει λιγο μπαγαλο με τις αναλυσεις. LoL...

Και εμενα μου αρεσει παρα πολυ και θα το παρω σιγουρα! (μετα απο ποσα χρονια θα ξεσκονίσω το xbox :P) Το παιχνιδι θα τα σπαει απλα!

Παρε και ενα gif!

http://i44.tinypic.com/34nl2yr.gif



PS: Μη μου ζητησεις το xbox δε το δινω ουτε εγω :P

Chill
17-04-2010, 19:56
Σε 6 μήνες με ένα χρόνο θα βγει στο pc Val και ας έχει "ακυρωθεί" για την ώρα. Κράτα τα χρήματα σου και κλείσε από τώρα θέση στο σπίτι του αδερφού σου που έχει και pc αν θυμάμαι καλά, κανέναν χρόνο μετά την κυκλοφορία του στο xbox.......

Και μόνο η σκέψη σου να πάρεις failbox για ένα παιχνίδι μείωσε το reputation σου μαζί μου κατά 3%, είσαι τώρα στο 97%. Αν σκεφτείς δε ποτέ να πάρεις την Wiiλακια τότε μπαίνεις σε hostile mode

Sorry δεν παίζω wow εδώ και καιρό και κάπως πρέπει να καλύψω το κενό :muhaha:

WolfRathmA
18-04-2010, 08:26
Square Enix: Unannounced Game Will Shock You (http://www.siliconera.com/2010/04/16/square-enix-unannounced-game-will-shock-you/)



Square Enix USA, perhaps taking a hint from all of Square Enix Japan's Twitter talk, is teasing an unannounced game.

"Oh and working on stuff for an unannounced game," Sonia Im, Assistant Director of Public Relations at Square Enix tweeted. "Think people are going to be shocked and stoked :) "


Ετοιμαστείτε... δε θα μπορουμε να μαζεψουμε τα βρακια μας απο το πατωμα :muhaha:

Valkyre
18-04-2010, 12:03
^^ Tobal 2 .... χαχααχχχα :D

Ezio
18-04-2010, 12:06
Μπορεί να είναι το KH 3.

WolfRathmA
20-04-2010, 05:23
Remedy confirms Alan Wake's resolution a composite between 720p and 540p (http://forum.alanwake.com/showpost.php?p=69940&postcount=885)


Και κατι αλλο που αξιζει τη προσοχη μας...

UBISOFT® LAUNCHES ENVIRONMENT-FRIENDLY PACKAGING FOR ITS PC, XBOX 360 AND PLAYSTATION®3 SYSTEM VIDEO GAMES (http://www.gaming-age.com/news/2010/4/19-25)


Today Ubisoft announced an environmental initiative to eliminate paper game manuals, replacing them with an in-game digital manual for all titles on PlayStation 3 (PS3) system and Xbox 360 video game and entertainment system from Microsoft. The program, the first initiative of its kind in the video game industry, launches worldwide with Shaun White Skateboarding this holiday 2010.

Ubisoft's digital game manuals will provide multiple benefits for the player and the environment. Including the game manual directly in the game will offer the player easier and more intuitive access to game information, as well as allow Ubisoft to provide gamers with a more robust manual. Ubisoft internal data shows that producing one ton of paper used in Ubisoft's game manuals consumes an average of two tons of wood from 13 trees, with a net energy of 28 million BTU's (equivalent to average heating and energy for one home/year), greenhouse gases equivalent of over 6,000 lbs of CO2, and wastewater of almost 15,000 gallons.

"It's pretty cool that Ubisoft is making a conscious effort to go green with its new video game packaging," commented Olympic Gold Medalist Shaun White. "I'm excited for my new skateboarding game to come out and stoked that it will be the very first Ubisoft game to be part of their green packaging initiatives."

In addition to Ubisoft's efforts to decrease paper usage in its game packaging, Ubisoft has partnered with Technimark, Inc. to release the entertainment industry's most environmentally-responsible DVD case for all of its future PC titles in North America. The 100 percent-recycled polypropylene "ecoTech" DVD case will make its debut with Ubisoft's Tom Clancy's Splinter Cell Conviction PC video game on April 27, 2010. Ubisoft has featured digital game manuals in its PC titles distributed in North America since March 2010.

"Ubisoft is often recognized for making great games, but it's a special privilege to be the industry leader at saving trees," said Laurent Detoc, president of Ubisoft North America. "Eco-friendly initiatives are important to the global community and introducing in-game digital manuals on Xbox 360 and PS3 is just the latest example of Ubisoft's ongoing commitment to being a more environmentally conscious company."

AgentPrinny007
20-04-2010, 18:00
http://www.youtube.com/watch?v=pQ4ewHnc2oY&feature=player_embedded#!

Για να καταλαβω το βιντακι δειχνει τους χρονους loading στο No more Heroes για Wii και 360 ??

Δηλαδη αν δυο ατομα παιζουν ταυτοχρονα το παιχνιδι στις δυο κονσολες αυτος που εχει Wii θα το τερματισει και αυτος που το εχει στο 360 ακομα θα παιζει... λοοολ

Δεν νομιζω να ειναι κατι σημαντικο αλλα εχει φαση:p

WolfRathmA
20-04-2010, 20:55
^^
LOL.... 5 loading times μέσα σε 2 λεπτά παιχνίδι... ότι να' ναι..

Valkyre
21-04-2010, 11:55
Ενα εκπληκτικο αρθρο που πρεπει να διαβασουν νεοι και μεγαλοι.Ιδιως οι μεγαλοι θα το εκτιμησουν πολυ περισσοτερο.

You Can't Know Where You're Going If You Don't Know Where We've Been



Torrence Davis of The Bitbag writes, "As I embark on the 40th year of my life, I can't stop thinking about today's youth and how shallow they are about our culture. The word classic is in our vocabulary for a reason. It represents creativity that stands the test of time. You can't ignore the 90's if you are into Hiphop. You can't ignore the history of film if you are a movie buff. Finally, you can't ignore retro gaming if you are a gamer". Ολοκληρο το αρθρο εδω:
http://www.thebitbag.com/2010/04/20/you-cant-know-where-youre-going-if-you-dont-know-where-weve-been/#more-15542

Kαι ενα ενδιαφερον λινκ με ολες τις κονσολες που κυκλοφορησαν

http://www.gamingdump.com/consoleevolution.html

enstikto
21-04-2010, 12:37
Πολύ καλό το άρθρο! Επιτέλους με άφησε να σου δώσω ρεπ!

Lefteris_X
21-04-2010, 12:51
ναι, οκ, μόνο που στις κονσόλες έχει τρομερές ανακρίβειες, κυρίως στα τεχνικά μέρη.

Με μια γρήγορη ματιά που έριξα (περί τα 10 δευτερόλεπτα, ίσα ίσα που έκανα scroll την σελίδα μέχρι το τέλος), δεν αναφέρονται πουθενά μα πουθενά τα τσιπ που φοράνε οι κονσόλες.

πχ. το SEGA (επιτέλους έτσι γράφεται σωστά και όχι με πεζά γράμματα "Sega") Megadrive / Genesis στην USA, φοράει έναν MC68000 της Motorola στα 8MHz (καμία σχέση με τα 7.6κάτι που λέει το άρθρο) μαζί με έναν Z80 στα 4MHz της Zilog. Επίσης φοράει ένα τσιπ ήχου της Yamaha που του έδινε 8 διαφορετικά κανάλια στερεοφωνικά PCM (όχι FM).

Και πολλές άλλες ανακρίβειες.

Όπως ότι κατηγοριοποίησε όπως του "ήρθε" τις γενιές των κονσολών. Δεν είμαστε τώρα στην 7η γενιά, αλλά στην 10η (ή 11η, δεν θυμάμαι lol).

Όταν είχα γράψει στο Pixel το αφιέρωμα για τις κονσόλες (πρέπει να ήταν γύρω στο 1995 ή 1996), ήδη μετρούσαμε την 7η ή 8η γενιά, χωρίς να περιλαμβάνονται τα handhelds.

Καλό το αρθράκι, αλλά παραπληροφόρηση του κερατά ρε γμτ. Και εντάξει, οι παλιοί μπορούν να εντοπίσουν τα λάθη (αν τα γνωρίζουν ήδη τα τεκταινόμενα), αλλά οι νέοι τα μαθαίνουν στραβά. Στραβότατα. Και -κατ' εμέ- αυτό είναι μεγάλο κρίμα.


Carry on!

enstikto
21-04-2010, 15:30
ναι, οκ, μόνο που στις κονσόλες έχει τρομερές ανακρίβειες, κυρίως στα τεχνικά μέρη.

Με μια γρήγορη ματιά που έριξα (περί τα 10 δευτερόλεπτα, ίσα ίσα που έκανα scroll την σελίδα μέχρι το τέλος), δεν αναφέρονται πουθενά μα πουθενά τα τσιπ που φοράνε οι κονσόλες.

πχ. το SEGA (επιτέλους έτσι γράφεται σωστά και όχι με πεζά γράμματα "Sega") Megadrive / Genesis στην USA, φοράει έναν MC68000 της Motorola στα 8MHz (καμία σχέση με τα 7.6κάτι που λέει το άρθρο) μαζί με έναν Z80 στα 4MHz της Zilog. Επίσης φοράει ένα τσιπ ήχου της Yamaha που του έδινε 8 διαφορετικά κανάλια στερεοφωνικά PCM (όχι FM).

Και πολλές άλλες ανακρίβειες.

Όπως ότι κατηγοριοποίησε όπως του "ήρθε" τις γενιές των κονσολών. Δεν είμαστε τώρα στην 7η γενιά, αλλά στην 10η (ή 11η, δεν θυμάμαι lol).

Όταν είχα γράψει στο Pixel το αφιέρωμα για τις κονσόλες (πρέπει να ήταν γύρω στο 1995 ή 1996), ήδη μετρούσαμε την 7η ή 8η γενιά, χωρίς να περιλαμβάνονται τα handhelds.

Καλό το αρθράκι, αλλά παραπληροφόρηση του κερατά ρε γμτ. Και εντάξει, οι παλιοί μπορούν να εντοπίσουν τα λάθη (αν τα γνωρίζουν ήδη τα τεκταινόμενα), αλλά οι νέοι τα μαθαίνουν στραβά. Στραβότατα. Και -κατ' εμέ- αυτό είναι μεγάλο κρίμα.


Carry on!

Να σου πω την αλήθεια εγώ μίλησα για το πρώτο άρθρο. Στο 2ο δεν μπήκα καν να δω τι λέει...
Τώρα όσον αφορά την παραπληροφόρηση, συμφωνώ ότι είναι κακό να γίνετε ήτε εσκεμμένα ήτε κατα λάθος.

modecris
22-04-2010, 04:33
Bungie: Reach is last Halo for maybe 10 years


Is this it for Halo from Bungie then?

For Bungie? As far as right now, currently, yes. This is our last Halo Bungie game. Now in the future, who knows? You can never say never, because things change. maybe ten years down the line we decide to make another Halo game, but for right now, yes. This is it for us.

http://www.joystiq.com/2010/04/21/bungie-lars-bakken-halo-reach-multiplayer-beta-interview/

Χμμ..

enstikto
22-04-2010, 10:15
Bungie: Reach is last Halo for maybe 10 years



http://www.joystiq.com/2010/04/21/bungie-lars-bakken-halo-reach-multiplayer-beta-interview/

Χμμ..

Standart αυτο! Ποιον κοροϊδεύουν; Και το call of duty μετά το επόμενο δεν θα ξαναβγει για 20! :P

nikon
22-04-2010, 10:50
Τα βιντεοπαιχνίδια νοητικής εξάσκησης «δεν προσφέρουν καμία βελτίωση» (http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1128592&lngDtrID=252)

Τα βιντεοπαιχνίδια εξάσκησης του εγκέφαλου που έχουν παρουσιαστεί τα τελευταία χρόνια δεν βελτιώνουν τις νοητικές επιδόσεις, δείχνει η μεγαλύτερη μέχρι σήμερα έρευνα για το θέμα, η οποία όμως δεν φαίνεται να πείθει όλους τους επιστήμονες.

Η μελέτη πραγματοποιήθηκε από το BBC σε συνεργασία με τη Μονάδα Γνωσιακών και Εγκεφαλικών Επιστημών του Κέμπριτζ. Συνολικά 11.430 άτομα που δήλωσαν εθελοντικά συμμετοχή στο πρόγραμμα χωρίστηκαν σε τρεις ομάδες.

Η πρώτη ομάδα κλήθηκε να εξασκηθεί σε ένα online παιχνίδι που υποτίθεται ότι τη λογική, το σχεδιασμό και την επίλυση προβλημάτων, ενώ η δεύτερη κλήθηκε να παίξει ένα βιντεοπαιχνίδι του εμπορίου που υποτίθεται πως βοηθά τη μνήμη, την προσοχή και την αντίληψη του χώρου.

Η τρίτη ομάδα ήταν η ομάδα ελέγχου και κλήθηκε, για λόγους σύγκρισης, να ψάχνει στο Διαδίκτυο για να βρει απαντήσεις σε διάφορα δύσκολα ερωτήματα. Όλοι οι εθελοντές έπρεπε να ασκούνται για τουλάχιστον 10 λεπτά τρεις φορές την εβδομάδα, για συνολικό διάστημα έξι εβδομάδων.

Η ανάλυση έδειξε ότι οι εθελοντές των δύο πρώτων ομάδων είχαν μεν βελτιώσει τις επιδόσεις τους στα συγκεκριμένα βιντεοπαιχνίδια, ωστόσο οι επιδόσεις τους σε μια σειρά τεστ νοητικών λειτουργιών παρέμειναν στάσιμες.

«Πιστεύω ότι είναι εντελώς αβάσιμο να περιμένει κανείς ότι η εξάσκηση σε μια μεγάλη ποικιλία νοητικών εργασιών θα σε κάνει εξυπνότερο» σχολιάζει ο Αντριαν Όουεν, επικεφαλής της μελέτης, μιλώντας στο περιοδικό Nature που δημοσιεύει τα αποτελέσματα.

Υπάρχει όμως και ο αντίλογος, ο οποίος εστιάζεται στη μεθοδολογία της μελέτης: Πρώτον, η διάρκεια του πειράματος ήταν πολύ μικρή. Κανείς δεν θα περίμενε να αυξηθούν οι νοητικές ικανότητες των εθελοντών μέσα σε έξι μόλις εβδομάδες, σχολιάζουν νευροεπιστήμονες που αναπτύσσουν παιχνίδια αυτού του είδους.
Δεύτερον, το δείγμα της μελέτης ήταν σχετικά νέοι εθελοντές που δήλωσαν μόνοι τους συμμετοχή, και όχι οι ηλικιωμένοι άνθρωποι στους οποίους απευθύνονται αυτά τα προϊόντα.
Τρίτον, το γεγονός ότι τα δύο βιντεοπαιχνίδια που εξετάστηκαν δεν προσφέρουν οφέλη δεν σημαίνει ότι είναι γενικά αδύνατο να αναπτυχθούν αποτελεσματικά παιχνίδια.

Το ερώτημα τελικά παραμένει αναπάντητο, ωστόσο όσοι χρησιμοποιούν παιχνίδια εγκεφαλικής εξάσκησης ίσως δεν θα πρέπει να έχουν μεγάλες προσδοκίες...

Valkyre
22-04-2010, 13:23
Bungie: Reach is last Halo for maybe 10 years



http://www.joystiq.com/2010/04/21/bungie-lars-bakken-halo-reach-multiplayer-beta-interview/

Χμμ..

ναι....καλα....λοοοολ

μεχρι το επομενο expansion...

DarkUSS
23-04-2010, 03:04
http://www.youtube.com/watch?v=pQ4ewHnc2oY&feature=player_embedded#!

Για να καταλαβω το βιντακι δειχνει τους χρονους loading στο No more Heroes για Wii και 360 ??

Δηλαδη αν δυο ατομα παιζουν ταυτοχρονα το παιχνιδι στις δυο κονσολες αυτος που εχει Wii θα το τερματισει και αυτος που το εχει στο 360 ακομα θα παιζει... λοοολ

Δεν νομιζω να ειναι κατι σημαντικο αλλα εχει φαση:pΚαλά μην κοροϊδεύουμε γιατί δεν ξέρουμε πως είναι και η έκδοση του PS3.

Και μιας και αναφέρθηκε το No More Heroes, αλήθεια θα έρθει ποτέ από τα μέρη μας?

AgentPrinny007
23-04-2010, 15:53
Καλά μην κοροϊδεύουμε γιατί δεν ξέρουμε πως είναι και η έκδοση του PS3.


δεν εχεις αδικο :D

ειναι τοοοοσοοο τελειο :fantasy_dreams::fantasy_dreams::fantasy_dreams:
64708

WolfRathmA
24-04-2010, 04:48
Download Red Dead trailer, get 400 MS Points (http://www.gamerzines.com/xbox-360/news/red-dead-ms-points-promotion.html)


Οσοι εχουν Xbox ας το κατεβασουν ;)

Lefteris_X
24-04-2010, 12:34
Τρέεεεεεεεεεεεεχωωωωωωωωωωωωωωωω!
.
.
.
.
.
.
.............ωπ, λάθος....δεν έχω xbox360....

Ezio
25-04-2010, 11:21
Download Red Dead trailer, get 400 MS Points (http://www.gamerzines.com/xbox-360/news/red-dead-ms-points-promotion.html)


Οσοι εχουν Xbox ας το κατεβασουν ;)

Να σημειώσω ότι είναι για τους 5000 πρώτους.

Nek_Food
25-04-2010, 20:21
Από ότι γράφει είναι από 26 του μήνα και μόνο για UK accounts, λογικά θα "τσιμπάει" και την IP οπότε όσοι λοιποί δεν...

personGR
26-04-2010, 12:32
And Natal? Let's just say you'll probably be both very surprised and very pleased by one of the games revealed... what is it?

Might Get Shot if I were to tell.


-SurferGirl

BOOM BOOM BOOM

desperate_gamer
26-04-2010, 15:47
Ε καλά αυτή η Surfer Girl λέει και πολλές μπούρδες :p Αλλά το rising να υποστηρίζει Natal το βρίσκω πολύ πιθανό (όπως και Μove).

SQP_GR
26-04-2010, 16:17
Siga ta VGA apo 150 eyro na kani pali 150 m natal .to thema einai na pesi to ps3 200 eyro ta xristoygena m move Kai tg5 Kai ena redistans 3k last gardian Kai meta su Leo polisis Kai natal

modecris
26-04-2010, 21:12
Πρόπερσι έλεγες να πέσει στα 400 και θα δείτε,
πέρυσι έλεγες να πέσει στα 300 και θα δείτε,
φέτος λες να πέσει στα 200 και θα δείτε,
του χρόνου.../συνεχίζεται

WolfRathmA
27-04-2010, 01:30
^^
LoL

Μετα θα το δινουν και στα γαριδακια μεσα και θα δειτε :p

AgentPrinny007
28-04-2010, 10:54
64988
τι ειναι αυτο ????
πως το κανανε ετσι ????:wtf:

desperate_gamer
28-04-2010, 13:27
Το soundtrack είναι; Καλέ ωραίο είναι, γιατί; Πώς το κάνανε; :p Μου θυμίζει κάτι τραγουδάκια όταν τρέχεις στα βοσκοτόπια της Pulse.

hakoo
28-04-2010, 14:56
Tι λες βρε ανιωθε ανθρωπε?? :muhaha:

PDS
29-04-2010, 17:01
Bungie signs 10-year Activision deal
http://www.eurogamer.net/articles/bungie-signs-10-year-activision-deal_5

:whoopsy:

Valkyre
29-04-2010, 17:05
^^ /care .... :D :P

Ezio
29-04-2010, 17:08
Bungie signs 10-year Activision deal
http://www.eurogamer.net/articles/bungie-signs-10-year-activision-deal_5

:whoopsy:

Άρα το call of duty γίνεται exclusive.

PDS
29-04-2010, 17:15
Άρα το call of duty γίνεται exclusive.

lol οχι ρε συ.Εντελως λαθος μεταφραση της ειδησης λολ.

Η πρωτη αντιδραση σου επρεπε να ειναι:

''Αρα το call of duty θα γινεται απο την Bungie?''
Multiplatform εννοειται.

Valkyre
29-04-2010, 17:19
^^ Ε? Απο που κι ως που? Ακυρο εντελως αυτο που λες!Το οτι εκαναν μια συμφωνια δεν σημαινει οτι το προιον της Activision αρχιζει να καθοριζεται απο τις προτημησεις της Bungie!Επισης να υπενθυμησουμε οτι η Bungie πλεον δεν ανηκει στην MS.

Απλα εκαναν μια συμφωνια μεταξυ τους, προφανως για καποιο project ου θα κανουν απο κοινου.Αλλιως γιατι να γινει exclusive το Call of Duty και να μην γινει multiplatform με την ιδια λογικη το Halo?

Ezio
29-04-2010, 17:25
^^ Ε? Απο που κι ως που? Ακυρο εντελως αυτο που λες!Το οτι εκαναν μια συμφωνια δεν σημαινει οτι το προιον της Activision αρχιζει να καθοριζεται απο τις προτημησεις της Bungie!Επισης να υπενθυμησουμε οτι η Bungie πλεον δεν ανηκει στην MS.

Απλα εκαναν μια συμφωνια μεταξυ τους, προφανως για καποιο project ου θα κανουν απο κοινου.Αλλιως γιατι να γινει exclusive το Call of Duty και να μην γινει multiplatform με την ιδια λογικη το Halo?

Γιατί η Micro$oft θέλει να κάνει μεγαλύτερες πωλήσεις το xbox 360.

Valkyre
29-04-2010, 17:31
^^ Ωραια... εξηγησε μου ομως τωρα, τι σχεση εχει η MS με την συμφωνια που εκανε η Activision με την Bungie??

Ezio
29-04-2010, 17:46
^^ Ωραια... εξηγησε μου ομως τωρα, τι σχεση εχει η MS με την συμφωνια που εκανε η Activision με την Bungie??

Αφού η bungie φτιάχνει το halo, φαντάστηκα ότι κάτι παίζει με την microsoft.

Valkyre
29-04-2010, 17:56
^^ H Bungie ειναι εντελως ανεξαρτητη απο την MS.Ειναι ανεξαρτητοποιημενο στουντιο εντελως.Απλα εχει συμφωνησει με την MS να κανει αυτη το publish του Halo συγκεκριμενα.

Τωρα η Bungie εχει καθε δικαιωμα να διαλεξει αλλο publisher για καποιο αλλο καινουργιο παιχνιδι που δημιουργουν.Στην προκειμενη δηλαδη περιπτωση η Bungie φτιαχνει ενα νεο εντελως παιχνιδι/franchise και επιλεγει σαν publisher την Activision , προφανως επειδη θελουν να ειναι multiplatform.

Μαλιστα η MS σχολιασε την κινηση αυτην της Bungie:


A company spokesperson told CVG in a statement:

"Our partnership with Bungie as a first-party developer for Xbox 360 remains unchanged, and right now we're deeply engaged with them on the development of Halo Reach, which is poised to be the biggest game of 2010."

So there you have it. Single-mindedly concentrating on Reach. Bungie's last project before it releases new IP exclusively handled by Activision.

Nope, we still can't get our head round it either.

Earlier this year, Bungie refused to comment on whether its next project would be coming to PS3 (http://www.computerandvideogames.com/article.php?id=236359). Today's announcement suggests a multi-platform release.

Bungie was previously owned by Microsoft, but split with the company back in 2007 (http://www.computerandvideogames.com/article.php?id=173224) to become independent.

The firm today revealed that its new deal with Activision had been planned for nine months. (http://www.computerandvideogames.com/article.php?id=244766)

PDS
29-04-2010, 17:59
φαντασου το καπως ετσι Ezio,για να το καταλαβεις...λολ

Φαντασου οτι μια γυναικα(Bungie) ηταν παντρεμενη με εναν ανδρα(Microsoft) και ειχαν καποια παιδια(τα Halo).Χωρισαν λοιπον και η γυναικα(Bungie) πλεον ειναι παντρεμενη με αλλον ανδρα(Activision).Γινεται να βγαλουν παιδια Halo?Oχι,γιατι τα Ηalo εχουν παρει απο το πατερα(Microsoft) το ονομα(το ονομα Halo ανηκει στην MS) και απο την γυναικα(Bungie) την μαεστρια λολ.
Γινεται ομως να κανουν παιδια δικα τους(call of duty) τα οποια θα παρουν απο την μανα(Bungie) την μαεστρια,αλλα θα παρουν απο τον πατερα(Activision) το ονομα(Call of Duty)

Γινεται να κανει ο Πατερας(Microsoft) αποκλειστικα δικα του παιδια Call of Duty?Oχι εκτος αν ειναι gay και παει με αλλον ανδρα(Activition).Δλδ τον ανδρα της πρωην γυναικας του...
αχταρμας.
Αλλα και παλι δεν μπορουν να κανουν παιδια.

WTF...τι καθησα και εγραψα.
8-):fantasy_dreams:

enstikto
29-04-2010, 18:09
^^αχαχαχαχα! Απλά respect για το post αυτό! Ελιωσα! +ρεπ!!!

hakoo
29-04-2010, 18:18
:muhaha::muhaha::muhaha:
+rep (αν μπορω που δε νομιζω)

Ισως η Bungie γινει η μια απο τις 2 εταιριες (μαζι με την Infinity Ward) που θα ανακυκλωνουν τα COD καθε χρονια (εναλαξ οπως τωρα μονο που καθε χρονο θα ειναι ποιοτικο υποτιθεται) και θα φυγει απο τη μεση η Treyarch. Ισως κανει καποιο αλλο project η Bungie εντελως καινουριο μιας και το Halo ανηκει στην MS. Ουτως η αλλως το εχουν πει και οι ιδιοι οτι μετα το Reach θα το αφησουν στην ακρη το franchise.

Valkyre
29-04-2010, 18:49
Αχαχαχαχαχαχαχ Βαγγελη δυστυχως ουτε εγω μπορω να δωσω ρεπ αλλα και μαμω τα παραδειγματα :) :)

modecris
29-04-2010, 20:00
Από μένα θα έχεις rep αν ξεδιαλύνεις τον ρόλο του κουμπάρου αλλά και το τί ισχύει με τα εξώγαμα..




lool ρε βάζελε,και εμείς πήραμε ντάμπλ αλλά δεν κάναμε έτσι!!

desperate_gamer
29-04-2010, 21:52
Ευχαριστώ Βαγγέλη για τα μαθήματα οικογενειακού δίκαιου.

Πάντως εγώ το πρώτο πράμα που σκέφτηκα είναι το εξής "From the makers of Halo comes... MODERN WARFARE 3!". Γιατί όλοι της Infinity Ward έχουν φύγει, πλέον το όνομα του στούντιο δεν αποτελεί εγγύηση.


Tι λες βρε ανιωθε ανθρωπε?? :muhaha:

Τι είπα;! :(

modecris
05-05-2010, 13:40
GT review

65249

8.6
Αρκετά χαμηλή βαθμολογία,προσωπικά θεωρώ πως είναι για πάνω από 9 αλλά ας το δω πρώτα από κοντά.

Valkyre
05-05-2010, 13:49
^^ Χρηστο δεν θα εμπιστευομαουν το Gametrailers για κανενα review...

εγω οτι εχω δει απο το Alan Wake μου προκαλει δεος και τρομερη εντυπωση.Σιγουρα δεν το εχουμε παιξει ακομα, αλλα δεν μπορω να φανταστω οτι αυτη η εκπληκτικη του ατμοσφαιρα χανεται στην πορεια του παιχνιδιου.Σιγουρα θα το παιξω και 5 να του βαλουν.

Εdit: Πλακα πλακα κοιταξα λιγο στο metacritic Και γενικα βλεπω περιεργες βαθμολογιες επι συνολου οχι μονο απο το Gametrailers.... περιεργο περιμενα οτι θα ηταν πολυ πιο ψηλα.Παρολαυτα δεν πτοουμαι καθολου το παιχνιδι μου εχει κανει τρομερη εντυπωση και θα το παιξω οπως και να εχει! :)

aris13
05-05-2010, 14:17
Μερικά ακόμα reviews του Alan Wake

Eurogamer (http://www.eurogamer.net/articles/alan-wake-review?page=4): 7/10
1UP (http://www.1up.com/do/reviewPage?pager.offset=1&cId=3179131&p=): B+
IGN (http://uk.xbox360.ign.com/articles/108/1087706p1.html): 9/10

modecris
05-05-2010, 14:26
Αυτό με το metacritic είναι λίγο ανησυχητικό,Δημήτρη...για να δούμε.

Valkyre
05-05-2010, 14:30
^^ Γιατι ωρε ανησυχητικο? :)

Το παιχνιδι δεν σε εχει κερδισει? Αυτο μετραει πανω απο ολα.

Το Infamous για εμενα ηταν ενα εκπληκτικο παιχνιδι που θα επρεπε να ειχε 9αρι.

Το GTA απο την αλλη το βρηκα υπερβολικα overhyped.

Και στις 2 περιπτωσεις διαφωνω με το αποτελεσμα του metacritic.

Σιγα τα ωα! :)

jimbour
05-05-2010, 14:46
εγω δανειστηκα το 360 ενος φιλου μου για να παιξω αυτο το παιχνιδι μονο...το κατεβασα εχθες που κυκλοφορησε στο ιντερνετ οποτε το βραδακι σημερα εχει alan wake

Valkyre
05-05-2010, 14:48
^^ Κι εγω το ιδιο σκοπευω να κανω :) Αν οχι τοτε με βλεπω να το τερματιζω σπιτι του χαχα. :)

jimbour
05-05-2010, 14:55
Εννοειται βεβαια οτι αν ειχα 360 θα το αγοραζα. ειναι απο τα παιχνιδια που μου εκαναν την μεγαλυτερη εντυπωση περσυ στην Ε3.
Ειχαμε και thread νομιζω αλλα πριν το black out.. Παντως ακουω καλα λογια για το στορυ και το horror στοιχειο..
Τα λεμε με εντυπωσεις απο το παιχνιδι συντομα.

Valkyre
05-05-2010, 14:57
^^ χωρις σποιλερς ε? μην κανεις τιποτα τρελο! :)

Κι εγω θα το αγοραζα εννοειται :)

gdskate
06-05-2010, 10:02
Δεν ξέρω εάν έχει αναφερθεί ξανά, αλλά:

http://j.imagehost.org/0044/500x_assassinscreedii.jpg (http://j.imagehost.org/view/0044/500x_assassinscreedii)


While Ubisoft is busy teasing players via Facebook, we've got anonymous tipsters sending us images of the placeholder art for something called Assassin's Creed: Brotherhood. Ubisoft now confirms that this is indeed the next Assassin's Creed title.

Between this alleged placeholder art and a recent website registration for AssassinsCreedBrotherhood.com, we're pretty sure we've nailed down the name for the next game in the Assassin's Creed series. The box art features our friend Ezio, surrounded by a group of unknown asaassins, presumably representing the brotherhood that appears in the title, as well as the blurb on the back cover.

"Live and breathe as Ezio, now a legendary master assassin, in his struggle against the Templar order. Lead your own brotherhood of Assassins and strike at the heart of the enemy. Rome.

"And for the first time, take part in an innovative multiplayer layer allowing you to embody an assassin of your choosing and define their killing style.

"A never-before-seen online multiplayer experience.

"Lead your own brotherhood of assassins, as Ezio, and conquer Rome."

The art also features a sticker for a preorder exclusive multiplayer character, available only through GameStop. Who wants to bet its Altair?

The information on the box jibes with what we've heard so far about the next Assassin's Creed game, and the name certainly fits. Looks like it's coming to the PlayStation 3, Xbox 360, and PC. Hopefully that last one will do a better job with DRM than Assassin's Creed II did.

Of course, without official confirmation by Ubisoft, this is still filed under rumor, but it's a damn good one.

We've contacted Ubisoft for comment, and will update this post should they respond.

Update: An Ubisoft representative has responded, confirming the image as real.

"Ubisoft confirms the authenticity of this image and will provide more information next week."

You heard the rep, more details on Assassin's Creed Brotherhood next week. Stay tuned!

ΠΗΓΉ (http://kotaku.com/5531849/gamestop-placeholder-art-names-assassins-creed-brotherhood-+-update)

jimbour
11-05-2010, 15:26
H ΕΑ προχωραει στην αφαιρεση των online δυνατοτητων των παιχνιδιων της οταν αυτο περασει σε αλλο χρηστη..
Με λιγα λογια οταν αγορασουμε πλεον καποιο παιχνιδι της και θελησουμε να παιξουμε online πρεπει να περασουμε το online pass που εχει το παιχνιδι. Αυτο γινεται μια φορα. Οποτε αν πουλησουμε σε αλλον το παιχνιδι αυτος δε θα μπορει να χρησιμοποιησει το online του παιχνιδιου αν το pass εχει μπει ηδη..

πηγη και περισσοτερα εδω: http://www.easports.com/onlinepass

Nek_Food
11-05-2010, 15:49
Πάντως από ότι διάβασα από τους όρους και το FAQ μάλλον θα παίζει το gamesharing σε άλλα PSN IDs στην ίδια κονσόλα, ενώ θα μπορείς με το ίδιο PSN ID που χρησιμοποίησες το online pass να παίξεις και σε άλλες κονσόλες. Βεβαίως το να μοιράζεις δεξιά και αριστερά το PSN account σου δεν φαντάζει ιδανικό και μόνο μεταξύ φίλων θα μπορεί να υπάρχει συνεχείς ανταλλαγή τίτλων υπό αυτό το καθεστώς, οπότε προβλέπω κρίση στα μεταχειρισμένα με δυνατό online feature των οποίων το online pass έχει ήδη χρησιμοποιηθεί. Αν ρίξουν και τις τιμές και προσφέρουν περισσότερο δωρεάν υλικό, χαλάλι τους.

Valkyre
11-05-2010, 19:37
Αυτο τωρα τι νοημα εχει ακριβως????Δηλάδη ελεος ρε φουστη μου....

Desmond
11-05-2010, 19:44
H ΕΑ προχωραει στην αφαιρεση των online δυνατοτητων των παιχνιδιων της οταν αυτο περασει σε αλλο χρηστη..
Με λιγα λογια οταν αγορασουμε πλεον καποιο παιχνιδι της και θελησουμε να παιξουμε online πρεπει να περασουμε το online pass που εχει το παιχνιδι. Αυτο γινεται μια φορα. Οποτε αν πουλησουμε σε αλλον το παιχνιδι αυτος δε θα μπορει να χρησιμοποιησει το online του παιχνιδιου αν το pass εχει μπει ηδη..

πηγη και περισσοτερα εδω: http://www.easports.com/onlinepass
Το περίμενα οτι θα συμβεί.Θυμάμαι οτι είχε κάνει μια έρευνα η ΕΑ για το Dead Space. "Ανακάλυψαν" οτι το DS το έπαιξε διπλάσιος αριθμός ατόμων σε σχέση με τις πωλήσεις και έψαχναν τρόπους για να αντιμετωπίσουν το συγκεκριμένο "πρόβλημα" μελλοντικά.

Valkyre
11-05-2010, 19:54
^^ Mα το Dead Space δεν ειχε online!!!

Desmond
11-05-2010, 19:58
^^ Mα το Dead Space δεν ειχε online!!!
Τώρα όμως θα έχει...

jimbour
11-05-2010, 20:00
Θελει να σου πει οτι μαλλον καταλαβαν οτι πολλοι πουλανε και ανταλλαζουν μεταχειρισμενα παιχνιδια..
Tωρα πες μου ποιος θα αγορασει απο τις αγγελιες του φορουμ το fifa 11 αν αυτο δεν εχει online επειδη εχουν χρησιμοποιησει το online pass του;
Εμενα μου φαινεται σαν επιπλεον χρεωση του online αυτη η κινηση, που επιχειρηματικα ισως τους βγει

Valkyre
11-05-2010, 20:02
^^ Δηλαδη αν μου χαλασει το PS3 και παρω αλλο δεν θα μπορω να παιξω το παιχνιδι αν δεν το ξαναπαρω? Μα ειναι σοβαρα πραγματα αυτα??

λολ φανταστειτε λιγο το σκηνικο αν το υιοθετησουν ολοι αυτο το συστημα... σου χαλασε η κονσολα? Και εχεις αγορασει 30 παιχνιδια?

Εκτος απο καινουργια κονσολα θες και 30 καινουργια παιχνιδια...

σορρυ αλλα αυτο ειναι αηδιαστικα αισχρο που πανε να κανουν.......

PDS
11-05-2010, 20:05
Αφου θα εχεις το ιδιο psn id θα μπορεις να το παιξεις.

Δεν θα ημουν αντιθετος, εφοσον ομως πεσουν και οι τιμες αυτων των παιχνιδιων:p

jimbour
11-05-2010, 20:08
θα μπορεις γιατι θα το εχεις περασει μεσα απο το account σου...o μονος τροπος να παιξει αλλος online ειναι να του δωσεις το psn σου πραγμα αδυνατο σχετικα..Δε δινεις σε οποιον να ειναι το psn σου..

modecris
11-05-2010, 20:16
Πάνε και οι ενοικιάσεις παιχνιδιών δλδ..
Πάντως πιό λογικό μου ακούγετε να προσπαθούν να ελέγξουν τις κόπιες και την πειρατεία παρά την αγορά των μεταχειρισμένων.

Nek_Food
12-05-2010, 12:41
Κι όμως είναι λογικό και μέχρι ένα βαθμό "δίκαιο" αυτό που επιβάλει η EA και μάλιστα να της αναγνωρίσουμε ότι το ανακοινώνει πριν την καθολική εφαρμογή του (όχι σαν άλλη εταιρεία που εφάρμοσε περίεργη προστασία σε PSN παιχνίδι άνευ προειδοποίησης). Βλέποντας ότι το μέλλον θα κυριαρχείται από online τίτλους και ότι τα μεταχειρισμένα (έστω και τα νοικιασμένα ως ένα βαθμό αλλά και τα πειρατικά φυσικά) προκαλούν μία Χ απώλεια πωλήσεων, επιλέγει να βάλει μία επιπλέον δικλίδα ασφαλείας χωρίς να προκαλεί προβλήματα στο ίδιο το hardware με ηλεκτρονικά συστήματα ενάντια στην πειρατεία που έχουν αποδειχτεί ότι μόνο προβλήματα προκαλούν.

Όσο για το αν χαλάσει κάποια κονσόλα κλπ τα πράγματα είναι απλά αφού από όσα διάβασα, δεν είναι στο ίδιο στυλ με το πρόσφατο PSN game που ανέφερα ήδη και προκάλεσε ένα σωρό προβλήματα και απαιτούσε μόνιμη σύνδεση, αλλά πιο κοντά στο γνωστό μας PSN sharing, ήτοι όταν υπάρχει το αρχικό PSN account στο σύστημα και είναι Activated το παιχνίδι και οι online δυνατότητες του δουλεύουν κανονικά και λογικά είναι προσβάσιμο από όλα τα PSN ids που βρίσκονται στο ίδιο μηχάνημα. Άρα εδώ παίζουν οι ανταλλαγές - πωλήσεις μεταχειρισμένων μεν αλλά σε στενότερο και πιο έμπιστο κύκλο. Όσο για την ενοικίαση που αναφέρθηκε, το κάθε παιχνίδι σε κάθε κονσόλα, σε κάθε PSN id θα έχει την δυνατότητα μίας (1) εβδομάδας δοκιμαστικής περιόδου, τώρα αν θα κρατάει στατιστικά κλπ δεν μπορώ να ξέρω, αλλά σίγουρα μία εβδομάδα είναι μάλλον αρκετή για να αποφασίσει κάποιος αν του αρέσει ή όχι για να προβεί σε μία αγορά που θα μπορεί να του χαρίσει ατέλειωτες ώρες online multi gaming.

Δεν μπορώ να πω ότι συμφωνώ με αυτή την κίνηση, σίγουρα το να είναι τα πράγματα όπως τα ξέρουμε θα ήταν για εμάς καλύτερα, πλην όμως δεν μπορώ να αδικήσω την εταιρεία να αναζητήσει έναν λογικό τρόπο, που προπαντώς δεν προκαλεί προβλήματα στον χρήστη ή το μηχάνημα του, για να υπερασπιστεί τμήμα από τα διαφεύγοντα κέρδη της. Δυστυχώς για ακόμα μία φορά, μάλλον την "τάπα" την τρώνε οι κονσόλες, αφού δεν είδα κάτι για τα PC, όπως διαπίστωσα ότι δεν υπήρχε στο πρόσφατο BC2 online pass. Λογικά, το BC2 ήταν το πρώτο επιμέρους πείραμα και ο περιορισμός αυτός, αντάμειψε τους αρχικούς κατόχους με πολύ δωρεάν περιεχόμενο (DLC), πράγμα που ελπίζω να είναι σαν stantard στο μέλλον.

Valkyre
12-05-2010, 13:43
Μα δεν στοχευουν εναντια στην πειρατεια με αυτο....εναντια στην ενοικιαση και στην αγορα μεταχειρισμενων στοχευουν πιο πολυ ετσι οπως το αντιλαμβανομαι.Και για να ειμαι ειλικρινεις... πιο πολυ θα οδηγησει στην εξαρση της πειρατειας μια τετοια κινηση οπως συμβαινει και με τα DRM προσφατα. Δεν ξερω... :(

modecris
12-05-2010, 14:12
Ναι αλλά ποιός θα κατεβάσει το bad company 3 αν για να παίξεις online χρειάζεσαι κωδικό που (δεν) έχεις; Και εν πάση περιπτώση δεν θυμάμαι άλλο αγαθό που να κλειδώνει ανεπιστρεπτί με τον αρχικό αγοραστή του,οτιδήποτε άλλο απλά το πουλάς και μπορεί ο νέος αγοραστής να το απολαύσει 100%.

Φαντάζεστε πχ να αρχίσει η nokia το κλείδωμα κάθε νεας συσκευής με τον πρώτο αγοραστή και αν ποτέ το πουλήσει (ή χαρίσει) ο νέος να μην μπορεί να στείλει sms; O_O

desperate_gamer
12-05-2010, 14:58
Πάντως η μεταπώληση ενός παιχνιδιού/CD/DVD είναι παράνομη νομίζω. Το λένε κάτι γραμματάκια πάνω στο δισκάκι.

Αλλά μην νομίζετε ότι η EA έχει βάλει στο μάτι τους gamers που βάζουν αγγελίες και ανταλλάσουν παιχνίδια. Κάθε χρόνο το GameStop και άλλα μαγαζιά έχουν τεράστιο τζίρο από πωλήσεις μεταχειρισμένων. Τα αγοράζουν από καημένους gamers με 5-10 δολλάρια και τα πουλάνε σε άλλους με 40, αντί για 60 που είναι full price. Από εκείνο το μέρος έχει σκοπό να φάει η EA και έχει και κάποιο δίκιο αν το σκεφτεί κανείς έτσι. Δυστυχώς όμως μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά.

Nek_Food
12-05-2010, 15:33
Κανονικά οι εγγυήσεις σε κάθε προϊόν που πηγάζουν κατά την αγορά, καλύπτουν ΜΟΝΟ τον αρχικό αγοραστή, απλά οι αποδείξεις στις περισσότερες περιπτώσεις είναι ανώνυμες, οπότε δεν μπορεί να γίνει έλεγχος. Η σύγκριση ωστόσο με άλλα θέματα κρίνεται μάλλον άσκοπη. Είναι λογικό η εταιρεία να κάνει ότι είναι δυνατόν για να διαφυλάξει τα κέρδη της και φυσικά να προσπαθήσει να τα μεγαλώσει.

Στο κάτω - κάτω της γραφής, για το συγκεκριμένο θέμα είπαμε τα πράγματα είναι πάρα πολύ απλά: κάθε φορά που αγοράζετε ένα παιχνίδι της EA φτιάχνετε ένα νέο account από το οποίο θα κατεβάζετε την αρχική άδεια και στην περίπτωση του PS3 ευτυχώς νομίζω ότι θα μπορείτε να χρησιμοποιείτε σε όλα PSN ids που υπάρχουν στην ίδια κονσόλα. Όταν λοιπόν αποφασίσετε να πουλήσετε - ανταλλάξετε κάποιο παιχνίδι, θα δίνετε μαζί με το cd και τα στοιχεία του λογαριασμού που χρησιμοποιήσατε για να επικυρώσετε το online αυτό Password και ορίστε ούτε γάτα - ούτε ζημιά.

Πραγματικά, επειδή διάβασα όλα όσα αναγράφονται στο site της ΕΑ σχετικά με την νέα αυτή μέθοδο, νομίζω ότι τα παραπάνω ισχύουν αλλά μπορείτε να το επιβεβαιώσετε ή να τα απορρίψετε και εσείς γιατί μπορεί να σφάλω κιόλας, με την εφαρμογή του θα δούμε άλλωστε τις λεπτομέρειες και πως λειτουργεί το όλο πράγμα.

Valkyre
12-05-2010, 15:59
^^ Kαλη η σκεψη να δημιουργεις για καθε παιχνιδι ξεχωριστο ID αλλα με αυτον τον τροπο οσοι γουσταρουν τα trophies (οχι εγω) τρωνε ηττα.

enstikto
12-05-2010, 16:33
^^ εκτός αυτού, βα ξέρετε ότι δεν μπορείτε βα έχετε πάνω από 16 users στην ίδια κονσόλα. Οπότε και πάλι υπάρχει ένα limitation στο exploit αυτό...

Nek_Food
12-05-2010, 16:48
Λοιπόν, επιμένω ότι είναι απλά τα πράγματα.

@Val
Για τα τρόπαια μάλλον μπορεί να λειτουργήσει όπως το game sharing, άρα θα μπορείς να παίρνεις τα τρόπαια με όλα τα accounts που βρίσκονται στο ίδιο μηχάνημα.

@enstikto
Εγώ έχω ας πούμε τώρα 3 accounts, άρα έχω δυνατότητα για καμιά δεκαριά ακόμη διαφορετικά. Αγοράζω το FIFA11 κάνω ένα νέο account με τον τίτλο FIFA_ID11 και κατεβάζω το περιεχόμενο... παίζω, παίζω, παίζω, (λογικά με το "κανονικό" μου account χωρίς πρόβλημα) τελικά το βαριέμαι και θέλω να το πουλήσω έτσι; Δίνω στον φίλο που θα το αγοράσει και τους κωδικούς για το FIFA_ID11, το οποίο μετά κάνω deactivate και το διαγράφω εντελώς από το PS3 μου. Άρα πάλι δεν βλέπω που είναι το πρόβλημα πλην του ότι θα έχει κάποιο όριο μέχρι 10 περίπου τίτλους της ΕΑ ταυτόχρονα.

Αλλιώς μπορώ να χρησιμοποιώ το ίδιο account για περισσότερα παιχνίδια και απλά να προσπαθώ να συναλλάσσομαι - συνεννοούμαι - ανταλλάσσω τα παιχνίδια μου με τα ίδια άτομα για να μην σβήνω το account αυτό. Δεν ξέρω, αλλά το συγκεκριμένο δεν μου φαντάζει τόσο τραγικό, εκτός και εάν υπάρχει κάποια παγίδα σε σχέση με την χρήση του και το περιορισμό της από τα PSN_ids που βρίσκονται στο ίδιο μηχάνημα, αλλά δεν διαπίστωσα κάτι τέτοιο από το παρακάτω:


Do I need an unique Online Pass for every user on my console?
No. One Online Pass will give online access to multiple users logged into the console where the Online Pass was first activated (subject to the console manufacturer’s and EA online terms of service).Also, the user that activated the Online Pass will be allowed to access online features on other consoles (of the same manufacturer) by logging into the same account credentials that they used when they enabled the Online Pass.

enstikto
12-05-2010, 17:37
Για αυτό είπα ότι είναι limitation... Έχεις ένα limit στο ποσά accounts θα φτιάξεις...
Αν βάλεις κ το gamesharing μέσα και ότι accounts φίλων μπορεί να έχεις το limitation μεγαλώνει...
Για τους περισσότερους δεν θα ειναι πρόβλημα αυτό, αλλά για κάποιους που έχουν ης
δη πιάσει κόκκινο.... Χμμμμ....

Nek_Food
13-05-2010, 12:42
Τώρα δείρε με, αλλά ποιος σου είπε ότι υπάρχει περιορισμός στα accounts που μπορείς να έχεις στο PS3 σου; Επειδή είδα ότι αναγράφεις τον αριθμό 16 μήπως μπερδεύτηκες με τον περιορισμό που έχεις για τους χαρακτήρες σε κάθε αccount που σου επιτρέπει το PS3;

http://manuals.playstation.net/document/en/ps3/1_54/users/newuser.html

Hints



You can enter up to 16 characters in a user name.
User names and icons can be changed under [Information] in the options menu.


Εάν έχεις κάποιο Link δώσε το να υπάρχει, εκτός και εάν το διαπίστωσες στην κονσόλα σου. Στο site της Sony πάντως δεν είδα κάτι σχετικό με τον όποιο περιορισμό (όχι φυσικά ότι γράφουν τα πάντα, έτσι;).
http://manuals.playstation.net/document/en/ps3/1_54/friends/signup.html

enstikto
14-05-2010, 01:22
Τώρα δείρε με, αλλά ποιος σου είπε ότι υπάρχει περιορισμός στα accounts που μπορείς να έχεις στο PS3 σου; Επειδή είδα ότι αναγράφεις τον αριθμό 16 μήπως μπερδεύτηκες με τον περιορισμό που έχεις για τους χαρακτήρες σε κάθε αccount που σου επιτρέπει το PS3;

http://manuals.playstation.net/document/en/ps3/1_54/users/newuser.html

Εάν έχεις κάποιο Link δώσε το να υπάρχει, εκτός και εάν το διαπίστωσες στην κονσόλα σου. Στο site της Sony πάντως δεν είδα κάτι σχετικό με τον όποιο περιορισμό (όχι φυσικά ότι γράφουν τα πάντα, έτσι;).
http://manuals.playstation.net/document/en/ps3/1_54/friends/signup.html

Βασικά ένας φίλος μου έχει πολούς accounts λόγο gamesharing και έφαγε άκυρο όταν πήγε να βάλει 17ο....
Πριν το edit ανέφερα και το όνομά του αλλά μπορεί να μην θέλει να το ξέρει όλος το site...

modecris
14-05-2010, 04:27
Έχουμε νεότερα από την EA για το θέμα, όποιος αγοράζει μεταχειρισμένο παιχνίδι θα μπορεί να παίξει online με ένα δεκαδόλαρο/σε euro δεν είπαν.


Yesterday you may have read EA revealing that they will charge used game owners $10 to get online with their games if the title is purchased from the used market. Seeking clarfification on whether this will go world-wide, we asked EA Sport's UK PR manager for comment. And he told us "Yes this will happen in Europe and local pricing will be announced in the near future." Lets hope that the pricing isn't too far inflated compared to the US market though!

http://www.maxconsole.net/content.php?40055-EA-Sports-confirms-multiplayer-lock-out-will-come-to-Europe-and-get-local-pricing-too

Μπεεε!!

modecris
14-05-2010, 04:36
Το βάζω μόνο του γιατί το αξίζει!

Forget 3D games, how about 3D Playboy magazine? Coming soon.
http://www.dailymail.co.uk/news/worldnews/article-1277236/Playboy-release-3D-nude-centrefold-featuring-Hope-Dworaczyk.html

3d playboy; πόσο "soon" άραγε θα έχουμε 3D "moun" ;; lol

Valkyre
14-05-2010, 10:41
Έχουμε νεότερα από την EA για το θέμα, όποιος αγοράζει μεταχειρισμένο παιχνίδι θα μπορεί να παίξει online με ένα δεκαδόλαρο/σε euro δεν είπαν.



http://www.maxconsole.net/content.php?40055-EA-Sports-confirms-multiplayer-lock-out-will-come-to-Europe-and-get-local-pricing-too

Μπεεε!!

Kαλα.... σε λιγο καιρο θα δινουμε 60 ευρω και θα παιρνουμε ενα μισοτελειωμενο παιχνιδι που το εξτρα υλικο θα ειναι κλειδωμενο στο δισκακι και θα δινουμε 10 ευρω για ενα key που θα ξεκλειδωνει το υλικο και επισης θα δινουμε αλλα 10 ευρω αν τολμησουμε να κανουμε το εγκλημα να αγορασουμε μεταχειρισμενο ή να ανταλλαξουμε με εναν φιλο μας....

Πληρης κοροιδια....πληρης.... και μετα λεμε για αλλα...εδω μας πιανουν καθαρα τον κωλο και λεμε και ευχαριστω? Μπαααα δεν θα παρω....το μονο παιχνιδι της ΕΑ που αγορασα ηταν το Dead Space.Απο οτι φαινεται το δευτερο θα το νοικιασω (και στα @@ μου για το ονλαιν...)

Valkyre
14-05-2010, 11:05
GTA IV Cost MS $75 Million



This is another Michael Pachter soundbite so salt can be liberally pinched but if it is correct… wowzers! According the Grand Wizard Of Foresight, Microsoft paid Rockstar $75 million to take GTA IV from PS3 exclusive to multi-format.


“GTA IV was going to be a PS3 exclusive, but Microsoft paid Rockstar and Take-Two to make it a non-exclusive, and they paid them a lot,” said Pachter.


“The number I’ve heard, and I’m sure this is right, is $75m, and that probably includes the funding for the first DLC packs too. It’s more than the $50m that people talk about.”
Casting the spell ‘Gossipy Chit-Chat Fantabulosa’, Grand Wizard P continued his story and told that Sony asked Rockstar for something else exclusive and were told about a ‘Zombie game’. Unfortunately Dead Rising and Left 4 Dead arrived so the project was canned and they came up with the idea of The Agent.


This probably explains why ‘The Agent’ has been very low on the radar – work probably did not start on it until GTA IV was finished.


http://www.thesixthaxis.com/2010/05/13/gta-iv-cost-ms-75-million/?

Ezio
14-05-2010, 11:09
75? Τρελά λεφτά. Τουλάχιστον έβγαλαν τίποτα?

Nek_Food
14-05-2010, 13:01
Βασικά ένας φίλος μου έχει πολούς accounts λόγο gamesharing και έφαγε άκυρο όταν πήγε να βάλει 17ο....
Πριν το edit ανέφερα και το όνομά του αλλά μπορεί να μην θέλει να το ξέρει όλος το site...
OK, ευχαριστώ για την απάντηση σου με κάλυψες πλήρως φίλε enstikto. Είναι καλό να το γνωρίζουμε και να το έχουμε στα υπόψη μας και αυτό.

AgentPrinny007
21-05-2010, 18:22
....και εγω με τον πονο μου :love:
Ελπιζω αυτο να ειναι το GOTY για φετος.:love:
100404

nikolaszax
21-05-2010, 19:14
Fable 3 Officially Announced For PC

From Lionhead's Web Site:

Quote:
Limited Collector’s Edition Includes Unique Memorabilia and Unlocks Additional In-Game Action

Lead a rebellion, start a revolution, and rule a kingdom in “Fable III”. Microsoft Game Studios and Lionhead Studios present the thrilling new chapter in the “Fable” franchise exclusively on Xbox 360 and Windows. Action, drama, adventure and humor propel the story as players choose their journey to become King or Queen of Albion.

“Fable III” will be available in Standard and Limited Collector’s Editions for Xbox 360. The Standard Edition will retail for $59.99/£44.99/€64.99, while the Limited Collector’s Edition will retail for $79.99/£59.99/€84.99. The Windows version will retail for $49.99/£39.99/€54.99, and will also be available for download exclusively on Games on Demand on Games for Windows – LIVE.

The Limited Collector’s Edition also offers unique collectibles that true “Fable” fans won’t want to miss, including downloadable content, also available for Windows users, as well as in-box items that come with the Xbox 360 version. Wrapped up in a distinctive box created in the likeness of a book from “Fable III,” the contents include:

· A new quest: Uncover the mystery of the haunted forests of Silverpines and earn the legendary sword, Wolfsbane, deadly against wolves and balverines.

· Exclusive location: Unlock a new region, ideal for settling down with a family and discovering new treasures.

· “Fable III” playing cards: Created by Lionhead, these cards depict every type of character in “Fable III,” including Heroes, royals, rebels and villains from across Albion and beyond.

· Guild Seal Coin: The coin features a Good side (blue) and Evil side (red) to assist players in making critical decisions that will impact the fate of the world forever.

· A new dog breed: Renowned for its loyalty, the Boxer is a brave canine companion worthy of greatest Queens and Kings.

· One unique outfit: Unearth one male and female outfit from the mysterious, faraway land of Aurora, a new destination in your “Fable III” adventures.

“Fable III” sets the stage for an unparalleled action and adventure experience, in which you will be called upon to rise from revolutionary to ruler of Albion. The choices and sacrifices you make while fanning the flames of revolution, and then as you rule as King or Queen, will lead to an ever evolving world of consequences that will be felt across your entire land.

“Fable III” is not yet rated by the ESRB



Ωραια νεα για οσους δεν εχουν xbox(γκουχ γκουχ).Μου αρεσε πολυ το πρωτο παρολο τα σοβαρα προβληματα του για rpg οποτε το περιμενω πως και πως.Ακυρο ομως τοο οτι θα ακολουθησει την ιστορια του 2ου....πως περιμενουν να την ξερουμε οσο δεν παιξαμε το 2ο.Μαλλον θα πρεπει να το δω στο youtube :p.

AgentPrinny007
21-05-2010, 19:54
Ωραια νεα για οσους δεν εχουν xbox(γκουχ γκουχ).Μου αρεσε πολυ το πρωτο παρολο τα σοβαρα προβληματα του για rpg οποτε το περιμενω πως και πως.Ακυρο ομως τοο οτι θα ακολουθησει την ιστορια του 2ου....πως περιμενουν να την ξερουμε οσο δεν παιξαμε το 2ο.Μαλλον θα πρεπει να το δω στο youtube :p.

Mην σε ανησυχει αυτο, δεκα λεπτα υποθεση ειναι :p
Μαζι με την ιστορια θα εχουν συνεχεια και τα bugs στο τριτο μερος ??

desperate_gamer
22-05-2010, 01:28
....και εγω με τον πονο μου :love:
Ελπιζω αυτο να ειναι το GOTY για φετος.:love:

Γιατί όχι; Τα God of War 3 καλύτερα είναι;! >:-)

Internetakias
22-05-2010, 04:05
....και εγω με τον πονο μου :love:
Ελπιζω αυτο να ειναι το GOTY για φετος.:love:
100404
λογικά θα είναι όταν παίρνει από edge 10/10 αλλά και με προσωπική άποψη this game is awesome<33

Avenger_Seraphim
22-05-2010, 04:05
fanboyz xD
Game of the year ειναι το Naruto Storm 2 xD.

jimbour
22-05-2010, 04:08
και φυσικα θα ειναι goty , τι να λεμε τωρα...
ηδη κυκλοφορησε στο ιντερνετ..οποιος θελει να παρει μια γευση μπορει να το κατεβασει..και εννοειται να το αγορασει μετα..Παιχνιδαρα!

AgentPrinny007
22-05-2010, 12:29
Ενας απο τους λογους που γουσταρω το παιχνιδι αυτο ειναι οτι δεν χρειαζεσαι την super duper wow τι λες τωρα τηλεοραση για ευχαριστηθεις gameplay.

Δεν λεω, καλα και τα πολυγωνα , οι σκιες και τα πασης φυσεως γραφικα αλλα υπαρχουν και τα παιχνιδια που στηριζονται στην παλια καλη συνταγη.

Review απο το Gamespot (http://www.gamespot.com/wii/action/supermariogalaxy2/review.html?tag=topslot;thumb;1) 10/10 !!
Nομιζω μονο στο MGS4 εχει βαλει αριστα.

hakoo
22-05-2010, 19:57
Game of the year ειναι το Naruto Storm 2 .

. + -
:P

aris13
22-05-2010, 21:19
Review απο το Gamespot (http://www.gamespot.com/wii/action/supermariogalaxy2/review.html?tag=topslot;thumb;1) 10/10 !!
Nομιζω μονο στο MGS4 εχει βαλει αριστα.

Και στο GTA4 έχουν βάλει 10/10.

desperate_gamer
23-05-2010, 01:56
Δεν λεω, καλα και τα πολυγωνα , οι σκιες και τα πασης φυσεως γραφικα αλλα υπαρχουν και τα παιχνιδια που στηριζονται στην παλια καλη συνταγη.

Του Ratchet & Clank! >:-)

Όχι πρέπει να παραδεχτώ ότι από τα βιντεάκια φαίνεται αξιοζήλευτο και διασκεδαστικό. Σίγουρα θα το έπαιρνα αν είχα Wii. Αυτή τη στιγμή δεν κυκλοφορεί και τίποτα καλύτερο στις σούπερ HD κονσόλες! (Looking at you POP! :sparta:)

AgentPrinny007
26-05-2010, 16:44
Αυτο ειναι το Xenoblade για το Wii.
100585
Δεν μπορω να καταλαβω και πολλα, ομως απ οτι βλεπω ο κοσμος του πρεπει να ειναι μεγαλος, εχω δει κι αλλο ενα βιντεο, οι μαχες του πρεπει να ειναι real time, εχει καλο customization κτλ. Η ιστορια μενει να δουμε τι θα λεει.
Tο Wii παντως μπαινει γερα στα jrpg μετα το Dragon quest X ,το last story και το Xenoblade. Δεν ξερω τι θα αξιζει τελικα απ ολα αυτα, αλλα απο το τιποτα?

muku
27-05-2010, 17:12
Και στο GTA4 έχουν βάλει 10/10.

Και στο Tony Hawk's 3 και μάλιστα την εποχή που είχε και δεκαδικά ψηφία στα review :p Και στο Final Fantasy 7 νομίζω αν και δεν το λέω με σιγουριά!

Έχει καμία σχέση με Xenogears και Xenosaga?

AgentPrinny007
27-05-2010, 17:48
^^Δεν νομιζω να εχει σχεση με κανενα απο τα δυο που εγραψες muku.

Chill
27-05-2010, 18:30
Έχει καμία σχέση με Xenogears και Xenosaga?

Η σχέση είναι προφανής, ξεκινούν και τα δυο με το λήμμα Xeno.......

Κάτι ερωτήσεις

τσκ τσκ τσκ τσκ :muhaha:

nikolaszax
27-05-2010, 19:15
Και στο Tony Hawk's 3 και μάλιστα την εποχή που είχε και δεκαδικά ψηφία στα review :p Και στο Final Fantasy 7 νομίζω αν και δεν το λέω με σιγουριά!

Έχει καμία σχέση με Xenogears και Xenosaga?

Ιδια σχεση με αυτη που ειχε το xenogears με το xenosaga(aka spiritual successor αν δεν κανω λαθος).

WolfRathmA
28-05-2010, 10:17
LOOOL


100655

le_71
30-05-2010, 00:06
Η Crytek προτείθεται να διαθέσει ΔΩΡΕΑΝ την CryEngine 3, που για όσους δεν γνωρίζουν είναι η game engine του πολυαναμενόμεου Crysis 2.
Η CryEngine 3, όπως ισχυρίζονται, είναι η κορυφαία εφαρμογή για δημιουργία παιχνιδιών με απαράμιλλες δυνατότητες και ίσως ότι καλύτερο υπάρχει αυτή τη στιγμή. Περιλαμβάνει όλο το πακέτο physics, animation, graphics ,terrain, rendering ,texturing κλπ. και έτσι θεωρείται η πιο πλήρης λύση.
http://www.1up.com/do/newsStory?cId=3178763
Το μόνο που με προβληματίζει είναι το hardware που απαιτεί μια τέτοιου είδους εφαρμογή και το λειτουργικό στο οποίο θα τρέχει....
Δεν υπάρχουν ακόμη πολλές πλροφορίες, αλλά από ότι φαίνεται, μάλλον θα δωθεί δωρεάν...


Προσέξτε στο 0:50 τον sandbox editor και πως "ανεβάζει" την φωτιά στον Ζ-άξονα και το πίδακα του νερού αμέσως μετά, από το particles/movement menu.....Γαμάτο...
YouTube- CryEngine 3 Beauty Speed Interaction Trailer [HD]

Giannis7
02-06-2010, 17:27
Σύμφωνα με την NVIDIA, η έκδοση για PC χρησιμοποιεί τη μηχανή φυσικής PhysX
http://www.gameover.gr/uploads/Image/Heavy%20Rain/Heavy%20Rain%2001-thumb.jpg (http://www.gameover.gr/uploads/Image/Heavy%20Rain/Heavy%20Rain%2001.jpg)Μεγάλη είναι η πιθανότητα το πιο πρόσφατο δημιούργημα της Quantic Dream, το εξαιρετικό Heavy Rain, να εμφανιστεί στο PC, μετά την ανάρτηση του παιχνιδιού στη λίστα με τους τίτλους που χρησιμοποιούν τη μηχανή φυσικής της NVIDIA, PhysX. Στη συγκεκριμένη ιστοσελίδα (http://www.nzone.com/object/nzone_physxgames_all.html), η NVIDIA “ανέβασε” το Heavy Rain ως χρήστη της προαναφερθείσας μηχανής υπό τη πλατφόρμα PC, κάτι που σημαίνει πως, αν δεν πρόκειται για κάποιο απρόσεκτο λάθος από τη πλευρά της εταιρίας, η Quantic Dream εργάζεται πάνω σε μία μεταφορά του τίτλου σε ηλεκτρονικούς υπολογιστές. Προς το παρόν δεν υπάρχει καμία επίσημη επιβεβαίωση από ανθρώπους της εταιρίας, οπότε περισσότερες πληροφορίες μπορούμε να περιμένουμε στην επερχόμενη Ε3.
Το Heavy Rain είναι ένας αποκλειστικός τίτλος περιπέτειας για το PlayStation 3 που ανέβηκε στα ευρωπαϊκά ράφια το περασμένο Φεβρουάριο κι έχει γνωρίσει σημαντική κριτική αλλά κι εμπορική επιτυχία.

http://www.gameover.gr/pc/news/%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CF%84%CE%BF%CF%85-Heavy-Rain-%CF%83%CF%84%CE%BF-PC.12240.html

muku
02-06-2010, 17:47
Τυπογραφικό λάθος της Nvidia ήταν τελικά. Στην ίδια λίστα αναγράφεται και η ακυρωμένη έκδοση του Haze για Xbox360.

Avenger_Seraphim
05-06-2010, 04:30
Shogun 2 Total War announced!

Το παιχνίδι που έκανε την αρχή για την επιτυχημένη σειρα Total War, επιστρέφει μετά απο 10 χρονια!

http://www.totalwar.com/shogun2/videos

Count me excited :)

Valkyre
05-06-2010, 10:27
Hideo Kojima on Zone of the Enders 3


From NeoGAF: Yoji Shinkawa first says that if a ZOE 3 was to be made, he would try a entirely different approach. Then it's Kojima's turn, and he mentions that ZOE was indeed on top of his list, but because of changes in the industry (he doesn't get into the specifics), he had to postpone the project. He then goes on to say that he doesn't have infinite ressources at Kojima Productions, and has to manage with what he has and all.

But he says that there could be other options, like Konami deciding to outsource the development. Obviously he knows it would be a dangerous move, as he says laughingly :

"However, if people start saying "If it's not Hideo who's doing it, we don't want this ZOE", then it will be a completely different story."

Please....please κυκλοφορηστε το!!! :D

Ezio
05-06-2010, 11:03
Τι είναι το ZOE?

hakoo
05-06-2010, 19:10
^^http://en.wikipedia.org/wiki/Zone_of_the_Enders

Μα εννοειται Hideo μου οτι θελουμε zoe μονο αν το φτιαξεις εσυ και εννοειται οτι "if you outsource it" δεν υπαρχει κανενας λογος να βγει ΖΟΕ 3.
Παιρνουμε και το Armored Core αν ειναι.

lazytrunks
05-06-2010, 19:17
mecha παιχνίδι δλδ? OMG καλύτερο νεο αυτήν την εποχή!

WolfRathmA
05-06-2010, 19:57
Τι είναι το ZOE?



Μα τι Παναγία αν συνεχίσεις αυτές τις ηλίθιες ερωτήσεις σε κάθε topic θα σου σβήνω τα μηνύματα. Στο λέω να το ξέρεις.

desperate_gamer
06-06-2010, 03:50
Μα τι Παναγία αν συνεχίσεις αυτές τις ηλίθιες ερωτήσεις σε κάθε topic θα σου σβήνω τα μηνύματα. Στο λέω να το ξέρεις.

Σιγά μη του φας και το κολατσιό και αποκτήσει κανένα ψυχικό τραύμα. Μήπως να ζητάει και την άδειά σου να μιλήσει; Μπορούσες να γράψεις αυτό το άχρηστο post και δεν μπορούσες να πατήσεις σε ένα google Ζone of the Enders και να του κάνεις paste το 1ο link (βλ. Hakoo);

Δείξε λίγο υπομονή με κάποια posts, γιατί κάποτε μπορεί να μην την δείξουν άλλοι για τα δικά σου.

greekteo
06-06-2010, 04:00
Μα τι Παναγία αν συνεχίσεις αυτές τις ηλίθιες ερωτήσεις σε κάθε topic θα σου σβήνω τα μηνύματα. Στο λέω να το ξέρεις.


ρεεεεε χαλάρωσε λίγο, που βρίσκεσαι?? Πως απαντάς έτσι?
Μίλα λίγο καλύτερα και επίσης προτείνω αυτό

http://www.thegame.gr/forum/uploads/photo-56875.jpg


+desperate

Ezio
06-06-2010, 10:25
Μα τι Παναγία αν συνεχίσεις αυτές τις ηλίθιες ερωτήσεις σε κάθε topic θα σου σβήνω τα μηνύματα. Στο λέω να το ξέρεις.

Άλλα κομπλιμέντα δεν έχεις να μου πεις? Και συγνώμη που ποστάρω κιόλας.

desperate_gamer
06-06-2010, 17:53
Ε ναι! Δεν υπάρχει καλύτερο χειριστήριο από το ανθρώπινο σώμα τελικά! Fun for the whole family!!

YouTube- Parade Magazine Writer Gets into the Game

http://i49.tinypic.com/6dzhc6.jpg

YouTube- Natal teaches you how to...

modecris
06-06-2010, 18:41
Και μόνο που το βλέπω αντιλαμβάνομαι πως το natal ΔΕΝ φτιάχτηκε για μένα...αρκετά τρέχω όλη μέρα...:(

για τα παιδιά όμως;;

Ezio
06-06-2010, 19:50
Φαίνεται γελοίο και για μικρά παιδιά, αλλά για να πω την αλήθεια θα ήθελα πολύ να κάνω κάποιες ωραίες κινήσεις του Ezio στο ac2 με αυτό.

Chill
06-06-2010, 20:00
Από τις στιγμές που πραγματικά ντρέπομαι για το gaming :/

Αυτό δεν είναι gaming αλλά καραγκιοζing........

greekteo
06-06-2010, 20:17
Από τις στιγμές που πραγματικά ντρέπομαι για το gaming :/

Αυτό δεν είναι gaming αλλά καραγκιοζing........


xaxaxa πες τα, αντε τώρα να παίζεις natal και να κάνεις έτσι και να σε βλέπει από το παράθυρο καμμιά γειτόνισσα μεγάλης ηλικίας. :muhaha::muhaha:

PDS
06-06-2010, 20:49
Από τις στιγμές που πραγματικά ντρέπομαι για το gaming :/

Αυτό δεν είναι gaming αλλά καραγκιοζing........

Mην βιαζεσαι να κρινεις, κατσε να δουμε και την απαντηση της sony.

http://img.photobucket.com/albums/v673/iceatcs/Games/Gifs/SonyWandConanRave.gif

:muhaha::muhaha::muhaha:

AgentPrinny007
06-06-2010, 20:56
Mα γιατι ειστε τοσο ακαταδεκτοι....
Δεν θα ηταν πολυ ωραιο αν εβγαιναν στην σκηνη της Ε3 ταυτοχρονα για παρουσιαση τα δυο μαρκουτσια του Wii και του PS3 και οι τρελοι του χωριου απο το Νatal του 360 ??
Για φανταστειτε το .....
Εγω φανταζομαι στη μεση το Natal και δεξια αριστερα τα αλλα δυο για να υπαρχει ισορροπια.

Chill
06-06-2010, 21:08
Το θέμα δεν είναι τι παιχνίδια θα παίζουμε με τέτοιες μαλακίες Βαγγέλη αλλά πως θέλω να παίζω τα παιχνίδια μου. Εγώ π.χ. τώρα έχω βάλει στο σαλόνι μου μια σεζλόνγκ με σεντονάκι με λουλουδάκια :D και ακριβώς δίπλα ένα τραπεζάκι για τις μπύρες \0/ (πήρα ένα κιβώτιο για το mundial και έμεινα με 6 μπύρες, 5 μέρες πριν πιάσει η διοργάνωση FAIL). O καναπές μου είναι παράλληλος προς την tv οπότε ήθελα κάτι κάθετα για να αράζω πραγματικά. Άντε τώρα να σηκώνομαι και να κάνω τον γκιόζη σαν και αυτούς στο video. Δεν ξέρω εμένα gaming στο μυαλό μου ισοδυναμεί με 1000 πράγματα μεν αλλά κανένα από αυτά δεν είναι η "κίνηση" η "άθληση" ή το "γκιοζing" (εκ του καραγκιόζing). Νομίζουν ότι θα τραβήξει τους casuals, fine by me, αλλά οποιαδήποτε κονσόλα επόμενης γενιάς έρθει σε συσκευασία που θα περιλαμβάνει mandatory περιφερειακό που θα έχει σχέση με το γκιοζing από εμένα θα πάρει τους "τρεις σωματοφύλακες".

Dragonpaul
06-06-2010, 21:09
Φαίνεται γελοίο και για μικρά παιδιά, αλλά για να πω την αλήθεια θα ήθελα πολύ να κάνω κάποιες ωραίες κινήσεις του Ezio στο ac2 με αυτό.

Γελοιο για μικρα παιδια δε νομιζω. In fact, δε νομιζω οτι ειναι γελοιο και για μεγαλα παιδια.
Βλεπε και την απαντηση στον Chill πιο κατω.


Από τις στιγμές που πραγματικά ντρέπομαι για το gaming :/

Αυτό δεν είναι gaming αλλά καραγκιοζing........

Εσυ μπορει να ντρεπεσαι, αλλα, πιστεψε με, εκατομμυρια κοσμου (οχι απαραιτητα μικρης ηλικιας) που εχουν τιμησει το Wii, δε ντρεπονται καθολου και ειναι ετοιμοι να υποδεχθουν και το Natal (ή οπως αλλιως τελικα θα λεγεται). Ολα ειναι θεμα επιλογων και προσδιορισμου της διασκεδασης για τον καθενα ξεχωριστα.

Chill
06-06-2010, 21:36
Δεν θα είχα κανένα πρόβλημα αν το γκιόζing έμενε αποκλειστικότητα της nintendo. Το θέμα είναι ότι το βλέπω να περνάει και στην δικιά μου διασκέδαση. Και άντε το καταπίνω αν έρθει ως extraδάκι όπως το natal ή το dildo της sony, αλλά πολύ φοβάμαι ότι στην επόμενη γενιά οι μπούρδες θα έρθουν στα πακέτα με το έτσι θέλω.......

Θεωρώ πως αν δεν έχω περισσότερα δικαιώματα στο gaming έχω τουλάχιστον ίσα με την κάθε χαζογκόμενα που ανακάλυψε τα παιχνίδια με την xyz wiiΛΑΚΙΑ πριν μερικά χρόνια και από το κάθε βλαμμένο μυξιάρικο που αποκτά μώλωπες από τα πλακάκια/μάρμαρα/ξύλα του σαλονιού του. Δεν ζητάω να αποκλειστούν αυτοί, τα λεφτά μας την ίδια αξία έχουν εξάλλου, αλλά να αφήσουν το παραδοσιακό gaming ΉΣΥΧΟ.

Ο τρίτος παγκόσμιος λένε θα γίνει για το νερό, εγώ λέω ότι θα γίνει για το gaming :)

Dragonpaul
06-06-2010, 21:56
Δεν θα είχα κανένα πρόβλημα αν το γκιόζing έμενε αποκλειστικότητα της nintendo. Το θέμα είναι ότι το βλέπω να περνάει και στην δικιά μου διασκέδαση. Και άντε το καταπίνω αν έρθει ως extraδάκι όπως το natal ή το dildo της sony, αλλά πολύ φοβάμαι ότι στην επόμενη γενιά οι μπούρδες θα έρθουν στα πακέτα με το έτσι θέλω.......

Θεωρώ πως αν δεν έχω περισσότερα δικαιώματα στο gaming έχω τουλάχιστον ίσα με την κάθε χαζογκόμενα που ανακάλυψε τα παιχνίδια με την xyz wiiΛΑΚΙΑ πριν μερικά χρόνια και από το κάθε βλαμμένο μυξιάρικο που αποκτά μώλωπες από τα πλακάκια/μάρμαρα/ξύλα του σαλονιού του. Δεν ζητάω να αποκλειστούν αυτοί, τα λεφτά μας την ίδια αξία έχουν εξάλλου, αλλά να αφήσουν το παραδοσιακό gaming ΉΣΥΧΟ.

Ο τρίτος παγκόσμιος λένε θα γίνει για το νερό, εγώ λέω ότι θα γίνει για το gaming :)

Βλεπω τι λες (με εντονο υφος και επιθετα, η αληθεια ειναι) και εχω να σου πω, πρωτον, οτι κανενας δε θα σε υποχρεωσει να παιξεις με αυτον τον τροπο εαν εσυ δε θες. Δε μπορει η xyz εταιρεια να αγνοησει, ελαφρα τη καρδια, εκατομμυρια κοσμου που εχει ιδια αποψη με τη δικη σου και να επιβαλλει πραγματα. Για να το παω λιγο πιο περα, υπαρχει κοσμος με κινητικα προβληματα. Ειναι δυνατον να το αγνοησουν αυτο και να επιβαλλουν τετοιου ειδους gaming?
Δευτερον, θες δεν θες, το gaming εξελισσεται οπως τα παντα γυρω μας. Ξεκινησαμε με τα απλα χειριστηρια με ενα κουμπι. Περασαμε στα περισσοτερο πολυπλοκα χειριστηρια, αργοτερα απο ενσυρματα εγιναν ασυρματα, προστεθηκε ο ανιχνευτης κινησης κτλ κτλ. Καταλαβαινεις, βεβαια, οτι καποια στιγμη θα προχωρουσαμε και σε κατι πιο εξελιγμενο. Και αν αυτη η εξελιξη (Wii, Natal, Move) χωριζει τους gamers σε δυο στρατοπεδα, να εισαι σιγουρος οτι καποια στιγμη, κατι θα παρουσιαστει που θα ειναι τοσο εξελιγμενο, που θα τους ενωσει παλι. Ισως κινηση του χαρακτηρα με την σκεψη? Δεν ξερω, υποθετω μονο...
Τριτον, θα σου προτεινα να αποφευγεις τις γενικευσεις χαρακτηριζοντας καραγκιοζιλικι τον τροπο αυτο παιχνιδιου. Μην ξεχνας πως πολυς κοσμος εδω μεσα εχει Wii ή προτιθεται να παρει Natal και Move (οπως ο γραφων) και με αυτους του χαρακτηρισμους τους λες καραγκιοζηδες και τους προσβαλλεις. Εμενα οχι, προσωπικα, αλλα καποιους αλλους μπορει.

Y.Γ. Σιγα μη γινει ο Τριτος Παγκοσμιος και για τα μεσημεριανα....!!!!!

PDS
06-06-2010, 23:20
Σιγουρα αν δεν δουμε στην πραξη πως θα εφαρμοστει σε πιο hardcore παιχνιδια απο αυτα του wii ,δεν μπορουμε να ξερουμε αν θα μας αρεσει τελικα ή οχι.Προς το παρον ομως προσωπικα δεν με ενθουσιαζει η ιδεα.

Χωρις να γνωριζω τι θα γινει στο μελλον, η αποψη μου ειναι οτι αν τα motion controls βελτιωσουν το gaming σε θεματα ευκολιας σε συγκριση με το χειριστηριο,τοτε ισως καθιερωθουν.Αν τελικα η χρηση τους σε κουραζει καποια στιγμη(οσο ρεαλιστικη και να ειναι η εμπειρια) τοτε θα ξεφουσκωσουν γρηγορα.

Ezio
07-06-2010, 00:01
Το move δεν νομίζω να έχει επιτυχία. Δεν είναι πρακτικό. Λίγα παιχνίδια θα μπορούσαν να το αξιοποιήσουν σωστά. Τα υπόλοιπα θα ήθελαν και άλλα εξαρτήματα. Και αυτά τα επιπλέον είναι πολύ μεγάλο άρμεγμα.

NonBorn
07-06-2010, 00:16
Το move δεν νομίζω να έχει επιτυχία. Δεν είναι πρακτικό. Λίγα παιχνίδια θα μπορούσαν να το αξιοποιήσουν σωστά. Τα υπόλοιπα θα ήθελαν και άλλα εξαρτήματα. Και αυτά τα επιπλέον είναι πολύ μεγάλο άρμεγμα.

Μόλις δεις 3D με Move σίγουρα θα αναθεωρήσεις... Η εμπειρία που σου δίνει το 3D από μόνο του είναι πολύ μπροστά από το τωρινό gaming (με επιφύλαξη να δω κάποιο 3D gaming με τα ίδια μου τα μάτια). Αν αυτό συνδυαστεί αυτό με κίνηση μερικά παιχνίδια κυριολεκτικά θα πάνε σε ΑΛΛΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ...

HarrisDo
07-06-2010, 00:31
To 3d ειχε πρωτοπαρουσιαστει με το SNES απο οτι θυμαμαι αλλα βρηκε μικρη απηχηση..επισης και αλλες κυκλοφοριες ειχαν κυκλοφορησει 3D κονσολες που δεν ειχαν απηχηση εκεινη την εποχη..αυτη τη στιγμη ομως νομιζω οτι το Gaming ανθιζει και τετοιες καινοτομιες ειναι πολυ σημαντικες..κανεις δεν θελει να φυγει απο κατι οικειο και να παει σε κατι που δεν γνωριζει αλλα θα αναθεωρησουμε ολοι με τον καιρο..και το οτι οι παικτες υποσηριζουν αυτες τις κινησεις σημαινει οτι ο παραδοσιακος τροπος θα κανει φτερα σε λιγο καιρο..
Αλλα αυτο δεν ειναι αρνητικο..ουτε παιδιαστικο..ουτι καταγκιοζιστικο..καθε αλλο! Ειναι ενα βημα μπροστα που θα ανοιξει νεους οριζοντες και φυσικα θα προσφερει νεες δυνατοτητες στο Gaming!!

desperate_gamer
07-06-2010, 03:25
Φαίνεται γελοίο και για μικρά παιδιά, αλλά για να πω την αλήθεια θα ήθελα πολύ να κάνω κάποιες ωραίες κινήσεις του Ezio στο ac2 με αυτό.

Τώρα εγώ φταίω που σε φαντάζομαι να πηδάς από καναπέ σε καναπέ και να έχει εναν στυλό δεμένο με λαστιχάκι στο καρπό σου και να καρφώνεις τα μαξιλάρια και να λες "Ρεκουιέστα ντι πάτσε";

:omg: (Τώρα που το περιγράφω... I'm sold!)

Ezio
07-06-2010, 07:43
Τώρα εγώ φταίω που σε φαντάζομαι να πηδάς από καναπέ σε καναπέ και να έχει εναν στυλό δεμένο με λαστιχάκι στο καρπό σου και να καρφώνεις τα μαξιλάρια και να λες "Ρεκουιέστα ντι πάτσε";

:omg: (Τώρα που το περιγράφω... I'm sold!)

Αυτό είναι το θέμα. Καλές οι 2 κρυφές λεπίδες, καλές και οι λεπίδες του Κράτος, αλλά όλα που κάνουν οι χαρακτήρες δεν μπορούμε να τα κάνουμε εμείς. Αν βρουν όμως τρόπο να μπορούμε να κάνουμε κάτι σημαντικό με το move, τότε θα ρεφάρουν σε πωλήσεις.

dlevel
07-06-2010, 10:29
Μόλις δεις 3D με Move σίγουρα θα αναθεωρήσεις... Η εμπειρία που σου δίνει το 3D από μόνο του είναι πολύ μπροστά από το τωρινό gaming (με επιφύλαξη να δω κάποιο 3D gaming με τα ίδια μου τα μάτια). Αν αυτό συνδυαστεί αυτό με κίνηση μερικά παιχνίδια κυριολεκτικά θα πάνε σε ΑΛΛΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ...


Το 3D gaming δεν πρόκειται να καθιερωθεί ποτέ imo, και ο λόγος είναι οτι πάνω από το 30% των ανθρώπων μετά απο 30-40 λεπτά 3D έχει ζαλάδες και λοιπά side effects, και αυτό παρατηρήθηκε σε ταινίες πόσο μάλλον σε gaming που έχεις την προσοχή σου κατά 50-100% περισσότερη σε αυτό που βλέπεις.

Chill
07-06-2010, 11:17
Τώρα εγώ φταίω που σε φαντάζομαι να πηδάς από καναπέ σε καναπέ και να έχει εναν στυλό δεμένο με λαστιχάκι στο καρπό σου και να καρφώνεις τα μαξιλάρια και να λες "Ρεκουιέστα ντι πάτσε";

Κλαίω lol :muhaha::muhaha::muhaha:

Valkyre
07-06-2010, 13:31
Aμα ειναι να χρειαζομαι ενα μικρο "σταδιο" στο σπιτι μου για να μπορεσω να παιξω με Ναταλ και Μουβ τοτε να μου λειεπει... αν ειναι δυνατον και ναι καραγκιοζιλικι ειναι.Το οτι μπορει να γινει επιτυχια, δεν λεει κατι ουτε οτι δεν ειναι καραγκιοζιλικι.

Αλλωστε δεν θα ειναι ουτε η πρωτη ουτε η τελευταια φορα που σπαταλωνται λεφτα...

Nek_Food
07-06-2010, 16:30
Τα wiimote και PS move είναι από μόνα τους χειριστήρια, εναλλακτικά μεν αλλά χειριστήρια. Κάτι κρατάς, το κουνάς και παίζεις, δεν θέλω καν να ξέρω τί θα πρέπει να κρατάω και να κουνάω στο natal (ή wave ή όπως το βγάλουν τελικά). :D
Τέσπα δεν θέλω να λέω μεγάλα λόγια, γιατί ποτέ δεν ξέρεις, αλλά ό,τι παιχνίδια δοκίμασα με μόνο κάμερες για χειρισμό (είτε του 360 - είτε του PS3) ήταν major fail για μένα ΠΛΗΝ του μοναδικά καιγαμωταπίστευτοϋπέροχου EyePet, το οποίο εν μέρει αποδεικνύει ότι η Sony έμμεσα το έχει το θέμα body motion control, απλά ο άνθρωπος χρειάζεται μερικές φορές και κάποιο σύστημα αναφοράς, κάποιο - έστω εναλλακτικό - χειριστήριο για να κατανοεί κάποια πράγματα και να αλληλεπιδρά σωστά. Τώρα να κρατάω τον αέρα για τιμόνι και καλά και να κουνάω μπρος - πίσω τα πόδια μου για γκάζι - φρένο, συγνώμη αλλά προτιμάω να την αράξω στην σεζλόνγκ του chill και να πίνω τις μπύρες του (όσες έμειναν) και να βλέπω τον ίδιο να χοροπηδάει σαν το κατσίκι για να διώξει τρεις εικονικές μπάλες που έρχονται κατά πάνω του. :D

AgentPrinny007
09-06-2010, 13:54
Cliff Bleszinski Says Japan Can't Keep Up With US Tech (http://gamrfeed.vgchartz.com/story/80333/cliff-bleszinski-says-japan-cant-keep-up-with-us-tech/)


In a candid interview with X-Box 360 Magazine Cliff Bleszinski, the mind behind the Gears of War franchise, let it rip on the Asian videogame market. When asked if Epic Games was thinking of moving a few operations overseas to Korea or Japan, he had the following to say: "Part of the problem is, technically, Japan just can't keep up with the US." Aside from a discussion on whether Asia could use the Unreal Engine or not, Cliff talked about what he felt was wrong with the Japanese market:

"There's been this fundamental shift. And it seems like part of the problem is not a lot of people play console games that much in Japan anymore. It's all moved to this really weird mobile-type situation."Το προβλημα του Wazowski ειναι οτι στους Ιαπωνες αρεσει τωρα τελευταια να παιζουν με αυτα τα περιεργα mobile-type, οπως λεει, η οτι τα παιχνιδια του εκει δεν ειναι και τοοοοοοοσο δημοφιλη ??

desperate_gamer
09-06-2010, 16:06
Το προβλημα του Wazowski ειναι οτι στους Ιαπωνες αρεσει τωρα τελευταια να παιζουν με αυτα τα περιεργα mobile-type, οπως λεει, η οτι τα παιχνιδια του εκει δεν ειναι και τοοοοοοοσο δημοφιλη ??

Το ότι δεν μπορεί να κάνει 3rd person violent shooter σε κινητό μάλλον! :p

aris13
09-06-2010, 16:13
^^^

Bleszinski steps up press assault, calls foul on Japan tech story (http://www.vg247.com/2010/06/09/bleszinski-steps-up-press-assault-calls-foul-on-japan-tech-story/)



Epic’s Cliff Bleszinski has claimed a CVG story (http://www.computerandvideogames.com/article.php?id=249993?cid=OTC-RSS&attr=CVG-General-RSS) constructed around Xbox World 360 quotes is “fabrication,” branding the piece “internet tabloid,” the second time in less than two weeks the developer has publicly hit out at a games site.

Απάντησε και στο twitter του



Internet tabloid alert: I said *nothing* about Japan not being able to keep up with the US regarding tech. #fabrication

aris13
10-06-2010, 00:25
Telltale making Jurassic Park and Back to the Future Episodic Games (http://www.allgamesbeta.info/2010/06/telltale-making-jurassic-park-and-back.html)

WolfRathmA
10-06-2010, 05:56
LOL... με τη ασχολουνται θεε μου. Anyway... Γραφει ο ενας:

Halo 3 has outsold Resistance 1 + 2, Uncharted 1+2, Killzone 2 and God of War III COMBINED

Μετα ερχεται το αλλο το θεικο:

Gran Turismo 1-3 Sold More Than the Whole Halo Series Combined….wow



PWNED!

Ezio
10-06-2010, 09:19
LOL... με τη ασχολουνται θεε μου. Anyway... Γραφει ο ενας:

Halo 3 has outsold Resistance 1 + 2, Uncharted 1+2, Killzone 2 and God of War III COMBINED

Μετα ερχεται το αλλο το θεικο:

Gran Turismo 1-3 Sold More Than the Whole Halo Series Combined….wow



PWNED!
Όταν όλοι οι Αμερικάνοι ηλικίας 12-25 χρονών έχουν το 360 και σίγουρα αγοράζουν το halo, πως να μην πουλάει έτσι? Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι νομίζουν ότι επειδή πουλάει πολύ είναι θεικό παιχνίδι.

Lefteris_X
10-06-2010, 18:49
φόλα κ μισή είναι.......απο το πρώτο στο Xflox 1 έως το τελευταίο στο Xπορδ360.

Για εμένα πάντα :)

Ezio
10-06-2010, 18:52
φόλα κ μισή είναι.......απο το πρώτο στο Xflox 1 έως το τελευταίο στο Xπορδ360.

Για εμένα πάντα :)

+1111111111111111111111111111111

DarkUSS
10-06-2010, 19:21
Sonic Adventure και Crazy Taxi στο PSN Store το φθινόπωρο!


Hi everyone, we’re pleased to announce today plans to bring classic titles from its popular Dreamcast™ console to Xbox LIVE Arcade for the Xbox 360&#174; video game and entertainment system from Microsoft, and PlayStation&#174;Network later this year. Sonic Adventure™ and Crazy Taxi™ will be the first two classics made available, with Sonic leading the pack in Autumn 2010 for the 11th anniversary of the launch of the Dreamcast in Europe.

Each game is based on the original Dreamcast incarnation, featuring all of the gameplay that older players fell in love with, whilst allowing a new audience to discover it for the very first time. The games incorporate all-new enhancements and features such as high resolution visuals and surround sound. Online leader boards are now implemented, allowing players to compare their skills with friends across the world! In addition to this, all-new Achievement and Trophy integration will be available for each game released.

20608Crazy Taxi (1)Launched in Europe on October 14, 1999, the SEGA Dreamcast is one of the most beloved and critically acclaimed consoles of all time. Featuring a software library of over 650 titles, the system was widely hailed as being ahead of its time, and was the first to introduce online console gaming, with Internet support for games through an inbuilt modem.

“The Dreamcast is fondly remembered by a large community of dedicated fans as a console that was ahead of its time in terms of graphics, quality and online gaming” commented Haruki Satomi, VP of Digital Business at SEGA of America and SEGA Europe. “There are few things that are more requested from us than making Dreamcast classics available for download in today’s digital market place. We’re very excited to begin offering gamers our beloved Dreamcast titles again on the current console systems.”

Sonic Adventure will be available for download in Autumn 2010. Both Sonic Adventure and Crazy Taxi will be on display at SEGA’s booth (#2023) at this year’s Electronic Entertainment Expo.
http://blogs.sega.com/europe/2010/06/10/dcdigitalreturn/

aris13
10-06-2010, 19:31
Παιχνιδάρες και οι δύο. Ελπίζω στο μέλλον να δούμε και Shenmue.......

Nek_Food
10-06-2010, 23:20
LOL... με τη ασχολουνται θεε μου. Anyway... Γραφει ο ενας:

Halo 3 has outsold Resistance 1 + 2, Uncharted 1+2, Killzone 2 and God of War III COMBINED

Μετα ερχεται το αλλο το θεικο:

Gran Turismo 1-3 Sold More Than the Whole Halo Series Combined….wow



PWNED!
LoL το Wii Sports & τα Sports Resort / Wii Fit παίζει να έχουν πουλήσει όσο όλα τα games του PS3 και Xbox 360 μαζί, τί μας λένε τώρα ότι είναι και καλύτερα από τα πάντα; :very_evil:
Wii Pwns both


A, ναι και το Crazy Taxi ruleZ DC lovers unite!!!

HarrisDo
10-06-2010, 23:23
Πουλησαν μονο και μονο επειδη ηταν το λανσαρισμα του νεου χειρισμου σε WiiMote & Motion+ αντιστοιχα!!

Nek_Food
11-06-2010, 15:01
Χώρια που το sports το έδιναν με κάθε νέα κονσόλα που πουλούσαν άρα πόσες κονσόλες; αααα τόοοοοοσα sports έφυγαν.

HarrisDo
11-06-2010, 15:06
Χώρια που το sports το έδιναν με κάθε νέα κονσόλα που πουλούσαν άρα πόσες κονσόλες; αααα τόοοοοοσα sports έφυγαν.

Μονο στην Ευρωπη και μονο τις πρωτες 40 εβδομαδες κυκλοφοριας!
Το οτι τωρα ειναι Bundle με το Wii στα περισσοτερα καταστηματα ειναι αλλο θεμα..

Johnny1981
14-06-2010, 19:16
Όταν όλοι οι Αμερικάνοι ηλικίας 12-25 χρονών έχουν το 360 και σίγουρα αγοράζουν το halo, πως να μην πουλάει έτσι? Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι νομίζουν ότι επειδή πουλάει πολύ είναι θεικό παιχνίδι.
Να ρωτησω κατι; Γιατι το XBox360 επιασε ετσι στην Αμερικη; Στην Ελλαδα απο προσωπικη εμπειρια φιλους γνωστους κλπ η αναλογια Playstation/XBox ειναι συντριπτικα υπερ της Sony. Κανανε καμια γαματη καμπανια οταν το λανσαρανε εκει στο Αμερικα;

Ezio
14-06-2010, 19:45
Να ρωτησω κατι; Γιατι το XBox360 επιασε ετσι στην Αμερικη; Στην Ελλαδα απο προσωπικη εμπειρια φιλους γνωστους κλπ η αναλογια Playstation/XBox ειναι συντριπτικα υπερ της Sony. Κανανε καμια γαματη καμπανια οταν το λανσαρανε εκει στο Αμερικα;

Και εμένα οι περισσότεροι γνωστοί μου την Sony υποστηρίζουν, αλλά στα φόρουμ και σε διάφορα σχόλια στο ίντερνετ υπάρχουν πολλοί που υποστηρίζουν το 360 και μάλιστα φανατικά. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί. Δεν ξέρω αν έχει κάνει η Microsoft κάτι ιδιαίτερο στην Αμερική, πάντως το 360 και ειδικά το halo είναι must στους Αμερικάνους gamers. Να φανταστείς στο bing bang theory ήταν μαζεμένοι οι πρωταγωνιστές και παίζανε halo και ενώ παίζανε, ανοίγει η πόρτα και έρχονται κορίτσια σαν τα κρύα τα νερά και αυτή που μένει απέναντί τους τους λέει: "αγόρια, θέλετε να κάνετε σεξ μαζί μας?". Αυτοί συνεχίζανε να παίζουν σαν να μην έγινε τίποτα. Αν είναι δυνατόν. Είπαμε παίζεις ένα παιχνίδι που σου αρέσει, αλλά όχι κι έτσι.

personGR
14-06-2010, 19:52
Να φανταστείς στο bing bang theory ήταν μαζεμένοι οι πρωταγωνιστές και παίζανε halo και ενώ παίζανε, ανοίγει η πόρτα και έρχονται κορίτσια σαν τα κρύα τα νερά και αυτή που μένει απέναντί τους τους λέει: "αγόρια, θέλετε να κάνετε σεξ μαζί μας?". Αυτοί συνεχίζανε να παίζουν σαν να μην έγινε τίποτα. Αν είναι δυνατόν. Είπαμε παίζεις ένα παιχνίδι που σου αρέσει, αλλά όχι κι έτσι.

Έχει χάσει το νόημα της σειράς. Είναι πάνω απ'όλα σατιρική...

HarrisDo
14-06-2010, 20:00
Και εμένα οι περισσότεροι γνωστοί μου την Sony υποστηρίζουν, αλλά στα φόρουμ και σε διάφορα σχόλια στο ίντερνετ υπάρχουν πολλοί που υποστηρίζουν το 360 και μάλιστα φανατικά. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί. Δεν ξέρω αν έχει κάνει η Microsoft κάτι ιδιαίτερο στην Αμερική, πάντως το 360 και ειδικά το halo είναι must στους Αμερικάνους gamers. Να φανταστείς στο bing bang theory ήταν μαζεμένοι οι πρωταγωνιστές και παίζανε halo και ενώ παίζανε, ανοίγει η πόρτα και έρχονται κορίτσια σαν τα κρύα τα νερά και αυτή που μένει απέναντί τους τους λέει: "αγόρια, θέλετε να κάνετε σεξ μαζί μας?". Αυτοί συνεχίζανε να παίζουν σαν να μην έγινε τίποτα. Αν είναι δυνατόν. Είπαμε παίζεις ένα παιχνίδι που σου αρέσει, αλλά όχι κι έτσι.

:fantasy_dreams: Mιλαμε για κωμικη σειρα ομως εδω..οχι για την πραγματικοτητα!!! :rant:


Επειδη δεν θελω να υποστηριζω αποκλειστικα την Sony και θελω να ειμαι αντικειμενικος, παρολο που πηρα PS3 γιατι το θεωρησα την καλυτερη κονσολα, η αληθεια ειναι οτι ο κοσμος ειναι πιο ενημερωμενος!! Και πιο λογικευμενος φυσικα..θα φερω τα εξης παραδειγματα..
Το 360 Flashαρετε..αυτο σημαινει δωρεαν Gaming. Στην Ελλαδα το αντιστοιχο Site για 360 εχει 7.000 μελη, παρα πολλα ενεργα απο τα οποια οι μιση και βαλε το εχουν Flashαρει ωστε να παιζουν αντιγραμμενα παιχνιδια..συμπερασμα: Υπαρχουν και στην Ελλαδα απλα δεν τους βλεπετε επειδη καιγονται σαν αυτους απο το Big Bang.. :rant: XBoXαδες ειναι αυτοι..

Επισης το αλλο θεμα ειναι το Online..ως γνωστον και φυσικα αδιαμφησβιτητα το Xbox Live ειναι ετη φωτος μακρια απο το PlayStation network..συνδρομη σημαινει αξιπιστια, ασφαλεια, ταχυτητα καθολου Lag πιο User Friendly μενου και αμεση επαφη με τους Friends..! Βεβαια η Ελλαδα δεν εχει αναγνωριστει επισημα ως περιοχη Xbox Live..ουσιαστικα το Live δεν ανγνωριζετε εδω ( κατι που φανηκε με το Mass Effect/ Gears of War 2 δεν θυμαμαι πιο απο τα 2 αφου οι κατασκευαστες ειχαν την ιδεα να δινουν την δυνατοτητα να παιζεις online μονο με δικια σου Region οποτε οι Ελληνες..δεν μπορουσαν να παιξουν με κανεναν ).

Το Halo επισης ειναι καταπληκτικο παιχνιδι που εχει αφησει ιστορια και υπαρχουν καποιοι που εχουν Xbox αποκλειστικα γι'αυτο! Επισης το Xbox εχει μιρκοτερη τιμη ενω οι περισσοτεροι τιτλοι κυκλοφορουν και για PS3 και για 360 αρα ειδικα στην αρχη που το Ps3 εκανε 600 ευρω σε αντιθεση με τα 300 του 360..δεν βλεπω να υπηρχε λογος να παρεις PS3..
Αυτο αποδυκνυεται απο το οτι με την μειωση τιμης οι πωλησεις του PS3 ανεβηκαν κατακορυφα ενω του 360 αυτη τη στιγμη εχουν πιασει πατο..εξου και το σχεδιο της MS για ενα XBOX 360 Slim..

Αυτα λοιπον..

Valkyre
14-06-2010, 22:15
^^ Το θεμα lag PSN σε συγκριση με Live ειναι ενας τρελος τρελος μυθος που πραγματικα ειναι αστειο να ακουγεται καθως εγω βλεπω πολυ χειροτερα τα πραγματα σε αυτον τον τομεα στο Live (Gears 2?)....τουλαχιστον το PSN χρησιμοποιει ως επι το πλειστον dedicated servers.

Οποτε συγκεκριμενα για το lag ειναι μυθος...και τα δυο στην ιδια κατασταση ειναι μην πω και καλυτερο το PSN λογω των dedicated servers οπως ειπα.

Valkyre
14-06-2010, 22:15
^^ Το θεμα lag PSN σε συγκριση με Live ειναι ενας τρελος τρελος μυθος που πραγματικα ειναι αστειο να ακουγεται καθως εγω βλεπω πολυ χειροτερα τα πραγματα σε αυτον τον τομεα στο Live (Gears 2?)....τουλαχιστον το PSN χρησιμοποιει ως επι το πλειστον dedicated servers.

Οποτε συγκεκριμενα για το lag ειναι μυθος...και τα δυο στην ιδια κατασταση ειναι μην πω και καλυτερο το PSN λογω των dedicated servers οπως ειπα.

WolfRathmA
14-06-2010, 23:06
http://pici.se/pictures/VOxwwNxEM.jpg


Ωραίο φαίνεται :)

Johnny1981
14-06-2010, 23:07
Παντως εγω που για πολλους λογους πηγα στο Playstation καρφι (Bluray, brand loyalty με τη Sony, ειχε βγει το Slim σε μειωμενη τιμη προσφατα και το θεωρησα ευκαιρια παρολο που απο οτι ειδα βγαζει και η Microsoft τωρα) δυο πραγματα εχω ζηλεψει. Το Halo ειδικα μετα το gameplay demo του Halo Reach που εδειξαν πριν απο λιγο και το Mass Effect. Κριμα που δεν εχει το Playstation ενα τετοιο franchise sci-fi/shooter γιατι ειναι για μενα το ιδανικο.

WolfRathmA
15-06-2010, 10:20
To Xbox Live και επίσημα στην Ελλάδα!

Επιτελούς! LOL :)


Μερικές φωτό...

http://img9.abload.de/img/p1020783-noscale6rau.jpg

http://img9.abload.de/img/p1020785-noscalewoqa.jpg

http://img9.abload.de/img/p1020789-noscalewohl.jpg

http://img9.abload.de/img/p1020787-noscalegr80.jpg

http://img9.abload.de/img/p1020791-noscale8px5.jpg

http://img9.abload.de/img/p1020793-noscaleurr2.jpg

http://img9.abload.de/img/p1020797-noscale5prj.jpg

http://img9.abload.de/img/p1020795-noscaletox9.jpg


YouTube- XBOX 360 &quot;Slim&quot; Unboxing at E3 2010


Πολύ όμορφο θα έλεγα! Μάλλον θα πουλήσω το elite και θα πάρω αυτό :P

Slay
15-06-2010, 11:17
Πολυ meahhh το νεο 360, σαν μεγεθος ιδιο μου κανει, το τροφοδοτικο εξακολουθει να ειναι εξωτερικο, απλα το κανανε γυαλιστερο μαυρο σαν το ps3 και πλεον δεν δειχνει τοσο φτηνιαρικο.

WolfRathmA
18-06-2010, 04:57
[E3 2010]Το Νοέμβριο το Xbox LIVE στην Ελλάδα

Το Νοέμβριο θα αρχίσει να λειτουργεί επίσημα στην Ελλάδα η διαδικτυακή υπηρεσία της Microsoft, το Xbox LIVE, σύμφωνα με τις πληροφορίες που καταφέραμε να συλλέξουμε μετά από συζητήσεις με διάφορα υψηλόβαθμα στελέχη της εταιρίας του Redmond που εντοπίσαμε στο booth της E3. Όπως όλα δείχνουν, απομένουν να καθοριστούν οι τελευταίες λεπτομέρειες σχετικά με την καλύτερη δυνατή λειτουργία, με μεγαλύτερο ζήτημα αυτό του μικρού χρόνου απόκρισης (ping) που θα πρέπει να υπάρχει με τους servers.

Το δεύτερο σημείο που αξίζει να σταθούμε είναι το migration των λογαριασμών. Η Microsoft γνωρίζει πως αρκετοί Έλληνες βρίσκονται ήδη συνδεδεμένοι στο Xbox LIVE με "πλάγιους" τρόπους και όπως φαίνεται θα προσφέρει (δωρεάν) δυνατότητα μεταφοράς των accounts με ελληνικές IP. Η απόφαση είναι οριστική και όπως μας μεταφέρθηκε, το λανσάρισμα του Xbox Live θα συνοδευτεί κατά 95% και από αυτή την ενέργεια.

Gameover.gr

nikolaszax
18-06-2010, 09:22
The witcher 2 vids from e3

YouTube- The Witcher 2: Assassins of Kings Gameplay - E3 2010

http://e3.gamespot.com/video/6266532/#toggle_video

AgentPrinny007
18-06-2010, 13:41
^^Στο βιντεο βλεπω οτι χρησιμοποιουν το χειριστηριο του 360. Το εχουν συνδεσει με pc η το βλεπουμε σε κονσολα?

Valkyre
18-06-2010, 14:21
^^ Aπο την κινηση της καμερας οντως δειχνει να τρεχει σε κονσολα και οχι σε PC....πολυ καλο παντως ανυπομονω να μαθω περισσοτερα...

nikolaszax
18-06-2010, 16:48
^^Στο βιντεο βλεπω οτι χρησιμοποιουν το χειριστηριο του 360. Το εχουν συνδεσει με pc η το βλεπουμε σε κονσολα?

PC.Δεν υπαρχει ακομα console version στα σκαρια.Απλα χρησιμοποιουν χειριστηριο,ισως επειδη ειναι πιο βολικο για το νεο action battle system του σε σχεση με το πρωτο και παρεχουν και αυτην την δυνατοτητα περα απο το παραδοσιακο keyboard +mouse .

WolfRathmA
20-06-2010, 04:00
Kinect anyone? :love:

YouTube- ITavisen Kinect 2

Johnny1981
20-06-2010, 13:51
:omg:Αν παρω το Κinect ερχεται και η τρελοκοτσιδου μαζι;;;

fotaras
20-06-2010, 16:21
αντε και ερχεται η τρελοκοτσιδου..εσυ θα την βαλεις να παιζει με το kinect????????

lazytrunks
20-06-2010, 16:24
Καλό φένετε το νεο 360, και από ότι ακουσα λιγοστεύονται οι πιθανότητες για RROD, έχει γίνει αθόρυβο και θα μπορείς να συνδέεις kinect άμεσα, χωρίς αντάπτορα ( τι fail και αυτό, να θέλει αντάπτορα για τα παλιά 360...). Πάντος το elite για κάπιο λόγο μου φένετε πιο hardcore κατάσταση, και αυτό μου θυμίζει media pc σαλονιού έτσι γιαλυστερό και με τισ γωνίες.