PDA

View Full Version : Most Wanted Game of The Year 2010



enstikto
04-01-2011, 12:24
Στο Most Wanted thread του Δεκεμβρίου είχα προτίνει το άνοιγμα του συγκεκριμένου thread και είχα ζητήσει την γνώμη του κόσμου αν θα ήταν καλό αυτό σαν κίνηση. Πήρα αρκετές θετικές απαντήσεις και καμμία αρνητική οπότε αποφάσισα να ανοίξω το thrεad.

Στο παρόν thread λοιπόν είναι συγκεντρωμένα τα παιχνίδια που ψηφηστήκαν ως Most Wanted στα αντίστοιχα threads για κάθε μήνα του 2010.
Ψηφίζετε το παιχνίδι που δεν θα μπρούσατε να μην παίξετε το 2010. Αυτό δεν είναι απαραίτητα το αγαπημένο σας παιχνίδι για το 2010 αλλά ίσως αυτό που περιμένατε περισσότερο απο οποιοδήποτε άλλο. Ξέρω ότι είναι δύσκολη επιλογή μιας και μέσα στο 2010 υπήρχαν πάρα πολύ καλοί τίτλοι αλλά ίσως και για αυτό τον λόγο να έχει ενδιαφέρον το αποτέλεσμα.

Πως ακριβώς επιλέχθηκαν τα παιχνίδια της λίστας
1. Αρχικά μάζεψα τα Top 2 παιχνίδια κάθε μήνα όπως ψηφηστήκαν στα Most Wanted threads της χρονιάς.
2. Στην περίπτωση που η επιλογή "κανένα" ήταν στο Top 2 του μήνα τότε κράταγα τον έναν και μόναδικό τίτλο του μήνα.
3. Απο τους μήνες που είχαν ψηφίσει τα περισσότερα άτομα μάζεψα το top 3 αντί για top 2.
4. Αφού μαζεύτηκαν τα παιχνίδια κοίταξα τα ποσοστά και όσα είχαν κάτω απο 10% συνολικών ψήφων για τον μήνα τα αφαίρεσα.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Τα Most Wanted ξεκίνησαν ως thread τον Φεβρουάριο του 2010 και για αυτό τον λόγο δεν έχουμε και παιχνίδια απο τον Ιανουάριο στη λίστα...

Η λίστα έχει ως εξής:
Heavy Rain (Φεβρουάριος 66.13%)
God of War 3 (Μάρτιος 59.76%)
Final Fantasy XIII (Μάρτιος 17.07%)
Grand Theft Auto: Episodes from Liberty City (Απρίλιος 63.16%)
Nier (Απρίλιος 15.79%)
Red Dead Redemption (Μάϊος 64.94%)
Prince of Persia: The Forgotten Sands (Μάϊος 11.69%)
Demons Souls (European Edition) (Ιούνιος 24.59%)
Monkey Island 2: Le Chuck's Revenge Special Edition (Ιούλιος 20%)
Mafia 2 (Αύγουστος 41.18%)
Pro Evolution Soccer 2011 (Σεπτέμβριος 22.03%)
Dead Rising 2 (Σεπτέμβριος 28.64%)
FIFA 11 (Οκτώβριος 26.98%)
Castlevania: Lords of Shadow (Οκτώβριος 12.70%)
NBA 2K11 (Οκτώβριος 10.94%)
Gran Turismo 5 (Νοέμβριος 25.68%)
Assassin's Creed Brotherhood (Νοέμβριος 25.68%)
Call of Duty: Black OPs (Νοέμβριος 15.60%)
The Sly Cooper Collection (Δεκέμβριος 16.67%)

Vote Away! :D

Nek_Food
04-01-2011, 14:09
το σκέφτηκα από εδώ, το είδα από εκεί... τελικά ψήφισα: Heavy Rain

criter
04-01-2011, 14:59
Gran Turismo 5. Μετα απο τα τοσα χρονια αναμονης, ποιο αλλο θα μπορουσαν να ηταν. Ειναι το μονο που ηθελα τοσο πολυ το 2010, οσο καλα και να ηταν τα υπολοιπα παιχνιδια της χρονιας.

Desmond
04-01-2011, 15:02
Σίγουρα most wanted, με την έννοια οτι δεν υπήρχε περίπτωση ούτε μία στο μύριο να μην το παίξω, ήταν το heavy rain.

muku
04-01-2011, 16:23
Κι εγώ Gran Turismo 5. Το περιμένα πως και πως, αρχικά απογοητεύτηκα βέβαια, αλλά σιγά σιγά βλέπω σημαντικές βελτιώσεις. Πάντως σίγουρα ήταν το most wanted.

roselyn
04-01-2011, 21:19
Σίγουρα το Heavy Rain.

Dragonpaul
04-01-2011, 21:27
Λοιπον...
Αν υποθεσουμε πως ειμαστε αυτη τη στιγμη στο 2009 και καποιος μου δειχνει αυτη τη λιστα, η απαντηση θα ηταν "Κανενα". Χωρις υπερβολες και για χαρη εντυπωσιασμου. Δεν υπαρχει κανενα παιχνιδι στη λιστα που τοτε θα ηθελα οπωσδηποτε να παιξω. Επιστρεφοντας στο 2011 και εχοντας παιξει καποια παιχνιδια απο αυτα, θα μετανοιωνα οικτρα αν δεν ειχα παιξει το Castlevania. Τετοια εμπειρια ειχα πολυ καιρο να τη ζησω.
Οποτε, εκει παει και η ψηφος μου.

GedoGt
04-01-2011, 21:37
GT5 χωρίς δεύτερη σκέψη.

ilias78
04-01-2011, 21:41
επειδη ειναι παρα πολυ δυσκολη επιλογη, ειπα να ακολουθησω τον συνηρμο σκεψης του παυλου, μπας και διευκολινω την κατασταση.
αν λοιπον ηταν 2009, θα επελεγα σιγουρα το god of war 3, με δευτερη επολογη το Gran turismo 5. εν ετη ομως 2011 και εχοντας παιξει τιτλους που ουτε καν φανταζομουν οτι θα μεινω με το στομα ανοιχτο (red dead redemption, castlevania, assassin creed), τα πραγματα γινονται σαφος δυσκολοτερα.
οποτε η αλλαγη στρατηγικης σκεψης επρεπε να παρει αλλο δρομο.
αμεσως ηρθε στο μυαλο μου ο προσφατος διαγωνισμος του gameworld. μια βεβιασμενη επιλογη χωρις πολυ σκεψη, οδηγισε σε μια λαθος επιλογη που αργοτερα μετανιωσα. καλυτερη λοιπον ευκαιρια για να διορθωσω εκεινο το λαθος, ειναι αυτη. η ψηφος μου λοιπον, θα παει στο red dead redemption. πραγματικα δεν περιμενα ποτε να με πορωσει και να με καθηλωσει ενας τιτλος, διχως βεβαια να χανουν και οι αλλες 4 επιλογες.

WolfRathmA
04-01-2011, 21:55
Heavy Rain... Θυμαμαι που περιμενα πως και πως απο το καταραμενο HMV να μου ερθει... τελικα πηγα και το ενοικιασα γιατι δεν αντεχαν να περιμενω.

Dragonpaul
04-01-2011, 22:00
Heavy Rain... Θυμαμαι που περιμενα πως και πως απο το καταραμενο HMV να μου ερθει... τελικα πηγα και το ενοικιασα γιατι δεν αντεχαν να περιμενω.

Αποστολε, εγω ακομα το περιμενω απο το Zavvi. Καλο Φλεβαρη θα ερθει.

j.dnls
05-01-2011, 12:47
Aρκετα δυσκολα και με σκεψη αφησα πισω το επικο GOW 3, την απιστευτη αγριας δυσης ατμοσφαιρα και καθηλωτικο RDR, το εθιστικο GT5 και χωρις να εχω παιξει ολη τη λιστα βεβαιως βεβαιως, αλλα αρκετα απ αυτα εβαλα την ψηφο μου στο
HEAVY RAIN.
Να σημειωσω πως τα υπολοιπα παιχνιδα που εγραψα τα εχω στο προσωπικο μου top 10 ανεξαρτητως ps3 εποχης και χρονιας

Το θεωρω παιχνιδι της χρονιας και ενα απ τα καλυτερα που εχω παιξει στο ps3 συνολικα. Δυσκολη χρονια παντως, απο αποψη most wanted αυτη που μας περασε, με κορυφαια παιχνιδια και οπως προειπα δυσκολευτικα παρα πολυ να αφησω τα υπολοιπα εξω.

Ευχομαι και το 2011 να εχουμε τετοια ομορφα διλημματα

tsakali GR
05-01-2011, 15:28
Αν και σίγουρα θα είμαι από τους λίγους που θα δώσουν ψήφο στο εν λόγω παιχνίδι, προσωπικά ψηφισα το Final Fantasy. Παρόλο που η χρονιά ήταν γεμάτη πραγματικά απίθανους τίτλους που περίμενα πως και πως, σίγουρα το Final Fantasy -αν και δεν ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες- ήταν για εμένα το most anticipated.

Μετά το εκπληκτικό FF10 και το αρκετά καλό FF12 στην προηγούμενη γενιά, η προσμονή και η αναμονή ενός τίτλου FF που εκμεταλλευόταν τη δύναμη του PS3 και του Blu-ray ήταν τεράστια.

Αν στην αρχή της περσινής χρονιάς με ρώταγαν από όλη τη λίστα ποιο θα έπαιζα no matter what -θέτοντας ως παράμετρο φυσικά ότι δε θα είχα τη γνώση και την εικόνα που έχω για κάθε game τώρα- το FF13 θα ήταν αδιαμφισβήτητα η πρώτη επιλογή.

jk_blue_tiger
06-01-2011, 05:09
Red Dead και απο εμενα. Ποτε η western era δεν ηταν καλυτερη (Γραφικα, ιστορια , gameplay, soundtrack, πορωση).

sokos
10-01-2011, 15:57
FIFA 11 απο μένα, αλλά με δυσκολία μεταξύ του Red Dead, πήρα το Σάββατο αυτο με τα ζόμπι!!

Aphelian
10-01-2011, 16:24
To Castlevania σίγουρα, είμαι fan της σειράς πολύ πολύ καιρό και το περίμενα σαν τρελός.

Kane
12-01-2011, 08:41
Σε δύσκολη θέση με φέρνεις φιλαράκι. Η αλήθεια είναι ότι τα μόνα παιχνίδια που ήξερα ότι θα βγουν το 2010 και μπορούσα να έχω άποψη ήταν το GOWIII και το Black Ops. Οπότε αν δεν είχα παίξει κάτι από τα υπόλοιπα που είναι στη λίστα μάλλον το BO θα ψήφιζα επειδή είμαι fan της σειράς. Αλλά ο χρόνος πέρασε και έπαιξα κάποια από τα παιχνίδια που αναφέρονται. Το σκέφτηκα αρκετά και η ψήφος μου πάει στο παιχνίδι που και από σενάριο αλλά και από gameplay μου έδωσε μια μοναδική εμπειρία και θα ήταν ασυγχώρητη παράλειψη να μην το έπαιζα αμέσως. Αυτό είναι το Heavy Rain.

plakas
12-01-2011, 09:54
να πω την αληθεια κανενα μα κανενα παιχνιδι απο την λιστα αν μου πεις σε 2 μηνες η ακομα και τωρα να παιξω θα πω οχι βαριεμε να το κανω αυτο!!!οποτε η απαντησει ειναι κανενα
αν υπηρχε κανα ssfiv που δεν το βαριεσε και εχει και καπια αντοχη στο χρονο τοτε οκ θα το ψηφιζα!!!αληθεια στο Poll γιατι δεν υπαρχει το κανενα σαν απαντηση;

κανενα απο εμενα

enstikto
12-01-2011, 15:48
να πω την αληθεια κανενα μα κανενα παιχνιδι απο την λιστα αν μου πεις σε 2 μηνες η ακομα και τωρα να παιξω θα πω οχι βαριεμε να το κανω αυτο!!!οποτε η απαντησει ειναι κανενα
αν υπηρχε κανα ssfiv που δεν το βαριεσε και εχει και καπια αντοχη στο χρονο τοτε οκ θα το ψηφιζα!!!αληθεια στο Poll γιατι δεν υπαρχει το κανενα σαν απαντηση;

κανενα απο εμενα

Λογικό είναι ρε Μάριε ένα παιχνίδι που το έχεις ήδη παίξει να μην θες να το ξαναπαίξεις... Η ερώτηση επίσης δεν είναι ποιό παιχνίδι έχει την πιο μεγάλη αντοχή στο χρόνο... Είναι ποιό παιχνίδι ΔΕΝ θα μπορούσες να μην παίξεις το 2010.
Σαν να λέμε δηλαδή ότι έχεις πάρει ;ola τα παιχνίδια της λίστας τα έχεις στο ράφι σου και δεν έχεις παίξει ΚΑΝΕΝΑ τους και σου λένε οτι μπορείς να παίξεις ΜΟΝΟ ένα. Σε αυτή την περίπτωση πραγματικά δεν νομίζω η απάντησή σου να ήταν κανένα αλλίως τι το έχεις το PS3? ;)

enstikto
17-01-2011, 10:42
Αν και θεωρώ (πλέον που τα έχω παίξει) ότι τα Red Dead Redemption, Castlevania είναι απείρως καλύτερα παιχνίδια απο το Gow 3 το hype που είχα για τον εν λόγο παιχνίδι δεν συγκρίνετε με το hype που είχα για τα άλλα.
Και ναι θα μπορούσα να αντέξω αν μου έλεγε κάποιος στην αρχή του χρόνου ΔΕΝ θα παίξεις Red Dead ή Castlevania καθώς δεν θα ήξερα τι θα έχανα ενώ αν μου έλεγαν μην παίξεις gow 3 δεν θα μπορούσα με τίποτα καθώς ήταν το τελευταίο μέρος μίας τριλογίας που περίμενα πως και πως να παίξω.... Άσχετα αν τελικά με ξενέρωσε το αποτέλεσμα (εν μέρη)....

odytsak
17-01-2011, 13:10
Tα περισσότερα τα έχω αγοράσει και απλά έχουν πιάσει αράχνες
ενώ κάποια έχουν παραμείνει σφραγισμένα.

Ο λόγος που συμβαίνει αυτό ακούει στο όνομα Gran Turismo 5.

enstikto
03-02-2011, 10:00
Απ 'οτι φαίνετε το community μας αγάπησε ιδιαίτερα το heavy rain καθώς του έδωσε πάρα πολλά βραβεία φέτος με τελευταίο το Most Wanted Game of the Year! Congratulations to heavy rain! Είναι παιχνιδάρα όντως!

Το παρόν κλείνει μιας και έληξε η ψηφοφορία!