PDA

View Full Version : Απορίες αρχάριου σχετικά με το GT5 (και το PS3)



sak
21-12-2010, 09:26
?????? ????? ?????? ?? ???? ?? GT5, ????? ??? ??? ???????? ??? ???????

1. ????? ?????????? ?? ???????? ? ??????? ??? ????????? ??? ?? ??????? update; ??????? ?? ?????????? ??? pc ??? ?? ?? ?????????? ???? ??????? ?? stick;

2. ? ??????? ??? ????????? ????? ?? ?????????? ??? ?????? ? ??? ???????; ?????? ???? ??????? ??? ??? ????? ??? ??? ? ???? ???, ???????? ?? ?????? ??? ??????????? ???????????? ? ???? ??? ??? ???????;
________
Washington Medical Marijuana Dispensary (http://washington.dispensaries.org/)

Nek_Food
21-12-2010, 09:44
1. Από όσο ξέρω ναι χρειάζεται να συνδεθείς από την κονσόλα και να τρέξεις το παιχνίδι. Δεν έχω πάρει είδηση να υπάρχουν κάπου τα updates των παιχνιδιών μόνα τους να πω την αλήθεια (της κονσόλας ναι υπάρχουν), αν κάνω λάθος να είσαι σίγουρος θα το καταλάβεις αμέσως θα μπει κάποιος να μας ενημερώσει για το αντίθετο.

2. Μπορείς να έχεις όσους λογαριασμούς θέλεις σε μία κονσόλα και μάντεψε... όλοι έχουν τις ίδιες δωρεάν υπηρεσίες. Μπορείς μάλιστα να έχεις λογαριασμούς σε πολλά regions, αν και θα πρότεινα τον "βασικό" σου να τον έχεις στην Ελλάδα.

Υ.Γ.: για να κατεβάσεις πάντως το update του παιχνιδιού, δεν είναι ανάγκη να συνδεθείς με κάποιον λογαριασμό στο PSN, απλά να έχει πρόσβαση στο διαδίκτυο η κονσόλα και με το που το τρέξεις (άσχετα αν έχεις μπει στο PSN ή όχι) θα σε ενημερώσει για αυτό.

klark71
21-12-2010, 15:47
Σχετικά με τις καταστροφές των αυτοκινήτων, επειδή δεν είναι ορατές, πού εμφανίζονται; Πότε επηρεάζουν; Επίσης, έχω το PS Eye, κουνώντας την...κεφάλα μου όμως, δεν μετακινείται η κάμερα στην τηλεόραση.

liberostelios
21-12-2010, 17:18
Οι ζημιές εμφανίζονται όταν ανεβαίνεις level στο παιχνίδι και όσο ανεβαίνεις, τόσο πιο ορατές είναι. Επίσης εμφανίζονται στο arcade κομμάτι. Μηχανική ζημιά νομίζω δεν υπάρχει στο GT Life, αλλά μόνο στο arcade, training και στο online.

Το PS Eye πρέπει καταρχήν να το ρυθμίσεις από το μενού. Κατά δεύτερον δουλεύει μόνο στο arcade mode, αν δεν κάνω λάθος.

RooF
21-12-2010, 20:54
Με το τελευταίο patch υπάρχουν ζημίες μηχανικές παντού.

Για να περασεις τα patch πρέπει να είναι συνδεδεμένο στο internet το ps3.

Τα system updates μπορεις από τη σελίδα του playstation και μέσω usb.

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

sak
21-12-2010, 20:57
?????? ????????? ??? ??? ??????????!!
:a020:
________
White Girls Cams (http://www.girlcamfriend.com/webcam/white-girls/)

klark71
22-12-2010, 01:51
Υπάρχει διαφορά στην αγορά μεταξύ καινούριου και μεταχειρισμένου; Αν όχι, γιατί να μην αγοράζω τα δεύτερα, όταν μ' εξυπηρετούν;
Το PS Eye το ρύθμισα από το μενού, αλλά και πάλι...Ίσως να μην το βάζω στην σωστή απόσταση, μάλλον θέλει μακριά.

Peteoklis
22-12-2010, 02:19
Ρε παιδιά !!! Μια ερώτηση - βοήθεια !!!


Πώς κάνουμε save σε στικάκι τα save του gt5 ? Εχω κάνει udate σε 1.05 !

Ευχαριστώ!

liberostelios
22-12-2010, 05:32
@klark71: Τα μεταχειρισμένα είναι standard, ενώ τα κανονικά είναι premium. Αν δεν κάνω λάθος, δεν εμφανίζονται τα premium στα μεταχειρισμένα. Κατά συνέπεια ποτέ δεν πρόκειται να βρεις τα ίδια αμάξια στις αντιπροσωπίες και στα μεταχειρισμένα. Ενδεχομένως να βρεις κάποιες διαφορετικές εκδόσεις, βέβαια, οι οποίες θα έχουν και τις αντίστοιχες διαφορές σε ισχύ, βάρος κλπ. Σε κάθε περίπτωση, δεν πρόκειται ποτέ να βρεις ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο μοντέλο σε καινούργιο και μεταχειρισμένο.

@Peteoklis: Κάνε μία τουλάχιστον φορά save μέσα από το παιχνίδι ξανά, με το 1.05, για να "φύγει" το copy-protection. Εν συνεχεία, από το XMB πατάς τρίγωνο(Δ)->Copy.

klark71
23-12-2010, 22:07
Ευχαριστώ βρε παιδιά. Και κάτι άλλο (όλο απορίες!), πότε εμφανίζονται οι ζημιές; Είμαι level 12, προφανώς αργότερα. Επίσης, πώς αλλάζουμε λάδια;

liberostelios
24-12-2010, 04:42
Πρέπει ήδη να σου κάνουν δειλά-δειλά την εμφάνισή τους, σε γερές στούκες κλπ. Όσο ανεβαίνεις, τόσο περισσότερο θα εμφανίζονται. Μιλάμε πάντα για την οπτική ζημιά, γιατί η μηχανική υπάρχει μόνο στο online, arcade και training. Λάδια αλλάζεις από τη συντήρηση (το κίτρινο εικονίδιο κάτω-δεξιά).

RooF
25-12-2010, 11:52
Πρέπει ήδη να σου κάνουν δειλά-δειλά την εμφάνισή τους, σε γερές στούκες κλπ. Όσο ανεβαίνεις, τόσο περισσότερο θα εμφανίζονται. Μιλάμε πάντα για την οπτική ζημιά, γιατί η μηχανική υπάρχει μόνο στο online, arcade και training. Λάδια αλλάζεις από τη συντήρηση (το κίτρινο εικονίδιο κάτω-δεξιά).

Με το τελευταίο update υπάρχει μηχανική ζημία και στο offline.

Αε ότι αφορά το μοντέλο καταστροφής, είμαι lvl 17 και μπαίνει λίγο μέσα ο προφυλακτήρας, ξεκουμπωνει και εμφανίζει κάποιες μαυριλες στο καπό και τις πόρτες. Σε online με άλλον lvl 20 είδα το αμάξι του χωρίς πόρτα.

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

gavros10
26-12-2010, 20:04
παιδια εχω 2 ερωτησεις σχετικα με το gt5
1) ειμαι level 8 και εξαφανιστηκε η πρασινη γραμμη απο τον δρομο. εξαφανιζετε μονη της η εγω εκανα κατι και την εξαφανισα;
2) μεχρι ποσα level μπορεις να φτασεις;
ευχαριστβ εκ των προτερων

apos1210
26-12-2010, 21:56
1)Την γραμμη την φτιαχνεις απο τις ρυθμισεις πριν ξεκινησεις τον αγωνα.
2) Νομιζω 40 :) εχεις ακομα

liberostelios
26-12-2010, 22:17
Με το τελευταίο update υπάρχει μηχανική ζημία και στο offline.
Δεν έχει μηχανική ζημιά το GT Life. Μόνο το arcade και training, που είπα πριν. Είμαι lvl 26 και παίζω endurance races που έχουν τα πάντα, αλλά μηχανική ζημιά δεν υπάρχει (όπως δεν υπήρχε και στους προηγούμενους αγώνες).

gavros10
28-12-2010, 11:09
το b-spec το βρισκω μονο εγω λιγο παλουκι η δεν ειμαι ο μονος;
πως υποτι8εται οτι θα τα περασουμε αυτα;

nikon
28-12-2010, 11:16
Ποια πως θα περάσεις γιατί όλα βγαίνουν σχετικά εύκολα εκτός το %&#@$ το Moνακό στο Historic.
Ειδικά μόλις πάρεις το Mazda Furai είναι παιχνιδάκι ρίχνεις γύρο σε όλους.

Valkyre
28-12-2010, 11:42
To εχεις αχτι ε? Κι εγω... μεχρι δευτερος εχω βγει...

nikon
28-12-2010, 11:50
Μόνο εγώ το έχω άχτι;;;....θα έχεις δει και στο gtplanet πόσοι έχουν θέμα μέχρι και patch λένε ότι πρέπει να βγάλουν.
2ος και εγώ έχω βγει 2 φορές αλλά με το ζόρι και αυτό γιατί έκανε λάθος το 2J και έμεινε πίσω αλλιώς από 4ος έως 8ος συνέχεια.....δηλαδή έλεος εντελώς δυσανάλογο με τα υπόλοιπα events.

RooF
28-12-2010, 12:50
Δεν έχει μηχανική ζημιά το GT Life. Μόνο το arcade και training, που είπα πριν. Είμαι lvl 26 και παίζω endurance races που έχουν τα πάντα, αλλά μηχανική ζημιά δεν υπάρχει (όπως δεν υπήρχε και στους προηγούμενους αγώνες).

Δίκιο έχεις, έκανα λάθος νόμιζα ότι με το update επειδή ανέφερε κάτι για offline θα ήταν και στο gt. Μάλιστα παρόλο που δεν έβλεπα τη μηχανική ζημία μέχρι χθες το βράδυ που το έψαξα το δικαιολογούσα νομίζοντας πως δεν το είχε ενεργοποιήσει.

Sorry για την παραπληροφόρηση. :(

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

gavros10
28-12-2010, 13:32
πρεπει με ενα update η με κατι αλλο ρε αδερφε να το βγαλουν το b-spec
δεν βγαινει, δεν γινεται

odytsak
28-12-2010, 15:03
Είναι θέμα οδηγού, το είχα βγάλει με lvl οδηγού 30 σχετικά δύσκολα
και ξαναμπήκα τώρα που έχει lvl 37 και από τον 2ο γύρο πήρε κεφάλι και τους άφησε μισό γύρο πίσω.

mariovespa
29-12-2010, 11:33
Γεια χαρά σε όλους τους granturistes, μόλις μια εβδομάδα έχω που πήρα το ps3 με το gt5! ;Έχω βγάλει όλα τα διπλόματα, αγόρασα μια ferrari και μια lampo και ξέμεινα απο λεφτά θέλω να περάσω την τελευταία πίστα στους επαγγελματικούς αγώνες του A αλλά ούτε με την ferrari ούτε με την lambo μπόρω να την περάσω και με τσαγιάζουν !!!
Αυτό με το on line πως το κανούμε ?
Α και αυτό με τα γενεθλια δεν κατάλαβα !!!


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Dinos
05-01-2011, 14:22
παιδια αρχισα το παιχνιδι στο a-spec με ενα honda type r. κερδισα 5-6 events που μπορουσα να συμμετεχω με αυτο το αυτοκινητο και μετα εσπρωξα τα λεφτα σε ενα audi tts που το πηρα καινουριο και το ανεβασα στα 381 αλογα για να το βαλω στα αγαπημενα και να παιζω online (μαλλον βιαστηκα γιατι δεν συμμετεχει σε πολλα events) με αποτελεσμα οτι δεν εχω αρκετα λεφτα να παρω αυτοκινητα να τα φτιαξω και να παιξω στα αντιστοιχα events (αναγκαστηκα και πουλησα κανα δυο απο τα δωρα που πηρα απο τα events που τελειωασα).η λυση ειναι να επαναλαβω τα ιδια events ??? ειναι λιγο βαρετο.υπαρχει καποια αλλη λυση για ευκoλα credits ???

modecris
05-01-2011, 14:30
παιδια αρχισα το παιχνιδι στο a-spec με ενα honda type r. κερδισα 5-6 events που μπορουσα να συμμετεχω με αυτο το αυτοκινητο και μετα εσπρωξα τα λεφτα σε ενα audi tts που το πηρα καινουριο και το ανεβασα στα 381 αλογα για να το βαλω στα αγαπημενα και να παιζω online (μαλλον βιαστηκα γιατι δεν συμμετεχει σε πολλα events) με αποτελεσμα οτι δεν εχω αρκετα λεφτα να παρω αυτοκινητα να τα φτιαξω και να παιξω στα αντιστοιχα events (αναγκαστηκα και πουλησα κανα δυο απο τα δωρα που πηρα απο τα events που τελειωασα).η λυση ειναι να επαναλαβω τα ιδια events ??? ειναι λιγο βαρετο.υπαρχει καποια αλλη λυση για ευκoλα credits ???

Δοκίμασε και τα special events,δίνουν μπόλικα Cr και Xp.

nikon
05-01-2011, 14:49
Παίξε και όσα B-spec μπορείς με το Audi δίνει και λεφτά και αμάξια.

Dinos
05-01-2011, 15:10
^^^σωστος ο φιλος δεν το ειχα σκεφτει.
τα αυτοκινητα που πηρα δωρο στα πρωτα events να τα πουλησω η θα μου χρειαστουν αργοτερα κατι honda civic, mαzda concept και καποια αλλα ???

nikon
05-01-2011, 15:16
Tίποτα μη πουλάς τα λεφτά που δίνει ειδικά για τα μικρά αμάξια είναι πολύ λίγα (ξανά παίξε ένα event και τα πήρες) άσε που μπορεί να τα χρειαστείς κάπου.

Dinos
05-01-2011, 15:19
ευχαριστω nik.αντε να κανουμε και κανα αγωνα online

Dinos
07-01-2011, 13:40
ρε παιδια το πρασινο λαμπακι διπλα απο τους φιλους στην κοινοτητα τι σημαινει.καποιους του βλεπω στην friend list μου οτι παιζουν gt αλλα δεν ειναι πρασινο το λαμπακι στην κοινοτητα διπλα στο ονομα τους.μηπως σημαινει οτι ειναι σε καποιο room και παιζουν on line και αν ναι αν δεν παιζουν στο δικο τους σαλονι πως μπορω να κανω join εκει που παιζουν ???

criter
07-01-2011, 13:58
Ξερει κανεις εαν μπορω να κανω copy το save data file μου και να το αντιγραψω σε αλλη κονσολα ωστε να μπορω το συνεχισω με το ιδιο psn id? Θα με αφησει αραγε?
Εννοειται οτι θα εχω κανει το τελευταιο update του παιχνιδιου, oπου επιτρεπει το copy, στην αλλη κονσολα πρωτα.

gatoulis
16-01-2011, 14:30
Καλημερα σε ολους! Για να μην ανοιγω νεο θεμα ειπα να ποσταρω εδω μιας και ειμαι κι εγω αρχαριος! Το παιχνιδι τα σπαει ασχημα και πραγματικα πριν το παρω ειχα τις αμφιβολιες μου για την ποιοτητα μιας και οι περισσοτεροι το εκραζαν. Ομως οταν ξεκινησα να παιζω ειδα οτι το παιχνιδι ειναι πραγματικα the best racing sim ever!
Στο θεμα μας, ολα καλα ολα τελεια το μονο που με χαλαει ειναι οτι τα αυτοκινητα που εχω παρει μεχρι στιγμης ειναι "αγγλικου" στυλ, δηλαδη το τιμονι στα δεξια. Στην αρχη δεν με ενοχλουσε απλα επειδη θελω να ξεκινησω να παιζω in car camera αντι για την bumper που επαιζα με ενοχλει λιγακι, ειναι σαν να καθομαι στο συνοδηγω! Ολα τα αυτοκινητα ετσι ειναι η απλα ετυχε σε εμενα; Τα αυτοκινητα που εχω ειναι ενα honda civic type R του 97 μοντελο νομιζω, και μια aston martin DB9.

GedoGt
16-01-2011, 14:40
Καλημερα σε ολους! Για να μην ανοιγω νεο θεμα ειπα να ποσταρω εδω μιας και ειμαι κι εγω αρχαριος! Το παιχνιδι τα σπαει ασχημα και πραγματικα πριν το παρω ειχα τις αμφιβολιες μου για την ποιοτητα μιας και οι περισσοτεροι το εκραζαν. Ομως οταν ξεκινησα να παιζω ειδα οτι το παιχνιδι ειναι πραγματικα the best racing sim ever!
Στο θεμα μας, ολα καλα ολα τελεια το μονο που με χαλαει ειναι οτι τα αυτοκινητα που εχω παρει μεχρι στιγμης ειναι "αγγλικου" στυλ, δηλαδη το τιμονι στα δεξια. Στην αρχη δεν με ενοχλουσε απλα επειδη θελω να ξεκινησω να παιζω in car camera αντι για την bumper που επαιζα με ενοχλει λιγακι, ειναι σαν να καθομαι στο συνοδηγω! Ολα τα αυτοκινητα ετσι ειναι η απλα ετυχε σε εμενα; Τα αυτοκινητα που εχω ειναι ενα honda civic type R του 97 μοντελο νομιζω, και μια aston martin DB9.

Τα Ιαπωνικά και Αγγλικά αυτοκίνητα είνια δεξιοτίμονα, τα υπόλοιπα όχι, όπως στην πραγματικότητα.
Αν και έχω δει κάποιες εξαιρέσεις σε γενικές γραμμές αυτό ισχύει.

gatoulis
16-01-2011, 14:59
Τα Ιαπωνικά και Αγγλικά αυτοκίνητα είνια δεξιοτίμονα, τα υπόλοιπα όχι, όπως στην πραγματικότητα.
Αν και έχω δει κάποιες εξαιρέσεις σε γενικές γραμμές αυτό ισχύει.

Για τα αγγλικα το ηξερα απλα επειδη στην Ελλαδα τα ιαπωνικα ερχονται "φυσιολογικα" δεν ηξερα οτι στην Απω Ανατολη ειναι και αυτοι αναποδοι! Ευχαριστω για την διευκρινιση!

tsak77
24-01-2011, 07:33
Τρέχοντας την 24η Le mans (Bspec), πρόσεξα κάτι περίεργο. Ξεκίνησα τον αγώνα γύρω στις 14:00 και στην οθόνη φαινόταν μέρα. Λόγω του ότι έριξα μία ματιά το βράδυ (formula gran turismo γαρ για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο) είδα ότι έτρεχα σε πίσσα σκοτάδι (αφήστε που δεν έχει η formula φώτα μπροστά και ήταν εντελώς αφύσικο). Ήθελα να ρωτήσω αν έχει παρατηρήσει κανείς, υπάρχει συγκεκριμένος κύκλος ημέρας του αγώνα, ή επιρρεάζεται από την πραγματική ώρα (εφόσον το ρολόι του GT συνδέεται με αυτό του PS3;

odytsak
24-01-2011, 12:26
Δεν επηρεάζεται από την πραγματική ώρα.
Οτι ώρα και να ξεκινήσεις τον αγώνα θα είναι μεσημέρι
και ο χρόνος κυλάει real time σύμφωνα με το χρονόμετρο του αγώνα.

dspug7
30-01-2011, 17:19
να κανω κι εγω δυο ερωτησουλες;

.ποιος ο σκοπος των διπλωματων αφου δεν με περιοριζουν στους αγωνες;

με τα φρενα τι γινεται; ειναι χαζο που δεν μπορεις να τα αναβαθμισεις...

MajereMP44
30-01-2011, 17:46
Τα διπλώματα σου μαθαίνουν ορισμένα πραγματα σχετικά με το φρεναρισμα, πως μπαινεις στις στροφες κλπ κλπ με πισωκινητο, μπροστινοκινητο κλπ ποιά είναι η ιδανικη έξοδος από στροφή κλπ αλλά εντάξει είναι μια παράδοση κ καλα στα GT . κουραστική βέβαια για κάποιον που παίζει GT από τα πρωτα και ευτυχως που πλεον είναι προαιρετικα.
Τα φρένα δεν αναβαθμίζονται, οντως.βλακεια αυτό.
Πάντως τα διπλώματα σου μαθαίνουν πολλά πράγματα ,για τα αγωνιστικά αυτοκίνητα ειδικα, γιατί βλεπεις πως με κάποιες τεχνικές ρίχνεις το χρόνο σου πάρα πολύ.

dspug7
31-01-2011, 00:10
καταλαβα... οποτε μου ειναι αχρηστα τα διπλωματα εκτος απο το exp που δινουν. απλα στα προηγουμενα gt ηταν πιο ρεαλιστικο με τους περιορισμους που σου εβαζαν. κανενα αμαξι δωρο δινουν αν τα περασεις;

nikon
31-01-2011, 08:21
Τι εννοείς "στα προηγουμενα gt ηταν πιο ρεαλιστικο με τους περιορισμους που σου εβαζαν";;;;.....και τώρα έχουν περιορισμούς αν εννοείς τα διπλώματα.
Σου δίνουν αμάξια και μάλιστα ανάλογα πως θα το βγάλεις το δίπλωμα (χάλκινο,ασημένιο ή χρυσό).

dspug7
01-02-2011, 04:59
Τι εννοείς "στα προηγουμενα gt ηταν πιο ρεαλιστικο με τους περιορισμους που σου εβαζαν";;;;.....και τώρα έχουν περιορισμούς αν εννοείς τα διπλώματα.
Σου δίνουν αμάξια και μάλιστα ανάλογα πως θα το βγάλεις το δίπλωμα (χάλκινο,ασημένιο ή χρυσό).

εννοω οτι για να τρεξεις σε καποιους αγωνες επρεπε να εχεις και το καταλληλο διπλωμα. ισχυει και στο gt5 κατι τετοιο σε μεγαλυτερα level; lvl 10 ειμαι ακομα.

αυτο το b spec τελικα εχει την πλακα του αλλα εινα φορες που με φτανε ισε σημειο να βριζω λες και βλεπω μπαλα. ενταξει,οι οδηγοι ειναι αρχαριοι και θελουν δουλεια, αλλα ειναι τραγικο να βλεπεις την μια στιγμη να προσπαθουν να παρουν καθε στροφη με αναποδο full lock τιμονι και την αλλη να πηγαινουν με 50 χαζευοντας τις γκομενες στις κερκιδες.

nikon
01-02-2011, 08:01
Αααα κατάλαβα.......όχι δεν έχει κάτι τέτοιο αν φτάσεις το level που πρέπει ξεκλειδώνεις και τρέχεις στους ανάλογους αγώνες.

sak
02-02-2011, 15:00
??? Online Dealership ???? ?? Formula Gran Turismo ?? ??? ??????? ?????????????? ?????, ??? ?????? ???????.
????? ??????? ???? ???? ???????????? ?? ??????????;
________
Ebonygirl20 (http://www.girlcamfriend.com/cam/Ebonygirl20/)

giannislazy
02-02-2011, 15:08
Το χρώμα ελιναι τελείως υποκειμενική υπόθεση...
Εμένα μου αρέσει αυτό το καμπί χρώμα αλλά δυστυχώς την είχα πάρει πριν δύο βδομάδες με ένα πορτοκαλοκόκκινο χρώμα. αν θες ανταλλαγή είμαι μέσα...

sak
02-02-2011, 15:16
????? ????? ???????????? ????. ?????? ??? ?? ????????????????? ??? ?? ??????????. ?'????????? ??????.
________
P68 (http://www.ford-wiki.com/wiki/Ford_P68)

ababapanos
02-02-2011, 17:30
παιδια στην πρώτη κατηγορία απο τα διπλώματα στο τελευταίο , με την πίστα την ιντιαναπολις που πρέπει σε ενα γυρο να βγεις πρώτος για να πάρεις το χρυσο το εχει καταφέρει κανεις? προσπαθώ ωρες και το καλύτερο που καταφέρνω ειναι να βγω δεύτερος. εχετε να μου δώσετε καποιο τιπ? ακομα παρατηρώ οταν βλέπω το ντεμο που δείχνει τι πρεπει να κανεις για να το περάσεις, βλέπω οτι τα αντίπαλα αυτοκίνητα συμπεριφεροντε διαφορετικά απο οτι οταν τρέχω εγω

sak
03-02-2011, 09:52
????? ????? ???????:
??? B-Spec ?? ???????? ?????? ?? 20+ ?????? ??????? ? ?????????? ??? Pit stop. ?????? ?? ???????? ??????, ??? ???? ???????, ? ?????? ???????? ??????? ??? Physical ??? Mental Strength. ?? ?? Pit stop ? ?? ???? ?????, ??????? ?? ''???????'';
________
Wendie 99 (http://www.lovelywendie99.com/)

klark71
03-02-2011, 22:22
Γεια σας παιδιά. Είμαι level 17, παίζω με τιμόνι και έχω την εντύπωση ότι όσο προχωράω, τόσο πιο δύσκολη-ρεαλιστική γίνεται η οδήγηση. Ισχύει ή μου φαίνεται; Επίσης, με τις βοήθειες τι γίνεται; Τα έχω όλα απενεργοποιημένα, εκτός από ABS (1) και την πρόσφυση (5), όπως δηλαδή τα είχε από μόνο του. Τα αυτοκίνητα όμως εμφανίζονται ασταθή.

Akolov
04-02-2011, 01:45
Καλησπέρα.
Έχει καποιος τι καλοσύνη να μου πει με ποιον/ους τρόπους μπορώ να οδηγήσω με την f1 ?

Το gt5p με την f1 το έλιωσα στα time trials.
τώρα πήρα το gt5 και είδα στο νετ ότι δεν μπορώ να βρω με ένα save point το αμάξι και να ξεκινήσω να τρέχω.

Πρέπει αναγκαστικά να παίξω πόσες ώρες δηλαδή και με τι δυσκολία το "story" του για να καταφέρω να οδηγήσω formula ?

DJTaurus
05-02-2011, 23:21
Οι 24ις ώρες les man βγαίνουν μόνο μονοκοπανια στο A spec?...δεν έχει κάποιο ενδιάμεσο save κατά την διάρκεια του αγώνα?....όχι για κανένα άλλο λογο αλλά μην βγάλει κ κίτρινο μάτι η κονσόλα με τόσες ώρες λειτουργίας...ήθελα να ξερά τι trophie ξεκλειδώνει.

Sent from my Nexus S

wonderboy
06-02-2011, 11:26
μήπως ξέρει κάποιος:
Στο B-Spec σε κάποιους αγώνες με 20+ γύρους υπάρχει η δυνατότητα για Pit stop. Επίσης σε τέτοιους αγώνες, στα μισά περίπου, ο οδηγός αδειάζει τελείως από Physical και Mental Strength. Με το Pit stop ή με άλλο τρόπο, γίνεται να ''τονωθεί'';


pit stop μπορεις να κανεις αλλα δεν το συνιστω ...ακομα και χωρις δυναμεις αν τον "προσεχεις" μπορει να τρεξει καλα ...pit stop στο Β-spec μονο για ελαστικα καυσιμο και μονο αν αυτα ειναι απαραιτητα ...Σε μεγαλυτερης διαρκειας αγωνες το game σου δινει απο μονο του την επιλογη να εχεις 2 η και παραπανω οδηγους ωστε να εχουν δυναμεις ...ελπιζω να σε καλυψα




Γεια σας παιδιά. Είμαι level 17, παίζω με τιμόνι και έχω την εντύπωση ότι όσο προχωράω, τόσο πιο δύσκολη-ρεαλιστική γίνεται η οδήγηση. Ισχύει ή μου φαίνεται; Επίσης, με τις βοήθειες τι γίνεται; Τα έχω όλα απενεργοποιημένα, εκτός από ABS (1) και την πρόσφυση (5), όπως δηλαδή τα είχε από μόνο του. Τα αυτοκίνητα όμως εμφανίζονται ασταθή.


Το οσο προχωρας γινετε ποιο δυσκολο ισως και να οφειλετε οτι μεγαλωνοντας το lvl σου εχεις τριβη με αυτοκινητα πρισσοτερων ιππων αρα ποιο γρηγορων και ειναι επομενο να χρειζονται σε καποιες περιπτωσεις περισσοτερη προσπαθεια να "μεινουν" στον δρομο ...Για τα βοηθηματα βαλε την επαναφορα δυναμικης ολισθησης στο ON και θα δεις διαφορα ...Για εμενα χαμηλωσε και την προσφυση σιγα σιγα ωστε καποια στιγμη να την φτασεις στο ανενεργο....much more fun...




Οι 24ις ώρες les man βγαίνουν μόνο μονοκοπανια στο A spec?...δεν έχει κάποιο ενδιάμεσο save κατά την διάρκεια του αγώνα?....όχι για κανένα άλλο λογο αλλά μην βγάλει κ κίτρινο μάτι η κονσόλα με τόσες ώρες λειτουργίας...ήθελα να ξερά τι trophie ξεκλειδώνει.

Sent from my Nexus S



Δυστηχως φιλε μου save δεν ...τους εκανε πολυ κοπο στην PD να το βαλουν...καλυτερα βασικα γιατι μπορει να περιμεναμε κανα 2 χρονακια ακομα να βγει το παιχνιδι LOL...εγω το εχω αφησει (slim) μια εβδομαδα ανοιχτο και ολα καλα ...

DJTaurus
06-02-2011, 21:42
Ειμαι 19 level....σε ποιο επιπεδο θα δω να ξεκολλαει κανα κομματι στο damage περα απο παραμορφωμενoυς προφυλακτηρες?

odytsak
06-02-2011, 22:49
Εχω την εντύπωση πως μόνο στα premium wrc φεύγουν πόρτες και προφυλακτήρες.

DJTaurus
08-02-2011, 03:12
Με τι αυτοκίνητο βγάλατε το historic racing cup lv 16?

Sent from my blazing fast Nexus S

van-dez
12-02-2011, 00:07
παιδιά έχω ένα πρόβλημα προσπαθώ να συνδεθώ on line με ένα φιλαράκι
και ενώ συνδέετε την πρώτη φορά ... Μέτα όταν πάμε να μπούμε στην αίθουσα και οι 2 μας γράφει: η είσοδος απαγορεύτηκε λόγω ασυμβατότητας του δικτύου με τον ιδιοκτήτη της αίθουσας [774] μας έχει σπάσει τα νευρά όποιος ξέρει να βοηθήσει δεν παλεύετε
α και με σύνδεση γρήγορη και οι δυο μας.... :(((((((((((((

GIORGOS_VSF
16-02-2011, 18:29
πως γινεται να βααλω δικη μ playlist να παιζει στο gt5 ρε παιδια??
Παω στν επιλογη που εχει εκει στο μενου, επιλεγω την playlist μου αλλα τπτ.
Ξερει κανεις πως γινεται?

tsak77
19-02-2011, 12:37
Μία λεπτομέρεια που έχω παρατηρήσει κυρίως στις πίστες που φτιάχνω μόνος μου, είναι ότι η μπλε γραμμή καθοδήγησης δεν παίρνει υπόψη της το πλάτος του δρόμου σε μία ενδεχόμενη στροφή, αλλά μόνο την κλίση της, σε σημείο που κάποιος ο οποίος δεν την ξέρει, να φρενάρει υπερβολικά στην είσοδο χάνοντας χρόνο, ενώ ακολουθεί αεροδρόμιο αμέσως μετά. Το έχει παρατηρήσει και κανείς άλλος αυτό; Υποθέτω ότι όπως υπάρχει και στο περιοδικό Apex (για τους κατόχους της συλλεκτικής έκδοσης) υπολογίζεται η/οι γωνία/ες που περιέχει η στροφή και αναλόγως υπολογίζεται και η γραμμή καθοδήγησης.

giannislazy
11-03-2011, 18:38
Ρε παίδες Μόλις έφτασα στο bspec level25 και ξεκλειδωσαν επιτέλους οι αντοχής. Στον πρώτο αγώνα μου ζητά Μέχρι 4 οδηγούς. Εάν βάλω μόνο 1 υπάρχει διάφορα; Θέλω όλοι οι πόντοι να πηγαίνουν σε αυτόν...

odytsak
11-03-2011, 19:49
Γιάννη βάλε μόνο τον έναν, δεν υπάρχει πρόβλημα,
ακόμη και τον 24ωρο βγάζει σερί
χωρίς φαί, νερό, ύπνο, τουαλέτες κλπ κλπ:a045:

giannislazy
11-03-2011, 19:55
Γιάννη βάλε μόνο τον έναν, δεν υπάρχει πρόβλημα,
ακόμη και τον 24ωρο βγάζει σερί
χωρίς φαί, νερό, ύπνο, τουαλέτες κλπ κλπ:a045:

Οκ αλλα τότε θα πρέπει να του δίνω και βαρέα ανθιυγιεινα ένσημα;

wonderboy
31-03-2011, 22:54
μιας και αναφερομαστε σε αποριες αρχαριου (ακομα και για το ps3) θα ηθελα να κανω μια ερωτηση εστω και αν ειναι κουτη...

εχοντας ταινιες σε εναν εξωτερικο σκληρο (κατεβασμενες απο ΝΕΤ σε διαφορα φορματ) , υπαρχει η δυνατοτητα να συνδεθουμε με usb στο ps3 και να δουμε τις ταινιες ;χρειαζονται μετατροπη η εγκατασταση καποιου player στην κονσολα ....


Ευχαριστω εκ των προτερων ...

wonderboy
03-04-2011, 23:02
κανεις;

odytsak
04-04-2011, 11:46
Καμμία ερώτηση φίλε μου δεν είναι κουτή, απλά η συγκεκριμένη είναι offtopic.
Tο thread και γενικά όλη η υποενότητα είναι καθαρά για GT5.

Ρίξε μια ματιά εδώ
http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=3435
το πιο πιθανόν είναι να βρεις έτοιμες τις απαντήσεις χωρίς να ρωτήσεις καν.

fotaras
27-08-2011, 23:45
Μερικες ερωτησουλες-αποριες για το παιχνιδι και οποιος εχει την καλοσυνη ας με βοηθησει...

Καταρχας να αναφερω οτι στο A SPEC ειμαι 30 level και στο B SPEC 12 level.
Στο Α SPEC εχω βγαλει ολους τους αγωνες εκτος απο τους αγωνες αντοχης και το πρωταθλημα της φορμουλα 1.Εχω παιξει ενα σκασμο αγωνες σε ολες τις διοργανωσεις ΑΛΛΑ εναν αγωνα με βροχη/αλλαγη καιρικων συνθηκων/αλλαγη ωρας/κτλ δεν εχει για να παιξω.Νομιζα οτι ετσι ειναι το παιχνιδι αλλα πριν που επαιζα το πρωταθλημα των dream car στους extreme αγωνες παρατηρησα οτι σε 2 πιστες του πρωταθληματος ειχε το εικονιδιο του βροχερου καιρου.Στους αγωνες αυτους ομως μονο ηλιο ειχε και τιποτα αλλο.
Δεν εχει καθολου τετοιους αγωνες η απλα ειναι πολυ σπανιοι?Και γιατι στους ελαχιστους αγωνες που εχει το εικονιδιο της βροχης δεν εχει βροχη αλλα ηλιο?

Παμε στο B SPEC που η απορια μου ειναι,πως διαολο δουλευει αυτο το συστημα!Εχει κατι εικονιδια κατω και στο κεντρο της οθονης που δεχνουν τις αναλογες εντολες που δινεις στον οδηγο(μειωση/διατηρηση/αυξηση ρυθμου/προσπεραση)και πιο δεξια εχει δυο μπαρες που δειχνουν την σωματικη κ πνευματικη δυναμη του οδηγου.
Αναλογα λοιπον με τις εντολες που δινεις στον οδηγο αλλαζει και η μπαρα που εχει για το ποσο ψυχρος/θερμος ειναι ο οδηγος.Αυτο τι ρολο παιζει κατα τη διαρκεια του αγωνα?Τι ειναι καλυτερα να ειναι ο οδηγος,ψυχρος,θερμος η καπου στη μεση?

Επισης γιατι σου δινει το δικαιωμα το παιχνιδι να εχεις μεχρι και εξι οδηγους?Εφτιαξα εναν στην αρχη,τον εφτασα level 12,εφτιαξα και δευτερο,αλλα δεν καταλαβαινω το νοημα του να εχεις μεχρι και εξι οδηγους,απο τη στιγμη που ο πρωτος που φτιαχνεις κερδιζει εμπειρια απο τους αγωνες και βελτιωνεται γιατι να εχεις και δευτερο και τριτο?

MajereMP44
28-08-2011, 00:03
Θα προσπαθησω να σου απαντησω.
Για τους αγωνες με αλλαγη καιρικων συνθηκων και ωρας θα δεις αυτο που "ψαχνεις" στους αγωνες αντοχης.Για να αλλαξει ο καιρος και η ωρα κλπ χρειαζονται αρκετοι γυροι επομενως τοχουν κανει ετσι.Επισης αν εχεις παιξει στις ειδικες διοργανωσεις στο event με τη Mercendes και το αλλο με τα wrc εκει θα δεις και βροχη κλπ.Ειναι οπως ειπες και εσυ σπανιο φαινομενο.Δυστυχως γιατι αλλαζει εντελως το σκηνικό.Α επισης στους αγωνες με τις φορμουλες εχει βροχη!
Για το άλλο που ρωτας στο B-spec: o θερμοαιμος οδηγος ειναι πιο γρηγορος, κανει προσπερασεις κλπ αλλα κανει πολλα λαθη, βγαινει εκτος δρομου, κουραζεται γρηγορα.Τα ακριβως αντιθετα κανει ο ψυχρος.Παντως επειδη το συγκεκριμενο mode ειναι κακοφτιαγμενο μην τρελενεσαι, φτιαξτους οπως ναναι.Εμενα ο ενας ειναι θερμος ο αλλο ψυχρος και σε καποια φαση τους εκανα και εντελως random .Ο πρωτος που ειχα φτιαξει ηταν καπου στη μεση προς το "θερμος".To οτι θες πολλους οδηγους συμβαινει γιατι απο ενα σημειο και μετα που θα αρχισουν τα events αντοχης στο B-spec θα κουραζεται ο ενας οδηγος και αναγκαστικα θα θες και δευτερο και τριτο.Και μοιραζονται την εμπειρια(δεν θυμαμαι αν ειναι ακριβως στη μεση οι ποντοι).Ελπιζω να βοηθησα.

fotaras
28-08-2011, 02:18
Βοηθησες και με το παραπανω φιλε μου και σε ευχαριστω.
Οντως μεγαλη χαζομαρα αυτο με την αλλαγη του καιρου.Ολοκληρο A SPEC με τοσους πολλους αγωνες και στην ουσια εχει μονο μια διοργανωση/πρωταθλημα στην οποια "παιζει" αλλαγη του καιρου και της ωρας,οπως ειπες στην φορμουλα 1.
Για τις αποριες μου με το B SPEC μου τις ελυσες και με το παραπανω.
Να'σαι καλα σε ευχαριστω.

Δεν με αφηνει για +rep,θα στο χρωσταω...

MajereMP44
28-08-2011, 09:40
Ναι ρε γαμωτο ειναι σπανιοι οι αγωνες αυτοι!Αυτο που εκανα εγω ειναι στην αρχη να παιζω online αγωνες με αλλαγη συνθηκων κλπ για να φυγει η περιεργεια και να εχει και ενδιαφέρον.


Το θεμα ειναι οτι εχω καιρο να παιξω και δεν ξερω ποσο ακριβη ειναι αυτα που λεω και αν τα θυμαμαι καλα.εσυ νανασαι καλα να βρεις και ακρη στο παιχνιδακι διοτι μας τα εμπλεξε λιγο ο ιαπωνας και οταν εισαι στην αρχη του παιχνιδιου μπλέκεσαι και εσυ ευκολα, με τοσες επιλογες....

widebit
28-08-2011, 13:23
Μια απορια παιδια, γιατι ειμαι ασχετος απο αυτοκινητα και δεν ξερω τι κανω λαθος.

Οταν κερδιζω ενα αυτοκινητο ή αγοραζω ενα, πρεπει να το κανω upgrade αλλιως σερνεται και τερματιζω τελευταιος.
Παω λοιπον στο shop αγοραζω τα parts (το maxαρω) και μετα μια χαρα.
Σε καποια αμαξια ομως οταν αρχιζω τον αγωνα, μου πανε λες και κολλαει η ταχυτητα και δεν μπορω να πιασω max speed. Ειναι π.χ. δηλαδη με 5η μεσα και αντι να φτασω full speed σαν να κολλαει, ριχνει τις στροφες και παλι το ιδιο και το ιδιο.
Ειναι λες και εχει και 6η ταχυτητα και δεν μπαινει ποτε.

Πως το φτιαχνω αυτο ρε παιδια? Μου εχει σπασει τα νευρα.

Ελπιζω να εγινα κατανοητος μιας και οπως ειπα ειμαι ασχετος με αμαξια.

MajereMP44
28-08-2011, 13:29
Πιανει κόφτη ταμαξι.Πρεπει να πας στις ρυθμισεις αυτοκινητου, στο κιβωτιο ταχυτητων και άλλαξε το top speed.Επισης μπορεις να αλλαξεις μια μια τις στροφες για καθε σχεση ξεχωριστά.Οτι σε βολευει καθε φορα αναλόγως την πιστα.Το βασικο ειναι να μην μπαινει κοφτης νωρις.

widebit
28-08-2011, 17:59
Ευχαριστω Majere. Θα το δοκιμασω και θα ενημερωσω.

widebit
28-08-2011, 19:21
Ολα τελεια Majere. +1 απο εμενα :)
Επρεπε να αγορασω το customizable transmission kit

MajereMP44
28-08-2011, 20:24
Ναι αμπραβο ξεχασα να στο πω αυτο νομιζα οτι το ειχες βαλει στα αμαξια.Αυτα που ειναι ετοιμα αγωνιστικα κατι Nismo κλπ τοχουν ετοιμο!

ReDWeeD-1-
03-09-2011, 08:03
Ναι ρε γαμωτο ειναι σπανιοι οι αγωνες αυτοι!Αυτο που εκανα εγω ειναι στην αρχη να παιζω online αγωνες με αλλαγη συνθηκων κλπ για να φυγει η περιεργεια και να εχει και ενδιαφέρον.


Το θεμα ειναι οτι εχω καιρο να παιξω και δεν ξερω ποσο ακριβη ειναι αυτα που λεω και αν τα θυμαμαι καλα.εσυ νανασαι καλα να βρεις και ακρη στο παιχνιδακι διοτι μας τα εμπλεξε λιγο ο ιαπωνας και οταν εισαι στην αρχη του παιχνιδιου μπλέκεσαι και εσυ ευκολα, με τοσες επιλογες....

Egw pantos pou epeza sixna tin katigoria "dream cars" mou etixe arketes fores na einai broxines.. :a057: apo oti exw katalabi einai analoga den einai panta standar oti tha exei broxh h pista

fotaras
03-09-2011, 17:14
3 Ερωτησουλες παιδια.

1 - Οταν παιζω στο B SPEC στους αγωνες extreme,εχει και επιλογη να μπαινω στα pit.Παταω το εικονιδιο "Στρατηγικη Pit" και εχει καποιες επιλογες.


Επιπεδο αντοχης που μπορεις να το ορισεις απο "απενεργοποιημενο" μεχρι και 90 %.
Αλλαγη ελαστικων μπροστα και πισω



Αλλαγη οδηγου αν παιζεις με δυο οδηγους.



Επιλογη για τα λιτρα της μπενζινας που θα βαλεις!


Το "επιπεδο αντοχης" τι ακριβως ειναι?

2 - Σε αρκετους αγωνες,αφου μπω στα pit και κανω τις αλλαγες που κανω,απο τον επομενο γυρο καθε φορα που παιρναει ο οδηγος μου εξω απο τα pit επιλεγει απο μονο του να μπει στα pit στον αμεσως επομενο γυρο.Και καθε φορα αναγκαζομαι να την ακυρωνω αυτη την επιλογη.Τι κανω λαθος και θελει να μπαινει μονος του αυτος?Μηπως επειδη δεν γεμιζω ολοκληρο το ντεποζιτο με μπενζινα αλλα βαζω λιγα λιτρα για να μην κανει πολυ ωρα στα pit?

3 - Στα ιστορικα στο B SPEC πως διαολο βγαινεις πρωτος?Εχω το Toyota 7.το κερδισα σε εναν αγωνα.αλλα παντα με το ζορι βγαινει δευτερος.Ολες τις αναβαθμισεις που παιρνει εννοεειται οτι τις εχω κανει.Μηπως θελει καποιο αλλο αμαξι?Πρωτος βγαινει παντα ενας που εχει το chaparrel 2J ή 2D race car.

ReDWeeD-1-
03-09-2011, 20:23
Lipon file fotara, to "epipedo antoxis" einai pote o kathe odigos na mpenei sta pit analoga me tin kourasi tou apo 0-90%.

2:Auto to pathena kai egw stin arxi.. kai eutege to oti i diorganosi mou elege stous kanonismous tis oti thelei Agonistika Sklira lastixa kai mou edine tin dinatotita na balo kai Agonistika Metria, etsi na min bazis ta metria elastika.. :)

3:egw me to toyota 7 to perasa alla meta apo polu kopo.... dokimase na min ton exeis stin tsita sinexia kai na pezis me prosperasis.

fotaras
04-09-2011, 06:49
Φιλε μου σε ευχαριστω για την απαντηση αλλα εχω μια ενσταση..
Ετσι οπως μου τα γραφεις συμπεραινω οτι το θεμα με την αυτοματη επιλογη των pit eιναι αυτο :to "epipedo antoxis" einai pote o kathe odigos na mpenei sta pit analoga me tin kourasi tou apo 0-90%.


Το λεω γιατι τους λιγους αγωνες στους οποιους μου συνεβη αυτο,παντα μου συνεβαινε αφου εκανα την πρωτη σταση στα pit.Αλλαζα τον πρωτο οδηγο και επειδη δεν ηξερα τι ηταν αυτο με το επιπεδο αντοχης το ρυθμιζα να ειναι στο 90 %.Αλλα την ρυθμιση την εκανα λιγο πριν μπει στα pit,δηλαδη καπου στα μισα του αγωνα ας πουμε.Ε απο εκει και επειτα αφου αναλαμβανε ο δευτερος οδηγος (ο οποιος εχει χαμηλο level σε σχεση με τον πρωτο και κουραζεται και πιο ευκολα) μετα μου εβγαζε την αυτοματη επιλογη να μπαινει μονος του στα pit.

Εχω την εντυπωση οτι αυτο φταιει γιατι αν εφταιγε αυτο που γραφεις για τα λαστιχα,λογικα σκεπτομενος,θα εμπαινε αυτοματα στα pit απο τον πρωτο κιολας γυρο,πραγμα που σε εμενα τουλαχιστον δεν μου συμβαινει.Η αυτοματη επιλογη για να μπει στα pit ειναι αφου κανω την πρωτη σταση και αφου ρυθμισω το επιπεδο αντοχης στο 90 %.

Θα το δοκιμασω καποια στιγμη για να δω τι ακριβως παιζει και θα ξαναpostαρω...

ReDWeeD-1-
04-09-2011, 12:16
to epiases sosta ta les, alla otan to epipedo to rithmizis sto 90% simeni oti tha pesi ligo i energia tou odigou kai autos tha mpi sta pit na allaksi me alon odigo, eno otan to balis sto 10% tha kourasti polu gia na mpei ksana sta pit tha exei pesi i energia tou konta sto telos tis. :a055:

:c030:Ante gia mas :respect7:

fiestakiasmk1
17-11-2011, 20:54
καλησπερα στην παρεα του gt5

πριν λιγες μερες αγορασα το ps3 και το συνδεσα με τιμονιερα momo racing. Η απορια μου εχει να κανει με τις ρυθμισεις τις τιμονιερας μιας και το μονο που μπορεις να χρισιμοποιησεις ειναι μονο το τιμονι και το γκαζι φρενο. 1 κουμπι πιανει μονο για pause και ενα για υαλοκαθαριστηρες. προσπαθησα να ρυθμισω όλα τα υπολοιπα κουμπια [shifter kai padles] αλλα δεν τα καταφερα.
Ειδα ότι εχει μερικες τιμονιερες σαν προεπιλογη αλλα δεν ταιριαζει καμια με την δικη μου. Ξερει κανεις πως γινεται να ρυθμισεις τα κουμπια της momo racing?

η τιμονιερα ειναι αυτη
http://i2.listal.com/image/445336/600full-logitech-momo-racing-force-feedback-wheel-for-pc-cover.jpg

ευχαριστω! Λουκας

stavroulis
21-11-2011, 16:20
Καλησπερα στο φορουμ.
Μια ερωτηση εχω.
προσφατα μου φερανε PS3 με 3,55 CFW και το GT5 μεσα.
το εβαλα να το παιξω και μου ζηταει 2,01 update το κανω και παρατηρω οτι
εχει 1/11 απο τα συνολικα updates.
επειδη βαρεθηκα να περιμενω πατησα ακυρο καπου στο 5/11 και εβαλα το game.
αργοτερα που το αφησα να κανει και τα αλλα δεν ξεκιναει το παιχνιδι και ζηταει update η κονσολα.
τι πρεπει να κανω και ποια update να αφησω να γινουν οστε να ειναι καλο το παιχνιδι,
σορρυ αν ειμαι σε λαθος θρεντ.
ευχαριστω,

Nek_Food
21-11-2011, 16:38
Πολύ πιθανό για να παίξει στο τελευταίο update να ζητάει το παιχνίδι να έχει και το τελευταίο firmware η κονσόλα. Αν δεν έχεις σκοπό να κάνεις update στο firmware της κονσόλας σου και δεν σε ενδιαφέρει το online παιχνίδι, τότε και καθόλου που λέει ο λόγος να μην κάνεις μάλλον είσαι καλυμμένος.
ΑΛΛΑ
θα έλεγα να κάνεις τα πρώτα για να ξεκλειδώσει το savefile σου ώστε να μπορείς να το κάνεις backup αλλά και για να ξεπεράσεις το πρόβλημα που είχε προκληθεί με τα saves μας στα πρώτα αυτά updates. Οπότε θα πρότεινα να κατεβάσεις οπωσδήποτε μέχρι το v1.7 νομίζω βάση ημερομηνίας κυκλοφορίας, άντε κάνα δυο ver μετά για σιγουριά (το έκτο update πρέπει να είναι). Μπορείς να τα βάζεις ένα προς ένα για να ελέγχεις την έκδοση στην games > data επιλογή της κονσόλας σου. Ή αλλιώς μέσα στο παιχνίδι:
[To Check Your Current Version]
To check the version of your software, press the "Manual" button at the bottom of the main menu screen. The version number will be located on the upper left of the index page in this manual.

MPEKAS
26-11-2011, 12:33
καλημερα σε ολουσ, εχω ενα προβλημα με το gt5 μετα το τελευτεο update που εκανα παρατηρω οτι για 1 με 2 λεπτα στο παιχνιδι μαυριζει η οθονη και μετα βγαζει περιεργα χρωματα στην συνεχεια ομως λειτουργει κανονικα και αυτο το ps3 το κανει μονο σε αυτο το παιχνιδι (gt5) ειναι προβλημα τελικα του παιχνιδιου η αρχιζει να τα παιζει το ps3 μου

freakygeo
09-12-2011, 08:31
καλημερα παιδια να ρωτησω και εγω κατι αν παρω το save μου back up και παω σε αλλο ps3 και φτιαξω εναν χρηστη με τα στοιχεια συνδεσης στο psn τα δικα μου(δηλαδη να μπαινει στο psn με το id μου)θα μπορω να παιξω με το δικο μου save ?και τι γινεται στην περιπτωση που στο δικο μου ps3 αλλαξω σκληρο αφου βεβαιως εχω παρει back up πρωτα?

vagelis e11 turbo
10-12-2011, 12:26
το πρώτο κομμάτι το έχω κάνει.πήρα το save μου και πήγα swiss στο ps3 του αδελφού μου.έκανα λογαριασμό με τα δικά μου στοιχεια στην αθηνα έβαλα το save και όλα ok.

τώρα το δεύτερο θα σε γελάσω.
τo πρώτο γίνετε.

FunkyCobra
14-12-2011, 11:34
auto to spec B den mporw na to katalavw...o vasikos m odhgos einai prws to kokkino(oxi cold to allo)alla kanei olh thn wra la8h.sto megalutero meros tou agwna einai sta full kokkina :S

MajereMP44
14-12-2011, 12:03
Φιλε funky αν δεν κανω τραγικο λαθος ο "κοκκινος" οδηγος ειναι αυτος που κανει πολλα λαθη αλλα κανει και προσπερασματα.Παντως αν θες τη γνωμη μου αδικα παιδευεσαι με το Β-spec.Εχει πολλα λαθη, κανει οτι του καπνισει κλπ και νομζιω οτι αξιζει να ασχοληθεις για να παρεις καποια αυτοκινητα που θα σου ειναι χρησιμα στο Α-spec και μεχρι εκει.Μην το παιρνεις δλδ πολυ στα σοβαρά αυτο το mode, θα το πεταξεις απο το παραθυρο.

nikon
14-12-2011, 13:43
auto to spec B den mporw na to katalavw...o vasikos m odhgos einai prws to kokkino(oxi cold to allo)alla kanei olh thn wra la8h.sto megalutero meros tou agwna einai sta full kokkina :STην μπάρα αυτή πρέπει να την κρατάς με τις εντολές κάπου στη μέση ούτε στα κόκκινα ούτε στα πράσινα γιατί και στις 2 περιπτώσεις κάνει λάθη.

FunkyCobra
14-12-2011, 14:13
nai ok,to 8ema einai pws thn kratas sthn mesh...me sumferei na tou pw na katevasei taxuthta gia na paei h mpara prws ta mple?
einai kalh fash to spec B gt kaneis tis douleies s esy k auto s mazevei ama3ia kai lefta ^^
alla nai to parathrhsa ki egw oti kanei oti 8elei...
781 aloga to ama3i m kai to megalutero ston agwna meta apo mena einai 503...kai den mporei o paparas na vgei 1os.e ti na tou peis twra.gia thn mana tou?

nikon
14-12-2011, 14:23
Στην ουσία δεν κατεβάζει ταχύτητα όταν κατεβάζεις την μπάρα αλλά πάει πιο νορμάλ και δεν κάνει τόσα λάθη....όντως είναι καλή φάση το b-spec ειδικά αν έχεις και τηλεόραση με pip.:cool:

FunkyCobra
14-12-2011, 14:43
nai re,metraei!twra xanw apo kati lamborghini 420 alogwn max...kana tip?
otan tou les meiwsh ru8mou den katevazei taxuthta?

nikon
14-12-2011, 17:00
Kατεβάζει αλλά γιατί πάει πιο νορμάλ και οδηγεί πιο σωστά το παν δεν είναι τα άλογα και η ταχύτητα πιο πολύ μετράει η σωστή οδήγηση και τα λιγότερα λάθη εκτός βέβαια αν υπάρχει τεράστια διαφορά με τα άλλα αμάξια όπως εγώ τώρα που τρέχω στον 24h με το red bull και ούτε που ασχολούμαι για την ακρίβεια το βάζω όταν πάω για ύπνο.:P

FunkyCobra
15-12-2011, 08:00
egw tous rixnw gurw sta 200 aloga.alla nai fenetai oti ta aloga den einai to pan...ama einai anaphros o odhgos k se ka8e strofh fernei tetakia ti na ta kaneis ta aloga.m fenetai prepei na tou agorasw kanan puravlo gt alliws den kerdizei (me ti lefta omws)
to pagani zonda p s dinei otan nikhseis to gt world championship prepei na nai kalo e?

FunkyCobra
15-12-2011, 22:18
exw mazepsei 1.500.000 cr peripou.exete na m proteinete kana ama3i na agorasw?gia to B spec to 8elw poio poly,egw volevomai k me thn MacLaren prws to parwn.

lebron15
15-12-2011, 23:26
Παιδια αν τσιμπησω το παιχνιδι μεταχειρισμενο τωρα θα ειμαι οκ με τον online ή θα θελει να αγορασω κωδικο οπως γινεται με το FIFA;

nikon
16-12-2011, 07:46
exw mazepsei 1.500.000 cr peripou.exete na m proteinete kana ama3i na agorasw?gia to B spec to 8elw poio poly,egw volevomai k me thn MacLaren prws to parwn.To Mazda Furai Concept’08 το έχεις τουμπανάσει;;;....εγώ είχα πάρει πολλούς αγώνες μ'αυτό και στο Α και στο Β-spec.


Παιδια αν τσιμπησω το παιχνιδι μεταχειρισμενο τωρα θα ειμαι οκ με τον online ή θα θελει να αγορασω κωδικο οπως γινεται με το FIFA;Όχι δεν θέλει κωδικό.

FunkyCobra
16-12-2011, 09:24
to mazda furai den 3erw kan an to exw.pantws an to exw den to exw toumpaniasei.
toumpaniasmena exw mono to dodge challenger k mia maclaren.

nikon
16-12-2011, 10:05
B-Spec Amateur

NR-A Roadster Cup: Mazda Furai Concept’08 (S)

Αν έχεις βγάλει αυτόν τον αγώνα (που μάλλον τον έχεις βγάλει) το έχεις.....τουμπάνιασε το γιατί είναι πολύ καλό.

FunkyCobra
16-12-2011, 11:11
h alh8eia einai pws den to xw perasei gt einai mpriki ena roadster p m xei dwsei k lupamai na xalasw lefta panw tou loool

nikon
16-12-2011, 11:14
Όσα και να χαλάσεις το Mazda θα σου δώσει πολλά περισσότερα και λεφτά και αμάξια.....τουμπανιασμένο μόνο από καλά super cars χάνει.

FunkyCobra
17-12-2011, 13:12
thn gran turismo formula mporeis na thn xrhsimopoihseis opou 8es h mono se agwnes gia formula?

nikon
17-12-2011, 13:22
Mόνο σε f1 αγώνες.....την λύση σου την είπα πιο πάνω αλλά δεν μ'ακούς και ακόμα ψάχνεις.....ok.

FunkyCobra
17-12-2011, 13:37
to mazda p m les einai kalutero apo thn maclaren mp4-12C '10 ?

nikon
17-12-2011, 13:42
Δες για να καταλάβεις τι εστί furai.

gt5 mazda furai like the wind - YouTube

FunkyCobra
17-12-2011, 14:02
kalo ama3i alla den vlepw ti to kalutero exei apo thn maclaren alla an les oti o anaphros o odhgos m 8a kanei douleia me auto tote ok.
h gt formula a3izei gia 5.000.000 h exei kaluteres?

konstantinos
17-12-2011, 14:31
Αν μπορεις παρε μια formula κ δεν θα ψαχνεις πιο ειναι πιο γρηγορο.Τους εχεις ολους για πλακα.Εκτος κ αν θες για ανταγωνισμο να ειναι στην ιδια κατηγορια τοτε αλλαζουν τα πραγματα.

FunkyCobra
17-12-2011, 15:11
phra telika thn gt formula 5.000.000.diavasa oti einai poly kalh kai a3izei ta lefta ths.3ekleidwsa k tous agwnes antoxhs k ton exw ekei na trexei.8elei POLY wra omws gia na teleiwsei...elpizw na m dwsei kala lefta :O


edit: 1 wra kai 40 lepta gia 98.200cr ELEOS.ti na pw...

konstantinos
17-12-2011, 18:52
To b spec δεν δινει καλο χρημα μονο στο Α spec δινει καλα λεφτα στα endurance κ γρηγορο χρημα παιξε στα season events πολυ χρημα κ με πολυ ευκολια.ενα drift μαζεψε τους ποντους που ζηταει κ 1.000.000 δικο σου ετσι απλα αλλα προσεχε υπαρχει περιορισμος μαξιμουμ μονο 20,000,000 μπορεις να εχεις δυστυχως.

nikon
18-12-2011, 10:20
kalo ama3i alla den vlepw ti to kalutero exei apo thn maclaren alla an les oti o anaphros o odhgos m 8a kanei douleia me auto tote ok.
h gt formula a3izei gia 5.000.000 h exei kaluteres?Kαλά παίξε και κέρδισε τον Like the wind με την Maclaren.:whistle:

FunkyCobra
18-12-2011, 13:04
vasika to kerdisa sto b spec me thn formula opote afou kerdise autos den 8a mporw egw?
poly kalh h formula telika.paizei toulaxiston sta misa events kai einai sigourh nikh O.O

nikon
18-12-2011, 13:56
Με την φόρμουλα μπορείς (5 μύρια έδωσες δεν θα μπορείς) αλλά εγώ για την Mclaren έλεγα.

FunkyCobra
20-12-2011, 17:47
To b spec δεν δινει καλο χρημα μονο στο Α spec δινει καλα λεφτα στα endurance κ γρηγορο χρημα παιξε στα season events πολυ χρημα κ με πολυ ευκολια.ενα drift μαζεψε τους ποντους που ζηταει κ 1.000.000 δικο σου ετσι απλα αλλα προσεχε υπαρχει περιορισμος μαξιμουμ μονο 20,000,000 μπορεις να εχεις δυστυχως.


gia na parw to 1.000.000 prepei na parw to xruso?
dokimasa to drift event k den mporw oute to xalkino na parw.vevaia an katsw k liwsw kapoia stigmh 8a to vgalw to xalkino alla mexri ekei.
eida tis va8mologies k sxedon oloi xrhsimopoioun to Cerbera Speed 12 '00

konstantinos
20-12-2011, 22:42
Ναι πρεπει να παρεις το χρυσο αλλα ειναι ευκολο απλα πρεπει να μαθεις τα αμαξια εγω τα εχω βγαλει απο RX 7 μεχρι κ Ferrari αρκει να εχει πισω κινηση κ δεν χρειαζετε να εχει τους τρελους ιππους.Επισεις βγαινει πιο ευκολα οταν παιζεις με ταχυτητες.

FunkyCobra
21-12-2011, 21:40
me ena challenger to palepsa alla @@
8a prepei na katsw na odhghsw posa ama3ia mpas kai vrw kanena na kanw thn douleia mou...ektos an vrw auto to Cerbera Speed!

kamia protash gia to nascar championshit B spec?
prepei na kanw kamia ru8mish sto ama3i logika alla den exw idea @#$%

giannislazy
22-12-2011, 15:08
me ena challenger to palepsa alla @@
8a prepei na katsw na odhghsw posa ama3ia mpas kai vrw kanena na kanw thn douleia mou...ektos an vrw auto to Cerbera Speed!

kamia protash gia to nascar championshit B spec?
prepei na kanw kamia ru8mish sto ama3i logika alla den exw idea @#$%

Για να το περάσεις to nascar se B SPEC πρέπει ο οδηγός σου να είναι υψηλού level.

Για ρυθμίσεις έχει βάλει κάποιος συμφορουμίτης στο thread για τις εποχιακές διοργανώσεις. Ψάξε εκεί και θα τις βρείς κάπου στην αρχή σχετικά του thread.

lykos7
26-12-2011, 02:03
καλησπέρα,
1.στην ανταλλαγη αυτοκινητων ανταλαζουμε αυτα που ειναι σαν καρτες με αυτοκινητα?
2.ποιο ειναι το καταλληλο αμαξι με το οποιο θα κερδισω σε πολλους αγωνες?εχω το honda civic του 97 τωρα.

criter
26-12-2011, 11:14
1. Ναι, μπορεις να ανταλλαξεις τις καρτες αλλα και κατευθειαν το αυτοκινητο να το κανεις αποστολη σε καποιον φιλο, αρκει το κοστος του να ειναι κατω απο 1,000,000 cr.
2. Δοκιμασε το Cevrolet Corvette Z06 (C6) και καντο αγωνιστικο. Θα γινει πολυ δυνατο μετα και ικανο ακομα και στους πιο δυσκολους αγωνες οπως το Like the wind και αλλους.

dimitris74
06-01-2012, 00:38
μιας και μαζεψα το πρωτο 20.000.000 για πειτε κανα αμαξι να παρω να τα χαλασω.

msnes7
06-01-2012, 03:32
2 απορίες
-Μερικά αμάξια σαν να έχουν κόφτη στην τελική όσο και να τα ανεβάσεις.Π.χ στην 6η ή 5η ταχύτητα μόλις φτάσει 250 πέφτει 10 μετά ξανανεβαίνει.Υπάρχει κάτι να λυθεί αυτό εκτός του να πάρεις άλλο αμάξι?
-ΤΟ b-spec τι χρειάζεται για να παίξεις?Να τελειώσεις το a-spec?

Πάντως το παιχνίδι μαμάει,ατέλειωτες ώρες κάψιμο:a055:

nikon
06-01-2012, 07:59
2 απορίες
-Μερικά αμάξια σαν να έχουν κόφτη στην τελική όσο και να τα ανεβάσεις.Π.χ στην 6η ή 5η ταχύτητα μόλις φτάσει 250 πέφτει 10 μετά ξανανεβαίνει.Υπάρχει κάτι να λυθεί αυτό εκτός του να πάρεις άλλο αμάξι?Mάλλον δεν του έχεις βάλει κιβώτιο ταχυτήτων (αυτό που κάνει 15.000) το οποίο όταν το βάλεις μπορείς να παίξεις με τις ταχύτητες.

-ΤΟ b-spec τι χρειάζεται για να παίξεις?Να τελειώσεις το a-spec?Όχι είναι ανεξάρτητο το ένα με το άλλο αλλά θα σου πρότεινα να παίξεις το B-spec μέχρι να κερδίσεις το NR-A Roadster Cup στο Amateur και να σου δώσει το Mazda Furai Concept’08 γιατί θα σε βοηθήσει να κερδίσεις πάρα πολλούς αγώνες και στο A-spec.

msnes7
07-01-2012, 00:42
καλά το b-spec είναι μόνο να παρακολουθείς?Και νόμιζα ότι είναι και άλλα αγωνίσματα........

nikon
07-01-2012, 07:32
Όχι ακριβώς πρέπει να δίνεις και τις σωστές εντολές για να κερδίσεις εκτός αν το αμάξι σου είναι πολλές σκάλες ανώτερο από των αντιπάλων οπότε ναι σχεδόν μόνο παρακολουθείς.
Κάποιοι αγώνες πάντως όπως ο Historic θα σου βγάλουν το λάδι.

Nek_Food
09-01-2012, 11:57
μιας και μαζεψα το πρωτο 20.000.000 για πειτε κανα αμαξι να παρω να τα χαλασω.
Εγώ πάντως ξέρω ποιο θα αγόραζα με 20m.

http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQbtvJyjuArhdyoyFoeJRIzjx97wHKcR QwpvHlzkZXl3IrEmn0r
Ferrari 330P

odytsak
09-01-2012, 14:03
Συμφωνώ, μαζί με το Ford Mark IV είναι must have.

giannislazy
03-02-2012, 00:50
Είπα μετά από κάποιο καιρό να παίξω λίγο GT5 αλλά ου βγάζει σφάλμα που λέει:

"Η σύνδεση με τον διακομιστή δεν ήταν εφικτή. (ID=2:2147459071)"

Ξέρει κανείς κάτι?

nikon
03-02-2012, 08:04
Ήταν off το psn για το καθιερωμένο maintenance.

giannislazy
03-02-2012, 08:43
Στο psn ήμουνα μέσα!
Και μάλιστα πριν έπαιζα battlefield online...

nikon
03-02-2012, 10:24
Α sorry τότε μάλλον κάτι έπαιζε με το GT5.....ίσως δεν μπορούσε να κάνει τα update αφού είχες καιρό να παίξεις γι'αυτό και να μην σε άφηνε.

odytsak
03-02-2012, 15:40
Σωστή σκέψη.

Μου έβγαζε τέτοιο σφάλμα ή κάποιο παρόμοιο όταν είχε βγει update αλλά εγώ ήμουν ήδη συνδεδεμένος και δεν το είχα κάνει.

assos
06-02-2012, 12:24
Είπα μετά από κάποιο καιρό να παίξω λίγο GT5 αλλά ου βγάζει σφάλμα που λέει:

"Η σύνδεση με τον διακομιστή δεν ήταν εφικτή. (ID=2:2147459071)"

Ξέρει κανείς κάτι?

To ίδιο σφάλμα μου έβγαζε και εμένα με το που έκανα το τελευταίο update για τις 2 επόμενες ημέρες.
Μετά έφτιαξε από μόνο του.
Δοκίμασε να καθαρίσεις την μνήμη cash.
Κάνε και ένα restart στο router σου.

saxogiannos
18-02-2012, 16:05
παιδια βοηθεια.......αν και δεν ειμαι αρχαριος μιας και ειμαι στο 93% τωρα τελευταια εχω κολλησει στο να τελειωσω τα σπεσιαλ ιβεντς.
1.αυτο με την αλφα στο grand tour χωρις τιμονιερα παιζει να βγαινει? μου φαινεται αδυνατο.
2.στα νασκαρ το τελευταιο το εχει βγαλει καποιος?το παλευω ακριβως πισω απο τον μπροστινο ,αλλα τιποτα.στο youtube που κοιταξα η οδηγηση του ειναι χειροτερη απο την δικη μου και παρολα αυτα τον φτανει στην πρωτη στροφη.
3.ασχετο αλλα οι 24ωροι αγωνες ποση ωρα περιπου διαρκουν?γινεται να κανεις save ενδιαμεσα?

ελπιζω να απαντηθουν τα ερωτηματα μου και να μην ειμαι σε λαθος τοπικ.thanks

petaloudas
19-02-2012, 15:43
παιδια βοηθεια.......αν και δεν ειμαι αρχαριος μιας και ειμαι στο 93% τωρα τελευταια εχω κολλησει στο να τελειωσω τα σπεσιαλ ιβεντς.
1.αυτο με την αλφα στο grand tour χωρις τιμονιερα παιζει να βγαινει? μου φαινεται αδυνατο.
2.στα νασκαρ το τελευταιο το εχει βγαλει καποιος?το παλευω ακριβως πισω απο τον μπροστινο ,αλλα τιποτα.στο youtube που κοιταξα η οδηγηση του ειναι χειροτερη απο την δικη μου και παρολα αυτα τον φτανει στην πρωτη στροφη.
3.ασχετο αλλα οι 24ωροι αγωνες ποση ωρα περιπου διαρκουν?γινεται να κανεις save ενδιαμεσα?

ελπιζω να απαντηθουν τα ερωτηματα μου και να μην ειμαι σε λαθος τοπικ.thanks


1.Αυτό με την 'Αλφα παίζει να είναι το πιο δύσκολο κομμάτι του παιχνιδιού.. (βγάζω απ' έξω το red bull..) Γενικώς, απ' όλο το παιχνίδι, 2 χρυσά μου λείπουν, και τα δύο απ' το grand tour... Αυτό με την alfa και ο νυχτερινός με τη lambo... Πάντως βγαίνει.. με ds3 εννοώ.. πήρα αργυρό (1.18,7χχ δε θυμάμαι..), και από κει και πέρα το παλεύω κάνα 3μηνο.. δέκατο το δέκατο είμαι στο 1.17,250... ε, αυτά τα 0,250 προβλέπω να μου παίρνουν κάνα τρίμηνο ακόμα...

2.Το nascar, δεν είναι θέμα οδήγησης, είναι θέμα άψογου slipstreaming!! Ακολούθησε πιστά το μπλε αμάξι (lowe's) για να ξεφύγεις και να φτάσεις τους μπροστινούς... Σημαντική βοήθεια, (εγώ μόνο έτσι τα κατάφερα!) βάλε μηχανικό κιβώτιο!!! Με το αυτόματο χάνει πολύ το αμάξι...

3.Οι 24ωροι διαρκούν 24 ώρες. Μπορείς να κάνεις save ενδιάμεσα. Μπαίνοντας στα pits, στην καρτέλα για την επιλογή ελαστικών/βενζίνης πατάς "διακοπή", βγαίνεις, και συνεχίζεις όταν ξαναβάλεις το παιχνίδι από κει που σταμάτησες. Να ξέρεις ότι έτσι, δεν μπορείς να κάνεις ο,τιδήποτε άλλο στο παιχνίδι όταν το ξαναφορτώσεις, παρά μόνο να συνεχίσεις τον αντοχής που διέκοψες. Αν πατήσεις "άκυρο" κατά την αρχική οθόνη/φόρτωμα χάνεις και ο,τι πρόοδο είχες κάνει στον αγώνα (κοινώς είναι σαν να μην είχες ξεκινήσει τον αγώνα καν!!)!

saxogiannos
19-02-2012, 22:27
ευχαριστω πολυ φιλε μου.αυτο με την αλφα κι εγω στο 1.17.315 παιζω.αστα.γενικως το παιχνιδι το παιζω παντα με μηχανικο κιβωτιο.απλα μου κανει εντυπωση γιατι ακολουθω υπερβολικα πιστα το μπλε αμαξι και ολο 3ος βγαινω.ενω στο ιντερνετ ειδα ατομα που το περνουν χωρις τοσο καλο slipstreaming κι επαθα πλακα.

saxogiannos
22-02-2012, 15:26
το περασα το νασκαρ.αντε τωρα να βγαλουμε την αλφα.υπαρχει καποιος απο δω που να το χει ωγαλει χωρις τιμονιερα?

bmwm3
08-03-2012, 13:54
παιδια απο χθες στην καμερα που δειχνει μεσα απο το αμαξι σε μερικα δεν μου εμφανιζει κατραν και τα λοιπα στην veyron χθες μου εμφανιζε και τωρα οχι..ειναι ολα μαυρα και φαινεται μονο το τιμονι που κανει κινησεις..καμια βοηθεια??

MajereMP44
08-03-2012, 14:13
Φίλε υπαρχουν τα μεταχειρισμένα στα οποια η εσωτερικη καμερα ειναι αυτο το μαυρο που περιγραφεις.Η Veyron ειναι στα μεταχειρισμενα.Υπαρχουν και τα Premium αυτοκινητα , αυτα που αγοραζεις απο τις αντιπροσωπειες καινουρια, χωρις χιλιομετρα και εχουν λεπτομερεια στο εσωτερικό τους.

bmwm3
08-03-2012, 14:16
χθες η bugati ειχε μεσα λεπτομερειες και σημερα οχι ομως φιλε τι γινεται..

MajereMP44
08-03-2012, 14:20
Νομιζω κανεις καποιο λαθος.Εισαι σιγουρος οτι θυμασαι καλα? Αν εισαι σιγουρος δεν εχω τι να σου απαντησω!Εχω καιρο να πιασω τη Veyron και δεν ξέρω ποσες λεπτομερειες ειχαν βαλει μετα το 2.00 update, οποτε αν το ειχα σουλουπωσει και εσενα σου δειχνει μαυρα μεσα, τοτε κολλησαν τα γραφικά.Αλλα βεβαιωσου οτι θυμασαι καλα διοτι ολα τα μεταχειρισμενα εχουν μαυρο εσωτερικο και φαινεται μονο το τιμονι αποτι ξερω.

bmwm3
08-03-2012, 14:23
bmw m5 την πηρα καινουρια στην αρχη φαινοντουσαν ολα και τωρα μαυρα...και παρατηρησα και κατι αλλο οτι δεν μπορω να αναψω τα φωτα σε καποια αμαξια παταω R1 και δεν γινετε τιποτα

astrag2000
12-06-2012, 09:37
Πολλές φορές παίζοντας online κατά την διάρκεια της συνομιλίας δεν μου εμφανίζει αυτά που γράφω εγώ ή αυτά που μου γράφουν αλλά βγάζει αστεράκια....
π.χ. γράφω " καλημέρα astrag2000 " και εμφανίζει " ***** "
Ξέρει κανείς τι γίνεται και πως μπορώ να το αποφύγω όλο αυτό ?????
Πραγματικά είναι πολύ κουραστικό να ξαναγράφεις αυτά που ήθελες δυο & τρεις φορές....!!!

Nek_Food
12-06-2012, 09:39
Νομίζω είναι αυτόματο σύστημα διόρθωσης που πολλά greeklish τα εκλαμβάνει ως ενδεχόμενη προσπάθεια εξίβρυσης και τα σβήνει. Είναι τραγικό και ηλίθιο αλλά δεν ξέρω πως μπορείς να το διορθώσεις αυτό.

Kkritikos
12-06-2012, 15:30
βαζε το κενο αναμεσα σε καθε γραμμα

klark71
19-06-2012, 22:57
Aν τρακαρισμένο αυτοκίνητο χρησιμοποιηθεί στο online, συμπεριφέρεται ως τρακαρισμένο ή ως ατρακάριστο; Παρομοίως, ατρακάριστο αυτοκίνητο που τρακάρει σε online παραμένει τρακαρισμένο σε επόμενο offline ή επιστρέφει ως ατρακάριστο; Thnx. Ελπίζω να μη σας μπέρδεψα!!!

MajereMP44
20-06-2012, 08:49
Οτιδηποτε φθορες εχει στη μηχανη/στο σασι κλπ που πρεπει μετα να μπει στο συνεργειο ταμαξι, μετρανε κανονικα απο το online στο offline και αντιστροφως.

klark71
23-06-2012, 12:18
Κατάλαβα, οπότε χρειάζεται προσοχή. Αν απενεργοποιούσα τις ζημιές στο online, θα χάλαγε πάλι το αυτοκίνητο;

loloki
29-07-2012, 01:02
Υπάρχει κανένα όχημα που μπορεί να ανταπεξέλθει χωρίς καμιά σημαντική βλάβη στους αγώνες αντοχής, καθώς όποιο αμάξι κι αν χρησιμοποιώ(ακόμη και μετά πρόσφατη αλλαγή λαδιών), μετά από έναν συγκεκριμένο αριθμό γύρων(20 max) κλατάρει και δεν μπορει να συνεχίσει με τίποτα!!:a122::a122:
Το πρόβλημα εμφανίζεται ακόμη και στον μικρότερο αγώνα αντοχής των 2 ωρών...:doh:
Καμιά ευγενική χορήγηση βοηθείας παρακαλώ??:help:

MajereMP44
29-07-2012, 07:51
Τι εννοεις δν μπορει ν συνεχισει;Σου βγαζει καποιο μηνυμα κ σταματαει ο αγωνας;Το χειροτερο που γνωριζω οτι μπορει ν συμβει,ειναι ν μην εχεις καυσιμα,οποτε αν δν μπεις για ανεφοδιασμο,κινειται με 80 χλμ/ωρα μεγιστη ταχυτητα.

loloki
29-07-2012, 12:57
Τι εννοεις δν μπορει ν συνεχισει;Σου βγαζει καποιο μηνυμα κ σταματαει ο αγωνας;Το χειροτερο που γνωριζω οτι μπορει ν συμβει,ειναι ν μην εχεις καυσιμα,οποτε αν δν μπεις για ανεφοδιασμο,κινειται με 80 χλμ/ωρα μεγιστη ταχυτητα.

Αυτο ακριβως που λες εννοω φιλε μου. Οι λυχνιες κατω αριστερα απο την αρχικη μπλε ενδειξη εχουν αλλαξει σε κοκκινες μπορει το οχημα να κινειται με κανονικη ταχυτητα αλλα δεν μπορει ουτε να στριψει κανονικα αλλα ουτε να τρεξει φυσιολογικα σε ευθεια γραμμη...!!!
Σε ποια σημεια μπορω να μπω για ανεφοδιασμο η εφοσον δεν υπαρχουν σε καποιους αγωνες αντοχης (πχ των αγωνα των 300 χιλιομετρων) ποιο οχημα μπορει να ανταπεξελθει χωρις κανενα προβλημα σε αυτου του ειδους τους αγωνες??:scratch:

MajereMP44
29-07-2012, 13:09
Κανε πιτ -στοπ.Σε ολες τις πιστες λιγο πριν την ευθεια εκκινησης -τερματισμου, ειναι ο μικρος παραδρομος που σε βαζει στα πιτ.
Ολα τα αυτοκινητα μπορουν να ανταπεξελθουν "φυσικα" σε οποιονδηποτε αγωνα, γιαυτο μου κανει εντυπωση η απορια σου.Λογικα αυτο συμβαινει, σου τελειωνουν τα καυσιμα.Υπαρχει αλλo ενα ενδεχομενο να ειναι τα λαστιχα εντελως κατεστραμμενα οποτε δεν μπορεις να εχεις κανεναν ουσιαστικο ελεγχο του αυτοκινητου.Οποτε παλι μπαινεις για αλλαγη ελαστικων.
http://www.youtube.com/watch?v=v2RrUn7Gp1c

http://www.youtube.com/watch?v=ZV2fFkfSu4g

loloki
29-07-2012, 13:26
Κανε πιτ -στοπ.Σε ολες τις πιστες λιγο πριν την ευθεια εκκινησης -τερματισμου, ειναι ο μικρος παραδρομος που σε βαζει στα πιτ.
Ολα τα αυτοκινητα μπορουν να ανταπεξελθουν "φυσικα" σε οποιονδηποτε αγωνα, γιαυτο μου κανει εντυπωση η απορια σου.Λογικα αυτο συμβαινει, σου τελειωνουν τα καυσιμα.Υπαρχει αλλo ενα ενδεχομενο να ειναι τα λαστιχα εντελως κατεστραμμενα οποτε δεν μπορεις να εχεις κανεναν ουσιαστικο ελεγχο του αυτοκινητου.Οποτε παλι μπαινεις για αλλαγη ελαστικων.
http://www.youtube.com/watch?v=v2RrUn7Gp1c

http://www.youtube.com/watch?v=ZV2fFkfSu4g


Σε ευχαριστω πολυ για την διευκρινηση φιλε μου!! Αυτο ακριβως εννοουσα!!:k020: Και μπορω να μπαινω για αλλαγη ελαστικων η λαστιχων οσες φορες θελω??

Υ.Γ. Δηλαδη για να καταλαβω πχ στον αγωνα αντοχης 300χλμ στην πιστα Grand Valley σε ποιο σημειο ακριβως υπαρχει το pit stop??

MajereMP44
29-07-2012, 13:30
Αν θυμαμαι καλα στην τελευταια στροφη την δεξια με το που βγαινεις στην τελικη ευθεια, τερμα δεξια ειναι ο παραδρομος για πιτ στοπ.

loloki
29-07-2012, 15:11
Και παλι σε ευχαριστω!!:a020: Και δηλαδη για να βρισκω τα πιτ στοπ σε καθε πιστα πρεπει να ψαχνω λιγο πριν το τελος της πιστας??
Και κατι τελευταιο. Υπαρχει πουθενα η δυνατοτητα save του παιχνιδιου για τους αγωνες αντοχης απο 9 ωρες και πανω και εαν ναι πως ειναι αυτο εφικτο??:a038-1:

PDS
29-07-2012, 20:11
Tι επιλογες προτεινετε σε abs και ελεγχο προσφυσης κτλ στις επιλογες οδηγησης?
Δεν με ενδιαφερει τοσο η δυσκολια.

MajereMP44
30-07-2012, 02:37
@loloki ναι πριν τν ευθεια εκκινησης-τερματισμου παντα βρισκονται τα πιτ.για ν κανεις save ,μπαινεις στα πιτ,πατας εξοδο απο τν αγωνα,κατι τετοιo κ τν επομενη φορα π θ βαλεις ν παιξεις θ συνεχισει εκει π σταματησες.
@pds αναλογως το αμαξι ρε συ.Συνηθως στο 1 το ΑBS(εκτος στα νασκαρ π το βαζεις 0 στις οβαλ πιστες).τα υπολοιπα παιζονται.Δλδ μου ακουγεται κουφο πισωκινητο στο 400+ αλογα ν το εχεις χωρις βοηθειες αν θες ν γραψεις χρονο.ουτο ο σουμαχερ δν το κανει αυτο κ ομως πολυς κοσμος θεωρει οτι το σωστοτερο-ρεαλιστικοτερο ειναι βοηθειες off σε γενικες γραμμες.

Gazof
30-07-2012, 20:20
Αν πάρεις για παράδειγμα την McLaren MP4-12C και βγάλεις όλα τα βοηθήματα (εκτός ABS που το βάζω στο 1) και βάλεις αγωνιστικά ελαστικά, θα καταευχαριστηθείς driftάρισμα, πράγμα που είναι πιο δύσκολο από το να μην πετάει την πατούρα του :pΤο βίντεό μου είναι με αυτές ακριβώς τις ρυθμίσεις
Gran Tusismo 5 McLaren MP-12C - YouTube

Τώρα αν δε σε νοιάζει η δυσκολία, βάλε έλεγχο πρόσφυσης στο 1 και θα είναι καλύτερα. Απλά όσο λιγότερα βοηθήματα τόσο καλύτερο, να παίξεις και λίγο.

Σε άλλα αυτοκίνητα και όλα τα βοηθήματα να βγάλεις δεν πετάει ο κώλος όπως της McLaren.

PDS
30-07-2012, 20:37
Σπερνει το βιντεακι.

Εχω το ABS στο 1 και ελεγχο προσφυσης στο 5.Oλα τα αλλα απενεργοποιημενα.Απλα με τα πισοκινητα υποφερω ακομα και ετσι καποιες φορες.

hollow_83
02-08-2012, 10:28
Εχω μια απορια.

Εδω και καποιες μερες δεν εχω νετ στο σπιτι.

Εχω αγορασει οτι εχει βγει για το GT5.

To Κουλο ειναι οτι, οτι εχω αγορασει τωρα που δεν ειμαι online, δε με αφηνει να το διαλεξω, εχει ενα λουκετακι.

Ειναι φυσιολογικο αυτο ?

dimitris d
14-08-2012, 21:53
καλησπερα σας. πρωσφατα αρχισα το GT5. και τρεχω στιν εξασκηση το αμαξι ειναι χειροκινητο. αλλα στους αγωνες β προδιαγραφων το αμαξι ειναι αυτοματο. τι πρεπει να κανω για γινει στους αγωνες το αμαξι χειροκινητο ?

fotaras
14-08-2012, 22:06
^^ Αν εννοεις να το οδηγεις εσυ στην πρωτη περιπτωση και στην δευτερη να παει μονο του ετσι ειναι φτιαγμενο το παιχνιδι.
Στους αγωνες Α προδιαγραφων,οδηγος εισαι εσυ ενω στους αγωνες Β εσυ εισαι και καλα ο "προπονητης" που δινεις οδηγιες στον οδηγο σου για το πως να "κινειται" μεσα στην πιστα.

dimitris d
14-08-2012, 22:19
δηλαδη δεν μπορω να αλλαξω τιποτα ? αλλα εχω τιν απορια γιατι το εκαναν ?

fotaras
14-08-2012, 22:23
Μπορεις να αλλαξεις αρκετα πραγματα για το πως θα τρεξει ο οδηγος σου στον αγωνα,αν θα ειναι επιθετικος στην οδηγηση,αν και ποτε ειναι καλη ευκαιρια να κανει προσπερασεις,ποτε θα μπει στα πιτ και διαφορα τετοια.Και καλα εισαι σαν "προπονητης" που δινεις κατευθυνσεις/εντολες στον οδηγο σου.
Μπορεις να φτιαξεις οδηγους απο την αρχη,ειτε να εχουν ας πουμε "επιθετικο" χαρακτηρα,ειτε πιο χαμηλων τονων κτλ.
Καλο mode ειναι,το εβαλαν πρωτη φορα στο gran turismo 4 και τωρα το συνεχισανε.Αν ασχοληθεις αρκετα θα δεις οτι εχει ενδιαφερον και αυτο το κομματι του παιχνιδιου.

astrag2000
31-08-2012, 14:53
Ξέρει κανείς ποια είναι τα κρυφά βραβεία στο GT5 και πως μπορεί κανείς να τα κερδίσει ;;;

Eddy_Gordo
31-08-2012, 18:39
Ξέρει κανείς ποια είναι τα κρυφά βραβεία στο GT5 και πως μπορεί κανείς να τα κερδίσει ;;;


http://www.ps3trophies.org/game/gran-turismo-5/guide/


τα 8 τελευταια ειναι.. αν δεν καταλαβενεις τι ειναι να κανεις εδω ειμαστε ρωτας ..

thanosk6
01-09-2012, 10:09
Στους αγώνες της ακαδημιας δεν μπορουμε να συμμετασχουμε όσοι δεν το πηραμε χαμπαρι απο την αρχη?

astrag2000
08-09-2012, 21:36
http://www.ps3trophies.org/game/gran-turismo-5/guide/


τα 8 τελευταια ειναι.. αν δεν καταλαβενεις τι ειναι να κανεις εδω ειμαστε ρωτας ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!!!!!!!!

Kane
18-09-2012, 09:27
Μόλις πήρα και εγώ το GT5. Έπαιζα σε ένα φίλο μου όταν βρισκόμουν σπίτι του και όπως λέει και η παροιμία "πες πες το κοπέλι κάνει τη γριά και θέλει".
Μήπως μπορεί να μου πει κάποιος φίλος πως γίνεται να μου στείλουν αυτοκίνητο;

MajereMP44
18-09-2012, 09:48
Καλοταξιδο το GT5:P

Λοιπον, παταει ο φιλος σου πανω σε ενα αμαξι, οπως το βλεπει στη λιστα στο γκαραζ του, το Δ και εχει επιλογη "αποστολη σε φιλο". Εσυ θα δεις ενα αστερακι στην "κοινοτητα", θα πας και θα δεις το κουπονακι σου στα "δωρα".

Να ξερεις οτι καποια αυτοκινητα δεν μπορεις να τα κανεις δωρο.Καποια συλλεκτικα και τα ακριβα αυτοκινητα (πανω απο 1 εκτμ).

Kane
19-09-2012, 09:18
Καμιά συμβουλή για το πως θα πρέπει να αγοράζω αυτοκίνητα; Να βλέπω πιο event θέλω και να ψάχνω να παίρνω συγκεκριμένα για αυτό; Επίσης, να τα τουμπανιάζω όλα όσα παίρνω;
Εκνευρίστηκα λίγο με το γ@μω Nascar χθες. Τι άχρηστα αυτοκίνητα είναι αυτά! Ούτε με αίτηση στο δημόσιο δε στρίβουν. Τουλάχιστον πήρα χρυσά τα beginner & intermediate, με αρκετό βρισίδι όμως. Δοκίμασα και AMG Academy αλλά μάλλον πρέπει να μάθω λίγο παραπάνω το παιχνίδι :) Πάω για Top Gear το απόγευμα

MajereMP44
19-09-2012, 10:00
Επειδη βλεπω οτι εισαι τροπαιοφορος δεν πιστευω να θες να τα κανεις ολα γρηγορα στο GT5 για τα τροπαιακια ε? Θελει υπομονη το παιχνιδι.

Δεν υπαρχει καποιος μπουσουλας παντως για το πως θα το μαθεις και πως θα βγαλεις χρηματα.Ο καθενας τα απεκτησε με τον δικο του τροπο. Θα προτεινα να εχεις στην κατοχη σου μερικα τσιτο-αμαξια τουμπανιασμενα, και οταν θα βλεπεις τα σκουρα να τελειωνεις μπαμ μπαμ το event. Επισης να περνας συχνα - καθημερινα- απο την αντιπροσωπεια μεταχερισμενων και μεταχειρισμενων μεσω διαδικτυου.Μερικα απο τα καλυτερα αυτοκινητα του παιχνιδιου βρισκονται εκει/ Τελος θα προτεινα να παιζεις συνδεδεμενος στo internet γιατι αν το κανεις 5 μερες στη σειρα θα φτασει στο 200% το μπονους της αξιας ενος χρηματικου επαθλου. (θα γινει σταδιακα αυτο, δλδ στην πρωτη μερα θα γινει 110% τη δευτερη 130% κλπ)

Παντως σχεδον κανεις μας δεν πηγε με το σταυρο στο χερι σε αυτο το παιχνιδι, ειναι αρκετα δυσκολο...εμενα καποια στιγμη μου την ειχε βαρεσει και καναμε glitch στο online και μαζευαμε τα λεφτα σαν χαρτοπετσετες.

petaloudas
19-09-2012, 10:09
Δεν παίζει συγκεκριμένο πλάνο... Εννοείται αν πας να τρέξεις κάποιο event και δεν έχεις το αυτοκίνητο που θέλει, το ψάχνεις.. αλλά από κει και πέρα, ο,τι βλέπεις και το γουστάρεις το τσιμπάς... έτσι κι αλλιώς, με τα online bonus και με τις πληρωμές των seasonals το "χαρτί" ρέει αύθονο πλέον... Έχε υπόψη σου το όριο των 20 εκατομμυρίων...

Γνώμη μου, μην τουμπανιάζεις τίποτα. Κράτα τα στοκ. Ή, ακόμα καλύτερα, μην κάνεις "μη αναστρέψιμες" μετατροπές... Όχι ότι λέει κάτι δηλαδή, απλά τόσο τούμπανα στο μόνο που θα σου χρησιμέψουν και θα τα χρησιμοποιήσεις θα είναι να τα βγάλεις καμιά βόλτα μόνος σου στην εξάσκηση για να ξεκα...πνίσεις :a050:

petaloudas
19-09-2012, 10:19
Επισης να περνας συχνα - καθημερινα- απο την αντιπροσωπεια μεταχερισμενων και μεταχειρισμενων μεσω διαδικτυου..

Σωστός ο συντοπίτης, με την διευκρίνηση πως η "μέρα" στο παιχνίδι μέσα αναλογεί σε μία "αγωνιστική μέρα"... κοινώς κάθε είσοδος σε διοργάνωση ανανεώνει κατά μία μέρα τα μεταχείρω..

Kane
19-09-2012, 10:29
Ευχαριστώ ρε μάγκες για τις συμβουλές (έλιωσα με το τελευταίο σχόλιο Πεταλούδα!). Έχω μισό μύριο περίπου οπότε θα το επενδύσω καταλλήλως. Το μπόνους 200% είναι μόνο για τα seasonal events αν κατάλαβα καλά.
Majere όσον αφορά τα τρόπαια αυτά που θα κυνηγήσω είναι κάνε μια βόλτα με τη μουσική σου, βγάλε μια φωτογραφία, μοιράσου την πίστα κλπ. Ξέρω ότι δεν έχω τις δυνατότητες για μεγάλες επιδόσεις, οπότε κάτι Loeb, Vettel, Gran tour κλπ θα είμαι ευχαριστημένος αν απλά τα βγάλω. Τα διπλώματα όμως θα προσπαθήσω όσο μπορώ για το χρυσό.

MajereMP44
19-09-2012, 10:53
Το μπονους ειναι για τα παντα και για το Α-spec!

petaloudas
19-09-2012, 10:53
Το bonus, για όσο είσαι online, ισχύει για τα πάντα όλα.

Εκτός από τα red bull (που είναι άλλο ευαγγέλιο..), εφόσων γουστάρεις το αντικείμενο του παιχνιδιού όλα τα υπόλοιπα, με λίγη ή πολύ προσπάθεια, βγαίνουν!!

easybizi
20-09-2012, 16:14
Sorry αν εχει απαντηθεί αυτό που θα ρωτήσω …αλλα ειμαι ασχετος από gt5 εχει 2βδομαδες που το αρχισα και ομολογω ότι δεν περιμενα να είναι τοσο καλο.

Ζημιες ειτε μηχανικές ειτε από τρακαρίσματα δεν εχει στο single;Με χαλαει το γεγονος ότι μπορω σε μεγαλες στροφες να τις παίρνω με ταχυτητα να πέφτω στον προπορευόμενο και να κεδριζω χρονο…κατι θα πρεπει να παθαινω για να μην το κανω αυτό…(το αποφευγω σκοπιμα να μην το κανω….αλλα το θεμα είναι ότι γίνετε )υπαρχει καμια ρύθμιση γιαυτο…γιατι δεν είναι ρεαλιστικο να συμβαίνει;

Επίσης τα κλασικά αυτοκινητα εχουν λεπτομέρειες όπως τα αυτοκινητα από τις αντιπροσωπίες ή οχι;Επειδει παιζω από την εσωτερικη καμερα θα μαρεζε να βλεπω λεπτομερειες στο ταμπλο.

Τα αυτοκινητα που βλέπω τωρα αυτά είναι όλα ή στην πορεία θα ξεκλειδώνονται κιαλλα πχ bmw εχει λιγες;

petaloudas
20-09-2012, 19:36
Μηχανικές ζημιές έχει μόνο στο arcade κομμάτι του παιχνιδιού, μέσα στο gt mode δεν έχει. Έχει ορατές ζημιές από τρακαρίσματα (νομίζω πως "ξεκλειδώνουν" από κάποιο level και μετά...), οι οποίες υποτίθεται πως με τον καιρό επηρεάζουν την ακαμψία του αυτοκινήτου... Επί της ουσίας όμως όχι, δεν έχει κάτι που θα σου κάνει τη διαφορά μέσα στον αγώνα, πχ να σε κάνει πιο αργό κτλ... Είναι καθαρά στο χέρι σου να κάνει "καθαρούς" αγώνες... Και μεταξύ μας, άλλο το να τυχαίνει που και που κι άλλο το να είσαι και μπαμ και μπουμ οι κουμπουριές συνέχεια...

Στα τυπικά αυτοκίνητα δεν έχει εσωτερική εικόνα, μόνο μαυρίλα και τα όργανα από το gt. Το εσωτερικό του αυτοκινήτου υπάρχει μόνο στα πολυτελή. Τα πολυτελή είναι όλα αυτά που είναι στις αντιπροσωπείες, τα καινούρια κοινώς, ο μεγαλύτερος αριθμός αυτοκινήτων όμως είναι τα τυπικά, δηλαδή όλα τα μεταχειρισμένα. Τα καινούρια είναι αυτά που βλέπεις, δεν αλλάζουν. Τα μεταχειρισμένα ανανεώνονται συνεχώς, κάθε διοργάνωση που κάνεις αντιστοιχεί σε μία αγωνιστική μέρα=6 καινούρια μεταχειρισμένα στη λίστα.

ReDWeeD-1-
22-09-2012, 11:21
ο μεγαλύτερος αριθμός αυτοκινήτων όμως είναι τα τυπικά, δηλαδή όλα τα μεταχειρισμένα.

pliroforiaka an mpite stin antiprosopia silekton (kapos etsi) kato apo tis epoxiakes diorganosis ta autokinita ta perneis kenouria me 0 xiliometra:a045fgf:

Kane
23-09-2012, 15:07
Αν μείνω μία μέρα χωρίς να μπω online χάνω το bonus του 200% ;

MajereMP44
23-09-2012, 16:19
Αν μείνω μία μέρα χωρίς να μπω online χάνω το bonus του 200% ;

ναι, δυστυχως:a122:

aiakos81
23-09-2012, 20:43
οχι ολο ομως, πεφτει κατα 20% αν θυμαμαι καλα, δεν παει κατευθειαν το 100% αλλα στο 180% ή 170%...Για να φτασει στο 100% θα πρεπει να μην μπεις για 5 μερες συνεχομενα...(αρκετα συχνο φαινομενο για μενα...)

ReDWeeD-1-
23-09-2012, 22:51
meta to 200% erxete to 190% kai meta peuti apotoma

petaloudas
24-09-2012, 00:35
Το online bonus πάει ως εξής:
1η μέρα: 110%
2η μέρα: 130%
3η μέρα: 150%
4η μέρα: 170%
5η μέρα: 200%

Επί της ουσίας, υπάρχει και μια υποτυπώδης "6η μέρα", (η οποία βασικά είναι η 5η "επόμενη"...) με 200%, με μόνη διαφορά τις κάρτες μουσείου. Την 5η μέρα παίρνεις 200% και 9 κάρτες μουσείου, και υπάρχει και η μέρα με 200% και 10 κάρτες μουσείου. Αυτό βασικά έχει σημασία στο "κατέβασμα"... αφού αν μπεις συνεχόμενα (πχ 22 και 23 του μηνός) θα πάρεις 200% και 10 κάρτες μουσείου, αν δεν μπεις μια μέρα και μπεις την επόμενη (πχ 22 και 24 του μηνός) θα πάρεις 200% και 9 κάρτες μουσείου... Αν δεν μπεις 2 μέρες και μπεις την τρίτη (πχ 22 και 25 του μηνός) θα πάρεις 170%... κοκ...

Kane
24-09-2012, 08:46
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. Πιστεύω είναι ένας έξυπνος τρόπος για να σε κρατάει πολύ κοντά του το παιχνίδι τουλάχιστον για νέους παίκτες όπως εγώ που χρειάζομαι χρήματα και xp για να μπω σε μεγαλύτερα events. Έπαιξα χθες το lightweight cup seasonal και ανέβηκα από το 18 στο 22 σε 20' περίπου και μάζεψα και 2,5 μύρια.
Άλλη ερώτηση για όσους παίζουν με DS3. Παίζει κανείς με γκάζι στο R2/L2 ; Αν ναι, αξίζει να επενδύσω χρόνο να μάθω αυτό το config λόγω της προοδευτικότητας των εν λόγω κουμπιών; Πάτησα γκάζι σε WRC (Grand Tour Toscane συγκεκριμένα) και γυρνούσε σαν ανεμιστήρας loool

aekfc212
30-09-2012, 10:27
παιδια στο bspec στους αγωνες 24ωρων αντοχης πως μπορεις να σωσεις κ να συνεχισεις μετα;εβαλα τον πρωτο απο τους 2 κ στις 7μιση ωρες πηγα να βγω κ περιμενα να το σωσει αλλα στην εξοδο δεν ελεγε τιποτα.πρεπει να ειμαι ονλαιν για να γινεται αυτο;στον 4ωρο
μου ειχε βγαλει κανονικα ειδοποιηση για να το σωσει σε εκεινο το σημειο αλλα ημουν ονλαιν ενω στις 24 ωρες δεν ημουν.
τρελαθηκα 8ωρες σχεδον τσαμπα.
επισης κατι αλλο.
εχω 3 δωρα απο φιλους κ δεν μπορω να τα παρω ξερετε γιατι γινεται αυτο;

tubeg
01-10-2012, 13:33
Νομίζω πως δεν πρέπει να κανείς έξοδο απο τον αγώνα ΑΛΛΑ έξοδο απο το παιχνίδι πατώντας το κουμπί που σε βγάζει στο XMB δηλαδή στο μενού του PS3.

nikon
01-10-2012, 14:48
Όχι την ώρα που μπαίνεις στα pit γίνεται και δεν έχει να κάνει με το αν είσαι online ή όχι......

Gran Turismo 5 - Endurance Race Pause Function - YouTube

aekfc212
02-10-2012, 06:37
ευχαριστω παιδια.
πρεπει να ισχυει κ το πρωτο
αλλα για σιγουρια θα μπω στα πιτ.

nikon
02-10-2012, 10:17
Αν δεν θες να ξανά χάσεις ότι έκανες μη δοκιμάσεις το πρώτο....ο τρόπος είναι ένας.

fra
11-10-2012, 07:53
να κανω μια ερωτηση.στο b-spec στους endurance races πειτε οτι βαζω εναν οδηγο και π.χ περνει 100xp.αν βαλω δυο η τρει μοιραζονται το 100 δια δυο ή τρια??

petaloudas
11-10-2012, 20:59
Για ποια xp μιλάς;
Αν μιλάς για αυτά που παίρνεις από οποιονδήποτε αγώνα b-spec και ανεβάζουν το δικό σου b-spec level, αυτά είναι ίδια και εξαρτώνται μόνο από τον αγώνα, είναι άσχετα με τους οδηγούς.
Αν όμως εννοείς αυτό που φαντάζομαι πως εννοείς, δηλαδή την αύξηση εμπειρίας του οδηγού (ταχύτητα/δύναμη κλπ), εκτός του ότι αυτό δεν είναι μετρίσιμο καθώς δεν αναφέρεται ποσοτικά τι παίρνει ο οδηγός μετά από τον αγώνα, νομίζω πως ο κάθε οδηγός παίρνει αναλογικά με τη συμμετοχή του στον αγώνα...

Και γενικώς, στους αγώνες που δέχεται άνω του ενός οδηγού, δε βρίσκω κάποιο λόγο να μην τους βάλεις όλους όσους δέχεται, και να τρέξεις τον 24ωρο ας πούμε με έναν οδηγό... εκτός αν είναι κάποιος που σου κάνει μ@λ@κίες συνέχεια και θες επίτηδες να τον ξεθεώσεις... :a050:

aekfc212
13-10-2012, 00:35
40αρισα το bspec αλλα το κουλο ειναι που τον τελευταιο αγωνα για να τον παιξειςπρεπει να εισαι 40 επιπεδο κ σου δινει 8εκ xp τα οποια ειναι αχρηστα αφου εισαι ηδη 40 επιπεδο κ δεν ανεβαινεις αλλο.επισης δεν μπορουν να δωσουν παραπανω λεφτα ελεος 24 ωρες αγωνας ουτε 500χιλ.

Christos33
18-10-2012, 11:24
40αρισα το bspec αλλα το κουλο ειναι που τον τελευταιο αγωνα για να τον παιξειςπρεπει να εισαι 40 επιπεδο κ σου δινει 8εκ xp τα οποια ειναι αχρηστα αφου εισαι ηδη 40 επιπεδο κ δεν ανεβαινεις αλλο.επισης δεν μπορουν να δωσουν παραπανω λεφτα ελεος 24 ωρες αγωνας ουτε 500χιλ.
Λεφτά αξίζουν μονο η online αγώνες και αν μπαίνεις κάθε μέρα έχεις 200% ,έτσι μαζεύεις εύκολο χρήμα ;).

Gazof
19-10-2012, 17:32
Για εύκολο χρήμα παίρνω την Toyota F-86 και πάω στις εποχιακές, στην FR διοργάνωση, στην πρώτη πίστα από τις 5-6 που έχει. Δε το έχω καθόλου φτιαγμένο για να είναι λίγα τα perfromance points ώστε βγαίνοντας πρώτος αντί για 500.000 να μου δίνει καμιά 800άρα.. στο τσακ πάντα κερδίζω, αλλά κερδίζω :D

Kane
20-10-2012, 11:15
Για xp ποιον αγώνα προτείνετε;

criter
20-10-2012, 11:30
Θα προτεινα καποιον αγωνα απο τις εποχιακες διοργανωσεις με αμαξι κατηγοριας 600 βαθμων αποδοσης, oπου δινει και αρκετο xp αλλα και πολλα Cr, αλλιως οι αγωνες αντοχης δινουν πολυ xp αλλα οχι πολλα Cr. Απο αλλους αγωνες δεν θυμαμαι να σου πω τωρα αλλους συγκεκριμενους, αλλα συνηθως οσο πιο δυσκολος ο αγωνας, τοσο περισσοτερο xp δινει.

Kane
31-10-2012, 08:52
Μπορώ να δω κάπου πόσα χλμ έχω οδηγήσει συνολικά;

petaloudas
31-10-2012, 12:11
Στο προφίλ σου φαίνοται τα συνολικά χιλιόμετρα, σαν "συνολική απόσταση που διανύθηκε" , είναι όμως αθροιστικά a-spec και b-spec μαζί... Αν έχεις κάνει και b-spec, δεν νομίζω ότι υπάρχει τρόπος να τα διαχωρίσεις, πόσα εσύ και πόσα οι οδηγοί...

aiakos81
31-10-2012, 13:28
Για xp ποιον αγώνα προτείνετε;

Στην τελευταια εποχιακη που βγηκε με αμαξια supercars εως 620 βαθμους, εγω με mazda furai concept παιρνω περιπου 1.500.000cr στην τελευταια ακρη δεξια (Πιστα Αϊφελ)..Βεβαια του 'χω κατεβασει τους ΣΑ οσο δεν παει αλλο και εχω και το μπονους του 200%..

Ρε παιδια αλλη μια ερωτηση..Το ξανα επιασα τωρα μετα απο κανα χρονο..Περυσι ειχα βαλει τη δικια μου μουσικη στο παιχνιδι και θυμαμαι οτι την ακουγα και κατα τη διαρκεια των αγωνων..Μετα την ειχα βγαλει για να ακουω μονο το μοτορι...Τωρα προσπαθω να θυμηθω πως διαολο μπορω να την βαλω και μεσα στους αγωνες και δεν μπορω με τπτ...Ξερεις κανεις πως γινεται;

petaloudas
31-10-2012, 13:53
Θα πας βιβλιοθήκη μουσικής/αγώνας bgm και πατάς το γρανάζι (ρυθμίσεις bgm), διαλέγεις φάκελο με αρχεία μουσικής και τικάρεις το χρήση bgm χρήστη...

Kane
31-10-2012, 19:31
Θα προτεινα καποιον αγωνα απο τις εποχιακες διοργανωσεις με αμαξι κατηγοριας 600 βαθμων αποδοσης, oπου δινει και αρκετο xp αλλα και πολλα Cr, αλλιως οι αγωνες αντοχης δινουν πολυ xp αλλα οχι πολλα Cr. Απο αλλους αγωνες δεν θυμαμαι να σου πω τωρα αλλους συγκεκριμενους, αλλα συνηθως οσο πιο δυσκολος ο αγωνας, τοσο περισσοτερο xp δινει.


Στο προφίλ σου φαίνοται τα συνολικά χιλιόμετρα, σαν "συνολική απόσταση που διανύθηκε" , είναι όμως αθροιστικά a-spec και b-spec μαζί... Αν έχεις κάνει και b-spec, δεν νομίζω ότι υπάρχει τρόπος να τα διαχωρίσεις, πόσα εσύ και πόσα οι οδηγοί...


Στην τελευταια εποχιακη που βγηκε με αμαξια supercars εως 620 βαθμους, εγω με mazda furai concept παιρνω περιπου 1.500.000cr στην τελευταια ακρη δεξια (Πιστα Αϊφελ)..Βεβαια του 'χω κατεβασει τους ΣΑ οσο δεν παει αλλο και εχω και το μπονους του 200%..



Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά :)

Vicarious
20-11-2012, 18:38
ποια είναι η πιο φθηνή τιμονιέρα που να είναι συμβατή με το GT5?

MajereMP44
20-11-2012, 19:21
Αν πας στα settings του παιχνιδιου (δεν το εχω τωρα μπροστα μου , αλλα θα μπω και θα κοιταξω) εχει διαφορα μοντελα συμβατα και θα κοιταξουμε τιμες.

Το θεμα παντως αν θελεις τη γνωμη μου ειναι οτι με μια φτηνη τιμονιερα δεν θα το ευχαριστηθεις, πιο πολυ θα νευριασεις.Η προτεινομενη driving force gt απο τον ιδιο τον κατασκευαστη ειναι η μεση λυση και η καλυτερη.Το ξερεις ηδη αυτο αλλα αξιζει να πας σε 100 ευρω τιμονιερα γιαυτο το παιχνιδι και μη σου πω και για το επομενο gt με το καλο.

aekfc212
27-11-2012, 17:44
παιδια να σας βρηκα σε καλη τιμη το gt5 academy edition 2012
απο εξωτερικο κ επειδη ελεγα να αγορασω καποια dlc
με συμφερει να το παρω η οχι θα μπορω να βαλω τα δλψ η επειδη ειναι απο εξωτερικο δεν θα τα παιρνει;
απο zavvi η τιμη 17ευρω περιπου.

petaloudas
29-11-2012, 01:46
Αν το εξωτερικό σημαίνει Ευρώπη (BCES00569) τότε είναι οκ. Αν σημαίνει Πουέρτο Ρίκο... δε ξέρω...

Vicarious
03-12-2012, 20:34
καθε πότε ανανεώνεται το used car dealership και το online collector dealership?

petaloudas
03-12-2012, 21:29
Τα online κάθε 2η Πέμπτη (μαζί με τα seasonals, όχι τη βδομάδα που ανανεώνονται τα time/drift trials αλλά τις ενδιάμεσες με τα a-spec..)

Τα used ανανεώνονται ανά εξάδες κάθε "ημέρα παιχνιδιού". Κάθε φορά που μπαίνεις σε διοργάνωση (a-spec/b-spec/seasonal, όλα γενικώς εκτός από time/drift trial) αυτό μετρά σαν μία "αγωνιστική ημέρα", και βγαίνουν έξι καινούρια μεταχειρισμένα. Ας πούμε αν φορτώσεις πέντε διπλώματα, θα ανανεωθεί όλη η λίστα.. (5ημ.* 6/ημ.= 30)

astrag2000
21-12-2012, 20:33
Ξέρει κανείς να νου πει αν & πως μπορεί κάποιος να αλλάξει το nickname/online id του ?????

petaloudas
22-12-2012, 22:45
Μιας και είμαστε στο φόρουμ του gt, φαντάζομαι ότι θα εννοείς το online id του gran turismo... αν ναι, τότε δεν αλλάζει μιας και είναι το psn id σου, το οποίο βεβαίως δεν αλλάζει...

astrag2000
25-01-2013, 11:54
Ναι αυτό εννοώ... κρίμα πάντως που δεν αλλάζει !!!
Ευχαριστώ petaloudas !!!