PDA

View Full Version : πιστωτικές κάρτες που έχετε χρησιμοποιήσει - ποιες δουλεύουν και ποιες όχι!



NonBorn
01-10-2007, 14:31
Παιδιά επειδή ετοιμάζω ένα thread με οδηγίες για τα store, με τις πιστωτικές και όλο αυτό το θέμα για τα νέα παιδιά που έρχονται στο forum αλλά και για όλους όσους θέλουν να έχουν μία πλήρη άποψη για το τι μπορούν να αγοράσουν από που και με ποιους τρόπους χρειάζομαι feedback για το ποιες κάρτες λειτουργούν απευθείας στο us store αλλά και ποιες δεν λειτουργούν ούτως ώστε τα παιδιά να μην ψάχνονται και να έχουν σχετικά έυκολα τη λύση χωρίς πολύ κόπο.


Μόλις γίνει το thread το topic θα κλείσει...

Ευχαριστώ για την βοήθεια και την προσπάθεια που θα γίνει απ' όλους προκαταβολικά!! :D

muku
01-10-2007, 14:50
Λοιπόν, έχω μια prepaid visa από την eurobank και δεν λειτουργεί στο store. Η ίδια κάρτα όμως λειτουργεί στο site της wirecard όπου και την χρησιμοποιήσα για να βάλω λεφτά σε έναν λογαριασμό wirecard. Με έναν τέτοιο λογαριασμό σου παρέχονται στοιχεία μιας "εικονικής" mastercard. Τα στοιχεία αυτά τα χρησιμοποίησα στο store και αγόρασα. Βέβαια με αυτό τον τρόπο χάνεις 2Ε στις προμήθειες. 1Ε για να φορτίσεις την prepaid (2E αν είναι η πρώτη φόρτιση) και 1Ε για να βάλεις λεφτά στον wirecard account.


Σε άλλους δουλεύει κανονικά η prepaid στο store, εμένα δεν ξέρω γιατί δεν δούλεψε.

bocgr
01-10-2007, 15:06
Η δικια μου πιστωτικη visa της Εγναντιας Τραπεζας δουλεψε και δουλευει χωρις κανενα προβλημα

gtakis
01-10-2007, 15:29
Εγω ειχα δοκιμασει με visa της alphabank αλλα δεν μου δουλεψε,τωρα δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι γιατι το ειχα δοκιμασει πριν 4-5 μηνες,αν ξερει καποιος ας μας πει...

Akolov
01-10-2007, 15:32
Attica Gift Card δούλεψε και δουλεύει μια ΧΑΡΑ!!!

Alex
01-10-2007, 17:09
Η δικιά μου προπληρωμένη κάρτα της Eurobank πάντως λειτουργεί μια χαρά!τουλάχιστον στο US Store που την έχω δοκιμάσει.μπορείς να την "φορτίσεις" απο 30-1000 Ευρώ.Είναι χωρίς συνδρομή φυσικά,σου κρατάνε την πρώτη φορά που βάζεις χρήματα 5 ευρώ και όλες της υπόλοιπες 1-2 Ευρώ αναλόγως το ποσό.

Jim-Armao
01-10-2007, 17:46
Καλώς σας βρήκα μιας και αυτό είναι το 1ο μου μήνυμα.

Standard Eurobank Visa ( 4792 ΧΧΧΧ ... ) Κανένα πρόβλημα.

obione
03-10-2007, 14:38
mporei kapoios na mou pei mia karta pou na kanei??kai pws ti zhtaw???sthn eurobank me koitazan san xamenoi...HELPP!!!!!!!!:)lol..exw amerikaniki logariasmo..kai 2 kartes tis alfabank kai tis eurobank...pws diaolo ginete??????lol

ProEvo
03-10-2007, 14:46
Φίλε obione, ο nonborn έχει κάνει μια τρομερή δουλειά για το PS3 Store, εδώ :

http://www.ps3forums.gr/vB3/showthread.php?t=883

Κάνε μια επίσκεψη και θα βρεις όλα όσα σε ενδιαφέρουν.

tasioskis
03-10-2007, 15:05
εγω παιδια που ειμαι στην κυπρο εχω μια απλη καρτα του λογαριασμου μου και δουλευει μια χαρα,η καρτα ειναι αποτην ελληνικη τραπεζα,,

blizard
03-10-2007, 19:16
Η electron visa της alphabank (χρεωστική) δουλεύει μια χαρά στο US-store , και δεν πρέπει να έχει κάποια επιπλέον έξοδα.
(ανοίγεις ένα απλό λογαριασμό στην τράπεζα, και ζητάς να σου δώσουν αυτή σαν cashcard)

Δεν δουλεύει στο Ιρλανδικό-Πορτογαλικό store που δοκίμασα, αλλά έβαλα με αυτή λεφτά στην wirecard που είπε ο φίλος παραπάνω, και η wirecard όπως λένε δουλεύει εκεί.
(δοκίμασα την wirecard στο US-store από περιέργεια, και δεν μου την δέχτηκε)

mg1980
17-10-2007, 10:42
εγω εχω alphabank electron visa και μου δουλευει χωρις κανενα προβλημα στο us-store...δεν μου δουλευει στο αγγλικο και χονκ κονκ store..αν ξερει κανενας για τα παραπανω store,πως γινετα να δουλεψει η electron και ειδικα ο παλιος μου φιλος blizard,pm ευχαιστω...

blizard
17-10-2007, 12:17
Για το Αγγλικό φίλε μου λένε ότι δουλεύει η wirecard(virtual κάρτα) , οπότε μπορείς να βάλεις λεφτά εκεί μέσο της electron που έχεις...

mg1980
19-10-2007, 07:09
σε ευχαριστω και παλι καλε μου φιλε,blizard..

NonBorn
19-10-2007, 12:31
σε ευχαριστω και παλι καλε μου φιλε,blizard..

mg σου δούλεψε η wirecard γιατί εμένα ενώ μου δούλευε ξαφνικά δε μπορούσα να κάνω μεταφορά χρημάτων. Την έβγαλα και την ξαναέβαλα και τώρα δεν την δέχεται καν.... :(

mg1980
20-10-2007, 14:27
καλε φιλε,nonborn ,τα ιδια επαθα και εγω....:(χθες το προσπαθησα...

xelonas
25-10-2007, 22:18
H win card στης τραπεζας πειραιως δουλευει???
Ειναι χρεωστικη visa και την χρησιμοποιω στο ebay uk εκανα τον λογαριασμο
τι παιζει με το psn store και σε ποια χωρα την δεχετε???

NonBorn
25-10-2007, 22:19
H win card στης τραπεζας πειραιως δουλευει???
Ειναι χρεωστικη viza και την χρησιμοποιω στο ebay uk εκανα τον λογαριασμο
τι παιζει με το psn store και σε ποια χωρα την δεχετε???

Λογικά θα τη δέχετε το us store... Ωστόσο δε ξέρω αν την έχει δοκιμάσει κάποιος και δουλεύει... Δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις και να μας πεις και μας... Στο uk σίγουρα δεν δουλεύει!

xelonas
26-10-2007, 15:58
Wincard Piraeus bank δουλευει στο us store!

Για τους ψαγμενους to ebanking ειναι αψογο και το ebay την δεχετε μια χαρα.

georgios
28-10-2007, 16:04
re pedia exume berdepsi ligo to thread auto. sto US store duleuun sxedon oles tis oi kartes. eki pu iparxi to provlima ke mas endiaferi ine to UK store. kalo ine na postarete mono sxetika me to UK store. eki ine to pragmatiko provlima. otan prepi na psonisume ke na katevasume iliko gia PAL games.

NonBorn
28-10-2007, 16:23
re pedia exume berdepsi ligo to thread auto. sto US store duleuun sxedon oles tis oi kartes. eki pu iparxi to provlima ke mas endiaferi ine to UK store. kalo ine na postarete mono sxetika me to UK store. eki ine to pragmatiko provlima. otan prepi na psonisume ke na katevasume iliko gia PAL games.

Υπάρχουν και πολλές κάρτες που δεν γίνονται δεκτές από το us store. Ειδικά μερικές visa,visa electron. Οπότε γι αυτό έκανα το thread για να τις μαζέψουμε όλες... Στο uk δεν λειτουργεί ΚΑΜΙΑ κάρτα! " Έπεσε " και η wirecard οπότε τώρα αναγκαστικά πρέπει να έχεις γνωστό Αγγλία για να τα καταφέρεις κάπως...

georgios
28-10-2007, 18:15
exo enan gnosto ala den ine dinaton na ton valo se tetia diadikasia ton anthropo. ginete arage na vgalis karta agliki apo edo sti dieuthinsi tu?!

ps4
28-10-2007, 22:40
Nα γραψω κατι offtopic περιπου.

Οταν ερθει η καμερα για το 3 που θα βρουμε τα παιχνιδια αυτα για να παιξουμε λιγο;;;; Εχω επαθα την πλακα μου με την τεχνολογια αυτη.

Μονο στο αγγλικο εχει τα παιχνιδια και δεν μπορουμε να αγορασουμε.

Τι θα γινει δεν ξερω

georgios
28-10-2007, 23:58
ego den kegome gia ta pexnidia auta. to eye of the judgment ine to pexnidi! parola auta prepi na vrume lisi gia to uk store. tha vgi kati fovero ke tha ksenerosume


Nα γραψω κατι offtopic περιπου.

Οταν ερθει η καμερα για το 3 που θα βρουμε τα παιχνιδια αυτα για να παιξουμε λιγο;;;; Εχω επαθα την πλακα μου με την τεχνολογια αυτη.

Μονο στο αγγλικο εχει τα παιχνιδια και δεν μπορουμε να αγορασουμε.

Τι θα γινει δεν ξερω

mg1980
30-10-2007, 04:40
παιδια,εχετε δικιο οσον αφορα το uk store..πρεπει να βρουμε καποιο τροπο..εγω χρησημοποιω το us store,μονο...

dracula7
03-11-2007, 18:21
ego eho mastercard apo tin ethniki kai otan pao na tin valo me akiri dieythinsi amerikaniki moy tin aporipti..:( na pao na vgalo hreostiki i tzaba kopos?

seven77
16-04-2008, 16:19
στη visa electron της alpha πρεπει να τους ζητησουμε καποια εξτρα παροχη (π.χ web banking αν το λενε ετσι) η δουλευει κανονικα οπως στην δινουν?

nikon
16-04-2008, 16:22
στη visa electron της alpha πρεπει να τους ζητησουμε καποια εξτρα παροχη (π.χ web banking αν το λενε ετσι) η δουλευει κανονικα οπως στην δινουν?
Όχι το web banking είναι για συναλλαγές μέσω του site της τράπεζας.

seven77
16-04-2008, 16:27
δλδ μπορω να μπω στο playstation store (αυτο που ανοιγει οταν κανω sign in (σορυ αλλα ειμαι ασχετος) και να κατεβασω?
το playstation store που μου ανοιγει ποιας χωρας ειναι???:blush:

X-NEC
16-04-2008, 16:29
Θυμάσαι ποια χωρα επέλεξες όταν έκανες την εγγραφη η τι διεύθυνση είχες βάλει? Και ποτε το έκανες?

seven77
16-04-2008, 16:31
νομιζω ελλαδα...

nikon
16-04-2008, 16:31
δλδ μπορω να μπω στο playstation store (αυτο που ανοιγει οταν κανω sign in (σορυ αλλα ειμαι ασχετος) και να κατεβασω?
το playstation store που μου ανοιγει ποιας χωρας ειναι???:blush:
Πρέπει να την βάλεις την κάρτα στο account σου και να βάλεις και λεφτά μέσα.
Το store είναι της χώρας που έχεις κάνει sign in.

X-NEC
16-04-2008, 16:39
νομιζω ελλαδα...

Εάν το νόμισμα του store είναι το ευρώ τότε μάλλον είναι της Ελλάδας.