PDA

View Full Version : Most Wanted Game Of The Month (Δεκέμβριος 2010)



enstikto
03-12-2010, 11:10
Σε αυτό το thread θα δώσουμε την απάντηση στο "ποιό είναι το πιο αναμενόμενο παιχνίδι κάθε μήνα."
Πώς; Πολύ απλό:
Κάθε χρήστης θα μπορεί να ψηφίζει στο poll το παιχνίδι που θα αγόραζε αν μπορούσε να αγοράσει μόνο 1 παιχνίδι το μήνα.
Η επιλογή στο poll "κανένα" έχει προστεθεί στο poll περισότερο για τους μήνες που είναι πολύ φτωχοί σε games, αλλά και για τους χρήστες οι οποίοι δεν συγκινούνται με κανέναν απο τους τίτλους του μήνα.
ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Δεν είναι απαραίτητο να αγoράσετε το παιχνίδι που θα ψηφίσετε. Μπορείτε απλά να έχετε σκοπό να το αγoράσετε κάποια στιγμή..

Για να ψηφίσετε, απλά κάντε την επιλογή σας στο poll.
Οι "κάλπες" κλείνουν την τελευταία μέρα του μήνα.

Τα παιχνίδια που ψηφίζουμε για το μήνα Δεκέμβριο είναι:
MOVE: The Sly Collection (1/12)
Marvel Pinball (??/12)
Kung Fu: Live (8/12)
Faery: Legends of Avalon (10/12)
SBK X: Superbike World Championship (10/12)
Venetica (10/12)
LittleBigPlanet: Sackboy's Prehistoric Moves (15/12)
Battlefield Bad Company 2: Vietnam (21/12)
Echchrome II (24/12)

Λίγα πράγματα αυτό το μήνα με τα add-ons και τα re-releases να κλέβουν την παράσταση απο τα νέα retail titles...
Σημείωση: Οι ημερομηνίες παίζει να είναι λίγο έξω (+/- 2,3 μέρες).

Σημειώστε ότι το Sly Collection υπήρχε και στο προηγούμενο Most Wanted, αλλά είναι και εδώ γιατί άλλαξε η ημερομηνία κυκλοφορίας του.

Τα αποτελέσματα των προηγούμενων μηνών μπορείτε να τα βρείτε συγκεντρωμένα εδώ (http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=5775).
Συγκεκριμένα για το Νοέμβρη, συγκεντρωτικά τα αποτελέσματα:

1. Gran Turismo 5: 33 Ψήφοι
2. Αssassin's Creed Brotherhood: 28 Ψήφοι
3. Call of Duty: Black OPs: 17 Ψήφοι
4. Need For Speed: Hot Pursuit: 6 Ψήφοι
5. Κανένα - 5 Ψήφοι
6. NBA Jam 2011 & Red Dead Redemption: Undead Nightmare - 4 Ψήφοι
8. James Bond: Blood Stone - 3 Ψήφοι
9. Dragon Ball: Raging Blast & Blazblue: Continuum Shift - 2 Ψήφοι


ΠΡΟΤΑΣΗ: Σκέφτομαι με το τέλος της χρονιάς να ανοίξω και ένα thread "Most Wanted Game of the Year 2010" στο οποίο θα ψηφίσουμε το 1 και μοναδικό παιχνίδι που δεν θα μπορούσαμε να μην παίξουμε αυτή τη χρονιά και υποψήφια θα είναι τα game of the month που εσείς επιλέξατε κάθε μήνα αυτή τη χρονιά. Συγκεκριμένα θα περιέχει τα 2 πρώτα απο κάθε μήνα. Θα σας άρεσε αυτή η κίνηση; Μαζί με τις ψήφους σας για τον Δεκέμβριο αν θέλετε γράψτε και την γνώμη σας για αυτο! ;)

tsakali GR
03-12-2010, 11:52
Πωπω, πόσο ΦΤΩΧΟΣ δείχνει αυτός ο μήνας σε σύγκριση με τους 2 προηγούμενους ε;

Υπό άλλες συνθήκες δεν θα αγόραζα κανένα τίτλο γιατί έρχεται δυνατή συνέχεια Γενάρη και Φλεβάρη με major κυκλοφορίες, αλλά λόγω διπλού μισθού εορτών θα τσιμπήσω το Sly Collection, που κατ' εμέ είναι και το μόνο από τη λίστα που αξίζει day one.

Nek_Food
03-12-2010, 13:03
Από όσα είδα τα περισσότερα move oriented από ότι βλέπω, το μόνο που μου έκανε κλικ είναι το Battlefield Bad Company 2: Vietnam, πλην όμως σαν DLC που είναι δεν πρόκειται να το πάρω, τουλάχιστον πριν αξιωθώ να τελειώσω το campaign του κανονικού παιχνιδιού. Ήτοι κανένα για μένα, σόρυ...

Υ.Γ.: επίσης, για το game of the year, εκτός των 2 πρώτων ίσως κατ' εξαίρεση θα έπρεπε να μπουν και κάποια επιπλέον όπως για παράδειγμα το Black Ops τώρα που βλέπω την λίστα παραπάνω. Αν και το βλέπω καβάντζα από τώρα στο GT5 και "τσάμπα θα κάνουμε πρωτάθλημα, η παράγκα το έχει ήδη δώσει".

aladdin7
03-12-2010, 13:06
Θα περίμενε κανείς να υπάρχουν αξιόλογες κυκλοφορίες λόγω εορτών...αλλά δεν!

Κανένα!!

enstikto
03-12-2010, 13:19
Υ.Γ.: επίσης, για το game of the year, εκτός των 2 πρώτων ίσως κατ' εξαίρεση θα έπρεπε να μπουν και κάποια επιπλέον όπως για παράδειγμα το Black Ops τώρα που βλέπω την λίστα παραπάνω. Αν και το βλέπω καβάντζα από τώρα στο GT5 και "τσάμπα θα κάνουμε πρωτάθλημα, η παράγκα το έχει ήδη δώσει".

Σε αυτό δεν ξέρω κατα πόσο σωστό είναι να το κάνουμε γιατί:
1. Ποιος θα κρίνει πια είναι τα extra που πρέπει να μπούνε;
2. Καλός η κακός το cod δεν ψηφίστηκε από τον κόσμο αρκετά ώστε να μπει στην ψηφοφορία... Δεν λέω ότι δεν αξίζει να μπει, αλλά μετά βγαίνουμε από την λογική των κανόνων...
3. Αν βάλουμε και αυτά που δεν ψηφίστηκαν το thread στην ουσία θα είναι περιττό καθώς είδη υπάρχει το thread για το game of the year.
H βασική του διαφορα με το άλλο thread είναι ότι δεν θα ψηφίζετε επιλογές που επέλεξαν κάποιοι άλλοι για εσάς, αλλά αυτές που επιλέξατε εσείς ψηφίζοντας όλο το χρόνο...

Γενικά περιμένω απόψεις απ΄ όλους. Το θέλατε αυτό το thread η το Θεωρείτε περιττό;

tonybsg
03-12-2010, 14:20
Επιτέλους, δεν θα ξεπαραδιαστούμε πάλι!

Για την δεύτερη πρόταση, μέσα, ακριβώς όπως το έθεσες φίλε.

Nek_Food
03-12-2010, 14:23
Βασικά είναι (πιστεύω) παιχνιδάρα η οποία απλά έκατσε "στραβά" που έπεσε σε μήνα που γίνεται "σφαγή" από πολλούς και καλούς τίτλους. Δηλαδή όπως το βλέπω εγώ δεν είναι άδικο να μπουν 2 τίτλοι του Δεκεμβρίου που θα βγουν με τα βίας με 5 λέω τώρα ψήφους (κόντρα στου 50 του κανένα) από μία παιχνιδάρα που μπορεί να μάζεψε πολύ περισσότερες ψήφους από αυτά του Δεκεμβρίου αλλά να βγήκε τρίτο σε κάποιον άλλο μήνα; Δεν μιλάω μόνο για το Black Ops, αυτό έχω μπροστά μου, αλλά αν κοιτάξω τις λίστες ανά μήνα, σίγουρα θα βρεθούν και άλλα. Επίσης, αυτό το 2 ανά μήνα είναι δεσμευτικό πολύ και άδικο, θα πρότεινα να γίνει ένα "φιλτράρισμα", γιατί μπορώ εγώ π.χ. αν έκανα μία λίστα με τα 25 (τόσα νομίζω επιτρέπει το φόρουμ σαν επιλογή του Poll) καλύτερα παιχνίδια μπορεί να μην έβαζα κανένα του Δεκέμβριου, ίσως του Ιουλίου/Σεπτεμβρίου και να έβαζα τα μισά του Οκτωβρίου που ήταν ένας πλούσιος και καλός μήνας. Αυτά είναι φυσικά προσωπική μου άποψη, σόρυ για τα εκτός θέματος σχόλια μου στο παρόν thread που αφορά τις επιλογές μας του τρέχοντα μήνα.

nikolaszax
03-12-2010, 14:29
the hell?Απο ποτε το Venetica βγαινει στο ps3,και στα αγγλικα?Εδω εγω ακομα περιμενω την english pc version lol!Ισχυει τελικα για release?Βαζω την ψηφο μου εκει.

enstikto
03-12-2010, 14:31
Βασικά είναι (πιστεύω) παιχνιδάρα η οποία απλά έκατσε "στραβά" που έπεσε σε μήνα που γίνεται "σφαγή" από πολλούς και καλούς τίτλους. Δηλαδή όπως το βλέπω εγώ δεν είναι άδικο να μπουν 2 τίτλοι του Δεκεμβρίου που θα βγουν με τα βίας με 5 λέω τώρα ψήφους (κόντρα στου 50 του κανένα) από μία παιχνιδάρα που μπορεί να μάζεψε πολύ περισσότερες ψήφους από αυτά του Δεκεμβρίου αλλά να βγήκε τρίτο σε κάποιον άλλο μήνα; Δεν μιλάω μόνο για το Black Ops, αυτό έχω μπροστά μου, αλλά αν κοιτάξω τις λίστες ανά μήνα, σίγουρα θα βρεθούν και άλλα. Επίσης, αυτό το 2 ανά μήνα είναι δεσμευτικό πολύ και άδικο, θα πρότεινα να γίνει ένα "φιλτράρισμα", γιατί μπορώ εγώ π.χ. αν έκανα μία λίστα με τα 25 (τόσα νομίζω επιτρέπει το φόρουμ σαν επιλογή του Poll) καλύτερα παιχνίδια μπορεί να μην έβαζα κανένα του Δεκέμβριου, ίσως του Ιουλίου/Σεπτεμβρίου και να έβαζα τα μισά του Οκτωβρίου που ήταν ένας πλούσιος και καλός μήνας. Αυτά είναι φυσικά προσωπική μου άποψη, σόρυ για τα εκτός θέματος σχόλια μου στο παρόν thread που αφορά τις επιλογές μας του τρέχοντα μήνα.

Καταρχήν δεν είσαι εκτός θέματος γιατι εγώ έθεσα την ερώτηση και καλά κάνεις και απαντάς! :)
Δεν διαφωνώ ότι αν το Black Ops ή οποιοδήποτε άλλο παιχνίδι είχε βγεί άλλο μήνα θα μπορούσε να είχε σημειώσει περισσότερους ψήφους απο κάποιο άλλο. Το θέμα είναι ότι δεν θεωρώ σωστό να αποφασίσω εγώ το τι θα μπει και τι όχι απο την στιγμή που υπάρχουν επιλογές που έχουν ψηφίσει όλα τα παιδιά του forum συλλογικά...
To μόνο που θα μπορούσα να προτείνω είναι ότι θα κόψω τις 2 επιλογές απο τους μήνες που βγήκε στην δυάδα το "Κανένα" και θα βάλω μόνο 1 και απο εκεί και πέρα απο τους μήνες που είχαν πολύ κίνηση σε ψήφους να βάλω και το 3ο καλύτερο....

Edit: Nicolas γενικά το έχω βρεί σε 3 διαφορετικές λίστες με releases Δεκεμβρίου για το PS3 καθώς και σε αρκετά online μαγαζιά (όπως Play.com) οπότε μάλλον ισχύει...

Valkyre
03-12-2010, 14:35
ααααχχ επιστροφη στην αγαπημενη μου ψηφο...καιρος ηταν... κανενα φυσικα! :)

Desmond
03-12-2010, 14:37
Να προτείνω κάτι?Γιατί να μην μπει poll με τα 25 top σε ψήφους?Έτσι πιστεύω και ο γκρινιάρης:c055gfe: Nek θα ήταν ευχαριστημένος και το poll θα ήταν πιο αντιπροσωπευτικό από το να μπουν το 1-2 του κάθε μήνα.

Nek_Food
03-12-2010, 14:49
Γκρινιάρης εγώ; Γιατί να μην αποφασίσω λοιπόν εγώ ποια είναι τα 25 καλύτερα του χρόνου και να ανακηρύξω απευθείας και τον νικητή, να ξεμπερδεύουμε; ;)

enstikto
03-12-2010, 15:09
Καλή η σκέψη σου des αλλά έχει και αυτή ένα μειονέκτημα καθώς ο αριθμός ατόμων που ψήφισαν ένα μήνα μπορεί να είναι πολύ μικρότερος από αυτόν που ψήφισε έναν άλλο ΚΑΤ επέκταση θα μπορούσε ένα game να έχει πάρει το 60% των ψήφων σε ένα μήνα αλλά επειδή συνολικά ψήφισαν λίγοι εκείνο το μήνα βα μην μπει...
Νομίζω ότι η καλυτερη λύση είναι:
1. Top 2 απ´ όλους τους μήνες εκτός από τους μήνες που είχαν το κανένα στο top 2. Και top 3 από τους 5 μήνες που είχαν τις περισσότερες σε σύνολο ψήφους....

grip
03-12-2010, 21:47
Κανένα και ευκαιρία να βρούμε κανέναν παλαιότερο τίτλο λίγο πιο φθηνά.

jk_blue_tiger
04-12-2010, 00:22
the hell?Απο ποτε το Venetica βγαινει στο ps3,και στα αγγλικα?Εδω εγω ακομα περιμενω την english pc version lol!Ισχυει τελικα για release?Βαζω την ψηφο μου εκει.

Το Venetica εχει κυκλοφορησει σε PC απο αρχες του Γεναρη που μας περασε.Αν σε ενδιαφερει, σου στελνω pm που θα το βρεις.

Οσον αφορα την ψηφοφορια κανενα κ απο εμενα. Κανενα δεν ειναι κ τιποτα ιδιαιτερο οποτε αφου θα ξεπαραδιαστουμε απο τον επομενο μηνα, ας κανουμε κρατη σε αυτον.

ilias78
04-12-2010, 11:52
πολυ υσηχος αυτος ο μηνας. ευκαιρια να αφιερωσουμε χρονο στα παιχνιδια του νοεμβριου.

TopGunZ
04-12-2010, 11:57
Σίγουρα κάποια στιγμή θα τιμήσω το Sly (τρία πλατινάκια στην τιμή του μισού!), αλλά λόγω backorder παιχνιδιών (πολύ μεγάλο ρε παιδιά το Castlevania!) θα επιλέξω το Kung-Fu live. Έχει καιρό που λέω να κάνω μια αλλαγή στη διαρύθμιση του σαλονιού μου...

ezio_auditore
04-12-2010, 12:14
κανενα...

Kane
06-12-2010, 11:23
Κανένα και ευκαιρία να βρούμε κανέναν παλαιότερο τίτλο λίγο πιο φθηνά.

Σωστός ο συνονόματος...

Ixor24
06-12-2010, 12:30
κανένα και από μεριά μου. έχω να πάρω κάτι πλατινες στα uncharted και να παίξω επιτέλους αυτό το dead space που έχει βγάλει αραχνες,ενα σεμεδάκι του λείπει και θα ξεχαστεί τελείως

plakas
06-12-2010, 15:31
kung fu live φυσικα τι αλλο απο της αλλες αηδιες

overclocker
06-12-2010, 16:32
Battlefield Bad Company 2: Vietnam αν και σαν DLC δεν το θεωρώ "πλήρες" τίτλο.
Α...και το AC:Brotherhood από τον προηγούμενο μήνα που δεν πρόλαβα να πάρω.

apos1210
09-12-2010, 14:55
Προσωπικα Δεκεμβριο δεν με συγκινει κανενα. και σιγουρα κανε thread "Most Wanted Game of the Year 2010 :)

roselyn
12-12-2010, 19:45
Κανένα για το Δεκέμβριο! Απο Γενάρη πάλι... ;)

tasaras007
13-12-2010, 02:24
Κανενα... με τον νεο χρονο πλεον... και αναμενονται ωραια games...

Eddy_Gordo
17-12-2010, 02:44
Κανενα, ερχεται LBP2,Dead Space 2 και στα καπακια Killzone 3

wesker
18-12-2010, 17:15
Kανένα! Όσο για την δευτερη πρόταση μέσα!

larisa
19-12-2010, 15:35
ftoxos aftos o minas.... na doume ti tha feri to 2011

enstikto
23-12-2010, 11:41
Sly collection for me! Λένε πολύ καλά για υτή τη σειρά. Καιρός να την δοκιμάσω και εγώ. Και είναι και 3 πλατίνες στην τιμή της μίας!!!!

enstikto
03-01-2011, 13:29
To παρόν μπορεί να κλείσει....
Έρχετε σύντομα το thread Ιανουαρίου...