PDA

View Full Version : CNET: Nothing can save PS3 now!!



NonBorn
26-09-2007, 16:33
Why 'Halo 3' will decide the Xbox 360's fate (http://blogs.cnet.com/8301-13506_1-9783413-17.html)


Up to this point, the Playstation 3 has performed about as poorly as we can expect from a console. With no games to tout as deal breakers, the PlayStation 3 is dead in the water. And while some still hope for the days of Killzone saving the PS3's day, it's time to give up hope--nothing can save it now.Ο μόνος λόγος που κάνω αυτό το post είναι γιατί τα γραπτά μένουν και ενώ μία είδηση γίνεται τώρα για τη δημιουργία εντυπώσεων και για διάφορους λόγους από τους "αντικειμενικούς" δημοσιογράφους του CNET αργότερα θα φαίνεται τραγελαφική... Εδώ θα 'στε και εδώ θα 'μαι... Για να γάψουμε στο συγκεκριμένο thread και να γελάμε όλοι παρέα με το CNET!!

X-NEC
26-09-2007, 16:43
Sorry τώρα αλλα αυτός είναι δημοσιογράφος? Πολυέλεος δηλαδή! Τι να πει κανεις... Με γεια το καινούριο του αυτοκίνητο!:p

NonBorn
26-09-2007, 16:53
Δημοσιογράφος-εκτιμητής? Ποιος ξέρει... CNET όμως!! :cheers: Στην υγεία μας :D

Akolov
26-09-2007, 16:55
Εδώ θα 'στε και εδώ θα 'μαι... Για να γάψουμε στο συγκεκριμένο thread και να γελάμε όλοι παρέα με το CNET!!

Κώστα......συγνώμη και με όλο το σεβασμό στο πρόσωπό σου κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ.....

ΕΓΩ μπορώ να αρχίσω να γελάω από τώρα ??????

Α ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!
Να σαι καλά που διάβαζα και μπήκα λίγο στο forum και μου έφτιαξες την διάθεση :tongue: !

PDS
26-09-2007, 17:54
Nαι...ενα βημα πριν τον θανατο ειναι το καημενο:angry:

seven77
26-09-2007, 18:20
opos poly sosta leei ''HALO 3 DESIDES THE XBOX 360'S FATE''.....
e fantasteite antistoixo titlo..''FINAL FANTASY DESIDES PS3'S FATE''
ti 8a leei aytos o kyrios tote?
enta3ei einai fanero oti o en logo kyrios einai provokatoras kai leei kai ena soro ma@$%es...
e den peirazei yparxoun kai ayta.oloklhrh sony ependyse ekatomyria kai aytos einai o e3ypnos!!
den peirazei me xbox mallon ton plhrosane opote toso tou kovei......

SQP_GR
26-09-2007, 18:42
xthes egine ali mia metalaxi enos filu mu pu tha sas ton gnorisw(kathigitis panepistimiu fisikis).mu exei ektimisi giati ton eixa vali sto live kai eixe enthusiasti,xthes egine to gnosto skiniko kai simera exei ps3 ,paizi fifa kai r6 on line.tha tu vgalo neme VAG_GR .ME TETIA XALIA TO PS3 THA TA KANI KAI TA 11 EKATOMIRIA XBOX PS3 STO TELOS,H APO TA 11 THA EXUN MINI MEXRI TORA TA 7

TopGunZ
26-09-2007, 18:44
καλέ εγώ έχω ετοιμάσει τα κόλυβα και έκλεισα και νεκροφόρα για το δικό μου ήδη!

seven77
26-09-2007, 18:48
TopGunZ ego 8a sto psalo...:rofl::rofl:

Sasori
26-09-2007, 19:09
Μη δίνετε σημασία παιδιά, προφανώς υπάρχουν και κάποιοι πυροβολημένοι. Μετά τον τερματισμό του Halo 3 μόνο η αυτοκτονία τους μένει για να κάνουν "finish the fight" σε αυτό τον άχρωμο και μήζερο κόσμο που ζουν...

gtakis
26-09-2007, 19:38
TopGunZ ego 8a sto psalo...:rofl::rofl:

Εεεε οχι να μου παρεις και την δουλεια...τι σπουδαζα τοσα χρονια?τσαμπα?:rofl::rofl::rofl:

modecris
26-09-2007, 19:38
θα συμφωνήσω πως τέτοια σχόλια είναι άκυρα/άτοπα και θα πρέπει να αποφεύγονται ,είναι πολύ εύκολο να γελοιοποιηθείς παγκοσμίως.

seven77
26-09-2007, 19:48
gtakis ti spoudazes?!?!?!?!?

gtakis
26-09-2007, 20:06
gtakis ti spoudazes?!?!?!?!?

6 χρονια Βυζαντινη μουσικη.Ειμαι και ψαλτης...:prayer::prayer::prayer:

PaneDi
26-09-2007, 20:15
standar ,hdh niw8w to xtipokardi to ps3 na eksas8enei , simera pou to anoiksa mou eipe "Ohhh noess, halo 3 released , i will stop working in 160days" ....8a doume ta xristougenna tis pwlhseis, einai i POLI krisimh periodos gia tis konsoles!

seven77
26-09-2007, 20:25
gtakis tote sou paraxoro thn 8esh mou....
8a ka8iso sthn akrh kai 8a kano ton deytero psalth...

greekteo
26-09-2007, 20:44
καλέ εγώ έχω ετοιμάσει τα κόλυβα και έκλεισα και νεκροφόρα για το δικό μου ήδη!

TopGunZ, καλη δυναμη, κουραγιο, η κονσολα αυτη πηγε σε ενα αλλο κοσμο οπου ειναι καλυτερα, Μακρια απο τον Bill Gates. Συλλυπητηρια :p

konstantinos
26-09-2007, 21:43
Δεν παν να λενε οτι θελουν.Κ θα δειτε κ την μαλακια που κανουν οι εταιριες κ θα βγαζουν μονο τις ταινιες σε HD DVD οπως dreamworks.Μετα θα χτυπανε το κεφαλι τους στο τοιχο.Οπως καλυτερα να παρουμε ενα παιχνιδι 2-3 μηνες μετα κ να ειναι καλυτερο παρα καποιο το οποιο θα ειναι πατατα.Σε λιγο θα βγαλουν νεο 360 με 4 usb ενσωματομενο wifi 5 hdmi ενσωματομενο HD drive κλπ κλπ.

gtakis
27-09-2007, 00:09
gtakis tote sou paraxoro thn 8esh mou....
8a ka8iso sthn akrh kai 8a kano ton deytero psalth...

ok θα εισαι ο αριστερος...:giggle:

TopGunZ
27-09-2007, 10:34
Sας ευχαριστώ ειλικρινά για το ενδιαφέρον σας. παρακαλώ να μην καταθέσετε στεφάνια, αντιθέτως τα λεφτά να διατεθούν στο Tαμείο Aρωγής θυμάτων του R.r.o.d..

ευχαριστώ

klepidas
21-07-2008, 21:32
Εγώ θα γέλάω τώρα μέχρι το 2012:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rof l::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl: :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::r ofl::rofl::rofl:

personGR
21-07-2008, 21:33
klepida, καλά ήταν τώρα να πιάσεις όσα threads δεν πρόλαβες..

Υπόψη το thread ανοίχτηκε πριν από ένα χρόνο...

klepidas
21-07-2008, 21:34
για αυτό γελάω τώρα τότε δεν μπορούσα σκέψου λίγο δεν είχε δείξει τίποτα το ps3 μας ;)

NonBorn
21-07-2008, 21:39
klepida, καλά ήταν τώρα να πιάσεις όσα threads δεν πρόλαβες..

Υπόψη το thread ανοίχτηκε πριν από ένα χρόνο...

To συγκεκριμένο thread ανοίχτηκε για ένα συγκεκριμένο σκοπό... Να βουλώσει στόματα, "ιστορικά"... Αν και δεν έχει τελειώσει ακόμα η μάχη φαίνεται ότι το ps3 μάλλον σώθηκε (από τι??? χαχαχαχα) και κάνει και καλύτερες πωλήσεις, απολαμβάνοντας και καλύτερη μεταχείρηση από τα media του χώρου... ;)

Έχει ο καιρός γυρίσματα... Δες και το πρώτο post να καταλάβεις.. ;)

mootsChios
21-07-2008, 21:40
Δεν ηξερα οτι ο Μigiwara ειναι δημοσιογραφος του CNET. Loool

Valkyre
21-07-2008, 21:50
Λολ ειστε απαλευτοι! :D

kyrtzo
21-07-2008, 23:16
Αν και ειμαι αντιθετος σε καθε συζητηση που εχει θεμα τον πολεμο των εταιριων δεν αντεχω με αυτα που διαβαζω τις τελευταιες μερες και θα πω την γνωμη μου.
Οσοι ειναι πιο μεγαλοι θα θυμουνται τον πολεμο αναμεσα στο Dreamcast και PS2 τα ατελειωτα αρθρα για την την δυσκολια στον προγραμματισμο του emotion engine στο ανυπαρκτο online κτλ. Ακριβως τα ιδια με τωρα δεν υπαρχει καμμια διαφορα θυμαμαι οταν βγηκε το Shenmue, RE Code Veronica, και αλλα πολλα ολοι μιλουσαν για τελος του πολεμου δηλαδη ολα οσα ακουγονται και σημερα!
Το αποτελεσμα το γνωριζουμε ολοι.
Η Microsoft εβαλε πολλα λεφτα για να πετυχει και καλα κανει, οι πωλησεις πανε καλα αλλα αυτο δεν καταδικαζει το PS3. Ειναι προφανες οτι υπαρχει μεγαλη αναπτυξη στο console gaming και η πιτα εχει μεγαλωσει παρα πολυ, δεν αποκλειεται να πετυχει και το XBOX360 και το Wii και το PS3. Δεν ειναι απιθανο να ξεπερασει και το PS2 γιαυτο ακριβως τον λογο.
Το μονο που πρεπει να αλλαξει η Sony ειναι η νοοτροπια οτι δεν υπαρχουν παιχνιδια.
Οταν μπαινεις σε διαφορα site νομιζεις οτι ολα βγαινουν σε XBOX360 ενω ειναι multiplatform αυτο πρεπει να σταματησει οποσδηποτε.

atomsk
22-07-2008, 08:39
αν καταφέρουν και βγάλουν τα exclusive που υποσχέθηκαν στην ώρα τους ο κόσμος θα αρχίσει να ενδιαφέρεται περισσότερο μιας και στο xbox δεν υπάρχουν exclusives.

Chill
22-07-2008, 13:41
http://imageshack.gr/view.php?file=h0gmy786eja93owy8ky2.jpghttp://i212.photobucket.com/albums/cc90/PanosGre/lock.jpg

Ως και επιτραπέζιος rpgας βρήκα το κατάλληλο jpg για τα χρυσά φτιάρια :>

personGR
22-07-2008, 15:56
Να πληροφορήσω πως πλέον το cnet.com, έχει βαθμολογήσει την 80 gb έκδοση του ps3 με 8,6/10 και την elite του 360 με 8,5/10

NonBorn
22-07-2008, 16:27
To συγκεκριμένο thread ανοίχτηκε για ένα συγκεκριμένο σκοπό... Να βουλώσει στόματα, "ιστορικά"... Αν και δεν έχει τελειώσει ακόμα η μάχη φαίνεται ότι το ps3 μάλλον σώθηκε (από τι??? χαχαχαχα) και κάνει και καλύτερες πωλήσεις, απολαμβάνοντας και καλύτερη μεταχείρηση από τα media του χώρου... ;)

Έχει ο καιρός γυρίσματα... Δες και το πρώτο post να καταλάβεις.. ;)


Να πληροφορήσω πως πλέον το cnet.com, έχει βαθμολογήσει την 80 gb έκδοση του ps3 με 8,6/10 και την elite του 360 με 8,5/10

:paperbag::paperbag:

greekteo
22-07-2008, 17:00
χαχαχχαα :rofl::rofl: αυτα ειναι!! Εγω θα ηθελα να τους στειλουμε σε e-mail εκεινο το αρθρο για το PS3 και απο κατω την βαθμολογια για τις δυο κονσολες :D

Stevepredator
25-07-2008, 15:38
Μήπως αναφέρονταν στο xbox 360 και μπερδεύτηκε????

wesker
27-07-2008, 15:51
Μήπως αναφέρονταν στο xbox 360 και μπερδεύτηκε????

LoL.... Δεν νομίζω.

Stevepredator
28-07-2008, 11:22
Πάντως είπε μεγάλη κοτσάνα ο τύπος το ps3 τα πάει πολύ καλά στις πωλήσεις

ico
28-07-2008, 18:41
Λοιπόν εδώ ειμαστε.Το ps3 θα κάνει πορεία ανάλογη των προηγουμένων..........

michael92
30-07-2008, 17:00
Τέτοιες απόψεις από δημοσιογράφους είναι πως μου την δίνουν :mad:, τίποτα δεν μπορεί να είναι απόλυτο. Ακόμη αυτό δείχνει έντονη υποκειμενικότητα πράγμα που είναι πολύ κακό για ένα δημοσιογράφο ή ακόμα την ένδειξη προτίμησης. Αμέσως να πέσει να :hungry: τη Sony... Όπως είπατε εδώ είμαστε να γελάμε :p

elysianwarrior
03-08-2008, 04:02
Αν και ειμαι καινουργιος στο forum θα ηθελα να πω την αποψη μου,ειμαι απο εποχη ps1 με την Sony και ποτε δεν ειχα το παραμικρο προβλημα με τα προιοντα της,ειναι ΣΟΒΑΡΗ εταιρεια στο χωρο του ENTERTAIMENT,εαν παρουμε την microsoft ειναι οι εταιρεια που εφεραι το μονοπωλιο και την αθεμιτη εξαγορα στο χωρο των τεχνολογιων,εξαγοραζει παντεντες σε software μονο και μονο για να τiς "εξαφανιζει" γιανα μη πληχθει στο μελον απο αυτες ,μας πασαρει τα ιδια και ιδια εδω και μια δεκαετια στo software με ανταλαγμα τον οβολο του καταναλοτη,παντου εισχωρει και χτυπαει εταιρειες με νομικα μεσα δημιουργωντας ενα καθεστος τρομοκρατιας στην παγκοσμια αγορα με αποτελεσμα οι εταιρειες να συμπρατουν με την microsoft.Σαν εταιρεια δεν εχει εξελιξει τιποτα καινουργιο τα τελευταια 15 χρονια.

Τωρα για το 360 υπο αλλες συνθηκες θα μπορουσε να ηταν "καλη" κονσολα απο θεμα αξιοπιστιας εαν την microsoft δεν την ενιαζε το κερδος.Και πως αποδικνυεται αυτο?
πολυ απλα γιατι το 360 βασιζεται στα PC στις τεχνολογιες που μπορει η microsoft να ανταπεξελθει και να χρισιμοποιησει χωρις να χρειαζεται να αναπτυξει απο μονη της δηλαδη τις ιδιες τεχνολογιες που εξαγοραζε με λεφτα,με απλα λογια δεν ειναι μια κονσολα που σχεδιαστηκε με απολυτο σκοπο το gaming αλλα το κερδος και ποσα κοματια το δυνατον μπορουν να πουλησουν,ενο η Sony επενδυσε ενα καρο λεφτα και σχεδιασε απο το μηδεν σχεδον σε συνεργασια με την IBM ενα επεξεργαστη που με το δικο τους οραμα θα θεωρειται οτι αυτο ειναι το μελον δεν πηγε η Sony και αγορασε αλλα αναπτυξε σε συνεργασια κατι που θα σπρωξει το μελλον των επεξεργαστων πολυ μπροστα και απο αποδωση και απο κοστος χωρια το Blue ray format που τουλαχιστων για μενα ειναι ο απολυτος νικητης.Δεν ειπα οτι την sony δεν την νιαζει το κερδος προς θεου αλλα σεβεται τον καταναλωτη και σου παραδιδει ενα προιον "σωστο" ετοιμο και αξιοπιστο.
Για γραφικα δεν το συζητω μολις βγει το killzone 2 και το Resistance 2 συν και καπιοι τιτλοι θα δημιουργιθει ενα σημειο 0 που θα λεει απο εδω και περα τελιωνουν τα ψεματα οτι ειποθηκε ειποθηκε και η παραμικρη απορια και ενδοιασμος θα εξαφανιστουνε απο το χαρτη.

Τωρα τετια δημοσιογραφιλικια στο ιντερνετ και σε περιοδικα και Μ.Μ.Ε. θα βρουμε παντου η Microsoft σε θεματα δολιοπλοκης και εξαγορασμου μας εχει σηνηθησει.

SQP_GR
03-08-2008, 12:21
poli sostos o filos.pali kala pu den agorazi studio i micro giati tin eixame katsi

Psychaos_
03-08-2008, 12:33
krima psofise kiwlas to ps3 a re gamwto. Re den pane kala mou fenete exei trelathei o kosmos reeeeeeeeee eirthe to telos eirthe to telos

wesker
03-08-2008, 12:51
Αν και ειμαι καινουργιος στο forum θα ηθελα να πω την αποψη μου,ειμαι απο εποχη ps1 με την Sony και ποτε δεν ειχα το παραμικρο προβλημα με τα προιοντα της,ειναι ΣΟΒΑΡΗ εταιρεια στο χωρο του ENTERTAIMENT,εαν παρουμε την microsoft ειναι οι εταιρεια που εφεραι το μονοπωλιο και την αθεμιτη εξαγορα στο χωρο των τεχνολογιων,εξαγοραζει παντεντες σε software μονο και μονο για να τiς "εξαφανιζει" γιανα μη πληχθει στο μελον απο αυτες ,μας πασαρει τα ιδια και ιδια εδω και μια δεκαετια στo software με ανταλαγμα τον οβολο του καταναλοτη,παντου εισχωρει και χτυπαει εταιρειες με νομικα μεσα δημιουργωντας ενα καθεστος τρομοκρατιας στην παγκοσμια αγορα με αποτελεσμα οι εταιρειες να συμπρατουν με την microsoft.Σαν εταιρεια δεν εχει εξελιξει τιποτα καινουργιο τα τελευταια 15 χρονια.

Τωρα για το 360 υπο αλλες συνθηκες θα μπορουσε να ηταν "καλη" κονσολα απο θεμα αξιοπιστιας εαν την microsoft δεν την ενιαζε το κερδος.Και πως αποδικνυεται αυτο?
πολυ απλα γιατι το 360 βασιζεται στα PC στις τεχνολογιες που μπορει η microsoft να ανταπεξελθει και να χρισιμοποιησει χωρις να χρειαζεται να αναπτυξει απο μονη της δηλαδη τις ιδιες τεχνολογιες που εξαγοραζε με λεφτα,με απλα λογια δεν ειναι μια κονσολα που σχεδιαστηκε με απολυτο σκοπο το gaming αλλα το κερδος και ποσα κοματια το δυνατον μπορουν να πουλησουν,ενο η Sony επενδυσε ενα καρο λεφτα και σχεδιασε απο το μηδεν σχεδον σε συνεργασια με την IBM ενα επεξεργαστη που με το δικο τους οραμα θα θεωρειται οτι αυτο ειναι το μελον δεν πηγε η Sony και αγορασε αλλα αναπτυξε σε συνεργασια κατι που θα σπρωξει το μελλον των επεξεργαστων πολυ μπροστα και απο αποδωση και απο κοστος χωρια το Blue ray format που τουλαχιστων για μενα ειναι ο απολυτος νικητης.Δεν ειπα οτι την sony δεν την νιαζει το κερδος προς θεου αλλα σεβεται τον καταναλωτη και σου παραδιδει ενα προιον "σωστο" ετοιμο και αξιοπιστο.
Για γραφικα δεν το συζητω μολις βγει το killzone 2 και το Resistance 2 συν και καπιοι τιτλοι θα δημιουργιθει ενα σημειο 0 που θα λεει απο εδω και περα τελιωνουν τα ψεματα οτι ειποθηκε ειποθηκε και η παραμικρη απορια και ενδοιασμος θα εξαφανιστουνε απο το χαρτη.

Τωρα τετια δημοσιογραφιλικια στο ιντερνετ και σε περιοδικα και Μ.Μ.Ε. θα βρουμε παντου η Microsoft σε θεματα δολιοπλοκης και εξαγορασμου μας εχει σηνηθησει.

Σωστός!!! +rep

modecris
03-08-2008, 13:38
Για γραφικα δεν το συζητω μολις βγει το killzone 2 και το Resistance 2 συν και καπιοι τιτλοι θα δημιουργιθει ενα σημειο 0 που θα λεει απο εδω και περα τελιωνουν τα ψεματα οτι ειποθηκε ειποθηκε και η παραμικρη απορια και ενδοιασμος θα εξαφανιστουνε απο το χαρτη.



Δεν μπορώ να πω πως συμφωνώ σε όλα,η μεγαλύτερη ένστασή μου (λέμε τώρα...) όμως είναι με αυτό.
Εγώ περιμένω να βγουν (επιτέλους) κάποια παιχνίδια που θα δημιουργήσουν ένα σημείο G στην gaming απόλαυσή μου και ας είναι σε όποια κονσόλα θέλουν,αυτό είναι το λιγότερο και θα την βρω την άκρη.:bunny_4:

Surfdrifter
11-08-2008, 08:55
http://imageshack.gr/view.php?file=h0gmy786eja93owy8ky2.jpghttp://i212.photobucket.com/albums/cc90/PanosGre/lock.jpg

Ως και επιτραπέζιος rpgας βρήκα το κατάλληλο jpg για τα χρυσά φτιάρια :>

Θεική κάρτα! :) Αν και στο spoiler του Urza's Destiny δεν την είχα δει!

EDIT: Ξέχασα να γράψω "Ι agree"!

elysianwarrior
11-08-2008, 21:20
Δεν μπορώ να πω πως συμφωνώ σε όλα,η μεγαλύτερη ένστασή μου (λέμε τώρα...) όμως είναι με αυτό.
Εγώ περιμένω να βγουν (επιτέλους) κάποια παιχνίδια που θα δημιουργήσουν ένα σημείο G στην gaming απόλαυσή μου και ας είναι σε όποια κονσόλα θέλουν,αυτό είναι το λιγότερο και θα την βρω την άκρη.:bunny_4:

Οπως ειπα ειναι καθαρα το πως βλεπω απο προσωπικη αποψη το θεμα οσο αφορα το ποτε θα βγουν τιτλοι οι οποιοι θα ειναι το next step to revolution λογο οτι οι ιδεες στερεβουν με τον καιρο ισως το gameplay να γυρισει σε σε πιο πρωτογενης μορφες και πιο αμεσες ισως πιο arcade αλλα με την προσθηκη της αντιληψης της εκαστοτε εποχης,οπως και να εχει τα πραγματα στο gameplay εχουν αλαξει σε σχεσει απο τι ητανε πριν απο 6 χρονια οσο αφορα τα γραφικα ξερουμε οτι θα εξελισωνται συνεχως αλλα το gameplay θα καθοριζει την εκαστοται εποχη του gaming αλλο χειρισμο ειχαι το Resident evil 1 και αλλον το 4 αλλα αυτη η αλλαγη στο χειρισμο αλαξε το gameplay της σειρας των RE συνεπως γενικως υπαρχει μια ταση σε πιο action fps shouter gameplay γενικα στα games,το σε πια κονσολα θα βγουν μεγαλοι τιτλοι μαλον θα πω το ps3 γιατι απο αποπψη hardware εχει τη λυση ειναι το πιο δυνατο μηχανημα της γενιας του και το νικητη θα των καθορισουν οπως φεναιτε οι αποκλιστικοτητες και το ps3 εχει μακραν το προβαδισμα.

mikez
21-08-2008, 14:36
+1 στον προλαλησαντα!!

ico
21-08-2008, 15:46
Εγώ θα έλεγα nothing can save xbox 360 now μετά τα χθεσινά....
(http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=859)

elysianwarrior
22-08-2008, 03:15
Eπιδη εχω μινει ανενημερωτος τις τελευτεαις ημερες πες μου τι εχει γινει.

KosmixGR
23-08-2008, 06:58
Εγώ θα έλεγα nothing can save xbox 360 now μετά τα χθεσινά....
(http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=859)
Ποια χθεσινα?

jimtaras
23-08-2008, 07:45
Εω θα ελεγα nothing can save it now απο την ανοδο που εχει το ps3!!!:bgrin2:

nikon
23-08-2008, 08:06
Eπιδη εχω μινει ανενημερωτος τις τελευτεαις ημερες πες μου τι εχει γινει.


Ποια χθεσινα?
Γι'αυτά που έγιναν εδώ.........μάλλον.

http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=3703

elysianwarrior
24-08-2008, 12:32
Τωρα που το τσεκαρα το λινκ και τσεκαρα το video του heavy rain στο gametrailers συγκλονιστικα απιστευτο!εχουμε πολυ ψωμι και δεν εχουμε δει τιποτα σε αυτη τη γενια και στο ps3 το τι μπορει να κανει ωρε games που ερχονται!

Astargatis
19-10-2008, 22:46
xaxaxaaaxaxaxaxa......to mgs4 arage k auto to ethapse eeee?????

klepidas
29-10-2008, 22:41
Δεν πτοούνται με τίποτα αυτοί..:rofl::banghead:

CNET:How Sony is killing the Playstation 3


In a recent interview with Videogamer.com, Sony managing director Ray Maguire told the publication that although the company is feeling pressure to reduce prices, we can't forget that Sony "has a business to run" and needs to "do the right thing" for its shareholders.

Maguire is obviously right on both fronts and makes two points that should be enough to make pundits and consumers satisfied. But then again, Maguire's comments smack of desperation and are a ludicrous departure from the gravity of the situation his company finds itself in.

I think consumers realize that Sony execs have a business to run and they need to do the right thing to ensure the company can stay profitable, but doesn't Maguire and the rest of the execs at Sony realize that doing the right thing isn't always keeping the price on the Playstation 3 so high? Or doesn't Maguire and the rest realize that in order to do the right thing for its shareholders, Sony has a responsibility to be far more competitive and attempt to take control of the video game industry again?

Most consumers realize that's what needs to be done and I'm willing to bet that shareholders realize that too. Sony's responsibility as a public company isn't to "do the right thing." Sony's responsibility as a public company is to maximize shareholder value and a part of that requires the company to make the right decisions. So far, Sony hasn't made the right decisions with the Playstation 3.

As I've mentioned before, products become successful through price differentiation or feature differentiation. Sony is losing on both counts. The Playstation 3 is about $100-$150 more expensive than competing products in the market and the console isn't differentiated in any way.

Think about it: Microsoft has an online component that easily eclipses any other offering from its competitors. Nintendo has the Wii and its innovative style of gameplay. Sony has nothing that can differentiate on any significant level. Sure, some will claim Blu-ray will do it, but there's still little evidence to suggest consumers would pay more for a video game console for its Blu-ray functionality. For proof of that, look no further than current console sales figures -- Sony is getting beaten handily each month.

Sony can try all it wants to prove it has the product and strategy in place to do right by its stakeholders, but I don't agree. The company has no other option but to reduce the price of the PS3 and make it a more competitive offering. If it continues to stick to its guns and claim that it needs to keep the price so much higher because of its responsibility to shareholders, I think it's doing them a great disservice.

If Sony really wants to do the right thing and address its issues, it needs to drop the price of the Playstation 3. It's as simple as that. I know Sony will try to make a cockamamie claim that by dropping the price, it will operate at a loss and lose even more revenue, but let's be honest with ourselves: every single console maker sells consoles at a loss for a while and once it hits critical mass in its production cycle, it can operate at a profit.

Usually, that plan works. But when Sony shipped a console that was too expensive at the onset, it backed itself into a corner and was forced to maintain a price that's simply not conducive to growth. And now that component costs have dropped and Sony can afford to drop its price, it needs to. The game right now isn't about profits, it's about increasing its userbase to eventually yield significant profits at some point in the future.

A lot can be said for being more competitive and making the smart moves that may damage the company's financial outlook in the short-term, but become a source of great success in the long-term. Unfortunately, by thinking about its financial condition in the extreme short-term, Sony isn't doing what it needs to do to satisfy its shareholders in the long-term.

The Playstation name isn't what it used to be. And if Sony continues to make the wrong moves and hitch its future to a price strategy that makes no sense, the Playstation 3 will sink into the realm of irrelevance and the entire Playstation name could die.

It may sound extreme, but the way management is running Sony right now, it's becoming abundantly clear that that is a very real possibility.

http://news.cnet.com/8301-13506_3-10078340-17.html

vasses
29-10-2008, 23:16
amerikanies :rofl: , etsi goustaro to mpoyrdelo sistima tous katareyse apo tous idious kai tora grafoune ena soro malakies na dimioyrgoun entiposeis
as koitaxoune kalitera pos na ftiaxoun to xali tis oikonomias tous apo to na kanoune ilithies provlepeis :fryingpan:
gia to xbox pou poulietai 100 eyro pos kai den lene tipota :rofl:? http://www.hotukdeals.com/item/265865/xbox-360-arcade-halo-3-lost-odyssey, an kai to cnet itane axiopisto site , thisiazei tin axiopistia tou mallon epeidi tou ta skase i ms , den einai alloste to proto oute to teleutaio :rofl:

Giannis7
30-10-2008, 14:04
τι γράφουναι μωρέ ?

fanis86
03-11-2008, 10:56
Αλλο ενα παραδειγμα ειμαι εγω.
Πηρα xbox και σε μια εβδομαδα το πουλησα και πηρα ps3.
Το xbox μπορει να ειχε το παρελθον και ισως λιγο απο το παρων αλλα το μελλον ειναι στο ps3

elysianwarrior
03-11-2008, 15:43
Αυτα ειναι απο ενα σημειο και μετα ειναι απαραδεκτα εχω την εντυπωση οτι η τους πληρωνει η microsoft η πραγματικα δεν εχουν τιποτα ιδεολογικο να υποστιριξουν στη ζωη τους και προσπαθουν να τεκμηριωσουν τα ανετεκμηριωτα οτι το xbox360 ειναι κατι "μαγικο" και θα πρεπει να βγαλουμε απο το μυαλο μας οτι τo PS3 ειναι ανωτερο σε hardware οτι εχει πολυ κατωτερο online σε σχεση μετο xboxlive κτλ κτλ κτλ.

Η ιδια πιπιλα εδω και ενα χρονο,βαρεθηκα αμερικανιες οπως ειπαι ενας φιλος προλαλησαντας,επιδει νωμιζουν οτι ειναι αυτοι στον κοσμο και κανεις αλλος(τουλαχιστον ετσι τους λεει το CNN),επιδει το xbox 360 πουλαει μονο σε αμερικη και τους εχει ξεκουκουτιανει στην "παπατζα"o Bill θα πρεπει να κανουν το ιδιο και σε μενα?
Ειναι τοσο δυσκολο να δεις τα πραγματα αντικιμενικα?το μονο που κραταει το xbox ειναι οι κοπιες και τα multiplatform TIΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.

ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ ΡΕ....ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!!!PS3 IS THE LAW!

modecris
03-11-2008, 18:17
Τώρα πάμε από το ένα άκρο στο άλλο.
Δλδ είναι δύσκολο να καταλάβετε πως έχουν παράλληλους βίους;Πως η μια κονσόλα συμπληρώνει την άλλη;Πως αλλού υπερτερεί η μία και αλλού η άλλη;Πρέπει δλδ ντε και καλά η μια να είναι super και η άλλη giatampaza;

vasses
03-11-2008, 23:03
Τώρα πάμε από το ένα άκρο στο άλλο.
Δλδ είναι δύσκολο να καταλάβετε πως έχουν παράλληλους βίους;Πως η μια κονσόλα συμπληρώνει την άλλη;Πως αλλού υπερτερεί η μία και αλλού η άλλη;Πρέπει δλδ ντε και καλά η μια να είναι super και η άλλη giatampaza;


δεν το συμπληρωνει πουθενα , τα παιχνιδια του xbox τα παιζουμε ολοι μας στο πισι δεν υπαρχει δικαιολογια να παρεις κονσολα για Multigames οπως το xbox ,την στιγμη που το hardware του pciou εχει ξεφτυλιστει στις τιμες ,ειναι στα ιδια λεφτα και ολο το software του ειναι δωρεαν
θα σε απογοητευσω αλλα ετσι ειναι απο αξιοπιστια μεχρι γραφικα και ηχο
Eιναι πολυ ευκολο να καταλαβουμε γιατι ποσταρωνται αυτες οι ειδησεις τα περισσοτερα σιτες ειναι αμερικανικα πιο κοντα στο gates και στην ms ,αν δεν στηριξουνε το σπιτι τους ποιον θα στηριξουνε?
Σκεφτομαι αν το Ps3 εχει RROD τι θα γραφανε , η το xbox παιχνιδια οπως το Killzone και το god of war 3 κλπ ,

Αχρηστο το blu ray στην αρχη , κερδισε τον πολεμο εγινε ξαφνικα χρησιμο , ομοιως και το hdmi που δεν υπηρχε την αρχη , μετα το παραμυθι των λιγων τιτλων αρχισε να καλλιεργιεται ειδαν και εκει με το καιρο δεν τους παιρνει και σταματησαν , αρχισανε τις συγκρισεις των Multiplatfrom το μονο που του απεμεινε να λενε , ειναι αστειο να εχουμε ως βαση συγκρισης κατι ΜΕΤΡΙΟ (multigames) τι στιγμη που υπαρχει διπλα μας το καλυτερο (exclusives) το ειδανε με το Garnd turismo , το Drake και λοιπα

το θρασος τους δεν εχει ορια και συνεχιζουν να λενε περι θανατου του Ps3 , να διαδιδουν οτι η sony εχει χασουρες ενω , στην ουσια κουβεντα για το RROD και τις ζημιες , κουβεντα για το κοστος κατασκευης του xbox :rofl: , κουβεντα για τους τζιρους απο τα ελαχιστα exclusives των ms studios

και αναριωτιεμαι πως ειναι δυνατον να πιστευουν ακομα πολλοι αφελεις τα ψεμματα της ms περι κερδων στο gaming divison και η σονυ χασουρες την στιγμη που η μια εχει 20 studios και πολλα δικα της παιχνιδια και η αλλη να στηριζεται στους 3rd για αναπτυξη παιχνιδιων (epic, namco,bungle και λοιποι)

NonBorn
03-11-2008, 23:08
δεν το συμπληρωνει πουθενα , τα παιχνιδια του xbox τα παιζουμε ολοι μας στο πισι δεν υπαρχει δικαιολογια να παρεις κονσολα για Multigames οπως το xbox ,την στιγμη που το hardware του pciou εχει ξεφτυλιστει στις τιμες ,ειναι στα ιδια λεφτα και ολο το software του ειναι δωρεαν
θα σε απογοητευσω αλλα ετσι ειναι απο αξιοπιστια μεχρι γραφικα και ηχο
Eιναι πολυ ευκολο να καταλαβουμε γιατι ποσταρωνται αυτες οι ειδησεις τα περισσοτερα σιτες ειναι αμερικανικα πιο κοντα στο gates και στην ms ,αν δεν στηριξουνε το σπιτι τους ποιον θα στηριξουνε?
Σκεφτομαι αν το Ps3 εχει RROD τι θα γραφανε , η το xbox παιχνιδια οπως το Killzone και το god of war 3 κλπ ,

Αχρηστο το blu ray στην αρχη , κερδισε τον πολεμο εγινε ξαφνικα χρησιμο , ομοιως και το hdmi που δεν υπηρχε την αρχη , μετα το παραμυθι των λιγων τιτλων αρχισε να καλλιεργιεται ειδαν και εκει με το καιρο δεν τους παιρνει και σταματησαν , αρχισανε τις συγκρισεις των Multiplatfrom το μονο που του απεμεινε να λενε , ειναι αστειο να εχουμε ως βαση συγκρισης κατι ΜΕΤΡΙΟ (multigames) τι στιγμη που υπαρχει διπλα μας το καλυτερο (exclusives) το ειδανε με το Garnd turismo , το Drake και λοιπα

το θρασος τους δεν εχει ορια και συνεχιζουν να λενε περι θανατου του Ps3 , να διαδιδουν οτι η sony εχει χασουρες ενω , στην ουσια κουβεντα για το RROD και τις ζημιες , κουβεντα για το κοστος κατασκευης του xbox :rofl: , κουβεντα για τους τζιρους απο τα ελαχιστα exclusives των ms studios

και αναριωτιεμαι πως ειναι δυνατον να πιστευουν ακομα πολλοι αφελεις τα ψεμματα της ms περι κερδων στο gaming divison και η σονυ χασουρες την στιγμη που η μια εχει 20 studios και πολλα δικα της παιχνιδια και η αλλη να στηριζεται στους 3rd για αναπτυξη παιχνιδιων (epic, namco,bungle και λοιποι)


Άστο ρε vasses... Τρολλινγκ φορ λαιφ έχεις καταντήσει...

stratisd
03-11-2008, 23:13
Εγώ το είχα πεί παλιότερα και θα το ξαναγράψω και εδώ έτσι για να το βλέπετε στο μέλλον και να το θυμάστε...
"Το τέλος του 360 θα έρθει με το που θα βγεί στην αγορά το πρώτο modchip για PS3, και η μοίρα του θα είναι ίδια με του προκατόχου του ΧΒΟΧ...και το τέλος είναι κοντά φιλαράκια..."

personGR
03-11-2008, 23:24
και αναριωτιεμαι πως ειναι δυνατον να πιστευουν ακομα πολλοι αφελεις τα ψεμματα της ms περι κερδων στο gaming divison και η σονυ χασουρες την στιγμη που η μια εχει 20 studios και πολλα δικα της παιχνιδια και η αλλη να στηριζεται στους 3rd για αναπτυξη παιχνιδιων (epic, namco,bungle και λοιποι)

Εγώ θα το προτιμούσα τη στρατηγική της Microsoft πάντως και θεωρώ πως είναι πολύ πιο αποδοτική.

Καλύτερα να τσοντάρεις πχ 2 εκατομμύρια δολλάρια και να σιγουρέψεις πως ένας τίτλος, οποιοσδήποτε και αν είναι αυτός θα είναι δικός σου, έστω και για κάνα εξάμηνο, παρά να ξοδεύεις πενήντα και εκατό εκατομμύρια δολλάρια, σε έναν τίτλο που δεν είναι σίγουρο πως θα σου ανταπωδώσει τα κέρδη.

Σκοπός της Microsoft σε αυτή τη γενιά είναι να βγάλει τα σπασμένα από το όλο concept του xbox, ενώ ο σκοπός της sony είναι απλά να συνεχίσει το brand του Playstation χωρίς ιδιαίτερες καινοτομίες - εγώ τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει.

Και η στρατηγική αυτή ΔΕΝ αποδίδει, όσο και να σας ενοχλεί, εσάς τα καμμένα φανμπόγια. Μπορεί το RROD να κόστισε μπόλικα τσουβαλάκι $$$ στη Microsoft, αλλά είναι αποτέλεσμα της πολύ φθηνής κατασκευής της κονσόλας - ενδεικτικό είναι το γεγονός πως τα 400 € που αρχικά έκανε ήταν και το κόστος παρασκευής, σε αντίθεση με το PS3, για το οποίο η Sony έχανε εκατοντάδες δολλάρια για κάθε κονσόλα που «έφευγε».

Και μη σας ξεγελάει πλέον το γεγονός πως η Sony κάποτε είχε ΤΙΣ παιχνίδαρες - και δε λέω πως δεν εξακολουθεί να τις έχει. Απλά τώρα ίσως νοιάζεται λιγότερο για τον gamer και περισσότερο για την εντύπωση που βγάζει σαν εταιρία.

Τέλος να σκέφτεστε τις εταιρίες σαν σύνολο και όχι σαν τα απλά, gaming departments. Η Sony πάει γενικώς κατά διάολου - το μερίδιο της Sony Ericsson στην αγορά παγκοσμίως έπεσε κατά 97%, τα νέα Walkman είναι αισχρά και το Playstation 3 κοστίζει πάρα μα πάρα πολύ (αυτά τα 20 δικά της studios, vasses, θέλουν και κάποια συντήρηση για να βγάλουν τα παιχνίδια με τα οποία πωρώνεσαι να σκέφτεσαι ότι Θα παίξεις). Το μόνο για το οποίο ανυπομονούσα από την εταιρία ήταν οι οθόνες OLED (μετά την XEL-1 βεβαίως, βεβαίως), αλλά φαίνεται πως η Samsung σιγά σιγά παίρνει το πάνω χέρι ΚΑΙ εδώ (τη 40άρα OLED την είδατε;).

Αντιθέτως τη Microsoft δεν την βλέπω να ιδρώνει και πολύ τα αυτάκι της, ξέρει ότι τα Vista είναι εγκατεστημένα σε όλα τα laptops, έχει τόσες θυγατρικές, και τα Windows 7 πλησιάζουν (αν και δεν είμαι 100% ακόμα σίγουρος για το τι θα δούμε)...

Τώρα αν εσείς θεωρείτε πως δεδομένης της παραπάνω κατάστασης η Sony είναι σε καλύτερη θέση από τη Micorosft όσον αφορά το gaming...ok, δικαίωμα σας...

PDS
03-11-2008, 23:40
Καλύτερα να τσοντάρεις πχ 2 εκατομμύρια δολλάρια και να σιγουρέψεις πως ένας τίτλος, οποιοσδήποτε και αν είναι αυτός θα είναι δικός σου, έστω και για κάνα εξάμηνο, παρά να ξοδεύεις πενήντα και εκατό εκατομμύρια δολλάρια, σε έναν τίτλο που δεν είναι σίγουρο πως θα σου ανταπωδώσει τα κέρδη.

Kαλυτερα για την MS οχι για τον gamer.


Σκοπός της Microsoft σε αυτή τη γενιά είναι να βγάλει τα σπασμένα από το όλο concept του xbox, ενώ ο σκοπός της sony είναι απλά να συνεχίσει το brand του Playstation χωρίς ιδιαίτερες καινοτομίες - εγώ τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει.

Εγω πιστευω το αντιθετο.Οτι προσπαθησε να κανει κατι καλο και κατι καινουριο γι αυτο και την πατησε(δεν εχει σαρωσει οπως με το ps2).Aν δεν προσπαθουσε να δωσει κατι καινουριο,ισως να ηταν πρωτη τωρα.


Και μη σας ξεγελάει πλέον το γεγονός πως η Sony κάποτε είχε ΤΙΣ παιχνίδαρες - και δε λέω πως δεν εξακολουθεί να τις έχει. Απλά τώρα ίσως νοιάζεται λιγότερο για τον gamer και περισσότερο για την εντύπωση που βγάζει σαν εταιρία.

Το αντιθετο και εδω.Στην αρχη η sony με το ps1,εκανε περιπου αυτο που κανει τωρα η MS.Εφτιαξε ονομα και τωρα κοιταει να υποστηριξει τις κονσολες της(για τον gamer),τις κραταει για χρονια και επενδυει τα χρηματα της δημιουργικα σε παιχνιδια.

personGR
03-11-2008, 23:53
Kαλυτερα για την MS οχι για τον gamer.

Εγω πιστευω το αντιθετο.Οτι προσπαθησε να κανει κατι καλο και κατι καινουριο γι αυτο και την πατησε(δεν εχει σαρωσει οπως με το ps2).Aν δεν προσπαθουσε να δωσει κατι καινουριο,ισως να ηταν πρωτη τωρα.

Το αντιθετο και εδω.Στην αρχη η sony με το ps1,εκανε περιπου αυτο που κανει τωρα η MS.Εφτιαξε ονομα και τωρα κοιταει να υποστηριξει τις κονσολες της(για τον gamer),τις κραταει για χρονια και επενδυει τα χρηματα της δημιουργικα σε παιχνιδια.

Μια σοβαρή εταιρία πρώτα κοιτάει πως θα ικανοποιήσει τα δικά της έξοδα, πάντα σύμφωνα με την κοινή λογική, και μετά πως θα ικανοποιήσει περισσότερο τον πελάτη (γιατί πέρα από την πλάκα, το 360 είναι και κορυφαίο μηχάνημα και δε μιλάω τεχνικά)

Ποιό είναι το καινούριο στο PS3; Το piano black φινίρισμα ή ο cell;

Χο χο χο νοιάζεται για τον gamer η Sony? Γμτ έχασα επεισόδια.. Βγήκε το Home? Ήρθε στην Ευρώπη το Video Store? Το Qore της ευρώπης πότε θα βγει; 1 χρόνο εγγύηση; Μήπως θα βγάλει και τρίτο χειρηστήριο; Το UltraHD να φανταστώ θα βγει μόλις κυκλοφορήσει το PS4 σωστά;

NonBorn
04-11-2008, 00:10
Μια σοβαρή εταιρία πρώτα κοιτάει πως θα ικανοποιήσει τα δικά της έξοδα, πάντα σύμφωνα με την κοινή λογική, και μετά πως θα ικανοποιήσει περισσότερο τον πελάτη (γιατί πέρα από την πλάκα, το 360 είναι και κορυφαίο μηχάνημα και δε μιλάω τεχνικά)

Ποιό είναι το καινούριο στο PS3; Το piano black φινίρισμα ή ο cell;

Χο χο χο νοιάζεται για τον gamer η Sony? Γμτ έχασα επεισόδια.. Βγήκε το Home? Ήρθε στην Ευρώπη το Video Store? Το Qore της ευρώπης πότε θα βγει; 1 χρόνο εγγύηση; Μήπως θα βγάλει και τρίτο χειρηστήριο; Το UltraHD να φανταστώ θα βγει μόλις κυκλοφορήσει το PS4 σωστά;

Δεν ήθελα να μπλεχτώ αλλά ειλικρινά μερικά πράγματα με εξοργίζουν...

Κορυφαίο μηχάνημα το 360 με τέτοιο ποσοστό αποτυχίας στα 3 τουλάχιστον χρόνια κυκλοφορίας του... Και αν δεν το χεις στο μυαλό σου ακόμα το thread του neogaf Μy 360 died υπάρχει ακόμα στην πρώτη σελίδα γεμάτο περιστατικά...

Το PS3 ναι είναι καινούργιο σε σχέση με τον ανταγωνισμό... Έχει bluray (και να μη το γουστάρεις στο κάτω κάτω είναι κάτι που δεν έχει κανείς άλλος), έχει wifi που μέχρι και το Wii με τα ξεπερασμένα του γραφικά έχει ενώ το κορυφαίο κατά πως λες μηχάνημα ούτε με κυάλια να το δει...

Το Ηome βγαίνει στις 19 του Νοέμβρη, το video store θα ρθει στην Ευρώπη το 2009 όπως ανακοινώθηκε το βράδυ της παρουσίασης στην Ε3 (αλήθεια στο 360 έχει video store για Ελλάδα?? Άσε ξέχασα δεν υπάρχει καν η Ελλάδα για την MS στο χάρτη σα χώρα), Το Qore το αγοράζεις και από την Αμερική αν σε ενδιαφέρει - η Scee δεν έχει δείξει ότι θέλει να φέρει κάτι παρόμοιο στην Ευρώπη, καλά αυτό με το χειριστήριο και το UltraHD δε τα σχολιάζω καν...

Όσο για την εγγύηση είναι ένα σοβαρό θέμα που το χουμε πει επανηλημένος και φαίνεται να δικαιούμαστε 2 χρόνια οπότε στο χέρι μας είναι να τα διεκδικήσουμε...


Αυτά από μένα, σε άδειασα σε όλα κυριολεκτικά όχι για κανένα άλλο λόγο αλλά γιατί τα επιχειρήματα που χρησιμοποιείς αντικρούονται με την κοινή λογική. Και για να μη παρεξηγηθώ θα προτιμούσα να μου πεις ότι εγώ γουστάρω περισσότερο τα exclusives του 360 και γι αυτό στηρίζω την MS και τις επιλογές της παρά αυτό το κατεβατό από ανακρίβιες και παιχνίδι εντυπώσεων.

Και κάτι ακόμα, πουθενά δεν γράφω ότι το 360 δεν είναι μια χαρά κονσόλα... Απλά αντικρούω αυτά που λες. Μια χαρά είναι το 360 και αν είχα χρόνο να παίξω παραπάνω θα το χα πάρει καιρό τώρα...

vasses
04-11-2008, 00:15
Άστο ρε vasses... Τρολλινγκ φορ λαιφ έχεις καταντήσει...


μηπως θα μας απογορευσεις να μιλαμε κιολας?, αφου δεν εχεις επιχειρηματα αστο μην ασχολεισαι μαζι μου δεν σε παιρνει δεν το καταλαβαινεις :angry:

vasses
04-11-2008, 01:20
Εγώ θα το προτιμούσα τη στρατηγική της Microsoft πάντως και θεωρώ πως είναι πολύ πιο αποδοτική.

Καλύτερα να τσοντάρεις πχ 2 εκατομμύρια δολλάρια και να σιγουρέψεις πως ένας τίτλος, οποιοσδήποτε και αν είναι αυτός θα είναι δικός σου, έστω και για κάνα εξάμηνο, παρά να ξοδεύεις πενήντα και εκατό εκατομμύρια δολλάρια, σε έναν τίτλο που δεν είναι σίγουρο πως θα σου ανταπωδώσει τα κέρδη.

Σκοπός της Microsoft σε αυτή τη γενιά είναι να βγάλει τα σπασμένα από το όλο concept του xbox, ενώ ο σκοπός της sony είναι απλά να συνεχίσει το brand του Playstation χωρίς ιδιαίτερες καινοτομίες - εγώ τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει.

Και η στρατηγική αυτή ΔΕΝ αποδίδει, όσο και να σας ενοχλεί, εσάς τα καμμένα φανμπόγια. Μπορεί το RROD να κόστισε μπόλικα τσουβαλάκι $$$ στη Microsoft, αλλά είναι αποτέλεσμα της πολύ φθηνής κατασκευής της κονσόλας - ενδεικτικό είναι το γεγονός πως τα 400 € που αρχικά έκανε ήταν και το κόστος παρασκευής, σε αντίθεση με το PS3, για το οποίο η Sony έχανε εκατοντάδες δολλάρια για κάθε κονσόλα που «έφευγε».

Και μη σας ξεγελάει πλέον το γεγονός πως η Sony κάποτε είχε ΤΙΣ παιχνίδαρες - και δε λέω πως δεν εξακολουθεί να τις έχει. Απλά τώρα ίσως νοιάζεται λιγότερο για τον gamer και περισσότερο για την εντύπωση που βγάζει σαν εταιρία.

Τέλος να σκέφτεστε τις εταιρίες σαν σύνολο και όχι σαν τα απλά, gaming departments. Η Sony πάει γενικώς κατά διάολου - το μερίδιο της Sony Ericsson στην αγορά παγκοσμίως έπεσε κατά 97%, τα νέα Walkman είναι αισχρά και το Playstation 3 κοστίζει πάρα μα πάρα πολύ (αυτά τα 20 δικά της studios, vasses, θέλουν και κάποια συντήρηση για να βγάλουν τα παιχνίδια με τα οποία πωρώνεσαι να σκέφτεσαι ότι Θα παίξεις). Το μόνο για το οποίο ανυπομονούσα από την εταιρία ήταν οι οθόνες OLED (μετά την XEL-1 βεβαίως, βεβαίως), αλλά φαίνεται πως η Samsung σιγά σιγά παίρνει το πάνω χέρι ΚΑΙ εδώ (τη 40άρα OLED την είδατε;).

Αντιθέτως τη Microsoft δεν την βλέπω να ιδρώνει και πολύ τα αυτάκι της, ξέρει ότι τα Vista είναι εγκατεστημένα σε όλα τα laptops, έχει τόσες θυγατρικές, και τα Windows 7 πλησιάζουν (αν και δεν είμαι 100% ακόμα σίγουρος για το τι θα δούμε)...

Τώρα αν εσείς θεωρείτε πως δεδομένης της παραπάνω κατάστασης η Sony είναι σε καλύτερη θέση από τη Micorosft όσον αφορά το gaming...ok, δικαίωμα σας...


Εχεις την εντυπωση ΣΗΜΕΡΑ οτι το super duper hardware της σονυ κοστιζει πανακριβα?
ξερεις ποσο κοστιζει ενας μεσος cpu core duo που ειναι 2-3 ισχυροτερος απο τον cell oυτε 100 ευρω κατασκευαστικα , η ενα blu ray που πουλειται στα πισι με 110 ευρω ΛΙΑΝΙΚΗ
εδω με 500 ευρω λιανικη τιμη αγοραζεις super pc με πολλαπλασιες δυνατοτητες του ps3 ΣΕ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ ,και κατασκευαστικα παιζει να ειναι 30% με 40% κατω.

Τι εχει το Ps3 και κοστιζει 400 ευρω ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΑ οπως λενε μερικοι? ουτε καν 300 ευρω δεν κοστιζει , απλα η σονυ πουλησε το παραμυθακι του super cell στην ουσια ειναι ενας cpu σαν ολους τους αλλους απλα αναβαθμισμενος για να δικιολογησει αυτη την τιμη μαζι με το blu ray
στην αρχη πουλαγε στο κοστος λογου blu ray ομως οι τιμες του hardware πεσανε απο το 2006 και πουλαει με κερδος

Και το ειδαμε προσφατα στα εγκαινια του electro world εφτανε να πουλειται το ps3 με 299 ευρω + game για να πουλαει λιανικη (260 ευρω χωρις το game) το μαγαζι γυρευε ποσο θα το πηρε απο την σονυ.

Ας μας πεις το κερδος της ms ανα κοσνολα XBOX360 ΣΗΜΕΡΑ που πουλειται λιανικη στην αγγλια με 120 ευρω και ακομα λιγοτερο σε καποια μαγαζια , και επιπλεον 1,1 δισ δολλαρια για ζημιες ειναι δεν στραγαλια ειναι μεγαλη χασουρα

ποια στρατηγικη το 90% των παιχνιδιων της ms ειναι απο 3rd μου αναλυεις εδω το κερδος της ms ανα game?



Ολες οι ΕΤΑIΡΙΕΣ εχουν windows xp , και οι παγκομσιες πωλησεις δεν καθορζονται απο τις πωλησεις laptop , αλλα απο την εγακτεστημενη βαση λογισμικου των εταιρειων , εκει τα vista πατωσαν γιαυτο αποσυρωνται αρον αρον κοστιζωντας ενα σωρο λεφτα στην ms , δεν υπηρχε λογος αλλαγης των xp , ακομα μαλιστα και απο τους gamers.

συνεχιζεις να λες λαθος πραγματα αφου δεν νοιαζεται για τον gamer πως γινεται να εχει βγαλει τα περισσοτερα exclusives απο καθε αλλη κονσολα ακομα και απο το ps2 ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ στα 2 χρονια κυκλοφοριας της?
ξερεις τι παιχνιδια επαιζες το 2003 στο ps2 μη πω καλυτερα :rofl: ανυπαρχτα ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΝΟΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ GAMER , ρε χριστιανε εδω δεν εχουμε λεφτα να αγορασουμε τοσα πολλα παιχνιδια που βγαινουν ΕΛΕΟΣ
ποσα παιχνιδια θες , ενα εργοστασιο να κοβει σε μονιμη βαση καθημερινη βαση? :rofl:
ρωτας αν εχουν λεφτα οι περισσοτεροι εστω και σημερα να παρουν τα μισα exclusives της sony?

Η ms αν εχεις καταλαβει εχει λεφτα για πεταμα , οσο υπαρχει το παγκοσμιο μονωπολιο των windows θα μπορει να καλυπτει αποτυχημενες επενδυσεις (xbox, xbox360 και τωρα τα vista) θα δουμε πως θα πανε και τα Windows 7

djpar
04-11-2008, 01:22
Siga to xbox pleon...telos pethainei siga siga

TopGunZ
04-11-2008, 10:14
OK η Σόνυ δεν προώθησε την καινοτομία σε αυτή τη γενιά....τι ακούω ο χριστιανός πρωινιάτικα...

Blu-Ray, WiFi (ναι, στο χωριό μου δεν είχαμε wifi και στις καφετιέρες όπως σήμερα όταν βγήκε το PS3, μιλάμε για τέλη 2006), Motion sensing, User generated content για κονσόλες, πλήρη σειρά με καινούρια ΙΡ, Cell, XDR μνήμες.... Μπορεί κάποια να μην κάνανε το μεγάλο μπαμ, ή να μην ήταν η πρώτη που τα χρησιμοποίησε, αλλά όχι και να τη συγκρίνουμε με την βγάζω-ένα-αναξιόπιστο-pc-emulator-με-joypad ΜΣ. Έλεος.

djpar
04-11-2008, 10:22
afou den ebgale kainotomies gia psaxte ligo sto google ti DYNAMH exei o cell tou ps3 kai ti akrivos exoun oi XDR mnimes tou ps3

elysianwarrior
04-11-2008, 20:17
Παιδια για τις δυνατοτητες του cell θα παρακαλουσα να ειμαστε πιο αντικιμενικοι,εχει πεσει πολυ δουλεια για να κατασκευαστει αυτος ο επεξεργαστης,καταρχην σε μια συγκριση οτι ο cell παρομοιαζεται με ενα core duo μεσης αποδωσης δεν θα συμφωνησω,γιατι ο cell βασιζεται στην αρχιτεκτονικη επεξεργαστων της IBM συνεπως εχει διαφορετικη φιλοσοφια και σκοπο,ειναι απο τους πιο δυνατους επεξεργαστες και εξυπνους σε σχεδιαση και αρχιτεκτονικη.

djpar
04-11-2008, 20:28
apodosi cell me core duo meshs apodosis???.....nai kala gia bgalte apla ta Gflops tou core duo pou lete kai meta tou cell

loipon parte to site pou leei ta Gflops etsi gia na min milate ston aera.
http://www.intel.com/support/processors/sb/CS-023143.htm

vasses
05-11-2008, 01:04
oi intel den paizontai , to gegonos oti enas mesos core duo antexei apaititiko multitasking efarmogon xoris na masaei , den nomizo na ta ekane ola ayta enas cell

djpar
05-11-2008, 01:06
apo panw exei ena site me Gflops ola ayta pou mou les mou eine ...akyra...7 spe's sta 3,2ghz sou lene kati???o kathenas gia kati xexwristo???
kalo tha itan na psaxeis ligo prwtou peis kati...ola ayta ta lene polla site...ta xarakthristika koita tipota allo

elysianwarrior
15-11-2008, 09:03
apodosi cell me core duo meshs apodosis???.....nai kala gia bgalte apla ta Gflops tou core duo pou lete kai meta tou cell

loipon parte to site pou leei ta Gflops etsi gia na min milate ston aera.
http://www.intel.com/support/processors/sb/CS-023143.htm


Kανεις ενα μεγαλο λαθος συγκρινεις ενα επεξεργαστη που κανει "generic"επιλυση αλγοριθμον
με ενα επεξεργαστη που μπορει να κανει και "precise"επιλυση αλγοριθμων στη δευτερη περιπτωση σημαινει οτι μπορει να κανει rendering γραφικων αλλα και ταυτοχρονα και multitasking o core duo δεν μπορει να κανει rendering γραφικων ειναι επεξεργαστης οπως ειπα για "generic"επιλυση αλγοριθμων.Οπως επισης και η τελειως διαφορετικη αρχιτεκτονικη που εχει ο cell με ενα επεξεργαστη που ειναι σχεδιασμενος να τρεχει σε ενα pc.H σχεδιαση του cell ειναι σε μια διαφορετικη κατευθηνση απο τι ειναι οι υπολιποι επεξεργαστες του εμποριου και απο οτι φεναιτε τα παει πολυ καλα οσο αφορα τα αποτελεσματα αν αναλογιστεις οτι στο killzone 2 ενα μεγαλο μερος το γραφικων το κανει o cell αλλα ταυτοχρονα αναλμβανει και physhics και να τρεχει τον κωδικα του παιχνιδιου αφτο σημαινει οτι εχει αρκετη σε ποσοτητα ισχη ωστε να ανταπεξελθει.

djpar
15-11-2008, 10:18
i know alla o cell exei kai alla 7 SPE(kati san ypopyrhnes an den kanw lathos)pou ayta eythinontai gia ta alla themata px physics ktl.An ta lew swsta o Cell apoteleitai apo 1PPE 3.2GHz + 7SPE's 3.2GHz,oi alloi 7 eine aytoi pou kanoun tin douleia se physics ktl kai "den fortwnoun" toso tin karta grafikwn giayto to multiplatform games eine ...random giati kanoun metafora enws 3pyrhnou san pc epexergasth me enan cell.Giayto to killzone 2 exei trela physics grafika ktl giati den ta "fwrtonete" ola i karta grafikwn alla megalo meriodio ta fwrtonete o cell.

Lefteris_X
15-11-2008, 11:17
Τώρα αν ανοίξω το στόμα μου, θα γίνω κακός. Αν φλομώσω στις πληροφορίες hardware περί Cell και περί x86, θα γίνω ΚΑΙ κακός ΚΑΙ αυστηρός αλλά και λίγοι θα καταλάβουν τις πληροφορίες που αποδεικνύουν ότι το Cell είναι καλύτερο αρχιτεκτονικά απο οποιοδήποτε χ86.


Οπότε, άστο, χέστο.


Πάντως το τι ανακρίβεια διάβασα, περί hardware δεν λέγεται.


Λευτέρης

vasses
15-11-2008, 11:25
Τώρα αν ανοίξω το στόμα μου, θα γίνω κακός. Αν φλομώσω στις πληροφορίες hardware περί Cell και περί x86, θα γίνω ΚΑΙ κακός ΚΑΙ αυστηρός αλλά και λίγοι θα καταλάβουν τις πληροφορίες που αποδεικνύουν ότι το Cell είναι καλύτερο αρχιτεκτονικά απο οποιοδήποτε χ86.


Οπότε, άστο, χέστο.


Πάντως το τι ανακρίβεια διάβασα, περί hardware δεν λέγεται.


Λευτέρης


ενδαιφερον ηταν να μας δωσεις link να δουμε τελικα αν αξιζει τα λεφτα του αυτος ο cell.

Lefteris_X
15-11-2008, 14:18
Εχμ, βρε συ, που να θυμάμαι το λίνκ; Είναι δυνατόν 3 χρόνια μετά; Άλλωστε δεν είμαι net freak και προτιμώ να σώνω τα πάντα στο σκληρό. Και όχι ως bookmarks. Ότι με ενδιαφέρει, το αποθηκεύω.


Τώρα αν δεν βαριέται κάποιος να μου στείλει κανά mail, να του στείλω τα papers και μετά ας τα κάνει ότι θέλει. Τα ποστάρει εδώ, τα διαβάζει, τα πετάει, ότι θέλει τέλοσπάντων.

Απλά ένα θα πω: το Cell είναι σύλληψη τελείως διαφορετικής νοοτροπίας και αρχιτεκτονικής απ' ότι μια CPU, για Windows / Linux / Mac OS γενικότερα, για window based operating system, με multitasking ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ με memory management, ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ με περιορισμούς στα yields, στο die size, στο process bus / local bus bandwidth....


Όποιος δεν κατάλαβε τίποτα (ή έστω και λίγα) απο τα παραπάνω, δεν υπάρχει καμία περίπτωση να καταλάβει ΤΙΠΟΤΑ περί CPU....μα ποτέ όμως......θα διαβάζει μόνο τα FLOPS, Mega, Giga, Tera, FLOPS. Θα διαβάζει τον χρονισμό και τα GHz....πράματα που είναι ΑΣΧΕΤΑ για σύγκριση CPU. FMACs και τέτοια διαβάζει όποιος θέλει να κρίνει (ένα παράδειγμα)....όχι πχ το πόση Cache Level 1 / 2 / 3 έχει μια CPU.


Αλλά φυσικά όποιος γνωρίζει αρχιτεκτονικές x86 και Cell, όπως και RISC / CISC, υβριδικό CISC+RISC, κλπκλπ............ξέρει ήδη ότι η σύγκριση είναι άδικη, γιατί οι δύο CPU είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΗΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗΣ.

Και πληζ, μην πεταχτεί να πει κανείς ότι "το Cell έχει βασικό πηρύνα έναν PowerPC G5, οπότε μοιάζει με x86"....γιατί πολύ απλά έτσι δείχνει ότι δεν ξέρει "μια" απο το Cell....και κατά συνέπεια αδικεί ΚΑΙ το Cell ΚΑΙ τα τσιπ x86.


Αυτά.


Λευτέρης

djpar
15-11-2008, 14:28
pantos osa eipa gia ton PPE kai gia ta 7SPE's isxyoun,kata ta alla ontws den mporoume na kanoume sigrisi giati opws eipe kai o lefteris x eine allou eidous arxitektonikh kai eine logiko giati o cell voithaei kai sinergazete pollh amesa me tin karta grafikwn(px psysics ktl...apo ta liga pou gnwrizw ta lew ayta an kanw lathos as mas apanthsei kalitera allos...alla yparxei enas toso kalos gnwsths tou Cell?)

NonBorn
15-11-2008, 17:23
Προφανώς και μπορούμε να κάνουμε σύγκριση... Προφανώς και είναι διαφορετικές αρχιτεκτονικές αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δε μπορεί η μία ή η άλλη είναι καλύτερη... Αλλά καλύτερη σε τι..? Τι τάξη μεγέθους είναι αυτή η διαφορά κλπ κλπ κλπ... Προφανώς και μπορούμε να συγκρίνουμε τις 2 αρχιτεκτονικές... Αλλά όχι τώρα... Όχι έτσι... Για το αν αξίζει τα λεφτά του ή όχι που ρωτήθηκε η απάντηση μου βρίσκεται στην επόμενη πρόταση...

Δεν είναι τυχαίο ότι χρησιμοποιείται σε πανεπιστήμια για να "διδαχτούν" multitasking αρχιτεκτονικές και προγραμματισμός σε τέτοια περιβάλλοντα... Δεν είναι τυχαίο ότι πολύ σοβαροί άνθρωποι του χώρου με χαρτιά και παγκόσμια αποδοχή (όχι gamers ή σχεδιαστές παιχνιδιών) έχουν δηλώσει ότι ο Cell και γενικότερα αυτού του είδους η αρχιτεκτονική θα μας αλλάξει τον τρόπο που προγραμματίζουμε, τον τρόπο που σκεφτόμαστε...

Έχω γράψει πολλά πολλά πράγματα για το Cell κατά καιρούς μέσα σε thread του forum με πληροφορίες, εύκολα κατανοητές, όποιος θέλει μπορεί να ψάξει και να βρει... Δεν έχουμε όλοι τις γνώσεις να καταλαβαίνουμε επιστημονικούς όρους όμως υπάρχει τρόπος να μεταδώσεις γενικές γνώσεις προς όσους ενδιαφέρονται να μάθουν γενικά για το τι παίζει... Το να πετάς 5 πιασάρικες λέξεις και να εξαφανίζεσαι δεν κάνεις τίποτα για τους άλλους... Απλά το παίζεις έξυπνος... Εγώ νομίζω ότι η γνώση είναι για όλους και γι αυτό έχω κάτσει και έχω μιλήσει με πολλά παιδιά προσωπικά από το φορουμ που ήθελαν να μάθουν... Όσο μπορώ και ότι μπορώ να πω και να εξηγήσω...


Αυτά από μένα, γιατί δε μου άρεσαν αυτά που διάβασα πιο πάνω... Ναι δεν είναι όλοι τόσο έξυπνοι, ούτε όλοι έχουν σπουδάσει CS, και μιλάνε χωρίς να έχουν τις γνώσεις που έχουν ίσως κάποιοι άλλοι, αλλά δε μπορείς να λες στον άλλον κάτσε στο σκοτάδι γιατί εγώ τα ξέρω όλα και εσύ τίποτα και μη μιλάς καθόλου... Τουλάχιστον thats me...

0pr0phet
16-11-2008, 19:40
hahahah polu krima gia tous xbox fan boys pou auto einai mlkia :/