PDA

View Full Version : Gran Turismo 5 - Πείτε μας τις εντυπώσεις σας



Pages : [1] 2 3 4 5

Valkyre
24-11-2010, 11:23
Valkyre's First Impressions.

Λοιπον ελιωσα χθες, λολ εβαλα στοχο να αποκτησω την 458 Italia και κατα τις 3 το πρωι τελικα αποστολη εξετελεσθη!! Ακολουθουν οι πρωτες εντυπωσεις μου οπως κανω παντα για καθε παιχνιδι που αγοραζω. Οσοι εχετε υπομονη και διαθεση συνεχιστε, οι επομενοι προσπεραστε! :)

Ενταξει κολλημα τρελο, το παιχνιδι εχει τοσα πολλα πραγματα που μοιαζουν ολα να υπαρχουν στον υπερθετικο βαθμο. Οι πιστες ειναι παρα πολλες παιδια...να φανταστειτε εφτασα level 13 και ζητημα ειναι να εχω παιξει 2-3 πιστες απο δευτερη φορα...

Τα εφφε καπνου, ο φωτισμος η σκονη και η βροχη ειναι εξαιρετικα ρεαλιστικα. Τα jaggies του prologue ειναι στην πλειοψηφια τους παρελθον. Αμεση συγκριση με την suzuka το κανει εμφανεστατο αυτο απο την πρωτη στιγμη. Το ΑΑ ειναι πολυ καλο. Τα δε αυτοκινητα εχουν την τιμητικη τους. Απιστευτες λεπτομερειες παντου, οταν λεμε παντου το εννοουμε. Οι τυποι εχουν μοντελαρει μεχρι και τα μπουλονια με ακριβεια. Τα στανταρ αυτοκινητα παιδια δεν ειναι απλα HD versions του GT4. Ειναι σαφως με μεγαλυτερο αριθμο πολυγωνων και μερικα απο αυτα κυριολεκτικα απο κανονικη οπτικη γωνια δεν φαινονται να υστερουν σε σχεση με τα premium. Μονο αμα αρχισεις και πλησιαζεις αρκετα παρατηρεις οτι οντως αρχιζουν και λειπουν οι λεπτομερειες. Κοινως ειμαι αρκετα ευχαριστημενος απο αυτον τον τομεα.

Αλλη τραγικη βελτιωση σε σχεση με το παρελθον ειναι τα μενου, τα οποια ειναι εξαιρετικα και σε ευκολια και σε διαχειρηση. Οτι θες μπορεις ανα πασα στιγμη να το βρεις. Ο τροπος που εμφανιζονται επιλογες και γενικα ολο το στησιμο του μενου θυμιζει (κυριολεκτικα) desktop computer. Μεχρι και δεξι κλικ υπαρχει!! Μπορειτε να βαλετε στα αγαπημενα σας , μουσικη, πιστες, αυτοκινητα, εξαρτηματα κλπ κλπ. Για τον χειρισμο των αυτοκινητων δεν θα πω τιποτα αλλο απο το οτι αγγιζει την τελειοτητα. Ακομα δεν μου εχει ερθει η τιμονιερα μου αλλα ακομα και με χειρηστηριο μπορεις και νιωθεις την μεγαλη βελτιωση απο οτιδηποτε αλλο κυκλοφορει. Μαλιστα ειναι πολυ φιλικο προς τους αρχαριους. Για τον ηχο να πω απλα οτι ειλικρινα εχει τραγικες βελτιωσεις... αναλογα την καμερα που χρησιμοποιειτε ακουγεται αναλογα και ρεαλιστικα ο ηχος. Πολλοι γυρισαν και ειπαν οτι καποια αυτοκινητα ακουγονται σαν ηλεκτρικες σκουπες...για φανταστειτε πως ακουγεται ο ηχος της μηχανης οταν ακολουθεις απο πισω και τρως στην μαπα σου τοσο αερα! Αν θελετε να ακουσετε τον πραγματικο ηχο, 2 ειναι οι καμερες, interior view και η hood (καπω) καμερα. Και η αισθηση της ταχυτητας? Για πρωτη φορα σε Gran Turismo παιχνιδι κορυφαια... μολις πηρα το S2000 νομιζα οτι οδηγουσα πυραυλο, ενω οταν πηρα την 458....διαστημοπλοιο! Γενικα εξαιρετη δουλεια.

Σημαντικη αναφορα πρεπει να γινει για τα καρτ! Επειδη ειχα καρτ παλια και τα αγαπω, παντα ειχα την εντυπωση οτι στο GT5 τα καρτ ειναι διακοσμητικα. Με μεγαλη μου χαρα και ενθουσιασμο διαπιστωσα οτι ειναι πολυ προσεγμενη η δουλεια που εχει γινει και πραγματικα το παιχνιδι καταφερνει να πιασει το υφος και το στυλ και την απολαυση της οδηγησης ενος καρτ! Τα physics ειναι και εδω υπεροχα και ακρως ρεαλιστικα. :)

Kαι το photo mode... το photo mode... παιδια ενταξει οι αρθογραφοι-φωτογραφοι των περιοδικων αυτοκινητου μαλλον θα χασουν την δουλεια τους... τα αποτελεσματα απο τις φωτογραφιες που μπορειτε να τραβηξετε ειναι κυριολεκτικα απιθανα! Εγω που ειμαι ασχετος με φωτογραφια γενικα, πραγματικα οι φωτο μοιαζουν 100% αληθινες κυριως λογω των εφφε που μπορεις να προσθεσεις. Επουδενι δεν φαινεται οτι εχουμε να κανουμε με παιχνιδι και θα βαλω στοιχημα με τον εαυτο μου να εκτυπωσω 4-5 φωτογραφιες απο το GT5 και να κανω γκαλοπ να δω ποσοι μπορουν να καταλαβουν οτι επροκειτο για παιχνιδι...

Παρολαυτα επειδη δεν ειμαι καμμενος και τυφλος και επειδη ξερετε οτι θα μπορουσα να γραφω σελιδες ολοκληρες για τα θετικα που εχω εντοπισει μεχρι στιγμης, καλο ειναι να αναφερθω και σε καποια αρνητικα "ψεγαδια".

1) Απο τα μενου λειπει μια επιλογη πολυ σημαντικη που πρεπει να σε αφηνει να επιλεξεις μια ολοκληρη στηλη απο οτιδηποτε σε ενδιαφερει. Ειτε προκειται για αυτοκινητα ειτε προκειται για αντικειμενα ειτε προκειται για τραγουδια. Εγω ηθελα να βαλω μερικα τραγουδια που ηταν μονο για αγωνες να τα βαλω να παιζουν και στο lobby. Αποτελεσμα να κανω για το καθε ενα απο τα 55 τραγουδια ξεχωριστα την επιλογη μια-μια. Κουραστικο και χαζο. Παρομοιως οταν κερδιζεις αγωνες αποκτας καποια tickets που ειναι στην ουσια τα αυτοκινητα που κερδιζεις. Αυτα εμφανιζονται στο μενου σε ενα φορτηγο το οποιο γραφει απανω car delivery και τον αριθμο των αυτοκινητων που εχετε διαθεσιμα για να σας αποσταλουν. Και εκει λειπει μια επιλογη να σας ερθουν ολα τα αυτοκινητα με την μια και πρεπει ενα-ενα να τα επιλεγετε ξεχωριστα και να βλεπετε και ενα μικρο cutscene. Ειναι κουραστικο οταν εχεις 10 αυτοκινητα να πρεπει 1-1 να κανεις την διαδικασια αυτη.

2) Τα premium αυτοκινητα ειναι εξαιρετικα, αλλα οπως ειχα πει και παλαιοτερα και το επιβεβαιωνω και τωρα, υπαρχουν διαφορες αναμεσα σε premium cars οσον αφορα την ποιοτητα τους. Δεν ξερω πως να σας το εξηγησω καλυτερα απο το να σας πω, φανταστειτε οτι υπαρχουν standar cars, premium cars και super premium cars! :D

Ας πουμε το Type R ναι μεν ειναι premium και ειναι ωραιοτατο (βασικα ακομα κι ετσι μιλαμε για χαοτικη διαφορα απο τον ανταγωνισμο), αλλα αν το βαλετε διπλα σε μια Ferrari 458 Italia ή Lambo Gallardo θα δειτε οτι εχει δωθει πολυ περισσοτερη προσοχη στην λεπτομερεια και δικαιως δεν συμφωνειτε?

3) Υπαρχει μια ποσοτητα tearing στο παιχνιδι οταν εισαστε σε αγωνες 16 ατομων κυριως αλλα σε καμμια περιπτωση δεν ειναι ενοχλητικο ουτε και εντονο. Τα frames ειναι εξαιρετικα ανεξατηρτως καταστασης.

4) Οι σκιες και κυριως το self shadowing εχει βελτιωθει μεν απο το Prologue Που ηταν κακιστο, αλλα ακομα και τωρα υποσυγκεκριμενες γωνιες εμφανιζονται ασχημες και χοντροκομμενες σαν να εχουν alliasing προβληματα. Σαφως καλυτερα μεν, εξακολουθει να υπαρχει θεματακι δε.

5) Ok ωραια τα Licences, αλλα ρε παιδια... αυτα ειναι βαρετα...δεν λεω να φυγουν τελειως απο το παιχνιδι, αλλα τουλαχιστον να συμπικνωθουν καπως. Παντα σιχαινομουν αυτην την διαδικασια στα Gran Turismo, το GT5 δεν ειναι εξαιρεση. Και ειναι και πολλες οι κατηγοριες παναθεμα τες. Σιγουρα ειναι προσωπικο γουστο, αλλα επρεπε να το πω γιατι μετα βιας με βλεπω να τα κανω (για το gold ουτε καν...αν και παιρνεις αυτοκινητα σαν δωρο...οποτε θα εξαρτηθει τα δωρα...λολ)

Αυτα για την ωρα, τωρα δεν μου ερχεται κατι αλλο να πω σε αρνητικο. Οπως βλεπετε δεν προκειται αυτα να στερησουν απο κανεναν αυτο το διαμαντι. Αφου περιμενω πως και πως να φυγω απο την δουλεια να το ξαναπιασω! :) Με το online σαφως και δεν ασχοληθηκα καθολου μεχρι στιγμης, αλλα εχουμε μελλον γενικα ειμαι ενθουσιασμενος απο το αποτελεσμα.

Ερωτησεις- Απορριες στην διαθεση σας.

Αν φτασατε μεχρι εδω και με διαβασατε ολο, χαρας στο κουραγιο σας και σας ευχαριστω πολυ! :)

Lefteris_X
24-11-2010, 12:44
λοιπόν!

Ίσως να είναι η πρώτη μου φορά που λιώνω ΤΟΣΟ πολύ με ένα τίτλο, σε διάστημα 2-3 ετών (ναι, ούτε το Uncharted 1 / 2 με έκαναν να ΛΙΩΣΩ σερί 4 ώρες πάνω στο PS3 - τα έπαιξα μεν, αλλά κάθε 5 δευτερόλεπτα ΔΕΝ με έκαναν να χαμογελάω όπως το GT5).

Ειλικρινά, (το δικό μου κόλλημα), έψαξα ΟΛΑ τα μενού, settings του παιχνιδιού. Έλεγξα όλο το περιβάλλον (UI - User Interface για να το λέμε σωστά), όλα τα εικονίδια, χειρισμό των μενού κλπ.

Το μοναδικό που δεν βρήκα πως να ενεργοποιήσω, παρόλο που είδα όλες τις ρυθμίσεις του, είναι το head tracking με το PS Eye.

Όμως: να σημειώσω ότι έπαιξα ΜΟΝΟ (και έβγαλα) το b License, λίγο απο το a License και τις δύο πίστες Kart (όταν τελειώσεις επιτυχώς το b License σου δίνει δώρο ένα premium Kart και με αυτό έπαιξα).

Ειλικρινά, απο τα γραφικά δεν πρέπει να περιμένουμε τίποτα καλύτερο.
Όσοι παρατηρούν Jaggies, ελέγξτε τις ρυθμίσεις στην TV σας και την απόσταση που παίζετε. Προσωπικά παίζω με τις καλύτερες ρυθμίσεις για την TV μου, μια Sony X2500 40" και σε απόσταση 50 - 70 εκατοστών, φυσικά με τιμονιέρα (Logitech Driving Force, ετοιμάζομαι για G25).

Το μοναδικό που προσάπτω στο engine των γραφικών, είναι οι σκιές των όποιων ανθρώπων όταν περιφέρονται στην πίστα πριν τον αγώνα (όπου γίνεται αυτό) δίπλα απο τα αυτοκίνητα, οι αντανακλάσεις των σκιών στα αυτοκίνητα, όχι απλά έχουν "πρόβλημα" αλλά είναι εντελώς off, λες και αυτό το κομμάτι του κώδικα έμεινε σε "alpha" στάδιο και κανείς δεν ασχολήθηκε ποτέ ξανά μαζί του. Μιλάμε για ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΣΜΕΝΑ ολόκληρα "blocks" (τουβλάκια) να απαρτίζουν την "σκιά" (ο θεός Γιαμαούτσι να την κάνει σκιά, δηλαδή!).

Απο πλευράς όμως physics ένα έχω να πω:

το τί "δίπλωμα" έριξα στο μπροσθο-κίνητο Honda Civic SIIr μεταχείρ 95 (ή κάπως έτσι, το αντίστοιχο δηλαδή του Civic Vtec που είχα 94-99), δεν περιγράφεται!

Να μπουκάρεις (όπως και στην πραγματικότητα, αλλά θα πρέπει να το έχεις ζήσει για να το καταλάβεις) στην στροφή πατημένος, να αφήνεις απότομα γκάζι, καπάκι κόβεις το τιμόνι, αρχίζει (έντονα) να πετάει κώλο και καπάκι, να διορθώνεις με πατήματα-αφήματα γκαζιού και μικρο-κοψίματα του τιμονιού.....ΤΡΕΛΑ ΛΕΜΕ.

Καπάκι άλλη εμπειρία: Honda S2000 πισωκούνα του κερατά.
Είσοδος "μαλλιά" σε στροφή.

Ελαφρύ πάτημα του φρένου, το γκάζι σταθερό όχι αφημένο, κόψιμο ήπιο του τιμονιού και τέρμα γκάζι, επίτηδες.

Τo S2000, μπαίνει μαλλιοκούρβαρα και αρχίζει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΑ να πετάει κώλο, το νιώθεις ότι "έχει ιπποδύναμη" απο κάτω και νιώθεις ότι το γκάζι είναι πολύ για την στροφή (υπερστροφία).......και αρχίζεις τα ανάποδα, τέρμα γκάζι (διορθώματα), τα λάστιχα στριγκλίζουν και εσύ βγαίνεις απο την στροφή διπλωμένος και ευθυγραμμίζεσαι άνετος στην έξοδο!!!!!! Κάτι που δεν γινόταν σε ΤΕΤΟΙΟ βαθμό σε κανένα προηγούμενο GT, ούτε στο Prologue (σε μικρό βαθμό, πολύ μικρό).


Και κάτι λίαν ρεαλιστικό που δεν γινόταν ΠΟΤΕ σε κανένα GT: με το Civic Vtec, παίζοντας έναν online αγώνα με τον PS4/OST9 Σταύρο (μόνο οι 2 μας, ΜΗΔΕΝ lag).......βγήκα 2-3 φορές σε στροφή, εκτός πίστας, πάτησα για λίγο χώμα.

Κλασσικά, αρχίζουν οι υπερστροφές, ελλείψει πρόσφυσης, αλλά: αρχίζω (ενστικτωδώς, όχι ότι περίμενα να "πιάσουν", καθώς σε όλα τα GT όταν έτρωγες χώμα, το καλύτερο ήταν να βγείς στην άσφαλτο όσο πιο γρήγορα μπορείς και όχι να το "σώσεις") τα ανάποδα τιμόνια...........Ένα ανάποδο, το ευθυγραμμίζω. Έλα που όμως είχα πολλά χιλιόμετρα φορτωμένα και εμ δε, που ευθυγραμμίστηκε! Καπάκι πάει για τετακέ, το ΓΛΥΤΩΝΩ με ανάποδα! Καπάκι πάει να με φέρει απο την άλλη μεριά τετακέ (είπαμε πολλά τα χλμ). Αρχίζω τα άφησε-πάτα γκάζι και τα ανάποδα και....

σώθηκε με πολλή δυσκολία όπως και στην πραγματικότητα και συνέχισα άνετος τον αγώνα (και φυσικά τον έσκισα τον Σταύρο, άσχετα αν είχα 40 άλογα παραπάνω απο το Suzuki Swift του χααχχαχαχαχαχα).

Ε, αυτά πρόλαβα να δω.....και έμεινα μλκς που λένε!

ΤΕ - ΛΕΙΟ.

Άντε να αρχίσουμε τους αγώνες, ναι;

Βρούμ βρούμ!

Ninja
24-11-2010, 13:27
Τo S2000, μπαίνει μαλλιοκούρβαρα και αρχίζει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΑ να πετάει κώλο, το νιώθεις ότι "έχει ιπποδύναμη" απο κάτω και νιώθεις ότι το γκάζι είναι πολύ για την στροφή (υπερστροφία).......και αρχίζεις τα ανάποδα, τέρμα γκάζι (διορθώματα), τα λάστιχα στριγκλίζουν και εσύ βγαίνεις απο την στροφή διπλωμένος και ευθυγραμμίζεσαι άνετος στην έξοδο!

To θεμα ειναι οτι παιζοντας ενα τετοιο παιχνιδι που λεγεται οτι ειναι απο τα καλυτερα simulation δεν εχει σχεση με την πραγματικοτητα ολο αυτο δυστυχως. Εγω εχθες δοκιμασα (εννοειται με ολα OFF - καμια ηλεκτρονικη βοηθεια, traction κτλ) και ηταν και λες οδηγουσα ενα R34 που οποτε ηθελες εκανες την υπερστροφη και στην εξοδο ΑΝΕΤΑ οπως και ειπες το εφερνες..

Εγω το εκρινα παρα πολυ ευκολο τουλαχιστον τωρα στην αρχη το gameplay του.

PDS
24-11-2010, 13:31
To θεμα ειναι οτι παιζοντας ενα τετοιο παιχνιδι που λεγεται οτι ειναι απο τα καλυτερα simulation δεν εχει σχεση με την πραγματικοτητα ολο αυτο δυστυχως. Εγω εχθες δοκιμασα (εννοειται με ολα OFF - καμια ηλεκτρονικη βοηθεια, traction κτλ) και ηταν και λες οδηγουσα ενα R34 που οποτε ηθελες εκανες την υπερστροφη και στην εξοδο ΑΝΕΤΑ οπως και ειπες το εφερνες..

Εγω το εκρινα παρα πολυ ευκολο τουλαχιστον τωρα στην αρχη το gameplay του.

Με χειριστηριο ή με τιμονιερα?
Εχει τεραστια διαφορα.
Παντως οντως δεν ειναι δυσκολο στην αρχη(πιο δυσκολο με τιμονιερα βεβαια).Λογικο θα ελεγα.

KOSTAS_GT5_EVO
24-11-2010, 13:34
Παιδιά εγώ έχω μια απορία... Στις ρυθμίσεις ήχου μου έχει blank (μη δυνατότητα) την επιλογή 6.1 - 7.1 κανάλια ήχου. ξέρει κανείς τι φταίει?

Ninja
24-11-2010, 13:36
Τιμονιερα ειχα για λιγο και χαλασε... :a122:
Και τωρα παρηγγειλα την G27 οποτε θα πρεπει να κανω υπομονη για το δω με τιμονιερα. Παντως απλα με τον μοχλο ειναι καπως πιο "ευκολο" απ οτι το περιμενα. Βεβαια μετα μπορει να γινεται πιο δυσκολο, δεν ξερω. Ειμαι ακομα level 10 ή 11 δεν θυμαμαι οποτε θα δειξει.

PDS
24-11-2010, 13:38
Τιμονιερα ειχα για λιγο και χαλασε... :a122:
Και τωρα παρηγγειλα την G27 οποτε θα πρεπει να κανω υπομονη για το δω με τιμονιερα. Παντως απλα με τον μοχλο ειναι καπως πιο "ευκολο" απ οτι το περιμενα. Βεβαια μετα μπορει να γινεται πιο δυσκολο, δεν ξερω. Ειμαι ακομα level 10 ή 11 δεν θυμαμαι οποτε θα δειξει.

Ναι σιγουρα ειναι πιο ευκολο με χειριστηριο.Ας πουμε με τιμονιερα μετα απο 2-3 αγωνες πηρα το χρυσο σε καθε event στο level 0 και οχι αμεσως.
Σαφως πιο δυσκολο και απειρα πιο ωραιο.:d030:

Valkyre
24-11-2010, 13:43
Φιλε Ninja σαφως ειναι πιο ευκολο με το χειρηστηριο και ο λογος απο το σκηνικο που περιγραφεις με την υπερστροφη και το γεγονος οτι το μαζευεις ευκολα ειναι το εξης.

Με τον μοχλο καθε φορα που τον γυρνας προς την αντιθετη κατευθυνση για να κανεις αναποδο τιμονι, εχεις στην ουσια κοψει (αν μιλαμε ρεαλιστικα) το τιμονι εντελως απο την αναποδη κατευθυνση μεσα σε μολις 1 δεκατο του δευτερολεπτου. Τοσο σου περνει να κινησεις τον μοχλο απο τερμα αριστερα, τερμα δεξια. Ε υπο φυσιολογικες συνθηκες δεν θα μπορουσες να στριψεις το τιμονι τοσο γρηγορα και αρα δεν θα ηταν τοσο ευκολο.

Ελπιζω να εγινε κατανοητο αυτο που ειπα λολ :)

Ninja
24-11-2010, 13:52
Σωστο και καταλαβαινω το γιατι ΑΛΛΑ οπως εγραψε ο Λευτερης Χ το σκηνικο με το Civic Vtec που επαιξε με το παιδι Online, αυτα στο prologue και στα υπολοιπα GT, ΔΕΝ τα εκανες.


Και κάτι λίαν ρεαλιστικό που δεν γινόταν ΠΟΤΕ σε κανένα GT: με το Civic Vtec, παίζοντας έναν online αγώνα με τον PS4/OST9 Σταύρο (μόνο οι 2 μας, ΜΗΔΕΝ lag).......βγήκα 2-3 φορές σε στροφή, εκτός πίστας, πάτησα για λίγο χώμα.

Valkyre
24-11-2010, 13:57
^^ Αυτο παλι καλα που το εφτιαξαν και ναι ειναι ρεαλιστικο γιατι στο Prologue και στα προηγουμενα GT ηταν απιστευτο ψεμμα το πως συμπεριφεροταν το αυτοκινητο στο χωμα και στο γρασιδι. Πραγματικα ηταν εκνευριστικα ψευτικο. Ναι οκ στο γρασιδι δεν εχεις προσφυση, αλλα στο Gran Turismo το ειχαν κανει λες και εισαι σε παγο απανω. Τωρα ειναι πολυ πιο φυσιολογικα τα πραγματα.

Ninja
24-11-2010, 14:01
Δεν συμφωνω. Εχεις μπει πιστα με αυτοκινητο να δεις πως ειναι ειδικα με πισωκινητο? Ειδικα αν ειναι γρασιδι δεν ξεκιναει. Στο χωμα δε απλα μενεις αν βγεις. Χωμα που εχει πχ στα Μεγαρα οσοι βγαινουν εκτος μενουν στον τοπο και θελουν τραβηγμα οποτε παλι καλα που στο χωμα τσουλαει στο παιχνιδι.

Valkyre
24-11-2010, 14:06
Σαφως και εχω οδηγησει και επιμενω το γρασιδι ηταν αισχρο στο Prologue ηταν σαν παγος. Ηταν too much. Παντως ειλικρινα το τελευταιο που θα επρεπε να απασχολει καποιον ειναι το πως συμπεριφερεται το παιχνιδι στο γρασιδι και τα hysics του γρασιδιου.

Μην ξεχναμε οτι προκειται για παιχνιδι. Οταν λεμε οτι ειναι ρεαλιστικο και παλι δεν μπορει ποτε να γινει 100% ρεαλιστικο και δεν θα επρεπε γιατι στοχευει στο να σε διασκεδασει με τον ρεαλισμο του οχι να σε εκνευρισει. Απο καθαρα αυστηρη ρεαλιστικη αποψη το GT5 δεν ειναι simulation. Και δεν θα επρεπε να ειναι γιατι δεν θα διασκεδαζε κανεις εαν ηταν 100% αληθινο.

odytsak
24-11-2010, 14:43
Tα διπλώματα είναι βαρετά μεν, αλλά είναι ένα αναπόσπαστο κομμάτι του παιχνιδιού από το original GT τον Μάιο του 1997,
αν κάποια στιγμή αφαιρεθούν, είμαι σίγουρος ότι θα μας λείψουν.

PDS
24-11-2010, 14:47
Εμενα προσωπικα μου αρεσουν τα διπλωματα.Ασε που επειδη με την τιμονιερα ειναι καπως δυσκολα στην αρχη,σε βοηθουν να μαθεις.

Valkyre
24-11-2010, 14:50
Εγω παιδια τα βαριεμαι ελεεινα. Τα βρισκω εντελως ανουσια την πλειοψηφια αυτων. Ασε που παιζοντας κανονικα το παιχνιδι στην ουσια μαθαινεις on the fly ολα αυτα. Οκ ας το ειχαν σαν option και οχι σαν απαραιτητο για καποιον που ξερει τι σημαινει υπερστροφη και τι σημαινει υποστροφη.

liberostelios
24-11-2010, 14:56
Δε νομίζω ότι το να ξέρεις τι σημαίνει υπερστροφή και υποστροφή σημαίνει αυτόματα ότι μπορείς να οδηγήσεις ένα αγωνιστικό αυτοκίνητο... :p

Πάντως θεωρώ ότι οι δοκιμές (παρότι κι εγώ τα βαριέμαι σε ένα βαθμό) υπάρχουν για να σου δίνουν την αίσθηση ότι όντως κάνεις καριέρα.

jper75
24-11-2010, 15:03
Πραγματικά αστεία reviews. O κύριος Martin Robinson του IGN έχει κάνει τα 2 reviews που ακολουθούν. Δεν έχει νόημα να σχολιάσει κανείς. Έλεος δηλαδή.

http://uk.xbox360.ign.com/articles/103/1032675p3.html

http://uk.ps3.ign.com/articles/113/1136103p3.html



forza 3

9.5 Presentation
9.5 Graphics
9.0 Sound
9.5 Gameplay
10 Lasting Appeal



GT5

7.0 Presentation
9.0 Graphics
8.0 Sound
9.0 Gameplay
9.0 Lasting Appeal

zeus gr
24-11-2010, 15:07
θα μας πει κανενας αν το εχει παιξει 3D??

nikolaszax
24-11-2010, 15:10
Πραγματικά αστεία reviews. O κύριος Martin Robinson του IGN έχει κάνει τα 2 reviews που ακολουθούν. Δεν έχει νόημα να σχολιάσει κανείς. Έλεος δηλαδή.

[/URL]
[URL]http://uk.ps3.ign.com/articles/113/1136103p3.html (http://uk.xbox360.ign.com/articles/103/1032675p3.html)


Δεν με ενιαξε τοσο η συγκριση του score,ουτε και η βαθμολογια του(εχω σταματησει να δινω σημασια σε αυτα χρονια τωρα).
Αυτο ομως που λεει στο τελος.....

Gran Turismo 5 is a 10/10 simulator wrapped up in a 5/10 game.....

eh....lol wut?Ας μου το εξηγησει καποιος αυτο ?Πως γινεται να ειναι 10/10 στον τομεα του αλλα να ειναι μετριο?
Lol reviews,they make even less sense everyday.Και η πλακα ειναι οτι τους πληρωνουν και για αυτο.

odytsak
24-11-2010, 15:11
H μίζα δεν είναι Ελληνικό φαινόμενο, γενικώς αποφεύγετε τα review των επαγγελματιών του χώρου που μπορεί να κρύβουν σκοπιμότητες και συμφέροντα.

Το πραγματικό ανεξάρτητο review θα το πάρετε από χομπίστες του χώρου όπως είναι π.χ. ο Valkyre.

Valkyre
24-11-2010, 15:13
Δε νομίζω ότι το να ξέρεις τι σημαίνει υπερστροφή και υποστροφή σημαίνει αυτόματα ότι μπορείς να οδηγήσεις ένα αγωνιστικό αυτοκίνητο... :p

Πάντως θεωρώ ότι οι δοκιμές (παρότι κι εγώ τα βαριέμαι σε ένα βαθμό) υπάρχουν για να σου δίνουν την αίσθηση ότι όντως κάνεις καριέρα.

Σε βιντεοπαιχνιδι ναι μπορεις! Βιντεοπαιχνιδι ειναι! Και δεν χρειαζεται να κανω 5 ειδων διαφορετικα φρεναρισματα 200μ 400μ 1000μ κ.ο.κ. σε καθε GT που κυκλοφορει! Τα εχουμε δει 5 φορες αυτα τα πραγματα ηδη!

Για το δευτερο συμφωνω παντως, ειναι εκει για να σου δινει την αισθηση της καρριερας. Παντως εμενα με αφηνει αδιαφορο αυτο το κομματι του παιχνιδιου.

Ξεκολλατε παιδια με τα reviews. Προσωπικα δεν περιμενα κατι περισσοτερο απο το IGN το ειχα γραψει και στο παρελθον αλλωστε. Απο τα σχολια τους για το Prologue και τα previews τους φαινοταν οτι το πηγαινανε κατα εκει μερια. (χωρια που αν διαβασει κανεις το review του Forza 3 μοιαζει σε αρκετα σημεια σαν να διαβαζει ενα μινι-αρνητικο review για το GT5 εμεσσως πλην σαφως)

Το θεμα ειναι αν το παιχνιδι ανταποκρινεται σε αυτο που υποτιθεται οτι περιμεναμε και κατα 95% το κανει.

Εκει που συμφωνω σε αυτο που αναφερουν τα reviews ειναι στο γεγονος οτι πολλα πραγματα αργουν να ξεκλειδωθουν. Αυτο ηταν μεγαλη βλακεια του Καζουνορι. Δεν καταλαβαινω γιατι δεν ξεκλειδωνεται το φουλ damage απο την αρχη για παραδειγμα. Ας μην εχει να κανει με το μηχανικο κομματι και ας εχει να κανει μονο με το οπτικο. Αλλα και το μηχανικο ακομα θα επρεπε να δινεται η επιλογη στον παιχτη να διαλεξει αν θελει φουλ ή καθολου damage μηχανικη ή οπτικη.

Κακως ξεκλειδωνονται τοσο μετα αυτα, παρολο που οντως τελικα το damage φαινεται εντυπωσιακο κι ας ειναι μονο σε μερικα αμαξια. Αλλα τι να το κανεις αμα πρεπει να πας level 40 για να το ευχαριστηθεις... βλακεια.

Παντως το χειροτερο ολων στην βαθμολογια του IGN που βγαζει ματια ειναι του presentation... 7/10 presentation? Οχι ρε φιλε... οχι με τετοια μενου, τοσες επιλογες και τοσο καλαισθητη εμφανιση... αυτο ειναι ΓΤΠ σχολιο απο πλευρας IGN.

stormare
24-11-2010, 15:13
εγω παντως δεν ενθουσιαστικα οσο θα περιμενα.
γραφικα,ηχος,μενου,damage model ειναι κατωτερα προσδοκιων ιmo.
gameplaywise τρομερο και δειχνει να εχει τεραστια αντοχη στον χρονο,αλλα για τοσα πολλα χρονια παραγωγης δεν ειναι οτι ακριβως περιμενα...

Valkyre
24-11-2010, 15:16
^^ Ξερεις τι εχεις δικιο αν μιλας για καποια αρχικη εντυπωση ας πουμε στο damage. Το θεμα ειναι οπως αναφερω και πιο πανω οτι αυτα τα πραγματα βελτιωνονται κατα πολυ οσο προχωρας και ξεκλειδωνονται πιο μετα. Το damage δηλαδη στο level που εισαι δεν εχει σχεση με το level 40. Αυτο ειναι κακο και χαζομαρα, αλλα ισχυει οτι προσπαθει και καλα το παιχνιδι να σε ανταμοιβει συνεχως για την ενασχοληση σου μαζι του.

Ninja
24-11-2010, 15:16
Δε νομίζω ότι το να ξέρεις τι σημαίνει υπερστροφή και υποστροφή σημαίνει αυτόματα ότι μπορείς να οδηγήσεις ένα αγωνιστικό αυτοκίνητο... :p

Πάντως θεωρώ ότι οι δοκιμές (παρότι κι εγώ τα βαριέμαι σε ένα βαθμό) υπάρχουν για να σου δίνουν την αίσθηση ότι όντως κάνεις καριέρα.

Συμφωνω απολυτα. Καμια σχεση η υποθετικη μας γνωση με την πραξη και την πραγματικοτητα. Παντως εχθες δεν προλαβα να παιξω κανενα διπλωμα γιατι ειχα πορωθει με τους αγωνες... :first:

Οσο για το review ο ανθρωπος μαλλον ειναι τυφλος και ασχετος. Δεν εξηγειται αλλιως. :wow_dude:

odytsak
24-11-2010, 15:18
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί αλλά το Ελληνικό μενού, οι πληροφορίες κλπ είναι σε πολύ καλό επίπεδο.

Καμμία σχέση με το Pro 2011 που κάνανε μετάφραση στα Ελληνικά με το google.

Aλλο ένα δείγμα ότι ο Yamauchi δεν αφήνει τίποτα στην τύχη.

flyawaygr
24-11-2010, 15:20
θα μας πει κανενας αν το εχει παιξει 3D??
Το παιχνίδι απογειώνεται με το 3d απλά απίστευτο. Βέβαια αν και η τηλεόραση που έχω φημίζεται σαν η καλύτερη 3d που κυκλοφορεί αυτή την στιγμή με ελάχιστο έως μηδενικό crosstalk, στο παιχνίδι γίνεται πολύ αισθητή σε κάποια σημεία η παρουσία του και παρόλο που το παιχνίδι έχει κάποιες ρυθμίσεις για το 3d δεν έχω καταφέρει να το εξαλείψω.
Παρόλα αυτά όπως είπα και στην αρχή το παιχνίδι απογειώνεται, ώρες ώρες νομίζεις ότι δεν βλέπεις αυτοκίνητο σε μια τηλεόραση αλλά στην πραγματικότητα.

PDS
24-11-2010, 15:20
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί αλλά το Ελληνικό μενού, οι πληροφορίες κλπ είναι σε πολύ καλό επίπεδο.

Καμμία σχέση με το Pro 2011 που κάνανε μετάφραση στα Ελληνικά με το google.

Aλλο ένα δείγμα ότι ο Yamauchi δεν αφήνει τίποτα στην τύχη.

Ναι συμφωνω,ηθελα να το αναφερω και εγω πριν αλλα το ξεχασα.Περιμενα πολυ χειροτερο το αποτελεσμα,αλλα ειναι ικανοποιητικο εως πολυ καλο τελικα.(με μικρα λαθακια).

jper75
24-11-2010, 15:21
Συμφωνώ μαζί σου odytsak 100%. Απλά θα περίμενε κανείς μια πιο προσεγμένη προσπάθεια από τους επαγγελματίες του χώρου να καλύψουν τις πραγματικές τους διαθέσεις και τα συμφέροντα που εξυπηρετούν :) Αντιθέτως όμως ο άνθρωπος προσπαθεί να μας πείσει ότι η γη είναι τετράγωνη :P Λες και ματάκια δεν έχουμε να δούμε την πραγματικότητα. Anyway :)

Cupraman
24-11-2010, 15:28
Δεν ειχε θεμα χρονου ο γιακαμουτσι. Ειχε ΧΡΟΝΙΑ ολοκληρα για να κανει αυτο που εκανε. Θα μπορουσε μεσα στα τοσες χιλιαδες ατομα που απασχολει για το παιχνιδι αυτο, να φτιαξει πολυ καλυτερα μενου, και να δωσει και μια ακομα ωραια αισθητικη αλλαζοντας λιγο τα οργανα των αυτοκινητων(στανταρ αυτοκινητα, στανταρ εσωτερικη καμερα). Τοσα χρονια, η ιδια γραμματοσειρα, τα ιδια χρωματα, τα ιδια οργανα. Ελεος.
Τι γινεται με τα καυσιμα αληθεια? Ειναι αληθινη η καταναλωση η το S2000 καιει οσο ενα Yaris ???

hollow_83
24-11-2010, 15:39
Δε δικαιολογει τα χρονια development παντως, αυτο που
ειδα πριν απο λιγο.

Για να μην παρεξηγηθω, το παιχνιδι ειναι καλο, σιγουρα
οχι καλυτερο του ανταγωνισμου ή να το θεσω καλυτερα
σε αλλα σημεια ειναι καλυτερο και σε αλλα χειροτερο.

Απλα με ενοχλησε αυτο που ειδα σε σχεση με το τι ακουγοταν
μεχρι τωρα.

Προσωπικα δε θα το δικαιολογησω καθολου, το περιμενα
χρονια και θα το κρινω αυστηροτατα.

Cupraman
24-11-2010, 15:42
Δε δικαιολογει τα χρονια development παντως, αυτο που
ειδα πριν απο λιγο.

Προσωπικα δε θα το δικαιολογησω καθολου, το περιμενα
χρονια και θα το κρινω αυστηροτατα.

+1 :osfp:

Στο ψαχνο. :a018:

Η αληθεια πρεπει να λεγεται και ας ποναει. :modecris:

Valkyre
24-11-2010, 15:43
^^ Που ακριβως κολλαει η γραμματοσειρα? ΛΟΛ???

Το ιδιο θα μπορουσε να πει κανεις για ΟΛΑ τα παιχνιδια που αποτελουν συνεχειες και franchises. Το Halo δηλαδη αλλαξε γραμματοσειρα? Το Tekken? Το Metal Gear? Που κολλαει η γραμματοσειρα ως αρνητικο της παρουσιασης?

Τα μενου του GT5 ειναι χαρμα οφθαλμων και πολυ εξυπνα δομημενα, ωστε να μην προβληματιζεται στιγμη ο παιχτης. Απο εκει και περα αν το IGN εκοψε βαθμους με την λογικη της γραμματοσειρας εγω παω πασο!

Ninja
24-11-2010, 15:59
Τι γινεται με τα καυσιμα αληθεια? Ειναι αληθινη η καταναλωση η το S2000 καιει οσο ενα Yaris ???

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ Εξακριβωμενα μπορω να σου απαντησω πως οχι. Μακαρι παντως να ηταν ετσι! :drive:

george13gr
24-11-2010, 16:03
INSTALLING FOR ME NOW!!!!
υπομονή τέλος!!
θα σας πω εντυπώσεις αργότερα!

STI_GR
24-11-2010, 16:44
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ Εξακριβωμενα μπορω να σου απαντησω πως οχι. Μακαρι παντως να ηταν ετσι! :drive:

τα αλογα θελουν σανο...:a068:

msnes7
24-11-2010, 19:29
Τελικά από αυτά που ακούω το μόνο παιχνίδι μέχρι σήμερα που άργησε πολύ και δικαιολόγησε με το παραπάνω όλα τα χρόνια καθυστέρησης ήταν το half life 2.
Σχετικά με τα γραφικά,πέρασα χτες από ένα seven,δεν είχε ακόμα το παιχνίδι(σε μια ώρα θα έβγαινε αλλά βιαζόμουν)αλλά είχε στην τηλεόραση να παίζει.Δεν μου έκαναν καμία εντύπωση.Δεν μπορώ φυσικά να κρίνω όλο το game από αυτό.Αλλά δεν περίμενα και τίποτα το συνταρακτικό.Μην περιμένετε να μην έχει jaggies.Αλλιώς ΚΑΝΕΙΣ δεν θα μπορούσε να το παίξει.
Τέτοια παιχνίδια τα παίρνεις για το περιεχόμενο και μόνο,τα γραφικά απλά αν είναι της εποχής φτιάχνουν το συνολάκι.Ελπίζω το περιεχόμενο να είναι μεγάλο σε διάρκεια και ΑΥΤΟ να δικαιολογεί την τόσο μεγάλη αργοπορία.Κάποια στιγμή θα το αγοράσω γιατί είμαστε σε μεγάλη κρίση.....

george13gr
24-11-2010, 19:37
λοιπόν

προσωπική μου άποψη πάντα

το GT5 με ενθουσίασε αρκετά όσο πρόλαβα να παίξω αλλά οι σκιές των αυτοκινήτων είναι πολύ τετραγωνιζε...
προς το παρόν έπαιξα μόνο διπλώματα στο πρώτο 8 ασημένια κ 2 χρυσά(ολοκληρωμένο)
και στο δεύτερο 3 ασημένια και 2 χρυσά
αυτά προς το παρόν ...δεν προχώρησα άλλο αν και στα διπλώματα έχει ποικιλία αυτοκινήτων
επίσης μέχρι στιγμής το πρώτο τρόπαιο επιβεβαιωμένα το παίρνεις με την ολοκλήρωση του πρώτου διπλώματος...επίσης με κάθε level που ανεβαίνεις παίρνεις κάποια δωράκια όπως ξεκλείδωμα νέων προκλήσεων και αυτοκινήτων!!!

πρώτο μου αμάξι ένα vitz (yaris)
περισσότερα όταν το προχωρήσω!

Ezio
24-11-2010, 19:41
Δε δικαιολογει τα χρονια development παντως, αυτο που
ειδα πριν απο λιγο.

Για να μην παρεξηγηθω, το παιχνιδι ειναι καλο, σιγουρα
οχι καλυτερο του ανταγωνισμου ή να το θεσω καλυτερα
σε αλλα σημεια ειναι καλυτερο και σε αλλα χειροτερο.

Απλα με ενοχλησε αυτο που ειδα σε σχεση με το τι ακουγοταν
μεχρι τωρα.

Προσωπικα δε θα το δικαιολογησω καθολου, το περιμενα
χρονια και θα το κρινω αυστηροτατα.

Δεν συμφωνώ. Η polyphony είχε πολλή δουλειά λόγω του Kazunori ο οποίος είναι τελειομανής. Το παιχνίδι είχε πολύ μεγάλο χρόνο ανάπτυξης, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα είναι ο απόλυτος εξομοιωτής. Ακουγόταν βέβαια πολλά και στο τέλος έγιναν ανατροπές, αλλά και πάλι αξίζει ένα μεγάλο μπράβο σε όσους έχουν δουλέψει για αυτό το παιχνίδι. Περιμένω στην επόμενη και μεθεπόμενη γενιά κονσολών πολλά πράγματα από την polyphony. Επίσης, επειδή έχει συζητηθεί πιο παλιά για το damage, από όσο ξέρω δεν φταίει η polyphony, αλλά οι εταιρείες αυτοκινήτων που δεν αφήνουν να γίνονται ζημιές στα αμάξια τους. Λες και ο λεφτάς δεν θα πάρει ferrari αλλά smart επειδή μπορεί να διαλυθεί το αμάξι στο gt5.

Υ.Γ: hollow_83, την αναφορά στο damage δεν την είπα για σένα, απλά το ανέφερα γιατί μπορεί να συζητηθεί.

ReaperX
24-11-2010, 19:58
Διαβάζω συνεχώς για το damage και τις εταιρίες που δεν το επιτρέπουν και έχω βαρεθεί την ίδια καραμέλα τόσα χρόνια.

Και το forza πώς έχει κανoνικότατο damage σε όλα τα αμάξια από καθημερινά μέχρι super cars?!?

Narayan
24-11-2010, 20:01
Δε δικαιολογει τα χρονια development παντως, αυτο που
ειδα πριν απο λιγο.

Για να μην παρεξηγηθω, το παιχνιδι ειναι καλο, σιγουρα
οχι καλυτερο του ανταγωνισμου ή να το θεσω καλυτερα
σε αλλα σημεια ειναι καλυτερο και σε αλλα χειροτερο.

Απλα με ενοχλησε αυτο που ειδα σε σχεση με το τι ακουγοταν
μεχρι τωρα.

Προσωπικα δε θα το δικαιολογησω καθολου, το περιμενα
χρονια και θα το κρινω αυστηροτατα.

+2 :a042:

Γραφικά σχεδόν ίδια με το Prologue, πολύ καλό gameplay και αίσθηση του οχήματος που όμως τα είχαμε δει στο demo σχεδόν ένα χρόνο πριν. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι στο καλό έφτιαχναν τόσο καιρό που να δικαιολογεί αυτή την καθυστέρηση στην κυκλοφορία.

Το έπαιξα ελάχιστα, σίγουρα το παιχνίδι έχει απίστευτο βάθος και replayability και κάποια στιγμή θα το αγοράσω αλλά τόσο hype για το τίποτα... ειλικρινά περίμενα κάτι ανώτερο από ένα καλογυαλισμένο Prologue.


Διαβάζω συνεχώς για το damage και τις εταιρίες που δεν το επιτρέπουν και έχω βαρεθεί την ίδια καραμέλα τόσα χρόνια.

Και το forza πώς έχει κανoνικότατο damage σε όλα τα αμάξια από καθημερινά μέχρι super cars?!?

Και το Forza εδώ που τα λέμε σιγά το damage model που έχει, το θέμα για μένα τουλάχιστον δεν είναι να φαίνεται η ζημιά οπτικά αλλά να την καταλαβαίνεις από το πως αλλάζει ο χειρισμός του οχήματος.

ReaperX
24-11-2010, 20:08
Και το Forza εδώ που τα λέμε σιγά το damage model που έχει, το θέμα για μένα τουλάχιστον δεν είναι να φαίνεται η ζημιά οπτικά αλλά να την καταλαβαίνεις από το πως αλλάζει ο χειρισμός του οχήματος.

Δεκτό,αλλά όχι να λέμε ότι φταίνε οι εταιρίες που δεν το επιτρέπουν όσο αφορά το οπτικό κομμάτι..

GedoGt
24-11-2010, 20:14
Σαν μανιτάρια ξεφυτρώνουν τα troll....

Γεμίσαμε μανιτάρια...

magicoSakisPaoGR
24-11-2010, 20:40
3D της πλακας εχει
τεληκα ειναι πολη πατατα σαν 3Dπαιχνιδη

ευτυχώς που το νοίκιασα
στο 3D δε το χει

σαν παιχνιδη το εχει αλα με ξενερωσαι με το υποτηποδες 3D
δεν το αγωραζω τορα με τιποτα

MajereMP44
24-11-2010, 20:47
Sakismagicokeftedokatastasi ισαι κε ο προττως φηλαι.

sakoulias
24-11-2010, 20:52
Με κινδυνο να χαρηκτηριστω ιεροσυλος (και εγω απογοητευομαι με τον εαυτο μου για αυτο που θα πω) σκεφτομαι να μην το αγορασω . Ο λογος ειναι ενας. Ειχα παρει το prologue επαιξα 3-4 ωρες και απο τοτε το εχω και καθεται .

Δεν μ εχει κανει ποτε κλικ να το βαλω να παιξω. Εσας που σας αρεσε το full game μηπως ειχατε βαρεθει και εσεις το prologue ??

alekos21
24-11-2010, 21:16
na rwtiso kati paidia... exw vri to paixnidi me 37 eurw edw sthn souidia... xerete an diaferoun h ekdosis apo xwra se xwra dld enow an 8a borw na brw atoma gia na paiksw online apo ellada

GedoGt
24-11-2010, 21:20
na rwtiso kati paidia... exw vri to paixnidi me 37 eurw edw sthn souidia... xerete an diaferoun h ekdosis apo xwra se xwra dld enow an 8a borw na brw atoma gia na paiksw online apo ellada

Κανείς δεν θα σου απαντήσει με σιγουριά, αλλά όπως παίζω COD on line (και)με Σουηδούς όπως παίζω Fifa online (και) με Σουηδούς, γιατί να μην παίζω και GT5 online με Σουηδούς?

Υ.Γ
Τα βράδια στα μπαρ της Στοκχόλμης είναι σαν καλοκαίρι στα νησιά μας????

Dragonpaul
24-11-2010, 21:31
3D της πλακας εχει
τεληκα ειναι πολη πατατα σαν 3Dπαιχνιδη

ευτυχώς που το νοίκιασα
στο 3D δε το χει

σαν παιχνιδη το εχει αλα με ξενερωσαι με το υποτηποδες 3D
δεν το αγωραζω τορα με τιποτα

Βρε, τα θες και τα λες αυτα?

Υ.Γ. Μια παρακληση, θερμη. Σε παρακαλω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ, να προτιμας να γραφεις με greeklish. Δεν περιμενα να το πω ποτε αυτο σε καποιο μελος φορουμ, αλλα εσυ εισαι αλλη περιπτωση. Καντο και εγω θα σου δινω rep.

Desmond
24-11-2010, 21:32
@gedogt. Χαχα!Κορυφαίο ΥΓ!+rep.

alekos21
24-11-2010, 21:40
Κανείς δεν θα σου απαντήσει με σιγουριά, αλλά όπως παίζω COD on line (και)με Σουηδούς όπως παίζω Fifa online (και) με Σουηδούς, γιατί να μην παίζω και GT5 online με Σουηδούς?

Υ.Γ
Τα βράδια στα μπαρ της Στοκχόλμης είναι σαν καλοκαίρι στα νησιά μας????

όχι ρωτάω επειδή κάτι είχα ακούσει που έλεγαν τα παιδιά για διαφορες έκδοσις με ελληνικά η χωρίς και ότι αυτή που είχαν ελληνική έκδοση δεν μπορούσαν να παίξουν με άλλους που έχουν αγγλική... άρα δεν ισχύει όλες η έκδοσις είναι ίδιες?

τι εννοείς ακριβώς??:P τα βραδια στα bar της Στοκχόλμης έχει κρύο και ωραία μωρά τώρα αν εννοείς αν είναι σαν της ελλάδας την νυχτερινή ζωή δεν θα το έλεγα

Narayan
24-11-2010, 21:58
http://www.metacritic.com/game/playstation-3/gran-turismo-5/critic-reviews

flyawaygr
24-11-2010, 22:02
Το head tracking το έχει δοκιμάσει κανείς να μας πεί εντυπώσεις; Πάντως απ´ ότι διαβάζω στο gtplanet, δουλεύει μόνο στο arcade mode!!!;; Αν ισχύει αυτό δεν μπορώ να καταλάβω τι σκεφτόντουσαν και δεν το έβαλαν στο κυρίως μέρος του παιχνιδιού. Ελπίζω να βγάλουν κανένα update. Επίσης διαβάζω ότι δεν υπάρχουν βελτιώσεις για τα φρένα!! Όποιος έχει ασχοληθεί με βελτιώσεις αυτοκινήτων ξέρει ότι τα φρένα είναι βασικό κομμάτι όπως ο κινητήρας και οι αναρτήσεις.

Ninja
24-11-2010, 22:13
Λοιπον, στην Top Gear πιστα, στην μεσαια κατηγορια που παιζεις με το Lotus. Μπορει να το οδηγησει κανενας με μοχλο? Δηλαδη ελεος. Σε λιγο θα σταματησω να το παιζω μεχρι να μου ερθει η τιμονιερα... Σε μερικα σημεια το παιχνιδι ειναι NFS και σε αλλα χειροτερο απο την πραγματικοτητα. Τι να πω?

MoNtOyA
24-11-2010, 22:59
Λοιπον, στην Top Gear πιστα, στην μεσαια κατηγορια που παιζεις με το Lotus. Μπορει να το οδηγησει κανενας με μοχλο? Δηλαδη ελεος. Σε λιγο θα σταματησω να το παιζω μεχρι να μου ερθει η τιμονιερα... Σε μερικα σημεια το παιχνιδι ειναι NFS και σε αλλα χειροτερο απο την πραγματικοτητα. Τι να πω?

εμενα μου πηρε μια ωρα να το περασω 1000 διορθωσεις ηθελε σε καθε στροφη αλλα μετα απο προσπαθεια τα καταφερα:a049:.Btw νομιζω οτι σε αυτο το challenge το αμαξι ειχε τα χειροτερα λαστιχα για αυτο και ειχε τοση λιγη προσφυση

konpat
24-11-2010, 23:02
Εγώ το περιμένω ακόμα αλλά πηγα και το έπαιξα στον αδερφό μου που το αγόρασε από χθες.Τα γραφικά του μου άρεσαν πολύ ,σκιές και τα σχετικά δεν τα πολυπρόσεξα όσο έτρεχα σε αγώνες και προσπαθούσα να προσπεράσω αντιπάλους.Ο ήχος πολύ καλός (ίσως επειδή ο αδερφός μου έχει συνδέσει το πσ3 σε ένα πάρα πολύ καλό home cinema.Από όσο έπαιξα ο χειρισμός ακόμη και χωρίς τιμονιέρα μου άρεσε πολύ.Γενικά το παιχνίδι μου άρεσε πολύ και το περιμένω με αγωνία..Τώρα κάτι offtopic σχετικά με το forza και τα trolls.Όποιος έχει παιξει forza για καιρό(όπως και εγώ) ίσως να μην ενθουσιαστεί τόσο πολύ με το gt5(εμένα μου άρεσε πάντως) και αυτό γιατι δεν προσφέρει πολλά πράγματα παραπάνω.Για έναν που έχει μόνο πσ3 λογικό είναι να του αρέσει πολύ γιατί δεν έχει ξαναβγει για το πσ3 τέτοιο παιχνίδι (το prologue δεν πιάνεται σαν ολόκληρο παιχνίδι).Οπότε ρε παιδιά δεν μπορείτε να λέτε κάποιον τρολ επειδή δεν του άρεσε τόσο πολύ το παιχνίδι.Ούτε μπορεί κάποιος να κρίνει το forza αν δεν το έχει παίξει.Και για να μην παρεξηγηθώ θα πω ότι το gt5 δείχνει(μιας και δεν έχω παίξει πολύ) καλύτερο από το forza ,σε τραβάει περισσότερο ,τουλάχιστον αυτή την αίσθηση δίνει σε μένα.Αυτά.

GedoGt
24-11-2010, 23:10
To thread έχει τίτλο "ΠΕΙΤΕ ΜΑΣ ΤΙΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ GT5"
Όταν ανοίξουμε νέο thred με τίτλο GT 5 VS FORZA 3 , ευχαριστώς να μιλήσουμε και για τα 2 και όπως εσύ είπες φίλε konpat οι περισσότεροι δεν έχουμε το forza και όπως εύκολα καταλαβαίνεις δεν μας ενδιαφέρει και καθόλου...είτε είναι 1000 φορές καλύτερο είτε χειρότερο.

hollow_83
24-11-2010, 23:38
Κανω κατι λαθος ή τα στανταρ cars δε βελτιωνονται ? (χρωμα, βελτιωτικα parts).

konpat
25-11-2010, 00:52
To thread έχει τίτλο "ΠΕΙΤΕ ΜΑΣ ΤΙΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ GT5"
Όταν ανοίξουμε νέο thred με τίτλο GT 5 VS FORZA 3 , ευχαριστώς να μιλήσουμε και για τα 2 και όπως εσύ είπες φίλε konpat οι περισσότεροι δεν έχουμε το forza και όπως εύκολα καταλαβαίνεις δεν μας ενδιαφέρει και καθόλου...είτε είναι 1000 φορές καλύτερο είτε χειρότερο.

Φίλε μου αν το πάρουμε έτσι ,και τα δικά σου σχόλια σε όλο το thread, offtopic είναι.

ps4
25-11-2010, 00:54
Σαφως και εχω οδηγησει και επιμενω το γρασιδι ηταν αισχρο στο Prologue ηταν σαν παγος. Ηταν too much. Παντως ειλικρινα το τελευταιο που θα επρεπε να απασχολει καποιον ειναι το πως συμπεριφερεται το παιχνιδι στο γρασιδι και τα hysics του γρασιδιου.

Μην ξεχναμε οτι προκειται για παιχνιδι. Οταν λεμε οτι ειναι ρεαλιστικο και παλι δεν μπορει ποτε να γινει 100% ρεαλιστικο και δεν θα επρεπε γιατι στοχευει στο να σε διασκεδασει με τον ρεαλισμο του οχι να σε εκνευρισει. Απο καθαρα αυστηρη ρεαλιστικη αποψη το GT5 δεν ειναι simulation. Και δεν θα επρεπε να ειναι γιατι δεν θα διασκεδαζε κανεις εαν ηταν 100% αληθινο.

Δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο με τον φιλο Δημητρη. Ειμαι γνωστος arcade lover και εχω ξαναγραψει οτι οχι μονο χρειαζεται αλλα πρεπει να υπολογιστει και με ακριβεια στα παιχνιδια (ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ) για να υπαρχει ο παραγοντας ''ευχαριστηση'', Fun. Ακομα και στο GT5.

Στο οποιο πιστευω οτι εχει οσο ποσοστο ακριβως πρεπει.

Υ.Γ. Για το review που εδωσε 5 στο gt5 δεν ξερω. Οτι εδωσε 10 στο forza επισης δεν ξερω γιατι δεν το εχω δει. Αν το δω θα σας πω.

Υ.Γ.2. Αυτο που ξερω ειναι οτι περα απο τα εξωγηινα γραφικα/ηχο το simulation ειναι τοσο καλοφτιαγμενο που ακομα και με το sixaxis καταλαβαινω απολυτα τι κανει το αυτοκινητο. Απολυτα. Φαντασου με μια τιμονιερα. G27. Λες;;;

PDS
25-11-2010, 01:15
Γραφικά σχεδόν ίδια με το Prologue, πολύ καλό gameplay και αίσθηση του οχήματος που όμως τα είχαμε δει στο demo σχεδόν ένα χρόνο πριν. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι στο καλό έφτιαχναν τόσο καιρό που να δικαιολογεί αυτή την καθυστέρηση στην κυκλοφορία.

Το έπαιξα ελάχιστα, σίγουρα το παιχνίδι έχει απίστευτο βάθος και replayability και κάποια στιγμή θα το αγοράσω αλλά τόσο hype για το τίποτα... ειλικρινά περίμενα κάτι ανώτερο από ένα καλογυαλισμένο Prologue.

Βρε Narayan ημαρτον..:p
Πολλες φορες στο παρελθον οταν σου την επεφταν ολοι,ειχα πει οτι δεν σε βλεπω ως troll,γιατι λες την αποψη σου χωρις να προκαλεις,αλλα τωρα ερχεσε μετα απο εναν αιωνα να γραψεις την αποψη σου(αρνητικη εννοειται δεν τιθεται θεμα,γιατι ειχες να πεις κατι θετικο δεν θα εμπαινες και στο φορουμ να κανεις το ποστ) για το GT5 και να ποσταρεις link του metacritic...
Οταν ξερουμε και οι 2 οτι αν ηταν στο 90.000001 δεν θα το ποσταρες.:p
(τωρα που ειναι στο 87 οκ).

Τουλαχιστον παμε insomnia να ''πλακωθουμε'' σε ουδετερο εδαφος που εχει και χαβαλε:pound:


Τωρα για την κριτικη σου...και μονο που μιλας για καλογυαλισμενο prologue,καπου εκει δεν μπορει να υπαρξει παρακατω συζητηση.


Φαντασου με μια τιμονιερα. G27. Λες;;;

Το συζητας ακοοοομαα????:p
Απο την επισημη και πανω εννοειται.G27 ακομα καλυτερα.

malias4
25-11-2010, 02:44
ΕΓΩ ΤΟ ΘΕΛΩ ΦΙΛΕ ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΜΗΝ ΣΕ ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΣΕ ΚΟΠΟ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙς ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ :)

Περα απο την πλακα τωρα εγω θα περιμενω να πληρωθω τελος του μηνα και μετα με βλεπω να παραγγελνω απο zavi η blah..

Ουτως η αλλως εγω στο ps3 παιζω μονο pro evolution gran turismo και uncharted οποτε και τοσο μαπα να ειναι (που δεν παιζει βεβαια) παλι θα το παρω !!

Οντως τα στανταρ καρσ δεν βελτιωνωνται ?

jper75
25-11-2010, 03:00
Ζητώ συγνώμη για τα άσχετα βιντεάκια που θα ποστάρω αλλά πραγματικά νιώθω την υποχρέωση να το κάνω. Η ποιότητα του forza 3 για την οποία τόσο μας τα έχουν ζαλίσει τον τελευταίο καιρό αρκετά από τα νέα μέλη μας (αλήθεια ρε παιδιά πότε βρίσκετε τον χρόνο να ποστάρετε και εδώ και στο myxbox.gr?) δεν μας αφήνει άλλη επιλογή παρά να υποκλιθούμε στην ανωτερότητα του.

Εμείς οι "άτυχοι" ας μείνουμε με την πατάτα που λέγεται gt5 :)

YouTube - Forza 3 - glitch causes start line crash

YouTube - Forza 3 - Bugatti Veyron cartwheel

YouTube - Forza3 Super PhysX

YouTube - Forza Motorsport 3 Glitch car stuck in ground

liberostelios
25-11-2010, 05:58
Το απέκτησα σήμερα, το έπαιξα λίγο και είναι πραγματικά εξαιρετικό. Αρχικές εντυπώσεις:

- Γραφικά: Όταν παίζεις κλασικά (μέρα/λιακάδα) δεν εντυπωσιάζεσαι τόσο, διότι δεν υπάρχει τρομερή διαφορά από τα ήδη εξαιρετικά γραφικά του GT5P και του Demo. Όταν, όμως, πας νύχτα και όταν παίξεις με βροχή, πραγματικά το παιχνίδι δείχνει καταπληκτικό! Τα εφφέ στο περιβάλλον είναι πολύ προσεγμένα (καπνοί, ανακλάσεις στην άσφαλτο, ανακλάσεις στα σπρέυ νερού, φώτα περιβάλλοντος) και γενικώς η αίσθηση είναι καταπληκτική... Μπορεί κάποιος να κάτσει να χαζεύει με τις ώρες τα γραφικά και, αργότερα, θα μιλήσω για το Photo Mode γιατί πιστεύω αξίζει ειδικής μνείας. Υπάρχουν, βέβαια, και ψεγάδια που σε προσγειώνουν στην πραγματικότητα. Δε μιλώ για σοβαρές αδυναμίες, αλλά για πράγματα που εκ των πραγμάτων δεν μπορούσαν να γίνουν. Πχ., στη βροχή, όταν κάνει (πολύ) κοντικό η κάμερα, φαίνεται ότι το αμάξι είναι "άβρεχτο" και μοιάζει κάπως εξωπραγματικό. Στην πράξη δεν το βλέπεις ποτέ, σπάνια θα το παρατηρήσεις, αλλά όταν χαζεύεις όλο τον υπόλοιπο real-time φωτορεαλισμό, κάτι τέτοιες (δικαιολογημένες) αδυναμίες σε ξενερώνουν λίγο.
- Φυσική: δεν είμαι ειδήμονας... Αγωνιστικό αμάξι δεν έχω οδηγήσει, ένα τιμημένο Yarisάκι 1.3 έχω και, παρότι το ψιλο-πατάω καμιά φορά, δεν είμαι ούτε "χειροφρενάκιας", ούτε μπαντιλίκια κάνω, ούτε τίποτα "εξτρίμ"... Γενικώς, δηλαδή, δεν μπορώ να πω τρομερά πράγματα για το μοντέλο φυσικής γιατί δεν έχω μέτρο σύγκρισης με την πραγματικότητα... Παρόλα αυτά, η φυσική μοιάζει πολύ καλή (από τα λίγα που ξέρω και από τα όσα έχω αποκομμίσει από διάφορα άλλα παιχνίδια). Δεν έχω λιώσει πολλούς αγώνες με διάφορα αμάξια, οπότε θα αφήσω ένα επιπλέον ερωτηματικό εδώ, μέχρι να δω περισσότερα πράγματα.
- Επιλογές: Τι να πει κανείς; Ότι μπορείς να ασχοληθείς με A-spec, B-spec, να κάνεις σέρβις στο αμάξι σου, να κάνεις βελτιώσεις, να του βγάζεις φωτογραφίες σε μνημεία, να παίξεις online, να ανταλλάξεις αμάξια με τους φίλους σου; Και όλα αυτά, είναι αυτά που έχω δει με μία ματιά, χωρίς να έχω αγγίξει ακόμα τα περισσότερα κομμάτια! Πραγματικά, το παιχνίδι δείχνει να έχει τεράστια αντοχή στο χρόνο.
- Ελληνικά: Επειδή υπάρχουν ακόμα αμφιβολίες, προσωπικά έχω να πω ότι θεωρώ ότι η ελληνική απόδοση είναι με μία λέξη ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ! Και επειδή ο πήχης μας έχει πέσει πολύ, τα τελευταία χρόνια, με κάτι μεταφράσεις τύπου google translate, εδώ μιλάμε για κάτι τελείως διαφορετικό... Όχι μόνο δεν υπάρχουν λάθη, όχι μόνο... βγάζει νόημα, αλλά πραγματικά είναι τόσο οικείο και έχει γίνει τόσο καλή απόδοση, που ελάχιστες φορές θα φανταστείς ότι η μετάφραση έχει γίνει από άλλη γλώσσα! Τα κείμενα και τα λόγια της τύπισας που σε καθοδηγεί είναι πραγματικά λόγια που θα σου έλεγε κάποιος έλληνας, όχι ξερές μεταφράσεις από τα αγγλικά, ούτε τυποποιημένες χαζομάρες! Πραγματικά καταπληκτική δουλειά και ακόμα και αν υπάρχουν 1-2 λαθάκια (που προσωπικά δε βρήκα κάποιο) μιλάμε για την καλύτερη ελληνική μετάφραση που έχει γίνει μακράν! Μοναδικό ψεγάδι, τα άσχημα ελληνικά fonts... Για κάποιο λόγο οι γιαπωνέζοι μοιάζουν να θεωρούν ότι τα ελληνικά πρέπει να είναι Italics και έτσι όλα τα ελληνικά είναι σε πλαγιαστά... Κάπως ενοχλητικό, αλλά συνηθίζεται. Θα προτιμούσα να είναι ακριβώς το ίδιο font με τα Αγγλικά.
- Photo Mode: Τι να πεις κανείς; Θα απορείτε ή θα με παρεξηγήσετε για "εφφετζή" που το βάζω ξεχωριστό, αλλά πραγματικά όταν ασχοληθείς λίγο με αυτό θα καταλάβεις ότι τελικά η λέξη "τελειότητα" στην οποία αναφερόταν ο Yamauchi είχε ένα νόημα... Δε μιλάμε για απλή "ξεπέτα" του στυλ "στήσου και τράβα φωτογραφία"! Μιλάμε για μία τεράστια γκάμα επιλογών: πας όπου θες, στήνεις όπως θες, ρυθμίζεις την κάμερά σου με πάρα πολλές επιλογές, όπως αυτές που υπάρχουν στις επαγγελματικές κάμερες (εστιακή απόσταση, ταχύτητα κλείστρου, μέγεθος κλείστρου κλπ.) και σε συνδυασμό με τα εφφέ που υπάρχουν μπορείς να βγάλεις πραγματικά αριστουργήματα! Το τελικό αποτέλεσμα, σπάνια έχει ψεγάδια! Πάρα πολλές φορές προκύπτουν φωτογραφίες που θα θεωρούσες ότι είναι πραγματικές...
- Online: Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα...

Αρνητικά:
- Αυτοκίνητα: Ένα από τα μεγάλα "ατού" του παιχνιδιού θεωρούνται τα 1000 αυτοκίνητα. Όπως το βλέπω, όμως, τελικά δεν είναι ακριβώς έτσι. Αν και μπορεί να είμαι κάπως άδικος και να φανεί αλλιώς στην πορεία, έχω την εντύπωση ότι το παιχνίδι βασικά έχει 200 αυτοκίνητα (τα premiums), απλώς υπάρχου και άλλα 800 που παίζουν τον ρόλο των μεταχειρισμένων ή των prizes σε διάφορους αγώνες... Κρατώ μία μικρή επιφύλαξη γιατί ακόμα είμαι στις αρχές του GT Life.
- Ήχοι/μουσική μενού: Πολύ φτωχά, σε κλασικό "γιαπωνέζικο" στυλ, χωρίς τίποτα το ιδιαίτερο. Δεν είναι σημαντικό, αλλά σε κουράζει κάπως... Νομίζω ότι αν φρόντιζαν λίγο περισσότερο τον τομέα αυτό (και γενικώς την αισθητική/πρακτικότητα των μενού) θα βοηθούσαν στο να κρατήσον περισσότερο το χρήστη. Έχω την αίσθηση ότι η συνολική παρουσίαση των μενού είναι τόσο μέτρια που είναι ικανή να αποθαρρύνει παίκτες να το πάρουν.
- Σκιές: Κάκιστες! Τρελό τετραγώνισμα και πολλά σπασίματα! Εξαιτίας των καταπληκτικών γραφικών που έχει το παιχνίδι σε όλα τα άλλα θέματα, "χτυπάνε" πολύ άσχημα... Ευτυχώς δεν είναι τόσο άσχημες στο in-car view (τουλάχιστον όχι αρκετά ώστε να μου "χτυπήσουν" στο μάτι), αλλά εξωτερικά είναι εμφανές ότι είναι μία μεγάλη αδυναμία της μηχανής γραφικών. Επειδή, όμως, όλα τα άλλα είναι τόσο εξαιρετικά και επειδή ξέρουμε όλοι ότι υπάρχουν δικαιολογημένοι περιορισμοί hardware, προσωπικά θεωρώ ότι καλά κάνανε και "κόψανε" από εκεί, αντί να κόβανε από διάφορα άλλα εφφέ που σε παρασύρουν πιο πολύ στο να πιστεύεις ότι είναι πραγματικό...

Τελικά, περί τελειότητας και προσδοκιών: Είχα πει και στο παρελθόν ότι δεν περίμενα τρελά πράγματα από το παιχνίδι για να μην απογοητευθώ. Φοβόμουν ότι θα υπάρχουν σοβαροί τομείς στην πράξη, που το παιχνίδι θα πάσχει (πχ., πίστευα ότι δε θα υπάρχει repair για το damage). Φαίνεται ότι μερικώς διαψεύστικα... Το παιχνίδι "βρωμάει" δουλειά σε όλα του τα σημεία και όχι μόνο στα σημεία που προβλήθηκαν μέχρι τώρα στα διάφορα trailers. Ήδη έχω εντοπίσει ευχάριστες εκπλήξεις που δεν είχα διαβάσει πουθενά και ακόμα δεν έχω προχωρήσει ιδιαίτερα το παιχνίδι. Όπως φαίνεται, είναι πραγματικά ένα εξαιρετικό παιχνίδι, αλλά όπως αναμενόταν και γνωρίζοντας εξ αρχής αδυναμίες όπως έλλειψη in-car view/damage στα standard αμάξια κλπ. η λέξη "τελειότητα" του πέφτει υπερβολική! Υπάρχουν στιγμές, όμως, που όταν ασχολείσαι μαζί του, η λέξη "τελειότητα" φλερτάρει με τα συναισθήματά σου...

Ανυπομονώ για τη συνέχεια...

WolfRathmA
25-11-2010, 06:42
Εχει λιγο tearing το παιχνιδι η μου φαινεται; Σε καποια πιστα με τα καρτ ειδα και επισης pop up.

Καποιες φορες το loading ειναι εκνευριστικο. Παω να δω τι αμαξια κερδισα, οκ. Το βλεπω. Και παταω επειτα για να βγω στο μενου. 3+ λεπτα με το ρολοι για να βγει στο μενου.

Κανεις αλλος με τετοια συμπτωματα;

liberostelios
25-11-2010, 06:55
Καποιες φορες το loading ειναι εκνευριστικο. Παω να δω τι αμαξια κερδισα, οκ. Το βλεπω. Και παταω επειτα για να βγω στο μενου. 3+ λεπτα με το ρολοι για να βγει στο μενου.
Τσέκαρε τη σύνδεσή σου και αν είναι βγες offline. Άμα σέρνονται οι servers μπορεί να κάνει και 3 λεπτά όταν πας στην κεντρική οθόνη... Είναι επειδή δε δουλεύουν καλά οι servers. Το είχα κι εγώ στην αρχή (κατά τις 12-1), έκλεισα τη σύνδεση και ήμουν κομπλέ, μετά ξανάσυνδέθηκα και τώρα δεν έχω πρόβλημα.

WolfRathmA
25-11-2010, 07:01
Ναι εχεις δικιο. Γιατι οταν εκανα login μου εβγαλε time out. Πρεπει να ειχανε καποιο προβλημα εχτες. Μαλλον λογο του κοσμου. Δε μου περασε απο το μυαλο να σου πω την αληθεια. Δε νομιζα οτι επαιζε ρολο αυτο.

Ευχαριστω!

bihlas87
25-11-2010, 10:24
Kαλημέρα και καλώς σας βρήκα.



- Αυτοκίνητα: Ένα από τα μεγάλα "ατού" του παιχνιδιού θεωρούνται τα 1000 αυτοκίνητα. Όπως το βλέπω, όμως, τελικά δεν είναι ακριβώς έτσι. Αν και μπορεί να είμαι κάπως άδικος και να φανεί αλλιώς στην πορεία, έχω την εντύπωση ότι το παιχνίδι βασικά έχει 200 αυτοκίνητα (τα premiums), απλώς υπάρχου και άλλα 800 που παίζουν τον ρόλο των μεταχειρισμένων ή των prizes σε διάφορους αγώνες... Κρατώ μία μικρή επιφύλαξη γιατί ακόμα είμαι στις αρχές του GT Life.


Εχθές νοίκιασα το gt5 και πραγματικά απογοητεύτηκα απο το παραπάνω.
Μου έκανε τόσο μεγάλη εντύπωση που υπέθεσα οτι έβγαλαν περιορισμένη
έκδοση του παιχνιδιού για ενοικίαση... Κάποια αυτοκίνητα απο το 4, κάποια
απο το prologue και ελάχιστα νέα μοντέλα. Πολλά αυτοκίνητα έχουν καιρό
που παρουσιάστηκαν αλλά το παιχνίδι έχει ακόμα τα προηγούμενα. Που
είναι τα τελευταία hot hatches (golf vi gti, golf r, scirocco r, astra opc,
megane rs, focus rs)? Κορυφαίες εκδόσεις μεσσαίων sedan και coupe
(rs5, rs4, c63 amg)? Aπο το 2005 έχουν βγεί δεκάδες αυτοκίνητα που θα
έπρεπε να υπάρχουν στο παιχνίδι. Είναι κρυμμένα? Θα μπούν αργότερα? Θα
πληρώσουμε για να τα παίξουμε?

Narayan
25-11-2010, 10:41
Βρε Narayan ημαρτον..:p
Πολλες φορες στο παρελθον οταν σου την επεφταν ολοι,ειχα πει οτι δεν σε βλεπω ως troll,γιατι λες την αποψη σου χωρις να προκαλεις,αλλα τωρα ερχεσε μετα απο εναν αιωνα να γραψεις την αποψη σου(αρνητικη εννοειται δεν τιθεται θεμα,γιατι ειχες να πεις κατι θετικο δεν θα εμπαινες και στο φορουμ να κανεις το ποστ) για το GT5 και να ποσταρεις link του metacritic...
Οταν ξερουμε και οι 2 οτι αν ηταν στο 90.000001 δεν θα το ποσταρες.:p
(τωρα που ειναι στο 87 οκ).

Τουλαχιστον παμε insomnia να ''πλακωθουμε'' σε ουδετερο εδαφος που εχει και χαβαλε:pound:


Τωρα για την κριτικη σου...και μονο που μιλας για καλογυαλισμενο prologue,καπου εκει δεν μπορει να υπαρξει παρακατω συζητηση.


Καταρχάς και το 87 που έχει στο Metacritic δεν είναι καθόλου άσχημη μέση βαθμολογία, λαμβάνοντας υπόψιν πως λόγω του πολύ μεγάλου development time οι reviewers τείνουν να είναι πιο αυστηροί στο να κρίνουν τον τίτλο. Ως εκ τούτου, συμπεράνουμε πως για να είναι οι βαθμολογίες τόσο υψηλές παρά την αυστηρή κριτική, σημαίνει πως πρόκειται για πραγματικά αξιόλογο παιχνίδι. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πως τα μόνα sites που του έδωσαν το 100άρι είναι ένα που κάνει review αποκλειστικά τα games για PlayStation και το... Destructoid :whistle:

Το ότι μπήκα τώρα να σχολιάσω το παιχνίδι δεν είναι καθόλου τυχαίο... δεν σου κρύβω πως ο μόνος λόγος που έχω κρατήσει το PS3 μου από πέρυσι που βαρέθηκα το LBP, είναι πως περίμενα το GT5. Αν θυμάσαι στο παλιό topic του παιχνιδιού εδώ, μετά την τελευταία αλλαγή στην ημερομηνία κυκλοφορίας του παιχνιδιού (τότε που ήταν ακόμα για τον Μάρτιο 2010), πολλοί χρήστες που δεν θα αποκαλούσες ποτέ "trolls" όπως αποκαλείς τώρα εμένα, βγήκαν και έγραψαν πως δεν ασχολούνται πλέον με τον τίτλο, πως έχουν βαρεθεί να περιμένουν, πως δεν θα τον αγοράσουν όταν βγει κλπ. κλπ.. Βλέπω στα PSN IDs μερικών τώρα πως αυτή την στιγμή παίζουν GT5.

Ποτέ δεν έγραψα πως δεν πρόκειται να παίξω το παιχνίδι, παρά τις συνεχόμενες καθυστερήσεις, γιατί ήλπιζα κατά βάθος πως η Polyphony θα βρει τον τρόπο σε αυτούς τους 11 μήνες που μεσολάβησαν από το release του demo πέρυσι μέχρι τώρα, να κάνει το GT5 κάτι το ξεχωριστό. Από την πρώτη επαφή που είχα με τον τίτλο, αυτό δεν φαίνεται να ισχύει. Σίγουρα είναι ο καλύτερος προσομοιωτής οδήγησης στο PS3, αλλά σίγουρα είναι και ένα παιχνίδι κάτω των προσδοκιών μου, και αυτή την αντίληψη φαίνεται να μοιράζονται και άλλοι χρήστες στο παρόν topic.

http://www.ps3forums.gr/vb/showpost.php?p=245733&postcount=30
http://www.ps3forums.gr/vb/showpost.php?p=245955&postcount=63
http://www.ps3forums.gr/vb/showpost.php?p=245719&postcount=22
http://www.ps3forums.gr/vb/showpost.php?p=245795&postcount=36

tl;dr, ήθελα τόσο πολύ να είναι κάτι το ξεχωριστό, αλλά δεν είναι.


Υ.Γ.1 Αν εσύ βλέπεις πως τα γραφικά του παιχνιδιού έχουν μεγάλη διαφορά από το Prologue, τότε σόρρυ ή εθελοτυφλείς ή απλά τρολάρεις.
Υ.Γ.2 Δεν θα με δεις ποτέ να διαφωνώ στο ΧΒΟΧ vs PS3 topic του Insomnia. Τα περισσότερα επιχειρήματα που προβάλονται εκεί μου φέρνουν την εικόνα στο μυαλό ενός αυτιστικού παιδιού που χτυπάει τον εαυτό του στο μάτι με ένα ξύλινο κουτάλι :b015:

Valkyre
25-11-2010, 11:07
Αν το 87 στο metacritic του GT5 ειναι κακο, ουτε καν θελω να σκεφτομαι τις αναλογες βαθμολογιες τιτλων που ειχαν αναπτυξη παρομοια με του GT5 και ο κοσμος τα περιμενε πως και πως (βλεπε Alan Wake) οπως επισης Crackdown 2, Splinter Cell Conviction, Fable 3 και ουτω καθε εξης, ετσι για να διαλεξω μονο απο το 2010....

Στα του οντοπικ τωρα:

Πρωτα απο ολα συμφωνω απολυτα με τον liberostelio και συγνωμη φιλε που δεν μπορω να σου δωσω ακομα ρεπ, στην περιγραφη του για τις εντυπωσεις του. Πραγματικα με εκφραζεις στο επακρο.

Μετα απο ακομα περισσοτερη ενασχοληση εχω να επιβεβαιωσω καποια θετικα πραγματα και να συνεχισω να εστιαζω κυριως στα αρνητικα επειδη τα θετικα ολοι τα γνωριζουμε.

Λοιπον εφτασα level 20 και μπορω να επιβεβαιωσω τα περι ζημιας. Ενω στην αρχη (απο level 13 εχω μια φερραρι 458 Italia) επρεπε να στουκαρω το αυτοκινητο 5 φορες για να δω εμφανη σημεια ζημιας, τωρα στο level 20 η ζημια εμφανιζεται ακομα πιο εντονα και με πιο μικρες συγκρουσεις. Ισχυει δηλαδη οτι το damage εμφανιζεται και ξεκλειδωνεται προοδευτικα , κατι που οπως χαρακτηρισα εχθες θεωρω χαζο, εστω και αν ο Καζουνορι το εκανε απλα για να νιωθεις οτι ανταμοιβευσαι με κατι ή οτι το παιχνιδι γινεται πιο δυσκολο. Επισης εκτος απο εμφανως πιο εντονη ζημια το αυτοκινητο λερωνεται απο σκονη γραντζουνιες κλπ ακομα πιο πολυ. Α και η ζημια παιζει μεγαλο ρολο στο ....πορτοφολι σας... οι επισκευες της Φερραρι μου, κοστισαν 150,000 creditis για να την αποκαταστησω σε καλη κατασταση (ναι επηρεαζεται ο τροπος που συμπεριφερεται το αμαξι αν επιλεξεις να μην την επισκευασεις)

Θα συμφωνησω με liberostelio και PDS στο οτι τα 800 αυτοκινητα ειναι κακη επιλογη, και δεν επρεπε να ειχαν μπει. Μυθος αυτο που λεει οτι και καλα δεν μπορει το PS3 να τρεξει αγωνες με 16 premium cars καθως εγω ετρεξα αρκετους αγωνες με μονο premium cars ενα παραδειγμα ειναι το Ferrari Festival που ολα τα Φερραρι ειναι premium. To κακο με τα standar αυτοκινητα ειναι οτι καποια απο αυτα τα οποια απο PS2 εποχης ξεχωριζαν σε ποιοτητα, μπορουν να σε ξεγελασουν και φαινονται ομορφα διπλα στα premium. Αλλα το 80% των standar μοντελων ειναι κατω του μετριου.

Το καλο ειναι οτι απο οτι αναφερεται το παιχνιδι εχει πανω απο 250 μοντελα premium τελικα οποτε δεν νιωθεις την αναγκη οτι λειπει κατι, απλα νιωθεις οτι υπαρχει μια εντονη διαφορα στην ποιοτητα κατι που οντως πρεπει να στερησει βαθμους απο την παρουσιαση του τιτλου.

Ενα αλλο "κακο" κομματι ειναι οτι ευκολα μπορεις να κανεις ολους τους αγωνες παιχνιδακι (οπως αλλωστε γινεται σε ολα τα racing παιχνιδια του ειδους) αν απλα βελτιωσεις το αυτοκινητο σου. Το ελεγα παντα οτι θα ηθελα ενα συστημα που να αντιλαμβανεται οταν ο παιχτης εχει ενα δυνατο αυτοκινητο και να τρεχει με εξισου βελτιωμενα αυτοκινητα απο τον υπολογιστη. Το Α.Ι. δεν ειναι κακο... απλα ειναι αργο στις περισσοτερες των περιπτωσεων γιατι τρεχεις με καλυτερο αμαξι.

Βεβαια δεν εχω προχωρησει πολυ αλλα στους standar αγωνες αυτο συμβαινει. Ευτυχως υπαρχουν τα αρκετα challenges τα οποια εκει πραγματικα δειχνουν ποσο καλο ειναι το Α.Ι. οταν τρεχεις με εφαμιλλο και μερικες φορες κατωτερο αμαξι απο την CPU. Εκει φαινεται εντονα η διαφορα.

Κατι αλλο που μου την εσπασε. Φοβερο το track editor πολυ ευκολο στην χρηση, αλλα γιατι ρε Καζουνορι να υπαρχουν περιορισμοι στις επιλογες? Γιατι δηλαδη να μην μπορω να κανω night-day transition και απλα με αφηνεις να επιλεξω μονο την ωρα την οποια διαδραματιζεται ο αγωνας? Εχετε φτιαξει μια τοσο καλη lighting engine και εχετε τετοιες πιστες στους αγωνες, αλλα εμενα γιατι δεν με αφηνετε να το εκμεταλλευτω?

Αυτα για την ωρα. Το παιχνιδι εχει πολυ ψωμι, σαφως δεν ειναι τελειο και εχει θεματακια, αλλα ειναι απολαυση στην οδηγηση και αυτο για εμενα μετραει πιο πολυ απο ολα σε ενα racing παιχνιδι. Τα 800 standar αυτοκινητα δειτε τα ως ενα bonus, οχι σαν αναποσπαστο κομματι του παιχνιδιου γιατι ετσι ειναι στην ουσια. Απλα ο Καζουνορης λατρευει τα μεγαλα νουμερα και δυστυχως επιλεγει λαθος τροπους για να εντυπωσιασει.

jper75
25-11-2010, 11:59
Τελικά μάλλον δεν ξέρουμε τι θέλουμε.

Το μόνο πρόβλημα του παιχνιδιού είναι ότι το ίδιο το hype του. Έχει ξεπεράσει ότι άλλο κυκλοφορεί στην αγορά και με τρελή διαφορά αλλά και πάλι δεν μας κάνει. Άν είχε "μόνο" 400 premium τότε θα λέγαμε πως είναι πάρα πολύ λίγα τα οχήματα που έχει. Βέβαια αν μπορεί κάποιος ας μας δείξει 1 όχημα από άλλο παιχνίδι που να έχει αυτό το επίπεδο λεπτομέρειας που έχει ένα από τα premium του gt5.

Βέβαια εμείς θέλουμε ένα παιχνίδι που να έχει μέσα 5000 αυτοκίνητα και 500 πίστες και όλα αυτά σε επίπεδο λεπτομέρειας που απλά δεν υπάρχει πουθενά σε άλλο game παρά μόνο σε έκθεση αυτοκινήτου.
Φυσικά όλα τα υπόλοιπα features δεν λένε και πολλά στο gt5. Το μοντέλο φυσικής του π.χ. δεν μπορεί να φτάσει αυτό του grid η του forza η του need for speed. Για όσους περιμένουν λοιπόν να δουν στο gt5 αυτοκίνητα που πετάνε στον αέρα ή να κάνουν drift μέσα στο χώμα σαν τον μετροπόντικα θα απογοητευθούν. (Δυστυχώς το παιχνίδι ακολουθεί τους νόμους του Νewton.)

Επίσης δεν έχει καλό μοντέλο damage. Είναι αλήθεια ότι τα τζάμια π.χ δεν σπάνε μετά από μία σύγκρουση. Ούτε γίνεται γκρί όλο το όχημα όταν στουκάρει από τις γρατζουνιές.

Επίσης το tuning που έχει, το τμήμα της φωτογράφισης, η επιλογή για δημιουργία πίστας, οι καιρικές συνθήκες, η εναλλαγή ημέρας νύχτας, και όλα όσα έχει μέσα είναι απλά βαρετά. Εγώ προσωπικά δεν είμαι πολύ ικανοποιημένος από όλες αυτές τις επιλογές. Θα περίμενα να έχει και επιλογή να βάζεις βενζίνη από όπου βρεις φθηνότερα. Να σου καθαρίζουν μόνο το τζάμι του αυτοκινήτου και να φουσκώνεις και τα λάστιχα. Και να υπάρχει και επιλογή για επισκευή στο βουλκανιζατέρ του κυρ Μπάμπη άμα σου καεί καμία φλάτζα. Ειδικά για τους βραδινούς αγώνες παρατήρησα ότι ο Ιάπωνας κακώς δεν έχει λάβει υπόψιν του την κίνηση των αστερισμών στον ουρανό. Θα έπρεπε να είχε κάνει κάποια συνεργασία πρώτα με την ΝΑΣΑ. Δεν επιτρέπεται 5 χρόνια παιχνίδι και να μην μπορείς να βρεις την μεγάλη άρκτο στον ουρανό. Επίσης δεν θα ήταν κακό που και πού να έχουμε και καμία έκλειψη ηλίου στο παιχνίδι.

Αν δεν χάζευαν εκεί στην Ιαπωνία θα μπορούσαν να το είχαν τελειώσει σε καμιά 10 μήνες.Τελικά είναι μία πρόχειρη δουλειά. Για όσους περιμένουν κάτι ποιοτικό μην το αγοράσουν. Ας δοκιμάσουν πρώτα το Just cause 2. Εκεί η συμπεριφορά των αυτοκινήτων είναι εκπληκτική και έχει και damage.

Άντε να δούμε πώς θα περάσουν αυτοί οι μήνες που θα χρειαστούν μέχρι να τελειώσουμε το εν λόγω παιχνίδι και να ανακαλύψουμε όλες τους τις επιλογές.

Valkyre
25-11-2010, 12:08
Το παν οπως ειπα ειναι η οδηγηση να ειναι απολαυση και στο παιχνιδι αυτο ισχυει και με το παραπανω. Φυσικα και οπως λεει ο φιλος πιο πανω, αν καποιος περιμενει gameplay στυλ need for speed και τα συναφη θα απογοητευθει, οι υπολοιποι που ξερουν τι να περιμενουν νομιζω θα ευχαριστηθουν και με το παραπανω. Απλα τονιζουμε και τα καλα και τα ασχημα γιατι ετσι θεωρω εγω σωστο οτι πρεπει να κανουμε και ετσι κανω για ΟΛΑ τα παιχνιδια που παιζω και κρινω :)

jper75
25-11-2010, 12:25
Έτσι είναι φίλε Valkyre. Και καλά κάνεις. Όπως όλα τα παιχνίδια έτσι και το gt5 φυσικά δεν είναι τέλειο. Έχει και αυτό τις μικρές του αδυναμίες. Αλλά πραγματικά το παιχνίδι δείχνει την ποιότητα του από την πρώτη στιγμή. Και όσο το προχωράς τόσο σε εκπλήσσει ευχάριστα. Τουλάχιστον για εμένα αυτό με καλύπτει με το παραπάνω. Μόνο και μόνο βλέποντας την δουλειά που έχουν κάνει για να βγάλουν όλο το παιχνίδι στα Ελληνικά νομίζω λέει κάτι. Φυσικά αυτό είναι μία μόνο λεπτομέρεια σε όλα όσα έχουν συμπεριλάβει μέσα στο παιχνίδι αλλά μπορεί κανείς να βγάλει συμπέρασμα για το πόσο σοβαρά έχουν ασχοληθεί γενικώς.

PDS
25-11-2010, 13:30
@Narayan
εγω δεν σε εχω δει ακομα να λες κατι καλο για το ps3.Και μονο που λες οτι κραταγες το ps3 μετα το lbp(2008) μονο για το GT5,oταν απο τοτε και μετα εχει καλυτερο software απο τον ανταγωνισμο και καθε χρονο εχει GOTY παιχνιδι,δειχνει οτι μαλλον...δεν συμπαθεις ιδιαιτερα την κονσολα.
Αφου σου αρεσε το LBP,θα ηθελα να δω και κανα ποστ θετικο για το lbp2 ή για το 1.Μηπως περιμενεις να πεσει και αυτο(οταν κυκλοφορησει) στο 87 για να κανεις καποιο ποστ?
Αν το GT εβγαζε στο metacritic 95,δεν θα εκανες καποιο ποστ εδω και το ξερεις.Καποια πραγματα κανουν μπαμ.


Υ.Γ.1 Αν εσύ βλέπεις πως τα γραφικά του παιχνιδιού έχουν μεγάλη διαφορά από το Prologue, τότε σόρρυ ή εθελοτυφλείς ή απλά τρολάρεις.

Διαβασες τα προηγουμενα ποστ μου?Γραφω και τα αρνητικα και τα θετικα(περισσοτερο τονιζω τα αρνητικα).
Οταν μου λες .οτι ειναι ενα καλογυαλισμενο prologue το παιχνιδι,τι περιμενεις να σου πω?
Τα γραφικα ναι δεν εχουν μεγαλες βελτιωσεις.Αν και οπως λεει ο liberostelios αργοτερα δειχνουν καταπληκτικα(νυχτα-βροχη).

Valkyre
25-11-2010, 13:47
Just dont bother Βαγγελη... τουλαχιστον εμεις δεν χρειαστηκε να ανοιξουμε λογαριασμο στο myxbox επειδη το Alan Wake, Crackdown 2, Fable 3, Splinter Cell αποδειχθησαν κατω των προσδοκιων. Ισα ισα που για καποια απο αυτα τα παιχνιδια εγω -και οχι μονο- μονο καλα λογια ειπαμε παρολη την βαθμολογια τους στο metacritic...

Anyway, το παιχνιδι εχει καλυτερα γραφικα απο το Prologue και δεν εθελοτυφλει κανεις. Οι φωτισμοι ειναι καλυτεροι, τα εφφε καπνου ειναι μακραν βελτιωμενα, τα jaggies ειναι λιγοτερα και ειλικρινα προτεινω απο περιεργεια να παιξει καποιος το παιχνιδι στα 720ρ... εχω την αισθηση -μην ρωτησετε γιατι- οτι τρεχει καλυτερα το παιχνιδι σε αυτην την αναλυση και θα ηθελα να ακουσω την αποψη σας.

PDS
25-11-2010, 13:53
Anyway, το παιχνιδι εχει καλυτερα γραφικα απο το Prologue και δεν εθελοτυφλει κανεις. Οι φωτισμοι ειναι καλυτεροι, τα εφφε καπνου ειναι μακραν βελτιωμενα, τα jaggies ειναι λιγοτερα και ειλικρινα προτεινω απο περιεργεια να παιξει καποιος το παιχνιδι στα 720ρ... εχω την αισθηση -μην ρωτησετε γιατι- οτι τρεχει καλυτερα το παιχνιδι σε αυτην την αναλυση και θα ηθελα να ακουσω την αποψη σας.

Στα 720p εχει 4ΧΑΑ αν δεν κανω λαθος,οποτε φανταζομαι οτι ισως ειναι καλυτερο το αποτελεσμα οσον αφορα το ΑΑ.
Θα το δοκιμασω και αν οντως ειναι καλυτερο εκει θα παιζω στα 720,γιατι προσωπικα με ενοχλουν τα jaggies του.

Narayan
25-11-2010, 13:58
@Narayan
εγω δεν σε εχω δει ακομα να λες κατι καλο για το ps3.

Έχω εκφράσει πάρα πολλές φορές την θετική μου άποψη για το software της κονσόλας. Δυστυχώς λόγω του ότι σβήστηκε το database φέτος με αποτέλεσμα να χαθούν 1+ χρόνος από post, αυτό δεν φαίνεται πλέον.


Και μονο που λες οτι κραταγες το ps3 μετα το lbp(2008) μονο για το GT5,oταν απο τοτε και μετα εχει καλυτερο software απο τον ανταγωνισμο και καθε χρονο εχει GOTY παιχνιδι,δειχνει οτι μαλλον...δεν συμπαθεις ιδιαιτερα την κονσολα.

Το τι παίζω και τι προτιμήσεις έχω δεν μου αφαιρεί το δικαίωμα να εκφράζω την άποψή μου για οποιοδήποτε θέμα. Η άποψή μου είναι πως το GT5, στον λίγο χρόνο που ασχολήθηκα μαζί του, δεν δικαιολογεί το χρονικό διάστημα στο οποίο βρίσκοταν σε development. Τίποτα παραπάνω.


Αφου σου αρεσε το LBP,θα ηθελα να δω και κανα ποστ θετικο για το lbp2 ή για το 1.Μηπως περιμενεις να πεσει και αυτο(οταν κυκλοφορησει) στο 87 για να κανεις καποιο ποστ?

Έχεις κρυστάλλινη σφαίρα για να ξέρεις τι θα γράψω για το LBP2; Πως να γράψω για ένα παιχνίδι που δεν έχω παίξει ακόμα; Και όπως έγραψα παραπάνω, το 87 μια χαρά μέση βαθμολογία είναι, αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πως μόνο δύο site έδωσαν 100 στο GT5 και τα υπόλοιπα από 90 και κάτω. Τυχαίο; Δεν νομίζω... :whistle:


Αν το GT εβγαζε στο metacritic 95,δεν θα εκανες καποιο ποστ εδω και το ξερεις.Καποια πραγματα κανουν μπαμ.

Στο κεφάλι μου μέσα είσαι για να ξέρεις τι θα έκανα; Πάλι εικάζεις και προσπαθείς να προκαλέσεις εντυπώσεις από άτομα που δεν βλέπουν πέρα από την κονσόλα τους.


Διαβασες τα προηγουμενα ποστ μου?Γραφω και τα αρνητικα και τα θετικα(περισσοτερο τονιζω τα αρνητικα).
Οταν μου λες .οτι ειναι ενα καλογυαλισμενο prologue το παιχνιδι,τι περιμενεις να σου πω?

Ωραία λοιπόν, γίνομαι πιο συγκεκριμένος μιας και δεν το κατάλαβες με την πρώτη: τα γραφικά του παιχνιδιού είναι σαν ένα καλογυαλισμένο Prologue. Προφανώς τα δύο παιχνίδια σε modes δεν μπορούν να συγκριθούν, και εκεί κρύβεται όλη η μαγεία του GT5. Ας μην παίζουμε με τις λέξεις.

Παρατήρησε πως δεν έχω κάνει καμμία αναφορά στα υπόλοιπα ελαττώματα του GT5, καθώς α) έχουν χιλιοειπωθεί στο topic, β) δεν τα έχω δει ο ίδιος καθώς δεν έχω ακόμα το game και γ) στο κάτω-κάτω, μπορεί να μην επιρρεάζουν την συνολική εμπειρία. Αν ήθελα να τρολάρω υπάρχει ήδη άφθονο υλικό στο youtube για να επισημάνει κανείς τα ελαττώματα του τίτλου χωρίς καν να τον έχει πιάσει στα χέρια του.


Τα γραφικα ναι δεν εχουν μεγαλες βελτιωσεις.Αν και οπως λεει ο liberostelios αργοτερα δειχνουν καταπληκτικα(νυχτα-βροχη).

Άλλο γραφικά, άλλο εφέ. Σίγουρα η παρουσία διαφορετικών καιρικών συνθηκών και νυχτερινής οδήγησης προσθέτουν αρκετά στην συνολική εμπειρία του τίτλου.


Μία ερώτηση σε όποιον έχει παίξει Onlíne -για να επανέλθουμε λίγο on topic-, μπορείς να τρέξεις με Premium αυτοκίνητο ενάντια σε Standard στο online και αν ναι, απενεργοποιείται το damage ή μπορούν να σε στουκάρουν οι χρήστες με Standard αυτοκίνητα μέχρι να καταστραφεί το αυτοκίνητο και να βγεις αναπόφευκτα τελευταίος;

PDS
25-11-2010, 14:15
Έχω εκφράσει πάρα πολλές φορές την θετική μου άποψη για το software της κονσόλας. Δυστυχώς λόγω του ότι σβήστηκε το database φέτος με αποτέλεσμα να χαθούν 1+ χρόνος από post, αυτό δεν φαίνεται πλέον.

E πως αφου εχεις πει θετικα λογια δεν σου αρεσει κανενα παιχνιδι απο το 2008 και μετα?



Το τι παίζω και τι προτιμήσεις έχω δεν μου αφαιρεί το δικαίωμα να εκφράζω την άποψή μου για οποιοδήποτε θέμα. Η άποψή μου είναι πως το GT5, στον λίγο χρόνο που ασχολήθηκα μαζί του, δεν δικαιολογεί το χρονικό διάστημα στο οποίο βρίσκοταν σε development. Τίποτα παραπάνω.

Δεν διαφωνω σε αυτο.Φυσικα και θα πεις την αποψη σου και στο παρελθον σου εχω πει οτι εχεις επιχειρηματα και τα σεβομαι.Δεν αλλαξα τωρα αποψη,απλα πρεπει να καταλαβεις οτι οταν σε βλεπει καποιος να εμφανιζεσαι μονο οταν εχεις να πεις κατι αρνητικο,1,2,3,13 φορες ε καποια στιγμη θα αντιδρασει.


Και όπως έγραψα παραπάνω, το 87 μια χαρά μέση βαθμολογία είναι, αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πως μόνο δύο site έδωσαν 100 στο GT5 και τα υπόλοιπα από 90 και κάτω. Τυχαίο; Δεν νομίζω... :whistle:

Σου κανει εντυπωση το 100 και οχι το 70 που εχει βαλει ενα site.Τυχαιο?Δεν νομιζω.



Στο κεφάλι μου μέσα είσαι για να ξέρεις τι θα έκανα; Πάλι εικάζεις και προσπαθείς να προκαλέσεις εντυπώσεις από άτομα που δεν βλέπουν πέρα από την κονσόλα τους.

Οπως ειδες μετα απο τοσα ποστ σου,εγω αντεδρασα τωρα.Ειπαμε...1,2,3,13...
Θεωρω οτι αυτο θα εκανες.Απο κει και περα αν κανω λαθος θα δειξει.Παντως δεν περιμενω να σε δω να συμμετεχεις ενεργα,αν το παιχνιδι(lbp2) παει καλα στις βαθμολογιες.Μπορει να κανω λαθος,αλλα αυτη ειναι η αισθηση μου.



Ωραία λοιπόν, γίνομαι πιο συγκεκριμένος μιας και δεν το κατάλαβες με την πρώτη: τα γραφικά του παιχνιδιού είναι σαν ένα καλογυαλισμένο Prologue. Προφανώς τα δύο παιχνίδια σε modes δεν μπορούν να συγκριθούν, και εκεί κρύβεται όλη η μαγεία του GT5. Ας μην παίζουμε με τις λέξεις.

Eγω παιζω με τις λεξεις?εσυ εδω γραφεις για το παιχνιδι.Οχι για τα γραφικα.
Εκτος αν δεν ξερεις τι γραφεις...

Το έπαιξα ελάχιστα, σίγουρα το παιχνίδι έχει απίστευτο βάθος και replayability και κάποια στιγμή θα το αγοράσω αλλά τόσο hype για το τίποτα... ειλικρινά περίμενα κάτι ανώτερο από ένα καλογυαλισμένο Prologue.




Άλλο γραφικά, άλλο εφέ. Σίγουρα η παρουσία διαφορετικών καιρικών συνθηκών και νυχτερινής οδήγησης προσθέτουν αρκετά στην συνολική εμπειρία του τίτλου.

Μεσα στα γραφικα ειναι και τα εφε.

Valkyre
25-11-2010, 14:21
Στα 720p εχει 4ΧΑΑ αν δεν κανω λαθος,οποτε φανταζομαι οτι ισως ειναι καλυτερο το αποτελεσμα οσον αφορα το ΑΑ.
Θα το δοκιμασω και αν οντως ειναι καλυτερο εκει θα παιζω στα 720,γιατι προσωπικα με ενοχλουν τα jaggies του.

Αυτο ακριβως εχω ακουσει κι εγω Βαγγελη αλλα λεω ασε μην το πω και πω καμμια πατατα. Δοκιμασε το ισως γι αυτο διαφωνουσαμε λιγο πιο πανω για τα jaggies που εμενα μου φαινοταν αρκετα βελτιωμενο απο το Prologue. Επισης βασει αυτου υποθετω οτι δεν παρατηρω και τοσο εντονα το tearing οπως καποια παιδια που το εχουν αναφερει στο 1080ρ. Θα το δοκιμασω κι εγω μολις γυρισω απο δουλεια στο 1080ρ να επιβεβαιωσω του λογου το αληθες γιατι απο την πρωτη στιγμη τρεχω το παιχνιδι σε 720ρ. :)

Narayan
25-11-2010, 14:35
E πως αφου εχεις πει θετικα λογια δεν σου αρεσει κανενα παιχνιδι απο το 2008 και μετα?

Δεν είπα πως δεν μου άρεσε κανένα παιχνίδι. Βασικά το LBP το ξεκίνησα μέσα στο 2009 οπότε μου έφαγε αρκετό χρόνο, μαζί με κάποια PSN games (WipeoutHD, Fat Princess κ.α.).



Δεν διαφωνω σε αυτο.Φυσικα και θα πεις την αποψη σου και στο παρελθον σου εχω πει οτι εχεις επιχειρηματα και τα σεβομαι.Δεν αλλαξα τωρα αποψη,απλα πρεπει να καταλαβεις οτι οταν σε βλεπει καποιος να εμφανιζεσαι μονο οταν εχεις να πεις κατι αρνητικο,1,2,3,13 φορες ε καποια στιγμη θα αντιδρασει.

Τα έχουμε ξαναπεί αυτά, αφού όλα τα θετικά έχουν αναφερθεί γιατί να εμβαθύνω σε αυτά; Αφού έγραψα πως ούτε στα ελαττώματα που έχουν αναφερθεί δίνω βάση, πιστεύω πως είναι ισορροπημένα τα post μου. Τεσπά, +rep για την στάση σου :d055:



Σου κανει εντυπωση το 100 και οχι το 70 που εχει βαλει ενα site.Τυχαιο?Δεν νομιζω.

Το "τυχαίο" πήγαινε στα υπόλοιπα site... σίγουρα δεν είναι παιχνίδι του 70 το GT5.



Οπως ειδες μετα απο τοσα ποστ σου,εγω αντεδρασα τωρα.Ειπαμε...1,2,3,13...
Θεωρω οτι αυτο θα εκανες.Απο κει και περα αν κανω λαθος θα δειξει.Παντως δεν περιμενω να σε δω να συμμετεχεις ενεργα,αν το παιχνιδι(lbp2) παει καλα στις βαθμολογιες.Μπορει να κανω λαθος,αλλα αυτη ειναι η αισθηση μου.

Κάτσε να το δούμε πρώτα και μετά βλέπουμε... δεν έχω και move γμτ. Στο μεταξύ,

http://www.ps3forums.gr/vb/showpost.php?p=246051&postcount=253



Eγω παιζω με τις λεξεις?εσυ εδω γραφεις για το παιχνιδι.Οχι για τα γραφικα.
Εκτος αν δεν ξερεις τι γραφεις...

Στο ίδιο quote, φαίνεται πιστεύω ποιά σχόλια κατευθύνται στο ίδιο το παιχνίδι:

Το έπαιξα ελάχιστα, σίγουρα το παιχνίδι έχει απίστευτο βάθος και replayability και κάποια στιγμή θα το αγοράσω αλλά τόσο hype για το τίποτα... ειλικρινά περίμενα κάτι ανώτερο από ένα καλογυαλισμένο Prologue.

Τώρα αφού σου εξήγησα πως το δεύτερο σχόλιο πήγαινε στα γραφικά, γιατί επιμένεις;



Μεσα στα γραφικα ειναι και τα εφε.

ΟΚ.

PDS
25-11-2010, 14:46
Οκ δεκτον.Εγω συμφωνω οτι στα γραφικα ειναι ενα καλογυαλισμενο prologue.Απλα με μπερδεψες γιατι δεν εβαλες την λεξη γραφικα.

odytsak
25-11-2010, 14:56
Λοιπον, στην Top Gear πιστα, στην μεσαια κατηγορια που παιζεις με το Lotus. Μπορει να το οδηγησει κανενας με μοχλο? Δηλαδη ελεος. Σε λιγο θα σταματησω να το παιζω μεχρι να μου ερθει η τιμονιερα... Σε μερικα σημεια το παιχνιδι ειναι NFS και σε αλλα χειροτερο απο την πραγματικοτητα. Τι να πω?

Mε μοχλό το παίζω και δεν συνάντησα ιδιαίτερο πρόβλημα για να το πάρω χρυσό και μάλιστα με 1 δευτερόλεπτο διαφορά από τον δεύτερο.

Παίξε λίγο με τις ρυθμίσεις, το κάθε αυτοκίνητο συμπεριφέρεται διαφορά,
όπως πήρα το χρυσό με το lotus στην top gear...

Ελεγχος πρόσφυσης = 7
Δυναμη επαν ολίσθησης = ενεργ.
Ενεργό σύστημα μετάδοσης = ήπιο
ΑΒS = 10

Ninja
25-11-2010, 14:57
Ναι εχεις δικιο. Γιατι οταν εκανα login μου εβγαλε time out. Πρεπει να ειχανε καποιο προβλημα εχτες. Μαλλον λογο του κοσμου. Δε μου περασε απο το μυαλο να σου πω την αληθεια. Δε νομιζα οτι επαιζε ρολο αυτο.

Ευχαριστω!

Πωωω ρε φιλε, τι λες τωρα? Και ειχα ΞΕΝΕΡΩΣΕΙ εχθες... Οτιδηποτε και αν εκανα εκανε 1 με 2 λεπτα και λεω "Ωχ, παει το play, ο δισκος, το cd..."

Ευτυχως που το ειπατε παιδια γιατι οντως μου εκανε εντυπωση διοτι προχθες που δεν εκανε login λογο προβληματος στους servers ηταν μια χαρα. Εχθες που εκανε login αρχισαν τα προβληματα... Μπραβο παιδια!

Ninja
25-11-2010, 15:04
Mε μοχλό το παίζω και δεν συνάντησα ιδιαίτερο πρόβλημα για να το πάρω χρυσό και μάλιστα με 1 δευτερόλεπτο διαφορά από τον δεύτερο.

Παίξε λίγο με τις ρυθμίσεις, το κάθε αυτοκίνητο συμπεριφέρεται διαφορά,
όπως πήρα το χρυσό με το lotus στην top gear...

Ελεγχος πρόσφυσης = 7
Δυναμη επαν ολίσθησης = ενεργ.
Ενεργό σύστημα μετάδοσης = ήπιο
ΑΒS = 10

Βρε, εγω τα παιζω ΟΛΑ Off. ;) Αν ειναι να ξεκινησουμε ετσι δεν.
Παντως μιας που το ειπες, δοκιμασε με off τα παντα. Ουτε abs δηλαδη (για να φρεναρεις καλυτερα) και πες μου ;)

liberostelios
25-11-2010, 15:10
Το μόνο πρόβλημα του παιχνιδιού είναι ότι το ίδιο το hype του. Έχει ξεπεράσει ότι άλλο κυκλοφορεί στην αγορά και με τρελή διαφορά αλλά και πάλι δεν μας κάνει. Άν είχε "μόνο" 400 premium τότε θα λέγαμε πως είναι πάρα πολύ λίγα τα οχήματα που έχει. Βέβαια αν μπορεί κάποιος ας μας δείξει 1 όχημα από άλλο παιχνίδι που να έχει αυτό το επίπεδο λεπτομέρειας που έχει ένα από τα premium του gt5.
Στο πρώτο συμφωνώ. Στο τελευταίο θα διαφωνήσω. Αν το παιχνίδι είχα ανακοινωθεί με 400 Premium, όπως τώρα, πιθανόν να μας φαίνονταν λίγα (αν και δεν το πιστεύω), αλλά τώρα όπως το βλέπω, μπορώ να σου πω ότι (πλέον) ακόμα και με 200 Premium να ερχόταν μόνο θα έλεγα ότι είναι καλύτερο από ότι τώρα! Υπάρχουν κάποια standard που είναι σε πολύ καλή κατάσταση και μπορούν να σταθούν άξια, αλλά υπάρχουν και πάρα πολλά τα οποία απλά δε βλέπονται και, τελικά, είναι εκεί για να χαλάνε την αισθητική του παιχνιδιού... Σαν να τα πετάξανε μέσα μόνο και μόνο για να αυξήσουν το count των αυτοκινήτων! Δεν αξίζει να παίζεις με standard cars και σε ενοχλούν και όταν τα βλέπεις στην πίστα (τουλάχιστον τα περισσότερα από αυτά που είναι επιπέδου PS2 γραφικών). Κάτι low-poly μοντέλα, με τίγκα αντανάκλαση για να καλυφθούν οι αδυναμίες τους...

Επειδή εγώ προσωπικά ήμουν προετοιμασμένος, δε με πειράζει τόσο πολύ (αν και δε μπορώ να μην πω ότι απογοητεύτηκα όταν είδα ότι τα standard είναι τόσο παραμελημένα - τουλάχιστον πίστευα θα αγόραζες μερικές στην έκθεση αυτοκινήτων). Αν δεν ήξερα από πριν ότι τα standard είναι από προηγούμενα παιχνίδια και ότι έχουν τόσους περιορισμούς, όταν έπαιζα το παιχνίδι θα έτρωγα απίστευτη απογοήτευση που θα διαπίστωνα ότι το 70% των αυτοκινήτων είναι... για τη λαϊκή!

@Valkyre: Μην αγχώνεσαι για το +rep... Κι εγώ το ίδιο έχω πάθει και δεν μπορώ να δώσω σε σένα και κάποια άλλα παιδιά, οπότε είμαστε πάτσι. :a068:

odytsak
25-11-2010, 15:10
Κι εγώ στα off το παίζω αλλά το συγκεκριμένο αυτοκίνητο είναι ζόρικο, κάνει υπερστροφή μονίμως ακόμη και στο φρενάρισμα.
Συνδύασε τα σταθερά φρεναρίσματα με ένα καλό έλεγχο πρόσφυσης χωρίς βέβαια να χάνεις πολύ στις επιταχύνσεις.

Το καλύτερο σημείο για πολλαπλό προσπέρασμα στην Top Gear είναι στο τέλος του 8 δυτικά
όπου αν πιάσεις εξωτερική και μπεις δυνατά με φρένα στην αμέσως επόμενη στροφή έχεις εσωτερική,
δύο στο φρενάρισμα και έναν με εσωτερική έχεις κάνει τριπλό προσπέρασμα με τη μία.

Οπως και να'χει το παιχνίδι είναι όχι απλά καλό αλλά αγγίζει την τελειότητα.

Valkyre
25-11-2010, 15:15
Βρε, εγω τα παιζω ΟΛΑ Off. ;) Αν ειναι να ξεκινησουμε ετσι δεν.
Παντως μιας που το ειπες, δοκιμασε με off τα παντα. Ουτε abs δηλαδη (για να φρεναρεις καλυτερα) και πες μου ;)

Σε καμμια περιπτωση το ABS στο 0... ουτε με τιμονιερα ουτε τιποτα. Νομιζω το εχεις δει υπερεαλιστικα το θεμα και θα απογοητευτεις οπως και να εχει. Τα περισσοτερα αυτοκινητα ακομα και σε αγωνες διαθετουν ABS. Εγω το ABS το εχω παντα στο 1 που θεωρω οτι ειναι αρκετα πειστικο ως προς την πραγματικοτητα. Ασε που και το αυτοκινητο αυτο εχει ABS απο την μανα του. Αμα βγαλεις το ABS εντελως οι τροχοι σου θα μπλοκαρουν με το παραμικρο πατημα του κουμπιου εαν παιζεις με το χειρηστηριο. Ακομα και με τιμονιερα θα δυσκολευτεις γιατι καμμια τιμονιερα δεν εχει την αισθηση του πραγματικου πενταλ του φρενου στα αυτοκινητα και τις πληροφοριες που παιρνει ο οδηγος καθως πιεζει το πεταλ.

Ξαναλεω... παιχνιδι ειναι, οχι ο ΑΠΟΛΥΤΟΣ εξομειωτης! :)

Ninja
25-11-2010, 15:15
Για το Nascar τι εντυπωσεις εχετε? Εγω ειλικρινα το θεωρησα αποτυχια. Δεν ξερω, μπορει να ειμαι και περιεργος γιατι δεν μου αρεσει η φιλοσοφια του Nascar. Γουσταρω πιστα, στροφιλικια και drift. Γυρο γυρο ολοι με 250+ με κουραζει. :P

Ninja
25-11-2010, 15:19
Σε καμμια περιπτωση το ABS στο 0... ουτε με τιμονιερα ουτε τιποτα. Νομιζω το εχεις δει υπερεαλιστικα το θεμα και θα απογοητευτεις οπως και να εχει.

Νομιζω οντως πως εχεις δικιο. Τι περιμενω να δω και εγω απο ενα παιχνιδι αλλωστε? Και δεν διαφωνω με αυτο που λες αλλα αυτοι ειναι που γραφουν The real driving simulator. Δεν το εγραψα εγω. ;)

Valkyre
25-11-2010, 15:23
^^ Ενταξει φιλε μαρκετινγκ ειναι αυτο, μην τα παιρνεις αυτολεξη ολα. :)

Ειναι ρεαλιστικοτατο και οτι πιο εξελιγμενο εχουμε δει στο ειδος αυτων των παιχνιδιων. Εχει γινει φοβερη δουλεια και σε ενα τεραστιο ποσοστο το παιχνιδι αποτυπωνει ρεαλιστικα την συμπεριφορα του καθε αυτοκινητου ξεχωριστα. Απλα δεν μπορεις να το αποδωσεις 100% γιατι οταν οδηγεις ενα αυτοκινητο, ο οδηγος παιρνει πληροφοριες απο ενα καρο αλλους παραγοντες που ειναι αδυνατον να εξομειωσεις σε ενα ηλεκτρονικο παιχνιδι. Την δυναμη της βαρυτητας, της φυγοκεντρου δυναμης, αυτα ειναι στοιχεια που μονο σε πραγματικες συνθηκες μπορεις να λαβεις :)

Ninja
25-11-2010, 15:37
Οταν οδηγαω το S στο GT5 αφηνω ΟΛΑ τα παραθυρα ανοιχτα για να κανει ρευμα και να φυσαει για να νομιζω πως οδηγαω με top down οπως και στην πραγματικοτητα. LOL
Τωρα που τελη - ασφαλειες - βενζινες ειναι στον θεο και δεν πουλιεται τπτ τα κανονικα καθονται και βγαινουμε βολτα στο Nurburgring τσαμπα απο τον καναπε μας οδηγωντας ferrarika κτλ. Χαχαχα!

Παντως με το Forza δεν συγκρινεται το παιχνιδι γιατι το εχω δει. Και για να τα λεμε ολα, αν το κανουν ΥΠΕΡΤΕΛΕΙΟ το παιχνιδι μετα πως θα βγαλουν GT6 κοκ. Απο καπου πρεπει να κοψουνε. ;)

NonosPs3
25-11-2010, 15:43
Καλησπερα και απο μενα.
Fun και εγω του GT5.Για τον λιγο χρονο που εχω αφιερωσει ως τωρα,το παιχνιδι φενεται τελειο.Τωρα για κατι σκιες που δεν ειναι καλες ,, και λιγο η μουσικη,, αυτα πιστευω ειναι δικαιολογιες.Απλα για να λεμε.Ισως ειναι και το DNA του ελληνα αυτο,,να τσακωνεται για ανουσια πραματα.tespa.
Εχω μερικες αποριες πανω στο game.
720p-1080p...που ειναι αυτη η επιλογη για ανεβασμα-κατεβασμα της αναλυσης??μεσα στο game ή στις ρυθμίσεις του ps3 ?
Damage στα αυτοκίνητα ?? Δεν βλεπω πουθενά damage. Mηπως πρεπει να ανεβω επιπεδο και μετα ξεκινανε αυτα ??
Καποιες στιγμες ενω οδηγαω το οχημα,,,ανεξαρτητα απο την καμερα,,,δειχνει σαν να ρεταρουν τα γραφικα...(δεν ξερω πως να το πω :(( ),,,σαν να κανει γραμμες.Ιδιο φενομενο μου συμβαινει μερικες φορες και στο PES2011.Για οσους καταλαβαν...μπορω αυτο να το διορθωσω απο καπου.Μια LG oθονη εχω 23 ιντσων και το εχω με ΗDMI καλωδιο.Απο τοτε που εχω συνδεσει το PS3 με την οθονη,,οταν η οθονη αναγνωρισε το PS3 ,,δεν εχω αλλαξει κατι στις ρυθμισεις.

g10rg0s
25-11-2010, 15:49
Προτεινω την δημιουργια ενος νηματος με αναφορα στα τραγουδια που θα θελαμε να εχουμε η που εχουμε για το συγκεκριμενο game ...

jimbour
25-11-2010, 16:02
Σορρυ άλλα ειναι τοσα thread και δεν ξέρω που να ρώτησω. Διαβάζα το review του eurogamer και είδα αυτό:

The game's lack of a car classification system (less of an issue in the offline GT Mode than it used to be) means an unruly free-for-all that will soon stamp out the use of anything other than thousand-horse monsters. There's no persistence or reward for participating in multiplayer: no experience, no money, no ranking, not even points carried over consecutive races.
Polyphony was left behind by online gaming long ago, and it has a lot of catching up to do. The gulf to its upstart rival on the other console is wide indeed. Forza's marketplace for cars, paint jobs and tuning might not be GT's bag, but its brisk matchmaking and comprehensive time-trial leaderboards should be standard-issue in this genre. They're nowhere to be seen.
Αληθεύει αυτο για το online;
Για μένα ειναι μαλλον το μόνο αρνητικο αν είναι αληθεια.

PDS
25-11-2010, 16:05
Για τον λιγο χρονο που εχω αφιερωσει ως τωρα,το παιχνιδι φενεται τελειο.Τωρα για κατι σκιες που δεν ειναι καλες ,, και λιγο η μουσικη,, αυτα πιστευω ειναι δικαιολογιες.Απλα για να λεμε.Ισως ειναι και το DNA του ελληνα αυτο,,να τσακωνεται για ανουσια πραματα.tespa.


Ξερεις τι γινεται?Οταν βλεπεις το αυτοκινητο να εχει τετοια λεπτομερια και στον δρομο να ειναι τετραγωνισμενες οι σκιες του,ε καπου χαλαει την εικονα.

jper75
25-11-2010, 16:19
Σορρυ άλλα ειναι τοσα thread και δεν ξέρω που να ρώτησω. Διαβάζα το review του eurogamer και είδα αυτό:
Αληθεύει αυτο για το online;
Για μένα ειναι μαλλον το μόνο αρνητικο αν είναι αληθεια.



Σχετικά με το online πάντως μου έδωσε χτες 5 κάρτες για το μουσείο που έχει σε κάποιο από τα features. Έλεγε μάλιστα συγκεκριμένα ότι είναι επιβράβευση για την είσοδο στο online χτες. Σχετικά με τα υπόλοιπα μάλλον είναι αλήθεια καθώς δεν φαίνεται προς το παρόν να προσφέρει κάποια ανταμοιβή η online νίκη. Θα δείξει όμως.

georgios
25-11-2010, 16:31
to pexnidi ine to kalitero simulation, se esthisi odigisis, mexri simera. isos ine ligo pio arcade i pio simulation apo oso tha thelan merikoi, ala ine sigura pio simulation apo oti kiklofori stin agora (tulaxiston me kapia oximata)

optika kapies fores dixni fovero kapies oxi. den ine olo idias piotitas. auto me xalai kapos emena. ftiakste liga ke kala. autoi to pigan ligo me to kilo. vale kart vale formules vale rally vale 3D vale ke ta palia amaksia. auto to kserame apo prin, ala sto teliko proion fenete ke den mu aresi. pistevo oti parthikan kapies lathos apofasis stin anaptiksi autu tu titlu. su dini mia esthisi oti ine titlos pu exun kubothi pola pragamata me tin parodo tu xronu ke den ipirxe mia sinoliki filosofia ke stoxos ap tin arxi. an ixan dosi emfasi se alus tomeis ta apotelesmata tha itan kalitera


^^ Ξερεις τι εχεις δικιο αν μιλας για καποια αρχικη εντυπωση ας πουμε στο damage. Το θεμα ειναι οπως αναφερω και πιο πανω οτι αυτα τα πραγματα βελτιωνονται κατα πολυ οσο προχωρας και ξεκλειδωνονται πιο μετα. Το damage δηλαδη στο level που εισαι δεν εχει σχεση με το level 40. Αυτο ειναι κακο και χαζομαρα, αλλα ισχυει οτι προσπαθει και καλα το παιχνιδι να σε ανταμοιβει συνεχως για την ενασχοληση σου μαζι του.ti akrivos enois? oti alazi to damage sto idio amaksi analoga me to level i oti ta amaksia pu pernis pio meta exun kalitero damage?


Το παιχνίδι απογειώνεται με το 3d απλά απίστευτο. Βέβαια αν και η τηλεόραση που έχω φημίζεται σαν η καλύτερη 3d που κυκλοφορεί αυτή την στιγμή με ελάχιστο έως μηδενικό crosstalk, στο παιχνίδι γίνεται πολύ αισθητή σε κάποια σημεία η παρουσία του και παρόλο που το παιχνίδι έχει κάποιες ρυθμίσεις για το 3d δεν έχω καταφέρει να το εξαλείψω.den exo asxolithi me 3D akoma. ti ine to crosstalk?

Valkyre
25-11-2010, 16:39
^^ To damage αλλαζει στο ιδιο αμαξι οσο μεγαλωνεις level. Αμα διαβασεις και πιο πανω εχουμε και καποιο παιδι που ειναι level 40 και εχει ξεκλειδωσει σχεδον φουλ το damage.

Εκτος απο αυτο μολις ειπε ο Καζουνορης οτι ερχεται νεο patch που προσθετει αρκετα πραγματα οσον αφορα το damage και οτι βελτιωνει και το performance στα γραφικα. Τωρα τι εννοει ακριβως και σε ποιο σημειο δεν εχω ιδεα λολ :)

georgios
25-11-2010, 16:43
ti enois to kseklidonis? ine san trophy, damage level 40?! i milame gia kati theoritiko?

iparxi pleon sto GT kapios tropos na psaksis gia amaksi simfona me tis epidosis? diladi pes oti thes na vris ena amaksi me 100 aloga ke 1000 kila. boris na psaxnis me kritiria i prepi na psaxnis me tis ores stin kathe eteria?

Valkyre
25-11-2010, 16:47
Για του λογου το αληθες:

Gran Turismo 5: New patch will be released on 1
Dezember December




Gran Turismo 5: New Patch Confirmed - Great New Features, Better Performance




http://translate.google.de/translate?hl=de&sl=de&tl=en&u=http%3A%2F%2Fwww.videogameszone.de%2FGran-Turismo-5-PS3-133781%2FNews%2FGran-Turismo-5-Neuer-Patch-erscheint-am-1-Dezember-801633%2F

κι οποιος καταλαβε καταλαβε λολ :)

Valkyre
25-11-2010, 16:53
ti enois to kseklidonis? ine san trophy, damage level 40?! i milame gia kati theoritiko?

iparxi pleon sto GT kapios tropos na psaksis gia amaksi simfona me tis epidosis? diladi pes oti thes na vris ena amaksi me 100 aloga ke 1000 kila. boris na psaxnis me kritiria i prepi na psaxnis me tis ores stin kathe eteria?


Ξαναλεω απο προσωπικη μου πειρα, οταν απεκτησα την 458 Φερραρι στο level 13 με δυσκολια καταφερνα να εχω οπτικο damage μετα απο αρκετες στουκες. Τωρα με το ιδιο αμαξι στο level 20 που ειμαι το αυτοκινητο παθαινει οπτικα πολυ πιο ευκολα ζημια και σε μεγαλυτερο βαθμο.Ξαναλεω οτι προσωπικα διαφωνω εντελως με αυτην την επιλογη σχεδιασμου του Yamauchi που οσο προχωρας τοσο πιο εντονα βλεπεις τα φαινομενα ζημια στο αυτοκινητο.

georgios
25-11-2010, 16:57
thanks gia tin amesi apantisi

search sti lista me ta amaksia exi? i prepi na psaxnis ena ena mesa se 1500 amaksia?

Valkyre
25-11-2010, 16:59
^^ Τι εννοεις search? Να βαζεις το ονομα του αυτοκινητου και να το βρισκεις? Δεν νομιζω, αλλα χωριζει τα αυτοκινητα σε πολλες υποκατηγοριες και σου βγαζει τα αναλογα αποτελεσματα που δεν ειναι πολλα, οποτε μπορεις ευκολα να βρεις αυτο που θες. Εκτος αυτου μπορεις οσα ειναι τα αγαπημενα σου αυτοκινητα να τα κανεις tag ως favourites οποτε και μπαινουν στην δικη τους ξεχωριστη λιστα.

georgios
25-11-2010, 17:33
an exi 4 classes opos sto prologue. exume xontrika 300 amaksia se kathe klasi. exi ke ales opokatigories?

criter
25-11-2010, 17:42
Παιδια αυτοκινητα Porsche ή Ruf οπως τελοσπαντων τα λενε εχει; Γιατι εγω οσο κοιταξα δεν τα βρηκα ουτε στα μεταχειρισμενα... μπορει να κανω και λαθος ομως, γιατι θυμαμαι που τα ειχα δει σε μια λιστα λιγο πριν κυκλοφορησει το παιχνιδι που εδειχνε οτι θα υπαρχουν.

Valkyre
25-11-2010, 17:44
an exi 4 classes opos sto prologue. exume xontrika 300 amaksia se kathe klasi. exi ke ales opokatigories?

Νομιζω εχει κι αλλες κατηγοριες Γιωργο αλλα δεν μπορω να δω τωρα γιατι ειμαι δουλεια.


Παιδια αυτοκινητα Porsche ή Ruf οπως τελοσπαντων τα λενε εχει; Γιατι εγω οσο κοιταξα δεν τα βρηκα ουτε στα μεταχειρισμενα... μπορει να κανω και λαθος ομως, γιατι θυμαμαι που τα ειχα δει σε μια λιστα λιγο πριν κυκλοφορησει το παιχνιδι που εδειχνε οτι θα υπαρχουν.

Εχει Ruf κανονικα.

Ninja
25-11-2010, 17:46
Παιδια αυτοκινητα Porsche ή Ruf οπως τελοσπαντων τα λενε εχει; Γιατι εγω οσο κοιταξα δεν τα βρηκα ουτε στα μεταχειρισμενα... μπορει να κανω και λαθος ομως, γιατι θυμαμαι που τα ειχα δει σε μια λιστα λιγο πριν κυκλοφορησει το παιχνιδι που εδειχνε οτι θα υπαρχουν.

Βρηκα και εγω κανονικα στα μεταχειρισμενα ;)

jimbrav
25-11-2010, 17:54
Παρατηρώ, ότι τώρα τελευταία τα πιο πολλα παιχνιδια τα εχουμε βγαλει άχρηστα....
Έτσι το ένα έτσι το άλλο...μαλλον μας λειπει κατι αλλο στην σημερινή εποχή νομίζω.
Δεν μας ικανοποιεί τίποτα πλέον...Εαν ειναι δυνατον μολις ανοιξουμε το κουτακι να γίνουμε μαύροι από τα λάστιχα και τους καπνούς των αυτοκίνητων .Το να κρίνουμε ειναι το μονο ευκολο...Ενα παιχνιδι ειναι και τιποτα αλλο...Και μάλιστα πολυ καλο και πολυ διασκεδαστικο...
Αυτά μπορούσανε, αυτά φτιάξανε(με όσους περιορισμούς είχανε από το hardware).
Παιδιά cool...Nα παίξουμε κανένα on line ματσάκι , να γελάσουμε να γνωριστούμε καλύτερα...:a020::a020::a020:

criter
25-11-2010, 18:23
Νομιζω εχει κι αλλες κατηγοριες Γιωργο αλλα δεν μπορω να δω τωρα γιατι ειμαι δουλεια.

Εχει Ruf κανονικα.


Βρηκα και εγω κανονικα στα μεταχειρισμενα ;)

Λεω και εγω δε μπορει να μην εχει Porsche. Ευχαριστω παιδια για την επιβεβαιωση.


an exi 4 classes opos sto prologue. exume xontrika 300 amaksia se kathe klasi. exi ke ales opokatigories?

Τα classes ειναι αναλογα με την εμπειρια level που εχει ο οδηγος, δεν ειναι μονο με την κατηγορια του αυτοκινητου. Απο εκει και μετα οι διαφοροι αγωνες εχουν διαφορετικες προυποθεσεις αγωνα οπως μπροστα κινηση FF, πισω κινηση FR, πισωμηχανα MR, 4x4, φτιαγμενα, μονο ιαπωνικα, ευρωπαικα, χωματοδρομος, χιονια και πολλα αλλα οπως τα διαφορα cup με συγκεκριμενες μαρκες. Στις προυποθεσεις ειναι και το ποσο βελτιωμενο ειναι και το καθε αυτοκινητο και αν μπορει να εχει τουρμπο ή αλλα αγωνιστικα εξαρτηματα κτλ. Κατηγοριες αυτοκινητων εχει παρα πολλες, οπως εχει και παρα πολλους αγωνες με διαφορετικες προυποθεσεις. Ειμαι ακομη στο ερασιτεχνικο και δεν με αφηνει να δω τι εχει πιο μετα, αλλα εχει κατι αμαξαρες που θα εχει και τους αντιστιχους αγωνες στα πιο δυσκολα. Παντως και μεχρι τωρα, με λιγα αλογα, ειναι φοβερη η αισθηση του gameplay.

aladdin7
25-11-2010, 18:29
Ενασχόληση: 3ωρη, χθες.
Εντυπώσεις: ΚΟΛΑΣΗ! Μετά από πολύ καιρό βρήκα ένα παιχνίδι να με πορώσει τόσο πολύ!

Όσοι γουστάρετε να "οδηγείτε" ....μην το σκέφτεστε! Γρήγορα να το αγοράσετε!

garrett156
25-11-2010, 19:02
εγω ρε παιδια δεν μπορω να βρω τα προ του 69 Ιαπωνικα μοντελα για να τρεξω τα 2 τελευταια races της πρωτης κατηγοριας.αυτα θα φυτρωσουν καποια στιγμη στα used???

criter
25-11-2010, 19:11
^^ μπορει να σου το δινει και σαν επαθλο εαν κερδισεις καποιο αλλο ιαπωνικο λογικα event αν δεν το βρεισκεις στα μεταχειρισμενα. Εμενα ετσι μου εδωσε το vitz yaris.

george13gr
25-11-2010, 19:54
θα συνεχίσετε να τσακώνεστε??
μια χαρά είναι το παιχνίδι ρε σεις μην το κατακρίνετε
σε σχέση με τον πρόλογο καταλαβαίνεις τα χιλιόμετρα και ο δρόμος μικραίνει μην ακούω ότι και ότι
αλλά το μόνο κακό είναι το tearing αλλα΄δεν μασαμε

jimbrav
25-11-2010, 20:02
εγω ρε παιδια δεν μπορω να βρω τα προ του 69 Ιαπωνικα μοντελα για να τρεξω τα 2 τελευταια races της πρωτης κατηγοριας.αυτα θα φυτρωσουν καποια στιγμη στα used???


παιδια καμια απάντηση ?

odytsak
25-11-2010, 20:21
Στο ράλυ ο συνοδηγός εκφωνεί τις οδηγίες στα Ελληνικά! cool!

Valkyre
25-11-2010, 20:23
^^ Χαχαχα! Πλακα κανεις!! Φιλε πρεπει να το δοκιμασω! Και θα το βαλω και στα τουρκικα μετα!! αχαχαχαχα

spiderpo
25-11-2010, 20:33
Μάγκες πιστεύετε αξίζει τα 70€ που κάνει στο πλαίσιο;

geovertigo
25-11-2010, 20:50
Παιδες ποιος ειναι ο λογος υπαρξης των διπλωματων??Δεν εχω βρει ως τωρα(επ.15)καποια πιστα που να χρειαζεται συγκεκριμενο διπλωμα για να παιξεις..

maevious
25-11-2010, 21:00
Καλησπερα παιδια μια ερωτηση:πηρα "δωρο" ενα αμαξακι ονοματι berlinete rs(πισωκινητο) καποιου hommell αν το λεω καλα και επειδη μου αρεσε ειπα να το βελτιωσω λιγο.Το πηγα γυρω στα 230 αλογα,κατεβηκα λιγο και στα κιλα αλλα το αυτοκινητο ειναι κυριολεκτικα undrivable!Σε καθε στροφη παει βαρκα γιαλο αν μπω με λιγα παραπανω(παιζω με τιμονιερα και ολα off εκτος απο abs-1).Η μονη περιπτωση που το οδηγεις ειναι με asm on η με traction sto full αλλα χανεις πολυ σε απολαυση κ επιταχυνση.Ετσι ειναι γενικως τα πισωκινητα στο game η μηπως κανω κατι λαθος?

Avenger_Seraphim
25-11-2010, 21:05
Eπαιξα χθες καμια ώρα (αν και ασχολήθηκα περισσότερο με τις φωτογραφίες) και αν και δεν ειμαι φαν των racing games νομίζω όσοι το περιμεναν τοσο καιρο (γιατι μιλάμε για πολύ καιρο:Ρ) θα ειναι ευχαριστημένοι! Τα γραφικα είναι τέλεια, και απορώ πως μερικά σαϊτ εδωσαν καλύτερο βαθμο στο Φόρτσα, που τα αυτοκίνητα ειναι σαν πλαστικούρες!

Επίσης το μενου στα ελληνικά, αλλα και η χαρούμενη κυρία που σου αναγγέλλει οτι πηρες το τάδε δίπλωμα είναι πολύ καλα, και σε καμια περίπτωση δεν θυμίζει τη δουλεια που εχει γίνει στο PES.

ΥΓ: Μακάρι όταν παίρναμε το δίπλωμα αυτοκινήτου (ή καποιο αλλο) να ερχόταν η ίδια χαρούμενη κυρία και να μας έλεγε "συγχαρητήρια"!

Ninja
25-11-2010, 21:07
Μάγκες πιστεύετε αξίζει τα 70€ που κάνει στο πλαίσιο;

OXI! Παρτο απο αλλα μαγαζι που παιζουν απο 53 με 60 ευρο. Αν δεν κανω λαθος το δινει και φιλος στις αγγελιες 55€. Για Τσεκαρε το ;)

odytsak
25-11-2010, 21:09
^^ Χαχαχα! Πλακα κανεις!! Φιλε πρεπει να το δοκιμασω! Και θα το βαλω και στα τουρκικα μετα!! αχαχαχαχα

Mόνο που θα χρειαστεί κάποιος να μας εξηγήσει την ορολογία γιατί καθοδηγεί στο στυλ
4 δεξιά, 700 ανοιχτά, 150 (σκέτο) κλπ κλπ

george13gr
25-11-2010, 21:31
Mόνο που θα χρειαστεί κάποιος να μας εξηγήσει την ορολογία γιατί καθοδηγεί στο στυλ
4 δεξιά, 700 ανοιχτά, 150 (σκέτο) κλπ κλπ

προφανώς εννοεί 700 μέτρα ανοιχτή στροφή-150 μέτρα (διάρκεια στροφής ) και το 4 ταχύτητα (?)

george13gr
25-11-2010, 21:33
επίσης να αναφερθεί πως στα διπλώματα η περιγραφή μιας δοκιμασίας (αν επιλέξει κανείς)
στα παλιότερα gran turismo το demonstrtion εκτός του οτι γράφεται στα δεξιά της οθόνης εκφωνείται απο μια γυναίκα στα ελληνικά!

garrett156
25-11-2010, 22:30
το 1-7 ειναι η δυσκολια της στροφης με 1 τις ποιο κλειστες και 7 τις χαλαρες.καλα ραλυ δεν παρακολουθει κανεις;

magicoSakisPaoGR
25-11-2010, 22:33
Στο ράλυ ο συνοδηγός εκφωνεί τις οδηγίες στα Ελληνικά! cool!:bang:den exi sinodigo apexo o gitonas ine hrthe gia ta kinoxrhsta

magicoSakisPaoGR
25-11-2010, 22:34
το 1-7 ειναι η δυσκολια της στροφης με 1 τις ποιο κλειστες και 7 τις χαλαρες.καλα ραλυ δεν παρακολουθει κανεις;
:bike:emena mou aresi h daytona pou den exi strofes

fearwhatnow
25-11-2010, 22:48
Για το Nascar τι εντυπωσεις εχετε? Εγω ειλικρινα το θεωρησα αποτυχια. Δεν ξερω, μπορει να ειμαι και περιεργος γιατι δεν μου αρεσει η φιλοσοφια του Nascar. Γουσταρω πιστα, στροφιλικια και drift. Γυρο γυρο ολοι με 250+ με κουραζει. :P

Εγω εχω τρελα με Nascar, ακομα παιζω το θεικο Nascar Racing 2003 Season στο pc και περιμενω πως και πως το 2011 για το νεο Nascar game που ανακοινωθηκε για PS3.Αν το ψαξεις δεν ειναι γυρω γυρω ολοι.Επισης ειναι κοινως αποδεκτο οτι προκειται για τους πιο intense racing αγωνες που υπαρχουν με συνεχεις εναλλαγες και απροοπτα.Σου προτεινω να παιξεις το nr2003 που ανεφερα παραπανω.
Οι εντυπωσεις μου απο το gt5 ειναι θετικες μεχρι τωρα, ειναι το πρωτο gt που παιζω, φυσικα δεν ειχα πολλες απαιτησεις, αν θελει καποιος απολυτα sim παιχνιδια θα παει σε gtr2,netkar (φυσικα με χειροτερα γραφικα εννοειται).Πιο πολυ μου φαινεται το παιχνιδι ως showcase αυτοκινητων, θα δοκιμασω το online αποψε, πιστευω εχει αρκετο βαθος το "παιχνιδι".Ειδωμεν..

odytsak
25-11-2010, 23:21
το 1-7 ειναι η δυσκολια της στροφης με 1 τις ποιο κλειστες και 7 τις χαλαρες.καλα ραλυ δεν παρακολουθει κανεις;

Να 'σαι καλά Βασίλη.:a020:

Θα το ξαναπαίξω για να δω.
Αρα οι μονοψήφιοι αριθμοί είναι ο βαθμός δυσκολίας της στροφής
και οι τριψήφιοι τα μέτρα που απομένουν.

Thanks για την επεξήγηση, rep added!

magicoSakisPaoGR
26-11-2010, 00:02
to pexnidi ine kalo
ta axizi to 10

msnes7
26-11-2010, 00:16
Πριν λίγο το νοίκιασα και εγώ να δω τι παίζει.Περί εγκατάστασης δεν μου έκανε κάποια στην αρχή αλλά μετά από ότι πατάω γραφει installing για μισό λεπτό περίπου.
Στο θέμα των γραφικών,το παιχνίδι είναι λίγο πιο πάνω από το prologue αλλά με τίποτα γραφικά για 2010.Εδώ η εταιρεία παίρνει Β.Μερικές πίστες είναι πολύ φτωχές σε λεπτομέρεια σε αντίθεση με άλλες(δηλαδή ότι ίσχυε και στα προηγούμενα Gt).
Πχ δοκίμασα το rally με citroen wrc σε μια πίστα με χιόνι και άλλη σε έρημο.Ειλικρινά ένοιωσα ότι και στο fia wrc.Δηλαδή τίποτα.Τα καιρικά φαινόμενα που φαίνονταιν τόσο εντυπωσιακά στα videos ειλικρινά είναι σχεδόν γελοία.......Τα μέσα των αμαξιών αλλού έχουν λεπτομέρεια αλλού φάινονται πολύ πρόχειρα.Τώρα με τόση πληθώρα αμαξιών δύσκολο να έχεις απαιτήσεις αλλά είπαμε τόσα χρόνια περιμένουμε.
Το βάθος του παιχνιδιού δεν το έχω δει(απαιτεί σίγουρα αγορά) και δεν έχω αμφιβολία ότι αξίζει την αγορά.Πολλές πίστες(αν και τις έχουμε ξαναδεί στα προηγούμενα),πολλά events,πολλά αμάξια.Μάλλον το παιχνίδι είναι όπως είπε ο φίλος παραπάνω.Ενα showcase αμαξιών.Αλλά για τον χρόνο που θα απασχολήσει κάποιον σίγουρα αξίζει την αγορά.Πάντως την τόση προσμονή με τίποτα.Και σίγουρα δεν εκμεταλλεύεται την δύναμη του ps3 που ακόμα περιμένω να δω ποιος θα την εκμεταλλευτεί........
Θα το χτυπήσω κάποια στιγμή που θα πέσει έξω από τα 40 ευρώ

ilias78
26-11-2010, 00:24
Πριν λίγο το νοίκιασα και εγώ να δω τι παίζει.Περί εγκατάστασης δεν μου έκανε κάποια στην αρχή αλλά μετά από ότι πατάω γραφει installing για μισό λεπτό περίπου.

αυτο το εκανε κ σε μενα οταν το δοκιμασα απο φιλο.

PDS
26-11-2010, 00:34
Πάντως την τόση προσμονή με τίποτα.Και σίγουρα δεν εκμεταλλεύεται την δύναμη του ps3 που ακόμα περιμένω να δω ποιος θα την εκμεταλλευτεί........

Uncharted2, GoW ειναι η απαντηση.:p
Εγω δεν θα πω οτι δεν εκμεταλευεται την δυναμη του ps3,αλλα οτι επειδη αρχισε να αναπτύσσεται 5 χρονια πριν,εχει μεινει εκει.Δλδ οχι ακριβως εκει..εχει την ποιοτητα που βλεπουμε στα exclusives,αλλα οχι του 2010.Του 2007-08 ισως.

Και μονο οτι πηγαν σε 4ΧΑΑ(και οχι MLAA) δειχνει οτι εμειναν σε εποχες heavenly sword(4xAA επισης)...
Το ps3 εχει ''προβλημα'' με τo MSAA...και αυτοι εβαλαν 4ΧMSAA στο 720p του GT5 το 2010?

Ενταξει ολα αυτα ειναι θεωριες,αλλα καπως ετσι τα βλεπω.

msnes7
26-11-2010, 00:45
Uncharted2, GoW ειναι η απαντηση.:p
Εγω δεν θα πω οτι δεν εκμεταλευεται την δυναμη του ps3,αλλα οτι επειδη αρχισε να αναπτύσσεται 5 χρονια πριν,εχει μεινει εκει.Δλδ οχι ακριβως εκει..εχει την ποιοτητα που βλεπουμε στα exclusives,αλλα οχι του 2010.Του 2007-08 ισως.


Δεν διαφωνώ αλλά περιμένω κάτι παραπάνω,ίσως στο 3 και 4(αν υπάρξει) να το δω
Μέσα σε 4 γραμμές όλη η αλήθεια.Το gt5 είναι για το ps3 ότι ήταν και το gt4 για το ps2.Τίποτα παραπάνω.

PDS
26-11-2010, 01:06
Δεν διαφωνώ αλλά περιμένω κάτι παραπάνω,ίσως στο 3 και 4(αν υπάρξει) να το δω
Μέσα σε 4 γραμμές όλη η αλήθεια.Το gt5 είναι για το ps3 ότι ήταν και το gt4 για το ps2.Τίποτα παραπάνω.

Πρασινακι βλεπω επιλεγεις,ετσι μπραβο.:a050::p

U4 δεν νομιζω,αλλα σιγουρα θα υπαρξουν καποιες βελτιωσεις στο επομενο.

Αν προλαβαιναν να κανουν αλλο ενα για το Ps3,πιστευω οτι αυτη τη φορα θα βλεπαμε αυτο που ακριβως θελαμε(για τον οπτικο τομεα μιλαω παντα),αλλα προλαβαινουμε?:d030:

bihlas87
26-11-2010, 01:09
Τι ξενέρωμα είναι το b-spec ρε παιδιά... δεν είναι δυνατόν να παρακολουθείς
ολόκληρο τον αγώνα σε πραγματικό χρόνο και να μαθαίνεις στον οδηγό να
οδηγεί. Μια χαρά ήταν στο 4 για να βγούν τα endurances ή για να βγάζουμε
κοντά στο μύρριο απο το dtm, είναι εξωφρενικό αυτό που έκαναν στο 5.

msnes7
26-11-2010, 01:45
U4 δεν νομιζω,αλλα σιγουρα θα υπαρξουν καποιες βελτιωσεις στο επομενο.

Αν προλαβαιναν να κανουν αλλο ενα για το Ps3,πιστευω οτι αυτη τη φορα θα βλεπαμε αυτο που ακριβως θελαμε(για τον οπτικο τομεα μιλαω παντα),αλλα προλαβαινουμε?:d030:

Το χρώμα ήταν εντελώς τυχαίο:ice:
Το 4 εννοούσα για το gow(δεν το έχω τελειώσει ακόμα για να ξέρω αν θα υπάρξει συνέχεια)
Για gt6 πολύ χλωμό.Εκτός αν βγάλουν το ίδιο πακέτο(ίδιο τρόπος του λέγειν) με καλύτερα γραφικά αλλά πιστεύεις ότι μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο?Πάντως αναλογικά με το τι ήταν το gt4 στο ps2 δεν νομίζω ότι το gt5 προσφέρει κάτι πολύ παραπάνω στους ps3 users πλην σαφέστατα του online.Θα προτιμούσα πολύ περισσότερες πίστες από τα πολλά αμάξια.Έτσι και αλλιώς κανείς δεν πρόκειται να οδηγήσει όλα τα αμάξια ενώ τις πίστες σίγουρα

PDS
26-11-2010, 02:05
Στο ps2 βγηκαν 2 GT.Το 3 και το 4.Οποτε αυτο ειναι κατι σαν το 3.Δεν αποκλειεται να βγαλουν αλλο ενα...
Αν και αργησαν πολυ το 5.

Παντως οσο παιζω τοσο πιο πολυ μου αρεσει.Τα γραφικα εχουν σκαμπανευασματα.Δλδ σε καποιες πιστες εντυπωσιαζουν,σε αλλες καθολου.

Οταν το παρεις και αν το παρεις.Παρε και μια τιμονιερα.Τερματησε το και πες μου εντυπωσεις.Αν δεν σου αρεσει αλλαζω ομαδα.:P

Ixor24
26-11-2010, 02:22
Και μονο οτι πηγαν σε 4ΧΑΑ(και οχι MLAA) δειχνει οτι εμειναν σε εποχες heavenly sword(4xAA επισης)...
Το ps3 εχει ''προβλημα'' με τo MSAA...και αυτοι εβαλαν 4ΧMSAA στο 720p του GT5 το 2010?


τι ειναι αυτα? κατι σαν graphics engine?

PDS
26-11-2010, 02:25
Το antialiazing ειναι.
http://en.wikipedia.org/wiki/Multisample_anti-aliasing

msnes7
26-11-2010, 02:51
Οταν το παρεις και αν το παρεις.Παρε και μια τιμονιερα.Τερματησε το και πες μου εντυπωσεις.Αν δεν σου αρεσει αλλαζω ομαδα.:P

Εδώ δεν υπάρχουν να πάρουμε το παιχνίδι την τιμονιέρα να πάρω?:banana:
Μου αρέσει το παιχνίδι,απλά δεν είναι παιχνίδι αντάξιο για 2010.Αν έβγαινε το 2008 θα έκανε καλύτερη εντύπωση.Και νομίζω λόγω της αργοπορίας ότι δεν είναι δυνατόν να βγει άλλο στο ps3
Τώρα περί αλλαγής ομάδας πιο πιθανό είναι να βγει το gt7 στο ps3 από το να αλλάξεις:makefun:

Α και μιας και αναφέρθηκε,δεν έχω καταλάβει μέχρι σήμερα γιατί δεν έχουν εισάγει έστω στο ps3 την μαμημένη επιλογή να μπορείς να ρυθμίσεις το ΑΑ.Τόσο δύσκολο είναι η φοβούνται τα αποτελέσματα..........Έλεος 2010 έχουμε ρε

PDS
26-11-2010, 02:57
Bσκ θα ελεγα οτι ειναι και δεν ειναι ανταξιο του 2010.Μολις επαιξα μια πιστα και δεν πιστευα αυτο που εβλεπα.Ηταν χαλι μαυρο.Μετα επαιξα μια αλλη σε νυχτερινο αγωνα και ηταν πανεμορφη.

Μου φαινεται οτι εκτος απο standard cars,υπαρχουν και πιστες που μετεφεραν σχεδον οπως ειναι απο το GT4...
Ελεος.

ΥΓ.Εγω σου ειπα,αν μου πεις οτι δεν σου αρεσει(με μια καλη τιμονιερα),αλλαζω ομαδα.Τοσο σιγουρος ειμαι.:c055gfe:



Α και μιας και αναφέρθηκε,δεν έχω καταλάβει μέχρι σήμερα γιατί δεν έχουν εισάγει έστω στο ps3 την μαμημένη επιλογή να μπορείς να ρυθμίσεις το ΑΑ.Τόσο δύσκολο είναι η φοβούνται τα αποτελέσματα..........Έλεος 2010 έχουμε ρε

Ε δεν γινεται ρε συ αυτο.Κονσολα ειναι.:p
Aπλα θα μπορουσαν να κανουν χρηση MLAA,που μεσω του cell βγαζει πολυ καλα αποτελεσματα.Το MSAA ειναι κακη επιλογη για το ps3.Η QAA ή MLAA,μονο αυτα.Κατα προτιμηση MLAA(δαγκωτο δλδ:p).

malias4
26-11-2010, 03:04
Καλησπερα και απο μενα.
Fun και εγω του GT5.Για τον λιγο χρονο που εχω αφιερωσει ως τωρα,το παιχνιδι φενεται τελειο.Τωρα για κατι σκιες που δεν ειναι καλες ,, και λιγο η μουσικη,, αυτα πιστευω ειναι δικαιολογιες.Απλα για να λεμε.Ισως ειναι και το DNA του ελληνα αυτο,,να τσακωνεται για ανουσια πραματα.tespa.
Εχω μερικες αποριες πανω στο game.
720p-1080p...που ειναι αυτη η επιλογη για ανεβασμα-κατεβασμα της αναλυσης??μεσα στο game ή στις ρυθμίσεις του ps3 ?
Damage στα αυτοκίνητα ?? Δεν βλεπω πουθενά damage. Mηπως πρεπει να ανεβω επιπεδο και μετα ξεκινανε αυτα ??
Καποιες στιγμες ενω οδηγαω το οχημα,,,ανεξαρτητα απο την καμερα,,,δειχνει σαν να ρεταρουν τα γραφικα...(δεν ξερω πως να το πω :(( ),,,σαν να κανει γραμμες.Ιδιο φενομενο μου συμβαινει μερικες φορες και στο PES2011.Για οσους καταλαβαν...μπορω αυτο να το διορθωσω απο καπου.Μια LG oθονη εχω 23 ιντσων και το εχω με ΗDMI καλωδιο.Απο τοτε που εχω συνδεσει το PS3 με την οθονη,,οταν η οθονη αναγνωρισε το PS3 ,,δεν εχω αλλαξει κατι στις ρυθμισεις.

Kαι εγω εχω την ιδια απορια με το φιλαρακι εδω, δηλαδη απο οτι καταλαβα ειναι καλυτερο να παιζουμε το παιχνιδι σε 720p παρα σε 1080p. απο που αλλαζουμε αυτην τν ρυθμιση ομως απο την τv απο το ps3 η μεσα απο το παιχνιδι??:idea:

Επισης το παιχνιδι κανει μονο του instal που λεγανε καποια παιδια οτι κανει 40 λεπτα η πρεπει να του κανουμε εμεις απο καπου μολις το βαλουμε πρωτη φορα στο ps3?

Aυτα, περιμενω και εγω μεχρι να πληρωθω και μετα το πηρα !!!

msnes7
26-11-2010, 03:08
Γιατί να χρησιμοποιούν ίδιες πίστες ρε συ?Χάθηκαν τα τοπία ή να φτιάξουν κάτι διαφορετικό?5 και χρόνια το σχεδίαζαν,δεν μπορούν να σχεδιάσουν 20 διαφορετικές πίστες!!!!!!!!!!!!!Με εξαίρεση κάποια διαφορετικά αμάξια βλέπεις άλλες διαφορές στο υλικό σε σχέση με το gt4?

Σχετικά με το άλλο περί AA,τι θα πει είναι κονσόλα.Δηλαδή στο pc γιατί υπάρχει επιλογή?Στο ps3 δεν υπάρχει κάρτα γραφικών?Απλά φοβούνται τα αποτελέσματα με την ενεργοποίηση υψηλών ρυθμίσεων.Μύθος είναι όλα

PDS
26-11-2010, 03:38
Σχετικά με το άλλο περί AA,
τι θα πει είναι κονσόλα.Δηλαδή στο pc γιατί υπάρχει επιλογή?Στο ps3 δεν υπάρχει κάρτα γραφικών?Απλά φοβούνται τα αποτελέσματα με την ενεργοποίηση υψηλών ρυθμίσεων.Μύθος είναι όλα

Γιατι τo pc μπορεις να το αναβαθμισεις,αλλα λειτουργει και με αλλη λογικη.
Το ps3(η καρτα γραφικων του συγκεκριμενα) εχει ταβανι το 4XMSAA και αυτο για να το πετυχουν θυσιαζουν αλλα πραγματα,μπορει ομως μεσω του cell να εχει MLAA πολυ πιο ευκολα.Το MLAA εχει αποτελεσματα αντιστοιχα του 4ΧΜSAA και πανω..
Οποτε καταλαβαινεις οτι δεν εχει νοημα να ανεβασεις το MSAA στο ps3,μεσω μιας επιλογης.Η καρτα του θα σκασει:p
Απλα δεν γινεται,ειδικα στο Ps3 να υπαρχει τετοια επιλογη.

msnes7
26-11-2010, 03:40
Αυτό περί ανάλυσης,δεν θυμάμαι αν στην αρχή σου είχε επιλογή αλλά μπορεί να αλλαχτεί.Με άλλα λόγια όποια είναι η μέγιστη στο ps3 αυτή παίρνει το παιχνίδι.Δεν νομίζω όμως ότι σε 720p φαίνεται καλύτερα

Επίσης κάτι που μου έκανε εντύπωση και δεν ήξερα ότι υπήρχε(μπορεί να έχει αναφερθεί αλλά σε τόσες σελίδες να μην το πρόσεξα) παίζοντας στο arcade mode μια πίστα(την πρώτη από τις snow/dirt) από εκεί που ήταν ημέρα σταδιακά άρχισε να δύει ο ήλιος και τελικά νύχτωσε.Αν και λογικά σε τόσο λίγο χρόνο δεν μπορεί να αλλάξει έτσι ο καιρός το όλο σκηνικό ήταν πολύ όμορφο.
Αντίθετα όπως είπα τα εφέ χιονιού και βροχής είναι μην πω(ακόμα και μέσα από το αμάξι)

liberostelios
26-11-2010, 03:40
Α και μιας και αναφέρθηκε,δεν έχω καταλάβει μέχρι σήμερα γιατί δεν έχουν εισάγει έστω στο ps3 την μαμημένη επιλογή να μπορείς να ρυθμίσεις το ΑΑ.Τόσο δύσκολο είναι η φοβούνται τα αποτελέσματα..........Έλεος 2010 έχουμε ρε
2010 έχουμε, άλλα η κονσόλα έχει πεπερασμένες δυνατότητες, δεν αυξάνονται μέσα στα 4 χρόνια που κυκλοφόρησε!

Για μένα τα γραφικά είναι καταπληκτικά. Ιδίως αν σκεφτεί κάποιος ότι τρέχουν σε μία 7800 4ετίας, δεν μπορεί παρά να θεωρήσει θαύμα τα γραφικά και ιδίως κάποια συγκεκριμένα εφφέ. Βλέπεις θαμπάδες από την υγρασία, φώτα να γυαλίζουν, τον ουρανό να βγάζει ακτίνες όταν νυχτώνει κλπ... Τι άλλο να κάνουν, δηλαδή; Η λιακάδα είναι λίγο βαρετή, βέβαια, αλλά τι να κάνουμε... Ποτέ δεν ήταν η λιακάδα από τις καιρικές συνθήκες που κάνανε ατμόσφαιρα!

Νομίζω ότι το αδικείς το παιχνίδι στα γραφικά. Παίξε ένα Circuit de la Sarthe τα ξημερώματα με βροχή να καταλάβεις τι δουλειά έχει γίνει στα γραφικά. Επίσης, τράβα μόνο μία φωτογραφία στο Photo Mode και μετά ξανασκέψου το αν έχουν κάνει όντως δουλειά στα γραφικά ή όχι... Είναι προφανές ότι ξέρουν πως να φτιάξουν τα τέλεια γραφικά, αλλά οι δυνατότητες τους hardware τους περιορίζουν... Απλά σκέψουν ότι αν είχαν τη δυνατότητα από το hardware να έχουν το οπτικό αποτέλεσμα μίας φωτό του photo mode την ώρα που παίζεις το παιχνίδι, θα το είχαν κάνει!

Εννοείται ότι για να αξιολογήσεις το παιχνίδι στα γραφικά πρέπει να παίζεις μόνο με premium... Η επιλογή των standard ήταν epic fail για την PD και, ειλικρινά, θεωρώ ότι είναι από τα λίγα μελανά σημεία του παιχνιδιού, αλλά είναι μεγάλο αγκάθι! Τουλάχιστον θα μπορούσαν να κάνουν μία "διαλογή" και να μην τα βάλουν όλα..

PDS
26-11-2010, 03:49
Εννοείται ότι για να αξιολογήσεις το παιχνίδι στα γραφικά πρέπει να παίζεις μόνο με premium... Η επιλογή των standard ήταν epic fail για την PD και, ειλικρινά, θεωρώ ότι είναι από τα λίγα μελανά σημεία του παιχνιδιού, αλλά είναι μεγάλο αγκάθι! Τουλάχιστον θα μπορούσαν να κάνουν μία "διαλογή" και να μην τα βάλουν όλα..

Δεν ειναι μονο τα cars αλλα και οι standard πιστες που χαλανε την εικονα.Πριν απο λιγο επαιξα σε μια πιστα που ηταν αθλια οπτικα.

Οσο για τα γραφικα ,μπορουσαν να κανουν περισσοτερα κατ'εμε(οχι οτι δεν ειναι καλα).Αν εβαζαν αλλον τροπο ΑΑ(MLAA μεσω του cell),θεωρητικα θα ειχαν και περισσοτερο χωρο στην καρτα γραφικων για να βελτιωσουν αλλα πραγματα.


Απλά σκέψουν ότι αν είχαν τη δυνατότητα από το hardware να έχουν το οπτικό αποτέλεσμα μίας φωτό του photo mode την ώρα που παίζεις το παιχνίδι, θα το είχαν κάνει!

Σου βαζω 2 εικονες παρακατω απο το LBP(μια με το ΑΑ του GT5 και μια με το MLAA) και θελω να φανταστεις πως θα ηταν το GT5 με ΜLAA.Θα θυμιζε λιγο απο photomode?:p

LBP(GT5 AA)
http://images.eurogamer.net/assets/articles//a/1/2/7/3/8/9/6/cornell_lbp1.jpg.jpg

LBP2(MLAA)
http://images.eurogamer.net/assets/articles//a/1/2/7/3/8/9/6/cornell_lbp2.jpg.jpg

WolfRathmA
26-11-2010, 04:25
Οντως θα συμφωνησω και εγω. Τα S αυτοκινητα, μερικα ειναι τα μαυρα τους τα χαλια. Anyway... Αλλα αυτο που με πειραζει περισσοτερο ειναι το tearing... στο Prologue δε θυμαμαι να ειχε καθολου!

msnes7
26-11-2010, 04:49
LBP(GT5 AA)
http://images.eurogamer.net/assets/articles//a/1/2/7/3/8/9/6/cornell_lbp1.jpg.jpg

LBP2(MLAA)
http://images.eurogamer.net/assets/articles//a/1/2/7/3/8/9/6/cornell_lbp2.jpg.jpg
Φοβερή η διαφορά αλλά με το δεύτερο θα καταλήγαμε πάλι στο σκάσιμο της κάρτας:e080:

Υποθέτω κάτω δεξιά δείχνει τα frames.Στην πάνω πόσο να είναι άραγε?

garrett156
26-11-2010, 06:14
παιδια εγω για το tearing εφαρμωσα αυτο που ειπε καποιος ποιο πανω.το εριξα το ps3 στα 720 και δεν ξαναειδα tearing απο εκεινη την ωρα.δοκιμαστε το.

κατι ασχετο.αυτο το κλασικο Γιαπωνεζικο αυτοκινητο για να παιξω τον τελευταιο αγωνα της πρωτης κατηγοριας δεν το βρισκω με τιποτα
εκανα add καμια 10αρια ατομα σημερα αν κανεις το εχει ας μου το στηλει και το στελνω πισω μολις βγαλω τον αγωνα
thanks

liberostelios
26-11-2010, 06:46
Δεν ειναι μονο τα cars αλλα και οι standard πιστες που χαλανε την εικονα.Πριν απο λιγο επαιξα σε μια πιστα που ηταν αθλια οπτικα.
Έχεις δίκιο, δυστυχώς ισχύει και αυτό... Ορισμένες φορές έχω την αίσθηση ότι παίζω παιχνίδι του PS2 με μικρές αναβαθμίσεις (σε κάτι αρχικούς αγώνες, με μικρά standard αμάξια, ας πούμε). Ευτυχώς, αυτό μου συνέβη σπάνια και γενικώς το παιχνίδι είναι πολύ απολαυστικό.

Όσο προχωράω, πάντως, μ'αρέσει πάρα πολύ η συνολική αίσθηση! Μου δείνει εξαιρετική αίσθηση της ταχύτητας (ούτε υπερβολικές βλακειούλες με blur effects κλπ. εφφετζιλίκια, αλλά ούτε και η ξενερωτίλα που έχουμε δει στο παρελθόν), τα εφφέ ανάδρασεις είναι απίστευτα, δίνοντας σου αίσθηση πότε το αμάξι πατάει καλά στο δρόμο και πότε πας να το χάσεις (θα ήθελα λίγο πιο ισχυρούς τους κραδασμούς όταν περνάω από κερμπς, βέβαια), ενώ γενικώς το μοντέλο φυσικής είναι πολύ πειστικό (πραγματική εμπερία δεν έχω από αγωνιστικά αμάξια κλπ., οπότε απλώς μιλάω για το πόσο αληθοφανές μοιάζει). Όπως είπα και πριν, στις περισσότερες πίστες που παίζω λιακάδα και είναι ξενέρωτα λίγο τα γραφικά (επειδή έτσι είναι ο καιρός) δε με ενδιαφέρει, γιατί με συνεπαίρνει τόσο πολύ η οδήγηση και οι απαιτήσεις της που το ξεχνάω τελείως! Καλύτερα, δηλαδή, γιατί όποτε παίζω σε βροχές/εναλλαγές μέρας-νύχτας, κάθομαι και χαζεύω τα απίστευτα εφφέ και τελικά καταλήγω στις μπαριέρες... :frusty:


Οσο για τα γραφικα ,μπορουσαν να κανουν περισσοτερα κατ'εμε(οχι οτι δεν ειναι καλα).Αν εβαζαν αλλον τροπο ΑΑ(MLAA μεσω του cell),θεωρητικα θα ειχαν και περισσοτερο χωρο στην καρτα γραφικων για να βελτιωσουν αλλα πραγματα.
Δε νομίζω ότι είχαν πολλά περιθώρια... Νομίζω ότι το πρόβλημα είναι ότι η PD ασχολήθηκε πάρα πολύ με το lighting και τα εφφέ γύρω από αυτό (πολλαπλές ανακλάσεις κλπ.) και έτσι έμειναν πίσω θέματα όπως το shadowing και το AA. Υπάρχουν πάρα πολλά βασικά πράγματα στο GT5 που δεν τα έχουμε ξαναδει σε άλλα παιχνίδια και δεν τα προσέχει κανένας!

Το AA έχει διορθωθεί μερικώς από το Prologue, έχω την αίσθηση. Οι σκιές, βέβαια, είναι κάκιστες, δεν το συζητάμε! Τετραγωνάκια παντού και δε συμμαζέυεται... Ο λόγος, όμως, που οι περισσότεροι θεωρούν "παλιά" τα γραφικά του παιχνιδιού, είναι ότι ο Yamauchης πιστός στη στεγνή πολιτική του "αυτό που βλέπω όταν οδηγώ, αυτό θα σας δείξω" δεν έβαλε ούτε HDR, ούτε άλλα κολπάκια που σου θολώνουν την εικόνα με το ζόρι, μόνο και μόνο για να σου κάνουν ατμόσφαιρα (τύπου Dirt)! Έτσι τα μεσημεριάτικα σκηνικά δεν έχουν κάτι ιδιαίτερο να σε εντυπωσιάσει (ιδίως αν δεν προσέξεις πόσο καλό είναι το σύστημα ανακλάσεων που έχουν εφαρμόσει) και καταλήγει ο περισσότερος κόσμος να θεωρεί ότι δεν είναι και κάτι ιδιαίτερο το παιχνίδι από πλευράς γραφικών.

makisktm
26-11-2010, 09:26
kalimera.mia erwtisi?eida oti grapsane meriki kai eida kai sto you tube oti se merika rally eixei sinodigo?pou einai eyto dsen to vriskw na to paixw.POU EINAI?

LAZAGR76
26-11-2010, 09:42
το ποσοστό ολοκληρώσεις του παιχνιδιού γρήγορα δεν ανεβαίνει?σε 3 μέρες ειμαι στο 35% .το εχει παρατήρησή κανείς στο προφίλ του?

τωρα για το παιχνιδη ειναι απλα απίστευτο !το μονο μείον ειναι οτι σε 5 χρονια δεν πρόλαβαν να βάλουν σε ολα τα αυτοκινητα εσωτερική καμερα.
μπαίνω σε φόρουμ χρονια και ,πηρα αυτοκινητο εβλεπα μεσα γκρίνια !πηρα μηχανη τα ιδια ,πηρα κινητο μεσα στα φορουμ χαμος ,πηρα ps3 τα ιδια πηραμε το gt5 παλη γκρινια απο πολλους !ειναι μερικη παντα που τους αρεση αυτο η και μερικες φορες το κανουν επιτηδες.το παιχνιδη για τα δεδομενα του ps3 ειναι ενα μικρο θαυμα!:pao:

Corsa_OPC
26-11-2010, 09:49
Να πω και εγω...

Το Gt ειναι νεο και με γρεσκιες ιδεες. Εχει τα καλα του και τα κακα του. π.χ. τα καρτ ειναι απιστευτα.
Τρομερη δουλεια στα καλα μοντελα αυτ/των αλλα το αντιθετο στα μικρα...πηρα ενα μεταχειρισμενο ΜR-2 και το βλεπω σαν να παιζω ΜR-2 σε PS2.

Tα menu πολυ καλα. Η προσθηκη ελληνικων αξιζει αν και απο συνηθεια μαλλον σε μερικα σημεια με κουρασε.

Δεν μου εδινε τη δυνατοτητα να αλλαξω ζαντες,χρωμα σε απλο αμαξι...ελπιζω να μην ειναι ετσι και σε αλλα μικρα μοντελα.

Τελος, ειμαι σιγουρος πως με τιμονιερα το GT θα ειναι μακραν καλυτερο αλλα και πιο ευκολο...ο Μοχλος δε βολευει καθολου.

piterakos
26-11-2010, 10:05
Καλημέρα παιδες. Να σας ρωτήσω κάτι ρε παιδια αν το έχετε και σεις αυτο το πρόβλημα.
Σε αγώνες έχετε την εντύπωση ότι διακρίνετε καπιοες στιγμές την λεγόμενη εναλλαγή εικόνας (ms )???

george13gr
26-11-2010, 10:27
piterako είχα και εγώ την ίδια εντύπωση ρε φίλε

by the way ξέρει κανένας πως θα βάλουμε τα τραγούδια που θέλουμε στο παιχνίδι?
έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι και έφαγα ίσαμε μισή ωρα να απενεργοποιήσω ένα ένα τα ήδη υπάρχοντα που δεν παλεύονται..άλλο να ακούς τα παλιοιαπωνικά ροκ και άλλο prodigy

Valkyre
26-11-2010, 10:47
Πάντως την τόση προσμονή με τίποτα.Και σίγουρα δεν εκμεταλλεύεται την δύναμη του ps3 που ακόμα περιμένω να δω ποιος θα την εκμεταλλευτεί........
Θα το χτυπήσω κάποια στιγμή που θα πέσει έξω από τα 40 ευρώ
Πιο ΦΑΟΥΛ με κεφαλαια δεν γινεται! Οκ αποψεις ολες, αλλα αν γυρνας φιλε μου και αναρωτιεσαι ποτε θα δεις να εκμεταλλευεται καποιος τις δυνατοτητες του PS3, πραγματικα λυπαμαι καλυτερα να πουλησεις την κονσολα εδω και τωρα. To εχεις ξαναπει και στο παρελθον και ειλικρινα το βρισκω υπερβολικο! Δεν ξερω τι ακριβως περιεμενες απο το PS3, αλλα αν τα Killzone 2,MGS4, Uncharted 1+2, God of War III, Little Big Planet, Ratchet & Clank, Heavy Rain δεν ειναι αδιαφιλονικητοι βασιλιαδες του τεχνικου τομεα στις αναλογες κατηγοριες τους, και με Killzone 3 , Infamous 2, Little Big Planet 2, Last Guardian που επονται λιαν συντομως, δεν σου γεμιζει/εντυπωσιαζει το ματι τιποτα απο αυτα, πραγματικα καλυτερα να την δωσεις την κονσολα και να βρεις κατι αλλο που προφανως εκφραζει περισσοτερο τις φιλοδοξιες σου απο τεχνικης πλευρας. Πραγματικα το μηνυμα σου μου θυμισε σχολια fanboys (ξερω οτι ΔΕΝ εισαι μην παρεξηγηθω) που λενε οτι το PS3 δεν εχει παιχνιδια ακομα και σημερα, που αναρωτιουνται ποτε θα ερθει επιτελους η χρονια του PS3 και αλλα τετοια κουλα.

Ειλικρινα μπορω να ακουσω χιλια-δυο ασχημα για το PS3, μπορω να ακουσω τα χειριστα για το GOW III,Uncharted,KZ2 Κλπ κλπ και οτι δεν αρεσει σε καποιον σαν παιχνιδι για τον α,β,γ λογο, αλλα να ακουω οτι το PS3 δεν εχει προσφερει με διαφορα την καλυτερη τεχνολογια στον οπτικο τομεα ουκ ολιγες φορες, απλα δεν το δεχομαι. Φιλικα εννοειται δεν ειρωνευομαι καθολου.To PS3 εχει διαπρεψει στον τομεα και πληθος απο νεες τεχνικες, οπως MLAA κλπ, που αναπτυχθησαν απο τα studio της Sony ειναι ως επι το πλειστον ευγενικη χορηγια του PS3 και βοηθουν οχι μονο το PS3 αλλα ολοκληρη την βιομηχανια...κοινως τα studio της Sony αρχιζουν να παραδιδουν μαθηματα και να μοιραζονται την τεχνολογια τους (αληθεια λεω γινονται σεμιναρια). Αν εχετε δει παιχνιδι με την καθαρη διαυγεια, scale και αναλυση του GOWIII σε αλλη κονσολα παρακαλω αναφερατε. Αν εχετε δει textures, animation,σκιασεις και γενικα ενα καρο τεχνικες απεικονησης γραφικων οπως και αριθμο πολυγωνων εφαμιλλο του Uncharted 2 επισης παρακαλω αναφερατε. Αν τιποτα δεν συγκινει και περιμενατε το PS3 να εχει 18x anisotropic και 16 x AA τοτε μαλλον επρεπε να επενδυσετε σε ενα σουπερ PC και οχι σε κονσολα.

Και ναι και το GT5 ειναι ενα εντυπωσιακο παιχνιδι τις περισσοτερες φορες και καποιες αλλες φαινεται...πως να το πω... "πλαδαρο". Ναι ισχυει οτι τα στανταρ ειναι χαλια το ειπα και πιο πριν.Ισχυει επισης οτι καποιες πιστες εχουν δεχθει τραγικες βελτιωσεις και καποιες αλλες μοναχα επιφανειακες και ισχυει οτι οι σκιες ειναι απαραδεκτες υπο συγκεκριμενες συνθηκες φωτισμου. Σιγουρα λοιπον υπαρχει ενα χασμα στην ποιοτητα. Τις περισσοτερες φορες ομως το παιχνιδι διαπρεπει και το κοιτας και ειναι φωτορεαλιστικο. Τα 5 χρονια ναι πονεσαν και ειχαν κακο αποτελεσμα, αλλα οχι και να βαφτιζουμε το παιχνιδι 2008 και 2009 και δεν ξερω τι. Αν περιμενατε το PS3 να βγαλει γραφικα διαστημικα ε οκ νομιζω οτι εχετε υπερβολικα υψηλες απαιτησεις ή οτι δεν σας ικανοποιει τιποτα. Το παιχνιδι εχει 16 αυτοκινητα ταυτοχρονα στην οθονη, ο αριθμος των πολυγωνων και η λεπτομερεια στα αυτοκινητα ειναι εξωφρενικα μεγαλυτερη απο τον ανταγωνισμο εχει dynamic weather, μπορει να τρεξει σε 3D (επηρεαζει πολυ την αναπτυξη του τιτλου αυτο) και λεμε οτι δεν ειναι παιχνιδι 2010? Too much... μπορει να μην με ικανοποιει ουτε εμενα στο βαθμο που θα ηθελα, αλλα οχι και τοσο χαλια... ειπαμε...


παιδια εγω για το tearing εφαρμωσα αυτο που ειπε καποιος ποιο πανω.το εριξα το ps3 στα 720 και δεν ξαναειδα tearing απο εκεινη την ωρα.δοκιμαστε το.

κατι ασχετο.αυτο το κλασικο Γιαπωνεζικο αυτοκινητο για να παιξω τον τελευταιο αγωνα της πρωτης κατηγοριας δεν το βρισκω με τιποτα
εκανα add καμια 10αρια ατομα σημερα αν κανεις το εχει ας μου το στηλει και το στελνω πισω μολις βγαλω τον αγωνα
thanks
Παθιδια σας το ξαναλεω δοκιμαστε το παιχνιδι στα 720ρ. Δεν ειναι και τραγικος κοπος και ξεκολληστε απο την ιδεα των μεγαλων αριθμων (θυμιζετε Καζουνορι :) ). Στα 720ρ το παιχνιδι και δεν εχει σχεδον καθολου tearing και δεν πεφτουν σχεδον ποτε τα frames και εχει καλυτερα ΑΑ. Τωρα αν απλα θελετε να λετε οτι τρεχει το παιχνιδι στα 1080ρ απλα για ψυχολογικους λογους οκ παω πασο!Παιζω εδω και 4 μερες και πραγματικα δεν εχω αντιμετωπισει προβληματα tearing στον βαθμο που λετε.( αληθεια Βαγγελη εσυ το τσεκαρες?)

piterakos
26-11-2010, 11:02
piterako είχα και εγώ την ίδια εντύπωση ρε φίλε

by the way ξέρει κανένας πως θα βάλουμε τα τραγούδια που θέλουμε στο παιχνίδι?
έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι και έφαγα ίσαμε μισή ωρα να απενεργοποιήσω ένα ένα τα ήδη υπάρχοντα που δεν παλεύονται..άλλο να ακούς τα παλιοιαπωνικά ροκ και άλλο prodigy


Φτιαχνεις στο play σου ένα playlist που γουστάρεις και μετα μεσα στο παιχνιδι πριν μπεις στο gt mode πας στις ρυθμίσεις --> ήχοι --> ενεργοποίηση user playlist. Καπως έτσι το λέει. και μετά μπαίνουν αυτόματα μόνο όταν τρέχεις.. όχι στο lobby. Αυτό έχω δει μέχρι τώρα.

georgios
26-11-2010, 11:06
sxetika me to tearing, to prologue epeze se ligotero apo 1080p. auto pezi se full/native 1080? an ne, eksigite merikos to tearing. oxi oti iparxi dikiologia. giati an ine auto epiveveonete oti i 1080p TV's itan apati gia auti ti genia konsolon

NonosPs3
26-11-2010, 11:07
Τις καλημερες μου σε ολους.
Οσο παιζω το game τοσο πιο πολυ εθιστικο γινεται.Τελειο menu και πολυ καλη δουλεια στην ελληνικη μεταφραση (σε σχεση παντα με αλλους τιτλους).
Αποριες.
Εχω φτασει lvl 10.Το game εχει 2 επιλογες. Α και Β. Στο Α μου αναγραφει 10 και στο Β 0.Οταν παω να επιλεξω αγωνες μπορω να παω μονο στο Α και στο Β μου λεει πως πρεπει να επιλεξω καποιο οδηγο. Το Β και καλα ειναι κατι σαν manager κατασταση? Αν δεν παιξω καθολου το Β υπαρχει προβλημα ?

Narayan
26-11-2010, 11:11
Μία ερώτηση σε όποιον έχει παίξει Onlíne -για να επανέλθουμε λίγο on topic-, μπορείς να τρέξεις με Premium αυτοκίνητο ενάντια σε Standard στο online και αν ναι, απενεργοποιείται το damage ή μπορούν να σε στουκάρουν οι χρήστες με Standard αυτοκίνητα μέχρι να καταστραφεί το αυτοκίνητο και να βγεις αναπόφευκτα τελευταίος;

Κανείς;

piterakos
26-11-2010, 11:13
Δεν έχω παίξει ακόμα το online :(

Lefteris_X
26-11-2010, 11:25
Να σας πώ κάτι που δεν μπορεί να κάνει ούτε ένα τούμπανο PC, να γελάσουμε;

Στον τίτλο Saboteur, η έκδοση για το PS3 και μόνο αυτή, χρησιμοποιεί μια νέα τεχνική που δοκίμασε το στούντιο, απλά και μόνο για τεστ, για αυτό και δεν το διέδωσε.

Ο chief προγραμματιστής όταν το περιέγραφε, ανάμεσα στα πολλά που είπε για το "τι ακριβώς" είναι ως τεχνική, είπε: είναι πάνω απο 16xMLAA, γύρω στο 24-32MLAA, κάτι που ούτε το δυνατότερο PC δεν μπορεί να βγάλει σε ένα frame (μην το αναλύσουμε).

Το λοιπόν.

Το PS3 έχει πολλά να δώσει ακόμα, έχει δίκιο ο msnes. ΑΛΛΑ!
Όχι ότι το GT5 και οι λοιποί προαναφερθέντες τίτλοι (Last Guradian, GOW, κλπ) όμως δεν "πιέζουν" το PS3. Το πιέζουν και το παραπιέζουν.

Απλά δεν είναι όλοι οι κώδικες ίδιοι...

Και η Insomniac πιέζει τα μέγιστα όμως η τεχνοτροπία της είναι παντελώς διαφορετική απο αυτή της Naughty Dog, παρόλο που δανείζονται κοινές τεχνολογίες (όπως spoofing, spooling - streaming απο το Blu-ray, κοινές libraries, κλπ) μεταξύ τους.

Άλλος ο ένας renderer της μιας ομάδας, άλλος ο renderer της άλλης ομάδας κ.ο.κ.

αυτά, ας συνεχίσουμε περί GT!

Valkyre
26-11-2010, 11:32
Πολυ σωστα τα οσα λεει ο Λευτερης.

Eγω παντως κρινω ενα παιχνιδι παντα με βαση τον ανταγωνισμο στο συγκεκριμενο ειδος. Δηλαδη οταν συγκρινω το Gran Turismo, το συγκρινω με βαση τον ανταγωνισμο στην κατηγορια αυτη, δεν θα το συγκρινω με το Uncharted ή το Gears. Kοινως δεν μπορω να συγκρινω πορτοκαλια με μηλα. Συγκρινοντας λοιπον με τον ανταγωνισμο και τι εχει να προσφερει αυτος, στον οπτικο τομεα παντα (γιατι εκει εστιασε η συζητηση) ε οπως και να το κανουμε ειναι μπροστα, αρκετα μπροστα θα ελεγα.

Ναι υπαρχουν χοντροκομμενα προβληματα που πιο πολυ δειχνουν οτι απλα δεν ειχαν χρονο και οτι ηθελαν να παιξουν με τους αριθμους. Προσωπικα πιστευω οτι οντως επρεπε να ειχαν βγαλει εντελως τα στανταρ αυτοκινητα. Ριχνουν πραγματικα την ποιοτητα του παιχνιδιου. Καλυτερα να ειχαν φτιαξει καμμια 50αρια παραπανω premium και να ειχαν προσεξει λιγακι μερικες πιστες που θελουν λιγο παραπανω ρετουσαρισμα παρα αυτο το μετριοτατο θεμα με τα standar cars.

Ξαναλεω ομως το παιχνιδι δειχνει πραγματικα φωτορεαλιστικο παρα πολλες φορες... για εμενα μονο τις σκιες να εφτιαχναν αρκουσε για να ειναι αψογο το αποτελεσμα.

makisktm
26-11-2010, 11:48
kalimera.mia erwtisi?eida oti grapsane meriki kai eida kai sto you tube oti se merika rally eixei sinodigo?pou einai eyto dsen to vriskw na to paixw.POU EINAI?an mporei as apantisi kapoios

karlat89
26-11-2010, 12:29
Εχει λιγα αυτοκινητα,η εμενα μου φαινονται λίγα?

MajereMP44
26-11-2010, 12:32
αυτο με το headtracking που ποσταρε ο geοrgios μόνο εμένα αφηνει ΑΦΩΝΟ????είναι όχι απλά φωτορεαλιστικό αλλά μπερδεύεσαι με την πραγματικότητα.Ίσως με patch μπορει να μπει σε όλα τα αυτοκίνητα τα premium.Τεσπά, παιδιά ανυπομονω να το πιασω στα χέρια μου...αλλά με ξενερώνει που οι απόψεις είναι λιγο "μπαχαλο" αν μου επιτρεπεται η εκφραση...Ουσιαστικά παιχνιδάρα το περιγράφουν 2 άτομα (σορρυ αν ξεχναω καποιον λολ) ο Valkyre και ο Lefteris.Οι υπόλοιποι στέκονται στα αρνητικά.Γιατι ρε παιδια συμβαίνει αυτο??δεν την "λεω" σε κανεναν απλα αναρωτιεμαι και ξενερωνω.Τι παίζει πραγματικά με το παιχνιδάκι??? σε σχέση με τον ανταγωνισμό ειναι νομίζω έτη φωτος μπροστά ακόμα και το prologue.Αλλά οι απόψεις των περισσοτέρων δεν είναι ρε παιδι μου αυτό το "WOW".Επομένως ρωτάω ξεκάθαρα : για εναν Gran Turismo οπαδό , θα του πέσουν τα σαγονια στο πάτωμα (οδηγώντας τα remium) ???Eδω για μένα είναι το βασικότερο.
σορρυ για το υφος.

trelokomio
26-11-2010, 12:33
kalimera paida ena exo na po to paixnidi ta spaei to pira exthes kai eklisa 12oro san grafika tha ithela pio prosegmenes tis skies san gameplay den paizete ase poy to paixnidi einai terastio san epiloges kai to b-spec einai poli kalo opos kai to online gia poli kapsimooooooo

LAZAGR76
26-11-2010, 12:36
αυτο με το headtracking που ποσταρε ο geοrgios μόνο εμένα αφηνει ΑΦΩΝΟ????είναι όχι απλά φωτορεαλιστικό αλλά μπερδεύεσαι με την πραγματικότητα.Ίσως με patch μπορει να μπει σε όλα τα αυτοκίνητα τα premium.Τεσπά, παιδιά ανυπομονω να το πιασω στα χέρια μου...αλλά με ξενερώνει που οι απόψεις είναι λιγο "μπαχαλο" αν μου επιτρεπεται η εκφραση...Ουσιαστικά παιχνιδάρα το περιγράφουν 2 άτομα (σορρυ αν ξεχναω καποιον λολ) ο Valkyre και ο Lefteris.Οι υπόλοιποι στέκονται στα αρνητικά.Γιατι ρε παιδια συμβαίνει αυτο??δεν την "λεω" σε κανεναν απλα αναρωτιεμαι και ξενερωνω.Τι παίζει πραγματικά με το παιχνιδάκι??? σε σχέση με τον ανταγωνισμό ειναι νομίζω έτη φωτος μπροστά ακόμα και το prologue.Αλλά οι απόψεις των περισσοτέρων δεν είναι ρε παιδι μου αυτό το "WOW".Επομένως ρωτάω ξεκάθαρα : για εναν Gran Turismo οπαδό , θα του πέσουν τα σαγονια στο πάτωμα (οδηγώντας τα remium) ???Eδω για μένα είναι το βασικότερο.
σορρυ για το υφος.
εννοειτε πως θα του πεσουν τα σαγονια στο πατωμα!εγω το πρωτο σοκ το επαθα με skyline βραδυ με βροχη!

PDS
26-11-2010, 12:42
Δημητρη (Val) νομιζω οτι παρεξηγησες τον msnes7(αναφερομαι στο μεγαλο ποστ σου):p
Eιπε οτι συμφωνει πως τα Uncharted,gow εχουν καλα γραφικα,απλα περιμενει περισσοτερα.Εδω που τα λεμε ποιος δεν περιμενει περισσοτερα?3-4 devs δουλευουν σοβαρα πανω στο ps3.Φυσικα και θα περιμενεις περισσοτερα απο την κονσολα.Δεν ειναι θεοι αυτοι,οπως νομιζουν οι περισσοτεροι.Απλα προσπαθουν να παρουν οσα περισσοτερα μπορουν καθε φορα ,ενω αλλοι δεν προσπαθουν καθολου...
Λογικο ειναι να υπαρχουν απαιτησεις.



Φοβερή η διαφορά αλλά με το δεύτερο(MLAA) θα καταλήγαμε πάλι στο σκάσιμο της κάρτας:e080:

Υποθέτω κάτω δεξιά δείχνει τα frames.Στην πάνω πόσο να είναι άραγε?

Εμ δεν ειναι ετσι ομως.:p
Γιατι το 2ο γινεται μεσω του Cell(αφου στο εγραψα:p),oποτε δεν θα καταληγαμε σε σκασιμο καρτας.
Ισα ισα θεωρητικα ο ''χωρος'' που θα καταλαμβανε στην καρτα το γvωστο ΑΑ(MSAA),θα ειναι πλεον ελευθερος για να τον εκμεταλευτουν διαφορετικα.


Το πρωτο(με το πιο εντονο aliasing) ειναι μεσω της καρτας.
Τα frames ειναι πανω κατω στο ιδιο επιπεδο και στα 2,με βελτιωμενα γραφικα στην δευτερη(ΜLAA).Δλδ ετσι και αλλιως τα γραφικα ειναι βελτιωμενα στην εκδοση που εκαναν χρηση MLAA(LBP2).

BillyFlo81
26-11-2010, 12:45
Τελικα οσο πιο πολυ παιζεις, τοσο πιο εθιστικο γινεται....!
Απιστευτη σχεδιαση στα premium cars, φοβερος ηχος και φωτισμος(ειδικα στη πιστα με την νυχτα και τη βροχη).Οντως για το tearing παιξ τε καλυτερα στα 720p.
Ειμαι ευχαριστημενος απο το τελικο αποτελεσμα.Ο χρονος που χρειαστηκε για την αναπτυξη του παιχνιδιου ηταν οντως αρκετος, αλλα προσωπικα το τελικο αποτελεσμα με αφησε ευχαριστημενο.Ισως θα πρεπε να ειχαν σχεδιασει τοσο καιρο περισσοτερα premium cars, αλλα οκ. Εχω την εντυπωση οτι θα μας δωσουν και αλλα αργοτερα μεσω dlc. Αυτο με τη βενζινη ειναι λιγο ακυρο(μου φενεται οτι ολα τα αυτοκινητα καινε το ιδιο). Οσο αφορα το damage (το οποιο δεν ειναι καλο αλλα προσωπικα δε με ενδοιαφερει τοσο - δεν εχει νοημα να παιρνεις σβαρνα ολα τα αυτοκινητα στα racing games - γνωμη μου), ηθελα να ανεβασω ενα video (αλλα βαριωμουν) με μια F40 στουκαρισμενη, με γρατζουνιες (με φοβερη λεπτομερια) για να δειτε ποσο ομορφο ειναι το αποτελεσμα. Πιστευω οτι προσπαθουν να τελειοποιησουν το damage με σωστες κινησεις για τα επομενα Gt.
Παρατηρισε κανεις οτι το AI των αντιπαλων ειναι πολυ πιο ανωτερο σε σχεση με το prologue?
Αυτα προς το παρον....με περισσοτερο λιωσιμο, σιγουρα θα χουμε να πουμε περισσοτερα!

Corsa_OPC
26-11-2010, 12:49
Το κακο ειναι αρκετοι απο εμας περιμεναμε τα καθημερινα gTi που εχουμε στο παρκινγκ μας να κανουμε μοντες κλπ κλπ... :(

PDS
26-11-2010, 13:04
Δε νομίζω ότι είχαν πολλά περιθώρια... Νομίζω ότι το πρόβλημα είναι ότι η PD ασχολήθηκε πάρα πολύ με το lighting και τα εφφέ γύρω από αυτό (πολλαπλές ανακλάσεις κλπ.) και έτσι έμειναν πίσω θέματα όπως το shadowing και το AA. Υπάρχουν πάρα πολλά βασικά πράγματα στο GT5 που δεν τα έχουμε ξαναδει σε άλλα παιχνίδια και δεν τα προσέχει κανένας!

Kανω quote αυτο που εγραψε ο Λευτερης και πανω κατω ειχα γραψει και εγω σε ενα προηγουμενο ποστ μου.


Όχι ότι το GT5 και οι λοιποί προαναφερθέντες τίτλοι (Last Guradian, GOW, κλπ) όμως δεν "πιέζουν" το PS3. Το πιέζουν και το παραπιέζουν.

Απλά δεν είναι όλοι οι κώδικες ίδιοι...

Δεν ειναι ολοι οι κωδικες ιδιοι.Ο Κωδικας του GT5 μπορει να πηγαινει το Ps3 στα ορια του.Aυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορουν να κανουν κατι καλυτερο με βελτιωμενο κωδικα.Αυτοι ξεκινησαν με τον κωδικα του 2005...
Στο Uncharted 2 βελτιωσαν την μηχανη γραφικων και ειχε μεγαλυτερες δυνατοτητες στο 2ο μερος.Δλδ αν με την μηχανη του Uncharted 1 εφτανες στα ορια του το ps3 και εκανες το ιδιο με την μηχανη του 2.Στο 2 θα ειχαμε πολυ καλυτερα αποτελεσματα.Πιθανοτατα η μηχανη του Uncharted 3 θα ειναι προσαρμοσμενη στο σημερα(με MLAA κτλ) και αρκετα καλυτερη απο αυτη του 2.

Τωρα οσον αφορα το παιχνιδι,οσο προχωραω τοσο πιο πολυ μου αρεσει(δεν λεω κατι καινουριο,οι περισσοτεροι λενε το ιδιο πραγμα:p)
Απενεργοποιησα ολα τα βοηθηματα και πραγματικα ο χειρισμος ειναι προκληση,γιατι μπορει να ειναι πολυ δυσκολος,αλλα μπορεις να βελτιωθεις και τελικα να παρεις τα θετικα που σου δινει αυτη η επιλογη(ολα απενεργοποιημενα).
Παντως θα προτεινα να γινει σταδιακα η μειωση των βοηθηματων.

msnes7
26-11-2010, 13:10
Πιο ΦΑΟΥΛ με κεφαλαια δεν γινεται! Οκ αποψεις ολες, αλλα αν γυρνας φιλε μου και αναρωτιεσαι ποτε θα δεις να εκμεταλλευεται καποιος τις δυνατοτητες του PS3, πραγματικα λυπαμαι καλυτερα να πουλησεις την κονσολα εδω και τωρα. To εχεις ξαναπει και στο παρελθον και ειλικρινα το βρισκω υπερβολικο! Δεν ξερω τι ακριβως περιεμενες απο το PS3, αλλα αν τα Killzone 2,MGS4, Uncharted 1+2, God of War III, Little Big Planet, Ratchet & Clank, Heavy Rain δεν ειναι αδιαφιλονικητοι βασιλιαδες του τεχνικου τομεα στις αναλογες κατηγοριες τους, και με Killzone 3 , Infamous 2, Little Big Planet 2, Last Guardian που επονται λιαν συντομως, δεν σου γεμιζει/εντυπωσιαζει το ματι τιποτα απο αυτα, πραγματικα καλυτερα να την δωσεις την κονσολα και να βρεις κατι αλλο που προφανως εκφραζει περισσοτερο τις φιλοδοξιες σου απο τεχνικης πλευρας. Πραγματικα το μηνυμα σου μου θυμισε σχολια fanboys (ξερω οτι ΔΕΝ εισαι μην παρεξηγηθω) που λενε οτι το PS3 δεν εχει παιχνιδια ακομα και σημερα, που αναρωτιουνται ποτε θα ερθει επιτελους η χρονια του PS3 και αλλα τετοια κουλα.........

Φίλε μου έχουμε ξανασυζητήσει,το θέμα είναι ότι εγώ άλλα περιμένω,εσύ είσαι ικανοποιημένος.Δεκτό.Οι τίτλοι που λες και τους περισσότερους τους έχω το δέχομαι είναι ένα βήμα ίσως και πολύ παραπάνω από τους υπόλοιπους.Θα μπορούσαν να πουν εξαρχής ότι η κονσόλα φτάνει μέχρι εδώ να μην περιμένει ο κόσμος να δει παπάδες.Φυσικά δεν είμαι χαζός να περιμένω να δω κουλά πράγματα στο ps3.Αλλά ρε φίλε σε σχέση με το ps2 περίμενα την εξέλιξη στο ps3 από την αρχή μέχρι τώρα λίγο καλύτερη κυρίως λόγω καλύτερης τεχνολογίας.Και στο ps2 είχε πολλά αμάξια ταυτόχρονα στην οθόνη και έτρεχε μια χαρά στην τότε ανάλυση.Οι εικόνες που έβαλε ο βαγγέλης περί LBP αποδεικνύουν πόσο όμορφο μπορεί να γίνει ένα παιχνίδι και ΔΕΝ το κάνουν.Τα υπόλοιπα είναι ιστορίες.Το ξέρεις ότι κατέχω μόνο ps3,έχω και ένα ταπεινό Pc,βασικά και στα 2 δεν έχω δει την εξέλιξη που θα περίμενα για έτος 2010.Θεωρώ ότι τα τελευταία χρόνια οι εταιρείες ΕΧΟΥΝ την γνώση αλλά ΔΕΝ την χρησιμοποιούν.Όλα τα παιχνίδια που λες οπτικά θα μπορούσαν να είναι πολύ καλύτερα και το ξέρεις.Όμως δεν το κάνουν.
Τώρα περί Gt5.Tο θεωρώ το κορυφαίο του είδους,το είπα και το ξαναλέω.Το παιχνίδι είναι κορυφή στο βάθος του.Τα υπόλοιπα όμως και ειδικά ο οπτικός τομέας ΔΕΝ δείχνουν δουλειά 5 χρόνων.Δεν με νοιάζει πολύ όμως αυτό αφού έχει βάθος όπως είπα.Μακάρι όμως να υπήρχε αντίπαλο δέος γιατί τότε θα βλέπαμε ΣΙΓΟΥΡΑ το gt5 που περιμέναμε

garrett156
26-11-2010, 13:23
Το κακο ειναι αρκετοι απο εμας περιμεναμε τα καθημερινα gTi που εχουμε στο παρκινγκ μας να κανουμε μοντες κλπ κλπ... :(


το δικο μου το εχει(207rc)
corsa opc δεν εχει;δεν μπηκα στην opel.

PDS
26-11-2010, 13:25
Δεν με νοιάζει πολύ όμως αυτό αφού έχει βάθος όπως είπα.Μακάρι όμως να υπήρχε αντίπαλο δέος γιατί τότε θα βλέπαμε ΣΙΓΟΥΡΑ το gt5 που περιμέναμε


Υπαρχει το forza που ειναι δυνατος ανταγωνιστης.:p

Corsa_OPC
26-11-2010, 13:28
το δικο μου το εχει(207rc)
corsa opc δεν εχει;δεν μπηκα στην opel.

Δεν το βρηκα...κριμα..ηθελα να του πεταξω πανω μια garrett 2860rs οπως το εχω στη πραγματικοτητα...Εν πειραζει...forza.

Αλλα επιμενω....τα Kart ειναι απιστευτα...

Ninja
26-11-2010, 13:31
Συγνωμη που ρωταω εδω αλλα επειδη υποθηκε πολλες φορες ειδικα για το tearing. Που κανεις την αναλυση απο 1080 σε 720?

PDS
26-11-2010, 13:31
Κανείς;

Update για το Gran Turismo 5



Μέσα στο ερχόμενο Σαββατοκύριακο

Ο Kazunori Yamauchi επιβεβαίωσε την ύπαρξη ενός update για το νεοαφιχθέν GT5, το οποίο θα πραγματοποιηθεί μέσα στο Σαββατοκύριακο που μας έρχεται (27,28/11), και θα αφορά στο online τμήμα του τίτλου με σκοπό "τον εξευγενισμό και τελειοποίηση της Online εμπειρίας". Έτσι, την Κυριακη, νεόι κανόνες και περιορισμοί θα τεθούν σε ενέργεια για τους διαδικτυακούς αγώνες, κανόνες που επί παραδείγματι θα έχουν να κάνουν με το μέγιστο βάρος ή τη μέγιστη ισχύ των αυτοκινήτων.

gameover.gr

:)

Valkyre
26-11-2010, 13:35
@ msnes7

Φιλε μου με το ποστ μου το προηγουμενο οπως και πιο παλια που ειχαμε συζητησει παρομοιο θεμα, στην ουσια σου λεω το εξης: οτι εχεις θεσει παρα πολυ υψηλα τα στανταρ σου και εισαι καταδικασμενος να απογοητευτεις.

Νομιζω οτι η τεχνολογικη εξελιξη απο PS2 σε PS3 ειναι πολυ μεγαλυτερη απο οτι ηταν απο PSone σε PS2. Στο GT4 ετρεχαν 8 αυτοκινητα στην πιστα , το καθε ενα ηταν με το 1/10 (σχεδον) των πολυγωνων του σημερα, τα physics μοιαζουν απαρχαιωμενα τα εφφε καιρου, φωτισμου ειναι ανυπαρκτα, γενικα οι διαφορες ειναι χαωδης ρε συ!

Πραγματικα δεν ξερω τι hype σε ειχε ποτισει η Σονυ και τι περιεμενες απο το μηχανημα αλλα εγω ειλικρινα εχω εντυπωσιαστει απο τις δυνατοτητες του μηχανηματος και την εξελιξη του με την παροδο του χρονου. Και φυσικα το μηχανημα εχει μπολικο ψωμι ακομα. Ειναι δυσκολο στον προγραμματισμο ναι και αυτο ισως αργησε να δειξει τις δυνατοτητες του μηχανηματος, αλλα το καλο ειναι οτι λογω της δυσκολιας του συνεχιζει να βελτιωνεται με την παροδο του χρονου. Και ειλιρκινα το προτιμω αυτο απο το να βλεπω απο την πρωτη στιγμη ολες τις δυνατοτητες του στη φορα χωρις καμμια εκπληξη για το μελλον.

Για το infamous 2 υποστηριζουν οι δημιουργει οτι θα καταφερουν να εχουν ποιοτητα γραφικων εφαμιλλη με το Uncharted 2 (οχι ιδια σαφως αλλα πολυ κοντα λενε) και αυτο σε SANDBOX game! Αυτο απο μονο του ειναι εντυπωσιακο και τα πρωτα βιντεο και εικονες δειχνουν οτι ειναι σε καλο δρομο.

Γενικα νομιζω οτι το μηχανημα εχει δειξει και με το παραπανω την δυναμη του. Απλα ριξε λιγο τις απαιτησεις σου γιατι μαλλον περιμενες παρα μα παρα πολλα! :)

Στα του GT5 παλι, να σημειωσω επειδη καποιο παιδι ειπε οτι το παρουσιαζω παιχνιδαρα, οτι αν εχεις παρατηρησει πιο πολυ εχω εστιασει απο τις εντυπωσεις μου στα αρνητικα. Οχι επειδη δεν μου αρεσει το παιχνιδι, αλλα γιατι τα αρνητικα σε βοηθουν να εκτιμησεις τα θετικα. Το παιχνιδι εχει προβληματα και μαλιστα καποια απο αυτα θεωρω οτι ειναι επιτακτικη αναγκη να διορθωθουν, οπως για πχ οι απαραδεκτες σκιες ή ο περιορισμος σε διαφορες επιλογες.

NonosPs3
26-11-2010, 13:41
Ισως αυτο που θα ρωτησω θα ακουστει noob αλλα δεν ξερω τι σημαινει και το ακουω συχνα πυκνα εδω.Ti ειναι το tearing ??
Ειναι αυτο που ειχα ρωτησει για τις καθετες γραμμες που εμφανιζονται στην οθονη ??

Ninja
26-11-2010, 13:48
Ισως αυτο που θα ρωτησω θα ακουστει noob αλλα δεν ξερω τι σημαινει και το ακουω συχνα πυκνα εδω.Ti ειναι το tearing ??
Ειναι αυτο που ειχα ρωτησει για τις καθετες γραμμες που εμφανιζονται στην οθονη ??

http://en.wikipedia.org/wiki/Screen_tearing ;)

NonosPs3
26-11-2010, 14:00
http://en.wikipedia.org/wiki/Screen_tearing ;)
Ty :)
Θα δοκιμασω εναλλαγες μεταξυ 720-1080 να δω μπας και φτιαξει.
Σε εντονο βαθμο το κανει στην In game camera.

NonosPs3
26-11-2010, 14:01
Soz που το ρωταω ξανα αλλα δεν ειχα απαντηση απο κανεναν πριν σε αυτην την ερωτηση.
Εχω φτασει lvl 10.Το game εχει 2 επιλογες. Α και Β. Στο Α μου αναγραφει 10 και στο Β 0.Οταν παω να επιλεξω αγωνες μπορω να παω μονο στο Α και στο Β μου λεει πως πρεπει να επιλεξω καποιο οδηγο. Το Β και καλα ειναι κατι σαν manager κατασταση? Αν δεν παιξω καθολου το Β υπαρχει προβλημα ?

Valkyre
26-11-2010, 14:02
Oι απορριες οχι εδω παιδια, αλλα στο κεντρικο θρεντ. Εδω γραφουμε για τις εντυπωσεις μας απο το παιχνιδι και τι μας αρεσει ή τι δεν μας αρεσει :)

Ευχαριστω :)

ΥΓ: Ναι φιλε NonosPS3 το B-Spec εχεις εναν οδηγο και τον μανατζαρεις εσυ και το εκπαιδευεις για να ανεβαινει level. Δεν οδηγας εσυ, απλα τον διαχειριζεσαι. Please ομως οχι αλλες ερωτησεις εδω.

NonosPs3
26-11-2010, 14:06
Oι απορριες οχι εδω παιδια, αλλα στο κεντρικο θρεντ. Εδω γραφουμε για τις εντυπωσεις μας απο το παιχνιδι και τι μας αρεσει ή τι δεν μας αρεσει :)

Ευχαριστω :)

ΥΓ: Ναι φιλε NonosPS3 το B-Spec εχεις εναν οδηγο και τον μανατζαρεις εσυ και το εκπαιδευεις για να ανεβαινει level. Δεν οδηγας εσυ, απλα τον διαχειριζεσαι. Please ομως οχι αλλες ερωτησεις εδω.

Ok soz..
Σε ποιο thread μπορουμε να γραφουμε αποριες?

vageladosgr
26-11-2010, 14:11
Παιδιά εγώ έχω μια απορία... Στις ρυθμίσεις ήχου μου έχει blank (μη δυνατότητα) την επιλογή 6.1 - 7.1 κανάλια ήχου. ξέρει κανείς τι φταίει?
Αν έχεις συνδεδεμενο το πλει με τον ενισχυτή σου μεσω οπτικης ινας δεν υποστηρίζει αυτες τις δυο επιλογες...

Valkyre
26-11-2010, 14:20
Ok soz..
Σε ποιο thread μπορουμε να γραφουμε αποριες?

εδω γραφουμε ολες τις απορριες και οτι νεο μαθαινουμε για το παιχνιδι.

http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=8510&page=5

babis13
26-11-2010, 15:13
ειμαι πολυ ενθουσιασμενος με το gt5 μετα απο αρκετα χρονια βρηκα κατι που θα με καθηλωσει για αρκετο καιρο στην κονσολα μου,εχει μειονεκτηματα φυσικα δεν ειναι τελειο αλλα η γενικη εικονα και εμπειρια ειναι υπεροχη μεχρι στιγμης και ειμαστε μονο στην αρχη!online δεν εχω δοκιμασει ακομα και να πω την αληθεια δεν με ενδιαφερει τοσο προς το παρον μου αρκει το single,τα αμαξια ειναι πραγματικα πολλα το μενου πολυ ευχρηστο και γενικα πιστευω το εν λογω παιχνιδι ειναι must για καθε κατοχο του ps3 η για λατρης των αυτοκινητων

liberostelios
26-11-2010, 15:20
Τελος, ειμαι σιγουρος πως με τιμονιερα το GT θα ειναι μακραν καλυτερο αλλα και πιο ευκολο...ο Μοχλος δε βολευει καθολου.
Είναι όντως μακράν καλύτερο, αλλά είναι πολύ πιο δύσκολο! Άντε να κάνεις διορθώσεις στο τιμόνι όταν σε "τραβάει" από μόνο του και θα καταλάβεις... Συνιστώ τιμονιέρα για το παιχνίδι. Έχω την επίσημη (DFGT) που και φθηνή είναι και πολύ καλή για τα λεφτά της! Θέλει λίγη παραπάνω προσπάθεια στην οδήγηση, αλλά η αίσθηση είναι φοβερή.


Επομένως ρωτάω ξεκάθαρα : για εναν Gran Turismo οπαδό , θα του πέσουν τα σαγονια στο πάτωμα (οδηγώντας τα remium) ???Eδω για μένα είναι το βασικότερο.
σορρυ για το υφος.
Αν το παιχνίδι έβγαινε στα 2 χρόνια, δεν είχε πάρει αναβολές, δε μας είχαν πρήξει με υπερβολές τύπου "τελειότητες", πιστεύω δε θα άκουγες τίποτα άλλο από WOW... Το παιχνίδι έχει πάρα πολλά καινούργια στοιχεία, εξαιρετικά δουλεμένα όλα και όχι αρπα-κόλλα... Δυστυχώς, η λαλακία με τα standard cars (και κάποιες πίστες που δεν είναι τόσο καλές) είναι που κατά περιόδους σε ξενερώνουν λίγο. Είναι το μόνο στοιχείο "προχειροδουλειάς" στο παιχνίδι...

Γενικώς, δηλαδή, αν δεν έχεις παρασυρθεί από το hype και δεν παίζεις το παιχνίδι με αυτοσκοπό να σου αποδείξει ότι είναι ο θεός, το ευχαριστιέσαι 100%! Φοβερά physics, φοβερά γραφικά (με διακυμάνσεις, πχ. στα standards είναι μιέτρια, στα premium με βροχές κλπ. είναι απίστευτα), πάρα πολλές προσθήκες και νέα στοιχεία, αλλά το κυριότερο... όταν ξεχάσεις όλα τα γύρω-γύρω και αφοσιωθείς στην οδήγηση, δεν ξεκολλάς!

Δεν είναι τυχαίο ότι οι περισσότεροι λέμε ότι όσο παίζουμε, τόσο πιο πολύ το ευχαριστιόμαστε!


Δεν ειναι ολοι οι κωδικες ιδιοι.Ο Κωδικας του GT5 μπορει να πηγαινει το Ps3 στα ορια του.Aυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορουν να κανουν κατι καλυτερο με βελτιωμενο κωδικα.Αυτοι ξεκινησαν με τον κωδικα του 2005...
Περιθώρια για βελτίωση πάντα υπάρχουν... Το θέμα είναι ότι δεν πρέπει να ξεχνάμε την αρχιτεκτονική της κονσόλας! Το πλεονέκτημα της ύπαρξης του Cell στη μηχανή είναι ότι έχει αρχιτεκτονική κοντινή στις GPU και έτσι μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τέτοιους σκοπούς και αυτό είναι που καθιστά το PS3 ανταγωνιστικό στα γραφικά ακόμα και με σημερινά τούμπανα PCs. Όμως, δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι ο Cell παραμένει μια CPU και ως CPU για κάθε τι που τον χρησιμοποιείς, απαλλάσεις μεν την κάρτα γραφικών από ένα φόρτο, αλλά έχεις performance cost λόγο εξτρα bandwidth μεταξύ CPU-GPU... Οπότε μη φανταζόμαστε ότι επειδή ο Cell είναι όντως τόσο δυνατός, αυτομάτως μπορεί να χρησιμοποιείται σε τόσο μεγάλες ταχύτητες για να κάνει... το μισό rendering γιατί υπάρχει και το bandwidth ενδιάμεσα που μπορεί να προκαλέσει bottleneck στη διαδικασία! Επαναλαμβάνω, σίγουρα υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης (το πιστεύω κυρίως για το λόγο που λες κι εσύ, ότι το παιχνίδι ξεκίνησε να φτιάχνεται το 2005 οπότε υπάρχει ακόμα πράγμα που μπορεί να βελτιστοποιηθεί), αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι μπορούν να γίνουν δραματικές αλλαγές στην ποιότητα των γραφικών. Και, τελικά, το βάρος του κυρίως rendering το τραβάει η κάρτα γραφικών, οπότε το polygon count που μπορεί να σηκώσει το παιχνίδι είναι δεδομένο, πάνω-κάτω.

msnes7
26-11-2010, 15:42
@ msnes7

Φιλε μου με το ποστ μου το προηγουμενο οπως και πιο παλια που ειχαμε συζητησει παρομοιο θεμα, στην ουσια σου λεω το εξης: οτι εχεις θεσει παρα πολυ υψηλα τα στανταρ σου και εισαι καταδικασμενος να απογοητευτεις.

Νομιζω οτι η τεχνολογικη εξελιξη απο PS2 σε PS3 ειναι πολυ μεγαλυτερη απο οτι ηταν απο PSone σε PS2. Στο GT4 ετρεχαν 8 αυτοκινητα στην πιστα , το καθε ενα ηταν με το 1/10 (σχεδον) των πολυγωνων του σημερα, τα physics μοιαζουν απαρχαιωμενα τα εφφε καιρου, φωτισμου ειναι ανυπαρκτα, γενικα οι διαφορες ειναι χαωδης ρε συ!

Πραγματικα δεν ξερω τι hype σε ειχε ποτισει η Σονυ και τι περιεμενες απο το μηχανημα αλλα εγω ειλικρινα εχω εντυπωσιαστει απο τις δυνατοτητες του μηχανηματος και την εξελιξη του με την παροδο του χρονου. Και φυσικα το μηχανημα εχει μπολικο ψωμι ακομα. Ειναι δυσκολο στον προγραμματισμο ναι και αυτο ισως αργησε να δειξει τις δυνατοτητες του μηχανηματος, αλλα το καλο ειναι οτι λογω της δυσκολιας του συνεχιζει να βελτιωνεται με την παροδο του χρονου. Και ειλιρκινα το προτιμω αυτο απο το να βλεπω απο την πρωτη στιγμη ολες τις δυνατοτητες του στη φορα χωρις καμμια εκπληξη για το μελλον.

Για το infamous 2 υποστηριζουν οι δημιουργει οτι θα καταφερουν να εχουν ποιοτητα γραφικων εφαμιλλη με το Uncharted 2 (οχι ιδια σαφως αλλα πολυ κοντα λενε) και αυτο σε SANDBOX game! Αυτο απο μονο του ειναι εντυπωσιακο και τα πρωτα βιντεο και εικονες δειχνουν οτι ειναι σε καλο δρομο.

Γενικα νομιζω οτι το μηχανημα εχει δειξει και με το παραπανω την δυναμη του. Απλα ριξε λιγο τις απαιτησεις σου γιατι μαλλον περιμενες παρα μα παρα πολλα! :)

Δεν έχω θέσει υψηλά στάνταρ,αυτοί που το έβγαλαν τα έθεσαν.Δεν έχω ασχοληθεί τώρα με το αντικείμενο για να μην ξέρω τι δηλώσεις γίνονταν τότε.
Η εξέλιξη που εννοώ είναι από την κυκλοφορία του ps3 και μετά,όχι από τον μετάβαση από το 2 στο 3.Σαφώς όλα τα τελευταία games αρχίζουν και έχουν δείξει την δύναμη.Δεν πιστέυω ότι την έχουν εκμεταλλευτεί πλήρως όμως.Αυτό δεν είναι υψηλά στάνταρ φίλε μου αλλά κοινή λογική.Αφού βελτιώνεις ένα game σε σχέση με το προηγούμενο μπορείς να βγάλεις το επόμενο καλύτερο εκτός αν δεν στο επιτρέπει το μηχάνημα.
Μας έχουν ζαλίσει τόσα χρόνια με dx10,dx11,12,13 και ένα σωρό @α@ριές.Που είναι όλα αυτά σε εφαρμογή?Πουθενά
Για να μην συνεχίσουμε παραπέρα μιας και είμαστε πολύ offtopic ας σταματήσει εδώ.Έτσι και αλλιώς διαφέρουν τα στάνταρ μας και δεν είναι κακό αυτό.

spyros arianara
26-11-2010, 15:56
Με αυτο το παιχνιδι εβγαλε τα λεφτα της η 3d tv μου.δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο το 3d ,αλλα σε αυτο το παιχνιδι δινει πολλα αυτη η τεχνολογια.Απο την πολυ καλη λειτουργια της τιμονιερας, μεχρι τα πολυ πιστευτα phisycs σε συνδιασμο με το 3d, ειχα εχθες την καλυτερη gaming στιγμη στη ζωη μου.

Στη πιστα του top gear με την lotus με τα νορμαλ λαστιχα που γλιστραει πολυ και πρεπει να φρεναρεις με ακριβεια και να στριβεις ακριβως στη σωστη γραμμη με τα σωστα χιλιομετρα, ιδρωσα και εβριζα στην αρχη, και η αληθεια ειναι οτι το παιχνιδι εχει μερικες στιγμες που λες οτι ειναι φτιαγμενο για σαμουραι ιαπωνεζους, αλλα στο τελος ειχα ενα μεγαλο χαμογελο ικανοποιησης!Και αυτο ακομα ειναι η κορυφη του παγοβουνου

Για μενα παρα τις ελαχιστες ατελειες ,το παιχνιδι αξιζε την αναμονη.

Valkyre
26-11-2010, 15:59
@ msnes7

Mα πρεπει να απαντησω πανω σε αυτο...δηλαδη εσυ θα ησουν ικανοποιημενος εαν εβγαινε το PS3 το 2007 και κατευθειαν εβλεπες το μεγιστο των δυνατοτητων του? Και τα υπολοιπα 6-76 χρονια της ζωης του PS3 δεν εβλεπες καμμια εξελιξη καθως θα ειχαν απο την πρωτη στιγμη αξιοποιησει το 100%? Ειλικρινα εγω δεν θα το ηθελα με τιποτα αυτο... καμμια εκπληξη για το μελλον κανενας εντυπωσιασμος.

Οσο για το τι ελεγε η Σονυ συγνωμη αλλα θεωρω αφελες να παιρνεις τις μετρητοις το τι λεει η καθε εταιρεια -οχι μονο η Σονυ-. Ειναι σαν να μου λες οτι καθε φορα που βλεπεις διαφημισεις προιοντων πιστευες ολες αυτες τις ψευτιες που μας πουλανε καθημερινα. Λες και αμα ξυριστω με Noxzema θα ερθει η θεογκομενα να με χαιδευει και να με ... χεχε ξερετε... :)

Διαφημιστικα και PR κολπα ειναι. Πιανουν καποια αληθινα στοιχεια και τα παραφουσκωνουν για να εντυπωσιασουν. Ποτε και επουδενι δεν πιστεψα οτιδηποτε ακουσα οσων αφορα τις δυνατοτητες. Και για το PS2 η Sony ειχε πει στην αρχη οτι θα εχει γραφικα εφαμιλλα με του Toy Story. Τυπικα οντως ειχε....μπορουσε δηλαδη να κανει render τοσο υψηλη ποιοτητα γραφικων...απλα τεχνικα και πρακτικα δεν μπορουσε να το κανει υπο μορφη παιχνιδιου, με κανονικο Α.Ι. με τον παιχτη να χειριζεται τους χαρακτηρες κλπ. Κατι αναλογο εγινε και με το PS3 και με ολες τις κονσολες γενικα. PR talk people nothing more!

Anyway αυτο απλα ηθελα να πω συμπληρωματικα για να κλεισει η κουβεντα :)

PDS
26-11-2010, 16:17
Είναι όντως μακράν καλύτερο, αλλά είναι πολύ πιο δύσκολο! Άντε να κάνεις διορθώσεις στο τιμόνι όταν σε "τραβάει" από μόνο του και θα καταλάβεις... Συνιστώ τιμονιέρα για το παιχνίδι. Έχω την επίσημη (DFGT) που και φθηνή είναι και πολύ καλή για τα λεφτά της! Θέλει λίγη παραπάνω προσπάθεια στην οδήγηση, αλλά η αίσθηση είναι φοβερή.

Eιναι σαφως πιο δυσκολο,αλλα και προκληση οπως ειχα ξαναγραψει.Χανει πολυ με το dualshock το παιχνιδι.Το δοκιμασα χθες και ειδα οτι μπορω να κανω πραγματα που με την τιμονιερα-σωστα-δεν μπορουσα.
Δοκιμασε να αφαιρεις σιγα σιγα βοηθηματα αν δεν το εχεις ηδη κανει.Εκει θελει πραγματικα εξασκηση με την τιμονιερα και αμφιβαλλω αν με το χειριστηριο αποδιδεται εστω και στο ελαχιστο αυτη η αισθηση.
Το καλο ειναι οτι νιωθεις και ξερεις οτι μπορεις να βελτιωνεσαι συνεχως χωρις τα βοηθηματα.Ασχετα που στην αρχη θα πηγαινεις απο μπαρα σε μπαρα.

ΥΓ.Συμφωνω με αυτα που εγραψες περι γραφικων.

jper75
26-11-2010, 16:44
sorry ρε φιλε αλλα γιατι να τα πεταξουμε εξω τα αρνητικα;προβατα ειμαστε η αλογα να φοραμε παρωπιδες;τα αρνητικα πρεπει να λεγονται οταν βλεπεις το παιχνιδι και οχι αρνητικα απο τα βιντεο!!!και μιας και τα βλεπουμε πρεπει να τα πουμε!!!!δλδ το f1 επρεπε να ντρεπονται και στο gt5 να προσκυναμε ΟΧΙ ρε παιδια πρεπει να ειμαστε αντικειμενικη σε ολους τους τομεις και οχι το ενα με χαλαει στο ταδε τιτλο αλλα στο ταδε οχι!!!!αν ηταν δεν επρεπε να λεμε καθολου αρνητικα και βασικα κανενα ποστ σε τιποτα!!!!τοσα χρονια αναμονης και θα πουμε και ευχαριστω και θα προσκυνησουμε ε οχι εισται λαθος αν δεν πρεπει να εστιαζουμε στα αρνητικα σε καποιο παιχνιδι !!!!!

φιλικα
Μαριος

+1

Σαφώς και πρέπει να λέγονται και τα αρνητικά. Ειδικά από την στιγμή που εμείς καλούμαστε να αγοράσουμε αυτό που μας προσφέρουν θα πρέπει να κάνουμε και να παρακάνουμε κριτική φίλε Μάριε. Δεν μας κάνει κανένας καμία χάρη. Ούτε έχει κανένας μας μετοχές στην Sony. :)
Εκεί που υπάρχει ένα θέμα όμως είναι κατά πόσον μια κριτική είναι αντικειμενική όταν μένει μόνο στα αρνητικά σημεία τα όποια υπερτονίζονται και παράλληλα η ίδια κριτική συστηματικά παραβλέπει όλα τα θετικά σημεία.

Nek_Food
26-11-2010, 16:44
Δεν μπορούσες να έχεις περισσότερο δίκιο! Ακριβώς αυτή η περιγραφή... Αν, δε, κάνεις ότι κάναμε εγώ και ο Valkyre (δηλαδή "πετάξεις" τα standard στον κάλαθο των αχρήστων) δε θα σε απογοητεύσει καθόλου το παιχνίδι, πιστεύω.
Eσύ ΟΚ, δεν τα χρησιμοποιείς καθόλου. Ωραία, άλλωστε 200+ premium μία χαρά είναι πάλι. Το παιχνίδι όμως τί κάνει; Αν εσύ διαλεγεις "κυριλέ" κούρσα (εννοώ όχημα) για να τρέξεις και σου γεμίζει την πίστα με "αηδίες" τί να το κάνεις; Αρχίζω να πιστεύω ότι τα "μεγάλα νούμερα μας χαλάνε" το παιχνίδι. Ωστόσο βλέπω και κάτι τρελά σε ένα συγκριτικό που ξεκίνησε ένα παιδί που έχει και το GT5 και το FM3 και τρελαίνομαι. Δεν λέω ότι δεν θα το πάρω το GT5, αλλά ειλικρινά είναι δυνατόν να υπάρχει αυτή η διαφορά; (όχι μόνο μεταξύ των δύο τίτλων, αλλά και μέσα στο ίδιο το παιχνίδι;)

Bάζω και το Link, όχι για να trollάρει κανείς σας, απλά γιατί λογικά θα βάλει και άλλα συγκριτικά το παιδί, ενώ το παρόν φόρουμ δεν μου επιτρέπει να ανεβάσω πάνω από 5 εικόνες...
http://www.myxbox.gr/forum/showthread.php?t=18804

Όπως γράφω και εκεί λοιπόν, τελικά έχουμε 2 παιχνίδια σε ένα; ένα next-gen και ένα HD-remake; ΟΚ,αποδεκτό πλην όμως εμένα δεν μου αρέσει ή ιδέα να ανακατεύονται αυτά, θα προτιμούσα μόνο 300 αυτοκίνητα premium και 60 πίστες Full-HD next gen. (α, και να έβγαινε νωρίτερα). ;)

Valkyre
26-11-2010, 16:56
^^ Σορρυ Nekfood με καθε σεβασμο δεν προκειται να πατησω μεσα σε αυτο το forum που ποσταρες οχι επειδη δεν γουσταρω το 360, σε καμμια περιπτωση αλλωστε παρα πολλες φορες εχω πει τα καλυτερα (και για το Forza 3 τα ειχα πει), αλλα δεν προκειται να μπω να διαβασω κολλημενα ατομα. Το συγκεκριμενο παιδι που κανει το συγκριτικο μπορει να μην ειναι "κολλημενος" αλλα εμεις εδω δεν νομιζω να εχουμε κανει ποτε τετοιου ειδους συγκριτικα με αυτην την εννοια. Επισης δεν θελω να κανω την χαρη σε ολα τα τρολλ που μαζευονται απο εκει χαμω καθε φορα που κυκλοφορει ενα παιχνιδι για το PS3.

Ειδα τις φωτο που ποσταρες και πραγματικα δεν ειναι καθολου μυστηριο το πως καποιος διαλεγει επιλεκτικα να βρει τα ασχημα σημεια ενος παιχνιδιου για να τα φερει σε αντιπαραθεση με τα καλα ενος αλλου. Σε καμμια περιπτωση οσο και να προσπαθει το παλικαρι δεν μπορει να αποδειξει ας πουμε οτι τα αυτοκινητα ειναι πιο λεπτομερη στο Forza... απο εκει και μονο πραγματικα το εχει χασει το παιχνιδι για εμενα. Για καποιες πιστες να το δεχθω αλλα δεν ειναι ετσι ολα τα tyre wall στο GT5 και σιγουρα δεν ειναι παντου ομορφο και αψεγαδιαστο το Forza που φροντιζει να δειξει μοναχα επιλεκτικα σημεια του. Ξερεις οτι εχω αναφερθει εκτεταμμενα και αυστηρα στα αρνητικα του GT5 ειδικα οσον αφορα τον τεχνικο τομεα, δεν εθελοτυφλω. Αλλα καποια πραγματα βγαζουν ματια....οχι να μου λεει οτι τα μοντελα αυτοκινητου ειναι καλυτερα στο Forza 3... εκτος και αν συγκρινει με τα standar του GT (που ειναι εμφανως χειροτερα εννοειται)

Να μαντεψω κατι? Χωρις να εχω δει το παραδεχομαι.... δεν παιζει να εχει ποσταρει ΜΙΑ φωτο στην οποια το GT φαινεται καλυτερο...ουτε μια... πες μου απλα αν εχω δικιο σε αυτο ή οχι απο περιεργεια :)

Nek_Food
26-11-2010, 17:04
ΟΚ, κάποιες εικόνες από premium έχουν μπει σε άλλο θέμα, αλλά εκεί ο συγκεκριμένος σαφώς θέλει να αποδείξει (ορθώς μέχρι ένα βαθμό κατά την γνώμη μου) ότι το θεϊκό που βαυκαλιζόταν ο καζουνόρι δεν υπάρχει απλά και η άμεση σύγκριση θα γίνει σαφώς με τον μέγιστο exclusive αντίπαλο της αντίπαλης πλευράς.

Αλλά άστο αυτό, δεν με νοιάζει ειλικρινά γιατί έχω και το FM3 και θα παίξω το το GT5 μες το ΣΚ. Δεν με ενδιαφέρει τόσο η σύγκριση με το FM3 αλλά με τον εαυτό του.

Ειλικρινά είναι τόοοοσο διπρόσωπο το GT5; Και εάν ναι, είναι αυτό τόοοοσο εμφανές μέσα στο παιχνίδι; Εάν η απάντηση σου είναι ναι (που έχεις αποδείξει ότι δεν μασάς), τότε γιατί ρε γμτ το έκανε αυτό; Βλακεία δεν είναι; Δηλαδή τί περίμενε να κερδίσει από μία τέτοια "ανόμοιου μεγέθους" ανάμειξη χαρακτηριστικών; Προβηματίζομαι, όχι για το αν θα το παίξω ή αν θα μου αρέσει τόσο, αλλά στο γιατί να το κάνει αυτό; Απλά για να μου κοπανάει ότι έχει 1000+ αυτοκίνητα; Σκασίλα μου αν είναι το 80% χάλια και καταστρέφουν τις εντυπώσεις που θα πάρεις από το παιχνίδι σαν σύνολο.

Ωστόσο αλήθεια αδελφέ, τελικά παίζει αυτό που ρωτάω; Παίρνω φιγουρίνι αυτοκίνητο (premium βρε) και βγάινω στην πίστα και δίπλα μου σκάει η "πατσαβούρα" και τρέχω μαζί της;

PDS
26-11-2010, 17:04
@Nek_Food

To GT5 απο μονο του σου δινει την δυνατοτητα να κανεις ενα ποστ που με επιχειρηματα μπορεις να το θαψεις,αλλα να κανεις και ενα ποστ οπου με επιχειρηματα θα το αποθεωσεις.

Αν βαλω standard cars σε μια πιστα(που επαιξα και δεν θυμαμαι το ονομα της) η οποια αμφιβαλλω αν την αλλαξαν καθολου απο το GT4.Τοτε η γενικη εικονα θα ειναι κατω του μετριου.
Μπορω μετα να τραβηξω εικονες και να θαψω το παιχνιδι πολυ ευκολα.

Το παλικαρι φαινεται ξεκαθαρα οτι θελει να θαψει το GT.Απο κει και περα εσυ που εισαι γραμμενος φανταζομαι σε αυτο φορουμ,θα εχεις μια καλυτερη εικονα για το αν αξιζει να λαβεις υπ'οψη σου το ποστ του ή οχι.

Αυτη η πιστα ειναι για κλαμματα(ειναι η παραπανω στην οποια αναφερθηκα)
http://www.gamereactor.se/media/98/granturismo5_229829b.jpg

Αυτη ειναι πολυ ανωτερη.
http://i5.photobucket.com/albums/y180/nchoudhury/Gran%20Turismo%205/gran-turismo-5-playstation-3-ps3-489.jpg

Δεν υπαρχει μια σταθεροτητα.Αλλα ευτυχως δεν εχω δει αλλη πιστα τοσο κακη οσο αυτη στην πρωτη εικονα.
Αυτες του prologue αλλα και οι καινουριες ειναι σουπερ.

Valkyre
26-11-2010, 17:12
^^ Κακως μπηκες γιατι βρωμαει απο χιλιομετρα η υποθεση... πραγματικα χαιρομαι που δεν ειμαι μελος κοινοτητας που εχει την αναγκη να δημιουργει τετοιου ειδους threads. Αντι να χαιρονται τα παιχνιδια της κονσολας τους, πιο πολυ δειχνουν οτι η ευχαριστηση τους πηγαζει απο 2 πραγματα. Την καλη ποιοτητα των τιτλων τους (οπως αλλωστε θελουμε κι εμεις) και την παταγωδη αποτυχια του ανταγωνισμου. Πως γινεται να σου προκαλει το δευτερο ευχαριστηση πραγματικα απορρω.

Ουδεποτε μπηκα να κραξω -που δικαιολογημενα θα ειχα πολλες ευκαιριες να το κανω φετος για τα exclusives του 360- σε ενα φορουμ του 360 και ουτε και προκειται. Αντιθετως παιχνιδια της εν λογω κονσολας που υποτιθεται απογοητευσαν, εγω ειπα τα καλυτερα. Ουτε βγηκα να κανω φιγουρα για το Uncharted 2, ουτε φιγουρα για το GOW III και ποσο μπροστα ειναι απο τον ανταγωνισμο σε τεχνικο επιπεδο ουτε τιποτα.

Σαφως και δεν ειναι ολα τα παιδια της εν λογω κοινοτητας ετσι μην τρελαθουμε, αλλα χαιρομαι που εμεις μεχρι τωρα δεν εχουμε τετοια φαινομενα εδω ή τουλαχιστον ειναι πολυ μα πολυ περιορισμενα...

Nek_Food
26-11-2010, 17:18
Σορυ, φιλε PDS αλλά δεν το θάβεις εσύ με αυτό που λες. Μόνο του θάβεται το παιχνίδι, ειδικά με το hype που δημιούργησε εάν όντως είναι τόσο χάλια τα standard αυτοκίνητα. Και δεν κατάλαβα ακόμη, υπάρχουν και "standard πίστες";

Valkyre
26-11-2010, 17:25
ΟΚ, κάποιες εικόνες από premium έχουν μπει σε άλλο θέμα, αλλά εκεί ο συγκεκριμένος σαφώς θέλει να αποδείξει (ορθώς μέχρι ένα βαθμό κατά την γνώμη μου) ότι το θεϊκό που βαυκαλιζόταν ο καζουνόρι δεν υπάρχει απλά και η άμεση σύγκριση θα γίνει σαφώς με τον μέγιστο exclusive αντίπαλο της αντίπαλης πλευράς.

Αλλά άστο αυτό, δεν με νοιάζει ειλικρινά γιατί έχω και το FM3 και θα παίξω το το GT5 μες το ΣΚ. Δεν με ενδιαφέρει τόσο η σύγκριση με το FM3 αλλά με τον εαυτό του.

Ειλικρινά είναι τόοοοσο διπρόσωπο το GT5; Και εάν ναι, είναι αυτό τόοοοσο εμφανές μέσα στο παιχνίδι; Εάν η απάντηση σου είναι ναι (που έχεις αποδείξει ότι δεν μασάς), τότε γιατί ρε γμτ το έκανε αυτό; Βλακεία δεν είναι; Δηλαδή τί περίμενε να κερδίσει από μία τέτοια "ανόμοιου μεγέθους" ανάμειξη χαρακτηριστικών; Προβηματίζομαι, όχι για το αν θα το παίξω ή αν θα μου αρέσει τόσο, αλλά στο γιατί να το κάνει αυτό; Απλά για να μου κοπανάει ότι έχει 1000+ αυτοκίνητα; Σκασίλα μου αν είναι το 80% χάλια και καταστρέφουν τις εντυπώσεις που θα πάρεις από το παιχνίδι σαν σύνολο.

Ωστόσο αλήθεια αδελφέ, τελικά παίζει αυτό που ρωτάω; Παίρνω φιγουρίνι αυτοκίνητο (premium βρε) και βγάινω στην πίστα και δίπλα μου σκάει η "πατσαβούρα" και τρέχω μαζί της;

Mεχρι ενος σημειου ειναι διπροσωπο το ειπα κι εγω. Και ειπα αλλωστε οτι απλα δεν επιλεγω τα standar αυτοκινητα ή τουλαχιστον επιλεγω να διαλεγω τα καλα standar (υπαρχουν καποια που ειναι προσεγμενα).

Απο την αλλη in game δεν θα το παρεις τοσο πρεφα φιλε. Δεν προκειται να κολλησεις το ματι σου στην τηλεοραση σου να δεις ποσα πολυγωνα εχει η ζαντα... ειλικρινα δεν θα το παρατηρησεις τοσο. Υπαρχουν αγωνες που θα τρεχεις με καποιες "πατσαβουρες" μεσα. Αλλα ειλικρινα δεν χαλαει αυτο. Πρεπει να εισαι κολλημενος για να σε χαλασει. Αλλα χαλανε και βγαζουν ματι και αυτες ειναι οι σκιες.

Παντως το συγκεκριμενο στανταρ μοντελο που συγκρινο ο τυπος με το κανονικο του Forza φαινεται να στεκεται μια χαρα πραγματικα! (δεν κανω πλακα πρεπει να ειναι απο τα καλα στανταρ μοντελα!). Επισης πιστες οπως

Eiger, London, Madrid, Top Gear, Fuji, Suzuka, Tsukuba, Monteggi, Tokyo, ολες οι νυχτερινες πιστες (4 νομιζω) Nurburgring, High Speed Ring, Monaco, Daytona, Indianapolis, ολες οι ραλλυ πιστες και γενικα το 90% των πιστων ειναι πραγματικα υπεροχες.

Βασικα οι μονες που δειχνουν βιαστηκες και απλα ρετουσαρισμενες απο το PS2 ειναι αυτες που ανακοινωθηκαν τελευταια. Deep Forest, Grand Valley, Autumn Ring, και 2-3 ακομα, δηλαδη επι συνολου 30 διαφορετικων πιστων (δεν μετραω τα variations) μιλαμε για 5 αντε 6 πιστες που δειχνουν μετρειες...

PDS
26-11-2010, 17:27
Σορυ, φιλε PDS αλλά δεν το θάβεις εσύ με αυτό που λες. Μόνο του θάβεται το παιχνίδι, ειδικά με το hype που δημιούργησε εάν όντως είναι τόσο χάλια τα standard αυτοκίνητα. Και δεν κατάλαβα ακόμη, υπάρχουν και "standard πίστες";

Δεν με καταλαβες.Εννοω οτι αν δεις επιλεκτικα τα κακα του παιχνιδιου(τα οποια ειναι σαφως αρκετα) και τα τοποθετησεις διπλα απο τα καλυτερα του forza,εμ ενταξει δεν μου φαινεται και πολυ σωστο.
Αλλιως πηγαινε στο thread του photomode που εχουμε εδω και δες μονο αυτες τις-καταπληκτικες-εικονες,αγνοωντας αυτην(την ασχημη) που ποσταρα παραπανω.Το ιδιο πραγμα ειναι.

Τα ασχημα τα εχουμε πει,μπορεις να δεις παλιοτερα ποστ μου(και οχι μονο) σε αυτο το thread.Αλλο αυτο...

Valkyre
26-11-2010, 17:31
Βρε Nekfood... κανει μπαμ οτι ο τυπος που κανει το "συγκριτικο" προσπαθει να θαψει το παιχνιδι... θες να μπω στην διαδικασια να τραβηξω ελεεινες (κυριολεκτικα) φωτο απο το Uncharted 2 (ειδες...δεν βαζω 360 παιχνιδι) και να ποσταρω εδω?

Θα σου ποσταρω φωτο που δεν θα το πιστεψεις πραγματικα.

Edit: Για το αντιθετο παραδειγμα απο τον φιλο στο myxbox να μερικες φωτο που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ απο το photomode του παιχνιδιου αλλα απο κανονικο gameplay (αλλωστε ειναι επιβεβαιωμενο οτι τα μοντελα αυτοκινητου ειναι ακριβως τα ιδια δεν αλλαζει κατι)


http://img337.imageshack.us/img337/2756/avermediacenter20101125o.jpg
http://img696.imageshack.us/img696/6641/avermediacenter20101125.jpg
http://img842.imageshack.us/img842/6641/avermediacenter20101125.jpg


και μια εκπληκτικη φωτο με την χρηση photomode αυτην την φορα με επεξεργασμενο τον φωτισμο (οχι τις αντανακλασεις στο αυτοκινητο, αυτα ειναι In game ολα. Απλα ο φωτισμος και η εστιαση ειναι πειραγμενα). Η φωτο τραβηχθηκε κατα την διαρκεια replay γυρου απο κανονικο gameplay.

http://farm6.static.flickr.com/5004/5207653209_dca4510747_b.jpg

liberostelios
26-11-2010, 18:02
Μόνο του θάβεται το παιχνίδι, ειδικά με το hype που δημιούργησε εάν όντως είναι τόσο χάλια τα standard αυτοκίνητα. Και δεν κατάλαβα ακόμη, υπάρχουν και "standard πίστες";
Τα standards έχουν το εξής χαρακτηριστικό: τα περισσότερα μοιάζουν σαν "μινιατούρες" μπροστά στα Premium, όταν πας να τα αγοράσεις κλπ. Μέσα στον αγώνα, την ώρα που παίζεις, δεν είναι τόσο προφανής η διαφορά, αλλά αν κάνεις ένα αγώνα όπου όλα τα αμάξια είναι standard και σου κάτσει και μία από τις άσχημες πίστες, τότε εκεί έχεις την αίσθηση πράγματι ότι παίζεις ένα HD-remake, όπως το είπες κι εσύ... Ευτυχώς, έχω την αίσθηση ότι μόλις περάσεις τα πρώτα επίπεδα δε θα χρειαστεί να νοιαστείς για το θέμα, καθώς ανεβαίνοντας level παίζουν καλύτερα αμάξια οπότε τα standard λιγοστεύουν/εξαφανίζονται και όσα μένουν είναι τα "καλά" standard οπότε στον αγώνα δε βλέπεις τρελή διαφορά. Επί της ουσίας, η αίσθηση του HD-remake νομίζω ότι ισχύει μόνο σε κάποιους αγώνες με level 0-5 κατά περιόδους... Περισσότερο ενοχλούν οι μέτριες πίστες, να σου πω την αλήθεια, παρά τα standard cars (όταν δεν τα οδηγείς εσύ).

Το τελικό συμπέρασμα είναι ότι το παιχνίδι δε χαλάει λόγω της ύπαρξης των standard. Χαλάει λόγω των υψηλώ προσδοκιών που δημιούργησε η PD, οπότε αυτό το κομμάτι σου χτυπάει άσχημα στο μάτι! Γιατί αν κάποιος δεν ξέρει τι γίνεται, παίζει να πάει να πάρει ένα μεταχειρισμένο αμάξι, να παίξει την πρώτη πίστα και (αν είναι κακοπροαίρετος) να πει "τι είναι αυτό ρε;βλακεία είναι!", γιατί ούτε in-car θα δει, ούτε damage, ούτε weather, ούτε τα τέλεια premiums, ούτε τις πραγματικές πίστες που είναι πολύ καλές... Θέλω να πιστεύω ότι όταν ανέβεις επίπεδο (εγώ έιμαι ακόμα στο 9) δε θα σου τύχει να πέσεις σε HD-remake feeling.

Για να στο κάνω πιο λιανά, πάντως, επειδή σε βλέπω "αγχωμένο" για το παιχνίδι, θα στο θέσω ως εξής: με βάση τα στάνταρ της PD το παιχνίδι θα το βαθμολογούσα 80/100 (λόγω standard cars, μέτριων πιστών που είναι λίγες, σκιών και κανα-δυό ψεγαδιών). Με βάση τα δικά μου κριτήρια (επειδή ήμουν προσγειωμένος και ήξερα τι πρέπει να περιμένω) θα του έβαζα 95/100, ίσως και παραπάνω! Όταν πάψεις να ασχολείσαι με το αν το παιχνίδι άξιζε τον ντόρο που έγινε, θα το απολαύσεις απόλυτα...

garrett156
26-11-2010, 18:21
Συγνωμη που ρωταω εδω αλλα επειδη υποθηκε πολλες φορες ειδικα για το tearing. Που κανεις την αναλυση απο 1080 σε 720?

απο οτι ειδα δεν απαντησε κανεις...πρεπει να πας στις ρυθμισεις του ps3 να το αλλαξεις οχι μεσα απο το παιχνιδι...

κατι αλλο που δεν ειδα να ανησυχησε κανεναν...εφτιαξα ενα gt-r απο 480hp στα 650hp.φρενα γιατι δεν μπορω να αλλαξω;δεν σας κανει εντυπωση το οτι μπορεις να βελτιωσεις το φιλτρο αερα αλλα δεν μπορεις να αλλαξεις φρενα;το αμαξι βεβαια εχει αγκυρες οκ αλλα σε κανενα αυτοκινητο δεν εχει επιλογη για τα φρενα.ιδεα μου;

Valkyre
26-11-2010, 18:25
^^ Μπορεις να αλλαξεις φρενα. Ισως το συγκεκριμενο να μην ειχε πειλογη. Παντως μπορεις να τα ρυθμισεις τα φρενα και την κατανομη της πεδησης.

freakygeo
26-11-2010, 18:27
^^ Μπορεις να αλλαξεις φρενα. Ισως το συγκεκριμενο να μην ειχε πειλογη. Παντως μπορεις να τα ρυθμισεις τα φρενα και την κατανομη της πεδησης.
se poio shmeio allazeis frena?

Ninja
26-11-2010, 18:29
Σε ευχαριστω παρα πολυ garret για την απαντηση. Δεν μου απαντησε κανεις μαλλον γιατι εξαρχης ρωτησα σε λαθος τοπικ. Οποτε λογικο.

Τωρα οσο για τα φρενα, κ οσο κ αν δεν θελω να το πιστεψω μαλλον τα παραλειψανε κ δεν μπορω να καταλαβω το γιατι. Για μενα αυτο ειναι κ απο τα μεγαλυτερα μειον του game. Δηλαδη ελεος, πως γινεται να ΜΗΝ βαλεις αναβαθμισεις φρενων;

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

garrett156
26-11-2010, 18:30
την κατανομη πεδησης μπορει δεν ειμαι σιγουρος..να βγαλω ας πουμε τα μαμα απο οποιοδηποτε και να βαλω 4πιστονα μαζι με το bigturbo που του εριξα δεν εχει.τουλαχιστον οχι στον τομεα εξαρτηματα που ειναι ολα τα σχετικα με το tuning

Ninja
26-11-2010, 18:31
^^ Μπορεις να αλλαξεις φρενα. Ισως το συγκεκριμενο να μην ειχε πειλογη. Παντως μπορεις να τα ρυθμισεις τα φρενα και την κατανομη της πεδησης.

Ε; μπορεις; κ που ακριβως ειναι στα aftermarket προιοντα; δεν μπορει να ειμαι ΤΟΣΟ τυφλος...



Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Valkyre
26-11-2010, 18:35
Eιπα οτι δεν εχουν ολα τα αυτοκινητα αναβαθμιση φρενων, οχι οτι εχουν ολα. Δεν ξερω γιατι συμβαινει αυτο αλλα σε καποια αυτοκινητα μπορεις και τα αναβαθμιζεις. Και ελεος βρε παιδια... οχι εδω ερωτησεις...ποσες φορες πρεπει να το πουμε! Εδω γραφουμε εντυπωσεις.

garrett156
26-11-2010, 19:40
Sorry εγω ως εντυπωση(κακη μαλλον)εγραψα το οτι δεν σηκωνει βελτιωση εκει...το δοκιμασα σχεδον σε ολα τα αυτοκινητα μου.αμα παρει το αυτοκινητο +200 αλογα η κατανομη πεδισης δεν ειναι βελτιωση,θελει νεα μεγαλυτερα με νεους δισκους κ.ο.κ...αυτο ηθελα να πω δεν ξερω πως κατεληξε ετσι η κουβεντα.

κατι που δεν μ αρεσε επισης ειναι οτι εχω οδηγησει απο τα λιγα αλογα μεχρι τα 650 αυτη τη στιγμη και δεν γινετε να εχεις turbo 680 αλογων αυτοκινητο και να μην ακους λιγο σφυριγμα τουρμπινας η εστω ενα σκασιμο.στο 207 μονο ακουγετε ενα φσσσσσσ εκτονωσης τουρμπινας μικρης εστω και αυτο οχι οταν αφηνεις γκαζι αλλα οταν πατας φρενο(!!!)

Αυτα βεβαια ειναι λεπτομερειες μιας και μεχρι στιγμης το gt5 εχει κρατησει το ps3 μου απο προχθες που πηρα το παιχνιδι σχεδον ολη μερα αναμενο(και ολη νυχτα,οσοι ειναι στην λιστα μου θα νομιζουν οτι ειμαι φαντασμα).πραγμα που δεν το κανω συχνα.

msnes7
26-11-2010, 20:20
Επειδή οι εικόνες από το photomode είναι το λιγότερο εκπληκτικές θέλω να ρωτήσω αν είναι όντως πειραγμένες από το πρόγραμμα που τις βγάζει.Αποκλείεται να είναι αυτό που βλέπεις όταν παίζεις

PDS
26-11-2010, 20:25
Επειδή οι εικόνες από το photomode είναι το λιγότερο εκπληκτικές θέλω να ρωτήσω αν είναι όντως πειραγμένες από το πρόγραμμα που τις βγάζει.Αποκλείεται να είναι αυτό που βλέπεις όταν παίζεις

Προσθετει σιγουρα ΑΑ στο αποτελεσμα(για αυτο και θα ηθελα να ειχαν βαλει το LBP AA στο παιχνιδι:p) και σε καποιες βαζουν καποια φιλτρα,αλλαζουν χρωματα κτλ.(οχι σε ολες ομως)
Το σιγουρο ειναι οτι στην χειροτερη εχουν προσθεσει σουπερ ΑΑ.

Τα μοντελα(τα premium) εχουν τετοια λεπτομερια και ingame,αλλα χαλαει πολυ η συνολικη εικονα λογο των αθλιων σκιων και του μετριου ΑΑ.

Valkyre
26-11-2010, 20:31
οι εικονες που ποσταρα του EVO X ειναι κατευθειαν απο ingame δεν εχουν μπει σε photomode, το τονισα. Το S2000 ειναι απο photomode.

Βαγγελη παιξε 720p , εγω δοκιμασα 1080 και πραγματικα ΜΟΝΟ προβληματα προκαλει... ουτε καλυτερη ποιοτητα στην εικονα παρατηρησα (μην ξεχναμε υπαρχει και το sharpen image) σιγουρα περισσοτερα jaggies (επιβεβαιωθηκε οτι στα 720ρ το παιχνιδι εχει 4Χ ΑΑ) σχεδον ανυπαρκτο tearing και μηδαμινη πτωση στα frames.Eν τω μεταξυ αυτο που σου λεω τωρα εχει αρχισει και διαδιδεται σημερα και στο GT planet (καιρος ηταν, ελεος φορουμ αποκλειστικα για το GT5 και ανακαλυπτουν τα πραγματα πιο αργα απο εμας...) :P

msnes7
26-11-2010, 20:51
Σχετικά με την επιλογή για την εικόνα,το τελευταίο υποθέτω είναι το καλύτερο(sharpen)
Τώρα για κατέβασμα ανάλυσης στο menu δεν αφήνει.Πρέπει μόνο από display να το αλλάξω
Αλλά δεν καταλαβαίνω πως είναι δυνατόν να είναι καλύτερο σε χαμηλότερη ανάλυση:priest:
(το δοκίμασα και μου φάνηκε πιο μουντή η εικόνα)

PDS
26-11-2010, 21:06
E σιγουρα Μενιο αλλου θα χανει και αλλου θα κερδιζει.Ειναι δεδομενο οτι θα δειχνει πιο καθαρο στα 1080.


Θα το δοκιμασω και στα 720p Δημητρη,αλλα επειδη παιζω αναγκαστικα κοντα στην TV(με τον τροπο που τοποθετω την τιμονιερα δεν γινεται διαφορετικα) ισως ειναι καλυτερα για μενα τα 1080p.

fearwhatnow
26-11-2010, 22:11
Πραγματικα εχω μεινει αναυδος με την γκρινια αρκετων φιλων για το παιχνιδι.Ως καθαρος pc user περι τα 25 ετη και κατοχος ps3 ενα μολις ετος απορω για ποιον λογο θαβεται και απαξιωνεται το συγκεκριμενο παιχνιδι.Απορω τι περιμεναν οσοι γκρινιαζουν.Εμενα και τα standard αυτοκινητα μια χαρα μου φαινονται.Ειμαι εντυπωσιασμενος απο την οδηγικη συμπεριφορα των αυτοκινητων, τα γραφικα ειναι παρα πολυ καλα (ps3 ειναι δεν ειναι high-end pc- οσο και να λενε καποιοι οτι υπαρχουν δυνατοτητες για παραπανω εγω αμφιβαλλω).Πιστευω η αποψη μου εχει καποια βαρυτητα ως κατοχος καλου pc και με αμετρητες ωρες σε netkar,iRacing,NR2003,GTR2.Τωρα τα περι Forza3 και οι συγκρισεις ειναι απλα για γελια.To forza3 ειναι χειροτερο του Shift..

PDS
26-11-2010, 22:49
Απλα οι περισσοτεροι εχουμε στο μυαλο μας(κακως) οτι πρεπει να ειναι τελειο αυτο το παιχνιδι.
Ε γι αυτο υπαρχουν και αυτες οι απαιτησεις.Τωρα για το αν θα μπορουσε να ειναι καλυτερο,σιγουρα υπαρχουν δυνατοτητες.Πρωτο παιχνιδι της PD ειναι στο ps3 με κωδικα του 2005...
Σκεψου μονο τις διαφορες Uncharted 1 με 2.

Ερωτηση:Mε τιμονιέρα παιζεις?Πιστευω ναι,γιατι εκφραζεσαι θετικα για τον χειρισμο:p

Valkyre
26-11-2010, 22:58
^^ Tσεκαρετε τις φωτο που εβγαλα μολις τωρα απο το παιχνιδι απο το photomode στο αντιστοιχο thread. Παροτι ασχετος με την φωτογραφια, οταν βλεπεις να βγαινει τετοιο αποτελεσμα, πραγματικα καθεσαι και χαζευεις....ειλικρινα μπορει να εχει απαραδεκτες σκιες, αλλα στο photomode το παιχνιδι δειχνει καλυτερο και απο την πραγματικοτητα την ιδια... παθαινεις σοκ...

malias4
26-11-2010, 23:10
Να πω και εγω τις εντυπωσεις μου αν και ΔΕΝ εχω ακομα αγορασει το παιχνιδι..

Μεχρι στιγμης δεν διαβαζω και τα καλυτερα για τον τιτλο και οσο να ναι αισθανομαι καπως στεναχωρημενος..

Επειδη ειμαι φαν του gt απο το psx μεχρι τωρα και του prologue.

Aπλα τοσα χρονια αναμονη ρε γαμωτο και να παιζουν τοσα λαθακια?
Ειναι δυνατον να εχουν διαφορα τα standard με τα premiun αυτοκινητα στα γραφικα?
Αυτο για μενα ειναι γελοιο!!! δηλαδη τρεχω στην πιστα με το δικο μου του του το μουρατο και διπλα μου εχω ενα με γραφικα ps2 και τιγκα στο πιξελ !!! Αν ειναι δυνατον, και να μην μπορεις να αλλαξεις χρωμα, ζαντες στα στανταρ αμαξια?
Καλα μου την εχει δωσει ρε γ..το Και απο πανω το tearing??

Eγω στο ps3 παιζω μονο ποδοσφαιρακια και ραλακια , το προ τωρα τελευταια εχει παρει την κατω βολτα αν ειναι να παει και το gt ετσι που το περιμενα τοσα χρονια με βλεπω να παιρνω need for speed ΠΟΥ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΩΝ ΔΕΝ ΜΑς ΤΑ ΕΧΕΙ ΠΡΗΞΕΙ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΦΑΝΦΑΡΕς ΚΑΙ ΣΟΥΠΕΡ ΝΤΟΥΠΕΡ ΔΗΛΩΣΕΙς !!!

βεβαια δεν το εχω παιξει και δεν μπορω να ειμα σιγουρος αν ολα αυτα στεκουν αλλα πραγματικα στεναχωρηθηκα :(

Cupraman
27-11-2010, 02:48
Με ποιο αμαξι, ειναι καλο να ξεκινησουμε την καριερα??????

odytsak
27-11-2010, 04:19
Πάρε κάτι από τα μεταχειρισμένα που να έχει 150 με 170 ίππους,
κανένα FTO ή κάτι παρόμοιο και θα τους έχεις τους πρώτους αγώνες για πλάκα.

liberostelios
27-11-2010, 06:51
Παιδιά, δεν ξέρω τι λέτε εσείς, πάντως εγώ tearing στα 1080p δεν έχω, ή τουλάχιστον δεν το έχω παρατηρήσει! Το μόνο σημείο στο οποίο είχα tearing (και ήταν "ενοχλητικό") ήταν στο intro cinematic που τρέχει όταν σε καλοσορίζει στην πίστα του Top Gear (αν δεν κάνω λάθος), όπου σε κάποιες στιγμές όταν ήταν πολύ έντονο. Από εκεί και πέρα, μέσα σε αγώνες δεν έχω αισθανθεί καν το tearing! Δεν ξέρω αν υπάρχει και δεν το καταλαβαίνω, αλλά δε μου έχει τύχει να προσέξω κάτι τέτοιο (μόνο μία φορά σε κάτι γυαλοκαθαριστήρες το πρόσεξα για 1 δευτερόλεπτο). Αν μου εμφανιστεί στο μέλλον, πάντως, θα το γυρίσω σε 720p.

Το θέμα με τα standards, παιδιά, είναι μεγάλη απογοήτευση, δυστυχώς. Όσοι δεν ήταν προετοιμασμένοι, θα φάνε από μεγάλη ξενέρα, μέχρι πλήρη απόρριψη του παιχνιδιού! Κι εδώ που τα λέμε, θα έχουν και δίκιο, γιατί δεν μπορεί ο Καζουνόρης να σου φουσκώνει τα μυαλά και μετά να σου πασάρει αμάξια "της σειράς", δίπλα στα premium "αριστουργήματα" που όντως καθιστούν το παιχνίδι φοβερό... Ευτυχώς, εγώ ήξερα τι παίζει και δεν υπολόγιζα στα Standard εξ' αρχής... Αλλά για άλλους δεν ισχύει αυτό και έχουν δίκιο να διαμαρτύρονται γι αυτό το θέμα.

malias4
27-11-2010, 09:18
To θεμα ειναι οτι καλυτερα να μην τα εβαζε καθολου αφου δεν ειναι ιδια με τα πρεμιουμ !
εχω στραβωσει τωρα , και θα του ριξω ακυρο του καζουνορι ....

Valkyre
27-11-2010, 12:38
Καποια παντως standar παιδια δεν ειναι ασχημα. Επαιζα με μια παλια αλφα ρομεο και ηταν πραγματικα ομορφη και απο την εξωτερικη καμερα δεν ενιωθες οτι η ποιοτητα ειναι πολυ κατω. Βεβαια αλλα στανταρ ειναι απλα.... τραγικα...οπως ας πουμε το παγκανι ζοντα... ειναι που ειναι αυτοκινητο με γωνιες, στην ποιοτητα αυτη μοιαζει απλα τετραγωνο...λολ :)

muku
27-11-2010, 13:07
Καποια παντως standar παιδια δεν ειναι ασχημα. Επαιζα με μια παλια αλφα ρομεο και ηταν πραγματικα ομορφη και απο την εξωτερικη καμερα δεν ενιωθες οτι η ποιοτητα ειναι πολυ κατω. Βεβαια αλλα στανταρ ειναι απλα.... τραγικα...οπως ας πουμε το παγκανι ζοντα... ειναι που ειναι αυτοκινητο με γωνιες, στην ποιοτητα αυτη μοιαζει απλα τετραγωνο...λολ :)

Κάτσε ρε, το Zonda είναι standard?? Αποκλείεται γιατί εγώ όταν είχα παίξει στην έκθεση είχα πάρει το Zonda και το έτρεχα με την εσωτερική κάμερα... Εκτός αν έχει διάφορες εκδόσεις.

Κατά τα άλλα, εγώ ακόμα δεν έχω πάρει το παιχνίδι αλλά σκοπεύω σύντομα να το πάρω παρέα με ένα καινούριο ps3. Απ'όσα έχω διαβάσει πάντως χωρίς βέβαια να δω με τα μάτια μου την ποιότητα των standards δεν με χαλάει ιδιαίτερα. Ναι σίγουρα είναι μεγάλη ηλιθιότητα στο ίδιο παιχνίδι να έχεις διαφορετικής ποιότητας "πρωταγωνιστές" αλλά μιας και δεν είμαι τόσο πολύ των γραφικών αλλά πολύ περισσότερο του gameplay δεν με απασχολούν αυτά τα θέματα. Ούτε αν θα έχει λίγα jaggies παραπάνω ή μερικές χάλια σκιές. Σε γενικές γραμμές σε αφήνουν άφωνο τα γραφικά σε ορισμένα σημεία όπως ο συνδυασμός των εφέ βροχής και του φωτισμού.

Εμένα αυτό που με χαλάει περισσότερο είναι το μια από τα ίδια customization στα αυτοκίνητα που θα ήθελα να εμβαθύνει περισσότερο και τα μια από τα ίδια αυτοκίνητα από το gran turismo 4 μέχρι σήμερα. Αρκετά μεγάλη απογοήτευση για μένα και είμαι φανατικός του gt από το 1ο το οποίο είχα ιαπωνικό πριν ακόμα βγει εδώ πέρα. Βάλανε μερικές ferrari και lamborghini και τα καινούρια nissan και όλο το υπόλοιπο πακέτο είναι ίδιο και απαράλλαχτο. Αυτό με χαλάει πολύ. Ελπίζω τουλάχιστον σε ανανέωση της γκάμας με DLC (!) όσο αντίθετος κι αν είμαι σε αυτή τη μέθοδο. Αρκεί βέβαια να μην είναι εκμετάλλευση.

fearwhatnow
27-11-2010, 13:21
Απλα οι περισσοτεροι εχουμε στο μυαλο μας(κακως) οτι πρεπει να ειναι τελειο αυτο το παιχνιδι.
Ε γι αυτο υπαρχουν και αυτες οι απαιτησεις.Τωρα για το αν θα μπορουσε να ειναι καλυτερο,σιγουρα υπαρχουν δυνατοτητες.Πρωτο παιχνιδι της PD ειναι στο ps3 με κωδικα του 2005...
Σκεψου μονο τις διαφορες Uncharted 1 με 2.

Ερωτηση:Mε τιμονιέρα παιζεις?Πιστευω ναι,γιατι εκφραζεσαι θετικα για τον χειρισμο:p

Eπαιξα μολις 2 φορες με τιμονιερα διοτι μου ειναι δυσκολο να την μεταφερω συνεχως απο το pc.Μια χαρα ειναι και με dualshock (πιο ευκολο βεβαια διοτι ειναι piece of cake να επανελθεις με απλη κινηση του LS).Απλα για εμενα ειναι ο,τι πρεπει το παιχνιδακι: Δοκιμαζω διαφορα αυτοκινητα, βλεπω τις πληροφοριες του, κανω tuning, μου αρεσει το ψευδο-rpg στοιχειο που υπαρχει στον τιτλο και η διαχειριση των credits, tearing στην LG 47'' δεν εχω καθολου σε 1080p (μονο στην εισαγωγη), κανενα drop σε fps, το b-spec το θεωρω εξαιρετικη ιδεα που μπορουν να την επεκτεινουν και να τη βελτιωσουν στο επομενο GT, γενικα οπως καταλαβαινεις δεν τα ψιριζω τα πραγματα - αν θελω sim racing με πρωταθληματα παω στο pc.

PDS
27-11-2010, 13:24
Ποια τιμονιερα εχεις?

Valkyre
27-11-2010, 13:56
Το παιχνιδι εχει σε premium ενα αγωνιστικο ζοντα του 09.

Το κανονικο original Zonda ειναι standar μοντελο.

piterakos
27-11-2010, 14:03
Πραγματικα έχει καταντίσιε πολύ ενοχλήτικο το tearing . Σε φάση που με κανει να το κλείσω το παιχνίδι. Εύχομαι να μπορέσει να φτιαχτεί αυτό αν φτιάχνετε .

Cupraman
27-11-2010, 15:30
Λοιπον, μεσα σε 2 μερες, εχω ασχοληθει μαζι του κανα 4ωρο. Καταρχας στο Arcade, με τα αμυντικα απενεργοποιημενα, εχει πολυ γελιο, καμια σχεση με Simulator. ειναι κυριολεκτικα για να κανεις ''αλητειες και πλακες'' με την παρεα σου. Ρεαλισμος ΟΦΦ.
GT Mode. Οκ, πηρα ενα σελικα μεταχειρο, που στοιχισε 19.800, ουτε καν για λαδια δεν ειχα λεφτα. Κακος ο περιορισμος αυτος, με τα 20.000 ας ητανε 30.000. Το αμαξι, με παρα πολυ ζορια, καταφερε και τερματισε εναν αγωνα τιμιο. Με τα 4.000 λοιπον, αλλαξα λαδια, εβαλα ενα φιλτρο, και μια εξατμιση. Συνολικη βελτιωση στα 20 αλογα περιπου. Ρε παιδια, αν ητανε 5 κυριολεκτικα αλογα θα ελεγα μπραβο.
Μαζευω χρηματα λοιπον, ανεβαζω το λεβελ μου στο 5(ιδιοι και ιδιοι αγωνες) γιατι στοχευσα ενα διαμαντι της AUDI, το TT-S.
Το αποκτω λοιπον, λαδακια, φιλτρο, προγραμμα, εξατμιση (εν μερη) και μου δειχνει 300 αλογα περιπου.
Καταρχας το αμαξι, αν και 4κουνα, δεν εχει καμια μα καμια σχεση με το πραγματικο, οχι μονο σε κρατημα, ουτε σε αισθηση, ουτε σε φρενα. Πουθενα. Και ας πουμε για τα 300 αλογα........σε στραγαλια. Με διπλαρε ενα Ibiza Cupra το οποιο το περασα μετα τα 230 και λαχανιασμενος κιολας. :a036:. Αισθηση ταχυτητας??? Σε αλλο GT ισως. Τι 120, τι 180, τι 220, το αμαξι ειναι απο μεσα, με ιδια αισθηση. Αποψη μου ολα τα παραπανω με το ΤΤ, διοτι το εχω οδηγησει πραγματικα και ξερω τι κανει. Και δεν αντιστοιχει ο ρολος Simulator στον τομεα αυτο.

Τα θετικα του παιχνιδιου ειναι, εικονα (στα καλα μοντελα), απιστευτος ηχος. Πολλα αμαξια, αν εισαι ιαπωνοlover κατασταση.

Δεν λεω, οτι ειναι ματαια αγορα, απεναντιας, εχει γελιο, ναι μεν πολυ δυσκολα διπλωματα και τροπο αποκτησης χρηματων, μα πιστευω πως με τα επομενα 20 Updates θα φτιαξει πολλα πραγματα. Οπως πχ τον αθλιο Track Editor. Ας μας δωσουν παραπανω επιλογες.

Και επισης, που ειναι η τηλεμετρια??? Θελουμε τηλεμετρια, να την βρασω την κορνα και τα μεγαλα φωτα.

Καλα που δεν βαλανε και NOS :priest:

babis13
27-11-2010, 15:30
μεγαλη πορωση το παιχνιδι και χωρις τιμονιερα(προς το παρον) ποτε αρχισα να παιζω στις 11 ποτε πηγε 2 δεν το καταλαβα...πολυ βαθος,οσοι περιμεναν το τελειο παιχνιδι λογικο ειναι να εχουν απογοητευτει...ποτε δεν θα υπαρξει τετοιο αντιθετα το gt5 ειναι ενα υπεροχο racing με πολυ ωραια γραφικα και απολυτα ρεαλιστικο gameplay επισης οτι βγαινουν update και patch παει να πει οτι θα βελτιωθει ακομα παραπανω

Valkyre
27-11-2010, 15:48
Λοιπον, μεσα σε 2 μερες, εχω ασχοληθει μαζι του κανα 4ωρο. Καταρχας στο Arcade, με τα αμυντικα απενεργοποιημενα, εχει πολυ γελιο, καμια σχεση με Simulator. ειναι κυριολεκτικα για να κανεις ''αλητειες και πλακες'' με την παρεα σου. Ρεαλισμος ΟΦΦ.
GT Mode. Οκ, πηρα ενα σελικα μεταχειρο, που στοιχισε 19.800, ουτε καν για λαδια δεν ειχα λεφτα. Κακος ο περιορισμος αυτος, με τα 20.000 ας ητανε 30.000. Το αμαξι, με παρα πολυ ζορια, καταφερε και τερματισε εναν αγωνα τιμιο. Με τα 4.000 λοιπον, αλλαξα λαδια, εβαλα ενα φιλτρο, και μια εξατμιση. Συνολικη βελτιωση στα 20 αλογα περιπου. Ρε παιδια, αν ητανε 5 κυριολεκτικα αλογα θα ελεγα μπραβο.
Μαζευω χρηματα λοιπον, ανεβαζω το λεβελ μου στο 5(ιδιοι και ιδιοι αγωνες) γιατι στοχευσα ενα διαμαντι της AUDI, το TT-S.
Το αποκτω λοιπον, λαδακια, φιλτρο, προγραμμα, εξατμιση (εν μερη) και μου δειχνει 300 αλογα περιπου.
Καταρχας το αμαξι, αν και 4κουνα, δεν εχει καμια μα καμια σχεση με το πραγματικο, οχι μονο σε κρατημα, ουτε σε αισθηση, ουτε σε φρενα. Πουθενα. Και ας πουμε για τα 300 αλογα........σε στραγαλια. Με διπλαρε ενα Ibiza Cupra το οποιο το περασα μετα τα 230 και λαχανιασμενος κιολας. :a036:. Αισθηση ταχυτητας??? Σε αλλο GT ισως. Τι 120, τι 180, τι 220, το αμαξι ειναι απο μεσα, με ιδια αισθηση. Αποψη μου ολα τα παραπανω με το ΤΤ, διοτι το εχω οδηγησει πραγματικα και ξερω τι κανει. Και δεν αντιστοιχει ο ρολος Simulator στον τομεα αυτο.

Τα θετικα του παιχνιδιου ειναι, εικονα (στα καλα μοντελα), απιστευτος ηχος. Πολλα αμαξια, αν εισαι ιαπωνοlover κατασταση.

Δεν λεω, οτι ειναι ματαια αγορα, απεναντιας, εχει γελιο, ναι μεν πολυ δυσκολα διπλωματα και τροπο αποκτησης χρηματων, μα πιστευω πως με τα επομενα 20 Updates θα φτιαξει πολλα πραγματα. Οπως πχ τον αθλιο Track Editor. Ας μας δωσουν παραπανω επιλογες.

Και επισης, που ειναι η τηλεμετρια??? Θελουμε τηλεμετρια, να την βρασω την κορνα και τα μεγαλα φωτα.

Καλα που δεν βαλανε και NOS :priest:

Σαφως και υπαρχει τηλεμετρια και αναλυτικοτατη, data logger λεγεται θα το δεις στα options στα replay κλπ κλπ μετα απο αγωνα σου εμφανιζει την επιλογη.

MajereMP44
27-11-2010, 15:52
Επίσης στο φίλο παραπάνω που έχει οδηγήσει ΤΤ να του αντιπαραθέσω ότι και γω έχω παίξει ποδόσφαιρο αλλα ουτε το Fifa ουτε το Pro έχει ουδεμία σχέση με την πραγματικότητα.Αλλά είναι ότι καλυτερο κυκλοφορεί και πιο κοντά στην πραγματιικότητα απο κάθε αλλο ποδοσφαιράκι.
τώρα μια ερωτηση: οι πίστες rally που έχει το παιχνιδι ειναι ικανοποιητικές?Μεταφέρουν καθόλου κλιμα wrc ή είναι ανοιχτες και κυκλικές όπως τα προηγούμενα GT?

odytsak
27-11-2010, 16:42
Αν κάτι μου άφησε φοβερή αίσθηση αυτό είναι σίγουρα το ράλλυ (και τα kart βεβαίως).

Ninja
27-11-2010, 16:46
Αν κάτι μου άφησε φοβερή αίσθηση αυτό είναι σίγουρα το ράλλυ (και τα kart βεβαίως).

Χεχε. Αυτο παιζω τωρα εγω.


Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Cupraman
27-11-2010, 16:47
MajereMP44 (http://www.ps3forums.gr/vb/member.php?u=2156) Αυτο που μολις ειπες ειναι εντελως φαουλ για μενα.
Εδω μιλαμε για ενα εμπορικο κοματι, το οποιο αυτοαποκαλειται Real Driving Simulator(και μαλιστα ισχυριζεται οτι ειναι το καλυτερο στον κοσμο κλπ κλπ). Η εταιρεια, η οποια, μισθωνει αμαξια, μισθωνει οδηγους, πιστες κλπ, και βιντεοσκοπει, μετραει, καταγραφει αυτοκινητα, συμπεριφορες κλπ κλπ, φερνει στα χερια σου-ματια σου με το αναλογο αντιτιμο την εμπειρια μεσω χειριστηριου κλπ την εικονα την παραπανω.
Εσυ, που μπορει να παιζεις και Α' Εθνικη ποδοσφαιρο κλπ, φυσικο και λογικο ειναι να μην μπορεις οποια εικονα με το ποδοσφαιρο.
Αλλα και παλι, δεν μπορεις να συγκρινεις ποδοσφαιρο με οδηγηση.
Μα με την καμια ομως. Ουτε στην ζωη, ουτε στο Ps3.

Valkyre (http://www.ps3forums.gr/vb/member.php?u=652), Την τηλεμετρια προσωπικα θα την ηθελα εκτος Replay. Πχ Φορζα 3. Να βλεπω ανα πασα στιγμη, ροπη, δυναμη, λειτουργια αναρτησης, αποσβεση κραδασμων, συμπεριφορα τροχων κλπ κλπ.

Και θα μπορουσε ο γιακαμουτσι να το κανει πιστευω. Οπως πιστευω οτι θα μπορουσε να βαλει παραπανω ζαντες. Ειναι οι ιδιες με του Gt3,4. Δηλαδη ελεος. Δεν μπαινει σε καποιο site να δει τι κυκλοφορει απο ζαντες?
Και ναι, θα παραπονεθω και εγω για τα φρενα. Δεν παιζει να εχεις ενα αμαξι απο μαμα 150 αλογα, στα 500 και να φρεναρεις με τα ιδια φρενα τα μαμα. Ουτε 1 στο 1.000.000. Και θα μπορουσαμε να βαζουμε μεγαλυτερες ζαντες, πιο φαρδυα λαστιχα κλπ. Αλλα ειπαμε, το πλυσιμο του αυτοκινητου μας μαρανε........

magicoSakisPaoGR
27-11-2010, 16:56
Επίσης στο φίλο παραπάνω που έχει οδηγήσει ΤΤ να του αντιπαραθέσω ότι και γω έχω παίξει ποδόσφαιρο αλλα ουτε το Fifa ουτε το Pro έχει ουδεμία σχέση με την πραγματικότητα.Αλλά είναι ότι καλυτερο κυκλοφορεί και πιο κοντά στην πραγματιικότητα απο κάθε αλλο ποδοσφαιράκι.
τώρα μια ερωτηση: οι πίστες rally που έχει το παιχνιδι ειναι ικανοποιητικές?Μεταφέρουν καθόλου κλιμα wrc ή είναι ανοιχτες και κυκλικές όπως τα προηγούμενα GT?
opos ta prohgoumena min akous kanena exi grafikares
apla osi pezoun to pexnidi se tv plasma blepoun ta @rxdm@
telio ine
exo ftiaxh to ford focus toumpano
tou exo parh ta panta

GT5=10/10:cheer2::bike:

Cupraman
27-11-2010, 17:04
Τωρα εφαγα ητα. Απο που αγοραζω το Ibiza Cupra ????? Και το S3 ????

MajereMP44
27-11-2010, 17:56
MajereMP44 (http://www.ps3forums.gr/vb/member.php?u=2156) Αυτο που μολις ειπες ειναι εντελως φαουλ για μενα.
Εδω μιλαμε για ενα εμπορικο κοματι, το οποιο αυτοαποκαλειται Real Driving Simulator(και μαλιστα ισχυριζεται οτι ειναι το καλυτερο στον κοσμο κλπ κλπ). Η εταιρεια, η οποια, μισθωνει αμαξια, μισθωνει οδηγους, πιστες κλπ, και βιντεοσκοπει, μετραει, καταγραφει αυτοκινητα, συμπεριφορες κλπ κλπ, φερνει στα χερια σου-ματια σου με το αναλογο αντιτιμο την εμπειρια μεσω χειριστηριου κλπ την εικονα την παραπανω.
Εσυ, που μπορει να παιζεις και Α' Εθνικη ποδοσφαιρο κλπ, φυσικο και λογικο ειναι να μην μπορεις οποια εικονα με το ποδοσφαιρο.
Αλλα και παλι, δεν μπορεις να συγκρινεις ποδοσφαιρο με οδηγηση.
Μα με την καμια ομως. Ουτε στην ζωη, ουτε στο Ps3.




Θα σου απαντήσω πολυ απλα οτι μπορει η κάθε εταιρια να λεει οτι γουσταρει.Παιχνίδια ειναι παιδια .ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ.Και το fifa ισχυρίζεται οτι ειναι το απολυτο football simκαι έχει δαπανήσει τοοοοσα χρόνια στο development (περισσοτερα ισως και απο το GT αν αναλογιστει κανεις οτι προσφερει κάθε χρόνο και 1-2 προσθηκες σε ενα ηδη στανταρ παιχνιδι και μάλιστα το πληρωνουμε και 60 ευρα και δεν τρέχει και τπτ, ενω παραλληλα κανει motion captures, φτιαχνει ΄φάτσες κ.ο.κ!)
αυτο που θέλω εγω να πω (και πραγματικά καταλαβαίνω που το πας κ ισως και να συμφωνουσαμε φιλε μου αλλα εντάξει κάθε τι μιλαει για ρεαλισμό δεν πρεπει να τα παιρνουμε τοις μετρητοις) ειναι οτι το παιχνιδάκι κανει αποτι βλεπω, μεσω τριτων,αυτο που ελεγε ο δημιουργος του στο μεγαλυτερο βαθμό.

Cupraman
27-11-2010, 18:02
:a042: Ετσι. Συμφωνουμε. :a042:

Εχω εκνευριστει παντως με πολλα αρνητικα που αναφερα πιο πριν. :a018::frusty::a015rt:

muku
27-11-2010, 19:39
:a042: Ετσι. Συμφωνουμε. :a042:

Εχω εκνευριστει παντως με πολλα αρνητικα που αναφερα πιο πριν. :a018::frusty::a015rt:

Το παιχνίδι έχει πάρα πολλά αρνητικά δεν είναι μόνο αυτά που ανέφερες. Σίγουρα είναι πιο σοβαρό racing game στο ps3, το forza όμως δεν το έχω παίξει για να συγκρίνω και τον ανταγωνισμό σε άλλες κονσόλες. Τα πιο δυνατά σημεία του παιχνιδιού είναι ο οπτικός τομέας φυσικά που είναι εκπληκτικός παρά κάποιες μικρές ατέλειες όπως στις σκιές και στα εφέ του καπνού και φυσικά το κομμάτι της οδήγησης που η φυσική σε αυτό το κομμάτι έχει δουλευτεί σε υπερβολικό βαθμό και σου δίνει απίστευτη αίσθηση με τιμονιέρα. Βέβαια η φυσική στις συγκρούσεις και το μοντέλο ζημιών ήθελε αρκετή δουλειά ακόμα.

Επειδή έπαιξα πριν και δοκίμασα αρκετά το παιχνίδι και πάνω από όλα είδα το Gran Turismo mode το οποίο ενδιαφέρει και τους περισσότερους η κατάσταση είναι τραγική και αδικαιολόγητη για τα τόσα χρόνια development. Αν είχε βγει 1 χρόνο μετά το prologue δεν νομίζω να μου έκανε τόση εντυπωση η δομή των πραγμάτων. Αλλά τόσα χρόνια, ήμαρτον, τι έκαναν?? Αυτό που είδα ήταν το ίδιο πιάτο ξαναζεσταμένο. Ναι οκ φτιάξανε γαμάτα μενού εμφανισιακά. ΚΑΙ? Έλεος, τι άλλαξε. Ουσιαστικες προσθήκες δεν είδα. Το customization στα αυτοκίνητα και η δομή των αγώνων είναι ίδια από το 1997. Sorry βάλανε rebuild στον κινητήρα για τα παλιά αυτοκίνητα :frusty: Έλεος είναι τόσα πράγματα που θα μπορούσαν να είχαν προσθέσει σε αυτά τα 5 χρόνια και δεν έκαναν τίποτα. Βελτιώθηκαν αρκετοί τομείς, όπως η φυσική, τα γραφικά και ο ήχος και η παρουσίαση αλλά το υπόλοιπο έμεινε στάσιμο. Δεν δικαιολογείται όλος αυτός ο χρόνος ανάπτυξης κατά τη γνώμη μου καθόλου. Άσε που σε τόσα χρόνια θα έπρεπε να είχαν προσέξει και λίγο τα bugs στις σκιές και στον καπνό. Ειδικά στο χώμα είναι αστείο να βλέπεις τον καπνό στο τζάμι στο σχήμα των φαντασμάτων του pacman.

Τέσπα σίγουρα είναι το καλύτερο racing game στο ps3 και πολύ πιθανό η συμπεριφορά του αυτοκινήτου και τα γραφικά στο 1/5 των αυτοκινήτων του να είναι και τα καλύτερα σε όλες τις πλατφόρμες. Αλλά το υπόλοιπο θέλει δουλειά.

5 χρόνια wtf....

garrett156
27-11-2010, 19:53
εγω επειδη εχω σχεδον παθει απο το μεσημερι κραμπα στο δεξι μου χερι προσπαθωντας να κρατησω το c4 wrc (και το αντιστοιχο focus) στο χωματινο δρομο θελω καποιος να μου απαντησει γιατι αυτη η τουρμπινα λαγκαρει τοσο πολυ που αμα αφησεις γκαζι πανω στη στροφη μεχρι να ξαναφουσκωσει το αυτοκινητο ακινητοποιειτε σχεδον και επισης ποιος τους ειπε οτι τα wrc γλυστρανε στο χωμα λες και ειναι χιονι με 70 χλμ/ωρα.
πραγματικα εχω φαει τα ρουχα μου ολο το μεσημερι κ οταν ηρθε η ωρα να καρφωσω το sixaxis στην plasma τα εκλεισα...

biologos
27-11-2010, 20:21
νομιζω οτι πρεπει να ειναι καποιος πολυ αφελης για να πιστευει οτι 5 χρονια εφτιαχναν το παιχνιδι.....
το οτι κυκλοφορησε τωρα ειναι απλα θεμα marketing....
επρεπε πρωτα να πουλησει το prologue, να γινει η καταλληλη διαφημιση, να γινει μεγαλος ντορος, ολες οι αναβολες ηταν διαφημιστικο κολπο για να γινει ακομα μεγαλυτερος ντορος, αμετρητα βιντεο με gameplay ολα αυτα τα χρονια για να τρεχουν τα σαλια στους περισσοτερους με σκοπο το ΚΕΡΔΟΣ!!

Εομενως ολοι εσεις που λετε οτι επρεπε να ειναι καλυτερο το παιχνιδι για τοσα χρονια που το φτιαχνανε σκεφτειτε λιγο καλυτερα...
Αλλωστε πως θα σου δωσει ολα αυτα που περιμενεις στο GT5???
Το GT6 πως θα πουλησει??

Cupraman
27-11-2010, 20:23
muku (http://www.ps3forums.gr/vb/member.php?u=191) , Αν βρεις Φορζα 3, παρε ενα TTRS / TT-S. φτιαξε το στα 400 αλογα. Και μετα, με μαμα λαστιχα, βαλτο σε μια πιστα. Πιστεψε με, θα δεις τι σημαινει ρεαλιστικη 4κινηση. Μετα, παρε το ιδιο αμαξι, ιδια πιστα στο GT5. Και μετα θα ξενερωσεις. Θα πεις Φορζα 3 και ξερο ψωμι. Απο θεμα ρεαλισμου, φυσικης, κλπ.
Απο γραφικα, το GT5, και απο ηχο, ειναι μπροστα, ειναι πολυ μπροστα, ειδικα σε 5.1

Για το φοκους που λεει το παιδι, μηπως φοραει καμια τουρμπινα για υψηλες στροφες??? Ριξε ενα κατεβασμα, η κοντυνε λιγο το σασμαν. Αν δεν βελτιωθει και παλι, πες τι περιφερειακα φοραει το αμαξι να δουμε.

biologos
27-11-2010, 20:24
και κατι αλλο.....ενα προιον δεν βγαινει ποτε στην αγορα αν δεν ειναι ηδη υπο αναπτυξη ή ετοιμο αυτο που θα το αντικαταστησει......

liberostelios
27-11-2010, 20:42
Το θετικό με το παιχνίδι είναι ότι η PD δείχνει διατεθειμένη να προσφέρει σοβαρά updates που θα προσθέτουν πραγματικά features και όχι απλά θα κάνει διορθωσούλες. Νομίζω ότι με την αποτυχία του να ικανοποιήσουν τα (υπερβολικά) στάνταρ που οι ίδοι έθεσαν, είναι τουλάχιστον απαραίτητο να προσφέρουν μία αντίστοιχη μελλοντική υποστήριξη.

Cupraman
27-11-2010, 20:57
H polyphony digital φιλε μου, θα δωσει οτι χρειαστει απο Updates. :a025dfg:
Και εχει σκοπο να μας τα πιασει καλα τα χρηματα.
Κοιτατε να δειτε τι εχει να γινει μολις ανακοινωσει DLC Cars. :a050:
Υπολογιζω ετσι απλα 1.5 Ευρω το αμαξι χαλαρα.:a010:
Αρκει να τα εχει ενα ενα, και οχι πακετο πχ ενα ευρωπαικο με 9 ιαπωνεζικα. Ελεος :a122: