PDA

View Full Version : Star Ocean the Last Hope: International



NonBorn
24-09-2007, 04:01
Star Ocean 4

http://i243.photobucket.com/albums/ff278/sisko44/sopic01.jpg
http://i243.photobucket.com/albums/ff278/sisko44/sopic02.jpg
http://i243.photobucket.com/albums/ff278/sisko44/sopic03.jpg
http://i243.photobucket.com/albums/ff278/sisko44/sopic04.jpg

Star Ocean 4 Detailed από το IGN

September 5, 2007 - Following its surprise announcement at the Square Enix Party this past May, we at last have first details on Star Ocean 4. The latest issue of Famitsu has an interview with SO4 producer Yoshinori Yamagishi and assistant producer Hajime Kojima. The two spilled out a few tantalizing bits prior to the game's proper unveiling at the Tokyo Game Show.

Currently, the game is in a running state, Kojima revealed, with players able to take control of battle. Although, he admitted, the current battle system is, at best, temporary. Clarifying, Yamagishi stated that the basics of the battle system are currently in place, but the development team has to add and remove elements, and perform balance work.

The battle system, incidentally, will be party-based and support up to four allies. Kojima expects it to offer a different feel from the battles of SO3

The game's storyline is currently complete. But, it turns out, the first bit of story information was available as far back as the Square Enix Party, as Square Enix had figures of the characters on display! Most people didn't notice, Kojima regretfully admitted to the magazine.

The name of the game's hero is Edge Maverick. The heroine's name is Reimi; Kojima wouldn't reveal if that's just part of a full name, or if the heroine really does have just one name. These two characters are childhood friends who are now part of the same organization and have been stationed on the same ship.

Yes, ship. Star Ocean 4 will, expectedly, continue the same space theme of past entries. Players have their own ship this time around and can travel freely through the stars, landing and exploring as they like. The game will feature a large number of planets, although Kojima noted that players will be able to land their ship in places that aren't really properly formed planets.

Your ship is quite big. Yamagishi referred to it as a survey ship rather than a battle ship. He wouldn't confirm if the game will have ship-based battles.

Typical of the series, the game will offer a mix of science fiction and fantasy elements. Kojima feels that while the ability to get your own ship may make players picture a more sci-fi slant, the game's fantasy side hasn't taken a hit. He feels that more than previous titles, SO4 fits the "Star Ocean" name. Yamagishi chimed in here, stating that the balance between science fiction and fantasy will be better than any previous entry in the series.

The two wouldn't give out the details on the game's time period, but Yamagishi said that we should look forward to TGS, where the time period would be revealed in the form of a surprise. Don't worry too much about major changes, though, as the game will have characters and races connected to previous entries.

Sadly, the game's platform is still a mystery. As a hint, Kojima said the game would be released for a system capable of delivering beautiful graphics. In closing comments, Yamagishi added that the series traditional sees one game for one piece of hardware (this was true of part 1 for the SNES, part 2 for the PlayStation, and part 3 for the PS2 -- bug-free director's cuts aside). Star Ocean 4, he said, is also being made with the abilities of its hardware in mind.

Does that mean PS3 exclusive? Or PS3 and Xbox 360? Or, just for kicks, maybe even X360 exclusive? We're hopeful that the Tokyo Game Show will provide some clues. A trailer will be shown at the show, which kicks off on 9/20.

Slay
24-09-2007, 11:21
επιτελους, το 3 με ειχε συνεπαρει εντελως, και ειδικα προς το τελος και την ανατροπη της ιστοριας, ηταν γενικα τρομερο παιχνιδι.

muku
24-09-2007, 16:39
Το 3 το έχω παρατήσει στη μέση. Κάποια στιγμή θα πρέπει να το συνεχίσω. Πάντως αυτό εδώ θα το αγοράσω σίγουρα. Γενικά όλα τα star ocean είναι πολύ καλά παιχνίδια και νομίζω ότι έχει έλλειψη γιαπωνέζικων rpgs το ps3. Σημαντική προσθήκη κατά την άποψη μου στην βιβλιοθήκη του ps3, αρκεί να μην γίνει προχειροδουλειά. ΝοnBorn, σίγουρα το έλεγε για ps3? Γιατί θυμάμαι πριν καιρό στοgamespot έλεγε ότι δεν έχει ανακοινωθεί πλατφόρμα για το SO4...

Donald
24-09-2007, 21:29
Επιτέλους μερικά καλά νέα... Έχει ανάγκη το ps3 τέτοια παιχνίδια και ακόμη περισσότερο τα έχουμε οι λάτρεις των γιαπωνέζικων rpgs. Μακάρι να βγουν sequels και άλλων κλασικών rpg του ps1 & ps2 τα περιμένω πως και πως... Όσο για τα Star Ocean? Μοναδική σειρά...όπως και κάθε σειρά τέτοιων rpg! Go sony go :1appl::1appl::1appl:

Y.Γ. ειδική μνεία... ΘΕΛΩ VANDAL HEARTS στο pS3 KONAMI ακούς???????:please2::please2::please2:

mails
24-09-2007, 23:34
νομίζω ότι έχει έλλειψη γιαπωνέζικων rpgs το ps3.
Συμφωνώ κι επαυξάνω :( και χωρίς να θέλω να βγω off-topic νομίζω ότι προβλέπεται δυσοίωνο το μέλλον του είδους, αφού απο το 2003 που έγινε η συγχώνευση Square-Enix έχει πάρει την κάτω βόλτα

PDS
27-12-2007, 22:07
Eνα trailer

YouTube - Star Ocean IV PV

NonBorn
27-12-2007, 22:08
Eνα trailer

YouTube - Star Ocean IV PV (http://www.youtube.com/watch?v=oiQItdhFyEA)

Με πρόλαβες άτιμε.... :p

Και μία photo...
http://www.watch.impress.co.jp/game/docs/20071227/so104.jpg

PDS
28-12-2007, 00:23
To ιδιο trailer και στο Gametrailers

29230

NonBorn
31-03-2008, 19:38
New Star Ocean 4 trailer



The new Star Ocean 4 trailer came inside the Square Enix and Tri-Ace promotional DVD. The platform of the game hasn't been announced yet, but Forever Fantasy still haven't lost hope; they believe it will be revealed later this week in the new Famitsu issue, as Square Enix promised new details.YouTube - Star Ocean 4 Trailer

personGR
31-03-2008, 19:54
Tri-Ace 4ever...
Παιδιά δεν ξέρω για σας, αλλά τα Valkyrie Profile ήταν από τα αγαπημένα μου παιχνίδια, από όλα όσα έχω παίξει...

Valkyre
31-03-2008, 20:33
Eχω μερικες ανυσηχητικες υποψιες...και αυτες ειναι περι του θεματος :για ποια κονσολα θα βγει...

Και οσο και να προσπαθω , δεν μπορω να βρω εναν λογο ,για τον οποιο να κρυψει η Squareenix οτι το παιχνιδι θα κυκλοφορησει αποκλειστικα στο PS3.
Ομως μπορω να βρω πολλους λογους ,για τους οποιους θα ηθελε να κρυψει ,οτι το παιχνιδι θα κυκλοφορησει αποκλειστικα στο xbox360.

Δεν ξερω...μου φαινεται παραλογο να θελουν να κρυψουν οτι το παιχνιδι θα βγει αποκλειστικα στο PS3.Γιατι να το κανουν αυτο?Τι κερδιζουν?

SpartanGR
31-03-2008, 20:56
Και εγω τους φοβαμαι γιατι οι ιαπωνες ειδικα ειναι επιρρεπεις στους χρηματισμους. Δεν αποκλειω να παει η MS και να τα σκασει χοντρα ακομη και για αποκλειστικοτητα.

Ειναι εκβιαστες αυτο κερδιζουν. Βγαζουν σε πληστηριασμο τα παιχνιδια τους και οποιος δωσει τα περισσοτερα. Εχουν καλομαθει βλεπεις. Η MS χαλασε τη πιατσα δυστηχως.

Valkyre
02-04-2008, 20:15
Τα νεα scans απο το famitsu.
Ακομα δεν ανακοινωνεται η πλατφορμα για το παιχνιδι , που με κανει να πιστευω ακομα περισσοτερο πως το χασαμε το παιχνιδακι...


http://images.gamersyde.com/gallery/public/8116/1362_0003.jpg
http://images.gamersyde.com/gallery/public/8116/1362_0002.jpg
http://images.gamersyde.com/gallery/public/8116/1362_0001.jpg

link: http://www.gamersyde.com/news_6251_en.html

PDS
14-04-2008, 00:43
http://www.gemaga.com/wp-content/uploads/2008/04/1207913054865.jpg

και λιγα ακομα scans εδω.
http://www.gamegrep.com/pictures/8587-star_oceans_4_scans_scans_and_more_scans/#

muku
14-04-2008, 14:38
Παρατηρήστε στα scans μια από τις μόνες αγγλικές λέξεις που ξεχωρίζουν και αναγράφει PSP........ Πιστεύω λύθηκε το θέμα σε ποια κονσόλα θα βγει. Επίσης μαζί με τα scans αυτά παίζει και ένα νέο trailer που γράφει for PSP στην αρχή... Αυτά.

Valkyre
14-04-2008, 18:14
Παρατηρήστε στα scans μια από τις μόνες αγγλικές λέξεις που ξεχωρίζουν και αναγράφει PSP........ Πιστεύω λύθηκε το θέμα σε ποια κονσόλα θα βγει. Επίσης μαζί με τα scans αυτά παίζει και ένα νέο trailer που γράφει for PSP στην αρχή... Αυτά.

Εμ... ξερεις οτι στο PSP εχουν βγει 2 Star Ocean μεχρι στιγμης και ειναι remake των 2 παλιων?Επισης το 2ο μολις πριν απο μια εβδομαδα βγηκε για το PSP.

O λογος που γραφει PSP , ειναι επειδη η ιστορια του star ocean 4 ειναι αμεσα συνδεδεμενη με τα παιχνιδια που βγηκαν στο PSP αφου αποτελει prequel αυτων.

Τελος η Squarenix εχει δηλωσει πως το παιχνιδι ειναι για κονσολες νεας γενιας.

SQP_GR
14-04-2008, 20:06
ayto eiani san to final fantasi ?pos moprite kai ta paizete tetia game ?

muku
14-04-2008, 22:33
Εμ... ξερεις οτι στο PSP εχουν βγει 2 Star Ocean μεχρι στιγμης και ειναι remake των 2 παλιων?Επισης το 2ο μολις πριν απο μια εβδομαδα βγηκε για το PSP.

O λογος που γραφει PSP , ειναι επειδη η ιστορια του star ocean 4 ειναι αμεσα συνδεδεμενη με τα παιχνιδια που βγηκαν στο PSP αφου αποτελει prequel αυτων.

Τελος η Squarenix εχει δηλωσει πως το παιχνιδι ειναι για κονσολες νεας γενιας.

Το trailer που είδα πάντως έλεγε for psp. Και είχε και ingame και τα γραφικά φαίνονταν ότι ήταν psp. Αν ξέρεις ιαπωνικά πάντως πάω πάσο :p :D :D Θα προσπαθήσω να βρω link για το trailer γιατί είμαι ξεχασιάρης...

Valkyre
15-04-2008, 00:54
Το trailer που είδα πάντως έλεγε for psp. Και είχε και ingame και τα γραφικά φαίνονταν ότι ήταν psp. Αν ξέρεις ιαπωνικά πάντως πάω πάσο :p :D :D Θα προσπαθήσω να βρω link για το trailer γιατί είμαι ξεχασιάρης...

Φιλε δεν ξερω ιαπωνικα , εσυ ισως εβλεπες αλλο τρεηλερ.Εχει βγει η ιδια η εταιρεια και εχει δηλωσει οτι ειναι next gen το παιχνιδι.Σου θυμιζω οτι προσφατα βγηκαν 2 παιχνιδια της σειρας στο PSP.:)

muku
15-04-2008, 13:07
Φιλε δεν ξερω ιαπωνικα , εσυ ισως εβλεπες αλλο τρεηλερ.Εχει βγει η ιδια η εταιρεια και εχει δηλωσει οτι ειναι next gen το παιχνιδι.Σου θυμιζω οτι προσφατα βγηκαν 2 παιχνιδια της σειρας στο PSP.:)

Ορίστε οι αποδείξεις κύριε Valkyre :

http://www.gemaga.com/2008/03/28/star-ocean-second-evolution-japanese-tv-commercial

Edit : Άκυρες οι αποδείξεις μου. Το Star Ocean : Second Evolution είναι διαφορετικό από το επερχόμενο Star Ocean 4... Είχες δίκιο τελικά:tiphat: Ελπίζω να βγει στο ps3 τουλάχιστον και να μην μας φάει καμιά αποκλειστικότητα το xbox.

Valkyre
15-04-2008, 14:01
Ορίστε οι αποδείξεις κύριε Valkyre :

http://www.gemaga.com/2008/03/28/star-ocean-second-evolution-japanese-tv-commercial

Edit : Άκυρες οι αποδείξεις μου. Το Star Ocean : Second Evolution είναι διαφορετικό από το επερχόμενο Star Ocean 4... Είχες δίκιο τελικά:tiphat: Ελπίζω να βγει στο ps3 τουλάχιστον και να μην μας φάει καμιά αποκλειστικότητα το xbox.

:D Εχουν βγει 2 star ocean για το psp προσφατα. :) Προκειται για remakes των παλιων παιχνιδιων.To star ocean 4 θα ειναι prequel αυτων των παιχνιδιων που βγηκαν για PSP και θα ειναι για μηχανημα επομενης γενιας.Τωρα πιο μηχανημα παραμενει ακομα μυστηριο. ;)

muku
15-04-2008, 14:05
Τα τελευταία scans που έχουμε βάλει και στο thread είναι από το περιοδικό Dengeki. Το περιοδικό αυτό είναι κυρίως για playstation. Οπότε, υποθέτω, ότι μια από τις πλατφόρμες θα είναι και το ps3. Πάντως είναι καλή ευκαιρία να παίξω τα παλιότερα star ocean στο psp αφού δεν τα είχα στο ps1. Αλλά που χρόνος για gaming έτσι όπως έχει καταλήξει η ζωή μας. Πίκρα ρε γμτ, πίκρα...

Slay
10-06-2008, 12:32
To Star Ocean 4 θα βγει και για το 360 οπως ανακοινωθηκε σημερα, οποτε το προθεμα exclusive φευγει απο το θεμα.

StamatisGian
10-06-2008, 12:45
Έχω μία κάπως off-topic ερώτηση. Τα StarOcean που αναφέρεις Valkyre για το PSP έχουν βγει απ'όσο ξέρω μόνο στα γιαπωνέζικα μέχρι στιγμής, σωστά; Δεν πιστεύω να βγήκε ήδη το US/EU port και να μην το πήρα χαμπάρι! Έχω ψιλοπαρατήσει το PSP μου (και τα news περι PSP) αυτόν τον καιρό αλλά αν είναι για StarOcean τότε να τρέξω να το πάρω!!

personGR
10-06-2008, 13:57
To Star Ocean 4 θα βγει και για το 360 οπως ανακοινωθηκε σημερα, οποτε το προθεμα exclusive φευγει απο το θεμα.

Μάλιστα γνωρίζουμε προς το παρών ότι το Star Ocean θα βγει μόνο για το 360, μίας και που δεν υπήρξε ανακοίνωση για το ps3...

Slay
10-06-2008, 19:43
Μάλιστα γνωρίζουμε προς το παρών ότι το Star Ocean θα βγει μόνο για το 360, μίας και που δεν υπήρξε ανακοίνωση για το ps3...
Το εχουν δειξει ιαπωνικα περιοδικα και μαλιστα του Playstation πολυ ποιο πριν, και πιστεψε με εστω και αν ηταν timed exclusive η Microsoft θα το διατυμπανιζε με καθε δυνατο τροπο.

atomsk
10-06-2008, 20:53
οχ καλά , άλλο ένα port απο το "Μπρίκι"

muku
11-06-2008, 01:56
Μάλλον δεν θα το έχουμε καθόλου τελικά :( Με βλέπω να αγοράζω xbox του χρόνου για 3 παιχνίδια.

http://www.gamespot.com/news/6192331.html?action=convert&om_clk=latestnews&tag=latestnews;title;0

Omega
11-06-2008, 02:01
Square-Enix producer Yoshinori Yamagishi said-

"We cannot announce anything on that. We can say that it will be released first [on the Xbox 360]. Whether well release it on the PS3 is undecided. We may release it, we may not."

http://www.psxextreme.com/ps3-news/3216.html

Valkyre
11-06-2008, 05:44
Σας το ειχα πει εγω....δεν ειχε κανενα απολυτως νοημα να κραταει κρυφη την πλατφορμα η squarenix, παρα μοναχα στην περιπτωση που αυτη η πλατφορμα ηταν το 360.Η λογικη σε ολους ελεγε οτι -μια ζωη- εβγαινε σε playstation.Οποτε γιατι να το εκρυβαν?Δεν ειχε νοημα.

Στην περιπτωση ομως που ηταν 360 το παιχνιδι , τοτε ναι ειχαν σοβαρο λογο.Βεβαια για εμενα , τοσο καιρο που το εκρυβαν , ηταν φως-φαναρι οτι το παιχνιδι θα εβγαινε σε 360.

Slay
11-06-2008, 10:24
Καλα εγω προσωπικα δεν τους πιστευω, θα βγει σιγουρα και για το PS3 ειδικα αφου ξερουν την μεχρι τωρα πορεια στις πωλησεις που εκαναν τα "μεγαλα" RPG στο 360.

personGR
11-06-2008, 10:48
Καλά μιλάμε, Blue Dragon 2, Cry On, The Last Remnant, Infinite Undiscovery, Final Fantasy XIII, Star Ocean 4 και όλα αυτά μέχρι το τέλος του επόμενου καλοκαιριού (λογικά)..
Τρελά πράγματα

muku
11-06-2008, 12:58
Ναι αλλά μας αναγκάζουν να αγοράζουμε 2 κονσόλες για να τα παίξουμε όλα αυτά με τις μ@λ@κίες της microsoft. Πάει και σκάει λεφτά για να αγοράζει αποκλειστικότητες. Τι διάολο παντού μονοπώλιο θέλουν να το κάνουν? Θα καταστρέψουν και την βιομηχανία του gaming? Έλεος, γιατί να αγοράσω την αμερικανιά για να παίξω ιαπωνικά παιχνίδια που γουστάρω να παίζω? Αν το αγοράσω πάντως του χρόνου, δηλαδή αν αποδειχτεί ότι δεν είναι timed-exclusives σκέφτομαι σοβαρά να βγάλω βιντεάκι youtube με το xbox και μια βαριοπούλα.... Και καλά το αγόρασα για να παίξω star ocean, Infinite Undiscovery και eternal sonata και μόλις τα τερμάτισα καταστρέφω την κονσόλα!

Valkyre
11-06-2008, 13:07
Και το χειροτερο ολων ειναι οτι ΟΛΑ αυτα τα παιχνιδια ΠΑΤΩΝΟΥΝ κυριολεκτικα στο 360...

Ειλικρινα αυτο δεν το καταλαβαινω ουτε και εγω.Αφου το αγοραστικο κοινο δεν γουσταρει.
Στο PS3 κατι τετοια παιχνιδια αναγνωριζονται.

Εγω παντως δεν θα "μασησω".Δηλαδη ακομα και αν παρω καποια στιγμη 360 , δεν προκειται με τιποτα να παρω αυτα τα παιχνιδια.Πειτε το οπως θελετε.Για εμενα αυτο το συνεχες σπαταλημα IPs σε ατομα που στο συνολο τους (παντα εννοειται) δεν ενδιαφερονται ειναι λαθος.

Αλλο ειναι το ειδος παιχνιδιων που ανεδειξε το 360 και αλλο αυτο που ανεδειξε το PS3.

Και η Squareenix και με τις προσφατες δηλωσεις της (περισσοτερα παιχνιδια , σε περισσοτερα φορμα, ολα τα ειδη παιχνιδιων , ακομα και fps ,επεκταση εταιρειας σε ολα τα μηκη και τα πλατη κλπ κλπ) , αλλα και με τις τελευταιες κινησεις της , μου δειχνει οτι στοχευει σε ενα μοντελο εταιρειας στο στυλ Ubisoft και Ε.Α.

Η Squareenix οδευει ολοταχως στο να γινει η Ε.Α. της ιαπωνιας.

muku
11-06-2008, 13:22
Δημήτρη ελπίζω να αποδειχτείς λάθος και να μην καταλήξει σε αυτό το σημείο η Square. Από την στιγμή που έχει αγοράσει την Enix και η Tri-Ace κάνει publish τα παιχνίδια της μέσω της Square δεν έχουν μείνει άλλοι ιάπωνες developers που να βγάζουν αξιόλογα rpgs. Που κατά κύριο λόγο είναι να τα παιχνίδια που με ενδιαφέρουν. Μόνο η Level 5 βγάζει κατά καιρούς πολύ καλά παινχίδια και τα κάνει publish μέσω της sony. Η namco επίσης "εξαγοράστηκε" από την ms. Αυτό που θέλει να καταφέρει η ms είναι να πουλήσει στην Ιαπωνία γι αυτό πιστεύω παίρνει αυτές τις αποκλειστικότητες. Αλλά και πάλι δεν καταφέρνει τίποτα, τουλάχιστον δεν πέτυχε κάτι αξιόλογο με τα ace combat και eternal sonata σε πωλήσεις.

personGR
11-06-2008, 14:47
Δεν ξέρω και ούτε με ενδιαφέρει τι λέτε.
Εγώ σαν καταναλωτής έχω και τις 2 κονσόλες και περιμένω με μεγάλη ανυπομονησία όλα αυτά τα παιχνίδια, ανεξαρτήτως των οικονομικών της σκουερενιξ ή των σταγμάτων από την πλευρά της μάικροσοφτ...

Valkyre
11-06-2008, 15:00
Δημήτρη ελπίζω να αποδειχτείς λάθος και να μην καταλήξει σε αυτό το σημείο η Square. Από την στιγμή που έχει αγοράσει την Enix και η Tri-Ace κάνει publish τα παιχνίδια της μέσω της Square δεν έχουν μείνει άλλοι ιάπωνες developers που να βγάζουν αξιόλογα rpgs. Που κατά κύριο λόγο είναι να τα παιχνίδια που με ενδιαφέρουν. Μόνο η Level 5 βγάζει κατά καιρούς πολύ καλά παινχίδια και τα κάνει publish μέσω της sony. Η namco επίσης "εξαγοράστηκε" από την ms. Αυτό που θέλει να καταφέρει η ms είναι να πουλήσει στην Ιαπωνία γι αυτό πιστεύω παίρνει αυτές τις αποκλειστικότητες. Αλλά και πάλι δεν καταφέρνει τίποτα, τουλάχιστον δεν πέτυχε κάτι αξιόλογο με τα ace combat και eternal sonata σε πωλήσεις.

Πιστεψε με , θελω οσο τιποτα να αποδειχθω λαθος εντελως.Η Square και τα παιχνιδια της ειναι ο δευτερος λογος για τον οποιο παιζω PS3.

muku
11-06-2008, 23:42
Πιστεψε με , θελω οσο τιποτα να αποδειχθω λαθος εντελως.Η Square και τα παιχνιδια της ειναι ο δευτερος λογος για τον οποιο παιζω PS3.

Εμένα ο πρώτος λόγος. Και μετά πάει η Konami :p Η μάλλον καλύτερα η Kojima Productions! Τέλος πάντων, ίσως είναι timed exclusive στο xbox. Έχει κάτι σχετικό στα νέα του το gamespot. Και σε ερώτηση που έγινε σε κάποιον Ιάπωνα της Square που το όνομα του τελειώνει σε -ida για το αν θα βγει στο ps3 αυτός απ'ότι κατάλαβα τα μάσησε εκεί στα ιαπωνικά και είπε "Το μόνο που μπορώ να απαντήσω είναι ότι θα βγει πρώτα στο xbox". Και μετά υποθέτω θα πήγε να φάει ρύζι με ωμό σωλομό :D:D Πάντως και timed exclusive να είναι, αν στο xbox βγει κάποια στιγμή στο 2009, εμείς πότε θα περιμένουμε να το παίξουμε? Το 2010? Έλεος, θα πρέπει να γεράσω πρώτα, σαν ένα γνώριμο πρόσωπο της ps3 επικαιρότητας, για να παίξω ένα rpg της προκοπής?

kostasb13
12-06-2008, 00:26
Αν εβγαινε δηλ exclusive στο ps3 ολα θα ηταν καλα ε? Επειδη βγαινει στο 360 το παιχνιδι η square ειναι η νεα ea και η ms καταστρεφει το gaming γατι αγοραζει αποκλειστικοτητες κτλ...τι να πω...

Omega
12-06-2008, 00:39
Εγω παντως μεχρι τωρα ειχα συνδεσει την Squaresoft με την Sony και τις κονσολες της.
Απο την μια μερια μην ξεχνατε οτι και αυτη σαν εταιρια κοιταει το συμφερον της και προσπαθει να ανοιχτει και σε αλλη μια μεριδα του αγοραστικου κοινου,οχι μονο απο πλευρας φιλαργυριας.
Aν το καλοσκεφτειτε,πως πρεπει να νιωσει καποιος που μεχρι τωρα λατρευε την σειρα FF και ξερει οτι ακομα και αν το 2400 βγει το νεο FF,θα βγει ΜΟΝΟ στο PS3 σαν exclusive?

Δεν θεωρω οτι ειναι τοσο απαραδεκτη σαν κινηση απο την Squaresoft,απλα ισως μια "μελαγχολια" που αλλος ενας καλος τιτλος παει σε αλλη κονσολα.
Και αν κανω τον δικηγορο του διαβολου,ας τα εσκαγε επισης και η Sony που ειναι επισης μεγαθηριο να ειχε το exclusive Η τουλαχιστον ας προσεχε λιγο περισοτερο την μεριδα αγορας της κονσολας της που ειναι φαν των RPG,περαν της σειρας του FF.

Aυτα :)

Valkyre
12-06-2008, 01:04
Αν εβγαινε δηλ exclusive στο ps3 ολα θα ηταν καλα ε? Επειδη βγαινει στο 360 το παιχνιδι η square ειναι η νεα ea και η ms καταστρεφει το gaming γατι αγοραζει αποκλειστικοτητες κτλ...τι να πω...

Να πεις οτι παιρνεις μια κουβεντα δικη μου , την ματαξαναγυρνας 850 βολτες και βγαζεις ενα νοημα που δεν εχει απολυτως καμμια σχεση με αυτο που λεω εγω.

Το οτι η Squarenix κατανταει Ε.Α. για να σε διαφωτησω με βαση το δικο μου σκεπτικο , πηγαζει κυριως απο το τρελο αρμεγμα σε παλια IPs και σε εναν υπερβολικα μεγαλο αριθμο projects που αναλαμβανει ταυτοχρονα?

Πολλοι αναρωτιουνται γιατι η παραγωγη του FFXIII κραταει τοσο πολυ καιρο πια?

Πολυ απλο... μετρηστε ποσα παιχνιδια εχει υπο αναπτυξη η squarenix.Σε ολες τις πλατφορμες ενα καρο ξεχωριστα παιχνιδια.Πως εγινε ξαφνικα αυτο?Η square ποτε δεν ηταν ετσι.Και θα μου αρχισει τωρα να μου βγαζει και FPS παιχνιδια?!?Ποιος η squarenix?

Eκει λοιπον βασιζεται η σκεψη μου οτι η squarenix εχει παρεκλινει κατα πολυ απο την γνωστη σε ολους μας και μεχρι προτινως μορφη της.

Και οχι στο 360 Κωστα...360 και PS3 δεν εχουν καμμια σχεση με το γεγονος οτι η squarenix θελει να αυξησει τα εσοδα και με καποιες κινησεις τις δειχνει οτι ΠΛΕΟΝ , η ποιοτητα ερχεται δευτερη.

Εχουμε φτασει να εχουμε 5 final fantasy που ΘΑ βγουν ,αλλα 5-6 random rpgs , ακομα και σε κινητα.... και αλλα ποσα φανταζομαι εχουν στο νου τους.

Γιατι να βγουν 5 final fantasy?Γιατι να τραβανε κξοσμο και να χωριζουν τις ομαδες παραγωγης σε τοσο μικρα κομματια?Πως ειναι δυνατον ο Tetsuya Nomura (για τους γνωστες) να με πεισει εμενα οτι θα κανει τελεια δουλεια στο FFXIII , οταν ο συγκεκριμενος ανθρωπος ειναι υπευθυνος για τουλαχιστον 5 τιτλους?Η λογικη με εχει μαθει οτι οσο πιο πολλα πραγματα εχεις να κανεις ταυτοχρονα , τοσο πιο προχειρα γινονται...

Omega
12-06-2008, 01:13
Valkyre πρεπεις να ξερεις πως οταν ενας ανθρωπος εχει ενα οραμα και τελικα αυτο πετυχαινει και στην τελικη δινει λεφτα,αλλα χοντρα λεφτα,μετα μπαινουν στην μεση τα συμφεροντα και η μανια για κερδος.
Ο ανθρωπος αυτος που ειχε το οραμα,ενω διατηρει ακομα την αγαπη για τις διμιουργιες του,θα καταληξει σε δυο περιπτωσεις.

1)Η θα του καλ'αρεσει το χρημα και απλα θα κοιταξει να αρμεξει την ιδεα αυτη,μην δινοντας σημασια στην ποιοτητα τοσο πολυ
2)θα τον πιεσει η εταιρια καθε φορα στο να πλασαρει ενα καινουργιο τιτλο,χωρις να εχει ολοκληρωσει οπως αυτος θα θελει τους προηγουμενους.

Αυτο ισως σε γενικες γραμμες συμβαινει

kostasb13
12-06-2008, 01:44
Να πεις οτι παιρνεις μια κουβεντα δικη μου , την ματαξαναγυρνας 850 βολτες και βγαζεις ενα νοημα που δεν εχει απολυτως καμμια σχεση με αυτο που λεω εγω.

Το οτι η Squarenix κατανταει Ε.Α. για να σε διαφωτησω με βαση το δικο μου σκεπτικο , πηγαζει κυριως απο το τρελο αρμεγμα σε παλια IPs και σε εναν υπερβολικα μεγαλο αριθμο projects που αναλαμβανει ταυτοχρονα?

Πολλοι αναρωτιουνται γιατι η παραγωγη του FFXIII κραταει τοσο πολυ καιρο πια?

Πολυ απλο... μετρηστε ποσα παιχνιδια εχει υπο αναπτυξη η squarenix.Σε ολες τις πλατφορμες ενα καρο ξεχωριστα παιχνιδια.Πως εγινε ξαφνικα αυτο?Η square ποτε δεν ηταν ετσι.Και θα μου αρχισει τωρα να μου βγαζει και FPS παιχνιδια?!?Ποιος η squarenix?

Eκει λοιπον βασιζεται η σκεψη μου οτι η squarenix εχει παρεκλινει κατα πολυ απο την γνωστη σε ολους μας και μεχρι προτινως μορφη της.

Και οχι στο 360 Κωστα...360 και PS3 δεν εχουν καμμια σχεση με το γεγονος οτι η squarenix θελει να αυξησει τα εσοδα και με καποιες κινησεις τις δειχνει οτι ΠΛΕΟΝ , η ποιοτητα ερχεται δευτερη.

Εχουμε φτασει να εχουμε 5 final fantasy που ΘΑ βγουν ,αλλα 5-6 random rpgs , ακομα και σε κινητα.... και αλλα ποσα φανταζομαι εχουν στο νου τους.

Γιατι να βγουν 5 final fantasy?Γιατι να τραβανε κξοσμο και να χωριζουν τις ομαδες παραγωγης σε τοσο μικρα κομματια?Πως ειναι δυνατον ο Tetsuya Nomura (για τους γνωστες) να με πεισει εμενα οτι θα κανει τελεια δουλεια στο FFXIII , οταν ο συγκεκριμενος ανθρωπος ειναι υπευθυνος για τουλαχιστον 5 τιτλους?Η λογικη με εχει μαθει οτι οσο πιο πολλα πραγματα εχεις να κανεις ταυτοχρονα , τοσο πιο προχειρα γινονται...

Γιατι ομως ρε val πρεπει οπωσδηποτε το γεγονος οτι η square αναπτυσσει πολλους τιτλους να σημαινει οτι ριχνει και την ποιοτητα? Απο που πηγαζει αυτο, τουλαχιστον για τη συγκεκριμενη εταιρεια. Και το ff12 που βγηκε στο ps2 πριν 1 χρονο ηταν εξαιρετικο και ειχε εναν αερα ανανεωσης και το ff13 εγω προσωπικα ειμαι βεβαιος οτι θα σπερνει, αλλα ειτε ετσι ειτε αλλιως δεν εχουμε δει απολυτως τιποτα απο το παιχνιδι ακομα αρα συμπερασματα δεν μπορουν να βγουν, το crisis στο psp ηταν αψογο και τα παιχνιδακια που βγαζει στο ds ειναι το ενα καλυτερο απο το αλλο. Και το remake του ff3 ηταν πολυ καλο οπως πολυ καλα ειναι και τα chrystal chronicles, Ff12: Revenent Wings, tactics και κυριως το αριστουργημα που λεγεται the world ends with you, οποιος εχει ds ξερει πολυ καλα για τι ποιοτικο τιτλο μιλαμε. Και περιμενουμε να δουμε τα last remnant, infinite undiscovery μεσα στο χρονο. Και να σου πω κατι...προτιμω να παιζω 4-5 τιτλους της square σε ενα χρονο παρα της ubisoft, της activision και αλλων δυτικων εταιριων που μας πασαρουν καθε λιγο και λιγακι ματσο υπερανθρωπους με την αμερικανικη σημαια που σωζουν τον κοσμο απο τρομοκρατες, ρωσους και εξωγηινους. Τουλαχιστον απο τη συγκεκριμενη εταιρια εχω μαθει ολα αυτα τα χρονια να περιμενω το καλυτερο και το ιδιο θα κανω και για τους επομενους τιτλους οσοι και αν ειναι αυτοι

Valkyre
12-06-2008, 02:53
Valkyre πρεπεις να ξερεις πως οταν ενας ανθρωπος εχει ενα οραμα και τελικα αυτο πετυχαινει και στην τελικη δινει λεφτα,αλλα χοντρα λεφτα,μετα μπαινουν στην μεση τα συμφεροντα και η μανια για κερδος.
Ο ανθρωπος αυτος που ειχε το οραμα,ενω διατηρει ακομα την αγαπη για τις διμιουργιες του,θα καταληξει σε δυο περιπτωσεις.

1)Η θα του καλ'αρεσει το χρημα και απλα θα κοιταξει να αρμεξει την ιδεα αυτη,μην δινοντας σημασια στην ποιοτητα τοσο πολυ
2)θα τον πιεσει η εταιρια καθε φορα στο να πλασαρει ενα καινουργιο τιτλο,χωρις να εχει ολοκληρωσει οπως αυτος θα θελει τους προηγουμενους.

Αυτο ισως σε γενικες γραμμες συμβαινει

Συμφωνω μαζι σου.Μα δεν καταλαβες , εγω δεν απορω που η Squareenix περασε πλεον σε πιο εμπορικη εταιρεια.Απορω που καποιοι devs παραμενουν πιστοι στις αξιες τους.Και για να μην παρεξηγηθω και καταληξουμε παλι στον Κοτζιμα , δεν ειναι μονο αυτος.Ειναι αρκετοι αλλοι.(insomniac,Bungie,Naughty Dog, κλπ κλπ)Και να πω επισης οτι ουτε και η Squareenix βρισκεται στην κατασταση της Ε.Α.
Απλα φοβαμαι οτι με τις κινησεις που κανει θα καταληξει εκει.Το οτι ειναι λογικο να σκεφτονται τα φραγκα το ξερω.Αλλα ως gamer ευχομαι να τους νοιαζει παντα πανω απο ολα η ποιοτητα , γιατι ετσι εγω θα παιζω καλυτερα games.


Γιατι ομως ρε val πρεπει οπωσδηποτε το γεγονος οτι η square αναπτυσσει πολλους τιτλους να σημαινει οτι ριχνει και την ποιοτητα? Απο που πηγαζει αυτο, τουλαχιστον για τη συγκεκριμενη εταιρεια. Και το ff12 που βγηκε στο ps2 πριν 1 χρονο ηταν εξαιρετικο και ειχε εναν αερα ανανεωσης και το ff13 εγω προσωπικα ειμαι βεβαιος οτι θα σπερνει, αλλα ειτε ετσι ειτε αλλιως δεν εχουμε δει απολυτως τιποτα απο το παιχνιδι ακομα αρα συμπερασματα δεν μπορουν να βγουν, το crisis στο psp ηταν αψογο και τα παιχνιδακια που βγαζει στο ds ειναι το ενα καλυτερο απο το αλλο. Και το remake του ff3 ηταν πολυ καλο οπως πολυ καλα ειναι και τα chrystal chronicles, Ff12: Revenent Wings, tactics και κυριως το αριστουργημα που λεγεται the world ends with you, οποιος εχει ds ξερει πολυ καλα για τι ποιοτικο τιτλο μιλαμε. Και περιμενουμε να δουμε τα last remnant, infinite undiscovery μεσα στο χρονο. Και να σου πω κατι...προτιμω να παιζω 4-5 τιτλους της square σε ενα χρονο παρα της ubisoft, της activision και αλλων δυτικων εταιριων που μας πασαρουν καθε λιγο και λιγακι ματσο υπερανθρωπους με την αμερικανικη σημαια που σωζουν τον κοσμο απο τρομοκρατες, ρωσους και εξωγηινους. Τουλαχιστον απο τη συγκεκριμενη εταιρια εχω μαθει ολα αυτα τα χρονια να περιμενω το καλυτερο και το ιδιο θα κανω και για τους επομενους τιτλους οσοι και αν ειναι αυτοι

Αυτο που λες στο τελος για ubisoft και κλασικες αμερικανιες , εαν κανεις ενα search στα ποστ μου θα δεις οτι οχι μονο συμφωνω επαυξανω.

Στο θεμα μας τωρα , ειναι απλα μαθηματικα Κωστα.Ας πουμε (υποθετικα) οτι μια εταιρεια εχει 200 ατομα.Ας πουμε οτι χρειαζονται 50 ατομα για ενα ΑΑΑ τιτλο.Η εταιρεια θα βγαλει 4 παιχνιδια λοιπον.Ας πουμε τωρα οτι η εταιρεια ξαφνικα αποφασιζει να βγαλει αντι για 4 , 8 παιχνιδια στο ιδιο διαστημα.

Ξαφνικα απο 50 ατομα το παιχνιδι , γινονται 25 ατομα το παιχνιδι.Αυτο δεν σημαινει απαραιτητα οτι το παιχνιδι θα ειναι αποτυχια.Απλα σημαινει οτι θα γινουν καποιες "θυσιες" που στην αλλη περιπτωση δεν θα γινονταν.

Επισης ξαναλεω , αλλο ο Νομουρα να ασχολειται μονο με την παραγωγη ενος παιχνιδιου και αλλο να εχει ευθυνη για 4 διαφορετικα projects!Σημαινει πολυ απλα (και παλι μαθηματικα) οτι θα χρειαστει να "μοιρασει" τον χρονο του και την ενασχοληση του.

Δεν λεω οτι το FFXIII θα ειναι μαπα.Ξερω οτι θα ειναι ΑΑΑ τιτλος.Αλλα εχω την αισθηση οτι δεν θα ειναι ΑΑΑ στο μεγεθος που θα ηταν εαν η Squarenix ειχε αφοσιωθει σε λιγοτερα projects ταυτοχρονα.(ασε που θα το παιζαμε τωρα :) )

Fυσικα , εγω κανω αυτη τη στιγμη το δικηγορο του διαβολου.Οπως ειπα και πιο πανω στον φιλο Muku , πραγματικα ευχομαι να γινει καποια μερα ενα ποστ που να μου λενε "Παρτα Valkyre ησουν λαθος!"

Ειλικρινα το ευχομαι αυτο. ;)

Valkyre
19-07-2008, 17:37
Eιλικρινα παιδια , ξαναβλεπω τα τρεηλερ ξανα και ξανα αυτου του παιχνιδιου και δεν μπορω παρα να μεινω αφωνος και ολιγον απογοητευμενος , που το συγκεκριμενο παιχνιδι δεν θα βγει για PS3 (μεχρι στιγμης βεβαια....).

Ειλικρινα φαινεται καταπλικτικο.Απλα φαντασια σε ολο της το μεγαλειο.

Οριστε το πρωτο τρεηλερ με λιγα στοιχεια για την ιστορια :

YouTube - Star Ocean 4: The Last Hope Trailer HD QUALITY

και οριστε το τελευταιο τρεηλερ που εδειξαν στην Ε3 , εχει και gameplay.

Δειτε τι κοσμους εχουν φανταστει...

YouTube - Star Ocean 4: The Last Hope 'E3 2008 Trailer' HD QUALITY

Ειναι πραγματικα το μονο παιχνιδι του 360 το οποιο σκεφτομαι συνεχως και το θελω παρα πολυ.

Και εαν δεν ανακοινωθει για PS3 , τοτε μαλλον θα παρω 360 για να το παιξω.

SQP_GR
19-07-2008, 17:42
egw pisteyw oti tha vgi kai gia ps3 alla pio meta ,oso polinte poli ps3 toso anevenun oi pithanotites

personGR
19-07-2008, 17:45
Eιλικρινα παιδια , ξαναβλεπω τα τρεηλερ ξανα και ξανα αυτου του παιχνιδιου και δεν μπορω παρα να μεινω αφωνος και ολιγον απογοητευμενος , που το συγκεκριμενο παιχνιδι δεν θα βγει για PS3 (μεχρι στιγμης βεβαια....).

Ειλικρινα φαινεται καταπλικτικο.Απλα φαντασια σε ολο της το μεγαλειο.
.

Δειτε τι κοσμους εχουν φανταστει...


Ειναι πραγματικα το μονο παιχνιδι του 360 το οποιο σκεφτομαι συνεχως και το θελω παρα πολυ.

Και εαν δεν ανακοινωθει για PS3 , τοτε μαλλον θα παρω 360 για να το παιξω.


Εγώ πρέπει να νιώθω κάποιου είδους δικαίωση που σας λέω και ξαναλέω να πάρετε και το 360? :D:D

Valkyre
19-07-2008, 17:45
^^ Eιλικρινα... μακαρι....

Valkyre
19-07-2008, 17:49
Εγώ πρέπει να νιώθω κάποιου είδους δικαίωση που σας λέω και ξαναλέω να πάρετε και το 360? :D:D

Ρε συ.... τι ειναι αυτο που λες...?

Δηλαδη εσυ παρακαλας αυτοι που εχουν μια κονσολα (360/PS3/Wii) να αναγκαστουν να παρουν ολες τις υπολοιπες?

Καποιοι δεν εχουν τα λεφτα ρε συ...καποιοι δεν εχουν να δωσουν 300 ευρω παραπανω.

Δεν ειναι λογικο αυτο που λες , ουτε θα επρεπε να αισθανεσαι χαρουμενος που καποιος μπορει να θελει κατι και να μην εχει την δυνατοτητα να το αποκτησει.

Για ρωτα σε ποσους περισσευουν ακομα 300-400 (αναλογα) ευρω για να αγορασουν μια ακομα κονσολα.

Δεν ειναι ετσι.

Σιγουρα οσοι εχουν και τα 3 ειναι οι τυχεροι , ομως οι υπολοιποι μπορει να μην εχουν αυτη τη δυνατοτητα ή ακομα και τον χρονο για να ασχοληθουν με ολα τα παιχνιδια της καθε κονσολας..Και δεν μιλαω προσωπικα για εμενα τωρα.

SQP_GR
19-07-2008, 18:23
300 eyro to xbox kai alla 300 stin thotia tu gia ta online xronia gia 2.3 game ,tha trelathume edw mesa kai an su xalasi sta 3 xronia pernis kai allo ena me +200 eyro ,gia opius ta piran to 2005

NonBorn
19-07-2008, 18:58
Valkyre, εγω θεωρώ ότι σίγουρα θα βγει το παιχνίδι σε PS3... Αν δεν ήταν να βγει θα το χαν ξεσκίσει στην conference της MS... EXCLUSIVE & EXCLUSIVE... Το ότι τα 3rd part exclusives είναι πλέον παρελθόν δεν ισχύει μόνο από τη μεριά του PS3. Και το 360 χάνει σιγά σιγά exclusive (πχ. Βioshock) και όσο περνάει ο καιρός αυτό θα γίνεται εντονότερα. Δυστυχώς οι εταιρίες κοιτάνε μόνο το κέρδος, αγνοώντας πολλές φορές την ποιότητα του τίτλου.

Εξάλλου τα παιχνίδια είναι πλέον πολύ ακριβά στην ανάπτυξη τους και χρονοβόρα... Χρειάζονται όσο ποτέ άλλοτε τα λεφτά οι εταιρίες...

personGR
19-07-2008, 19:20
Ρε συ.... τι ειναι αυτο που λες...?

Δηλαδη εσυ παρακαλας αυτοι που εχουν μια κονσολα (360/PS3/Wii) να αναγκαστουν να παρουν ολες τις υπολοιπες?

Καποιοι δεν εχουν τα λεφτα ρε συ...καποιοι δεν εχουν να δωσουν 300 ευρω παραπανω.

Δεν ειναι λογικο αυτο που λες , ουτε θα επρεπε να αισθανεσαι χαρουμενος που καποιος μπορει να θελει κατι και να μην εχει την δυνατοτητα να το αποκτησει.

Για ρωτα σε ποσους περισσευουν ακομα 300-400 (αναλογα) ευρω για να αγορασουν μια ακομα κονσολα.

Δεν ειναι ετσι.

Σιγουρα οσοι εχουν και τα 3 ειναι οι τυχεροι , ομως οι υπολοιποι μπορει να μην εχουν αυτη τη δυνατοτητα ή ακομα και τον χρονο για να ασχοληθουν με ολα τα παιχνιδια της καθε κονσολας..Και δεν μιλαω προσωπικα για εμενα τωρα.

Ούτε χαίρομαι για αυτό που λες, και ναι παρακαλάω όσοι έχουν μια κονσόλα να πάρουν και δεύτερη, όχι για κάποιον άλλο λόγο, γιατί σε αυτήν την γενιά τα φανμπόγια, ειλικρινά, δεν αντέχονται με τίποτα.

Και val κανείς δεν σου ζήτησε να σκάσεις 400 ευρώ για 360, εγώ το πήρα με 130....
Και όχι αυτοί που έχουν και ps3 και 360 δεν είναι τυχεροί, ούτε προνοητικοί.Είναι επίμονοι και θέλουν να δώσουν στον εαυτό τους περισσότερο από το hobby που λατρεύουν..
Γίνομαι άπληστος?Ίσως...
Αλλά προτιμώ να γίνομαι άπληστος και να θέλω δεύτερη κονσόλα, παρά να ψάχνω να βρω τα μειονεκτήματα του αντίπαλου δέοντος, να τα πλασάρω σε αυτούς που αρπάζονται εύκολα, και να εξυψώνω τον εαυτό μου σε μικροδιαφορές, της τάξης των 200 ευρώ...

Έχω χάσει φίλους για αυτό το πραγμα και ξέρω...


BoT (Back on Topic) τώρα, και εγώ πιστεύω ότι το παιχνίδι θα είναι time exclusive στο 360, και αν βγει εκείνη την περίοδο που λένε (άνοιξη 2009), ούτως ή άλλως θα το πάρω μετά τις εξετάσεις, και λογικά στο ps3

Valkyre
19-07-2008, 19:35
Ούτε χαίρομαι για αυτό που λες, και ναι παρακαλάω όσοι έχουν μια κονσόλα να πάρουν και δεύτερη, όχι για κάποιον άλλο λόγο, γιατί σε αυτήν την γενιά τα φανμπόγια, ειλικρινά, δεν αντέχονται με τίποτα.

Και val κανείς δεν σου ζήτησε να σκάσεις 400 ευρώ για 360, εγώ το πήρα με 130....
Και όχι αυτοί που έχουν και ps3 και 360 δεν είναι τυχεροί, ούτε προνοητικοί.Είναι επίμονοι και θέλουν να δώσουν στον εαυτό τους περισσότερο από το hobby που λατρεύουν..
Γίνομαι άπληστος?Ίσως...
Αλλά προτιμώ να γίνομαι άπληστος και να θέλω δεύτερη κονσόλα, παρά να ψάχνω να βρω τα μειονεκτήματα του αντίπαλου δέοντος, να τα πλασάρω σε αυτούς που αρπάζονται εύκολα, και να εξυψώνω τον εαυτό μου σε μικροδιαφορές, της τάξης των 200 ευρώ...

Έχω χάσει φίλους για αυτό το πραγμα και ξέρω...


BoT (Back on Topic) τώρα, και εγώ πιστεύω ότι το παιχνίδι θα είναι time exclusive στο 360, και αν βγει εκείνη την περίοδο που λένε (άνοιξη 2009), ούτως ή άλλως θα το πάρω μετά τις εξετάσεις, και λογικά στο ps3

Επειδη ειναι σημαντικο θα απαντησω και ας βγω offtopic (sorry mods).

Κοιταξε φιλε μου , εξαρταται το ποσο σοβαρα και ποσο σημαντικο θεωρει κανεισ το gaming στη ζωη του.

Εαν δινεις πολυ μεγαλη σημασια και φτανεις στο σημειο να μαλωνεις με δικους σου ανθρωπους , δεν ειναι ωραιο οπως και εσυ ο ιδιος πολυ σωστα ειπες.

Δεν νομιζω οτι αξιζει να χολοσκας.Αλλο τωρα που γραφουμαι εδω μεσα στο φορουμ οτι γραφουμαι.Εγω το βραδυ που ανακοινωθηκε το FFXIII στο 360 , μπορει να με ακουσατε απογοητευμενο και τσαντισμενο με αυτα που εγραφα , ομως μιση ωρα μετα που ειχα κανονησει να βγω εξω για ποτακι , ημουν μεσα στην τρελη χαρα.Ουτε καν με ενοιαζε.

Απλα επειδη εδω ειναι φορουμ για games , εγω τουλαχιστον σχολιαζω αποκλειστικα τον χωρο αυτον και πολλες φορες δημιουργειται η εντυπωση πως εγω ειμαι γενικα τσαντισμενος λογω των τεκτενομενων στα games , πραγμα που σε καμμια περιπτωση δεν ισχυει.

μακαρι να ειχαμε ολοι την δυνατοτητα να παρουμε με 130 ευρω το 360 και να εχουν ολοι ολες τις κονσολες.Το οτι εσυ το βρηκες φτηνα , δεν παει να πει οτι ολοι μπορουν να το παρουν με 130 ευρω , γιατι αν ηταν ετσι κανεις δεν θα αγοραζε απο τα μαγαζια.

Τεσπα οπως και να εχει , εγω που πριν λιγες γραμμες εγραψα "ζηλευω το star ocean 4 " να εισαι σιγουρος οτι πανω απο το star ocean και ολα τα βιντεοπαιχνιδια γενικα ζηλευω και θελω να καταφερω να αποκτησω αλλα πραγματα , πολυ πιο σημαντικα.

Οποτε ναι μεν θελω πολυ να παιξω το Star Ocean 4 , αλλα πολυ περισσοτερο να πετυχω αλλα πραγματα. :)

Και για να πω κατι εντος τοπικ , και εγω πιστευω οτι καποια στιγμη θα ανακοινωθει για PS3 για τους λογους που λες , αλλα τι να το κανω 1 χρονο μετα και να ειναι port , βλακεια ειναι... θα δουμε... :)

Valkyre
03-10-2008, 11:48
Προς Muku : ΜΗΝ ΔΕΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΣΤ!!!!

New Star Ocean 4 Screenshots:

ΣΟΥ ΞΑΝΑΛΕΩ ΜΗΝ ΤΟ ΔΕΙΣ! :D

http://image.com.com/gamespot/images/2008/275/946860_20081002_thumb001.jpg (http://image.com.com/gamespot/images/2008/275/946860_20081002_screen001.jpg)http://image.com.com/gamespot/images/2008/275/946860_20081002_thumb002.jpg (http://image.com.com/gamespot/images/2008/275/946860_20081002_screen002.jpg)
http://image.com.com/gamespot/images/2008/275/946860_20081002_thumb003.jpg (http://image.com.com/gamespot/images/2008/275/946860_20081002_screen003.jpg)http://image.com.com/gamespot/images/2008/275/946860_20081002_thumb004.jpg (http://image.com.com/gamespot/images/2008/275/946860_20081002_screen004.jpg)
http://image.com.com/gamespot/images/2008/275/946860_20081002_thumb005.jpg (http://image.com.com/gamespot/images/2008/275/946860_20081002_screen005.jpg)http://image.com.com/gamespot/images/2008/275/946860_20081002_thumb006.jpg (http://image.com.com/gamespot/images/2008/275/946860_20081002_screen006.jpg)
http://image.com.com/gamespot/images/2008/275/946860_20081002_thumb007.jpg (http://image.com.com/gamespot/images/2008/275/946860_20081002_screen007.jpg)http://image.com.com/gamespot/images/2008/275/946860_20081002_thumb008.jpg (http://image.com.com/gamespot/images/2008/275/946860_20081002_screen008.jpg)
http://image.com.com/gamespot/images/2008/275/946860_20081002_thumb009.jpg (http://image.com.com/gamespot/images/2008/275/946860_20081002_screen009.jpg)http://image.com.com/gamespot/images/2008/275/946860_20081002_thumb010.jpg (http://image.com.com/gamespot/images/2008/275/946860_20081002_screen010.jpg)
http://image.com.com/gamespot/images/2008/275/946860_20081002_thumb011.jpg (http://image.com.com/gamespot/images/2008/275/946860_20081002_screen011.jpg)http://image.com.com/gamespot/images/2008/275/946860_20081002_thumb012.jpg (http://image.com.com/gamespot/images/2008/275/946860_20081002_screen012.jpg)
http://image.com.com/gamespot/images/2008/275/946860_20081002_thumb014.jpg (http://image.com.com/gamespot/images/2008/275/946860_20081002_screen014.jpg)http://image.com.com/gamespot/images/2008/275/946860_20081002_thumb016.jpg (http://image.com.com/gamespot/images/2008/275/946860_20081002_screen016.jpg)
http://image.com.com/gamespot/images/2008/275/946860_20081002_thumb017.jpg (http://image.com.com/gamespot/images/2008/275/946860_20081002_screen017.jpg)

Και τωρα που τις ειδες πες μου και σχολιασε! :D

Προσωπικα ειναι σαν να ακουω το 360 να μου λεει : "ζηλιαααα - ψωραααα" :D :D
Παντως ειναι φοβερη δουλεια , αν και τα textures στην πρωτη φωτο δεν ειναι αναλογης δουλειας με τις εικονες απο FFXIII και Versus.Ομως τι να λεμε τωρα , το παιχνιδι θα ειναι "αλλου" εαν δεν κανουν βλακεια!

muku
03-10-2008, 14:17
Προς Muku : ΜΗΝ ΔΕΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΣΤ!!!!

New Star Ocean 4 Screenshots:

ΣΟΥ ΞΑΝΑΛΕΩ ΜΗΝ ΤΟ ΔΕΙΣ! :D

http://image.com.com/gamespot/images/2008/275/946860_20081002_thumb001.jpg (http://image.com.com/gamespot/images/2008/275/946860_20081002_screen001.jpg)http://image.com.com/gamespot/images/2008/275/946860_20081002_thumb002.jpg (http://image.com.com/gamespot/images/2008/275/946860_20081002_screen002.jpg)
http://image.com.com/gamespot/images/2008/275/946860_20081002_thumb003.jpg (http://image.com.com/gamespot/images/2008/275/946860_20081002_screen003.jpg)http://image.com.com/gamespot/images/2008/275/946860_20081002_thumb004.jpg (http://image.com.com/gamespot/images/2008/275/946860_20081002_screen004.jpg)
http://image.com.com/gamespot/images/2008/275/946860_20081002_thumb005.jpg (http://image.com.com/gamespot/images/2008/275/946860_20081002_screen005.jpg)http://image.com.com/gamespot/images/2008/275/946860_20081002_thumb006.jpg (http://image.com.com/gamespot/images/2008/275/946860_20081002_screen006.jpg)
http://image.com.com/gamespot/images/2008/275/946860_20081002_thumb007.jpg (http://image.com.com/gamespot/images/2008/275/946860_20081002_screen007.jpg)http://image.com.com/gamespot/images/2008/275/946860_20081002_thumb008.jpg (http://image.com.com/gamespot/images/2008/275/946860_20081002_screen008.jpg)
http://image.com.com/gamespot/images/2008/275/946860_20081002_thumb009.jpg (http://image.com.com/gamespot/images/2008/275/946860_20081002_screen009.jpg)http://image.com.com/gamespot/images/2008/275/946860_20081002_thumb010.jpg (http://image.com.com/gamespot/images/2008/275/946860_20081002_screen010.jpg)
http://image.com.com/gamespot/images/2008/275/946860_20081002_thumb011.jpg (http://image.com.com/gamespot/images/2008/275/946860_20081002_screen011.jpg)http://image.com.com/gamespot/images/2008/275/946860_20081002_thumb012.jpg (http://image.com.com/gamespot/images/2008/275/946860_20081002_screen012.jpg)
http://image.com.com/gamespot/images/2008/275/946860_20081002_thumb014.jpg (http://image.com.com/gamespot/images/2008/275/946860_20081002_screen014.jpg)http://image.com.com/gamespot/images/2008/275/946860_20081002_thumb016.jpg (http://image.com.com/gamespot/images/2008/275/946860_20081002_screen016.jpg)
http://image.com.com/gamespot/images/2008/275/946860_20081002_thumb017.jpg (http://image.com.com/gamespot/images/2008/275/946860_20081002_screen017.jpg)

Και τωρα που τις ειδες πες μου και σχολιασε! :D

Προσωπικα ειναι σαν να ακουω το 360 να μου λεει : "ζηλιαααα - ψωραααα" :D :D
Παντως ειναι φοβερη δουλεια , αν και τα textures στην πρωτη φωτο δεν ειναι αναλογης δουλειας με τις εικονες απο FFXIII και Versus.Ομως τι να λεμε τωρα , το παιχνιδι θα ειναι "αλλου" εαν δεν κανουν βλακεια!

Ααααχ... Η σημερινή μέρα δεν ξεκινάει καθόλου καλά όπως δείχνουν τα πράγματα. Το ένα χτύπημα μετά το άλλο. Αυτό πιστεύω με τελείωσε...

Ρε Δημήτρη, εντάξει το τελευταίο πράγμα που θα κοιτούσα σε ένα τέτοιο game είναι αν τα textures είναι καλύτερα ή χειρότερα από του FF... Πραγματικά. Πάντως πιστεύω ότι για να μην έχουν ξεκαθαρίσει ότι θα είναι exclusive στο xbox, κάποια στιγμή θα βγει και στο ps3. Το θέμα είναι πότε...

Valkyre
03-10-2008, 14:21
Ααααχ... Η σημερινή μέρα δεν ξεκινάει καθόλου καλά όπως δείχνουν τα πράγματα. Το ένα χτύπημα μετά το άλλο. Αυτό πιστεύω με τελείωσε...

Ρε Δημήτρη, εντάξει το τελευταίο πράγμα που θα κοιτούσα σε ένα τέτοιο game είναι αν τα textures είναι καλύτερα ή χειρότερα από του FF... Πραγματικά. Πάντως πιστεύω ότι για να μην έχουν ξεκαθαρίσει ότι θα είναι exclusive στο xbox, κάποια στιγμή θα βγει και στο ps3. Το θέμα είναι πότε...

Ναι βρε εννοειται αυτο , γι αυτο αλλωστε γυρισα και ειπα "Ομως τι να λεμε τωρα , το παιχνιδι θα ειναι "αλλου" "

Φαντασια και sci fi σε ολο του το μεγαλειο!!!

Παιδια , οντως ακομα δεν εχουν βγει να δηλωσουν επισημα οτι ειναι exclusive για το xbox? Μην μου ποσταρετε , "on 360" κλπ κλπ θελω αρθρο που να λεει δια στοματος Squarenix :"Exclusive for 360"

muku
03-10-2008, 14:29
Ναι βρε εννοειται αυτο , γι αυτο αλλωστε γυρισα και ειπα "Ομως τι να λεμε τωρα , το παιχνιδι θα ειναι "αλλου" "

Φαντασια και sci fi σε ολο του το μεγαλειο!!!

Παιδια , οντως ακομα δεν εχουν βγει να δηλωσουν επισημα οτι ειναι exclusive για το xbox? Μην μου ποσταρετε , "on 360" κλπ κλπ θελω αρθρο που να λεει δια στοματος Squarenix :"Exclusive for 360"

Κοίτα, θυμάμαι που τους είχαν ρωτήσει αν θα βγει στο ps3 και δεν απάντησαν με ένα ναι ή ένα όχι. Είχαν πει ότι έχει ανακοινωθεί στο xbox360 for now. Οπότε για να αποφεύγουν να ξεκαθαρίσουν την κατάσταση είμαι σχεδόν σίγουρος ότι η ανάπτυξη είχε ξεκινήσει για ps3 και κάπου στα μέσα έπεσε το μαρούλι και τσουπ, να το στο 360 exclusive. Αλλά προφανώς κάποια στιγμή θα το ολοκληρώσουν και θα το βγάλουν και στο ps3 με περισσότερο content όπως έχουμε συνηθίσει πλέον στα timed exclusives. Βέβαια θα προτιμούσα 1000000 φορές να έβγαινε στην ώρα του και ας μην είχε το παραπάνω content.

Valkyre
03-10-2008, 14:40
Κοίτα, θυμάμαι που τους είχαν ρωτήσει αν θα βγει στο ps3 και δεν απάντησαν με ένα ναι ή ένα όχι. Είχαν πει ότι έχει ανακοινωθεί στο xbox360 for now. Οπότε για να αποφεύγουν να ξεκαθαρίσουν την κατάσταση είμαι σχεδόν σίγουρος ότι η ανάπτυξη είχε ξεκινήσει για ps3 και κάπου στα μέσα έπεσε το μαρούλι και τσουπ, να το στο 360 exclusive. Αλλά προφανώς κάποια στιγμή θα το ολοκληρώσουν και θα το βγάλουν και στο ps3 με περισσότερο content όπως έχουμε συνηθίσει πλέον στα timed exclusives. Βέβαια θα προτιμούσα 1000000 φορές να έβγαινε στην ώρα του και ας μην είχε το παραπάνω content.

Μαζι σου σε οτι λες!!:bowdown:

freak
03-10-2008, 16:14
Γι αυτο ακριβως το λογο πηρα 360...Πρωτο και καλυτερο ξεζουμιζω το Lost Odyssey...(11 ωρες gameplay και ακομα ειμαι στο 1ο απο τα 4 dvd)

Επειδη τα παραπανω λινκς δεν δουλευουν δειτε εδω το video

http://www.gametrailers.com/player/36263.html

muku
03-10-2008, 16:29
Πρέπει κάποιος να το έχει ξαναποστάρει το video. Αλλά τώρα που το ξαναείδα, ξαναπορώθηκα. Πραγματικά απίστευτο παιχνίδι.

PDS
09-10-2008, 22:42
Square Enix confirms Star Ocean PS3 (http://www.n4g.com/events_tgs2008/News-212617.aspx)


Finaland reports that Square Enix has just confirmed that a PS3 version of Star Ocean: The Last Hope is planned.


Δεν νομιζω οτι εχει επιβεβαιωθει αλλα λετε να πεσει και αυτο το καστρο?
Α...sorry ξεχασα οταν μιλαμε για ps3 δεν εχει καστρα.:frog:

muku
09-10-2008, 22:44
Ρε παιδιά αφού το πρωί που διάβαζα για το συγκεκριμένο θέμα έλεγε ότι η SE επιβεβαίωσε ότι το Star Ocean 4 είναι exclusive για 360...

PDS
09-10-2008, 22:47
Ρε παιδιά αφού το πρωί που διάβαζα για το συγκεκριμένο θέμα έλεγε ότι η SE επιβεβαίωσε ότι το Star Ocean 4 είναι exclusive για 360...

Τι να πεις...οτι θελει γραφει ο καθενας τελικα.Θα μαθουμε συντομα.

muku
09-10-2008, 22:52
Μακάρι πάντως γιατί όπως εξελίχθηκαν τα άλλα 360 exclusives αυτό είναι το μόνο που με ενδιαφέρει. Και είναι κρίμα να αγοράσω κονσόλα μόνο για 1 game... Μακάρι να έρθει. Το παιχνίδι είναι απίστευτο απλά!

desperate_gamer
10-10-2008, 00:08
TGS 08: RUMOR BUSTED: Star Ocean: The Last Hope IS NOT Coming to the PLAYSTATION 3 [UPDATE] (http://gamzsonev3.wordpress.com/2008/10/09/tgs-08-rumor-star-ocean-the-last-hope-is-coming-to-the-playstation-3/)

http://gamzsonev3.files.wordpress.com/2008/10/star-ocean.jpg?w=450&h=97 (http://gamzsonev3.files.wordpress.com/2008/10/star-ocean.jpg)

Original Story: It’s been rumored that on RPG gaming site Finaland that contary to what Square Enix said a while back, there WILL be a port of Star Ocean: The Last Hope for the PLAYSTATION 3. And while they seem to have confirmed it, we’re labeling it as rumor for now until Square Enix gives official confirmation.

UPDATE: The listing on the Japanese website of theg ame still shows the game as a 360 exclusive, consider that rumored busted.

Source (http://gamzsonev3.wordpress.com/2008/10/09/tgs-08-rumor-star-ocean-the-last-hope-is-coming-to-the-playstation-3/)

Τελικά δεν ισχύει τόσο το ό,τι δίνεις, παίρνεις στη βιομηχανία του gaming...

Valkyre
10-10-2008, 01:10
Διαβαζω την αρχη της σελιδας και παθαινω ενα μικρο σοκ....μεχρι που εφτασα πιο κατω και εφαγα ενα ωραιοτατο και περιποιημενο ξενερωμα... :(

NonBorn
10-10-2008, 01:15
Eγώ πάντως μετά απ όλα αυτά με το tekken το FF το Star Ocean και όσα ακόμα θα έρθουν νομίζω ότι η Sony αν δε κάνει κάτι δραστικό θα χάσει το παιχνίδι τουλάχιστον γι αυτή τη γενιά και θα ναι πιο δύσκολο να πετύχει κάτι και στην επόμενη.

Μείωση τιμής, σπάσιμο, αγορά exclusives είναι αυτά που πρέπει να γίνουν με σειρά προτεραιότητας για μένα από πλευράς Sony. Αν δε κάνει κάτι το μεγάλο μπαμ το LBP και το HOME φέτος και η Sony δεν απαντήσει με μείωση τιμής τουλάχιστον σημαίνει για μένα ότι ξέρει ότι έχει χάσει τη γενιά και προσπαθεί να ελαχιστοποιήσει της απώλειες προσφέροντας ποιοτικούς τίτλους first party (που τους έρχεται και πιο φτηνά).

hakoo
10-10-2008, 04:26
Just for the record, το παιχνιδι αν και πολυ jrpg για τα (τωρινα) γουστα μου δειχνει πολυ καλο. Αν θελει η Sony καποια στιγμη μας εξηγει γιατι δεν θα κυκλοφορησει για ps3.
Eλεος, ΕΛΕΟΣ, Ε-Λ-Ε-Ο-Σ.

Skywalker333
10-10-2008, 06:23
Αν και το cam gameplay που ειδα στο GT ηταν μετριο, αυτο ηταν λογο καμερας.
εχουν στο GT ενα trailer που δειχνει και 20-30sec gameplay και εκει χανεις την μπαλα! παιζει να ειναι απιστευτο παιχνιδακι!

Valkyre
10-10-2008, 11:26
Just for the record, το παιχνιδι αν και πολυ jrpg για τα (τωρινα) γουστα μου δειχνει πολυ καλο. Αν θελει η Sony καποια στιγμη μας εξηγει γιατι δεν θα κυκλοφορησει για ps3.
Eλεος, ΕΛΕΟΣ, Ε-Λ-Ε-Ο-Σ.

Ρε παιδια... δηλαδη ΕΛΕΟΣ... τι δουλεια εχει η Sony με το Star Ocean?Η Sony πρεπει να μας δωσει λογαριασμο γιατι δεν θα το κυκλοφορησει?!?Εκεινη το φτιαχνει?

Ή μηπως πηρε τηλεφωνο η Sony την Squarenix και της ειπε : "οχι δεν θελω να βγαλετε αυτο το παιχνιδι για το μηχανημα μου!" ?

Επειδη η MS σπαταλαει λεφτα σε ηδη υπαρχουσα franchises και η Sony εχει επιλεξει να δινει λεφτα σε νεα IPs , δεν νομιζω οτι πρεπει καποιος να την κατηγορει , γιατι μια εταιρεια , αποφασιζει να γυρισει την πλατη στο αγοραστικο κοινο που την υποστηριζε , για δικους της οικονομικους λογους , επειδη θελει να "ΔΥτικοποιηθει".

Νομιζω εχει κανει σαφες η Squarenix οτι αυτο που θελει , ειναι το 360 να γινει επιτυχια στην Ιαπωνια.Με αυτον τον τροπο και την πολιτικη "αλα Ε.Α." κανοντας πολλους τιτλους και multiplatform , θα εχει μεγαλυτερα κερδη.

Πρεπει να αποφασισουμε τι θελουμε.Θελουμε να εχουμε αποκλειστικοτητα σε παλια franchises ή σε καινουργια?Και τα 2 παιδια , δεν γινεται...

ή μαλλον γινεται ανετα εαν εχεις και τα 2 μηχανηματα. ;)

freak
10-10-2008, 14:23
Δεν μπορεις να απαρνιεσαι ομως αυτα που σε ανεδειξαν και σε εκαναν ονομα...Τι, νομιζεις εσυ οτι το demons souls που ειναι ΝΕΟ, ΔΥΤΙΚΟΠΟΙΗΜΕΝΟ, και ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ, ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ IP, προκειται να πουλησει εστω και τα ΜΙΣΑ απο το Star Ocean 4? Μην τρελαθουμε τωρα... Δεν δαγκωνεις το χερι που σε ταιζε τοσα χρονια!!!!!

Φιλικα παντα man! εβαλα με κεφαλαιο αυτα που ηθελα να τονισω!! ^_^

Valkyre
10-10-2008, 15:01
Δεν μπορεις να απαρνιεσαι ομως αυτα που σε ανεδειξαν και σε εκαναν ονομα...Τι, νομιζεις εσυ οτι το demons souls που ειναι ΝΕΟ, ΔΥΤΙΚΟΠΟΙΗΜΕΝΟ, και ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ, ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ IP, προκειται να πουλησει εστω και τα ΜΙΣΑ απο το Star Ocean 4? Μην τρελαθουμε τωρα... Δεν δαγκωνεις το χερι που σε ταιζε τοσα χρονια!!!!!

Φιλικα παντα man! εβαλα με κεφαλαιο αυτα που ηθελα να τονισω!! ^_^

Δεν υφισταται θεμα παρεξηγησης.

Αυτα που γραφεις , εγω διαφωνω.Δεν ταιζε η Squarenix την Sony μονο , ταιζε και η Sony την Squarenix ΠΟΛΥ περισσοτερο.

Και ναι φιλε μου , μπορει το SO4 να πουλησει περισσοτερα απο το Demons Souls (που δεν μου αρεσει αλλα λεμε τωρα) , ομως εαν το Demons Soul αποδειχθει παρα πολυ καλο παιχνιδι , καλυτερο ισως (λεμε τωρα ειπαμε) απο το SO4 , τοτε και να πουλησει λιγοτερα , το επομενο Demons Soul θα κανει παταγο.Ετσι ειναι οταν δημιουργεις ενα νεο IP βρε φιλε μου!

Δεν περιμενεις με την πρωτη να κανεις παταγο.(οχι οτι δεν συμβαινει εαν το install base ειναι μεγαλο και υπαρχει πολυ hype).

Πιστευεις εσυ οτι τα Uncharted 2 , Resistance 2 δεν θα πουλησουν ΠΟΛΥ περισσοτερο απο τα πρωτα μερη τους?Εγω ειμαι σιγουρος οτι θα δουμε σε καποια παιχνιδια διπλασιες πωλησεις.

Η ουσια ειναι οτι με νεα IP προχωρας και εκσυγχρονιζεις την βιομηχανια.Αυτο που λειπει απο εμενα απο το xbox360 ειναι ενας χαρακτηρας.Το μηχανημα ειναι απλα -πλεον- ενα αμερικανικο playstation.Δεν εχει τον χαρακτηρα του διαφορετικου , του κατι καινουργιου.

TopGunZ
10-10-2008, 15:04
Εεεε, βασικά αυτό που λες πρέπει να το απευθύνεις στην Square... δεν μπορείς να δαγκώνεις το χέρι που σε τάιζε τόσα χρόνια, βλέπε PS fans και να τους πατάς μια μούτζα. Κατά αντιστοιχία πιστεύεις ότι στο 360 θα πουλήσει έστω τα μισά από ότι θα πουλούσε στο PS3? Γιατί εδώ το GTA4 και αναλογικά είχε καλύτερο attach ratio στο PS3, σχεδόν έφτασε τις απόλυτες πωλήσεις του 360 με σχεδόν μισό install base, σκέψου ένα rpg αυτού του βεληνεκούς!

Η Square έχει πεθάνει για μένα, μόνο ο Τετσούγια με κρατάει σε ενδιαφέρον, αν τον "πνίξουν" κι αυτόν άντε γεια. Γενικά βλέπεις μια αναταραχή στους κόλπους των ντεβς, άλλοι αρχίζουν να τρέχουν να συμμαζέψουν τις βλακείες τους (capcom, valve) και άλλοι ακόμα δνε πήραν χαμπάρι (έιντος, σκουέρ). Είναι και το τελευταιο ξεπούλημα του 360 που ρίχνει στάχτη στα μάτια των ντεβς (κάποιος που θα πάρει μια κονσόλα επειδή κοστίζει όσο 3 παιχνίδια, νομίζουν ότι θα τρελαθεί να αγοράζει παιχνίδια?). Απλά είναι χαζό μια εταιρεία που έχει γενικά "εξασφαλίσει" ένα κοινό, να το φτύνει τελείως επειδή νομίζει ότι την συμφέρει ένα άλλο. Δεν ξέρω, έχω την αίσθηση ότι η βιομηχανία έχει managerial νοοτροπία νηπιαγωγείου...

Valkyre
10-10-2008, 18:29
Παιδια μετεφερα τα μηνυματα εδω http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=1209&page=12, γιατι ξεφυγαμε τελειως...παρακαλω ας μεινουμε στο θεμα μας που ειναι το Star Ocean 4 εδω.Σας ευχαριστω πολυ. :)

hakoo
11-10-2008, 03:08
Valkyre ξερεις ρε φιλε ποσο εκτιμω τις αποψεις σου αλλα σε αυτο το θεμα διαφωνω καργα.
Συμφωνω οτι ειναι τελειως offtopic οποτε θα τα πουμε σε καποιο αλλο topic καποια αλλη στιγμη :)
Μηπως να μετακινουσαμε και το τοπικ σιγα σιγα σε αλλο section ( μιας και μαλλον μας τελειωσε)?

Valkyre
11-10-2008, 04:14
Valkyre ξερεις ρε φιλε ποσο εκτιμω τις αποψεις σου αλλα σε αυτο το θεμα διαφωνω καργα.
Συμφωνω οτι ειναι τελειως offtopic οποτε θα τα πουμε σε καποιο αλλο topic καποια αλλη στιγμη :)
Μηπως να μετακινουσαμε και το τοπικ σιγα σιγα σε αλλο section ( μιας και μαλλον μας τελειωσε)?

Eχει ηδη μετακινηθει φιλε μου , εχει γινει καινουργιο θρεντ. ;)
Ας κρατησουμε μονο τα περι Star Ocean εδω. :)

Valkyre
16-01-2009, 19:20
Νεα Screenshots!

http://images.strategyinformer.com/screenshot/00292347.jpg (http://www.strategyinformer.com/xbox360/staroceanthelasthope/screenshot-viewer.html?id=215679)
http://images.strategyinformer.com/screenshot/00292348.jpg (http://www.strategyinformer.com/xbox360/staroceanthelasthope/screenshot-viewer.html?id=215680)
http://images.strategyinformer.com/screenshot/00292349.jpg (http://www.strategyinformer.com/xbox360/staroceanthelasthope/screenshot-viewer.html?id=215681)
http://images.strategyinformer.com/screenshot/00292350.jpg (http://www.strategyinformer.com/xbox360/staroceanthelasthope/screenshot-viewer.html?id=215682)
http://images.strategyinformer.com/screenshot/00292351.jpg (http://www.strategyinformer.com/xbox360/staroceanthelasthope/screenshot-viewer.html?id=215683)
http://images.strategyinformer.com/screenshot/00292352.jpg (http://www.strategyinformer.com/xbox360/staroceanthelasthope/screenshot-viewer.html?id=215684)
http://images.strategyinformer.com/screenshot/00292353.jpg (http://www.strategyinformer.com/xbox360/staroceanthelasthope/screenshot-viewer.html?id=215685)
http://images.strategyinformer.com/screenshot/00292354.jpg (http://www.strategyinformer.com/xbox360/staroceanthelasthope/screenshot-viewer.html?id=215686)
http://images.strategyinformer.com/screenshot/00292355.jpg (http://www.strategyinformer.com/xbox360/staroceanthelasthope/screenshot-viewer.html?id=215687)
http://images.strategyinformer.com/screenshot/00292356.jpg (http://www.strategyinformer.com/xbox360/staroceanthelasthope/screenshot-viewer.html?id=215688)
http://images.strategyinformer.com/screenshot/00291911.jpg (http://www.strategyinformer.com/xbox360/staroceanthelasthope/screenshot-viewer.html?id=215319)
http://images.strategyinformer.com/screenshot/00291912.jpg (http://www.strategyinformer.com/xbox360/staroceanthelasthope/screenshot-viewer.html?id=215320)
http://images.strategyinformer.com/screenshot/00291913.jpg (http://www.strategyinformer.com/xbox360/staroceanthelasthope/screenshot-viewer.html?id=215321)
http://images.strategyinformer.com/screenshot/00291914.jpg (http://www.strategyinformer.com/xbox360/staroceanthelasthope/screenshot-viewer.html?id=215322)
http://images.strategyinformer.com/screenshot/00291915.jpg (http://www.strategyinformer.com/xbox360/staroceanthelasthope/screenshot-viewer.html?id=215323)

ΠΑΙΧΝΙΔΑΡΑ ΟΧΙ ΑΣΤΕΙΑ!

Το πρωτο παιχνιδι της SE που φαινεται να κινειται στα παλαια προτυπα ποιοτητας της Square! :D

Avenger_Seraphim
16-01-2009, 23:27
Hmm...Den einai 360 exclusive? (for now at least)

Edit: Sorry, diavasa ta parapanw post k ematha :P Opote ok

Valkyre
16-01-2009, 23:34
Nαι ειναι 360 exclusive , αλλα φαινεται καταπληκτικο και πολυ παραδοσιακο , γι αυτο μου αρεσει τοσο.Ειναι ενα παραδοσιακο JRPG με next gen παρουσιαση και καποια νεα mechanics.Δηλαδη οτι πρεπει! :)

nikolaszax
17-01-2009, 00:02
Πραγματικα δεν ξερω τι θελω με το SO4.Απο την μια θελω να αποτυχει στο xbox(απο αποψη πωλησεων) για να βγει σιγουρα στο ps3 και απο την αλλη θελω να πετυχει για να πουνε πως "δεν το βγαζουμε και στο ps3 για extra λεφτα?":angry:.
Ειναι κριμα παντως που δεν εχουν ανακοινωσει ακομα ps3 εκδοση.

hakoo
17-01-2009, 05:22
Παιδια δεν ξερω , το ειπα και σε ενα αλλο τοπικ. Το παιχνιδι φυσικα δειχνει πορα πολυ ομορφο, αλλα απο τα βιντεακια που κυκλοφορουν (gameplay) δεν βλεπω κατι αλλο περα απο παρουσιαση. Random battles ΟΛΗ την ωρα, το στησιμο του τιτλου πολυ JRPG, φαινεται οτι ακολουθει την πολιτικη του Lost Odyssey, hardcoρια δλδ και σε οποιον αρεσει. Θα μου πειτε τα JRPG δεν μας ανεθρεψαν, δεν τα εκτιμαμε? Σιγουρα, αλλα περνουν τα χρονια, ειναι κριμα η Ιαπωνικη αισθητικη, οι ιδεες τους και τα σεναρια τους να εγκλωβιζονται σε τοσο στιλιζαρισμενα πραγματα. Τελευταιο παραδοσιακο JRPG που επαιξα ηταν το DQVIII και ομολογω οτι ενω ειχε "ψυχη" και ποιοτητα, με κουρασε καπως.
Αυτο που λεει ο Valkyre (δλδ ενα παραδοσιακο JRPG με next gen παρουσιαση) ηταν και το δικο μου dream game οταν ξεκινησε αυτη η γενια, οταν ασχοληθηκα καπως με το Lost Odyssey (ειχα δανειστει 360 απο φιλο μονο και μονο γι' αυτο) ομως συνειδητοποιησα οτι μετα την ενασχοληση μου με καποια δυτικα RPGS (κυριως το oblivion) δεν υπαρχει γυρισμος. Εχω πλεον πιο πολλες απαιτησεις και πραγματικα χαλιεμαι οταν βλεπω τιτλους οπως το Star Ocean, θα μπορουσαν να ειναι πραγματικα επη αν δεν ηταν τοσο στιλιζαρισμενοι. Γι' αυτο και βγαζω το καπελο στην Level 5 με το WKC, παραμενει ενα αυθεντικο JRPG εχοντας παραλληλα παρει πολλα στοιχεια απο δυτικα παιχνιδια.
Επιστρεφω στο θεμα, το Star Ocean ειναι ενα οπτικο αριστουργημα αλλα διατηρω πολλες επιφυλαξεις. Οσο για το exclusivity, νομιζω πως το πιθανοτερο ειναι να προκειται για timed exclusive και πως καποια στιγμη θα κυκλοφορησει και για Ps3.
Συγνωμη για το μεγαλο post και για καποιες off topic σκεψεις μου, ηθελα καπου να τα πω :angry:

Slay
17-01-2009, 10:57
Ειναι καποιος που πιστευει σοβαρα οτι μετα την φολα που εφαγε η SE με τα δυο προηγουμενα exclusives στο 360, δεν θα βγαλει ενα τοσο μεγαλο franchise στο PS3?

nikolaszax
17-01-2009, 11:56
Παρακολουθωντας τα διαφορα video εχω αρχισει και απογοητευομαι με το so4.
1ον και κυριοτερο οι χαρακτηρες.Ειναι λες και βλεπω πορσελανινες κουκλες να μιλανε.Lifeless με ελειψη συναισθηματων και δεν το κοβω να κανουν σοβαρη αναπτυξη χαρακτηρων(ακομα και αν κανουν,με αυτην την ελλειψη συναισθηματων θα ειναι πολυ δυσκολα να σε εντυπωσιασουν).Ακομα και ο σχεδιασμος τους δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο,κατι που για τα so ηταν παντα το καλυτερο κομματι να εχουμε δηλαδη χαρακτηρες που ηταν διαφορετικοι μεταξυ τους τοσο σε ρουχισμο οσο και σε εξωτερικη εμφανιση αναλογα με την καταγωγη τους.
2ον το συστημα μαχης μου φαινετε το εχουν καταντησει hack and slash καθαρα.Spammareis το attack και τα skills σαν τρελος.Πολυ flassy και style βαζουν και χανουν την ουσια.
3ον.Θεωρω αδιανοητο εν ετη 2009 να εχουμε ακομα μεταφορα σε battle screen μετα απο καθε μαχη κατι το οποιο καταντα κουραστικο μετα απο λιγο.Το γεγονος πως και πως το battle stage ειναι εντελως αδειο δεν βοηθα καθολου.Ευτυχως δεν εχουμε random encounters,περα απο καποιες scripted μαχες.

Μενουν να δουμε τα υπολοιπα qualities του παιχνιδιου.Να δουμε αν δεν εχει ρποβληαμτα στον τεχνικο τομεα(οπως το infinite undiscovery ου laggarε μετα απο καθε hit σε αντιπαλο) και στην ιστορια.
Αυτα βεβαια ειναι προσωπικες αποψεις.Σε αλλους θα αρεσουν και σε αλλου οχι.

Valkyre
17-01-2009, 15:50
Σεβαστα τα επιχειρηματα σου και σε πολλα δεν διαφωνω πολυ.Παντως πιστευω οτι το "πορσελανινο look" το εχουν διοτι και στο παρελθον ετσι ηταν σχεδιασμενοι οι χαρακτηρες του star ocean.εχουν διατηρησει δηλαδη το look της παλαιας σειρας και εμενα μου αρεσει.

Επισης και τα παλαια star ocean ειχαν συστημνα μαχης που ηταν πιο πολυ hack and slash και αυτο μαλιστα την εκανε και ενδιαφερουσα σε σχεση με το FF. :)

Τωρα ενταξει , συμφωνω οτι το random battles ειναι λιγο last gen και μπορει να κουρασει , αλλα πραγματικα εγω -δεν ξερω γιατι- θελω ενα τετοια παιχνιδι.Διοτι οκ , μπορει να γινεται κουραστικο , αλλα πλεον εχει αρχισει και χανεται ολοκληρωτικα αυτο το ειδος μαχης και ισως για λογους νοσταλγιας να μην με ενοχλει τοσο.Επισης , ισως εαν εκαναν τις μαχες να ειναι real time στον χαρτη , να μην μπορουσαν να βγαλουν τετοια λεπτομερεια στους χαρακτηρες και τα γραφικα.Βεβαια στο FF το εχουν καταφερει αυτο , οποτε μαλλον βλακειες λεω.Οπως και να εχει δεν με ενοχλει τοσο ετσι οπως το φανταζομαι , αλλα αμα το παιξω μπορει και να ειναι οντως κουραστικο αρκετα! :)

personGR
17-01-2009, 15:58
Σεβαστα τα επιχειρηματα σου και σε πολλα δεν διαφωνω πολυ.Παντως πιστευω οτι το "πορσελανινο look" το εχουν διοτι και στο παρελθον ετσι ηταν σχεδιασμενοι οι χαρακτηρες του star ocean.εχουν διατηρησει δηλαδη το look της παλαιας σειρας και εμενα μου αρεσει.

Επισης και τα παλαια star ocean ειχαν συστημνα μαχης που ηταν πιο πολυ hack and slash και αυτο μαλιστα την εκανε και ενδιαφερουσα σε σχεση με το FF. :)

Τωρα ενταξει , συμφωνω οτι το random battles ειναι λιγο last gen και μπορει να κουρασει , αλλα πραγματικα εγω -δεν ξερω γιατι- θελω ενα τετοια παιχνιδι.Διοτι οκ , μπορει να γινεται κουραστικο , αλλα πλεον εχει αρχισει και χανεται ολοκληρωτικα αυτο το ειδος μαχης και ισως για λογους νοσταλγιας να μην με ενοχλει τοσο.Επισης , ισως εαν εκαναν τις μαχες να ειναι real time στον χαρτη , να μην μπορουσαν να βγαλουν τετοια λεπτομερεια στους χαρακτηρες και τα γραφικα.Βεβαια στο FF το εχουν καταφερει αυτο , οποτε μαλλον βλακειες λεω.Οπως και να εχει δεν με ενοχλει τοσο ετσι οπως το φανταζομαι , αλλα αμα το παιξω μπορει και να ειναι οντως κουραστικο αρκετα! :)

Val πιστεύω πως δεν έχει παίξει ούτε το Blue Dragon ούτε το Lost Odyssey ούτε το Eternal Sonata σωστά;

Valkyre
17-01-2009, 16:01
Val πιστεύω πως δεν έχει παίξει ούτε το Blue Dragon ούτε το Lost Odyssey ούτε το Eternal Sonata σωστά;

Οχι δεν εχω παιξει κανενα απο αυτα (ξερω οτι εχουν random encounters)και καθοτι εχω πολυ καιρο να παιξω ενα jrgp με random encounters (εκτος του crisis core) γι αυτο το νοσταλγω ισως.Πιο πολυ μου αρεσει ομως ο κοσμος του Star Ocean , αυτος ειναι ο βασικος λογος που με εχει ξετρελανει το παιχνιδι.

Ιδιως το Last Hope εχει δειξει κατι τοπια στα τρεηλερ , πραγματικα μαγικα!

nikolaszax
17-01-2009, 16:19
Σεβαστα τα επιχειρηματα σου και σε πολλα δεν διαφωνω πολυ.Παντως πιστευω οτι το "πορσελανινο look" το εχουν διοτι και στο παρελθον ετσι ηταν σχεδιασμενοι οι χαρακτηρες του star ocean.εχουν διατηρησει δηλαδη το look της παλαιας σειρας και εμενα μου αρεσει.

Επισης και τα παλαια star ocean ειχαν συστημνα μαχης που ηταν πιο πολυ hack and slash και αυτο μαλιστα την εκανε και ενδιαφερουσα σε σχεση με το FF. :)

Τωρα ενταξει , συμφωνω οτι το random battles ειναι λιγο last gen και μπορει να κουρασει , αλλα πραγματικα εγω -δεν ξερω γιατι- θελω ενα τετοια παιχνιδι.Διοτι οκ , μπορει να γινεται κουραστικο , αλλα πλεον εχει αρχισει και χανεται ολοκληρωτικα αυτο το ειδος μαχης και ισως για λογους νοσταλγιας να μην με ενοχλει τοσο.Επισης , ισως εαν εκαναν τις μαχες να ειναι real time στον χαρτη , να μην μπορουσαν να βγαλουν τετοια λεπτομερεια στους χαρακτηρες και τα γραφικα.Βεβαια στο FF το εχουν καταφερει αυτο , οποτε μαλλον βλακειες λεω.Οπως και να εχει δεν με ενοχλει τοσο ετσι οπως το φανταζομαι , αλλα αμα το παιξω μπορει και να ειναι οντως κουραστικο αρκετα! :)

Εχω παιξει μονο το s02(που ειναι και απο τα top αγαπημενα μου rpg.)..Δεν θα ειχα προβλημα με το πορσελανινο λook αν δεν εμοιαζαν τοσο lifeless και emotionless οι χαρακτηρες.Γιατι αυτο με ανυσυχει ιδιαιτερα.
Οσο για το συστημα μαχης,εχεις δικιο σε οσα λες για τις λεπτομερειες(ισως ειδαν οτι δεν δουλεψε στο IU και αποφασισαν να το κρατισουν παραδοσιακα.).Δεν φανταζομαι να υπαρχει προβλημα αν γινεται γρηγορη μεταβαση μεταξυ battle και world πχ οπως το tov.
Επισης με βαση την εμπειρια μου με το so2 μου φαινετε περισσοτερο hack and slash απο τα αλλα.Στο 2 οργανωνες τακτικες,εκανες pause για να δωσεις εντολες και γενικα ειχε αρκετα στοιχεια στρατηγικης.Απο τα video ομως δεν δειξαν τιποτα που να θυμιζει το 2 και επειδη εχουμε φρεσκια την εμπειρια του IU φοβαμαι μην κανουν τα ιδια λαθη.Φυσικα ειναι απλα video και δεν δειχνουν πολλα για αυτο ισως δεν θα επρεπε να βγαζω συμπερασματα τοσο γρηγορα.
Αναμενουμε λοιπον .

nikolaszax
26-01-2009, 23:27
Ενα βιντεο gameplay που δεν ξερω αν το εχουμε postarei

http://ve3d.ign.com/videos/38079/Xbox-360/Star-Ocean-The-Last-Hope/Gameplay/TGS-08-Gameplay-1

Το video εδιωξε οποιους φοβους ειχα για το battle system.Τελικα υπαρχει δυνατοτητα για pause και χρηση στρατιγικων.Και πραγματικα τρεχει πολυ ομορφα και με εξαιρετικο frame rate.
Μαζι με το tales of vesperia και το lost odyssey ειναι οι λογοι που θα αγοραζα xbox για αυτα τα games.Ελπιζω σε port συντομα.

AgentPrinny007
27-01-2009, 00:37
Μαζι με το tales of vesperia και το lost odyssey ειναι οι λογοι που θα αγοραζα xbox για αυτα τα games.Ελπιζω σε port συντομα.
Για το tales of vesperia δεν θα διαφωνησω αν και δεν το εχω παιξει αλλα για το lost odyssey πιστεψε με,δεν χανεις τιποτα..

Valkyre
27-01-2009, 02:58
Και το tales of vesperia δεν ηταν τιποτα ιδιαιτερο απο τους λατρεις του ειδους που ακουσα.

Παντως το βιντεακι του SO4 ειναι φοβερο.

kostasb13
27-01-2009, 03:09
Αν δεν παιξεις το lost odyssey, πιστεψε με χανεις πολλα...θα πρεπε να παρει μαθηματα η square απο τον ''παλιο'' για το πως θα επρεπε να ειναι το final fantasy απο το 10 και μετα, γιατι στην ουσια το lost odyssey ειναι ενα ff απο τα παλια, τις παλιες καλες εποχες

nikolaszax
05-02-2009, 18:13
http://www.gamespot.com/xbox360/rpg/starocean4/video/6204113/star-ocean-the-last-hope-video-preview?hd=1&tag=topslot;watchlink;4http

Νεο preview.

nikolaszax
06-02-2009, 11:44
Trailer:

http://xbox360.ign.com/dor/objects/903309/star-ocean-4/videos/starocean_faize_meracle_020309.html

Το battle system τα σπαει.Fast paced και θεαματικο,το blind side ειδικα ειναι ολα τα λεφτα χαρης στην κινηματογραφικη καμερα.Ενα πραγμα ρε παιδι μου:ολα τα SO εχουν κατ'εμε παρα πολυ καλυτερο battle system απο τα ff και το 4 φαινετε να το αποδεικνυει.Επισης πολυ ωραιο battle theme.


http://images.gamersyde.com/gallery/public/10003/1362_0007.jpg
http://images.gamersyde.com/gallery/public/10003/1362_0006.jpg
http://images.gamersyde.com/gallery/public/10003/1362_0002.jpg
http://images.gamersyde.com/gallery/public/9953/1362_0035.jpg
http://images.gamersyde.com/gallery/public/9953/1362_0031.jpg
http://images.gamersyde.com/gallery/public/9953/1362_0028.jpg
http://images.gamersyde.com/gallery/public/9953/1362_0027.jpg
http://images.gamersyde.com/gallery/public/9953/1362_0025.jpg
http://images.gamersyde.com/gallery/public/9953/1362_0024.jpg


Αν τολμησουν να το αφησουν exclusive τοτε θα ειναι πολυ .....


EDIT: YouTube - γ€Œγ‚Ήγ‚ΏγƒΌγ‚ͺーシャン4 ─THοΌ₯ οΌ¬οΌ‘οΌ³οΌ΄ οΌ¨οΌ―οΌ°οΌ₯β”€γ€η¬¬οΌ“εΌΎγƒˆγƒ¬γƒΌγƒ©γƒΌ
Ένα ακομα trailer.

hakoo
07-02-2009, 04:38
Η SE νομιζω εχει ξεκαθαρη πολιτικη σε αυτη τη γενια, αν τα σπρωξει η Sony θα το παρει.

nikolaszax
07-02-2009, 23:13
Battle footage:

http://scrawlfx.com/2009/02/star-ocean-4-six-minutes-of-battle-footage

Examples of Private actions:
YouTube - Star Ocean 4 Private Action - Lymle + Edge HD (subtitled)
YouTube - Star Ocean 4 Private Action - Myuria HD (subtitled)

AgentPrinny007
08-02-2009, 22:37
Η SE νομιζω εχει ξεκαθαρη πολιτικη σε αυτη τη γενια, αν τα σπρωξει η Sony θα το παρει.
Δεν ξερω τι θες να πεις κακοβουλε hakoo :giggle:αλλα η SE λεει οτι σε αυτη τη γενια δεν εχει δειξει καμια ιδιαιτερη προτιμηση:rofl::rofl:.Πολυ καλα ανεκδοτα μπορεις να βρεις και εδω:
http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=305

Avenger_Seraphim
05-02-2010, 02:49
Βρισκόμαστε στο αστρικό έτος 10. Μετά τον Γ' Παγκόσμιο Πόλεμο, η ανθρωπότητα ταξιδεύει στ΄ αστέρια αναζητώντας νέα πατρίδα… και μια δεύτερη ευκαιρία.



Ξεκινήστε μια επική περιπέτεια επιστημονικής φαντασίας σε διάφορους πλανήτες καθώς αναζητάτε την πραγματική απαρχή του σύμπαντος Star Ocean.
Συναρπαστικές μάχες που βασίζονται στο δυναμικό σύστημα πραγματικού χρόνου μάχης της σειράς
Κυβερνήστε το διαστημόπλοιο Calnus για πρώτη φορά στην ιστορία της σειράς και ταξιδέψετε σε διάφορους πλανήτες
Κινηματογραφικές σκηνές που κόβουν την ανάσα από την Visual Works, το υπερσύγχρονο στούντιο ανάπτυξης που συμμετείχε με παλαιότερες δημιουργίες του στη σειρά Final Fantasy

nikolaszax
05-02-2010, 15:57
Εικονες....
http://www.jeuxvideo.com/news/2010/00040226-images-de-star-ocean-the-last-hope-sur-ps3.htm

Απο το φαινετε δεν ερημοκοιταξαν αν φτιαξουν την αναλυση κατα την διαρκεια μαχων(κατι πανω απο sd στην ενδοση για 360) ανδ κρινουμε απο τις εικονες.Τα jaggies και low res textures βγαζουν ματι.
Ακομα διαβασα χθες πως δεν θα εχει νεους χαρακτηρες/dungeons/items κτλ η s3 εκδοση....οποτε περα απο Japanese VA και τα anime profile pics(και καποια gameplay/blanacing changes) δεν υπαρχουν αλλες αλλαγες στο παιχνιδι.
Αν ισχυουν ολα αυτα τοτε ενα εχω να πω μονο
:1appl::1appl::1appl: στην Tri ace(ή SE οποιος επελεξε αυτην τακτικη) που ζηταει να πληρωσουμε 1ος χρονου παιχνιδι full τιμη με ανυπαρκτες σχεδον αλλαγες εναντι της 360 εκδοσης.

Ελπιζω βεβαια να μην ισχυουν.

muku
05-02-2010, 16:35
Εικονες....
http://www.jeuxvideo.com/news/2010/00040226-images-de-star-ocean-the-last-hope-sur-ps3.htm

Απο το φαινετε δεν ερημοκοιταξαν αν φτιαξουν την αναλυση κατα την διαρκεια μαχων(κατι πανω απο sd στην ενδοση για 360) ανδ κρινουμε απο τις εικονες.Τα jaggies και low res textures βγαζουν ματι.
Ακομα διαβασα χθες πως δεν θα εχει νεους χαρακτηρες/dungeons/items κτλ η s3 εκδοση....οποτε περα απο Japanese VA και τα anime profile pics(και καποια gameplay/blanacing changes) δεν υπαρχουν αλλες αλλαγες στο παιχνιδι.
Αν ισχυουν ολα αυτα τοτε ενα εχω να πω μονο
:1appl::1appl::1appl: στην Tri ace(ή SE οποιος επελεξε αυτην τακτικη) που ζηταει να πληρωσουμε 1ος χρονου παιχνιδι full τιμη με ανυπαρκτες σχεδον αλλαγες εναντι της 360 εκδοσης.

Ελπιζω βεβαια να μην ισχυουν.

Συμφωνώ σε όλα αυτά που λες, θα έπρεπε να έχουν κάνει δουλειά μέσα σε αυτό το χρονικό διάστημα αλλά από την άλλη μπορεί να παίζουν και άλλα στη μέση. Για παράδειγμα, να υπάρχει συμφωνία με τη Microsoft για τέτοια ζητήματα πέρα από το time exclusivity. Ή ακόμα καλύτερα μπορεί τα παιχνίδια να φτιάχνονταν παράλληλα για τα δύο συστήματα και να έχουν ολοκληρωθεί και ταυτόχρονα και από εκεί και πέρα η tri-ace να ασχολείται με άλλο παιχνίδι, πχ το Star Ocean 5 :) Και απλά να περίμενε να σπάσει η περιοδος exclusivity στην Microsoft για να κυκλοφορήσει το παιχνίδι. Ε και απλά να έκανε μερικές αισθητικές προσθήκες μη σπαταλώντας πολύτιμες εργατοώρες.

Όπως και να έχει εμείς σίγουρα οφείλουμε να ήμαστε δυσαρεστημένοι αφού έχει περάσει 1 χρόνος από την κυκλοφορία του αλλά από την άλλη δεν μπορούμε να ξέρουμε τι έχει συμβεί από πίσω. Τουλάχιστον έχουν βελτιωθεί έστω και λίγοι τομείς!

hakoo
05-02-2010, 17:15
Για παράδειγμα, να υπάρχει συμφωνία με τη Microsoft για τέτοια ζητήματα πέρα από το time exclusivity.

Μας νοιαζει? Οταν επανακυκλοφορεις ενα προιον 1 χρονο μετα και το διαφημιζεις αρκετα σαν international edition με νεα features πρεπει τουλαχιστον να το δικαιολογεις σαν εταιρια. Still ακομα και με αυτες τις λιγες εχεις δικιο οτι ειναι η καλυτερη εκδοση του Star Ocean out there. Εγω παντως pass για το παιχνιδι, θα προτιμησω κατι αλλο.

Valkyre
05-02-2010, 18:26
Αν η MS επιβαλλει παρολο του time exclusivity να εχει και εγγυηση οτι οποιαδηποτε αλλη version του παιχνιδιου θα πρεπει να μην εχει βελτιωσεις ουτε σε τεχνικα θεματα , τοτε πραγματικα i rest my case με την ξεφτυλα που τους διακατεχει...

Αν πληρωνουν δηλαδη ακομα και για να μην ευχαριστηθουν ποιοτητα αλλοι gamers τοτε σκατα στα μουτρα τους...δεν θελω πραγματικα να το πιστεψω...

muku
05-02-2010, 18:33
Μας νοιαζει? Οταν επανακυκλοφορεις ενα προιον 1 χρονο μετα και το διαφημιζεις αρκετα σαν international edition με νεα features πρεπει τουλαχιστον να το δικαιολογεις σαν εταιρια. Still ακομα και με αυτες τις λιγες εχεις δικιο οτι ειναι η καλυτερη εκδοση του Star Ocean out there. Εγω παντως pass για το παιχνιδι, θα προτιμησω κατι αλλο.

Κακώς το παιχνίδι πρέπει να είναι διαμάντι, αν σου αρέσουν βέβαια τα jrpgs. Άλλωστε έχουμε λειψυδρία :p


Αν η MS επιβαλλει παρολο του time exclusivity να εχει και εγγυηση οτι οποιαδηποτε αλλη version του παιχνιδιου θα πρεπει να μην εχει βελτιωσεις ουτε σε τεχνικα θεματα , τοτε πραγματικα i rest my case με την ξεφτυλα που τους διακατεχει...

Αν πληρωνουν δηλαδη ακομα και για να μην ευχαριστηθουν ποιοτητα αλλοι gamers τοτε σκατα στα μουτρα τους...δεν θελω πραγματικα να το πιστεψω...

Υπόθεση έκανα αλλά δεν είναι απίθανο. Εγώ σαν microsoft αν έκανα συμφωνία για αποκλειστικότητα για ένα χρονικό διάστημα θα σκεφτόμουν ότι ο άλλος μέσα σε αυτό το διάστημα μπορεί να βελτιώσει το παιχνίδι σε πολλούς τομείς και να κάνει να φαίνεται το προϊόν που πουλάω (360) χειρότερο του ανταγωνισμού. Οπότε πληρώνω και γι αυτό. Βέβαια το πιο πιθανό είναι η Tri-ace να δουλεύει σε κάποιο άλλο παιχνίδι όλο αυτό τον καιρό και να μην ασχολήθηκε με το ήδη έτοιμο so4 για το ps3. Όπως και να έχει εγώ σε λίγο καιρό το παίρνω και δεν με νοιάζει τίποτα. Άλλωστε στο άλλο jrpg που περίμενα πως και πως από το Μαίο του 2007 (τότε νομίζω βγήκε το ps3) έχω ρίξει άκυρο. Ναι για το FF XIII μιλάω :D :D :D

Valkyre
05-02-2010, 18:41
^^ Eισαι καφρος λοιπον κι εσυ!Πες μου ομως... εστειλες και βιογραφικο στην MS? :p

Θαυμαζω τις ιδεες σου και το επιχειρηματικο σου πνευμα χαχα :D Ασφαλως κανω πλακα. ;)

Εγω θα το παρω το παιχνιδι διοτι εχω ολη την σειρα και μου αρεσε πολυ στο 360.Αλλα ναι εαν ειναι ολοιδιο ή και χειροτερο απο την εκδοση 360 λογω τετοιων συνθηκων...well thats just pathetic...

muku
05-02-2010, 18:44
^^ Eισαι καφρος λοιπον κι εσυ!Πες μου ομως... εστειλες και βιογραφικο στην MS? :p

Θαυμαζω τις ιδεες σου και το επιχειρηματικο σου πνευμα χαχα :D Ασφαλως κανω πλακα. ;)

Εγω θα το παρω το παιχνιδι διοτι εχω ολη την σειρα και μου αρεσε πολυ στο 360.Αλλα ναι εαν ειναι ολοιδιο ή και χειροτερο απο την εκδοση 360 λογω τετοιων συνθηκων...well thats just pathetic...

Αχαχαχα. Εγώ σαν Microsoft είπα. Όχι σαν muku. Σαν muku δεν θα πλήρωνα για αποκλειστικότητα :p Θα είχα τακτική Sony που για παράδειγμα βοήθησε με patch το Bayonetta! Απλά μπήκα μέσα στο πετσί του ρόλου της εταιρείας και σας υπέδειξα τον πιθανό τρόπο σκέψης των ανθρώπων αυτών :D

Valkyre
06-02-2010, 02:00
Το πρωτο review της εκδοσης μας ερχεται απο το 1up :


It might not be a reason to sink in another 40 hours if you've already played through it on 360, but if you held off on getting the game last year, your patience has definitely paid off. The PS3 International version of Star Ocean 4 is undeniably the superior game.

Οποτε οι πιο πανω εικονες μαλλον προκειτο για τα χειροτερα παραδειγματα ever! :D

ολο το review εδω!

http://www.1up.com/do/reviewPage?cId=3177841

nikolaszax
06-02-2010, 12:28
Το πρωτο review της εκδοσης μας ερχεται απο το 1up :



Οποτε οι πιο πανω εικονες μαλλον προκειτο για τα χειροτερα παραδειγματα ever! :D

ολο το review εδω!

http://www.1up.com/do/reviewPage?cId=3177841

Απο το review που διαβασα δεν βλεπω που ακριβως οι παραπανω εικονες ειναι χειροτερο παραδειγμα.Το λενε αλλωστε πως δεν υπαρχουν διαφορες οπτικως μεταξυ των 2 εκδοσεων.Οι διαφορες ειναι καποια gameplay tweaks που δεν προκαλουν και καμια μεγαλη διαφορα(περα του manual targeting που ελειπε απο την 360 εκδοση) και οι διακοσμητικες αλλαγες (J-VA,anime portraits και no diskswapping που ηταν αναμενομενα λογω blu ray,να ναι καλα ο πολυς χωρος :bgrin2:).
Παντα βεβαια οι εικονες μπορει να λενε ψεματα οποτε μονο αν το δουμε μπροστα στην TV μας θα μπορουμε να συμπαιρανουμε

Valkyre
06-02-2010, 13:01
Oι εικονες απο το jeux video ειναι αθλιες σε σχεση με το πως δειχνει το παιχνιδι στο 360 που το εχω παιξει.Και επειδη οι 2 εκδοσεις δεν εχουν οπτικα διαφορες συμφωνα με το 1up και οχι μονο, λεω οτι δεν ειναι και το καλυτερο παραδειγμα οι εν λογω φωτο :D

nikolaszax
06-02-2010, 13:09
Oι εικονες απο το jeux video ειναι αθλιες σε σχεση με το πως δειχνει το παιχνιδι στο 360 που το εχω παιξει.Και επειδη οι 2 εκδοσεις δεν εχουν οπτικα διαφορες συμφωνα με το 1up και οχι μονο, λεω οτι δεν ειναι και το καλυτερο παραδειγμα οι εν λογω φωτο :D

Α πες ετσι και μας μπερδευεις :bgrin2:.Λεω και εγω εχει τιποτα το review που δεν προσεξα:badpc:.

nikolaszax
08-02-2010, 11:05
συγκριση 2 εκδοσεων στον οπτικο τομεα:
http://d.hatena.ne.jp/yoda-dip-jp/20100207

Αν ισχυουν τοτε αυτο που παρατηρω ειναι τα εξης(1η εικονα παντα 360,2η του ps3):
Πιο θολη η ps3 εκδοση και περισσοτερα jaggies στον κοσμο.Απο οτι ακουσα ειχαν προβλημα με το lighting (ειχαν πει στο TGS οτι το αλλαξαν....απο οτι φαινετε χωρις επιτυχια :()
http://yoda.dip.jp/Game/SO4/SO4_18_360.png
http://yoda.dip.jp/Game/SO4/SO4_18_PS3.png
file:///C:/DOCUME%7E1/user/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot-6.pngfile:///C:/DOCUME%7E1/user/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot-7.pnghttp://yoda.dip.jp/Game/SO4/SO4_19_360.png
http://yoda.dip.jp/Game/SO4/SO4_19_PS3.png

Απο την αλλη υπαρξη ΑΑ κατα την διαρκεια των μαχων.Πλεον οι μαχες δεν ειναι blocky.Απο την αλλη ομως η θολουρα συνεχιζεται,μοιαζει λες και ειναι SD αντι για HD:banghead:

http://yoda.dip.jp/Game/SO4/SO4_08_360.png
http://yoda.dip.jp/Game/SO4/SO4_08_PS3.png

muku
08-02-2010, 14:48
Ακόμα είμαι επιφυλακτικός με τις συγκρίσεις. Περιμένω να δω και από άλλα sites στο internet τουλάχιστον να καταλαβαίνω και τι γράφουν :p Πάντως ακόμα κι έτσι να είναι δεν βλέπω το λόγο να μην αγοράσω ένα παιχνίδι επειδή είναι πιο θολό από την έκδοση του 360. Σε αυτά τα παιχνίδια σε ανταμείβει το gameplay και το σενάριο και όχι τόσο τα γραφικά.

nikolaszax
08-02-2010, 15:24
Σε αυτά τα παιχνίδια σε ανταμείβει το gameplay και το σενάριο και όχι τόσο τα γραφικά.

Το gameplay θα σε ανταμειψει.Η tri ace ξερει να βγαζει διασκεδαστικα gameplay mechanics(αν και το SO3 που παιζω τωρα εχει αρκετα προβληματα που το κανουν εκνευριστικο πολλες φορες σε αυτον τον τομεα).Valkyrie profile1+2,Star ocean και συντομα το Resonance of fate.
Το σεναριο παλι ειναι αλλου παπα ευαγγελιο και ειδικα οι χαρακτηρες που ισως ειναι απο τους πιο κακογραμμενους/εκνευριστικους χαρακτηρες ever σε jrpg(υπαρχουν βεβαια και εξερεσεις σε αυτους οπως πχ Crowe,thanatos κτλ).Ειδα κατι βιντεο απο private actions της lymle,της meracle,της sarah και αυτης που κανει τα item creations και......δεν θυμαμαι να εχω κανει facepalm τοσες φορες και να θελω να τρυπησω τα αυτια.
Πχ.
YouTube- Star Ocean 4 - Private Action 23 "Fly High"
YouTube- Star Ocean 4 - Welch 09 "Crisis"
YouTube- Star Ocean 4 - Private Action 14 "Huge Cookies"
Και η λιστα συνεχιζεται........Σωζεται καπως η κατασταση των αυτιων λογω japanese VA αλλα τιποτα δεν σωζει το κακο script.

Ειδικα η μικρη m'kay σε καθε προταση ειναι downright retarted :banghead:.
Γενικα το 99% των ατομων που εχω μιλησει(ατομα που εμπιστευομαι ιδιαιτερα,ειδικα 2 απο αυτους που ειναι ιαπωνικης καταγωγης) εχουν πει τα χειροτερο για αυτον τον τομεα του παιχνιδιου.Κακιστοι χαρακτηρες,μηδεν emotions και σεναριο (ισως φταιει το οτι συγγραφεας δουλευε σε eroge/hentai games ιστοριες και τετοιες σκηνες υπαινίσσονται ουκ ολιγες φορες στο παιχνιδι).Αν δεν ηταν το gameplay (και το ονομα) αμφιβαλλω αν θα ειχε τοσο ντορο.

Φυσικα αυτα ειναι καθαρα υποκειμενικο θεμα αλλα καλυτερα να κραταμε μικρο καλαθι :P.

nikolaszax
11-02-2010, 11:01
Ξεκινησα χθες το παιχνιδι οποτε ας ποσταρω τις αρχικες εντυπωσεις μου σε 5 ωρες μετρημενες gameplay.

+Battle system.Τα λογια ειναι περιττα,απλα δεν υπαρχει.To blindside ειναι πολυ ενδιαφερον ως feature και του δινει μια διαφορετικη στρατιγικη προσσεγισση.
+Η μουσικη του Sakuraba συνεχιζει να συναρπαζει.Απο τα background themes μεχρι το εθιστικο battle theme(θα μπορουσα να πολεμαω μονο και μονο για να το ακουω:yay:) το SO συνεχιζει επιτυχημενα σε αυτον τον τομεα.Ανυπομονω να ακουσω το 2ο battle theme,το "stab the sword of justice" που για τους fan της σειρας εχει μια ιδιαιτερη θεση στην καρδια μας(το attle theme το 2ου ειναι btw αλλα remixed).
+Χρωμα,χρωμα και παλυ χρωμα.Πολυ χρωμα ρε παιδι μου :angry:.
+60 fps σε μαχες?Και ΑΑ που δε ειχε η 360 εκδοση?Πλεον ειναι ομορφο και οχι jaggies feast που εβγαζαν ματι στην 360 εκδοση.Ακομα πρεπει να εχει λυθει το προβλημα της αναλυσης,εκτος αν εγω δεν το παρατηρησα :P.
+item creation που δεν θελει να εισαι κολοφαρδος ή να ανοιγεις guide για αν φταιξεις τα οπλα που θες οπως τα παλια?Count me in
+Πανεμορφα και μεγαλα,ανοικτα τοπια.

--Bloom....Υπερβολικα μεγαλου βαθμου τεχνικη bloom που βγαζει ματι.Με κουρασε ιδιαιτερα.
--Lymle....το ακρως αντιθετο των loli anime stereotypes που συνηθως ειναι υπερκινητικα και εκνευριστικα.Η lymle ειναι καθυστερημενη XD.Και φυσικα εκνευριστικη.Και εχωντας δει το τι ερχεται σε χαρακτηρες με κανει να απορω γιατι επρεπε να βαλουν τετοιου ειδους χαρακτηρες στο party.
--Ελαχιστα tactics που δεν βοηθανε ιδιαιτερα.Παιζωντας και το 3ο την ιδια περιοδο με κανει ιδιαιτερη εντυπωσει πως δεν υπαρχει τακτικη για conserve mana.Η θα το ξοδευουν ολο οι συμμαχοι ή θα το βαζεςι στο καθολου(αχρηστευοντας τους μαγους ετσι ομως).Ευτυχως ειναι πολλα τα blackberries αλλα δεν θελω να ξερω τι θα γινει αν τελειωσουν σε ενα μεγαλο dungeon και δεν υπαρχει καποιο pool να σε healarei full.

Πραγματα που δεν μπορω να κρινω ειναι η ιστορια μιας και ειναι νωρις.

Το Beat system μαρεσει αρκετα αν και εχει καποια προβληματακια.Προκειται για ενα class system του παιχνιδιου(ιδιαιτερα απλοικο ομως) .Υπαρχουν τα εξης beats: S, B, N
Εξοπλιζεις τον χαρακτηρα με ενα απο αυτα και ανεβαινει level οσο πολεμας(υπαρχει παραδοσιακο lvl συστεμ,το beat ειναι απλα ενα εξτρα για παραμετροποιηση)
Καθε ενα απο αυτα σου ανεβαζει συγκεκριμενα στατιστικα και προσφερει τις αναλογες ικανοτητες.Βαζω σε σποιλερ τι εννοω λογω μεγεθους

Το S προοριζεται για επιθεση ανεβαζωντας ATK,INT και ΗΙΤ(νομιζω για το τελευταιο) και βασιζεται στην χρηση blindside οποτε δινει skills για αυτο,πχ αυξημενο damage ή δυνατοητα εκτελεσης περισσοτερων attack skills κτλ.
Το B ειναι το αντιθετο,ανεβαζει HP,DEF και κατι ακομα οποτε προοριζεται για εμυνα και βασιζεται στην χρηση rush(κατι σαν rage meter δειτε το που γεμιζει οσο βαρατε,σαν βαρανε κτλ).
Το N συνδυαζει τα στατιστικα που εχετε κερδισει απο τα 2 αλλα beats αλλα η διαφορα ειναι πως δεν ανεβαινει lvl(οποτε ο μονος τροπος για να ανεβασετε στατιστικα περαιτερω ειναι ειτε αποκλειστικα μεσω lvling ή να ανεβασετε τα beats ξεχωριστα) και δεν προσφερει τα skills που δινουν τα αλλα 2 beats(ειναι δηλαδη exclusive τα skills σε κεινα μονο).

Οπως μπορει να παρατηρησετε τα προβληματα ειναι 2:
1)οτι ειναι πολυ λιγα οποτε δεν υπαρχει και ιδιαιτερη παραμετροποιηση.
2)ο διαχωρισμος των stats που δινουν δημιουργει ιδιαιτερα διλημματα.Ενας μαγος απο πριν θα σκεφτοσασταν να του δωσετε HP και DEF για να μπορεσει να σταθει στην μαχη χωρις να χρειαζετε προστασια 3 και λιγο ή τουλαχιστον να γινει πιο ανθεκτικος.Απο την αλλη ομως δεν θα εχει ανεβασμενο ΙΝΤ οποτε δεν θα εχει την ιδια δυναμη στα spells του.
Και κρινοντας απο εμενα με βλεπω ολους τους μαγους αν τους βαζω στο attack.
Αντιστοιχα οι warriors θελουν πολυ το HP και DEF κατα δευτερον μιας και ειναι η πρωτη γραμμη αλλα ετσι θα χασουν το μεγαλο ATK που ειναι απαραιτηο για να κανουν damage οντως η βασικη/κυρια γραμμη πυρος.Και παλι αν κρινω απο εμενα ολοι πανε για atk(η επιθεση ειναι η καλυτερη αμυνα ομως λεω lol).
Οποτε παρατηρειται λιγοστη χρησιμοτητα του beat B περα απο καποιους χαρακτηρες που ειναι ουδετεροι ή αν παει καποιος να φτιαξει ενα tank warrior(εδω ομως δεν ειναι WRPG να υπαρχει δυνατοτητα να τραβηξεις την προσοχη ολων πανω σου και αν κρινω απο τους αντιπαλους δεν το θελεις lol)
Θα μπορουσαν κατ'εμε να δωσουν περισσοτερα beats που να κανουν συνδυασμους μεταξυ stats κτλ.Εκει θα ειχε πολυ παραμετροποιηση και πολλες επιλογες για την διαμορφωση party.


Αυτα απο εμενα.....

Valkyre
11-02-2010, 11:06
Νικολα μπραβο για το μινι-review, πες μου ομως κατι...που το βρηκες?Κυκλοφορησε? :D

Sergio
11-02-2010, 11:14
Ξεκινησα χθες το παιχνιδι οποτε ας ποσταρω τις αρχικες εντυπωσεις μου σε 5 ωρες μετρημενες gameplay.

+Battle system.Τα λογια ειναι περιττα,απλα δεν υπαρχει.To blindside ειναι πολυ ενδιαφερον ως feature και του δινει μια διαφορετικη στρατιγικη προσσεγισση.
+Η μουσικη του Sakuraba συνεχιζει να συναρπαζει.Απο τα background themes μεχρι το εθιστικο battle theme(θα μπορουσα να πολεμαω μονο και μονο για να το ακουω:yay:) το SO συνεχιζει επιτυχημενα σε αυτον τον τομεα.Ανυπομονω να ακουσω το 2ο battle theme,το "stab the sword of justice" που για τους fan της σειρας εχει μια ιδιαιτερη θεση στην καρδια μας(το attle theme το 2ου ειναι btw αλλα remixed).
+Χρωμα,χρωμα και παλυ χρωμα.Πολυ χρωμα ρε παιδι μου :angry:.
+60 fps σε μαχες?Και ΑΑ που δε ειχε η 360 εκδοση?Πλεον ειναι ομορφο και οχι jaggies feast που εβγαζαν ματι στην 360 εκδοση.Ακομα πρεπει να εχει λυθει το προβλημα της αναλυσης,εκτος αν εγω δεν το παρατηρησα :P.
+item creation που δεν θελει να εισαι κολοφαρδος ή να ανοιγεις guide για αν φταιξεις τα οπλα που θες οπως τα παλια?Count me in

--Bloom....Υπερβολικα μεγαλου βαθμου τεχνικη bloom που βγαζει ματι.Με κουρασε ιδιαιτερα.
--Lymle....το ακρως αντιθετο των loli anime stereotypes που συνηθως ειναι υπερκινητικα και εκνευριστικα.Η lymle ειναι καθυστερημενη XD.Και φυσικα εκνευριστικη.Και εχωντας δει το τι ερχεται σε χαρακτηρες με κανει να απορω γιατι επρεπε να βαλουν τετοιου ειδους χαρακτηρες στο party.
--Ελαχιστα tactics που δεν βοηθανε ιδιαιτερα.Παιζωντας και το 3ο την ιδια περιοδο με κανει ιδιαιτερη εντυπωσει πως δεν υπαρχει τακτικη για conserve mana.Η θα το ξοδευουν ολο οι συμμαχοι ή θα το βαζεςι στο καθολου(αχρηστευοντας τους μαγους ετσι ομως).Ευτυχως ειναι πολλα τα blackberries αλλα δεν θελω να ξερω τι θα γινει αν τελειωσουν σε ενα μεγαλο dungeon και δεν υπαρχει καποιο pool να σε healarei full.

Πραγματα που δεν μπορω να κρινω ειναι η ιστορια μιας και ειναι νωρις.

Το Beat system μαρεσει αρκετα αν και εχει καποια προβληματακια.Προκειται για ενα class system του παιχνιδιου(ιδιαιτερα απλοικο ομως) .Υπαρχουν τα εξης beats: S, B, N
Εξοπλιζεις τον χαρακτηρα με ενα απο αυτα και ανεβαινει level οσο πολεμας(υπαρχει παραδοσιακο lvl συστεμ,το beat ειναι απλα ενα εξτρα για παραμετροποιηση)
Καθε ενα απο αυτα σου ανεβαζει συγκεκριμενα στατιστικα και προσφερει τις αναλογες ικανοτητες.Βαζω σε σποιλερ τι εννοω λογω μεγεθους

Το S προοριζεται για επιθεση ανεβαζωντας ATK,INT και ΗΙΤ(νομιζω για το τελευταιο) και βασιζεται στην χρηση blindside οποτε δινει skills για αυτο,πχ αυξημενο damage ή δυνατοητα εκτελεσης περισσοτερων attack skills κτλ.
Το B ειναι το αντιθετο,ανεβαζει HP,DEF και κατι ακομα οποτε προοριζεται για εμυνα και βασιζεται στην χρηση rush(κατι σαν rage meter δειτε το που γεμιζει οσο βαρατε,σαν βαρανε κτλ).
Το N συνδυαζει τα στατιστικα που εχετε κερδισει απο τα 2 αλλα beats αλλα η διαφορα ειναι πως δεν ανεβαινει lvl(οποτε ο μονος τροπος για να ανεβασετε στατιστικα περαιτερω ειναι ειτε αποκλειστικα μεσω lvling ή να ανεβασετε τα beats ξεχωριστα) και δεν προσφερει τα skills που δινουν τα αλλα 2 beats(ειναι δηλαδη exclusive τα skills σε κεινα μονο).

Οπως μπορει να παρατηρησετε τα προβληματα ειναι 2:
1)οτι ειναι πολυ λιγα οποτε δεν υπαρχει και ιδιαιτερη παραμετροποιηση.
2)ο διαχωρισμος των stats που δινουν δημιουργει ιδιαιτερα διλημματα.Ενας μαγος απο πριν θα σκεφτοσασταν να του δωσετε HP και DEF για να μπορεσει να σταθει στην μαχη χωρις να χρειαζετε προστασια 3 και λιγο ή τουλαχιστον να γινει πιο ανθεκτικος.Απο την αλλη ομως δεν θα εχει ανεβασμενο ΙΝΤ οποτε δεν θα εχει την ιδια δυναμη στα spells του.
Και κρινοντας απο εμενα με βλεπω ολους τους μαγους αν τους βαζω στο attack.
Αντιστοιχα οι warriors θελουν πολυ το HP και DEF κατα δευτερον μιας και ειναι η πρωτη γραμμη αλλα ετσι θα χασουν το μεγαλο ATK που ειναι απαραιτηο για να κανουν damage οντως η βασικη/κυρια γραμμη πυρος.Και παλι αν κρινω απο εμενα ολοι πανε για atk(η επιθεση ειναι η καλυτερη αμυνα ομως λεω lol).
Οποτε παρατηρειται λιγοστη χρησιμοτητα του beat B περα απο καποιους χαρακτηρες που ειναι ουδετεροι ή αν παει καποιος να φτιαξει ενα tank warrior(εδω ομως δεν ειναι WRPG να υπαρχει δυνατοτητα να τραβηξεις την προσοχη ολων πανω σου και αν κρινω απο τους αντιπαλους δεν το θελεις lol)
Θα μπορουσαν κατ'εμε να δωσουν περισσοτερα beats που να κανουν συνδυασμους μεταξυ stats κτλ.Εκει θα ειχε πολυ παραμετροποιηση και πολλες επιλογες για την διαμορφωση party.


Αυτα απο εμενα.....
Sorry,αλλα η τεχνικη bloom τι ειναι και πως επηρεαζει το gameplay?

nikolaszax
11-02-2010, 11:58
Νικολα μπραβο για το μινι-review, πες μου ομως κατι...που το βρηκες?Κυκλοφορησε? :D

Yeap.ειδα χθες του SEVEN την σελιδα και ειπα να περασω μια βολτα να δω.Το βρηκα και το ενοικιασα(θα το αγοραζα αν δεν ειχα οικονομικη στενοτητα....με HEAVY RAIN,GOW3 και yakuza να πλησιαζουν....ε τι να κανω ο καημενος :( ).
Εβαλα ενα ακομα + ου ξεχασα(μα πως γινεται να το ξεχασα) για τα τοπια.



Sorry,αλλα η τεχνικη bloom τι ειναι και πως επηρεαζει το gameplay?

http://en.wikipedia.org/wiki/Bloom_%28shader_effect%29

Ελληνιστι προκειται για ενα εφε φωτισμου οπως το HDR lighting.Η χρηση του κανει τα αντικειμενα και γενικοτερα οτιδηποτε στην εικονα να "λαμπηριζουν" πολλες φορες ιδαιτερα αντιρεαλιστικα.
Χρησιμοποιειται συνηθως για να κρυψουν ασχημα τμηματα των γραφικων πχ textures,κατι στον οριζοντα κτλ.

Πχ
http://www.oferz.com/Tutorials/BloomEffect/Images/original.jpg
http://www.oferz.com/Tutorials/BloomEffect/Images/screen.jpg
http://www.tweakguides.com/images/NFSMW_11.jpg
Βλεπεις την διαφορα?

Το bloom δεν ειναι απαραιτητα κακο,με σωστη χρηση μπορει να δωσει αλλη αισθηση.Το προβλημα ειναι οταν χρησιμοποιεται υπερβολικα με αποτελεσμα να "χτυπιεται" το ματι σου με εντονα φωτα που πεφτουν πανω σε καθετι που σε κουραζουν.

Το crysis πχ εχει αν δεν κανω λαθος HDR lighting χωρις χρηση bloom,το uncharted 2 επισης.Το αποτελεσμα εκπληκτικο και τα παιχνιδια φαινονται πεντακαθαρα.Το mirror's edge πχ κανει υπερβολικη χρηση bloom εξου και το λαμπυρισμα των αντικειμενων,εδαφους(ειναι και ασπρα τα πλακακια ΧΡ ) που μπορει να σε ζαλισει μετα απο λιγο.

Ετσι και στο SO4 εχει υπερβολικο bloom σε ορισμενα σημεια,απο τον ουρανο που δεν μπορεις να δεις χωρις να σου βγει το ματι μεχρι το εδαφος που λαμπυριζει μυστηρια.
Δεν επηρεαζει το gameplay,επηρεαζει ομως εσενα που μπορει να κουραστεις βλεποντας το.

Sergio
11-02-2010, 19:05
Δικιο εχεις,στο uncharted 2 το παρατηρησα...Ευχαριστω για την επεξηγηση

nikolaszax
16-02-2010, 00:25
Το τελειωσα και εγω.35+ ωρες ξοδεψα με πολυ ελαχιστα side quests.Αν πηγαινα και για αυτα αλλα και πολυ πιο βαθια στο item creation/synthesis system αλλα και στην αρενα τοτε θα ξοδευα παρα πολυ περισσοτερη ωρα.

Εχουμε και λεμε λοιπον για τις εντυπωσεις μου.

+Ισχυουν ολα οσα ειπα σε παραπανω post μου για τα θετικα οποτε ειναι περιττο να τα επαναλαμβανω.
+bonus board.Κανει τα fights διασκεδαστικα και γρηγορα μιας και δεν χρειαζετε να ξοδεψεις ωρες σε grinding χαρις στα xp bonuses κτλ.
+πολλα πραγματα να ψαξεις.Περα απο τα Private actions που σου δινουν επιπλεον σκηνες στο τελος για τον καθε χαρακηρα,υπαρχουν quests,items,θησαυροι,onster compendium κ.α.Αν υπαρχει 1 σειρα jrpg ου σου δινει πολλα ameplay στοιχεια ειναι αυτη και το SO4 δεν διαφερει.
Ειναι αν μι τι αλλο αστειο να ακουω την SE να λεει τις δικαιολογιες τις για το linearity structure και την αφαιρεση πολεων οταν μια εταιρια σαφεστατα μικροτερη αλλα της οποιας τα παιχνιδια ειναι υπευθυνη η SE σαν publisher να αναιρει ολα οσα υποστηριζει....και αρκετες πολεις,και μεγαλα τοπεια χωρις αν χανουν σε λεπτομερεια και ποικιλια σε sidequests και gameplay.SE τυφλοι ειστε? :fantasy_dreams:
+Edge.Μοιαζει σαν typical hero boy αλλα ενα twist(ισως το μονο αξιοσημειοτο wist της ιστοριας) τον μεταμορφωνει κυριολεκτικα αλλα με τροπο φυσικο και οχι rushed που με εκανε να τον συμπαθησω.Δεν λεω παραπανω λογω spoiler.

-Ισχυουν οσα ειπα για τα αρνητικα στο προηγουμενο post
-Allies ai.Αυτο συνδεεται αμεσα και με τα tactics.Μεγαλο προβλημα σε αυτον τον τομεα,πολλες φορες οι συμμαχοι καθονται απλα και τις τρωνε ακομα και αν εχεις full attack tactic και οι μαγοι δεν μπορουν να ξεχωρισμου ποτε πρεπει να healaroun αντι να βαρεσουν(απαραιτητη η συνεχομενη αλλαγη μεταξυ χαρακτηρων ωστε να ealarete μονοι σας).Το προβλημα παρατηρειται εντονα στα boss fights προς το τελος και αυτο γιατι (το επομενο αρνητικο):
-Μεγαλη ευκολια.Το παιχνιδι ειναι παρα πολυ ευκολο,δεν εχασα ουτε μια φορα απο κανονικα random fights και ουτε κινδυνεψα να χασω το party μου.Σε αυτο συμβαλει παρα πολυ και το bonus board που ειναι παρα πολυ ευκολο να παρεις τα bonuses HP/MP refill k bonus xp και ετσι συντομα οι χαρακτηρες θα ειναι παρα πολυ δυνατοι και σπανια θα μενουν απο mana και life.Ειναι και τα blindsights που κανουν την εξοντοση τους πανευκολη.....Μονο τα boss fights προβαλλουν αντισταση αλλα αυτο κυριως λογω του μεγαλου HP και DEF τους που τα κανουν να αργουν να πεσουν αλλα δεν θα αποτελεσουν ποτε κινδυνο για το party(εδω και αν ειναι blindsight feast).Επρεπε να φτασω στο τελευταιο boss για να εμφανιστει επιτελους ενα boss που οχι μονο ηταν παλουκι αλλα με θεριζε και ολας.μεγαλη βλακεια που δεν εχουν την δυνατοτητα για hard difficulty απο την αρχη του παιχνιδιου,θα το προτιμουσα παρα σε αναγκαζουν να το τελειωσεις πρωτα και μετα να ξαναρχισεις(που δεν ξερω κατα ποσο θα εχει καποιος κουραγιο να το ξανακανει,οχι συντομα τουλαχιστον).
Ακομα οταν καποιος παρει το τελευταιο party member....τοτε κυριολεκτικα πεφτει η δυσκολια στο extremely easy.Απο εκεινο το σημειο αλλαξα σε εκεινον(χειριζομουν μονο edge μεχρι εκει) και οι μαχες γιναν:skill L1+2+3 +R1+2.repeat μεχρι να πεσουν ολοι.Τελειωνει η μαχη,εχεις 6% refill συνεπως full mana οποτε επαναλαμβανεις.Και ηταν και 10 lvl λγοτερα απο το party μου οταν τον πηρα.Πραγματικα ενας απο τους πιο imbalanced party members,σκεφτητε τον cloudx10 καθως εχει τρελλο damage,area of effect και multi hit skills που σε συνδυασμο με υψηλο critical.....καταλαβαινετε.Βαλε και τα ATK κ HP boost σαν battle skills και τα bosses ηταν απλα διαδικασια skills,rush mode για massive damage:rant:....και τελος.

Πραγματικα ειναι πολυ πιθανον καποιος να βαριοταν το παιχνιδι ολγω ευκολιας...αν δεν ηταν τοσο εθιστικο ομως το battle system και η ρημαδο μουσικη8-).
-Cliche χαρακτηρες.Οτι πιο anime sterotype υπαρχει θα το συναντησετε.Απο την sexy elf-like με τα "προσοντα",την overactive cat χαρακτηρα μεχρι την παιδικη love interest φιλη.....Βαρετοι χαρακτηρες και οι περισσοτεροι εχουν σχεδον μηδενικο development.Απολυτα εκνευριστικη η Sarah(καθυστερημενη και το VA της ειναι να τρυπας αυτια ανεξαρτητα γλωσσας ) και η Lymle ειναι ακυρη αν και την συμπαθισα λιγο προς το τελος.Υπαρχουν και ελαχιστες εξαιρεσεις αλλα δεν σωζουν την κατασταση.
Μην αναφερθειτε καν στην Welch,απλα εκανα skip τα cutscenes της μετα απο λιγο.
Αν επρεπε να το βαθμολογησω εδω θα επαιρνε ενα 8 και ενα 2....8 για τον edge και το ποσο ρεαλιστικος ηταν και 2 για ολους τους υπολοιπους.
-Private actions.Πραγματικα δεν πιστευα ποτε ενα απο τα σηματα κατατεθεν του SO θα ηταν στα -.Το προβλημα τους?Σε αντιθεση με τα παλαιοτερα παιχνιδια οπου μπορουσες να καθορισεις την τυχη των χαρακτηρων,με ποιους θα κανουν pairing κτλ στο φιναλε(συνεπως πολλαπλα φιναλε και εδινες βαρυτητα στις αποφασεις σου) στο SO4 τα "πετανε ολα απο το παραθυρο".Τα PA απλα υπαρχουν για να...υπαρχουν.Το αποτελεσμα τους ειναι απλα στο τελος να σου δινουν μια νεα σκηνη 20-30 sec με τον καθε χαρακτηρα στο τελος και δεν προσφερουν ουσιαστικο character development με ορισμενες εξαιρεσεις.Το μονο αξιοσημειοτο ειναι πως μπορεις να δεις το true ending....αλλα το να το παρεις ειναι αλλου παπα ευαγγελιο.
-Echii jokes.Απλα δεν ειναι αστεια(του στυλ σαν δεν ντρεπεσαι ετσι που ηθελες να κατεβεις πρωτος γιατι και καλα θα κοιτουσες κατω απο την φουστα μου....λες και εσυ κοπελια που μου εχεις βαλει οτι πιο κολλητο υπαρχει πας πισω.Χωρια καποιες "αλλες" σκηνες που δεν λεγονται λογω spoilers.Ι love you oni-chan.Master train me ....μπλιεχ.....).
-Ιστορια:Ανυπαρκτη πραγματικα για τις πρωτες 10 ωρες,δινεται βαρυτητα σε αυτην μετα σε δοσεις αλλα ειναι ιδιαιτερα cliche και δεν γινεται ενδιαφερουσα παρα μονο προς τις τελευταιες ωρες οπου πλεον δεν υπαρχει κατι που να μην περιμενεις.Οι κακοι χαρακτηρες και διαλογοι,τα plot twists που τα εβλεπες να ερχονται απο μακρια και το θεμα της φιλιας που εχει ειπωθει παρα πολλες φορες πιο αποτελεσματικα αλλα και εδω καπως ανεπιτυχως εχει ως αποτελεσμα να μενει στασιμο σε αυτον τον τομεα.


Γενικα του βαζω 7,5 .Ειναι ενα εξαιρετικο jrpg στον τομεα του gameplay και presentation/music ,ισως απο τα καλυτερα ever για εμενα.Οι κακοι,forgettable χαρακτηρες ομως και η αδιαφορη ιστορια το κανουν ενα jrpg που θα σε διασκεδασει αλλα δεν θα σου αφησει τιποτα περα απο την διασκεδαση που περασεις μαζι του(ειμαι αυστηρος κριτης lol αλλα πιο πιθανον ειναι αν βαλω ενα 9 σε ενα παιχνιδι με φοβερη ιστορια και μουσικη,art style ,characters και κακο gameplay παρα το αντιθετο γιατι αυτος ειναι ο λογος για τον οποιο παιζω εγω rpg και games κατ'επεκταση).

Α και ας μου εξηγησει καποιος,γιατι στον κορακα χρησιμοποιουν ακομα σπαθια,τοξα κτλ μετα τον πρωτο πλανητη?Αντε δεχομαι οτι τα εντομα ειχαν ανοσια σε πυρα αλλα και σε ολους τους υπολοιπους πλανητες ολοι οι διαφοροι εχθροι το ιδιο?Η απλα συνιθισαν στα οπλα που χρησιμοποιυσαν και ειπαν "ποιος αλλαζει τωρα.....":rant:.

hakoo
16-02-2010, 00:31
Nικολα απο οτι καταλαβαινω απο τα γραφομενα σου συμφωνεις με την πλειοψηφια των reviews που πηρε το παιχνιδι. Παρεπιπτοντως γιατι δεν κανεις και ενα proper review με αποσπασματα των εντυπωσεων σου να το ποσταρεις στο section που εχουμε?

nikolaszax
16-02-2010, 00:34
Nικολα απο οτι καταλαβαινω απο τα γραφομενα σου συμφωνεις με την πλειοψηφια των reviews που πηρε το παιχνιδι. Παρεπιπτοντως γιατι δεν κανεις και ενα proper review με αποσπασματα των εντυπωσεων σου να το ποσταρεις στο section που εχουμε?

Πραγματικα δεν το σκεφτηκα :P.Θελει δουλεια βεβαια για να το κανω(ορθογραφικα,να μπω σε λεπτομερειες για αλλα στοιχεια κτλ).
Θα δω και μπορει να το κανω :P.

hakoo
16-02-2010, 00:39
Eλα ρε, απλα λιγο editing σε αυτα που ηδη εχεις γραψει, καποιες εικονες και φυσικα το συστηματακι αξιολογησης που ακολουθουμε στο τελος με τα υπερ και τα κατα (κι αυτο ετοιμο ειναι) και εισαι ετοιμος.
Απλα μου αρεσει πολυ ο τροπος που μεταφερεις τις εντυπωσεις σου και επισης θα το δει περισσοτερος κοσμος, γι'αυτο στο λεω. ;)

skyrios
16-02-2010, 01:31
Συμφωνώ με τον χακού!θελουμε review!
απο μένα +ρεπ για το κατατοπιστικοτατο review σου :hey:

lazytrunks
16-02-2010, 01:58
to paixnidi tha to parw opwsdipote, eimai fun tis seiras, kai sto 360 eitan kalo, opote kai sto ps3 logika einai kalo. Para poli kalo to review sou. Epitelous ena kalo jrpg gia tin konsola pou toso to xreiazete.

Sry gia ta greeklish, eimai me to mpazolaptop mou :(

Valkyre
16-02-2010, 03:03
Eγω παιδια το πηρα προχθες.. ξερετε οτι το εχω παιξει στο 360 παρολαυτα η αγαπη μου για το παιχνιδι δεν με αφηνει να μην το παιξω εκει που το γνωρισα.

Διαβαζοντας το review του Νικολα με βρισκει σχεδον συμφωνω σε ολα τα κομματια.Απο οτι φαινεται ομως η αγαπη μου για το εν λογω παιχνιδι, το διαστημα και την εξερευνηση με κανουν να αποβαλλω πολλα απο τα αρνητικα του και να κραταω μονο τα θετικα.Κοινως δεν ειμαι αντικειμενικος.

Να φανταστειτε το σαββατο επαιξα σερι 6 ωρες... που εχω να το κανω πααααααααρα πολυ καιρο...

δεν ξερω τι να σας πω απλα μην με ακουτε , ακουστε καλυτερα τον Νικολα (+ρεπ αν μπορουσα btw...) γιατι ειναι σωστος σε αυτα που λεει.

Να πω πως η εκδοση του PS3 μονο θολη δεν ειναι οπως υποστηριζαν πολλοι.Αν δεν με απατα η μνημη μου μαλιστα, θεωρω οτι εχει λιγοτερα jaggies απο το 360, αλλα και λιγο χειροτερο framerate σε καποιες μαχες που γινεται πανικος.Τιποτα το σοβαρο παντω;ς! :D :D

nikolaszax
16-02-2010, 10:36
Eγω παιδια το πηρα προχθες.. ξερετε οτι το εχω παιξει στο 360 παρολαυτα η αγαπη μου για το παιχνιδι δεν με αφηνει να μην το παιξω εκει που το γνωρισα.

Διαβαζοντας το review του Νικολα με βρισκει σχεδον συμφωνω σε ολα τα κομματια.Απο οτι φαινεται ομως η αγαπη μου για το εν λογω παιχνιδι, το διαστημα και την εξερευνηση με κανουν να αποβαλλω πολλα απο τα αρνητικα του και να κραταω μονο τα θετικα.Κοινως δεν ειμαι αντικειμενικος.

Να φανταστειτε το σαββατο επαιξα σερι 6 ωρες... που εχω να το κανω πααααααααρα πολυ καιρο...

δεν ξερω τι να σας πω απλα μην με ακουτε , ακουστε καλυτερα τον Νικολα (+ρεπ αν μπορουσα btw...) γιατι ειναι σωστος σε αυτα που λεει.

Να πω πως η εκδοση του PS3 μονο θολη δεν ειναι οπως υποστηριζαν πολλοι.Αν δεν με απατα η μνημη μου μαλιστα, θεωρω οτι εχει λιγοτερα jaggies απο το 360, αλλα και λιγο χειροτερο framerate σε καποιες μαχες που γινεται πανικος.Τιποτα το σοβαρο παντω;ς! :D :D

6 ωρες?Τι ειναι αυτα μπροστα στο 8ωρο μου XD.Απλα δεν σε αφηνε να το αφησεις χαρις στο gameplay.
Μεταξυ μας ειναι και εγω φαν της σειρας,το 2ο ειναι το καλυτερο μακραν jrpg για το ps1 για εμενα και ουκ ολιγες φορες το εχω τερματισει(εχει 1 μηνα που το ξανατερματισα lol).Μονο και μονο για του sakuraba την μουσικη αξιζει καποιος να το ξαναπαιζει.Δεν θα ξεχασω ποτε την "ανατριχιλα" που πηρα οταν πρωτομπηκα στο δασος που συναντας την Rena,η μουσικη ειναι πραγματικα εκπληκτικη.
Παιζω και το 3ο btw αυτη την περιοδο(αν και θα μου ειναι δυσκολο να ξαναγυρισω τωρα μετα το battle system του 4ου :P ) .
Ουτε και εγω ειμαι αντικειμενικος,κακα τα ψεμματα δεν νομιζω πως υπαρχει review/εντυπωσεις/user review που να ειναι αντικειμενικο.Ολα ειναι καθαρα προσωπικες αποψεις,κατι που πειραζει τον Α δεν ενοχλει τον Β.Πχ για το 4ο μερος ακουσα τα χειροτερα πραγματικα σαν rpg αλλα παρολα αυτα εμεινα εκπληκτος οταν τελικα το τελειωσα γιατι το διασκεδασα αφανταστα παρολα τα αρνητικα του(στα αρνητικα παντως σχεδον επεσαν μεσα οι users).

Ειναι καθαρα στο θεμα του καθε gamer του τι θα βαλει στο παιχνιδι και κατα ποσο θα μπορεσει να ξεπερασει τα αρνητικα του ή να μην τα προσεξει καν.Εγω πχ εβαλα ατοφιο 10ρακι στο Valkyria chronicles παρολο τα gameplay προβληματα που εχει και ομοιως και στο Persona 3-4 παρολο το κακο ai και ποσο σπαστικο μπορουσε να γινει γιατι μου προσφεραν εκπληκτικες ιστοριες,soundtrack ,χαρακτηρες που λατρεψα και συναισθηματα που λιγα παιχνιδια το καναν.Οποτε καθολου αντικειμενικος δεν ειμαι :P.

Η αναλυση συμφωνα με τα διαφορα sites αναλυσεων του τεχνικου/οπτικου τομεα στο battle system ειναι ιδια και χαμηλοτερη στο field αλλα στο battle εχει 2χΑΑ που δεν ειχε στην 360....ουδεποτε ομως με πειραξε,ουτε και με κουρασε(περα του οτι δεν θα το προσεχα και ολας και αν δεν μου το λεγαν ουτε καν θα το ηξερα).Τα λιγοτερα jaggies παντως ειναι ευπροσδεκτα lol.
Αλλο ενα παραδειγμα του μην ακουτε οτι λεει ο καθενας πριν το δειτε εσεις μπροστα σας,μια χαρα φαινεται το παιχνιδι και δεν θυσιαζει τιποτα.
το framerate ειναι γενικα σε υψηλα επιπεδα(60 κατα την διαρκεια της μαχης) αλλα πεφτει οπως ειναι λογικο οταν πεφτουν πολλα εφε(και πιστεψτε με....ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ.fireballs,rising blades,slashes,flashes κτλ θα τυφλωθειτε με το τι γινεται on screen),τιποτα ομως που να εκνευριζει.


Αληθεια,σε ποιο σημειο εισαι τωρα?

Ps-1:SO Bunnies>>Chocobos :3
Ps-2:το τελευταιο party member απλα τα σπαει,θα το λεω και θα το ξαναλεω ασχετα αν κανει τις μαχες γελειες.
Ps-3:Σκοτωστε την welch....ΤΩΡΑ!Μην την ξαναδω σε τετοια εκδοση σε SO.Προτιμω αυτην του 3ου.
Ps-4.Διορθωση στην θαμολογια.Του εβαλα 0,5 παραπανω lol.Ηθελα να του βαλω 8 αλλα παραπανω απο 7,5 πιστευω για εμενα αδικει αλλα jrpgs.

Αν επρεπε να το βαθμολογησω επιμερους θα του εβαζα:
Gameplay:9
Story/Characters etc:5
Presentation:8.5
Sound:8
Overall:7.5

Valkyre
16-02-2010, 10:59
Στο στορυ παντως δεν θα εβαζα τοσο χαμηλη βαθμολογια Νικολα.Σιγουρα δεν αποτελει τιποτα το κορυφαιο, αλλα εισαι λιγουλακι αυστηρουλης.Ναι αργει να παρει στροφες και εχει ορισμενους εκνευριστικους χαρακτηρες (βλεπε Lymle sorry μου την σπαει 'kay? :D ) αλλα το στορυ ειναι εκει παρολο που ειναι skin deep.

Δεν προκειται φυσικα να μου μεινει σε σχεση με αλλα JRPGs αλλα ενα 6.5 του το εβαζα!

Κατα τα αλλα οπως λες...το συστημα μαχης ειναι απολαυση...blindsides ειναι ισως οτι πιο πρωτοτυπο σε θεμα fast passed action με hack n slash εχω δει σε JRPG.Και τα chain combos ειναι κυριολεκτικα πωρωση!

ΥΓ: Ρε συ εγω για να παιω σερι 6 ωρες ειναι πολυ πολυυυυ σπανιο φαινομενο.Και βασικα συνηθως γινεται αυστηρα και ΜΟΝΟ με RPGs, οι λογοι ευνοητοι... (αντε μωρε ας κανω λιγακι και αυτο εδω και να πως περνανε 2 ωρες απο την στιγμη που λεω θα το κλεισω! :D )

ΥΓ2: Τωρα πηγαινω στον Εn III Νικολα :)

nikolaszax
16-02-2010, 11:18
Στο στορυ παντως δεν θα εβαζα τοσο χαμηλη βαθμολογια Νικολα.Σιγουρα δεν αποτελει τιποτα το κορυφαιο, αλλα εισαι λιγουλακι αυστηρουλης.Ναι αργει να παρει στροφες και εχει ορισμενους εκνευριστικους χαρακτηρες (βλεπε Lymle sorry μου την σπαει 'kay? :D ) αλλα το στορυ ειναι εκει παρολο που ειναι skin deep.

Δεν προκειται φυσικα να μου μεινει σε σχεση με αλλα JRPGs αλλα ενα 6.5 του το εβαζα!

Κατα τα αλλα οπως λες...το συστημα μαχης ειναι απολαυση...blindsides ειναι ισως οτι πιο πρωτοτυπο σε θεμα fast passed action με hack n slash εχω δει σε JRPG.Και τα chain combos ειναι κυριολεκτικα πωρωση!

ΥΓ: Ρε συ εγω για να παιω σερι 6 ωρες ειναι πολυ πολυυυυ σπανιο φαινομενο.Και βασικα συνηθως γινεται αυστηρα και ΜΟΝΟ με RPGs, οι λογοι ευνοητοι... (αντε μωρε ας κανω λιγακι και αυτο εδω και να πως περνανε 2 ωρες απο την στιγμη που λεω θα το κλεισω! :D )

ΥΓ2: Τωρα πηγαινω στον Εn III Νικολα :)

Ειπα ειμαι αυστηρος κριτης σε τετοια θεματα lol.Σκεψου δηλαδη οταν εχω το wkc τι θα του βαλω οταν το παρω στα χερια μου σε αυτον τον τομεα(κατω απο 5 απο οτι φαινετε ειναι σιγουρο).
Παντως πρεπει να αναφερω πως ειναι οι χαρακτηρες που τραβηξαν τοσο χαμηλα το score εκει και οχι η ιστορια αυτη καθ'αυτη μιας και ειχε καποια πολυ ενδιαφεροντα στοιχεια.Η lymle τουλαχιστον το σωζει στα ιαπωνικα μιας και δεν ακους το 'kay καθε λιγο και λιγακι(ή το ακους σε ιαπωνικα λλαδ εν το καταλαβαινεις λολ) παρα μονο το διαβαζεις.Η welch και η sarah ποιο μετα ομως σε καθαριζουν κανονικα :gotcha:.
Και εγω αρχικα γυρω στο 8 πηγαινα για το story μιας και ηταν πολυ ενδιαφερον και ειδικα τωρα στο enii γινονται πολλα ενδιαφεροντα που με καναν να απορω με τα user reviews που του διναν χαμηλο σκορ στο story.Απο εκεινο το σημειο και μετα αρχισε να παιρνει λιγο την κατηφορα στην ιστορια (εφτασε στο 7 το στορυ) και πολυ στους χαρακτηρες (εφτασε στο 4 οι χαρακτηρες)

Ps-1.Ω ποσο σε καταλαβαινω ΧΡ.Τα ιδια περναω και εγω στα rpg.

Ps-2.Μετα τον bacchus στο παρτυ αρα εισαι αν δεν κανω λαθος....ακολουθουν ενδιαφεροντα γεγονοτα.

nikolaszax
20-02-2010, 10:36
Valkyre ειδα το post σου σχετικα με το SO4.Οποτε ηταν καλυτερα να το μεταφερω εδω για να ρωτησω/μιλησω παρα να κανω offtopic στου FFXIII.




Ας ειναι καλα το Star Ocean IV...μολις ηρθε στο party μου ο Amurat (A.K.A ο Χαρος με το δρεπανι, A.K.A. ο ποιο cool και imba χαρακτηρας του παιχνιδιου!) :)
Love this game... :D :D
ετσι οπως εχω κακομαθει με τον τεραστιο κοσμο του SO4 και την εξερευνηση.
Σε spoiler λογω μεγεθους
Περι arumat

Lol το πα,δεν το πα σε ενα απο τα bullets μου οτι το τελευταιο party member(aka arumat thanatos) ειναι απο τα οτι πιο imbalanced party members εχουν βγει ΧD.Το γεγονος οτι μετα απο τοση ωρα παιχνιδιου αφησα τον χαρακτηρα μου για να χειριζομαι τον arumat κατι λεει ;).Εφτασα σε σημειο να λεω να τον βγαλω εκτος γιατι το παρακανει ευκολο.....αλλα ηταν τοσο fun να παιζεις μαζι του που δεν μπορεσα λολ.
Μ'αρεσει που λεγεται thanatos....εχει ολη την φυσιογνωμια,το δρεπανι,την δυναμη αλλα και το ονομα(μεχρι και εκεινος λεει συνεχομενα i am death himself) XD XD XD.
Απο τους πιο αγαπημενους μου χαρακτηρες και ειναι πολυ κριμα που ειχε σχεδον μηδαμινο character development κατα την διαρεκαι του παιχνιδιου.Τα PA's λενε κατι extra αλλα και αυτα δεν ειναι πολλα(βασικα εχει τα λιγοτερα σε σχεση με τους αλλους χαρακτηρες,πιθανον λογω timing που κανει join) για να τον εξελιξουν.
Tο δικο μου build ηταν:
L:diabolic edge/Unholy maelstorm/diabolic edge
R:Bloodstorm revolution/(δεν θυμαμαι αν μου φταναν τα cp για να βαλω κατι ακομα εκει)
Με 6% refill(xp τα υπολοιπα)...τιποτα δνε μενει ορθιο και ουτε προβλημα απο mana.Αν για καποιο λογο πεσει το mana?Τοτε βαζεις την μαγεια(δεν θυμαμαι ονομα δυστηχως) που κλεβει mana σε καθε hit(lol ειναι που ειναι multi million hitter......) και καλα κρασια.<33
Ξερεις οτι κατι δεν παει καλα οταν κανει περισσοτερο damage per second απο τον κυριο dps χαρακτηρα μου μεχρι εκεινο το σημειο....και να ειναι 10 lvl λιγοτερα οταν κανει join!Οταν το οριο μου ηταν το πολυ κατι πανω απο 100 hit σε μαχες και φτανω ξαφνικα να κανω πανω απο 900 και μαλιστα σε boss(!και δυσκολο boss,οχι αστεια!)....

Το αστειο ειναι οτι ολοι λενε πως ο arumat δεν ειναι τοσο imba οσο η reimi(δεν την ειχα στο arty μου οποτε δεν ξερω αν ισχυει αλλα μαλλον ισχυει) η οποια με καταλληλο development μπορει να κανει τρελλο damage,να ειναι μονιμως σε rush mode και να κανει συνεχομενο stun lock τα boss χωρις να μπορουν να αντιδρασουν!


Περι edge(αυτο εχει spoiler για οσους δεν εχουν παιεξι το παιχνιδι.Valkyre εσυ το εχεις περασει το σημειο)

Πως σου φανηκε η αλλαγη του Edge?Εμενα μου αρεσε ιδιαιτερα η αλλαγη του γιατι ηταν αρκετα ρεαλιστικη και εγινε αρκετα καλα developed χωρις να ξαναγυρνα απο την μια στιγμη στην αλλη στον κανονικο του εαυτο οπως γινεται συνηθως σε τετοια jrpg.Πχ ο cloud στο AC ηταν κακιστα developed.Emo καταστασεις που πηγαιναν κοντρα στον χαρακτηρα του στις τελευταιες ωρες του FFVII,και ξαναγυρνα στον κανονικο του εαυτο σε μια σκηνη χωρις το απαραιτητο development.Αντιθετα ο Edge επρεπε να περασει απο πολλα σταδια,την αρρωστια της reimi,την oracle και τελικα την διασωση της sarah για να ξαναγυρισει στον κανονικο του εαυτο.
Παντως για να λεω και την αληθεια με εκνευρισε ωρες ωρες με την συπεριφορα του.Ακομα λιγο και θα εφτανε στο σημειο να κατηγορει τον εαυτο του επειδη ο ουρανος ειναι μπλε και δεν μπορει να τον αλλαξει σε ροζ λολ.Θα μπορουσαν πιστευω να τον κρατησουν απο το τοσο whining γιατι εγινε μετα απο λιγο κουραστικο.Μπορουσε να ειναι απολυτα ρεαλιστικο και σαφεστατα λιγοτερο εκνευριστικος χωρις αυτες της σκηνες emo burst.


Περι sarah

Πες μου,επεσα μεσα οταν ειπα οτι ειναι καθυστερημενη και εκνευριστικη,ειδικα η φωνη της ακοαμ και στα ιαπωνικα ?XD
Ο μονος χαρακτηρας που δεν ασχοληθηκα καν να δω τις δυναμεις τις και να κανω PA

Περι exploration

Συμφωνω απολυτα,ειναι παρα πολυ μεγαλο και ομορφο και σε κανει αν θες να το εξερευνησεις.Οπως ειπα περι SE,ποσο αστειοι ειναι σε αυτα που λενε και δεν βλεπουν την εταιρια με την οποια συνεργαζεται πως τα καταφερε.
Ο Roak ειδικα ειναι παρα πολυ καλοφτιαγμενος ως πλανητης.
Α και....Bunnies :3
http://magmaton.files.wordpress.com/2009/06/starocean4_bunny.jpg


Περι party σου
Ποιους χρησιμοποιεις και ποιος ειναι ο main σου(αν και απο τα λεγομενα σου νομιζω οτι ξερω ποιος)?
Εμενα ηταν οι arumat(DPS),edge(damage και απαραιτητα support spell ),meracle(damage και τρελλο rush και speed),myuria(πρεπει να εχει και ενα μαγο το παιχνιδι.....και απο τους αλλους 2 ηταν η μονη που δεν με εκνευρισε λολ.Εχει και οφθαλμολουτρο τουλαχιστον-αυτος ο καμεραμαν εχει ορεξεις μου φαινετε,δεν εξηγουνται αλλιως τα πλανα με τις κοπελιες του παιχνιδιου).

Valkyre
20-02-2010, 13:13
Βρε Νικολα μαζι μου μπορεις να μιλας ελευθερα το εχω ηδη τερματησει το παιχνιδι στο 360! χαχα (με σποιλερς βεβαια). :D

Λοιπον κοιτα οπως και στο 360 ετσι και εδω κατεληξα φυσικα με το ιδιο party.

-Edge οποιος εν αρχη εχει τον πρωτο ρολο σε DPS , αλλα με την αφιξη του Arumat και με τα καταλληλα skills τον μετετραψα μεσα σε μια στιγμη σε ενα ωραιοτατο Tank που τραβαει ολο το ξυλικι απανω του (most of the time)

-Arumat, τα λογια ειναι περιττα ο τυπος απλα θεριζει στο ξυλο και με τα καταλληλα παλι skills τον εχω κανει ολιγον εξωφρενικο

-Myuria, διοτι ειναι ο απολυτος caster του παιχνιδιου, εχει τεραστια βυζια και ειναι μακραν η καλυτερη και λιγοτερο εκνευριστικη απο το υπολοιπο female cast.Σοβαρα ομως η Myriah ειναι φοβερη, οχι μονο σε εμφανιση/potential αλλα και σε θεμα στορυ.

-Reimi, απλα και μονο διοτι στην πορεια παιρνει καποια τρελα skills και μπορει να κανει αρκετα καλη ζημια χωρις να τραβαει aggro.Επισης με εξεραισεη την Myriah ηταν η μοναδικη δευτερη female που θα μπορουσα να χρησιμοποιησω.

Τωρα ποιος ειναι ο main μου...η αληθεια ειναι οτι μεχρι να φτασω να εχω την Myriah στο party μου, μονο με τον Edge επαιζα... οι αλλοι χαρακτηρες δεν με τραβανε καθολου.Με το που ηρθε η Myriah εκανανα εναλλαγη ποτε σε Edge ποτε σε αυτην.Με το που ηρθε ο Arumat παιζω και με τους 3 εξισου.Η μοναδικη που δεν ασχολουμαι απο το party μου ειναι η Reimi και γι αυτο της εχω πει "stay out of trouble" για να μην την στειλω... lol :D

Επισης την επεσα και επισημα στην Myriah μεσω private action, κατι που δεν αρεσε ιδιαιτερως στην Reimi χαχαχαχα :D

Να σημειωσω παντως οτι ειδικα με τους 3 αυτους χαρακτηρες του party μου , μπορω αμεσα να δημιουργησω οποιαδηποτε μορφη του combat board θελω.Και αυτο ειναι υπερβολικα χρησιμο.Σε αρκετες μαχες εναλλασω μεταυ των χαρτακτηρων συνεχως.

Τελος να πω οτι απο τα "αλλα" παιδακια και την φτερωτη χαζοχαρουμενη δεν χρησιμοποιω κανενα...σορρυ δεν μπορω... βασικα δεν εχω ασχοληθει καν και μπορει οντως να εχουν σαν καθαρα combat χαρακτηριστικα καλυτερα απο τους δικους μου, αλλα seriously I cant.

Το παιχνιδι για εμενα οπως ειχα πει εχει ενα απο τα πιο περιεργα cast που εχω δει ποτε.Εχει απο απιστευτα εκνευριστικους χαρακτηρες, μεχρι σουπερ cool ones.Εχω φιλτραρει τις προτιμησεις μου και θεωρω οτι το συγκεκριμενο party που εχω ειναι απο τα καλυτερα που ετυχε να εχω σε JRPG. :)

Τωρα για τον Edge και πως μου φαινεται μετα την "αλλαγη" οι αποψεις διιστανται μεσα στο κεφαλι μου.Ναι μεν οκ η συμπεριφορα απο εκει και λιγο πιο μετα γινεται πιο ωριμη, αλλα το συμβαν αυτο καθεαυτο μου φανηκε λιγο λολ.Θα μπορουσαν με καποιο αλλο τροπο πιο οικειο για τον παιχτη να κανουν αυτην την αλλαγη να εχει περισσοτερη αξια κοινως :

με χαλασε πολυ που βρηκαν την φτηνη δικαιολογια "καταστραφηκε η Γη , αλλα οχι η δικη μας , σε ενα παραλληλο συμπαν".

Αυτα :)

iblackrebellion
20-02-2010, 21:44
Καλύτερα σε spoiler παιδιά πολλά ατομα δεν το έχουμε τερματίσει


Εγω εχω χτυπήσει 24 ωρες στο game και ειμαι 38lvl..
Πολυ καλο το παιχνιδι.
Δεν είχα παίξει το 1,2 και το 3 δεν μου άρεσε απο οτι θυμάμαι.
Απο στορυ το παιχνίδι το βρίσκω αρκετα καλο
αν και εχει πολλα cliche...γενικα ως τωρα του δινω ενα 7,5
μολις το τερματισω θα εχω μια πλήρη γνωμη.

AgentPrinny007
22-02-2010, 12:08
Tωρα ειδα τις εντυπωσεις των παιδιων για το παιχνιδι.
Στα χειροτερα του παιχνιδιου βαζω το γεγονος που αλλαξε τον Εdge και ολο το σκηνικο μετα . Δεν πιστευα οτι εβλεπα κατι τετοιο. Πρεπει να ειναι οτι πιο τραβηγμενο εχω δει σε παιχνιδι...:rant:

Δεν μου αρεσαν καθολου τα sidequest. Δεκαδες δεκαδων sidequest του στυλ πηγαινε εκει και φερε μου 10 απο αυτο , πηγαινε αλλου και φερε μου 20 απο το αλλο. Στην αρχη το βρηκα ενδιαφερον αλλα μετα απο λιγο τo βαρεθηκα.

Εχει πολυ ενοχλητικους χαρακτηρες.

Στα θετικα, εκτος απο τις μαχες, ειναι και η διαδικασια "μεταμορφοσης" του τελικου κακου σε ολο το παιχνιδι. Λιγο κλισε αλλα δεν με χαλασε.

Την εκδοση για 360 εχω τερματισει αλλα δεν νομιζω να εχει διαφορα με την αντιστoιχη του PS3.

plakas
07-03-2010, 12:07
το ξεκινησα εχθες επαιζα κανα 8ωρο!!!!ειχα καιρο να παιξω ενα τοσο καλο rpg!ολα μ αρεσα και η ιστορια και τα γραφικα!!!

ακομα frame rate δεν εχω δει :Sμονο την θολουρα αλλα και παλι το προσπερναω!!!!!
σημερα δεν εχω και πολυ χρονο για να παιξω κανα 12ωρο ανετα γιατι ειναι πολλα τα rpg και τα θελω ολα !!!!!ερχετε και ο Κρατος αχ αχ αχ αχ παλι διλληματα θα εχουμε :D

Valkyre
08-03-2010, 10:49
δεν εχεις πολυ χρονο για να παιξεις 12 αωρο?? Ρε την παλευεις κακασχημε?? :D

ΥΓ: περιμενω φιλε νεα σου ε! ;)

hakoo
10-03-2010, 00:06
Ηρθε η ωρα για αποκαλυψεις
(ΤΑ ΤΑ ΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ)

Ο λαος απαιτει vs του Star Ocean με το FFXIII
Οσοι το εχουν παιξει ας αποφανθουν.:P
Παρεπιπτοντως δεν το λεω για να αρχισουμε να ξεκατινιαζομαστε με ανουσια πραγματα, απλα για οσους δεν εχουν κανενα απο τα 2 να παρουν μια γνωμη.

plakas
10-03-2010, 00:08
το ffxiii θα το εχω αυριο!!!!το star ocean τεραστιο επικο!!!!δεν ξεκολαω!!!!!εκλεισα 10 ωρες σημερα και 7 εχθες!!!!!

δεν εχει και παραπανω ωρες η μερα γαμωτω

Valkyre
10-03-2010, 11:11
Απο θεμα ιστοριας τουλαχιστον το FFXIII ειναι πολυ καλυτερο.Τα συστηματα μαχης ειναι και τα 2 εκπληκτικα, αλλα για καποιο λογο πιστευω οτι του FFXIII ειναι καλυτερο επειδη βασιζεται πολυ περισσοτερο στην στρατηγικη , ενω το Star Ocean IV θυμιζει πιο πολυ hack n slash.

Σαφη αποψη μονο μετα το τελος του FFXIII ;)

Sergio
10-05-2010, 22:45
Επιτελους επεσε η τιμη του κ το τσιμπησα,22 ευρω το βρηκα.Ελπιζω να μην το μετανιωσω κ να αξιζε η αναμονη...

Leon_DiZ
03-09-2015, 23:07
Bump

Μπορώ να παίξω το συγκεκριμένο χωρίς να έχω παίξει τα υπόλοιπα;

hakoo
04-09-2015, 14:23
Μπορεις.
Θελεις? :c055gfe:

Πολυ ωραιο συστημα μαχης, το παρατησα μιας και δεν αντεξα σεναριο και χαρακτηρες.

Leon_DiZ
04-09-2015, 14:44
Μπορεις.
Θελεις? :c055gfe:

Πολυ ωραιο συστημα μαχης, το παρατησα μιας και δεν αντεξα σεναριο και χαρακτηρες.

Το τέλω πολύ (action RPG for the win!) ! Το κυνήγαγα καιρό και χτες το βρήκα -επιτέλους- μεταχειρισμένο στα Public. Έχω αυτό και 3 παιχνίδια Tales. Κάψιμο :D

hakoo
04-09-2015, 14:58
Piece of advice, αν δεν κανω λαθος η ps3 version ειναι η international version οποτε τσεκαρε αν εχει japanese voices και αν ναι επελεξε τα χωρις πολυ σκεψη, η τουλαχιστον κανε μια δοκιμη πριν επιλεξεις οριστικα. Το Αγγλικο voice over ειναι για να ματωνουν τα αυτια σου ενω σκουζεις σε ενα μαξιλαρι πριν πας να κουλουριαστεις σε εμβρυακη σταση στο ντους.
Really good battle system though !

Leon_DiZ
04-09-2015, 14:59
Piece of advice, αν δεν κανω λαθος η ps3 version ειναι η international version οποτε τσεκαρε αν εχει japanese voice overs και αν ναι επελεξε τα χωρις πολυ σκεψη, η τουλαχιστον κανε μια δοκιμη πριν επιλεξεις οριστικα. Το Αγγλικο voice over ειναι για να ματωνουν τα αυτια σου ενω σκουζεις σε ενα μαξιλαρι πριν πας να κουλουριαστεις σε εμβρυακη σταση στο ντους.
Really good battle system though !

Είμαι ενήμερος :P

Τα διάβαζα χτες.

AgentPrinny007
04-09-2015, 16:04
^^Περιμενουμε τις εντυπωσεις σου.

Slay
04-09-2015, 16:40
Εγω παντως λεωνιδα οταν το επαιξα, δεν θυμομουν καν τι ειχε γινει στα προηγουμενα, αλλα το επαιξα ευχαριστα.