PDA

View Full Version : Help για ΠΕΖΙΚΟ ΥΕΑ



mouzakas
09-11-2010, 21:44
Οπως λεει και το title μου ηρθε το χαρτι για τον στρατο και μπαινω της Τριτη 16/10 Μεσολογγι. Το χαρτι γραφει πανω Εχει επιλεγει για πεζικο ΥΕΑ...

Μηπως ξερει κανεις αν τα μορια που περνεις μπορεις να τα χρησιμοποιησεις για το δημοσιο αργοτερα; Γιατι ρωταω ενα φιλο μου και μου λεει μονο για επαγγελματα με στολες οπως πυροσβεστικη,στρατος...κ.α.

Επισης ακουσα οτι η εκπεδευση για ΥΕΑ ειναι 4 μηνες και ειναι μανικι. Θετικα και αρνητικα υπαρχουν το θεμα ειναι αξιζει να παω ή να μην το σκεφτομαι καθολου?

tsakali GR
09-11-2010, 21:51
φίλε μου εκτός και αν σκοπεύεις μετά να γίνεις επαγγελματίας στρατιώτης ή ένστολος, δεν αξίζει ούτε ο επιπλέον χρόνος που απαιτεί για ΥΕΑ ούτε η ταλαιπωρία της εκπαίδευσης.
Τα Ελληνικά στρατά είναι να μπεις και να βγεις σε DT και να τελειώνεις το συντομότερο για να μη σπαταλήσεις παραπάνω χρόνο από την ζωή σου. Αν τώρα σκέφτεσαι επαγγελματική καριέρα στο Στρατό, τότε αλλάζει η ιστορία.

CrUniq
09-11-2010, 21:56
ετσι ειναι φιλε!μονο για πυροσβεστικη κλπ τετοια παιρνεις μορια!αν δεν εχεις τετοιο σκοπο μην πας,κανε το 9μηνο σου κανονικα και τελος!

mouzakas
09-11-2010, 21:58
Αν μπορουσα να παρω τα μορια που δινει για να μπω σε καμια προκιριξη για τραπεζα δεν με χαλαει να κατσω 5 μηνες παραπανω. Αν μου ειναι αχρηστα δεν το σκεφτομαι καν γιατι δεν μου αρεσει στρατος.

Ανοιγω ενα λογιστικο γραφειακι που εχω και το πτυχιο και ησυχάζω.

Ixor24
09-11-2010, 22:35
μόρια περνεις αλλα για να μπεις σε ένστολη υπηρεσια δηλ στρατο πυροσβέστης ομαδα Δ.Υ.Α.Σ. καμια σχεση για τραπεζα ή κατι τετοιο

fotaras
10-11-2010, 07:26
οτι ειπαν και τα παιδια παραπανω.παιρνεις μορια απο την στρατιωτικη εκπαιδευση αλλα μπορεις να τα "χρησιμοποιησεις" μονο αν σε ενδιαφερει να ακολουθησεις ενστολα επαγγελματα.
ενοπλες δυναμεις,δηλαδη στρατος και αυτο ως επαγγελματιας οπλιτης απο τις προκυρηξεις που γινονται κατα καιρους.
σωματα ασφαλειας,δηλαδη αστυνομια(ως ειδικος φρουρους η συνοριοφυλακας παλι απο προκυρηξεις που γινονται κατα καιρους),λιμενικο και πυροσβεστικη.



μόρια περνεις αλλα για να μπεις σε ένστολη υπηρεσια δηλ στρατο πυροσβέστης ομαδα Δ.Υ.Α.Σ. καμια σχεση για τραπεζα ή κατι τετοιο

η ομαδα Δ.Υ.Α.Σ τι εναι?

criter
10-11-2010, 10:03
Η ομαδα Δ.Υ.Α.Σ ειναι αστυνομοι με μοτοσυκλετες οπως ειναι η ομαδα Ζ.

Εκτος απο τα μορια στην περιπτωση που πας για Υποψηφιος Εφεδρος Αξιοματικος, δοκιμος, παιρνεις και καποια λεφτα μηνιαιως, καπου 300 ευρω νομιζω και δεν χρειαζεται να εισαι συνεχεια μεσα στο στρατοπεδο. Μπενεις το πρωι και βγαινεις το μεσημερι, σαν να δουλευεις δηλαδη, αλλα ειναι πολυ παραπανω οι μηνες της θητειας υποχρεωτικα.

muku
10-11-2010, 11:49
Παιδιά ξεχάσατε ένα "ΑΗ" μπροστά από την ομάδα Δ.Υ.Α.Σ :D Στην περίπτωση του παιδιού δεν νομίζω ότι αξίζει το 15μηνο, αν θυμάμαι καλά, σε καμία περίπτωση για μερικά μόρια. Για τα λεφτά καλύτερα να πάει να δηλώσει Κύπρο αν θέλει να πληρώνεται κι εκεί τα ίδια παίρνεις.

fotaras
10-11-2010, 17:51
Η ομαδα Δ.Υ.Α.Σ ειναι αστυνομοι με μοτοσυκλετες οπως ειναι η ομαδα Ζ.


ετσι οπως το εγραψε ο Ixor24 μπερδευτηκα και νομιζα οτι ειχε να κανει με την πυροσβεστικη.εγραψε και "Υ" και μπερδευτηκα.
ΔΙ.ΑΣ (ΔΙκυκλη ΑΣτυνομευση)

Ixor24
10-11-2010, 19:29
ετσι οπως το εγραψε ο Ixor24 μπερδευτηκα και νομιζα οτι ειχε να κανει με την πυροσβεστικη.εγραψε και "Υ" και μπερδευτηκα.
ΔΙ.ΑΣ (ΔΙκυκλη ΑΣτυνομευση)

Ναι φιλε μου σορρυ δικιο εχεις...:a094: