PDA

View Full Version : θορυβώδες Ps3...



thr07
21-09-2007, 23:45
Μόλις παρέλαβα το PS3 μου και με μεγάλη απογοήτευση διαπίστωσα ότι είναι πολύ θορυβώδες...το έχω τοποθετήσει σε ράφι στο σαλόνι, μόνο του, με άνοιγμα μπρός πίσω για εξαερισμό αλλά...όχι μόνον ξεκινάει (και δεν σταματάει) το πρώτο fan που έχει αλλά και το δεύτερο που είναι πιό θορυβώδες και από το πρώτο...:hide:Με λίγα λόγια δεν υπάρχει περίπτωση να καθήσει κανείς και να δει μια ταινία ή να παίξει παιχνίδι, μιλάμε ότι το PS3 'μαρσάρει' και δεν λέει να σταματήσει μέχρι που το σβήνω...Υπάρχει κανείς άλλος που είχε αυτό το πρόβλημα και τι έκανε σε αυτή την περίπτωση? :please2: Επιστροφή και αντικατάσταση? Το δικό μου το πήρα από internetομάγαζο από Ελλάδα...

NonBorn
21-09-2007, 23:56
Καταρχάς το μπροστά δε λέει κάτι... το ps3 βγάζει όλη τη ζέστη από το πίσω μέρος κ το πάνω (ή το δεξιά αν το έχεις οριζόντια). Οπότε λογικό είναι αν είναι κλειστό προς τα εκεί να δουλεύει πολύ το μεγάλο ανεμιστηράκι... Δοκίμασε να το βγάλεις και να το βάλεις σε τελείως ανοιχτό χώρο(στο πάτωμα) ας πούμε να δεις αν ακούγεται το ίδιο...

Γενικά πάντως ακόμα κ full στροφές δεν κάνει τόσο θόρυβο όσο λες... Οπότε δοκίμασε το σε ανοιχτό χώρο άστο εκεί και παίξε για λίγο και βλέποντας και κάνοντας... Αν όντως έχει πρόβλημα τηλέφωνο στη Sony για άμεση αντικατάσταση!!

Maximvs
22-09-2007, 01:43
εγω το εχω πανω σε επιπεδο επιπλο στο σαλονι που δεν το κλεινει απο πουθενα και δεν ακουγεται καν!

greekteo
22-09-2007, 01:54
παντως αν ειναι προβληματικο δεν θελει πολυ σκεψη. κατευθειαν, τηλεφωνο στην σονυ. εμενα, μεχρι τωρα τουλαχιστον, ειναι τελειως αθορυβο..

WolfRathmA
22-09-2007, 02:01
Παιδια το μηχανιμα ειναι αθορυβο. Δεν ακουγετε καν... Στειλτω στη Sony.

ps4
22-09-2007, 03:57
βασικα εγω για να δω οτι δουλευει πρεπει να δω το λαμπακι γιατι απλα δεν το ακουω.

τηλ και αντικατασταση με την καμια φιλε μου.

ALEO
22-09-2007, 13:42
se mena to vrady epikrati pliri isihia logo pediou,milame tafos ,ke to ps3 doulevi efoson pezo den akougete tipota mallon tops3 ehi prob
p.x bori na ine halasmeno na prin mia evdomada halase to blue ray tou filou mou tou italou den epeze ta games oute dvd oute br discaki tostile pisw

seven77
22-09-2007, 14:28
opos katalaves mila me sony!!

X-NEC
22-09-2007, 14:46
Παιδιά και σε μένα μετά από μιση-μια ώρα παιχνιδιού αρχίζει να ακούγεται λίγο ο ανεμιστήρας. Εσάς δεν ακούγεται καθόλου ούτε και μετά από 3-4 ώρες παιχνιδιού? Μήπως δεν αρκούν 10-15cm για τον εξαερισμό και για αυτο ακούγεται?

WolfRathmA
22-09-2007, 15:47
στην αρχη δεν κανει "κιχ", μετα απο καποιες ωρες παιχνιδιου αρχιζει και περνουν μπρος οι ανεμιστιρες αλλα και παλι δεν ακουγεται οσο λετε εσεις. αθορυβο και παλι.

ps4
22-09-2007, 16:01
στην αρχη δεν κανει "κιχ", μετα απο καποιες ωρες παιχνιδιου αρχιζει και περνουν μπρος οι ανεμιστιρες αλλα και παλι δεν ακουγεται οσο λετε εσεις. αθορυβο και παλι.

Αυτο εχω δει και εγω. Δεν ακουγεται καθολου.

klepidas
22-09-2007, 23:23
re paidia to ps3 pas kathe 5 lepta na deis an pethane apokliete na kanei toso thorivo

muku
23-09-2007, 13:40
Εγώ όποτε παίζω μετά από λίγο θα αρχίσει να στροφάρει τρελά το ανεμιστηράκι για 10s και μετά ξανά αθόρυβο. Μπορεί να το κάνει κατά διαστήματα αλλά σταματάει αμέσως ο πολύς θόρυβος. Κατά τα άλλα είναι αθόρυβο. Φυσιολογικό δεν είναι αυτό που μου κάνει?

GedoGt
23-09-2007, 13:46
Εγώ όποτε παίζω μετά από λίγο θα αρχίσει να στροφάρει τρελά το ανεμιστηράκι για 10s και μετά ξανά αθόρυβο. Μπορεί να το κάνει κατά διαστήματα αλλά σταματάει αμέσως ο πολύς θόρυβος. Κατά τα άλλα είναι αθόρυβο. Φυσιολογικό δεν είναι αυτό που μου κάνει?

Φυσιολογικότατο.
Κάτι σαν το βεντιλατέρ στο αμάξι.
Ξεκινάει τη λειτουργεία του μόλις ανέβει η θερμοκρασία και μόλις έρθει στα φυσιολογικά επίπεδα σταματά.

X-NEC
24-09-2007, 00:59
Καλά και εγώ αν δεν είχα στο mute τον ήχο ούτε που θα το άκουγα, απλά ρώτησα για να δω αν ακούγεται και σε εσάς λίγο μετά από καμια δυο ώρες! Πιστεύω να είναι φυσιολογικό.

Slay
24-09-2007, 11:30
To εχω αφησει πανω απο εβδομαδα ανοιχτο να κανει folding και δεν ακουγοταν τιποτα, πιθανον να επεσες σε ενα απο τα ελαχιστα προβληματικα μοντελα, μπορει βεβαια να μην εχει λειτουργικο προβλημα, δηλαδη υπερθερμανσης, αλλα δεν χανεις τιποτα να επικοινωνησεις με την sony.

seven77
24-09-2007, 17:58
to diko mou exei keno apo ton toixo 10-15 pontous kai me tous kafsones meta apo 4-5 ores pali den ginotan enoxlhtiko.

thr07
24-09-2007, 19:01
Είναι ξεκάθαρο ότι έπεσα σε προβληματικό PS3...σε μετρήσεις που έκανα με ντεσιμπελόμετρο μιλάμε για το ότι αρχίζει με 15db (αθόρυβο) σε λειτουργία Level 1 (η οποία είναι η κανονική), μετά από 3-4 λεπτά μπαίνει σε λειτουργία Level 2 (η οποία χρησιμοποιείται μόνον σε πολύ 'δυνατά παιχνίδια' που χρησιμοποιούν πολύ υπολογιστική δύναμη) και δίνει 35db...και φθάνει σε Level 3 (που χρησιμοποιείται σπανιότατα και είναι ένα σκαλί πριν το emergency shutdown) με 45db...δηλ. πολύ δυνατό θόρυβο και παραμένει εκεί μέχρι να το σβήσω...Η Sony παραδέχθηκε ότι δεν λειτουργεί σωστά και θα μου πουν αύριο τι πρέπει να κάνω...θα ενημερώσω τι συνέβει τελικά...μιλάμε για πολύ ατυχία..

X-NEC
24-09-2007, 23:04
To εχω αφησει πανω απο εβδομαδα ανοιχτο να κανει folding και δεν ακουγοταν τιποτα, πιθανον να επεσες σε ενα απο τα ελαχιστα προβληματικα μοντελα, μπορει βεβαια να μην εχει λειτουργικο προβλημα, δηλαδη υπερθερμανσης, αλλα δεν χανεις τιποτα να επικοινωνησεις με την sony.
Ευχαριστώ, θα πάρω ένα τηλέφωνο την Sony αλλα έτσι όπως δεν είναι σοβαρό πρόβλημα δεν νομίζω να κάνουν κάτι... Απ' την άλλη αν έπρεπε να είναι μετά από 4-5 ώρες όπως είναι και όταν το ανοίγεις τότε ίσως γίνει κάτι.

thr07
26-09-2007, 01:14
Οπως υποσχέθηκα και μιας και άνοιξα το thread ιδού τι συνέβει τελικά με την περιπτωσή μου: από την Sony με παρέπεμσαν στο Service που έχουν στο Χαλάνδρι. Αυτοί που είπαν το εξής τηλεφωνικά: 'φέρτε εδώ και θα το αντικαταστήσουμε με καινούργιο επιτόπου καθότι δεν τα επισκευάζουμε'!! Πήγα λοιπόν από εκεί...αφού διέσχισα την μισή Αθήνα (μένω στα νότια)...και μου άρχισαν μια εκνευριστική ανάκριση για το τι θεωρώ εγώ σαν δυνατό θόρυβο...του τύπου ότι είμαι 'κατά φαντασίαν ασθενής', 'ότι μου φαίνεται ότι κάνει πολύ θόρυβο', 'ότι φταίει το ράφι στο οποίο το έχω', 'ότι δεν έχει επιστραφεί ποτέ PS3 γι'αυτό τον λόγο' κλπ. κλπ...Το βάλαν να δουλέψει και αρχικά δεν ανέβασε θόρυβο αλλά ύστερα από 2-3 λεπτά σχεδόν κάλυπτε όλες τις συζητήσεις, τον θόρυβο της λεωφόρου που είναι δίπλα κλπ! Παρόλα αυτά...επέμεναν ότι είναι φυσιολογικός ο θόρυβος οπότε δεν άντεξα άλλο αυτή την ιστορία και τους ζήτησα να ανοίξουν ένα καινούργιο (είχαν εκατοντάδες σε παλέτες στην αποθήκη που είναι εκεί) και να το βάλουν δίπλα δίπλα για σύγκριση...και ώ του θαύματος! Κανένα απολύτως θόρυβο από το καινούργιο ακόμη και όταν το άφησαν να 'ζεσταθεί για τα καλά' όπως είπαν, του έβαλαν να παίξει Blu Ray δίσκο, παιχνίδια...τίποτε...νέκρα!! Κάπου εκεί τελείωσε η ιστορία και μου έδωσαν το καινούργιο και έφυγα. Επιτέλους έχω απολύτως αθόρυβο PS3, τόσο που δεν ακούγεται τίποτε ακόμη και στην ησυχία της νύκτας και με παιχνίδι ή Blu Ray. Είμαι σίγουρος ότι έπεσα σε ελλατωματικό PS3 και δεν υπάρχουν πολλές τέτοιες περιπτώσεις αλλά το ηθικό δίδαγμα της ιστορίας είναι ξεκάθαρο: εαν ποτέ βρεθείτε σε αντίστοιχη περίπτωση ΑΠΑΙΤΕΙΣΤΕ αντικατάσταση, η Sony είναι σοβαρή εταιρία και δεν αφήνει αυτά τα πράγματα στην τύχη..οπότε μην...παραμυθιάζεστε από διάφορους 'ειδικούς' του service αλλά ζητήστε αυτό που δικαιούστε! Sorry για το μεγάλο reply.

X-NEC
26-09-2007, 02:13
Καλά τους έκανες φιλε μπράβο! Να δω με μένα τι θα γίνει!:p

Katana
16-10-2007, 18:31
Ανησυχω λιγακι με αυτα που διαβαζω, εμενα μολις το αναβα οταν ειχε ζεστη, μετα απο κανα 20λεπτο παιχνιδιου αναβε στο level1.Μετα απο 15' στο level2 και μετα απο κανα μισωαρο στο level3.

H θεση που το εχω δεν ειναι ιδανικη βεβαια...

http://img.photobucket.com/albums/v398/Alex-R/General/ps3.jpg

WolfRathmA
16-10-2007, 18:50
απο οτι βλεπω η αριστερη μερια και απο πισω προφανως δεν αεριζεται καθολου... ανοιξε το λιγακι...

Katana
16-10-2007, 19:05
Bασικα, εγω φταιω για την τοποθετηση, επειδη ειχα την εντυπωση οτι μονο απο δεξια βγαινει αερας...Οποτε να το βαλω στη μεση?Απο πισω εχει περιπου 12 cm χωρου.Δεν ειναι ιδανικη θεση γενικως, αλλα δεν εχω αλλη επιλογη.

ALEO
16-10-2007, 19:19
βασικα πιστευω ορθια ειναι πολυ καλυτερα να το εχει καποιος το ps3

Katana
16-10-2007, 19:31
θα συμφωνησω, αλλα ελλειψει χωρου...

WolfRathmA
16-10-2007, 19:33
γαμοτο και εγω ορθιο θα ηθελα να το εχω. αλλα δυστηχως δεν υπαρχη χωρος και σε εμενα.

Katana
16-10-2007, 20:03
Anyway, περιμενω να μου ερθει εκεινο το fan που μπαινει στη usb, να δουμε αν θα εχει διαφορα.

blizard
17-10-2007, 01:12
Iσως μια ελάχιστη κλήση προς τα δεξιά να βοηθούσε κάπως να φεύγει ο ζεστός αέρας ... ο κρύος έρχεται από μπροστά βέβαια οπότε θεωρητικά δεν υπάρχει πρόβλημα, ενώ φεύγει από το πίσω μέρος και την δεξιά πλευρά.

Katana
17-10-2007, 02:00
θα το δοκιμασω, σε ευχαριστω!