PDA

View Full Version : Medal of Honor



nikon
26-10-2010, 08:45
http://thegamehub.co.uk/images/uploads/ps3/medal.of.honor.ps3.jpg

Έκδοση: E.A.
Ανάπτυξη: DANGER CLOSE, DICE
Διάθεση: CD Media

Στο χώρο των videogames είναι γνωστό ότι υπάρχουν κάποια παιχνίδια τα οποία κουβαλάνε μια μεγάλη ιστορία πίσω από τον τίτλο τους.
Ένας τέτοιο παιχνίδι είναι και το Medal of Honor ένα fps παιχνίδι με μια ιστορία που ξεκινάει από το πρώτο Playstation εν έτη 1999 και που γνώρισε τότε μεγάλη επιτυχία καθώς είχε καταφέρει να μας μεταφέρει αρκετά ρεαλιστικά την δράση του Β’ παγκοσμίου πολέμου στις οθόνες μας.
Η επιτυχία όμως του τίτλου με τα χρόνια άρχισε σιγά σιγά να πέφτει και αυτό ίσως γιατί υπήρχε μια εμμονή της εταιρείας με τον Β’ παγκόσμιο πόλεμο και η οποία εμμονή κούρασε κάπως το κοινό των fps παιχνιδιών.
Έτσι λοιπόν το 2010 η Ε.Α., σε συνεργασία με την DICE για το online κομμάτι αλλά και την Danger Close για το campaign, αποφάσισε να συνεχίσει την γνωστή σειρά Μ.Ο.Η. με μια διαφορετική αλλά όχι και πρωτότυπη ιδέα για το που θα λάβει χώρα ο πόλεμος που θα ζήσουμε μέσα από την κονσόλα μας βέβαια.


http://web-vassets.ea.com/Assets/Richmedia/Image/Screenshots/moh_mp_online_e3_1_656x369.jpg?cb=1288023273&ver=420_en_US


ΥΠΌΘΕΣΗ
Η ιστορία του παιχνιδιού εξελίσσεται στο κοντινό παρελθόν και σε διάφορες περιοχές του Αφγανιστάν και έχει να κάνει σ’ένα πολύ μεγάλο βαθμό χωρίς όμως να το δείχνει με τον «γνωστό» πόλεμο μετά την 11/9 των Αμερικάνων εναντίων των Αφγανών Ταλιμπάν.
Οι αποστολές στο αφιλόξενο για τους Αμερικανούς στρατιώτες Αφγανιστάν θα είναι δύσκολες και επικίνδυνες και πρέπει να στεφθούν μόνο με επιτυχία και τίποτα άλλο έτσι η Αρχή Εθνικής Διοίκησης καλεί του καλύτερους των καλύτερων και αυτοί είναι που θα συγκροτήσουν τις επίλεκτες ομάδες μας.
Μέσα από 2 εκατομμύρια στρατιώτες, ναύτες, αεροπόρους και πεζοναύτες η Διοίκηση Ειδικών Επιχειρήσεων επιλέγει 50.000 τους οποίους θα εκπαιδεύσει έτσι ώστε να μπορούν να αντεπεξέλθουν με τον καλύτερο τρόπο στις πιο δύσκολες συνθήκες ενός πραγματικού πολέμου.
Mέλη των ομάδων μας με ψευδώνυμα όπως ο “Mother” , ο “Voodoo” , o “Dusty” τον οποίο βλέπουμε και στο εξώφυλλο του παιχνιδιού, ο “Rabbit” και άλλοι είναι αυτοί που θα είναι στο πλευρό μας στη διάρκεια της προσπάθειας μας να βρούμε κάποιον πληροφοριοδότη με το όνομα Tariq o οποίος και θα μας δώσει σημαντικές πληροφορίες.
Ένα τέτοιο σενάριο θα μπορούσε να υπάρχει σε οποιοδήποτε παιχνίδι θα έλεγαν πολλοί αλλά από την άλλη ένα σενάριο που θα έλεγε για τους καλούς Αμερικάνους στρατιώτες εναντίων των κακών τρομοκρατών Αφγανών που είναι υπεύθυνοι γι’αυτόν τον πόλεμο μετά τα γεγονότα της 11/9 θα ήταν επικίνδυνο για την κυκλοφορία του παιχνιδιού γι’αυτό και είπαμε πιο πάνω ότι ενώ στην ουσία το M.O.H στηρίζεται στα γεγονότα μετά την 11/9 δεν το δείχνει για ευνόητους λόγους.


http://web-vassets.ea.com/Assets/Richmedia/Image/Screenshots/MOH_ScreenShot001_656x369.jpg?cb=1288023280&ver=420_en_US

SINGLE PLAYER
Το campaign ή αλλιώς single player mode όπως αναφέραμε εξελίσσεται μέσα από διάφορες αποστολές οι οποίες εναλλάσσονται και μαζί τους και οι πίστες του παιχνιδιού στην πορεία μας για να βρούμε τον πληροφοριοδότη Tariq.
Διάφορες περιοχές του Αφγανιστάν μεταφέρονται σχεδόν όπως είναι και στη πραγματικότητα και γίνονται πεδία μάχης δίνοντας έτσι μια πιο αληθοφανή διάσταση στο παιχνίδι.
Η εναλλαγή της ομάδας και συνεπώς του χαρακτήρα που κατευθύνουμε είναι και αυτό ένα κομμάτι του M.O.H. που κάνει την ευχάριστη διαφορά με τα άλλα fps που υπάρχουν στην αγορά.
Έτσι αλλάζοντας χαρακτήρα βλέπουμε ότι οι δυνατότητες τους αλλά και ο τρόπος που πρέπει να κινηθούν είναι διαφορετικά οπότε ουσιαστικά αλλάζει και ο τρόπος που παίζουμε κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού.
Η διάρκεια του campaign στο M.O.H. είναι σχετικά μικρή χωρίς μεγάλο βάθος και ποικιλία επιλογών όπως άλλωστε των περισσοτέρων παιχνιδιών αυτού του είδους αλλά από την άλλη ενδιαφέρουσα λόγω της ασταμάτητης και έντονης δράσης που μας προσφέρει.


http://web-vassets.ea.com/Assets/Richmedia/Image/Screenshots/moh_mp_online_e3_5_656x369.jpg?cb=1288023273&ver=420_en_US


GAMEPLAY
Όπως προαναφέραμε η ομάδα με την οποία κινούμαστε αλλάζει μέσα στο παιχνίδι με αποτέλεσμα να αλλάζει και το πώς παίζουμε.
Άλλες φορές θα πρέπει να είμαστε τελείως αθόρυβοι στις κινήσεις μας και να παίζουμε με stealth στοιχεία για να καταφέρουμε να περάσουμε απαρατήρητοι ανάμεσα από τους εχθρούς, άλλες να ανατινάζουμε ολόκληρα κτίρια ή οχήματα με τη εναέρια βοήθεια από την ομάδα μας, άλλες να οδηγούμε γουρούνες και στρατιωτικά τζιπ και άλλες να πιλοτάρουμε ελικόπτερα Απάτσι ανάλογα πάντα με την αποστολή μας.


http://web-vassets.ea.com/Assets/Richmedia/Image/Screenshots/MOH_ScreenShot014_656x369.jpg?cb=1288023280&ver=420_en_US

Ο χειρισμός του όπλου που είναι και ο πιο βασικός στο παιχνίδι δεν αλλάζει σε σχέση με τα γνωστά fps στον τρόπο που στοχεύουμε και πυροβολούμε ή ξαναγεμίζουμε με σφαίρες το όπλο μας.
Ίδιος επίσης είναι και ο τρόπος που κινείται ο χαρακτήρας μας είτε όταν θέλει να πραγματοποιήσει κάποιο άλμα είτε όταν θέλει να σκύψει και να καλυφθεί πίσω από κάποιο αντικείμενο.
Αυτό που κάνει το Μ.Ο.Η. να διαφέρει από τα περισσότερα fps είναι η άμεση συνεργασία και η ασύρματη επικοινωνία σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της αποστολής με όλα τα μέλη της ομάδας μας κάτι που μας δίνει την αίσθηση ότι δεν παίζουμε μόνοι μας και έχουμε κάποιους δίπλα μας που απλά περιμένουν εμάς για να προχωρήσουν.


http://web-vassets.ea.com/Assets/Richmedia/Image/Screenshots/MOH_ScreenShot005_656x369.jpg?cb=1288023280&ver=420_en_US


Ένα στοιχείο που έχει να κάνει με την συνεργασία της ομάδας και που δεν το έχουμε συναντήσει σε άλλα παιχνίδια είναι ότι κατά τη διάρκεια της μάχη τα μέλη της ομάδας μας μπορούν να μας προμηθεύσουν με σφαίρες όταν εμείς ξεμείνουμε από αυτές.
Οι κινήσεις μας δεν θα πρέπει να γίνονται όπως εμείς θέλουμε αλλά με μια σειρά και όπως πρέπει να γίνουν συνολικά από την ομάδα σύμφωνα πάντα με τις οδηγίες του αρχηγού της ομάδας.
Σε αντίθετη περίπτωση αν επιλέξουμε δηλαδή να παίξουμε σαν Ράμπο που θέλει να τους σκοτώσει όλους μόνος του είναι πιθανό να βρεθούμε γρήγορα σκοτωμένοι από τα αντίπαλα πηρά.
Λέμε πιθανό και όχι σίγουρα γιατί στο παιχνίδι η Α.Ι. των αντιπάλων δεν είναι και η καλύτερη που έχουμε δει στα fps παιχνίδια.
Δεν είναι λίγες οι φορές που θα δούμε τον εχθρό εντελώς ακάλυπτο και ενώ τον σημαδεύουμε αυτός να μην μας έχει δει καθόλου και να πυροβολεί προς το μέρος κάποιου άλλου με αποτέλεσμα να γίνεται ένας πολύ εύκολος στόχος.
Aλλά και όταν προσπαθούν να κρυφτούν πίσω από κάποιο αντικείμενο αρκετά μέρη του σώματος μένουν ακάλυπτα με αποτέλεσμα να μπορούμε εύκολα να τους πετύχουμε.
Αυτή η όχι και τόσο καλή Α.Ι. είναι που ρίχνει αρκετά το επίπεδο δυσκολίας του παιχνιδιού κάνοντας τις αποστολές όχι παιχνιδάκι αλλά όχι και κάτι ακατόρθωτο αν έχουμε έστω μια μικρή εμπειρία σε τέτοιου είδους παιχνίδια.
Από την άλλη η αρκετά μεγάλη ποικιλία των αποστολών σε σχέση με την διάρκεια του τίτλου δεν θα μας αφήσει να νιώσουμε μονότονα σε καμία στιγμή του παιχνιδιού.


http://web-vassets.ea.com/Assets/Richmedia/Image/Screenshots/moh_mp_online_e3_3_656x369.jpg?cb=1288023273&ver=420_en_US


ΓΡΑΦΙΚΆ
Στον τεχνικό τομέα το Μ.Ο.Η. μπορούμε να πούμε ότι ούτε εντυπωσιάζει αλλά και ούτε απογοητεύει τον παίχτη.
Τα πεδία της μάχης οι διάφορες περιοχές του Αφγανιστάν δηλαδή είναι αρκετά μεγάλα και καλοφτιαγμένα και πιθανόν αρκετά κοντά στην πραγματικότητα.
Από τα μικρά και σχεδόν εγκαταλελειμμένα χωριά μέχρι τα ορεινά και χιονισμένα μονοπότια όλα έχουν σχεδιαστεί με αρκετή λεπτομέρεια δίνοντας ακόμα μεγαλύτερη αληθοφάνεια στο περιβάλλον που κινούμαστε.
Πολλά μάλιστα από τα αντικείμενα που υπάρχουν γύρω μας καταστρέφονται με αρκετά αληθοφανή τρόπο.


http://web-vassets.ea.com/Assets/Richmedia/Image/Screenshots/moh_mp_online_e3_2_656x369.jpg?cb=1288023273&ver=420_en_US


Το draw distance είναι αρκετά βαθύ και αυτό γίνεται αντιληπτό ειδικά στα ορεινά πεδία μάχης και καθώς βρισκόμαστε στην κορυφή κάποιου βουνού ψάχνοντας στα πεδινά για τον αντίπαλο ή και το αντίστροφο.
Τo animation των στρατιωτών είναι αρκετά καλό σε τέτοιο βαθμό που μας δίνει μια αίσθηση βάρους του όπλου που κρατάμε πολύ κοντά στην πραγματική.
Αυτό που δεν μας άρεσε καθόλου ήταν το framedrop που παρατηρήσαμε αρκετές φορές ειδικά τις στιγμές που οδηγούμε κάποιο όχημα και γενικά όταν υπάρχουν γρήγορες εναλλαγές και έντονη δράση στην οθόνη μας αλλά και το φαινόμενο του pop up με το οποίο εμφανίζονται ορισμένες φορές οι αντίπαλοι που είναι κρυμμένοι πίσω από διάφορα αντικείμενα.


ΉΧΟΣ
Από ηχητικής πλευράς το παιχνίδι τα πάει περίφημα με τους ήχους που βγάζουν τα όπλα να ακούγονται σαν αληθινοί ενώ πολύ καλή δουλειά έχει γίνει και με τις φωνές όσων ακούγονται κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού και όπως είπαμε αυτό γίνεται πάρα πολύ συχνά στο Μ.Ο.Η.
Η μουσική αν και είναι σχεδόν αδιάφορη σε τέτοια παιχνίδια ειδικά την ώρα της μάχης παρόλα αυτά στέκεται και αυτή αξιόλογα δίπλα στα υπόλοιπα ηχητικά που ντύνουν το παιχνίδι.


ONLINE MODES
Τα τελευταία χρόνια βλέπουμε ότι στα fps παιχνίδια οι εταιρείες δίνουν μεγαλύτερη προσοχή στο multiplayer κομμάτι του παιχνιδιού παρά στο campaign αφού όλο και περισσότερο είναι αυτό που ενδιαφέρει τους παίχτες.
Έτσι και εδώ η Ε.Α. θέλοντας ένα καλό αποτέλεσμα σ’αυτόν τον τομέα έδωσε στην DICE γνωστή από το πετυχημένο Battlefield: Bad Company την ανάπτυξη του online mode.
Παρ’όλο που οι περισσότεροι λόγω εμπειρίας της DICE θα περιμέναμε ένα πολύ καλό αποτέλεσμα αυτό τελικά δεν το βλέπουμε ή τουλάχιστον όχι στον βαθμό που θα θέλαμε.
Μέχρι και 24 παίχτες μπορούν να συμμετέχουν στο online παιχνίδι oι επιλογές όμως είναι περιορισμένες αφού έχουμε τη δυνατότητα να παίξουμε μόνο σαν Special Ops, Riffleman ή Sniper έχοντας ο καθένας και τον ανάλογο οπλισμό.


http://web-vassets.ea.com/Assets/Richmedia/Image/Screenshots/moh_mp_online_e3_6_656x369.jpg?cb=1288023273&ver=420_en_US

Τα modes των παιχνιδιών του multi θα λέγαμε ότι είναι και αυτά λίγα με το Team Assault και Sector Control τα οποία είναι τα γνωστά από τα περισσότερα παιχνίδια Team Deathmatch και Capture the Flag αντίστοιχα και τη λίστα συμπληρώνουν τα Team Mission και Objective Raid ενώ για τους πιο δυνατούς παίχτες υπάρχει και η Hardcore επιλογή.
Οι πίστες είναι αρκετά μικρές δίνοντας έτσι έναν πολύ γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι κάτι που αρέσει σε πολλούς αλλά θα έπρεπε τουλάχιστον να είναι περισσότερες.
To σύστημα που ξεκλειδώνουμε διάφορα πράγματα τα οποία θα βελτιώσουν και τις επιδόσεις μας στο παιχνίδι είναι αυτό που συναντάμε σε όλα τα παιχνίδια του είδους.
Ανάλογα δηλαδή με την επίδοση μας στη μάχη κερδίζουμε πόντους που θα μας βοηθούν να ανέβουμε επίπεδο μόνο όμως για τον τύπο που έχουμε διαλέξει να παίξουμε και να ξεκλειδώνουμε όπλα, extra σφαίρες, σκόπευτρα, σιγαστήρες και διάφορα άλλα που έχουν να κάνουν με τον εξοπλισμό μας αλλά και την δυνατότητα να καλούμε εναέρια βοήθεια ή να βομβαρδίσουμε με πυραύλους τον εχθρό μετά από ένα αριθμό συνεχόμενων kills.
Για την ιστορία και μόνο να σημειώσουμε το πρόβλημα που δημιουργήθηκε όταν έγινε γνωστό ότι ο παίχτης θα μπορεί να παίζει ως Ταλιμπάν και φυσικά να μπορεί να σκοτώνει τους Αμερικάνους της αντίπαλης ομάδας.
Η Ε.Α. αποφάσισε λοιπόν και για να μην έχει κάποιες κυρώσεις από το M.O.H. να μετονομάσει τους «Ταλιμπάν» σε «Αντίπαλη Δύναμη» λέγοντας μετά ότι το έκανε προς σεβασμό στους Αμερικάνους έπεσαν στον πόλεμο με τους Ταλιμπάν.


http://web-vassets.ea.com/Assets/Richmedia/Image/Screenshots/moh_mp_online_e3_4_656x369.jpg?cb=1288023273&ver=420_en_US


OTHER MODES
Μια extra επιλογή που έχουμε σε ότι αφορά το offline κομμάτι του M.O.H. είναι το Tier 1 mode και δεν είναι τίποτα άλλο από το να παίξουμε τις πίστες και τις αποστολές που έχουμε παίξει στο campaign αλλά αυτή τη φορά με χρονόμετρο προσπαθώντας κάθε φορά να βελτιώνουμε τον χρόνο μας.

Nα αναφέρουμε επίσης ότι στην έκδοση για ps3 υπάρχει και το Medal of Honor Frontline σε hd ανάλυση ένα εντελώς ξεχωριστό παιχνίδι που απολαύσαμε πολλοί στο ps2 και τώρα έχουμε την ευκαιρία να παίξουμε και στο ps3.


http://www.ps3forums.gr/vb/../portal/images/stories/demo/reviews/scores/rating3___5.png

Kane
26-10-2010, 09:19
Μπράβο για το πολύ ωραίο review. Μόνο 2 chapters έχω παίξει από το παιχνίδι και μέχρι τώρα συμφωνώ απολύτως. Ο ήχος είναι όντως αληθοφανής (φαντάζομαι δλδ γιατί δεν μου έχει τύχει να δω κάτι τέτοιο από κοντά :silly:). Οι διάλογοι επίσης είναι πολύ καλοί και γενικά μια ένταση και ένα καρδιοκτύπι υπάρχει στο παιχνίδι.
Σχετικά με τη δυσκολία τώρα. Δεν είμαι και κανένας παικταράς fps αλλά στο hard που το δοκίμασα είναι όντως εύκολο. Καμία σχέση με τη hardened δυσκολία του CoD, πόσο μάλλον με τη veteran. Φαντάζομαι ότι θα γίνεται ανταγωνιστικό στα Tier 1 challenges. Για το Online δεν ξέρω ακόμα.

enstikto
26-10-2010, 09:37
Ωραίος Νικοn για το review! Το πρόσθεσα και στην αλφαβητική λίστα!
Το μόνο που θεωρώ ότι επιβάλετε να προσθέσεις στο review είναι τα απαράδεκτα freeze issues που έχει το παινχίδι όταν παίζεις online!
Έπεξα εχτές λίγο online και freezaρα κάθε 3 παιχνίδια!!!!
Και απο όσο μίλησα και με άλλα παιδιά το freeze είναι συνηθές φαινόμενο στο παιχνίδι!
Μέχρι στιγμής αυτό που μας έχει δείξει ο Οκτώβρης είναι οτι δεν υπάρχει σωστό QA πλέον...
Το enslaved δεν είχε καν 5.1 ήχο, το castlevania έχει autodestructible save system και το moh freezarει κάθε λίγο και λιγάκι! Τι να πεις....

nikon
26-10-2010, 09:44
Koίτα το φριζάρισμα όντως υπάρχει και εγώ χθες που έπαιζα μου έτυχε 2-3 φορές και δεν ήταν όταν βγήκε κάποιος από το παιχνίδι που είναι στην friend list μου όπως είπαν πολλά παιδιά αλλά αυτό είναι κάτι που φαντάζομαι θα φτιάξει με κάποιο patch όπως και τα bug που ανέφεραν πολλοί και είδα και εγώ.
Προβλήματα όμως όπως το framedrop ή η αστεία Α.Ι. δεν νομίζω να φτιάξουν γι'αυτό και τα αναφέρω.

enstikto
26-10-2010, 09:54
Koίτα το φριζάρισμα όντως υπάρχει και εγώ χθες που έπαιζα μου έτυχε 2-3 φορές και δεν ήταν όταν βγήκε κάποιος από το παιχνίδι που είναι στην friend list μου όπως είπαν πολλά παιδιά αλλά αυτό είναι κάτι που φαντάζομαι θα φτιάξει με κάποιο patch όπως και τα bug που ανέφεραν πολλοί και είδα και εγώ.
Προβλήματα όμως όπως το framedrop ή η αστεία Α.Ι. δεν νομίζω να φτιάξουν γι'αυτό και τα αναφέρω.

Μακάρι να το φτίαξουν ρε φίλε γιατί για μένα πρωσοπικα καθιστά το παιχνίδι unplayable. Είμαι και τροπαιοφάγος και όπως και να έχει είναι τεράστια ξενέρα να είσαι στους 3 πρώτους στο παιχνίδι και ξαφνικά να freezaρεις (υπάρχει χρυσό τροπαιάκι να είσαι στους 3 πρώτους σε 10 παιχνίδια).
Πάντος απ' ότι διάβασα το πρόβλημα υπήρχε απο την beta! Αφού δεν το διορθώσαν απο τότε που ξέραν την ύπαρξή του πολύ αμφιβάλω ότι θα το διορθώσουν τώρα...

Nek_Food
26-10-2010, 10:54
Άλλο ένα ωραίο αφιέρωμα από τον φίλο Νίκο(n). Το παιχνίδι θα ήθελα να το δω, αλλά η online beta που έπαιξα δεν με συγκίνησε (δεν είμαι και φανατικός του online gaming), ενώ το κερασάκι της διάρκειας του campaign είναι φυσικά αποτρεπτικός παράγων σε ενδεχόμενη αγορά του στην κανονική του τιμή. Θα περιμένω να πέσει πριν ασχοληθώ μαζί του, εκτός και εάν το CoD:BO σαρώσει πάλι τα πάντα μπροστά του.

Nerven
26-10-2010, 13:41
Το νοικιασα και εγώ και το τελείωσα στο hard το ίδιο απόγευμα, όσο για την διάρκεια δεν θα πω τίποτα παραπάνω με κάλυψαν τα παιδιά πιο πάνω... Τι στο hard τι στο easy το βάλεις δεν είδα καμία διάφορα. Το μόνο που ίσως αξίζει είναι το multiplayer κομμάτι του αλλά δύσκολα θα εγκατελειπα το MP του badcompany2 για να ασχοληθώ με αυτήν την "μετροιοτητα"!!!! Αντε να δούμε και το black ops που φαίνεται πολλά υποσχόμενο.

Conjure7
26-10-2010, 14:04
Ωραίο review φίλε nikon !

HELL1NAS
30-10-2010, 00:28
Αγόρασα την Tier1 εκδοση. Χρησιμοποιώ σταθερά το Μ60(c). Μόνο στην Tier1 εκδοση. Γαζώνει... Αν πετύχω ακόμα και 3-4 αντιπάλους σε στενό, ή σε κάποιο διάδρομο συνήθως πέφτουν όλοι...

Nek_Food
19-03-2012, 16:02
Παίρνω το φτυάρι μου 1,5 χρόνο μετά και
α) ξεθάβω το παρόν θέμα και
β) θα θάψω το παιχνίδι

Το πήρα και το έπαιξα και πρέπει να πω ότι γενικά είναι συμπαθητικό παιχνιδάκι αλλά ούτε διαφέρει ιδιαίτερα από τα γνωστά, ενώ και μικρό είναι το campaign του και παρότι ήμουν σίγουρος ότι λόγω του καλού καιρού που είχε χθες θα είχε ζεστό νερό ο ηλιακός, τελικά στον τερματισμό ένιωσα ότι έμεινα στα κρύα του λουτρού. Δηλαδή μπαμ απότομα τερματισμός χωρίς κάτι το εξαιρετικό και έμεινα να κρατάω το π... περίστροφο στο χέρι μου, ψάχνοντας ακόμη μερικούς κακούς να σκοτώσω. Μικρό μεν, συμπαθητικό έως καλό γενικά, χωρίς προβλήματα αλλά ούτε και εξάρσεις και πάρα πολύ εύκολο στο Hard. Ευκολία, συντομία, μία από μία ίδια όλα τα χαρακτηριστικά του, που πλέον δυστυχώς χαρακτηρίζουν την πλειοψηφία των παιχνιδιών του είδους. Το multi δεν μου είχε κάνει κλικ καν στην αρχή, πολύ περισσότερο δεν με βλέπω να ασχολούμαι καθόλου τώρα.

Για single campaign εμπειρία only, θα έλεγα να το βρείτε δανεικό, μεταχείρα, υπερπροσφορά (σαν του multirama που το πήρα εγώ) για να μην κλαίτε τα λεφτά σας που θα είναι ΜΙΑ.

modecris
19-03-2012, 18:48
Έχω άποψη αλλά θα σου απαντήσω το 2014!! :k020:
Έλεος ρε Nekροθάφτη_Food! looool

Nek_Food
20-03-2012, 09:16
Θα έχουμε βγει στις αγορές μέχρι τότε; Μπα... Το λέω γιατί προβλέπω ότι θα κυκλοφορεί το Medal of Honor 2 ως τότε, αν έχω λεφτά μπας και το προγραμματίσω για αγορά και θάψιμο περί το 2016. :p

Σκέψου ότι πια έτσι όπως έχουν γίνει τα παιχνίδια την τρέχουσα σοδιά, δεν ευχαριστιέμαι FPS single campaign σαν καθαυτή gaming εμπειρία. Αλλά, σίγουρα ευχαριστιέμαι όταν μου σπάνε τα νεύρα, να παίρνω τα άρματα και να καθαρίζω εχθρούς μέχρι τις 2μιση τα ξημερώματα (και να ξυπνάω 6μιση). Πως άλλοι μετράνε αριθμούς, μέχρι το δέκα που λένε για να ηρεμήσουν; Ε. λοιπόν εγώ μετράω μέχρι το είκοσι και επειδή δεν περνάνε τα νεύρα μου, πετάω ένα FPS στην κονσόλα, βάζω τα ακουστικά να μην ακούω κανέναν (καμία δλδ) και αρχίζω την άσκηση "χαλάρωσης". Ωωωωμμμ, μπαμ μπουμ, πάρε headshot να έχεις να χαίρεσαι... ωωωωωμμμ, τσίμπα και μια με το μπαζούκα, αχ, σαν να ηρέμησα λιγάκι.