PDA

View Full Version : Επισκευη-service τηλεορασης Samsung LE32R72BX



aiakos81
20-10-2010, 17:13
Παιδια καλησπερα. Οπως καταλαβαινετε μου "καηκε" η τηλεοραση και οχι απο την πολλη χρηση (γ@μ% τις εγγυησεις κατασκευαστη, μολις ληγουν μετα απο λιγο τσαφ...) Λοιπον, προχθες εντελως ξαφνικα αρχισε να αναβοσβηνει το κοκκινο λαμπακι του standby και η το κωλομηχανημα δεν ανοιγε με τιποτα. Ουτε απο το κοντρολ ουτε χειροκινητα...Εβγαλα και ξαναεβαλα ολα τα βυσματα, καλωδια...τιποτα...Οποτε, λεω, ας παρω στην αντιπροσωπεια να ρωτησω (εχοντας κατι αναμνησεις απο ηλεκτρολογους στην επαρχια στυλ Τσακωνα) μην την καταστρεψει κανενας ασχετος. Η απαντηση ειναι η εξης: Εχει "καταστραφει" μια πλακετα η οποια δεν επιδεχεται επιδιορθωσης και ρυθμιζει ζητηματα τροφοδοσιας. Συνολο επισκευης 185 ευρω :a122::a122::a122: για μια πλακετα; Επειδη δεν εχω καμια απολυτως σχεση, μηπως με δουλευουν;;;; Πως μπορω να ξερω οτι οντως θα κανει αλλαγη στην πλακετα και δεν ειναι προβλημα τροφοδοτικου;
Υ.Γ : Ο ευγενεστατος τεχνικος με ενημερωσε επισης οτι επειδη η πλακετα που θα παραγγειλω θα ειναι καινουρια, θα εχω και 6 μηνες εγγυηση...Καλα, ολα τα καινουρια ηλεκτρονικα 2 χρονια δεν εχουν; Και δεν καταλαβα αν εννοουσε 6 μηνες το ανταλλακτικο(απατη) ή 6 μηνες γενικα(που δεν νομιζω). Του ειπα οτι θα τον ενημερωσω αυριο..Ξερεις κανεις κανενα καλο ηλεκτρολογο που δεν θα χρειαστει να πληρωσω γ@μ**σ%τ%*κα;; (νεο ηρακλειο και περιχωρα)

Edit: Δεν ξερω αν θα πρεπει να μεταφερθει 5 θεματα παρακατω...Ας κρινουν οι αρμοδιοι..

v-tidus
20-10-2010, 18:23
Τα ηλεκτρονικα οντως εχουν 2 χρονια εγγυηση, αλλα σε περιπτωσεις επισκευης δεν ισχυει αυτο. Θα μπορουσαν να μη σου δωσουν και καθολου εγγυηση.
Τωρα για τα 185 ευρω.... να ξερεις πως τοσα παιρνουν οι αντιπροσωπιες. Εδω λαπτοπ των 400 ευρω και για αλλαγη ανταπτορα τροφοδοσιας πληρωνεις 200...

ilias78
20-10-2010, 18:32
με σχεδον αλλα τοσα, περνεις καινουρια 32αρα. ισως κ full hd.

Quaro
20-10-2010, 18:52
Στείλε email στα κεντρικά της Samsung της Ευρώπης, και πες ότι είσαι δυσαρεστημένος με το πολύ μεγάλο κόστος επισκευής, και ότι θα πάρεις καινούργια τηλεόραση από άλλη εταιρία.

Όχι όμως με τσαμπουκά όπως το 99% των Ελλήνων. Ήρεμα και ευγενικά, δείξε ότι δυσανασχετείς με το συμβάν, και υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι. Άμα θες στείλε το ίδιο email και στα παγκόσμια κεντρικά της Samsung. Οι πολυεθνικές νοιάζονται περισσότερο για τους πελάτες τους, από ότι φαίνεται από τις Ελληνικές αντιπροσωπίες.

aiakos81
20-10-2010, 18:52
το ξερω ρε Ηλια, για αυτο ακριβως τρελαινομαι..Μπηκα skroutz και οντως με 360 παιρνω 32", full hd. Και να σκεφτεις οτι πριν απο 3 χρονια την ειχα αγορασει περιπου 1000Ε. Ελεος, τη μιση αξια της του-βου ενα ανταλλακτικο; Αλλα, αν μου λετε οτι τετοιες τιμες παιζουν..Απλα μου φανηκαν υπερβολικα..Απο πλατινα ειναι το κυκλωμα;;;

v-tidus
20-10-2010, 19:10
Δεν ειναι οτι ειναι τοσο ακριβο πια το εξαρτημα, απλα οτι ειναι ουσιαστικα μονοπωλιο, (δεν μπορεις να κανεις service σχεδον πουθενα αλλου) οποτε για αυτο και οι τιμες ειναι υπερογκες.

Nek_Food
20-10-2010, 21:18
Είναι και τα εργατικά στην μέση φυσικά στην τιμούλα. Η εγγύηση νομίζω είναι υποχρεωτική από τον νόμο (νόμιζα ότι είναι όμως 1 χρόνος) και προσοχή: αφορά μόνο την συγκεκριμένη βλάβη, αν χαλάσει κάτι διαφορετικό στην τηλεόραση σου θεωρητικά δεν καλύπτεται από την εγγύηση, εκτός και εάν η εξάμηνη δικιά τους είναι για όλη την συσκευή δεν ξέρω ρώτα. Ότι είναι γκαντεμιά είναι, ευτυχώς να λες γιατί ένας φίλος έχει χαλάσει η ολοκαίνουργια δικιά του 3 φορές μέσα σε ένα εξάμηνο, του την φτιάχνουν βέβαια πάντα δωρεάν (με καθυστερήσεις όμως και φυσικά αρνούνται να του την αντικαταστήσουν) αλλά τί να το κάνεις και έτσι; Λαχείο... από την ανάποδη.

HELL1NAS
01-11-2010, 05:10
το πιθανότερο, δεν ξεκινάει το τροφοδοτικό. Αλλάζεις έναν συγκεκριμένο πυκνωτή και είσαι λογικά οκ. Επειδή όμως εσύ δεν το γνωρίζεις αυτό υποθέτω, κάνε το εξής. Βάλε με την πρόσοψη την TV πάνω σε ένα τραπέζι και ξεβίδωσε και βγάλε την πλάτη. Σημείωσε όλα τα part number απο τις πλακέτες. Ή ακόμα πιο απλά, κάνε σε κάθε πλακέτα ένα σημάδι με blanco ή μαρκαδόρο και ενημέρωσε τον τεχνικό που θα την πας γι΄αυτό. Για να είσαι σίγουρος, ότι δεν άλλαξαν ένα εξάρτημα που κάνει 20λεπτά και σου χρέωσαν πλακέτα.

Heatspreader
01-11-2010, 14:43
Την τηλεόραση που την πήγες? Λογικά θα μίλησες με τον Μαγγιώρο, σωστά?
Αυτό που έπαθα εγώ, δεν πιστεύω και δεν θέλω να το πάθει κανείς πάντως.
http://avclub.gr/forum/showthread.php?t=62201

Όσον αφορά τις ερωτήσεις σου.
1) Όταν γίνεται αντικατάσταση προιόντος, τότε η εγγύηση ξεκινάει από την αρχή. Αν δηλαδή είχες 2 χρόνια, 2 χρόνια εγγύηση θα έχεις, αν είχε 5, θα έχεις 5, κοκ.
2) Όταν όμως γίνεται αντικατάσταση εξαρτήματος έχει 6 μήνες για το εξάρτημα που σου άλλαξαν. Αν τώρα χαλάσει η TV και έχει πρόβλημα το ίδιο εξάρτημα, τότε ναι, μπορούν αν θέλουν να σου πουν ότι χάλασε κάποιο άλλο και να ξαναπληρώσεις.

Μετά από πόσο καιρό σου χάλασε ύστερα από την λήξη της εγγύησης?

aiakos81
02-11-2010, 00:41
Ναι οντως ο Μαγγιωρος ηταν. Πολυ ευγενικος βεβαια, αλλα τα 185 ευρα τα εσκασα. Μιλησα μαζι τους και μου ειπαν οτι αυτη ειναι η τιμη γιατι εγινε αλλαγη πλακετας τροφοδοσιας (πλακετα usps ή κατι τετοιο τελοσπαντων). Αυτο που εκτιμησα στον συγκεκριμενο ηταν το εξης. Του λεω, αφου ουτως ή αλλως θα σας πληρωσω 45Ε μονο και μονο για διαγνωση και μεταφορικα(αν δεν την επισκευαζα), δωσε μου τον κωδικο της πλακετας να μπω στο νετ να δω ποσο κανει και αν με συμφερει να τη δωσω αλλου..Ευγενεστατος μου τον εδωσε, επισημαινοντας οτι τον κ@λο μου να χτυπαω αλλος τεχνικος δεν προκειται να την φτιαξει, γιατι λογω αλλαγης πλακετας τροφοδοσιας χρειαζοταν προγραμματισμος και συνδεση με τα υπολοιπα κυκλωματα της του-βου(τουλαχιστον αυτα μου ειπε). Η αληθεια ειναι οτι με τον κωδικο που μου εδωσε εκανα μια ερευνα στον νετ, αλλα επειδη δεν εχω καμια απολυτως σχεση με ηλεκτρονικα, δεν εβγαλα ακρη (πολλες λεπτομερειες, ασε που φοβουμουν μην παρω ο,τι να 'ναι). Σκεφτηκα, οτι 50Ε μονο για διαγνωση σε αυτον(μου το ειχαν πει απο την αρχη) και αλλα 100 τουλαχιστον σε μαστορα αγνωστης αξιας, τελικα προτιμησα τη λυση :frusty::frusty::frusty: των 185Ε με 6 μηνες εγγυηση στο ανταλλακτικο. 1 χρονο περιπου εκτος εγγυησης ηταν και ημουν στο τσακ στην αρχη να παρω καινουρια, αλλα....γαμω τη φτωχια μου μεσα....

HELL1NAS
02-11-2010, 01:19
η τιμή είναι μια χαρά, όπως και σωστό το κόστος της διάγνωσης μόνο. Έκανες την καλύτερη επιλογή.

Heatspreader
02-11-2010, 01:36
Ο Μαγγιώρος είναι πολύ εντάξει γενικότερα. Τουλάχιστον εγώ έμεινα ευχαριστημένος.

Τα χρήματα που πλήρωσες είναι κανονικά.

Δυστυχώς οι εταιρίες έχουν ρίξει την ποιότητα κατασκευής όσο γίνεται πιο χαμηλά. Χαλάνε η τηλεοράσεις πιο εύκολα και πιο γρήγορα από λάμπες!

Nek_Food
02-11-2010, 09:04
Δεν ξέρω, ενώ είχα πολύ εκτίμηση στην Samsung (την είχα top priority για επόμενη αγορά), τώρα τελευταία ακούω πολλά δεξιά και αριστερά τόσο από αστοχίες υλικού όσο και από κακό service. Οπότε πάλι με βλέπω να κουβαλάω καμιά LG σπίτι γιατί 5 χρόνια τώρα δεν μου έχει παρουσιάσει τίποτα η μία (26"TFT) και η άλλη κλείνει 3ετία (32"TFT). Στο γραφείο άλλες 3 οθόνες (η μία μεγάλη), μόνο η μία είχε σκάσει η τροφοδοσία της (μύρισε αμέσως με το που πήγα να την ανάψω, παίζει να έφταιγε το UPS), μου την αντικατέστησαν αμέσως - το επόμενο πρωινό - από την εταιρεία με ένα τηλεφώνημα γιατί ήταν εντός εγγύησης (refubrished σε άριστη κατάσταση, ακόμη την έχουμε). Δεν ξέρω είναι άσχημο αυτό που γίνεται με την ποιότητα κατασκευής και κυρίως με τις εγγυήσεις (βλ. Sony) και τα κακά service & after sales υπηρεσίες, σου λιγοστεύουν τις πιθανές επιλογές σε επόμενες αγορές.

Heatspreader
02-11-2010, 16:30
Από τη στιγμή που κατέχει μεγάλο μερίδιο στην αγορά είναι λογικό να έχει και περισσότερα ελαττωματικά κομμάτια.
Πάντως το θέμα ποιότητας κατασκευής, δεν μαστίζει μόνο την Samsung.
Όσες πραγματικά TV έχω, Sony (καμμένο Pixel), Philips (χαλασμένος επεξεργαστής χρωμάτων), Samsung (χαλασμένη μητρική), έχουν παρουσιάσει πρόβλημα.

Δεν ξέρω αν τελικά πρέπει να αγοράζουμε επεκτάσεις εγγυήσεων ή είναι και αυτό μία μεγάλη απάτη.
Για παράδειγμα αν κάποιος έχει μία TV που έχει κανονικά 2 χρόνια εγγύηση και έχει αγοράσει επέκταση εγγύησης +3 χρόνια και η TV του χαλάσει τον πρώτο χρόνο, χάνει και την επέκταση...