PDA

View Full Version : Halo 3, Hype και Εντυπώσεις!



Pages : [1] 2

SPOWN
20-09-2007, 21:30
Καλα παιδια το Gamne σε γραφικα ανετα συναγωνιζεται το halo 2....Aπλα το επαιξα σημερα .... μια που το εβαλα και μια που το εβγαλα, μιλαμε για πολλα προβληματα στα γραφικα....Ελεος....Μας ειχε φλομωσει στο βιντεακι και τωρα την φαγαμε την κρυαδα, και θα μας πεταξει τωρα η Microsoft το παραμυθι με το online mode ...AISXOS....Αυτο ειναι το KILLZONE KILLER....XAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXA...KALA PAIDIA ΤΟ A.I ΤΩΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΩΝ ΝΑ ΔΕΙΤΕ...ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΥΤ... ΚΑΒΑΛΑ...Απλα σαν τα κοτοπουλα θα τρεξουνε τα xbox trolls ...Λοιπον Χβοχ τρολακια παιξτε bioshock και darkness και αφιστε το μεγα παραμυθι HALO και πρασινα αλογα....

WolfRathmA
20-09-2007, 21:43
Τοσο χαλια ρεσυ;

SPOWN
20-09-2007, 21:59
το παιχνίδι σε γραφικά είναι ένα ρετουσαρισμένο HALO 2, αυτή είναι η αλήθεια…Απογοητεύτηκα σήμερα, next gen , μέγα παραμύθι, παίδες υπάρχουν καλύτερα παιχνίδι από αυτό στο 360 μην σπαταλήσετε τα λεφτά σας..Βαζω τον αδερφο μου τον καημενο για να δω και την αποψη του μπας και εγω δεν το εκρινα καλα, και τον αφινω να παιξει και του λεω απλως ότι είναι το halo 3 , με χαρα ερχεται και αυτος , και ξεκιναει να παιζει…Πρωτη του ερωτηση αυτό είναι που βλεπαμε στα βιντεακια kai του λεω ναι, kai μου λεει πλακα μου κανεις….Και του λεω γιατι το λες αυτό Και μου απανταει αυτό δείχνει σαν παιχνίδι 3ετιας….με χοντροκομμένα γραφικά και low textures …aa προβλημα... καλα οσο για το Α.Ι ...ο catman ειναι ainstein μπροστα τους...Ti να του πω οτι μας ειχε φλομωσει στο βιντεακι και τελικα μας ΠΑΣΑΡΕΙ ενα παιχνιδι ρετουσαρισμενο 3ετιας....Παρτε BIOSHOCK, DARKNESS....pragmatika yparxoyn poly kalytera paixnida apo auto....Πηρε και 10 ...ΕΛΕΟΣ...

SPOWN
20-09-2007, 22:00
Aπλα πρεπει να το δειτε γιατι κοροιδια μιλαμε...απλα ελεοσ...

SPOWN
20-09-2007, 22:04
Τελικα η Microsoft ξερει να ψαρευει καλα θυματα....1.500.000 προπαραγγελιες...ε ρε γλεντια που κανουν εκει στην Microsoft...Pragmatika skeftomai to diskaki Που ξοδεψα για να το γραψω....ΘΑ κανω μηνυση στην MICROSOFT na ΑΠΑΙΤΗΣΩ ΤΟ 1 ΕΥΡΩ ΠΙΣΩ ΠΟΥ ΞΟΔΕΨΑ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΣΚΑΚΙ....

mpak7...
20-09-2007, 22:17
Ελεος ελεοοοςς σιγα ρε συ Spown πως κανεις ετσι?:hide: ενταξει μαπα το παιχνιδι.. κι τι θα πει Χβοχ τρολακια... ρε αφηστε αυτες της μαλακιες..για κονσολες μιλαμε τι θα πει χβοχ τρολακια η ps3 τρολακια ημαρτον.. πως τα εχετε κανει ετσι σκατα με αυτην την κοντρα κοτζαμ γαϊδουρια κι κανετε σαν παιδακια 3 χρονων.

WolfRathmA
20-09-2007, 22:18
Εγω τι να κανω τωρα; Εχω παραγγηλει την Legendary edition... να την ακυρωσω;;;

iraklis
20-09-2007, 22:19
που το βρήκες το παιχνίδι ρεσυ?

SPOWN
20-09-2007, 22:20
Ase re mpak εγω ξερω σε ποιους αναφερομαι , σε καποιους ντεσιμπελομετραδες που μας ειχαν ζαλισει τα @@....

SPOWN
20-09-2007, 22:22
Εδω στο Insomnia τσιμουδια δεν μιλαει κανεις, ολοι το εχουν παρει και δεν λενε τιποτα...Τι να πουν και τι να ποσταρουν...

WolfRathmA
20-09-2007, 22:24
Spown ηρεμησε λιγο ρεσυ...

mpak7...
20-09-2007, 22:27
Eγω παντος δεν ειχα σκοπο να το παρω..ουτε κι τα δυο προηγουμενα ειχα παρει.

retro
20-09-2007, 22:39
Ένα σχόλιο μόνο...


Εγω τι να κανω τωρα; Εχω παραγγηλει την Legendary edition... να την ακυρωσω;;;

ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ! Την έχω παραγγείλει κι εγώ by the way!

Το παιχνίδι το παίζω εδώ και 2 ώρες περίπου. Αξίζει και το τελευταίο ευρώ. Άσε τα τρολλάκια να λένε ό,τι θέλουν και να παραληρούν αγαπητέ.:)

mpak7...
20-09-2007, 22:46
Ένα σχόλιο μόνο...



ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ! Την έχω παραγγείλει κι εγώ by the way!

Το παιχνίδι το παίζω εδώ και 2 ώρες περίπου. Αξίζει και το τελευταίο ευρώ. Άσε τα τρολλάκια να λένε ό,τι θέλουν και να παραληρούν αγαπητέ.:)

Απο γραφικα τι λεει?

SPOWN
20-09-2007, 22:47
Re mpak δεν καταλαβαινεςι τι λεω ρετουσαρισμενο halo 2 einai

WolfRathmA
20-09-2007, 23:07
Ένα σχόλιο μόνο...



ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ! Την έχω παραγγείλει κι εγώ by the way!

Το παιχνίδι το παίζω εδώ και 2 ώρες περίπου. Αξίζει και το τελευταίο ευρώ. Άσε τα τρολλάκια να λένε ό,τι θέλουν και να παραληρούν αγαπητέ.:)

Το οχι που κολαει ρεσυ; :bgrin2:

pvinis
20-09-2007, 23:14
εγω απλα θα πω οτι το 1 και 2 ηταν κορυφη, και το 3 εκτος του οτι κατα 90% θα ειναι τελειο, εχει και μια ιστορια... δεν αφηνεις την τριλογια στη μεση!
αν ειχα 360 θα το επαιρνα. σκεφτομαι να παρω 360 μονο και μονο γι αυτο... θα δουμε

SPOWN
20-09-2007, 23:23
HALO HISTORY - RAMBO TOU DIASTHMATOS .milame gia trelo bathos enas rambo me maska katharizei olous tous eksogioinous....Kala pws to skeftikan....

SQP_GR
20-09-2007, 23:37
kai egw to ida den lei mia i karamufa,to katevase ena kolimenos xboxakias filos mu kai den ekane ton kopo na to sinexisi,gears kai pali gears mu lei.killzone tu lew,dose

retro
20-09-2007, 23:43
Το οχι που κολαει ρεσυ; :bgrin2:

Να ΜΗΝ ακυρώσεις την παραγγελία σου!:bgrin2::bgrin2:


mpak7, όχι , δεν είναι σε επίπεδα gears π.χ. τα γραφικά αν το δεις τεχνικά.
Αν δεις όμως τι καταφέρνει και κάνει η graphics engine, αναλογιζόμενος πώς διαχειρίζεται τόσο ανοιχτές τεράστιες εκτάσεις μέχρι μικρούς κλειστούς χώρους σε δωμάτια κτλ, απλά το σέβεσαι! Είναι τρομερός ο όγκος δουλειάς που έχει πέσει. Και το αποτέλεσμα πολύ καλό. Και φυσικά δεν ισχύουν βρε συ οι αστειότητες και οι συγκρίσεις με H2 που ακούγονται. Αυτά τα ακούω και γελάω.

Η δύναμη της graphics engine είναι στους ανοιχτούς χώρους.

Είναι η όλη εμπειρία του παιχνιδιού όμως παίδες που σε συμπαρασύρει.


Gameplay ;; Absolutely terrific!!!!!! ΕΠΙΚΕΣ μάχες!!!!!!!!!

Α.Ι. ; WOW, δεν έχω δει εξυπνότερους αντιπάλους σε κινήσεις, τακτικές και χρήση τουε ξοπλισμού τους.
Επίσης η δυσκολία του σαν παιχνίδι είναι αρκετά μεγάλη.

Πλοκή; Αρχή είμαι ακόμα, αλλά.............δεν λέω άλλα!!!!!!!!!!:bgrin2::bgrin2:

klepidas
20-09-2007, 23:45
LIGA LOGIA THA PO GIA AUTO TO THEMA

halo 3 :mamato paixnidi,orea grafika,teleio multiplayer,makari na eixame tetoio game sto ps3...kai kati teleuteo den thelo fanboysmous kai ego me ti sony eimai alla ta kala tis Ms TA VLEPO

jorgedept
20-09-2007, 23:46
lol

i smell battle:P

WolfRathmA
20-09-2007, 23:47
Γενικα μου αρεσει να ακουω ολες τις αποψεις, και θελω παρακαλω να μην γινονται προσωπικες επιθεσεις ο καθε ενας με τον αλλον. Ολες οι εντυπωσεις ειναι θετικες και αρνητικες. Σε φυσιολογικα πλαισια παντα. Ας μην κλειδωθει και παλι αυτο το θεμα, μιλήστε για αυτο που ειδατε και παιξατε και ως εκει, μην προσπαθησεται να αλλαξεται την γνωμη αυτου που δε του αρεσε. Γνωμες απο τον καθενα ειναι αυτες και πρεπει να τις σεβαστουμε. Οποτε παιδια... please... peace :)

SPOWN
20-09-2007, 23:52
Η δύναμη της graphics engine είναι στους ανοιχτούς χώρους.

ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΤΟ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ?????

ΤΙ ΑΚΟΥΝΕ ΤΑ ΑΦΤΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΙ ΒΛΕΠΟΥΝΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ....ρΕ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ ΔΕΣ GHOST RECON ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΓΙΑ ΑΝΟΙΧΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ, ΔΕΣ ΟΒΛΙΒΙΟΝ.....ΗΜΑΡΤΩΝ....ΠΙΑ ΤΑΚΤΙΚΗ ΛΕΣ, ΠΟΥ ΟΡΜΑΓΑ ΣΑΝ ΡΑΜΒΟ ΣΤΗΝ ΑΡΕΝΑ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΙΖΑ ΑΒΕΡΤΑ....ΝΑΙ ΑΝ ΤΟ ΜΕΤΡΟ ΣΥΓΚΡΙΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙQ ΤΟΥ CATMAN ΤΟΤΕ ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΕΞΥΠΝΟΙ ΟΙ ΕΧΘΡΟΙ....
ΑΠΛΑ ΕΛΕΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΗΔΕΙΑ....BIOSHOCK, DARKNESS, GHOST RECON 1 KAI 2, KAI ALLA ...

mpak7...
21-09-2007, 00:07
Re mpak δεν καταλαβαινεςι τι λεω ρετουσαρισμενο halo 2 einai

Καταλαβαινω... αλλα ηθελα να ακουσω κι αλλη γνωμη.

Akolov
21-09-2007, 00:17
Γενικα μου αρεσει να ακουω ολες τις αποψεις, και θελω παρακαλω να μην γινονται προσωπικες επιθεσεις ο καθε ενας με τον αλλον. Ολες οι εντυπωσεις ειναι θετικες και αρνητικες. Σε φυσιολογικα πλαισια παντα. Ας μην κλειδωθει και παλι αυτο το θεμα, μιλήστε για αυτο που ειδατε και παιξατε και ως εκει, μην προσπαθησεται να αλλαξεται την γνωμη αυτου που δε του αρεσε. Γνωμες απο τον καθενα ειναι αυτες και πρεπει να τις σεβαστουμε. Οποτε παιδια... please... peace :)


Η δύναμη της graphics engine είναι στους ανοιχτούς χώρους.

ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΤΟ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ?????

ΤΙ ΑΚΟΥΝΕ ΤΑ ΑΦΤΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΙ ΒΛΕΠΟΥΝΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ....ρΕ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ ΔΕΣ GHOST RECON ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΓΙΑ ΑΝΟΙΧΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ, ΔΕΣ ΟΒΛΙΒΙΟΝ.....ΗΜΑΡΤΩΝ....ΠΙΑ ΤΑΚΤΙΚΗ ΛΕΣ, ΠΟΥ ΟΡΜΑΓΑ ΣΑΝ ΡΑΜΒΟ ΣΤΗΝ ΑΡΕΝΑ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΙΖΑ ΑΒΕΡΤΑ....ΝΑΙ ΑΝ ΤΟ ΜΕΤΡΟ ΣΥΓΚΡΙΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙQ ΤΟΥ CATMAN ΤΟΤΕ ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΕΞΥΠΝΟΙ ΟΙ ΕΧΘΡΟΙ....
ΑΠΛΑ ΕΛΕΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΗΔΕΙΑ....BIOSHOCK, DARKNESS, GHOST RECON 1 KAI 2, KAI ALLA ...

Βλέπω Spown , έδωσες μεγάλη σημασία στο post του Wolf.
να πω την αλήτηεια το Halo 1 σε Halo 2 που τα έχω παίξει δεν μου φάνηκαν και πολύ διαφορετικά.....δεν θα μου ακουγόταν παράξενο ένα Halo 3 χωρίς μεγάλες αλλαγές .
Ωστόσο ακούσαμε την άποψή σου , μας παρεξένεψε , ας περιμένουμε λίγο ακόμα και θα μάθουμε εάν είναι τόσο μούφα όπως ισχυρίζεσαι.....

Είναι πεντακαθαρο ότι το παιχνίδι το πήρες στραβά και ίσως δεν του έδωσες την δέουσα σημασία...Συνήθως είναι πολύ εύκολο να κατακρίνουμε ένα παιχνίδι επειδή λίγο δεν μας άρεσε , λίγο δεν το παίξαμε αρκετά....και λιιιιιιιίγο ίσως να θέλαμε να το κατακρίνουμε από την αρχή:).

iraklis
21-09-2007, 00:26
http://media.xbox360.ign.com/media/734/734817/vid_2129580.html

retro
21-09-2007, 01:40
Άστο καλύτερα spown, δεν μπορείς να συνεννοηθείς μου φαίνεται.


και λιιιιιιιίγο ίσως να θέλαμε να το κατακρίνουμε από την αρχή

Όχι ρε συ, πώς σου πέρασε απ'το μυαλό κάτι τέτοιο ( για τις προθέσεις του spown εννοώ);;;:bgrin2::bgrin2:

Κάποιες από τις multiplayer δυνατότητες του παιχνιδιού:

vidoc (http://download.microsoft.com/download/9/1/c/91cb40a4-f7b6-4d65-be66-ceca1d2f902c/Halo3_Cinema_Paradiso_720p30_ST_6300kbps.wmv)

Για να σταματά σιγά σιγά η ψευδής δημιουργία εντυπώσεων.

SPOWN
21-09-2007, 02:05
An θελω να παιξω απλα το κορυφαιο παιχνιδι multi ενα ειναι WARHAWK....+ GEARS OF WAR.....Τα αλλα ειναι κιμας

grscream
21-09-2007, 02:06
θυμάμαι κάποτε που είχα παίξει στο pc το halo1

απαράδεκτο..γραφικά χοντροκομμένα,αντίπαλοι που βγάζαν κάτι παιδικές κραυγές και πηγαίναν πάνω κάτω σαν χαζοχαρούμενοι,ΑI της πλάκας και story μηδέν

από τότε δεν το ξανάπαιξα και ούτε πρόκειται..

και τώρα μαθαίνω και βλέπω ότι halo2 και halo3 έχουν παρόμοια γραφικά!

δείτε και μόνοι σας: http://www.youtube.com/watch?v=2fjNULfEUQw

μούφαααααα

SPOWN
21-09-2007, 02:30
απλα καταντια...αυριο περνω Warhawk και τερμα...

modecris
21-09-2007, 03:49
Είναι πεντακαθαρο ότι το παιχνίδι το πήρες στραβά και ίσως δεν του έδωσες την δέουσα σημασία...Συνήθως είναι πολύ εύκολο να κατακρίνουμε ένα παιχνίδι επειδή λίγο δεν μας άρεσε , λίγο δεν το παίξαμε αρκετά....και λιιιιιιιίγο ίσως να θέλαμε να το κατακρίνουμε από την αρχή:).

Αυτή είναι και η δικιά μου αίσθηση διαβάζοντας τα post του spown.


θυμάμαι κάποτε που είχα παίξει στο pc το halo1



To halo1 για pc βγήκε μετά από 2 χρόνια...λογικό είναι τα γραφικά να φαίνονται χάλια.Ας είχες xbox να το παίξεις στην ώρα του.
Όσο για το "ΑI της πλάκας" , κάτι μου λέει πως και εσύ και ο spown το παίξατε στο επίπεδο για τους 8χρονους.

baphomet
21-09-2007, 09:44
Αυτο ειναι το KILLZONE KILLER....XAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXA...

XAXAXA και εγώ με την σειρά μου.Σιγά που κοτζάμ HALO θα χρειαστεί να γίνει και KILLZONE KILLER.Μήπως χρειάστηκε κανά KILLER και το πρώτο KILLZONE?Μόνο του αυτοκτόνησε.Α ΡΕ χωρατατζή :giggle:


Πηρε και 10 ...ΕΛΕΟΣ...

εμ βλέπεις το Famitsu έβαλε 37/40.Γιατί δεν πήραν την αντικειμενική άποψη του Spown που ξέρει καλύτερα; :rofl:


HALO HISTORY - RAMBO TOU DIASTHMATOS .milame gia trelo bathos enas rambo me maska katharizei olous tous eksogioinous....Kala pws to skeftikan....

ενώ στο Killzone που αναφέρεσαι ή το Gears of war ξεχειλίζει από πρωτοτυπία ε; :banghead: :innocent:


Ελεος ελεοοοςς σιγα ρε συ Spown πως κανεις ετσι?:hide: ενταξει μαπα το παιχνιδι.. κι τι θα πει Χβοχ τρολακια...

καλά τα έχουμε συνιθίσει αυτά από τον Trollown,εεε Spown εννοούσα.Ελπίζω οι admins να αλλάξουν τον τίτλο σε κάτι πιο σοβαρό τουλάχιστον


Εγω τι να κανω τωρα; Εχω παραγγηλει την Legendary edition... να την ακυρωσω;;;

εγώ θα έλεγα να αφήσεις τα trolls να τρώγονται φίλε...απλά BELIEVE (http://www.bungie.net/News/content.aspx?type=topnews&link=h3savedfilms)

grscream
21-09-2007, 10:43
modecris (http://www.ps3forums.gr/vb3/member.php?u=238)

έπαιξα halo μετά την κυκλοφορία του στο xbox και σε αναλύσεις 1024χ768 με pc πολύ ισχυρότερο από το xbox.

τέλος πάντων,σε άλλους αρέσει,σε άλλους όχι,γούστα είναι αυτά,πάντως τα διάφορα rewiews ανά το internet σταμάτησα να τα συμβουλεύομαι γιατί "τα παίρνουν κανονικά" ώστε άλλους να τους θάβουν και άλλους να τους στηρίζουν,τέλος.

jimbrav
21-09-2007, 10:48
Spown συγνωμη που θα το πω....τα εχεις ισοπεδωσει ολα....Λυπαμαι ειλικρινα...

Slay
21-09-2007, 11:05
Ηρεμια ολοι, spown δεν χρειαζεται να κανεις 3 συνεχομενα posts για να γραψεις κατι διαφορετικο, υπαρχει και to edit ξερεις, το thread βαδιζει επικινδυνα στην κοκκινη γραμμη του κλειδωματος, ας μην εχει και αυτο την ιδια τυχη ετσι?

SPOWN
21-09-2007, 15:29
Loipon terma me tin moufaHALO, πηρA WARHAWK ΣΗΜΕΡΑ....Λοιπον παιδες ωρα να μαζευτουμςε στο warhawk...SLAY κλειδωσε το τοπικ...

klepidas
21-09-2007, 15:32
giati na klidothei????mia xara thema einai

NonBorn
21-09-2007, 15:38
Τέλος το offtopic, Spown το τι θα γίνει με το θέμα είναι δική μας δουλειά. Και επειδή ο τίτλος δεν είναι καλός, θα αλλάξει ώστε να γραφτούν εντυπώσεις για το Ηalo3. Ευχαριστώ όλους... Περιμένω τις εντυπώσεις απ' όλους, προσοχή θα εξαρτηθεί αν θα πάρω 360 από τα λεγόμενα σας για το παιχνίδι :rofl::rofl::rofl::rofl: :p :p :p

SPOWN
21-09-2007, 15:51
λοιπον τον τιτλο τον αλλαξα μονος μου....λοιπον οποιος θελει εδω μπορει να μας δωσει τις εντυπωσεις του για την υπερπαιχνιδαρα...

jorgedept
21-09-2007, 18:15
xontrada na paeis xbox pantos gia 1 game.....ektos k exeis lefta gia petama (me tin simasia tou oti ksodeueis pantou)

NonBorn
21-09-2007, 20:47
λοιπον τον τιτλο τον αλλαξα μονος μου....λοιπον οποιος θελει εδω μπορει να μας δωσει τις εντυπωσεις του για την υπερπαιχνιδαρα...

Τον τίτλο του thread τον άλλαξα εγώ spown...


xontrada na paeis xbox pantos gia 1 game.....ektos k exeis lefta gia petama (me tin simasia tou oti ksodeueis pantou)

Καλά δεν είναι μόνο γι αυτό απλά είναι μια αρχή... Έχει κι άλλα games που θέλω να παίξω, και επίσης με το 360 θα παίζω όλα τα 3rd party games που βγαίνουν... ;)

SQP_GR
23-09-2007, 13:29
pantos xthes pu diavasa to reviu tu halo sto games ,to krazun telios sta grfika ,mexri kai gia halo 2 milane pragma pu den to pairimena apo ena peridiko

NonBorn
23-09-2007, 16:36
Link για αυτά που διάβασες? Για να τα διαβάσουμε και εμείς? Ευχαριστώ SQP :)

SQP_GR
23-09-2007, 16:45
Su Ipa Sto Games To Periodiko Ti Link Kai Mal Pigene Sto Periptero

blizard
23-09-2007, 23:00
Link για αυτά που διάβασες? Για να τα διαβάσουμε και εμείς? Ευχαριστώ SQP :)
Δες και εδώ κάτι(όχι επιβεβαιωμένο) ... αλλά τα γραφικά φαινόταν από την αρχή ότι δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο.
http://www.maxconsole.net/?mode=news&newsid=21067

Προφανώς είναι κάτι που δεν κρύβεται εύκολα… όπως δεν κρύβεται και το hype που έχουν φάει πολλοί, συν το χρήμα που έχει σκάσει η MS σε διάφορες κατευθύνσεις για να προωθήσει αυτό το game.

grscream
23-09-2007, 23:38
ήδη το gamespot κάνει καλά την δουλειά του προμοτάρωντας την ms δίνοντας στο παιχνίδι 9.5!

πφφφ δεν μασάμε..

antonis
23-09-2007, 23:48
-GamersDaily 10/10
-IGN Entertainment UK 9.5/10
-Famitsu Magazine 37/40
-Gamespot Korea 9.7/10

aetos
23-09-2007, 23:53
mallon den exis idea apo paixnidia.paixeti moyfa to lair.oti kai na leme einai paixnidari ta halo.

Edit: mipos zileyete?pantos kai h sony mas doyleyh poly.

DarkUSS
24-09-2007, 00:05
Gamespot review (http://www.gamespot.com/xbox360/action/halo3/review.html?sid=6179646&om_act=convert&om_clk=multimodule&tag=multimodule;picks;title;2) -> 9.5/10

Eurogamer review (http://www.eurogamer.net/article.php?article_id=83948&page=4) -> 10/10


Graphically, however, the game is impressive only in a muted sense. Here, too, comparisons with Halo 2 will be made, and justifiably so - Halo 3 feels very much like an improved version of the Halo 2 engine, not a cutting edge next-generation visual feast. The primary technical improvements are not graphical enhancements - although higher definition textures, lovely sky animations and lengthy vistas can combine to form impressive scenes in places.


Instead, the focus appears to have been on making sure everything runs smoothly throughout - taking the Halo 2 engine, which regularly pushed against the constraints of the Xbox hardware, and giving it room to breathe on the vastly superior Xbox 360 platform. Texture pop-in is a thing of the past, spotted only a handful of times in our play through the campaign. The framerate, both online and offline, is so smooth and steady you could rest your pint on it.


IGN (http://xbox360.ign.com/articles/821/821911p1.html) review -> 9.5/10

Και άντε να χάψω το 9.5 τον δύο αμερικανικών sites, αλλά 10/10 από το Eurogamer???! Εεε εντάξει δεν μας τα λένε καθόλου καλά.

Πόσα λεφτά να έδωσε η ΜS για τα reviews μόνο? :p

NonBorn
24-09-2007, 00:06
@aetos Πρώτον πρόσεχε τα double posts... Δεύτερον εντάξει έχω ακούσει πολλά πράγματα για το αν κάποιος δε συμφωνεί μαζί σου αλλά ζήλεια? Δηλαδή πέρα από όλα τ' άλλα... Αν σε κάποιον δεν αρέσει το Halo ζηλεύει ή είναι κολλημένος? Δηλαδή δε μπορεί κάποιος να έχει διαφορετική αντίληψη και γούστο από εσένα? Προσωπικά πιστεύω ότι βγαίνουν πολύ καλύτερα παιχνίδια μέσα στο 2007 από το halo 3 στο ίδιο στυλ (βλ. COD4 και UT3). Τέλος το offtopic.

Λοιπόν ας σταματήσει αυτό το μπαλάκι...

ΟΠΟΙΟΣ ΓΡΑΦΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ THREAD ΘΑ ΧΕΙ ΠΑΙΞΕΙ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΑΙ ΘΑ ΛΕΕΙ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΑΙ ΜΟΝΟ!! ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΤΑ RΕVIEWS ΘΑ ΜΕΝΟΥΝ ΣΤΟ THREAD!
ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΑ ΠΟΣΤ ΘΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ DELETE!!

retro
24-09-2007, 00:30
Halo 2 HD....right...

Photos από την campaign που έπαιζα προχθές (δικές μου screenshots ανεβασμένες στο site της bungie):



http://xs119.xs.to/xs119/07380/3405-Full.jpg

http://xs119.xs.to/xs119/07380/3428-Full.jpg

http://xs119.xs.to/xs119/07380/3380-Full.jpg

http://xs119.xs.to/xs119/07380/4608-Full.jpg

http://xs119.xs.to/xs119/07380/2424-Full.jpg








Είναι γεγονός πως το παιχνίδι δεν έχει ΤΑ γραφικά, αλλά αν δείτε σε τι πεδία γίνονται οι μάχες, πόσο μεγάλοι είναι οι χάρτες και τι συμβαίνει σε επίπεδο εχθρών, Α.Ι. κτλ. όπως επίσης ότι ταυτόρονα μαζεύονται στοιχεία για να δείτε μετά τα save films στο background, εύκολα καταλαβαίνει κανείς πόσο πολύπλοκο είναι το παιχνίδι.
Και παρόλα αυτά σε κάποιες στιγμές είναι πραγματικά εντυπωσιακά τα τοπία, οι εκρήξεις, οι μάχες κτλ., ειδικά όταν γίνεται Ο ΠΑΝΙΚΟΣ στο παιχνίδι και δεν ξέρεις από πού σου έρχεται!!!!!!!!

Και βέβαια το ΜΕΓΑΛΕΙΟ του παιχνιδιού θα το βρείτε στο επίπεδο δυσκολίας Hreoic και επάνω.
Τελείωσα το παιχνίδι στο Normal και αρχίζοντάς το στο Heroic είναι στην κυριολεξία ΑΛΛΟ παιχνίδι. ΚΑ-ΤΑ-ΠΛΗ-ΚΤΙ-ΚΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Απίστευτο gameplay, ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΑΝΑΣΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Σήμερα το απόγευμα παίζοντας στο heroic ανέβασα ύστερα αυτές τις screenshots:


http://xs119.xs.to/xs119/07380/8870-Full.jpg

http://xs119.xs.to/xs119/07380/8866-Full.jpg

http://xs119.xs.to/xs119/07380/8847-Full.jpg


http://xs119.xs.to/xs119/07380/8853-Full.jpg











Σε αυτό το επίπεδο δυσκολίας οι αντίπαλοι προσπαθούν με ΚΑΘΕ μέσο και τρόπο να σε εξοντώσουν , παράγοντας και τις αντίστοιχα εντυπωσιακά στιγμές. Θέλει ψυχραιμία για να μην χάσεις γιατί γίνεται ένας ΧΑΜΟΣ, καταιγισμός στην κυριολεξία!!!!!!

Το παιχνίδι αξίζει κάθε ευρώ εκτιμώ και είναι αντάξιο του hype του.

ΑΛΛΟ να μην αρέσει σε κάποιον, είναι θέμα γούστου αυτό. Παρακαλώ όμως να λείπουν εμπρηστικά σχόλια άνευ λόγου και ουσίας.


Oh, btw, I DID finish the fight!!!!!!!!!!!!

WolfRathmA
24-09-2007, 00:33
Oh, btw, I DID finish the fight!!!!!!!!!!!!


Ποση ωρα ηταν το game;

retro
24-09-2007, 00:51
Δεν μέτρησα, αλλα υπολογίζω στις 10-12 ώρες ( πάει ανάλογα και το αν τρέχεις με τα οχήματα και αποφύγεις κάποιες μάχες, που σε ανώτερο difficulty βέβαια αυτό δεν μπορείς να το κάνεις γιατί....bye bye!!:bgrin2: ). Μπορεί να φαίνεται σχετικά μικρό σε διάρκεια ΑΛΛΑ το έπαιξα σε Normal. Τώρα που το παίζω σε heroic, χαλαρά μπορεί να κάνω και διπλάσιο.

EDIT : Α, και μιλάμε να το παίξεις το παιχνίδι έτσι; Όχι να κάνεις αγώνα να το τελειώσεις όσο πιο γρήγορα γίνεται. Τουλάχιστον εγώ έτσι παίζω.:).

Και έχουμε και το Multiplayer!!!! Ωχωχωχ, τι έχει να γίνει!!!!!! ( δεν το έχουν ανοίξει ακόμα)

blizard
24-09-2007, 01:17
Εδώ κάπoια topic με review και γνώμες...
http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=192789
http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=192909

To παιχνίδι λένε ότι είναι σαν το heavenly sword σε μέγεθος(άλλοι λένε λίγο μικρότερο άλλοι λίγο μεγαλύτερο), απλά έχει το online και το co-op που μεγαλώνει το playability, ενώ τα γραφικά δεν είναι κάτι ιδιέτερο .
Όπως αναμενόταν για το πιο hyped game όλων των εποχών υπάρχουν κάποιοι xboxfan που έχουν τρελαθεί, αλλά είναι μειοψηφία ... μην σας παρασύρουν.

grscream
24-09-2007, 01:27
Προσωπικά πιστεύω ότι βγαίνουν πολύ καλύτερα παιχνίδια μέσα στο 2007 από το halo 3 στο ίδιο στυλ (βλ. COD4 και UT3).

και έχεις απόλυτο δίκιο!

έπαιξα ένα demo του quake wars enemy territory στο pc και έπαθα πλάκα..

πάντως οτι αξίζει τα ευρώ του το halo3 εντάξει,αλλά όχι και παιχνίδι της χρονιάς.

retro
24-09-2007, 01:34
Όπως αναμενόταν για το πιο hyped game όλων των εποχών υπάρχουν κάποιοι xboxfan που έχουν τρελαθεί, αλλά είναι μειοψηφία ... μην σας παρασύρουν.

Το έπαιξες και μιλάς;;;;;
Ή λέμε για να λέμε;

Και μία συμβουλή σε αυτούς που θα το παίξουν : Αρχίστε το σε heroic( ή και legendary, αν "το έχετε") . Θα σας δυσκολέψει, ίσως και αρκετά έως πολύ στην αρχή, αλλά μόλις τελειώνετε ένα επίπεδο, θα τρέμετε απ' την αδρεναλίνη!!!:bgrin2:

Γνώμη μου; Παιχνίδι της χρονιάς.-

EDIT : Nonborn, μου έδωσες πολύ άσχημη εντύπωση με την ειρωνία σου περί legendary και το όλο ειρωνικό στυλάκι σου περί " μασήματος" κτλ. στο shoutbox. Λες κι είμαστε τπτ. παιδαρέλια....Απλά προσπάθησα να δώσω μία συμβουλή για να ευχαριστηθεί κάποιος το παιχνίδι.
Κρίμα. Άλλη εικόνα μου έιχες δώσει.

grscream
24-09-2007, 01:41
έλα ρε παιδιά,πρέπει να παίξουμε το συγκεκριμένο για να πούμε γνώμη?

παίξαμε το 1 και 2,πόσο διαφορετικό είναι το 3? λίγο απο ότι λένε τα sites..so?

είναι σαν να λέμε,αν δεν έχεις παίξει μπάλα μην μιλάς για ποδόσφαιρο..

retro
24-09-2007, 01:45
Καλά, παίξε εσύ το Halo 1 κι έλα γράψε το review σου για το 3.

Τι άλλο θα ακούσω...

SeLanmere
24-09-2007, 01:48
retro to kalo klima pou eixes dhmiourghsei me to prwto post me epixeirhmata to dielyses me to na prospatheis na epivaleis thn apopsh sou stous allous

To Halo3 den tha to paiksw giati ta oikonomika mou de mou to epitrepoun alla apo ayta pou dei kai oxi akousei,diavasei,syzhthsei de tha mou leipsei kiolas

DarkUSS
24-09-2007, 01:49
και έχεις απόλυτο δίκιο!

έπαιξα ένα demo του quake wars enemy territory στο pc και έπαθα πλάκα..

πάντως οτι αξίζει τα ευρώ του το halo3 εντάξει,αλλά όχι και παιχνίδι της χρονιάς.

Και μην ξεχνάμε το ΒioShock που ήδη κυκλοφορεί...

blizard
24-09-2007, 01:52
Το έπαιξες και μιλάς;;;;;
Ή λέμε για να λέμε;

Και μία συμβουλή σε αυτούς που θα το παίξουν : Αρχίστε το σε heroic( ή και legendary, αν "το έχετε") . Θα σας δυσκολέψει, ίσως και αρκετά έως πολύ στην αρχή, αλλά μόλις τελειώνετε ένα επίπεδο, θα τρέμετε απ' την αδρεναλίνη!!!:bgrin2:

Γνώμη μου; Παιχνίδι της χρονιάς.-Απλά ενημέρωσα τον κόσμο που μπορεί να επηρεαστεί απο το hype που έχει βαρέσει κόκκινο στο παιχνίδι από την MS και μερικά xbot, για μερικά μη αμφισβητήσιμα χαρακτηριστικά του παιχνιδιού ... δεν πιστεύω να έχει κανείς αντίρρηση.

Tο game είναι μικρό και τα γραφικά σαν το halo 2 σε HD, όπως λένε οι περισσότεροι που το έπαιξαν ... όταν ακούτε τρελές υπερβολές σε αυτό το σημείο, να είσαστε πολύ προσεκτικοί.

retro
24-09-2007, 01:53
retro to kalo klima pou eixes dhmiourghsei me to prwto post me epixeirhmata to dielyses me to na prospatheis na epivaleis thn apopsh sou stous allous


Κάνεις λάθος φίλε μου.
Δεν προσπαθώ να επιβάλλω τη γνώμη μου σε κανέναν. Τη γνώμη μου λέω.

ΑΠΛΑ, δεν μπορώ να ακούω ατέλειωτη λασπολογία και μάλιστα με "ύπουλους τρόπους"....

Δεν αρέσει σε κάποιον το παιχνίδι; Με γεια του με χαρά του. Να μην το παίξει.
Άλλο αυτό όμως και άλλο η παραπληροφόρηση.:)
Τα έχω ξαναπει, έχει μαλλιάσει το keyboard μου (:bgrin2:) να τα γράφω, αλλά παρεξηγούμαι και τα ξαναλέω. Ohhh, whatever........

NonBorn
24-09-2007, 01:54
EDIT : Nonborn, μου έδωσες πολύ άσχημη εντύπωση με την ειρωνία σου περί legendary και το όλο ειρωνικό στυλάκι σου περί " μασήματος" κτλ. στο shoutbox. Λες κι είμαστε τπτ. παιδαρέλια....Απλά προσπάθησα να δώσω μία συμβουλή για να ευχαριστηθεί κάποιος το παιχνίδι.
Κρίμα. Άλλη εικόνα μου έιχες δώσει.

Καλά έκανες και έδωσες τη συμβουλή αλλά δε μπορώ να κάθομαι να ακούω σε όλα τα reviews του HS είναι μικρό και είναι μικρό και εδώ οι reviewers να κάνουν τουμπεκί ψιλοκομμένο... Σόρρυ για τη γλώσσα αλλά είμαι πραγματικά θυμωμένος! Και το μασήματος δεν αναφερόταν σε σένα... Αναφερόταν γενικά στο τι ακούγεται για το παιχνίδι, στα reviews κλπ κλπ κλπ... Δε το είπα προσωπικά... Και το legendary πάλι δε το είπα προσωπικά απλά αφορμή πήρα και το γραψα για να μιλήσω για τη διάρκεια...

Θα το παίξω κ εγώ λίαν συντόμως και θα γράψω τη γνώμη μου για να μη μιλάω στον αέρα! Παρεπιπτόντως μπορείτε όλοι να συμμετέχετε στο shoutbox και όχι απλά να το βλέπετε ;)

SeLanmere
24-09-2007, 01:54
E oxi kai thyma ths paraplhroforhshs h Microsoft

retro
24-09-2007, 01:59
Καλά έκανες και έδωσες τη συμβουλή αλλά δε μπορώ να κάθομαι να ακούω σε όλα τα reviews του HS είναι μικρό και είναι μικρό και εδώ οι reviewers να κάνουν τουμπεκί ψιλοκομμένο... Σόρρυ για τη γλώσσα αλλά είμαι πραγματικά θυμωμένος! Και το μασήματος δεν αναφερόταν σε σένα... Αναφερόταν γενικά στο τι ακούγεται για το παιχνίδι, στα reviews κλπ κλπ κλπ... Δε το είπα προσωπικά... Και το legendary πάλι δε το είπα προσωπικά απλά αφορμή πήρα και το γραψα για να μιλήσω για τη διάρκεια...

Θα το παίξω κ εγώ λίαν συντόμως και θα γράψω τη γνώμη μου για να μη μιλάω στον αέρα! Παρεπιπτόντως μπορείτε όλοι να συμμετέχετε στο shoutbox και όχι απλά να το βλέπετε ;)

Πιθανότατα γιατί το HS είναι single player μόνο και ουσιαστικά πέρα από το επίπεδο δυσκολίας δεν έχει replayability;;;
Αυτό κάνει την μεγάλη διαφορά κατά τη γνώμη μου , γι'αυτό και δεν αναφέρεται στα review του Halo.
Σε τεράστια προφανώς αντίθεση με το Halo που έχει τόσα πράγματα να ασχοληθείς που πιθανότατα ποτέ να μην τα δοκιμάσεις και όλα.
Μην βάζετε τα πάντα σε συνομωσιακές βάσεις παιδιά, αυτό μόνο κακό κάνει.
Παίξτε το. Σας αρέσει; Καλώς. Πείτε μου και το gamertag σας να παίξουμε co op και mp.
Δεν σας αρέσει; ΟΚ, πάλι καλώς, δεν έχουμε όλοι το ίδιο γούστο, τι να κάνουμε.:)

Exoskeletor
24-09-2007, 02:27
Emena mono pou exei to gameplay tou 1 mou ftanei, aneta tha to epeza an mporousa. Pantos tosa review pou exoun bgei pou dinoun 9,5 sta 10 peripou de mporei na kanoun lathos, ti sto dialo.Lucky bastards osoi exete 360
(btw termatisa me ena friend to heavenly sword shmera, tromerh atmosfera k grafika alla eytixos pou to eixame nikiash :D )

blizard
24-09-2007, 02:37
Και το pd0 είχει πάρει 9 και 9.5 , μερικά games ξέρεις ότι θα πάρουν καλό βαθμό φτάνει να μην είναι άθλια ...

modecris
24-09-2007, 04:28
έλα ρε παιδιά,πρέπει να παίξουμε το συγκεκριμένο για να πούμε γνώμη?

παίξαμε το 1 και 2,πόσο διαφορετικό είναι το 3? λίγο απο ότι λένε τα sites..so?

είναι σαν να λέμε,αν δεν έχεις παίξει μπάλα μην μιλάς για ποδόσφαιρο..

25483

Ok,από άποψη γραφικών η αλήθεια βρίσκετε κάπου στην μέση.Δεν είναι και ότι καλύτερο έχουμε δει αλλά σίγουρα αρκετά καλύτερο από το 2.Αντίθετα είναι απίστευτη η έκταση που έχουν οι πίστες και γίνετε πραγματικά χαμός.Παίζω στο heroic και (όπως είπε και ο retro) η αδρεναλίνη χτυπάει κόκκινο.
Το μεγάλο κόλπο όμως θα είναι στο live.Εκεί πιστεύω πως θα δώσει ρέστα το Halo.

Και μερικά ακόμα reviews (http://www.metacritic.com/games/platforms/xbox360/halo3) (sorry αν έχουν ξαναγίνει post)

100 GamePro
100 GameSpy
100 EuroGamer
100 Games Radar
100 1UP
100 Pro-G
97 Team Xbox
97 Computer and Video Games
96 Worth Playing
95 IGN
95 GamerNode
95 GameSpot
90 GameDaily
88 Gamer 2.0




Βέβαια προσωπικά τα reviews δεν μου λένε τίποτα (ή σχεδόν τίποτα),
εάν εμένα δεν μου αρέσει ένα παιχνίδι.Και το halo μου αρέσει...

SPOWN
24-09-2007, 07:33
Παιδες τα γραφικα ου μην σας ξεγελανε, ειναι ρετουσαρισμενο engine 3etias....Εγω την κριτικη μου την εκανα επανω στα γραφικα και οχι στο gameplay Που σιγουρα πρεπει να ειναι σε κορυφαιοα επιπεδα...και επισης σιγουρα εχει ενα τελοιο online ... δεν ειναι δα και οσο ανοιχτα τα επιπεδα οσο λες για να δικαιολογειται αυτο που βλεπουμε...

WolfRathmA
24-09-2007, 11:35
Παιδια μεσα σε αυτη την εβδομαδα θα το εχω και εγω...

Οποτε περιμενετε με ανυπομονεσια τα σχολια μου :p LoL LoL :)

modecris
24-09-2007, 13:48
δεν ειναι δα και οσο ανοιχτα τα επιπεδα οσο λες για να δικαιολογειται αυτο που βλεπουμε...Εγώ θα έλεγα πως τα γραφικά δεν είναι τέτοια που να δικαιολογείται το πρώτο σου post...

georgios
24-09-2007, 14:33
lipon, diavasa ke enimerothika. to pexnidi pezi 4aplo coop online story. auto ine poli entiposiako. ke exi ke poli replay value akoma ke an to teliosis. to story aksizi poli lipon

to online apo oti akusa ine mexri 16 atoma ke xoris split screen nomizo. ta opla me oles autes tis aspides kanun to game axaro ke ligo unbalanced. ke to olo futuristiko skiniko me xalai gia online. to game, lipon, ine poli ligo sto online brosta sto warhawk

telika simfono me tin filosofia tu warhawk. to ftiaksan gia ena prama ke to ftiaksan kala

PDS
24-09-2007, 15:29
lipon, diavasa ke enimerothika. to pexnidi pezi 4aplo coop online story. auto ine poli entiposiako. ke exi ke poli replay value akoma ke an to teliosis. to story aksizi poli lipon

to online apo oti akusa ine mexri 16 atoma ke xoris split screen nomizo. ta opla me oles autes tis aspides kanun to game axaro ke ligo unbalanced. ke to olo futuristiko skiniko me xalai gia online. to game ine poli ligo sto online brosta sto warhawk

telika simfono me tin filosofia tu warhawk. to ftiaksan gia ena prama ke to ftiaksan kala


georgios μην γραφεις την αποψη σου ή αν την γραψεις να αποθεωνεις το Halo,γιατι οι ''γνωστοι αγνωστοι'' παιρνουν αποσπασματα της αποψης και τα βαζουν σε αλλα ''αντικειμενικα'' φορουμς αντι να απαντησουν εδω.

grscream
24-09-2007, 15:48
Καλά, παίξε εσύ το Halo 1 κι έλα γράψε το review σου για το 3.

Τι άλλο θα ακούσω...

μίλησα και για halo2,αυτό γιατί το κάνεις γαργάρα?

άσε δεν πείθεις..

και στο κάτω κάτω,δεν μου αρέσει ρε παίδες και αφού δεν μου αρέσει το θάβω..υπάρχει πρόβλημα σε αυτό? όποιος θέλει ας το αποθεώνει,αδιαφορώ.

η αντίρρηση μου είναι στον χαμό που γίνεται..

SQP_GR
24-09-2007, 16:05
panto xthes pu to epexa xenerosa agria ti untialaising kai skalopati itan auto kai ta dentra kai fita mufa,kala to lene poli game tu xbox 1

georgios
24-09-2007, 16:09
den se katalava. eksigise ligo auto pu grafis giati den vgazi noima.

na grafo tin apopsi mu ke na to aptheono to game, giati alios, tha to metaferun se ala forum ke tha mas sxoliazun? den katalava. rixto pali me ala logia

pantos, kapia apo auta pu grafo ine apla facts. kapia aforun to gusto mu ke kapia ine sxolia apo reviews. ine profanes ti ine ti, pantos


georgios μην γραφεις την αποψη σου ή αν την γραψεις να αποθεωνεις το Halo,γιατι οι ''γνωστοι αγνωστοι'' παιρνουν αποσπασματα της αποψης και τα βαζουν σε αλλα ''αντικειμενικα'' φορουμς αντι να απαντησουν εδω.

grscream
24-09-2007, 16:10
προφανώς κάποιος κάτι είδε σε άλλα forums george..κολλημένοι υπάρχουν παντού πφφφ

georgios
24-09-2007, 16:12
ti ide omos? sxoliasan auto pu egrapsa i to metaferan opoe itan san kati episimo?


προφανώς κάποιος κάτι είδε σε άλλα forums george..κολλημένοι υπάρχουν παντού πφφφ

modecris
24-09-2007, 20:36
Mου αρέσει που μερικοί συνεχίζουν να παίρνουν θέση για το game χωρίς καν να το έχουν παίξει,
ενώ ο NonBorn (http://www.ps3forums.gr/vb3/member.php?u=15) είπε το πολύ σωστό
Θα το παίξω κ εγώ λίαν συντόμως και θα γράψω τη γνώμη μου για να μη μιλάω στον αέρα!Παίξτε το λοιπόν και μετά πείτε την γνώμη σας,μόνο τότε θα είναι σεβαστή (άσχετα αν είναι αντικειμενική ή όχι...)

georgios
24-09-2007, 20:43
file cris, gia auto ine ta forum. gia na sxoliazume ke na sizitame. mesa apo auti ti diadikasia enimeronomaste ki olas. den iparxi kanonism

den ksero an les gia mena. ala to oti pezi 4aplo coop online den ine gnomi. ine kati pu isxii. to oti den mu aresun ta futuristika ine gnomi. ke to oti to gametrailers lei oti ina unbalanced ta shileds ine review...


Mου αρέσει που μερικοί συνεχίζουν να παίρνουν θέση για το game χωρίς καν να το έχουν παίξει,
ενώ ο NonBorn (http://www.ps3forums.gr/vb3/member.php?u=15) είπε το πολύ σωστό Παίξτε το λοιπόν και μετά πείτε την γνώμη σας,μόνο τότε θα είναι σεβαστή (άσχετα αν είναι αντικειμενική ή όχι...)

modecris
24-09-2007, 20:49
Και το ότι "ine poli ligo sto online brosta sto warhawk" τί είναι απ`όλα αυτά;

georgios
24-09-2007, 20:56
apopsi mu fisika, pu ti vasizo stu ligus pextes ke stis mikres pistes ke sto oti ine logiko, ena pexnidi me tosa mode na isteri se kapia

etsi ki alios ta halo ta exume di ligo poli. opos oloi diavasame den exi kamia treli protoporia se sxesi me ta proigumena

sigura tha to agoraza gia to story mode an ixa xbox

etsi ki alios ise se forum tu ps3. ti perimenis na akusis!!!

ektos aftu su protino na diavasis to signature mu ke na min logomaxisis mazi mu!

filika! kano plaka!

modecris
24-09-2007, 21:05
etsi ki alios ise se forum tu ps3. ti perimenis na akusis!!!έχεις απόλυτο δίκιο... ;)


ektos aftu su protino na diavasis to signature mu ke na min logomaxisis mazi mu!Μιά κουβέντα ακόμα να πεις και θα δεις τότε :angry::angry:

πάντως ο τίτλος πάνω πάνω λέει Other Consoles & PC Gaming (http://www.ps3forums.gr/vb3/forumdisplay.php?f=18) > Halo 3 και Εντυπώσεις (http://www.ps3forums.gr/vb3/showthread.php?p=12521#post12521)! (http://www.ps3forums.gr/vb3/showthread.php?p=12521#post12521)

seven77
24-09-2007, 21:35
pantos kai ego apo kritikes pou diavasa paixnidi neas genias den fenetai..

SPOWN
24-09-2007, 21:52
paides oti kai na parei stis bathmologies, apla emena den mou lene kati...den ginetai na pairnei 10 grafika ena engine 3etias ...eleos pia ...me tin propaganda tis microsoft...kai SKATA na EBGAZE H BUNGEE KAI TA ONAMAZE HALO PALI 10 THA EPAIRNE..ELEOS..

blizard
24-09-2007, 23:03
georgios μην γραφεις την αποψη σου ή αν την γραψεις να αποθεωνεις το Halo,γιατι οι ''γνωστοι αγνωστοι'' παιρνουν αποσπασματα της αποψης και τα βαζουν σε αλλα ''αντικειμενικα'' φορουμς αντι να απαντησουν εδω.
Αυτό λογικά μόνο άρρωστα άτομα θα το έκαναν και μόνο σε πολύ γελοία xbot forum βρε φίλε ... δεν έχει καν νόημα να ασχολούμαστε.
(Αν βέβαια είναι κάτι διαφορετικό, σωστά κάνεις και μας ενημερώνεις... για να είμαστε όλοι υποψιασμένοι τι γίνεται ακόμα και εκεί που λογικά δεν το περιμένεις.)

SQP_GR
24-09-2007, 23:16
I Vathmologies Den Lene Tipota ,ede To Mario Perni 10 Gia To Wii Px.kai To Wii Einai I Pio Nex Gen Konsola Tora Pu Einai Proto Se Polisi,alla Den Tha To Eperana Me Tipota Giati Den Exei Dinatotites Katholu

X-NEC
24-09-2007, 23:40
Παίξτε το λοιπόν και μετά πείτε την γνώμη σας,μόνο τότε θα είναι σεβαστή (άσχετα αν είναι αντικειμενική ή όχι...)
Κάτσε ρε φιλε, για αυτό είναι τα forums, για να συζητάμε! Αν ήταν δεν θα μιλούσαμε τόσους μήνες πρίν για το Halo και για κάθε παιχνίδι που πρόκειται να κυκλοφορήσει. Σχεδόν από την αρχή της χρονιας μιλάνε όλοι για το παιχνίδι και σε πείραξε που τα παιδιά είπαν την άποψη τους λίγες μέρες πριν την κυκλοφορία του?


etsi ki alios ise se forum tu ps3. ti perimenis na akusis!!!

Γιώργο ξέρω ότι κανεις πλακα αλλα εκτος του Spown που το πήρε λίγο πατριωτικά:p το θέμα οι υπόλοιποι είπαν απλά την γνώμη τους. Και κακά τα ψέμματα το site ουδέποτε έδειξε δείγματα fanboyσmou.
Φιλικά:)

modecris
25-09-2007, 03:41
Κάτσε ρε φιλε, για αυτό είναι τα forums, για να συζητάμε! Αν ήταν δεν θα μιλούσαμε τόσους μήνες πρίν για το Halo και για κάθε παιχνίδι που πρόκειται να κυκλοφορήσει. Σχεδόν από την αρχή της χρονιας μιλάνε όλοι για το παιχνίδι και σε πείραξε που τα παιδιά είπαν την άποψη τους λίγες μέρες πριν την κυκλοφορία του?

Δεν ξέρω αν θα μείνεις άφωνος αλλά ναι,γνωρίζω πως τα forum είναι για να συζητάμε.
Όπως γνωρίζω πως για να κρίνει κάποιος ένα game (και όχι μόνο) θα πρέπει πρώτα να έχει κάποιου είδους επαφή μαζί του και όχι μου είπανε/κάπου διάβασα/έχω παίξει το 1 και το 2 άρα είναι το ίδιο και το 3 κτλ..-

Εγώ δλδ μπορώ να κρίνω το GT5 επειδή έχω παίξει το 1 το 2 και το 3;Να κρίνω οποιοδήποτε άλλο παιχνίδι για ps3 από την στιγμή που ΔΕΝ έχω την εν λόγο κονσόλα;Ή (ακόμα χειρότερα) να δημιουργώ την άποψή ΜΟΥ από τις απόψεις των άλλων;
Δεν μου τα λες καλά...

Ps: Περιμένω με ενδιαφέρον την άποψη του NonBorn για το Halo.

Sasori
25-09-2007, 04:11
Αμάν πια με αυτό το Halo 3, όλοι τρώγονται αναμεταξύ τους όταν αναφερόμαστε πάνω σε αυτό το θέμα....

Τέσπα, αύριο αν όλα πάνε καλά θα το έχω στα χέρια μου και θα σας πω κι εγώ τις εντυπώσεις μου. Είμαι περίεργος να δω εαν αυτό το Hype είναι δικαιολογημένο ή αν προσπαθούν να μας κάνουν πλύση εγκεφάλου τα media και οι κύριοι της Bungee...

SPOWN
25-09-2007, 08:45
Sasory...το παιχνiδακι το εχω μια εβδομαδα...δεν ειμαι προκατελημενος κατα του ΧΒΟΧ giati exw xbox kai antitheta me pollous eimai euxaristimenos pou pira to xbox, giati pragmatika mou exei prosferei treles wres gaming pou to ps3 akomi den mou tis exei prosferei..εχω παιξει πραγματικα καλυτερα παιχνιδια απο δαυτο....Το χβοχ ειναι ικανο για καλυτερα πραγματα απο αυτο...Τεσπα το εχω μια εβδομαδα το Game και το εχω παιξει 2 ωρες περιπουσε κανενα σημειο του μεχρι στιγμης δεν με ενθουσιασε , οπως αλλα παιχνιδια bioshock, gears of war , call of duty 3 kai 4...einai akribws to idio skiniko me ta proigoumena halo...emena toulaxiston autin tin aisthisi mou dimiourgise...diladi 3xronia den mporesan na ftiaksoun kati kalytero...kai ola ta videakia pou mas edeixnan me ta ypergrafika pou pigan...o masterchief deixnei pali san plastikos ,ta opla deixnoun san paixnidia plastika...ta texture twn xaraktirwn oute gia asteio den mporoun na ftasoun ta gears, bioshock, killzone 2 kai alla akomi....H zougkla einai gramiki san ta paixnidia 3etias...aplws exei ena kalo fotismo kai tipota pragmatika parapanw....kai tha mou pei kapoios exei anoixto xwro me 5-10 xaraktires stin othoni, tote egw tha tou pw oti kai to ghost recon eblepes piato olo to mexiko...sto heavenly sword kounaei mexri kai 500 xaraktires stin othoni kai me entypwsiaki leptomereia kai to dyo gaming....tespa....perimena perissotera kai pira ligotera kai arketa katw apo to anamenomeno...Den mporei to paixnidi na parei 10 aploustata giati ta grafika toy einai gia 7 ...alla kaneis den tou bazei giati oloi klanoun mentes....se ola 10 kai 9 loipon gia na bgalei ena trelo meso oro kai na to paroun oloi kai na min xalasei kai tin PLASTIKH EIKONA TOU MASTERCHIEF...Apla eleos...

PaneDi
25-09-2007, 13:07
Πω πω ,τι γίνεται εδώ πέρα ..Πολύ ξύλο πέφτει !!

Αστειέυομαι προφανώς..

Το παιχνίδι ούτε το είδα ούτε το έπεξα, είχα παίξει λίγο το Halo1 στο Χκουτί αλλά δε μου κίνησε το ενδιαφέρον , μου είχε φανεί πολύ βλακώδες (μιλάω για μένα πάντα),οι εχθροί ήταν λες και βγήκαν απο τα LOONEY TUNES...Πάντως για να έχει η σειρά τόσους φαν στον κόσμο φαντάζομαι ότι το σενάριο του θα είναι καλό..

Παρόλα αυτά απο τα reviews που είδα φένεται πολύ υποσχόμενο ,τα γραφικά ήταν εντάξει (τπτ τρελό όμως) ...και αυτό που θα πρότεινα για online fps games είναι τα :

1.Warhawk
2.Call of Duty 4
3.Unreal Tournament

blizard
25-09-2007, 14:58
Όπως γνωρίζω πως για να κρίνει κάποιος ένα game (και όχι μόνο) θα πρέπει πρώτα να έχει κάποιου είδους επαφή μαζί του και όχι μου είπανε/κάπου διάβασα/έχω παίξει το 1 και το 2 άρα είναι το ίδιο και το 3 κτλ.
To πρόβλημα με αυτό το game είναι το hype που έπεφτε ακόμα και όταν το μόνο που είχαμε δει ήταν τα μέτρια γραφικά... ήταν απίστευτο πόσοι έβγαιναν να λένε ότι είναι παιχνιδάρα από τότε.

Και παρότι τώρα αποδείχτηκε το παραπάνω από τους περισσότερους που το έχουν παίξει, κάποιοι συνεχίζουν το ίδιο βιολί.
(αυτό είναι το μόνο πρόβλημα, και όχι το κείμενο του spown ούτε οι αναφορές στα μέτρια χαρακτηριστικά του παιχνιδιού ... προσοχή παιδιά σε συγκεκριμένα review και άτομα, γιατί κάνουν απλά hype χωρίς καμία σχέση με την πραγματικότητα.)

tlg
25-09-2007, 17:16
Το θεμα ειναι οτι το παιχνιδι αξιζει...και σαν off line , αλλα ειδικα το online του ειναι παρα πολυ καλο ...
Οσον αφορα τα πλαστικα πιστολακια , εχει σκεφτει κανεις οτι το παιχνιδι ισως δεν θελει να δωσει τοσο την αισθηση του ρεαλισμου ??Αλλωστε αυτο φαινεται και απο τις παρα πολλες αστειες αντιδρασεις των "κακων"....
Οπως και να εχει ομως,τα γραφικα οντως δεν φτανουν στο επιπεδο του GOW,αλλα αυτο δεν αφαιρει τιποτα απο την αξια του παιχνιδιου και τις σιγουρες ωρες ευχαριστησης που θα μας προσφερει ..
Και τελος εχω να πω οτι μαλλον πρεπει ολοι να ακολουθησετε το παραδειγμα του φιλου μου του Spown που οπως και αυτος ετσι κ εσεις να προσπαθεισετε να αποκτησετε και τις δυο κονσολες ....και να παιζετε τα καλυτερα κ απο τους δυο κοσμους..

baphomet
25-09-2007, 17:26
το παιχνίδι το έπαιξα χτες.Απλά :1appl:.ΧΑΜΟΣ.Είτε στο Online είτε στο campaign το παιχνίδι σπέρνει.Το να το έχει παίξει κάποιος και να μην του αρέσει το καταλαβαίνω και το σέβομαι.Γούστα είναι αυτά.Αλλά για κάτι τύπους που λένε τα χειρότερα χωρίς να το έχουν δει θα πω ότι είναι fanboys και τους λυπάμαι.

WolfRathmA
25-09-2007, 18:44
Παντος αυτο που θα ηθελα να πω εγω ειναι οτι θα ηθελα πολυ να ειχα αυτο το σηναισθημα του Halo, να ειμαι σαν τρελος για αυτο! Δεν ξερω γιατι, αλλα θα ηθελα!

tlg
25-09-2007, 19:41
Παντος αυτο που θα ηθελα να πω εγω ειναι οτι θα ηθελα πολυ να ειχα αυτο το σηναισθημα του Halo, να ειμαι σαν τρελος για αυτο! Δεν ξερω γιατι, αλλα θα ηθελα!

Χεχε...δεν το εχεις γιατι ηδη εχεις παιξει το COD4 και ο πηχης πλεον ειναι πολυυυ ψηλα ;-)

Akolov
25-09-2007, 19:59
Χεχε...δεν το εχεις γιατι ηδη εχεις παιξει το COD4 και ο πηχης πλεον ειναι πολυυυ ψηλα ;-)

Ποιος έπαιξε COD4 ρε παιδιά και δεν το έχει πει σε κανέναν ?? :frog::frog:

SQP_GR
25-09-2007, 20:02
Nai To Cod4 Ta Spai

tlg
25-09-2007, 22:33
Και εγω,εχω παιξει το beta (κ θα το παιζω μεχρι την Κυριακη) του COD4 και μαλλον ο WolfRathma....


Οσον αφορα το warhawk, δεν ξερω γιατι ,αλλα ο χειρισμος του με δυσκολευει παρα πολυ ...θελει που εξασκηση ...και βγαινει και το Halo 3 αυριο ρα γ@μωτο!!...

# SQP_GR σε φωναζα σημερα στο Warhawk, αλλα η δεν με ακουγες ή δεν εχεις headset ....

WolfRathmA
25-09-2007, 22:45
Χαμος... πιστευω πως το COD 4 ειναι ολα τα λεφτα. Μιλαμε δεν εχω ξαναπαιξει τοσο καλο multy. Εκτος του gears φυσικα. Λιωσαμε στο Gears τωρα θα λιωνουμε στο COD 4... αντε να δουμε ποτε θα ερθει και το τηλεφωνο το καινουριο που εβαλα :P LoL
(Ναι δεν ειχα ιντερνετ ποτε μου :p )

NonBorn
25-09-2007, 23:06
Δύο νέα πολύ ενδιαφέροντα και τα δύο το καθένα για τους λόγους του βέβαια. :)

Current Halo 3 Sales Figures : 1.8 Million sold in 8 Hours (http://n4g.com/industrynews/News-70182.aspx)


In even more Halo 3 related news, initial sales for Master Chief’s latest incarnation are coming in, and the Xbox 360 exclusive title has sold through 1.8 million copies during the first 8 hours of release. The break down is 1.5 million sold through pre-orders, with an additional 300,000 copies sold without pre-orderΕντάξει το παιχνίδι πέρα από τις βαθμόλογίες τις υψηλότατες που πήρε θα κάνει και τρελές πωλήσεις, κανείς δε το αρνήθηκε αυτό... Πολύ καλά νούμερα για την MS και ευκαιρία να βγάλει κάτι... :D


MS admits Halo 3 scratched disc problem (http://www.computerandvideogames.com/article.php?id=172602)


Microsoft has admitted there's a problem with Halo 3's Limited Edition packaging scratching game discs, and is now offering replacements via the Xbox website.

The problem is blamed on the plastic and foam nub in the LE tin designed to hold the discs; it turns out plenty of gamers - including CVG - are opening their copies of Halo to find the discs loose and scratched (http://www.computerandvideogames.com/article.php?id=172482).

Microsoft's replacement program lets those unfortunate few download and complete a form to get a working copy for free, with a minimum wait of two weeks. Other games are covered by the program, but you'll have to pay £10 for anything that isn't Halo.Το δεύτερο νέο δεν είναι και τόσο "καλό", μιας και ακόμα και μετά από τόσα λάθη η MS αδυνατεί να δώσει στην αγορά κάτι που δεν είναι προβληματικό... Και δεν είναι κάνα τυχαίο παιχνίδι το Halo. Τεσπά, συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες. ;)Βέβαια αντικαθιστά τα πάντα, που δείχνει για μια ακόμη φορά ότι σέβεται τον καταναλωτή (παρόλα αυτά δε ξέρω το μέγεθος αυτης της ιστορίας αλλά πάλι θα κοστίσει στην MS αέρα πατέρα λεφτά)

blizard
26-09-2007, 01:16
Το δεύτερο νέο δεν είναι και τόσο "καλό", μιας και ακόμα και μετά από τόσα λάθη η MS αδυνατεί να δώσει στην αγορά κάτι που δεν είναι προβληματικό...
Βασικά είδα ότι δεν στέκεται καλά στο κουτί και γρατζουνιέται στην μεταφορά ... το πρόβλημα είναι σε μεγάλο αριθμό dvd(κάπου 30%) της limited edition.
(Όλες αυτές τις @@ριές τις γλυτώσαμε εμείς που έχουμε BD ... εκτός των άλλων, είναι φοβερό το γεγονός ότι δεν γρατζουνιέται)
http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=192476

Εδώ το προβλεπόμενο fix της MS στο πρόβλημα :)
http://www.ps3forums.gr/VB3/attachment.php?attachmentid=85&stc=1&d=1190754559

ΥΓ
Είδα και αυτό το topic με frame rate problems στο xbox360 ενός παιδιού ... η πλάκα είναι που ψάχνουν τις αιτίες σε γρατζουνισμένο dvd ,στο σκληρό, σε υπερθέρμανση, σε προβληματικό dvd-player και σε απίστευτο αριθμό από πιθανά ελαττώματα. :)
http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=193355

Επίσης ,έχει παρατηρήσει κανείς frame drops ? φαινόντουσαν στο beta αλλά είμαι περίεργος αν τελικά είναι smooth ή όχι.
(Πάντως όσο περνάει ο καιρός τόσο περισσότερο εκτιμώ το resistance και τους insomniac...)

X-NEC
26-09-2007, 02:02
Δεν ξέρω αν θα μείνεις άφωνος...
Καταρχήν εγώ δεν σε ειρωνεύτηκα.


Όπως γνωρίζω πως για να κρίνει κάποιος ένα game (και όχι μόνο) θα πρέπει πρώτα να έχει κάποιου είδους επαφή μαζί του και όχι μου είπανε/κάπου διάβασα/έχω παίξει το 1 και το 2 άρα είναι το ίδιο και το 3 κτλ..-

Εγώ δλδ μπορώ να κρίνω το GT5 επειδή έχω παίξει το 1 το 2 και το 3;Να κρίνω οποιοδήποτε άλλο παιχνίδι για ps3 από την στιγμή που ΔΕΝ έχω την εν λόγο κονσόλα;Ή (ακόμα χειρότερα) να δημιουργώ την άποψή ΜΟΥ από τις απόψεις των άλλων;

Αυτό ελάχιστοι το κάνουνε, οποτε είναι μάλλον λογικό αρκετοί να πουν την γνώμη τους πριν κυκλοφορήσει ένα παιχνίδι. Ξέρεις πολλά forums που όσοι δεν έχουν παίξει ένα παιχνίδι κάθονται και κοιτάνε και μιλάνε μονο όσοι το έπαιξαν? Δεν νομίζω. Από κει και πέρα όσοι κρίνουν το 3 από το 2 προφανώς και είναι λάθος αλλα λογικό είναι σε οποιον δεν άρεσε το 2 να πει <<δεν παίρνω το 3>>


Δεν μου τα λες καλά...

Μια χαρά στα λέω, αν κατάλαβες άλλα δεν φταίω εγώ.

grscream
26-09-2007, 03:34
Ξέρεις πολλά forums που όσοι δεν έχουν παίξει ένα παιχνίδι κάθονται και κοιτάνε και μιλάνε μονο όσοι το έπαιξαν? Δεν νομίζω.

πολύ σωστό.



Από κει και πέρα όσοι κρίνουν το 3 από το 2 προφανώς και είναι λάθος αλλα λογικό είναι σε οποιον δεν άρεσε το 2 να πει <<δεν παίρνω το 3>>

δεν πιστεύω πως είναι λάθος να κρίνεις το 3 με βάση το 2 αφού είναι συνέχεια του..ε δεν έχουν και 5 χρόνια διαφορά το ένα με το άλλο για να μην μπορείς να το κρίνεις!

δηλαδή για να καταλάβω,αν έχεις πχ το wv golf4 δεν μπορείς να κρίνεις πόσο καλό θα είναι και το wv golf5?

τι λέμε ρε παιδιά..

απο εκεί και πέρα πάρα πολύ σωστά ότι σε όποιον δεν άρεσε το 2 δεν θα αρέσει και το 3.

πάντως χωρίς να παίξω gt5 ξέρω πως θα είναι κορυφαίο..πως?

με απλή λογική..αφού ήταν κορυφαίο το gt4,τι περιμένετε? το 5 να είναι μούφα?

modecris
26-09-2007, 04:00
Βλέπω πως απαντάς επιλεκτικά και αυτό δεν ωφελεί την συζήτηση.Γι`αυτό θα ξανακάνω την ερώτηση:

Μπορείς να κρίνεις ένα παιχνίδι χωρίς να το έχεις παίξει;

Και πρόσεχε,μην μπερδεύεις την (όποια) γνώμη απορρέει από τα διάφορα video ή και reviews έχουμε δει,με την άποψή μας για ένα game που έχουμε παίξει.

Να στο πω και αλλιώς μπας και καταλάβεις τί λέω.
ΔΕΝ μπορείς να έχεις άποψη για κάτι εάν ΔΕΝ είσαι γνώστης αυτού!


Ξέρεις πολλά forums που όσοι δεν έχουν παίξει ένα παιχνίδι κάθονται και κοιτάνε και μιλάνε μονο όσοι το έπαιξαν?


Καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς...;)
Ή στην τελική μπορείς να σχολιάσεις αυτά που βλέπεις και όχι να κρίνεις κάτι που δεν έχεις παίξει.





[...] αλλα λογικό είναι σε οποιον δεν άρεσε το 2 να πει <<δεν παίρνω το 3>>


Είσαι σίγουρος πως είναι λογικό αυτό;



Μια χαρά στα λέω, αν κατάλαβες άλλα δεν φταίω εγώ.



Ναι,ξέρω ....ο γιαλός είναι στραβός ....

blizard
26-09-2007, 04:23
Μπορείς να κρίνεις ένα παιχνίδι χωρίς να το έχεις παίξει;
Αυτά θα μπορούσες να τα σκεφτείς και όταν εξέφραζες με μανία γνώμη για το χειρισμό του Lair σαν να το έπαιζες χρόνια, και αγνοούσες αυτούς που το έπαιξαν πραγματικά...

Κανείς δεν εξέφρασε εδώ γνώμη για το παιχνίδι χωρίς να το έχει δοκιμάσει … αναφερθήκαν μόνο μερικά γεγονότα ώστε να μην τρώει ο κόσμος το παραμύθι που του πουλάνε, τίποτα άλλο.


Δεν είναι πρόβλημα αυτό, έτσι πρέπει να γίνεται... το μόνο υπαρκτό πρόβλημα όπως βλέπουμε είναι ότι μερικοί θα έτρωγαν και άχυρο(να μην πω τίποτα άλλο) αν τους το έδιναν σε halo κουτί , και μετά θα ξερογλείφονταν κιόλας.

modecris
26-09-2007, 04:46
Αυτά θα μπορούσες να τα σκεφτείς και όταν εξέφραζες με μανία γνώμη για το χειρισμό του Lair σαν να το έπαιζες χρόνια, και αγνοούσες αυτούς που το έπαιξαν πραγματικά...


Θα σου ήμουν υπόχρεος εάν μου έδειχνες ΤΩΡΑ αυτό το post μου,γιατί αλλιώς λες ανακρίβειες.

blizard
26-09-2007, 05:54
Συγνώμη σε μπέρδεψα με άλλον … ο retro ήταν που επέμενε να μην μιλάμε για το halo αν δεν το έχουμε παίξει (ενώ από την άλλη επέμενε με τον χειρισμό του lair).

Ίσως επειδή και εσύ γράφεις ακριβώς το ίδιο εδώ σας μπέρδεψα … για το lair όμως έχεις πει μόνο αυτό.
http://www.ps3forums.gr/vb3/showthread.php?p=10476#post10476

Κάτι ανάλογο βέβαια κάνουμε και εμείς όταν εκφράζουμε άποψη για το halo, δεν βλέπω γιατί σε ενοχλεί , απλή λογική είναι.
«Καλά σοβαρά τώρα ... με μέτρια γραφικά, τόσο μικρή διάρκεια, p2p online και τόσα άλλα προβληματάκια που αναφέρθηκαν πήρε 9.5 και έχει κάνει 1.8 εκ preorder ? είναι δυνατόν ή τους έχουν χαζέψει με το hype κανονικότατα ?»

baphomet
26-09-2007, 09:08
«Καλά σοβαρά τώρα ... με μέτρια γραφικά, τόσο μικρή διάρκεια, p2p online και τόσα άλλα προβληματάκια που αναφέρθηκαν πήρε 9.5 και έχει κάνει 1.8 εκ preorder ? είναι δυνατόν ή τους έχουν χαζέψει με το hype κανονικότατα ?»

χαζός κόσμος μωρέ, τι περιμένεις;...1,8 εκατομμύρια χαζοί και θα ακολουθήσουν πολλοί ακόμα...πάει,ξεκουτιάναμε :giggle:

SPOWN
26-09-2007, 09:33
Re file den katalabes den leme oti to HALO einai moufa, alla oti einai kathara ksanazestameno fagito kai oute kan ekane ton kopo i bungee na ftiaksei kai ena wraio peritiligma (grafika)...Auto lew egw, to paixnidi to exw paiksei arketa kai telos...Oti kai pwliseis na kanei ti na leme twra , einai kathara thema prowthioseis kai marketing , opws kathara thema prowthiiseis einai kai otin pairnei grafika 9 kai 10 otan toso pira bioshock, kai den piran LAIR, HEAVENLY SWORD , ghost recon 2, kai alla pou eixan koryfaies texnikes sta grafika tous kai pooly lao na elenxoun apo pisw...

baphomet
26-09-2007, 09:44
εσύ δεν το λες το λένε άλλοι όμως από εδώ μέσα...και οκ εσύ το έπαιξες και έβγαλες συμπέρασμα.Άλλοι λένε μόνο και μόνο λόγια επειδή απλά είναι fanboys και ΟΦΕΙΛΟΥΝ να θάβουν οτιδήποτε κάνει επιτυχία η MS χωρίς καν να έχουν την παραμικρή επαφή με το παιχνίδι.Όσο για τα γραφικά του GOW σίγουρα είναι τα κορυφαία αλλά θυμάσαι σε πόσο κλειστές πίστες διαδραματιζόταν το παιχνίδι;Ενώ το τοπίο του HALO είναι αχανές

grscream
26-09-2007, 12:26
ο μουρίνιο δεν έχει παίξει ποτέ ποδόσφαιρό και όμως μέχρι πριν λίγες μέρες ήταν προπονητής της Τσέλσι..το επιχείρημα "παίξε και μετά εξέφρασε γνώμη" είναι άτοπο.

ρωτάω λοιπόν,ποιές και πόσες είναι οι διαφορές μεταξύ halo2 και halo3?

είναι τόσες που συνιστούν ένα εντελώς διαφορετικό game? ελάτε τώρα..ξαναζεσταμένο φαγητό είναι!

και στο κάτω κάτω,δεν κάναμε και rewiew..το οτι δεν μας αρέσει λέμε και το ότι θεωρούμε πως γίνεται πολύ ντόρος για το τίποτα.

προσωπικά θεωρώ καλύτερο game του είδους αυτού το battlefield2,τέλος.-

WolfRathmA
26-09-2007, 13:36
http://www.n4g.com/industrynews/News-70206.aspx

LOL :)

X-NEC
26-09-2007, 15:02
Ρε άνθρωπε με κούρασες! Επιλεκτικά δεν απάντησα κανεις λάθος! Σε όλο το post σου απάντησα.


Καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς...;)
Ή στην τελική μπορείς να σχολιάσεις αυτά που βλέπεις και όχι να κρίνεις κάτι που δεν έχεις παίξει.
Δεν μου απάντησες... Υπάρχει τέτοιο forum? Πολύ σοβαρά το έχεις πάρει το gaming... Οι Blizard, Spown και Grscream ελπίζω να σου έδωσαν να καταλάβεις. Αν εσένα σε ενοχλούν συζητήσεις με άτομα που δεν έχουν παίξει κάποιο παιχνίδι αλλα παρόλα αυτά λένε την γνώμη τους τότε μην τις παρακολουθείς.


Είσαι σίγουρος πως είναι λογικό αυτό;
Ναι, αρκετές φορες έτσι γίνεται. Είτε γιατί δεν έμεινε ευχαριστημένος από το προηγούμενο, είτε γιατί πιστεύει με αυτά που έχει δει ότι δεν θα του προσφέρει κάτι παραπάνω. Δικαίωμα του καθενός είναι να το πει αυτό. Πρώτη φορα το ακούς?


Ναι,ξέρω ....ο γιαλός είναι στραβός ....

Δεν θα πέσω στο επίπεδο σου φιλε. Χαλάρωσε και λιγάκι. Ένα απλό post έκανα και ξέρω ότι είσαι ικανός να ασχολείσαι με αυτό για καμια βδομάδα. Aσε μας να λέμε ότι θέλουμε. Δημοκρατία έχουμε. Και αν καμια φορα θίγουμε το 360 συχώρεσε μας.

NonBorn
26-09-2007, 15:30
Είναι ένα "μεγάλο" παιχνίδι, είναι ένα παιχνίδι που έχει κάνει προς το παρόν αυτό για το οποίο η microsoft το ήθελε... Και τουλάχιστον πρέπει να το σεβαστούμε σαν παιχνίδι ανεξάρτητα από το αν μας αρέσει ή οχι, ανεξάρτητα από το αν θα το παίξουμε ή οχι!

Δε θέλω να κλείσει το thread γιατί θέλω να υπάρχει ένα thread που θα μπορεί κάποιος να έρθει και να γράψει τη γνώμη του για το παιχνίδι και όχι να μπει και να διαβάσει προσωπικές διαμάχες...

Τελευταία προειδοποίηση προς όλους...Να ηρεμήσουν οι τόνοι και να συζητήσουμε για το παιχνίδι αυτό καθ' αυτό!!

Ευχαριστω!

blizard
26-09-2007, 16:36
Άλλοι λένε μόνο και μόνο λόγια επειδή απλά είναι fanboys και ΟΦΕΙΛΟΥΝ να θάβουν οτιδήποτε κάνει επιτυχία η MS χωρίς καν να έχουν την παραμικρή επαφή με το παιχνίδι.
Δεν θάβουμε βρε φίλε , απλά αναφέρουμε κάποια αδιαμφισβήτητα γεγονότα γύρο από το παιχνίδι.
Δεν μπορεί να πει κανείς ότι είναι ψέματα από την μια , αλλά δεν αμφιβάλω ότι μπορεί σε μερικούς να μην αρέσει καθόλου που τα ακούνε.

ΥΓ
Απλά κάντε υπομονή , δεν περιμένετε να κάνουμε hype στο game εδώ ,έτσι?
Γιαυτό εξάλλου δεν είσαστε στο ps3 forum ,να ακούσετε κάποιες αλήθειες που αλλού δεν συνηθίζονται τόσο?
(Και αν κάποιος τυχόν χαλιέται πραγματικά ,ας πάει σε κάποιο xbot forum ώστε να του ταΐσουν την ψευδαίσθηση με επιτυχία ... δεν θα δείχνουν και games σας το killzone εκεί οπότε θα είναι πολύ πιο εύκολο.)


http://www.n4g.com/industrynews/News-70206.aspx

LOL :)
Καλά , με αυτό που έκαναν παθαίνεις πλάκα... είναι απίστευτα ρεαλιστικές οι πρώτες εικόνες του killzone και τόσο “μέτριες” αυτές που ακολουθούν, που απορώ και πως είναι δυνατόν να μην κατάλαβαν αμέσως ότι δεν είναι από το ίδιο παιχνίδι!
(ίσως κάποιος έκανε πλάκίτσα :) )

TopGunZ
26-09-2007, 18:32
Μόλις μίλησα με έναν κολλητό μου που σίγουρα γέρνει πιο πολύ προς το 360 (έχει και τα δύο) και το αγόρασε. Βασικά η αντίδραση του ήταν αυτή που περίμενα. Πολύ ωραίο παιχνίδι, φοβερά γραφικά και κίνηση, αλλά δεν είναι το σούπερ-ντούπερ μετά-από-σένα-το-χάος παιχνίδι. Ένα πολύ καλό παιχνίδι (κάτι που δεν το αμφισβητώ, άσχετα αν εμένα δε μου αρέσει μία ως φιλοσοφία), αλλά δεν εισάγει κάτι το φοβερό. Αύριο θα το παίξω κι εγώ σπίτι του και θα μπορέσω να εκφέρω άποψη από πρώτο χέρι. Πιστεύω πως το hype θα κρατήσει κανά δίμηνο, δεν είμαι απόλυτος, αλλά έτσι το κόβω...

Πάντως αν μου έρθει επιτέλους το 360 μου, θα προσπαθήσω να του δώσω μια ευκαιρία, αλλά έχω ήδη τόσα παιχνίδια να παίξω στο PS3 και το Wii, που δεν ξέρω αν θα βρω το χρόνο. Πραγματικά θέλω να πιστέψω ότι το παιχνίδι αξίζει, δεν μπορεί να κυκλοφορούν τόσα θύματα ρε μαμώτο.

Sasori
26-09-2007, 19:03
Λοιπόν, μια και μιλάμε εδώ για το Halo 3, έχοντας στην κατοχή μου πλέον το παιχνίδι θα ήθελα να επισημάνω κι εγώ δυο τρια πράγματα.


Πριν αναφερθώ σε κάποιες λεπτομέριες θα ήθελα να πω προκαταβολικά (πριν με παρεξηγήσουν τυχόν Xbox fanboys) ότι πρόκειται για ένα καλό παιχνίδι ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ.

Δεν προσφέρει από άποψη gameplay ΤΙΠΟΤΑ το καινοτόμο ή ξεχωριστό από άλλα fps (ή από τα προηγούμενα Halo), ώστε να δικαιολογεί την μαζική υστερία που επικρατεί μετά την κυκλοφορία του (λες και παίζουμε το fps που ήρθε επιτέλους να δώσει χρώμα στην μέχρι τώρα άχαρη και μίζερη ζωή μας). Παρ' ολα αυτά έχει αρκετή δράση να προσφέρει σε όσους αγαπάνε το στυλ "προχωράω θερίζοντας ότι κινήται και πατάω και κανένα διακόπτη που και που" τίποτα διαφορετικό δηλαδή από άλλα fps ξαναλέω.

Το Ai κατά τη γνώμη μου βρίσκεται σε υψηλά επίπεδα, όχι κάτι το "ΟΥΑΟΥ" αλλά τουλάχιστον δεν προκαλεί προβλήματα.

Όσο αναφορά για το story και το concept, αυτά αποτελούν καθαρά προσωπικά γούστα του καθενός οπότε δεν μπορώ να πω κάτι.

Και τώρα θα ήθελα να αναφερθώ στον τεχνικό τομέα του παιχνιδιού. ΑΠΛΑ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ. Είναι με άνεση το χειρότερο σε γραφικά fps που έχω στη συλλογή μου για το 360. Αρχίζοντας η πρώτη πίστα (στο δάσος) μπορώ να πω ότι παραπλανήθηκα λίγο... είπα "τελικά ίσως να μην έχει τόσο άσχημα γραφικά όσο λένε". Η λακούβα με το λασπωμένο νερό ήταν εντυπωσιακή, καθώς και μερικές λεπτομέριες πάνω στα βράχια μπορώ να πω ότι με ικανοποίησαν. Το HDR επίσης εντυπωσιακό. Όμως προχωρόντας και ειδικά μετά την εμφάνηση των αεροσκαφών με τις εχθρικές δυνάμεις παρατήρησα εντονότατο alliasing.

Αφού τελείωσε η πίστα με τη βλάστηση και μπαίνωντας στα αρχηγεία των "γήεινων" έπαθα σοκ. Απίστευτο allising παντού. Φωτισμός τουλάχιστον μια 5ετία πίσω. Άσχημα textures με μερικούς τοίχους που αφήνουν την αίσθηση επίπεδου λείου χρωματισμένου ντουβαριού. Χαμηλής ανάλυσης ρούχα στρατιωτών, πρόσωπα με πολλές γωνίες και σχεδόν.... τετράγωνα αφτιά (συγκρίνετε τους χαρακτήρες με αυτούς του The Darkness και του Bioshock για να νομίσετε ότι παίζετε κατά λάθος στο πρώτο Xbox).

Για αυτούς που θα βιαστούν να πουν το γνωστό "το παιχνίδι έχει ανοιχτούς χώρους", δεν έχουν παρά να δουν τα Oblivion, Resistance, Ghost Recon 2, Call of Duty (3 και 4). Αυτή η φτηνή και άτοπη δικαιολογία πρέπει να σταματήσει, ας μην κοροιδευόμαστε.

Το παιχνίδι τρέχει στα 30 fps με μερικές σπάνιες ελαφρές πτώσεις στο frame rate. Τουλάχιστον στο τομέα της απόδοσης δεν υπάρχει πρόβλημα....

Οπότε, αξίζει όλο αυτό το hype? Τώρα θα μου πει κάποιος ότι τα γραφικά και μόνον δεν είναι αρκετά για να προσδιορίσουν την αξία ενός τίτλου, όμως είναι δυνατόν ένα παιχνίδι να πάρει σχεδόν άριστα από τα "αντικειμενικά και αδιάφθορα" sites χωρίς να αναφερθεί κάποιος στα γραφικά? Κάποιοι έλεγαν σε review ότι το Lair έχει "νερό που μοιάζει με άμμο" και τους βλέπω τώρα να βαθμολογούν με 9(!!!!!!!!) τέτοια γραφικά. Ίδια δηλαδή με του Bioshock και του Heavenly Sword !!!

Κλείνοντας θέλω να πω ότι, καλό παιχνίδι το Halo 3 αλλά μη μας περνάνε και για τυφλούς ηλίθιους..... Ασ' το βάλουν το hype τους εκεί που ξέρουν, εγώ τουλάχιστον είμαι άτομο με προσωπική βούληση και όχι Αμερικανάκι που το ταίζουν σανό με μπέργκερς.


Αναφέρομαι αποκλειστικά και μόνο σε Αμερική γιατί εκεί γίνεται το σώσε με την διαφήμηση. Όχι, όποιος παίζει Halo δεν σημαίνει ότι τρώει σανό, αλλά ας έχει τουλάχιστον τα αρ.....ια να πει ότι ο τίτλος εκτός από προταιρήματα έχει και τρανταχτά μειονεκτήματα...

SPOWN
26-09-2007, 19:45
Otan ta elega ola auta me legate troll.....Loipon anoikse ta matakia sas kapoioi...

modecris
26-09-2007, 20:27
@X-NEC


Aσε μας να λέμε ότι θέλουμε. Δημοκρατία έχουμε.Αυτό ήταν το πιο λογικό σου επιχείρημα.Σου ζητώ συγνώμη που σε κούρασα και που παρά λίγο να σου αλλάξω επίπεδο ...ειλικρινά συγνώμη...
Για να σε βοηθήσω:Κλικ (http://www.ps3forums.gr/vb3/profile.php?do=addlist&userlist=ignore&u=238)


@blizard
Ok για το λάθος σου.Και τα προηγούμενα post μου δεν εστιάζονταν στο halo αλλά μιλούσα γενικότερα.

@NonBorn
Τέλος τα offtopic (για την ώρα...;) )

Ps:
Τη άποψή μου για τι Halo την έχω πει εδώ



Ok,από άποψη γραφικών η αλήθεια βρίσκετε κάπου στην μέση.Δεν είναι και ότι καλύτερο έχουμε δει αλλά σίγουρα αρκετά καλύτερο από το 2.Αντίθετα είναι απίστευτη η έκταση που έχουν οι πίστες και γίνετε πραγματικά χαμός.Παίζω στο heroic και (όπως είπε και ο retro) η αδρεναλίνη χτυπάει κόκκινο.
Το μεγάλο κόλπο όμως θα είναι στο live.Εκεί πιστεύω πως θα δώσει ρέστα το Halo.

Βέβαια προσωπικά τα reviews δεν μου λένε τίποτα (ή σχεδόν τίποτα),
εάν εμένα δεν μου αρέσει ένα παιχνίδι.Και το halo μου αρέσει...

Ίσως και εμένα να με τρελάνει τελικά το COD 4,άλλωστε μου αρέσει περισσότερο το στυλ του.Θα σας πω όταν το παίξω (και όχι όταν μου πουν/διαβάσω/ακούσω/ρίξω τα χαρτιά).

X-NEC
27-09-2007, 01:54
@X-NEC
Σου ζητώ συγνώμη που σε κούρασα και που παρά λίγο να σου αλλάξω επίπεδο ...ειλικρινά συγνώμη...
Για να σε βοηθήσω:Κλικ (http://www.ps3forums.gr/vb3/profile.php?do=addlist&userlist=ignore&u=238)
Μπράβο πολύ έξυπνο!
Ειλικρινά απορώ γιατί χωρίς να σου πω τίποτα εσύ έχεις αυτήν την επανειλημμένα ειρωνική συμπεριφορά απέναντι μου... Καλύτερα να μην πω τίποτα άλλο...

modecris
27-09-2007, 03:28
Bungie: Halo 3 graphics are not trying to be photo realistic, no one cares after play

A Bungie producer has hit back at criticisms of the Halo 3 graphics by commenting that the game is not trying to be incredibly photo realistic but it is vibrant, fun and accessible. He went onto say that at Bungie they think it is a beautiful game and those who complain about the graphics pick up the game and carry on playing it for four hours and that is the last time they ever talk bad on the graphics.


He said: "It's completely immersive. The art direction is immaculate. It's not trying to be incredibly photo realistic or painting this grimy world. It's vibrant and it's fun and it's accessible."

However, Joe Tung, multiplayer producer at Bungie Studios, was bullish in his response to those criticisms.

He told Pro-G: "Stuff like the water, stuff like our HDR (high dynamic range or next-gen lighting) model, I think that stuff is so beautiful and so subtle and over time I hope people will appreciate that stuff as much as we do right now.

"Something like the HDR is really beautiful but it creeps up on you over time while you're playing the game, the way the light behaves. Like I said we're really happy."

He added: "We think it's a beautiful game at Bungie. Folks who have complained about the graphics in the large part have said 'I don't like the way it looks' then they pick it up and they play it for half-an-hour and then four hours later they're still playing and that's the last time you hear them saying anything about the game."maxconsole (http://www.maxconsole.net/?mode=news&newsid=21171)

tlg
27-09-2007, 03:28
Otan ta elega ola auta me legate troll.....Loipon anoikse ta matakia sas kapoioi...


Aνοιξα τα ματια μου χτες κ σημερα ...και ειδα....;-)

Προκειται για ενα παρα πολυ καλο παιχνιδι,με πολυ ομορφα γραφικα -που φυσικα δεν φτανουν του GOW...,αλλα η αληθεια ειναι καπου στην μεση..
Αν καποιος κρινει απο την 1η-2η πιστα ,πιστευω οτι θα πρεπει να δωσει στο παιχνιδι, αλλη μια ευκαιρια και να προχωρησει παρακατω ...
Η κατασταση αλλαζει και μιλαμε για μεγαλες πιστες με ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ κινηση(παρα πολλοι χαρακτηρες,αρματα ιπτεμενα/επιγεια,εκρηξεις...), γινεται χαμος με λιγα λογια ....
Με λιγα λογια τα γραφικα ειναι αξιοπρεπεστατα για τετοια περιβαλλοντα και σιγουρα δεν θα σας απογοητευσουν σε καμια περιπτωση ....οπως εξισου δεν θα σας απογοητευσει το gameplay...
Οσοι εχετε xbox360 κ σας αρεσουν αυτου του ειδους τα παιχνιδια,αγοραστε το αφοβα..




Οσον αφορα αυτους που τρεχουν να κανουν αρνητικες κρισεις για το ενα ή το αλλο παιχνιδι, επιρεασμενοι απο την κονσολα που εχουν ή συμπαθουν περισοτερο , εχω να πω τα εξης ...
Μην εγκλωβιζεστε σε λαθεμενες σκεψεις κρισεις , επειδη υποστηριξατε την μια η την αλλη κονσολα εναντι καποιων αλλων στο παρελθον ....Μην ψαχνετε συνεχεια να βρειτε ή να υπερβαλετε τα αρνητικα σημεια τους ...
Ολα τα παιχνιδια εχουν αρνητικα σημεια και αυτα που ειναι exclusive σε καθε κονσολα...(π.χ το Warhawak εχει παρα πολλα ;-) ),αλλα αντι να καθομαστε και να τρελλαινομαστε αν το π.χ fifa 2008 ειναι ενας φωισμο καλυτερο στο ps3, αλλα οι θεατες φαινονται λιγο καλυτερα στο xbox360 , ας χαρουμε αυτο καθ'αυτο το παιχνιδι...
Βεβαια αυτα τα εχουμε πει χιλιαδες φορες , αλλα δεν ιδρωνει το αυτι κανενος ...
Εμενα προσωπικα με εχουμε πει Ms κ sony troll ,αναλογα με τις αποψεις μου καθε φορα ....αλλα δεν με ενοχλει καθολου ..
Αυτο που με κανει ευτυχισμενο ειναι οτι λεω την αποψη μου για καθε κονσολα για καθε παιχνιδι οπως αισθανομαι εκεινη την στιγμη και οχι επειδη υποστηριζω με παθος κατι και στο τελος εγκλωβιζομαι απο αυτο,εχοντας ως αποτελεσμα οχι οτι δεν βλεπω τα αρνητικα του , αλλα το χειροτερο να προσπαθω να πεισω τους αλλους (κ τον εαυτο μου προφανως ) περι του αντιθετου...


(τα ακους εσυ??? ....)

modecris
27-09-2007, 03:47
Εμενα προσωπικα με εχουμε πει Ms κ sony troll ,αναλογα με τις αποψεις μου καθε φορα ....αλλα δεν με ενοχλει καθολου ..

tele,να είσαι σίγουρος πως θα ακούσεις και άλλα εν καιρό.Όμως ξέρεις κάτι;Όσοι βλέπουν και πέρα από την μύτη τους και δεν αναλώνονται σε παιδιάστικα τερτίπια, θα εκτιμήσουν τις απόψεις σου.Και αυτό είναι πολύ σημαντικό.

SeLanmere
27-09-2007, 09:23
Ama den eixe dhmiourghsei h ms hype tha ginotan twra ayth h kouventa??

Tespa fovamai oti tha exoume ta idia molis vgei to killzone

Slay
27-09-2007, 11:21
Bungie: Halo 3 graphics are not trying to be photo realistic, no one cares after play
οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια :angry:

Exoskeletor
27-09-2007, 11:59
g****τα telegames ta idia k mena. Makarh na eixa ego tora to halo 3 kai tha sou elega ego. to 1 to epeksa persy sto pc kai pote den me enoxlhsan ta grafika. who gives a shit otan to gameplay eine oreo

NonBorn
27-09-2007, 13:52
Επειδή δεν ήθελα να ανοίξω καινούργιο topic και επειδή έχει σχέση με το feedback από τους χρήστες το κάνω post εδώ:


Bungie Responds to Legendary Complaints, Cinematics are remastered


It is likely that hundreds of thousands of people bought the Halo Legendary Edition on September 25. Many were happy to get the replica Master Chief helmet and, of course, the game itself. But many fans who checked out the second bonus DVD included with the $129.99 set were left disappointed.

The Legendary set includes all cinematics from Halo 1 and 2. While the back of the Legendary box claims the movies are "completely remastered, hi-res versions," this doesn't appear to be the case. The cinematics are poorly compressed, with washed out colors and considerable artifacting. It wasn't long before irate fans who were expecting something better were on the Internet complaining.


Today, Bungie Writing Lead Frank O'Connor responded to the concerns:

"The cutscenes were remastered, the pop-in reduced and they were output as as high resolution TIFFs one frame at a time to improve the quality over the originals

They were not, contrary to popular internets remastered in "HD" and this was always advertised as a DVD disc, which obviously can't play HD content anyway.

Apologies to folks feeling ripped off, but the false advertising claims are well, false.

Watch the remastered ones side by side with the originals to see how much they've been improved.

And hopefully folks can see past our old school graphics and listen to the commentary, which is the important part of that content anyway."

The issue, however, is not that people were expecting HD-quality graphics, but an overall improvement in the video quality. It is true that there is less pop-in in Halo 2 cut-scenes, but this is negated by the generally poor quality of the compression.

We ran both Halo and Halo 2 side-by-side with the videos and, while there are some improvements to the remastered cinematics, there are also many new issues. Overall, the visual quality of the Legendary Edition is, in our opinion, inferior to the originals.

It should be noted that the two-disc set offers a number of top-notch features. It is only the set of remastered cut-scenes that have displeased consumers."Λάθος στη διαφήμιση και το promotion"?? Η Bungie? :rofl::rofl: Αποκλείεται.... :giggle:


Πηγή: http://xbox360.ign.com/articles/823/823249p1.html

tlg
27-09-2007, 15:17
g****τα telegames ta idia k mena. Makarh na eixa ego tora to halo 3 kai tha sou elega ego. to 1 to epeksa persy sto pc kai pote den me enoxlhsan ta grafika. who gives a shit otan to gameplay eine oreo

Μπραβο ρε συ Exo ...αυτο πρεπει να ειναι το πνευμα του gamer....

Oσον αφορα το hype των εταιριων τι να πω ....και οι πολιτικοι λενε οτι θα σωσουν την Ελλαδα...;-)


οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια :angry:

"No one cares after play" ;-)

blizard
27-09-2007, 15:48
Καλά, από αυτά φαίνεται ότι οι άνθρωποι είναι πολλά χρόνια πίσω... ας το έβγαζαν τουλάχιστον στo wii να υπήρχε και κάτι διαφορετικό!!!

tlg
27-09-2007, 16:14
Καλά, από αυτά φαίνεται ότι οι άνθρωποι είναι πολλά χρόνια πίσω... ας το έβγαζαν τουλάχιστον στo wii να υπήρχε και κάτι διαφορετικό!!!


Εννοειται οτι εχεις το δικαιωμα να πιστευεις οτι θελεις , αλλα αν επαιζες το παιχνιδι ισως αλλαζες γνωμη ...
Ειπαμε δεν θα αλλαξει η ζωη σου σου παιζωντας το , αλλα σιγουρα θα το διασκεδασεις

klepidas
27-09-2007, 16:16
gia na leei auta ta logia sigoura tha to dokimase to game

Slay
27-09-2007, 16:23
"No one cares after play" ;-)
η ενσταση μου ειναι κυριως προς τους reviewers και οχι τοσο για την Bungie, δεν μπορει ενα παιχνιδι που ακομα και ο δημιουργος του εστω και εμεσα παραδεχεται οτι υστερει στα γραφικα να περνει 10-αρια.

tlg
27-09-2007, 16:37
η ενσταση μου ειναι κυριως προς τους reviewers και οχι τοσο για την Bungie, δεν μπορει ενα παιχνιδι που ακομα και ο δημιουργος του εστω και εμεσα παραδεχεται οτι υστερει στα γραφικα να περνει 10-αρια.

Aυτο ειναι ενα αλλο θεμα,που σηκωνει ΜΕΡΕΣ συζητησεων ....
Σιγουρα δεν θα διαφωνησω οτι ΚΑΝΕΝΑ παιχνιδι δεν αξιζει το 10 γιατι οπως εγραψα κ προηγουμενως ολα τα games εχουν προβληματα κ ολα κανουν συμβιβασμους, για παρα πολλους τεχνικους κ αλλους λογους....
Στο κατω κατω της γραφης ομως ο τελικος κριτης ειμαι εγω ...

Θελω ομως να μου απαντησεις κ στο εξης ...
Εσυ το killzone 2 γιατι το περιμενεις (οπως φαινεται απο την υπογραφη σου ?)..
Το περιμενεις επειδη εχεις παιξει το 1 και σου αρεσε?
Επειδη ειδες τα trailers και εντυπωσιαστηκες ?? Και αν δεν ειναι ετσι?
Η επειδη περιμενεις καποιο GOW killer για να την "πεις" σε καποιους που σου πηγαινουν κοντρα ?? Αν ομως δεν ειναι τοσο καλο οσο το περιμενεις ? θα βγεις κ θα το πεις ή θα εισαι πλεον δεσμιος ολων αυτων που εχεις πει τοσο καιρο κ ο εγωισμος δεν θα σε αφηνει να δεις την αληθεια...απλα κ μονο για να μην παραδεχτεις οτι σε κατι εχεις αδικο..

Ερωτησεις που απευθυνονται σε ολους οσους υποστηριζουν φανατικα ΕΝΑ μονο συστημα..


Οσον αφορα παλι το HALO 3 ομως,ας δουμε ομως κ αυτο το αρθρο ολοκληρο , και ειδικα τις φωτο ...

http://www.gamespot.com/features/6179901/index.html?autoplay=6179881&tag=topslot;link;1&om_act=convert&om_clk=topslot

tlg
27-09-2007, 16:51
gia na leei auta ta logia sigoura tha to dokimase to game

Απο αυτα που εχει πει μεχρι τωρα εβγαλα ο συμπερασμα οτι δεν το εχει δοκιμασει..
Αν παλι το ειδε μονο για 1-2 "πιστες" , αξιζει να το ξαναπροσπαθησει λιγο ακομη ..
Αν παρ'ολα αυτα δεν του αρεσει και παλι ..τερμα κ τελειωσε το προσπερναει κ παμε γι'αλλα !! Δοξα σοι ο θεος games υπαρχουν και επονται τα καλυτερα ....
Killzone 2 ,Gow 2 ,PGR4,GT 5 κ.λ.π !!

Games υπαρχουν ...λεφτα δεν υπαρχουν !!!!!!

Slay
27-09-2007, 17:00
Θελω ομως να μου απαντησεις κ στο εξης ...
Εσυ το killzone 2 γιατι το περιμενεις (οπως φαινεται απο την υπογραφη σου ?)..
Το περιμενεις επειδη εχεις παιξει το 1 και σου αρεσε?
Επειδη ειδες τα trailers και εντυπωσιαστηκες ?? Και αν δεν ειναι ετσι?

το 1 το εχω παιξει, μου αρεσε, αλλα δεν τρελαθηκα κιολας, αυτο που με ειχε πραγματικα πορωσει ηταν το black και επειδη στα βιντεο απο το 2 βλεπω ακριβως αυτο το κλιμα, γιαυτο και το περιμενω, συν του γεγονοτος οτι καλυτερα γραφικα σε FPS δεν εχω δει.

Sasori
27-09-2007, 17:02
TLG θα μου επιτρέψεις να πω ότι αυτές οι εικόνες δεν αντιπροσωπεύουν ακριβώς την πραγματικότητα. Το παιχνίδι είναι γεμάτο alliasing και jaggies. Φαινόμενα που δείχνουν να απουσιάζουν σε μεγάλο βαθμό από τα καινούργια παιχνίδια του 360. Εαν επρόκειτο για τίτλο launch τότε εντάξει... ούτε συζήτηση, όμως το παιχνίδι βγαίνει μετά από σχεδόν 2 χρόνια κυκλοφορίας της κονσόλας.

Η δική μου γνώμη είναι ότι οι άνθρωποι της Bungie θα μπορούσαν να κάνουν σίγουρα κάτι καλύτερο αντί να ασχολούνται τόσο πολύ με τη διαφήμηση και το marketing του τίτλου ξοδεύοντας αστρονομικά ποσά και πολύ χρόνο. Πάντως δεν μπορώ να πω, σε αυτό τουλάχιστον έχουν πολύ ταλέντο...

tlg
27-09-2007, 17:17
το 1 το εχω παιξει, μου αρεσε, αλλα δεν τρελαθηκα κιολας, αυτο που με ειχε πραγματικα πορωσει ηταν το black και επειδη στα βιντεο απο το 2 βλεπω ακριβως αυτο το κλιμα, γιαυτο και το περιμενω, συν του γεγονοτος οτι καλυτερα γραφικα σε FPS δεν εχω δει.

Mακαρι να ειναι καλυτερο σε γραφικα απο οτι εχουμε δει μεχρι τωρα οπως επισης να εχει και καλο gameplay...και στο τελος αυτο που μετραει και ειναι το ζητουμενο απ'ολους ειναι το πακετο που προσφερει ...
Εννοειται πως το killzone 2 ειναι ενας must τιτλος για το PS3 ...

tlg
27-09-2007, 17:26
TLG θα μου επιτρέψεις να πω ότι αυτές οι εικόνες δεν αντιπροσωπεύουν ακριβώς την πραγματικότητα. Το παιχνίδι είναι γεμάτο alliasing και jaggies. Φαινόμενα που δείχνουν να απουσιάζουν σε μεγάλο βαθμό από τα καινούργια παιχνίδια του 360. Εαν επρόκειτο για τίτλο launch τότε εντάξει... ούτε συζήτηση, όμως το παιχνίδι βγαίνει μετά από σχεδόν 2 χρόνια κυκλοφορίας της κονσόλας.

Η δική μου γνώμη είναι ότι οι άνθρωποι της Bungie θα μπορούσαν να κάνουν σίγουρα κάτι καλύτερο αντί να ασχολούνται τόσο πολύ με τη διαφήμηση και το marketing του τίτλου ξοδεύοντας αστρονομικά ποσά και πολύ χρόνο. Πάντως δεν μπορώ να πω, σε αυτό τουλάχιστον έχουν πολύ ταλέντο...

Αν ειδες jaggies απουσιαζουν και στις φωτο κ των halo 1-2...
Σημασια εχει ομως οτι βλεπεις την εξελιξη των γραφικων για το συγκεκριμενο παιχνιδι ..
Αλλωστε το link δεν το εδωσα για να παρουσιασω καποιο τεχνολογικο θαυμα ...
Ειπα ηδη πολλες φορες οτι τα γραφικα του δεν ειναι τα καλυτερα και το οτι εχει jaggies δεν ειναι κανενα μυστικο, αλλα ειναι παρα πολυ καλα για το ειδος του παιχνιδιου (απο την αλλη ομως εχει πολυ ωραιες φλογες,ωραιους φωτισμους σε πολλα σημεια,ανυπαρκτο loading φωρτονονατς τα κοματια των πιστων k.λ.π)...και σιγουρα δεν θα σε εμποδισουν απο το να το ευχαριστηθεις ..

Αν θα μπορουσαν να ειναι καλυτερα ?? Μα ναι,εννοειται ..αυτο αλλωστε ειναι το ζητουμενο ,ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΡΑΦΙΚΑ ,ΚΑΛΥΤΕΡΟ GAME PLAY , με το δευτερο να εχει μαλλον μεγαλυτερη σημασια ...(δειτε τι γινεται ακομη με το WOW στο PC )

Τωρα οσον αφορα τους ανθρωπους της Βungie ,αυτοι τη δουλεια τους κ εμεις τη δικη μας ....Και το Redbull λενε οτι δινει φτερα , αλλα δεν ειδα κανεναν να το πινει και να πεταει ....:-)

To hype δυστυχως ειναι το μεσον των εταιριων για να κρατανε τον ενδιαφερον των καταναλωτων για τα προιοντα τους στα υψη και να πουλαν ...το κανουν ολοι ...και η Sony το εκανε και το κανει και η MS ...

TopGunZ
27-09-2007, 19:53
Πάντως, ο κολλητός μου που σας έλεγα πήρε τη Legendary και είναι κατενθουσιασμένος...με το κράνος... γιατί από το παιχνίδι... και μιλάμε για άτομο που σχεδόν τον υποχρέωσα να πάρει PS3 εκμεταλευόμενος το ότι ελειπε για σιάξιμο το 360 του και παραπονιόταν συνεχώς για το PS3, ενώ επαινούσε συνεχώς τα παιχνίδια του 360. Απλώς για να μην νομίζετε ότι είναι κανά fanboy. Χθες το είχε παίξει λίγο και του άρεσε, σήμερα που βρήκε παραπάνω χρόνο... ψιλοαπογοητεύτηκε. Καλά γραφικά, αλλά όχι τπτ φοβερό, ενώ το gameplay είναι μια από τα ίδια. Ελπίζω σήμερα να προλάβω να πάω σπίτι του να παίξω να σας πω και προσωπική γνώμη...

modecris
27-09-2007, 20:03
ενώ το gameplay είναι μια από τα ίδιαΑυτό δεν είναι απαραίτητα κακό μιας και βρίσκετε σε πολύ καλό επίπεδο.Βέβαια κάποιοι μπορεί να το έχουν βαρεθεί και να ζητούν κάτι διαφορετικό.
Εμένα με ενδιαφέρει να "ρολάρει" καλά στο live,όπου και θα περάσω τον περισσότερο χρόνο μαζί του.

TopGunZ
27-09-2007, 20:38
Σίγουρα, αν κάτι αρέσει εξ' αρχής δεν είναι απαραίτητα κακό, απλά εμένα μου είχε φανεί λίγο στο 1 και επειδή το τελευταίο που με νοιάζει είναι τα γραφικά, όσα ακούω μέχρι στιγμής δε με έχουν ενθουσιάσει. Αλήθεια, καθαρά από ενημέρωση, δεν ειρωνεύομαι, θέλω απλά να μάθω, τι το παραπάνω έχει το online του από τα υπόλοιπα, εννοώ ποια είναι τα προτερήματά του?

modecris
27-09-2007, 20:44
Δεν έχω live τον τελευταίο καιρό και δεν έχω προσωπική άποψη.Πάντως δεν έχω ακούσει ακόμα αρνητικά σχόλια.Σε κανα μήνα θα ξέρω,μια και θα πάρω δεύτερη κονσόλα.

NonBorn
27-09-2007, 21:48
Microsoft bribed Halo 3 reviewers? (http://www.next-gen.biz/index.php?option=com_content&task=view&id=7262&Itemid=53)


This is perhaps the schwag bag to end all schwag bags…Game journo Dean Takahashi with The San Jose Mercury News showed off his big $800-plus bag of Halo 3 propaganda sent to him by Microsoft.

He’s sending back the free stuff, which he called “nothing less than a bribe to try to get me to be favorably inclined to accepting the idea that Halo 3 is ‘the entertainment event of the year.’”

Included in the huge personalized duffel bag of goodies are Xbox 360 controllers, a Halo 3 Xbox Live headset, a displayable Master Chief helmet and a $480 Halo 3 limited edition Xbox 360, not to mention a first aid kit and some UNSC-issued food.

Check it all out on the Dean & Nooch on Gaming video podcast (http://blogs.mercurynews.com/aei/2007/09/video_dean_and_nooch_demo_halo_3.html) (and how Halo 3 made Takahashi barf).

http://www.next-gen.biz/images/stories/deanschwagbag.jpg

Τελικά η διαφθορά δεν είναι ελληνικό προνόμιο... :rofl::rofl::rofl:
Άρε Billako... Φέρε και από δώ τίποτα.... Θα σου κάνω εγώ ένα review.... 100/10 θα σου βάλω!! :D

ΚΟΙΤΑΞΤΕ ΤΙΣ ΡΟΜΠΕΣ..... :mad:


ΥΓ: Ήθελα να μαι καλόπιστος και να δεχτώ ότι η MS δεν έχει ανακατευτεί στα reviews και ότι απλά το όνομα ίσως να πήρε τα 10άρια που πήρε.. Τώρα πλέον ειμαι 10000% σίγουρος ότι η MS έβαλε το χεράκι της ακόμα και αν αυτό "αποδειχθεί" ψέμα... Να τη χαίρεστε όσοι την υποστηρίζετε με τόσο πάθος... Αμερικάνικο "marketing" που θυμίζει κάτι από big brother, κάτι από Μπους, κάτι από Iraq κλπ κλπ... Θεμητό? ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ!!! ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΡΙΑ!

NonBorn
27-09-2007, 22:49
So pissed off... Αυτά είναι τα γραφικά για 10...

http://i232.photobucket.com/albums/ee20/Maxirugi/openwide.jpg
http://i232.photobucket.com/albums/ee20/Maxirugi/cheese.jpg
http://i232.photobucket.com/albums/ee20/Maxirugi/blargh.jpg
http://i75.photobucket.com/albums/i298/drbo/brutemeetsgoodyear-1.jpg
http://i75.photobucket.com/albums/i298/drbo/waterfalllaunch-1.jpg
http://i75.photobucket.com/albums/i298/drbo/brokenarmandpissed.jpg
http://i75.photobucket.com/albums/i298/drbo/jesuschief-1.jpg
http://i75.photobucket.com/albums/i298/drbo/jumpnicebackground-1.jpg
http://img.photobucket.com/albums/v426/mojovonious/417796-Full.jpg
http://madskillz18.hypermart.net/halo3/1332-Full.jpg
http://i21.tinypic.com/903g4g.jpg
http://imageshack.dk/imagesfree/mlI83470.jpg

Αφήστε να μην αρχίσω τις συγκρίσεις με την "άμμο" του LAIR και το IGN, και το tearing του HS, γιατί θα γίνει το thread της κολάσεως... Το Halo 3 με αυτό το πράγμα παίρνει παντού 10 σε γραφικά και το LAIR πήρε 3 από το EDGE ε? :rofl::rofl::rofl::rofl:

Κάντε μας τη χάρη... Ειλικρινά... Καλό το hype, "καλό" το game αλλά έχει καταντήσει αηδία πλέον το όλο θέμα...

ΥΓ: Μερικές photos μπορούν να συγκριθούν και με killzone 1 σε ps2... Ειδικά τα πρόσωπα... :rofl::rofl:

DarkUSS
27-09-2007, 22:52
Φοβερά γραφικά....για το πρώτο Xbox! :p

NonBorn
28-09-2007, 00:05
Halo 3 Natively runs at 640p?


One exemple of halo3 edge (i tested several edge with the same result) on my 1080p TV with 1:1 mapping (Samsung "just scan" mode).

http://upsilandre.free.fr/images/Halo3nativereso.jpg

It's the same result that Perfect dark (ratio 16/27 for 1080 display or 8/9 ratio for 720 display)
i tested approximately sixty X360 games (and lot of PS3 games too ), all are 720p except two 1080p (VT3 and NBA street), two 600p (PGR3 and Tomb Raider) and Two 640p (Perfect Dark and Halo3)


EDIT: the context of the preceding Halo3 edge photo
http://upsilandre.free.fr/images/Halo3nativeresocontext.jpg
it's an edge of the sniper rifle.

http://upsilandre.free.fr/images/Halo3nativereso3.jpgΠηγή: http://forum.beyond3d.com/showthread.php?p=1070774#post1070774

iraklis
28-09-2007, 00:20
Ρε παιδία γιατί φαγωθήκατε όλοι να κατηγορήσετε το παιχνίδι?Δεν σας αρέσει μην το παίζετε.Πολύ απλά.Fanboyισμοί είναι αυτά.Ούτε σε εμένα αρέσει αλλά δεν κάνω έτσι

NonBorn
28-09-2007, 00:27
Φίλε μου σε καμία περίπτωση δεν είναι fanboyισμός αυτό το πράγμα... Η δωροδοκία είναι fanboyισμός? To ότι τρέχει σε 640p και λένε ότι τρέχει σε 1080p είναι fanboyισμός? Εγώ κοροιδία το λέω... Επίσης oi reviewers που βάζουν 10 στα γραφικά και τα γραφικά είναι αυτά που βλέπεις πιο πάνω?

Εγώ είμαι fanboy ή αυτοί μας κοροιδεύουν... Για να ξεκαθαρίσουμε λίγο τις έννοιες γιατί νομίζω ότι έχουμε χάσει τη μπάλα.. Και δεν αναφέρομαι προσωπικά, το σχόλιο σου ήταν αφορμή απλά...

Επίσης να δηλώσω ότι το halo 3 θα το παίξω, θα μου δώσει ένας φίλος το 360 του και θα το λιώσω για καμιά βδομάδα... Επειδή είναι Halo όμως και έχω παίξει τα άλλα δύο... Το παιχνίδι θα παίξω... Και όχι τα 10άρια που για μένα είναι εκτός πραγματικότητας...

grscream
28-09-2007, 00:38
καταλάβετε επιτέλους οτι η αντίρρηση μας δεν είναι στο παιχνίδι αυτό καθέαυτό αλλά σε όλους αυτούς στην MS και τα διάφορα sites που μας κοροιδεύουν για το πόσο καλό είναι..

η σωστότερη έκφραση είναι "ΣΚΟΠΙΜΩΣ ΥΠΕΡΕΚΤΙΜΗΜΕΝΟ"

μιλάνε όλοι για game της χρονιάς! δηλαδή αν το halo3 είναι game της χρονιάς τότε το CRYSIS τι είναι?

blizard
28-09-2007, 00:59
Σωστά... και κανείς δεν πρέπει "αντιδρά" στην αλήθεια.
Να χαίρεται όταν του λένε κάποια πράγματα κόντρα στο hype του "τέλειου" παιχνιδιού με τα 10ρια.

ΥΓ
Μπράβο παιδιά για την ενημέρωση ... δεν θέλουμε να τρώμε κουτόχορτο.

iraklis
28-09-2007, 01:15
τις αξίας $800 π@π@ριές θεωρείται ως δωροδοκία?Καλά.Σιγά μην δεκτούν σοβαρές εταιρείες να βάλουν υψηλές βαθμολογίες σε ενα παιχνίδι για μια κονσόλα και 2-3 άλλες βλακείες.Τέλοσπαντων. Αυτό (π-π@ριές.Τέλοσπαντων. Αυτό) που βλέπω εγω είναι οτι η Μs τα πάει περίφημα στον τομέα του Marketing.Κερδοσκοπική εταιρεία είναι και στο κέρδος αποσκοπούν όλες οι κινήσεις που κάνει.Εγώ μόνο ως θετικό βλέπω ολο αυτό το hype γύρω απο το halo 3 γιατί θα αφυπνίσει την sony και θα την κάνει πιο ανταγωνιστική.Εξάλλου μην ξεχνάτε τις μπαρούφες που μας πουλύσε η sony σε προηγούμενες ε3 τύπου motorstorm και killzone2 και μέναμε όλοι με το στόμα ανοικτό

PDS
28-09-2007, 01:18
Εξάλλου μην ξεχνάτε τις μπαρούφες που μας πουλύσε η sony σε προηγούμενες ε3 τύπου motorstorm και killzone2 και μέναμε όλοι με το στόμα ανοικτό

Δεν εχεις αδικο,αλλα αυτα που κανει η MS συνηθως περνανε ''ετσι'' και το τελικο συμπερασμα-καραμελα που μενει ειναι οτι στην Sony ειναι μαζεμενα ολα τα λαμογια και οι ψευτες.Εκει ειναι το προβλημα.

blizard
28-09-2007, 01:28
Νομίζω αυτά τα δίνει σε όλους τους πιο μικρούς reviewer για να ακολουθήσουν απλά τους μεγάλους … το τι έχουν πάρει άλλοι, κανείς δεν ξέρει.
(και αμφιβάλω αν έχουμε να κάνουμε με μεγάλες εταιρίες και τεράστιους μισθούς)

Έχουν αρχίσει το hype από πρίν , και μετά ελάχιστοι μπορούν να ξεφύγουν για να του δώσουν αυτό που πρέπει ... το θέμα δεν είναι τόσο η δωροδοκία, αλλά να ενημερωθούν όσοι τυχόν αφελείς πιστεύουν ότι ένα παιχνίδι που πήρε 9.5 πρέπει και να το αξίζει.

tlg
28-09-2007, 01:38
Νομίζω αυτά τα δίνει σε όλους τους μικρό-reviewer για να ακολουθήσουν απλά τους μεγάλους … το τι έχουν πάρει άλλοι, κανείς δεν ξέρει.

Έχουν αρχίσει το hype από πρίν , και μετά ελάχιστοι μπορούν να ξεφύγουν για να του δώσουν αυτό που πρέπει ... το θέμα δεν είναι τόσο η δωροδοκία, αλλά να ενημερωθούν όσοι τυχόν αφελείς πιστεύουν ότι ένα παιχνίδι που πήρε 9.5 πρέπει και να το αξίζει.

Ενω στο halo 2 για το Pc η MS δεν εδωσε χρημα κ γι'αυτο πηρε κακη βαθμολογια??

Η αληθεια ειναι οτι σιγουρα θα παιζονται τετοια παιχνιδια ,αλλα σιγουρα οχι σε τετοιο επιπεδο κ οχι μονο απο την μια πλευρα...

Και οπως ξαναειπαμε το hype δυστυχως δεν ειναι "ελλατωμα" μονο της μιας "πλευρας"...και χρησιμοποιειται απ'ολους...δεν νομιζω οτι το ειδατε πρωτη φορα αυτο το φαινομενο ....καθημερινο ειναι ;-)

tlg
28-09-2007, 01:57
To ότι τρέχει σε 640p και λένε ότι τρέχει σε 1080p είναι fanboyισμός? Εγώ κοροιδία το λέω...


Τι να κανω λοιπον ...ας γινω κ εγω ντετεκτιβ .

"Bungie Weekly Update 04/27/07



"The strangest rumor of all was that MS was “forcing” Bungie to make Halo 3 60 fps at 1080p. Um, it was one thing to see that on a forum, but it was strange to see it on regular news site.

1080p at 60 fps is awesome for fighting games and barely a stretch for Live Arcade games. But if you want epic battles, dozens of bad guys, huge vistas and colossal structures, with advanced AI, HDR lighting and explosive physics, then you’re not getting those at 1080p at 60fps. Actually, that’s not entirely accurate – Halo 3 will display at 1080p through the Xbox Elite with its scaler and HDMI port, but not natively. We’ve seen it do just that and it looks utterly lovely. So if you have a 1080p TV, enjoy it yourself in a few weeks. Most people, and I mean the VAST majority of people don’t have a 1080p TV, so it would be foolish to sacrifice even a single feature for a bullet point number on the back of a box.


UPDATE: It has been pointed out to me that all 360s, even the "vanilla" Core 360 will display games at 1080p over component, if your TV accepts a 1080p signal over component. We were simply describing the setup we use in our test lab. You don't need an Elite for 1080p, just cables and a compatible TV. There are some 1080p capable TVs that won't accept 1080p over component, however. "

Πηγη: http://www.bungie.net/News/content.aspx?type=topnews&cid=12392

blizard
28-09-2007, 01:58
Λένε για upscale σε 1080 βρε φίλε ... κοροιδία είναι αυτό.
(και πλάκα θα έχει αν πραγματικά ήθελαν να το κάνουν να τρέχει σε 1080p/60... εδώ φαίνεται πως ούτε 720p/30 δεν κατάφεραν :) )



Ενω στο halo 2 για το Pc η MS δεν εδωσε χρημα κ γι'αυτο πηρε κακη βαθμολογια??

Η αληθεια ειναι οτι σιγουρα θα παιζονται τετοια παιχνιδια ,αλλα σιγουρα οχι σε τετοιο επιπεδο κ οχι μονο απο την μια πλευρα...

Και οπως ξαναειπαμε το hype δυστυχως δεν ειναι "ελλατωμα" μονο της μιας "πλευρας"...και χρησιμοποιειται απ'ολους...δεν νομιζω οτι το ειδατε πρωτη φορα αυτο το φαινομενο ....καθημερινο ειναι ;-)
Οι άλλοι κάνουν τα συνηθισμένα διαφημίστηκα κολπάκια , ενώ η MS είναι μια εταιρία αμερικάνικη με χρόνια μονοπώλιο και πραγματική εξειδίκευση στο να πουλάει σαβούρα στον κόσμο... δεν μπορεί να συγκριθεί με κανένα.

Δεν έχει επενδύσει σχεδόν ποτέ για να φτιάξει ένα καλό προϊόν... το παλεύει πάντα με άλλους "γνωστούς" τρόπους.

tlg
28-09-2007, 02:08
Αυτό είναι upscale σε 1080 βρε φίλε, όχι κανονικό ... δηλαδή κοροιδία.
(και μάλλον κοροιδία είναι που λενε ότι ήθελαν να το κάνουν να τρέχει σε 1080p/60... εδώ φαίνεται πως ούτε 720p/30 δεν κατάφεραν)


Πρωτα απ'ολα δεν ειπαν οτι θελουν να το κανουν 1080p/60fps..και απο την αλλη επειδη λεει καποιος σε καποιο forum οτι τρεχει native αναλυση στα 640p δεν παει να πει οτι ισχυει ..μενει να το δουμε...Μην υιοθετουμε ετσι αβασανιστα οτι μας "συμφερει" ..
Eννοειται οτι αν ειναι ετσι ειναι κατακριταιο το οτι δεν μας λενε την πραγματικη αναλυση οπως κατακριταιο ηταν και το οτι δεν ειπαν την πραγματικη αναλυση του PGR3...
Στην πραξη ομως δεν αλλαζει αυτο που βλεπουν τα ματια μας στην οθονη ..




Οι άλλοι κάνουν τα συνηθισμένα διαφημίστηκα κολπάκια , ενώ η MS είναι μια εταιρία αμερικάνικη με χρόνια μονοπώλιο και πραγματική εξειδίκευση στο να πουλάει σαβούρα στον κόσμο... δεν μπορεί να συγκριθεί με κανένα.

Δεν έχει επενδύσει σχεδόν ποτέ για να φτιάξει ένα καλό προϊόν... το παλεύει με άλλους τρόπους.

Αυτο κ μονο δειχνει προκαταληψη εναντια στην MS και τα προιοντα της ...
Δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο ...ησουν σαφεστατος.

blizard
28-09-2007, 02:19
Kατ'αρχην επειδη το λεει καποιος σε καποιο forum δεν παει να πει οτι ισχυει ..μενει να το δουμε...
Μην υιοθετουμε ετσι αβασανιστα οτι μας "συμφερει" ..
Και 720p/30 να το έβγαλαν πάλι σχεδόν "6 φορές" κάτω από τον «στόχο» του 1080p/60 είναι !!!!
"The strangest rumor of all was that MS was “forcing” Bungie to make Halo 3 60 fps at 1080p. Um, it was one thing to see that on a forum, but it was strange to see it on regular news site."

Σκέτο δούλεμα ήταν και αυτές οι φήμες που έβαλες ... hype.
(ούτε 60fps κατάφεραν, ούτε 1080p, ούτε καν κάτι ιδιαίτερο σε γραφικά)


Αυτο κ μονο δειχνει προκαταληψη εναντια στην MS και τα προιοντα της ...
Δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο ...ησουν σαφεστατος.
Αν προσέξεις λίγο τι έχει βγάλει, θα το δείς και εσύ...

SPOWN
28-09-2007, 02:37
Re παιδια τα γραφικα του HALO ειναι αθλια αυτο δεν αλλαζει, στα παπαρια μου ΕΑΝ ΠΑΡΕΙ 10, και 20 να του εβαζαν αυτο δεν αλλαζει...αλλα για εμενα που ξερω απο γραφικα , η χλεμπα ομως δεν ξερει και τρεχει σαν τα κοτοπουλα...Ρε αυτος ο ΜΙΣΤΕΡ ΝΤΕΣΙΜΠΕΛΟΜΕΤΡΙΟ τι λεει για τα γραφικα, αν και μεσα απο τον κολιτο του εμαθα γιατι ειναι και δικος μου φιλος, οτι τα αποθεωνει...Ε ρε στραβωμαρα που εχει πεσει στον κοσμο....ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΒΑΘΜΟ ΣΤΑ ΓΡΑΦΙΚΑ ΘΑ ΒΑΛΟΥΝ ΣΤΟ ΜΕΓΑ KILLZONE 2 KAI CRYSIS....ΘΑ ΓΕΛΑΣΕΙ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΠΛΑΣΤΙΚΟΣ ROBOCOP (MASTERGIFT) xaxaxaxa
Sto μεταξυ στο ακατανομαστο site kanεις δεν μιλαει για γραφικα halo....δεν καταλαβαινω γιατι η bungee den to ebgale sto xbiox 1 afou den tin endiaferoun ta grafika kai o realismos...
Παιδια μην μιλαμε για εταιριες τωρα η μια ΜΕΓΑΣ ΣΤΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ , και ο αλλος πουλαει φικια με μεταξωτες κορδελες......Απλα ντροπη σςε εκεινους που συγκρινουν την sony με την ακατανομαστη
Ουτε μια συσκευασια παιχνιδιου δεν μπορει να φτιαξει σωστα...τι ειναι αυτο το πραγμα, ΕΛΕΟΣ ....

tlg
28-09-2007, 02:59
Tι να πω ρε παιδια , εσεις δεν θελετε συζητηση , αλλα να ξεσπαθωσετε...
απ'οτι καταλαβα η Ms ειναι ορκισμενος εχθρος σας ...αν ετσι αισθανεστε εμενα δεν μου πεφτει λογος ...

iraklis
28-09-2007, 03:12
Η προκατάληψη σε όλο της το μεγαλείο.Βγάλτε τις παροπίδες ρε........Τι έγινε, τα παίρνουν απο τη sony?:frog:

blizard
28-09-2007, 03:13
Tι να πω ρε παιδια , εσεις δεν θελετε συζητηση , αλλα να ξεσπαθωσετε...
απ'οτι καταλαβα η Ms ειναι ορκισμενος εχθρος σας ...αν ετσι αισθανεστε εμενα δεν μου πεφτει λογος ...
Βρε όλοι MS-windows έχουμε , και με mouse ms είναι τώρα εγώ... κανείς δεν είναι ορκισμένος εχθρός, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα δούμε και κάποια χοντρά πράγματα που κάνει.
(από ότι κατάλαβα δεν είσαι έτοιμος να τα συζητήσεις και είσαι της άποψης ότι όποιος λέει κάτι άσχημο για την MS σίγουρα έχει λάθος... δεν πειράζει βέβαια γιατί είμαστε και off topic)

NonBorn
28-09-2007, 03:32
Πρωτα απ'ολα δεν ειπαν οτι θελουν να το κανουν 1080p/60fps..και απο την αλλη επειδη λεει καποιος σε καποιο forum οτι τρεχει native αναλυση στα 640p δεν παει να πει οτι ισχυει ..μενει να το δουμε...Μην υιοθετουμε ετσι αβασανιστα οτι μας "συμφερει" ..
Eννοειται οτι αν ειναι ετσι ειναι κατακριταιο το οτι δεν μας λενε την πραγματικη αναλυση οπως κατακριταιο ηταν και το οτι δεν ειπαν την πραγματικη αναλυση του PGR3...
Στην πραξη ομως δεν αλλαζει αυτο που βλεπουν τα ματια μας στην οθονη ..

Αυτο κ μονο δειχνει προκαταληψη εναντια στην MS και τα προιοντα της ...
Δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο ...ησουν σαφεστατος.

Καλά δεν είναι και χτεσινό το forum και αν έριχνες μια ματιά στο link θα έβλεπες ότι δεν είναι και κάνα παιδάκι που απλά λέει αέρα πατέρα ότι θέλει για δημιουργία εντυπώσεων... Μακάρι να βγει η bungie και να το διαψεύσει με στοιχεία...


Tι να πω ρε παιδια , εσεις δεν θελετε συζητηση , αλλα να ξεσπαθωσετε...
απ'οτι καταλαβα η Ms ειναι ορκισμενος εχθρος σας ...αν ετσι αισθανεστε εμενα δεν μου πεφτει λογος ...

Εχθρός προσωπικά δικός μου είναι οποιοσδήποτε προσπαθεί να με κοροϊδέψει-εξαπατήσει και να μου πουλήσει κάτι για κάτι άλλο... Και ναι στη συγκεκριμένη περίπτωση αυτό προσπαθεί να κάνει η MS (και καλά κάνει για κείνη) αλλά απλά εμένα δε μ'αρέσει ο τρόπος που με αντιμετωπίζει σαν καταναλωτή. Και προφανώς τα post που έκανα τα έκανα για να συζητήσουμε πάνω στα θέματα που προέκυψαν... Δεν είδα όμως ΚΑΝΕΝΑΝ να μελετά και να απαντά στα post μου(γραφικά κλπ κλπ) που προφανώς δε τα βγαλά από μυαλό μου αλλά είναι γεγονότα και ειδήσεις που έχουν κάνει το γύρω του internet από το πρωί.


Η προκατάληψη σε όλο της το μεγαλείο.Βγάλτε τις παροπίδες ρε........Τι έγινε, τα παίρνουν απο τη sony?:frog:

Φίλε μου στο πα και ξανά με άλλο τρόπο... Εσύ θες να με βλέπεις ή να βλέπεις γενικά τους άλλους έτσι. Αν δε μπορείς να δεις κάτι δεκτό,αν δε θες να το δεις,θεμητό... Αλλά δε μπορείς να μου "απαγορεύσεις" να το βλέπω εγώ!


(από ότι κατάλαβα δεν είσαι έτοιμος να τα συζητήσεις και είσαι της άποψης ότι όποιος λέει κάτι άσχημο για την MS σίγουρα έχει λάθος... δεν πειράζει βέβαια γιατί είμαστε και off topic)

Ναι και επειδή όντως είμαστε offtopic... Ας συζητήσουμε για τα γραφικά ή ας βάλετε κάνα spoiler σαν απ' αυτά που είδα για έρωτες και ιστορίες του Masterchief :p :p ή ας πούμε κάτι για το online του παιχνιδιού και τι προσφέρει να μάθουμε και εμείς "οι χωρίς 360" τίποτα καινούργιο για το παιχνίδι...

Ευχαριστώ!

modecris
28-09-2007, 03:37
Εμένα μετά από όλα αυτά που ειπώθηκαν γιατί εξακολουθεί να μου αρέσει το halo;Εντάξει είπαμε,τα γραφικά δεν είναι και κάτι το φοβερό αλλά παίζοντάς το δεν προσέχεις τα γραφικά αλλά πως στο δι@ολο θα την γλιτώσεις lol
Και ειλικρινά τα γραφικά δεν μου έχουν κάνει τόσο κακή εντύπωση,ειδικά όπως φαίνονται στις photo που πόσταρε ο Non.

tlg
28-09-2007, 03:51
Εμένα μετά από όλα αυτά που ειπώθηκαν γιατί εξακολουθεί να μου αρέσει το halo;Εντάξει είπαμε,τα γραφικά δεν είναι και κάτι το φοβερό αλλά παίζοντάς το δεν προσέχεις τα γραφικά αλλά πως στο δι@ολο θα την γλιτώσεις lol
Και ειλικρινά τα γραφικά δεν μου έχουν κάνει τόσο κακή εντύπωση,ειδικά όπως φαίνονται στις photo που πόσταρε ο Non.



Βλεπεις τωρα modecris ????

Tελος παντων ...Και εμενα συνεχιζει και μου αρεσει το Halo 3 παρ'ολα τα juggies που θα επιθυμουσα ομως να μην υπηρχαν ...
Οπως επισης μου αρεσει περισσοτερο το Warhawk σε σχεση με την πρωτη αρνητικη σχεδον εντυπωση...

#Nonborn Οσον αφορα για τα θεματα γραφικων ,απαντησα ,τι αλλο να πω ??
Αν καποιος μας κοροιδευει και εγω μαζι σου αλλα για ΟΛΟΥΣ οχι επιλεκτικα,αλλωστε τοσο καιρο τα χωνω και στην Sony και στην MS ...πραγμα που ο Blizard δεν εχει αντιληφθει (δεν ειναι κ υποχρεωμενος βεβαια), τοσα χρονια....
Λυπαμαι ομως γιατι τα παιχνιδια πρεπει να μας ενωνουν ..

tlg
28-09-2007, 04:01
(από ότι κατάλαβα δεν είσαι έτοιμος να τα συζητήσεις και είσαι της άποψης ότι όποιος λέει κάτι άσχημο για την MS σίγουρα έχει λάθος... δεν πειράζει βέβαια γιατί είμαστε και off topic)

Ναι ...ενταξει τωρα ..κολλησε μας και την ταμπελα...


Εσυ δεν ειπες ?

"Οι άλλοι κάνουν τα συνηθισμένα διαφημίστηκα κολπάκια , ενώ η MS είναι μια εταιρία αμερικάνικη με χρόνια μονοπώλιο και πραγματική εξειδίκευση στο να πουλάει σαβούρα στον κόσμο... δεν μπορεί να συγκριθεί με κανένα.

Δεν έχει επενδύσει σχεδόν ποτέ για να φτιάξει ένα καλό προϊόν... το παλεύει με άλλους τρόπους. "

Αυτο τι δειχνει δηλαδη ??Δεν δειχνει καποιον που δεν του αρεσει η MS κ τα προιοντα της γενικοτερα?? Mε βαση αυτη σου τη δηλωση σου απαντησα και τωρα με λες και MS Funboy ...

Αυτο που κανεις τωρα ειναι σωστο??
Απο την αρχη δεν λεω οτι κ οι δυο εταιριες εχουν λερωμενη τη φωλια τους σε παρα πολλες περιπτωσεις ?? Απο που βγαζεις τετοια συμπερασματα ??

(sorry κ απο εμενα με τη σειρα μου για το off-topic)

blizard
28-09-2007, 06:46
Βάζω κάτι τελευταίο εδώ παιδιά, για να λήξει η παρεξήγηση.
Παρατήρησε την αντίδρασή σου σε αυτά που είπα για την MS και τα έκανες bold πιο πάνω...

Tι να πω ρε παιδια , εσεις δεν θελετε συζητηση , αλλα να ξεσπαθωσετε...
απ'οτι καταλαβα η Ms ειναι ορκισμενος εχθρος σας ...αν ετσι αισθανεστε εμενα δεν μου πεφτει λογος ...
Γιατί είσαι σίγουρος ότι δεν είναι αλήθεια το bold κείμενο ??? ότι τα είπα απλά για να ξεσπαθώσω , και γιατί μας κρίνεις έτσι?

Εγώ απλά αυτή την συμπεριφορά σου ανέφερα μόλις άκουσες το αρνητικό για την MS ... sorry αν ήμουν υπερβολικός αλλά απλά ήθελα να δεις πως δεν ήταν σωστό .


ΥΓ
Και επί της ουσίας, το Bold ισχύει και ας σου φαίνεται ότι μόνο ένας φανατικός(ή δεν ξέρω τι) θα το έλεγε ...
Προσπάθησε πχ να βρεις κάποιο προϊόν της MS που να ήταν πραγματικά καλό και πούλησε για αυτό , όχι λόγω μονοπωλίου πχ και των ειδικών συνθηκών που αυτό δημιουργεί.
(πιστεύω ότι το offtopic τελείωσε εδώ , γιατί δεν θα μπορέσεις να βρεις κάτι :) )

SPOWN
28-09-2007, 09:24
to warhawk TLG apla einai paixnidi pou to halo den mporei na to ftasei me tipota...to exw parei kai to exw liwsei...
To thema einai oti to HALO to sperwkasne polyb stis bathmologies , idi eixe ena trello hype...eleos oi reviewers pia exeoun xasei tin aksia stis bathmolgies pou bazoun, giati otan bazeis se ena tetoio athlio HALO 10 , tote se ola ta alla pou tha einai poly klalytera apo auto poso tha baleis...H konsoola skizei , alla einai ntropi na tis bgazoun ena tetoio athlio HALO gia kleisimo tis trilogias...den yparxei fanboysmos se auto to simio, se kanenan oso kavlwmenos na einai me to halo ta xilia kai problimata sta grafika toulaxiston endomixa ton xalasan kai eipe aman ti einai auto sigoura pira to 3 kai oxi 2 se HD...

grscream
28-09-2007, 11:27
to warhawk TLG apla einai paixnidi pou to halo den mporei na to ftasei me tipota...to exw parei kai to exw liwsei...
To thema einai oti to HALO to sperwkasne polyb stis bathmologies , idi eixe ena trello hype...eleos oi reviewers pia exeoun xasei tin aksia stis bathmolgies pou bazoun, giati otan bazeis se ena tetoio athlio HALO 10 , tote se ola ta alla pou tha einai poly klalytera apo auto poso tha baleis...H konsoola skizei , alla einai ntropi na tis bgazoun ena tetoio athlio HALO gia kleisimo tis trilogias...den yparxei fanboysmos se auto to simio, se kanenan oso kavlwmenos na einai me to halo ta xilia kai problimata sta grafika toulaxiston endomixa ton xalasan kai eipe aman ti einai auto sigoura pira to 3 kai oxi 2 se HD...

+1

συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

PDS
28-09-2007, 11:52
Tι να πω ρε παιδια , εσεις δεν θελετε συζητηση , αλλα να ξεσπαθωσετε...
απ'οτι καταλαβα η Ms ειναι ορκισμενος εχθρος σας ...αν ετσι αισθανεστε εμενα δεν μου πεφτει λογος ...


Η προκατάληψη σε όλο της το μεγαλείο.Βγάλτε τις παροπίδες ρε........Τι έγινε, τα παίρνουν απο τη sony?:frog:

Oχι δεν ειναι ετσι.
Οταν βλεπεις καποιοι σε reviews να βρισκουν ελλατωματα στα γραφικα του Lair και του HS ενω παραλληλα βαζουν 9αρια και 10αρια σε αυτα τα γραφικα του Ηalo 3,δεν ειναι απαραιτητο να τα παιρνεις απο την sony ή να μισεις την ΜS για να αντιδρασεις.
Νομιζω...:)



Εμένα μετά από όλα αυτά που ειπώθηκαν γιατί εξακολουθεί να μου αρέσει το halo;Εντάξει είπαμε,τα γραφικά δεν είναι και κάτι το φοβερό αλλά παίζοντάς το δεν προσέχεις τα γραφικά αλλά πως στο δι@ολο θα την γλιτώσεις lol



Tελος παντων ...Και εμενα συνεχιζει και μου αρεσει το Halo 3 παρ'ολα τα juggies που θα επιθυμουσα ομως να μην υπηρχαν ...


Και φυσικα παρ'ολα αυτα που εχουν ειπωθει θα σας αρεσει το Halo γιατι ειναι καλο παιχνιδι.Δεν ειπε κανεις κατι διαφορετικο.Για τα γραφικα μιλανε τα παιδια και για την περιπτωση που μας δουλευουν κανονικοτατα με τα τα 9-10 των reviews(για τα γραφικα).

klepidas
29-09-2007, 14:44
pedia emena prosopika mou arese simera pou to epexa gia proti fora

tlg
29-09-2007, 19:20
Ηalo 3 Runs At 640p ?

Πηγή : http://www.gamespot.com/news/show_blog_entry.php?topic_id=25949250&om_act=convert&om_clk=gsupdates&tag=updates;title;2


The studio admitted in the update that "Halo 3's vertical resolution, when captured from a frame buffer, is indeed 640 pixels," but offered a deeper explanation as to why.

"[Y]ou could argue we gave you 1280 pixels of vertical resolution, since Halo 3 uses not one, but two frame buffers, both of which render at 1152x640 pixels,"a Bungie representativewrote. "The reason we chose this slightly unorthodox resolution and this very complex use of two buffers is simple enough to see: lighting. We wanted to preserve as much dynamic range as possible, so we use one for the high dynamic range and one for the low dynamic range values. Both are combined to create the finished on screen image."

The approach helps to give the game a "real" feeling at a steady frame rate,the updatesaid, adding that the Xbox 360 can upscale the image to 1080p without a problem.

"In fact, if you do a comparison shot between the native 1152x640 image and the scaled 1280x720, it's practically impossible to discern the difference. We would ignore it entirely were it not for the Internet's propensity for drama where none exists. In fact the reason we haven't mentioned this before in weekly updates, is the simple fact that it would have distracted conversation away from more important aspects of the game, and given tinfoil hats some new gristle to chew on as they catalogued their toenail clippings."



Ασχετο , αλλα γιατι δεν μπορω να μπω στο Forum απο την κεντρικη σελιδα ?

blizard
29-09-2007, 20:07
Καλά, απίστευτοι οι τύποι ... "το κρύψαμε γιατί δεν συνέφερε να μαθευτεί πριν πουλήσουμε το game", και "δεν πειράζει , το upscale δεν χαλάει τίποτα" !!!

ΥΓ
Ασχετο, αλλά υπάρχει ένα μπέρδεμα τώρα ... το "vB3" ήταν "vb3" στο path των παλιών, και δεν παίζουν κάποια links.

Exoskeletor
29-09-2007, 20:53
Why Halo 3 Sucks review
http://www.uber.com/mypage/?entity_id=243646617&blog_id=2

PDS
29-09-2007, 22:01
Eνα ωραιο review για το halo 3,που αναφερει και τα θετικα και τα αρνητικα του παιχνιδιου.
http://www.gamelife.gr/cPages/reviews.asp?id=377

TopGunZ
30-09-2007, 16:54
Λοιπόοοον, γύρισα από ταξίδι πριν το οποίο πέρασα μερικές ωρίτσες με το Halo. Θα προσπαθήσω να παρουσιάσω την άποψη μου όσο λιγότερο εριστικά γίνεται.

Γραφικά: Δυστυχώς θα πρέπει να συμφωνήσω με τις Κασσάνδρες. Τα γραφικά έχουν πολλά προβλήματα. Μου άρεσε πολύ το animation, ο φωτισμός αν και καρτουνίστικος δουλεύει πολύ καλά για το παιχνίδι, αλλά πρώτον, τα textures (καθώς και κάποια μοντέλα των ανθρώπων) δε με ενθουσίασαν, ενώ κολλούσε τρελλά σε άσχετες φάσεις. Α, και το background σε πολλές ανοικτές περιοχές ήταν νεκρό σαν πίνακας. Με δεδομένα next-gen θα του έβαζα 8, όταν θεωρώ 6άρι το Warhawk, 9αρια τα Gears of War (δεδομένου και του πότε βγήκε) και το Lair και δεκάρι το HS (απλά για να ξέρετε σε τι βάση μιλάω).

Gameplay: Ένα πολύ διασκεδαστικό shooterάκι. Αυτό. Έχει αρκετά οχήματα, αλλά με άθλιο χειρισμό τα περισσότερα, αδιάφορα όπλα, όμως έχουν πολύ ενδιαφέρον τα συμπληρωματικά (πεδία, ασπίδες κλπ), καθώς και τα turret-οειδή, ένα μπράβο για αυτά τα στοιχεία, όπως και για το co-op στυλ κάποιων οχημάτων. Ο χειρισμός είναι ακριβής αλλά εμένα μου φάνηκε λίγο αργός. Τέλος, η δυσκολία έχει περίεργα σκαμπανεβάσματα (εύκολες τεράστιες τοποθεσίες με μικρά ενδιάμεσα αρκετά δύσκολα σημεία), αλλά καλό learning curve. Αν και εγώ έπαιξα μέχρι την 5η-6η πίστα, ο κολλητός μου μου είπε ότι παρακάτω έχει και άλλα στοιχεία όπως μάχη σώμα με σώμα ή κάτι τέτοιο. Γενικά, δεδομένης της πληθώρας FPS που υπάρχουν δε θα του έβαζα πάνω από 7.5 . Σίγουρα παίρνει παραπάνω πόντους στο online με το recording για κάποιους, αλλά εμένα προσωπικά με έχουν καλύψει τόσο τα RFOM και Warhawk σε αυτόν τον τομέα που δε μου κάνει αίσθηση.

Γενικά: Αρκετά ενδιαφέρουσα η ιστορία και το κοσμογονικό της υπόβαθρο, αλλά χιλιοπαιγμένο το theme των αρχαίων φυλών και της προσπάθειας καταστολής μιας δαιμονικής οντότητας/φυλής. Το σαπουνοπεροειδές της υπόθεσης (ίντριγκες, προδοσίες, αλλαγές στρατοπέδων κλπ) λίγο προσθέτει. Εκείνο που σώζει την κατάσταση είναι ο Master Chief. Δικαιολογημένα είναι ο Mάριο της Αμερικής, μαζί με Kratos, Snake, Megaman, Samus Aran, Ryu Hayabusa είναι για μένα από τους πιο cool χαρακτήρας (χαλαρά μια 5-6 θέση στο τοπ-τεν μου). Επίσης το όλο hype του παιχνιδιού λειτουργεί παράδοξα. Αν δε σε παρασύρει, μπορεί να σε κάνει να απογοητευτείς από το παιχνίδι και να μην το ευχαριστηθείς όσο θα μπορούσε. Απλά δεν νομίζω ότι έχει να προσφέρει κάτι καινοτομικό στο παίξιμο, κάτι φοβερό στα γραφικά, ή να σε ιντριγκάρει με την ιστορία του. Του βάζω ένα 8,5

Συνολικά βλέπετε πως παίρνει για μένα 8. Είναι ένα καλό παιχνίδι, διασκεδαστικό, αλλά όχι κάτι το πρωτοφανές. Αν ήμουν απολειστικά κάτοχος 360 θα προτιμούσα Bioshock ή το επερχόμενο Timeshift. Την ίδια γνώμη έχει και ο κολλητός μου. Και πριν πείτε ότι είναι και αυτός sony fanboy, αγόρασε την legendary edition. Δεν το μετάνιωσε (θεικό το κράνος), αλλά δεν τρελάθηκε κι όλας.

Ένα διασκεδαστικό παιχνίδι...ούτε μεσσίας, ούτε ps3 killer... δεν πιστεύω ότι θα φτάσει την επιτυχία των 1 και 2.

Υ.Γ.: Τα παραπάνω είναι προσωπικές απόψεις. Μπορεί οποιοσδήποτε να διαφωνήσει, αλλά δεν θα ανεχτώ προσβολές από κανέναν. Δε θεωρώ τον εαυτό μου γκουρού της βιομηχανίας, αλλά καλό θα ήταν να μην το κάνουν και άλλοι. Όπως σέβομαι εγώ το ότι κάποιο το θεωρούν 10άρι, ας σεβαστούν και αυτοί ότι το θεωρώ 8άρι.

pvinis
30-09-2007, 17:44
wow! -> HALO 3 ON PS3
http://www.gametrailers.com/player/usermovies/112267.html?playlist=popular

modecris
30-09-2007, 17:55
Θα προσπαθήσω να παρουσιάσω την άποψη μου όσο λιγότερο εριστικά γίνεται.Δεν χρειάζονταν αυτό,τουλάχιστον για εμένα.Μου αρκεί να να κρίνει κάποιος όλο το "πακέτο" και όχι μόνο το περιτύλιγμά του.
Και το 8 που του έδωσες μια χαρά είναι,άλλοι από εδώ θα του έδιναν 3! (τυχαίο το νούμερο ;) )
Το δοκίμασες καθόλου on line;Ή κάποιος άλλος από εδώ;

TopGunZ
01-10-2007, 11:19
Το δοκίμασε ο κολλητός μου. Είπε πολύ ωραίο, καλή φάση με τα οχήματα, στο στυλ του μονού, αλλά όπως και στο μονό ένα διασκεδαστικό παιχνίδι, όχι κάτι το πρωτοποριακό. Δε θα μετανιώσει κάποιος αν το αγοράσει, απλά θα απογοητευτεί αν περίμενε το Game of all Games, το βασιλιά του gaming universe, το παιχνίδι που μετά από αυτό θα σταματούσες όλα τα παιχνίδια. Χα, πιστεύω ότι εγώ που το έβλεπα με κριτική ματιά πιο πολύ θα το ευχαριστιόμουνα από ένα 360 fanboy: αυτός θα περίμενε κάτι πολύ περισσότερο και ενώ δεν το πήρε, δεν μπορεί και να παραπονεθεί γιατί θα τον φάνε τα fanboys της άλλης πλευράς :P

Το θέμα της εριστικότητας το έθεσα γιατί παλιότερα με παρεξήγησαν και με είπανε και βλάκα (λύθηκε η παρεξήγηση for the record). Το παιχνίδι εξακολουθεί να μη με ξετρελαίνει, εξακολουθώ να το θεωρώ συνέχεια της φιλοσοφίας του Doom, απλά ποτέ δεν αμφισβήτησα ότι είναι ένα καλό παιχνίδι. Και όποτε ήμουν εριστικός ήταν γιατί είχα βαρεθεί όλο αυτό το τεχνητό hype. Είμαι πάντα ενάντια στις μάζες (ας πούμε σιχαίνομαι το ποδόσφαιρο).

baphomet
01-10-2007, 12:32
XAXAXAXAXA..είχα να μπω 3 μέρες να διαβάσω το thread και έχω λιώσει λέμε :rofl: :rofl:.Kαταρχήν τι πρωτοποριακό περιμένατε στο gameplay;Nα φοράει και μια φανέλα ο MC για να πάρει και λίγο από ΝΒΑ;Tο HALO αυτό το gameplay έχει και για αυτό έμεινε στην ιστορία.Eντεκάδα που κερδίζει δεν αλλάζει :bgrin2:.Eπίσης γελάω με την λύσσα που έχει πιάσει κάποιους από εδώ μέσα.Mιλάω για κάποιους που κάνουν λες και του τρώει το φαΐ η MS.Να πω λοιπόν σε αυτούς, ότι και χάλια γραφικά να έχει όπως λένε (ούτε εγώ θεωρώ ότι είναι τα καλύτερα αλλά όχι και επιπέδου πρώτου ΧΒΟΧ),και gameplay ίδιο να έχει (που σπέρνει) και Hype να έχει,πάλι έκανε ρεκόρ πωλήσεων και πάλι θα το λιώνουν εκατοντάδες Έλληνες στο Live,ακόμα και μετά από χρόνια όπως και το HALO 2.Οπότε ξυδάκι,enjoy the ride και συνεχίστε το θάψιμο σαν εκπομπή τύπου Κους Κους.ΑΑΑΑ και να μας πουν οι ξερόλες που δεν πιάνονται κορόιδα από την κακιά MS,ποιο game παίζουν online αυτόν τον καιρό για να δούμε τα γούστα τους,όχι τίποτε άλλο.Τα λέμε κύριοι :tiphat:

PDS
01-10-2007, 12:52
Να πω λοιπόν σε αυτούς, ότι και χάλια γραφικά να έχει όπως λένε (ούτε εγώ θεωρώ ότι είναι τα καλύτερα αλλά όχι και επιπέδου πρώτου ΧΒΟΧ),και gameplay ίδιο να έχει (που σπέρνει) και Hype να έχει,πάλι έκανε ρεκόρ πωλήσεων και πάλι θα το λιώνουν εκατοντάδες Έλληνες στο Live,ακόμα και μετά από χρόνια όπως και το HALO 2.

Την ιδια αποψη με αυτους που και καλα το θαβουν εδω μεσα εχεις, αρα αυτο
Οπότε ξυδάκι,enjoy the ride και συνεχίστε το θάψιμο σαν εκπομπή τύπου Κους Κους

δεν κολλαει καπου,απλα ηθελες να το πεις και το πες:)

NonBorn
01-10-2007, 13:14
XAXAXAXAXA..είχα να μπω 3 μέρες να διαβάσω το thread και έχω λιώσει λέμε :rofl: :rofl:.Kαταρχήν τι πρωτοποριακό περιμένατε στο gameplay;Nα φοράει και μια φανέλα ο MC για να πάρει και λίγο από ΝΒΑ;Tο HALO αυτό το gameplay έχει και για αυτό έμεινε στην ιστορία.Eντεκάδα που κερδίζει δεν αλλάζει :bgrin2:.

Δηλαδή αυτή τη στιγμή μας λες ότι το gameplay είναι το ίδιο και το χαίρεσαι κιόλας? Και το λέω και διαφορετικά... Μιας που υποστηρίζεις αυτό το πράγμα από μόνος σου... Γιατί να μην πάρω εγώ το Halo 2 ή το Halo να παίξω και να πάρω το Halo 3.... Επειδή έχει το ένα καλύτερα γραφικά από το άλλο?Δηλαδή θα ξαναδώσεις τα ίδια λεφτά για να ξαναπαίξεις το "ίδιο" παιχνίδι?

Θέλω να μάθω αν όντως ισχύει αυτό που υποστηρίζει ο φίλος baphomet με το gameplay... Γιατί αν ισχύει τότε εκτός από όχι τα απίστευτα γραφικά, έχει και το ίδιο gameplay, το μόνο που έχει μείνει να κρατήσει τον τίτλο (για μένα τουλάχιστον) είναι το online του που βέβαια είμαι σίγουρος ότι είναι πολύ δυνατό αλλά αρκεί για να κρατήσει ένα game τόσο ψηλά? Για μένα όχι (γενικά μ' αρέσει να παίζω τα campaign και να βλέπω την ιστορία να εξελίσεται)


ΥΓ: Για τον φίλο baphomet που γελάει με το thread... Αν θυμάσαι καλά το Halo έκανε αυτό το bam στο χώρο των videogames όταν βγήκε το 2001 λόγω των καινούργιων στοιχείων που έφερε στα fps και γι αυτό τουλάχιστον αναδείχθηκε τόσο πολύ σαν παιχνίδι από τους gamers (και το hype έπαιξε το ρόλο του βέβαια αλλά είχαμε όλοι μας ένα σοβαρό λόγο να το παίξουμε... Είχε κάτι να μας δώσει). Τώρα που μας λες ότι αυτό το χει χάσει αυτό - έχει χάσει την πρωτοτυπία αυτή μιας και πλέον το χουμε παίξει χρόνια,το έχουμε "βαρεθεί", έχει τελοσπάντων χάσει την αίγλη που είχε το Halo σαν gameplay το 2001... Τι έχει να μας προσφέρει ?
(Δεν πιστεύω ότι δεν έχει να προσφέρει κάτι αλλά με βάση τα λόγια του baphomet είναι ένα πολύ ωραίο επιχείρημα που θα μπορούσε να ισχυριστεί ο οποιοσδήποτε...)

baphomet
01-10-2007, 14:00
ρε παιδιά για μισό δηλαδή...ΤΙ αλλαγές θέλατε στο gameplay για να καταλάβω...δώστε ένα παράδειγμα δηλαδή...ήδη το 4πλο co op είναι πολύ καλή προσθήκη

baphomet
01-10-2007, 14:09
ρε παιδιά για μισό δηλαδή...ΤΙ αλλαγές θέλατε στο gameplay για να καταλάβω...δώστε ένα παράδειγμα δηλαδή...ήδη το 4πλο co op είναι πολύ καλή προσθήκη



Την ιδια αποψη με αυτους που και καλα το θαβουν εδω μεσα εχεις, αρα αυτο

δεν κολλαει καπου,απλα ηθελες να το πεις και το πες:)

ειρωνικό ήταν,you know.Αυτοί το ισχυρίζονται,όχι εγώ

georgios
01-10-2007, 14:16
ke ego simfono. afu exi nea istoria, nees pistes, veltiomena grafika ke 4aplo coop, ine auto pu perimenane oi funs. ti alo na ixe diladi. ta fps to exun eksantlisi to idos. sinexia tu halo ine. alios tha legotan balo oxi halo

to siguro ine oti den boris na perimenis ke pola apo ena sequel gia auto ke ego psaxno gia nea ip's ke nees idees

i nea controls!!! metroid se wii gia paradigma. alo game me to neo xiristirio!

PDS
01-10-2007, 14:20
Το ειπες και εσυ.


Να πω λοιπόν σε αυτούς, ότι και χάλια γραφικά να έχει όπως λένε (ούτε εγώ θεωρώ ότι είναι τα καλύτερα αλλά όχι και επιπέδου πρώτου ΧΒΟΧ),και gameplay ίδιο να έχει (που σπέρνει) και Hype να έχει,πάλι έκανε ρεκόρ πωλήσεων και πάλι θα το λιώνουν εκατοντάδες Έλληνες στο Live,ακόμα και μετά από χρόνια όπως και το HALO 2.

To ιδιο λενε και τα παιδια.

Εγω προσωπικα ειμαι βεβαιος οτι ειναι πολυ καλο το game,αλλα σιγουρα περιμεναμε καλυτερα γραφικα απο ενα Halo.

baphomet
01-10-2007, 14:28
μα για τα γραφικά συμφωνώ...για τα άλλα όχι

TopGunZ
01-10-2007, 18:15
Ε... βασικά συμφωνείς αφού λες πως είναι το ίδιο gameplay. Όπως είπε ο Nonborn, αν τα γραφικά είναι ελαφρώς καλύτερα, το gameplay δεν έχει τίποτα ουσιαστικό καινούριο να προσφέρει, ποιος ο λόγος να μην παραμείνεις στο Halo2? Η ιστορία? Από ότι έχω δει και έχω διαβάσει δεν έκανε και καμία τρελή ανατροπή. Έπίσης λες για αυτούς που τρελαίνονται λες και θα τους φάει το φαί η MS. Εσύ κάνεις λες και σου δίνει η MS το φαί! Ηρέμησε λίγο. Μπράβο του και με γεια του και χαρά του που πούλησε. Εσένα τι σε ωφέλησε? Και 10.000 και 10.000.000 να το παίζουν μέχρι ένα νούμερο μπορούν να παίξουν onine ταυτόχρονα. Δε θα σου στείλουν καμιά επιταγή... Και ούτε συνεισφέρεις τπτ στο παιχνίδι έτσι όπως γράφεις, "Το παιχνίδι είναι σκ@τ@, αλλά τόσοι το πήραν, εσείς τον λούπο". Περισσότεροι θα σκεφτούν να το πάρουν από αυτά που ειπα εγώ, παρά από αυτά που είπες εσύ! Είσαι ότι είναι και όποιος βρίζει το παιχνίδι αβίαστα, απλά από την άλλη όψη του νομίσματος, τίποτε καλύτερο, τίποτε χειρότερο, απλά η άλλη όψη...

blizard
02-10-2007, 01:44
XAXAXAXAXA..είχα να μπω 3 μέρες να διαβάσω το thread και έχω λιώσει λέμε :rofl: :rofl:.
Νομίζω ότι από τα κείμενα του φίλου και άλλων καταλαβαίνει κανείς το μέγεθος του δουλέματος που έχει πέσει για αυτό το παιχνίδι ... και σανό να τους έδιναν θα τον έτρωγαν και θα γλειφόντουσαν και από πάνω.

Αυτά τα πράγματα έχουν πολύ γέλιο να τα παρακολουθείς ,τουλάχιστον όταν μιλάμε για παιχνίδια και για ομάδες, γιατί είναι αστεία και δεν μπορούν να προκαλέσουν κάποια σοβαρή ζημιά στο άτομο που έχει φάει όλο το hype. ;)

tlg
02-10-2007, 22:00
Νομίζω ότι από τα κείμενα του φίλου και άλλων καταλαβαίνει κανείς το μέγεθος του δουλέματος που έχει πέσει για αυτό το παιχνίδι ... και σανό να τους έδιναν θα τον έτρωγαν και θα γλειφόντουσαν και από πάνω.

Αυτά τα πράγματα έχουν πολύ γέλιο να τα παρακολουθείς ,τουλάχιστον όταν μιλάμε για παιχνίδια και για ομάδες, γιατί είναι αστεία και δεν μπορούν να προκαλέσουν κάποια σοβαρή ζημιά στο άτομο που έχει φάει όλο το hype. ;)



Λαμβανουμε υπ'οψην μονο τα αρνητικα σχολια ,επειδη μας βολευουν και βγαζουμε το συμπερασμα που εμεις θελουμε...
Η αντικειμενικοτητα k η ευγενεια προς τους υπολοιπους στο forum σε ολο της το μεγαλειο ....ευγε ...
Παντως να ξερεις οτι υπαρχουν πανω απο 2+ εκατομμυρια κοσμος που τρωει "σανο" και του αρεσει ...;-)


Ε... βασικά συμφωνείς αφού λες πως είναι το ίδιο gameplay. Όπως είπε ο Nonborn, αν τα γραφικά είναι ελαφρώς καλύτερα, το gameplay δεν έχει τίποτα ουσιαστικό καινούριο να προσφέρει, ποιος ο λόγος να μην παραμείνεις στο Halo2? Η ιστορία? Από ότι έχω δει και έχω διαβάσει δεν έκανε και καμία τρελή ανατροπή. Έπίσης λες για αυτούς που τρελαίνονται λες και θα τους φάει το φαί η MS. Εσύ κάνεις λες και σου δίνει η MS το φαί! Ηρέμησε λίγο. Μπράβο του και με γεια του και χαρά του που πούλησε. Εσένα τι σε ωφέλησε? Και 10.000 και 10.000.000 να το παίζουν μέχρι ένα νούμερο μπορούν να παίξουν onine ταυτόχρονα. Δε θα σου στείλουν καμιά επιταγή... Και ούτε συνεισφέρεις τπτ στο παιχνίδι έτσι όπως γράφεις, "Το παιχνίδι είναι σκ@τ@, αλλά τόσοι το πήραν, εσείς τον λούπο". Περισσότεροι θα σκεφτούν να το πάρουν από αυτά που ειπα εγώ, παρά από αυτά που είπες εσύ! Είσαι ότι είναι και όποιος βρίζει το παιχνίδι αβίαστα, απλά από την άλλη όψη του νομίσματος, τίποτε καλύτερο, τίποτε χειρότερο, απλά η άλλη όψη...

Mπραβο ρε φιλε ....Διαφωνω με την γνωμη σου για το παιχνιδι , αλλα συμφωνω με ολη την υπολοιπη κριτικη σου ...
Αλλο η γνωμη μας για το παιχνιδι εκφρασμενη σωστα (οπως εκανες εσυ) και αλλο οι αφορισμοι και οι απαξιωτικοι χαρακτηρισμοι για οσους εχουν αντιθετη αποψη ....

blizard
02-10-2007, 22:14
Παντως να ξερεις οτι υπαρχουν πανω απο 2+ εκατομμυρια κοσμος που τρωει "σανο" και του αρεσει ...;-)
To σχόλιο πήγε σε πολύ συγκεκριμένες συμπεριφορές που δεν αφήνουν καμία αμφιβολία για την ισχύ του ... δεν αναφέρομαι σε 2 εκ κόσμο, προσπάθησε λίγο περισσότερο στο τρόπο που διαβάζεις κάτι.

tlg
02-10-2007, 22:26
To σχόλιο πήγε σε πολύ συγκεκριμένες συμπεριφορές που δεν αφήνουν καμία αμφιβολία για την ισχύ του ... δεν αναφέρομαι σε 2 εκ κόσμο, προσπάθησε λίγο περισσότερο στο τρόπο που διαβάζεις κάτι.


Εγω προσπαθω και πιστευω οτι φαινεται αυτο ...προσπαθηστε ομως και εσεις .

TopGunZ
03-10-2007, 01:38
Eυχαριστώ TLG, αλλά είσαι άδικος με τον blizzard. Το σχόλιό του όπως και το δικό μου πήγαινε σε αυτό το ποστ:


XAXAXAXAXA..είχα να μπω 3 μέρες να διαβάσω το thread και έχω λιώσει λέμε :rofl: :rofl:.Kαταρχήν τι πρωτοποριακό περιμένατε στο gameplay;Nα φοράει και μια φανέλα ο MC για να πάρει και λίγο από ΝΒΑ;Tο HALO αυτό το gameplay έχει και για αυτό έμεινε στην ιστορία.Eντεκάδα που κερδίζει δεν αλλάζει :bgrin2:.Eπίσης γελάω με την λύσσα που έχει πιάσει κάποιους από εδώ μέσα.Mιλάω για κάποιους που κάνουν λες και του τρώει το φαΐ η MS.Να πω λοιπόν σε αυτούς, ότι και χάλια γραφικά να έχει όπως λένε (ούτε εγώ θεωρώ ότι είναι τα καλύτερα αλλά όχι και επιπέδου πρώτου ΧΒΟΧ),και gameplay ίδιο να έχει (που σπέρνει) και Hype να έχει,πάλι έκανε ρεκόρ πωλήσεων και πάλι θα το λιώνουν εκατοντάδες Έλληνες στο Live,ακόμα και μετά από χρόνια όπως και το HALO 2.Οπότε ξυδάκι,enjoy the ride και συνεχίστε το θάψιμο σαν εκπομπή τύπου Κους Κους.ΑΑΑΑ και να μας πουν οι ξερόλες που δεν πιάνονται κορόιδα από την κακιά MS,ποιο game παίζουν online αυτόν τον καιρό για να δούμε τα γούστα τους,όχι τίποτε άλλο.Τα λέμε κύριοι :tiphat:


το οποίο όπως βλέπεις έχει την ίδια σοβαρότητα με τους θάφτες άνευ εμπειρίας του παιχνιδιού.

Α, και επειδή τώρα το είδα: motorstorm, rfom, warhawk...λίγα online ε?

tlg
03-10-2007, 12:37
το οποίο όπως βλέπεις έχει την ίδια σοβαρότητα με τους θάφτες άνευ εμπειρίας του παιχνιδιού.



Αυτο απευθυνεται σε ολους οσους δεν εχουν εμπειρια απο το παιχνιδι ετσι ?





Λοιπον ....
Χτες τελειωσα το solo mode του παιχνιδιου και ειναι παρα πολυ ωραιο overall..
Το aliasing που υπαρχει στην πρωτη πιστα, υποχωρει σε μεγαλο βαθμο στις επομενες και δεν ειναι ενοχλητικο,εννοειται οτι κατακρινω την παρουσια του ....
..Στις μαχες γινεται χαμος !! και το παιχνιδι ειναι γεματο απο εφε και κινηση !!
Δεν ξερω αν ανταποκρινεται στο hype και στο πως ο καθενας μας αντιλαμβανεται τα πραγματα , αλλα εγω μεχρι στιγμης το ευχαριστηθηκα και τωρα ερχεται και το καλυτερο μερος του .... ΟΝLINE !!!!

baphomet
03-10-2007, 12:45
σβήσαμε και μήνυμα μου βλέπω τώρα.Καλά μάλλον ο Topgunz μπορεί να προσβάλει επειδή έχει περισσότερα ποστς

και πάλι περαστικά

Slay
03-10-2007, 12:59
σβήσαμε και μήνυμα μου βλέπω τώρα.Καλά μάλλον ο Topgunz μπορεί να προσβάλει επειδή έχει περισσότερα ποστς

και πάλι περαστικά
Δεν το επιασα αυτο, ποιο ακριβως μυνημα σου σβήστηκε? γιατι εγω δεν βλεπω κανενα, και κανενας δεν εχει εδω ιδιαιτερη μεταχειριση.

NonBorn
03-10-2007, 13:00
Δε σβήστηκαν μόνο δικά σου post και το thread δεν είναι αρένα προσωπικών επιθέσεων...

Οπότε μάλλον καλό θα ήταν να γράφετε όλοι εντυπώσεις από το halo και όχι να προσπαθείτε να βρείτε πως θα την πείτε στον "αντίπαλο" την επόμενη φορά... Έλεος πια με αυτό τον "πόλεμο".

Ευχαριστώ όλους!

ProEvo
03-10-2007, 13:01
Δε το κλείνετε το thread να τελειώνουμε? ο καθένας μπορεί να έχει ότι άποψη θέλει και να παίζει όποιο παιχνίδι γουστάρει. θέλω να πιστεύω ότι όλοι είμαστε έξυπνα παιδιά εδώ μέσα και μπορούμε να κρίνουμε ένα παιχνίδι αν μας αρέσει ή όχι. καλό είναι όποιο post από εδώ και πέρα προσβάλει τη νοημοσύνη των υπολοίπων να διαγράφεται άμεσα. εκφράσεις όπως ξύδια και περαστικά δεν αρμόζουν σε μια παρέα. το halo έχει τη δική του ιστορία στα games και έχει πιστούς φίλους. εμένα δε μου αρέσει αλλά ως εδώ. δε θα προσβάλω κανέναν που θα μου πει ότι του αρέσει γιατί κάτι θα έχει βρει σε αυτό που εγώ δε βρήκα. άρα λέω κόσμια την αποψή μου και τελείωσε.

Akolov
03-10-2007, 13:12
Λοιπόν θα την πω και εγώ την άποψή μου αφού ο καθένας λέει την δική του.

Εμένα δεν μου άρεσε ούτε το 1 ούτε το 2 ούτε θα μου μαρέσει και το 3.....
Ο λόγος ?? Ας βγάλει πρώτα η mιcrosoft ένα ελαφρύ και με τα stciks στον ίδιο οριζόντιο άξωνα controller.....και μετά να δώσουν στην αγορά ένα FPS όπως και ναναι αυτό...

baphomet
03-10-2007, 13:12
Δε σβήστηκαν μόνο δικά σου post και το thread δεν είναι αρένα προσωπικών επιθέσεων...

Οπότε μάλλον καλό θα ήταν να γράφετε όλοι εντυπώσεις από το halo και όχι να προσπαθείτε να βρείτε πως θα την πείτε στον "αντίπαλο" την επόμενη φορά... Έλεος πια με αυτό τον "πόλεμο".

Ευχαριστώ όλους!

συμφωνώ απόλυτα με αυτό και ρωτώ εγώ τώρα.Πόσο αντικειμενικές εντυπώσεις μπορεί να δώσει κάποιος που δεν το έχει πιάσει στα χέρια του;Το είπα παραπάνω σε άλλα μηνύματα μου.Ο spown πχ το έπαιξε και δεν του άρεσε όπως και άλλοι.Σεβαστό.Το να θάβουν το παιχνίδι κάποιοι χωρίς να το έχουν δει, κρίνοντας μόνο και μόνο από τον ντόρο λέγοντας ότι υπάρχει hype,είναι σωστό;

TopGunZ
03-10-2007, 13:30
Αυτο απευθυνεται σε ολους οσους δεν εχουν εμπειρια απο το παιχνιδι ετσι ?

Φυσικά. Δεν μπορείς να θάβεις ένα παιχνίδι αν δεν το έχεις παίξει. Κι εγώ είχα εκφράσει αρνητική διάθεση για το παιχνίδι, αλλά ήμουν σαφής ότι δεν μου άρεσε το hype (και όποτε ήμουν εριστικός ήταν γιατί είχα βαρεθεί όσους το επαινούσαν χωρίς να το παίξουν) και δεν είχα τις καλύτερες εντυπώσεις από τα προηγούμενα. Νομίζω όμως ότι όταν το έπαιξα έδωσα την προσωπική μου άποψη όσο λιγότερο προκατειλημένα μπορώ. Δεν είπα ποτέ ότι το παιχνίδι είναι λαλακία. Ότι δεν είναι το τρελό 10άρι είπα.

Baphomet και δικό μου μήνυμα σβήσανε και καλά κάνανε και πίστεψέ με ουκ ολίγες φορές με έχουν επιπλήξει.

blizard
03-10-2007, 13:33
Το να θάβουν το παιχνίδι κάποιοι χωρίς να το έχουν δει, κρίνοντας μόνο και μόνο από τον ντόρο λέγοντας ότι υπάρχει hype,είναι σωστό;
Το έχεις πει 3-4 φορές, αλλά δεν το έχει κάνει ούτε ένας αυτό...

Μερικοί στην αρχή έλεγαν πόσο φοβερό και τρομερό θα είναι χωρίς να το έχουν παίξει(σκέτο hype), αλλά δεν είναι αυτό φυσικά που σε ενόχλησε.

NonBorn
03-10-2007, 13:50
Το θέμα έληξε...Γιατί να κλείσει το topic ? Υπάρχει λόγος να μην υπάρχει ένα thread για να μπορεί να γράψει κάποιος τις απόψεις του για το παιχνίδι? Κρίμα δεν είναι?

Τελευταία προειδοποίηση, σας παρακαλώ ας κρατήσουμε τη συζήτηση εκεί που πρέπει...

georgios
04-10-2007, 15:28
apisteuto video review gia to halo. to atomo den pezete

http://www.escapistmagazine.com/articles/view/editorials/zeropunctuation/2304-Zero-Punctuation-Halo-3

SPOWN
04-10-2007, 18:43
http://www.youtube.com/watch?v=JDUIKIsEN0U

auto to videaki ta leei ola, toulxiston auto aisthanthika otan epiasa to HALO 3 , meta apo auto to ypertato HYPE pou dextike to paixnidi...Kai oloi auto noiwsame eimai sigouros gia auto...Toulaxiston endomixa se olous afise mia ksenerwtila..Kia egw to lew kai tha to ksanapw , krima pou den eidame to pragmatiko next gen halo, kai oso auto me ta anoixta peribalonta min to ksanakousw giati katantaei asteio....otan oi xaraktires apotelountai apo 40 polygwna kai to paixnidi den einai kan HD , kai AA anyparkto.....to anoixta peribalonta, kai sea lla paixnidia exw dei anoixta peribalonta alla oxi auto to MPA-HALO sta grafika...Oloi prepei na katalavoume oti auto toa paixnidi den einai antiproswpeutiko tis dinamis tou xbox 360, einai ikanotero gia poly kalytera pragmata apo dauto....Oute kan physics den exei ola einai opws prin 4 xronia....Antithetws eimaste tixeri pou mesa sto 2008 tha bgei ena paixnidi pragmatikws egkelados, kai pio einai auto to KILLZONEN 2, me tin tromeri kinisi sto background, tous pollous xaraktires stin othoni, me physics, tha einai to kati allo....As perimenoume ligo kai pistew sto telos tha eimaste nikites pou tha exoume tin tixi na paiksoume ena tetoio aristourgima texniko...

tlg
04-10-2007, 19:08
http://www.youtube.com/watch?v=JDUIKIsEN0U

.Antithetws eimaste tixeri pou mesa sto 2008 tha bgei ena paixnidi pragmatikws egkelados, kai pio einai auto to KILLZONEN 2, me tin tromeri kinisi sto background, tous pollous xaraktires stin othoni, me physics, tha einai to kati allo....As perimenoume ligo kai pistew sto telos tha eimaste nikites pou tha exoume tin tixi na paiksoume ena tetoio aristourgima texniko...

Το οποιο φυσικα δεν το εχεις δει ακομη να παιζει , παρα μονο videos και ολα αυτα που λες ειναι σκετο hype οπως λεει κ ο Blizard ....
Γιατι ρε φιλε Spown δεν περιμενεις να το δεις και να το παιξεις πριν πεις την αποψη σου ??
Κοιτα τους χαρακτηρισμους παραπανω που εχεις κανει για το killzone 2 και πες μου ΑΝ,λεω ΑΝ τελικα δεν ειναι ετσι ....??
Mην πεφτεις λοιπον στην παγιδα να κανεις χειροτερα απο αυτα που κατηγορεις ..

SeLanmere
04-10-2007, 19:10
kai ayto hype einai,den einai kai agioi sthn sony tha pesei poly hype kai gia to killzone alla,otan h idia etairia (bungie) paradexetai thn katwterwthta twn grafikwn tou HALO3 kai pairnei 10aria sta reviews egw ayto to metafrazw ws koroidia kai pisteyw ayth einai kai h kyria diafwnia twn perissoterwn se ayto to thread.Gia to gameplay den mporw na milhsw kathws mono to prwto exw paiksei alla fainetai na einai to dynatotero shmeio tou paixnidiou kai gia ayto tha aksize ena vathmo 8-9.

PDS
04-10-2007, 19:18
alla,otan h idia etairia (bungie) paradexetai thn katwterwthta twn grafikwn tou HALO3 kai pairnei 10aria sta reviews egw ayto to metafrazw ws koroidia kai pisteyw ayth einai kai h kyria diafwnia twn perissoterwn se ayto to thread.

Aκριβως.

tlg
04-10-2007, 19:18
kai ayto hype einai,den einai kai agioi sthn sony tha pesei poly hype kai gia to killzone alla,otan h idia etairia (bungie) paradexetai thn katwterwthta twn grafikwn tou HALO3 kai pairnei 10aria sta reviews egw ayto to metafrazw ws koroidia kai pisteyw ayth einai kai h kyria diafwnia twn perissoterwn se ayto to thread.Gia to gameplay den mporw na milhsw kathws mono to prwto exw paiksei alla fainetai na einai to dynatotero shmeio tou paixnidiou kai gia ayto tha aksize ena vathmo 8-9.


Oσον αφορα τα 10αρια στα γραφικα , εχω συμφωνησει πολυ πριν οτι ειναι υπερβολικα ..
Αυο ομως ειναι ενα θεμα που υπαρχει χρονια και αφορα τους reviewers και τους testers σε ολες τις κατηγοριες προιοντων ....
Αυτο ομως δεν κανει το παιχνιδι "αχρηστο" ...

blizard
04-10-2007, 19:20
Το οποιο φυσικα δεν το εχεις δει ακομη να παιζει , παρα μονο videos και ολα αυτα που λες ειναι σκετο hype οπως λεει κ ο Blizard ....
Ολες οι εταιρίες μας δίνουν κάτι χειροποιαστό πολύ πριν βγεί, και αναλόγος κρίνουμε... πχ το killzone εντυπωσίασε.

Μόνο το halo ήταν που δεν έδινε τίποτα, και όταν εμφανίστηκαν τα μετριότατα video λίγες μέρες πριν την κυκλοφορία προσπαθούσαν με καθαρό hype και τρόπους που είδαμε όλοι μας να κάνουν το άσπρο μάυρο.
Αυτό πρέπει να το δούν όσοι έπεσαν θύματα της MS και συνέβαλαν αφιλοκερδός σε αυτή την προσπάθεια παραπληροφόρησης που παρακολουθήσαμε όλοι, ώστε αν θέλουν να είναι πιο προσεκτικοί την επόμενη φορά.

SeLanmere
04-10-2007, 19:26
kai gia ayto tha aksize ena vathmo 8-9.

eipa egw oti einai axrhsto? Apla prosferei ligotera apo osa eixe yposxethei
A kai kati akoma gia to hype, metraei kai proswpika gia ton kathena pou goustarei ena game kai thelei na parakolouthisei ka thn ekseliksh ths plokhs.P.X. gia mena an to MGS3 phre tade apo tous reviewers emena san istoria me k@vlse kai tha tou edina deka.

tlg
04-10-2007, 19:27
Αυτό πρέπει να το δούν όσοι έπεσαν θύματα της MS και συνέβαλαν αφιλοκερδός σε αυτή την προσπάθεια παραπληροφόρησεις που παρακολουθήσαμε όλοι, ώστε αν θέλουν να είναι πιο προσεκτικοί την επόμενη φορά.


Εγω και αλλα 3 εκατομμυρια που πεσαμε θυματα παραπληροφορησης της MS δεν ειμαστε ευχαριστημενοι απο το παιχνιδι??

SeLanmere
04-10-2007, 19:30
έπεσαν θύματα της MS

blizard ta parales, kanenas den epese thyma mporousan apla na to noikiasoun prin to agorasoun

dld ti na poume kai emeis me to rumble tou dualshock 3 kai me thn neoterh ptwsh timhs...

SPOWN
04-10-2007, 19:33
Selamnere auto einai allou papa euaggelio, aki esy exeis dikio se auto pou leme, den lew oxi...

modecris
04-10-2007, 19:37
antikeimenikos den mporei na einai enas o opoios einai kavlwmenos me to paixnidi...με το ps3 ή το x360 θα έλεγα εγώ...

Tlg, καλή συνέχεια ;)

tlg
04-10-2007, 19:46
Selamnere auto einai allou papa euaggelio, ..

Δεν ειναι και τοσο αλλουνου παπα ευαγγελιο , μπορει να μην εχει σχεση με το Halo 3 , αλλα εχει σχεση με το hype ...
Oσον αφορα τους τρελλαμενους που λες , τοτε θα σου πω οτι και τα 4 περιπου εκατομμυρια πωλησεων τους PS3 εγιναν απο τρελλαμενους που επεσαν θυματα στο hype της Sony ....
(2 απο αυτους ειμαι και εγω !!!) ..και μας εχει ακομη στο "it's Worth Waiting " ...

tlg
04-10-2007, 19:57
Kαι για να επανελθουμε στo Halo 3 ..
H Bungie εχει κανει φοβερη δουλεια στα στατιστικα που κραταει για το online ...
http://www.bungie.net/Stats/Halo3/RankHistory.aspx?player=TLG

NonBorn
04-10-2007, 20:03
++ tlg... Και επειδή το topic λέει halo πάνω πάνω... Σβήστηκαν μερικά άκυρα μηνύματα...

Και δε μπορώ να καταλάβω... Ποιος είναι ο λόγος όταν μιλάμε για το halo 3 να πετάμε και ένα killzone 2 video από πίσω...!! Επιτέλους ΞΕΚΟΛΛΑΤΕ!!! Άλλο το Halo άλλο το killzone...2007 το ένα,2008 το άλλο...360 το ένα, ps3 το άλλο!

++ και πάλι στον tlg! Keep posting φίλε... :)

blizard
04-10-2007, 20:05
blizard ta parales, kanenas den epese thyma mporousan apla na to noikiasoun prin to agorasoun

Δεν λέω θύματα όσους αγόρασαν... ο καθένας μπορεί να έχει το δικό του λόγο και δεν παύει να είναι καλό game.

Λέω αυτούς που έκαναν δωρεάν hype στο παιχνίδι ακολουθώντας τυφλά ότι φήμη άκουγαν ... πίστευαν ότι θα είναι τεχνικά το καλύτερο (πχ φήμες για προσπάθεια 1080p/60 τις οποίες και εγώ το ψιλο-πίστεψα φανταστείς) ενώ μετά έκλειναν και τα μάτια στα video από το beta για να μπορούν να συνεχίσουν να δουλεύουν τους εαυτούς τους και τον κόσμο θεωρώντας ότι θα είναι φοβερό τελικά.

Ηταν μέτριο στα γραφικά με gameplay τίποτα περισσότερο από το minimum αναμενόμενο... ευτυχώς το hype δεν μπορεί να περπατήσει άλλο, γιατί κάπου πήγε να γίνει γελοία η κατάσταση.
(γενικά καλό είναι να μην έχουμε τέτοια πράγματα άλλη φορά)

SeLanmere
04-10-2007, 20:11
nai re blizard alla hthelan kai ekanan dwrean hype sto halo
kai gw gia to DMC4 kai patata na einai se olous tha lew ta spaei epeidh goustarw poly olh thn seira.
De tha me koroidepsei kaneis

Sasori
04-10-2007, 20:13
TLG, το τερμάτισα κι εγώ το παιχνίδι πριν από μερικές μέρες! Όμως περίμενα περισσότερα πράγματα από story. Επίσης μου φάνηκε λίγο μικρό, τα προηγούμενα ήταν έτσι ή μεγαλύτερα?

Στο τέλος δεν έδειξε το δαχτυλίδι να ενεργοποιείται... μια ξερή μελό κηδεία και μια νήξη για μια συνέχεια αφού στο τέλος οι πρωταγωνιστές τελικά τη γλυτώνουν.

Sorry για τα spoilers, εαν οι διαχειρηστές κρίνουν ότι το post πρέπει να διαγραφεί, κανένα πρόβλημα...

blizard
04-10-2007, 20:13
nai re blizard alla hthelan kai ekanan dwrean hype sto halo
kai gw gia to DMC4 kai patata na einai se olous tha lew ta spaei epeidh goustarw poly olh thn seira.
De tha me koroidepsei kaneis
Αν είσαι ένας Οκ... λογικό και έχει και πλάκα.
Αν όλα δείχνουν όμως πως είναι μέτριο και γεμίσουμε με άτομα σαν εσένα που δεν το βλέπουν, συν review με 10ριά και hype από την εταιρία, γίνεται εντελώς γελοίο τελικά.
(καλά θα κάνουν όσοι προσπαθήσουν να σας προσγειώσουν λίγο)

TopGunZ
04-10-2007, 20:26
Έσβησα μεγάλο μέρος του ποστ, γιατί απαντήθηκαν κάποια πράγματα.

Hype δεν είναι να παίρνεις μια κονσόλα ή ένα παιχνίδι επειδή πιστεύεις σε αυτά (PS3, 360, Halo3, DMC4 κλπ) είναι να παίρνει 10 το Halo και 3 το Lair.

tlg
04-10-2007, 20:34
TLG, το τερμάτισα κι εγώ το παιχνίδι πριν από μερικές μέρες! Όμως περίμενα περισσότερα πράγματα από story. Επίσης μου φάνηκε λίγο μικρό, τα προηγούμενα ήταν έτσι ή μεγαλύτερα?


Τι να σου πω τωρα ...νομιζω οτι πρεπει να ηταν λιγο μικροτερο σε διαρκεια ...
Βεβαια αυτο εξαρταται και σε ποιο επιπεδο δυκολιας το παιζει κανεις ...
το σιγουρο ειναι οτι εριξαν μεγαλυτερο βαρος στο Online μερος του παιχνιδιου ..


Στο τέλος δεν έδειξε το δαχτυλίδι να ενεργοποιείται... μια ξερή μελό κηδεία και μια νήξη για μια συνέχεια αφού στο τέλος οι πρωταγωνιστές τελικά τη γλυτώνουν.
..[/QUOTE]

Ε...ενω δηλωνουν οτι ειναι το τελευταιο μερος και οτι δεν θα υπαρξει Halo 4 , να μην αφησουν την πορτα ανοιχτη?? Aν δουν στο μελλον οτι τους παιρνει θα βγαλουν και αλλο ..
Αλλωστε το λεει στο τελος καθαρα ο master chief-ουτης ..."wake me up when you need me " ;-)




I

tlg
04-10-2007, 20:48
Επιτέλους ΞΕΚΟΛΛΑΤΕ!!! Άλλο το Halo άλλο το killzone...2007 το ένα,2008 το άλλο...360 το ένα, ps3 το άλλο!


Aυτο ακριβως ....
Για εμας ειναι "τα παντα για την διασκεδαση " ενω για τις εταιριες ειναι "τα παντα για τα λεφτα " ...το καλο αποτελεσμα ερχεται οταν αυτα συμπιπτουν ...

Και κατι αλλο το οποιο εχω ξαναπει πολλες φορες αν αγαπαμε κατι ιδιαιτερα , πρεπει να ειμαστε περισσοτερο κριτικοι προς αυτο παρα ως προς στους αλλους...
Δεν κερδιζω κατι προσπαθωντας να απαξιωσω τον ανταγωνισμο , αλλα πρεπει να σπρωξω , να πιεσω για να γινει αυτο που αγαπαω καλύτερο ..
Ο κοσμος ξερει και το εχει δειξει αυτο πολλες φορες στο παρελθον με παρα πολλες κονσολες που απο την πρωτη θεση την μια μερα περασαν στα αζητητα την αλλη ....Γιατι ?
Αλλαζονεια ,χασιμο επαφης με αυτα που θελουν oi gamers ...και γιατι νομιζαν οτι ειχαν πιασει τον "παππα απο τα @@" ξεχνωντας οτι ο ο παππας δεν εχει @@ ...(no offense) ;-)

Aν το Halo 3 ειναι μαπα τελικα θα το κρινουν οι χρηστες και οχι οι reviewers.....
Αυτοι ειναι οι τελικοι κριτες ..

tlg
04-10-2007, 21:00
"Halo 3? is quickly staking its place as the most popular Xbox LIVE? game in history with members gathering in record numbers to play on the world’s largest online gaming and entertainment network on TV. More than 2.7 million gamers have played ?Halo 3? on Xbox LIVE in the first week, representing nearly one-third of the 7 million Xbox LIVE members worldwide. Within the first day of its launch, ?Halo 3? players worldwide racked up more than 3.6 million hours of online gameplay, which increased more than elevenfold to 40 million hours by the end of the first week, representing more than 4,500 years of continuous gameplay. Since ?Halo 3 launched,? gamers have unlocked nearly 30 million achievements. In its first week alone, ?Halo 3? drove a record number of Xbox LIVE Gold Memberships as hundreds of thousands of new members gathered online with friends, family members and other gamers around the world to collectively compete and complete the game."

Μη μου πειτε οτι δεν ειναι ενδιαφερον ...μη μου πειτε οτι δεν θελουμε ολοι να δουμε και στο PS3 μια τετοια επιτυχια ...
Αν ναι τοτε πρεπει να πιεσουμε την Sony .......

blizard
04-10-2007, 21:07
Αν είναι να έχουμε παράδειγμα το halo, θα πρέπει να την πιέσουμε να πληρώσει για hype ,λάδωμα στους reviewers κλπ, και εμείς να πέσουμε με τα μούτρα και να λέμε ψέματα για τα φοβερά γραφικά που δεν βλέπουμε!!!

Μην ανησυχείς, τέτοιες επιτυχίες θα έρθουν και θα το αξίζουν 100%... και στο θέμα online με την υποστήριξη dedicated server υπάρχουν μεγάλες προοπτικές.

tlg
04-10-2007, 21:18
Αν είναι να έχουμε παράδειγμα το halo, θα πρέπει να την πιέσουμε να πληρώσει για hype ,λάδωμα στους reviewers κλπ, και εμείς να πέσουμε με τα μούτρα και να λέμε ψέματα για τα φοβερά γραφικά που δεν βλέπουμε!!!


Οτι θα πρεπει να πιεσουμε την Sony για hype ειναι βεβαιο και οχι μονο για αυτο ...

Τωρα οσον αφορα τα γραφικα του Halo 3 μπορει να μην ειναι για 10αρια , αλλα το παιχνιδι σαν εμπειρια ειναι σιγουρα για μεγαλη βαθμολογια..

Για λαδωματα δεν γνωριζω, αλλα δεν το αποκλειω ...αυτο ομως που μου κανει εντυπωση αν οντως εχει γινει κατι τετοιο , ειναι εκταση του, καθως σχεδον ολα τα reviews εχουν δωσει μεσο ορο 9.0-9.5 .....
Ακομη κ αυτο να εχει γινει , παλι η Sony θα πρεπει να λαβει τα μετρα της κ να απαντησει γρηγορα , εκτος εαν πιστευεις οτι η Sony ειναι η "παρθενος Μαρια" στα γιαπωνεζικα..



Μην ανησυχείς, τέτοιες επιτυχίες θα έρθουν και θα το αξίζουν 100%... και στο θέμα online με την υποστήριξη dedicated server υπάρχουν μεγάλες προοπτικές.


Το κακο ειναι οτι απο το 2005 αυτο που ακουμε απο την Sony ειναι οτι πρεπει να περιμενουμε, συνεχεις καθυστερησεις καθως και αδικαιολογητες (?) σπασμωδικες κινησεις σε θεματα τιμολογησης και αλλα, που αφηνουν μια πικρη γευση και μια αδεια τσεπη σε αυτους που την εμπιστευτηκαν ..
Mακαρι να ερθουν επιτυχιες και μακαρι να ερθει και ενα online συστημα που να ειναι ανταξιο του oνοματος Playstation , που θα επρεπε ομως να υπαρχει απο την πρωτη μερα ...
Οτι ανησυχω ομως ειναι σιγουρο , γιατι η τεχνολογια προχωραει με πολυ γρηγορα βηματα και δεν θα περιμενει καμια Sony να ξυπνησει ....

NonBorn
04-10-2007, 21:57
Όλα καλά και ωραία τα post αλλά πρέπει να 'μαστε και εντός θέματος... Blizzard ή tlg αν θέλει κάποιος μπορεί να φτιάξει thread για το PS Network και να τα συζητήσουμε εκεί...

Ευχαριστώ πολύ!

SPOWN
04-10-2007, 22:03
Nai tlg den diafwnw autes oi pwliseis eginan kathara apo tous trelamenous, den antilegw.....egw pira ps3 giati ithela na paiksw formula sαν trelos...den eipa oti tο pira gia na mou dwsei tin treli next gen empeiria....opws kai akomi mexri twra den mou exei prosferei tipota perissotera apon to 360, mallon poly ligotera tha elega egw...ksereis tlg oti egw milaw sta isa ekei pou prepei kai sta atoma pou prepei...nai ftaiei i sony me ta xeiristiriA DEN ANTILEGW alla edw milame gia HALO...

blizard
04-10-2007, 22:03
Mακαρι να ερθουν επιτυχιες και μακαρι να ερθει και ενα online συστημα που να ειναι ανταξιο του oνοματος Playstation , που θα επρεπε ομως να υπαρχει απο την πρωτη μερα ...
Οτι ανησυχω ομως ειναι σιγουρο , γιατι η τεχνολογια προχωραει με πολυ γρηγορα βηματα και δεν θα περιμενει καμια Sony να ξυπνησει ....
Οσοι είχαν από την αρxή live έχουν πληρώσει 300 ευρώ, και δεν έχουν ούτε dedicated server σε παιχνίδια σαν το halo ... δεν είναι κρίμα ?
Δεν νιώθεις άσχημα που μετά από τόσα λεφτά που έχουν πάρει και παίρνουν, δεν κάνουν αυτό που ο ανταγωνιστής δίνει δωρεάν?
Δεν είναι κρίμα για το παιχνίδι που λέγεται HALO βρε φίλε ,την δουελειά των προγραματιστών και τα λεφτά που σκάτε?

Σε λίγο που η sony θα έχει και το home, σε κάνει να αναρωτιέσαι γιατί τα έδινες και γιατί να συνεχίζεις...
(εμένα δεν μου φαίνεται καθόλου σπασμωδικό αυτό που κάνει η sony, τους έχει δώσει να καταλάβουν, και θα αρχίσουν να ξυπνάνε οι xboxusers.)

SPOWN
04-10-2007, 22:05
Koita blizard to dinei dwrwan giati etsi opws einai dwrean eprepe na to edine na leme ta sika sika kai tin skafi skafi, to live tou 360 kai tin anesi pou exei einai makria mprosta...

blizard
04-10-2007, 22:19
Αν έβγαζε η sony και gold-online με συνδρομή , όπου είχε όλες τις ευκολίες του xbox360, θα πλήρωνες?

Η θα πλήρωνες για να σου παρέχουν server σε παιχνίδια όπως το halo που συζητάμε τώρα για να βελτιωθούν οι δυνατότητές τους ? αυτό είναι νομίζω πιο σημαντικό.
(άσε που σε λίγο θα τα έχουμε όλα, συν το home, και δωρεάν)

tlg
04-10-2007, 22:25
Θελω να απαντησω κ συμφωνω με οσα λεει ο spown για το online, αλλα θα συμφωνησω κ με την προτροπη του Nonborn..
Καλυτερα λοιπον να το συζητησουμε σε ενα αλλο thread..
Ας κανει λοιπον τον κοπο καποιος να μεταφερει τα τελευταια μυνηματα που αφορουν το online στο νεο thread...

blizard
04-10-2007, 22:42
Μπορούμε να συζητάμε αν το online του Halo περιορίζεται από την έλλειψη dedicated server ή όχι... αν θα ήταν διαφορετική η εμπειρία ή αν δεν επηρεάζει πολύ και άλλα πράγματα έχουν μεγαλύτερη σημασία.


Κατά την γνώμη μου είναι ένα μειονέκτημα που έχουν όλα τα παιχνίδια του 360, και θα έπρεπε να ακολουθήσουν το παράδειγμα της Sony, έστω και αν χρέωναν επιπλέον.
(2 ευρώ το μήνα ακόμα τι πειράζει αν σας δώσουν server ? εδώ δίνετε 4 για πιο ασήμαντα πράγματα)

tlg
04-10-2007, 23:20
Κατά την γνώμη μου είναι ένα μειονέκτημα που έχουν όλα τα παιχνίδια του 360, και θα έπρεπε να ακολουθήσουν το παράδειγμα της Sony, έστω και αν χρέωναν επιπλέον.
(2 ευρώ το μήνα ακόμα τι πειράζει αν σας δώσουν server ? εδώ δίνετε 4 για πιο ασήμαντα πράγματα)


Δεν βλεπω κανενα μειονεκτημα στο Xbox Live, το αντιθετο μαλιστα εχει παρα πολλα που ΔΕΝ εχει το online της Sony ....
Επισης ειπες μια ανακριβεια πριν για τα 300ευρω ...
Εγω εχω το Xbox360 απο την 1η μερα και για 2 χρονια (μεχρι τελους Δεκεμβριου) εχω δωσει ουτε 100 ευρω....

blizard
04-10-2007, 23:36
Δεν βλεπω κανενα μειονεκτημα στο Xbox Live, το αντιθετο μαλιστα εχει παρα πολλα που ΔΕΝ εχει το online της Sony...
Οι dedicated server θα μπορούσαν να προσφέρουν πολύ καλύτερες υπηρεσίες σε σχέση με το p2p που έχει και το Halo...

Aλλά εφόσον δεν τα βλέπεις, πραγματικά δεν είναι εδώ το topic να τα συζητήσουμε.
(δες λίγο το topic του UT, των "ειδικών" δηλαδή ,και κάποιες συνεντεύξεις που υπάρχουν στο τέλος ... οι servers και η ελευθερία που έχει σε αυτό το τομέα το ps3 , τους δίνουν τεράστια πλεονεκτήματα απέναντι στο live του xbox.)

tlg
05-10-2007, 00:18
(δες λίγο το topic του UT, των "ειδικών" δηλαδή ,και κάποιες συνεντεύξεις που υπάρχουν στο τέλος ... οι servers και η ελευθερία που έχει σε αυτό το τομέα το ps3 , τους δίνουν τεράστια πλεονεκτήματα απέναντι στο live του xbox.)


Kαι ποιες ειναι αυτες οι παραπανω υπηρεσιες που εχει το PS3 ???
Κοιτα ομως επειδη στην ηλικια μου δεν εχω καμια ορεξη να γινω και τεχνικος δικτυων , εγω σου μεταφερω την αισθηση μου ...Τωρα αν εσυ θες να περιμενεις την Sony με τους dedicated servers να σου φτιαξει ενα ανωτερο περιβαλλον καλα κανεις ...Αλλα το ιδιο περιβαλλον θα απολαυσω κ εγω ΟΤΑΝ ΘΑ ειναι ετοιμο ...
Μεχρι τοτε θα ευχαριστιεμαι το online gaming κ θα επικοινωνω καλυτερα με τους φιλους μου στο ΧΒΟΧ LIVE παρα στο PSN που ουτε ενα chat της προκοπης ή ενα invite δεν μπορεις να κανεις ....(εχω αδκο Spown?)
Ας κανει η Sony ολα αυτα που υποσχεται και εδω ειμαστε εμεις να της πουμε μπραβο...

Edit:


Επισης ειπες μια ανακριβεια πριν για τα 300ευρω ...
Εγω εχω το Xbox360 απο την 1η μερα και για 2 χρονια (μεχρι τελους Δεκεμβριου) εχω δωσει ουτε 100 ευρω....


Θα ηθελα ομως Blizard να μου απαντησεις κ σε αυτο ....

TopGunZ
05-10-2007, 11:09
Ρε παιδιά συγνώμη κι όλας, αλλά τι είναι αυτό το φοβερό που κάνει το Live? Δεν έχω καταλάβει. 3 παιχνιδια έχω παίξει στο PS3 online (Warhawk, RFOM, Motorstorm) και κάποια έλλειψη ή πρόβλημα δεν είδα. Είμαι τόσο πίσω στο online?

Επίσης εγώ να σας πω την αλήθεια, πολλά περισσότερα έχω πάρει από το PS3 παρά από το 360. Και για media center το έχω και πολλά περισσότερα παιχνίδια έχω βρει να με ενθουσιάζουν από το 360. Εδώ δε βρίσκω χρόνο να παίξω αυτά που έχω (έχω τερματίσει μόλις 4 από τα 7 που έχω), θέλω να πάρω 2-3 που κυκλοφορούν ήδη, για να μην αρχίσω τη wishlist από δω και πέρα. Το 360 είχε ένα θεικό GoW, δύο πολύ καλά PGR3 και Forza (αλλά είμαι χορτασμένος από τα GT), ένα διασκεδαστικό Halo3, ένα πρωτότυπο Crackdown και από κει και πέρα ένα κάρο multiplats και πολλά μέτρια έως απογοητευτικά original & exclusive (Lost Planet , Saints Row). Τα μόνα που θέλω να παίξω από το 360 είναι Bioshock, Overlord και Mass Effect (τα δύο πρώτα και σε pc) και από κει και πέρα... το χάος... Το μόνο που προσφέρει το 360 είναι το gamerscore. Για να δουλέψει κάπως πρέπει να σκάσεις 100 ευρώ επιπλέον (φορτιστής και wifi), πρέπει να σταυρώνεις τα δάχτυλα σου μη σου κάνει τσαφ, να ανέχεσαι την αισθητική κινέζικου ατμοσίδερου (καλά το elite έχει αισθητική κινέζικης τοστιέρας), το χειριστήριο μπουλντόζα, και φυσικά την έλλειψη nextgen disc-drive (και όσο και να χ$στηκε κάποιος για τις ταινίες, ήδη το PGR4 και το Halo3 απέδειξαν ότι θα μπορούσαν να γίνουν πολλά περισσότερα με παραπάνω χώρο).

Και ελπίζω η Sony να βγάλει σύντομα τη Διπλοφραπεδιέρα3 μπας και πέσει η τιμή του σωστού χειριστηρίου και πάρω 2-3.

Φυσικά γράφω το κλασικό disclaimer για να μην παρεξηγηθώ, ότι τα παραπάνω είναι απόψεις, εκφρασμένες με λογικά επιχειρήματα (όχι απαραίτητα σωστά, αλλά λογικά, έχει διαφορά) και βάσει εμπειριών, όχι μυρίζοντας τα δάχτυλα μου. Μπορείτε να διαφωνείτε με, αλλά όχι να προσβάλλετε τις απόψεις μου. Ευχαριστώ.

buffos
05-10-2007, 12:11
Το Live είναι ποιό ολοκληρωμένο περιβάλλον. Για να δεις ποιός είναι online, για να κάνεις chat, για ...για... δεν χρειάζεται να σταματήσεις το παιχνίδι. Είναι ένα ολοκληρωμένο περιβάλλον. Όλα δένουν μεταξύ τους πολύ καλά. Νομίζω αν δοκιμάσεις και τα δύο θα καταλάβεις την διαφορά.

Οσο για exlusives που είναι καλά, νομίζω οτι είναι μεγάλη η λίστα.
ΟΜΩΣ η μεγαλύτερη επιτυχία του 360 δεν είναι τα δικά του αποκλειστικά, αλλα οτι κατάφερε να σπάσει πολλά αποκλειστικά απο την απέναντι πλευρά. Ουσιαστικά αυτό είναι το μεγαλύτερο κέρδος του 360 .

Άσχετα με την ισχύ των 2 μηχανημάτων (που ακόμη και το Ps3 να είχε 50% μεγαλύτερη ισχύ) πρακτικά θα αργήσει πολύ να φανεί αυτή στα παιχνίδια, τόσο πολύ μάλιστα που θα πέσει πάνω στην επόμενη γενιά κονσόλας (που το αργότερο μέχρι το 2012 θα δούμε)

Είναι προφανές οτι το άλμα τεχνολογικά θα είναι πολύ μεγάλο. Ως γνωστών τα pc την εποχή εκείνη θα έχουν σχεδόν στάνταρ 32 πυρήνες και πολλαπλάσια υπολογιστική ισχύ απο τώρα.

Είναι πολύ σημαντικό λοιπόν ΚΑΙ το λογισμικό (παιχνίδια, live) και στο κομμάτι αυτό οφείλουμε να παραδεχτούμε οτι το 360 τα έχει καταφέρει περίφημα

WolfRathmA
05-10-2007, 12:16
Που φτασατε εδω μεσα ρε παιδια; Μεχρι και τι υπολογιστης θα βγει το 2012 και επομενη γενια παιχνιδομηχανων... ποπο εξελιξης αυτο το thread.... Παρ'ολα αυτα μιλαμε για το Halo εδω... ΟυΑοΥ!

ps4
05-10-2007, 12:39
Smap mode on: Το 360 εχει καλυτερο περιβαλλον οντως. Μονο που το προσδιοριζω στο οτι μπορεις μεσα απο το παιχνιδι να δεις τα μυνηματα και να κανεις chat. Τιποτα αλλο.

Οταν βγει το 2.0 firm για το PS3 τοτε θα εχω καλυτερη αποψη. Προς το παρον ειναι λογικο να εχει καλυτερο soft το 360. Software φτιαχνει η microsoft. Ειναι μανουλα σε κατι τετοια.

Ελειψεις στο online μερος δεν εχω δει στο PS3. Ολα καλα μεχρι στιγμης. Βεβαια δεν εχω δει το Live του 360 και ουτε προκειται για τον γνωστο λογο. Οποτε σκεφτομαι οτι εκανα μαλ.....ια που το τσιπαρα τοτε σκεφτομαι οτι για να μπεις, πρεπει να πληρωσεις και επανερχομαι στα ισα μου.
Smam mode off :)

To HALO δεν το εχω παιξει ακομα. Ολο νοικιασμενο ειναι. Μολις το χτυπησω θα ποσταρω και εγω. Με εχει φαει η περιεργεια με τοσα που εχετε γραψει. Εδω να γραψω οτι δεν εχω παιξει κανενα HALO. Ημουνα πισακιας πριν λιγο καιρο. Τωρα το γυρισα σε consolman.

Sasori
05-10-2007, 12:48
Τ

ΟΜΩΣ η μεγαλύτερη επιτυχία του 360 δεν είναι τα δικά του αποκλειστικά, αλλα οτι κατάφερε να σπάσει πολλά αποκλειστικά απο την απέναντι πλευρά. Ουσιαστικά αυτό είναι το μεγαλύτερο κέρδος του 360 .



Μεγαλύτερο κέρδος για την τσέπη της Microsoft... γιατί από την πλευρά των gamers δεν νομίζω να υπάρχει κάποια διαφορά. Exclusives μπορεί να χάθηκαν αλλά δεν σημαίνει ότι αυτά τα παιχνίδια δεν θα τα παίξει κάποιος και στο PS3. Παρ' όλα αυτά exclusives υπάρχουν στο PS3, απλά είναι καινούργια franchises, αυτή είναι η διαφορά.

Θέλετε exclusives? Heavenly Sword, Lair, Resistance, Motorstorm, Tekken 6, Uncharted, Rachet & Clank, Gran Turismo 5, MGS 4, Little Big Planet, Final Fantasy XIII, Warhawk, Africa, Folklore, Formula 1, Infamous, Killzone 2 κ.α. Νομίζω τα exclusives είναι αρκετά. Και μάλιστα τα παιχνίδια που κυκλοφόρησαν ήταν και πολύ καλά και αυτά που αναμένονται είναι πολλά υποσχόμενα...

Δεν αναφέρομαι προσωπικά στον Buffos, αυτά τα γράφω γιατί διαβάζω και σε άλλα forum Ελληνικά και ξένα ότι δήθεν το PS3 δεν έχει αποκλειστικούς τίλους, τους πήρε όλους το 360...

Sorry για το offtopic....

PDS
05-10-2007, 14:22
Μεγαλύτερο κέρδος για την τσέπη της Microsoft... γιατί από την πλευρά των gamers δεν νομίζω να υπάρχει κάποια διαφορά. Exclusives μπορεί να χάθηκαν αλλά δεν σημαίνει ότι αυτά τα παιχνίδια δεν θα τα παίξει κάποιος και στο PS3. Παρ' όλα αυτά exclusives υπάρχουν στο PS3, απλά είναι καινούργια franchises, αυτή είναι η διαφορά.



αυτά τα γράφω γιατί διαβάζω και σε άλλα forum Ελληνικά και ξένα ότι δήθεν το PS3 δεν έχει αποκλειστικούς τίλους, τους πήρε όλους το 360...

Πολυ σωστα;)
Δεν ξερω γιατι εχει περασει ετσι το χασιμο μιας αποκλειστηκοτητας...
Περνα στον κοσμο σαν ΤΗΝ τεραστια ηττα κτλ κτλ.
Αφου το παιχνιδι θα το παιξεις και σε ps3 δεν υπαρχει καμια ηττα.
(Οταν υπαρχει τετοια διαφορα στις πωλησεις ακομα ειναι λογικο να χανονται καποια exclusives,αλλα και αυτα δεν ειναι πολλα.
Φαντασου τι θα γινοταν αν το ps3 ειχε 12εκ και το 360 5εκ...)

Εντωμεταξυ,ολοι αυτοι που λενε και ξαναλενε για τις αποκλειστηκοτητες που χαθηκαν και πανιγυριζουν θα πρεπει να ηταν τρελοι φαν του ps2.(καθως εκει τα εβρισκαν τα games)
Γιατι ομως εγω πιστευω οτι ηταν και τοτε xbox φανς??:blush:


To Ηalo?καλο τελικα?:bgrin2:
Για να ειμαι και λιγο ontopic:p

tlg
05-10-2007, 16:04
To Ηalo?καλο τελικα?:bgrin2:
Για να ειμαι και λιγο ontopic:p


Παρ'το εσυ και αν δεν σου αρεσει , τοτε το αγοραζω εγω...;-)

PDS
05-10-2007, 16:29
Παρ'το εσυ και αν δεν σου αρεσει , τοτε το αγοραζω εγω...;-)

Δεν το ειπα ειρωνικα ρε συ,καμια σχεση,απλα για να δειξω οτι ''και καλα'' ειμαι Ontopic μετα την ασχετη τοποθετηση μου με το θεμα.:)

X-NEC
05-10-2007, 17:39
Και ελπίζω η Sony να βγάλει σύντομα τη Διπλοφραπεδιέρα3 μπας και πέσει η τιμή του σωστού χειριστηρίου και πάρω 2-3.
:rofl::rofl::rofl: Σωστός! Και εγώ μόλις πέσουν τα εξαξόνια θα τα τιμήσω δεόντως!