PDA

View Full Version : κινέζος έχασε τη ζωή του από υπερβολικές ώρες παιχνιδιού



WolfRathmA
19-09-2007, 12:11
Κινέζος έχασε τη ζωή του από υπερβολικές ώρες παιχνιδιού

Ένας ακόμα Ασιάτης έχασε τη ζωή του μετά από μαραθώνιο gaming. Όπως αναφέρει η ιστοσελίδα Beijing News, ένας τριαντάχρονος από την πόλη Guangzhou έχασε τη ζωή του το περασμένο Σάββατο αφού πρώτα έχασε τις αισθήσεις του μετά από 72 ώρες συνεχόμενου παιχνιδιού μέσα σε ένα Internet Cafe της περιοχής του. Το δημοσίευμα της κινεζικής ιστοσελίδας αναφέρει ότι οι νοσοκόμοι προσπάθησαν να επαναφέρουν στη ζωή τον άτυχο νέο, ωστόσο, δεν τα κατάφεραν, ενώ εκατό περίπου από τους πελάτες του καταστήματος, βλέποντας τι είχε συμβεί, εγκατέλειψαν το χώρο τρομαγμένοι. Το δημοσίευμα δεν αναφέρει ποιο παιχνίδι έπαιζε ο άτυχος Κινέζος, όμως το ιστορικό της χώρας έχει δείξει ότι ο εθισμός του εκεί gaming πληθυσμού (και όχι μόνο- η Κορέα κρατά τα πρωτεία σε αυτή τη δυσάρεστη κατάσταση) στα MMOs έχει ξεπεράσει τα όρια του θεμιτού. Αξίζει να αναφερθεί ότι στην Κίνα έχουν ήδη δημιουργηθεί ειδικές κλινικές, οι οποίες βοηθούν τους νέους να "απεξαρτηθούν" από τη μανία των Internet Cafe και των δικτυακών παιχνιδιών.

Πηγη: gameover.gr

Ελεος... ποσο αλλο θα παιξεις;;; 72 ωρες ασταματητα; Εχουμε και ζωη...

Απιστευτο και ομως αληθινο... Αυτοι οι Ιαπωνς δεν παλευονται... Που να ειχε κυκλοφορησει και το GT 5 τι θα γινοταν...

klepidas
19-09-2007, 13:05
re wolf auto exeis na peis????????isos na to parakanoun oi kinezoi kai oi iapones alla xathike mia zoi enos athropou!!!

WolfRathmA
19-09-2007, 14:46
τι να πω ρεσυ... αν ο αλλος ειναι μλκας (με το συμπαθιο) καλα να παθει...

TopGunZ
19-09-2007, 15:34
ρε τους ιάπωνες τι τους αναφέρετε, κινέζος ήταν ο άνθρωπος! πάντως, ναι, μιλάμε για τρελό κάψιμο...κρίμα ο άνθρωπος...

sickness_
19-09-2007, 17:16
σιγα το καψημο, ξερω πολλα παιδια απο ελλαδα που εχουνε κλεισει περισσοτερες ωρες στα νετ, συγκεκριμενα ενας γνωστος μου μεσω νετ εκλεισε βδομαδα λεει, δεν ξερω αν ειναι αληθεια στα νετ.και μετα κοιμοταν 2-3 μερες :p
Εμενα το "rekor" μου ειναι 2 μερες :P

klepidas
19-09-2007, 17:25
emena to rekor m einai dio ores

MaRkUs_
20-09-2007, 10:03
klepidas is the winner!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ε ρε έκαψε μπιέλες πιστόνια ο εγκέφαλος του:Ρ άμα είναι λακαμάς ο άλλος δεν τον φταίει κανείς:Χ

gtakis
20-09-2007, 21:49
Πω ρε φιλε λογικο ειναι,εγω παω κατι φορες για κανα 4ωρο και γινομαι κουδουνι,πως να αντεξει το παλικαρι...Πολυ Καψιμο...Ειπαμε καλα τα games αλλα μεσα σε λογικα πλαισια (μεχρι το gt5 prologue βεβαια...)!!!

prasinos1
21-09-2007, 19:07
αυτο θα πει παιχνιδι μεχρι θανατου !!!

εγω 1-2 ωρες το πολυ ....βαριεμαι ευκολα

κριμα παντως το παλικαρι

μαλλον το προβλημα να ειναι ψυχολογικο .... και οχι εθιστικο .

seven77
21-09-2007, 19:14
ego re paidia tis 4-5 ores tis exo standar.....
exei tyxei kai 12oro...
apla opos leei kai to manual ana mia ora kai 5 lepta dialeima:fooddance7:

SeLanmere
21-09-2007, 19:45
Egw rekor exw 27 synexomenes alla mou vazei idees o typos...

prasinos1
21-09-2007, 19:55
προς θεου αγορι μου οχι

μην σου μπαινουν τετοιες τρελες ιδεες ....

οι παιχνιδομηχανες ειναι για να περναμε την ωρα μας με 1-2-3 φιλους
και τιποτα παραπανω .....

πρεπει να υπαρχει και αυτο που λενε ανθρωπινη επικοινωνια οσο αυτο ειναι
εφικτο ...

να προσεχεις γιατι η ζωη ειναι πολυ γλυκια

SeLanmere
21-09-2007, 20:31
Basika to 27wro eixe ginei xwris kafe opote pisteyw oti me kana dyo frapedes ton exw ton typo:P