PDA

View Full Version : PSP>PS3>PC (read)



PaneDi
18-09-2007, 13:03
Καλησπέρα παιδιά ,αγόρασε ο αδερφός μου πρόσφατα το καινούργιο psp και μπήκα στον πειρασμό να δώ την διασύνδεση του με το ps3 :)

Όμως έκανα το εξής, στο σπίτι έχω ένα ασύρματο ρούτερ της Linksys το οποίο παρέχει Ιντερνετ σε όλο το σπίτι εχω το PC συνδεμένο στο ρούτερ με UTP καλώδιο και εχω τα ps3/psp συνδεμένα ασύρματα, Οπότε έστησα ένα media server μέσω nero 7

Το ps3 αναγνώρισε τον media server και το άφησα να λειτοργεί σε κατάσταση αναμονής για Remote Play.
Μέτα δήλωσα απο το psp ότι θέλω να κανώ remote play με το δηλωμένο ps3 μέσω Ιντερνετ, έτσι το σύνδεσα στο access point ,έβαλα τα στοιχεία του PS ID μου και μπήκα απο το ίντερνετ στο ps3 με αποτέλεσμα να βλέπω αρχεία του PC μου (για την ακρίβεια έκανα streaming Family Guy:tongue:) στο psp μέσω του ps3 ....Δεν είναι απλά ΤΕΛΕΙΟ ?

ΕΥΓΕ SONY! :tiphat:-:1appl:-:fooddance7:-

sickness_
18-09-2007, 22:30
πραγματι ;p

IseNgaRt
19-09-2007, 00:35
δεν καταλαβα τι ακριβως εκανες! αλλα καλο μου ακουγεται!!

ευγε Sony!!!!

PaneDi
19-09-2007, 00:41
θα το κάνω λιγο πιο λιανά , με το psp μπορείς να μπείς μέσω ίντερνετ(όπου και να είσαι) και να βλέπεις τα αρχεία(videos,photos,music) του ps3 και του pc σου εφόσον είναι ανοιχτά στο σπίτι σου . so simple :)

PaneDi
19-09-2007, 00:42
isengard έχεις και εσύ frost mage βλέπω :P, σε ποιόν server είσαι ?

DarkUSS
19-09-2007, 00:42
PaneDi, σου αναγνώριζε όμως αρχεία video που δεν ήταν σε format που υποστηρίζει το PS3?

PaneDi
19-09-2007, 00:45
Βασικά απο το media server επιλέγεις σε τι φορμα θα μετατρέπει τα αρχεία σου , οπότε αν ψαχτείς λίγο δε θα έχεις προβλήματα ασυμβατότητας !! πάντως τα βιντεάκια που είδα εγώ στο ps3 δέ τα αναγνώρισε, αλλα με το media server τα μετέτρεψε και όλα πήγαν ρολόι !

DarkUSS
19-09-2007, 00:48
Ναι, αυτό λέω! Άρα πρέπει το media server software που θα χρησιμοποιήσει κάποιος να μπορεί να κάνει encoding on-the-fly...