PDA

View Full Version : Νοσταλγία...



Pages : [1] 2

Alex
17-09-2007, 00:58
Αλήθεια,πόσα χρόνια ασχολείστε με το "άθλημα" τον video games;πότε και πώς ξεκινήσατε;πιοί ήταν οι υπολογιστές οι κονσόλες και τα παιχνίδια που σας στιγμάτισαν;
Πιστεύω πως είναι πολύ όμορφο να κάνουμε μια αναδρομή στις παλαιές εκείνες εποχές και να μοιραστούμε τις αναμνήσεις μας για εκείνα τα απλά μα σύναμα "μαγικά" παιχνίδια και μηχανήματα...

NIKOS
17-09-2007, 01:46
egw arxisa sta 13 mou an thimamai kala (27 twra) me ena pc (eixa zilepsei an thimamai kala apo enan ksaderfo mou, eixe amstrad 6128 prasino) me CGA karta grafikwn (4 xrwmata taytoxrona sthn othoni!!!)k me skliro disko parakalw!! (hmoun aptous ligous pou eixan skliro disko). Na fantastite prin svisw to PC eprepe na kanw c: park gia na mh pathei tpt o skliros! h disketes pou epeprne to sigekrimeno pc htan 5 k 1/4 (oi poli leptes k terasties!).
meta arxise h arrwstia me tis konsoles:
amesws meta to pc twn 4 xrwmatwn agorasa to SEGA GAME GEAR. paidia eixa pathei plaka me ta garafika k ta xrwmata (logiko afou prin akouga ena mpip mpip k mou evgenan ta matia me to pc pou eixa)
meta apo ligo kairo agorasa super nintendo, trelo kollima.
k molis vgike to PS1 to agorasa me 115.000 draxmes...to ps2 pote den to agorasa alla epaiza senos filou mou , ti allo ...PRO
k ton aprili tou 2007 to PS3.
Auta apomena!

DarkUSS
17-09-2007, 02:15
Εγώ το πρώτο παιχνίδι που έπαιξα ποτέ ήταν το Original Prince of Persia σε περιβάλλον DOS. Νομίζω μάλιστα πως ήταν και ασπρόμαυρο (τώρα αν έφταιγε η οθόνη θα σας γελάσω δεν θυμάμαι...είμουν πολύ μικρός:giggle:).

Αργότερα, πρώτες τάξεις δημοτικού απέκτησα ένα Game Gear το οποίο είχα λιώσει! Toν ίδιο περίπου καιρό, πρέπει να είχε βγει και το Μοrtal Kombat II το οποίο λάτρευα. :) Xαρακτηριστικά, θυμάμαι πως ανάγκαζα και τον μικρότερο μου αδελφό να παίζει μαζί μου διπλό επειδή στο single συνεχώς έχανα και δεν μπορούσα να μάθω "κόλπα", όπως έλεγα τότε τα combos! :rofl:

Και μετά από αυτό, πάμε στο πρώτο PlayStation φυσικά -δώρο του εκλιπών παππού μου- (Δ' Δημοτικού πρέπει να πήγαινα τότε). Πρώτα παιχνίδια: Crash Bandicoot και Tekken 2!!! To κόλλημα...:bgrin2:

Ε κάπου εκεί σταματάει η νοσταλγία, καθώς ερχόμαστε πιο κόντα στο παρόν -PS2, PSP και PS3-.

Πως περνάνε τα χρόνια πάντως....:(

pvinis
17-09-2007, 02:21
κι εγω με το prince of persia ξεκινησα! και με atari βεβαια...

DarkUSS
17-09-2007, 02:23
κι εγω με το prince of persia ξεκινησα! και με atari βεβαια...

Χαχαχα! Καλά βέβαια εμείς έχουμε και την ίδια ηλικία. Εδώ θα έχουν να πουν πολλά οι "παππούδες" του forum!

Άντε σοφοί γέροντες, ξεκινήστε κι εγώ θα κρατήσω τα λόγια σας για φυλαχτό...:rofl:

TopGunZ
17-09-2007, 02:30
Ξεκίνησα με τα κλασικά απλά handhelds γύρω στα 7-8, καθώς και με την ηλιθιωδέστερη μέθοδο παιξίματος PacMan: νόμιζα ότι τρως τα φαντασματάκια και αναρωτιόμουν γιατί μπορείς να φας μόνο 3, ενώ τα λυπόμουν κι όλας (και σήμερα τα 8χρονα παίζουν Counter Strike, αν είναι δυνατόν).

Ξεκίνησα σεμνά και ταπεινά με Gameboy (έστελνα τη mother να παίρνει παιχνίδια από Σαλόνικα) προχώρησα σε ΝΕΣ από Γερμανία, δώρο του νονού μου (το Nintendo World Cup είναι το μόνο ποδοσφαιράκι που θεώρησα ποτέ ενδιαφέρον) και σε έναν παντοδύναμο 386 στα 33Mhz (είχε και 100MB σκληρό, τσσσσς), ενώ μετά προχωρήσαμε στο απόλυτο μηχάνημα: SNES...yeap, Nintendo Fanboy... Μέχρι το PS1... και μετά από λίγο το FF7...Και μετά τα πράγματα πήραν το σωστό δρόμο με κάποιες παρεκλίσεις... πάντως ποτέ δεν πήγα τον Σόνικ και πάντα θα έχω τελικά μια θέση στην καρδιά μου για τη Νίντυ...

Χαρακτηριστικές στιγμές:
-Όταν ανακάλυψα ότι υπήρχε Megaman 4 στο GB, ενώ γνώριζα μόνο το πρώτο.
-Όταν είδα σε ένα κατάστημα το FF7 και κατάλαβα ότι τα RPG φτιάχτηκαν για μένα
--FF7: Όταν πέθανε η Aeris
--FF7: Όταν ο ναός έγινε Μαύρο Ματήρια και είχα αργήσει ήδη 10 λεπτά στο φροντιστήριο αγγλικών
-Όταν έκανα το τελευταίο build στο mod μου για το Red Alert 2 με πάνω από 70 πρόσθετα οχήματα και 20 κτίρια...και μετά το έχασα λόγω ενός ιού...
-Όταν πριν λίγες βδομάδες κατέβασα στο VC του Wii το Μαριο64, όνειρο των παιδικών μου χρόνων πριν μπορέσω και πάρω PS1 τελικά
-Οι ατελείωτες ώρες με έναν κολλητό αρχές δεύτερου έτους με λιώσιμο μεχρι πρωίας
με GT3 και FF10 στο PS2
-Το RROD του 360 μου
-Όταν πήγα στα Καρφούρ για άσχετη δουλειά πριν λίγους μήνες και πέτυχα τυχαία το PS3 σε προσφορά 530 ευρώ...ήταν η ώρα να σοβαρέψουμε...
-Τα χαζά γράματα αντί για Nintendo στην οθόνη έναρξης του GB όταν δεν είχε μπει καλά το cartridge...

Αυτά κι από μένα..αν θυμηθώ κάτι επανέρχομαι...

ΕΔΙΤ Νο1: Prince of persia....τώρα το είδα...αυτό και California Games....πω ρε φίλε....

sickness_
17-09-2007, 02:37
Και εγω με την σειρα μου..
Πρωτη φορα επαιξα GameBoy ποκεμον την κιτρινη!Ειχα ποροθει, πηγαιναμε στην πλατια και καναμε μαχες(υδρωνα οταν ηταν να κανεις την τελικη κινιση).
Playstation1 δεν ειχα αγορασει ποτε, αλλα επαιζα παλια απο τον κολλητο μου και πορονομασταν επισης.Επισης παιζαμε και κατι χαζοπαιχνιδα fake παιχνιδομιχανες με διαφορα πολλα παιχνιδια, κυριως αυτα με αεροπλανα..
Στον υπολογιστη επαιζα counter-strike απο τα 10 μου χρονια, που ακομη παιζω σε καθημερινη βαση και επαγγελματικη :P, επαιζα επισης mame32 Που μου αρεζε πολυ..!
Οταν πρωτοβγηκε το PS2 ετρεξα και το αγορασα και πηρα και ενα παιχνιδι Off-Road, το ειχα λιωσει και μου αρεζε πολυ, αργοτερα επαιρνα και αλλα διαφορα games(οπως Dynastic Warriors Που ποτε δεν μπορεσα να τερματισω..και διαφορα αλλα).Ενα παιχνιδι που ειχα κολλησει στο PS2 ηταν το Fifa 2003, που μεχρι και φετος το επαιζα πριν βγει το PS3.
Σημερα, μου αρεσει να παιζω παιχνιδια στον υπολογιστη, μου αρεσει γενικα το pc-gaming.
Λιωνω στο PS3, αλλα δεν υπαρχει οπως ξερετε κανενα game που να κολλας.
Οπως ειπα παιζω μεχρι και σημερα counter-strike(δεν το βαρεθηκα ουτε λεπτο ουτε το συγκρινω με οποιοδηποτε παιχνιδι) και ειμαι σε μια σοβαρη clan την dT (dreamteam)μαζι με τον isengart που ποσταρε παρακατω!Ειμαστε απο το 2005 σε ομαδες μαζι και συνεχιζουμε μεχρι τωρα και για παντα ελπιζω x)
Εχω φαει Πολλες ωρες στα παιχνιδια, ισως αμα τις μετρησεις βγουν ισες με 1 χρονο :P

DarkUSS
17-09-2007, 02:47
--FF7: Όταν ο ναός έγινε Μαύρο Ματήρια και είχα αργήσει ήδη 10 λεπτά στο φροντιστήριο αγγλικών


Tώρα μου θύμισες εμένα στην 6η δημοτικού. Λόγω σεισμών, εκείνη την χρονιά πηγαίναμε πρωί-απόγευμα σχολείο. Τις εβδομάδες που είμασταν απογευματινοί εγώ, ο bro μου και η ξαδέλφη μου τρέχαμε στον δρόμο να προλάβουμε κάθε φορά επειδή καθυστερούσαμε να φύγουμε από το σπίτι λόγω Tomb Raider The Last Revelation!

Ωραίες εποχές...:giggle:

Alex
17-09-2007, 02:49
Πρέπει να ήταν το 1988 αν θυμάμαι καλά,πάνε χρόνια βλέπετε!9 χρονών περίπου τότε,28 σήμερα.ο πρώτος "μεγάλος" έρωτας είχε έρθει!το όνομα του θρυλικό!Amstrad cpc 6128k.τον είχε αγοράσει θείος μου για να παίζει Προπο!!
Ενα ακρίβο και πολύ ισχυρό μηχάνημα...τον καιρό εκείνο!φανταστικά γραφικά χάρη στον z80a επεξεργαστή του στα 4 mhz(!!)128 kb χορταστικής μνήμης(!!)καταπληκτικός ήχος(μπίπ-μπίπ!!)και πράσινη οθόνη.τι άλλο να ζητούσε κανείς;
Ημουν επίσης πολύ τυχερός γιατί ο υπολογιστης είχε drive για δισκέτες 3.5 ιντσών,πολύ γρήγορο σε αντίθεση με άλλους Amstrad τότε που έπαιρναν κασέτα!εκεί πληκτρολογούσες "cat" για να εμφανιστεί ο κατάλογος-λίστα των προγραμμάτων-παιχνιδιών της κασέτας.έπινες ενα καφέ,πήγαινες για φαγητό και σε ούτε 20 λεπτά η λίστα έβγαινε στην οθόνη!
Ωραίες εποχές πραγματικά!παιχνίδια μαγικά που μας μετέφεραν σε άλλο κόσμο όπως τα αγαπημένα μου rick dangerous,mata harry,prince of persia,barbarian,saboteur,shadow of the beast,gauntlet καί άλλα που ο χρόνως έσβησε απο τη μνήμη μου τον τίτλο τους.
Ακολούθησαν κονσόλες όπως το Atari 2600,το NES με το καταπληκτικό Super Mario,Mega Drive με τα φανταστικά Sonic,το Playstation οπου στην αρχική του έκδοση έπαιζε αντιγραφές βάζοντας απλώς μια οδοντογλυφίδα(!)στο καπάκι του drive του,αργότερα πήρα το Nintendo 64 παίζοντας με τα πολύ καλά Turok,Mario 64,και Killer Instict Gold,το Dreamcast,η πρώτη κονσόλα που σέρφαρες στο internet και έπαιζες άψογα πολλα δικτυακά multiplayer παιχνίδια(δυστιχώς το μηχάνημα δεν είχε την τύχη που του άξιζε),εν συνεχεία Playstation 2,Psp και έφτασα στο σήμερα με την πολλα υποσχόμενη κονσόλα της Sony.
αυτά τα ολίγα απο την πορεία μου στον "στίβο" της παραμυθένιας αυτής διασκέδασης!!

sickness_
17-09-2007, 03:07
Παιδια, απο καποιο οριο και μετα μηπως δεν ειναι πια game, αλλα κατι σαν ναρκωτικο?

pvinis
17-09-2007, 03:08
-Τα χαζά γράματα αντί για Nintendo στην οθόνη έναρξης του GB όταν δεν είχε μπει καλά το cartridge...



χαχαχαχα!!!! αυτο κι αν ηταν φοβερο...
την πρωτη φορα που το επαθα, λεω παει, τα εφτυσε το gameboy... αλλα με λιγο φυσημα.... ολα οκ !

IseNgaRt
17-09-2007, 03:09
Αν κ δεν εχω καμοία σχέση με το Ps3 μου άρεσε το thread κ είπα να γράψω κ εγώ μερικά λόγια!
Το πρώτο μου game οσο και αν σας φαίνεται περίεργο το έπαιξα στα 3 μου :D ( 17 τωρα )
Ηταν τοτε που πηραμε το πρωτο μας pc (ειμασταν απο τους λιγους που ειχανε pc στην Λαρισα!!) καθώς η μάνα μου ηταν καθιγήτρια πληροφωρικής και έπαιζα pacman! ( όσο μπορουσα βεβαια )

Το επομενο game που έπεξα ηταν το age of empires στα 6 μου.Μου το είχε δωσει ο ξαδερφος μου μαζι με τους κωδικους κ ελλιωνα 3ωρα την μερα!!!

Μετα ειχα κοψει το pc k epeza gameboy!
Pokemon κ Wario-mario Land, Donkey Kong, taken k mortal kombat! Ασπρομαυρα βεβαια αλλα ηταν η κορυφη εκεινης της εποχης!

Στα 9 μου με πιγε ο ξαδερφος μου για πρςτη φορα στα web! ειχανε βγαλει το cs 1.1 κ ηθελε να το πεξει κ με πιρε κ εμενα μαζι :D απο εκεινη την μερα ειχα παθει ενα κολλημα με το cs!Επαιζα για 3 χρωνια συνεχομαινα cs αλλα το σταματισα μετα γτ εβαλα στο pc μου το Age Of Mythology! για μενα το καλιτερο game που βγικε ποτε!Ειχα γινει απο τους καλιτερους στο ειδος μου! αλλα εγινε μια πουστια κ χαλασα το cd κ απο τοτε δεν ξανα ασχολιθικα κ το εριξα στο CS k sto ps2!

Τελος του 2005 γνωρισα τον ΑΓΑΠΗ τον sickness ( 3 posts panw apo mena imo ) κ καναμε τους DT cs clan! μετα ομως απο περιπου 1 χρωνο πιγαμε inactive εγω επειδη ξεκινησα wow κ αυτος γτ ξεκινησε το ps3!

για να μιν πολυλογω γτ εχω παιξει απειρα games: καπια απο τα καλιτερα imo ειναι:

Kingdom Hearts I & II ( PS2 ) , AOM & AOE ( pc ) , Asterix & Obelix XXL I & II ( ps2 ), crash ( ps2 ) , WOW! ( pc ) , UNREAL TOURNAMENT 2004 ( pc ) [ αυτην την στιγμη το κατεβαζω :D ]

Αυτα απο μενα! Ελπιζω να τα διαβασει κανενας!Cya!


*edit* Ξεχασα να αναφερω τον θρυλο των games με το οποιο ειχα κ το μεγαλυτερο κόλλημα! Prince OF persia 3D PLZ!!!!

to 2o prince of persia,μετα το ασπρομαυρο κ σε 3 διαστασεις πλζ! ενω το προιγουμενο ειχε 2 διαστασεις!!

modecris
17-09-2007, 04:07
Αν κ δεν εχω καμοία σχέση με το Ps3...
Μην φοβάσαι,είναι και άλλοι τέτοιοι εδώ :angry:


Στο θέμα μας τώρα.Εγώ ξεκίνησα την καριέρα μου στις αρχές το `80 με pong.Τα διπλά ήταν θρυλικά και ήταν η πρώτη φορά που το σώμα μου δημιούργησε αδρεναλίνη.Μετά απέκτησα ένα (δανεικό) zx spectrum 48k στο οποίο έπαιξα και τα πρώτα μου "πραγματικά" παιχνίδια.
Από εδώ και μετά,όντας παιδάκι με κοντά παντελονάκια (sic),άρχισαν τα "ουφάδικα".Τα τάλιρα έπαψαν να έχουν οποιαδήποτε άλλη αξία εκτός από ζωές στο φοινικάκι,bouble bouble,wonder boy κτλ.Πραγματικά όταν σκέφτομαι αυτές τις εποχές τα συναισθήματα που νιώθω ταυτίζονται με τον τίτλο του topic...
Με αυτά και αυτά φτάνουμε στο `98 όπου αγοράζω το ps.Πρώτο παιχνίδι το tomb raider 2,δεύτερο το tomb raiden 1 τρίτο το broken sword 2 και τέταρτο το broken sword 1 (ναι,έπαιξα ανάποδα τις σειρές :angry:)Τα δε broken sword με ανάγκασαν να μάθω τα (όποια) αγγλικά έχω μάθει...ξέρετε:διάλογος/pause/λεξικό/καταλαβαίνω μέσες-άκρες τι λένε και ου το καθ`εξής...Και όποιος δεν έχει δει τον γρίφο με την κατσίκα στο broken sword,ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!Οι γνώστες ξέρουν τι λέω ;).
Ε,μετά ήρθε το pc,dc,ps2,xbox και τέλος το xbox 360.Από εδώ και μετά τα ξέρετε,τί να λέω τώρα...

MaRkUs_
17-09-2007, 11:17
88 με NES super mario ....7 ήμουν τότε:Ρ μετά πήρα game boy,master system,atari 2600jr, mega drive,snes,dreamcast ,nintendo 64,ps1 ,ps2,psp,game boy advance,game boy sp,ps3.αυτά απο εμένα:Ρ
πάντος νοσταλγό την καλή SEGA:(:(:(

dante_gr
17-09-2007, 11:25
ego paidia ksekinisa me atari 2600....meta pira nes,meta master system,snes,psx,n64,xbox,ps2 kai sinexisa me ps3 kai wii...
alla apo oles autes i agapimeni mou konsola itan to snes.....den tha ksexaso pote ta thrilika donkey kong kai zelda.....ores liosimo...a kai street fighter 2 gia kana diplo.....aaaax oraies epoxes tote.........

ProEvo
17-09-2007, 11:27
Εγώ ξεκίνησα το 1987 με atari και έναν spectrum με την κασσέτα ακόμα...Αγαπημένο παιχνίδι εκεί το saboteur. Μετά πήγα σε PC 386 και 486 (τρελό κόλλημα τα sensible soccer, warcraft και theme hospital). Κάπου στο 1991-92 (αν θυμάμαι καλά:hide:) πήρα sega master system (alex kidd και Sonic rules...) και gameboy (R-Type - Tetris...). Μετά ήρθε και το Game gear, PS1 ( αχ, pro evolution...:)) και Pentium πια στα PC (Age of Empires και Championship Manager μεγάλες αγάπες...) και φυσικά PS2, PSP και PS3 στη νεότερη ιστορία.
Ζητάω προκαταβολικά συγνώμη από όλα τα παιχνίδια που ξεχνάω (και είναι σίγουρα πολλά) :banghead:

greekteo
17-09-2007, 12:16
Τωρα η σειρα μου... :bgrin2:Εγω ξεκινησα με το NES στα 3 περιπου με Tetris, Pacman και Super Mario bros. Το 1995 πηρα το πρωτο μου playstation και απο τοτε ξεκινησε η αγαπη μου για αυτο το συστημα. Πρωτο μου παιχνιδι σε αυτη την κονσολα ηταν το Ridge Racer Revolution. Το 1996 γνωρισα την Lara Croft και πορωθηκα με ολη τη σειρα. Παραλληλα με το playstation το '96, στα 5 μου, πηρα τον πρωτο μου υπολογιστη και καποια Gameboys. Μετα ακολουθει το ps2, νεος υπολογιστης και σημερα αναμενεται να ρθει το ps3. ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΜΕΡΑ :yay:

klepidas
17-09-2007, 12:20
ego den thimame se ti ilikia arxisa an den kano lathos apo proti dimotikou(7 eton) kai arxisa me sony playstation 1 fisika apo tote sinexisa me ps2 xbox psp ps3 xbox360

MaRkUs_
17-09-2007, 12:48
ego den thimame se ti ilikia arxisa an den kano lathos apo proti dimotikou(7 eton) kai arxisa me sony playstation 1 fisika apo tote sinexisa me ps2 xbox psp ps3 xbox360

εσύ έχεις μέλλων ακόμα:ΡΡΡΡΡΡΡ

klepidas
17-09-2007, 14:24
les na prolavo to playstation 4 otan tha eisai esi 100??

DracuLa-
17-09-2007, 14:55
Θυμάμαι το 1994 προτοέπαιξα το Mortal Kombat 2 στο nintendo 64. (όταν ήμουν περίπου 10) Ήταν και το πρώτο μου παιχνίδι αυτό. :tongue: Έπαιζα με τον μεγάλο μου αδερφό και με διέλυε κάθε φορά που παίζαμε. Ξενέρωνα πολύ.:giggle: Αργότερα αγόρασε το PSX ο αδερφός μου, δεν με άφηνε να παίζω (φοβόταν μην του το σπάσω:hide:) αλλά χωρίς να το ξέρει έπαιζα περισσότερο απο αυτόν. Θυμάμαι πολύ έντονα μέχρι τώρα το Crash Team Racing και το πρώτο Crash Bandicoot. Από τότε λιώνω όλα τα μηχανάκια της Sony. :bgrin2:

seven77
17-09-2007, 15:23
ego 3ekinhsa to 84 me ena comodore 64.ektote exoun perasei apo ta xeria mou apo spectrum, amstrad , nintedo ,sega, ps kai sxedon oti exei kykloforhsei mexri tora.
agaphmeno mou tote paixnidi ''the way of the exploding fist''
kai ''the way of ninja''

Akolov
17-09-2007, 15:29
Εγώ ένα πράγμα θα πω..ούτε πως ξεκίνησα ούτε πως θα τελειώσω...(παναγιά μου...ΞΟυ ΞΟΥ ΞΟΥ:frog:)

Θυμάμαι τον εαυτό μου πολύ μικρό.... (σε ένα θέρετρο της Εθνικής Τραπέζης στον Όλυμπο,Ραψάνη......)που κάθε χειμώνα που πηγαίναμε εκεί είχε δύο video games το packman και το dragon fighter. Ε που λέτε οι γονείς μου δεν μου έδιναν 50άρικα να παίξω και θυμάμαι που λέτε να πηγαίνω πάντα όταν τελείωνε κάποιος και να πατάω το κουμπί που είχε κάτω από την υποδοχή των κερμάτων ή να βάζω το χέρι μου από μέσα μπας και έχει μείνει κάποιο ξεχασμένο κέρμα.......ΟΥΚ ολίγες φορές με είχε ανταμοίψει το μηχάνημα βγάζοντας 50άρικα ή μερικές φορές κάποιοι χαζούληδες είχαν ξεχάσει ή δεν ήξεραν να τα πάρουν πίσω....και έπαιζα packman ! Το άλλο με το ξύλο ήμουν μικρός για να το παίξω...:frog:(χώρια που ήθελε 100άρικο...πάμε καλά? Τι ρατσιστικές τάσεις είναι αυτές?Φοιτιτικό δε , δεν είχε:P:P:P:P:P)

Alex
17-09-2007, 15:31
ifrit απο ραψάνη είσαι???

seven77
17-09-2007, 15:32
ego ta oufadika ta exo prolavei stis 5 draxmes....:(

Akolov
17-09-2007, 15:39
Όχι ΟεΟ! Μάνα από Θήβα , Πατέρας από Κοζάνη(<-- μη με ρωτήσεις τίποτα, ο πατέρας μου μας έχει πάει παντόυ διακοπές, στο σωριό του ΠΟΤΕ:pppbbbttt:)! Απλά η μάνα ως μέλος τότε της Τράπεζας , είχε δωρεάν accommodation(+ μάσα) εκείθε και πηγαίναμε κάθε χρόνο .

antonis
17-09-2007, 16:03
Εγω είχα πρωτοπαίξει game σε μια amiga 500.Υπήρχαν θεικά παιχνίδια όπως turrican,defender of the crown, sensible soccer κτλ..Mετά απο τα χέρια μου πέρασαν gameboy,gamegear,snes(donkey kong country απλά τέλειο),jaguar,psx(crash bandicoot φοβερή σειρά),ps2,Dreamcast(shenmue το απόλυτο παιχνίδι),Gamecube και τώρα ps3 kai xbox 360. And the story continues......

zeus gr
17-09-2007, 16:05
Λοιπον εγω ξεκινησα με τον spectrum zx80 οπου τα παιχνιδια τα ειχε σε κασσετα και το εβαζες στην τηλεοραση
Απο τα πρωτα παιχνιδια ηταν το commando , rambo κ.α.
Μετα πηγα σε euro pc shneider (καπως ετσι γραφεται) Αυτο ηταν καλο pcακι αλλα το πουλησα στο Στρατο για να παιρνω αδειες
Μετα ξεκινησα απο 8088, 286 και παει λεγοντας
Ενα παιχνιδι που μου ειχε κανει εντυπωση ηταν ο Larry Lafer σε 12 δισκετες Ηταν ολα τα λεφτα
Α, μην ξεχασω το commodore 64 με απιστευτα παιχνιδια για την εποχη του

Αχ, τι μου θυμησατε !!!
φιλικα

seven77
17-09-2007, 16:12
spectrum me plhktra apo gomolastixa!!!

Maximvs
17-09-2007, 16:22
commodore 64...amiga....tulip 8088...κ.τ.λ....

seven77
17-09-2007, 16:24
ql sinclair
amstrad 464 (kaseta)
amstrad 6128 (disketa)
comodore 64 me joystick quiksot 2!!:1appl:

TopGunZ
17-09-2007, 16:27
εγώ στα ουφάδικα πρόλαβα τα δεκάρικα.

seven77
17-09-2007, 16:34
8ymamai paixnidi ston spectrum to ''ace'' me aeroplana pou gia na vreis ton kodiko pou sou zhtage gia na 3ekinhseis na paizeis eprepe me ena eidiko fako na diavaseis ton kodiko apo ta pixel ths thleorashs!!
mou eixan vgei ta matia mexri na ta katafero..

PDS
17-09-2007, 16:50
Θυμάμαι το 1994 προτοέπαιξα το Mortal Kombat 2 στο nintendo 64.

Καποιο λαθος κανεις εδω.Μαλλοn θα το επαιξες σε κανα super nintendo ή Mega drive.:)

..........


Eγω ξεκινησα μεσα στην δεκαετια του 80 στα ''ουφαδικα'' του καφενειου της γειτονιας.Ενα ποδοσφαιρακι(που ηταν σαν τραπεζι) και ενα αλλο platform που εμοιαζε με Wonder boy.
(Θα ηθελα πολυ να μαθω πιο ηταν αυτο το παιχνιδι γιατι δεν θυμαμαι και πολλα για αυτο).
Μετα ειχε ενας φιλος στην γειτονια ΑΤΑRI 2600 και λιωναμε εκει:p

http://www.csdm.qc.ca/pec/codes/atari2600.jpg

Ο φιλος μου αγορασε αργοτερα το πανισχυρο Master System :p
Μαζευτηκαμε και χαζευαμε ολοι τα καταπληκτικα για την εποχη γραφικα του sonic.
Ε ζηλεψα μετα και αγορασα και εγω ενα.:frog:

http://imagesforum.doctissimo.fr/mesimages/3499157/800pxMasterSystemII.jpg
To δικο μου master system ειχε το Alex Kid στην μνημη και οχι τον Sonic.

Aπο τοτε εγινα segaκιας και αγορασα ολες τις κονσολες της SEGA εκτος Mega drive.Aλλα το ειχε ενας αλλος φιλος και επαιζα συχνα.Ειχα παθει πλακα με το Sonic 2.

Την εποχη του Mega Drive ειχα αγορασει το ΑΤΑRI jaguar
http://images.ciao.com/ide/images/products/normal/169/Atari_Jaguar__361169.jpg


Aκολουθησαν τα SEGA Saturn και SEGA Game Gear.

SEGA SATURN
http://images.businessweek.com/ss/06/10/game_consoles/image/slide9.jpg
SEGA Game Gear
http://ec1.images-amazon.com/images/I/41CPVK689HL._AA280_.jpg

To Saturn παραμενει η αγαπημενη μου κονσολα.
Το Avatar που εχω ειναι απο παιχνιδι του Saturn το Panzer Dragoon Saga(PDS):p

Επομενη κονσολα μου ηταν το Playstation

http://www.gameplayer.it/diziogame/immagini/playstation_1.jpg

Mετα αγορασα το αδικοχαμενο SEGA Dreamcast...

http://gamehall.uol.com.br/galerias/_especial_dreamcast/dreamcast05.jpg

Ακολουθησε το Playstation 2
http://static.howstuffworks.com/gif/ps2-photo.jpg

Και το PSP

http://www.fantasymundo.com/imagenes/noticias/3956.jpg


Ελπιζω να παρω και το PS3 καποια στιγμη:p

MaRkUs_
17-09-2007, 17:29
les na prolavo to playstation 4 otan tha eisai esi 100??

δεν ξέρω αν το προλάβεις:ΡΡΡ αλλά σίγουρα εγώ θα έχω τα λεφτα να το πάρω klepida :Ρ μουαχαχαχαχα

seven77
17-09-2007, 18:00
panger dragoon saga....ekplhktiko paixnidi!
kati san to lair!

GedoGt
17-09-2007, 18:51
εγώ στα ουφάδικα πρόλαβα τα δεκάρικα.

Και εγω....πως περνάν τα χρόνια...βέβαια δεν έμπαινα στα ουφάδικα,
είχε βάλει ενας φούρνος και πηγαίναμε εκεί και παίζαμε.

Ξεκίνησα με ATARI,άλλαξα 2-3 , ο πατέρας μου (Πλοίαρχος) τα κουβαλούσε απ'έξω.
Μετά Commodore 64 με disk drive 1541.Τότε η κόντρα που υπήρχε μεταξύ commodore και Amstrad 6128 ήταν κάτι σαν το σημερινό Ps3 Vs 360.
Amiga 500
PSone
PS2 (από τα πρώτα 100 που ήρθαν τότε)
PS3

Y.Γ
Μου κάνει εντύπωση πως είμαι ο μόνος που ξεκίνησε με Atari...

TopGunZ
17-09-2007, 19:21
Το κλασικό για μένα ήταν Nintendo vs Sega. Θυμάμαι που ήμουν ο μόνος νιντεντάκιας στην παρέα. Βέβαια όλοι τελικά πηρανε SNES και η Sega έκλεισε από Hardware... αλλά ποιος με ακούει...

seven77
17-09-2007, 19:22
atari tote htan pio ypologistis.
comodore htan pio poly sta paixnidia ka8os kai kalytera grafika.
an 8ymasai sygkrine grafika apo spectrum (paleta apo 2 h 3 xromata)
monokanalos hxos ..se sxesh me ta perissotera xromata tou c64 kai an 8ymamai h dikanalo h tetrakanalo hxo.amstrad 464 mia apo ta idia mexri pou hr8e o 6128 me disketa!!
aaaxxx epoxes...

seven77
17-09-2007, 19:24
oles oi epoxes eixan tis kontres tous.
tote vevaia yphrxe mono ena periodiko to ''pixel'' gia na tis filoxenisei.

GedoGt
18-09-2007, 11:39
atari tote htan pio ypologistis.
comodore htan pio poly sta paixnidia ka8os kai kalytera grafika.
an 8ymasai sygkrine grafika apo spectrum (paleta apo 2 h 3 xromata)
monokanalos hxos ..se sxesh me ta perissotera xromata tou c64 kai an 8ymamai h dikanalo h tetrakanalo hxo.amstrad 464 mia apo ta idia mexri pou hr8e o 6128 me disketa!!
aaaxxx epoxes...



Δεν ενοοώ τον υπολογιστή ATARI, αλλά τη παιχνιδιμηχανή.
Που έπερνε την κασσέτα απο πάνω.

PDS
18-09-2007, 14:00
Το κλασικό για μένα ήταν Nintendo vs Sega. Θυμάμαι που ήμουν ο μόνος νιντεντάκιας στην παρέα. Βέβαια όλοι τελικά πηρανε SNES και η Sega έκλεισε από Hardware... αλλά ποιος με ακούει...

Mεχρι το Mega drive oμως η sega ηταν απολυτα επιτυχημενη.Με το saturn ειχε την μεγαλη ευκαιρια να κυριαρχησει στην αγορα καθως το N64 βγηκε 2 χρονια μετα και με αρκετα αρνητικα οπως την χρησιμοποιηση κασσετας αντι για για cd.
Βγηκε ομως το playstation και υπηρχε μαγαλος ανταγωνιστης και ενω το saturn ειχε αρχισει πολυ καλα με αποκλειστηκοτητες οπως το Tomb raider στο τελος εχασε την μαχη λογο του πολυ δυσκολου προγραμματισμου του και της μεγαλης επιτυχιας του playstation.

To dreamcast ηταν τρομερο μηχανημα αλλα ηταν καταδικασμενο να αποτυχει...

TopGunZ
18-09-2007, 16:31
εγώ πάντα μιλάω τελευταίος ;)

PDS
18-09-2007, 16:46
εγώ πάντα μιλάω τελευταίος ;)

E και εγω λεω οτι επειδη κατεληξε ετσι η SEGA δεν σημαινει οτι ηταν για τα μπαζα την εποχη που μιλας,το αντιθετο θα ελεγα...

Δηλαδη πες οτι καποιος επεμενε παντα σε οποιαδηποτε κονσολα-εταιρια εκτος playstation,αν καποτε κυριαρχησει καποιο xbox ας πουμε...θα σβηστει μονομιας η προσφορα των Playstation και θα πει ''εγω παντα μιλαω τελευταιος''?:)

Η SEGA δεν θα ξεχαστει ποτε,γιατι εχει προσφερει πολλα στο gaming.
Respect για την Sega και την Nintendo,θεωρω οτι εχουν προσφερει και οι δυο πολλα(αν και προτιμω sega:p)

ProEvo
18-09-2007, 16:53
Κ εγώ μια από τα ίδια. Φανατικός θαυμαστής της SEGA. Θεωρώ ότι πήγε το console gaming σε άλλο επίπεδο. Το master system ήταν κάτι μοναδικό την εποχή που βγήκε. Όπως φυσικά και το game gear που έβαλε χρώμα στα φορητά. :tiphat:

TopGunZ
18-09-2007, 17:00
Εγώ δεν είπα για τα μπάζα, απλά αυτό που θέλω να πω ήταν ότι είχα κάποια αντίληψη θες να το πεις, οξυδέρκεια, όπως θες πες το, για το που πήγαινε το πράγμα. Και σίγουρα δεν εννοούσα κλείσιμο, εννοούσα χάσιμο μάχης. Η sega δεν είχε κανένα σοβαρό franchise, πέραν του Σόνικ που υπολείπονταν πολύ του Μάριο. Είχε πολλά καλά παιχνίδια, αλλά Νιντέντο δεν ήταν. Ποτέ δε θεώρησα ότι θα "προχωρούσε", όπως μετά το ίδιο σκέφτηκα για τη Νιντέντο όταν βγήκε το PS. Πάντα, σε κάθε γενιά διάλεγα το νικητή, ΠΟΛΥ πριν αυτός ανακηρυχθεί. Το ίδο με το Ν64, με το DC, με το XBOX κλπ. Δεν είναι τυχαίο ότι έλεγα από την αρχή για το Wii ότι είναι φαινόμενο, ενώ παρ' όλο που στην αρχή στράφηκα στο 360, εδώ είμαστε για να δούμε σε ένα χρόνο αν είχα δίκιο για την τελική μου επιλογή...

PDS
18-09-2007, 17:15
Η sega δεν είχε κανένα σοβαρό franchise, πέραν του Σόνικ που υπολείπονταν πολύ του Μάριο. Είχε πολλά καλά παιχνίδια, αλλά Νιντέντο δεν ήταν.

Τεραστιο λαθος κανεις.
1)Το Sonic κατ'εμε ειναι πολυ ανωτερο(σε 2D και μονο παντα) απο το mario.βεβαια το πρωτο mario bros ηταν αξεπεραστο για την εποχη του.
Απλα γυρνα πισω τον χρονο και σκεψου ποσο καταπληκτικη ιδεα ηταν ο sonic για την εποχη.

2)Ειχε πολλα και καλα franchises μην λεμε οτι θελουμε.Καταρχην ειχε τα Arcade games που εκαναν θραυση και γνωριζεις τι σημαινει SEGA στα coin op...
Εσενα μπορει να μην σου αρεσαν αλλα σε αλλους ναι.Εγω παλι δεν βρισκω τοσα αξιολογα παιχνιδια της Νιντεντο(βεβαια αυτο ειναι καθαρα θεμα γουστου).

To προβλημα ηταν οτι η SEGA δεν ειχε τους οπαδους της Νιντεντo.Ειχε μεν κοσμο αλλα οχι τοσο.Ειναι μεγαλη δυναμη να εχει μια εταιρια τετοιο αριθμο οπαδων γιατι οτι και να βγαλει θα εχει εστω ικανοποιητικες πωλησεις.
Φαντασου να εβγαζε η Νιντεντο το game gear πχ...η το καταπληκτικο απ'ολες τις αποψεις DC σε τετοια τιμη...

Νομιζω οτι δεν σεβεσαι οσο πρεπει αυτην την εταιρια.:)

TopGunZ
18-09-2007, 18:08
Πρώτον ΔΕΝ κάνω λάθος, είναι γνώμη μου. Δεύτερον όταν λέω franchise εννοώ franchise: Megaman, Final Fantasy, Mario, Donkey Kong Country, Kirby, Metroid, Zelda... Τα arcade... τα είχα ήδη τερματίσει με τους κολητούς στα ουφάδικα 500 φορές... Και πάντα θεωρούσα το Sonic ότι δεν είχε συνέχεια: είχε ξέφρενο gameplay, αν και εμένα μου φαινόταν ρηχό, αλλά μου μιλούσε για λαγουδάκια και κουνελάκια και ζωάκια του δάσους, ενώίχε έναν από τους πιο αδιάφορους κακούς στην ιστορία των παιχνιδιών.

Τρίτον, εγώ το ΞΑΝΑΛΕΩ ούτε για μπάζα μίλησα ούτε για άχρηστη ή οτιδήποτε. Ευγνομονώ τη SEGA για την τελειότερη σειρά strategy, τα Total War. Απλά έγραψα ότι έβλεπα ότι δεν τραβούσε. Καλή, χρυσή, άγια, αλλά δεν τραβούσε στο θέμα των κονσολών, φανταστικά arcade, πολλά τρομερά παιχνίδια τώρα πλέον, αλλά και πολλά τραγικά λάθη στο παρελθόν.

Gamegear? Το σιχαινόμουνα αυτό το φορητό, είχε οικτρή αυτονομία. Δεν το άλλαζα με το Gameboy μου σε καμιά περίπτωση. Master system και NES δεν είδα ποτέ διαφορά, ενώ Mega Drive και SNES ήταν που πλέον έχασε την μπάλα η Sega. Καλό το Blast Processing, το 32X, το SeagaCD, αλλά έβγαλε η Ν ένα Donkey Kong Country και τους πέταξε τα μάτια έξω.

Για αυτό πλέον το PS3 πρέπει να αρχίσει να βγάζει τα μεγάλα όπλα σιγά σιγά. MGS, FF, Twisted Metal, God Of War, Kingdom Hearts. Όλη η βιομηχανία κινείται γύρω από το franchise, γύρω από τη συλλογική μνήμη. Τώρα το να καταφέρεις να δημιουργήσεις ένα τέτοιο franchise, εκεί είναι η μαγκιά (βλέπε τελευταία χρόνια GTA, Halo, God Of War κλπ). Το ένα και τα δύο παιχνίδια δεν κάνουν τίποτα, αν δεν αγοράζει κάποια παιχνίδια το κοινό σου από ένστικτο, δεν κάνεις τπτ (βλέπε Halo). Εγώ ας πούμε αγοράζω χωρίς δεύτερη κουβέντα οτιδήποτε Megaman ή FF. Περιμένω την αυριανή ανακοίνωση της Capcom σαν ευαγγέλιο: Αν το επόμενο Megaman δεν βγαίνει μόνο σε 360 τότε το έφαγε η μαρμάγκα το 360 μου (ήδη το FF έχει προδιαγεγραμένη πορεία στη Sony).

seven77
18-09-2007, 18:53
paidia mhn 3exnate oti h nintendo eixe vgalei dekaeties prin ta prota forhta
paixnidia!
epishs sth maxh mega drive kai super nintendo (giati ta eixa kai ta dyo)
se epipedo poiothtas kai posothtas paixnidion to super nintendo htan poly makria!

PDS
18-09-2007, 19:21
Πρώτον ΔΕΝ κάνω λάθος, είναι γνώμη μου.

Δεκτο,αλλα δεν ειπες οτι ειναι γνωμη σου.Ειπες οτι ετσι ειναι...



Δεύτερον όταν λέω franchise εννοώ franchise: Megaman, Final Fantasy, Mario, Donkey Kong Country, Kirby, Metroid, Zelda... Τα arcade... τα είχα ήδη τερματίσει με τους κολητούς στα ουφάδικα 500 φορές.

Για ψαξου καλυτερα για τα franshize της sega τα 16bit γιατι στα 32b-128b παιχνιδια οπως Panzer dragoοn και shenmue απλα δεν υπαρχουν σε Νιντεντο,και το shenmue το εβγαλε σε περιοδο που η Νιντεντο εβγαζε το Ζελντα 30,και το Μαριο 150...
Eπαναλαμβανω οτι αδικεις την SEGA.
Tα Αrcade παιχνιδια γνωριζεις και ο ιδιος οτι εκεινη την εποχη ηταν πολυ σημαντικα απ'οτι ειναι τωρα και καναμε σαν τρελοι οταν βλεπαμε τετοια παιχνιδια στις κονσολες μας.Αλλοι ελιωναν στα ουφαδικα και αλλοι τα επαιζαν τσαμπα...


Και πάντα θεωρούσα το Sonic ότι δεν είχε συνέχεια: είχε ξέφρενο gameplay, αν και εμένα μου φαινόταν ρηχό, αλλά μου μιλούσε για λαγουδάκια και κουνελάκια και ζωάκια του δάσους, ενώίχε έναν από τους πιο αδιάφορους κακούς στην ιστορία των παιχνιδιών.

Το sonic δεν εχει συνεχεια σε 3d αυτο ειναι βεβαιο.
Αλλα το οτι λες οτι ειναι απο τους πιο αδιαφορους κακους στην ιστορια των παιχνιδιων,sorry αλλα δειχνεις αγνοια των πραγματων.


Τρίτον, εγώ το ΞΑΝΑΛΕΩ ούτε για μπάζα μίλησα ούτε για άχρηστη ή οτιδήποτε. Ευγνομονώ τη SEGA για την τελειότερη σειρά strategy, τα Total War.

Σου ειχα ξαναπει και στο insomnia οτι το τελευταιο παιχνιδι για το οποιο θα ευγνωμονουσα την sega ειναι το Total War.Το οποιο ειναι φοβερο βεβαια δεν αντιλεγω.
Αλλα και μονο που το λες αυτο δειχνεις ανθρωπο που τωρα ξεκινα το gaming(πραγμα που δε ισχυει).



Gamegear? Το σιχαινόμουνα αυτό το φορητό, είχε οικτρή αυτονομία. Δεν το άλλαζα με το Gameboy μου σε καμιά περίπτωση. Master system και NES δεν είδα ποτέ διαφορά, ενώ Mega Drive και SNES ήταν που πλέον έχασε την μπάλα η Sega. Καλό το Blast Processing, το 32X, το SeagaCD, αλλά έβγαλε η Ν ένα Donkey Kong Country και τους πέταξε τα μάτια έξω.

Για το gamegear γνωμη σου...Ηταν μια γενια πανω παντως.
Για τα Μega drive-SNES η διαφορα ηταν στα χρωματα και το ΜD θα μπορουσε αν παιξει το DC αλλα με λιγοτερα χρωματα,το εχει αποδειξει αλλωστε(vectorman). Απο την αλλη το SNES δεν θα μπορουσε να τρεξει το sonic σε αυτη την ταχυτητα.


Εγω θεωρω τη Sega ανωτερη.(Στα δικα μου ματια τουλαχιστον) Αντικειμενικα εχουν προσφερει τα ιδια πανω κατω στο gaming(μεχρι την τελευταια κονσολα της sega). Απο κει κ περα ειναι θεμα προτιμησης.

TopGunZ
18-09-2007, 19:44
Ώχου ρε PDS αρχίζεις και κάνεις σαν τα fanboys του insomnia που αν δεν τους αρέσει η γνώμη κάποιου κάθονται και παίρνουν μία μία τις κουβέντες του και τους ζαλίζουν τον έρωτα.

Πρώτον ακόμα δεν έχεις καταλάβει τι εννοώ franchise: Ακριβώς το Μάριο 150 και το Ζέλντα 30, εγκαθιδρυμένα ονόματα με πολλές επαναλαμβανόμενες επιτυχίες (στο πλείστο των περιπτώσεων) εκδόσεις που ο κόσμος ξέρει και θυμάται. Το Panzer Dragoon είχε τα φόντα. H Sega δεν τα είχε δυστυχώς.

Δεύτερον επειδή δε σου αρέσουν τα strategy δε θα μας βγάλεις και ανίδεους, τα Total War είναι ίσως τα πιο σοβαρά παιχνίδια που έχουν βγει, γιατί μόνο η ιστορική τους ακρίβεια τα κάνουν πολύ πιο ποιοτικά από οποιοδήποτε μπλε μπαρμπαδελάκι ή μυστακοφόρο καλοριφερτζή, για να μην πω για όλους τους μάτσο εξολοθρευτές εξωγήινων/μεταλλαγμένων/ρομποτοειδών κλπ κλπ.

Επίσης, με τα arcade, αν τα έχω τερματίσει ήδη τόσες φορές γιατί να τα έχω σπίτι μου? Αγόραζα κάτι original που τα παιδιά στα ουφάδικα δεν είχαν δει.

Για την τεχνολογική υπεροχή δεν αντιλέγω. Από ουσία όμως?. Ναι το Vectorman ήταν καλό για hardware demo, αλλά δεν είχε κάτι το φοβερό σαν παιχνίδι. Και ναι το είπα ήταν πολύ γρήγορο το Σόνικ, αλλά ο Eggman ήταν τελείως ηλίθιος. Σαν τον Dr. Willy με πρόβλημα παχυσαρκίας και κολάν!

ΚΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!! Αφήστε τον καθένα να έχει τη γνώμη του! Θα καταντήσουμε να έχουμε υποδείξεις κάτω από τα ποστ μας, σαν legal disclaimers, "Τα παραπάνω αποτελούν υποκειμενική γνώμη του γράφοντα" για να μην παρεξηγούμαστε. Ήμαρτον ρε παιδιά!

seven77
18-09-2007, 19:52
ts ts ts......
eirini hmin syntrofoi!!!!
ore3h na exoume na paizoume..kai lefta na ta agorazoume!!!

PDS
18-09-2007, 20:03
Ώχου ρε PDS αρχίζεις και κάνεις σαν τα fanboys του insomnia που αν δεν τους αρέσει η γνώμη κάποιου κάθονται και παίρνουν μία μία τις κουβέντες του και τους ζαλίζουν τον έρωτα.

Δεν κανω σαν τα fanboys του ινσομνια και το ξερεις.:)
παιρνω μια μια τις κουβεντες σου γιατι με διευκολυνει.


Πρώτον ακόμα δεν έχεις καταλάβει τι εννοώ franchise: Ακριβώς το Μάριο 150 και το Ζέλντα 30, εγκαθιδρυμένα ονόματα με πολλές επαναλαμβανόμενες επιτυχίες (στο πλείστο των περιπτώσεων) εκδόσεις που ο κόσμος ξέρει και θυμάται. Το Panzer Dragoon είχε τα φόντα. H Sega δεν τα είχε δυστυχώς.

Οτι η Sega δεν τα καταφερε το γνωριζουμε ολοι νομιζω.Αλλα αν ειχε την βαση οπαδων της Νιντεντο σιγουρα θα τα ειχε καταφερει με συστηματα οπως saturn και ειδικα Dreamcast.


Δεύτερον επειδή δε σου αρέσουν τα strategy δε θα μας βγάλεις και ανίδεους, τα Total War είναι ίσως τα πιο σοβαρά παιχνίδια που έχουν βγει, γιατί μόνο η ιστορική τους ακρίβεια τα κάνουν πολύ πιο ποιοτικά από οποιοδήποτε μπλε μπαρμπαδελάκι ή μυστακοφόρο καλοριφερτζή, για να μην πω για όλους τους μάτσο εξολοθρευτές εξωγήινων/μεταλλαγμένων/ρομποτοειδών κλπ κλπ.

Πες μου που ειπα εγω οτι το παιχνιδι δεν ειναι εξαιρετικο:confused:

Απλα αν εσενα σου ερχεται στο μυαλο το Total War οταν ακους το ονομα sega προφανως δεν γνωριζεις απο sega.Eιναι απλο.
Στο μελλον σε αφιερωματα στην sega και στην προσφορα της,θα δουμε αν θα γινεται αναφορα στο Total War ή σε αλλα games της.
Tωρα ελπιζω να καταλαβες τι ενοουσα.


Επίσης, με τα arcade, αν τα έχω τερματίσει ήδη τόσες φορές γιατί να τα έχω σπίτι μου?

Εσυ οχι ολοι.


ΚΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!! Αφήστε τον καθένα να έχει τη γνώμη του! Θα καταντήσουμε να έχουμε υποδείξεις κάτω από τα ποστ μας, σαν legal disclaimers, "Τα παραπάνω αποτελούν υποκειμενική γνώμη του γράφοντα" για να μην παρεξηγούμαστε. Ήμαρτον ρε παιδιά!

Κατσε ρε συ...ποιος σου αφαιρεσε το δικαιωμα της αποψης σου
,εγω απλα απανταω οταν δεν συμφωνω σε κατι παραλογο(που εγω βλεπω).Μηπως εσυ θες να μου αφαιρεσεις αυτο το δικαιωμα τελικα και για αυτο διαμαρτυρεσαι?

Αλλωστε εγω δεν μιλησα απαξιωτικα για την Νιντεντο και τον Μαριο,εσυ το εκανες για τον sonic τουλαχιστον και μαλλον θεωρεις την sega απλα συμπληρωμα εκεινης της γενιας.
Εγω λοιπον σε αυτο διαφωνω και οταν διαφωνω απανταω.
Τοσο απλα.

TopGunZ
18-09-2007, 20:26
Ρε PDS, μόνο η αναφορά της λέξης παράλογο δείχνει ποιος σέβεται το δικαίωμα του άλλου στη γνώμη του! Και ναι θεωρώ το Total War στολίδι, το ότι θυμάμαι τη Sega για μία από τις αγαπημένες μου σειρές παιχνιδιών, μετά τα FF αυτή με τις περισσότερες ώρες παιχνιδιού, δείχνει πόσο εκτιμώ τη Sega κατά τη γνώμη μου και όχι ότι δεν ξέρω τπτ για αυτήν.

Αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι έκανε λάθη. Ποια ήταν κατά τη γνώμη μου? Έβγαλε σε πολλές περιπτώσεις πιο ώριμα παιχνίδια σε μια εποχή που το κοινό ήταν συνήθως μικρό σε ηλικία. Σε μια περίοδο που το ίδιο το videogaming ήταν τεχνολογική πρόοδος, αλλά δεν μπορούσαν όλοι να καταλάβουν και πολλά από τεχνολογία, βασίστηκε στην προηγμένη τεχνολογία (BlastP, 32x κλπ). Αυτό στις μέρες μας γίνεται από το PS3, αλλά πλέον ο κόσμος ζητάει αυτό το παραπάνω στην τεχνολογία.

Να σου πω την αλήθεια, μια και μιλήσαμε τόσο για arcade, εγώ πάντα ήθελα ένα αυθεντικό μηχάνημα από αυτά τα μεγάλα για το σπίτι μου :P Αυτό θα ήταν πραγματικά κορυφαίο... Και φυσικά να ήταν κάποιο παλιό της Sega καλύτερα ;) ,,,

PDS
19-09-2007, 14:52
Φυσικα και σεβομαι ρε συ την αποψη σου,αλλα δεν συμφωνουσα με τους καπως απαξιωτικους χαρακτηρισμους.
Αν θυμασαι οταν ειχε γινει μια τετοια συζητηση(για την Νιντεντο του παρελθοντος) στο ινσομνια με αλλα παιδια,εγω ειχα υποστηριξει την Νιντεντο οταν διαβαζα για αυτην απαξιωτικα σχολια.
Δεν ειναι θεμα ''ειμαι με την sega και δεν παω την Νιντεντο΄΄.

Η SEGA αποτελει τεραστιο μεγεθος στην ιστορια του console gaming,μην κοιτας την κατασταση τωρα που για μενα ειναι απαραδεχτη.(Εχω σταματησει να παιζω sega παιχνιδια καιρο τωρα).

Εχεις δικιο για αυτα που λες για την τεχνολογια και πως την εβλεπαν εκεινη την εποχη.

Το Total War ειναι στολιδι αλλα κανεις δεν θα θυμαται την sega για αυτο το παιχνιδι.Δεν ξερω γιατι δεν γινομαι κατανοητος.

Το Neo Geo ειναι ισως η κονσολα που εψαχνες:p
Αλλα ειχε πανακριβα παιχνδια.Βεβαια οι δυνατοτητες της σε 2D Παιχνιδια ηταν απιστευτες για την εποχη.:)

TopGunZ
19-09-2007, 15:32
Μπα, αν κατάλαβες είμαι υποστηρικτής των franchise. Πάντα πάω στην κονσόλα με τα μεγάλα ονόματα, όχι ως εύκολη λύση, απλά γιατί δένομαι πολύ με τους χαρακτήρες και τις ιστορίες τους και γουστάρω να μαθαίνω το επόμενο "επεισόδιο" των περιπετειών τους.

Και πάλι σου λέω πουθενά δεν ήθελα να απαξιώσω τη Sega, συνήθως είμαι προσεκτικός με τέτοια πράγματα, αν το έκανα πραγματικά δεν το ήθελα. Απλά έβλεπα τα πράγματα με ωμή λογική (το ότι δεν είχε τόσα franchise και το ότι..εμ..έκλεισε από hardware). Για το Total War συμφωνώ, απλά ΕΓΩ από αυτό θα τη θυμάμαι :D

tasioskis
07-10-2007, 22:07
εγω παιδια ξεκινισα με κλασικο αταρι,μετα στο δημοτηκο 89 με 90 αν θυμαμαι καλα ηχα κατι σαν pc που ηταν μονο πληκτρολογιο επαιρνε τις κλασικες δισκετες,και ειχε γνωστα παιχνιδια τυπου doubly dragon και toki.μετα ηταν μοδα το gameboy με το super nes τα ειχα και τα δυο.Κατα το 94 μου αγορασε ο πατερας μου το philips cdi σιγουρα κανεις δεν το ξερει,αλλα ειχε πολυ ωραια παιχνιδια,μετα ξεκινησα γνωστα playstation 1,2,3 το πρωτο παιχνιδι στο 1 ηταν το toshiden στο 2 το smackdown αλλα δεν θυμαμαι ποια σειρα και στο 3 το sonic.

PDS
07-10-2007, 22:43
Κατα το 94 μου αγορασε ο πατερας μου το philips cdi σιγουρα κανεις δεν το ξερει

To ξερουμε,πως δεν το ξερουμε:p(αν και δεν εχω παιξει).Οπως και το panasonic 3DO.

mg1980
26-10-2007, 08:16
πολυ ωραιο θεμα...εγω ,παιδια ξεκινησα με nindendo nes ,εν ετη 1992 ημουν 12 χρονων ....αργοτερα μετα χρονια ,πηρα super nes,panasoinc 3do ,ps1,ps2,ms xbox,ms xbox 360.. η πρωτη φορα ,που ειχα Η/Υ ηταν το 1993 ,ενας ηρωικος 486dx-40 mhz με 14'' οθονη(baby at) εποχες msdos απο τοτε αρχισε το κυνηγι των επιδοσεων και στη ζωη μου πραγματικα,εχω αλλαξει 10 υπολογιστες,αν θυμαμαι καλα...δε θα ξεχασω παντως τις ωρες,που γυρναγα απο το σχολειο (δημοτικο) και μετα το διαβασμα,επαιζα με το αθανατο nes μου...

blizard
07-11-2007, 00:19
History of Video Games (114 games)
45I7VEjanLA
All games (114) shown:
1972 Pong (Arcade)
1980 Adventure (Atari 2600)
1980 Defender (Arcade)
1980 Space Invaders (Atari 2600)
1981 Frogger (Atari 2600)
1981 Pac-Man (Arcade)
1981 Ultima (Apple II)
1982 Pitfall (Atari 2600)
1983 Centipede (Atari 2600)
1983 Microsoft Flight Simulator (PC)
1983 Pole Position (Atari 2600)
1984 Donkey Kong (NES)
1984 King's Quest (PC)
1985 Duck Hunt (NES)
1985 Punch-Out!! (NES)
1985 Super Mario Bros. (NES)
1986 Bubble Bobble (Arcade)
1986 Legend of Zelda (NES)
1986 Metroid (NES)
1986 Outrun (Arcade)
1986 Space Quest (PC)
1987 Afterburner (Arcade)
1987 Castlevania (NES)
1987 Final Fantasy (NES)
1987 Leisure Suit Larry (PC)
1987 Maniac Mansion (PC)
1987 Mega Man (NES)
1988 Battle Chess (PC)
1988 Double Dragon (NES)
1989 Golden Axe (Arcade)
1989 Prince of Persia (PC)
1989 SimCity (PC)
1989 Super Mario Bros. 3 (NES)
1989 Tetris (Gameboy)
1990 Commander Keen (PC)
1990 Secret of Monkey Island (PC)
1991 Civilization (PC)
1991 Legend of Zelda: A Link to the Past (SNES)
1991 Lemmings (PC)
1991 Micro Machines (NES)
1991 Out of this World (PC)
1991 Sonic the Hedgehog (Genesis)
1991 Super Mario World (SNES)
1992 Alone in the Dark (PC)
1992 Dune II (PC)
1992 Flashback (PC)
1992 Indiana Jones & the Fate of Atlantis (PC)
1992 Minesweeper (Windows Desktop Game)
1992 Mortal Kombat (Genesis)
1992 Sensible Soccer (PC)
1992 Street Fighter II (SNES)
1992 Super Mario Kart (SNES)
1992 Virtua Racing (Arcade)
1992 Wolfenstein 3D (PC)
1993 Doom (PC)
1993 FIFA Soccer '94 (Genesis)
1993 Myst (PC)
1993 Sam & Max Hit the Road (PC)
1993 SimCity 2000 (PC)
1993 Star Fox (SNES)
1994 Donkey Kong Country (SNES)
1994 Earthworm Jim (Genesis)
1994 Need for Speed (3DO)
1994 The Settlers (PC)
1994 Worms (PC)
1995 Ace Combat (Playstation)
1995 Chrono Trigger (SNES)
1995 Command & Conquer (PC)
1995 Daytona USA (Saturn)
1995 Rayman (Jaguar)
1995 Ridge Racer (Playstation)
1995 Tekken (Playstation)
1995 Virtua Fighter (Saturn)
1996 Dead or Alive (Arcade)
1996 Duke Nukem 3D (PC)
1996 NiGHTS Into Dream (Saturn)
1996 Quake (PC)
1996 Resident Evil (Playstation)
1996 Super Mario 64 (Nintendo 64)
1996 Tomb Raider (Playstation)
1997 Age of Empires (PC)
1997 Final Fantasy 7 (Playstation)
1997 GoldenEye 007 (Nintendo 64)
1997 Ultima Online (PC)
1998 Half-Life (PC)
1998 Legend of Zelda: Ocarina of Time (Nintendo 64)
1998 Metal Gear Solid (Playstation)
1998 StarCraft (PC)
1998 Unreal (PC)
1999 RollerCoaster Tycoon (PC)
2000 Crazy Taxi (Dreamcast)
2000 Pokemon Gold/Silver (Gameboy Color)
2000 The Sims (PC)
2001 Grand Theft Auto III (Playstation 2)
2001 Halo (Xbox)
2002 Ratchet & Clanck (Playstation 2)
2002 WarCraft 3 (PC)
2003 Call of Duty (PC)
2003 Legend of Zelda: The Wind Waker (Gamecube)
2004 Rome Total War (PC)
2004 Wario Ware Inc. (Gamecube)
2005 God of War (Playstation)
2005 World of WarCraft (PC)
2006 Brain Training (Nintendo DS)
2006 Elder Scrolls IV: Oblivion (Xbox 360)
2006 FIFA Soccer '07 (Xbox 360)
2006 Final Fantasy XII (Playstation 2)
2006 Gears of War (Xbox 36)
2006 Guiter Hero (Playstation 2)
2006 Sam & Max Episodes 1-6 (PC)
2006 Viva Pinata (Xbox 360)
2006 Wii Sports (Wii)
2007 Bioshock (Xbox 360)
2007 Motorstorm (Playstation 3)

Από όσα θυμάμαι τώρα, δεν έχουν το defender of the crown ...

greekteo
07-11-2007, 14:04
(Το defender of the crown ποτε δεν ειχα καταλαβει πως παιζεται, ημουν και μικρος τοτε :p.)
Πολυ ωραιο το ποστ blizard, ηταν σαν να ειδα μπrοστα μου ενα flashback στην videogame ζωη μου

teddy
07-11-2007, 14:57
λιγοτερο ή περισσοτερο,εχω παιξει σχεδον ολα τα παιχνιδια του βιντεο...

πραγματικα συγκινηθηκα...

badboyfriend
10-11-2007, 08:32
Αυτό το thread με έκανε να συνειδητοποίσω ότι την άνοιξη κλείνω 20 χρόνια μπροστά σε ένα pc ^.^
Δε θυμάμαι πόσο χρονών ήμουν όταν πήραμε το atari (την παιχνιδομηχανή). Πρέπει να ήμουν γύρω στα 5. Το είχαμε λιώσει τότε αλλά δυστυχώς δε θυμάμαι τα παιχνίδια του. :(
Το 88 πήρα τον πρώτο υπολογιστή. ΧΤ στα 4Mhz. Μονόχρωμη οθόνη (μπορούσες με ένα κουμπί να αλλάξεις σε γκρι, πράσινη και πορτοκαλί την αποχρωση) :) Νομίζω ότι σε αυτο το pc έπαιξα τα καλύτερα παιχνίδια που έχω παίξει ποτέ. Πρώτο και καλύτερο το Digger. Από κει και πέρα frogger, antix, tetris, space invaders και πολλά άλλα κλασικά.
To 90 πήρα το Master System II για το Alex Kid που είχε μέσα (θυμάμαι το είχα πρωτοδεί σε ένα μαγαζί στη βιτρίνα και καθόμουν ώρες ολόκληρες και το χάζευα για μήνες!). Ήταν πακέτο με ένα side scrolling shooter με ένα διαστημόπλοιο που γινόταν και ρομπότ και ένα παιχνίδι με μια μηχανή off road. Αλλά πέρα από το Alex Kid το παιχνίδι που έλιωσα ήταν το mickey mouse in the castle of illusion!
Κάποια στιγμή πήρα και ένα game gear. Έπαιζα ένα παιχνίδι με τα στρουμφάκια νομίζω και φυσικά το Donald duck: lucky dime capper (κάπως έτσι, που προσπαθούσες να σώσεις τα ανήψια του donald).
To 94 πήρα έναν 486 στα 33Mhz με vga κάρτα γραφικών, 175 ολόκληρα mb σκληρό και 4 mb ram!Λίγο αργότερα έκανα αναβάθμιση και πήρα κάρτα ήχου και cd-rom!-και άλλα 4 mb ram!(80.000 δραχμές τόοοτε και τα δύο). Σε αυτό έπαιζα Xennon 2, Aladdin, Mortal Kombat (πρώτα το 1 και μετά το 2), Rick Dangerous και πολλά πολλά άλλα ανάμεσα στα οποία και τα περισσότερα adventures της εποχής.
Το 96 πήρα το Playstastion για το Tekken.
Το 98 έγινε η μετάβαση σε έναν Pentium ΜΜΧ στα 200Μhz και από κει και έπειτα έγιναν αρκετές αναβαθμίσεις και καινούριοι υπολογιστές.
Πριν από 2 βδομάδες αγόρασα το PS3 :)

Από τα χέρια μου πέρασαν κατά καιρούς και gameboy,snes και ps2.

TopGunZ
10-11-2007, 09:25
Από τα χέρια μου πέρασαν κατά καιρούς και gameboy,snes και ps2.

Τα πιο σημαντικά άφησες για το τέλος :P (κάπου καραδοκεί ο PDS13 με μια βαριοπούλα)

badboyfriend
10-11-2007, 09:32
ε αυτά τα άφησα για το τέλος γιατί ήταν δανεικά, δεν τα αγόρασα ;)

TopGunZ
10-11-2007, 10:05
ναι ρε πλάκα κάνω, γιατί εγώ είμαι πιο νιντεντάκιας και ο Pds13 πιο σεγκάκιας! ωραίος πάντως φίλε, το άλεξ κιντ πολύ καλό.

badboyfriend
10-11-2007, 10:12
ΑΑΑ οκ ;) Μπορώ να πω πάντως ότι ούτε τα sonic ούτε τα mario με ενθουσίασαν ποτέ ιδιαίτερα :Ρ
20 χρόνια παίζω αλλά αυτά που ένιωθα όταν έπαιζα digger κανένα παιχνίδι δε μου την έχει προσφέρει από τότε..
Και για την ιστορία http://www.digger.org/

PDS
10-11-2007, 15:31
Τα πιο σημαντικά άφησες για το τέλος :P (κάπου καραδοκεί ο PDS13 με μια βαριοπούλα)

:rofl:

NES?????Kαι Gamebooooy????
:p

Πλακα κανω.Και ομως την συμπαθω την Νιντεντο ,ασχετως που δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα με κονσολες της.:)

TopGunZ
11-11-2007, 17:10
αυτό είναι το καλό με τη σέγκα, και με τις κονσόλες της να μην είχες ασχοληθεί θα είχες παίξει οπωσδήποτε κάποιο στα ουφάδικα! όπως εγώ!

PaneDi
11-11-2007, 17:35
Εγώ ξεκίνησα από το Game Boy ενός φίλου ,παίζαμε μαζί το Mega Man και στα καπάκια παίζαμε ΥΠΕΡ ΑΤΟΥ :D..Η πρώτη μου παιχνιδομηχανή ήτανε το Sega Mega Drive 2 και το παιχνίδι που είχα ήταν το Batman..Επίσης ένας φίλος του αδερφού μου μας είχε δώσει το SNES του μαζί με το Killer Instict...είχα μείνει με εκείνο το παιχνίδι...

Μετά ήρθε η εποχή των 32bit (και το N64) όπου έπαιζα με φίλους μου Tekken,Virtua Cop,Mario Cart,Goldeneye σε ένα μαγαζί, 200 δραχμές το τέταρτο, χεχε..

Έπειτα τα αδέρφια μου είχαν νοικιάσει το Playstation 1 μαζί με ένα παιχνίδι Star Wars και είχαμε κολλήσει και οι 3 πολύ. Εγώ γούσταρα και είχα βάλει σκοπό ότι μαζέψω απο τα κάλαντα τα χριστούγεννα να τα κρατήσω για να πάρω και εγώ ένα..

Είχαν έρθει τα χριστούγεννα και τελικά μου το είχε πάρει ο Νονός μου, είχα νοικιάσει το Destruction Derby 1 τότε ,άλλη παιχνιδάρα..και απο τότε έγινα playstationάκιας...πολλά τέλεια παιχνίδια μέχρι που είδα ένα Preview στο Gamepro του MGS και μου τράβηξε την προσοχή.Το παιχνίδι βγήκε το έλιωσα και πραγματικά το λάτρεψα (όπως και εκκατομύρια άλλος κόσμος)..
Με φίλους τότε σύχναζα σε ένα νετ καφέ όπου παίζαμε pc games όπως Quake 2,Starcraft,Rainbow Six ,αξέχαστες εποχές...

Μετά ήρθε η εποχή του PS2 ...δε θα το πιστέψετε άλλα έγραφα τα ονόματα των παιχνιδιών που τερμάτησα σε αυτή την κονσόλα, είναι γύρω στα 97 παιχνίδια,άμα θέλετε σαν την ποστάρω :)...
Και τώρα φτάσαμε στην εποχή του PS3 όπου αναμένεται να περάσουμε για ακόμη μια φορά καλά :)

NonBorn
11-11-2007, 17:40
Εγώ ξεκίνησα από το Game Boy ενός φίλου ,παίζαμε μαζί το Mega Man και στα καπάκια παίζαμε ΥΠΕΡ ΑΤΟΥ :D..Η πρώτη μου παιχνιδομηχανή ήτανε το Sega Mega Drive 2 και το παιχνίδι που είχα ήταν το Batman..Επίσης ένας φίλος του αδερφού μου μας είχε δώσει το SNES του μαζί με το Killer Instict...είχα μείνει με εκείνο το παιχνίδι...

Μετά ήρθε η εποχή των 32bit (και το N64) όπου έπαιζα με φίλους μου Tekken,Virtua Cop,Mario Cart,Goldeneye σε ένα μαγαζί, 200 δραχμές το τέταρτο, χεχε..

Έπειτα τα αδέρφια μου είχαν νοικιάσει το Playstation 1 μαζί με ένα παιχνίδι Star Wars και είχαμε κολλήσει και οι 3 πολύ. Εγώ γούσταρα και είχα βάλει σκοπό ότι μαζέψω απο τα κάλαντα τα χριστούγεννα να τα κρατήσω για να πάρω και εγώ ένα..

Είχαν έρθει τα χριστούγεννα και τελικά μου το είχε πάρει ο Νονός μου, είχα νοικιάσει το Destruction Derby 1 τότε ,άλλη παιχνιδάρα..και απο τότε έγινα playstationάκιας...πολλά τέλεια παιχνίδια μέχρι που είδα ένα Preview στο Gamepro του MGS και μου τράβηξε την προσοχή.Το παιχνίδι βγήκε το έλιωσα και πραγματικά το λάτρεψα (όπως και εκκατομύρια άλλος κόσμος)..
Με φίλους τότε σύχναζα σε ένα νετ καφέ όπου παίζαμε pc games όπως Quake 2,Starcraft,Rainbow Six ,αξέχαστες εποχές...

Μετά ήρθε η εποχή του PS2 ...δε θα το πιστέψετε άλλα έγραφα τα ονόματα των παιχνιδιών που τερμάτησα σε αυτή την κονσόλα, είναι γύρω στα 97 παιχνίδια,άμα θέλετε σαν την ποστάρω :)...
Και τώρα φτάσαμε στην εποχή του PS3 όπου αναμένεται να περάσουμε για ακόμη μια φορά καλά :)


Θέλω αυτή τη λίστα...!!! Αν δεν την ποστάρεις εδώ στείλτη μου στο msn! :D

TopGunZ
11-11-2007, 17:44
97...άσχημο κάψιμο...

Μια και είπες κάλαντα... εμένα στην εποχή μου ούτε ένα παιχνίδι του gameboy δεν έπαιρνες με τα κάλαντα... εμένα ο νονός μου μου είχε πάρει το NES! Αυτό έλεγα χθες στον κολλητό μου, τι εποχές, κάθε παιχνίδι είχε αξία στα παιδικά μας μάτια, τώρα αν μου την καπνίσει πάω αύριο και παίρνω 2-3. Τότε έπρεπε να παλέψεις, οικονομίες, κάλαντα, καλοκαίρι στη δουλειά, γιορτές, παρακάλια, βαθμο, όλα για ένα παιχνίδι ακόμα... Ααααααααχχχχχ.....

PaneDi
11-11-2007, 17:48
ναι αξέχταστες εποχές , τώρα δουλέυουμε και παίρνουμε ότι θέλουμε...τότε πρίζαμε τον μπαμπά :p

PaneDi
11-11-2007, 23:20
Αυτά είναι όλα :fooddance7:!!

Tekken Tag Tournament
SSX
Fantavision
Ridge Racer V
Silent Scope
Dead Or Alive 2
Dynasty Warriors 2
Timesplitters
X-Squad
Kessen
F1 Championship Season 2000
Midnight Club
Moto GP
Zone Of The Enders
Star Wars: Starfighter
Shadow Of Memories
Quake 3: Revolution
Unreal Tournament
Crazy Taxi
Red Faction
Formula 1 2001
The Bouncer
Onimusha
Gran Turismo 3: A-spec
Resident Evil: Code Veronica
Grand Theft Auto 3
Time Crisis 2
Devil May Cry
James Bond: Agent Under Fire
Silent Hill 2
Max Payne
Wipeout Fusion
Ace Combat: Distant Thunder
Moto GP 2
Metal Gear Solid 2: Sons Of Liberty
Virtua Fighter 4
Final Fantasy 10
Spiderman: The Movie
V-Rally 3
Turok Evolution
Tekken 4
The Thing
Hitman 2: Silent Assasin
Onimusha 2: Samurai's Destiny
TimeSplitters 2
Need For Speed: Hot Pursuit 2
Colin Mc Rae Rally 3
Ratchet And Clank
Grand Theft Auto: Vice City
The Getaway
Mortal Kombat: Deadly Alliance
Metal Gear Solid 2: Substance
Devil May Cry 2
Moto GP 3
Socom: US Navy Seals
ShellShock: Nam '67 (http://ps2.ign.com/articles/549/549790p1.html)
Colin Mc Rae Rally 4
Zone Of The Enders:The 2nd Runner
SoulCalibur 2
Jak 2:Renegade
Fifa Football 2004
SSX 3
Time Crisis 3
Ratchet And Clank 2: Locked & Loaded
Need For Speed: Underground
Medal Of Honour: Rising Sun
Max Payne 2
Legacy Of Kain: Defiance
Kill.Switch
Socom 2: US Navy Seals
Gran Turismo 4: Prologue
Tom Clancy's Splinter Cell: Pandora Tommorow
Athens 2004
Onimusha 3: Demon Siege
Spiderman 2
Burnout 3: Takedown
Colin Mc Rae Rally 5
Resident Evil Outbreak
Grand Theft Auto: San Andreas
Ratchet And Clank 3
The Getaway: Black Monday
Need For Speed: Underground 2
Singstar
Killzone
Jak 3
Prince Of Persia: Warrior Within
Fifa Football 2005
Ace Combat: Squadron Leader
Metal Gear Solid 3: Snake Eater
Gran Turismo 4
Devil May Cry 3
God Of War
Tekken 5
Resident Evil: Outbreak File #2
Fifa Football 2006
God Of War 2 Τα μπλέ είναι αυτά που έχω και original :frog:

Valkyre
16-09-2008, 13:58
Ε, ρε λιώσιμο που θα πέσει!

Ακόμα θυμάμαι την φρενίτιδα το 1995 όταν δούλευα στην Καλλιθέα στο Teleclub, πόσο εκστασιασμένοι έμπαιναν οι τότε gamers να το ζητήσουν! Μιλάμε για το πρώτο WipeOut, και μάλιστα τότε όλοι ήξεραν την Psygnosis, που ήταν πίσω απο το παιχνίδι (εντάξει το όνομα Psygnosis είναι του publisher, η ομάδα του Λίβερπουλ έκανε την δουλειά).

Τέσπα, πάλι κόλλησα με την ιστορία.

Από Πέμπτη θα κοντραριστούμε online :).

(Και μην μασάτε, αγοράστε μόνο απο το US Store. Δεν κατάλαβα; Τους χρωστάμε τίποτα εδω και πρέπει να πληρώνουμε παραπάνω; Έστω και μισό cent)


Λευτέρης

A ρε φιλε τι μου θυμησες τωρα με το Teleclub.... πραγματικα αλλες εποχες! :)

Lefteris_X
16-09-2008, 14:06
Valkyre, ρε φίλε δεν υπάρχει περίπτωση να μην γνωριζόμστε τότε!

Πιτσιρικάς, ήμουν πολύ ενεργός! Στην Αθήνα, οι περισσότεροι με ήξεραν και τους ήξερα. Από ΕΛΚΑΤ ΑΕ στη Σόλωνος (η πρώτη αντιπροσωπεία Atari). Το Teleclub (με αφεντικό τον Βασίλη) επίσης. Το ίδιο και το Computer Market των αδελφών Γκόλφη. Επίσης και με τον Κώστα Παπαδόπουλο που είχε το Amiga Athens Club (αργότερα σκέτο Athens Club). Γνωστοί παλιοί πειρατές, Ελένη Κουνάνη Computers (Η ΠΕΙΡΑΤΕΙΑ εποχές 8bit), ο Θωμάς (Thomas Soft), o Andeli (Ηλίας Αντωνόπουλος), ο Lord Byron (ο Νικολάκης δηλ. απο το μαγαζί Utopia στη Ραφήνα), Doomsday Club, Commodore Club στη Βουλιαγμένης και άλλοι πολλοί...Και φυσικά ΚΑΡΑΠΟΡΩΜΕΝΟΣ Amiga user (τρελό χρήμα σε hardware, σε εποχές που οι περισσότεροι ή δεν είχαν γεννηθεί ή μπαμπάς τους ακόμα είχε γκόμενα την μαμά :), οι παλιοί καταλαβαίνετε τι εννοάω!)

Πολλές ώρες, πολλοί ευχάριστοι άνθρωποι, γνωστό μεταξύ του community. Όντως αυτές ήταν εποχές
Λευτέρης

Valkyre
16-09-2008, 14:46
Valkyre, ρε φίλε δεν υπάρχει περίπτωση να μην γνωριζόμστε τότε!

Πιτσιρικάς, ήμουν πολύ ενεργός! Στην Αθήνα, οι περισσότεροι με ήξεραν και τους ήξερα. Από ΕΛΚΑΤ ΑΕ στη Σόλωνος (η πρώτη αντιπροσωπεία Atari). Το Teleclub (με αφεντικό τον Βασίλη) επίσης. Το ίδιο και το Computer Market των αδελφών Γκόλφη. Επίσης και με τον Κώστα Παπαδόπουλο που είχε το Amiga Athens Club (αργότερα σκέτο Athens Club). Γνωστοί παλιοί πειρατές, Ελένη Κουνάνη Computers (Η ΠΕΙΡΑΤΕΙΑ εποχές 8bit), ο Θωμάς (Thomas Soft), o Andeli (Ηλίας Αντωνόπουλος), ο Lord Byron (ο Νικολάκης δηλ. απο το μαγαζί Utopia στη Ραφήνα), Doomsday Club, Commodore Club στη Βουλιαγμένης και άλλοι πολλοί...Και φυσικά ΚΑΡΑΠΟΡΩΜΕΝΟΣ Amiga user (τρελό χρήμα σε hardware, σε εποχές που οι περισσότεροι ή δεν είχαν γεννηθεί ή μπαμπάς τους ακόμα είχε γκόμενα την μαμά :), οι παλιοί καταλαβαίνετε τι εννοάω!)

Πολλές ώρες, πολλοί ευχάριστοι άνθρωποι, γνωστό μεταξύ του community. Όντως αυτές ήταν εποχές
Λευτέρης

Λοιπον sorry για το offtopic , εαν μπορουσα θα τα μετεφερα και τα 2 ποστ , αλλα δεν μπορω. :(

Δεν παιζει τοτε να μην εχουμε τουλαχιστον συναντηθει φιλε!Καλλιθεα , ανω Νεα Σμυρνη και Γλυφαδα , ηταν οι περιοχες που ετρεχα φορτσατος για να ικανοποιησω τις gaming αναγκες μου.Επισης , 2 λεπτα δρομος απο το σπιτι μου ειχαμε το κλασικο "amigaδικο" οπως το ονομαζαμε και τρεχαμε μετα το πρωινο αυγουλακι και παιζαμε ατελειωτες ωρες Outrun , Larry κλπ κλπ.Μια μερα μαλιστα ειδαμε και ενα καινουργιο περιεργο πραγμα που ειχψε φερει ο ιδιοκτητης.

Ενα περιεργο γκριζο κουτακι που εγραφε απεξω "Playstation".Του λεμε
-"μα καλα τι βλακεια ειναι αυτη εδω?"
- Ε να ενα καινουργιο μηχανημα που εβγαλε η Sony.
-Πφφφ , σιγα τωρα μην τα βαλει με Sega και Nintendo, λεγαμε εμεις.

Σε 2 μηνες ειχαν φυγει το 90% των Amiga και ειχαν αντικατασταθει απο PS!Ηταν ενα τελος εποχης για εμενα και την παρεα μου στην γειτονια... τι να λεμε....

Slackie_XL
16-09-2008, 19:54
Φίλε Λευτέρη καλησπέρα και από μένα...Πολύ πιθανόν να γνωριζόμαστε και μεις λοιπόν έστω και φυσιογνωμικά. Δούλευα την εποχή που με την Amiga γινόταν πανικός στο Thomas Soft για τρία χρόνια. Χαρακτηριστικό μου ήταν το εξής. Είχα κουβαλήσει ενα mini hi fi και βάραγα όλη τη μέρα techno...πως με άντεχε το αφεντικό ένας Θεός ξέρει. Επίσης ήμουν φιλαράκος και με τον Παπαδόπουλο και την γυναίκα του όταν είχαν το Athens Club (τους είχα ακουμπήσει πολύ χρήμα και για το SNES). Έχει πλάκα που διαβάζω και βλέπω άτομα εδω μέσα απο εκείνη τηn περίοδο.

Ωραίες αναμνήσεις από εκείνη την εποχή.




Valkyre, ρε φίλε δεν υπάρχει περίπτωση να μην γνωριζόμστε τότε!

Πιτσιρικάς, ήμουν πολύ ενεργός! Στην Αθήνα, οι περισσότεροι με ήξεραν και τους ήξερα. Από ΕΛΚΑΤ ΑΕ στη Σόλωνος (η πρώτη αντιπροσωπεία Atari). Το Teleclub (με αφεντικό τον Βασίλη) επίσης. Το ίδιο και το Computer Market των αδελφών Γκόλφη. Επίσης και με τον Κώστα Παπαδόπουλο που είχε το Amiga Athens Club (αργότερα σκέτο Athens Club). Γνωστοί παλιοί πειρατές, Ελένη Κουνάνη Computers (Η ΠΕΙΡΑΤΕΙΑ εποχές 8bit), ο Θωμάς (Thomas Soft), o Andeli (Ηλίας Αντωνόπουλος), ο Lord Byron (ο Νικολάκης δηλ. απο το μαγαζί Utopia στη Ραφήνα), Doomsday Club, Commodore Club στη Βουλιαγμένης και άλλοι πολλοί...Και φυσικά ΚΑΡΑΠΟΡΩΜΕΝΟΣ Amiga user (τρελό χρήμα σε hardware, σε εποχές που οι περισσότεροι ή δεν είχαν γεννηθεί ή μπαμπάς τους ακόμα είχε γκόμενα την μαμά :), οι παλιοί καταλαβαίνετε τι εννοάω!)

Πολλές ώρες, πολλοί ευχάριστοι άνθρωποι, γνωστό μεταξύ του community. Όντως αυτές ήταν εποχές
Λευτέρης

redismagik
17-09-2008, 00:43
ego jekinisa ta game me atari.pigena ston jadelfo mou pou eixe ki eliona.itan kati magiko ki i alitheia tora pou to skeftome ton zileua.meta ....arxes gimnasiou jekinisa se magazi me oufo.stis ''kyra popis'' etsi legotan to magazi.tenchoui word cup bouble ta agapimena mou ki mou etrogan ollo to xartsiliki.malista me epiase 2 fores i asfalia se ekino to magazi ki me pigan mesa gia ejakrivosi.meta arxise i epohi tis amiga 1200 .ekeino to diastima eixa jekinisei tin doulia san pitsirikas ki me to proto ''kompodema tin apektisa me doseis.itan i xrisi epoxi toy sensible soccer!to ti jenixtia ekana me tous filous mou me auto to pexnidi den eixe proigoumeno.perasan ta xronia ki ego sinepis me to rantevou mou me to gaming apoktisa ki to proto playstasion1.mathame ki to kolpo me tis antigrafes ki epeja parra polla pexnidia.meta to 2 pou latrepsa to pro.ki ayto egine to mast tis pareas.ta rezident to mgs apo ta agapimena mou.tora zo tin epoxi tou 3.pleon ta game eine original alla pia den mou eine provlima.me exei entiposiasei to online pou ipostirizei to mixanima.an me rotisei pia epoxi theoro tin kaliteri tha sas apantiso .............i epohi tis amiga.tetoio pathos tetoia parea ,tetoios xavales den prokite na janaziso.

thanos
17-09-2008, 10:15
Εγω καπου στο δημοτικο απεκτησα το πρωτο μου video-game.Ηταν με εγχρωμη οθονη(οχι κατι υγρων κρυσταλων που κυκλοφορησαν αργοτερα) και το παιχνιδι ηταν το defender(ενα διαστημικο shootemup).Τα επομενα χρονια αγοραστηκαν ακομα μερικα τετοιου ειδους ηλεκτρονικα παιχνιδια ως επι το πλειστον απο το φοβερο για την εποχη παιχνιδαδικο:πανελληνιος αγορα! Λιγα χρονια αργοτερα πηρα το πρωτο φοβερο computer μου τον ZX-81 και 1-2 χρονια αργοτερα τον ZX-spectrum(!!!).Φυσικα ακολουθησε ο amstrad και λιγο αργοτερα το πρωτο μου pc ενας schneider(αν θυμαμαι καλα) με τη κεντρικη μοναδα ενσοματωμενη στο πληκτρολογιο και cga εγχρωμη οθονη!
Ο επομενος ηταν ενας 8088 με ega-εγχρωμη οθονη(για την εποχη κορυφαια!).Λιγο αργοτερα μπηκαν και οι παιχνιδομηχανες στο παιχνιδι με το super-nintendo και το 3DO(κορυφαιο!!!).Καπου εκει(1994) αγορασα και τον πρωτο μου προτζεκτορα οπου περα απο τα laser-disk φυσικα συνδεθηκε και με τις παιχνιδομηχανες της εποχης!..Η συνεχεια ειναι η γνωστη οπως των περισσοτερων(ps1,ps2,xbox,psp,ps3...)

Valkyre
17-02-2011, 16:43
Δεν ξερω γιατι, αλλα το βαζω εδω...

Ακομα και σημερα μου σηκωνεται η τριχα οταν βλεπω το συγκεκριμενο βιντεακι. Ακομα και σημερα ενα απο τα συνταρακτικοτερα plot twists εver ανεξαρτητως αν μιλαμε για παιχνιδι ή ταινια. Φανταστειτε λοιπον την εποχη που κυκλοφορησε το παιχνιδι τι θα σημαινε...

YouTube - MGS Master is Liquid

EPIC WIN!

dimitrisasp
28-02-2011, 15:43
Aγορασα προσφατα το Snake Eater το οποιο δεν ειχα και το ψηνω πολυ να τα ξαναρχισω..

enstikto
28-02-2011, 15:46
Δεν θέλει πολύ "ψήσιμο"! Τα σπάει το παιχνίδι!
Για πολλούς το καλύτερο mgs (για μένα το 2ο καλύτερο)!

Valkyre
28-02-2011, 15:47
επικο παιχνιδι απλα δεν μπορω να πω κατι περισσοτερο...

plakas
28-02-2011, 19:52
Δεν θέλει πολύ "ψήσιμο"! Τα σπάει το παιχνίδι!
Για πολλούς το καλύτερο mgs (για μένα το 2ο καλύτερο)!

Καλα δεν θελει και ρωτημα οτι το 2ο ειναι το καλυτερο μακραν και για μενα!!!δεν ξερω αλλα στο 3ο οταν ειδα να τρωει κορκοδειλους και λοιπα ξενερωσα πολυ!!!!

enstikto
28-02-2011, 20:22
Καλα δεν θελει και ρωτημα οτι το 2ο ειναι το καλυτερο μακραν και για μενα!!!δεν ξερω αλλα στο 3ο οταν ειδα να τρωει κορκοδειλους και λοιπα ξενερωσα πολυ!!!!

Βασικά με αυτό που έγραψα εννοουσα οτι θεωρώ το 3ο το 2ο καλύτερο για μένα!
Το 2ο που αναφέρεις Μάριε ομολογώ ότι είναι το χειρότερο μου :$

geodlord7
11-04-2011, 22:52
Μια ερώτηση παιδια για όποιον ξέρει :)

Θυμήθηκα πριν πολλά χρόνια, που έλιωνα μαζί με τον ξάδερφο μου, ατελείωτες ώρες τα καλοκαίρια σε ενα συγκεκριμένο παιχνίδι στο Ν64.... μιλάμε για τρελό κόλλημα! Μέχρι και τώρα που θολά μου έρχονται κάποιες αναμνήσεις το θεωρώ έπος το παιχνιδάκι.... και ειμαι σιγουρος μόλις δώ κανα screenshot ή gameplay video τώρα θα το θεωρήσω μαπε:P

Λοιπόν, το παιχνίδι ήταν σε στυλ anime, με τους κλασσικούς γιαπωνέζικους χαρακτήρες και θυμάμαι συγκεκριμένα μια πίστα που είχαμε φάει ώρες και ώρες, στην οποία είχε πάρει φωτιά ένα ξύλινο κτήριο, και όσο αυτο φλεγόταν έπρεπε να προχωρήσεις και να ανεβαίνεις σιγά σιγά ψηλότερα όπου ήταν ένα τεράστιο boss! Και μετά θυμάμαι που τριγυρνούσα σε ένα χωριουδάκι, με κάτι πηγάδια που έιχαν κρυμμένα πράγματα μέσα και αν δεν κάνω λάθος μπορούσες να εκπαιδευτείς και από έναν δάσκαλο σε κάποια τέχνη :P

Όποιος μπορεί να καταλάβει/θυμηθει ας μου πει το όνομα του παιχνιδιού γιατι έχω φάει τρελό κόλλημα τις τελευταίες μέρες...

Edit: το βρήκα! Mystical Ninja starring goemon....
Ποο μόλις είδα βιντεάκια στο youtube.....φέρνουν πολλές ευχάριστες αναμνήσεις.... μόνο η επαναλαμβανόμενη μουσική του background ξύπνησε μνήμες!!

pinkfloyd22
17-08-2011, 20:27
Τι να πρωτοθυμηθω πραγματικα. Τα video games για τους περισσοτερους εδω μεσα ειναι ενα μεγαλο κομματι απο τη ζωη μας. Εγω θυμαμαι σε ηλικια 5 χρονων αρχισα να παιζω τα πρωτα μου video games στην amiga του ξαδερφου μου (δισκεττα και δε συμαζευεται!!). Εκει επαιξα απο prince of persia (original που ο χαρακτηρας απεικονιζοταν με 100 pixels βια!!) μεχρι lemings και κατι αλλα παιχνιδακια τελειωμενα που δεν τα ξερει η μανα τους.
Αργοτερα ο πατερας μου μου εφερε ενα SNES (Super Nintento) απο Γερμανια και εκει ηταν που εφαγα μεγαλο σκαλλομα. Τα λεφτα που χαλαγα στις ενοικιασεις ηταν 3000 δραχμες καθε εβδομαδα χαλαρα. Μεχρι που ηρθε ο βασιλιας....
Ναι ναι ναι αυτο ακριβως (που λεει και blackman!) PSX baby. Metal gear solid, Tekken, Crash bandicoot ειναι μονο το ενα χιλιοστο.
Η συνεχεια PS2 και PS3 και το gaming συνεχιζεται....

gonzalez
20-09-2011, 11:08
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα στο φορουμ!Ως παλιός gamer είπα να γράψω εδώ πρώτα μιας και μ άρεσε το θέμα γενικότερα.
Καταρχήν είμαι γεννημένος το 85 και το πρώτο παιχνίδι που έπαιξα ήταν το digger σε amstrad-pc! Πρέπει να ήμουν λογικά 5 χρονών περίπου αν θυμάμαι καλά!
Γενικά οι αναμνήσεις που μου έρχονται από τα παιχνίδια που παίξαμε στα παιδικά μας χρόνια είναι μαγικές.
Δε θα ξεχάσω ποτέ τη σκηνή που πρωτοέπαιξα το Mortal Kombat 2 στο mega drive ενός φίλου μου, που και για την εποχή του είχε από όσο μπορώ να θυμηθώ είχε και σχετικά μεγάλη τηλεόραση!
Μεγάλες στιγμές και φοβερές αναμνήσεις!Άντε τώρα να βρείς κάτι το οποίο να σου προξενήσει τόσο μεγάλη αίσθηση και εντύπωση!

muku
20-09-2011, 11:34
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα στο φορουμ!Ως παλιός gamer είπα να γράψω εδώ πρώτα μιας και μ άρεσε το θέμα γενικότερα.
Καταρχήν είμαι γεννημένος το 85 και το πρώτο παιχνίδι που έπαιξα ήταν το digger σε amstrad-pc! Πρέπει να ήμουν λογικά 5 χρονών περίπου αν θυμάμαι καλά!
Γενικά οι αναμνήσεις που μου έρχονται από τα παιχνίδια που παίξαμε στα παιδικά μας χρόνια είναι μαγικές.
Δε θα ξεχάσω ποτέ τη σκηνή που πρωτοέπαιξα το Mortal Kombat 2 στο mega drive ενός φίλου μου, που και για την εποχή του είχε από όσο μπορώ να θυμηθώ είχε και σχετικά μεγάλη τηλεόραση!
Μεγάλες στιγμές και φοβερές αναμνήσεις!Άντε τώρα να βρείς κάτι το οποίο να σου προξενήσει τόσο μεγάλη αίσθηση και εντύπωση!

Οι καιροί αλλάζουν, εμείς μεγαλώνουμε και μπαίνουν τόσα πολλά μέσα στο κεφάλι μας και είναι δύσκολο να αναπαράγουμε τα ίδια συναισθήματα από παρόμοια ερεθίσματα. Ίσως αν ήμασταν το ίδιο ξένοιαστοι να μπορούσαμε να πλησιάσουμε αυτά τα συναισθήματα. Κι εγώ 85άρης είμαι, τα πρώτα μου games ήταν σε ένα spectrum από το οποίο δεν θυμάμαι και πολλά. Μόνο ένα παιχνίδι με ένα στρατιώτη και ένα με έναν αστροναύτη νομίζω. Τις περισσότερες αναμνήσεις τις έχω από παιχνίδια στην amiga που έπαιζα για αρκετά χρόνια. Αλλά και το megadrive αργότερα και φυσικά το psx μου χάρισαν αμέτρητες ώρες παιχνιδιού όπου κυριολεκτικά χανόμουν μέσα στα παιχνίδια που έπαιζα, Final Fantasy, Ace Combat, Nba Live με τους φίλους. Εντελώς άλλες εποχές...

enstikto
20-09-2011, 11:36
To πρώτο μου game (spectrum) και το έπαιζα σε ασπρόμαυρη τηλεόραση τότε!!!

First level of Uridium - YouTube

Edit: Το Video είναι tribute στο παιχνίδι, δεν ήταν έτσι το παιχνίδι προφανώς :P

Edit 2: Έτσι ήταν πραγματικά:
Uridium - Commodore C64 - YouTube

Lefteris_X
20-09-2011, 11:59
Τι είπες τώρα!

Το Uridium ναι μεν το είχα στο C64, αλλά ήταν παλουκάρα!

Οπότε το παράτησα και το ξαναέπαιξα όταν βγήκε για Amiga. Βέβαια το ξαναπαράτησα γιατί παρέμενε παλούκι.

και πήγα στο (νέο τότε) R-Type του 1987-8. Τρομάρα μου. Αυτό και αν ήταν παλούκι.

Fernando Martin on an Amstrad CPC 6128 - YouTube

απίστευτες ώρες.

Kane - Amstrad CPC (easy mode) - YouTube

επίσης πολλές ώρες.

και βέβαια:

Pyjamarama 1 - YouTube


χώρια το:

Fruity Frank on the Amstrad CPC - YouTube


και για ποδοσφαιράκι στον Amstrad είχαμε το:

Match Day II para Amstrad CPC - YouTube


και για shooter:

Commando - Amstrad CPC - YouTube

και ένα απο τα "μανίκια" παιχνίδια της εποχής (πέρα δώθε joystick για να τρέχεις, χώρια τα άλματα, πουσάπς κλπ)

combat school C64 - YouTube

enstikto
20-09-2011, 12:13
Ντάξει το commando ήταν respect (αλλά επίσης παλούκι!)
Θυμάμαι επίσης σε ένα φίλο (αργότερα) που είχε Amstrad που παίζαμε

Target Renegade (Amstrad CPC 6128) part one of two - YouTube

Αυτό το παίζαμε σε πράσινη οθόνη :D

Lefteris_X
20-09-2011, 13:26
αυτό ήταν το Renegade 2 ουσιαστικά, που επέτρεπε να κάνεις άλμα - αέρινη κλωτσιά προς κατεύθυνση, ενώ στο Renegade "σκέτο" (το 1ο δηλαδή), ήταν μόνο επιτόπιο. Επίσης είχε να σου την πέφτουν και μηχανές (και στο πρώτο είχε), αλλά ήταν πιο παλουκάρες!

Απίστευτο παιχνίδι, και το 1 και το 2, τα είχα στον Amstrad cpc 464 και αργότερα στον CPC 6128 που είχα.

Μάλιστα ήταν το ΜΟΝΑΔΙΚΟ παιχνίδι (το Renegade 1) που παιζόταν ΜΟΝΟ αποκλειστικά με διπλά controls: το joystick έλεγχε την κίνηση του παίκτη και τα 4 πλήκτρα -βελάκια πάνω - κάτω - δεξιά - αριστερά ήταν για τις μπουνιές / κλωτσιές. ΤΕΛΕΙΟ.

Α, ρε Imagine (η ομάδα που έκανε τις μετατροπές απο τα coin-op, γιατί coin-op ήταν όλα τα Renegade 1 και 2, μόνο το 3 βγήκε αποκλειστικά για Home υπολογιστές και όχι στα coin-op)........και η εκδότρια εταιρεία ήταν η πάλαι ποτέ Ocean (η οποία είχε βγάλει τίτλο για το PSX, ω, ναι το Project X 2 της Team 17, που ήταν πιστότατη και τρελά αναβαθμισμένη έκδοση του Project X για Amiga. Ένα άψογο, αψογότατο 2D shoot em up, όλα σχεδιασμένα στο χέρι και με απίστευτο gameplay/γραφικά/ήχο).

Renegade 1 στα coin-op

Renegade Arcade - YouTube

και Project X 2, στο PSX απο την Team 17 (Full Contact, Body Blows, Worms, Alien Breed, κλπ)

X2 No Relief Stage 1 Playstation gameplay - YouTube

και ένα που δεν άντεξα να βάλω......το σόκ που πάθαμε όλοι, ΟΛΟΙ, όταν το είδαμε στις τηλεοράσεις των μαγαζιών της Αθήνας (Στουρνάρη, Σολωμού και Μπόταση), να παίζει απο Amiga (τότε, κλάναμε στα γέλια με τους PC, κοσνόλες και τα σκατά γραφικά τους, συγκριτικά με το υπερ-μηχάνημα Amiga).

Λέγεται Full Contact το πρώτο παιχνίδι της Team 17, ήταν μόνο μια δισκέτα (880KB, ούτε καν 1ΜΒ) και είχε μέσα τα πάντα: το intro (που για την εποχή ήταν απο τα μοναδικά που είχαν), γραφικά, χαρακτήρες, πίστες, κώδικα, μουσική και ηχητικά εφφέ. Η μουσική είναι του ΘΕΟΥ Alister Brimble. O τίτλος φόρτωνε σε μισό δευτερόλεπτο απο την στιγμή που έβαζες την δισκέτα στην Amiga.

Και μετά απορώ γιατί δεν ασχολούμαι με τα σημερινά παιχνίδια και τους δημιουργούς τους.........ε, με τις άπειρες σημερινές δυνάμεις των μηχανημάτων και τα τρελλά γίγα που έχει το BD-ROM.......ε, μόνο πολύ καλές προσπάθειες επιβραβεύβω (Uncharted, Ratchet και απολύτως κανένα FPS).

απολαύστε:

Amiga Game Intro : Full Contact - YouTube


ΥΓ: Δεν ξέρω γιατί αλλά μου έχει βγάλει το λάδι σήμερα το embed, όποτε θέλει λειτουργεί. Είτε με code είτε χωρίς είτε με rapping, είτε με url, @@ κάτι δεν πάει καλά...

muku
20-09-2011, 13:47
Μόλις είδα την εισαγωγή και άκουσα τη μουσική μου ήρθαν στην μνήμη εικόνες από το Full Contact. Το είχα αυτό το παιχνίδι αλλά από ότι θυμάμαι δεν ήταν και κάτι ιδιαίτερο σαν gameplay. H εισαγωγή πάντως ανεξίτηλη έχει μείνει!

Lefteris_X
20-09-2011, 13:54
σαν gameplay όντως δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο, αλλά απο τεχνικής άποψης ΣΚΟΤΩΝΕ: 60 fp/s ΑΚΑΤΕΒΑΤΑ. Πρώτα κινείτο ο fighter και μετά προλάβαινες να κουνήσεις το joystick! ΑΥΤΑ είναι, όχι τα χάλια τα σημερινά στα (μετα βίας) 30 fp/s. ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ρε καραμήτροι προγραμματιστές του σήμερα είναι ΜΟΝΟ για 60 fp/s. Κάτι ήξερε η SEGA που όλα τα coin-op της (και των άλλων εταιρειών) ήταν ΣΤΑΘΕΡΑ στα 60fp/s.

Πάρτε και άλλο ένα τίτλο, φυσικά απο Amiga.


Blood Money. ΤΟ ΠΑΛΟΥΚΙ shoot em up, απο την Psygnosis ως εκδότρια και την DMA Design (η τωρινή Rockstar North για τους νέους) ως ομάδα ανάπτυξης.

Σε αρκετά εφηβικά πάρτυ της εποχής, είχα μια κονσόλα ήχου και 2-3 Amiga να παίζουν μουσική απο tech demos / παιχνίδια. Το Blood Money ήταν πάντα, ένα απο αυτά.

Blood Money - YouTube

εννοείται, 1 δισκέτα 880ΚΒ, όλα μέσα: γραφικά, ήχος, μουσική και 5 πίστες ασταμάτητου παιχνιδιού (εννοείται και 2 player χχααχαχαχχα co-op το λένε τώρα, τρομάρα τους, οι γελοίοι). Για να καταλάβουν οι σημερινοί νεαροί γιατί το Blood Money ήταν ένα τεχνολογικό ΘΑΥΜΑ, αρκεί να τους πω ότι τότε (1988) ΔΕΝ υπήρχε υπολογιστής που να μπορεί να αναπαράξει sample ηχητικά απο εγγραφή, όπως φωνή και μάλιστα καθαρή (απο την μάνα του, όχι ρίχνοντας έξτρα εκατοντάδες χιλιάδες δρχ για κάρτες επαγγελματικές ήχου). Απλά τα τσιπ τότε των υπολογιστών δεν μπορούσαν να το κάνουν. Επίσης, το μέγεθος ενός sample 5 δευτερολέπτων δεν χώραγε μέσα σε μια δισκέτα ΚΑΝ. Οπότε φανταστείτε τι σόι κώδικα έγραψαν που κατάφεραν να έχουν συνεχή φωνητικά sample, επίσης samples απο πολλά μουσικά όργανα για να αναπαραχθεί η dance μουσική σωστά, χώρια όπως είπα τα γραφικά, ηχητικά εφφέ, πίστες κλπ κλπ.

Έτη φωτός μπροστά η DMA Design, πως να μην φτιάξει μετά τα GTA ως Rockstar North; Λογικό μου φαίνεται, γιατί οι άνθρωποι ήταν "μπροστά" στον προγραμματισμό απο το 1988......

ntsmrtz
20-09-2011, 15:51
Έτη φωτός μπροστά η DMA Design, πως να μην φτιάξει μετά τα GTA ως Rockstar North; Λογικό μου φαίνεται, γιατί οι άνθρωποι ήταν "μπροστά" στον προγραμματισμό απο το 1988......

συμφωνώ και επαυξάνω (για όλο το Post)
όταν είχα αγοράσει το blood money (κάπου το '89 πρέπει να ήταν) είχα μείνει άναυδος..! παιχνιδάρα από τις λίγες!

MetalGearFan
24-09-2011, 02:13
Final Marathon- Kid Chameleon - YouTube

Lefteris_X
24-09-2011, 09:32
από τα πρώτα μου παιχνίδια στο Atari 2600.

Ο πατέρας ΟΛΩΝ των παιχνιδιών, τέτοιου και παρόμοιου ύφους....

Breakout (Atari 2600) How To Beat Home Video Games - YouTube

επίσης τα ίδια

Basketball - Atari 2600 - YouTube


με αυτό το παιχνίδι γνώρισα την Activision...

Pitfall (Atari 2600) (How To Beat Home Video Games 2) - YouTube

και η παλουκάρα συνέχεια Pitfall II

&quot;Pitfall 2: The Lost Caverns&quot; Gameplay (Atari 2600) - YouTube

και το ωραίο

Atari 2600 - Jungle Hunt - gameplay - YouTube

βέβαια ο ZX80 (αργότερα Spectrum) είχε καλύτερα γραφικά / ήχο...αλλά σχεδόν όλα τα παιχνίδια ήταν φτιαγμένα απο 1-2 άτομα σπίτι τους και μεταδιδόντουσαν, αντιγράφοντάς τα ο ένας στον άλλον χέρι - χέρι (2πλο κασσετόφωνο μουσικής και πάμε...)

criter
24-09-2011, 09:56
North & South
North &amp; south amiga - YouTube

Rick Dangerous
Amiga Speedrun [013][P] Rick Dangerous - Level 1 - YouTube

ntsmrtz
24-09-2011, 10:51
κάπου το ΄86 έλιωνα με αυτό το παιχνιδάκι...

Harrier Attack on the Amstrad CPC - YouTube

kabamaru
07-10-2011, 18:31
Ξεκινησα καπου στα 7 μου ('85) οταν ενας θειος μου (rip) με πηγε στα ηλεκτρονικα της περιοχης. Εκει κολλησα το ισοβιο μικροβιο και οσο παω χειροτερευω.

Πρωτο μηχανημα ενα Philips MSX με εξωτερικο κασετοφωνο για drive, 80K ram και 32Κ rom, που το αγορασα με τα λεφτα απο τα καλαντα (19500 δρχ). Ακολουθησε η τακτικη τσιμπουρι.

Τσιμπουρι στον 6128 ενος ξαδερφου κι ενος φιλου, στο Master System ενος αλλου, στον Atari 2600 ενος αλλου. Οταν οι γονεις ειδαν οτι δε γινεται τιποτα και η επιστημη παραιτειται μου πηραν την θρυλικη Α500, η οποια ηταν για πολλα χρονια το μονο μηχανημα.

Συνεχιστηκε η τακτικη τσιμπουρι με τα SNES, Dreamcast, PSX φιλων....:
"-Χρονια πολλα, Δημητρη, σου πηρα το Street Fighter Alpha 3 για τα γεννεθλια σου.
- Μα δεν παιζω τετοια εγω!!
-Ελα μωρε, θα παιζουμε μαζι..."

Αφοτου επιασα δουλεια απεκτησα PS2,PC,PS3 και PSP.

A ναι, ξεχασα. Τη μιση μου προικα την ξοδεψα στα ηλεκτρονικα και στα κατα καιρους beat em ups.

Ονειρο ανεκπληρωτο: Το Neo Geo!

MajereMP44
07-10-2011, 18:38
Γιατι ρε δεν μιλας τοσο καιρο? (για το Neo Geo λεω!θα στο παρω εγω!)

kabamaru
07-10-2011, 18:40
Γιατι ρε δεν μιλας τοσο καιρο? (για το Neo Geo λεω!θα στο παρω εγω!)

Eλα ρεεεεε.... Ευχαριστω πολυ!!

LOL

MajereMP44
07-10-2011, 18:44
Aπο περιεργεια, gameboy δεν ειχες? ξερεις, το πρωτο!Ηταν θεϊκο!Παντα το ειχα και με 2 διαφορετικες μπαταριες και χωρις καπακι πισω γιατι το ειχα χασει.

kabamaru
07-10-2011, 18:52
Aπο περιεργεια, gameboy δεν ειχες? ξερεις, το πρωτο!Ηταν θεϊκο!Παντα το ειχα και με 2 διαφορετικες μπαταριες και χωρις καπακι πισω γιατι το ειχα χασει.

Σωστος! Το ξεχασα! Τσιμπουρι στο gameboy ενος φιλου μου. Αποκορυφωμα το Mortal Kombat χωρις αιματα και fatalities

Ειχα κι ενα handheld τυπου tiger με formula cars. Και καλα...

WolfRathmA
24-03-2012, 20:09
Παλιες καλές εποχές.... Οι καλύτερες μάλλον...

http://i179.photobucket.com/albums/w287/WolfRathmA_GR/GamePro/IMG_0459.jpg
http://i179.photobucket.com/albums/w287/WolfRathmA_GR/GamePro/IMG_0460.jpg
http://i179.photobucket.com/albums/w287/WolfRathmA_GR/GamePro/IMG_0462.jpg
http://i179.photobucket.com/albums/w287/WolfRathmA_GR/GamePro/IMG_0463.jpg
http://i179.photobucket.com/albums/w287/WolfRathmA_GR/GamePro/IMG_0464.jpg
http://i179.photobucket.com/albums/w287/WolfRathmA_GR/GamePro/IMG_0465.jpg
http://i179.photobucket.com/albums/w287/WolfRathmA_GR/GamePro/IMG_0466.jpg
http://i179.photobucket.com/albums/w287/WolfRathmA_GR/GamePro/IMG_0467.jpg
http://i179.photobucket.com/albums/w287/WolfRathmA_GR/GamePro/IMG_0468.jpg
http://i179.photobucket.com/albums/w287/WolfRathmA_GR/GamePro/IMG_0469.jpg
http://i179.photobucket.com/albums/w287/WolfRathmA_GR/GamePro/IMG_0470.jpg

WolfRathmA
24-03-2012, 20:12
Και παρακάτω κάποια με συγκεκριμένες θεματολογίες στα εξώφυλλα...

Nintendo exclusives...

http://i179.photobucket.com/albums/w287/WolfRathmA_GR/GamePro/IMG_0473.jpg


Tomb Raider

http://i179.photobucket.com/albums/w287/WolfRathmA_GR/GamePro/IMG_0474.jpg


Mortal Kombat

http://i179.photobucket.com/albums/w287/WolfRathmA_GR/GamePro/IMG_0476.jpg


Tekken

http://i179.photobucket.com/albums/w287/WolfRathmA_GR/GamePro/IMG_0477.jpg


Και φυσικά... Resident Evil...

http://i179.photobucket.com/albums/w287/WolfRathmA_GR/GamePro/IMG_0475.jpg

muku
24-03-2012, 20:26
Είχα κι εγώ άπειρα games και μερικά gamepro. Tα πέταξα όλα πριν κάτι μήνες...

Συμφωνώ πάντως οι καλύτερες εποχές. Διάβαζες το περιοδικό, πορωνόσουν με ένα παιχνίδι που είδες σε κάποια previews ή κάποια στήλη με νέα και φήμες και περίμενες πως και πως μέχρι τον επόμενο μήνα για κάτι νεότερο και αγωνιούσες για το πότε θα κυκλοφορήσει να το πάρεις. Τώρα με το internet διαβάζεις τα πάντα, βλέπεις videos και άπειρο υλικό. Τόσο πολύ που χάνεται η μαγεία να περιμένεις πως και πως να βάλεις το δισκάκι στο tray για να δεις πρώτη φορά live το παιχνίδι που τόσο καιρό περίμενες και το είχες δει μονάχα στις σελίδες ενός περιοδικού...

Dragonpaul
24-03-2012, 20:29
Eγω τα "σαβουρωσα" ολα τα GamePro εδω και πολλα χρονια.

hakoo
24-03-2012, 20:30
+rep :a020:

Εχω κι εγω ενα τεραστιο αρχειο με περιοδικα καπου χωμενο σε κουτια, τα περισσοτερα τα εχω διαβασει τοσες φορες που και μονο τα εξωφυλλα που ειδα απο τις φωτογραφιες σου μου εφεραν αναμνησεις. Εγω περα απο gamepro εχω και παρα πολλα Games (το Ελληνικο) και πολλα Αγγλικα περιοδικα, Games Master, Computer and Videogames, Edge κ.α
Ειδικα καποια περιοδικα με αφιερωματα σε next gen κονσολες (της εποχης, saturn, n64 αλλα και μεταγενεστερα με Dreamcast κυριως) πρεπει να τα εχω διαβασει δεκαδεςφορες.
Πραγματικα αξεχαστες εποχες, τι μου θυμισες!

grip
24-03-2012, 20:36
+ rep για τον κόπο σου να τα τακτοποιήσεις όλα έτσι για να μας τα παρουσιάσεις.
Σαν χθες μου φαίνεται που τα μάζευα και εγώ.

WolfRathmA
24-03-2012, 20:43
Και ένα βίντεο! :D

Σας ευχαριστώ όλους!

Ξ*Ρριοδικά GamePro - YouTube

muku
24-03-2012, 20:46
+rep :a020:

Εχω κι εγω ενα τεραστιο αρχειο με περιοδικα καπου χωμενο σε κουτια, τα περισσοτερα τα εχω διαβασει τοσες φορες που και μονο τα εξωφυλλα που ειδα απο τις φωτογραφιες σου μου εφεραν αναμνησεις. Εγω περα απο gamepro εχω και παρα πολλα Games (το Ελληνικο) και πολλα Αγγλικα περιοδικα, Games Master, Computer and Videogames, Edge κ.α
Ειδικα καποια περιοδικα με αφιερωματα σε next gen κονσολες (της εποχης, saturn, n64 αλλα και μεταγενεστερα με Dreamcast κυριως) πρεπει να τα εχω διαβασει δεκαδεςφορες.
Πραγματικα αξεχαστες εποχες, τι μου θυμισες!

Αν θες να τα κρατήσεις τσέκαρε τα κουτιά που και που. Εγώ τα είχα πολλά χρόνια κάτω από το κρεβάτι μου και παρουσιάστηκαν 2 προβλήματα. Πρώτον τα κουτιά από την υγρασία έλιωσαν και τα κάτω περιοδικό καταστράφηκαν. Και δεύτερον μέσα στα κουτιά υπήρχαν κάτι μικροσκοπικά λευκά, σχεδόν διαφανή σκουληκάκια που μου φαίνεται ότι έτρωγαν τα περιοδικά :D Oπότε ρίχνε που και που καμιά ματιά.

hakoo
24-03-2012, 20:51
Vlad ουτε κι εγω δεν ξερω ποσα χρονια εχω να τα "τσεκαρω", θα το κοιταξω!

WolfRathmA
24-03-2012, 20:56
Εχει δίκιο ο muku. Και εγώ πριν κάτι χρόνια τα είχα σε μια αποθήκη και κάποια "κολλήσαν" μεταξύ τους και σκίστηκαν. Τα έσωσα όμως :)

Nek_Food
24-03-2012, 21:01
Δεν μου λες, τα έχεις όλα ή σου λείπουν κιόλας κάποια;

WolfRathmA
24-03-2012, 21:05
Μου λείπουν μερικά φυσικά... Οχι πολλά όμως.. άντε καμιά 10αρια νομίζω.

DERTELOUS
29-03-2012, 00:58
WolfRathmA:a042:

assassin
11-09-2012, 00:36
Τρομερό αρχείο...
Είχα ξεκινήσει με το Pixel για όσους το θυμούνται.Μετά απο καιρό και κάποιους κακούς βαθμούς το αρχείο πετάχτηκε!(ΑΧ ΡΕ ΜΑΝΑ!!)
Συνέχισα όμως μεχρι και το τελευταίο OPSM...τώρα στα 36 μου...

Lefteris_X
11-09-2012, 07:35
το θυμούνται; μόνο το θυμούνται;

μην σου πω έγραφαν κιόλας :P (37 ετών λολ)

και έχω όχι μόνο Pixel του 1986 και μετά.......αλλά και παλαιότερα περιοδικά Αμερικής και Αγγλίας, όπως Zzap 64, Computing World, USER (το ξένο εννοείται), BYTE του 1981-1983 κλπκλπ

Dinos
11-09-2012, 18:09
κάπου το ΄86 έλιωνα με αυτό το παιχνιδάκι...

Harrier Attack on the Amstrad CPC - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=MePgjXoo9aA)

Απλα σε ευχαριστω για αυτη την αναμηση. Ηταν το πρωτο μου παιχνιδι.

assassin
12-09-2012, 00:07
Lefteri x respect! Θέλω μόνο να θυμίσω έναν τρελο adventurer τον Αντρεα Τσουρινακη.
Περίμενα πως και πως την κριτική του συγκεκριμένου. Οι παλαιοί θυμούνται...(πχ Darkseed)
Και για να βάλω λίγο νοσταλγία ακόμα.
Θυμάται κανείς το speedball 2 στον amstrad???

Lefteris_X
12-09-2012, 07:58
εεεεεεεεεεεεεπ! Speedball και Speedball 2 των Bitmap Brothers. Αυστηρά και μόνο σε Amiga. Ήταν η καλύτερη έκδοση. Γραφικά - ήχο. Μάλιστα, τα Speedball, μαζί με άλλα παιχνίδια και demos (demoscene) τα χρησιμοποιούσα σε διάφορα 80s - early 90s parties, έχοντας κρυμμένες 2 Amiga 500, συνδεδεμένες με μια κονσόλα ήχου.......και όλοι έρχονταν και ρώταγαν "ρε φίλε πιο rave κομμάτι είναι αυτό; "

όσο περί Αντρέα (Τσουρινακ - μαν).......ήταν και είναι ακόμα, μορφή - άνθρωπος. Το δε Darkseed, το είχα σε 7 δισκέττες στην Amiga φυσικά (αν και στον PC ήταν ελαφρώς καλύτερο)......με γραφικά φτιαγμένα / βασισμένα στην δουλειά του H. R. Giger, που έχτισε ΟΛΟ το artwork των Alien έργων.

Amstrad 464 και μετά από 1 μήνα, 6128, είχα περίοδο 1984-6. Μαζί με τον Commodore 64 (83-86)......αλλά από το 1986 μέχρι σήμερα, στις φλέβες μου "τρέχει" Amiga. Τέλος - δεν μπορώ να την αφαιρέσω, η αρρώστιά μου κρατάει 25-26 χρόνια και δεν βλέπω να γιατρεύομαι (άσε που δεν θέλω κιόλας). Που να δεις το CDTV που έχω ακόμα, σε "ζελατίνα" κατάσταση.

Χεχ και το Atari VCS έχω ακόμα (αργότερα μετονομάστηκε σε 2600)...χώρια τα δεκάδες PIXEL.

Gamepro και λοιπές μπούρδες, που δεν είχαν καμία τεχνολογική ανάλυση και γνώση ποτέ μου δεν αγόρασα. Άλλωστε αυτά ήταν περιοδικά των 90ς....που τότε είχα ήδη Internet (βασικά είχα από το 1985, αλλά από το 1993 και μετά το έλιωνα καθημερινά).......συνεπώς σταμάτησα να αγοράζω περιοδικά. Ότι διάβασα (αυστηρά από Αγγλία - Αμερική και από Ελλάδα μόνο Pixel, για αυτό και έπιασα δουλειά σε αυτό), το διάβασα την περίοδο 1981-1993. Μετά ανέλαβε το Ιντερνετ.

Anyway, χάρηκα που βρήκα άλλον έναν παλιό, γιατί εδώ μέσα έχω πήξει στην νεότητα! ( = γνωρίζω τι έγινε στον κόσμο μετά το PS1 και στην χειρότερη, μετά το PS2 = δεν παλεύεται κουβέντα / διαφορετικές βάσεις).

assassin
12-09-2012, 18:17
Χαίρομαι ιδιαίτερα και εγω! Αυτή η αρρωστια κρατάει χρονια...
Δεν σε αφήνει ποτέ και δεν θες να τελειώσει. Όσο για αυτο που είπες ότι επιασες δουλεια στο pixel τι εννοουσες; Έκανες το όνειρο πραγματικότητα;

muku
20-09-2012, 03:08
Έβλεπα κάτι compilations από Amiga βραδιάτικο στο youtube και άκουσα ένα γαμάτο ηλεκτρονικό κομμάτι. Είπα να ψάξω λίγο από που προέρχεται μιας και ήξερα τον ρυθμό αλλά δεν μπορούσα να θυμηθώ από που. Ορίστε η προέλευση :

Js2mcVVJpnA

To κομμάτι που άκουσα για όποιον ενδιαφέρεται είναι Instant Remedy - International Karate. Remixer για game music είναι ο τύπος.

Lefteris_X
20-09-2012, 07:10
ΙΚ+ στον Commodore 64........πολλές ώρες λιωσίματος, με φίλους. ΠΟΛΛΕΣ.

(ήταν φρέσκια ακόμα κιόλας η εποχή του Σο Κοσούγκι - ταινίες Νίντζα)

αν θυμάμαι καλά, πρέπει να ήταν του archer mclean (προγραμματιστής - one man show, μόνος του έφτιαξε όλο το παιχνίδι)

αντί για ραδιόφωνο / cd / βινύλλιο / κασσέτα, προτιμούσα να έχωνα μια music demoscene δισκέτα στην Amiga και να ακούω μουσική, όταν διάβαζα μαθηματικά...

..πχ.

F0VIuVSU0j0

muku
20-09-2012, 13:09
Ρε Λευτέρη έψαχνα χθες να βρω ένα παιχνίδι για Amiga αλλά δεν το έβρισκα με τίποτα. Νομίζω είχες βάλει σε κάποιο thread την εισαγωγή του. Fighting game ήταν ή από Team 17 ή από Psygnosis. Νόμιζα ότι λεγόταν Kung Fu αλλά καμία σχέση μάλλον αφού δεν βρήκα τίποτα.

Nikoladim
20-09-2012, 13:19
Rymdreglage - 8-bit trip - YouTube

Lefteris_X
20-09-2012, 14:35
@muku

:a014: απίστευτη εισαγωγή (intro sequence όπως ήταν ο τότε όρος) για την εποχή......1989-1990, όταν η Amiga 500 ως η πιο φθηνή Amiga (συγκριτικά με Amiga 2000 / 2500 / 3000 / 3000 Tower) τσάκιζε τους πάντες, από PC και Mac, έως όλες τις κονσόλες (ακόμα Neo-Geo δεν είχε βγει).

το παιχνίδι λέγεται "Full Contact" και είναι της πάλαι ποτέ "Team 17"...

Andreas Tadic να δίνει ρέστα στον προγραμματισμό...

σκέτη απόλαυση κώδικα για μηχάνημα των 7,14 MHz με 512ΚΒ μνήμης RAM (με έναν βασικό επεξεργαστή Motorola MC68000 και ειδικά custom chipset των 8 περίπου SPUs, για να το πω με "σημερινά" λόγια).

qhHczY8tf90

muku
20-09-2012, 15:24
Αυτό έψαχνα! Ωραίος, είχα φαγωθεί όλο το βράδυ να το βρω. Kαθόμασταν με έναν φίλο μου και χαζεύαμε games που είχαμε παίξει και ακούγαμε και κομμάτια από τότε. Όλα ξεκίνησαν μετά από μερικά ματσάκια street fighter, μετά είπαμε να θυμηθούμε και λίγο amiga και τελικά τελειώσαμε 2 το βράδυ...

Slackie_XL
25-09-2012, 10:07
Η μεγαλύτερή μου αγάπη...

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=08qsP8GgaBQ

adok13
25-09-2012, 11:45
Η μεγαλύτερή μου αγάπη...

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=08qsP8GgaBQ
ειχα κιεγω commodore 64,θυμαμαι το κασετοφωνο που ειχε για τα παιχνιδια.για να φορτωσει ενα game περιμενα και 3 τεταρτα.για να φορτωσεις παιχνιδι παταγες load"*",8,1

Nikoladim
19-10-2012, 20:14
Για τους ρετρόφαν από τις αγαπημένες μου καρτούν σειρές.
Code Monkeys Episode 3 Part 1 - YouTube
Code Monkeys! 8bit νοσταλγία!

Nikoladim
07-11-2012, 22:35
http://www.gamespot.com/shows/now-playing/index.html
Remake του Καρατέκα!

Nikoladim
06-12-2012, 14:30
http://www.byteme.gr/news/games/300-dos-games-diathesima-ston-browser-sas
Πάνω από 300 κλασικά παιχνίδια από την εποχή που τα PC χρησιμοποιούσαν το DOS, τα οποία έχουν χαρακτιριστεί «ελεύθερα προς κάθε χρήση» έχουν αναρτηθεί στο RGB Classic Games (http://www.classicdosgames.com/online.html), τη σελίδα όπου και μπορείτε να παίξετε αυτά τα παιχνίδια δωρεάν μέσα από τον browser σας αρκεί να έχετε εγκατεστημένη τη Java!
Μιλάμε για τίτλους από τις αρχές της δεκαετίας του 80 μέχρι τα μέσα της δεκαετίας του 90 - πολλή ιστορία!


Εχει διαμαντια μεσα, απο Duke Nukem-Doom μεχρι Lemmings

Bcool
22-12-2012, 12:01
πώρωση το epic pinball, δυστηχώς τα λινκ για τα παιχνίδια όμως δεν ανοίγουν nikoladim (http://www.ps3forums.gr/vb/member.php?u=2247)

Nikoladim
22-12-2012, 12:37
Θα το δω και θα σου πω.

Dragonpaul
09-01-2013, 21:03
Timeline Podcast: The Legend of Zelda (http://www.gametrailers.com/videos/fhkst5/timeline-timeline-podcast--the-legend-of-zelda)

WolfRathmA
05-02-2013, 06:48
Game Boy Longplay [058] GargoyleΒ΄s Quest - YouTube

Vicarious
05-02-2013, 10:10
Y9lyAarbm3k

Daytime Dreamer
05-02-2013, 12:27
το θυμούνται; μόνο το θυμούνται;

μην σου πω έγραφαν κιόλας :P (37 ετών λολ)

και έχω όχι μόνο Pixel του 1986 και μετά.......αλλά και παλαιότερα περιοδικά Αμερικής και Αγγλίας, όπως Zzap 64, Computing World, USER (το ξένο εννοείται), BYTE του 1981-1983 κλπκλπ

Είχα και εγώ και pixel και user και ένα σωρό (CU Amiga, Amiga format, etc) και τα χάρισα πριν φύγω. Τουλάχιστον δεν πήγαν στα σκουπίδια

Lefteris_X
05-02-2013, 12:48
φίλε δεν έχω πετάξει τίποτα! Τ Ι Π Ο Τ Α!

εκατοντάδες περιοδικά Spectrum - Amstrad - Amiga και όχι μόνο (από CU Amiga, Amiga Format, BYTE, Zzap 64!, Sinclair - κάποιοι τίτλοι μπορεί να είναι και λάθος τόσα χρόνια που να θυμάμαι)....σχεδόν όλα τα τεύχη από early 80s έως το 1994-5 περίπου, όπου ψόφησε ο βρετανικός τύπος (ο αμερικάνικος από το 1988 και μετά, έγινε σκουπίδι, λόγω των teenager -άνευ γνώσεων- περιοδικών για κονσόλες, με σχεδιάκια και φορυ φρου στησίματα σελίδων).

αξέχαστες εποχές, όταν μάθαινες απέξω και ανακατωτά σχεδόν κάθε σελίδα του τεύχους...και φυσικά αποκόμιζες γνώσεις.....όχι σκέτες φωτό και release dates για κονσολο-παιχνίδια. Λολ, ακόμα και το περιοδικό Computer and Videogames, που ήταν πιο "χαβαλέ", εμπεριείχε στοιχεία για γνώση.....και μετά βγήκε το εμετικό Mean Machines (του ίδιου οίκου)......και τα παράτησα εντελώς.

geogoku
25-07-2013, 11:21
φίλε δεν έχω πετάξει τίποτα! Τ Ι Π Ο Τ Α!

εκατοντάδες περιοδικά Spectrum - Amstrad - Amiga και όχι μόνο (από CU Amiga, Amiga Format, BYTE, Zzap 64!, Sinclair - κάποιοι τίτλοι μπορεί να είναι και λάθος τόσα χρόνια που να θυμάμαι)....σχεδόν όλα τα τεύχη από early 80s έως το 1994-5 περίπου, όπου ψόφησε ο βρετανικός τύπος (ο αμερικάνικος από το 1988 και μετά, έγινε σκουπίδι, λόγω των teenager -άνευ γνώσεων- περιοδικών για κονσόλες, με σχεδιάκια και φορυ φρου στησίματα σελίδων).

αξέχαστες εποχές, όταν μάθαινες απέξω και ανακατωτά σχεδόν κάθε σελίδα του τεύχους...και φυσικά αποκόμιζες γνώσεις.....όχι σκέτες φωτό και release dates για κονσολο-παιχνίδια. Λολ, ακόμα και το περιοδικό Computer and Videogames, που ήταν πιο "χαβαλέ", εμπεριείχε στοιχεία για γνώση.....και μετά βγήκε το εμετικό Mean Machines (του ίδιου οίκου)......και τα παράτησα εντελώς.



φίλε δεν έχω πετάξει τίποτα! Τ Ι Π Ο Τ Α!

εκατοντάδες περιοδικά Spectrum - Amstrad - Amiga και όχι μόνο (από CU Amiga, Amiga Format, BYTE, Zzap 64!, Sinclair - κάποιοι τίτλοι μπορεί να είναι και λάθος τόσα χρόνια που να θυμάμαι)....σχεδόν όλα τα τεύχη από early 80s έως το 1994-5 περίπου, όπου ψόφησε ο βρετανικός τύπος (ο αμερικάνικος από το 1988 και μετά, έγινε σκουπίδι, λόγω των teenager -άνευ γνώσεων- περιοδικών για κονσόλες, με σχεδιάκια και φορυ φρου στησίματα σελίδων).

αξέχαστες εποχές, όταν μάθαινες απέξω και ανακατωτά σχεδόν κάθε σελίδα του τεύχους...και φυσικά αποκόμιζες γνώσεις.....όχι σκέτες φωτό και release dates για κονσολο-παιχνίδια. Λολ, ακόμα και το περιοδικό Computer and Videogames, που ήταν πιο "χαβαλέ", εμπεριείχε στοιχεία για γνώση.....και μετά βγήκε το εμετικό Mean Machines (του ίδιου οίκου)......και τα παράτησα εντελώς.
lol

ξεθαβω λιγο το θεμα γιατι εχω σπιτι ακομα καποια τελευταια τευχη του pixel.τα αυτοκολλητα απο τα τελευταια τευχη ειναι ακομα κολλημενα στο γραφειο μου στο πατρικο μου....

θυμαμαι μου την εσπαγε πολυ το RAM γιατι ημουν μικρος κ σκραπας απο PC κ προτιμουσα τα κλασσικα Gamepro-Games κτλπ απο ελλαδα αλλα το καλυτερο μου ηταν οταν αγοραζα απο το εξωτερικο ητε το επισημο PS magazine ητε καποιο ανεπισημο (playstation Plus) για games απο δυο περιπτερα στον πειραια τοτε οταν κατεβαινα.το ενα ηταν απεναντι απο το Δημοτικο Θεατρο ο οποιος πλεον ανθρωπος δεν υπαρχει αναμεσα μας δυστυχως-καλα να ειναι κ εκει που ειναι- κ το αλλο ηταν απ εξω απο τον τοτε Μαρινοπουλο και νυν Carrefour στο πασαλιμανι οπου υπαρχει ακομα ως περιπτερο αλλα νομιζω πλεον χωρις ξενο τυπο κ αυτο.φυσικα οταν πετυχαινα περιοδικο ητε με demo ητε με videos αλλα ακομα κ "λυσαρια" (Playstation Solutions anyone) που μερικα ειχαν κ μικρους τομους μεσα.

ακομα εχω οσα εχω αγορασει κ συγκεκριμενα εχω δυο τσαντες απο αυτες που ειναι για παπλωματα κτλπ τιγκα απο περιοδικα.τα εχω γλυτωσει απο πεταμα ουκ ολιγες φορες κ εχω απειλησει πως αν μου τα πειραξουν θα......χμμμμ ναι που λετε.

ωραιες εποχες παντως.

μου εχει λειψει πολυ η αισθηση να μαζευτω σπιτι με φιλους οπως παλια σχεδον καθε μερα να παιζουμε παιχνιδια κτλπ.

Daytime Dreamer
25-07-2013, 11:46
ωραιες εποχες παντως.

μου εχει λειψει πολυ η αισθηση να μαζευτω σπιτι με φιλους οπως παλια σχεδον καθε μερα να παιζουμε παιχνιδια κτλπ.

Άστα, εμένα να δεις :)

geogoku
25-07-2013, 12:57
μηπως πρεπει να οργανωσουμε καμια ρετρο συναντηση???

Lefteris_X
25-07-2013, 13:07
πολύ ευχαρίστως, αν και ο από πάνω κύριος (DDreamer) πρέπει να έρθει από Αγγλία πρώτα...:D

για κανονίστε για retro συνάντηση (απαγορεύονται κουβέντες περί Radeon, GeForce, PC, PSX, PS2, PS3, DDR, GDDR κλπ - όλα αυτά δεν είναι ρετρό!...........είναι σαν "χθες" )


Αντιθέτως, λέξεις όπως Atari VCS, Atari 400 XE / 800 XL, Colecovision, Intellivision, Konix, Vectrex, Sinclair Z80, Specrum, Spectrum Plus 2, Acorn Electron, BBC micro, Acorn Archimedes (με τους πρώτους επεξεργαστές ARM το 1986), Commodore PET, Commodore Vic-20, Commodore 64, Commodore-Amiga model 1000, όχι απλά επιτρέπονται, αλλά επιβάλλονται. Άντε με το ζόρι, βάλτε και τις λέξεις SEGA Megadrive, SEGA Mega-CD add-on, 32X, 3DO "Real" και μέχρι εκεί. Εννοείται ευπρόσδεκτες και όλες οι εμπειρίες με τα coin-op έως το 1993/4.

geogoku
25-07-2013, 13:21
lol !

επειδη ειμαι στην δευτερη κατηγορια δεν με βλεπω καλα.....

απο ουφαδικα μπορω να πω οτι θυμαμαι πολλα ακομα.αγαπημενα για παντα που αν ποτε κερδισω λεφτα θα αγορασω καμπινες ειναι τα bubble bobble , double dragon & golden axe.

Lefteris_X
25-07-2013, 13:42
ε, τώρα τι να σου πω; ότι θυμάμαι πως τερματίζονται και τα τρία που ανέφερες ακόμα και μέχρι σήμερα; :D και ιδιαίτερα στο Bubble Bobble (το λεγόμενο δεινοσαυράκι, με τα άθλια αγγλικά των Ελλήνων circa 80s) ακόμα θυμάμαι όλα τα hidden (diamond stages) και πως τα παίρνεις;

πάντως μια χαρά σε βλέπω προσωπικά, και δεν τίθεται θέμα "κατηγορίας". Απλά, έχεις να ακούσεις (και αν κάνεις κέφι συγκρατείς ότι σε ενδιαφέρει) πολλά από αυτά που δεν πρόλαβες.

Αλλά να κάνουμε συνάντηση "ρετρό" και να σκάσει κανάς πιτσιρικάς (16-22), όχι με διάθεση να απολαύσει τι υπήρχε πριν από αυτόν, αλλά με διάθεση να μας μιλήσει για τα δικά του "ρετρό" που θα είναι το PSX και το N64, ε......απέχουμε πολύ από το ρετρό.

Πως λέμε Star Trek: Generations? Διαφορά εμπειριών μεταξύ Κερκ - Πικάρντ; Ε, κάπως έτσι. Ωραία θα είναι, δεν αντιλέγω, αλλά οι συζητήσεις θα είναι παράλληλες ευθείες = δεν θα συναντιούνται πουθενά.

Ενδιαφέρον πάντως θα έχει μια τέτοια συνάντηση (εννοώ αυθεντική ρετρό).

Προγνωστικά: δεν το βλέπω να λαμβάνει χώρα όμως...(εκτός και αν γίνει συνάντηση, δήθεν ρετρό μεταξύ αρκετά νεαρών, ήτοι συζητήσεις από PSX και μετά. Πάω πάσο τότε. Αλλά και επίσης, δεν θα παραστώ, όπως είναι το λογικό άλλωστε.)

geogoku
25-07-2013, 14:45
κ εγω ρε συ θυμαμαι τις λεγαμε διαμαντοπιστες κ δεν επρεπε να χασεις ποτε θυμαμαι για να βγει το πορτακι ανα 20 πιστες νομιζω.οσο για την ονομασια ?? μπουμπλε μπουμπλε....ακομα ετσι το λεω.καλα οντως ειναι δυσκολο να μαζεψουμε απο την συγκεκριμενη γενια.

δεν ξερω πως ηταν σε αλλες γειτονιες αλλα η δικια μου ειχε κατι το περιεργο σε οσο αφορα τα arcades.καταρχας μεγαλωσα αμφιαλη η οποια ειναι περιοχη στο κερατσινι κ γινοταν το εξης περιεργο: δεν ειχαμε ουτε λεσχη κοντα αλλα ουτε κ μαγαζι αποκλειστικα για ARCADES,κ για να υα βρουμε επρεπε να περπατησουμε μια ωρα για να βρουμε ουφαδικο(οχι πως δεν το ειχαμε κανει κ αυτο...) τα μαγαζια που ειχαν μηχανηματα ηταν τα σουβλατζιδικα που ηταν 3 στην περιοχη μας.με βροχες με κρυα με ζεστες εμεις εκει περιμεναμε γιατι τοτε ανοιγαν μονο μετα τισ 6 το απογευμα κ τα 3.

Lefteris_X
25-07-2013, 15:10
μιλάς τώρα με άνθρωπο που έζησε την "άγρια" και κατατρεγμένη εποχή των coin-op στην Ελλάδα.
Καθώς ήταν ΜΟΝΟ σε μπιλιαρδάδικα = λίαν κακόφημα μέρη (για τις μανάδες μας) = αν εθεαθείς εκεί, μετά = το ξύλο της αρκούδας. (θέλει κότσια το gaming επί 34 έτη, έχουμε τα "παράσημά" μας). Στην Αθήνα, αν δεν είχες γνωστό στο μαγαζί, απλά δεν έμπαινες καθότι επιτρεπόταν άνω των 17 ετών. (ευτυχώς έμπαινα χάρη στα μεγαλύτερα ξαδέρφια = για έναν περίεργο λόγο, με συνοδεία ενήλικου έμπαινες).

Τα καλοκαίρια, όταν παραθερίζαμε; Η μεγαλύτερη πίκρα. Έτσι, από το 1985 κ έπειτα, ο εκάστοτε υπολογιστής + κονσόλα + όλα τα game με ακολουθούσαν. Που και που, στις διακοπές, έβρισκα κανά ξεχασμένο από τον χρόνο μαγαζί με ΤΕΛΕΙΩΣ αρχαία coin-op (εκεί έπαιξα εντελώς μηχανικό coin-op της SEGA, ένα ραλλάκι του 1970/71 νομίζω, όπως και πολλά άλλα αρχαία coin-op, του στυλ Circus Games αν θυμάμαι καλά, Pong, Space Invaders - μετά το αγόρασα στο Atari VCS, κλπκλπ)

Έπειτα, φτάνοντας στο 1987-88, αναγκάστηκα να βάλω τσιγάρο στο στόμα μου (όχι αναμμένο σαφώς), μπας και "πείσω" τους καταστηματάρχες ότι είμαι 16-17 ετών και με βάλλουν στο coin-opάδικο. Μερικές φορές έπιανε μερικές όχι (ήτοι έπεφταν φάπες, όταν καταλάβαιναν την πουστιά). Κάπου εκεί σκίσαμε όλα τα arcade με το κόλπο με την πετονιά για παραπάνω credits (μπροστά μου φίλος μάζεψε φάπα σύννεφο, γιατί τον τσάκωσαν.)

Ε, το 1989-90 έσκασε απότομα το ύψος (1.95 περίπου) οπότε άνετα πέρναγα για ενήλικος, οπότε δεν άφησα τίποτα όρθιο. Τις μεγαλύτερες αίθουσες τις είχα σκίσει στην Αθήνα.

Και ένα ωραίο: κάπου εκεί στο 1989, όπως κάθε Σάββατο πρωί (08.00 με 16.00) ήμουν στο σύμπλεγμα στην Αθήνα, όπου ήταν το επίκεντρο (όλης της Ελλάδας) στους υπολογιστές. Το γνωστό σημείο των οδών Στουρνάρη, Σολωμού, Μπόταση και Σόλωνος 46 (αντιπροσωπεία ΕΛΚΑΤ ΑΕ = επίσημη Atari εν Ελλάδι). Ανεβαίνοντας με τα πόδια από την Ομόνοια (αρχαίος ηλεκτρικός), κατευθυνόμενος προς τα γνωστά μέρη........περνώ από την οδό Τζωρτζ. Εκεί βλέπω να φτιάχνεται (γιαπί ακόμα) ένα μαγαζί, που φαινόταν ότι θα είναι σουπερ-hi-lux (toyota)........και κάνω μια έτσι................και ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΦΟΡΤΗΓΟ (με γερανό) το Power Drift και το Afterburner (SEGA και τα 2)........σε πλήρεις υδραυλικές καμπίνες. Ως ήδη 10 χρόνια gamer (εκ ΗΠΑ περισσότερο), ήξερα τι είδα και.......χέστηκα επάνω μου. ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΑ "κόβω κίνηση" και βρίσκω έναν τύπο ανάμεσα στους εργάτες, που ήταν πιο καλοντυμένος. Τον πλησιάζω και του λέω στα ίσια: είστε ο ιδιοκτήτης; "ναι". Εσείς πήρατε την απόφαση να φέρετε αυτά τα coin-op; "ναι". Θα φέρετε και άλλα παρόμοια; "ναι, αρκετά, δεν θα έχεις ξαναδεί κάτι τέτοιο στην Αθήνα". Και πότε ανοίγετε; "σε 2 εβδομάδες". Περιττό να πω, ότι ΚΑΘΕ Σάββατο έριχνα ίσα και με 1.000 δρχ και τερμάτιζα 2-3 coin-op σε καμπίνες (και λαός να μαζεύεται δίπλα μου, αποσβολωμένος).

Το όνομα του μαγαζιού; Οι νεότεροι το γνώρισαν αρκετά χρόνια μετά..........και το "βάπτισαν"...........ο "Ναός".

Τι να λέμε τώρα............όρεξη να έχεις να ακούσεις πολλά stories....

geogoku
25-07-2013, 16:58
λευτερη τι προλαβες απο νομισματα?εγω λιγο δεκαρικο κ μετα τα μεγαλα εικοσαρικα κυριως εζησα.θυμαμαι κιολας οτι τα εβαζα αναμεσα απο τα ποδια την ωρα που επαιζα για να μην μου τα κλεψουν καθως αν τα αφηνες διπλα στο μοχλο γινοντουσαν καπνος.γενικα ρε συ κ εγω απ οσο θυμαμαι καθε μερα ξυλο επεφτε απο διαφορους μπαχαλακιδες οπου μετα πλακωναν παρεες με παρεες κ επεφταν οι μαπες συννεφο...φυσικα σιγα μην γλυτωνα...εγω απο παιχνιδι αυτο που μου ειχε μεινει αν κ ηταν πιο μετα απο την εποχη που λες , ηταν το street fighter II.μιλαμε για ουρες πραγματικα.κ ακου η γ@μημενη η τυχη καμια φορα.ο τοτε σουβλατζης που πηγαινα περισσοτερο τυχαινει να ειναι συναδελφος μου τωρα εκει που ειμαι κ με θυμηθηκε ο φουστης.του λεω καμια φορα "ρε Μιχαλη τι γινοταν τοτε" κ μου εχει πει πως πιο πολλα εβγαζε απο τα 4 ηλεκτρονικα που ειχε μεσα παρα απο τα σουβλακια...

αυτο που θελω να μου πεις ειναι καμια ιστορια απο αμερικη σε coin-opεραδικο.

Dragonpaul
25-07-2013, 17:07
Το όνομα του μαγαζιού; Οι νεότεροι το γνώρισαν αρκετά χρόνια μετά..........και το "βάπτισαν"...........ο "Ναός".
Ενα δάκρυ μόλις κύλησε.. :P

Lefteris_X
25-07-2013, 17:08
άστο, απίστευτα πράματα σε σχέση με Ελλάδα. Την εποχή που εμείς θεωρούσαμε "τεχνολογία" την έγχρωμη τηλεόραση (1982) στην Ελλάδα, όλοι εκεί είχαν/με Sony Walkman και διπλά κασσετόφωνα για αντιγραφές μουσικής και videogame στους home υπολογιστές.

τελικά μήπως θα ήταν προτιμότερη η συνάντηση παρά η κράμπα στα δάχτυλα λόγω πληκτρολόγησης;

geogoku
25-07-2013, 17:29
μεσα ρε συ.να κανονησουμε να παμε για κανα καφε αν κ προβλεπω να χαλαμε πολλους καφεδες προκειμενου να τα πουμε ολα.

muku
27-10-2013, 12:02
Την Παρασκευή είχε ένα event retro video game night στο Centre of Computing History εδώ Cambridge. Το βρήκα τυχαία στο facebook και είπα να το τιμήσω. Η βραδιά είχε αρκετή πλάκα, είδαμε και παίξαμε κονσόλες που ούτε καν ήξερα ότι υπήρχαν (πολύυυυυ πριν την εποχή μας), πήραμε μέρος σε διάφορα μίνι τουρνουά όπως California Games όπου και πάτωσα, φάγαμε βρωμιά από το burger van στην είσοδο και γενικά περάσαμε ωραία. Όπως κατάλαβα ο καθένας έφερνε την κονσόλα του μαζί με παιχνίδια και τα εξέθετε για τους παρευρισκόμενους. Το συνειδητοποιήσα όταν έπαιζα PC FX και είπα να αλλάξω παιχνίδι και αυτός που είχε την κονσόλα έτρεξε να μου το αλλάξει αυτός. Μετά τον άκουσα που έλεγε ότι τα παιχνίδια φτάνουν και τις 200 λίρες... Anyway, σκέφτονται να το καθιερώσουν σε μηνιαία βάση όποτε θα έχω και κάτι διαφορετικό να κάνω από το να πίνω μπύρες κάθε Παρασκευή βράδυ! Ορίστε και μερικές photos αν και ο φωτισμός ήταν χαμηλός και δεν βοηθούσε. Ελπίζω να δουλεύει το link γιατί δεν έχω ασχοληθεί και πολύ με το Google+

https://plus.google.com/photos/100109234341906375359/albums/5938984740814364545?authkey=CKOCs9fTqon1iQE

Lefteris_X
27-10-2013, 19:18
αν έπαιξες το California Games σε Commodore 64, τότε θα έπαιξες την έκδοση για την -τότε- lead platform, για την οποία κιόλας είχε αναπτυθχεί (στις υπόλοιπες, εν καιρώ, έγινε port).

Το είχα λιώσει: ακόμα θυμάμαι το BMX που ήταν απλά παλούκι, το surf (με την απίθανη μουσική των 60ς), τα skate με την γκόμενα (ΤΟ παλούκι), το μπαλάκι που σούταρε ο τυπάκος.....πολλές ώρες gaming.

ΥΓ: σημείωση για τους νεότερους: όταν λέγαμε τότε "πολλές ώρες" ουσιαστικά η μετάφραση είναι "30 λεπτά" intense παιχνιδιού (arcade εποχές gameplay βλέπετε) για κάθε τίτλο (και πολλή ώρα είπα κιόλας!).

muku
27-10-2013, 19:32
αν έπαιξες το California Games σε Commodore 64, τότε θα έπαιξες την έκδοση για την -τότε- lead platform, για την οποία κιόλας είχε αναπτυθχεί (στις υπόλοιπες, εν καιρώ, έγινε port).

Το είχα λιώσει: ακόμα θυμάμαι το BMX που ήταν απλά παλούκι, το surf (με την απίθανη μουσική των 60ς), τα skate με την γκόμενα (ΤΟ παλούκι), το μπαλάκι που σούταρε ο τυπάκος.....πολλές ώρες gaming.

ΥΓ: σημείωση για τους νεότερους: όταν λέγαμε τότε "πολλές ώρες" ουσιαστικά η μετάφραση είναι "30 λεπτά" intense παιχνιδιού (arcade εποχές gameplay βλέπετε) για κάθε τίτλο (και πολλή ώρα είπα κιόλας!).

Αν σου πω ότι δεν θυμάμαι σε τι κονσόλα το έπαιξα... Παίζει να ήταν ΝΕS γιατί σε εκείνο το σημείο είχε και άλλα NES και SNES. Πάντως είναι παλούκι. Ήταν κάτι τύποι που μου ρίχναν καμιά δεκαετία και φαινόταν ότι το είχαν λιώσει. Ειδικά στο Half Pipe και στο μπαλάκι αυτός που κέρδισε το διαγωνισμό έκανε παπάδες. Εγώ πάλι δεν την πάλευα καθόλου. Αν και το είχα στην Amiga δεν θυμόμουν τίποτα.

Lefteris_X
27-10-2013, 21:06
Εμ σου λεω: το πειχνιδι ειναι προ-Amiga εποχης! Ητοι Commodore 64 γυρω στο 1984 ή 1985. Για Amig βγηκε αρκετα μετα, σκεψου μονο οιτι η Amiga 500 βγηκε το 1987, ενω για κονσολες βγηκε ακομα πιο μετα. Τα αρχικα συστηματα ηταν κατα σειρα Commodore 64, Amstrad 464/664/6128 και Spectrum 48K!

"Epic" times...(pun intended!)

WolfRathmA
23-02-2014, 16:09
Για να παίξουμε λίγο να θυμηθούμε.
http://img.tapatalk.com/d/14/02/23/2u9arune.jpg

Error Flynn
23-02-2014, 19:30
Μιας και διαβάζω για δεκάρικα... ναούς... arcades κλπ...
Να συμβάλω και γω;
Πιάνομαι καθόλου ρετρό...; :)
42714272427342744275

- - - Updated - - -

4276427742784279

Dragonpaul
23-02-2014, 19:31
Θα αστειευεσαι τωρα...!!!!!!!! Εκπληκτικο!!!!!!!!!!

Error Flynn
23-02-2014, 19:32
Έχουν προστεθεί και κάποια άλλα κομμάτια ρετρό και σύγχρονα αλλά αυτές τις είχα έτοιμες και αυτές ανέβασα...

merci Dragonpaul :)

Να προσθέσω πως δεν είμαι ο τύπος του "συλλέκτη" που μαζεύει αβέρτα πράγματα απλά για να έχει...
Μαζεύω σχεδόν αποκλειστικά παιχνίδια που είχα στην παιδική/εφηβική/ενήλικη μου gaming πορεία ή που έπαιζα
στα arcades ...
Έτσι έχει για μένα νόημα...
Από ρετρό λίγα πράγματα θα ήθελα ακόμη...
Απλά η συλλογή μου θα συνεχίζει και θα μεγαλώνει με τις αγορές που κάνω και αφορούν σύγχρονα παιχνίδια πλέον...

Dragonpaul
23-02-2014, 19:48
Mπραβο!!!!! Εφοσον εχεις τον χωρο και, φυσικα, την οικονομικη δυνατοτητα, πολυ καλα κανεις!!!!!!!!!

Nikoladim
23-02-2014, 19:51
Ωραιος ρε Ερον, εντυπωσιακοτατο το δωματιο σου. Ο χωρος ειναι σε σπιτι?

geogoku
23-02-2014, 22:15
τρομερη η συλλογη σου!

σε ζηλευω με την καλη εννοια παντα!

Error Flynn
23-02-2014, 22:45
Dragonpaul, τεράστια οικονομική άνεση δεν εχω μη φανταστείς τίποτα ιδιαίτερο. Απλά δε χαλάω χρήματα σε αλλά πράγματα πχ τσιγάρα, περιορίζω άλλα και δίνω έμφαση σε αυτό που γουστάρω περισσότερο... Επίσης ρίχνω πολύ προσωπική δουλειά. Τα φλίπερ πχ δεν ηταν σε αυτη την κατάσταση όταν τα πήρα αρχικά. Σιγά σιγά έμαθα να τα λύνω, καθαρίζω, συντηρώ και να τα επαναφέρω σε πολύ καλή κατάσταση.

Ευχαριστώ nikoladim, διόρθωση, ειναι έρορ και όχι έρον :) και ο χώρος ειναι στο σπίτι μου αλλά όχι εκεί που παίζω με τις κονσόλες. Οι κονσόλες ειναι στο σαλόνι.

geogoku, ευχαριστώ φιλαράκο.

Slay
23-02-2014, 23:42
Θεος error flynn, ειλικρινα δεν περιμενα οτι θα εβρισκα στην ελλαδα ατομο με τετοια συλλογη, πραγματικα μπραβο σου,

Nikoladim
23-02-2014, 23:50
Error πιο ακριβό κομματι συλλογής;

Error Flynn
24-02-2014, 00:19
Slay, ευχαριστώ φιλαράκο επίσης.
Μεγάλωσα στα arcades και εχω μεγάλη αγάπη για τα φλίπερ, καμπίνες και αργότερα κονσόλες κλπ.

nikoladim... Τα φλίπερ σίγουρα ειναι από τα πιο ακριβά. Όλα τα κομμάτια που εχω θεωρούνται από τους συλλέκτες ανά τον κόσμο κορυφαία αλλά ειδικά το Centaur ψάχνοντας πριν από καιρό απο περιέργεια πόσο κοστίζει στην κατάσταση που το εχω είδα πως τιμάται γύρω στις 6000 ευρώ. Ειναι του 1981 και κατασκευάστηκαν 4000 κομμάτια.

WolfRathmA
24-02-2014, 10:56
Μας εστειλες αδιαβαστους!

Καπου νομιζω οτι εχω ξαναδει αυτο το δωματιο... Δε ξερω αν ηταν εδω μεσα στο φορουμ η καπου αλλου.

Μπραβο σου για τη συλλογη σου! Συνεχισε ετσι! Ειναι τρομερη! Σε ζηλευω! (με τη καλη εννοια! :) )

Error Flynn
24-02-2014, 11:53
WolfRathmA ευχαριστώ... καθώς ευχαριστώ και όλους για τα rep...

Ίσως να το έχεις δει σε κάποιο άλλο φόρουμ... Εδώ δε νομίζω...
(άσχετο αν θυμάμαι καλά είχες πάρει από μένα Dead Space 2 επειδή το είχα διπλό; )
:)

WolfRathmA
24-02-2014, 12:01
AAA!!! XAXA!! Ναι θυμάμαι που συναντηθηκαμε στον ηλεκτρικο και ηρθες με τη μηχαναρα! :D

Mr.Dododi
18-03-2014, 15:56
Respect στον Error Flynn!!! Πραγματικά πολύ καλή συλλογή και τέλειο το στήσιμο που έχεις κάνει στο χώρο. Είμαι κι εγώ συλλέκτης (1000+ games) αλλά λόγω έλλειψης χώρου δε μπορώ να τα έχω οn display. Λόγω μετακομίσεων είχα αρκετές απώλειες όσον αφορά θήκες, βιβλιαράκια κλπ και ομολογώ ότι με στεναχωρεί πολύ. Το χόμπι μου το λατρεύω!!! Παλαιότερα έπαιρνα σαβούρες τις οποίες έδιωξα και πλέον έχω στη συλλογή μου ότι μου αρέσει και που θέλω να παίξω. Γενικά μου αρέσει να συλλέγω ότι έχει σχέση με τη gaming industry (φιγούρες, ταινίες κλπ) και ευελπιστώ κάποια στιγμή να κάνω κάτι σαν το game room σου!

ntsmrtz
18-03-2014, 16:27
@Error Flynn κάπου τα έχω ξαναδεί και σε άλλο φόρουμ νομίζω. Συγχαρητήρια και πάλι!!
Πρέπει βρε παιδί μου να οργανώσουμε ένα event για να μας τα παρουσιάσεις και από κοντά.
Κάτι σαν γκρουπάκι τουριστών :)

spartan
19-03-2014, 01:34
Error Flynn τα συγχαρητηρια μου και απο εμενα!!ολλη η συλλογη ρετρο που εχεις τα σπαει πραγματικα φιλε μου.

Error Flynn
19-03-2014, 18:44
Mr, Dododi, ntsmrtz, spartan, ευχαριστώ πολύ παίδες!

event για να τα παρουσιάσω από κοντά εννοείς ή event για λιώσιμο στα φλιπεράκια; :)

dlevel
19-03-2014, 18:45
εγώ θα σου πρότεινα να αρχίσεις να κόβεις εισόδους! φανταστική δουλειά Error, μπράβο.

Nikoladim
19-03-2014, 18:52
Εγω θα προτεινα να φτιαξεις μπαρακι με αυτο το theme! :a055:

nuntius
19-03-2014, 19:16
Άνετα μπορούσες να μας κόψεις εισιτήριο με στάνταρ 10αρικάκια ανά άτομο για τα φλιπεράκια και όποιος παίξει και δεν αφήνει τους άλλους θα σου χαρίζει και ένα game του για την συλλογή σου ;)
Nα είσαι γερός, να μαζεύεις και να τα χαίρεσαι!

Axilleas_GR
19-03-2014, 19:54
Φιλε μου αψογη η συλλογη σου απο τις καλυτερες που εχω δει. +rep και απο εμενα.
ΥΓ. Το avatar σου θυμισε μου απο ποια σειρα κινουμενων σχεδιων ειναι. Ο ηρωας λεγοταν Οδυσσεας και ειχε και ενα γιο τον Τηλεμαχο απο οσο θυμαμαι. Το διαστημοπλοιο Ανδρομεδα?? θα σε γελασω. Το εβλεπα οταν ημουν πολυ μικρος αλλα δεν μπορω να ανακαλεσω τον τιτλο. Οδυσσεια...??? Κατι τετοιο δεν μου ερχεται καθολου.

Error Flynn
19-03-2014, 20:09
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για λόγια σας.

Τα φλιπεράκια τα έχω ρυθμίσει σε free play... Όποιος έρχεται σπίτι μου παίζει όσο γουστάρει και για όσο θέλει...

Σε λίγο καιρό ετοιμάζω και original καμπίνα με κανονική πλακέτα μέσα Ms Pac Man και Exerion και όχι emulation από Mame κλπ...

Πιο ρετρό δε πάει... :)

Ευχαριστώ και πάλι παίδες...

- - - Updated - - -

Α ναι και για να απαντήσω στην ερώτηση του φίλου για τα κινούμενα σχέδια.

Ναι, είναι ο Οδυσσέας και η σειρά λεγόταν στα Ελληνικά, "Οδύσσεια του διαστήματος".
Ο πρωτότυπος τίτλος είναι Ulysses 31.
Το διαστημόπλοιο δεν είχε όνομα (το Ανδρομέδα σου έχει μείνει από κάπου αλλού) αλλά όνομα είχε ο κεντρικός υπολογιστής του σκάφους που είχε γυναικεία φωνή και άκουγε στο όνομα Σιρκά...

Είναι το αγαπημένα μου κινούμενα σχέδια ever...

Axilleas_GR
19-03-2014, 20:17
Οντως το Ανδρομεδα ειναι απο αλλα κινουμενα σχεδια. Ειχαν και ενα ρομποτακι και ενα κοριτσι στη σειρα που επισης θυμαμαι. (Λιγα λιγα μου ερχονται). Απο τα αγαπημενα μου μαζι με πολλα αλλα. Ποσο χρονων να ημουν οταν το εβλεπα και σε ασπρομαυρη τηλεοραση κιολας (απο αυτες που περιμενες να ζεσταθουν και αλλαζαμε και λυχνιες οταν καιγοντουσαν) προς νηπιαγωγειο το κοβω.

Edit
Τωρα που το θυμαμαι εχω ένα Atari 2600 καπου χωμενο. Θες να στο χαρισω?? Δεν εχει καποια χρησιμοτητα για εμενα. (Νομιζω ότι εχω και το Junior Packman αλλα δεν είμαι σιγουρος αν το εχω ακομη)

Error Flynn
19-03-2014, 21:25
Οντως το Ανδρομεδα ειναι απο αλλα κινουμενα σχεδια. Ειχαν και ενα ρομποτακι και ενα κοριτσι στη σειρα που επισης θυμαμαι. (Λιγα λιγα μου ερχονται). Απο τα αγαπημενα μου μαζι με πολλα αλλα. Ποσο χρονων να ημουν οταν το εβλεπα και σε ασπρομαυρη τηλεοραση κιολας (απο αυτες που περιμενες να ζεσταθουν και αλλαζαμε και λυχνιες οταν καιγοντουσαν) προς νηπιαγωγειο το κοβω.

Edit
Τωρα που το θυμαμαι εχω ένα Atari 2600 καπου χωμενο. Θες να στο χαρισω?? Δεν εχει καποια χρησιμοτητα για εμενα. (Νομιζω ότι εχω και το Junior Packman αλλα δεν είμαι σιγουρος αν το εχω ακομη)

Τεμίς το όνομα του κοριτσιού, Νονό το ρομποτάκι.

Κατ΄αρχάς σε ευχαριστώ για την προσφορά σου για το 2600... Αν είσαι σίγουρος πως δε το θες και βέβαια το θέλω.

Axilleas_GR
19-03-2014, 23:59
Φυσικά και είμαι σίγουρος ειδάλλως δεν θα στο πρότεινα καθόλου. Απλά δεν θυμάμαι αν δουλεύει ή όχι. Θα ψάξω να βρω αν έχω ακόμη και το Junior Packman και συνεννοούμαστε με pm.

Error Flynn
20-03-2014, 07:48
Φυσικά και είμαι σίγουρος ειδάλλως δεν θα στο πρότεινα καθόλου. Απλά δεν θυμάμαι αν δουλεύει ή όχι. Θα ψάξω να βρω αν έχω ακόμη και το Junior Packman και συνεννοούμαστε με pm.

Ευχαριστώ :)

Axilleas_GR
01-04-2014, 18:31
Το βρηκα σου εστειλα και pm :)

Lefteris_X
01-04-2014, 21:34
πω πω παιδιά, με γυρίσατε πολύ πίσω με τον Οδυσσέα τον γαλλικό.

μου ήρθε και φλασιά το άλλο κλασικό του τότε: Μια φορά κι έναν καιρό ήταν ο Άνθρωπος.

αν και τα θυμάμαι καθαρότατα και τα δύο, αυτό που είναι ακόμα πιο παλιό (για εμένα πάντα), προσχολικής ηλικίας ο Λευτερο-τρύπιος τότε:

έχω κάποιες αμυδρέεεεεεες, αμυδρότατες αναμνήσεις ενός τηλεοπτικού Σούπερμαν (τελείως φόλα), σε ασπρόμαυρη τηλεόραση και ίσως, εντελώς ίσως γιατί δεν θυμάμαι, στην ΥΕΝΝΕΔ.....μάλλον θα πρέπει να ήταν η σειρά των 50s με τον George Reeves.)

Axilleas_GR
02-04-2014, 03:31
Αν και είμαι τελείως off topic θα σου θυμίσω κάτι ακόμα:

http://youtube.com/watch?v=sP6ET-fYg2M

Starlord
02-04-2014, 07:40
Σωστός!

Error Flynn
06-04-2014, 20:32
Αναμένουμε Mr.Dododi :)

panos74gr
09-04-2014, 08:38
Μιας και βγαίνει το strike suite zero σήμερα στο ps4, θυμήθηκα αυτό...

http://youtu.be/0mAn-VZpGxI

Μου είχε χαρίσει, άπειρες ώρες διασκέδασης αλλά και εκνευρισμού στο atari st που είχα τότε.

Dragonpaul
23-04-2014, 07:06
Χρόνια Πολλά Game Boy (http://www.lifo.gr/team/spyrosvj/47940)

enstikto
12-05-2014, 16:36
Λοιπόν μέσα στο σουκου έφαγε 2 νοσταλγιοφρίκες και είπα να τις μοιραστώ μαζί σας.

Η πρώτη αφορά το comic "Preacher" (απο εκεί είναι και το avatar μου) για το οποίο έγινε ανακοίνωση ότι θα βγει σειρά στο amc. Το συγκεκριμένο comic ειναι το πιο αγαπημένο μου όλων των εποχών και πάει καιρός που θέλω να βγεί κάπποια μεταφορά του στην tv. Οι προσπάθιες να γίνει εντωμεταξύ δεν είναι και λίγες. Πριν πολλά χρόνια είχαν προσπαθήσει να το κάνουν ταινία αλλά τελικά φάναν άκυρο. Μετά προσπάθησε να το μεταφέρει στην TV στο HBO ο Mark Steven Johnson αλλά η προσπάθεια δεν συνέχισε (μάλλον ευτηχώς δεν του έχω καμμία εμπιστοσύνη). Μετά ήθελε να το μεταφέρει στην μεγάλη οθόνη ο Sam Mendes αλλά και αυτό τελικά δεν προχώρησε (πάλι μάλλον ευτηχώς γιατί το comic αυτό κατα τη γνώμη μου δεν μπορεί να μεταφερθεί καλά σε ταινία). Με μεγάλη μου εκπληξη είδα ότι ο Seth Rogen έχει ήδη πάρει το confirmation για τη δημηουργία της σειράς απο το amc. Η χαρά μου μεγάλη (αν και έχω ένα άγχος μη δεν κάνει καλή δουλειά). Κάθισα και ξαναξεκίνησα τα comics απο την αρχή. Είμαι ήδη στο 30 τεύχος. Είναι απο τα λίγα comics που έχουν το εφέ "δεν μπορώ να το αφήσω θέλω να δω τι θα γίνει μετά". Εδώ εγώ που ξέρω και τι θα γίνει είπα θα διαβάσω 2,3 τεύχη πριν κοιμηθώ και τελικά κατέληξα να διαβάζω 8!! Το προτείνω ανεπιφύλακτα σε όλους...

Η 2η νοσταλγιοφρίκη του σουκου προήλθε πάλι απο το πουθενά. Πριν πολλά χρόνια υπήρχε μία σειρά adventure games (pc) που είχε πρωταγονιστή έναν ντετέκτιβ που λεγόταν Tex Murphy. Η σειρά αριθμεί στους 5 τίτλους αν και έγινε ευρέως γνωστή απο τον 3ο και μετά (Under a Killing Moon). Τα παιχνίδια είχαν έντονη νουάρ ατμόσφαιρα αλλά ταυτόχρονα είχαν γερή δόση silly κομωδίας. Γενικά τα παχινίδια ήταν άκρως διασκεδαστικά ενώ ήταν απο τα πρώτα που έβαλαν στο παιχνίδι τα διαφορετικά τέλη ανάλογα τις επιλογές που θα κάνεις (δεν μιλάμε για 1,2 διαφορετικά τέλη.... το Pandora Directive ας πούμε είχε 8 ή 9 αν θυμάμαι καλά).
Το τελευταίο παιχνίδι λοιπόν της σειράς κυκλοφόρησε τέλη της δεκαετίας του 90 (98 ή 99 αν θυμάμαι καλά) και το τραγικό ήταν ότι τελείωνε με ένα τρελό cliffhanger (δεν λέω περισσότερα γιατί είναι spoiler, απλά να πω ότι για εκείνη την εποχή ήταν πολύ δυνατό). Περιμέναμε με ανυπωμωνησία λοιπόν την συνέχεια για να δούμε τι θα γίνει με τον Tex αλλά η συνέχεια δυστηχώς δεν ήρθε ποτέ. Η εταιρία που έβγαζε τα παιχνίδια (access) εξαγοράστηκε και μπήκε λουκέτο στην ιστορία του Tex. Η απογοήτευση μεγάλη. Δεν θα μάθαινα ποτέ τι απέγινε ο χαρακτήρας που μου προσέφερε τόσες ώρες διασκέδασης και ενδιαφέροντος. Εκεί λοιπόν που καθόμουν στο pc και χάζευα στο internet πετυχένω διαφήμιση "Tesla Effect: A Tex Murphy Adventure". Απ' οτι διάβασα το παιχνίδι μπήκε σε kickstarter πριν μερικά χρόνια και κατάφερε και μάζεψε τα χρήματα που χρειαζόταν. Το παιχνιδι κυκλοφόρησε αυτές τις μέρες και εννοείτε το αγόρασα αμέσως. Δεν μπορείτε να φανταστείτε πως ένιωσα. 16 περίπου χρόνια αναμονής και επιτέλους θα είχα απάντηση!!!! Το παιχνίδι κρατάει το feeling των παλιών τίτλων. Γενικά τα environments έχουν πολύ ξεπερασμένα γραφικά αλλά το όλο feeling που νιώθεις όταν το παίζεις είναι ακριβώς το ίδιο με τότε..... Εδώ και καιρό έχω σταματήσει να παίζω στο pc παιχνίδια αλλά αυτό δεν γίνετε να το χάσω! Το προτείνω ανεπιφύλακτα σε όλους τους παλιούς φανς του Τεξ (βασικά υπάρχει κανείς άλλος εδω μέσα; )

Dragonpaul
14-05-2014, 18:26
Game Boy: το φορητό που άλλαξε τα πάντα (http://www.enternity.gr/Article/Games/Specials/Game-Boy-το-φορητό-που-άλλαξε-τα-πάντα/23478.html?page=1)

DJTaurus
14-06-2014, 12:24
https://www.youtube.com/watch?v=g7Jzf4Eokjw

Desmond
19-06-2014, 07:50
Αν και δεν ταιριάζει ακριβώς εδώ, μιας και μόλις κυκλοφόρησε και για το ps3, το βάζω καθώς πρόκειται από τα πιο αγαπημένα μου shoot em up παιχνίδια.

https://www.youtube.com/watch?v=w4TgxC93xK0

Nikoladim
19-06-2014, 13:39
το Ikaruga σου αρεσει?

Desmond
20-06-2014, 16:29
Ως πιστός του PS brand, όχι!Χαχα!
Το γνωρίζω φυσικά αλλά δεν ασχολήθηκα ποτέ.Ισχύει οτι είναι αρκετά hardcore?

Nikoladim
20-06-2014, 16:41
επρετρεψε μου να στα πει ενας φιλος μου, αδαη γειτονα !

http://www.thebestpageintheuniverse.net/c.cgi?u=ikaruga

extralife.gr
29-06-2014, 18:46
Με το Silent Hill 1 εγκαινιαζουμε την νεα μας στηλη RetroLife,ερχεται συντομα!

https://www.youtube.com/watch?v=VP5ik2c6KDc&amp;list=UUqoB-piFgOxwb3G2-2MUf1A​

extralife.gr
01-07-2014, 13:37
σημερα εγκαινιαζουμε την νεα μας στηλη που λεγεται RetroLife,μπειτε στο καναλι μας,δειτε τα βιντεο και καντε μια εγγραφη,ευχαριστουμε πολυ!


https://www.youtube.com/watch?v=ypOvVwHyVsE

dlevel
01-07-2014, 14:12
Χρειάζεστε βελτίωση στην αφήγηση. Να κάνετε τον ακροατή να μην βαριέται, δείτε διάφορους reviewers στο youtube για προπόνηση/ιδέες.

Mr.Dododi
06-08-2014, 16:16
επρετρεψε μου να στα πει ενας φιλος μου, αδαη γειτονα !

http://www.thebestpageintheuniverse.net/c.cgi?u=ikaruga

Εγώ προσωπικά πεθαίνω!!! Πολύ δύσκολο game, δε το έχω καταφέρει όσο κι αν το παλεύω! To χω λιώσει στο Dreamcast!

Αγαπητέ Error Flynn ορίστε μετά από πολύ καιρό ένα μέρος τς συλλογής μου :yes:
https://www.dropbox.com/sh/prn9zx44aee2k18/AABTTebupbchMDq88so2ecDPa

extralife.gr
12-08-2014, 11:59
https://www.youtube.com/watch?v=stuET1cTQGY
Τα λεμε για την θρυλικη σειρα Dino Crisis!

geogoku
12-08-2014, 12:38
Εγώ προσωπικά πεθαίνω!!! Πολύ δύσκολο game, δε το έχω καταφέρει όσο κι αν το παλεύω! To χω λιώσει στο Dreamcast!

Αγαπητέ Error Flynn ορίστε μετά από πολύ καιρό ένα μέρος τς συλλογής μου :yes:
https://www.dropbox.com/sh/prn9zx44aee2k18/AABTTebupbchMDq88so2ecDPa

καταρχας να χαιρεσαι το man cave σου!

κατα δευτερον να ξερεις πως το ματι μου επεσε στον Cloud Strife του Kingdom Hearts....ΓΑΜΑΤΟ!

Error Flynn
12-08-2014, 14:12
Mr. Dododi... ωραιότατα όλα τους... να τα χαίρεσαι και πάντα να έχεις χρόνο για gaming... :a020:

Mr.Dododi
14-08-2014, 09:38
Mr. Dododi... ωραιότατα όλα τους... να τα χαίρεσαι και πάντα να έχεις χρόνο για gaming... :a020:

Να'στε καλά παίδες!!! Έχω γύρω στα 1000+ games και πραγματικά θέλω να τα χαρώ όλα. Προσπαθώ αλλά σε περίπτωση που δε τα προλάβω όλα θα με βοηθήσουν με το καλό τα μελλοντικά μου παιδιά! :a045:
geokoku έχω και τη κανονκή του έκδοση από το FF VII!!! :a020:

mihalis13
21-08-2014, 10:38
Ξέρει κανένας αν υπάρχει μαγαζί στην Αθήνα που μπορούμε να βρούμε retro games και κονσόλες;;;
Σκέφτομαι σιγά-σιγα(μιας και δεν περισσευει πολύ χρήμα) να αρχίσω να συλλέγω.θέλω να πάρω πχ κονσόλες της Nintendo που ποτέ δεν είχα μικρός..

WolfRathmA
21-08-2014, 14:37
Ξέρει κανένας αν υπάρχει μαγαζί στην Αθήνα που μπορούμε να βρούμε retro games και κονσόλες;;;
Σκέφτομαι σιγά-σιγα(μιας και δεν περισσευει πολύ χρήμα) να αρχίσω να συλλέγω.θέλω να πάρω πχ κονσόλες της Nintendo που ποτέ δεν είχα μικρός..


Για δες αυτο αν θες... βλεπω που βαζει που και που κατι φωτογραφιες απο ρετρο.

https://www.facebook.com/pages/GAMESTATION/200611999977509?sk=photos_stream

Axilleas_GR
21-08-2014, 16:10
Εχθές που πέρασα από εκεί είχε στη βιτρίνα N64, Sega Master System, μέχρι και παιχνίδια για το Sega Mega Drive βρήκα 1 ή 2 δεν παρατήρησα πολύ καλά. Αξίζει μια βόλτα από εκεί πάντως.

mihalis13
21-08-2014, 16:24
Ευχαριστώ παιδια!θα τσεκάρω απο βδομάδα που θα είμαι και σε άδεια τι παίζει

Slay
12-09-2014, 09:38
Δυο νοσταλγικα tweets απο τον Sean Murray

Sean Murray ‏@NoMansSky (https://twitter.com/NoMansSky) 4 ώρες (https://twitter.com/NoMansSky/status/510261068648570880) Sometimes I look at children, and think 'you'll never edit an autoexec.bat or config.sys', and my heart breaks

Sean Murray ‏@NoMansSky (https://twitter.com/NoMansSky) 4 ώρες (https://twitter.com/NoMansSky/status/510255405864218625)
.@spybraek (https://twitter.com/spybraek) @abigbat (https://twitter.com/abigbat) I miss DMA, IO and IRQ settings so much. That was most of the fun of DOS gaming #DMAIRQIORIP (https://twitter.com/hashtag/DMAIRQIORIP?src=hash)

Εμενα απο την αλλη μερια προσωπικα δεν μου λειπουν, ισως γιατι γαλουχηθηκα αρχικα με Amiga πριν περασω σε PC. Παντως οντως επαιρνες μια ικανοποιηση οταν καταφερνες να τρεξεις σωστα το παιχνιδι (στις pro direct-x εποχες).

Lefteris_X
12-09-2014, 10:56
μωρε πριτς! ουδεμία μεγαλύτερα ΚΑ&ΛΑ από το customization του Workbench. Τι να κλ@σει το DOS και το autoexex και τα ini και τα κέρατά μου.

User Startup, Startup Sequence, τα διάφορα "assign".......και μετά πάμε στα γερά όπως MCP.......(και σε αρκετά μεταγενέστερο χρόνο) σε Opus Magellan, AHI, MUI κλπκλπ.

Όταν το 1989 εμείς είχαμε το hardware DigiView Gold της θρυλικής NewTek στην Amiga, μαζί με το συνοδευτικό λογισμικό Digi Paint.......σκανάραμε φωτογραφίες ΤΟΤΕ, σε πλήρη ανάλυση / χρωματικό βάθος, κάναμε επεξεργασία και εκτυπώναμε σε επαγγελματικό επίπεδο.................οι υπόλοιποι τσακωνόντουσαν με τα autoexec, in, sys σε πράσινες / πορτοκαλί οθόνες με Hercules και Trident "κάρτες" γραφικών, ενώ οι συνδέσεις τους ήταν το άθλιο ISA (εμείς είχαμε 32-bit system bus και Zorro II, way ahead of their time folks).

ούρτ ρε, PC-ίλας. Και μετά αναρωτιέμαι γιατί κάποιοι έχουν διαφορετική αντίληψη για τους υπολογιστές και τι έκαναν......εμ, αν είχες μαθητεύσει σε PC / MS-DOS και ο άλλος σε όλα τα home computer (μερικά κιόλας με αρκετά add-on περιφερειακά, βλέπε modem στον Commodore 64 το 1985)........ε, λογικό μου φαίνεται.


ΥΓ: Ας μην μιλήσω για ΤΗΝ ντροπή που μοιράζαμε, όταν βάλαμε σε μια Amiga 3000 το Video Toaster της Newtek. Ως συνοδευτικό λογισμικό, είχε ένα 3D raytracing modelling / rendering....ονόματι Lightwave 3D. Ω, yes, ΜΟΝΟ αν αγόραζες το Video Toaster (εισαγωγή Ελλάδα: 1,2 εκατομμύρια δραχμές), λάμβανες στα χέρια σου το ΕΞΑΙΣΙΟ αυτό πρόγραμμα. Με τον συνδυασμό Video Toaster + LW φτιάχτηκαν (μεταξύ άλλων) τα SeaQuest DSV, Babylon 5, οι τελευταίοι κύκλοι του Star Trek Next Generation (και ακολούθως Deep Space Nine, Voyager) και φυσικά το Jurassic Park (το rendering το έκαναν με Silicon Graphics workstations για λόγους ταχύτητας). Που ήταν οι PC τότε; οέο; 1989-1994; Για να μην το πάω ΑΚΟΜΑ πιο παλιά (1987 - 1989), όπου παίζαμε με raytraxing 3D προγράμματα, όπως Sculpt Animate 4D, Imagine, Real3D......(και γύρω στο 1993/4 έσκασε και το Alladin 4D, Cinema 4D). Δυστυχώς, λόγω άπειρης μαλάκυνσης της Commodore, που αυτο-οδηγήθηκε στα τάρταρα (έχουν γραφεί βιβλία και βιβλία για το παρασκήνιο και την αθλιότητα διαχείρισης από το 1982 έως το 1994 που χρεοκόπησε)........LW, Cinema 4D και άλλα προγράμματα, μεταπήδησαν στην πλατφόρμα των Windows. Α, ρε Quarterback Tools, ΤΟ απίστευτο πρόγραμμα για backup. Που μετά έγινε........το CleanSweep 95 (για Win 95). Τι λέγαμε; autoexec; χααχαχοαχοοχοχοοχοχοχυουουχοαυχαχαχαχ.

Nikoladim
12-09-2014, 12:08
https://www.youtube.com/watch?v=-fhBspRppmY&amp;list=PLR_Bj14D8Qeh1GgEDh0VdcgtKEV7K6xTW #t=103 στην Ελλαδα!

christos-sonyboy
12-09-2014, 18:34
η πρωτη μου κονσολα ηταν το sega mega drive.μου το ειχε κανει δωρο ο πατερας μου
για τα χριστουγεννα.ομολογω οτι θα μεινει για παντα χαραγμενο στη μνημη μου,ηταν η πιο ευτυχισμενη
στιγμη της παιδικης μου ηλικιας! φανταστειτε οτι καμια φορα το αναφερω στον πατερα μου μεχρι κ τωρα...

απο 'κει κ υστερα εχουν περασει πολλες κονσολες απ'τα χερια μου,gameboy,game gear,sega saturn,dreamcast,xbox,ps1,xbox360,ps3 κ ps4.
η πιο ακυρη αγορα ηταν το dreamcast,το xbox κ το sega saturn τα οποια πατωσαν! ειχα καταχαρει με την αγορα του ps1.
ακομα θυμαμαι που επαιζαν κατι παλικαρια σε μια καφετερια το resident evil 2 κ το παρακολουθουσα σαν ταινια,ειχα καταζηλεψει.
ακομα εχω τα ps1,xbox,dreamcast αγνωστο αν δουλευουν βεβαια...
συγκινηθηκα τωρα,σνιφ!

Nerven
30-09-2014, 23:27
http://youtu.be/O2Aj2iwabCU

WolfRathmA
03-10-2014, 08:19
https://www.youtube.com/watch?v=UGhLhLiMy_o

Lefteris_X
03-10-2014, 09:46
επικές εποχές. Η αρχή (μου) ήταν ασπρόμαυρη, γύρω στα Χριστούγεννα του '78...(λολ, ΥΕΝΝΕΔ εποχές ακόμα)


https://www.youtube.com/watch?v=2u45bfKMXlU

μετά έγινε κάαααπως έγχρωμη...


https://www.youtube.com/watch?v=dbTmNprHuPk

και μετά από αρκετά home computer......ήρθε η "νέα εποχή" που άλλαξε μια για πάντα......τα πάντα.


https://www.youtube.com/watch?v=bmQuX-BX1zk

Slay
03-10-2014, 10:01
οι νεοι gamers δεν μπορουν να κατανοησουν ποσο WOW ηταν το να μπορεις να παιξεις τα παιχνιδια απο τα ουφαδικα στο σπιτι σου, χωρις να χρειαζεται να ριχνεις συνεχεια δεκαρικα. Η δευτερη διαφημιση δειχνει ακριβως αυτο το κλιμα που επικρατουσε τοτε.

odytsak
03-10-2014, 10:05
οι νεοι gamers δεν μπορουν να κατανοησουν ποσο WOW ηταν το να μπορεις να παιξεις τα παιχνιδια απο τα ουφαδικα στο σπιτι σου, χωρις να χρειαζεται να ριχνεις συνεχεια δεκαρικα.
Δεν μπορεί να το διανοηθεί κάποιος που δεν το έχει ζήσει, ήταν εξωπραγματικό για την εποχή του
(εμείς ούτε σταθερό δεν είχαμε τότε, έκανες αίτηση στον ΟΤΕ και σου έβαζε τηλέφωνο μετά από 2-3 χρόνια).

WolfRathmA
03-10-2014, 13:18
Ναι, ωραιες εποχες!

Καλα στην διαφημιση της Amiga εχει μουσικη του εξορκιστη;

Lefteris_X
03-10-2014, 19:49
λολ, ήταν remix ψιλο-new age / electro της εποχής (mid-80s). Αυτή η ΜΕΜΟΧ ΑΒΕΕ και οι διαφημίσεις της...(ήταν η επίσημη Commodore αντιπροσωπεία στην Λ. Βουλιαγμένης. Την είχα επισκεφθεί αρκετές φορές, για διάφορους λόγους, από το θρυλικό Commodore Club, που παραδόξως αντέγραφε πειρατικά τα ΚΕΡΑΤΑ του, έως έναν-δύο απίστευτα τσακάλια μηχανικούς Amiga, που με έμαθαν αρκετά για hardware)

Nikoladim
25-10-2014, 19:03
58775878587958805881588258835884 Παρίσι republique .. Ο παράδεισος του ρετρό gamer συλλέκτη
5885 5886588758885889 τιμές απλησίαστες !!!

Mr.Dododi
31-10-2014, 10:24
Δεν υπάρχει!!! WOW!!! :a049::a049::a049::a049::a049:

BillyFlo81
14-11-2014, 11:16
Χαζευα στο αμερικανικο store και πετυχα ενα παιχνιδι που για καποιο λογο δεν υπαρχει στο ευρωπαικο. Προκειται για το Rygar (Argus No Senshi), που ελιωνα στα "ηλεκτρονικα" οταν ημουν πιτσιρικας και του χα σταξει πολλα εικοσαρικα (οπως και στα υπολοιπα παιχνιδια που ειχε φερει το καφενειο στο χωριο μου τοτε, οπως τα Ghost n Goblins, Toki, Double Dragon, Bubble Bobble και Cabal).


http://www.youtube.com/watch?v=Y_j5VCXgIy4&amp;feature=player_detailpage

Το παιχνιδι κυκλοφορησε απο τη Tecmo το 1986 και εγινε επανεκδοση απο την Hamster Corporation στο ps4 για μια συλλογη με την ονομασια Arcade Archives, oπου εχουν προστεθει και θα ακολουθησουν και αλλοι τιτλοι οπως το wonderboy, το double dragon και το bombjack. Δυστηχως ομως απ οτι φενεται, θα κυκλοφορησουν μονο σε Japan και US Store. Στο παρακατω Link υπαρχουν πληροφοριες και τα παιχνιδια που θα επανακυκλοφορησουν στο PS4.

http://www.psnstores.com/2014/04/hamster-and-nippon-ichi-partner-up-to-bring-arcade-archives-to-ps4/

obione
14-11-2014, 16:15
Παααα!!μου θυμισες αυτο τωρα!
κοιμομουν και ακουγα στον υπνο μου τη μουσικη!!lol

http://www.youtube.com/watch?v=8BPtn6_vhNQ

Lefteris_X
14-11-2014, 16:55
αν σου πω ότι το Rygar το έλιωνα κι εγώ στα ηλεκτρονικά, εποχές 10αρικου δρχ ανά παιχνίδι; λολ, το έχω μάλιστα σε αυθεντικό (από τα απειροελάχιστα κιολάς, καθώς πειρατής 1984-1999) για Amstrad 6128........(το βλέπω τώρα στην βιβλιοθήκη μου).

Το δε Black Tiger καλό μεν, αλλά αυτό το Rygar (μαζί με το Karnov) είναι άριστα.
Το αυτό και για Ghosts 'n' Goblins, Ghouls 'n' Ghosts, BBobble, Pang, New Zealand Story, Arkanoid (1 & 2), Pole Position (Atari VCS), DDragon, Winter/Summer Olympics (θάνατος στους μοχλούς των joystick), Pacman / Ms. Pacman / Pacmania, Elevator Action, Rastan Saga, Shinobi και πάμε στα θηρία με υδραυλικές καμπίνες, όπως Enduro Racer, Space Harrier, OutRun, Turbo OutRun, Galaxy Force II, Super Monaco GP, ThunderBlade, After Burner II, G-Loc 360 μοιρών κίνηση καμπίνας, Power Drift (αγαπημένο μου) και ΠΑΡΑ πολλά άλλα......θα μπορούσα να γράφω κατεβατά. Όσα παιχνίδια έπαιξα 1978-1994, δεν έχω παίξει μεταξύ 1994-2014. Τεράστια η διαφορά. Και χωρίς να αναφέρω τίτλους για Home Computers (όχι PC εννοείται, καθώς ποτέ δεν ήταν "Home").

BillyFlo81
22-05-2015, 17:31
Σαν σήμερα, πριν 35 ολοκληρα χρόνια, η Namco κυκλοφορήσε στην Ιαπωνία το θρυλικο arcade με την ονομασία Puck Man.


https://youtu.be/uWO199IGEsQ


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/b/b4/Pacman-puckman.jpg


http://ecx.images-amazon.com/images/I/51SgndOqb-L.jpg

http://www.ps4forums.gr/vb/image/png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAARwAAACxCAMAAAA h3/JWAAABUFBMVEVaSt4AAADWhDkIjBBYSd9RRuRWSOHfiRrahi4F UgkIkBDchyhbTOp7WcIEPgfbhym0c31hTdmAW71NRefYhTTSgk RyVcrdhyKZZqLNf1CdaJ2tcIi4dXegaZqLYLJSR RrUdHEe2GnbZCPYq3BeWhkTtbW50qwcYSFXbiUZKi8d3DJflii a5bkiwDhig7/tVp1VsgDNQZQPOQHfg4FWgogFAnb7T6KirbAzHOCgL6pbo3WfD j/uFPf9jSXZaWGhbrW3kjZqDdlWda0g6j/vUjDjZuhpp7ko3vtqnM3HvMGZwzHfFwGcw0CKAUDMgY7OesERw gJmhKPa8Kgd7bKjojsnkTrqHWmerL/wD9CMO2bnqVyaszQ4Fd2cMiyu4i7xnrCqmquX4XIt6LF02qmrJ fl h9qX9Outo3anIb0rmjM217Z1kDAg2rGjF/Qm0yZcrtWR9KTAAAPjUlEQVR4nO1d 18bxxE/K3cnGZWHHiCMgRMPISEwENklmAJObMfvhDyaNE5dp6ndpE7a5v//rdLNLL1Zzc7tCSRQvN9PWn9GtzM7Vub293dtb7YxLXZnOXg9mK l0DlstzQ4FUBBUB1mIAauSuFHCUnxzpi1r9oKHKwxpnhYyWus7 rFXWtGSXKiJldmC/RXhutljCohp YFw0ZlodCrqXBYYS4SbrrscPqHoL/A6V8svBolp R7Q0a0BI27GaWXZfVvgv7SgPr28EuOHCMcOQJM5PgAVYpI4kVR MYZODqshmDGQM7BT5osGcvw6oASFGknJK4HUQHtYFO2h5Hn9Zn hySkRfWRPM8OTwZlinpNYQMwZyghs7 S5utcLYnRmQVmN3wpNbPWlnPYgN7MVSvgADlApItzgzLDlhC6z dAGsl0EewZlhyeDO30KkCSHtgbR2snYC1VVCcYb1hyYm2mz3Mg LlwE6Tl2JxfnonFBZDqIOF9EIE0g39kYoYlx98DjW28j0BCsGZ YcngzM jUTZDgfggXQCqDtAxFN8N M6Y JwJgo0KQ8O/vc5LylJVIp6M9Vry YIZ/rDK4Eaa3DV1zbyszHDkCOHKC0xidIVU51uQEH 1vdLF/0NFHHdroQ5kQfrQZ57Aakr44zhnURU7RTM5Glxy/PsegTmvBX6lZqiGNczQzLCzIKVEN1hvKTXrbZHKCdr7YhzyZVv Dndno/1qp0IqZaS2jsCOMcaobHDmmrYZyT1Oe90cw0uba1A3tyFtV0Tw J6q4rxr9IU3nTZgpxif00KRQtyytNJDdYb1gxFdTEDOe3adB9q TQtycsWERp7eOdt5zsxOf00K p88diq/Te cfEKhmLMgp8m1LcOd45eXGUyS55IlJ6Qa9EmeY8x4pTWuKsAa6 bP8SfiVNNWvU5XkX4MnR5mhKKf2Ocf7XRy/6b2tQgZaZ8eR4wkayqj28uBqUvDS9X1BgyXHpm395Pil wCr4aCBnCsFnpx0cINAfqxgMvCekZPNwHtIDn0EfU6C51onhz7 z1mY0yWP17a1RNzRy7NvGkxOuzfewgDNi5Viah/eLvwcSzu5QcsIFUEQX7c00QPGEsBOegH4Dp15AA6Z1/EmQyjh1CfprqI9uhAw59mbOPxNIyZFmAjNMKCIGn8KjM4GEnHP PBPrlVowG/pFBmkN2QcIbQLtzluNry3iTWpvxSiC16J2DP JU9iRIeB/OgYQ3QAMkNU5BN7g7x96McfUh/bnEgmKfY21GV2R/HNSa1ufYt829rcxw5Ahw5AjoI0eb/mdWD85m6GMEdf7bijNDEZqNyvVntq3IqQeWjVLQoiwKSwv9WCL rTv4eKbNaYMgJGSu6UfJi8hvb5qLbjWT9YYvzUQP3VV5YtW6UK lMg5OQKDPKbybrCzTy5mmPIqeSmOUNJ6PM5eXPRvD4Rk2Z7mp3 PoW2TG0XadkYOh8IasbPGTKFlD Y770ygCAtvbBqloMgp1vqxo5G8w5Tpm7U1o8CSc8uscIslpyBU YeGNTaOKlJxiKX0thl/UsCgCuLilGVsNG4fZMqUiIceteCbgloMFOHIEOHIEGONzIBBXT cGBFBJJhfSpmF0AlagZ/E2LzyHWtDBozowhPoc1QyWfWKOtCRkzpsiumfUeVmCyJVwACV5 YWslFg8h qkOEq6GBc hKIZkETMsOf4k6GMQVgkkBGuGj xizTxHp9qgDzM40SFIMEIPN6EoxqkRMy4mMPtMYPbHSruf6R1s/1iph1QwY/NYac96xFkb LEaJsa/Qx4iHDkCHDkCfjfkcPudtD1RWt HYPtVtMmS4/dVY9SXOmQF1hvtAza1bTI50c3nK314TgcY9a3413XiT7Ce1NgS xjmaGRZbdeoUO84h qw3mpklrm3UKZGcoM3ssZzWJmJq8a/69FJSo2YTE1gz77Ss2cQEEn3WG93MdH9NhbTIrqzk8DGBEjlFs xltWyv8ps8Exq0qZiHHbGZwcnCkTbFCZq95cnDArjTIY4UDdt5 MjtbFkRMurCQ ZpT JPnuIG3kyUEzGg7tHyu 0yIz 4Z1K6FD1cakmplOUq/DLjhx mKHzK9bhefskC1wQYt6YsRu5tU4DeO 4unIyWzGkSOYuaLk0OULuppBJL1VrGJ2M2yrBH2x4kHNXJmwNw tyrkrYW9Rs97CO06Tz67G0htOksdSGNmqtCuDaOs5vDmqGJSda BWs4v7kG1uZxfhOs4QJ8Cd0IzmXm3DOBeqvoOGNgMxw59lN4mh uDmnEdsuSUI0dwypEjOHVecsJxIidML0uc0sgpNrxSPzQlcmlv miOHMSIaPSMnShaJeHKyGkdypvc8YxHWqNegISjZg5dwb6X2J5 eClwD6Plr0gxbKMeREzXyq8Sp3A amzxm8xMKFvSkdLmAxPbZQD1GUAiarLDn2AZNITtWsYOPNAAGT BdhSQ7GgRaVyZdi9QCxOYD 2Rk6DM6rqbzDkVBelOtK9sWnUAg21rXlR2A8tnpkpYdjRwUGlw tOWZgQNWr aYF oCBoW3qQ3Sg/Sdot6CbgVTwGOHAHn2ACrWKRPOSuJ8TmshmDGsBxs4QYtKrVN3 gDbSuZZoAkSVGYE3DFYIgkSQsy6gE4RMyw5yppa96PZEzgz/HIwawaHMip5BO6GLJO2keQR1IwLe8s Exgub/ZwovY8n8SS2vIKEra4EUubOKQK50ERXSZmDHcO6KvUHGht02zG cOdwZubRKbTWQB7Bf7UdFiS1dTpp5tyb7sewz7Fum3tbCXDkCH DkCEghJz0Bj7xb3qLP4TXYrgf1xT5H8kZremrbZHL88hoDmk qsQm/0u9gqiG8rXQzHDYbqeT4darCeUPN JNcVWlpqRJXrRKaQSayvhkUc0IzQyo864Rm/DgnmdCM94bNi5YxoVmSnKGlwquOaSq8JDnrFkkUWXKqtWLhT4C JIrb WL H3k2F6NVEkXIfqinwpOSKPKp8Li2rduTozJyU5B5OZ4cv1vqo4 2PezjwtDTjcSrv 5oZPb84l21cc6rfaALENp8Kz6JtKW r1H21hkU93w9VusGKpy8Xsdtz aqEkrxR7qIhFV5624a04hnc/ydws7F//LYz9LGTjCu2HBzevffDm5ib1wf7r /apRwcGq4YOZ2Njaf3jnv3zdO/He8f3wtM6iPBRZMjBdb4SYmPz3n56tXpX78/6JLz8v73r/fvBmlm9PgaBOuG5JRNfI61GVNk12p8gtGiOtoAJHW0wWIsLnGp 8AK41tx49bLz9G232/mx ePfkRzRTB0VCTt4hNMinkmwBJI6kwA01JkEIK1iZBdIi1xkl72 ZIcUE1rpvqYODX7rP1a //voxkvO7SYXXAKCTJZBKjKSRg4rBq40E1GMlmOl XAHou9TaDV2fSNpjZW3GLtTWM0t8qO0pS45gRh78pLuhFyWS3i HbmhnW24on55Jw5V7l3b6491/8jyOH9qSP3u6/efRm/ dH 788 uF3Qw574CD9OCIblSp8KrzT0vHrp2 Pf3p5fPD0O7nVSj9htg Y1SFHS4dJYKjxxRKDRKQYuyqC4yaJMph7DVJherDDnRTPuT/87855P2TPzPvzmj82SnXb3NlFFFyUd2OC8URcwQdpCcKvVbapQ CPaqSPTq0pgVB0b2qOe6xylVz8X/wP87otJ4KjysE0FPhMZszta2afCq8DI0ibRPJKWp2ikwZaQMsW N5dweLR8BaeGPTKP0E2BsMZskxCuHyLFNmi 7k3uLsKHMsOZxRpcCSIyjYeGPTqBvaCbB hYHWd3FF9BwAXBkEH/YmKFTo0s5Z2JsZNt5YNMp3i3pGuBVPAY4cAY4cASZyAtJpRSCh NyHp9FRPigZpF0rNoDEbcgQzPDkDOyW0zTTZtRVHt2OGjqhZjC VYRuuOl IQ jZOdkFcPA67KiDlOTMZyJHMmLKgxGW2cJYK9dGpXHKXQNCOg/1xEBhtx4rFZsSZ4clpb/VwAzPzbd IJZg7C5djaQs3ic6BtIIp WZBEeaOqJkM5EhmDPlzwA1c6y6BNItOrYA boBtggTjnPAE2oZnvhIzxseKfPGxW0b5rHOsZBOCorFjNiNnXr Jww7o1rkMW4MgRwJETdgBDqnKsyQnvvjno4echsTPW5CSPx2W/2LRUeHRIgRC 8Qyp8Liazj4Aib40zlFgvaE9RsTVRL5YU8/xTA9egqghPV8 CT4a9QmwvDcWJ8BmOcfTnQAr3jnF/k2hRasTYMleUy3srcaZyXBiSHK8rshpEX2rE2C5tmW4c8LNw9U HJIpNJ6caJto0Bx0rUPGTJ2p6Uz/bIK9Nz6rLIM PatmjugT4gyp8Ja5ttH8esYTYPd7J8CyBwLZpMKzOGVIW5qxOa Uo LSHciVdn1wzpMJLbxtzAuxP92Lctcr8MMrzrYLT3aOHDx9 nTWM7kJPgOUWvYwGRkdO8Om3u /qD47ePcnYyiu2HDwMRKf/Otp99/K3o92H9WyVXZlsb0ND8OC7o93d3Yfd/ s Wx3dqRFme/P3JmM0kACQcFNjAyTcBjg6cnrc9PDk8ePHle77LemGh06pHAwg TXLBS6o1GKAkmLnosLehk/OnXKF12vsovrywt3B u4dVddouSLhJdHI1Fte4gMmhk/PNN9/8 cGDB4Hnl8ENdYQxSCo6ASQMn9QCJtfgGm7nFcwYN8CSAQaV/OSQYITkPMTH6gj7HDIyoZIaZ3kMOVJrtLaNzdvKn/vqsWLn668yZd96D17lfucx3DtH381lixR7D8jporPbe5H/Jcro48WFvUkbURlEZ RkVOShh9rSq51vnzx58u63rFWdkcMlTpKghb1Nt8oZgZnAZiez KvKgQdr61b0eMtc0iRFBa1kVW9OEnFz/ptAUFAZV5FDUd64WL8QsulgYVFFKhTdCZM6oNxJ45incUUKair 48qK Rywbtcy7bG4T3BwcjvGsORjhyBDhyBHjXHYzwJhyM8D4YG0x8e X0qxu2JEdU4PuRM3Pn82rXbt29fv/bZZyOqcozI aLbRX45MXGn 8 Iqhwfcrr0fAYvkRejqnB8yME750t35zCYeNZl58WzZ1PXpqZGV OX4kPNBt7uB4cfo3laXPZa4yvCmCD4EUOlD9uJ7AO3b6sXtGB CdAek6yB9AdKz0XzXXAVo5MDjPDEF0jOQ7oB0HaQXo3XwMqGT8 4Ej5/9w5Ajoe6xinJET44ycGO8vOdfvxMBx hRISNXnIH0xWgcvE24mUIAjR4AjR4AjR4AjR4AjR4AjR4AjR4A jR4AjR4AjR8D/AL21Hlv5H9dhAAAAAElFTkSuQmCC

http://ggdb.com/img/ggdb/vol0/5768_1_fs_gm.jpg

http://farm4.staticflickr.com/3588/3345497033_9e5eca2701_b.jpg


http://media.giphy.com/media/cWo5UdG06KCHe/giphy.gif


Και τα διασημα Joysticks (προσωπικα προτιμουσα το Tomahawk..)

http://i45.tinypic.com/b4yd5z.jpg

https://legacytech.files.wordpress.com/2010/11/classic-joystick-atari-2600.jpg

http://el.wikipedia.org/wiki/Pac-Man

WolfRathmA
22-05-2015, 17:47
τιμές απλησίαστες !!!

Που ειναι αυτο;

Nikoladim
22-05-2015, 17:47
Παρισι

jk_blue_tiger
22-05-2015, 18:27
Και τα διασημα Joysticks (προσωπικα προτιμουσα το Tomahawk..)

http://i45.tinypic.com/b4yd5z.jpg



Τα Pac-man, Tomahawk ηταν και τα 2 κατασκευης Ανερουσση (απιστευτες βεντουζες-για να ξεκολησσουν επρεπε να εξασκησεις πολυ δυναμη).
Tα Pacman-Tomahawk για home computers ηταν αυτα:
7135

7136

Το Pac-Man που ποσταρες ηταν η εκδοση για PC (βυσμα για PC gameport), ειχε μεγαλυτερο μεγεθος απο τα παραπανω και 2 fire buttons.
Εαν θυμαμαι καλα ηταν τοτε απο τα λιγα ψηφιακα χειρηστηρια που δεν ηθελε το καλιμπραρισμα των αναλογικων joysticks που ειχαν triggers
και σου εσπαγαν τα νευρα να τα ρυθμισεις σωστα.

BillyFlo81
22-05-2015, 18:41
^^
Χωρις να θελω να βαλω το χερι μου στην φωτια, θυμαμαι οτι με το Pac man με τα δυο κουμπια το ειχε ενας φιλος μου και παιζαμε σε αυτο σε μια Amiga 1200 και γι αυτο διαλεξα την παραπανω φωτογραφια. Με το joystick στην δευτερη φωτογραφια επαιζα στο Atari 65XE (ο πρωτος μου υπολογιστης..)

jk_blue_tiger
22-05-2015, 18:50
^^
Χωρις να θελω να βαλω το χερι μου στην φωτια, θυμαμαι οτι με το Pac man με τα δυο κουμπια το ειχε ενας φιλος μου και παιζαμε σε αυτο σε μια Amiga 1200 και γι αυτο διαλεξα την παραπανω φωτογραφια. Με το joystick στην δευτερη φωτογραφια επαιζα στο Atari 65XE (ο πρωτος μου υπολογιστης..)

Δεν μπορω να καταλαβω πως ειχατε συνδεσει το 2-fire pacman στην 1200 (http://en.wikipedia.org/wiki/Amiga_1200) αφου και αυτη ειχε 2 Χ Mouse/Gamepad ports (DE9 (http://en.wikipedia.org/wiki/D-subminiature)).
Εαν δεις το βυσμα του στην φωτο που ποσταρες, μονο απο το μεγεθος του φαινεται οτι ειναι μεγαλυτερο, εχει 2 κενα κατα μηκος,
αρα ειναι η εκδοση για pc οπως ανεφερα.
Δεν θυμαμαι να υπηρχε εκδοση αυτου του joystick για Amiga-Atari, εγω τουλαχιστον ποτε δεν ειδα κατι τετοιο.
Οι 2 φιλοι μου και εγω που ειχαμε Amiga 500 ειχαμε ολοι 1-fire button.

BillyFlo81
22-05-2015, 19:27
Οντως δεν βρισκω καποια photo με συνδεση για de-9 port. Μπορει να εχεις και δικιο.. Ψάχνωντας ομως στο διαδικτυο, βρηκα μια αγγελια στο amigaplanet (http://www.amigaplanet.gr/forum/viewtopic.php?f=15&t=3966) που ο χρηστης αναφερει οτι το χρησιμοποιηουσε με καποιο ανταπτορα και στην Amiga.

jk_blue_tiger
22-05-2015, 20:09
Οντως δεν βρισκω καποια photo με συνδεση για de-9 port. Μπορει να εχεις και δικιο.. Ψάχνωντας ομως στο διαδικτυο, βρηκα μια αγγελια στο amigaplanet (http://www.amigaplanet.gr/forum/viewtopic.php?f=15&t=3966) που ο χρηστης αναφερει οτι το χρησιμοποιηουσε με καποιο ανταπτορα και στην Amiga.

Αφου εσπασα το κεφαλι μου για αρκετα λεπτα μεχρι να καταλαβω τι πουλουσε ο χρηστης, here goes:
Πουλουσε το 2-fire gameport joystick μαζι με ενα ξεχωριστο de9 καλωδιο το οποιο,
οταν ανοιγες το joystick, εβγαζες το gameport καλωδιο και εβαζες αυτο προσεχοντας μονο να το βαλεις σωστα για να δουλεψει.

Το πιο λογικο λοιπον ειναι οτι ο φιλος σου ειχε κανει αναλογη πατεντα, ισως για να εχει 2-fire joystick στην Amiga
και οχι 1-fire οπως ειχαμε οι υπολοιποι "κοινοι θνητοι".

BillyFlo81
22-05-2015, 20:23
Αφου εσπασα το κεφαλι μου για αρκετα λεπτα μεχρι να καταλαβω τι πουλουσε ο χρηστης, here goes:
Πουλουσε το 2-fire gameport joystick μαζι με ενα ξεχωριστο de9 καλωδιο το οποιο,
οταν ανοιγες το joystick, εβγαζες το gameport καλωδιο και εβαζες αυτο προσεχοντας μονο να το βαλεις σωστα για να δουλεψει.

Το πιο λογικο λοιπον ειναι οτι ο φιλος σου ειχε κανει αναλογη πατεντα, ισως για να εχει 2-fire joystick στην Amiga
και οχι 1-fire οπως ειχαμε οι υπολοιποι "κοινοι θνητοι".

Εχω καλη μνημη Γιαννη κ θυμαμαι καλα οτι παιζαμε με την two button εκδοση τοτε. :D
Παντως ειναι κριμα που κυκλοφορησε μονο για pc τοτε που το Pc στο gaming αξιζε μονο για τα adventures και τα strategies... anyways..
Σ ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.

Lefteris_X
22-05-2015, 20:57
Πάντως η Amiga, για την ιστορία, υποστήριζε πολλά περισσότερα κουμπιά από 1. Απλώς, επειδή το joystick στα πρότυπα του Atari VCS είχε γίνει το στάνταρντ της βιομηχανίας, έτσι είχαμε "κολλήσει" στους home υπολογιστές με 1 κουμπί επί σειρά πολλών ετών. Απόδειξη αυτού που λέω, ότι έπαιζα το street fighter II με 3 κουμπιά, χάρη στο megadrive joypad που η Amiga το έβλεπε μια χαρά.

Παρακάτω ακολουθεί φωτό με ένα από δικά μου Pac - Man του Ανερούση, αλλά όχι το αγαπημένο μου: το StarFighter SF 2000 που είχε το κουμπί κάτω αριστερά, ενώ είχε και auto-fire switch. Δυστυχώς δεν το βρίσκω εύκολα στον κυκεώνα αντικειμένων που έχω διάσπαρτα στις βιβλιοθήκες μου ρε γμτ.

Στην φωτό, βλέπουμε επίσης ένα Ericsson του 1995, με ξύλινη επένδυση (από τα λίγα που κυκλοφορούσαν τότε) ειδικής παραγγελίας, αν θυμάμαι καλά. Πρέπει να ήταν ή το 2ο ή το 3ο μου κινητό τηλέφωνο, τότε. Και το οποίο κράτησα για πολλά χρόνια. Σόρρυ Nokia ποτέ μου δεν έκανα κέφι (πάντως δωρεάν είχα πάρει από τον OTE τα Nokia N95, N96 αλλά τα θεώρησα απαράδεκτα......μέχρι που κλείδωσα μια για πάντα σε iPhone. Anyway, enough με το οφφτοπικ).

Και τέλος, ένας από τους πρώτους υπολογιστές τσέπης της Casio (1987-88 το είχα πάρει από εξωτερικό, το είχα πάει στο σχολείο και είχε μαζευτεί ντουνιάς ολόκληρος, λες και είχε σκάσει το Enterprise από το Star Trek), με το Cassiopeia OS που αργότερα εξαγοράστηκε από τη Nokia και ονομάστηκε Symbian, το OS που βασίστηκαν σχεδόν όλα τα Nokia τηλέφωνα και αργότερα τα μοντέλα της Ericsson / Sony-Ericsson.

http://i.imgur.com/w8ohlJN.jpg?1


Στην επόμενη φωτό, βλέπουμε το Donkey Kong Jr. της Nintendo, μια σπέσιαλ έκδοση που δεν έχει βγει σε καμία άλλη μορφή (παρόλο που με το ίδιο όνομα έχει υπάρξει, αλλά είναι διαφορετικό παιχνίδι). Η μορφή του φορητού mini coin-op λέγεται Game & Watch TableTop (Watch = γιατί έχει ρολόι και ξυπνητήρι κανονικά και με το νόμο!!!). Επίσης, βλέπουμε το Puck - Man, όπως λεγόταν αρχικά το Pac - Man όταν ακόμα δεν είχε έρθει στον Δυτικό κόσμο (μετονομάστηκε σε Pac - Man ώστε να μην γίνει λογοπαίγνιο ως Fuck - Man). Ακόμα θυμάμαι ότι έκανα high score, την Κυριακή βράδυ που βγήκε το ΠΑΣΟΚ και ξεχύθηκε ο λαός στους δρόμους (μη ξέροντας τι θα επακολουθήσει σαφώς). Το ίδιο ακριβώς Puck - Man έχει και ο αγαπητός Error Flynn (φαίνεται σε προγενέστερο ποστ του).

http://i.imgur.com/4OdzF6J.jpg


Και στην τελευταία φωτογραφία, βλέπουμε δύο φορητές κονσολίτσες της Nintendo, Game & Watch πάλι και την επιγραφή "MULTI SCREEN", καθώς το παιχνίδι παιζόταν και στις δύο οθόνες ταυτόχρονα. Οι τίτλοι είναι Mario Bros και Mickey & Donald (συμμετέχει και ο Γκούφυ!). Απίστευτοι τίτλοι και οι δύο, έχω ρίξει άπειρες ώρες πάνω τους.

http://i.imgur.com/1QtPfuP.jpg

Θα μπορούσα να βάλω και άλλες φωτό απο κονσόλες (ανάμεσα σε άλλα, ένα πατενταρισμένο Megadrive για PAL/NTSC και 50fps/60fps με 2 ειδικά switch, το Commodore CDTV, κάποιες Amiga που έχω, Atari VCS, Amstrad 6128, Commodore 64, κλπκλπ, αλλά είναι όλα με ευλαβική προσοχή αποθηκευμένα ρε γμτ).

jk_blue_tiger
23-05-2015, 01:14
Εχω καλη μνημη Γιαννη κ θυμαμαι καλα οτι παιζαμε με την two button εκδοση τοτε. :D
Παντως ειναι κριμα που κυκλοφορησε μονο για pc τοτε που το Pc στο gaming αξιζε μονο για τα adventures και τα strategies... anyways..
Σ ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.

Τα 1-fire pacman's & tomahawks που κυκλοφορησαν στα home computers εκαναν θραυση τοτε στις πωλησεις.
Η αντοχη τους ηταν απαραμιλη και η Aneroussis Control εγινε γνωστη ακομα και στο εξωτερικο.
Εγω καποτε "καταφερα" και χαλασα την αριστερη κινηση του μοχλου μου, πηγα στο μαγαζι που τα εφτιαχνε (καπου στο Αιγαλεω νομιζω)
μου το εφτιαξε τσαμπα και γενικα ηταν πολυ ευγενικος και προσιτος.
Ποτε δεν ενιωσα την ελλειψη 2ου ή 3ου κουμπιου, ενω το μικρο τους μεγεθος βοηθουσε τα τοτε μικρα μας χερακια
στο να το κραταμε βεντουζαρισμενο στις ατελειωτες παρτιδες kick-off 2 & sensible soccer.

Το νεοτερο pacman (το εχω ακομα καπου φυλαγμενο και αυτο) δυστυχως δεν πολυχρησιμοποιηθηκε στο pc που ειχα τοτε,
γιατι οταν καποιος ειχε Atari ή Amiga (οπως εγω τοτε ειχα Amiga 500 1MB με 2ο floppy)
θα ηταν τρελος να παιξει το ιδιο παιχνιδι (π.χ. Double Dragon, Gods) στο pc σε υποδεεστερη εκδοση
μια και αν δεν ειχε καρτα ηχου Adlib ή Soundblaster θα ακουγε μπιπ-μπιπ,
ενω εαν ειχε μια απο τις παραπανω τα ηχητικα εφε και η μουσικη ηταν παλι χειροτερα απο τα αντιστοιχα της Amiga.

Οπως πολυ σωστα ανεφερες τα pc τοτε ηταν κυριως για "ειδικου τυπου" παιχνιδια οπως adventures (π.χ Sierra, Dynamix, Lucas, Revolution, Access, Westwood),
strategies (π.χ. Ancient Art of War, Dune ΙΙ) αλλα και για rpgs (π.χ. Ultima, Fallout) και flight simulators (π.χ Gunship, Falcon).
Παντως σε καποιες περιπτωσεις επαιζα με το pacman και κανα μπασκετακι Lakers Vs Celtics στο pc, οταν ηθελα μια αλλαγη απο το TV Sports Basketball.

BillyFlo81
23-05-2015, 12:35
Να ξερες ποσα joystick χαλασα με τον αδερφο μου στο kick off 2 γιατι παιζαμε με after touch και για να βαλεις τα σωστα φαλτσα στην μπαλα απο αποσταση με αντιθετη κατευθυνση, καποια joysticks (https://legacytech.files.wordpress.com/2010/11/classic-joystick-atari-2600.jpg)"πονουσαν" αρκετα... :P Ετσι καναμε λιγη υπομονη για να μαζεψουμε περισσοτερα χρηματα και να παρουμε Tomahawk.
Οσον αφορα το TV Sports Basketball, τα λογια ειναι λιγα... Ειχα αποκτησει και μια τριτη δισκετα οπου καποιος ειχε κανει edit την τοτε euroleague και λιωναμε με Αρη, Ολυμπιακο, Παρτιζαν, Τσιμπονα, Λιμοζ και ολες τις υπολοιπες ομαδες της εποχης. Περασαν αρκετα χρονια για να παρω στα σοβαρα καποιο αλλο μπασκετακι, μεχρι που επαιξα το NBA Live 15 στο Mega Drive.

jk_blue_tiger
23-05-2015, 13:21
Kick-off 2... Καταρχην η αριστερη κινηση στο tomahawk χαλασε εξαιτιας των "σφαλιαρων" για τα aftertouch σουτ...
Τι θυμαμαι τωρα... Οταν ο 3ος της παρεας δεν επαιζε εκανε τον sport-caster με ενα fake μικροφωνακι..
Ακομα θυμαμαι την "αναμεταδοση" οπου "ανηγγειλε" οτι "παρακαλειται ο κος Νικος ... να ελθει στα ταμεια του γηπεδου
για να παραλαβει την μπετσεκατσα του (μπερδευτηκε με την μπεκατσα αλλο γελιο)" μετα απο ενα σουτ στο γαμο του Καραγκιοζη.
Θεικες στιγμες....
Δεν θα ξεχασω ποτε οταν μας πηγε σαν παρεα ο ενας της παρεας (Παναγιωτη να σαι καλα) στο σπιτι του Αλκη στον Χολαργο...
Ο Αλκης αργοτερα πηρε μερος στα παγκοσμια πρωταθληματα και εβγαινε σχεδον παντοτε στις 3 πρωτες θεσεις.
Τοτε λοιπον ο Αλκης μας ...σκισε με ενα αγνωστο για εμας ειδος σουτ τα "λαικα" (ψηλοκρεμαστο σουτ απο το κεντρο του γηπεδου)
και χασαμε οι 3 της παρεας (λεγομασταν 3 Amigos επειδη ειχαμε ολοι Amiga 500) πανηγυρικα σχεδον ολα τα παιχνιδια.
Εγω μετα ειχα πεισμωσει εκανα μια εβδομαδα εντατικης εξασκησης σε αυτα τα σουτ, καλεσα σπιτι μου ton Αλκη και τον πληρωσα με το ιδιο νομισμα.
Απο τοτε δεν ξαναεπαιξα μαζι του Kick-Off 2, μπορει και να μην ξαναμιλησαμε ποτε γι' αυτο το λογο.

Nba Live 15... Eιχα κανει τον pc γιο-γιο με συνεχη καρφωματα & assissts σε φουλ (82 games) πρωταθληματα,
ενω δε επαιζε σε αυτο ο αγαπημενος μου τοτε Nba παικτης Shawn Kemp.
Το ελιωνα σε συνεχη πρωταθληματα μια και ειχε διοργανωση με φουλ stats, σε αντιθεση με το Lakers Vs Celtics που ειχε μονο stats σε exhibition matches.
Οταν αγορασα το Nba Live 16 και δεν ετρεχε στον 486 μου γιατι ειχε γινει ψευδο-3d, ξενερωσα τα μαλλα..
Εφυγα ομως φανταρος και το ξεπερασα...

Lefteris_X
23-05-2015, 15:01
Ρε παιδιά τι 15 και 16 λέτε; Μήπως εννοείτε ΝΒΑ Live 95 και 96; Που ήταν ακόμα 2 διαστάσεων στο Megadrive?

Επίσης, δεν είναι καθόλου τυχαίο ότι η μισή ομάδα της Cinemaware που έφτιαξε το TV Sports Basketball, μετά την εξαφάνιση / χρεωκοπία του Rob Maxwell και της MirrorSoft -> Cinemaware, απορροφήθηκε από την ECA (EleCtronic Arts).......και εγένετο Lakers VS Celtics, Bulls VS Lakers κοκ, μέχρι τα πρώτα NBA Live 2-διαστάσεων.

Επικές εποχές, συμφωνώ, τόσο για τα NBA Live 2 διαστάσεων (το 3D στο PSX, μου άρεσε μέχρι και το 97 μετά όχι)........όσο και για το Kick Off 2 Extra Time, που κυριολεκτικά είχα πεθάνει στο παίξιμο με φίλους. Μαζευόμασταν 5 άτομα σπίτι και φτιάχναμε πρωταθληματάκι...εντωμεταξύ ήμουν άσσος στα ψηλοκρεμαστά από γωνία σύριζα με την γραμμή του κόρνερ, από κέντρο, από πλάγια στο μέσο του γηπέδου..............και αυτός ο πούστης ο Richardson της Σουηδίας αν θυμάμαι καλά, ο τερματοφίσκουλας έπιανε τα άπιαστα ο κ@ριόλης.

Περί TV Sports Basketball, έπαιρνε τους Detroit Pistons μόνο, γιατί είχαν έναν playmaker, ονόματι Carpenter, που έβαζε 3ποντα από τα 10 μέτρα χαλαρά. Έσπαγα τα νεύρα των φίλων λέμε!!! :D

BillyFlo81
23-05-2015, 15:56
Κολησαμε και οι δυο μαλλον και γραψαμε 15..:P Φυσικα και εννοουσαμε το NBA Live 95! Στο TV sports basketball θυμαται κανεις αν το jump ball ηταν απλα ενα video, γιατι εβλεπα και οσους επαιζαν στα amigaδικα να πατανε τα κουμπια εκεινη την ωρα για να πηδηξει πιο γρηγορα ο παικτης τους με αποτελεσμα να το κολησουμε και μεις..
Παντως το μοναδικο μελανο σημειο του παιχνιδιου ήταν το αυτοματο κατεβασμα της μπαλας στον χωρο του κεντρου..

Επίσης στο Kick Off 2 θυμαμαι οτι o Steeve Screech υπηρχε και ως διαιτητης στον παιχνιδι και μαλιστα ηταν ο πιο αυστηρος. Εβγαζε για πλακα τις καρτες απο το τσεπακι.. :D
Δε ξερω για εσας Γιαννη και Λευτερη, παντως εγω ελιωνα με after touch και γηπεδο Soggy που κολαγε η μπαλα και η φυσικη της γινοταν αρκετα ρεαλιστικη ακομα και για τα σημερινα δεδομενα. Αντε να εβαζα και wet καμια φορα για αλλαγη. Το Plastic ζαλισε αρκετα τοτε.

jk_blue_tiger
23-05-2015, 16:35
Κολησαμε και οι δυο μαλλον και γραψαμε 15..:P Φυσικα και εννοουσαμε το NBA Live 95! Στο TV sports basketball θυμαται κανεις αν το jump ball ηταν απλα ενα video, γιατι εβλεπα και οσους επαιζαν στα amigaδικα να πατανε τα κουμπια εκεινη την ωρα για να πηδηξει πιο γρηγορα ο παικτης τους με αποτελεσμα να το κολησουμε και μεις..
Παντως το μοναδικο μελανο σημειο του παιχνιδιου ήταν το αυτοματο κατεβασμα της μπαλας στον χωρο του κεντρου..

Επίσης στο Kick Off 2 θυμαμαι οτι o Steeve Screech υπηρχε και ως διαιτητης στον παιχνιδι και μαλιστα ηταν ο πιο αυστηρος. Εβγαζε για πλακα τις καρτες απο το τσεπακι.. :D
Δε ξερω για εσας Γιαννη και Λευτερη, παντως εγω ελιωνα με after touch και γηπεδο Soggy που κολαγε η μπαλα και η φυσικη της γινοταν αρκετα ρεαλιστικη ακομα και για τα σημερινα δεδομενα. Αντε να εβαζα και wet καμια φορα για αλλαγη. Το Plastic ζαλισε αρκετα τοτε.

Οσους εβλεπες να πατανε γρηγορα το fire κατι ηξεραν :)
Εαν ειχες παιξει one vs one (http://i.ytimg.com/vi/APV9zh7hvzU/hqdefault.jpg) ή two vs two (http://www.myabandonware.com/media/screenshots/g/gba-championship-basketball-two-on-two-7z/gba-championship-basketball-two-on-two_3.gif) στο pc με καρτα γραφικων cga 4χρωμη και pc-speaker,
τοτε το κατεβασμα της μπαλας στο κεντρο του tvs δεν σε πειραζε καθολου....

Ο S. Screech οταν εβγαινε απο random selection σημαινε οτι ακομα και ενα απλο foul ηταν πολυ πιθανα απευθειας red card,
οποτε καθε foul ηταν τζογος με τον χαρο....
Το plastic pitch ειχε πολυ bounce, οποτε δεν το χρησιμοποιουσαμε σχεδον καθολου.
Αργοτερα τα


The Final Whistle (Expansion disk) (1991)
Kick Off 2: Return To Europe (Expansion disk) (1991)

παιχτηκαν και αυτα (πανδυσκολοι τερματοφασκουλες), αλλα παντα γυρναγαμε στο ko2 et.

O Dino Dini αργοτερα εβγαλε και το Goal! (http://en.wikipedia.org/wiki/Dino_Dini%27s_Goal) με την Virgin, αλλα δεν μας ενθουσιασε ιδιαιτερα.

BillyFlo81
23-05-2015, 17:15
Ξεκινησα με αυτο το μπασκετακι (το εβαλα σε spoiler και εμεινα εκπληκτος που βρηκα βιντεο στο διαδικτυο) γιατι ο πρωτος υπολογιστης που ειχα ηταν ο Atari 65ΧΕ.

https://youtu.be/6ZM3JpINcAo

Μετα θυμαμαι επαιζα double drible (http://en.wikipedia.org/wiki/Double_Dribble_%28video_game%29) σε nintendo 64 ενος φιλου και σε καποιον αλλον το jordan vs bird (http://en.wikipedia.org/wiki/Jordan_vs._Bird:_One_on_One)σε pc.
Οπότε καταλαβαινεις οτι το TV Sports basketball με ειχε καλυψει πληρως και δεν με ενδιεφεραν καθολου τα αλλα μπασκετακια που επαιζαν στην πιατσα τοτε μεχρι να κυκλοφορησει το nba live (ακομα και το nba jam).

Το ειχα παιξει το Goal και δεν μου αρεσε. Το καλο που ειχε το goal ηταν οτι μπορουσες να επιλεξεις view σε veritcal και horizontal. Εν τω μεταξυ, ο Steve Screech εφτιαξε το Kick Off 3 που για μενα ηταν καλυτερο απο το Goal του Dino Dini (φυσικα και ολα αυτα ειναι θεμα γουστου παντα).

Lefteris_X
23-05-2015, 18:50
Ferdinardo Martinez Basket Master στον 6128........ε, ρε γέλια. One on One και πολύ γέλιο λέμε.

Πρώτο μου μπασκετάκι ήταν το Basketball στο Atari VCS. Απερίγραπτο για την εποχή του.
Μετά πήγα κατευθείαν στο Two on Two στον Commodore 64.
Έπειτα σε αυτό που λέω στην αρχή στον Amstrad 6128.
Και μετά, όπου κόλλησα άσχημα στο TV Sports Basketball στην Amiga.

Όσο αφορά το jumpball: κάνεις κάτω το joystick, παραμένει προς τα κάτω η κατεύθυνση, και πατάς μια φορά το fire button = σκύβει και παραμένει "καθιστός", έτοιμος για άλμα. Κατευθείαν, κάνεις κατεύθυνση προς τα πάνω, ΧΩΡΙΣ όμως να αφήσεις το κουμπί και συνέχιζες να κρατάς την κατεύθυνση προς τα πάνω = είσαι έτοιμος για το πέταγμα της μπάλας από τον διαιτητή: με το που πέταγε την μπάλα, απλώς άφηνες το κουμπί και έκανε άλμα ο παίκτης. Αυτός που άφηνε το κουμπί πιο γρήγορα, κέρδιζε το jumpball.

Magic VS Bird και Jordan VS Bird, ήταν από τα πρώτα μπασκετάκια που είχα παίξει στην Amiga (νομίζω κιόλας το 2ο), γιατί στον PC ήταν fail από όλες τις μεριές (γραφικά, ανάλυση, ήχος). Η πλάκα δε ήταν, ότι ενώ ο ένας παίκτης είχε joystick, ο άλλος είχε υποχρεωτικά το mouse! Έτσι, γαμήθηκε το πρώτο μου mouse στην Amiga, γιατί το είχα βάλει κάτω στο χαλί του δωματίου μου, ώστε να έχω χώρο για κίνηση: μπήκε απίστευτο χνούδι στα rollers εντός του mouse και μου βγήκε η πίστη να τα καθαρίσω!

Το Goal ήταν καλό για ντρίπλες μόνο. Το σουτ του, ήταν για μοιρογνωμόνιο, δεν παλευόταν με τίποτα. Το Kick Off 2 Final Whistle, δεν ξέρω γιατί, αλλά δεν μας είχε κάνει "κλικ" όσο το Extra Time. Κάπως είχαν αλλάξει τα φάλτσα, κάτι του είχαν κάνει και δεν μας άρεσε τόσο. Αυτό πάντως που δεν μου άρεσε καθόλου και σε κανέναν μάλιστα από την παλιοπαρέα, ήταν το Sensible Soccer. Δεν ξέρω αλλά άρεσε στην "επόμενη φουρνιά Amig-άδων". Εμείς είχαμε το μοτό: όποιος δεν μπορεί να κάνει παίξει καλά Kick Off 2, παίζει Sensible, λολ.

Το Double Dribble το έπαιζα στα coin-op, με το απίστευτο replay του. Της Konami ήταν αν θυμάμαι καλά. Επίσης, είχε περίεργο gameplay, δύσκολο να το συνηθίσεις.
Από μπασκετάκια στα coin-op, αυτό που είχα ταΐσει για τα καλά, ήταν το Arch Rivals, το πρώτο NBA JAM και τα Run 'n' Gun 1/2. Έπειτα ήρθε η εποχή να αναλάβει τα ηνία το PSX με το NBA Live 97.


Πάντως απίστευτος υπολογιστής, με ωραίο design ο Atari 65XE, μαζί με τον 400/800XL. Θυμάμαι που πήγαινα στην επίσημη αντιπροσωπεία ΕΛΚΑΤ ΑΕ Σόλωνος 46 (ή 26; ) και καθόμουν με τις ώρες να παίζω και να προγραμματίζω όσο μπορούσα (σε BASIC; σε LOGO που ήταν για παιδιά; πανάθεμά με μιλάμε για 1981-1982).

jk_blue_tiger
23-05-2015, 21:03
Fernando Martinez Basket Master

fixed


Ξεκινησα με αυτο το μπασκετακι (το εβαλα σε spoiler και εμεινα εκπληκτος που βρηκα βιντεο στο διαδικτυο) γιατι ο πρωτος υπολογιστης που ειχα ηταν ο Atari 65ΧΕ.

https://youtu.be/6ZM3JpINcAo

Μετα θυμαμαι επαιζα double drible (http://en.wikipedia.org/wiki/Double_Dribble_%28video_game%29) σε nintendo 64 ενος φιλου και σε καποιον αλλον το jordan vs bird (http://en.wikipedia.org/wiki/Jordan_vs._Bird:_One_on_One)σε pc.
Οπότε καταλαβαινεις οτι το TV Sports basketball με ειχε καλυψει πληρως και δεν με ενδιεφεραν καθολου τα αλλα μπασκετακια που επαιζαν στην πιατσα τοτε μεχρι να κυκλοφορησει το nba live (ακομα και το nba jam).

Το ειχα παιξει το Goal και δεν μου αρεσε. Το καλο που ειχε το goal ηταν οτι μπορουσες να επιλεξεις view σε veritcal και horizontal. Εν τω μεταξυ, ο Steve Screech εφτιαξε το Kick Off 3 που για μενα ηταν καλυτερο απο το Goal του Dino Dini (φυσικα και ολα αυτα ειναι θεμα γουστου παντα).

Το Lakers Vs Celtics επισης ηταν ωραιο. Επαιζα ηδη το tvs στην Amiga οταν το ειδα σε pc με vga (256 χρωματα) και μου επεσε το σαγονι στο πατωμα.
Ειχε πολλα διαφορετικα animation και οι γνωστοι παικτες ειχαν unique signature moves (π.χ. μονo ο Kareem ειχε την ραβερσα).
Τα δε καρφωματα ηταν πολλα & διαφορετικα μεταξυ τους, ειχαν δε απιστευτη αισθηση.

Kick off 3 δεν παιξαμε ποτε γιατι δεν ηταν top-down οπως ειχαμε συνηθισει απο kick off 2 & sensible soccer.
Ειχαμε δοκιμασει και αλλα ποδοσφαιρακια (π.χ. Microprose Soccer, Manchester United Europe, Striker, Italy '90, Italia '90),
αλλα κανενα δεν προσεφερε αναλογες συγκινησεις και εθισμο.

Lefteris_X
23-05-2015, 23:04
thanks για την διόρθωση tiger, που σκατά να θυμάμαι Fernando ή Ferdinardo μετά από τόσα χρόνια!

Αυτό που θυμάμαι όμως χαρακτηριστικά, ήταν ότι σούταρες τρίποντο από την άλλη μεριά του γηπέδου, όταν έμπαινε καλάθι ο ήχος ήταν λες και έσκαγε σαμπρέλα σε υψηλή συχνότητα, ενώ όταν κάρφωνες σου έδειχνε σε zoom-in το replay!

Θυμάστε και ένα 3D ποδοσφαιράκι της Gremlin (ή της Grandslam ήταν; )......βασικά 2D Sprites οι παίκτες, με κίνηση 3D μπρος (ζουμ-ιν) και πίσω (ζουμ-άουτ) στο γήπεδο που ήταν ένα τεράστιο vector! Θυμάμαι πολύ αργότερα, γύρω στο 1995-96, είχε βγει και ένα 3D ποδοφαιράκι στο PC, αλλά δεν το θυμάμαι ρε γμτ. Anyway, φόλα και τα δύο βέβαια.

Από Sensible team, μόνο το Mega-lo-Mania μου άρεσε (αυτές οι sampled φωνές ήταν το κάτι άλλο: quick advance! The design is ready!) και φυσικά το Cannon Fodder, που το μουσικό τραγούδι, έκανε όλους να μένουν με το στόμα ανοιχτό, δεν πίστευαν ότι αυτό παράγεται από δισκέτα (α, ρε Amiga, light years ahead).

Τώρα που είπατε και άλλα ποδοσφαιράκια, θυμήθηκα το επικό της......της....σκατά το ξέχασα......χμμμ...της Imagine; Για τον Amstrad 6128...το Match Day 1 και 2.........και κάπου εκεί το Emlyn Hughes Football. Το Match Day 2 είχε και γαμώ τις κεφαλιές για την εποχή του. 8-bit power λέμε. Ωραίες εποχές. Έπαιζα ασταμάτητα. Από mid-90s κ' έπειτα άρχισα να ξενερώνω/βαριέμαι το άθλημα...

BillyFlo81
24-05-2015, 14:41
Πάντως απίστευτος υπολογιστής, με ωραίο design ο Atari 65XE, μαζί με τον 400/800XL. Θυμάμαι που πήγαινα στην επίσημη αντιπροσωπεία ΕΛΚΑΤ ΑΕ Σόλωνος 46 (ή 26; ) και καθόμουν με τις ώρες να παίζω και να προγραμματίζω όσο μπορούσα (σε BASIC; σε LOGO που ήταν για παιδιά; πανάθεμά με μιλάμε για 1981-1982)

Υπηρχαν πιο δυνατοτερα μηχανηματα την εποχη εκεινη αλλα ηταν ο πρωτος μου υπολογιστης και περασα αρκετες ωρες μαζι του ξεφυλιζοντας το εγχειριδιο Basic. Στη συσκευασια υπηρχε και ενα βιβλιο που μπορουσες να προγραμματισεις ολοκληρα παιχνιδια. Θυμαμαι οτι το πρωτο λεγοταν Molly Hunter και ηταν μολις μιαμησι σελιδα, αλλα υπηρχαν καποια που εφταναν τις 20 σελιδες και επρεπε ανα διαστηματα να τα αποθυκευω σε κασσετα για να τα συνεχισω αργοτερα. Φυσικα και αργοτερα αρχισα τους πειραματισμους και τις τροποιησεις αρχικα στα γραφικα και τον ηχο και καθε μερα μαθαινα περισσοτερα μεχρι που μπηκε η Amiga στο σπιτι και απο τοτε το Atari 65XE κατελειξε στο παταρι..



Από Sensible team, μόνο το Mega-lo-Mania μου άρεσε (αυτές οι sampled φωνές ήταν το κάτι άλλο: quick advance! The design is ready!) και φυσικά το Cannon Fodder, που το μουσικό τραγούδι, έκανε όλους να μένουν με το στόμα ανοιχτό, δεν πίστευαν ότι αυτό παράγεται από δισκέτα (α, ρε Amiga, light years ahead).

Πολυ χαβαλε ειχε το canon fodder!Και στο sensible world of soccer αλλα και στο Sensible Golf υπηρχαν μουσικα κομματια και δεν ηταν λιγες οι φορες που αφηναμε τα credits να παιξουν προτου αλλαξουμε δισκετα.


Kick off 3 δεν παιξαμε ποτε γιατι δεν ηταν top-down οπως ειχαμε συνηθισει απο kick off 2 & sensible soccer. Ειχαμε δοκιμασει και αλλα ποδοσφαιρακια (π.χ. Microprose Soccer, Manchester United Europe, Striker, Italy '90, Italia '90), αλλα κανενα δεν προσεφερε αναλογες συγκινησεις και εθισμο.

Ας ειναι καλα το xcopy, γιατι πιστευω οτι εχουν περασει τα περισσοτερα ποδοσφαιρακια στην Amiga μου. :P
Καποια απο αυτα ειχαν ενδιαφεροντα στοιχεια τα οποια ελειπαν απο το Kick Off 2 και το SWOS. Θα σου πω πιο απο αυτα φορτωνα που και που και τους λογους.
Στο Kick OFF 3 για παραδειγμα μου αρεσαν τα τερματα και τα πορτοκαλι διχτυα. Το Lothar Mathaus της Ocean, ειχε βγει νωριτερα απο το Goal του Dino Dini και υποστηριζε vertical και horizontal view με λιγο πιο εθηστικο gameplay κατ εμε.
Το sierra soccer επισης ειχε εθηστικο gameplay και την προκληση να οδηγησεις την Ελλαδαρα μας στα αποτελεσματα που ονειρευομασταν προτου ξεινησει το Mundial στην Αμερικη..
Το Football Glory, ηταν ενας κλωνος του Sensible, με φθορα στο γηπεδο, με αστειες αψημαχιες μεταξυ παικτων, με τραυματισμους και διαφορα απροοπτα που μπορουν να συμβουν σε ενα ποδοσφαιρικο παιχνιδι. Ειχε το χαβαλε του.
Επισης πρεπει να δεις το Total Football της Aklaim και να χαζεψεις με τα γραφικα και το gameplay αλλα για καποιο χαζο λογο, οι τερματοφυλακες πιανανε σχεδον τα παντα απο παντου. Αλλα ειχε το εξισου καλο. Μολις καποιος τερματας σε αφηνε να βαλεις γκολ, μπορουσες να το πανυγηρισεις σαν τρελος σε ολο το γηπεδο (οπως γινεται στο fifa).
Επισης συμπαθητικα ηταν το Manchester UND της Krisalis, το Striker, το Fifa International Soccer και το John Barnes. Σιγουρα θα χω ξεχασει καποιο, παντως ειχα παιξει αρκετα..
Στην παρεα βεβαια λιωναμε kick off 2 και αργοτερα SWOS λογω των ομαδων και των διοργανοσεων, του εθηστικου carreer και των ξεχωριστων ικανοτητων καθε παικτη. Βεβαια, εγω ο αδερφος μου και ο ξαδερφος ως φανατικοι Kick offαδες εξακολουθουσαμε να παιζουμε Kick off και παντα ονειρευομασταν ενα kick off 2 με ολα τα καλουδια του SWOS.

Lefteris_X
24-05-2015, 19:53
X-COPY (μέγιστος αντιγραφέας), Fast Lightning (γρήγορος αντιγραφέας) και Burst Nibbler (αντέγραφε ακόμα και τα πιο δυνατά κλειδώματα, με συνέπεια μεγάλο χρόνο αντιγραφής).

Τα τρια βασικά εργαλεία ενός πειρατή!