PDA

View Full Version : Δεν είναι όλα τα Dualshock 3 ίδια



georgios
13-09-2010, 12:26
Πρόσφατα έμαθα από την αντιπροσωπεία ότι τα χειριστήρια που κυκλοφορούν στα περισσότερα καταστήματα έρχονται από Κίνα. Συγκεκριμένα όταν βλέπετε χειριστήρια γύρο στα 50¤ και κάτω δεν προέρχονται από επίσημη πηγή. Το Πλαίσιο για παράδειγμα φέρνει 99% από Κινα ή άλλες τρίτες χώρες. Η αντιπροσωπεία είπε, πάντως, ότι δεν ψωνίζει από αυτούς.

Δεν λέω ότι είναι αντιγραφές. Η ποιότητα όμως των προϊόντων που κυκλοφορούν στην Κίνα είναι πολύ κατώτερη, για τα ίδια πράγματα. Όλα τα κομμάτια του χειριστηρίου φτιάχνονται από κατώτερα υλικά.


Πιθανόν να έχετε παρατηρήσει μια υπερβολική χαλάρωση στους μοχλούς. Τα λάστιχα στους μοχλούς διαβρώνονται. Τα triggers χαλαρώνουν πιο γρήγορα.


Δεν λέω ότι δεν μπορεί να συμβεί σε όλα αυτό. Απλά στα κινέζικα συμβαίνει πολύ πιο γρήγορα ή και αμέσως.


Βέβαια μπορεί να πάτε και σε κατάστημα και να σας δώσει πάλι κινέζικο με 60¤. Προτείνω να ψωνίζετε από καταστήματα που εμπιστεύεστε και γνωρίζετε ότι συνεργάζονται με την επίσημη αντιπροσωπεία. Πάντως, από ότι ξέρω η αντιπροσωπεία πλέον σε όλα τα προϊόντα βάζει το αυτόκλητο Sony Hellas. Καλό είναι να αναζητάτε αυτό το αυτοκόλλητο και στις κονσόλες.

Ezio
13-09-2010, 12:33
Και για αυτούς που έχουν αγοράσει από εξωτερικό?

modecris
13-09-2010, 12:36
Θα ήταν χρήσιμο να μάθεις αν μπορούμε να τα ξεχωρίσουμε με κάποιον άλλο τρόπο εκτός του αυτοκόλλητου "Sony Hellas".

Δεν νομίζετε πως η sony είναι απαράδεκτη που άφησε να πέσουν τόσο τα στάνταρ του Κινέζικου μοντέλου;

Valkyre
13-09-2010, 12:42
^^ Oχι,για τον μονο λογο οτι ειναι ολοι τους απαραδεκτοι!:)

Ειναι κοινη πρακτικη αυτο και το εχω ξανακουσει και απο αλλες εταιρειες και οσο μπορω αποφευγω τα προιοντα made in china οπου υπαρχει τροπος φυσικα.

georgios
13-09-2010, 12:57
^^^
ta perisotera stin kina ftiaxnonte pleon. apla auta pu proorizonte gia tin kineziki agora exun ales prodiagrafes


Και για αυτούς που έχουν αγοράσει από εξωτερικό?ego tha to fovomun. idika ta ksena megala eshop, pu diakinun para pola komatia ke den bori na tus kalipsi i antiprosopia panta, sigura xrisimopiun ke pola kinezika. an oxi ola


Θα ήταν χρήσιμο να μάθεις αν μπορούμε να τα ξεχωρίσουμε με κάποιον άλλο τρόπο εκτός του αυτοκόλλητου "Sony Hellas".

Δεν νομίζετε πως η sony είναι απαράδεκτη που άφησε να πέσουν τόσο τα στάνταρ του Κινέζικου μοντέλου;tha prospathiso na matho an iparxun kapioi kodikoi pu boris na ta ksexorisis

auto me tin kina ine kino mistiko. ola ta mixanimata-amaksia ine telios diaforetika stin kina se piotita

nikon
13-09-2010, 13:22
Γιατί ρε παιδιά μόνο τα DS3 είναι από Κίνα;;;;.....τα υπόλοιπα ηλεκτρικά και όχι μόνο από που είναι;;;.....και όχι μόνο τα Sony εδώ αν έχουν κάποια τηλεόραση από Ιαπωνία εκτός ότι υπάρχει ολόκληρη ταμπέλα η τιμή της έχει διαφορά από την ίδια made in China.

Spiros20
13-09-2010, 13:29
Πείτε μαγαζιά όπου πουλάνε official και όχι κινέζικα.

muku
13-09-2010, 13:32
Εμένα πάντως το sixaxis που είχε μέσα το ps3 έχει χαλάσει ενώ το dual shock που αγόρασα από ebw δουλεύει ακόμα :D

painkiller
13-09-2010, 13:46
το αυτοκολλητο απο πισω λεει απο που ειναι,παντως και αυτο που ειχε μαζι με το Ps3 made in china λεει οποτε 99% ολα εκει τα φτιαχνουν.απλα μαλλον τους πειραζει να μην τα παιρνουμε απο αυτους και λενε μαλ..ες

ZEBE1974
13-09-2010, 14:04
το αυτοκολλητο απο πισω λεει απο που ειναι,παντως και αυτο που ειχε μαζι με το Ps3 made in china λεει οποτε 99% ολα εκει τα φτιαχνουν.απλα μαλλον τους πειραζει να μην τα παιρνουμε απο αυτους και λενε μαλ..ες
και η κονσολα (slim 250 gb) και το sixaxis 3 made in china λενε οποτε ?μηπως για αυτο τα fat χαλανε μετα απο λιγο καιρο ?

georgios
13-09-2010, 14:12
Πείτε μαγαζιά όπου πουλάνε official και όχι κινέζικα.ola official ine (malon). den boris na kseris apo pu psonizi o kathenas. ton rotas. to an tha su pi i an pi alithia ine alo thema.


Γιατί ρε παιδιά μόνο τα DS3 είναι από Κίνα;;;;.....τα υπόλοιπα ηλεκτρικά και όχι μόνο από που είναι;;;.....και όχι μόνο τα Sony εδώ αν έχουν κάποια τηλεόραση από Ιαπωνία εκτός ότι υπάρχει ολόκληρη ταμπέλα η τιμή της έχει διαφορά από την ίδια made in China.malon den diavases ola osa grafo


Εμένα πάντως το sixaxis που είχε μέσα το ps3 έχει χαλάσει ενώ το dual shock που αγόρασα από ebw δουλεύει ακόμα :Dto ps3 omos to pires apo ton gnosto apateonako :). opote den kseris katholu apo pu ke pos irthe


το αυτοκολλητο απο πισω λεει απο που ειναι,παντως και αυτο που ειχε μαζι με το Ps3 made in china λεει οποτε 99% ολα εκει τα φτιαχνουν.απλα μαλλον τους πειραζει να μην τα παιρνουμε απο αυτους και λενε μαλ..εςemis pantos exume diapistosi diafora stin piotita. exis dokimasi arketa pads? su exi xalasi pote kapio?


και η κονσολα (slim 250 gb) και το sixaxis 3 made in china λενε οποτε ?μηπως για αυτο τα fat χαλανε μετα απο λιγο καιρο ?ta fat exun ala tsipakia. auto ine alo thema

nikon
13-09-2010, 14:16
Δηλαδή τι γράφεις ρε c Γιώργο που δεν κατάλαβα;;;;;

gre
13-09-2010, 14:20
Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι όλος ο ντόρος γίνεται για να αγοράζουμε χειριστήρια απο την sony hellas και όχι παραεισαγωγής, ώστε να κονομάει η εδώ αντιπροσωπεία!

georgios
13-09-2010, 14:25
Δηλαδή τι γράφεις ρε c Γιώργο που δεν κατάλαβα;;;;;alo to made in china pu tha dioxeteuti stin agora tis kinas ke alo to made in china pu tha rthi europi

freakygeo
13-09-2010, 14:29
esy file georgios ferneis xeiristiria sto magazi sou?

nikon
13-09-2010, 14:32
Eντάξει τότε γιατί νόμιζα πως δεν κατάλαβα......το λάδι Καλαμάτας του Φούφουτου δηλαδή που θα πάει στο τάδε μαγαζί στην Ελλάδα είναι άλλο από το λάδι Καλαμάτας του Φούφουτου που θα γίνει εξαγωγή στην Ιταλία.:d040g:

georgios
13-09-2010, 14:38
den thelo na piso kanenan. ixa auti tin pliroforia ke ti mirastika. an iste euxaristimenoi me ta pad sas apla agnoiste ti

ego ena dualshock 3 exo ke to R2 ine toso xalaro pu patiete apo mono tu kamia fora. ke epidi poloi gnostoi ke filoi exun paraponethi, isos endiaferi kapius


esy file georgios ferneis xeiristiria sto magazi sou?sto thread tu magaziu i pm. den kanume diafimisi se asxeta thread


Eντάξει τότε γιατί νόμιζα πως δεν κατάλαβα......το λάδι Καλαμάτας του Φούφουτου δηλαδή που θα πάει στο τάδε μαγαζί στην Ελλάδα είναι άλλο από το λάδι Καλαμάτας του Φούφουτου που θα γίνει εξαγωγή στην Ιταλία.:d040g:etsi fenete. kala auto sigekrimena apo oso ksero isxii 100% se kapia ladia. to eksagomeno ine poli kalitero. diladi simveni to anapodo

nikon
13-09-2010, 14:45
Δεν σου λέω ότι θες να πείσεις κάποιον αλλά αυτός που στο είπε αυτό δεν ανακάλυψε την Αμερική......τα παπούτσια που φοράω τώρα τα πήρα από την Nike στην Βουλιαγμένης και μάντεψε τι γράφει μετά το Made in.......μπράβο China λέει και το sixaxis το δικό μου όπως και του Vlad που ήταν στο πακέτο με το ps3 έχει χαλάσει εδώ και πολύ καιρό και δεν το πήρα "apo ton gnosto apateonako".

PDS
13-09-2010, 14:47
Εγω 2 εχω παρει απο το πλαισιο και δεν εχουν κανενα προβλημα.

Απο την αλλη ενα απο αυτα που ηταν μαζι την κονσολα(απο την αντιπροσωπεια δλδ),εχει προβλημα στον μοχλο.

Δεν ξερω αν ισχυουν ή οχι αυτα που λεει η αντιπροσωπεια,αλλα λογικα δεν την συμφερει να αγοραζουμε και τα ''φθηνα'' χειριστηρια απο την Κινα..

freakygeo
13-09-2010, 14:48
paides gia koitaxte ligo edw sta comments (olo to thema deite)
http://ps3.mmgn.com/Forums/PS3-Software/Fake-DS3-controller-alert

georgios
13-09-2010, 14:51
Δεν σου λέω ότι θες να πείσεις κάποιον αλλά αυτός που στο είπε αυτό δεν ανακάλυψε την Αμερική......τα παπούτσια που φοράω τώρα τα πήρα από την Nike στην Βουλιαγμένης και μάντεψε τι γράφει μετά το Made in.......μπράβο China λέει και το sixaxis το δικό μου όπως και του Vlad που ήταν στο πακέτο με το ps3 έχει χαλάσει εδώ και πολύ καιρό και δεν το πήρα "apo ton gnosto apateonako".

telika emis to idio pragma leme. parola auta auto den to kseri o polis o kosmos. i tulaxiston den kseri poso ektetameno ine. to 80% tis agoras prepi na dulevi me tetia kirios.

ta ipolipa den anaferotan se sena. eftiaksa to post giati dikiologimena berdeutikes

PDS
13-09-2010, 14:54
paides gia koitaxte ligo edw sta comments (olo to thema deite)
http://ps3.mmgn.com/Forums/PS3-Software/Fake-DS3-controller-alert

Εδω βεβαια μιλαμε για fake controller...
Oχι για controler της sony απο την Κινα.

Πιθανον ο αντιπροσωπος να εννοουσε αυτα.Αλλα τετοια δεν εχω δει στο πλαισιο.

georgios
13-09-2010, 14:54
^^^
oxi, ego den milao gia kati tetio

Εγω 2 εχω παρει απο το πλαισιο και δεν εχουν κανενα προβλημα.

Απο την αλλη ενα απο αυτα που ηταν μαζι την κονσολα(απο την αντιπροσωπεια δλδ),εχει προβλημα στον μοχλο.pos ise siguros oti i konsola su proerxete apo tin antiprosopia?

nikon
13-09-2010, 15:02
Γιώργο άντε και δεν ήταν από την αντιπροσωπεία και γι'αυτό χάλασε ok τόσα ps3 που χαλάσανε από τότε που βγήκε η κονσόλα πόσα ήταν αντιπροσωπείας και πόσα από τα φτηνά made in China;;;;;......ή δεν χάλασε κανένα αντιπροσωπείας γιατί έχει καλύτερα υλικά;;;;;.....γιατί μιλάμε-μιλάνε μόνο για τα DS3;;;;.....οι κονσόλες τους που χαλάνε σαν τα τυριά από που είναι;;;;

PDS
13-09-2010, 15:02
^^^
oxi, ego den milao gia kati tetio
pos ise siguros oti i konsola su proerxete apo tin antiprosopia?

Εφοσον ειναι ενα απο τα bundle που ανακοινωθηκαν για την Ευρωπαικη αγορα,πιστευω οτι το πλαισιο θα φερνει κομματια απο την αντιπροσωπεια,δλδ οπως και να χει απο Ευρωπη.

georgios
13-09-2010, 15:04
to plaisio ferni apo opu na ne ta teleutea xronia. den ine tixeo oti ferni pola amerikanika

pantos min kanete to lathos ke sigrinete to sixaxis me to dualshock. kamia sxesi. apo opu ke an proerxete

EDIT: iparxun nomizo ke 3es xores ektos europis ispanofones pu pane pal(region 2) B dialogis

Valkyre
13-09-2010, 15:17
Για να ειμαι ειλικρινεις.... καποια Dualshock εσπασαν πολυ ευκολα σε σχεση με αλλα οταν τα πηρα στην κρανα...! Δεν ξερω αν αποδεικνυει κατι, αλλα εντυπωσιαστηκα με το ποσο ευκολα εσπασε συγκεκριμενα ενα DS3, ενω ενα αλλο ΗΘΕΛΑ να το σπασω και τελικα αντεξε τοσο πολυ στην κακουχια και την προσπαθεια μου, που τελικα το λυπηθηκα και του εδωσα χαρη! (ακομα παιζει!)

georgios
13-09-2010, 15:20
kala an to eksfentonisis epidi ine pio vari ke pio akamto pithanon na spai pio eukola :)

ta trigers ke oi moxloi omos ine simantika

PDS
13-09-2010, 15:22
Νομιζω οτι το πακετο που πηρα εγω ηταν μονο για Ευρωπη.

Τεσπα εγω ειμαι ευχαριστημενος απο τα χειριστηρια που εχω παρει απο πλαισιο.Απο κει και περα ειναι πολυ πιθανο να ισχυει οτι στην Κινα τα κανουν με φθηνοτερα υλικα.

Θελω να πιστευω ομως οτι διαφορες δεν ειναι τοσο μεγαλες,διοτι μιλαμε για χειριστηρια απο την sony ετσι και αλλιως.

Καλα εκανες και ξεκινησες το θεμα,γιατι καποιος μπορει να θελει το καλυτερο.

PDS
13-09-2010, 15:30
paides gia koitaxte ligo edw sta comments (olo to thema deite)
http://ps3.mmgn.com/Forums/PS3-Software/Fake-DS3-controller-alert

Sorry δεν κοιταξα τα comments,αλλα μονο την αρχη που μιλανε για fake χειριστηριο.

Παρακατω δειχνουν τις διαφορες των χειριστηριων απο Κινα με αυτα απο Ιαπωνια.


China
http://www.dealextreme.com/productimages/sku_23767_3.jpg


Japan.
http://www.dealextreme.com/productimages/sku_12677_2.jpg

georgios
13-09-2010, 15:33
ke ego zito signomi freaky. eutes ine emfanis diafores. isos den ine panta toso emfanis

Zeichef
13-09-2010, 16:20
Αν στη συσκευασια η σε καποιο απτα εγγραφα εγγυησης κλπ γραφει Ελληνικα τι ειναι δηλαδη?

gre
13-09-2010, 17:08
Για να καταλάβω, υπάρχει κάποιος από εσάς που το χειριστήριο του δεν γράφει made in China;

georgios
13-09-2010, 17:12
opos ipame, auto den exi simasia

Αν στη συσκευασια η σε καποιο απτα εγγραφα εγγυησης κλπ γραφει Ελληνικα τι ειναι δηλαδη?an exi ksexoristo vivlio sta elinika ine endiksi. egrafa pu exun oles tis gloses omos mazi, den lene kati. bori na pigene se kamia asxeti xora pu ine region 2 (px maroko, pu den ksero ti ine) ke na katelikse se mas

nikon
13-09-2010, 17:20
Γιώργο άντε και δεν ήταν από την αντιπροσωπεία και γι'αυτό χάλασε ok τόσα ps3 που χαλάσανε από τότε που βγήκε η κονσόλα πόσα ήταν αντιπροσωπείας και πόσα από τα φτηνά made in China;;;;;......ή δεν χάλασε κανένα αντιπροσωπείας γιατί έχει καλύτερα υλικά;;;;;.....γιατί μιλάμε-μιλάνε μόνο για τα DS3;;;;.....οι κονσόλες τους που χαλάνε σαν τα τυριά από που είναι;;;;:whistle::whistle::whistle:

georgios
13-09-2010, 17:32
ela sorry, den to xa di katholu. exo poli dulia simera ke exasa tin bala me auto to thread. kitakse. i konsola exi ta regions. opote ine ligo diaforetika.

kalo ine na anazitume to autokolito tis sony hellas pantu vevea

ipotheto pos iparxun ke xores region 2 pu pane B dialogis

pantos stis konsoles ine ligo sintheto to pragma. den bori na ftiaksi kathenas toso poliploka mixanimata. eki prepi na iparxi perisoteri eksidikeusi

ektos autu to elatoma ine geniko. ke oi agloi to xan kani thema

nikon
13-09-2010, 20:05
Γιώργο το αυτοκόλλητο είναι η εγγύηση;;;;.....αν η Sony φέρνει από το εργοστάσιο του Φι Χι Ψι κινέζου και βάλει πάνω το αυτοκόλλητο της και εγώ που είμαι εισαγωγέας φέρνω από το ίδιο εργοστάσιο και δεν βάζω αυτοκόλλητο (που αν θέλω φτιάχνω και βάζω) ποια είναι η διαφορά στο ίδιο πράγμα;;;;
Μήπως έπεσε έξω στις πωλήσεις της και λέει αυτά που λέει η Sony;;;;......αν θέλoυν να μας προστατέψουν ας μας πουν ποια μαγαζιά προμηθεύουν να ψωνίζουμε από εκεί και όχι να μας λέει με λίγα λόγια να κάνουμε τους ντετέκτιβ κάθε φορά που θα πάμε ν'αγοράσουμε ένα ds3 ψάχνοντας την ποιότητα τους που έτσι και αλλιώς δεν την βλέπουμε μέσα από το κουτί.

georgios
13-09-2010, 23:32
poles theories borume na pume niko. ke na kanume ke ales tose theories sinomosias

ego pantos ebistevome tus antiprosopus poli perisotero apo autus pu liturgun me paraisagoges

exo erthi se epafi me atoma pu kanun auti ti dulia. fernun pexnidia ap opu na ne. den kserun ute oi idioi an tha exi tin tenia tis sony i oxi. anoigun paketa. fernun dualshock xoris kutia xima ke ta dioxetevon me dika tus kula bundle

den exi noima na mas pi pia magazia promithevi i sony. den ine dinaton na elegxi an auta ta magazia psonizun ke apo alu.

zisisx
14-09-2010, 01:42
εγω ξερω οτι πλεον πολλα αν οχι ολα τα αντικειμενα κατασκευαζονται στην Κινα.....λογω κοστους,λογω φτηνου εργατικου κοστους,λογω.....το θεμα ειναι να μη σου τυχει και χαλασει οτι κ να ειναι αυτο απο ενα χειριστηριο μεχρι κ το βηματοδοτη του παππαου σου..απο εκει κ περα να παρακαλας αυτος που στο πουλησε να ειναι τουλαχιστον τιμιος κ να σε καλυψει με την εγγυηση...αν φυσικα υπαρχει....ενα απλα παραδειγμα θα σας πω ασχετο με τα χειριστηρια......πηγα να δοκιμασω ενα κουστουμι armani(παιζει γαμος) κ υπηρχαν δυο τιμες....800 κ 1300 ευρω...ρωταω λοιπον τον τυπο που ηταν κ γνωστος γνωστου κ η απαντηση ηταν ''800 made in china----1300 made in italy κ τα 2 armani ειναι ομως λεει''..... διαλεξτε κ αγοραστε.....

nikon
14-09-2010, 08:14
poles theories borume na pume niko. ke na kanume ke ales tose theories sinomosias

ego pantos ebistevome tus antiprosopus poli perisotero apo autus pu liturgun me paraisagoges

exo erthi se epafi me atoma pu kanun auti ti dulia. fernun pexnidia ap opu na ne. den kserun ute oi idioi an tha exi tin tenia tis sony i oxi. anoigun paketa. fernun dualshock xoris kutia xima ke ta dioxetevon me dika tus kula bundle

den exi noima na mas pi pia magazia promithevi i sony. den ine dinaton na elegxi an auta ta magazia psonizun ke apo alu.¶ρα καταλήγουμε σ'αυτό που λέω από την αρχή.......δεν μας λένε ούτε κάτι το καινούριο ούτε κάτι που μπορούμε ν'αποφύγουμε.
Όπως λες πολύ σωστά δεν μπορούν να ξέρουν αυτοί που είναι μέσα στη δουλειά τι αγοράζουν αν δεν ανοίξουν τα πακέτα θα ξέρουμε εμείς.
Όσο ισχύει το Κίνα=φτηνά χέρια=μικρό κόστος το 99% στην αγορά σίγουρα θα είναι από εκεί τώρα αν αυτά θα είναι και από φτηνά υλικά απλά την πατήσαμε.
Kαι το παράδειγμα που είπα δεν είναι ούτε θεωρίες ούτε συνωμοσίες είναι τα κόλπα της αγοράς τα οποία τα έχω ζήσει στην προηγούμενη δουλειά μου.

georgios
14-09-2010, 09:32
ego den ipa auto niko. ipa oti autoi pu kanun paraisagoges den kserun ti agorazun. i episimoi antiprosopoi liturgun telios diaforetika

ta isopedonis ola. fisika ke boris na kanis kati an se endiaferi gia kaliteri piotita. na pigenis se magazia pu iparxi kali epikinonia ke ebistosini. na rotas apo pu promitheuonte. ke na kitas gia to autokolito tis sony. gia sena bori na theli ikanotites detective kati tetio. kapius, omos, tus endiaferi ke tha to kanun

j.dnls
14-09-2010, 09:37
Αυτο που ξερω εγω ειναι πως τα dualshock του ps2 ακομη δουλευουν ΑΨΟΓΑ.

Τα sixaxis που ειχε μεσα το 60αρι ps3 σε λιγοτερο απο δυο χρονια οι μοχλοι δεν δουλευαν σωστα. Κονσολες, χειριστηρια ολα οσα εχω ειναι made in china, το γιατι του ps2 ειναι σε αριστη λειτουργικη κατασταση δεν γνωριζω και θα θελα να μαθω γιατι επεσε τοσο η αξιοπιστια στα χειριστηρια του ps3.

Μενει να δω ποσο θα αντεξουν τα dualshock 3 (china) που αγορασα

nikon
14-09-2010, 09:40
Ok πάσο αφού τα ισοπεδώνω όλα......θέλω πάντως να μου δείξεις κάποιον που κάθε φορά που θα πηγαίνει να ψωνίσει θα ρωτάει τον υπάλληλο από που προμηθεύεται το μαγαζί το εμπόρευμα του και ο υπάλληλος όχι να του πει την αλήθεια (γιατί δεν πρόκειται) αλλά απλά να του απαντήσει αν ξέρει βέβαια ο κακομοίρης ο υπάλληλος.
Είναι όλα τόσο απλά που δεν είναι ανάγκη να είσαι ντετέκτιβ.

georgios
14-09-2010, 10:08
^^^
malon ksexnas oti den iparxun mono alisides katastimaton me ipalilus. iparxun ke mikra magazia


Αυτο που ξερω εγω ειναι πως τα dualshock του ps2 ακομη δουλευουν ΑΨΟΓΑ.

Τα sixaxis που ειχε μεσα το 60αρι ps3 σε λιγοτερο απο δυο χρονια οι μοχλοι δεν δουλευαν σωστα. Κονσολες, χειριστηρια ολα οσα εχω ειναι made in china, το γιατι του ps2 ειναι σε αριστη λειτουργικη κατασταση δεν γνωριζω και θα θελα να μαθω γιατι επεσε τοσο η αξιοπιστια στα χειριστηρια του ps3.kathe perisi ke kalitera. ta xiristiria tu PS1 itan skilia.

alexxx711
14-09-2010, 11:34
Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι η Σόνυ για την πλειονότητα τον προιόντων της (από laptop και tv μέχρι φωτ. μηχανές και mp3) έχει 2 γραμμές παραγωγής διαφορετικής ποιότητας. Μια με υψηλή ποιότητα που προορίζεται για Δ. Ευρώπη, ΗΠΑ, Ιαπωνία κλπ και η άλλη χαμηλότερης ποιότητας που προορίζεται για Κινα, Μαλαισία, Λ. Αμερική κλπ.

Η Σόνυ Ελλάς εισάγει προιόντα που προορίζονται για Δ. Ευρώπη. Οι παραεισαγωγείς (ακόμα και του εξωτερικού) πολύ πιθανό να εισάγουν προιόντα της 2ης ποιότητας ωστέ να πετύχαινούν να δινούν καλύτερες τιμές στα (φαινομενικά) ίδια προιόντα

Η Σονυ Ελλάς (οπως και οι LG, Samsung κ.α.) ειναι υποχρεωμένη να σου παρεχει service από οπού και αν το πήρες το προιόν

Δεν δουλεύω στην Σονυ Ελλάς :silly: απλα είχα μια μακρά συζήτηση με κάποιον από μεσα

nikon
14-09-2010, 11:40
^^^
malon ksexnas oti den iparxun mono alisides katastimaton me ipalilus. iparxun ke mikra magazia

kathe perisi ke kalitera. ta xiristiria tu PS1 itan skilia.


......θέλω πάντως να μου δείξεις κάποιον που κάθε φορά που θα μπαίνει στο μαγαζί σου να ψωνίσει θα σε ρωτάει από που προμηθεύεσαι το εμπόρευμα σου και εσύ θα του λες "ψωνίζω από τον τάδε" χωρίς βέβαια εσύ να ξέρεις από που ψωνίζει "ο τάδε".
Είναι όλα τόσο απλά που δεν είναι ανάγκη να είσαι ντετέκτιβ.

Το άλλαξα λίγο μια και κολλήσαμε στις λέξεις.......ξέρω ξέρω τα ισοπέδωσα όλα πάλι.:ban:

georgios
14-09-2010, 11:44
den katalavenis kati pu ipa arketes fores se auto to thread. ego ke ala katastimata, fantazome, psonizume apo tin episimi antiprosopia. opos eksigi ke to pedi parapano i antiprosopia den perni B dialogis

nikon
14-09-2010, 11:56
den katalavenis kati pu ipa arketes fores se auto to thread. ego ke ala katastimata,fantazome, psonizume apo tin episimi antiprosopia. opos eksigi ke to pedi parapano i antiprosopia den perni B dialogisΟk για πες μου τώρα στους 1000 κατόχους ps3 πόσοι θα ψωνίσουν από εσένα και άλλα μαγαζιά όπως το δικό σου, πόσοι από την τάδε αλυσίδα και πόσοι από το internet ένα ds3 πχ;;;;......εγώ λέω 5-35-60% αντίστοιχα και το ότι φαντάζεσαι ότι και άλλα καταστήματα ψωνίζουν από την αντιπροσωπεία δείχνει το πόσο απλό είναι όπως λες να βρεις την άκρη.

georgios
14-09-2010, 12:01
den katalaveno ti prospathis na apodiksis

ego den ipa an ine aplo i oxi. kapius, omos, tus endiaferi na psaxtun

epidi esi den to ekanes i den thes na to kanis den ine angi na ta akironis ola

EDIT: aloste den imaste casual oi pio poloi. oi perisoteroi se auto to forum to psaxnun

nikon
14-09-2010, 12:11
Γιώργο όταν συζητάς με κάποιον δεν είναι ανάγκη να προσπαθείς να του αποδείξεις ή να σου αποδείξει κάτι και ούτε ακυρώνω τίποτα......εσύ μπορεί να θεωρείς απλό κάθε φορά που θα ψωνίζεις να ρωτάς τον άλλον από που προμηθεύεται εγώ και φαντάζομαι πολλοί ακόμα όχι (αλήθεια εσένα σ'έχει ρωτήσει κανείς) και δεν μιλάω μόνο για τα ds3 γιατί δεν νομίζω κάποιος που θέλει μια τηλεόραση, ένα ψυγείο, ένα πλυντήριο δεν θα πάει στο μαγαζί της γειτονιάς αλλά στην αλυσίδα και εκεί νομίζω συμφωνούμε ότι δεν είναι απλό να ρωτάς από που προμηθεύονται τα ηλεκτρικά τους.
Αν το άνοιξες το thread για να μάθουμε ότι όλα τα ds3 δεν είναι τα ίδια τότε sorry γιατί εγώ το γενίκευσα και στο τσάκισα.

MoNtOyA
14-09-2010, 12:17
αυτο που ειπες για το πλαισιο δεν ισχυει...

http://www.plaisio.gr/Gaming/Controllers/Gamepads/Sony-Ps3-Dualshock-3-Wireless-Controller-PS719489658.htm

αν δεις γραφει 1 ετος εγγύηση αντιπροσωπείας πιος ο λογος να τα καλυπτει με εγγύηση αν δεν τα πειρε απο αυτους?

georgios
14-09-2010, 12:35
^^^
malon den diavases pola ap osa ipame. i antiprosopia ine ipoxreomeni na kalipsi me egiisi ta proionta tis sony apo opu ki an ta pires


Γιώργο όταν συζητάς με κάποιον δεν είναι ανάγκη να προσπαθείς να του αποδείξεις ή να σου αποδείξει κάτι και ούτε ακυρώνω τίποτα......εσύ μπορεί να θεωρείς απλό κάθε φορά που θα ψωνίζεις να ρωτάς τον άλλον από που προμηθεύεται εγώ και φαντάζομαι πολλοί ακόμα όχι (αλήθεια εσένα σ'έχει ρωτήσει κανείς) και δεν μιλάω μόνο για τα ds3 γιατί δεν νομίζω κάποιος που θέλει μια τηλεόραση, ένα ψυγείο, ένα πλυντήριο δεν θα πάει στο μαγαζί της γειτονιάς αλλά στην αλυσίδα και εκεί νομίζω συμφωνούμε ότι δεν είναι απλό να ρωτάς από που προμηθεύονται τα ηλεκτρικά τους.
re niko, kalo ine na min imaste arnitikoi apo sinithia. ke na prosthetume xrisimes plirofories sto forum

ksekinas me to "den mas ipan kati neo". pu kapioi fisika den to gnorizan. ute ego to gnoriza

sinexizis me to "den imaste detective". pu den xriazete na ise detective gia na dis an exi tabelaki sony hellas

ke fagame ke kabosa post na su eksigiso oti alo na psonizis apo antiprosopia ke alo apo paraisagoges

tora to pas sti kuzines. milame gia kati sigekrimeno pu to vriskis se sigekrimena magazia

pantos, fisika ke oi taktikoi pelates mu gnorizun apo pu psonizo

nikon
14-09-2010, 12:49
re niko, kalo ine na min imaste arnitikoi apo sinithia. ke na prosthetume xrisimes plirofories sto forumΌπως καλό είναι να μη κάνουμε τους ψυχολόγους πίσω από ένα πληκτρολόγιο.


ksekinas me to "den mas ipan kati neo". pu kapioi fisika den to gnorizan. ute ego to gnorizaΤο είπα για το ότι τα περισσότερα έρχονται από Κίνα κάτι που φυσικά όλοι το γνωρίζουν.


sinexizis me to "den imaste detective". pu den xriazete na ise detective gia na dis an exi tabelaki sony hellasΣου είπα ταμπελάκια Sony σου φτιάχνω όσα θες και για να τα δεις όχι δεν πρέπει να είσαι ντετέκτιβ αλλά για το αν είναι γνήσιο κάτι πρέπει να ξέρεις.

ke fagame ke kabosa post na su eksigiso oti alo na psonizis apo antiprosopia ke alo apo paraisagogesΔεν είναι ανάγκη να το εξηγείς αυτό το ξέρουν όλοι.

tora to pas sti kuzines. milame gia kati sigekrimeno pu to vriskis se sigekrimena magazia

pantos, fisika ke oi taktikoi pelates mu gnorizun apo pu psonizoΚαι γι'αυτό σου είπα sorry αν το γενίκευσα......πάντως για το "aloste den imaste casual oi pio poloi. oi perisoteroi se auto to forum to psaxnun" να σου πω ότι αυτό που έχουμε στο μυαλό μας δεν σημαίνει ότι ισχύει πάντα (αλήθεια γκάλοπ έκανες; ) και εσείς που δεν είστε casual και που είστε και οι περισσότεροι σε αυτό το forum μη το ψάχνετε τόσο πολύ γιατί στο τέλος από το play και το zavvi θα ψωνίσετε. :a045fgf:

MoNtOyA
14-09-2010, 12:58
οντως δεν εχω διαβασει οσα εχετε πει απλως απαντησα στο πρωτο post.

Παντως για την ποιοτητα κατασκευης πιστευω πως ειναι μικρη η διαφορα μεταξυ του κινεζικου και του ευρωπαικου ds3,εχω αγορασει ενα ds3 με 35 ευρο προφανως κινεζικο
και προβλημα δεν μου εχει βγαλει ακομα..

georgios
14-09-2010, 13:17
Όπως καλό είναι να μη κάνουμε τους ψυχολόγους πίσω από ένα πληκτρολόγιο.tha se peraso ke apo konta ena xeraki, min anisixis. tora auto exo :)





Το είπα για το ότι τα περισσότερα έρχονται από Κίνα κάτι που φυσικά όλοι το γνωρίζουν.
apantisi:

¶ρα καταλήγουμε σ'αυτό που λέω από την αρχή.......δεν μας λένε ούτε κάτι το καινούριο ούτε κάτι που μπορούμε ν'αποφύγουμε.





Σου είπα ταμπελάκια Sony σου φτιάχνω όσα θες και για να τα δεις όχι δεν πρέπει να είσαι ντετέκτιβ αλλά για το αν είναι γνήσιο κάτι πρέπει να ξέρεις.ama itan etsi tha xan vali oloi tabelakia. den simveni omos.


Δεν είναι ανάγκη να το εξηγείς αυτό το ξέρουν όλοι.
apantisis:

Όπως λες πολύ σωστά δεν μπορούν να ξέρουν αυτοί που είναι μέσα στη δουλειά τι αγοράζουν αν δεν ανοίξουν τα πακέτα θα ξέρουμε εμείς.


......θέλω πάντως να μου δείξεις κάποιον που κάθε φορά που θα μπαίνει στο μαγαζί σου να ψωνίσει θα σε ρωτάει από που προμηθεύεσαι το εμπόρευμα σου και εσύ θα του λες "ψωνίζω από τον τάδε" χωρίς βέβαια εσύ να ξέρεις από που ψωνίζει "ο τάδε".






Και γι'αυτό σου είπα sorry αν το γενίκευσα......den katalava oti egrapses kati ke stin apo kato grami ipes sorry gia auto pu egrapses!


πάντως για το "aloste den imaste casual oi pio poloi. oi perisoteroi se auto to forum to psaxnun" να σου πω ότι αυτό που έχουμε στο μυαλό μας δεν σημαίνει ότι ισχύει πάντα (αλήθεια γκάλοπ έκανες;)niko, oles oi eteries pu mas dinun promo mas theorun hardcore kino. etsi mas antimetopizun sti sinergasia mas. tixeo?! den nomizo. thes na pis oti anikses to ps3 to ekanes vides. alakses pasta epeksergasti ke ise casual?!!! :scratch:


και εσείς που δεν είστε casual και που είστε και οι περισσότεροι σε αυτό το forum μη το ψάχνετε τόσο πολύ γιατί στο τέλος από το play και το zavvi θα ψωνίσετε. :a045fgf:to hardware ine tsibimeno ekso. ke kapia site logo nomothesias den stelnun kan. auto den pezi lipon

nikon
14-09-2010, 13:30
tha se peraso ke apo konta ena xeraki, min anisixis. tora auto exo :)
Kυριακή κοντή γιορτή.:boxing::boxing::boxing:


ama itan etsi tha xan vali oloi tabelakia. den simveni omos.Έχει και το ρίσκο του αυτό.


den katalava oti egrapses kati ke stin apo kato grami ipes sorry gia auto pu egrapses!Είπα sorry που το γενίκευσα και δεν εστίασα μόνο στα ds3.

niko, oles oi eteries pu mas dinun promo mas theorun hardcore kino. etsi mas antimetopizun sti sinergasia mas. tixeo! den nomizo. thes na pis oti anikses to ps3 to ekanes vides. alakses pasta epeksergasti ke ise casual?!!! :scratch:Στο έχω ξαναπεί αυτά τα casual και hardcore δεν με συγκινούν τα videogames τα είχα πάντα για να περνάω την ώρα μου και όχι για να διεκδικώ τίτλους.

to hardware ine tsibimeno ekso. ke kapia site logo nomothesias den stelnun kan. auto den pezi liponΠρόσφτα κάποιος από εδώ (νομίζω ο ilias78) ρώταγε για ds3 και τελικά είπε ότι το παράγγειλε απ'έξω και σε πολύ καλή τιμή......παίζει λοιπόν.

Υ.Γ.: Tα υπόλοιπα από κοντά :e055gf:γιατί το σκίσαμε το thread.:sad6:

Valkyre
14-09-2010, 13:33
Θα σας κερασω εγω ενα χερακι την κυριακη και τους δυο σας....! :D :D

georgios
14-09-2010, 13:40
^^^
exe xari pu nixtose ke ferate ke metagrafi apo to kolegiako


Πρόσφτα κάποιος από εδώ (νομίζω ο ilias78) ρώταγε για ds3 και τελικά είπε ότι το παράγγειλε απ'έξω και σε πολύ καλή τιμή......παίζει λοιπόν.
etsi ki alios pads apo tetia eshops den ksero poso lei na psonizis. ektos apo tin proeleusi pu sizitame se auto to thread, ke den tin gnorisizis katholu, den ine diskaki pu pezi i den pezi. ke sinithos pezi(to diskaki)...

to pad ine hardware ke an paris ena pad apo kanada ke ta kubia tu den antapokrinonte toso kala, den ine siguro an tha vgalis akri me tin antiprosopia

wesker
16-09-2010, 04:02
Αυτό με τις διάφορες χώρες ισχύει. Πριν 3 χρόνια είχα πάρει μια φωτογραφική μηχανή Panasonic. Έβγαινε σε διάφορα χρώματα, και άνοιξα 2 για να τα δω και να επιλέξω. Μία μαύρη και μια navy blue. Η μαύρη είχε αυτοκολλητάκι Made In Japan και η μπλέ Made in China....

georgios
16-09-2010, 10:01
piga xthes apo to plaisio na paro xartika ke eriksa mia matia sta pads.

ixan mono aspra sto katastima pu piga. den ixan autokolitaki sony hellas ke ta pulagan 55euro!

ke paraisagogi ke timi antiprosopias!

malista etixe na ine o ipeuthinos konta ke gia kaki tu tixi mu piase tin kuventa!

ipeuthinos plesiu: idia me ta maura ine (epidi ta epsaxna)
g: psaxno gia to autokolito sony hellas
ipeuthinos plesiu: min anisixis, ola authentika ine
g: emena me endiaferi an erxonte apo tin episimi antiprosopia
ipeuthinos plesiu: emis den kanume paraisagoges
g: afu fernete amerikanika games
ipeuthinos plesiu: ... (zorizete)
meta apo ligo
ipeuthinos plesiu: den ine to idio ta games, authentika ine (ke kati ala misologa)
g: apo pia antiprosopia psonizete? milisa me enan episimo antiprosopo ke mu ipe oti den psonizete apo autus
ipeuthinos plesiu: ... (zorizete)
meta apo ligo arxizontas na psaxni kati apo ton antiprosopo na mu diksi, ke afu den tu rxete kati epanalamvani
ipeuthinos plesiu: authentika ine

ntaksi, auti i kuventa den lei aparetita kati

pantos 55euro ke na min kseris apo pu erxonte...?

nikon
16-09-2010, 10:35
Αυτό έπρεπε να ρωτήσεις αφού δεν κάνετε παραεισαγωγές και δεν έχει το αυτοκόλλητο της αντιπροσωπείας από που είναι;;;;;:scratch:......α ρε Γιώργο μισές δουλειές κάνεις......μισές δουλειές.:a122:

georgios
16-09-2010, 11:23
ma an katalaves, apla tha zorizotan ligo akoma. den tha iksere/elege. arketa ton strimoksa. den ipirxe logos na epimino alo

Chill
16-09-2010, 12:32
Για να ειμαι ειλικρινεις.... καποια Dualshock εσπασαν πολυ ευκολα σε σχεση με αλλα οταν τα πηρα στην κρανα...! Δεν ξερω αν αποδεικνυει κατι, αλλα εντυπωσιαστηκα με το ποσο ευκολα εσπασε συγκεκριμενα ενα DS3, ενω ενα αλλο ΗΘΕΛΑ να το σπασω και τελικα αντεξε τοσο πολυ στην κακουχια και την προσπαθεια μου, που τελικα το λυπηθηκα και του εδωσα χαρη! (ακομα παιζει!)

Ι sense ΑΝΤΡΙΛΟΒΑΡΒΑΤΙΛΑ:boxing: xaxa

Το λοιπόν στο θέμα μας. Είχα πάρει και εγώ από ένα μαγαζάκι dualshock 3 πριν έρθουν στην Ευρώπη. Δεν άντεξε πολύ, αυτή είναι η αλήθεια αλλά το ίδιο ίσχυσε και για το απλό sixaxis που ήταν μέσα στην θήκη του αρχικού μου phat playstation.

Προσωπικά δεν με πειράζει η "πώληση κινέζικων από την γραμμή για την κίνα" αρκεί να είναι αισθητά φτηνότερη. Και πάλι θα την προτιμήσω. Η sony hellas ας βάζει αυτοκολλητάκια (η nortec ας κάνει το ίδιο) και ότι θέλει επάνω από τη στιγμή που μπορώ να βρω το ίδιο προϊόν φτηνότερα με εγγύηση........για μένα δεν τίθεται θέμα το ποιο θα προτιμήσω.

georgios
16-09-2010, 12:38
1. exis dokimasi na xrisimopiisis tin egiisi, epidi kapio kubi den patieta kala?
2. se pia timi theoris apodekto na paris B dialogis? ego pantos sti misi maximum

Chill
16-09-2010, 12:59
Εκτός εγγύησης ήταν και τα δυο όταν μου παρουσιάσαν πρόβλημα οπότε και δεν ασχολήθηκα. Απλά τα....... εγχείρισα και κράτησα τα λειτουργικά parts για ανταλλακτικά (μπαταρίες, σκανδάλες, μοχλούς)

Από την στιγμή που πρόκειται για επίσημο προϊόν με εγγύηση και όχι για απομίμηση και μερικά ευρώ φτηνότερα (ας πούμε 10) θα κάνουν την διαφορά. Έχω κουραστεί ειλικρινά να πληρώνω το νταβατζιλίκι της υψηλότερης τιμής των εκάστοτε επίσημων αντιπροσώπων της Ελλάδας και ο μόνος τρόπος για να τους δείξω την απέχθεια μου είναι να αποφεύγω τα προϊόντα με ελληνική σφραγίδα ή οτιδήποτε άλλο φέρουν που να αποδεικνύει ότι είναι από τον επίσημο εισαγωγέα.

Nerven
16-09-2010, 13:22
Αν παραγγειλω κατευθείαν από Ιαπωνία το λευκό DS3 που κυκλοφορεί μόνο εκεί, δεν θα λέει πίσω Made in japan?

muku
16-09-2010, 13:27
Αν παραγγειλω κατευθείαν από Ιαπωνία το λευκό DS3 που κυκλοφορεί μόνο εκεί, δεν θα λέει πίσω Made in japan?

Μπα δεν νομίζω. Συνήθως Κίνα φτιάχνονται τα ηλεκτρονικά.

wesker
16-09-2010, 14:14
Αν παραγγειλω κατευθείαν από Ιαπωνία το λευκό DS3 που κυκλοφορεί μόνο εκεί, δεν θα λέει πίσω Made in japan?

Όχι απαραίτητα...

Nerven
16-09-2010, 15:39
Αναρωτιέμαι, πλέων φτιάχνετε τίποτα στην ιαπωνια? Παλιά (πριν 10-15 χρόνια) έβρισκα πολλά ηλεκτρονικά όπως τηλεοράσεις ιδικά, που ήταν SONY και ήταν made in japan. ¶ και εννοείτε το πρώτο μου playstation το 1997 αν δεν κάνω λάθος αγορά από το μινιον που ήταν made in japan ^^

ilias78
16-09-2010, 17:41
Αναρωτιέμαι, πλέων φτιάχνετε τίποτα στην ιαπωνια? Παλιά (πριν 10-15 χρόνια) έβρισκα πολλά ηλεκτρονικά όπως τηλεοράσεις ιδικά, που ήταν SONY και ήταν made in japan. ¶ και εννοείτε το πρώτο μου playstation το 1997 αν δεν κάνω λάθος αγορά από το μινιον που ήταν made in japan ^^

στην κινα εχουν πολυ φθηνοτερα εργατικα χερια. το πηραν χαμπαρι και ολοι τα στελνουν εκει για φτιαξιμο.

Valkyre
16-09-2010, 18:12
Eγω εχω ενα DS3 που ειναι "Made by Mistos".

Ειχε σπασει και το συναρμολογησα με κομματια απο ενα DS2 χειρηστηριο και ενα νεκρο sixaxis! :D

Δυστυχως απεβιωσε πριν λιγο καιρο χωρις καν να το κακομεταχειριστω! :(

modecris
16-09-2010, 19:25
Μια και μιλάμε για διαφορές:

http://img337.imageshack.us/img337/3904/p9160519.jpg

Το δεξιό ήταν μαζί με την κονσόλα,το άλλο το πήρα αργότερα από Ελληνικό κατάστημα.

Η διαφορά είναι στο κομμάτι του πλαστικού που βρίσκεται ανάμεσα στις 2 σκανδάλες,στο παλιό είναι χωριστό κομμάτι.Έχει γίνει redesign κάποια στιγμή προφανώς.

antoniss
17-09-2010, 14:22
@ georgios , σε ποιο πλαίσιο βρήκες τα λευκά dual shock3 ?

επίσης , η sony hellas εισάγει μόνο μαύρα ?


Εγώ έχω 2 απλά sixaxis από το πρώτο μου ps3 60gb το 2007 μαζί με την κονσόλα bundle , και το ένα είναι μια χαρά το άλλο όμως κάποιες φορές το ένα κουμπί δεν υπακούει καλά.

μετά έχω ένα ds3 μαζί με το slim από τον 12/09 το οποίο είναι μια χαρά

και ένα αγορασμένο από ebay (κινα) επίσης από τον 12/09 όπου και αυτό λειτουργεί μια χαρα.

Και όλα εχουν υποστεί εκτός από εμένα , πολλές ώρες 2vs2 pro αλλά και fighting games....

georgios
17-09-2010, 15:18
sti glifada ixe aspra. den ksero pia xromata isagi i antiprosopia

den exis para na elegxis gia to epimaxo autokolito

antoniss
17-09-2010, 17:34
sti glifada ixe aspra. den ksero pia xromata isagi i antiprosopia

den exis para na elegxis gia to epimaxo autokolito

οκ tnx, μπορεί να περάσω και σήμερα να δω ,

Picasosss
26-09-2010, 20:03
Παιδιά προσεξτε μα τα χειριστήρια γιατί η 3,50 firmware δεν δέχεται 3rd party χειρηστηρια μόνο original

tousko
27-09-2010, 23:24
Σημερα περασα απο το καινουργιο public στην Θεσσαλονικη και τα controller ειχαν επανω ενα απλο αυτοκολλητο που ελεγε οτι ο προμηθευτης του προιοντος ειναι η sony hellas.γι αυτο το απλο αυτοκολλητο μιλαμε?

ενδιαφερομαι για αγορα,ευχαριστω προκαταβολικα.

georgios
28-09-2010, 09:47
ne, kanonika auta ine ok

litanies
29-09-2010, 22:28
Μιλάμε για το κάτωθι αυτοκόλητο?

ilias78
11-10-2010, 21:00
οσα εχουν αυτο το αυτοκολλιτο, ειναι γνησια?
οσοι εχετε γνησια τσεκαρισμενα ds3, απο που τα εχετε παρει?

GedoGt
11-10-2010, 22:06
Στο πλαίσιο τα μαύρα ds3 έχουν το αυτοκόλλητο, τα άσπρα όχι.
Εγώ πάντως που έχω πάρει λευκό από πλαίσιο, μια χαρά είναι.

ilias78
11-10-2010, 23:02
το εχεις δοκιμασει στην 3.50?

georgios
11-10-2010, 23:51
vre si, ilia, apokliete na xun provlima. i moni diafora ine i piotita ton ilikon. kati pu to vlepis meta apo arketo kero xrisis sinithos

ilias78
11-10-2010, 23:58
απλα το λεω γιατι καποιοι με ds3 απο πλαισιο, εχουν προβλημα, αφου η νεα εκδοση δεν τα αναγωριζει.

georgios
12-10-2010, 10:15
milas, profanos, gia ta telios unofficial...

nikon
12-10-2010, 10:21
Τα οποία όμως δεν είναι ds3 αλλά τύπου ds3.

GedoGt
12-10-2010, 15:19
το εχεις δοκιμασει στην 3.50?

Εννοείται, μια χαρά παίζει.

ilias78
12-10-2010, 19:23
milas, profanos, gia ta telios unofficial...

δεν ξερω τι ειναι. απλα διαβασα πως σε μερικους που τους εδωσαν ds3 δωρο με καποια games, δεν δουλευουν.

η συσκευασια ενος γνησιου ds3, εχει μεσα και καλωδιο για φορτιση ή οχι?

georgios
12-10-2010, 20:48
diskolo na dosun doro DS3. malon kati alo itan. sigura itan egiri i pigi pu to diavases?

ta ds3 den exun kalodio an thimame kala. exo kero na anikso

ilias78
12-10-2010, 21:04
δεν θυμαμαι που το ειχα διαβασει να σου πω την αληθεια.

Nek_Food
13-10-2010, 14:19
Όχι από όσο θυμάμαι και εγώ δεν έχουν καλώδιο μέσα (εφόσον σου παρέχεται ένα με την κονσόλα). Ίσως το παρακάτω βίντεο να θεωρηθεί επιβεβαίωση.

YouTube - PS3 Unboxing Dualshock 3 Controller

ilias78
13-10-2010, 17:38
για το καλωδιο ρωταω γιατι επεξεργαζομουν την συσκευασια σε ενα καταστημα και δεν φαινοταν να υπαρχει καλωδιο μεσα. θεωρισα πως το καλωδιο επρεπε να υπαρχει.

nikon
15-10-2010, 11:34
Γιώργο τελικά αν έχουν αυτό (http://www.ps3forums.gr/vb/attachment.php?attachmentid=935&d=1285788478)το αυτοκόλλητο είναι εντάξει;;;;;.....ρωτάω γιατί πήγα στο Πλαίσιο στην Αθήνα και όλα τα DS3 και όχι μόνο το είχαν.

ilias78
15-10-2010, 18:36
καιε εγω πηγα μια βολτα απο πλαισιο και οντως το ειχα ολα. οτι χρωμα κ να ηταν.

georgios
15-10-2010, 23:03
Γιώργο τελικά αν έχουν αυτό (http://www.ps3forums.gr/vb/attachment.php?attachmentid=935&d=1285788478)το αυτοκόλλητο είναι εντάξει;;;;;.....ρωτάω γιατί πήγα στο Πλαίσιο στην Αθήνα και όλα τα DS3 και όχι μόνο το είχαν.esi den ipes, oti tetio autokolito, to ftiaxnis ke monos su?

ilias78
15-10-2010, 23:11
με λιγα λογια, απο οπου κ να παρουμε, δεν μπορουμε να ξερουμε αν ειναι απο τη sony hellas ή παραεισαγωγη...

georgios
15-10-2010, 23:20
oxi vre, pirazo ton niko :)

na apantiso sovara tora...

apo oti exo katalavi, auto pu simveni ine oti oi alisides psonizun paraisagogi kata periodus. malon gia 2 logus to kanun auto.

1. epidi exi ksemini i antiprosopia
2. tha to kanan sinexia ala den thelun na ta xalasun me tus episimus antiprosopus giati bori na to vrun brosta tus

pithanon lipon, osa exun autokolito na ine ok

opos ksanaipa omos, o monos tropos na ise siguros ine na psonizis apo katastimata pu ebistevese...

nikon
16-10-2010, 07:43
Γιώργο για το αυτοκόλλητο το είχα πει και το εννοούσα γιατί το έχω ζήσει και δεν το είπα για πλάκα.
Τώρα αυτοί οι 2 λόγοι που λες δεν κολλάνε με το πρώτο post και στο οποίο γράφεις ότι σου είπαν ότι 99% το Πλαίσιο δεν αγοράζει από την αντιπροσωπεία.

Το να βάζει ολόκληρη αλυσίδα καταστημάτων όπως το Πλαίσιο τέτοιο αυτοκόλλητο σημαίνει ή ότι είναι ψεύτικο και κάτι πρέπει να κάνει η Sony γι'αυτό (αλλά φαντάζομαι θα είχε κάνει) ή ότι τελικά η ίδια η Sony δίνει στην αγορά 2 ειδών ποιότητας πράγματα και κάνει το κορόιδο.........το σίγουρο είναι ότι κάποιος μας δουλεύει και σίγουρα όχι εσύ.

georgios
16-10-2010, 19:30
Τώρα αυτοί οι 2 λόγοι που λες δεν κολλάνε με το πρώτο post και στο οποίο γράφεις ότι σου είπαν ότι 99% το Πλαίσιο δεν αγοράζει από την αντιπροσωπεία.an prosekses, den anefera to plaisio sto teleuteo post...


Το να βάζει ολόκληρη αλυσίδα καταστημάτων όπως το Πλαίσιο τέτοιο αυτοκόλλητο σημαίνει ή ότι είναι ψεύτικο και κάτι πρέπει να κάνει η Sony γι'αυτό (αλλά φαντάζομαι θα είχε κάνει) ή ότι τελικά η ίδια η Sony δίνει στην αγορά 2 ειδών ποιότητας πράγματα και κάνει το κορόιδο.........το σίγουρο είναι ότι κάποιος μας δουλεύει και σίγουρα όχι εσύ.ego, pantos, ipa, oti malon psonise apo antiprosopia osa ine me autokolito. isos auto pai me tus mines.

to oti ine ena baxalo olo auto, simfono. parola auta, den kani kanenas kati paranomo. se mas exi antiktipo stin piotita, vevea.

emeis parathesame tis plirofories pu exume ke o kathenas bori na kani tis epiloges tu

nikon
17-10-2010, 09:30
auto pu simveni ine oti oi alisides psonizun paraisagogiΔηλαδή το Πλαίσιο δεν είναι μέσα στις αλυσίδες;;;;;......sorry Γιώργο αλλά οι πληροφορίες που είχες και παρέθεσες ανοίγοντας αυτό το thread όπως
Το Πλαίσιο για παράδειγμα φέρνει 99% από Κινα ή άλλες τρίτες χώρες. Η αντιπροσωπεία είπε, πάντως, ότι δεν ψωνίζει από αυτούς. τελικά μάλλον δεν ισχύουν (τουλάχιστον για το Πλαίσιο) οπότε ή αυτός που σου τις έδωσε δεν τα ξέρει και τόσο καλά τα πράγματα ή σου είπε ψέματα για κάποιους λόγους που αυτός ξέρει.
Δεν με νοιάζει τι κάνει το κάθε Πλαίσιο αλλά καλό θα είναι να είμαστε πιο σίγουροι όταν λέμε κάτι τόσο σοβαρό και αυτό το λέω για την πηγή σου βέβαια όχι για εσένα.

georgios
17-10-2010, 12:06
Δηλαδή το Πλαίσιο δεν είναι μέσα στις αλυσίδες;;;;;......ine mia apo tis poles alisides. oti itan na po gia to plesio to xa pi idi. esi vevea boris na sindeis ta post ke na vgazis dika su noimata...


sorry Γιώργο αλλά οι πληροφορίες που είχες και παρέθεσες ανοίγοντας αυτό το thread όπως τελικά μάλλον δεν ισχύουν (τουλάχιστον για το Πλαίσιο) οπότε ή αυτός που σου τις έδωσε δεν τα ξέρει και τόσο καλά τα πράγματα ή σου είπε ψέματα για κάποιους λόγους που αυτός ξέρει.
Δεν με νοιάζει τι κάνει το κάθε Πλαίσιο αλλά καλό θα είναι να είμαστε πιο σίγουροι όταν λέμε κάτι τόσο σοβαρό και αυτό το λέω για την πηγή σου βέβαια όχι για εσένα.i pigi ine episimos antiprosopos ke mu ipe oti ekini ti xroniki stigmi den psonizan apo autus. ti mia les oti ine pseutika ta autokolita ti mia les oti ine pseutikes oi piges. ipervalis se antifatika pragmata. den ine anagi na kanume theories sinomosias. ine pio apla malon ola

nikon
17-10-2010, 13:07
Μη λες πράγματα που ποτέ δεν είπα όπως ότι είναι ψεύτικη η πηγή σου για τα αυτοκόλλητα βέβαια δεν ξέρω όπως κανείς μας άλλωστε οπότε ούτε υπερβολή ούτε αντίφαση όπως λες υπάρχει.......anyway τα πράγματα έχεις δίκιο είναι πολύ απλά γι'αυτό και το συμπέρασμα που βγάλαμε όλοι μετά από αυτό το thread είναι πεντακάθαρο.

georgios
17-10-2010, 14:27
apla, apo autes tis 2 periptosis pu aneferesi "na min ta kseri toso kala i na ipe psemata" iparxun ke ales

telos panton. tha kano peretero diereunisi gia to sigekrimeno thema. tha miliso me tis antiprosopies gia ta polixroma xristiria pu den ime poli siguros an ta ferni i sony hellas

bori ke na ta ferni vevea, ala se periorismenes posotites

ilias78
17-10-2010, 14:40
tha miliso me tis antiprosopies gia ta polixroma xristiria pu den ime poli siguros an ta ferni i sony hellas




με την cometron παντως που ειχα μιλησει πριν 2-3 βδομαδες σεχτικα με την 3.50 και τα controllers, σε ερωτηση μου για τους χρωματισμους, αν θυμαμαι καλα, μου ειχαν πει πως τα λευκα ειναι γνησια της sony hellas. ξανα λεω αν θυμαμαι καλα.

konpat
14-12-2010, 15:29
Από το eshop που παρέλαβα σήμερα ένα dualshock 3 είδα ότι έχει διαφορές με το ds3 του πακέτου του ps3.Η ετικέτα στο κάτω μέρος είναι διαφορετική,δεν έχει το CE που έχει το κανονικό και τα γράμματα και αριθμοί έχουν κάποιες ατέλειες .Τα φωτάκια μπροστά ,άλλο είναι μέσα ,άλλο έξέχει.Τα κουμπιά είναι σκληρά στο πάτημα.Το πλαστικό έχει διάφορες ατέλειεσ στα τελειώματά του.Το κουτί ήταν κανονικό ,χωρις το αυτοκόλητο της σονυ ελλας

georgios
14-12-2010, 15:35
ixe to autokilito sony hellas sto plai?

pantos prosfata ematha, oti, ektos apo ta B dialogis tis sony pu ine me tis idies prodoagrafes me auta pu ferni i antiprosopia mas, ala i piotita tus isteri, kikloforun stin agora ke apomimisis

ine poli kontina antigrafa ke sti siskevasia ke sto pad ke prepi na proseksis poli gia na dis tis diafores otan ine sto kuti.

elpizo na min aniki stin deutiri periptosi auto pu pires

konpat
14-12-2010, 23:28
ixe to autokilito sony hellas sto plai?

pantos prosfata ematha, oti, ektos apo ta B dialogis tis sony pu ine me tis idies prodoagrafes me auta pu ferni i antiprosopia mas, ala i piotita tus isteri, kikloforun stin agora ke apomimisis

ine poli kontina antigrafa ke sti siskevasia ke sto pad ke prepi na proseksis poli gia na dis tis diafores otan ine sto kuti.

elpizo na min aniki stin deutiri periptosi auto pu pires

Aυτοκόλλητο δεν είχε πουθενά.Εχει εγγύηση ένα χρόνο μου είπαν.Πάντως απαράδεκτο να αφήνει η σονυ να κυκλοφορουν τετοια χειριστήρια με το ονομά της από μεγάλες αλυσίδες καταστημάτων..

georgios
15-12-2010, 10:25
ixes grapsi gia ato autokolito ke den to da?! sorry ime poli afirimenos merikes fores

i sony den bori na kani ton astinomiko. etsi ki alios oi alisides ine ipopsifioi pelates tis sony hellas. sxedon oles oi alisides pleon psonizun anamikta. ke paraisagoges ke apo antiprosopia. den tin simferi na tus kinigisi

an ine emfanes oti ine ftini apomimisi pigene sto eshop ke kane fasaria. eki sigura boris na kanis katagelia sto eshop. an ine apla paraisagogi B dialogis den boris na kanis tipota. ine nomimoi

konpat
15-12-2010, 16:21
Εντάξει,αν το πλήρωνα 55ε,όσο έκαναν κάποια χρωματιστά στο eshop(που υποθέτω είναι από σονυ ελλας) θα το πήγαινα πίσω.Αυτό το πλήρωσα 42ε και δουλεύει κανονικά οπότε λίγο δύσκολο να το πάω.Το κακό είναι ότι στα σεβεν βρήκα dualshock με 49ε και η συσκευασία έχει και το αυτοκόλλυτο της σονυ ελλάς.Αν το ήξερα ότι και το eshop πουλάει β διαλογης χειριστήρια θα έπερνα από το σεβεν.

georgios
16-12-2010, 10:31
xromatista den ferni sixna i antiprosopia. sinithos ine paraisagogi ke auta

nikon
16-12-2010, 10:42
Πάντως Γιώργο και το Public στο metro mall στον ¶γιο Δημήτριο τίγκα στο χρωματιστό ήταν και όλα με αυτοκόλλητο επάνω.

georgios
16-12-2010, 10:51
gia auto ipa "sinithos". mu to ksanaipes auto kirie diafimisti :)

i antiprosopia, ferni, malon, mono gia tis giortes xromatista, apo oti katalava. exi i antiprosopia auti tin periodo, apo oti mu pan.

me tin krisi pu iparxi omos den iparxun giortes mu fenete!

nikon
16-12-2010, 10:56
Σου είχα πει για το Πλαίσιο αλλά τελικά μάλλον όλοι φέρνουν γι'αυτό ανέφερα και το Public......κρίση ξεκρίση χαμός γινόταν το Σάββατο που πήγα.

georgios
16-12-2010, 10:58
to oti kitazun den simeni oti psonizun. auta ta magazia gia na sintirithun prepi na kseskistun. den ine tixeo oti oi galoi provlepsan ti erxete ke ksepulisan ta elinika fnac

esi as pume, pu isun eki, tus ta akubises i kitazes?

nikon
16-12-2010, 11:01
Kάνεις λάθος δεν μιλάω γι'αυτούς που κοιτάζουν 20' ήμουν στην ουρά σε μαγαζί (όχι στο Public) και άλλα τόσα περιμέναμε για να βρούμε τραπέζι στο Flocafe......πέρασα και από τον Zara και είχε 10+ άτομα ουρά για ταμείο.

georgios
16-12-2010, 11:06
to oti exun kirios magazia tipu zara oura sta rouxa, kseris ti simeni, e?

nikon
16-12-2010, 11:10
Πάντα είχε και τώρα λόγω κρίσης ένας λόγος παραπάνω.....ποιο ήθελες να είχε ουρά το Armani στο Κολωνάκι;;;;:P

muku
16-12-2010, 13:43
Στον ΟΑΕΔ που πήγα σήμερα για είσπραξη η ουρά στις εγγραφές έφτανε μέχρι την πόρτα :'( Ευτυχώς η είσπραξη γίνεται από αλλού αλλά και πάλι τσάμπα πήγα γιατί μπήκαν αυτόματα λόγω χριστουγέννων :D

Anyway, σχετικά με το τόπικ και άσχετα με τις ουρές. Επειδή είναι παραεισαγωγή πάει να πει σίγουρα ότι είναι και β' διαλογής? Τόσα παιχνίδια που εισάγωνται εκτός Sony Hellas δηλαδή τι σημαίνει, ότι είναι κακής ποιότητας? Με τα χειριστήρια σίγουρα κάτι παίζει, αφού μου έχει τύχει στο psx να πάρω χαλασμένο, "αυθεντικό" dual shock 1 σε ύποπτη συσκευασία με ιαπωνικά από γνωστό απατεώνα της περιοχής :p Αλλά αν σε ένα μεγάλο κατάστημα πας και πάρεις ένα τέτοιο το οποίο να έχει κάποιο πρόβλημα, δεν υπάρχει περίπτωση να μην στο αλλάξουν κατευθείαν.

georgios
16-12-2010, 15:08
sta xiristiria anaferomaste kirios se auto to thread.

paraisagogi kani kapios gia na exi megalitero kerdos. auto simeni oti psonizis apo xores pu ine xamiloteres i times ke sinithos ke i piotita. to hardware an thimame kala stin ditiki europi ke sta gnosta eshop ine arketa akrivo, pu ine ta A dialogis

Nerven
19-12-2010, 16:52
Σκέφτομαι να αγοράσω το παρακάτω DS3. Θα είναι ίδιας ποιότητας σαν και αυτό που ήταν μέσα στο κουτί του PS3?


http://www.e-shop.gr/show_main.phtml?id=PS3.00579

georgios
19-12-2010, 20:42
an den dis to kuti den boris na kseris. se auti tin timi epivalete, kanonika, giati ine timis antiprosopias. ala apo oti ipe o filos prin ferni ke paraisagoges to eshop...

konpat
19-12-2010, 21:09
Λοιπόν , ο αδερφός μου χρειάζοταν δευτερο χειριστήριο ,και τον έβαλα να το πάρει από τα σεβεν όπου το κουτί έχει αυτοκόλητο της σονυ ελλας και είδαμε ότι είναι ίδιο ακριβώς με αυτό του πακέτου του πσ3.Είχε και τα υπόλοιπα χρώματα με το αυτοκόλητο.΄Ετσι όπως έχει η κατάσταση πρέπει να το δεις από κοντά για να είσαι σίγουρος.

ilias78
19-12-2010, 21:23
τι τιμη το εχουν τα seven?

konpat
19-12-2010, 22:07
49Ε το μαυρο και τα χρωματιστά γύρω στα 55Ε

jim1900dz
21-12-2010, 00:02
Στον κωτσόβολο στο mall τα είδα με 44 γιούργια...

gre
21-12-2010, 01:07
Παίδες αγόρασα σήμερα ένα λευκό dualshock 3 χωρίς αυτοκόλλητο της sony hellas και δεν το έχω ανοίξει ακόμα, πως θα καταλάβω αν είναι από τα καλά;

Nerven
21-12-2010, 01:20
Απο που και πόσο το πήρες αν επιτρέπεται;

gre
21-12-2010, 01:43
Απο που και πόσο το πήρες αν επιτρέπεται;

50¤ από το software center στην Αθήνα.

konpat
21-12-2010, 16:01
Παίδες αγόρασα σήμερα ένα λευκό dualshock 3 χωρίς αυτοκόλλητο της sony hellas και δεν το έχω ανοίξει ακόμα, πως θα καταλάβω αν είναι από τα καλά;

Κοίτα το post μου στην προηγούμενη σελίδα.Με λίγα λόγια αν στην ετικέτα από κάτω δεν έχει το CE αλλά ένα τετράγωνο όπου γράφει κάτι μέσα τότε είναι β διαλογής.

disfear86
21-12-2010, 18:09
πηρα και γω απτο eshop και ειναι αρκετα κατωτερη ποιοτητα απτο original που ειχε μαζι το ps3, τα κουμπια εχουν αλλη υφη και τα trigger ειναι πιο σκληρα. αυτο που βρηκα ειναι οτι ο κωδικος στο αυτοκολλητο απο πισω τελειωνει σε E για ευρωπη ενω σε H για hong kong κλπ. δηλαδη μπορει να ειναι και γνησιο απλα αλλη ποιοτητα αυτα που προοριζονται για κινα.



Κοίτα το post μου στην προηγούμενη σελίδα.Με λίγα λόγια αν στην ετικέτα από κάτω δεν έχει το CE αλλά ένα τετράγωνο όπου γράφει κάτι μέσα τότε είναι β διαλογής.

οχι απαραιτητα. απ οτι ξερω το CE ειναι για τα ευρωπαικα στανταρ οποτε αυτα που ειναι για αμερικη πχ μπορει να ειναι ιδια ποιοτητα και λογικα δεν θα το χουν.

JSpower
17-04-2011, 07:19
Έχει αγοράσει κανείς από εδώ (http://www.ebw.gr/el-GR/Product/5328/Sony-DUAL-SHOCK-3-%28Playstation-3%29-PS3-DUALSHOCK-3-BLACK-%28NO-PACKING%29-%28%CE%A3%CE%B5-%CF%83%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AC%CE%BA%C E%B9-%CF%8C%CF%80%CF%89%CF%82-%CF%84%CE%BF-%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84) να μου πει αν είναι γνήσιο ή όχι;

Ναι ειχα παρει 2 και σου τα στελνουνε σε σακουλακια οχι σε κουτι και οντως εχουν διαφορα ειναι και ποιο ελαφρια.
Τα 2 κανονικα που εχω ειναι 178gr ενω αυτα 153gr και 155gr.
Ποιο πολυ θορυβο στην δονηση. και αν τα σφηξεις δυνατα ακους το πλαστικο να τριζη.
Εγω ομως παιζω παντα με το κανονικο:whistle: οποτε ειναι καλα:yes:

ZaRaCi
02-05-2011, 03:17
Καλησπερα , εγώ έχω φάει τον κόσμο να βρώ ένα Ceramic White αλλά με τόσες μαιμούδες που κυκλοφορούν δεν ξέρω που να καταλήξω για να το αγοράσω :doh: . Έψαξα και στο amazon.co.uk ( Dualshock Controller - White (PS3): Amazon.co.uk: PC & Video Games ) αλλά δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι και αυτό ... Καμια βοήθεια ? :bang:

GedoGt
02-05-2011, 17:39
Καλησπερα , εγώ έχω φάει τον κόσμο να βρώ ένα Ceramic White αλλά με τόσες μαιμούδες που κυκλοφορούν δεν ξέρω που να καταλήξω για να το αγοράσω :doh: . Έψαξα και στο amazon.co.uk ( Dualshock Controller - White (PS3): Amazon.co.uk: PC & Video Games (http://www.amazon.co.uk/gp/product/B003UESJRE?ie=UTF8&seller=A1E3S1NZD189TG&sn=zyaem.com) ) αλλά δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι και αυτό ... Καμια βοήθεια ? :bang:

Έχω 2 ceramic white και τα 2 από το πλαίσιο.
Το ένα είναι ORIGINAL και το άλλο (θεωρητικά)όχι διαφορές δεν υπάρχουν αν εξαιρέσεις την διαφορετική ετικέτα στο πίσω μέρος (το ένα είναι CE) και κάποιες άλλες μικρολεπτομέρειες.
Πήγαινε σε οποιοδήποτε κατάστημα και αν έχει πάνω στο κουτί αυτοκόλλητο το οποίο γράφει "ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΓΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ SONY HELLAS" τότε είναι το "κανονικό".

Αν και δεν έχουν διαφορά...

risto
25-05-2011, 14:39
Dualshock Controller - Red (PS3): Amazon.co.uk: PC & Video Games

πηρα αυτο,ειναι γνησιο,λιγο πιο ελαφρυ απο το κοντρολλερ που ειχε στο κουτι του το ps3,οσοι ενδιαφεροντε για το κοκκινο να ξερουν οτι το φωτακι φαινεται απο το πλαστικο

george46
31-10-2011, 20:58
Μπορειτε να μου πειτε αν αυτο ειναι γνησιο-αξιοπιστο και αν αξιζει τα λεφτα του?

http://www.ebw.gr/el-GR/Product/4546/Sony-Playstation-3-PS3-SixAxis-Wireless-Controller-Official-JOYPAD-(-No-Packing-)-A%CF%83%CF%8D%CF%81%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%C F%8C-%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84

Multy-Gamer
01-11-2011, 01:23
Μπορειτε να μου πειτε αν αυτο ειναι γνησιο-αξιοπιστο και αν αξιζει τα λεφτα του?

http://www.ebw.gr/el-GR/Product/4546/Sony-Playstation-3-PS3-SixAxis-Wireless-Controller-Official-JOYPAD-(-No-Packing-)-A%CF%83%CF%8D%CF%81%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%C F%8C-%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84 (http://www.ebw.gr/el-GR/Product/4546/Sony-Playstation-3-PS3-SixAxis-Wireless-Controller-Official-JOYPAD-%28-No-Packing-%29-A%CF%83%CF%8D%CF%81%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%C F%8C-%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84) φιλε μου επειδη γνωριζω καλα να ξερεις οτι αυτα ειναι γνησια μεν ανακατασκευασμενα στην κινα δε (απο σωρους απο σπασμενα χειριστηρια φτιαχνουν καινουρια)χειριστηρια κ η αγορα ειναι ρισκο.μπορει να σου βγει μια χαρα αλλα μπορει κ να σου χαλασει συντομα.ειχα παρει ενα λευκο κ μου χαλασε η δονηση σε μια βδομαδα κ γενικα διαφορα προβληματα:confuzed:

george46
01-11-2011, 02:14
Ευχαριστω για την πληρεστατη απαντηση.
Ισως να το ρισκαρω και αν χαλασει τοσο συντομα τους το στελνω στην εγγυηση για αντικατασταση.

Τhanks:D

modecris
01-11-2011, 02:38
φιλε μου επειδη γνωριζω καλα να ξερεις οτι αυτα ειναι γνησια μεν ανακατασκευασμενα στην κινα δε (απο σωρους απο σπασμενα χειριστηρια φτιαχνουν καινουρια)χειριστηρια κ η αγορα ειναι ρισκο.μπορει να σου βγει μια χαρα αλλα μπορει κ να σου χαλασει συντομα.ειχα παρει ενα λευκο κ μου χαλασε η δονηση σε μια βδομαδα κ γενικα διαφορα προβληματα:confuzed:

Αυτό πρώτη φορά το ακούω,μήπως θα μπορούσες να μας δώσεις περισσότερα στοιχεία και link?

mitsios
01-11-2011, 03:26
Με δυο λογια πρεπει να γραφει CE απο κατω στο αυτοκολητο και οτι εισαγεται απο την Sony Hellas?H ενα στοιχειο απο τα δυο αρκει?

gamer20
22-11-2011, 13:08
ακούστε και την δική μ εμπειρία,

χρειαζόμουν οπωσδήποτε χθες ένα χειριστήριο, πήγα σε 2-3 μαγαζιά, τελικά μην πολυλογώ πήρα το μαύρο από τον Γερμανό στα 60 ευρώ !!! ( μλκ μου αλλά τώρα το πήρα). Είχε κανονικά το σήμα της ΕΕ και sony hellas όλα μια χαρά.
Το ανοίγω και βλέπω πως μέσα δεν έχει καλώδιο. Νταξ 60 ευρώ δίνω ρε παιδιά βάλτε και το καλώδιο μέσα πόσο να κάνει πια? τεσπα βολεύτηκα με το καλώδιο του αυθεντικού που είχε μέσα το ps3. Μετά που κοιτούσα από κάτω είδα και διαφορά στην χωρητικότητα της μπαταρίας !!!! Το χειριστήριο που είχε μέσα το ps3 ήταν 500mAh ενώ αυτό που αγόρασα 60 ευρώ ήταν 300mAh. Σχεδόν το μισό !!!
για εμένα μεγάλο fail παιδιά...

Lefteris_X
22-11-2011, 13:15
καλώδια USB δεν δίνονταν ποτέ, με κανένα dualshock 3 / sixaxis του PS3. (εννοώ αυτά που αγοράζεις ξεχωριστά, όχι αυτό που είναι μέσα στο πακέτο αγοράς του PS3).

ήτοι, δεν είναι κάτι το νέο, αλλά κάτι το στάνταρντ.
Όπως όταν αγοράζεις printer/scanner που εδώ και 16 χρόνια περίπου, στους πουλάνε χωρίς καλώδια Parallel παλαιότερα, USB μεταγενέστερα.

Όσο για το 60άρι που έσκασες, το κατάλαβες και μόνος σου, ότι βιάστηκες. 45 ευρώ το πολύ κοστίζουν τα αυθεντικά dualshock 3. Αρκεί να μην πας σε μεγάλη αλυσίδα τύπου Πλαίσιο, Γερμανός και λοιπούς κλέφτες του είδους.

gamer20
22-11-2011, 13:20
ναι το κατάλαβα αλλά είμαι και επαρχία οπότε άμεση λύση από μικρά μαγαζιά δεν είχα.. το χρειαζόμουν χτες και πήρα :S δεν πειράζει,

αυτό όμως με την μπαταρία μ φαίνεται απαράδεκτο...!!! σχεδόν διπλάσια χωρητικότητα αυτό που είχε μέσα από αυτό που αγόρασα?

psx3
22-11-2011, 21:15
300mAh είναι και το δικό μου, μαμίσιο από κονσόλα PS3.

mitsios
22-11-2011, 23:25
K μενα 300mAh ειναι.

Spiros20
22-11-2011, 23:43
Μήπως 500mAh είναι τα Sisaxis? Γιατί όλα τα Dualshock που έχω είναι 300mAh.

ilias78
22-11-2011, 23:48
μιας κ αναφερθηκατε στα mAh. ποσες μπαταριες εχει μεσα? ειναι ευκολο να τις αλλαξει κανεις με μεγαλυτερες?

psx3
23-11-2011, 00:03
Μήπως 500mAh είναι τα Sisaxis? Γιατί όλα τα Dualshock που έχω είναι 300mAh.
Αυτό δεν είναι λογικό, γιατί τα Sixaxis καταναλώνουν λιγότερη ενέργεια (δεν έχουν το μοτεράκι της δόνησης), άρα δεν χρειάζονται μεγαλύτερη μπαταρία. ;)


μιας κ αναφερθηκατε στα mAh. ποσες μπαταριες εχει μεσα? ειναι ευκολο να τις αλλαξει κανεις με μεγαλυτερες?
Μια. Δες ebay.

Lefteris_X
23-11-2011, 08:52
το Sixaxis είναι μόλις 30mhA!!! (τριάντα)

savas
23-11-2011, 13:40
ολοι παραεισαγωγη φερνουν εκτος αποι κανα μαγαζακι που θα εχει κανα δυο τεμαχια
ειναι το ιδιο πραγμα ολα κινεζικα ειναι και η σημαια της ιαπωνιας και της αμερικης στην κινα ραβονται
τσαμπα ανοιξατε κουβεντα
εχει ο αδερφος μου πσ3 απο ιαπωνια και το κοντρολακι του που ειδα made in china λεει απανω και το ps3 στην κινα γινεται και οτι υπαρχει απο asus acer hp και ολα στην κινα γινονται
ακομα και το οξυγονο λεβεντες μου εκει φτιαχνεται

gamer20
24-11-2011, 11:35
παιδιά και τα 2 χειριστήρια π έχω είναι ίδια ακριβώς και γράφουν και τα 2 Sisaxis και Dualshock και γενικά αυτό που αγόρασα δεν έχει καμία μα καμία διαφορά από το μαμίσιο, απλά το μαμίσιο είναι 200mAh παραπάνω, και δεν ξέρω τον λόγο. Είναι σημαντική διαφορά πιστεύω αν αναλογιστεί κανείς πως η χωρητικότητα της μπαταρίας είναι σχεδόν 2πλάσια. Το μαμίσιο χειριστήριο με μία μικρή χρίση π τ έκανα τον πρώτο καιρό μ έβγαλε ένα μήνα !!!!

Stergios
24-11-2011, 17:17
δεν έχει καλώδιο μέσα από όπου και να το πάρεις το χειριστήριο να το ξέρεις...έχω αγοράσει πολλά χειριστήρια και εγώ...και σε πληροφορώ ότι η 300mAh μπαταρίες αντέχουν ποιο πολύ από της 500mΑh τουλάχιστον στην δίκη μου χρήση

psx3
24-11-2011, 17:28
ολοι παραεισαγωγη φερνουν εκτος αποι κανα μαγαζακι που θα εχει κανα δυο τεμαχια
ειναι το ιδιο πραγμα ολα κινεζικα ειναι και η σημαια της ιαπωνιας και της αμερικης στην κινα ραβονται
τσαμπα ανοιξατε κουβεντα
εχει ο αδερφος μου πσ3 απο ιαπωνια και το κοντρολακι του που ειδα made in china λεει απανω και το ps3 στην κινα γινεται και οτι υπαρχει απο asus acer hp και ολα στην κινα γινονται
ακομα και το οξυγονο λεβεντες μου εκει φτιαχνεται
Η Κίνα πολλά φτιάχνει, αλλά δεν έχουν όλα την ίδια ποιότητα... ελπίζω να το ξέρεις αυτό.

gamer20
24-11-2011, 19:18
και σε πληροφορώ ότι η 300mAh μπαταρίες αντέχουν ποιο πολύ από της 500mΑh τουλάχιστον στην δίκη μου χρήση

πως γίνεται αυτό :a014gth::a014gth: :a010bg::a010bg: ???

gamer20
24-11-2011, 19:45
επίσης μετά από 4 μέρες full gaming ( pro12 βασικά ) στο χειριστήριο με τα 300mAh έχει πέσει μία γραμμή η μπαταρία ενώ στο άλλο καθόλου. [ τα φόρτισα και τα 2 την ίδια μέρα και απλά το 300mAh έχει 2-3 ώρες παραπάνω χρήση]

georgios
25-11-2011, 10:08
emena pantos to ps3 mu, apeuthias apo antiprosopia, ixe 300mah sto paketo

mipos to ps3 pu pires ine periergis proeleusis ke omios to pad mesa. isos, oi 500ares bataries ine xiroteris piotitas, telika. opote, isos, ine mia i ali me tis 300ares

pantos i bataria ine to ligotero simantiko. simasia exi na exun kali piotita ta plastika ke ta kubia. me ena extension usb pote den menis apo bataria. simasia exi na anteksun ta kubia

djpar
25-11-2011, 10:33
το R1 να μην σπαει κ ολα οκ θα ειναι!χαχα

gamer20
25-11-2011, 12:03
emena pantos to ps3 mu, apeuthias apo antiprosopia, ixe 300mah sto paketo

mipos to ps3 pu pires ine periergis proeleusis ke omios to pad mesa. isos, oi 500ares bataries ine xiroteris piotitas, telika. opote, isos, ine mia i ali me tis 300ares

pantos i bataria ine to ligotero simantiko. simasia exi na exun kali piotita ta plastika ke ta kubia. me ena extension usb pote den menis apo bataria. simasia exi na anteksun ta kubia


δεν ξέρω από γερμανό το πήρα και αυτό !! θα δείξει στην πορεία.. πάντως δεν φαίνεται καμία διαφορά στα πλαστικά του μέχρι τώρα, θα δούμε αν αντέξει!!!


το R1 να μην σπαει κ ολα οκ θα ειναι!χαχα
hahahahhaha ε που θα πάει θα το σπάσουμε :D :D :D

Spiros20
25-11-2011, 12:17
το R1 να μην σπαει κ ολα οκ θα ειναι!χαχα
Χαχα πλάκα πλάκα δίκιο έχεις. Και το Χ :P

georgios
25-11-2011, 15:17
δεν ξέρω από γερμανό το πήρα και αυτό !! θα δείξει στην πορεία..itan official bundle me kapio pexnidi i to pires sketo?

gamer20
25-11-2011, 19:12
itan official bundle me kapio pexnidi i to pires sketo?

ήταν μαζί με το Pes12.. 289 ευρώ




http://www.e-germanos.gr/e-germanos/products/showCloseUp.eg?productListId=58147&selectedCategoryId=622&banner=6410

mitsios
25-11-2011, 19:17
Eχει διαφορα ποιοτητας αν συνοδευεται με games?

georgios
25-11-2011, 20:03
ta official paketa antiprosopias ine auta pu ine bundle me gnosta games. oxi omos tu pro pu pire o filos. ine paketa pu to perivlima tu kutiu ine pliros tipomeno me ta simata tu pexnidiu pu perilamvani. oxi ta paketa pu ftiaxnun ta magazia diladi ke oxi ta sketa. fisika exun ke to aftokolito sony hellas

auta exun ke sinithos ke tin teleutea sira ps3 mesa. ta teleutea tsipakia

ta ipolipa ine amfivolu proeleusis ke piotitas. sta official paketa to kerdos ine 5euro. opote akoma ke oi alisides pleon kanun paraisagogi ke pernun ke merika apo antiprosopies

gamer20
26-11-2011, 22:24
οπότε συμπεραίνουμε πως το ps3 π πήρα είναι παραεισαγωγή ? και έτυχε τ χειριστήριο να είναι 500mAh ?

risto
27-11-2011, 03:27
γω παντως αν και δεν εχω δει τα νουμερα της μπαταριας κ εχοντας αυτη τη στιγμη το τριτο dualshock που αγορασα(τα προηγουμενα τα χαλασα μονος μου)μου φαινεται σαν να εχουν λιγοτερη διαρκεια μπαταριας απο αυτο που ηταν μαζι με το ps3.
εχω το μπλε παντως και χρειαζεται φορτιση καθε βδομαδα

georgios
27-11-2011, 11:02
ta xromatista ine paraisagogi sinithos. i episimi antiprosopia ferni liga tetia. kirios ferni mavra

gamer20
27-11-2011, 15:32
υπάρχουν παιχνίδια που επιβαρύνουν περισσότερο το χειριστήριο ?

p.s 1 εβδομάδα είναι ανεκτό διάστημα να κρατάει η μπαταρία ?

georgios
27-11-2011, 17:16
otan xrisimopiis donisi sigura epivarinete

frontise na to apofortizis telios gia na dulevi kala i bataria. min to vazis sto kalodio prin klisi

gamer20
27-11-2011, 20:23
όταν αναβοσβήνει το φωτάκι το βάζω..

ilias78
14-03-2012, 23:53
δεν ηξερα αν επρεπε να το βαλω στα προβληματα αλλα δεν ηθελα να ανοιξω νεο Thread. γιαυτο το βαζω εδω.

παρατηρησα σημερα, οτι το δεξιο joypad, "ξερναει" κατι υγρα. στο πλαστικο γυρω απο το μοχλο. ξερει κανεις τι μπορει να ειναι?

FoT1KiS
15-03-2012, 02:06
δεν ηξερα αν επρεπε να το βαλω στα προβληματα αλλα δεν ηθελα να ανοιξω νεο Thread. γιαυτο το βαζω εδω.

παρατηρησα σημερα, οτι το δεξιο joypad, "ξερναει" κατι υγρα. στο πλαστικο γυρω απο το μοχλο. ξερει κανεις τι μπορει να ειναι?

Το υγρό που λες κολλάει?

ilias78
15-03-2012, 18:30
οχι. σαν λαδι ειναι.

FoT1KiS
16-03-2012, 00:08
Αυτό συνέβη και σε εμένα αλλά με το Dualshock 2. Επίσης εκείνο το υγρό ήταν κολλώδεις.
Πρέπει να είναι κάποιο λιπαντικό που υπάρχει για να κινούνται πιο εύκολα οι μοχλοί και μάλλον από την πολύ χρήση άρχισε να τρέχει.

modecris
16-03-2012, 18:43
Αυτό που ξερνάει το χειριστήριο αποκλείεται να προϋπήρχε και να βγαίνει από την περιοχή του μοχλού. Από την μια δεν υπάρχει εξάρτημα που να έχει κάποιου είδους λάδι ή υγρό, από την άλλη και να υπήρχε είναι τέτοια η διάταξη που δεν μπορεί να βγει από εκεί.

Το πιό πιθανό είναι να χύθηκε κάτι και τώρα να λερώνετε λίγο λίγο το σημείο. Μήπως έχει σταματήσει ήδη να τρέχει το υγρό που έβλεπες?

ilias78
16-03-2012, 18:47
οχι. οσο παιζω βγαζει.

modecris
16-03-2012, 19:03
Το σκουπίζεις και βγαίνει ε? κάνε του ένα λύσιμο με προσοχή να μας φύγει η απορία ρε συ..

Για να καταλάβεις, ο μοχλός είναι έτσι (http://i969.photobucket.com/albums/ae177/newyorkgameconsole/PS3DualShock3ControllerAnagol2copy.jpg) και από πάνω του μπαίνει καπάκι αυτό (http://www.moccor-game.com/PIC/20115801454734.jpg),δεν έχει την δυνατότητα να βγει κάτι από εκεί μέσα.

georgios
16-03-2012, 19:27
^^^
ntaksi re si, den klini ke aerostegos!!!

elaxisti posotita lipantiku, pantos, exi se kapia simia an thimame kala

nomizo, omos, oti thimame se kati pads oti ta lastixakia tu pad diavronontan ke evgazan ena igro

imaste siguroi gia tin piotita tu pad?

modecris
16-03-2012, 19:41
Δεν κλείνει αεροστεγώς αλλά το υγρό δεν μπορεί να τρέξει και να βγει από εκεί, από αυτήν την άποψη το λέω...

ilias78
16-03-2012, 21:49
Το σκουπίζεις και βγαίνει ε? κάνε του ένα λύσιμο με προσοχή να μας φύγει η απορία ρε συ..

Για να καταλάβεις, ο μοχλός είναι έτσι (http://i969.photobucket.com/albums/ae177/newyorkgameconsole/PS3DualShock3ControllerAnagol2copy.jpg) και από πάνω του μπαίνει καπάκι αυτό (http://www.moccor-game.com/PIC/20115801454734.jpg),δεν έχει την δυνατότητα να βγει κάτι από εκεί μέσα.

μου βαζεις δυσκολα τωρα. φοβαμαι να το ανοιξω μην κανω καμια μαλακια. ισως το προσπαθησω.


^^^
ntaksi re si, den klini ke aerostegos!!!

elaxisti posotita lipantiku, pantos, exi se kapia simia an thimame kala

nomizo, omos, oti thimame se kati pads oti ta lastixakia tu pad diavronontan ke evgazan ena igro

imaste siguroi gia tin piotita tu pad?

ειναι το γνησιο που ειχε η κονσολα μαζι της.

georgios
16-03-2012, 22:58
i konsola itan antiprosopias? Episimo bundle? Apo pu to pires? Pia ekdosi ine ps3 ine?

ilias78
16-03-2012, 23:00
απο πλαισιο το ειχα παρει, με το buzz ηταν. 250gb.

georgios
17-03-2012, 10:21
an thimame kala itan episimo bundle. den nomizo na tan bundle tu plaisiou. tp, mipos to afinis se kanena kalorifer konta i ston ilios?

ilias78
17-03-2012, 15:30
ηταν σιγουρα επισημο.
εχει αποσταση απο το καλοριφερ. τεσπα, το θεμα ειναι μη χαλασει.

Daytime Dreamer
28-06-2012, 15:00
Να ξερετε παντως παιδες οτι τα dualshock 3 και τα sixaxis γενικοτερα εχουν πολλα revisions ... ισως καποια ηταν προβληματικα, καποια πιο ανθεκτικα κλπ

Επειδη εχω κονσολα made in Japan μαζι με χειριστηριο made in japan μπορω να πω οτι ηταν χειροτερο απο αλλο made in China, το θεμα ειναι ο ποιοτικος ελεγχος και οχι το που ειναι φτιαγμενα

Επισης μερικα original τα οποια τα περνουμε μεσω εταιρειας ειναι σε διαφορετικη συσκευασια (χαρτινο κουτι) Θα παρω photo να δειτε :)

EDIT: Εψαξα λιγο και βρηκα αυτο το ωραιο thread με τα revisions του Dualshock 3 (xbox forum ,lol)

http://forums.xbox-scene.com/index.php?showtopic=648322

psx3
28-06-2012, 16:18
Ωραίος! Keep us posted!

psx3
19-07-2012, 15:26
Από ότι βλέπω στο τελευταίο μοντέλο (CECHZC2E B1) έγιναν σημαντικές αλλαγές (άλλες προς το χειρότερο και άλλες προς το καλύτερο):

http://www.amazon.co.uk/review/R1451NQTHLFDI0

1) Ματ πλαστικό (φαίνεται φτηνιάρικο), το οποίο φαίνεται να χαράσσεται εύκολα. Παλαιότερα ήταν γυαλιστερό πλαστικό.

2) DC 5V - 500mA, ενώ παλαιότερα ήταν DC 3.7V - 300mA. Δεν ξέρω αν άλλαξε η μπαταρία εσωτερικά.

3) Πλέον το χειριστήριο συγχρονίζει γρηγορότερα με το PS3, σε 2 LED flashes, ενώ παλαιότερα χρειαζόταν τουλάχιστον 4-5 flashes.

smartmak
07-11-2013, 20:11
Εχω ενα φιλο που κραταει τοσο σφιχτα τα χειριστηρια που οτι και να του δωσεις θα το χαλασει δεν υπαρχει περιπτωση!

prolimatech
09-12-2013, 19:21
Αυτα λενε τιποτα? http://www.skroutz.gr/s/3927195/OEM-Wireless-Vibration-Controller.html

http://www.skroutz.gr/s/3535167/Turbo-X-SZ-902-PC3-Wireless.html