PDA

View Full Version : πως θα δω αν ειναι αμερικανικο η ιαπωνικο ps3



adok13
16-09-2007, 00:00
πως θα δω αν ειναι αμερικανικο η ιαπωνικο ενα ps3(εκτος απτο κουτι του).βασικα θελω να παρω ενα μεταχειρησμενο.αν ειναι ιαπωνικο η αμερικανικο και οχι ευρωπαικο θα εχω καπιο προβλημα;αν εχει απαντηθει συγνωμη αλα με ενα search που εκανα στο forum δεν εβγαλα καποια ακρη.:hide:

muku
16-09-2007, 00:42
Το πρόβλημα που θα έχεις θα είναι η εγγύηση, η οποία απλά δεν θα υπάρχει και ότι δεν θα μπορείς να βλέπεις blu-ray από PAL περιοχές. Εκτός από αυτά δεν νομίζω να έχεις άλλο πρόβλημα.

greekteo
16-09-2007, 01:01
Ψαξε λιγο μηπως εχει κανα κωδικο σαν αυτο το κουτι ή το ps3.
Αν ειναι αμερικανικο: NTSC-US
Αν ειναι ιαπωνεζικο: NTSC-J
Αν ειναι ευρωπαϊκο: PAL

Εαν δεν ειναι ευρωπαικο θα χεις τα προβληματα που ειπε παραπανω muku. Αρα, κατα τη γνωμη μου ετσι, δεν συμφερει να το παρεις εαν θες να βλεπεις blu-ray.
Βεβαια, θα χεις την τυχη να παραγγελνεις γιαπωνεζικα εργα ή αμερικανικα :rofl::rofl:
Ψαχτο καλα και κανε οτι θεωρεις καλυτερο...

adok13
16-09-2007, 01:27
παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις.δεν το συζηταω οτι αν εχω προβλημα με το blue-ray δεν υπαρχει περιπτωσει να μην παρω ευρωπαικο.αλλα το προβλημα ειναι οτι αν παρω μεταχειρησμενο δεν ξερω πως να δω στα σιγουρα οτι ειναι ευρωπαικο.αν ξερει καποιος καποιον αλλο τροπο :please2:

mg1980
16-09-2007, 05:18
καταρχην,καλωσορισες φιλε,adok13...επειδη τυχαινει να εχω και ενα γιαπωνεζικο ps3,θα κοιταξεις στο πισω μερος του ps3(στο μηχανημα) και γραφει τα εξης:NTSC J ,100V 3.8A~ 50-60Hz(λογικα γραφει γιαπωνεζικα γραμματα) ενω το ευρωπαικο (pal)γραφει σκετο PAL και 220-240v~1.8A 50-60Hz...για οσον αφορα το αμερικανικο δεν ειμαι σιγουρος,ελπιζω να βοηθησα,ας με διορθωσει καποιος,αν εχω κανει καπου λαθος..φιλικα

sav
16-09-2007, 06:00
100v = 240v oso kai an sou femetai api8ano isxiei mono gia to ps3!
(to diko mou grafei 100 alla kai me 240 den exei prblm)

ola ta games einai region free ektos an exeis sdtv pou den paizoun auta :
Tekken: Dark Resurrection
GTHD 2.0
Call of Duty 3 (PAL)
F.E.A.R (PAL)
NBA2K7 (PAL)
Oblivion (PAL)
Spider-Man (PAL)
Tiger Woods 07 (PAL)
marvel alliance

se hd paizoun!!!! http://www.ps3fanboy.com/2007/05/07/european-import-woes-better-get-a-hdtv/

ta upoloipa edw apo mena
http://www.ps3forums.gr/vb3/showthread.php?t=630
kalh tyxh filaraa'k

adok13
16-09-2007, 12:39
καταρχην,καλωσορισες φιλε,adok13...επειδη τυχαινει να εχω και ενα γιαπωνεζικο ps3,θα κοιταξεις στο πισω μερος του ps3(στο μηχανημα) και γραφει τα εξης:NTSC J ,100V 3.8A~ 50-60Hz(λογικα γραφει γιαπωνεζικα γραμματα) ενω το ευρωπαικο (pal)γραφει σκετο PAL και 220-240v~1.8A 50-60Hz...για οσον αφορα το αμερικανικο δεν ειμαι σιγουρος,ελπιζω να βοηθησα,ας με διορθωσει καποιος,αν εχω κανει καπου λαθος..φιλικα

σευχαριστο παρα πολυ φιλε μου.αυτο ηθελα,θα κοιταω πισω να γραφει pal.

buffos
16-09-2007, 13:54
ΔΕΝ υπάρχει θέμα pal στα bluray αφού pal kai ntsc υπάρχει ΜΟΝΟ σε standard definition.
Τώρα υπάρχουν 2 regions για τα bluray.

Τα πιο πολλά bluray ΔΕΝ είναι region locked. Το γιαπωνέζικο ps3 παίζει πάντως ΟΛΑ τα δισκάκια της αμερικάνικης περιοχής αφού είναι στην ίδια περιοχή.

Το καλό με τα περιοχής 1 δισκάκι είναι οτι αν παραγγείλεις απο έξω είναι σαφώς φθηνότερα απο ότι τα περιοχής 2.

Βέβαια δεν θα μπορείς να παίξεις DVD που είναι γραμμένο σε PAL. Είτε είναι ελεύθερο είτε region locked