PDA

View Full Version : Θα δουμε ποτε τv series με υποτιτλους;



SPARTIAN-GR-
17-08-2010, 11:57
Υπάρχει ποτέ περιπτώσει παιδιά να δούμε τηλεοπτικές σειρές με υποτίτλους σε blue-ray έστω DVD ;
Και τι ενοω εδώ και καιρο ψαχνω να βρω καποιες σειρές που μου άρεσαν για την συλλογή μου με ελληνικούς υποτίτλους δυστυχώς η δεν θα υπάρχουν καθόλου η θα βρεις μόνο κάποιους κύκλους…
Ξεκίνησα με το supernatural ούτε για αστείο στην Ελλάδα
Μετά πήγα στο Rome που ευτυχώς το βρήκα σε πακέτο 142 ευρώ παρακαλώ
True blood και αυτό το βρήκα
Και τώρα ψάχνω battleship calactica έχω βρει μόνο το πρώτο επεισόδιο με υποτίτλους
Και SMaillville δυστυχώς μόνο τον τρίτο κύκλο
Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό στην Ελλάδα λες και είμαστε Αφρική..έχω απογοητευτεί

Valkyre
17-08-2010, 12:13
^^ Δυστυχως δυσκολο αυτο που ζητας.... μονο μεσω torrents μπορεις να κατεβασεις τις αγαπημενες σου σειρες με ελληνικους υποτιτλους. Αν θες συλλογη DVD/Blu Ray τοτε αναγκαστικα με αγγλικους υποτιτλους.

WolfRathmA
17-08-2010, 12:21
Φίλε μου, ακόμα και η Αφρική είναι πιο εξελιγμένη από εμάς!

Το ξέρεις ότι είναι η μοναδική χωρά που κάνει ανταλλαγεί χρημάτων μέσα από καρτοκινητά; Άσε... και υπάρχουν πολλά άλλα....

tonybsg
17-08-2010, 12:47
WolfRathmA, Valkyre, είστε υπερβολικοί. :)

Να ξεκαθαρίσω ότι δεν θα μιλήσω για τις τιμές, καθώς είναι τραγικές, είναι αδικαιολόγητα υψηλές όταν πρωτοκυκλοφορούν την Ελλάδα (αν και σε αυτόν τον τομέα γίνονται βήματα προόδου, ειδικά με κάποιες προσφορές*). Γενικά, ΔΕΝ αξίζει βέβαια, εκτός περιπτώσεων (πχ Heroes Season 1 στο 20Ε νομίζω εξαρχής και όχι 50Ε όπως συνήθιζαν!), ξεκάθαρα.

Επίσης και για τα BD, πράγματι ακόμη η αγορά είναι σε νηπιακή κατάσταση, ενώ φυσικά μην περιμένουμε ότι όλες οι σειρές είναι up to date στις σεζόν.

Όμως, ενώ οι κυκλοφορίες των σειρών σε DVD δεν φτάνουν αυτές του UK για παράδειγμα, ειδικά τα τελευταία χρόνια όλο και περισσότερες σειρές έρχονται στην Ελλάδα από ελληνικές εταιρίες. Πιστέψτε με, η λίστα είναι τεράστια. Εδώ και έναν χρόνο έχουν αρχίσει και κυκλοφορούν και λιγότερο γνωστές σειρές, ενώ οι πολλές δημοφιλείς ήδη έχουν κυκλοφορήσει (από 24, Alias, Prison Break, 24, Friends, Boston Legal, Lost, X-Files ως τα αριστουργηματικά Deadwood, Six Feet Under, The Shield, The Sopranos, The Wire, αλλά και τα πιο πρόσφατα True Blood, Dexter, Hung, Chuck, Eastbound & Down, Gossip Girl, John Adams, Generation Kill κ.λπ.).

Τώρα όσον αφορά τον φίλο, το Smallville κυκλοφορεί, στα Media Markt νομίζω πρόσφατα είδα αρκετές σεζόν διαθέσιμες (χμμ, οι 5-6 πρώτες ίσως; Οι τελευταίες δεν νομίζω να έχουν κυκλοφορήσει).

Δυστυχώς το Rome είναι από τις εξωφρενικές περιπτώσεις που συγκριτικά με έξω πληρώνεις τριπλάσια τιμή. To ίδιο πακετάκι στο Play, με ελληνικούς υπότιτλους κάνει κανα 50Ε, ενώ το (καταπληκτικό) επίσημο box set από Amazon.com πάλι φθηνότερο βγαίνει, ενώ έχει και εκείνο ελληνικούς υπότιτλους (δεν το έχω ξανασυνταντήσει αυτό σε σειρά, κυκλοφορία US/Canada να έχει ελληνικούς υπότιτλους).

Φυσικά, κάτι που δεν έχουμε δει (αν και έτσι κι αλλιώς είναι δύσκολο να φέρουν τα επίσημα US Releases, τα UK θα φέρνανε), είναι η κυκλοφορία των Complete Box Sets μιας ολοκληρωμένης σειράς, εκτός από τα X-Files που θυμάμαι έτσι πρόχειρα (σε εξωφρενική τιμή φυσικά).

Τέλος, ελληνικούς υπότιτλους έχουν και κάποια box sets από play.com κ.λπ., σε καλύτερες τιμές ως επί το πλείστον.

*Πρόσφατα όλες οι σεζόν από σειρές της FOX είχαν μόλις 14Ε στα Metropolis.

litanies
17-08-2010, 17:01
ένας εύκολος τρόπος, για να δούμε ποιά Blu ray έχουν ελλήνικούς υπότιτλους στο Play.com βάζουμε στο search Greek, μετά διαλέγουμε dvd subtitle και μετα στα αποτελέσματα βάζουμε σαν φίλτρο μόνο τα Blu ray.

Valkyre
17-08-2010, 17:47
Φιλε tonybsg για DVD εχεις δικιο υπαρχουν αρκετες επιλογες, ομως το dvd πλεον ειναι αρχαιολογια και ειναι αμαρτια να δινεις τοσα λεφτα για HD και να πρεπει να βλεπεις dvd. Και ο φιλος Spartan μιλησε για DVD ως την εσχατη των περιπτωσεων επειδη εχει απηυδισει με την κατασταση. Στην ουσια νομιζω οτι το παιδι ενδιαφερεται περισσοτερο για HD υλικο, βλεπε blu ray! :)

tonybsg
18-08-2010, 11:29
Για τα BD δεν έχεις άδικο Valkyre, εννοείται, μηδαμινές είναι οι κυκλοφορίες. :)

Picasosss
30-09-2010, 23:12
Όντως έχω φίλο με videoclub άσχετα που κοντευη να κλήση τα bd είναι σχεδόν αφαντα

ps4
01-10-2010, 13:58
λες και είμαστε Αφρική..έχω απογοητευτεί

Βγαλε το, ''λες και'' και νομιζω εισαι οκ.

Αν και νομιζω η Αφρικη ειναι πιο μπροστα απο μας.

Ειμαστε 40 χρονια πισω απο τις υπολοιπες χωρες της Ευρωπης. Το 40 δεν ειναι τυχαιο...!!!!

giosici
27-01-2012, 12:15
A ρε Ελλάδα μια ζωή τελευταία! δεν πειράζει όμως τελευταίοι κ καλύτεροι ! χαχαχαχα! να ναι καλά το ιντερνετ!

Valkyre
27-01-2012, 12:51
^^ Την επομενη φορα που θα ξεθαψεις θεμα που ειναι 1μιση χρονο παλιο θα σβηστουν τα μηνυματα σου. Το σπαμ απαγορευεται!