PDA

View Full Version : PS3 vs XBOX360 vs Wii



iraklis
12-09-2007, 23:35
εκφραστείτε ελεύθερα.στα πλαίσια του διαλόγου πάντα.μην ξεφύγουμε ε;:)

WolfRathmA
12-09-2007, 23:41
Οτι θα ξεφυγει αυτο ειναι 99,999999999999% συγουρο...

Κιχ να ακουστει, κλειδωνεται.... (μπαμπουλας LoL) :D

NonBorn
12-09-2007, 23:47
Άλλο ένα τέτοιο thread... Απ αυτά που βλέπεις παντού... ;) Όχι ότι έχω κάτι συγκεκριμένο αλλά η γνώμη μου είναι ότι δε πρέπει να μπαίνει ανάμεσα στις κονσόλες αυτό το vs. Η κάθε κονσόλα έχει τα δικά της χαρακτηριστικά και τα δικά της χαρτιά για να πείσει το καταναλωτικό κοινό... Ας βγουν καλά games και ας είναι κ στο amiga... Γιατί πρέπει να βλέπουμε ανταγωνιστικά τις κονσόλες... Ας το αφήσουμε για τις εταιρίες και τα συμφέροντα τους αυτό... Δεν είναι καλύτερο να ασχολούμαστε με τα παιχνίδια αυτά καθ' αυτά?

Αυτά από μένα...

PDS
13-09-2007, 00:04
Λοιπον...το ιδανικο ειναι να εχεις χρηματα για να τις παρεις ολες και να αγοραζεις για ολες αυθεντικα παιχνιδια:tiphat:
Δυσκολο ομως...:p

Wii.
Παντα με αφηναν αδιαφορο οι κονσολες της Νιντεντο χωρις ομως να εχω πει κακο λογο για αυτην την εταιρια.Δεν ειχα ποτε κονσολα της,αλλα την σεβομαι και θα την σεβομαι για αυτα που εχει προσφερει.
Το wii ηταν η πρωτη κονσολα της Νιντυ που με εκανε να σκεφτω την αγορα της.Παρόλα αυτα δεν με εχει πεισει ακομα.


360-PS3
Το πρωτο xbox το ειχα αγορασει λιγους μηνες μετα την κυκλοφορια του με μεγαλες προσδοκιες αλλα μπορω να πω οτι με απογοητευσε.Μαλιστα η αγορα αυτη συνεπεσε με το γεγονος οτι χαλασε το Ps2 μου και δεν ειχα στο μυαλο μου να ξαναπαρω Ps2(γενικα τα ΄΄παιρνω΄΄ λιγο οταν χαλαει κονσολα).Με αυτα τα παιχνιδια που εβγαιναν για Ps2 ομως και με τα ελαχιστα καλα του xbox,αποφασισα να το ξανααγορασω και τελικα αυτη την στιγμη το ps2 αποτελει την κονσολα που εχω ευχαριστηθει περισσοτερο απο καθε αλλη.
Το 360 σιγουρα ειναι σε καλυτερη μοιρα απο το παλιο(απόλες τις αποψεις),αλλα λιγο τα παραπανω λιγο και το γεγονος οτι ΜS παρατησε αμεσως το xbox για να βγαλει το 360 και να προλαβει τον ανταγωνισμο σε συνδιασμο με το γεγονος της υποστηριξης μεχρι και σημερα του Ps2 με πολυ καλους εως εξαιρετικους τιτλους,εχω πεισθει και πηγαινω στα σιγουρα και στην ΄΄εγγυηση΄΄ των τελευταιων ετων,δηλαδη σε κονσολα Playstation.

klepidas
13-09-2007, 00:31
den pate auto to traed sto offtopic???

Akolov
13-09-2007, 00:33
Εγώ λίγα θα πω...

O όρος intergration(ενοποιήση στα ελληνικά) είναι στοιχείο της νέας γενιάς σε όλα τα γκαντζετάκια...(βλέπε το <έξυπνο σπίτι> ή το αυτοκίνητο σήμερα και γενικά το μαθαίνουμε σαν τάση στα πανεπιστήμια και το βλέπουμε και στην ζωή μας:tiphat:)
Θεωρώ πως και τα ίδια χαρακτηριστικά να είχαν τα wii , ps3 kai to xbox360 , εκείνο που πραγματικά πηδά από την προηγούμενη γενιά στην επόμενη και τα καταφέρνει ή είναι στο δρόμο να τα καταφέρει είναι το playstation , για αυτό και το αγόραση από την 23η του Μαρτίου.
Όλοι ξέρουμε τα χαρακτηριστικά των κονσολών(μας) δεν χρειάζεται να τα παραθέσουμε εδώ...Απλά προσωπικά ,το playstation με το blueray , το xbm , το sixaxis , τα παιχνίδια μετά από 2 χρόνια , το home , την ελευθερη πλοήγηση στο νετ , το χωρίς κόστος online , τις υποδοχές για όλες τις μνήμες/sticks , την optical θύρα ήχου(&κωδικοποίηση) , το bluetooth , τον σκληρό δίσκο (για βίντεο,τραγούδια/φωτό) και άλλα που δεν θυμάμαι τώρα.......δεν μπορώ παρά να το παρατάξω στην πρώτη θέση....

Επίσης για μένα το vs πρέπει να υπάρχει....αν κάποιος θέλει να πάρει μία κονσόλα ποια θα πάρει ότι του πουν στο multirama ή θα συγκρίνει τι γίνεται στην αγορά και τι θα τον συμφέρει από σήμερα και στον μέλλον ? Απλά ο κάθε ένας έχει διαφορετικά κριτίρια....και αυτό πρέπει να το ξέρουμε όλοι και να μην προσπαθούμε να επιβληθούμε ή να πείσουμε...!Δεν μπορεί όλοι να είμαστε ίδιοι ΔΑ!:)

Τέλος θεωρώ πως ένα ps3 πρέπει να κοσμέι κάθε σαλόνι κάθε σπιτιού είτε σκληροπυρηνικύ gamer είτε μιας κοπελίτσας που δεν ξέρει να κρατάει το dual shock 3 (!)
Είναι εργαλείο!:tongue:

TopGunZ
13-09-2007, 00:35
Έχοντας πάρει και τις τρεις κονσόλες νομίζω ότι μπορώ να έχω μια ολοκληρωμένη άποψη.

Πρώτον η Ν μετά από μερικές αδιάφορες προσπάθειες πέτυχε το 10 το καλό με το Wii από την άποψη ότι έβγαλε ένα συγκριτικά πολύ φθηνό τρόπο διασκέδασης που συνδιάζει κλασικό gaming, retro gaming και νεωτεριστικά στοιχεία. Ναι, ξέρω υπάρχουν emulators για τα παλιά παιχνίδια και το motion sensing είναι παλιά ιστορία, αλλά το Wii τα συνδιάζει όλα μαγικά.

Τώρα για το 360... Εντάξει με συνεπήρε στην αρχή το επόμενο επίπεδο γραφικών, αλλά τα πολλά παιχνίδια που παινεύονταν τελειώσανε γρήγορα. Τα περισσότερα ήταν μέτρια παιχνίδια, απλά με καλά γραφικά. Το χειριστήριο είναι θεόβαρο και άβολο, ενώ το μηχάνημα για τα λεφτά του είναι λειψό, ούτε nextgen player, ούτε wifi, μικρό δίσκο και άλλα. Έχει κάποια καλά παιχνίδια, αλλά τελικά η μόνη του χρησιμότητα είναι για αυτό που το χρησιμοποίησα εγώ, κάτι να ασχολούμαι μέχρι να βγει το PS3. Α, ναι... και το θεωρώ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ εν έτει 2007 να υπάρχει ηλεκτρονικό εξάρτημα με CE με failure ratio περίπου στο 30%. Σας το λέω ως μηχανολόγος. Θα έπρεπε να δέχονται επίθεση τα γραφεία της MS από οργισμένους καταναλωτές, αλλά κλασικά όλοι το κάνανε γαργάρα. Ο κολλητός μου περιμένει εδώ και δύο βδομάδες και εγώ ακόμα να το στείλω.

Το PS3 απλά είναι κλασική ιαπωνική ηλεκτρική συσκευή. Καλοφτιαγμένο, προσφορά για το τι προσφέρει, πιο ώριμο προιόν. Δεν έχει ακόμα την φοβερή βιβλιοθήκη, αλλά ούτε και το 360. Εκτός αυτού έχει κάποια exclusives που δεν τα αλλάζω με τπτ. Είναι πιο ευέλικτο media center από το 360, αλλά και γενικά ως συσκευή (card reader, wifi, δυνατότητα αλλαγής hdd, linux κλπ κλπ). Πλέον είμαι σε μια ηλικία που ούτε τα μαιμού με νοιάζουν και μπορώ να διαθέσω κάτι παραπάνω για ένα ολοκληρωμένο πακέτο, γιατί δεν έχω πλέον την νοοτροπία στο gaming ενός 15χρονου (no offense, δεν το λέω μειωτικά, απλά υπάρχουν μεγάλες διαφορές). Και ναι προτιμώ να παίζω ακόμα παιχνίδια του PS2 από του 360, και ναι θεωρώ τη δόνηση τη μεγαλύτερη πατάτα στο τομέα του gaming (πρέπει να είμαι ο μοναδικός, χεχεχε).

modecris
13-09-2007, 05:05
Τώρα για το 360... Εντάξει με συνεπήρε στην αρχή το επόμενο επίπεδο γραφικών, αλλά τα πολλά παιχνίδια που παινεύονταν τελειώσανε γρήγορα. Τα περισσότερα ήταν μέτρια παιχνίδια, απλά με καλά γραφικά. Το χειριστήριο είναι θεόβαρο και άβολο, ενώ το μηχάνημα για τα λεφτά του είναι λειψό, ούτε nextgen player, ούτε wifi, μικρό δίσκο και άλλα.

Για εμένα (και τις προτεραιότητές μου) αυτό είναι το μεγαλύτερο προσόν του 360.Ο πολύ καλός λόγος απόδοσης/τιμή.Δεν με νοιάζουν ούτε wifi,ούτε card reader ούτε τίποτα.Έχω τις ανάλογες συσκευές γι`αυτά.Με νοιάζουν μόνο τα παιχνίδια και σε αυτό είναι πολύ καλό.
Και ας υποθέσουμε πως το ps3 αποδειχθεί καλύτερο (πράγμα που δεν έχει φανεί ως τώρα),αποκλείεται η διαφορά τους να είναι ανάλογη της διαφοράς τιμής που τα χωρίζει.Άλλωστε δεν με εμποδίζει κανείς να το πάρω ΚΑΙ αυτό,όταν θα το αξίζει όμως...Αντίθετα,γιατί κάποιος να μην έχει πάρει το 360 από τα τέλη του 2004;Για να πάρει ps3 στα τέλη του 2007;; 3 χρόνια στο περίμενε;;;(Μην μου πείτε για ps2 κτλ,αν είναι έτσι έχω και το mame...)Μπααα,η ζωή είναι πολύ μικρή για να περιμένω τέτοια πράγματα...






Α, ναι... και το θεωρώ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ εν έτει 2007 να υπάρχει ηλεκτρονικό εξάρτημα με CE με failure ratio περίπου στο 30%.

Αυτό είναι το μεγαλύτερο μειονέκτημά του...





και ναι θεωρώ τη δόνηση τη μεγαλύτερη πατάτα στο τομέα του gaming (πρέπει να είμαι ο μοναδικός, χεχεχε).

Μην το λες,πρέπει να είστε 5~6 παγκοσμίως...;)

blizard
13-09-2007, 06:42
Για εμένα (και τις προτεραιότητές μου) αυτό είναι το μεγαλύτερο προσόν του 360.Ο πολύ καλός λόγος απόδοσης/τιμή.Δεν με νοιάζουν ούτε wifi,ούτε card reader ούτε τίποτα.Έχω τις ανάλογες συσκευές γι`αυτά.Με νοιάζουν μόνο τα παιχνίδια και σε αυτό είναι πολύ καλό.
HD-dvd έχεις ? γιατί αν εχεις ή είσαι από τους ανθρώπους που έχουν κάποιο ενδιαφέρον και για ταινίες πέρα από τα games, τελείωσε το θέμα ...

Η τουλάχιστον, το το online σε ενδιαφέρει έστω ελάχιστα ? αν ναι, τότε πρέπει να προσθέσεις και την συνδρομή στην τιμή του xbox, συν ότι τα games του ps3 είναι λίγο πιο φτηνά (λόγο region free) οπότε ξανά δεν υπάρχει σοβαρή διαφορά κόστους .


Και στα παιχνίδια το 360 είναι μια από τα ίδια και χωρίς μέλλον σαν κονσόλα ... ότι δυνατότητες είχε της έβγαλε.
Το ps3 έχει απίστευτα μεγαλύτερο value σαν μηχάνημα και μερικούς τίτλους που δεν υπάρχουν πουθενά.

Αντίθετα,γιατί κάποιος να μην έχει πάρει το 360 από τα τέλη του 2004;Για να πάρει ps3 στα τέλη του 2007;; 3 χρόνια στο περίμενε;;;(Μην μου πείτε για ps2 κτλ,αν είναι έτσι έχω και το mame...)Μπααα,η ζωή είναι πολύ μικρή για να περιμένω τέτοια πράγματα...
Δεν θα σου πω για ps2, αλλά θα σου πώ ότι δεν υπήρχε τέλη 2004 to xbox360... πριν 2 χρόνια βγήκε, όχι πριν 3. :)

Οκ να το είχε πάρει κάποιος στην αρχή, αλλά για αυτούς που δεν έχουν τίποτα μέχρι σήμερα, μοιάζει μεγάλη κουταμάρα να πάρουν xbox360 τώρα.

ΥΓ
Και αν σοβαρολογείς σε αυτά που λές (και έχεις τα λεφτά) τράβα πάρε ps3 και μην περιμένεις καθόλου ... θα περάσει η "ζωή" και μετά θα τραβάς τα μαλλιά σου που έμπλεξες με το 360 και καθυστέρησε να πάρεις playstation.

zeus gr
13-09-2007, 10:47
Να πω και εγω την γνωμη μου για το 360 και το Ps3 μιας και εχω και τα δυο
Το 360 ειχε καλυτερο on-line gaming (Στο Ps3 ακομα το ψαχνω)
To 360 εχει προβληματα hardware
Δεν εχει προβλεψη για ταινιες hd-dvd ή bR (χωρις εξτρα αγορα και χωρις εξοδο HDMI)

Το PS3 εχει καλυτερη εμφανιση , φινιρισμα , και ολα τα καλουδια που ειπαν οι παραπανω
Λιγοτερα παιχνιδια
Μεγαλυτερη ευκολια σχετικα με τα usb
Internet explorer (ακομα δεν εχω βρει πως το γυρνας σε ελληνικη κωδικοσελιδα)
HDMI
αθορυβο
κ.α.

Γενικα πλεον θα ασχοληθω με το PS3 παρα με το 360

φιλικα

tasioskis
13-09-2007, 11:06
καποια πραγματα παιδια δεν αλλαζουν με τιποτα.εγω θα συνφωνησω με τον αγεννητο,οτι το vs δεν πρεπει να υπαρχει αναμεσα στις κονσολες.Προβλημα χρηματων δεν εχω θα μπορουσα να ειχα και τις 3 κονσολες αλλα εχω επιλεξει απο παλια μονο το playstation.Να φανταστειτε η πρωτη μου κονσολα που διαβαζε cd ηταν το philps cd-i φτσικα και δεν το ξερετε.Ας ερθουμε στο θεμα
παιδια σκεφτητε κατι οτι το μονο nex gen που εχει πανω του το wii (δε σας το κρυβω το συμπαθω παρα πολυ) ειναι ο μοχλος του,ολοι εχουν παθει πλακα με αυτο,τπτ παραπανω οταν δουν τη παιχνιδια θα παιζουμε με το sixaxis θα το παρατησουν και αυτο,τωρα σκεφτητε οτι στην Μακεδονια βγαζουν το καλυτερο χαλβα στην αθηνα κανεις δεν ξερει να φιαξει καλο χαλβα,που αυτο σημαινει οτι στην αμερικη ξερουν να φιαχνουν στρατιωτες για το πολεμο τους με την υποτηθεμενη τρομοκρατια,στην ιαπωνια ομως που ειναι η πηγη της τεχνολογιας ασχολουνται μονο με τεχνολογια παιδια.

seven77
13-09-2007, 12:43
to kalytero einai na ta exeis ola.
8es paixnidi me thn parea kai gelio(enta3ei ektos tou pro!) pare wii
sxetika kala paixnidia apo noris pare xbox 360.
mellon kai poiothta ps3.
an tora kapoios mporei mono to ena fysika psifizo ps3 mia kai h sony exei dei3ei oti den afhnei tipota sthn tyxh se sxesh me thn proxeirothta ston makroxronio programatismo ths microsoft h to peisma sthn aplothta ths nintendo

modecris
13-09-2007, 14:29
HD-dvd έχεις ? γιατί αν εχεις ή είσαι από τους ανθρώπους που έχουν κάποιο ενδιαφέρον και για ταινίες πέρα από τα games, τελείωσε το θέμα ...

Η τουλάχιστον, το το online σε ενδιαφέρει έστω ελάχιστα ? αν ναι, τότε πρέπει να προσθέσεις και την συνδρομή στην τιμή του xbox, συν ότι τα games του ps3 είναι λίγο πιο φτηνά (λόγο region free) οπότε ξανά δεν υπάρχει σοβαρή διαφορά κόστους .



Ταινίες δεν πολυβλέπω και για το on line νομίζω πως 5€ τον μήνα αξίζουν για κάτι πιο ολοκληρωμένο.Δλδ εσύ έδωσες ένα κάρο λεφτά και σε νοιάζουν αυτά τα 5€;




Και στα παιχνίδια το 360 είναι μια από τα ίδια και χωρίς μέλλον σαν κονσόλα ... ότι δυνατότητες είχε της έβγαλε.



Τι σε κάνει να το πιστεύεις αυτό;Έχουμε και άλλα παραδείγματα όπου σε 2 χρόνια "ξεζουμίστηκε" μια κονσόλα;




Δεν θα σου πω για ps2, αλλά θα σου πώ ότι δεν υπήρχε τέλη 2004 to xbox360... πριν 2 χρόνια βγήκε, όχι πριν 3. :)....
ΥΓ
Και αν σοβαρολογείς σε αυτά που λές...

Για το πρώτο,μου ήρθε στο μυαλό όταν ξύπνησα το πρωί και σκέφτηκα:Θα προλάβω να κάνω edit ή το είδαν ήδη;:angry:
Για το δεύτερο,εάν έχεις αμφιβολία,κακώς έκανες και ασχoλήθηκες...

blizard
13-09-2007, 15:02
Ταινίες δεν πολυβλέπω και για το on line νομίζω πως 5€ τον μήνα αξίζουν για κάτι πιο ολοκληρωμένο.Δλδ εσύ έδωσες ένα κάρο λεφτά και σε νοιάζουν αυτά τα 5€;
Πιο ολοκληρωμένο είναι το ps3 γιατί έχουν και κανά server σε μερικά games να προσφέρουν κάτι παραπάνω , ενώ μπορείς να παίξεις με οποιονδήποτε γνωστό σου χωρίς να είναι ανάγκη να έχει και αυτός συνδρομή.
(Οι μικρές ελλείψεις που έχει το ps3 είναι πράγματα που διορθώνονται και δεν πιστεύω να αργήσουν πλέον.)

Tα 50 ευρώ το χρόνο είναι μεν λίγα για όποιον έχει όλες τις κονσόλες, αλλά πάρα πολλά για κάποιον που κάθισε να μετρήσει και το τελευταίο ευρώ και στο τέλος τσιγκουνεύτηκε να δώσει τα extra χρήματα που κοστίζει το ps3.
(ενώ δεν μιλάω καν για το ψυχολογικό θέμα της προστασίας-νταβατζηλίκη που σου πουλάει η MS ,είναι πέραν χρημάτων αυτό)



Για το πρώτο,μου ήρθε στο μυαλό όταν ξύπνησα το πρωί και σκέφτηκα:Θα προλάβω να κάνω edit ή το είδαν ήδη;:angry:
Δεν θα έλεγα τίποτα κανονικά , αλλά στο χρωστούσα από εδώ (http://www.ps3forums.gr/VB3/showthread.php?p=10847#post10847) :frog:

Slay
13-09-2007, 15:06
Ταινίες δεν πολυβλέπω και για το on line νομίζω πως 5€ τον μήνα αξίζουν για κάτι πιο ολοκληρωμένο.Δλδ εσύ έδωσες ένα κάρο λεφτά και σε νοιάζουν αυτά τα 5€;
εγω παντως δεν ξερω κανεναν που να επενδυσε σε HD τηλεοραση και να μην θελει να βλεπει και HD ταινιες, οσο για την συνδρομη του live δεν ενοχλει τοσο το ποσο, οσο το νταβατζιλικι.

GedoGt
13-09-2007, 17:56
νομίζω πως τα λέει όλα η υπογραφή μου.

NonBorn
13-09-2007, 17:57
Όλα τα λέει ΟΛΑ!! Απλά δε τους το χουμε πει ακόμα ..... :giggle::giggle::rofl::rofl:

modecris
13-09-2007, 19:21
εγω παντως δεν ξερω κανεναν που να επενδυσε σε HD τηλεοραση και να μην θελει να βλεπει και HD ταινιες, οσο για την συνδρομη του live δεν ενοχλει τοσο το ποσο, οσο το νταβατζιλικι.



(ενώ δεν μιλάω καν για το ψυχολογικό θέμα της προστασίας-νταβατζηλίκη που σου πουλάει η MS ,είναι πέραν χρημάτων αυτό)


slay,όσον αφορά τις HD ταινίες συμφωνώ,απλώς εγώ δεν ενδιαφέρομαι (και δεν έχω HD tv)
Για το live τώρα,μπορεί να είναι ελεγχόμενο, "κλειστό" ως αρχιτεκτονική ή "αποστειρωμένο" από εξωγενείς παράγοντες,όμως έτσι διασφαλίζετε η ισότητα μεταξύ των μελών του.

blizard
13-09-2007, 21:40
Για το live τώρα,μπορεί να είναι ελεγχόμενο, "κλειστό" ως αρχιτεκτονική ή "αποστειρωμένο" από εξωγενείς παράγοντες,όμως έτσι διασφαλίζετε η ισότητα μεταξύ των μελών του.
Δεν θα με ένοιαζε αυτό, αν το είχαν δωρεάν .

Τώρα είναι σαν να έχεις κάποιον "νταβά" στο κεφάλι σου για να του δίνεις 5 ευρώ το μήνα αλλιώς δεν σε αφήνει να συνδεθείς p2p με κάποιο γνωστό σου για να παίξετε ένα game online.
(στην κονσόλα που εσύ αγόρασες, με το game που και οι δύο πληρώσατε, και με το δικό σας ιντερνετ bandwith)

TopGunZ
14-09-2007, 02:57
Για εμένα (και τις προτεραιότητές μου) αυτό είναι το μεγαλύτερο προσόν του 360.Ο πολύ καλός λόγος απόδοσης/τιμή.Δεν με νοιάζουν ούτε wifi,ούτε card reader ούτε τίποτα.Έχω τις ανάλογες συσκευές γι`αυτά.Με νοιάζουν μόνο τα παιχνίδια και σε αυτό είναι πολύ καλό.

Αυτή ακριβώς είναι η νοοτροπία που λέω ότι έχω απεμπολήσει. Όταν ήμουν 12 το SNES ήταν φανταστικό, τώρα στα 24 και με ένα καλό εισόδημα, έχω άλλες απαιτήσεις ως καταναλωτής, πιο ολοκληρωμένες λύσεις. Δεν μπορώ στο σαλόνι μου να τρέχουν καλώδια, θέλω να βλέπω κάποιες φορές με την κατάλληλη παρέα ποιοτικές ταινίες, γενικά θέλω κάτι να χαλαρώνω όταν γυρίζω το βράδυ από τη δουλειά ή όταν αράζω το ΣουΚού. Οι ατέλειωτες ώρες τα πρώτα χρόνια στο φοιτητιλίκι ή αυτό το να παίξω όσα παιχνίδια προλάβω πριν αρχίσουν τα σχολεία έχει περάσει ανεπιστρεπτί. Επίσης μια επισήμανση. Το 360 έχει καλή τιμή, αλλά απαίσιο value for money. Για μια τόσο χάλια κατασκευή που τελικά χρησιμεύει μόνο για παιχνίδια, 400 ευρώ ουσιαστικά είναι πάμπολλα.

Α, ναι.. επίσης πρέπει να ανήκω και στους άλλους 5-6 παγκοσμίως που δεν πολυγουστάρουν το online. Ελπίζω το warhawk να μου αλλάξει γνώμη. Αλήθεια τι τόσο σοφιστικέ μπορεί να έχει το ένα online από το άλλο ώστε όλοι να λένε το ένα είναι καλύτερο ή το άλλο? Ταχύτητα, servers? Πραγματικά το ρωτάω επειδή δεν έχω πολυασχοληθεί .

Πάντως, όντως το 360 είναι η καλύτερη λύση αν είσαι μαθητής ή φοιτητής, αναλογιζόμενοι και την επιρρέπεια αυτών των ομάδων σε..αχέμ.. αμφιβόλου έννομης φύσεως οικονομικές συνδιαλλαγές αναφορικά σε προιόντα λογισμικού (νομίζω ότι το έθεσα όσο πιο κομψά γίνεται). Έχει παιχνίδια ΤΩΡΑ, δεν έχει και πολλά πολλά να ασχοληθείς, έχει πιο κλασικά παιχνίδια (FPS κλπ) και αν με την έλευση του Elite ρίξουν την τιμή του Premium και αληθεύει ότι όντως λύσανε οριστικά το faiure issue, σίγουρα θα αξίζει περισσότερο από ότι όταν το πήρα εγώ. Πάντως παρ' όλα τα μειονεκτήματα που έχει για μένα, μου προσέφερε 6 καλούς μήνες gaming μέχρι να έρθει το PS3 (οπότε και συμπτωματικά χάλασε, για την ακρίβεια καμια βδομάδα μετά το PS3).

modecris
14-09-2007, 04:07
είναι κλασικό είναι το λάθος να ξεχνάμε τον λόγο που αγοράζουμε παιχνιδο-μηχανή.στα παιχνίδια κρίνετε μια κονσόλα,όλα τα άλλα είναι καλοδεχούμενα αλλά όχι απαραίτητα για τον λόγο που την αγόρασες.και 310 € διαφορά είναι αρκετά χρήματα.
δεν ξέρω σε ποια κατηγορία με έχεις τοποθετήσει,του 12χρονου ή του φοιτητή.όμως να είσαι σίγουρος πως σε λίγα χρόνια (όπου και θα έχεις έρθει στα χρόνια μου) τα € θα βγαίνουν με περισότερη σκέψη από την τσέπη σου και θα έχεις απομακρύνει τις συσκευές "όλα σε ένα" για χάρη των αυτόνομων,εξειδικευμένων προτάσεων.

TopGunZ
14-09-2007, 04:30
Προς Θεου, δεν ειχα προθεση να βαλω ταμπελες, συγνωμη, απλα εγραψα πως τα βλεπω εγω!

Να κανω μια παρατηρηση, μη μπερδευεις το ολοκληρωμενο με το ολα σε ενα, απλα εχει και αυτη τη χαρη το ps3. Το wιfι του ας πουμε πως το οριζεις ως αυτονομη συσκευη? Σε οτι αφορα δε την τιμη εξαρταται, εμενα μου βγηκε 130 μολις ευρω πιο ακριβο το ps3 μου απο το 360 μου (το οποιο δε δουλευει).

Τελος, ειναι ακριβως αυτη η διαφορα νοοτροπιας, εγω εχω βαρεθει τις 'απλως' κονσολες μετα απο τοσα χρονια, ισως εχω παπουδεψει λιγο.

Παντα φιλικα και παλι συγνωμη για την παρεξηγηση!

modecris
14-09-2007, 04:40
Μη φοβάσαι δεν παρεξηγιέμαι εύκολα,θα πρέπει να προσπαθήσεις πολύ :angry:.
Άλλωστε σε γνωρίζω και από το "άλλο" forum και πάνω κάτω γνωρίζω την αντικειμενικότητά σου.Κουβέντα κάνουμε...

blizard
14-09-2007, 04:42
όμως να είσαι σίγουρος πως σε λίγα χρόνια (όπου και θα έχεις έρθει στα χρόνια μου) τα € θα βγαίνουν με περισότερη σκέψη από την τσέπη σου και θα έχεις απομακρύνει τις συσκευές "όλα σε ένα" για χάρη των αυτόνομων,εξειδικευμένων προτάσεων.
Aυτό που συμβαίνει είναι πως όταν δεν μετράς τα λεφτά θα πετάξεις 400 ευρώ για μια προβληματική συσκευή με ακριβά ανταλλακτικά και συνδρομή ,απλά για να κάνεις τώρα την δουλεία σου.

Αν τα μετράς θα δώσεις 650 για το καλύτερο προϊόν με τις περισσότερες χρήσεις ακόμα και αν πρέπει να κάνεις οικονομία ή να περιμένεις ... κοιτάς λίγο μπροστά και στο τέλος θα σου στοιχήσει πολύ πιο φτηνά και θα το χαρείς περισσότερο.

modecris
14-09-2007, 04:50
Οκ blizard (http://www.ps3forums.gr/vb3/member.php?u=32),για τα προβλήματα του 360 είμαι απολύτως σύμφωνος.Όμως δεν καίγονται και όλα πια,και είναι αντιμετωπίσιμο.Άλλωστε αν δεν το πειράξεις (όπως κάνεις και με το ps3 δλδ) δεν σου στοιχίζει σεντς παραπάνω.

blizard
14-09-2007, 05:14
Δεν είναι μόνο αυτό... πχ κάνει θόρυβο, τα dvd γρατζουνιόνται και έχουν περιορισμένο χώρο(σε σχέση με τα BD τουλάχιστον), περιττά καλώδια και τροφοδοτικά να προσέχεις , εγώ έβλεπα λίγο "θολούρα" στην TV μου λόγο έλλειψης hdmi (ίσως να έχει κάποιο πρόβλημα η tv βέβαια ή να έκανα κάτι στραβά) , δεν μπορείς να αγοράσεις φτηνά games από Αμερική-Ασία , μέχρι πρόσφατα δεν είχε μεγαλύτερο σκληρό, απαγορεύουν μεγάλα downloadables και άλλες δυνατότητες λόγο έλλειψης standar HD, και γενικά είναι μια συσκευή φίσκα στα "προβληματάκια-ελλείψεις".

Οταν πάρεις PS3 θα καταλάβεις ότι μιλάμε για κάτι διαφορετικό σε γενική ποιότητα... και θα χτυπάς και το κεφάλι σου που άργησες μάλιστα :)

ΥΓ
Βέβαια το xbox έχει πολύ πιο πολλά games και αρκετά multiplatform είναι καλύτερα εκεί, αλλά είναι θέμα λίγου χρόνου ελπίζω να γυρίσουν τα πράγματα προς την μεριά του ps3.

TopGunZ
14-09-2007, 11:43
Όντως το θέμα ποιότητας κατασκευής έχει πολλές προεκτάσεις. Το σημαντικό πάντως είναι, όπως ειπώθηκε να εκφέρει ο καθένας τη γνώμη του όσο πιο αβίαστα γίνεται και πιο εμπεριστατωμένα, ας πούμε να κατηγορεί κάποιος το 360 χωρίς να το έχει δεν είναι σωστό. Εγώ ήμουν ο γκαντέμης ο ένας σους τρεις που του χάλασε και για αυτό έχω λίγη πικρία, αλλά ναι παραδέχομαι ότι είμαι και sony fan (όχι fanboy). Όμως και 360 πήρα, δίνοντας μια ευκαιρία στην MS, και τη sony έβριζα για την τιμή στην αρχή, αλλά τελικά κατάφερε το ps3 να με κερδίσει.

Τελευταίο σχόλιο: Πέστε ρε παιδιά τπτ και για τον μικρούλι τον Wii, τον αφήσατε παραπονεμένο!