PDA

View Full Version : Αγορασα iPad - Αρρωστια λεμε!



dromader
10-08-2010, 08:26
Στις 27 ιουλίου έφτασε στα χέρια μου το πολυαναμενόμενο I-pad της Apple.
Eυτηχώς που εχω συγγενείς στο εξωτερικό γιατί αλλιώς χέσε ψηλά και αγνάντευε...

Λοιπόν πήρα το 16 gb wifi και πλήρωσα συνολικά θήκη και βάση + i-pad 420 ευρώ.Δεν έχω ξαναδεί πιο ζωντανά χρώματα και τέτοια ευκρίνια σε καμία φορητή συσκευή. Ελληνικά δεν έχει αλλά απο ότι μου είπε ο ξάδερφος μou αυτό θα γίνει με update σύντομα.
Υπέροχη υφή η οθόνη ,πολλή γρήγορο ανοίγεις οσα apps θες δεν κολλάει πουθενά π.χ το έβαλα να παίζει ταινία ( HD ) να έχει 5 σελίδες στο web ανοικτες και σε μια απο αυτες you tube + ενα πολύ ωραίο παιχνίδι που κάνεις τον εναέριο ελεγκτή σε αεροδρόμια . ΔΕΝ ΖΕΣΤΕΝΕΤΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. Ηχος κορυφή δεν ξέρεις απο που έρχετε. Πολλά γνωστά apps ίδια με το i-phone χάζεψα με μία εφαρμογή που το βάζεις να ακούσει ενα κομμάτι μουσικής π.χ απο ράδιο η τηλεόραση και σε 1 λεπτο ανοιγει το safari και σου λέει ΤΙΤΛΟ -ΠΟΤΕ -ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΕΊΠΕ - ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΕΓΡΑΨΕ -ΑΠΟ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙΣ .Παντα όλα μέσω i-tunes. Και άλλα πάρα πολλά -πολλά ...
Παιδιά πραγματικά οταν με το καλο το πιάσετε στα χέρια σας θα καταλαβετε τι έκανε παλι η APPLE .

Aντε παω πάλι να χαθώ μέσα στο i-pad .8-)
Y.Γ οι τιμες στην ελλάδα είναι εμετικές γι αυτό υπομονή .

zeus gr
10-08-2010, 08:38
καλη αγορα !! γενικα εγω που εχω imac εχει αυτην την υπεροχη εικονα !!
Θα το ευχαριστηθεις ειμαι σιγουρος
Για τα ελληνικα υπαρχει προγραμμα αλλα θα πρεπει να το κανεις jailbrake

dromader
10-08-2010, 09:47
Πραγαματικά οτι καλύτερο εχει πέσει στα χέρια μου ...

SQP_GR
10-08-2010, 10:20
Kai egw to thelo alla poy na to vrw 400 eyro

Valkyre
10-08-2010, 11:33
Μπορουσα να το παρω απο Αμερικη με 350 ευρω περιπου αφορολογητο (απο το JFK) αλλα πραγματικα δεν μου εκανε αισθηση επι του παροντος, πιστευω οτι τα μελλοντικα facelift της συσκευης θα αξιζουν περισσοτερο.

Καλη αγορα παραυτα φιλε Dromader, καλοριζικο και καλοβολετο! :)

dromader
10-08-2010, 13:39
Kai egw to thelo alla poy na to vrw 400 eyro

Αστα ειναι απατεωνες .Η τιμη 499us ειναι καλη αλλα δεν στελνουν ελλαδα .
Εμενα μου το εφερε ενας ξαδερφος απο βελγιο που εργαζετε στο Νατο αλλα δεν ξερω πως το εκανε .

Σημερα είπανε σε φιλο στα multirama οτι μαλλον σεπτεμβριο και απο 800 εως 1000 .:scared::scared::scared: Αν ειναι δυνατον.
Παντος αν δεν ειχα την ακρη θα χτυπουσα αυτο

http://irobotgroup.com/product2.php?id_product=10
Μια χαρα μου φαινετε με τοσα λεφτα .

SQP_GR
10-08-2010, 16:39
moy ipe ena filaraki poy poylai metaxirismena tilefona kai aplle oti tha feri apo dubai kai na perimenw ,

GRZEUS
12-08-2010, 01:07
egw vasika eimai anti aple opos kai anti microsoft sto full.. tin aple tin paw mono sto poso stathera einai ta mac tis sto stoudio pou paizoume..ithela apla na pw oti tin efarmogi me tin mousiki pou les i sony tin eixe xronia noritera se sunergasia fisika me tin sony music ..
oson afora twra to i pad den mou fenete kati xrisimo i prototipo mia kai osoi thimounte kati analogo eixe kanei xronia prin i n vidia me mia allh etairia.. alla mallon den proxorise.. tha perimeno pantos kai tis protaseis tis hp, tis htc , kai tis sony pou kati akoustike kai oti tha exei cell alla pros to paron einai ola fimes......

Valkyre
12-08-2010, 09:40
Αν κανει η apple κατι καλυτερα απο ΟΛΟ τον κοσμο (και οποιος δεν το παραδεχεται αυτο ειτε ειναι αντι-apple ειτε οχι, τοτε σορρυ αλλα ειναι κολλημενος στο μυαλο) αυτο ειναι το ΜΑΡΚΕΤΙΝΓΚ.

δεν νομιζω οτι υπαρχει εταιρεια σε αυτον τον κοσμο που να ξερει καλυτερα απο την apple πως να προωθησει τα προιοντα της (ειτε ειναι καλα, ειτε οχι) με τετοιο αποτελεσματικο τροπο. Το οτι εχουμε φτασει να λεμε οτι ο κοσμος θα πηγαινε να αγορασει ακομα και μια i-turd μονο και μονο επειδη κουβαλαει πανω το μηλαρακι, καταλαβαινει κανεις ποσο φοβερη ειναι η apple σε αυτον τον τομεα.

dromader
12-08-2010, 12:51
Bασικα συμφωνω απολυτα με τον Valkyre οσο αφορα το τμημα μαρκετινγκ της apple .
Προσωπικα σκυλοβαρεθηκα τα windows και σιχαθηκα το νταβατζηλικη της microsoft.
Ερωτηση εαν στα pc που αγοραζουμε μας δινοταν η δυνατοτητα να επιλεξουμε εμεις το λειτουργικο τι θα επιλεγατε ?? Εγω το Μac Os με τρελλα .
Και αντε γεια antivirus - κολληματα - θερμοκρασιες κτλ.
θυμαστε τι απεγινε η IBM ???

Valkyre
12-08-2010, 13:02
^^ εννοειται το MacOs για πλακα... βαρεθηκα να χρειαζομαι εξειδικευμενες γνωσεις τεχνικου για να μπορεσω να βγαλω ακρη με τα windows. MacOs και το κεφαλακι μου ησυχο. Ουτε anti virus, ουτε registry ουτε τιποτα. Υπολογιστης τοσο πολυπλοκος οσο μια τοστιερα for teh win! :)

GRZEUS
12-08-2010, 13:48
Koita mai i aple exei kalo oposes marketing auto den simeni oti exei kai gam0 ta ptoionta. Den milao san aplos katanalotis alla san texnikos. Eipaos tin paradexome sta mac pou einai stathera gia ton logo pou t exoume sto stoudio. Alla mexri ekei. H geniki nootropia tis aple apla den m aresi. O perisoteros kosmos omos den gnorizei distixos kai pefti eukola sta dixtia tou marketin. Tin patata pou ekane me to iphone4 pali. Eleos. Alla einai kapoioi pou ta xaftoun oti telika einai ola ok me tin suskevi. Kai tha trexoun na tin agorasoun . Dikaioma tou kathenos fusika. Fiiki kouventa kanoume.

A oso gia to leotourgiko ki egw macos enoite alla gia pc kai ta linux einai gamata. Arki na xereis na ta xirizese. Pistepseme me ta linux mpiteis na kaneis polla idika an xereis kodika.

WolfRathmA
12-08-2010, 18:36
^^ Μας έπεισες... LOL

GRZEUS
12-08-2010, 19:42
πλακα κανετε????? οεο..??..??

Lefteris_X
13-08-2010, 10:26
άμα όμως δεν είσαι άσχετος με Mac OS (σόρρυ, αρχάριος ή αν θέλετε casual χρήστης), τότε γνωρίζεις και ξέρεις να χειρίζεσαι το Shell (CLI - Command Line Interface), το Automator και το Script Editor. Αυτά για τον "μέσο προς hardcore" χρήστη. ΟΛΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΠΑΔΕΣ.

Για τον πιο advanced ακόμα, σε μπορείς να να εγκαταστήσεις ΟΛΑ τα developer tools (Xcode, κλπκλπ), ΜΕΣΑ στο Mac OS, δεν επηρεάζουν τίποτα - εντελώς τίποτα (δεν χαλάει τίποτα απο τα υπάρχοντα προγράμματα) και να αρχίσεις να "σκαλίζεις" και να φτιάχνεις ΟΤΙ ΘΕΣ με κώδικα...

Αλλά θα πρέπει να ξέρεις.

Επίσης, υπάρχουν και άλλοι άνθρωποι άρρωστοι με τεχνολογία και ταυτόχρονα τεχνικοί, πολλάαααα περισσότερα χρόνια...συνεπώς το ότι κάποιος είναι τεχνικός, δεν λέει τίποτα...(πχ τεχνικός που έχει βιώσει τον κόσμο των υπολογιστών, κατά την περίοδο αυτοκρατορίας της MS, ήτοι απο το 1995 και μετά...απλά δεν είναι τεχνικός...αλλά τοποθετητής εξαρτημάτων ΙΒΜ PC αρχιτεκτονικής + ρυθμιστής software κάποιων εταιρειών)


ΥΓ: Το Mac OS, είναι κατα πολύυυυ περισσότερο UNIX στην καρδιά του (μην πω σκέτο / 100% UNIX και γίνω κακός), απ' ότι είναι τα διάφορα distro του Linux πια...

GRZEUS
13-08-2010, 14:14
Gia auto pou les eipa otin tin aple tin paw mono oson afora t macos. Sto studio pou paizou einai oti pio stethero. Den sigrinete me pc. To eipame auto. Exoume mixanima me 32gb ram. Thririo. 15000e prin kana 2 xronia. Alla emena i politiki tis aple den m aresi. Twra opos les an xereis kai kodika ta panta kaneis. Kai se linux.

Quaro
13-08-2010, 14:40
Αν κανει η apple κατι καλυτερα απο ΟΛΟ τον κοσμο (και οποιος δεν το παραδεχεται αυτο ειτε ειναι αντι-apple ειτε οχι, τοτε σορρυ αλλα ειναι κολλημενος στο μυαλο) αυτο ειναι το ΜΑΡΚΕΤΙΝΓΚ.



η Nintendo την τρώει.

Valkyre
13-08-2010, 14:48
^^ Oυτε καν! τα νουμερα της apple δεν συγκρινονται με κανενος... μην συγκρινεις πωλησεις Wii/DS με τα προιοντα της apple! το καθε Iphone κοστιζει οσ0 5-6 DS. Ασε που το ipod ειναι ετη φωτος μπροστα απο ολα τα νουμερα.

Ασε που τωρα μιλαμε για εντελως διαφορετικα προιοντα και επισης η Νιντεντο δεν εφτασε σε αυτο το σημειο τοσο λογω μαρκετινγκ, ελαχιστοι αγοραζουν DS/Wii λογω καλης διαφημισης.

Η Apple ηταν στον πατο και μεσα απο εξυπνο μαρκετινγκ και ενα Ipod ειναι στην κορυφη στον συγκεκριμενο τομεα.

Quaro
13-08-2010, 16:26
^^ Oυτε καν! τα νουμερα της apple δεν συγκρινονται με κανενος... μην συγκρινεις πωλησεις Wii/DS με τα προιοντα της apple! το καθε Iphone κοστιζει οσ0 5-6 DS. Ασε που το ipod ειναι ετη φωτος μπροστα απο ολα τα νουμερα.

Ασε που τωρα μιλαμε για εντελως διαφορετικα προιοντα και επισης η Νιντεντο δεν εφτασε σε αυτο το σημειο τοσο λογω μαρκετινγκ, ελαχιστοι αγοραζουν DS/Wii λογω καλης διαφημισης.

Η Apple ηταν στον πατο και μεσα απο εξυπνο μαρκετινγκ και ενα Ipod ειναι στην κορυφη στον συγκεκριμενο τομεα.

άλλο πωλήσεις άλλο marketing. πωλήσεις = 0.3*ποιότητα προϊόν + 0.7*marketing

:P έτσι και αλλιώς humor κάνω επειδή και οι 2 κατάφεραν με φοβερό software και user interface να πουλήσουν μάπα hardware (από άποψη ωμής δύναμης)