PDA

View Full Version : DeathSpank



WolfRathmA
16-07-2010, 07:18
YouTube- DeathSpank Launch Trailer


http://www.deathspank.com/about


http://www.deathspank.com/wp-content/uploads/2010/06/screenshot181.jpg

http://www.deathspank.com/wp-content/uploads/2010/06/Screenshot091.jpg

http://www.deathspank.com/wp-content/uploads/2010/06/Screenshot061.jpg

http://www.deathspank.com/wp-content/uploads/2010/06/E3_Screenshot041.jpg

lazytrunks
16-07-2010, 09:41
το ign του έδωσε 8.5, ψήνομαι να το τσεκάρω...

WolfRathmA
16-07-2010, 09:51
Και το gamespot του εδωσε το ιδιο αν δε κανω λαθος και το gamepro 4/5. Πρεπει να ειναι καλο τελικα.

nikon
16-07-2010, 10:27
Αρκετά καλό μπορώ να πω από το λίγο που δοκίμασα το demo.

Lefteris_X
16-07-2010, 11:28
και για όποιον δεν το ξέρει, η αισθητική του παιχνιδιού είναι "θερμή" και "old-school" διότι: ο εμπνευστής / βασικός παραγωγός του Deathspunk είναι ο ......Ron Gilbert, ο άνθρωπος- θρύλος που έφτιαξε τα Monkey Island 1 (1989) και Monkey Island 2 (1991).

Τυχαίο; Δεν ψηφίζω! (πιστεύω ταιριάζει καλύτερα το "δεν ψηφίζω" απο το "δε νομίζω" στη νεο-ΔΝΤ-Ελλάδα)


Λευτέρης

chronohill
16-07-2010, 12:20
Και γω αφου περιμενα τα reviews τωρα εχω ψηθει.οποιος το κατεβασει να μας πει εντυπωσεις...

lazytrunks
16-07-2010, 14:53
θα το κατεβάσω τώρα, μόλις γύρισα από την δουλειά.

Johnny1981
16-07-2010, 17:46
Ωραιο φαινεται για καλοκαιρακι οτι πρεπει. Ποσο κανει;

isildur83
16-07-2010, 20:17
Επαιξα το demo εχθες και μου ερεσε παρα πολυ!!!
Σημερα θα το αγορασω οπωσδηποτε!!!!!!!!!!!!!

WolfRathmA
17-07-2010, 03:36
Το κατεβασα και εγω το demo σημερα και ομολογω να πω οτι το παιχνιδι ΤΑ ΣΠΑΕΙ!

Καταπληκτικα γραφικα, ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΙ διαλογοι και ωραια μουσικη! Το Gameplay καταπληκτικο και απλο. Ειχα λιγο tearing και θα ηθελα να μου πει αν και καποιος αλλος αντιμετοπισε αυτο το προβλημα. Παρ'ολα αυτα το παιχνιδι αξιζει για αγορα 100%!

isildur83
17-07-2010, 04:33
Το κατεβασα και εγω το demo σημερα και ομολογω να πω οτι το παιχνιδι ΤΑ ΣΠΑΕΙ!

Καταπληκτικα γραφικα, ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΙ διαλογοι και ωραια μουσικη! Το Gameplay καταπληκτικο και απλο. Ειχα λιγο tearing και θα ηθελα να μου πει αν και καποιος αλλος αντιμετοπισε αυτο το προβλημα. Παρ'ολα αυτα το παιχνιδι αξιζει για αγορα 100%!
Ναι υπαρχει οντως λιγο tearing,το παρατηρησα κ εγω στο demo αλλα και στο full game που αγορασα σημερα.Ειναι τοσο ωραιο το παιχνιδι ομως που μετα απο λιγη ωρα θα ξεχασεις εντελως οτι υπαρχει tearing,εμενα δεν με ενοχλει καθολου!Κατα την γνωμη μου ειναι ενα απο τα καλυτερα PSN Games και δειχνει να ειναι και μεγαλο σε διαρκεια!Καπου ακουσα για 10+ ωρες!

WolfRathmA
19-07-2010, 02:29
Το αγορασα και εγω σημερα το παιχνιδι. Το παιχνιδι ειναι must buy για οσους το σκεφτονται. Αξιζει. Μπορεις να παιξεις και διπλο. Δε το εχω δοκιμασει ακομα αλλα πιστευω οτι θα ειναι αρκετα διασκεδαστικο. Κριμα που δεν εχει online co-op.
Εχει ενα μικρο tearing και ενα πολυυυυ μικρο frame drops οταν υπαρχουν πολυ εχθροι στην οθονη, κατι το οποιο ομως δεν επηρεάζει καθολου την εμπειρια του παιχνιδιου.

Τα αξιζει τα λεφτα του. Πολυ διασκεδαστικο, πολυ ωραιοι διαλογοι και παρα πολυ χιουμορ!

Dikakom
20-07-2010, 13:53
τι τιμη το εχουν?

Lefteris_X
20-07-2010, 19:16
καλά το τι χιούμορ έχει ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΑΙ.

Καρφιά παντού και σπόντες σε αρκετά στοιχεία και γεγονότα του σήμερα και του παρελθόντος.

Πχ. σε κάποια φάση σε μια πόλη (το λέω έτσι για να μην υπάρξουν σπόιλερ) βρίσκεις έναν τυπάκο που σου αναθέτει ώς υπο-αποστολή να βρεις τον χαμένο αδελφό του.
Ο τυπάκος λέγεται Pipen Apple και ο χαμένος αδελφός Pippin Apple. Ε, το καρφί είναι προς την Apple και την χαμένη στις αποθήκες καταστημάτων κονσόλα της "Apple Pippin" έτος 1996 (ή 1995 δεν θυμάμαι, λολ), σε συνεργασία με τη NEC.

Αλλού συνάντησα καρφιά για τα "τορρεντ".....πέθανα στα γέλια...τρελό χιούμορ.....α, ρε Ron Gilbert.....25 χρόνια παιχνίδια φτιάχνεις, το μεράκι σου όμως δεν το έχεις χάσει...

ΥΓ: Η τιμή στο ελληνικό PS Store είναι 13 ευρώ (12.99).

WolfRathmA
21-07-2010, 02:19
Εχω κολλησει στο εξης σημειο.

θελω να παω στο demon mines (αν δε κανω λαθος ετσι λεγετε) εκει περα που εχει κατι δρακους και εχει μια γεφυρα η οποια ειναι κομενη σε ενα σημειο. Τι πρεπει να κανω για να περασω απεναντι;

isildur83
21-07-2010, 06:29
Εχω κολλησει στο εξης σημειο.

θελω να παω στο demon mines (αν δε κανω λαθος ετσι λεγετε) εκει περα που εχει κατι δρακους και εχει μια γεφυρα η οποια ειναι κομενη σε ενα σημειο. Τι πρεπει να κανω για να περασω απεναντι;
Απ'οτι μπορω να θυμηθω,πρεπει να ολοκληρωσεις καποιο main quest για να σου ανοιξει η γεφυρα,οποτε χρησιμοποιησε τα fortune cookies σου για να δεις τα info του καθε main quest.Ελπιζω να βοηθησα...

WolfRathmA
21-07-2010, 06:44
αυτα τα cookies πως τα χρησιμοποιεις;

isildur83
21-07-2010, 07:09
αυτα τα cookies πως τα χρησιμοποιεις;
Τα cookies τα χρησιμοποιεις για να σου δειξει περισσοτερες πληροφοριες για το quest που θελεις,ενα quest μπορει να εχει και 3 κρυφα infos οποτε 3 cookies θα πρεπει να κανεις use για να δεις ολα τα info του.Πατωντας το square [] κανεις use των cookies την στιγμη που βλεπεις το αναλογο quest και σου ξεκλειδωνει infos αλλα δεν χρειαζετε να χρησιμοποιεις ολα τα απαιτουμενα cookies,πολλα quest ειναι ευκολο να καταλαβεις τι ζηταει οποτε οικονομια στα 'μπισκοτακια' σου γιατι αργοτερα θα σου χρειαστουν!

enstikto
21-07-2010, 14:52
ΜΠΟΥ!
Δεν έχω να πω κάτι συγκεκριμένο μιας και δεν διάβασα τα spoilers σας γιατί δεν έχω παίξει ακόμα το game. Απλά ζήλεψα και έβαλα και εγώ :P

WolfRathmA
22-07-2010, 00:20
lol

To βρήκα πάντως! Προχώρησα! Ευχαριστώ! :D

isildur83
22-07-2010, 03:00
Εγω το τελειωσα σημερα και μου πηρε παραπανω απο 10 ωρες και χωρις να εχω τελειωσει ολα τα side quest!
Ενταξει...το παιχνιδι ειναι απλα τελειο!Μακαρι να βλεπαμε πιο συχνα τετοιους PSN τιτλους!
Σε οσους αρεσαν τα Diablo και τα Baldurs Gate αγοραστε το με κλειστα ματια και δεν θα το μετανιωσετε!Οσοι παλι δεν εχετε ασχοληθει με παρομοιο game δωστε του την ευκαιρια και δεν θα σας απογοητεψει!
Αστειες ατακες που 'τσακιζουν κοκκαλα' και το γενικο αστειο υφος του παιχνιδιου συνολικα ειναι το κυριο χαρακτηριστικο που το κανει να ξεχωριζει.
Κρινοντας απο το τελος του μαλλον θα υπαρξει και Deathspank 2.

Ezio
22-07-2010, 10:23
Επαιξα το demo εχθες και μου ερεσε παρα πολυ!!!
Σημερα θα το αγορασω οπωσδηποτε!!!!!!!!!!!!!

Που το βρήκες το ντέμο?

enstikto
22-07-2010, 10:44
Που το βρήκες το ντέμο?

Το demo υπάρχει στο Αμερικάνικο PSN!

Ezio
22-07-2010, 19:53
Το demo υπάρχει στο Αμερικάνικο PSN!

Για αυτό δεν το βρήκα. Δεν φτάνει που έχουμε όλα τα άλλα, έχουμε και τον ρατσισμό της Sony που βγάζει κάποια πράγματα μόνο για Αμερική.

DJTaurus
31-07-2010, 23:41
Εγω το μετανιωσα που το αγορασα μιας και παρασυρθηκα απο τα πολυ καλα reviews που εχει....ειχαμε και καιρο να δουμε ενα πολυ καλο game στο store απο τοτε που βγηκε το flower....τα πολυ καλα reviews που πηρε εχουν να κανουν με το οτι ειναι προσεγμενο και καλοδουλεμενο game αλλα νομιζω απευθυνεται σε μικροτερες ηλικιες.Ενα πολυ καλο hack and slash αλλα μεχρι εκει.

Lefteris_X
01-08-2010, 13:33
μικρότερες ηλικίες;

μάλλον εννοείς δεν απευθύνεται σε νεαρές ηλικίες, καθώς το χιούμορ του είναι περισσότερο για όσους έχουν ζήσει αρκετά δρώμενα της βιομηχανίας απο τα 80s και 90s (και αρχές 2000s) με τρελή σάτυρα......άρα μιλάμε για 30ρηδες...

ή για αρκετά μικρότερους που θα το ευχαριστηθούν λόγω καρτουνέ - αισθητικής.

για τους "μεσαίους" είναι που δεν κάνει...(εκτός και αν τους αρέσει το retro στύλ)

DJTaurus
01-08-2010, 14:09
Ενταξει δεν το αγορασα για το χιουμορ του το οποιο δεν αντιλεγω ειναι super...αλλα για το gameplay του.

TopGunZ
02-08-2010, 15:02
Πολύ καλό παιχνίδι, το 100άρισα το ΣουΚου. Για τα 12 ευρώ που κόστισε είχε αρκετό υλικό και πραγματικά και σε σενάριο και σε gameplay ήταν διασκεδαστικότατο.

Αγαπημένη αποστολή (ή μάλλον σειρά αποστολών) ήταν το Ορφανό μέσα στη σπηλιά που ήθελε κινητά, πόνυ και τέτοια!

aladdin7
08-08-2010, 20:30
Το αγόρασα χθες και ασχολήθηκα αρκετά. Το παιχνίδι έχει πολύ γέλιο, ατάκες και είναι ιδιαίτερα ευχάριστο!

WolfRathmA
15-08-2010, 03:13
Ας μου πει καποιος πως πεθαινει αρχηγος στο τελος. Γιατι εκει που κατεβαζω την ενεργεια περιπου προς το τελος κανει Healing και ανεβαινει παλι. Ειμαι level 19. Spoiler please! :)

antoniss
15-08-2010, 04:09
Ας μου πει καποιος πως πεθαινει αρχηγος στο τελος. Γιατι εκει που κατεβαζω την ενεργεια περιπου προς το τελος κανει Healing και ανεβαινει παλι. Ειμαι level 19. Spoiler please! :)

προφανώς είσαι στον Lord Von Prong !

να χρησιμοποιείς μόνο το prong 3000 να τον χτυπάς συνέχεια και μόλις ξεκινάει να "τραγουδά" να φεύγεις γιατί κάνει stun , το θέμα είναι να τον χτυπάς συνέχεια έτσι ώστε να μην κάνει heal και καλό είναι να χρησιμοποιείς potions και το heal εσύ (πιάνει ακόμα και αν είσαι stuned)
YouTube- DeathSpank - Defeating Lord Von Prong

WolfRathmA
15-08-2010, 04:18
OK! Ευχαριστω!

Οταν τελειωνεις το παιχνιδι μπορεις να παιξεις τα side quest η δε σε αφηνει;

isildur83
15-08-2010, 07:51
Οταν τελειωνεις το παιχνιδι μπορεις να παιξεις τα side quest η δε σε αφηνει;
Μπορεις κανονικοτατα!

WolfRathmA
16-08-2010, 01:56
To τελειωσα! Και απο οτι φαινεται θα εχει και συνεχεια!

Μια ερωτηση για αυτους που το τελειωσαν.


Οταν σκοτωνεις το Lord Von Prong σου λεει μετα η αλλη να την συναντησεις εξω. Πας, δειχνει εκει περα οτι τελειωνει. Ολα οκ. Αλλα το quest που εχει μεσα στο log ειναι ακομα ενεργο. Να υποθεσω οτι ειναι για τη συνεχεια;

aladdin7
20-08-2010, 14:31
Έχει κανείς πρόβλημα να φορτώσει save; Το δικό μου αρνείται πεισματικά να φορτώσει το τελευταίο save; Τι κάνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις; Ξανά απο την αρχή;;;;;;