PDA

View Full Version : Rayman Origins



PDS
06-07-2010, 22:43
RAYMAN ORIGINS, or the story of the birth of an uncontrollable eggplant in a crazy world

When ?
Episode 1 for Christmas 2010 ! Hours of adventure and fun …
The rest for 2011!

Which format ?
HD Consoles for the end of the year
Wii, PC, iPad, 3DS to be considered.

With which tools ?
UBIart Framework, a complete “homemade” solution for creating and editing levels and characters, which will be open source in 2011
More infos on www.ubi-art.com

And what will be inside ?
Adventure, alone, with a friend, slaps, fairies, monsters, jokes, great music and many more surprises
http://raymanorigins.uk.ubi.com/2010/07/02/about-the-game/

http://xboxlivemedia.ign.com/xboxlive/image/article/110/1104022/rayman-origins-20100706103310209.jpg

http://ps3media.ign.com/ps3/image/article/110/1104025/rayman-origins-20100706104750915.jpg

http://ps3media.ign.com/ps3/image/article/110/1104025/rayman-origins-20100706104753056.jpg

http://ps3media.ign.com/ps3/image/article/110/1104025/rayman-origins-20100706104755462.jpg

http://ps3media.ign.com/ps3/image/article/110/1104025/rayman-origins-20100706104757743.jpg

http://ps3media.ign.com/ps3/image/article/110/1104025/rayman-origins-20100706104804758.jpg

http://ps3media.ign.com/ps3/image/article/110/1104025/rayman-origins-20100706104807274.jpg

http://ps3media.ign.com/ps3/image/article/110/1104025/rayman-origins-20100706104809430.jpg

http://ps3media.ign.com/ps3/image/article/110/1104025/rayman-origins-20100706104811524.jpg

http://ps3media.ign.com/ps3/image/article/110/1104025/rayman-origins-20100706104813930.jpg

pictorino
07-07-2010, 10:52
Πολύ όμορφα και ζωντανά χρώματα!! Αν καταλαβαίνω καλά πρόκειται για καινούργιο επεισόδιο, σωστά;

Nek_Food
07-07-2010, 11:26
Άρχισε η εκδίκηση των platform games!!! Φανταστικά χρώματα, πολύ όμορφες γραμμές και γραφικά, τα περιβάλλοντα καλοσχεδιασμένα και δείχνει να έχει πολύ χαβαλέ άρα σαν πακέτο πολύ - πολύ ενδιαφέρον, άλλωστε ο Rayman είναι παλιός σε αυτά και ξέρει. ;)

LeoTheAkuma
08-07-2010, 13:59
Οχι ρε φιλε Rayman!!! Πω πω για μενα ειναι must buy!

dimitrisasp
10-06-2011, 16:07
To Rayman Origins αφορα φυσικα τον παλιο καλο Rayman απο το PS1 και θα κυκλοφορησει τα Χριστουγεννα για ολες τις κονσολες!

YouTube - ‪Rayman Origins - E3 2011: IGN Live Commentary‬‏

Φαινεται πολυ καλο!

enstikto
10-06-2011, 16:35
Όντως στην E3 το gameplay που είδα τα σπαγε. Έχει και 4πλο coop....

nikolaszax
10-06-2011, 16:39
υπαρχει ηδη thread

http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=7323

Οποτε ας ενωθουν μαζι.

dimitrisasp
10-06-2011, 16:39
To search εχει προβλημα ε?

nikolaszax
11-06-2011, 10:21
To search εχει προβλημα ε?

Οχι :P.Θυμομουν οτι ειχα δει thread οποτε εγραψα rayman και το εβγαλε XD.Αν εβαλες ολο το ονομα(και το origins δηλαδη) τοτε για αυτο δεν στο εβγαλε.

messi10
11-06-2011, 12:01
Πω,πω επιστρεφει ο Rayman!!!!
Παντως προηγουντε τα DLC's του Castlevania και μετα αυτο.

WolfRathmA
11-06-2011, 12:04
Νόμιζα ότι ήταν κανονική έκδοση. Τελικά θα βγει σε PSN ε;

dimitrisasp
11-06-2011, 13:43
Ενα απιστευτο trailer

YouTube - ‪Rayman Origins' Trailer [Europe]‬‏

messi10
21-06-2011, 20:59
Τελικα το Rayman Origins θα το δουμε σε retail εκδοση επειδη,οπως δηλωσε η εταιρια αναπτυξης,το παιχνιδι θα ειναι πολυ μεγαλο για downloadable game.

Oποτε,παρακαλω,να φυγει η ''ταμπελα'' PSN Game. :D

dimitrisasp
12-08-2011, 19:20
Πως να του αντισταθεις?

Rayman Origins - E3 Trailer [UK] - YouTube

Lefteris_X
12-08-2011, 19:53
Καλησπέρα.

Για την ιστορία και μόνο, ο Rayman δεν έχει ξεκινήσει απο το PSX. Μακράν κιόλας, είχε την χειρότερη έκδοση που υπήρχε τότε (το Rayman 1, που ήταν καθαρόαιμο 2D platform).

Το Rayman αναπτύχθηκε αποκλειστικά για το Atari Jaguar (μπορεί να μην θυμάμαι καλά ρε γμτ, πάνε και 18 χρόνια, το λέω αυτό γιατί ενδεχομένως να τα έχω μπερδέψει λιγάκι και το Rayman 1 να αναπτύχθηκε αποκλειστικά για το 3DO).

Ύστερα απο λίγο καιρό, κι επειδή 3DO/Atari Jaguar πήγαιναν για "φούντο", έγινε port στο SEGA Saturn, όπου επειδή αυτή η κονσόλα ήταν η πιο δυνατή στα 2D γραφικά (εννοείται και απο το συγκριτικά υποδεέστερο στα 2D, PSX, καθώς και σε αυτό επίσης έγινε port ), ήταν η καλύτερη έκδοση Rayman (2D) που υπήρξε ποτέ.

Μετά η σειρά μεταφέρθηκε σχεδόν αποκλειστικά στο PSX (καθαρά για εμπορικούς λόγους, καθώς το PSX είχε ξεσκιστεί να πουλάει) και μετατράπηκε καθαρά σε 3D παιχνίδι.

Τώρα, ξαναεπιστρέφει (και πολύ καλά κάνει) στις 2D ρίζες του. Και είναι μια πανδαισία χρωμάτων, ποικιλίας στα landscapes και αστείρευτου χιούμορ. Όπως δηλαδή είθισται να είναι ένα 2D platform που σέβεται τον εαυτό του. Ζεστασιά και ομορφιά που μόνο φτιαγμένα απο χέρι (σχεδιασμένα με old school τεχνικές) 2D γραφικά μπορεί να αποδοθεί.

Σιγά-σιγά τα 2D platform (αλλά και shooters) επιστρέφουν, προς ξενέρωμα αρκετών νέων του σήμερα, αλλά προς απόλαυση πάρα πολλών παλιών χρηστών (μέσα σε αυτούς κ εγώ, καλά έκανα και το έλεγα συνέχεια τα τελευταία χρόνια ότι πρέπει να επιστρέψει το είδος και ας με χαρακτήρισε ένας πιτσιρικάς "παλαιολάγνο")........29 κατασκευαστές πλυντηρίων συνιστούν SKIP - αυτοί ξέρουν :D

Avenger_Seraphim
12-08-2011, 22:37
Εγώ τον Rayman απο το PS τον έμαθα πάντως...όχι οτι είναι έμπιστη πηγή η wikipedia, αλλα για να το γράφει κάτι θα ξέρει xD

Rayman is a platform video game published, produced and developed by Ubisoft. Originally released on the PlayStation in 1995, it was re-released for the Atari Jaguar, Sega Saturn and MS-DOS in 1996.

Lefteris_X
12-08-2011, 23:29
διαβάζεις που διαβάζεις απο Wikipedia (που δεν θεωρείται και η λίαν αξιόπιστη πηγή, ως γνωστό, καθώς γράφεται και γίνεται edit απο χρήστες - δεν την ισοπεδώνω, αλλά δεν είναι και απο τις πλέον αξιόπιστες)..........

.......διάβαζε τουλάχιστον βρε συ ολόκληρη την καταχώριση του κειμένου!

Στην ίδια σελίδα της Wikipedia, παρακάτω αναφέρει καθαρά (λέω κ εγώ, τόσο πολύ έχω "κάψει" την μνήμη μου; τελικά φαίνεται πως αρκετά κύτταρα τα έχω διασώσει):

"In its early development, Rayman was produced for the Super Nintendo (http://en.wikipedia.org/wiki/Super_Nintendo) console which featured a two-player mode. Ubisoft decided to move the project to a CD-ROM (http://en.wikipedia.org/wiki/CD-ROM) console, and the developers hired animators from a cartoon company that considerably improved the graphics. When Super Nintendo's CD-ROM feature was canceled however, the game moved to the Atari Jaguar (http://en.wikipedia.org/wiki/Atari_Jaguar) for to its superior hardware. The PlayStation version came later in the development, developed by Ancel's team."

Η Wikipedia σε όλο της το μεγαλείο: ενώ πιο πάνω λέει άλλα (ότι βγήκε πρώτα για PSX το 1995 και μετά για Jaguar το 1996 και για Saturn), εν συνεχεία αναφέρει την σωστή χρονική σειρά = Jaguar πρώτα και μετά Saturn/PSX. (εμφανώς άλλος χρήστης έγραψε την 1 η παράγραφο και άλλος ή άλλοι τις επόμενες)........

Για να καταλάβουμε την μέτρια αξιοπιστία της Wikipedia (των χρηστών δηλαδή, όχι της ίδιας της βάσης δεδομένων), το 1996 που υποτίθεται ότι βγήκε κατόπιν για το Jaguar, η Atari είχε ήδη εκδώσει το extra add-on CD-ROM για την κονσόλα, αλλά το Rayman είχε βγει σε cartridge. Γιατί; Μα γιατί το Jaguar είχε ως βασικό μέσο το cartridge, είχε βγεί από το 1994 (αρχές), ήτοι αρκετούς μήνες πριν βγεί στις ΗΠΑ και 1 χρόνο ολόκληρο πριν βγεί στην Ευρώπη το PSX. Άρα καλά τα θυμάμαι, Rayman πρώτα σε cartridge στο Jaguar, μετά η καλύτερη έκδοση στο Saturn (τέλη 1995) και σχεδόν καπάκι (αρχές 1996) η πιο χάλι έκδοση (συγκριτικά με Saturn) ήταν στο PSX. Μιλάμε κλάσεις κατώτερο. Αρκεί κάποιος να είχε ζήσει την έκδοση για Saturn και θα καταλάβαινε πόσο 2D "τέρας" ήταν αυτή η προ-τελευταία κονσόλα της SEGA.0


τεσπά, ας χαρούμε τον Rayman όταν βγεί...σε όλη του την 2D χάρη.

Avenger_Seraphim
13-08-2011, 21:07
I will never question your knowledge *bows* again

dimitrisasp
17-08-2011, 21:38
Nεο trailer!
Gamescom: Rayman Origins Trailer - YouTube

jk_blue_tiger
17-08-2011, 22:09
Ολα τα trailer του game βγαζουν απιστευτο γελιο.
Πραγματικα οι δημιουργοι του εχουν πολυ καλη αισθηση του humor.
Δεν ξερω αν θα παρω το παιχνιδι αλλα τα trailer του ηταν ολα φοβερα, ειδικα το τελευταιο. Thanks Δημητρη. +rep for all the trailers

dimitrisasp
17-08-2011, 22:29
Thanks φιλε δεν κανει τιποτα!

messi10
18-09-2011, 00:14
Rayman Origins Collector's Edition

http://img3.imageshack.us/img3/7592/skupicture8cae45jpg.jpg

messi10
22-10-2011, 10:41
Rayman Origins New trailer

RO_PGW_Dragon_Trailer_UK.mov - YouTube

Lefteris_X
27-10-2011, 16:20
απλά τα έχω κάνει πάνω μου - αίσθηση 5 ετών :P:P:P:P !!!!

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=y6ESjedsFl4

messi10
04-11-2011, 18:51
H Ubisoft ανακοινωσε οτι ενα demo του παιχνιδιου θα ειναι διαθεσιμο την ερχομενη Τεταρτη.

WolfRathmA
11-11-2011, 03:50
Ποτε κυκλοφορεί; Είδα το review στο ign. 9.5. Τέλειο φαίνεται!

Lefteris_X
11-11-2011, 10:10
έπαιξα το demo.

Ως γνωστό, τέτοια παιχνίδια είναι η προτίμησή μου. Ούτε σφαίρες, ούτε uncharted, ούτε multiplayer, ούτε gran turismo. Είναι παιχνίδι μιας ξεχασμένης τέχνης, απο την παλιά βιομηχανία των 2D "αθώων" platform (τα ίδια λέει στην περιγραφή και το ign).

Γνώριζα πως το παιχνίδι θα είναι άψογο.

Αλλά!

Κατέβασα το demo προχτές.

Έπαιξα εχτές το βράδυ.

Μόνο που δεν δάκρυσα απο τη συγκίνηση.

ΤΕΛΕΙΑ γραφικά, αισθάνθηκα λες και είμαι σε αίθουσα κινηματογράφου (πριν τις εποχές των CGI) και βλέπω μια ταινία κινουμένων σχεδίων του Ντίσνευ............πανδαισία χρωμάτων (κυριολεκτικά, βλέπεις εκατομμύρια μέχρι να τελειώσεις μια πίστα) + παιδική (πολύπλοκη) φαντασία στον σχεδιασμό, παιδικό χιούμορ με ξεκαρδιστικά animation και ηχητικά εφφε.....

ΚΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ: όχι ανοιχτοί κόσμοι (έλεος, με τους ανοιχτούς κόσμους σε πλατφορμ), ΟΧΙ όπλα, όχι χωρίς ζωή/ενέργεια (δηλαδή έχει) όπως όλα τα παιχνίδια πια.........τι να πω....................ότι και να πω θα είναι λίγο.

Σα να ζω ένα "εναλλακτικό" 1994, που ΔΕΝ έκλεισε η Commodore, άρα συνεχίστηκε η Amiga.....και στο νέο μοντέλο της, βγήκε το Rayman Origins.

Ειλικρινά, δεν περίμενα να συνειδητοποιήσουν οι εταιρείες (έστω μια: η Ubisoft, δηλαδή η παλιά Infogrames για όσους δεν το γνωρίζουν), ότι πρέπει να επαναφέρουν τα 2D platform, γιατί έχουν να δώσουν ΠΑΡΑ πολλά στο λαό.

Απλώς, πρέπει να ξέρεις να τα φτιάχνεις......και τέτοιοι γραφίστες 2D δύσκολα βρίσκονται πλέον..........αλλά όταν βρεθούν, μαζί κιόλας με το ίδιο ταλαντούχα άτομα, το αποτέλεσμα είναι Rayman Origins!




ΥΓ: Το αστείο; Το ΜΕΓΑΛΟ αστείο; Ότι το 99% του φόρουμ το έχει γραμμένο το Rayman Origins εκεί που δεν πιάνει μελάνι....αν όμως ήταν ποδόσφαιρο, FPS, μπαμ μπουμ, ραλάκι ή κανά splatter με κωλο-ζόμπι......πολύς κόσμος θα ενδιαφερόταν...

mania
11-11-2011, 10:43
Δεν το κατεβασα ακομα,αλλα απο τα video που εχω δει (και απ τα λεγομενα του Λευτερη)σιγουρα θα το αγορασω.Ψοφαω και γω για καλα 2d platforms και θα συμφωνησω οτι στις μερες μας ειναι σπανια.Λογικο ειναι οι πιο πολλοι να τα χουν γραμμενα μιας και πολλοι ξεκινησαν το gaming με την playstation γενια.Οσο να ναι,τα καλα 2d platform που εμφανιστηκαν σε 8-16μπιτες κονσολες και coin up,δειχνουν και παιζονται αψογα ακομα και σημερα.

Τελευταια platform που επαιξα προσφατα και παραμενουν πιστα στις παλιες καλες εποχες τους για μενα,ηταν το NSMB wii και φυσικα το φοβερο DKCR το οποιο παιζω για 3η φορα τωρα και ακομα μου φαινεται απιστευτο.

Ενα remake (μονο βελτιωμενα γραφικα) του πρωτου Wonder Boy στα coin up να βλεπαμε και τιποτα αλλο!:P

enstikto
11-11-2011, 11:01
Έχω κάνει preorder την collectors εδώ κ 2 μήνες...

dimitrisasp
11-11-2011, 11:03
Τελευταια platform που επαιξα προσφατα και παραμενουν πιστα στις παλιες καλες εποχες τους για μενα,ηταν το NSMB wii και φυσικα το φοβερο DKCR το οποιο παιζω για 3η φορα τωρα και ακομα μου φαινεται απιστευτο.

Συμφωνώ απόλυτα. Η Nintendo τα ξέρει καλά αυτά! Το Rayman φαινόταν από την αρχή δυνατό. Καλό σημάδι που το επιβεβαιώνουν και τα reviews/εντυπώσεις!

criter
11-11-2011, 11:04
έπαιξα το demo.

ΥΓ: Το αστείο; Το ΜΕΓΑΛΟ αστείο; Ότι το 99% του φόρουμ το έχει γραμμένο το Rayman Origins εκεί που δεν πιάνει μελάνι....αν όμως ήταν ποδόσφαιρο, FPS, μπαμ μπουμ, ραλάκι ή κανά splatter με κωλο-ζόμπι......πολύς κόσμος θα ενδιαφερόταν...

Εμενα παντα μου αρεσε το Rayman, απλα οταν το πρωτοειδα μου φανηκε λιγο, σε σχεση με το μεγαλο και 3D περιβαλλον που ηξερα στο PS2 και οτι απλα εκμεταλευτηκαν το δυνατο ονομα του και νομισα οτι δεν ειναι και τιποτα σπουδαιο, ενα απλο psn παιχνιδι μου φανηκε. Μεχρι που ειδα ενα trailer και γελασα παρα πολυ με ολα αυτα τα κωμικα και καρτουνιστικα στοιχεια που εχει. Εχει αλλαξει λιγο το concept και ειναι πιο artistic ή μου φαινεται; Φαινεται πολυ ωραιο τελικα. Παντα μου αρεσαν τα 2D sidescroll platform και το σκεφτομαι μηπως το παρω. Φαινεται πολυ διασκεδαστικο.

Ποσο θα εχει ξερουμε;

TAMTAKOS
11-11-2011, 11:23
ξερει κανεις την τιμη του στο PSN?

(Sorry για το διπλο ποστ, αλλα στο psn θα εχει ποιο καλη τιμη!)

WolfRathmA
11-11-2011, 21:34
10αρικο σιγουρα παντως...

isildur83
11-11-2011, 22:04
Σιγουρη αγορα απο εμενα το Rayman Origins και μαλιστα day one!
Απο τα πιο ομορφα platform που εχω δει ποτε και δειχνει και αρκετα challenging!

Rayman: Origins - Grannies From Heck Gameplay [High Definition] - YouTube

Lefteris_X
11-11-2011, 23:26
αχ αχ αχ! βρε! δεν διαβάζετε τα τεκταινόμενα;

στην αρχή, είχαν ανακοινώσει απο την Ubisoft ότι είναι PSN τίτλος.

Όμως αργότερα, αφού είδαν την έντονα θετική ανταπόκριση του κόσμου, αποφάσισαν να χώσουν χρήμα στην παραγωγή, να αυξηθεί κατακόρυφα το budget = η ποιότητα, μέγεθος παραγωγής.............και ο τίτλος να βγει σε Blu-ray.

άρα, περιμένουμε στις 25 Νοεμβρίου το Blu-ray. PSN δεν θα βγει (αν έβγαινε θα ήταν πολλά Giga. Δυστυχώς, πολλοί δεν το ξέρουν αλλά τα 2D παιχνίδια απαιτούν περισσότερο αποθηκευτικό χώρο απ' ότι τα 3D!!!!!! εκτός και αν πέσει τρελή συμπίεση, κάτι που όμως ρίχνει την ποιότητα των 2D γραφικών.).

WolfRathmA
11-11-2011, 23:45
^ Να φανταστω οτι θα βαλουν dual layer ετσι; Η δε φτανει;

Lefteris_X
12-11-2011, 02:43
^ αναλόγως τη ζήτηση, ενδέχεται να υπάρξει και special έκδοση για κατοικίδια ζώα / φίδια / τυφλούς με triple layer της TDK.

nikolaszax
12-11-2011, 12:44
Γιατι ημουν σιγουρος πως θα εβγαινε και για pc? D:
DAMN YOU UBI and damn you borken ps3...και μετα το sonic ημουν σε τρελο mood για more platformer goodness ,ειδικα οταν εχουν τετοιο art :(.

TAMTAKOS
12-11-2011, 14:17
μεχρι 14,99 για 2D παιχνιδι τα δινω! οχι και φουλ πραϊς για το rayman ελεος!!!
το εψαξα κι εχει δικιο ο Lefteris X ,απαραδεκτοι στην ubi...

(δεν φταινε τα πολλα giga... Lefteris X ,τα πολλα λεφτα φταινε...)

ReaperX
12-11-2011, 21:33
Έπαιξα κι εγώ το demo και μπορώ να πω ότι το ευχαριστήθηκα!!Με γύρισε χρόνια πίσω..

Η αλήθεια είναι βέβαια ότι full price για τέτοιο τίτλο το θεωρώ λίγο κορο'ι'δία...

Όταν πέσει η τιμή του σε λογικά επίπεδα θα το τιμήσω κι εγώ..:)

psx3
18-11-2011, 02:18
^ Να φανταστω οτι θα βαλουν dual layer ετσι; Η δε φτανει;
Έριξα μια ματιά σε γνωστό private tracker και είναι περίπου 4GB η έκδοση για PS3.

Λογικό το βρίσκω, δεν έχει και τα 3D cinematics του UC3 για να γεμίζει dual-layer Blu-Ray...

messi10
26-11-2011, 11:16
Rayman Origins Collector's Edition Unboxing

http://www.youtube.com/watch?v=ovALXfy9Bog

ΤΡΟΜΕΡΗ!

Υ.Γ. Εχει παρει κανεις το παιχνιδι; Εχτες, αν δεν κανω λαθος, εβγενε. Θελουμε εντυπωσεις. :D

criter
10-12-2011, 11:35
Ειναι πολυ καλο παιχνιδι, δεν το περιμενα, ακρως διασκεδαστικο και πολυ χαρουμενο. Εχει παρα πολλες πιστες οπου πρεπει να μαζευεις/σωσεις κατι κουνουπια τα οποια ειναι συνηθως πολλα και ειναι αρκετα δυσκολο να μπορεσεις να τα μαζευεις παντα ολα.

Εχει παρα πολυ φανταχτερα χρωματα και ειναι HD, παρολο που ειναι 2D. Το gameplay ειναι αρκετα ευκολο, κραταει τα κλασικα στοιχεια χειρισμου του Rayman, οπως το να πεταει με τα αυτια σαν ελικοπτερο και αλλα οπως να κολυμπαει και ειναι και αρκετα challenging σε ορισμενες πιστες οπου πρεπει να τρεχεις ή οταν θες να μαζεψεις ολα τα κουνουπια.

Θα μπορουσε να πει κανεις οτι μοιαζει με το LBP και οτι οι πιστες του θα μπορουσαν να εχουν σχεδιαστει εκει. Δεν ειναι τοσο απλο ομως, ειναι πολυ πλουσιο σε πιστες και φαινεται αρκετα μεγαλο. Ειναι ενα ευκολο παιχνιδι γενικα. Ο χαρακτηρας δεν εχει ενεργεια και με την δευτερη επαφη με εχθρο, χανεις και ξαναρχιζεις απο το κοντινοτερο checkpoint. Στην πορεια βρισκεις και καποιες καρδουλες να αναπληρωνεις, αναμεσα στα checkpoints. Δεν εχω βρει καποιο οπλο μεχρι στιγμης, οι εχθροι εξουδετερονονται με κλωτσιες και μπουνιες και οταν πεφτεις πανω τους απο ψηλα, αυτοι φουσκωνουν σαν μπαλονια και πρεπει να τους ξαναχτυπησεις δευτερη φορα ωστε να σκασουν.

Οι χαρακτηρες ολοι ειναι πολυ αστειοι και η μουσικη του ωραια. Ενα διαφορετικο παιχνιδι για ολες τις ηλικιες που σιγουρα θα διασκεδασει ακομα και τους πιο απαιτητικους, παρολο που φαινεται αρκετα παιδικο σαν παιχνιδι.

Κυκλοφορει στο store για download στα 60 ευρω αλλα ηδη μπορει να το βρει καποιος και σε δισκακι πολυ φθηνοτερα.

antoniss
10-12-2011, 20:23
Ειναι πολυ καλο παιχνιδι, δεν το περιμενα, ακρως διασκεδαστικο και πολυ χαρουμενο. Εχει παρα πολλες πιστες οπου πρεπει να μαζευεις/σωσεις κατι κουνουπια τα οποια ειναι συνηθως πολλα και ειναι αρκετα δυσκολο να μπορεσεις να τα μαζευεις παντα ολα.

Εχει παρα πολυ φανταχτερα χρωματα και ειναι HD, παρολο που ειναι 2D. Το gameplay ειναι αρκετα ευκολο, κραταει τα κλασικα στοιχεια χειρισμου του Rayman, οπως το να πεταει με τα αυτια σαν ελικοπτερο και αλλα οπως να κολυμπαει και ειναι και αρκετα challenging σε ορισμενες πιστες οπου πρεπει να τρεχεις ή οταν θες να μαζεψεις ολα τα κουνουπια.

Θα μπορουσε να πει κανεις οτι μοιαζει με το LBP και οτι οι πιστες του θα μπορουσαν να εχουν σχεδιαστει εκει. Δεν ειναι τοσο απλο ομως, ειναι πολυ πλουσιο σε πιστες και φαινεται αρκετα μεγαλο. Ειναι ενα ευκολο παιχνιδι γενικα. Ο χαρακτηρας δεν εχει ενεργεια και με την δευτερη επαφη με εχθρο, χανεις και ξαναρχιζεις απο το κοντινοτερο checkpoint. Στην πορεια βρισκεις και καποιες καρδουλες να αναπληρωνεις, αναμεσα στα checkpoints. Δεν εχω βρει καποιο οπλο μεχρι στιγμης, οι εχθροι εξουδετερονονται με κλωτσιες και μπουνιες και οταν πεφτεις πανω τους απο ψηλα, αυτοι φουσκωνουν σαν μπαλονια και πρεπει να τους ξαναχτυπησεις δευτερη φορα ωστε να σκασουν.

Οι χαρακτηρες ολοι ειναι πολυ αστειοι και η μουσικη του ωραια. Ενα διαφορετικο παιχνιδι για ολες τις ηλικιες που σιγουρα θα διασκεδασει ακομα και τους πιο απαιτητικους, παρολο που φαινεται αρκετα παιδικο σαν παιχνιδι.

Κυκλοφορει στο store για download στα 60 ευρω αλλα ηδη μπορει να το βρει καποιος και σε δισκακι πολυ φθηνοτερα.

tnx για τις πρώτες εντυπώσεις !

το σκεφτόμουνα ήδη αλλά τώρα το παρήγγειλα !
(βέβαια 60€ δεν θα έδινα με τίποτα , με 22λίρες από amazon τπ πήρα)

criter
11-12-2011, 15:06
22 λιρες καλη τιμη ειναι, ουτε τα μισα απο τα 60 ευρω που πωλειτε στο PS store. Τοσο κοστιζει ομως ενα καινουργιο παιχνιδι για PS3. Το εχω ενοικιασει προς το παρον. Υπαρχουν και τοσα αλλα games που τι να πρωτοπαρεις και τι να πρωτοπαιξεις... Πολυ ομορφο και ευχαριστο παιχνιδι παντως, το 60αρι ομως λιγο δυσαρεστο. Μονο αν το βρει κανεις πιο φθηνα αξιζει για αγορα.

kabamaru
11-12-2011, 15:15
Γιατι ειμαι τοσο τρελα hyped μ αυτο το παιχνιδι; Πρεπει να το βρω καπως... Δε γινεται να τρωμε καθε μερα σκατο-παξιμαδι οποτε δεν παιζει να κανω οικονομια ΚΑΙ για αυτο.

chronohill
11-12-2011, 19:03
καλα ενταξει το ξεφτυλισανε που το εχουν βαλει 60 ευρω εεεε..συγνωμη 59,99 στο store!ειπαμε...και υποτιθεται οτι γλιτωνουν λεφτα απτην στιγμη που δεν ειναι retail και θα επρεπε να το κανουν πιο δελεαστικο να ψωνισεις απο κει...τεσπα...
Εγω εχω να πω οτι δεν εχω παιξει ποτε rayman αλλα οντως με ολα αυτα που διαβαζω πρεπει να ειναι καλο και οταν θα πεσει σε μια φυσιολογικη τιμη δηλ. 59,99-40=19,99e θα το τιμησω και θα το χαρω....

ilias78
11-12-2011, 19:05
μηπως καποιος να αφαιρεσει και το [PSN Title] απο τον αρχικο τιτλο?

overclocker
11-12-2011, 21:46
Η τιμή του παιχνιδιού στο store είναι σκέτη κλεψιά...
Πάρτε το retail από το Amazon στις 22 λίρες
http://www.amazon.co.uk/exec/obidos/ASIN/B005D3YX0M%3FSubscriptionId%3D035HRQETZS3GCGBJ3F82 %26tag%3Dgamecraw-21%26linkCode%3Dxm2%26camp%3D2025%26creative%3D165 953%26creativeASIN%3DB005D3YX0M

ilias78
13-12-2011, 00:33
παιζει κ 2πλο αυτο? οπως στη σειρα lbp?

EDIT κ απανταω μονος μου, ναι. μεχρι 4 παιχτες co-op. εγινε κ η παραγγελεια. ελπιζω να το stockαρουν γρηγορα.

WolfRathmA
21-12-2011, 02:46
παιζει κ 2πλο αυτο? οπως στη σειρα lbp?

EDIT κ απανταω μονος μου, ναι. μεχρι 4 παιχτες co-op. εγινε κ η παραγγελεια. ελπιζω να το stockαρουν γρηγορα.


Offline oμως. Δεν εχει online.

ilias78
21-12-2011, 14:40
αποστολη δεν με πειραζει καθολου. πιο πολυ το θελω για να παιζω με τη γυναικα κανα 2πλακι.

Valkyre
21-12-2011, 15:31
Απο διαρκεια τι λεει παιδια? Λεω να το ψωνισω μαζι με το resistance 3.

enstikto
21-12-2011, 15:57
Είναι αρκετά μεγάλο Val. Δεν το έχω τερματίσει ακόμα αλλά πρέπει να έχει πάνω από 60 πίστες όπως το υπολογίζω...
Και οι πίστες είναι και μεγαλούτσικες ειδικά αν προσπαθείς να μαζέψεις όλα τα "κίτρινα πλασματάκια" (δεν θυμάμε πως τα λένε) = τα ανάλογα coins απο sonic ας πούμε, αλλά και όλα τα secrets areas (2 σε κάθε main πίστα)

ilias78
21-12-2011, 17:21
σε διαφορα reviews που εχω διαβασει, λενε κατι για 12-15 ωρες.

spyros arianara
23-12-2011, 14:19
κατεβασα το ντεμο εχθες και παρολο που μου αρεσε μου φανηκε πολυ δυσκολο σε ενα σημειο που το εκλεισα και το εσβησα αμεσως, εκει που σε κυνηγαν δυο τερατα μεσα στη θαλασσα, δεν μπορουσα να ξεφυγω με τιποτα και εννοειτε οτι πατουσα συνεχεια r2 για να τρεχει...σπαστικο.

giosici
26-01-2012, 21:12
Nεο trailer!
Gamescom: Rayman Origins Trailer - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=OPpCm1XuDKI&feature=feedu)

hahaha! καλό! :f045:

ilias78
13-02-2012, 22:42
μετα απο πολλες ωρες ενασχολησης μου με τον τιτλο, εχω να πω πως πραγματικα προκειται για ενα πολυ καλο παιχνιδακι ,που οσο μπορει να σε διασκεδασει, αλλο τοσο μπορει να σου σπασει κ τα νευρα. υπαρχουν σημεια πραγματικα που ειναι πολυ δυσκολα για να τα καταφερεις, αν κ εφοσον καποιος θελει να το πλατιναρει. επειδη ειμαι μικρος ακομα και αρκετα μου εσπασαν τα νευρα καποιοι 300 σε ενα κτηριο, μαλλον θα το παρατησω.

kabamaru
14-02-2012, 01:14
μετα απο πολλες ωρες ενασχολησης μου με τον τιτλο, εχω να πω πως πραγματικα προκειται για ενα πολυ καλο παιχνιδακι ,που οσο μπορει να σε διασκεδασει, αλλο τοσο μπορει να σου σπασει κ τα νευρα. υπαρχουν σημεια πραγματικα που ειναι πολυ δυσκολα για να τα καταφερεις, αν κ εφοσον καποιος θελει να το πλατιναρει. επειδη ειμαι μικρος ακομα και αρκετα μου εσπασαν τα νευρα καποιοι 300 σε ενα κτηριο, μαλλον θα το παρατησω.

Ακριβως οπως τα λες. Παιχνιδαρα και σπανιο, αλλα μερικες φορες σου κανει τα νευρα τιραντες. Γνησιο arcade platform της παλιας σχολης.

funkyjohny
26-02-2012, 21:26
Παιχνιδάρα!!!!!!!!!

Dragonpaul
26-02-2012, 21:45
Nα το παρω δηλαδη;;;;;

ilias78
26-02-2012, 22:11
παυλο, το παιχνιδακι ειναι πολυ καλο με πολυ ομορφα γραφικα. διαθετει co op για μεχρι 4 παιχτες, που σημαινει πως μπορεις να παιξεις με τη γυναικα ή τα φιλαρακια σου. το game αξιζει. αγορα με κλειστα ματια. απλα αν θες πλατινα, να ξερεις πως θα σε ζορισει λιγο.

personGR
26-02-2012, 23:48
Επίσης, νομίζω είναι από τους καλύτερους τίτλους που κυκλοφορούνε για το Vita. Ταιριάζει απόλυτα, και στο φορητό και στην οθόνη του.

Dragonpaul
26-02-2012, 23:53
Παιδακια, επαιξα το ντεμο και ενθουσιαστηκα. Το παρηγγειλα απο zavvi.

PDS
27-02-2012, 15:23
Επίσης, νομίζω είναι από τους καλύτερους τίτλους που κυκλοφορούνε για το Vita. Ταιριάζει απόλυτα, και στο φορητό και στην οθόνη του.

Συμφωνω.Ειναι για μενα ισως το μονο παιχνιδι που σε απευθειας συγκριση με την εκδοση του ps3 ειναι ξεκαθαρα καλυτερο στο vita.Δειχνει πιο ομορφο εκει.Τα χρωματα ειναι απιστευτα.

Dragonpaul
27-02-2012, 15:28
Εντάξει Βαγγέλη!!!!!! Έχεις PS Vita!!!!! Μη μας το κοπανας συνέχεια!!!!!!!





Χα χα χα χα.... :P :P

PDS
27-02-2012, 15:32
Οχι ρε συ,την πραγματικοτητα λεω,για να ξερουν η υποψηφιοι αγοραστες.Aν ειχα σκοπο να αγορασω vita καποια στιγμη και το rayman(σε ps3 ή vita),θα μου αρεσε να υπηρχε καποιος PDS που θα εγραφε την παραπανω αποψη:ice:

Δεν θα σου πω παρε το fifa στο vita ,αντι για την εκδοση για ps3,αλλα για το Rayman σιγουρα ναι.:p

Iαως με εντυπωσιασε περισσοτερο και απο το Uncharted,απο την αποψη οτι δεν το περιμενα να δειχνει τοσο ομορφο.

Dragonpaul
27-02-2012, 15:42
Βρε, πλακα έκανα εννοείται. Σαφώς και θέλω να ακούω γνώμες, ασχέτως αν δεν έχω σκοπό να το πάρω.

tsakali GR
29-02-2012, 11:34
Καλημέρα να ρωτήσω κάτι τεχνικό μεν, για το παιχνίδι ειδικότερα δε: είχα πάει προχθές στον ξάδερφο και αφού κάναμε login στην κονσόλα του με το δικό μου account παίξαμε Rayman και το λιώσαμε παίρνοντας αρκετά τρόπαια. Χθες που πήγα σπίτι μου και το έβαλα στο δικό μου PS3, έκανα syncronize αλλά δεν έχει καθόλου trophies.

Εντάξει το save φυσικά και δεν το έχω, αλλά δεν θα έπρεπε να έχει κρατήσει τα trophies; Κι η ερώτηση είναι, έαν πάρω το save από την κονσόλα του ξαδέρφου και το βάλω στη δική μου θα το διαβάσει και θα περάσει και τα trophies ή όχι;

p.s. Το Rayman btw, γιατί είναι στα PSN games?

enstikto
29-02-2012, 11:42
Απο τον ξάδερφό σου έκανες sync?
Αν ναι τότε τρέξε μία φορά το παιχνίδι στο PS3 σου και μετά ξανακάνε sync απο το δικό σου. Πολλές φορές όταν τρέχουμε πρώτη φορά ένα παιχνίδι αυτό πάει και κάνει "install τα trophies" αγνοώντας τα τρόπαια που έχουμε ήδη οπότε στα δείχνει 0%. Αν ξανακάνεις sync όμως θα στα δείξει σωστά...

Dragonpaul
29-02-2012, 12:54
p.s. Το Rayman btw, γιατί είναι στα PSN games?
Γιατι να μην ειναι;;;; Απλα, ποιος θα το αγορασει απο εκει, οταν κανει 40 ευρω, την ωρα που μπορει να το παρει απ'εξω με 15;;;;;

Leon_DiZ
29-02-2012, 13:16
Γιατι να μην ειναι;;;; Απλα, ποιος θα το αγορασει απο εκει, οταν κανει 40 ευρω, την ωρα που μπορει να το παρει απ'εξω με 15;;;;;

νομιζω οτι αναφερεται στο forum



Εντάξει το save φυσικά και δεν το έχω, αλλά δεν θα έπρεπε να έχει κρατήσει τα trophies; Κι η ερώτηση είναι, έαν πάρω το save από την κονσόλα του ξαδέρφου και το βάλω στη δική μου θα το διαβάσει και θα περάσει και τα trophies ή όχι;

p.s. Το Rayman btw, γιατί είναι στα PSN games?

Δεν νομιζω να τα περασει, αλλιως θα κατεβαζαμε ολοι save files απο το internet για παιχνιδια που δεν μπορουμε να πλατιναρουμε και θα τα πλατιναραμε επιτοπου. Πρεπει να ολοκληρωσεις την διαδικασια για καθε trophy για να ξεκλειδωσει. Κανε αυτο που σου ειπε ο enstikto και θα εισαι οκ. Αν θες να παρεις το save παντως, ετσι γινεται

Go to Game -> Saved Data Utility. This is where all your saves are stored.
Browse to the right savegame and press triangle ( ). And select Copy in the newly opened sidebar.

You’ll be prompted for the destination. Any external storage drive will do (like a USB stick or a memory card), save games aren’t so very big. Additionally, you can also transfer the save game to another user account.

Wait for the copying to finish, and you’re done!

Το Origins ειναι (βλακωδως πλεον) στα PSN Games γτ στην αρχη ειχε πει η Ubi οτι θα κυκλοφορουσε μεσω PSN σε μορφη επεισοδιων

Dragonpaul
29-02-2012, 13:25
νομιζω οτι αναφερεται στο forum
My bad τοτε, αν ειναι ετσι, και ζητω συγγνωμη απο τον φιλο tsakali. http://www.sherv.net/cm/emo/sad/sorry_smiley.gif

tsakali GR
29-02-2012, 16:31
^^ thanks Δημήτρη (enstikto), θα το δοκιμάσω έτσι, γιατί δεν είμαι σίγουρος αν κάναμε sync στην κονσόλα του ξαδέρφου.

Παύλο, συγνώμη που δεν το εξέφρασα καλύτερα, αναφερόμουν όπως ειπε ο Λεωνίδας στην κατηγορία του φόρουμ μας και όχι στο PSN. Απλά κυκλοφορεί σε retail μορφή και ρώτησα γιατί μου φαιινόταν πιο λογικό να είναι στο Παιχνίδια Playstation 3.

Ευχαριστώ πολύ!

FamousBass
11-03-2012, 21:00
co op ειναι αψογο

Cyberdemon87
25-03-2012, 20:00
Γεια χαρα παιδια, το εχω φτασει σχεδον στο τερμα του παιχνιδι, εχω ξεκλειδωσει τα παντα και το μονο που δεν γινεται να τελειωσω ειναι μια πιστα με θαλασσα που κυνηγας τον θησαυρο. Οπως ειδα και στο internet απο παρα πολλους αλλους προκειται για ενα τεραστιο bug που αλλοι το εχουν ενω αλλοι οχι, και εχω απογοητευτει πολυ.
Δοκιμασα πολλες φορες ολες τις λυσεις που προτεινουν διαφοροι αλλα δεν δουλευει καμια.

Οποτε ηθελα να ρωτησω αν γνωριζετε για το θεμα, υπαρχει περιπτωση φταιει το δισκακι και αν αγορασω αλλο να δουλεψει σωστα η συγκεκριμενη πιστα? Τι αλλο να φταιει, δεν πιστευω πως φταει η κονσολα.

Patch η ubisoft δεν παιζει να βγαλει ποτε αρα...

Μιλαω για αυτο το bug, οπου η οθονη φευγει με την μια και φυσικα χανεις γιατι πας απευθειας out of screen.

Rayman Origins | Pirate's Treasure Glitch/Bug - YouTube

dimitrisasp
25-03-2012, 20:06
Αυτό το παίχίδι είναι από τα τελευταία που με ενδιαφέρουν σε αυτήν τη γενιά..

ilias78
25-03-2012, 21:43
Γεια χαρα παιδια, το εχω φτασει σχεδον στο τερμα του παιχνιδι, εχω ξεκλειδωσει τα παντα και το μονο που δεν γινεται να τελειωσω ειναι μια πιστα με θαλασσα που κυνηγας τον θησαυρο. Οπως ειδα και στο internet απο παρα πολλους αλλους προκειται για ενα τεραστιο bug που αλλοι το εχουν ενω αλλοι οχι, και εχω απογοητευτει πολυ.
Δοκιμασα πολλες φορες ολες τις λυσεις που προτεινουν διαφοροι αλλα δεν δουλευει καμια.

Οποτε ηθελα να ρωτησω αν γνωριζετε για το θεμα, υπαρχει περιπτωση φταιει το δισκακι και αν αγορασω αλλο να δουλεψει σωστα η συγκεκριμενη πιστα? Τι αλλο να φταιει, δεν πιστευω πως φταει η κονσολα.

Patch η ubisoft δεν παιζει να βγαλει ποτε αρα...

Μιλαω για αυτο το bug, οπου η οθονη φευγει με την μια και φυσικα χανεις γιατι πας απευθειας out of screen.

Rayman Origins | Pirate's Treasure Glitch/Bug - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=pMogYyIEzgc)

δεν ειναι bug αυτο. κ εμενα με ειχε δυσκολεψει αρκετα αλλα το περασα. θελει προσπαθεια κ υπομονη.

tsakali GR
26-03-2012, 00:49
Γεια χαρα παιδια, το εχω φτασει σχεδον στο τερμα του παιχνιδι, εχω ξεκλειδωσει τα παντα και το μονο που δεν γινεται να τελειωσω ειναι μια πιστα με θαλασσα που κυνηγας τον θησαυρο. Οπως ειδα και στο internet απο παρα πολλους αλλους προκειται για ενα τεραστιο bug που αλλοι το εχουν ενω αλλοι οχι, και εχω απογοητευτει πολυ.
Δοκιμασα πολλες φορες ολες τις λυσεις που προτεινουν διαφοροι αλλα δεν δουλευει καμια.

Οποτε ηθελα να ρωτησω αν γνωριζετε για το θεμα, υπαρχει περιπτωση φταιει το δισκακι και αν αγορασω αλλο να δουλεψει σωστα η συγκεκριμενη πιστα? Τι αλλο να φταιει, δεν πιστευω πως φταει η κονσολα.

Patch η ubisoft δεν παιζει να βγαλει ποτε αρα...

Μιλαω για αυτο το bug, οπου η οθονη φευγει με την μια και φυσικα χανεις γιατι πας απευθειας out of screen.

Rayman Origins | Pirate's Treasure Glitch/Bug - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=pMogYyIEzgc)

Δοκίμασε επίσης να παίξεις αυτή την πίστα μαζί με κάποιον φίλο σου. Πολλές φορές στο εν λόγω παιχνίδι, τα πράγματα αλλάζουν ή παίρνουν εντελώς διαφορετική τροπή όταν παίζεις coop. Σίγουρα στο διπλό αρκετές πίστες είναι πιο εύκολη υπόθεση. Κι εμένα με ταλαιπώρισε η συγκεκριμένη πίστα, αλλά με υπομονή θα βγει.

Cyberdemon87
26-03-2012, 02:08
Και coop το παιζω και μονος και παντα το ιδιο αποτελεσμα.

Cyberdemon87
27-03-2012, 13:51
Το περασα μετα απο απειρες προσπαθειες τελικα. Ειναι σιγουρα bug/κακος προγαμματισμος στο συγκεκριμενο σημειο της πιστας.

criter
27-03-2012, 13:58
^^ Δεν νομιζω φιλε να ειναι bug, απλα ειναι λιγο δυσκολη. Και εγω σκαλωσα στη συγκεκριμενη πιστα, αλλα νομιζω οτι ετσι ειναι φτιαγμενη η πιστα επιτηδες. Να πηγαινει δηλαδη η οθονη συνεχεια προς τα δεξια, αντι για χρονο, καθολη την διαρκεια χωρις να σταματαει οταν δεν κινεισαι, οπου και πρεπει να τα κανεις ολα παρα πολυ γρηγορα και να βρισκεσαι παντα μεσα στην οθονη, αλλιως χανεις.

panos74gr
26-11-2012, 13:51
Φοβερό το παιχνίδι και απορώ πως δεν το είχα εντοπίσει όταν βγήκε.

Εξαιρετικά γραφικά (για το στυλ του), μουσική (ειδικά οι πίστες με θεμα την μουσική) και πολύ έξυπνο level design που σε κάνει να κολλάς σε μια πίστα μέχρι να βρεις όλα τα μυστικά και να μαζέψεις τα πάντα.

Ελπίζω και το Rayman Legends να να μην μείνει exclusive στο wii u και να βγει έστω και με καθυστέρηση και για το PS3