PDA

View Full Version : Καρτοκινητή τηλεφωνία και κινητό: Γνώμες



Chill
01-07-2010, 18:04
Elo elo.

Μετά από μια 7ετία με συμβόλαιο wind ήρθε η ώρα να την κάνω. Δεν με ενδιαφέρει να κάνω συμβόλαιο αλλού, απλά θέλω να απαλλαγώ από το σταθερό έξοδο μήνας βγαίνει μήνας μπαίνει. Χρησιμοποιεί κανένας καρτοκινητή με χρήση net? Για απλό surfing ενδιαφέρομαι τίποτα περισσότερο, άντε να κάνω χρήση καμιά 500αριά mb κάθε μήνα. Υπάρχει κάτι που να με καλύπτει?

Κινητό είμαι ανάμεσα στο wildfire και το desire (και τα δυο από htc). Δεν έχω δει κανένα από κοντά -έρχονται εντός του μήνα - αλλά έχω βασιστεί σε reviews από το net. Θα έχουν γύρω στο 150άρικο διαφορά αλλά είμαι ok και για τα δυο. Έχει "παίξει" κανένας με κάποιο από αυτά? Κάποιο άλλο στα υπόψιν με android?

muku
01-07-2010, 18:31
Κι εγώ μετά από 3 χρόνια σε συμβόλαιο cosmote το γύρισα σε Q που έχει και η κοπέλα μου. Η Q έχει μια προσφορά, μέχρι τέλος του χρόνου λένε θα ισχύει, με την οποία έχεις με 1Ε 1500 λεπτά προς Wind και Q τόσο κάρτες όσο και συμβόλαια, 1500 sms προς αυτά τα δίκτυα και 150mb internet. Μπορείς να το ανανεώσεις μέχρι 4 φορές το μήνα οπότε 4Ε = 600mb. Πιστεύω είναι καλή προσφορά, δεν ξέρω αν υπάρχει και κάτι καλύτερο. Αυτά.

Για τα κινητά δεν γνωρίζω κάτι, πάντως όταν αποφασίσω να πάρω smartphone θα πάρω με android :D Πριν λίγο καιρό το καλύτερο που έπαιζε ήταν το Google Nexus One, το οποίο το βγάζει η HTC. Τσέκαρε το αν αγοράζεις από ebay γιατί δεν το φέρνουν Ελλάδα. Ενδεικτικά να αναφέρω ότι έχει 1ghz CPU :p Στο ebay βρίσκεις ξεκλείδωτα αν και με την τωρινή ισοτιμία λογικά θα σου βγαίνει 500+ ούρα.

Chill
01-07-2010, 18:56
Πολύ καλό αυτό με την Q! Θα το κοιτάξω ευχαριστώ.

Εξαιρετικό το nexus αλλά ξεφεύγουμε από το budget που έχω για αυτήν την δουλειά (κοντά στο 700άρι το βλέπω Ελλάδα) και δεν πρόκειται να ασχοληθώ για τέτοια αγορά από ebay.......1ghz cpu έχει και το desire btw αλλά το άτιμο το wildfire βγαίνει και σε άσπρο και μου χει κάτσει το χρωματάκι :<

personGR
02-07-2010, 13:47
Όλα καλά με το Wildfire, απλά η qVGA ανάλυση του θα αδικήσει το android+sense. Ντουγρού για το Desire Chill...

muku
02-07-2010, 14:01
Δεν ασχολούμαι καθόλου με τα κινητά γι αυτό και δεν τα ήξερα. Τώρα είδα το Desire το οποίο είναι κορυφαίο και έχει 432Ε από skroutz. Μια χαρά! Και τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι ισάξια του Nexus, για την ακρίβεια έχει και περισσότερη RAM. Τσίμπα το :D

Chill
02-07-2010, 14:38
Στα 499 ωστόσο θα το χτυπήσω μιας και θα το πάρω από Πλαίσιο ή Γερμανό. Μάλλον προς το desire πηγαίνω και εγώ απλά εύχομαι να έβγαινε σε άσπρο.

james9
02-07-2010, 15:09
επειδη εψαχνα για τετοιου ειδους κινητο και αγορασα τελικα το samsung i5700 με android απο το οποιο ειμαι πληρως ικανοποιημενος, σε συμβουλευω. μην κανεις κανενα αστειο και το παρεις απο γερμανο , πλαισιο κλπ. θα πληρωσεις ενα 50αρικο καπελο .

το desire ειναι απλα απιστευτο παρτο με κλειστα ματια. και το android αν δεν εχεις ξαναχρησιμοποιησει θα σε εκπληξει ευχαριστα και δεν θα ξαναπλησιασεις αλλο λειτουργικο.

personGR
02-07-2010, 15:17
Chill, μία φοβερή εναλλακτική είναι και το samsung galaxy s, επίσης με android. Εδώ δεν έχει έρθει επίσημα και όσοι το έχουν το τραβάνε από τα μαλλιά, δες εδώ (http://www.expansys.com/d.aspx?i=198072).

Chill
02-07-2010, 16:27
Πολύ καλό και το galaxy!!!!

@james : έχεις δίκιο για Γερμανό και Πλαίσιο. Ωστόσο, ο μεν Γερμανός είναι 200 μέτρα από το σπίτι μου, το δε Πλαίσιο, ένα 5λεπτο με το αμάξι. Δεν έχω εμπιστοσύνη για αγορά αξίας μέσω net από σχετικά άγνωστο Έλληνα πωλητή, την δε Αθήνα δεν θέλω να την επισκεφτώ ούτε για αστείο (δίπλα μένω Ελευσίνα, αλλά δεν ανηφορίζω προς κέντρο για κανέναν λόγο!). Για αυτή μου την παραξενιά θα πληρώσω το 50αράκι μου και τέλος xexe.

Δεν έχω δουλέψει ποτέ android, αλλά από τι βλέπω είναι εξαιρετικό. Αρχικά έλεγα να περιμένω για το iphone 4 αλλά μιας και έχω το τελευταίο ipod touch, τα πλεονεκτήματα του ios4 τα γεύομαι ήδη οπότε κρίμα θα ήταν να έριχνα τόσα χρήματα για μια "πανομοιότυπη" συσκευή. Έτσι κι αλλιώς το touch μαζί μου είναι όπου και αν βρεθώ.

Περιμένω να μου έρθει ο λογαριασμός της wind, από Δευτέρα και έφυγα για κινητό - αν το βρω εδώ βεβαίως lol.

Muku, κάρτα Q από το κατάστημα της wind παίρνω έτσι? Ξέρεις αν δουλεύουν οι κάρτες ανανέωσης χρόνου της wind για την q (γιατί έχω την αίσθηση ότι κάρτες q δεν υπάρχουν πουθενά)

Τα τελευταία χρόνια χρησιμοποιώ το w610i μια μούφα της sony. Καταλαβαίνετε το σοκ μετάβασης που θα υποστώ από το android xaxa

Chill
02-07-2010, 21:01
Με ήρθε ο λογαριασμός σήμερα οπότε αύριο πάω για διακοπή και βουρ για desire στο Πλαίσιο - ετοιμοπαράδοτο το έχουν όπως βλέπω στο site και μιας και πηγαίνω στα κεντρικά στην Μαγούλα λογικά δεν θα έχω πρόβλημα.

Muku μια απάντηση ρίξε μόνο σε περικαλώ για την q ως προς αυτό αν logάρεις


Muku, κάρτα Q από το κατάστημα της wind παίρνω έτσι? Ξέρεις αν δουλεύουν οι κάρτες ανανέωσης χρόνου της wind για την q (γιατί έχω την αίσθηση ότι κάρτες q δεν υπάρχουν πουθενά)


Θα το μάθω αύριο που θα πάω στο κατάστημα της wind έτσι κι αλλιώς απλά μου αρέσει να τα ξέρω όλα από πριν :D

Μαμημένα κινητά, gadgets, games, κονσόλες κλπ Όλα τα λεφτά εκεί πάνε >:-). Fcking addiction :/

muku
03-07-2010, 01:42
Εγώ σε κατάστημα wind το έκανα, κράτησα το παλιό μου νούμερο και το άλλαξα σε q. Οπότε και κάρτα από εκεί. Κάρτες ανανέωσης πάντως υπάρχουν παντού :D Και το Galaxy κινητάρα, και 720p video recording, τρομερό ατού κατά την άποψη μου, αλλά ξεφεύγει σε κόστος 590Ε στο skroutz :P

Chill
03-07-2010, 10:38
Το πήρα!!! Δεν υπάρχει το κινητό!!!!! Η οθόνη του είναι απίστευτη. Θα ανεβάσω κανένα screen μετά.....τώρα "παίζω" :D

Chill
03-07-2010, 14:02
http://img535.imageshack.us/img535/2624/htcdesire.jpg
http://img685.imageshack.us/img685/5273/htcdesire2.jpg


Η πρώτη δίπλα με το ipod touch - ίδιο ακριβώς μέγεθος - και με το παλιό μου prehistoric κινητό.

Η δεύτερη για να δείτε την οθόνη. Ok δεν μπορεί να φανεί από μια φωτό αλλά είναι πραγματικά απίστευτη!!!! Μόλις έβαλα desire και touch δίπλα δίπλα με ανοιχτό το screen αναρωτήθηκα πως στο καλό θα ξαναπιάσω το ipod.....μια συσκευή που μέχρι χτες λάτρευα αλλά πλέον έπεσε κατακόρυφα στα μάτια μου (ευτυχώς γι'αυτήν υπάρχει το itunes αλλιώς.....θα την ξεφορτωνόμουν)

To κινητάκι είναι super αν και ομολογώ πως θέλει κάποιο χρόνο εξοικείωσης. Δεν είναι σαν το iphone που από την πρώτη φορά που το πιάνεις νομίζεις πως το δουλεύεις χρόνια (οk η apple είναι nab friendly όσο δεν πάει μην πω ότι είναι......βλακ friendly και εκεί οφείλει ένα μεγάλο μέρος της επιτυχίας της anyway)

Πήρα q card τελικά, στην κοπέλα στο κατάστημα της wind είπα να το ταυτοποιήσει άμεσα (δεδομένου ότι είχε όλα τα στοιχεία μου μπροστά της λόγω του ότι διέκοπτα την ίδια ώρα την σύνδεση μου στην wind) αλλά δεν μου έδωσε κάποιο χαρτί που να δείχνει ότι όντως το δήλωσα (πήρα αρκετό χαρτομάνι και δεν έδωσα σημασία). Επειδή όσους ξέρω όταν το δήλωσαν πήραν χάρτι από το κατάστημα που το έκαναν, μήπως η συγκεκριμένη υπάλληλος το παρέλειψε ή απλά δεν δίνουν χαρτί για τα νέα καρτοκινητά (δεδομένου ότι έτσι κι αλλιώς από τι βλέπω στο site της q όλα είναι φραγμένα και "ανοίγουν" μόνο όταν τα δηλώσεις). Όποιος ξέρει απάντηση pl0x γιατί 30/7 αρχίζει η φραγή και αν λείπω σε διακοπές το τελευταίο που θέλω είναι να μείνω χωρίς κινητό και να τρέχω για ταυτοποίηση τότε αντί να διασκεδάζω.

Νομίζω δε ότι βρήκα και το νέο μου background. Όσοι παρακαλουθείτε το θέμα "omg i have a wii" καταλαβαίνετε γιατί xixi

YouTube- Mario Live Wallpaper running on HTC Desire 2.1

WolfRathmA
03-07-2010, 14:10
Εγώ έχω Wind!

Και δεν είναι ράδιο άρβυλα!

Wind, Wind, Wiiiiind!

:mu haha:


Την καλύτερη πρόσφορα είχε φέτος (και πέρυσι η wind)

Τώρα έχω 1500&1500sms/ομιλία και 1,5gb internet. Ότι πρέπει για το iPhone :D Και με συνδυασμό το Wind 2 καρτοκινητή έχω τις χαμηλότερες χρεώσεις προς άλλους που υπάρχουν στην αγορά!

Chill
03-07-2010, 14:46
Ναι πολύ καλή η προσφορά της wind μάλλον γι'αυτό πάει για χρεωκοπία λολ.

Αυτό με το 1,5gb net ήταν καλή μόντα αλλά τότε δεν ψαχνόμουν για κάρτα. Ευτυχώς που στην πόλη μου ο δήμος έχει βάλει παντού hot spots και έτσι έχω πρόσβαση μέσω wi - fi σχεδόν παντού.

Τελικά muku είναι 100mb κάθε 1 ευρώ άρα το μήνα σύνολο 400 και όχι 600. Καλά είναι και αυτά :p Μπήκα και εγώ στην υπηρεσία. Κάρτες ανανέωσης wind δουλεύουν για q έτσι?

muku
03-07-2010, 17:13
Ναι πολύ καλή η προσφορά της wind μάλλον γι'αυτό πάει για χρεωκοπία λολ.

Αυτό με το 1,5gb net ήταν καλή μόντα αλλά τότε δεν ψαχνόμουν για κάρτα. Ευτυχώς που στην πόλη μου ο δήμος έχει βάλει παντού hot spots και έτσι έχω πρόσβαση μέσω wi - fi σχεδόν παντού.

Τελικά muku είναι 100mb κάθε 1 ευρώ άρα το μήνα σύνολο 400 και όχι 600. Καλά είναι και αυτά :p Μπήκα και εγώ στην υπηρεσία. Κάρτες ανανέωσης wind δουλεύουν για q έτσι?

Αυτό για τις κάρτες δεν το γνωρίζω καθόλου, χλωμό πάντως να ισχύει. Sorry για την παραπληροφόρηση αλλά δεν χρησιμοποιώ internet στην μπακατέλα μου οπότε μάλλον δεν θυμόμουν σωστά τον ακριβή αριθμό. Και πάλι πάντως από καρτοκινητή δεν νομίζω ότι παίζει καλύτερη προσφορά για net αν και πλέον όπως είπες κι εσύ παντού υπάρχει ένα spot οπότε δεν σε πολυνοιάζει, είτε από το δήμο είτε από κάποιο ξεκλείδωτο γείτονα :D Καλορίζικο και για τη συσκευή η οποία δείχνει απίστευτη!

Chill
03-07-2010, 22:21
Sorry για την παραπληροφόρηση

Ναι βρε σιγά, δεν φτάνει που προσπάθησες να με βοηθήσεις μου λες και sorry :D


Καλορίζικο και για τη συσκευή η οποία δείχνει απίστευτη!

Ευχαριστώωωωω :love:

stel06
29-09-2010, 15:31
h vodafone δινει και αυτη 1500 κ1500 και 120 μεγκαμπαιτ
πολυ καλο αυτο με τη wind kai to 1,5