PDA

View Full Version : Resident Evil Series: General Discussion



Corsa_OPC
25-06-2010, 14:04
Kαλημερα.
ενω εχω δει στο ΥΤ να παιζουν αυτα τα resi σε PS3 δε μπορω να τα βρω πουθενα.
Εχει να κανει με το λογαριασμο μου? (εχω δηλωσει Ελλαδα)

Τι πρεπει να ακνω για να τα βρω και να τα κατεβασω?

Ευχαριχτω...

aris13
25-06-2010, 14:39
Τα 3 resi υπάρχουν στο Αμερικάνικο store. Θα πρέπει να φτιάξεις Αμερικάνικο account για να τα κατεβάσεις.

Dikakom
25-06-2010, 22:53
Είναι καλά φίλε παίζονται ή τα γραφικά θα μας πετάξουν τα μάτια έξω!?

the master
26-06-2010, 00:51
τι σε νοιαζουν τα γραφικα, το πρωτο ρε το χα παιξει στο ds και ειχα καει!
φοβερο μυστηριο...

aiva
03-07-2010, 20:13
Παίξε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ το Nemesis! Το κορυφαίο Resi όλων των εποχών. Έτσι θα έπρεπε να φτιάχνονται τα Resi. Έφυγε ο Μικάμι και την γ@μήσ@νε την σειρά.

Ixor24
03-07-2010, 20:32
ναι το nemesis ηταν απο τα καλυτερα

aris13
03-07-2010, 20:33
^
To χειρότερο resi της προηγούμενης γενιάς είναι το 3. Απλά δεν συγκρίνεται με τα 1,2, CV.

the master
03-07-2010, 20:43
παντως για μενα το χειροτερο resi ειναι το 5 για το ps3...

Ixor24
03-07-2010, 21:01
^
To χειρότερο resi της προηγούμενης γενιάς είναι το 3. Απλά δεν συγκρίνεται με τα 1,2, CV.

ΑΚΥΡΟΟΟΟΟΟΟ:scared::scared:
Χαριτολογοντας παντα!

το 3 ολοκρηρωσε τα Αριστουργηματα (1,2) αλλα δεν το λες και χειρότερο!!!!

ExWeldir
03-07-2010, 21:32
Το καλύτερο Resi είναι το 3 ακολουθούμενο από το 2 και μετά το 1 καθαρά. Τα 2 τελευταία δεν μπορούν να συγκριθούν με τα 3 πρώτα άμεσα.

aris13
03-07-2010, 21:50
ΑΚΥΡΟΟΟΟΟΟΟ:scared::scared:
Χαριτολογοντας παντα!

το 3 ολοκρηρωσε τα Αριστουργηματα (1,2) αλλα δεν το λες και χειρότερο!!!!

To λες χαλαρά το χειρότερο. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι είναι κακό παιχνίδι. Το 3 απλώς είχε το καλύτερο mini game (Mad Jackal) σε όλους τους υπόλοιπους τομείς τα 1,2,CV υπερτερουν. Το 3 όχι μόνο χρησιμοποίησε την ίδια μηχανή γραφικών με αυτή του 2 αλλά και τις ίδιες τοποθεσίες (RPD). Επίσης σε σχέση με τα προηγούμενα games το 3 έχει την περισσότερη δράση, μειώνοντας το survival horror. Όταν ξεκινάς το παιχνίδι στο item box βρίσκεις όλα τα όπλα, μέχρι και magnum. Τέλος το RE 2 ήταν το παιχνίδι που εισήγαγε έναν villain που σε κινηγάει σε όλο το παιχνίδι και όχι το 3 με τον υπερτιμημένο Nemesis που μου τον έβαλαν και στον τίτλο.

http://projectumbrella.net/files/imagecache/preview/images/Mr%20X.jpg

Ixor24
03-07-2010, 22:36
δηλ τι μηχανή γραφικών ήθελες για το psx ? αφού μόνο το 4 βγήκε στο 2! και το ότι έχει παλιές τοποθεσίες είναι για να γίνεται η σύνδεση με το 2. για τον νεμεσις δεν είπα κάτι και σαφος ποιο τρομακτικος ήταν ο τυπας στο 2. το 3 σε έβγαλε στον δρόμο κατα κάποιο τροπο και αυτό ήταν κάτι καινούριο για την σειρά. μπορεί να μην είχε δύσκολους γρυφους αλλά ήταν παρά πολύ καλό παινιδι για το psx. με πάντα κορυφαίο για εμένα το 2. αλλά μετά από το 2 παει το 3 μετά το 1 ( το CV δεν το θυμάμαι )

aris13
03-07-2010, 22:44
το CV δεν το θυμάμαι

Ντροπή σου!!!!!:sparta:
Το remake το έχεις παίξεις?

Ixor24
03-07-2010, 22:48
Ντροπή σου!!!!!:sparta:
Το remake το έχεις παίξεις?

:'(:oopsy::idiotic_smile: τσου!

μη βαρατεεεε!!!!8-)

aris13
03-07-2010, 23:01
Επιβάλεται να το παίξεις.

Ixor24
03-07-2010, 23:16
Επιβάλεται να το παίξεις.

που να το βρεις τωρα????

aris13
03-07-2010, 23:43
Εχει βγει και για Wii.

WolfRathmA
04-07-2010, 07:20
Αλλαξα το τιτλο και τον εκανα μεταφορα στο Retro Gaming :p

Μιληστε οσο θελετε τωρα :D

Ixor24
04-07-2010, 11:45
Εχει βγει και για Wii.

για wii ε; θα το ψάξω ...
παντος το 2-3 ήταν Πο τα καλύτερα και είχα και μπορούσες να τα ξενεπαιξεις αρκετές φορές αφού τα τερματησεις. ειδικά το 2 8)

muku
04-07-2010, 13:14
To 2 ήταν το πρώτο παιχνίδι που είχα και τερμάτισα στο playstation. Ήταν παιχνιδάρα και ακόμα και σήμερα όσο το σκέφτομαι ανατριχιάζω. Το 3 ήταν όντως υποδεέστερο των προηγούμενων αλλά σε καμία περίπτωση δεν ήταν άσχημο. Και πάνω απ'όλα ήταν πιστό στο ύφος της σειράς, όχι σαν τις επόμενες πατάτες που κυκλοφόρησαν :p

sakoulias
04-07-2010, 14:48
Εγω το πρωτο που ειχα παιξει ηταν το 3 στο psone...Φοβερη παιχνιδαρα τι να λεμε συνεχεια στην τσιτα ημουν.Μακαρι να φτιαχνανε remake τα 1 2 3 με σημερινα γραφικα :love:...

Τωρα παιζω το 1 στο psp και εχω εντυπωσιαστει απο την δυσκολια...ειμαι στα προθυρα του να ψαξω να βρω ενα καλο walkthrough γιατι δεν παλευεται...

Παντως δεν ξερω τι λετε αλλα το 4 ηταν υπεροχο παιχνιδι και ηταν απο τα πιο τρομακτικα για μενα...να φανταστειτε επαιζα μονο μερα γιατι βραδυ δεν μου πηγαινε καρδια...:muhaha::muhaha:

aris13
04-07-2010, 15:08
Τωρα παιζω το 1 στο psp και εχω εντυπωσιαστει απο την δυσκολια...ειμαι στα προθυρα του να ψαξω να βρω ενα καλο walkthrough γιατι δεν παλευεται...


Παίξε στο Arrange Mode με τον Chris να δεις τι θα πει δυσκολία. ΕΦΙΑΛΤΗΣ.

Που έχεις κολλήσει ακριβώς?

sakoulias
04-07-2010, 16:13
Ακομα δεν εχω κολλησει σε συγκεκριμενο σημειο απλα δυσκολευομαι πολυ να το συνεχισω ,για αυτο και το εχω σταματησει προσωρινα, γιατι δεν παιζω καλα , προσπερναω αντικειμενα , και γενικα θελει πολυ ψαξιμο το παιχνιδι:(...


π.χ. εκει που ειναι το πτωμα ενος μπατσου στο μπαλκονι με κατι κορακια εχει ενα αντικειμενο μπροστα του...ε αυτο για να το δω οτι υπηρχε επρεπε να ξαναγυρισω 3-4 φορες σε εκεινο το σημειο:P

aris13
05-07-2010, 01:18
π.χ. εκει που ειναι το πτωμα ενος μπατσου στο μπαλκονι με κατι κορακια εχει ενα αντικειμενο μπροστα του...ε αυτο για να το δω οτι υπηρχε επρεπε να ξαναγυρισω 3-4 φορες σε εκεινο το σημειο:P

Καλά αυτό δεν είναι κανένα σημαντικό αντικείμενο. Εκτός και αν παίζεις με την Jill....

Ixor24
05-07-2010, 02:03
το 2 και το 3 ηταν αποτα μονα παιχνιδια που οταν ακουγα μια φωνη να λεει STARS (για το 3) και οταν εβλεπα ενα πράσινο τυπα (resi2) με εκανε να τρεχω σαν τρελος στους διαδρόμους ψαχνοντας καμία πορτα ευελπιστώντας να ακουσω την κλασικη μουσικη που σου ελεγε οτι εχει save point εκει!

Corsa_OPC
05-07-2010, 09:56
Μεχρι και το ΝΕΜΕSIS ηταν ολα κορυφη...μονο που αλλαξανε τη camera χαλαστηκα πολυ.

υ.γ. μπορει καποιος να βοηθησει να βρω αμερικανικους ποντους? οχι απο εβαυ κλπ(δεν υπαρχει καρτα). ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

ExWeldir
07-07-2010, 22:32
Παρατηρώ μία υποτίμηση προς το RE3 και δεν καταλαβαίνω το λόγο. Το γεγονός ότι σε κάποια σημεία είχε μεγάλους αριθμούς zombies δεν το υποβιβάζει σε λιγότερο survival-horror game. Δεν ειναι ότι το RE2 δεν είχε κι αυτό σε κάποια σημεία πολλούς εχθρούς. Όσο για τον Nemesis, είναι ο κύριος λόγος που το παιχνίδι είναι τόσο horror, μπορεί και περισσότερο από τα προηγούμενα. Δεν νομίζω ότι ο Nemesis σιγκρίνεται με τον William Birkin στο ζήτημα ''ποιος είναι πιο τρομακτικός'', ούτε με κάποιο άλλο boss που έχουμε δει μέχρι σήμερα.

aris13
08-07-2010, 01:33
Το γεγονός ότι σε κάποια σημεία είχε μεγάλους αριθμούς zombies δεν το υποβιβάζει σε λιγότερο survival-horror game. Όσο για τον Nemesis, είναι ο κύριος λόγος που το παιχνίδι είναι τόσο horror, μπορεί και περισσότερο από τα προηγούμενα. Δεν νομίζω ότι ο Nemesis σιγκρίνεται με τον William Birkin στο ζήτημα ''ποιος είναι πιο τρομακτικός'', ούτε με κάποιο άλλο boss που έχουμε δει μέχρι σήμερα.

Το υποβιβάζει το γεγονός ότι είναι πιο action και σίγουρα το πιο εύκολο resi. Προσωπικά το έχω τερματίσει αρκετές φορές στο hard mode σκοτώντας τον Nemesis καμια 20αρια φορές και στο τέλος μου περρίσευαν και σφαίρες (στο 3 μπορείς να φτιάξεις και σφαίρες). Άσε που από την αρχή του παιχνιδιού έχεις πρόσβαση σε όλα τα όπλα. Εγώ το ξαναλέω το 3 είναι καταπληκτικό αλλά μπροστά στα 1,2,CV,Remake δεν πιάνει μία.



Όσο για τον Nemesis, είναι ο κύριος λόγος που το παιχνίδι είναι τόσο horror, μπορεί και περισσότερο από τα προηγούμενα.

Πιο horror και πιο ατμοσφαιρικό είναι το Remake και σε αυτό το θέμα δεν σηκώνω κουβέντα.<33
Όσοι το έχουν παίξει γνωρίζουν.


Δεν νομίζω ότι ο Nemesis σιγκρίνεται με τον William Birkin στο ζήτημα ''ποιος είναι πιο τρομακτικός'', ούτε με κάποιο άλλο boss που έχουμε δει μέχρι σήμερα.

Βασικά δεν τον συγκρίναμε με τον Birkin αλλά με τον Mr.X επειδή έπαιζε τον ίδιο ρόλο με τον Nemesis. Και για να πούμε την αλήθεια η τελική μάχη με τον Mr.X στο 2 είναι χαλαρά το πιο δύσκολο boss battle σε όλη την σειρά, ξεπερνάει και τα bosses του Veronica.

ExWeldir
08-07-2010, 03:58
lol! Μίλησα για τον Birkin γιατί δεν μπορούσα να διανοηθώ ότι εννοούσες τον μέτριοτατο Μr.X. Για κανένα λόγο ο Χ δεν είναι το πιο δύσκολο boss στις σειρές, ειδικά στην πρώτη μορφή, που το μόνο που κάνει είναι να περπατάει συνεχώς χωρίς λόγο μέχρι να τον σκοτώσεις.Η τελική μάχη, είναι μέτριας δυσκολίας και ο Χ δεν παρουσιάζει ενδιαφέρον σαν artwork. Ο Nemesis και δύσκολος είναι, και στα 3 στάδια, και πολύ καλό artwork έχει. Για το CV remake συμφωνώ ότι είναι το πιο ατμοσφαιρικό, αλλά δεν μπορώ να πω το ίδιο και για τα άλλα 2. Αυτά που λέω δεν υπονοούν σε καμία περίπτωση ότι δεν σέβομαι το 2, αντιθέτως το θεωρώ ένα απ' τα καλύτερα παιχνίδια που έχω πάιξει ποτέ στη ζωή μου. Αλλά δεν μπορώ να ακούω τέτοια λόγια για το 3. Όπως και να το κάνουμε είμαι Jill fan..

Valkyre
08-07-2010, 10:52
Κακα τα ψεματα μοναχα τα πρωτα 3 resident evil εχουν δικαιωμα να λενε οτι επροκειτο για πραγματικα survival horror παιχνιδια.Ιδιως το πρωτο ηταν απιστευτο σε αυτον τον τομεα...κυριολεκτικα η καθε σφαιρα μετραγε! Τα αντικειμενα ηταν πολυ λιγα και η δυσκολια στα προχωρημενα επιπεδα ελεεινη.

Ειδικα αν το σκεφτει κανεις σε σχεση με το ποσο διαφορετικο απο τα καθιερωμενα της εποχης ηταν....πραγματικος εφιαλτης!

MajereMP44
08-07-2010, 11:29
είμαι της άποψης ότι το 1ο resi ήταν το καλύτερο της σειράς με τις πιο epic σκηνές ('οχι απαραίτητα τρομακτικές) π.χ. η πρώτη σφαίρα στην πρώτη σκηνή που συναντάς ζομπι με τον Barry Burton που ο πυροβολισμός είναι ακούγεται τζούφιος , όπως κ αργότερα που λέει πάλι ο Burton τη λέξη "blood" και το λαμδα είναι θεσσαλονικιώτικο!έχω μάλιστα την εντύπωση ότι αυτό συνέβαινε σε όλες τις εκδόσεις - εγώ το είχα για Saturn - αλλα αν θυμάμαι καλά τα ίδια ήταν και στο PS.
Για το 2ο και 3ο resi δεν ήταν πια κάτι το συγκλονιστικό όσο το πρώτο αλλά με 2-3 μικρές λεπτομέρειες π.χ αρχίσανε τα ζομπυ να σε κυνηγανε κομμενα στη μεση κλπ στο Νο2 αλλά και ο Νεμεσις στο 3ο που σε ολοκληρο το παιχνιδι σε κυνηγούσε έδιναν suspense! το Code Veronica δυστυχώς δεν κατάφερα ποτέ να το τερματίσω για να εκφέρω ολοκληρωμένη άποψη γιατι τo Dreamcast άρχισε να παίζει διακοσμητικο ρόλο όταν πήρα ps2.Κάποια στιγμή όμως θα το πιάσω πάλι στα χέρια μου που θα μου πάει! Νομίζω σιγά σιγά η σειρά απο το C.V. γινεται action και φτάσαμε στα σημερινά (για μενα πάντα) χάλια lol

muku
08-07-2010, 12:13
είμαι της άποψης ότι το 1ο resi ήταν το καλύτερο της σειράς με τις πιο epic σκηνές ('οχι απαραίτητα τρομακτικές) π.χ. η πρώτη σφαίρα στην πρώτη σκηνή που συναντάς ζομπι με τον Barry Burton που ο πυροβολισμός είναι ακούγεται τζούφιος , όπως κ αργότερα που λέει πάλι ο Burton τη λέξη "blood" και το λαμδα είναι θεσσαλονικιώτικο!έχω μάλιστα την εντύπωση ότι αυτό συνέβαινε σε όλες τις εκδόσεις - εγώ το είχα για Saturn - αλλα αν θυμάμαι καλά τα ίδια ήταν και στο PS.
Για το 2ο και 3ο resi δεν ήταν πια κάτι το συγκλονιστικό όσο το πρώτο αλλά με 2-3 μικρές λεπτομέρειες π.χ αρχίσανε τα ζομπυ να σε κυνηγανε κομμενα στη μεση κλπ στο Νο2 αλλά και ο Νεμεσις στο 3ο που σε ολοκληρο το παιχνιδι σε κυνηγούσε έδιναν suspense! το Code Veronica δυστυχώς δεν κατάφερα ποτέ να το τερματίσω για να εκφέρω ολοκληρωμένη άποψη γιατι τo Dreamcast άρχισε να παίζει διακοσμητικο ρόλο όταν πήρα ps2.Κάποια στιγμή όμως θα το πιάσω πάλι στα χέρια μου που θα μου πάει! Νομίζω σιγά σιγά η σειρά απο το C.V. γινεται action και φτάσαμε στα σημερινά (για μενα πάντα) χάλια lol

Το Code Veronica έχει βγει και για ps2. Εγώ εκεί το τερμάτισα. Το Remake που λέτε είναι το Resi 1 για Gamecube? To 0 λέει τίποτα? Το έχει παίξει κανείς?

aris13
08-07-2010, 13:06
Το Code Veronica έχει βγει και για ps2. Εγώ εκεί το τερμάτισα. Το Remake που λέτε είναι το Resi 1 για Gamecube? To 0 λέει τίποτα? Το έχει παίξει κανείς?

To Remake βγήκε για Gamecube και πρόσφατα βγήκε και για Wii. Προσωπικά πιστεύω ότι είναι ο πιο ατμοσφαιρικός Survival Horror τίτλος EVAR. Δείτε το και μόνοι σας.


Resident Evil Remake (Chris) Walkthrough - Part 4




Και το Zero είναι πολύ καλο, αρκετά μεγάλο σε διάρκεια και λίγο δύσκολο γιατί δεν υπάρχουν item boxes σε αυτό το παινχίδι, τα αντικείμενα τα αφήνεις όπου θέλεις με αποτέλεσμα να υπάρχει μεγάλο backtracking.

muku
11-07-2010, 20:55
Υπάρχει άραγε κανάς καλός emulator για gamecube...? Πρέπει να είναι εκπληκτικό το Remake. Μακάρι να μην είχε τραβήξει το δρόμο που τράβηξε η σειρά και να συνέχιζαν στο ίδιο στυλ με τα εκπληκτικά γραφικά που έφτιαξαν τόσο στο 4 για την εποχή του όσο και στο 5...

ExWeldir
12-07-2010, 02:26
Όντος είναι πολύ ατμοσφαιρικό το remake.

Spiroth
12-07-2010, 02:29
Paidia, na prostheso pos to alithino Resident Evil 3, einai to CV, to RE3 eixe dimiourgithei san side-story. Gia emena prosopika, to agapimeno mou einai to RE2 kai to REmake akolouthei!

DarkUSS
12-07-2010, 02:50
Υπάρχει άραγε κανάς καλός emulator για gamecube...? Πρέπει να είναι εκπληκτικό το Remake. Μακάρι να μην είχε τραβήξει το δρόμο που τράβηξε η σειρά και να συνέχιζαν στο ίδιο στυλ με τα εκπληκτικά γραφικά που έφτιαξαν τόσο στο 4 για την εποχή του όσο και στο 5...
Ρίξε μια ματιά σε αυτό το thread (http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=6231).

muku
12-07-2010, 10:55
Με έσωσες συνάδελφε. Το απόγευμα επιστρέφω από διακοπές και θα είναι το πρώτο πράγμα που θα κάνω μόλις συνδέσω τον υπολογιστή :p Εν τω μεταξύ τα γραφικά στις εικόνες είναι πολύ όμορφα, ίσως να είναι και τα screenshots πετυχημένα αλλά εμένα μου φαίνονται αξιοπρεπέστατα και τη σημερινή εποχή :)

Spiroth
13-07-2010, 14:25
Ta graphics sto REmake einai pliros pre-rendered. Katholou real-time.
Vevaia einai panemorfa, kai einai oti koryfaio pre-rendered graphically exei ginei pote.
Apla pleon, den dianoeitai na exeis sto game sou pre-rendered backgrounds.

muku
13-07-2010, 14:42
Σε λίγο θα το δοκιμάσω για να εκφέρω άποψη. Πάντως από τα screens που είδα, παρατήρησα πολύ όμορφα γραφικά που ακόμα και σήμερα δεν σου χτυπάνε άσχημα όπως πχ όταν έπαιζα τα Yakuza του PS2 πριν από λίγο καιρό. Ακόμα και τα prerendered backgrounds υποδηλώνουν ότι μένει πιστό στο ύφος της σειράς όπως την γνωρίσαμε από τα χρόνια του PSX<33:fantasy_dreams:<33

Spiroth
13-07-2010, 16:28
Ma afto einai to thema!! Tin epoxi tou PS1 ta Resi itan pre-rendered!! Opos sxedon ola ta games (Final Fantasy i.e.). Gi afto to MGS1 itan toso ma TOSO katapliktiko. Xrisimopoieise real time graphics, kai me epiko tropo mporo na po.

Anyway, to REmake einai to tavani afton ton graphics. To REmake ta teleiopoieise.
Giati oso i texnologia ekseleisetai, kai ta modela ton xaraktiron ginontai olo kai pio alithofani, tha kanei megalo bam i diafora tou xaraktira mesa se ena pre-rendered background. Gi afto den einai efikto, tin simeron imera, na sinexistei afti i (omologoumenos omorfi) patenta, pou arxise tin epoxi tou PS1.

muku
13-07-2010, 17:11
Καλά το έπαιξα πριν από λίγο και οφείλω να πω ότι preredered ξεprerendered πετυχαίνει εκπληκτική ατμόσφαιρα και η ποιότητα της εικόνας είναι τέλεια με την ανάλογη βελτίωση βέβαια από το pc :D

Με σωστή χρήση το αποτέλεσμα των prerendered backgrounds είναι πολύ όμορφο και τη σήμερον ημέρα. Δες για παράδειγμα το Final Fantasy XIII προς το τέλος, αν το έχεις παίξει ;)

Spiroth
13-07-2010, 17:34
To FF13 xrisimopoiei real-time graphics, ektos an ennoeis ta FMVs, pou afto einai kati allo.
Den diafono pos ta pre-rendered graphics einai omorfa (ta latrevo gia tin akriveia), alla einai san aples 'photographs", oxi 'alithina' graphics, pou simainei pos mia production team pou xrisimopoiei full pre-rendered backgrounds (opos ta palia Resi, FF7, FF8, FF9, etc), kai kyrios gia games se mikrous kleistous xorous, einai polis xamilis ektimisis.

Pantos to REmake einai katapliktiko, kai kata tin gnomi mou, i pio omorfi ektelesi pre-rendered backgrounds ever!

muku
13-07-2010, 17:50
Στο FF XIII αν έχεις πάει στην Eden νομίζω όλο αυτό που βλέπεις από κάτω σου είναι prerendered. Βέβαια δεν είναι σαν την χρήση που έκαναν παλιά που έπαιζες μέσα σε prerendered γραφικά αλλά είναι ένα παράδειγμα για το πως μπορεί να δέσει με τα τωρινά γραφικά μια τεχνολογία του παρελθόντος.

Κατά τα άλλα, είχα καιρό να νιώσω αυτή την αίσθηση που σου δίνει ένα παιχνίδι RE του παρελθόντος. Κάτι η έλλειψη πυρομαχικών, κάτι ο άθλιος χειρισμός, κάτι οι κραυγές που ακούς τριγύρω και η κάμερα είναι κολλημένη σε ένα σημείο, σου προκαλούν το γνώριμο αίσθημα άγχους που μόνο σε αυτά τα παιχνίδια έχω συναντήσει. Για Gamecube έχουν βγει κι άλλα εκτός από το 0 και το Remake? Γιατί σε ένα thread σε ξένο φόρουμ για το πως θα στήσω τον emulator για το RE Remake είδα την ονομασία Resident Evil Archives και είχε το 1 το 2, το 3 και το Code Veronica... Ξέρουμε κάτι?

aris13
13-07-2010, 18:11
^^
Αυτά είναι απλά ports.

Αφού παίζεις το REmake σε συμβουλεύω να καις τα zombie αφού τα σκοτώσεις γιατί αν δεν το κάνεις you're fucked:P

Spiroth
13-07-2010, 18:18
^^ Hahaha, min tou les!!! Ase na niosei to Horroooooooooor! :p

muku
13-07-2010, 22:42
Ε ρε φούστη γι αυτό ξανασηκώθηκε ο ένας που είχα σκοτώσει. Και λέω κι εγώ από που βρέθηκε ο άτιμος :D

Dellkwstis
14-07-2010, 03:08
^Kerosene και κάψιμο διαφορετικά θα τα βρεις μπαστούνια αργότερα. Επίσης μην σπαταλάς τις σφαίρες του shotgun γιατί είναι δυσεύρετες!

Κατά τα άλλα, όσο ν'αφορά τα κλασσικά:

RE2
REmake
RE3
RE
RE CV

Δεν έχω παίξει κανένα από τα survivals. Τα Outbreak για το PS2 μου άρεσαν πολύ αν και η online υπηρεσία τότε ήταν πολύ χύμα. Το RE4 ήταν αριστούργημα αλλά καλό βρήκα και το 5 που πολλοί μισούν. Από εκεί και πέρα, είμαι πολύ περίεργος να δω τι θα κάνουν με το 6.

RED PYRAMID
25-11-2010, 04:52
Εμένα η πρώτη μου επαφή με τη σειρά ήρθε με το Resident Evil 2 το οποίο τότε με είχε σοκάρει. Εκπληκτικά γραφικά για την εποχή του, το σενάριο ήταν αρκετό για να ξετρελάνει κάθε 14χρονό σαν εμένα, οπότε και κόλλησα άσχημα. Με την Claire το τερμάτισα αρκετά εύκολα πάνω από δύο φορές, αλλά με τον Leon μου την έσπαγε η τελική μάχη στην οποία τότε τουλάχιστον δεν νικούσα με τίποτα.

Το Nemesis πιστεύω πως το υποτιμάτε, για εμένα ήταν υπέροχο και θυμάμαι πως είχα καταευχαριστηθεί παίζοντας το. Πιστεύω πως λειτουργεί ως πολύ καλή εισαγωγή στη σειρά, κυρίως για νεώτερους gamers.

Το πρώτο της σειράς ήταν επίσης αρκετά καλό, αν και ως πιτσιρικάς μου είχε φανεί αρκετά δύσκολο. Τώρα που ξανάρχισα να το παίζω περιμένω να το τελειώσω για να το κατατάξω πάνω ή κάτω από το 2 και το Nemesis, μου αρέσει όμως πάρα πολύ.

Το 4 ήταν επίσης πολύ καλό, αν και πλέον πιστεύω πως δεν έχει σχέση με τα 3 πρώτα. Αν δεν ήταν το ζήτημα των πωλήσεων στη μέση θα ήταν καλύτερο να αλλάξουν το όνομα της σειράς, δεν βλέπω κάποια σύνδεση με τα πρώτα παιχνίδια.

Τα πρώτα Survivor & Outbreak μου άρεσαν και με το παραπάνω, και στις δύο περιπτώσεις όμως είχαν φρικτές συνέχειες και απαγοητεύτικα άσχημα.

Συνολικά πολύ καλή σειρά, αν και το έχω κάτω σε σχέση με τον κύριο ανταγωνιστή του (Silent Hill), αρκετά παιχνίδια της σειράς λειτουργούν άψογα ως εισαγωγή στα horror games, και δεν θα ξεχάσω ποτέ τις φωτογραφίες με ζόμπι από το παιχνίδι που κόλλησα στο τοίχο του δωματίου μου και τις οποίες λάτρευα (ενώ η μητέρα μου τις μισούσε).

JerryMoore
29-11-2010, 20:54
To Machinima έκανε ένα αφιέρωμα στην σειρά Resident Evil με αρκετά ενδιαφέρον πληροφορίες για την ανάπτυξη της σειράς.
YouTube - All Your History: Capcom Episode 1 (Sweet Home, Resident Evil) S02E37
http://www.youtube.com/watch?v=bPeIIAcd7UM
http://www.youtube.com/watch?v=r50sN3ZVu4w
http://www.youtube.com/watch?v=A8zHfslJ6WM
http://www.youtube.com/watch?v=dSPuvrFUBaQ
http://www.youtube.com/watch?v=Y13NMK5Z7NM

Daftfunk
20-10-2011, 23:40
Respect απο μενα στα 3 πρωτα στο ps1 που ειχα παιξει...το 1ο ηταν απλα τελειο και κατι πρωτοφανες για μενα τοτε...ημουν και πιτσιρικι και θυμαμαι οτι με ειχε δυσκολεψει αλλα και αλλο τοσο με ειχε κανει να κολλησω...και το 2ο απιστευτο με ομορφα γραφικα και γενικα εξυπνο σεναριο....με δυσκολεψε αρκετα...γενικα τα 2 πρωτα για μενα ηταν πολυ μπροστα για την εποχη τους....το 3 μ αρεσε αλλα ηταν πολυ πιο ευκολο απο τα 2 προηγουμενα...το 4 ωραιο αλλα δε το θεωρω Resident evil...οχι τουλαχιστον οπως τα γνωρισα...το 5 απογοητευση....ΤΕΛΕΙΟ το remake του 1 στο gamecube,το επαιξα και το τερματισα πριν κανα χρονο....

fotografass
28-10-2011, 12:30
Pote tha vgei no 6??Yparxei sta skaria kati i oute kan??

giannis_33
24-11-2011, 22:04
παιδια η αρχη του horor game ηρθε με το resident...μακραν το καλυτερο σαν παιχνιδι ειναι το 1...ετρεμες τι θα συναντησεις μπροστα σου γιατι οι σφαιρες ηταν λιγοστες....γιαυτο παθενες ταχυκαρδια γιατι δεν ηταν απλα ενα shout em up που καθαριζες ολα τα zombie κ μετα προχοραγες επρεπε να αποφυγεις να ψαξεις τα κλειδια που δεν ηξερες που ηταν κ.λ.π
το 2 μακραν καλυτερο στα γραφικα κ στο gameplay κ πανεξυπνο σεναριο που μπορουσες να παιξεις 4 σεναρια....
το 3 στο ιδιο στυλ αλλα πολυ μετριο καθως απο εκει ξεκιναει η πτωση του αφου εχεις πυρομαχικα απεριοριστα για ολους τους εχθρους....το ιδιο ισχυει 4-5 code veronica
outbreak 1-2 dead aim κ survivor απλα εκμεταλλευτηκαν ενα ονομα που απλα τα σπαει