PDA

View Full Version : Προβλημα με Blu Ray ταινιες



fotaras
22-06-2010, 05:05
πριν λιγο ειδα το THE HURT LOCKER και σε br μαλιστα!!!τρομαρα μου!!ηθελα και br!ουτε για κατεβασμα δεν αξιζει!

τεσπα θελω να σας ρωτησω κατι και ας απαντησει οποιος ξερει.τραβηξα 2 φωτογραφιες την τηλεοραση μου απο σκηνες του εργου.οπως θα παρατηρησετε και εσεις αν κανετε ζοομ στις φωτογραφιες θα δειτε οτι υπαρχουν κατι ασπρα χιονακια στις σκηνες.αυτα τα χιονακια μου τα εβγαζε σχεδον σε ολες τις σκηνες.αυτες που ηταν πεντακαθαρες ηταν πολυ λιγες,π.χ. αν θυμαστε στην αρχη στην πρωτη εκρηξη η σκηνη ηταν πεντακαθαρη.το φαινομενο αυτο το εχω παρατηρησει απο τοτε που πηρα ps3 και tv.σε αλλες ταινιες το συμβαινει πιο συχνα και σε αλλες πιο αραια.σε καποιες συμβαινει κ σπανια το φαινομενο αυτο.θυμαμαι συγκεκριμενα στην ταινια 300 δεν συμβαινει τοσο συχνα οσο στο the hurt locker αλλα εκει ειχε το κουλο οτι ηταν μπλε(!)τα χιονακια.:omg::omg:

οποτε ρωταω:
-φταιει το ps3?
-φταιει η τηλεοραση μου?
-φταινε τα δισκακια?
-εχει συμβει και σε καποιον απο εσας?

Et3rn1tyGR
22-06-2010, 12:57
Για δοκιμασε αλλο καλωδιο...ή αλλη θυρα hdmi...σιγουρα κατι παιζει.

Το δισκακι χλωμο το κοβω να ειναι

Παντως με την καμια αυτο που δειχνεις να ειναι φυσιολογικο.

Lefteris_X
22-06-2010, 13:05
αυτό φαίνεται σαν "ψηφιακός θόρυβος" / digital noise.

Ενδέχεται να "βιώνει" ηλεκτρικές παρεμβολές / κύμματα το καλώδιο HDMI σου ή να έχει ξαχαρβαλωθεί ελαφρώς καμμιά θύρα HDMI απο την πλευρά της τηλεόρασης και να μην γίνεται καλή επαφή με το καλώδιο (για ξεχαρβάλωμα της HDMI θύρας του PS3 χλωμό το βλέπω, γιατί θα το είχες παρατηρήσει).

Αλλά για κάτσε τώρα που το σκέπτομαι ξανά: αν δεν σου βγάζει το PS3 αυτά τα "χιονάκια" ΚΑΙ στα παιχνίδια, τότε ΔΕΝ είναι θέμα καλωδίου ή / και ξεχαρβαλώματος (ωραίο ουσιαστικό επέλεξα!) κάποιας θύρας.

Ειλικρινά δεν πάει κάπου το μυαλό μου, αφού κιόλας λες ότι στο κάνει απο την πρώτη ημέρα. Αν ξέρεις αρκετά απο ρυθμίσεις τηλεοράσεων, χώσου βαθιά μέσα στα μενού και άρχισε να ψάχνεις, ίσως να βρεις εκεί την λύση!

Dragonpaul
22-06-2010, 18:37
τεσπα θελω να σας ρωτησω κατι και ας απαντησει οποιος ξερει.τραβηξα 2 φωτογραφιες την τηλεοραση μου απο σκηνες του εργου.οπως θα παρατηρησετε και εσεις αν κανετε ζοομ στις φωτογραφιες θα δειτε οτι υπαρχουν κατι ασπρα χιονακια στις σκηνες.αυτα τα χιονακια μου τα εβγαζε σχεδον σε ολες τις σκηνες.αυτες που ηταν πεντακαθαρες ηταν πολυ λιγες,π.χ. αν θυμαστε στην αρχη στην πρωτη εκρηξη η σκηνη ηταν πεντακαθαρη.το φαινομενο αυτο το εχω παρατηρησει απο τοτε που πηρα ps3 και tv.σε αλλες ταινιες το συμβαινει πιο συχνα και σε αλλες πιο αραια.σε καποιες συμβαινει κ σπανια το φαινομενο αυτο.θυμαμαι συγκεκριμενα στην ταινια 300 δεν συμβαινει τοσο συχνα οσο στο the hurt locker αλλα εκει ειχε το κουλο οτι ηταν μπλε(!)τα χιονακια.:omg::omg:

οποτε ρωταω:
-φταιει το ps3?
-φταιει η τηλεοραση μου?
-φταινε τα δισκακια?
-εχει συμβει και σε καποιον απο εσας?


sorry για το offtopic αλλα το εβαλα εδω γιατι αυτο που λεω παραπανω συμβαινει μονο οταν βλεπω br ταινιες και καθολου με τα παιχνιδια.αν θεωρησει καποιος mod οτι πρεπει να μετακινηθει ας το κανει.

Κοιτα... Αν και οι εικονες ειναι σχετικα καθαρες, θα μπορουσα να σου πω σιγουρα αν το εβλεπα live. Ωστοσο, αυτο που θα πω εγω ειναι πως ειναι χαρακτηριστικο των ταινιων Blu Ray καποιο ελαφρυ χιονακι. Στην αρχη που το ειχα παρατηρησει κι εγω, ειχα ξενερωσει γιατι φοβομουν πως υπηρχε καποιο προβλημα. Φαντασου οτι την πλακα την ειχα παθει με το "300" που, ετσι κι αλλιως, εχει αυτον τον θορυβο. Αρχισα να παρακολουθω ολες τις τηλεορασεις σε καταστηματα με ηλεκτρονικα και παρατηρησα το ιδιο φαινομενο. Ετσι ησυχασα...
Ωστοσο, εχω προσεξει οτι σε ταινιες animation (Up, Corpse Bride, Final Fantasy κα) οι εικονα ειναι απιστευτη!!!!!!! Κανενα ψεγαδι. Δεν ξερω που οφειλεται αυτο.

Λευτερηηηηηηη???????????????

fotaras
24-06-2010, 08:52
Για δοκιμασε αλλο καλωδιο...ή αλλη θυρα hdmi...σιγουρα κατι παιζει.

Το δισκακι χλωμο το κοβω να ειναι

Παντως με την καμια αυτο που δειχνεις να ειναι φυσιολογικο.
και αλλο καλωδιο δοκιμασα και αλλη θυρα δοκιμασα αλλα παλι τιποτα.μεσα στο κατακαλοκαιρο δεν φευγουν τα χιονακια!!

αυτό φαίνεται σαν "ψηφιακός θόρυβος" / digital noise.

Ενδέχεται να "βιώνει" ηλεκτρικές παρεμβολές / κύμματα το καλώδιο HDMI σου ή να έχει ξαχαρβαλωθεί ελαφρώς καμμιά θύρα HDMI απο την πλευρά της τηλεόρασης και να μην γίνεται καλή επαφή με το καλώδιο (για ξεχαρβάλωμα της HDMI θύρας του PS3 χλωμό το βλέπω, γιατί θα το είχες παρατηρήσει).

Αλλά για κάτσε τώρα που το σκέπτομαι ξανά: αν δεν σου βγάζει το PS3 αυτά τα "χιονάκια" ΚΑΙ στα παιχνίδια, τότε ΔΕΝ είναι θέμα καλωδίου ή / και ξεχαρβαλώματος (ωραίο ουσιαστικό επέλεξα!) κάποιας θύρας.

Ειλικρινά δεν πάει κάπου το μυαλό μου, αφού κιόλας λες ότι στο κάνει απο την πρώτη ημέρα. Αν ξέρεις αρκετά απο ρυθμίσεις τηλεοράσεων, χώσου βαθιά μέσα στα μενού και άρχισε να ψάχνεις, ίσως να βρεις εκεί την λύση!
εψαξα απο εδω εψαξα απο εκει ακρη δεν εβγαλα με το μενου της τηλεορασης.οτι και να δοκιμασα απο τα μενου παραμενουν τα χιονακια.

Κοιτα... Αν και οι εικονες ειναι σχετικα καθαρες, θα μπορουσα να σου πω σιγουρα αν το εβλεπα live. Ωστοσο, αυτο που θα πω εγω ειναι πως ειναι χαρακτηριστικο των ταινιων Blu Ray καποιο ελαφρυ χιονακι. Στην αρχη που το ειχα παρατηρησει κι εγω, ειχα ξενερωσει γιατι φοβομουν πως υπηρχε καποιο προβλημα. Φαντασου οτι την πλακα την ειχα παθει με το "300" που, ετσι κι αλλιως, εχει αυτον τον θορυβο. Αρχισα να παρακολουθω ολες τις τηλεορασεις σε καταστηματα με ηλεκτρονικα και παρατηρησα το ιδιο φαινομενο. Ετσι ησυχασα...
Ωστοσο, εχω προσεξει οτι σε ταινιες animation (Up, Corpse Bride, Final Fantasy κα) οι εικονα ειναι απιστευτη!!!!!!! Κανενα ψεγαδι. Δεν ξερω που οφειλεται αυτο.

Λευτερηηηηηηη???????????????
για τις ταινιες animation δεν το εχω προσεξει,βασικα δεν νομιζω να εχω δει και καμια απο δαυτες σε blu ray.απο την αρχη υπεθεσα και εγω αυτο που λες και εσυ.οτι ετσι τελος παντων θα ειναι τα blu ray γιατι μου το εκανε σε ολες τις ταινιες αλλα οχι σε ολες τις σκηνες.ελεγα οτι αν ειχε προβλημα κατι απο τις συσκευες(ps3 η tv)θα εμφανιζοταν αυτο σε ολες τις σκηνες και ισως και στα παιχνιδια.ξαναεβαλα και το "300"(ηταν πακετο μαζι με το ps3)και οντως εχει και αυτο τα χιονακια!!φαινεται στην φωτογραφια αν ζοομαρετε λιγο.κυριως γυρω απο τον ηθοποιο.ασπρα ειναι και εδω τα χιονακια σε αλλη ταινια τα εδειχνε μπλε αλλα δεν μπορω να θυμηθω σε ποια..

εν τω μεταξυ με εναν φιλο που το συζηταγα μου ειπε οτι εφοσον τα χιονακια φαινονται στις ιδιες ακριβως σκηνες οσες φορες και αν δω την ιδια ταινια θα φταιει το δισκακι.γιατι αν ειχε προβλημα το ps3 η η τηλεοραση τοτε θα μου εβγαζε τα χιονακια σε διαφορετικες σκηνες απο οτι τις αλλες φορες.δεν ξερω βεβαια αν ισχυει αυτο που ειπε.

Λευτερη βοηθα λιγο την κατασταση!!!!

Lefteris_X
24-06-2010, 11:41
Καλημέρα.

Ερώτηση: τα "χιονάκια" παρατηρούνται ΚΑΙ στα παιχνίδια;

Επίσης: μην ακούω πράματα που δεν ισχύουν, όπως ότι φταίνε τα δισκάκια, έλεος παιδιά δεν είμαστε στην αναλογική εποχή της βιντεοκασσέτας VHS, όπου ίσχυαν αυτά τα κουλά. Στην ψηφιακή εποχή, μεταδίδονται...ψηφία, 0 και 1. Είτε μεταδίδονται, είτε όχι. Δεν γίνεται "να μεταδωθούν λανθασμένα" με αποτέλεσμα "χιονάκια" επί της οθόνης! Δεν υπάρχει ταινία μέσα (όπως στην VHS) ώστε να "αλλοιωθεί" η ποιότητά της. Αν σε ένα δισκάκι (εν προκειμένω Blu-ray) κάποια pits και lanes (όπως λέγονται τα διάφορα εκατομμύρια "σημεία" του δίσκου) έχουν καταστραφεί, απλά δεν μεταδίδεται καθόλου η πληροφορία. Και εκεί end of story.

Άρα: δεν έχει να κάνει καθόλου μα καθόλου με τα δισκάκια.
Μην σκεφτεί ποτέ κανείς πχ. ότι ένα δισκάκι έχει γδαρθεί = χειρότερη ποιότητα εικόνας ή επειδή έχει πιάσει σκόνη ένα δισκάκι ή το Blu-ray lazer τότε βλέπουμε "χιονάκια"......αυτά τα πράματα είναι απαράδεκτα να λέγονται ακόμα και ως ράδιο αρβύλα! Επαναλαμβάνω, δεν είμαστε στα αναλογικά 80s έως mid-90s πια!

Οπότε, επιμένω ότι κάτι γίνεται με τις συνδέσεις ή ακόμα περισσότερο με την τηλεόραση.

Ένα τεστ που προτείνω: πάρε το PS3 σου ΜΑΖΙ με τα δισκάκια που έχεις εντοπίσει τα "χιονάκια" (πχ. τους "300") και πήγαινε σε μια τηλεόραση Full HD (όχι HD Ready) και συνέδεσέ το εκεί. Παρατήρησε αν κι εκεί βγαίνουν "χιονάκια".

Συνέχεια του τεστ: πάρε το ίδιο το δισκάκι που βγάζει "χιονάκια" και πήγαινέ το σε ένα άλλο PS3 (εννοείται που είναι συνδεδεμένο με ΆΛΛΗ τηλεόραση, πάντα Full HD κ όχι HD Ready). Παρατήρησε, αν με το ίδιο δισκάκι, αλλά με διαφορετικό PS3 και τηλεόραση ξαναβγαίνουν τα "χιονάκια".

Τέλος, αν δυστυχώς δεν έχεις πρόσβαση σε άλλη Full HD τηλεόραση (για να τεστάρεις το δικό σου PS3) και δεν έχει πρόσβαση και σε άλλο PS3 (για να τεστάρεις τα χιονο-δισκάκια), σόρρυ αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω περαιτέρω μέσω κειμένου.

Μόνο αν το χειριζόμουν το θέμα δια ζώσης / απο κοντά!

Heatspreader
24-06-2010, 11:45
Ωστοσο, εχω προσεξει οτι σε ταινιες animation (Up, Corpse Bride, Final Fantasy κα) οι εικονα ειναι απιστευτη!!!!!!! Κανενα ψεγαδι. Δεν ξερω που οφειλεται αυτο.
Ναι η αλήθεια είναι ότι οι ταινίες animation είναι τέλειες.
Λογικό, αφού, δεν υπάρχει φυσικό μέσο λήψης, δηλαδή Βιντεοκάμερα.
Δεν υπάρχουν ρυθμίσεις ISO (όπου υπάρχει κόκκος αν είναι υψηλό,), εστίασης, φωτόμετρου, κλπ...

Είναι φτιαγμένες μόνο και μόνο ψηφιακά στα μέτρα των δημιουργών.
Μη ξεχνάς επίσης ότι έχουν λιγότερα χρώματα και είναι Cartoon.

Όσον αφορά το πρόβλημα του φίλου, από τη στιγμή που δεν του το κάνει στα παιχνίδια παρά μόνο στις ταινίες το πιο πιθανό είναι να έχει ρυθμίσει τη ΤV του, με υψηλή ευκρίνεια και πολύ φωτισμό.
Δοκίμασε να χρησιμοποιήσεις τις εργοστασιακές ρυθμίσεις της οθόνης, με τύπο λειτουργίας εικόνας τυπική και ευκρίνεια και Sharp χαμηλά.

fotaras
24-06-2010, 20:41
Καλημέρα.

Ερώτηση: τα "χιονάκια" παρατηρούνται ΚΑΙ στα παιχνίδια;

Επίσης: μην ακούω πράματα που δεν ισχύουν, όπως ότι φταίνε τα δισκάκια, έλεος παιδιά δεν είμαστε στην αναλογική εποχή της βιντεοκασσέτας VHS, όπου ίσχυαν αυτά τα κουλά. Στην ψηφιακή εποχή, μεταδίδονται...ψηφία, 0 και 1. Είτε μεταδίδονται, είτε όχι. Δεν γίνεται "να μεταδωθούν λανθασμένα" με αποτέλεσμα "χιονάκια" επί της οθόνης! Δεν υπάρχει ταινία μέσα (όπως στην VHS) ώστε να "αλλοιωθεί" η ποιότητά της. Αν σε ένα δισκάκι (εν προκειμένω Blu-ray) κάποια pits και lanes (όπως λέγονται τα διάφορα εκατομμύρια "σημεία" του δίσκου) έχουν καταστραφεί, απλά δεν μεταδίδεται καθόλου η πληροφορία. Και εκεί end of story.

Άρα: δεν έχει να κάνει καθόλου μα καθόλου με τα δισκάκια.
Μην σκεφτεί ποτέ κανείς πχ. ότι ένα δισκάκι έχει γδαρθεί = χειρότερη ποιότητα εικόνας ή επειδή έχει πιάσει σκόνη ένα δισκάκι ή το Blu-ray lazer τότε βλέπουμε "χιονάκια"......αυτά τα πράματα είναι απαράδεκτα να λέγονται ακόμα και ως ράδιο αρβύλα! Επαναλαμβάνω, δεν είμαστε στα αναλογικά 80s έως mid-90s πια!

Οπότε, επιμένω ότι κάτι γίνεται με τις συνδέσεις ή ακόμα περισσότερο με την τηλεόραση.

Ένα τεστ που προτείνω: πάρε το PS3 σου ΜΑΖΙ με τα δισκάκια που έχεις εντοπίσει τα "χιονάκια" (πχ. τους "300") και πήγαινε σε μια τηλεόραση Full HD (όχι HD Ready) και συνέδεσέ το εκεί. Παρατήρησε αν κι εκεί βγαίνουν "χιονάκια".

Συνέχεια του τεστ: πάρε το ίδιο το δισκάκι που βγάζει "χιονάκια" και πήγαινέ το σε ένα άλλο PS3 (εννοείται που είναι συνδεδεμένο με ΆΛΛΗ τηλεόραση, πάντα Full HD κ όχι HD Ready). Παρατήρησε, αν με το ίδιο δισκάκι, αλλά με διαφορετικό PS3 και τηλεόραση ξαναβγαίνουν τα "χιονάκια".

Τέλος, αν δυστυχώς δεν έχεις πρόσβαση σε άλλη Full HD τηλεόραση (για να τεστάρεις το δικό σου PS3) και δεν έχει πρόσβαση και σε άλλο PS3 (για να τεστάρεις τα χιονο-δισκάκια), σόρρυ αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω περαιτέρω μέσω κειμένου.

Μόνο αν το χειριζόμουν το θέμα δια ζώσης / απο κοντά!
καταρχας να πω οτι αυτα που γραφεις για τα δισκακια εγω δεν τα ηξερα.λανθασμενα νομιζα οτι αν πιασει σκονη η εχει καποια γρατζουνια δεν θα δειχνει καλα στην τηλεοραση.
η το αλλο με το laser που εγραψες.ενας γνωστος μου μου ειχε πει καποτε οτι τα laser ολων των συσκευων σε ενα σπιτι καπνιστη μετα απο καποιο διαστημα μαζευουν μια "κιτρινιλα" να στο πω και ετσι οποτε καποια στιγμη πρεπει να πεσει χειρουργειο και να καθαριστει η κεφαλη του laser.ναι ειμαι καπνιστης και αν αυτο που μου ειπε ισχυει τοτε το laser στο ps3 θα εχει μια μιξη καπνου απο τσιγαρα marlboro,καπνο craven και πουρα!!!
οσον αφορα το τεστ που προτεινεις.το σκεφτηκα και εγω και αυτο θα κανω.εχω προσβαση και σε αλλη τηλεοραση FULL HD και σε δευτερο ps3.σκεφτηκα εκτος απο αυτα που λες και εσυ να βαλω και ενα αλλο ps3 στην δικια μου τηλεοραση με το ιδιο δισκακι για να τεσταρω και την τηλεοραση.
να απαντησω και στην ερωτηση σου οτι τα χιονακια αυτα ΔΕΝ εμφανιζονται καθολου μα καθολου στα παιχνιδια.βεβαια οσα παιχνιδια εχω ειναι ολα σε 720p αλλα οι ταινιες ειναι γραμενες σε 1080p,μηπως αυτο παιζει καποιο ρολο?θελω να πω οτι αν βαλω καποιο παιχνιδι που παιζει σε 1080p(δεν ξερω αν υπαρχει κιολας)θα τα δειχνει και εκει τα χιονακια?


Ναι η αλήθεια είναι ότι οι ταινίες animation είναι τέλειες.
Λογικό, αφού, δεν υπάρχει φυσικό μέσο λήψης, δηλαδή Βιντεοκάμερα.
Δεν υπάρχουν ρυθμίσεις ISO (όπου υπάρχει κόκκος αν είναι υψηλό,), εστίασης, φωτόμετρου, κλπ...

Είναι φτιαγμένες μόνο και μόνο ψηφιακά στα μέτρα των δημιουργών.
Μη ξεχνάς επίσης ότι έχουν λιγότερα χρώματα και είναι Cartoon.

Όσον αφορά το πρόβλημα του φίλου, από τη στιγμή που δεν του το κάνει στα παιχνίδια παρά μόνο στις ταινίες το πιο πιθανό είναι να έχει ρυθμίσει τη ΤV του, με υψηλή ευκρίνεια και πολύ φωτισμό.
Δοκίμασε να χρησιμοποιήσεις τις εργοστασιακές ρυθμίσεις της οθόνης, με τύπο λειτουργίας εικόνας τυπική και ευκρίνεια και Sharp χαμηλά.
το εβαλα και στην τυπικη εικονα χαμηλωσα αρκετα ευκρινεια και φωτεινοτητα αλλα παλι παραμενει.οχι τοσο εντονα οσο πριν αλλα παλι φαινεται.ποιο το νοημα τοτε να παρεις FULL HD 40αρα τηλεοραση αν προκειμενου να βλεπεις πεντακαθαρα τις ταινιες πρεπει να χαμηλωσεις ευκρινειες φωτεινοτητες και να ειναι σε τυπικη εικονα?τι διαολο τοτε εχει δυναμικη εικονα?40 ιντσες ειναι οπως ειναι μου φαινεται θα την βαλω στο φουρνο και θα φτιαξω μια πιτα να τρωω για 2 μερες.10 χρονια ειχα μια crt 24 ιντσων sony ουτε επιπεδη,ουτε HD,oυτε τιποτα μια χαρα δουλευει απροβληματιστα.στο πατρικο μου εχουμε μια nordmende(καπως ετσι γραφεται)20 χρονια δουλευε ασταματητα χωρις προβληματα.τεχνολογια σου λεει μετα!!!

Heatspreader
24-06-2010, 20:53
Να έχεις μεγάλη ευκρίνεια δεν είναι σωστό.
Αν ήταν έτσι θα τα βάζαμε όλα στο τέρμα.

Δοκίμασε και σε κάποια άλλη Full HD.

fotaras
24-06-2010, 21:00
Να έχεις μεγάλη ευκρίνεια δεν είναι σωστό.
Αν ήταν έτσι θα τα βάζαμε όλα στο τέρμα.

Δοκίμασε και σε κάποια άλλη Full HD.
για την φωτεινοτητα συμφωνω το ιδανικο ειναι στη μεση η ευκρινεια ομως γιατι να μην ειμαι πιο πανω απο την μεση?αυτο θα κανω θα δοκιμασω και σε αλλη FULL HD με αλλο ps3 αλλα και με το δικο μου να δω τι γινεται.

fotaras
25-06-2010, 04:18
μολις ειδα το 2012 σε blu ray.η ταινια ηταν μαπα!ΑΛΛΑ απο χιονακια ουτε για δειγμα.τιποτα.στην ιδια τηλεοραση και στο ιδιο ps3.απο την αρχη ηθελα να την σβησω την ταινια γιατι δεν μου αρεσε αλλα επιτηδες εκατσα και την ειδα ολοκληρη μεχρι τελους για να δω αν θα εχει χιονακια.αλλα δεν ειχε τιποτα απολυτως.
τα φωτα σας παιδια.τι συμβαινει τελικα?

Heatspreader
25-06-2010, 19:54
Κάνε κάτι άλλο, αν μπορείς βάλε το PC σου στη TV και βάλε να παίξει ένα mkv 1080p και πες αποτελέσματα.

fotaras
25-06-2010, 23:18
Κάνε κάτι άλλο, αν μπορείς βάλε το PC σου στη TV και βάλε να παίξει ένα mkv 1080p και πες αποτελέσματα.
ενα ταπεινο netbook toshiba εχω δεν νομιζω με τιποτα να παιζει αυτο το mkv και σε 1080p που λες κι'ολας!!!νοικιασα και αλλη ταινιουλα το "the book of eli".αντε να δουμε με αυτο!!θα δουμε χιονακια σημερα η οχι?εχτες παντως ολα κομπλε η πρωτη ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΗ ταινια σε blu ray που εχω δει..

Heatspreader
25-06-2010, 23:19
Αν είναι Dual Core μπορείς να δεις.
Όπως και να έχει και να μην παίζει καλά δεν μας πειράζει. Ποιότητα στην εικόνα θέλουμε να δούμε και όχι Frame Rate.

fotaras
25-06-2010, 23:58
Dual Core εννοεις διπλοπυρηνο επεξεργαστη?μονοπυρηνο ειναι εμενα(δεν το γραφει βεβαια αλλα δεν γραφει καπου αν ειναι διπλοπυρηνος λογικα θα το εγραφε)και τρεχει στα(μην κοροιδεψεις) 1,66 Ghz!!!!!!

Heatspreader
26-06-2010, 00:52
Ναι, αυτό εννοώ.
Κατέβασε το CPU Z (http://www.softpedia.com/progDownload/CPU-Z-Download-6980.html) και πες μας τι επεξεργαστή έχει. Θα μάθεις και εσύ...

fotaras
26-06-2010, 01:16
το κατεβασα το ανοιξα εκανε τα δικα του και με εβγαλε εναν πινακα.κατω δεξια ελεγε cores :1 και threads(!!) :2.πες μου τι καταλαβαινεις γιατι εγω δεν καταλαβα τιποτα περα απο την επεξεργαστη που λεει οτι εχει εναν πυρηνα.το threads τι ειναι?εγω ξερω ετουτα εδω τα threads στο φορουμ δεν ξερω αλλα threads!!!

Heatspreader
26-06-2010, 01:22
Ρίξε ένα Screenshot του CPUZ.

fotaras
26-06-2010, 01:27
Ρίξε ένα Screenshot του CPUZ.
σωθηκες τωρα!!πως το κανω αυτο?ελπιζω να εχεις καταλαβει οτι δεν εχω ιδεα απο δαυτα.να το τραβηξω φωτογραφια απο το κινητο εννοεις?

Heatspreader
26-06-2010, 01:34
πατάς print screen από το πληκτρολόγιο και το κάνεις paste στο paint...
Αν έχεις vista ή Seven με το πρόγραμμα sniping tool

fotaras
26-06-2010, 01:48
χα εισαι ωραιος δικε μου εμαθα και κατι καινουριο σημερα!!καθομουν το τραβαγα φωτογραφιες με το κινητο εγω!!print screen που να το βρεις αυτο το πληκτρο ενα πολυ μικρο ειναι κ γραφει πανω "PRTSC" και απο κατω ακριβως "SYSRQ".τα καταφερα ομως κομπλε!οριστε και το screenshot.δες την και πες μου ποσο εμεινες με ανοιχτο το στομα απο το τουμπανο εργαλειο!!
Υ.Γ.: οτι να'ναι το καναμε το thread!!

EDIT : παω να το βαλω σαν attachment αλλα δεν με αφηνει γιατι ειναι 1024Χ600 μου λεει ενω θελει 620Χ280 και μολις το παταω στην ζωγραφικη να το κανει resize κοβεται απο τις ακρες και δεν φαινεται ολος ο πινακας βγαζει τον μισο.πως το βαζετε να μην ειναι attachment αλλα να φαινεται ολη η φωτο κανονικα?να την βλεπεις χωρις να κανεις κατι.

GRZEUS
26-06-2010, 01:55
o logos pou fenonte auta ta xionakia einai giati kapoies tainies den ftaxnonte ex arxis gia analisis HD kai idika gia 1080p. opote argotera stin epexergasia pou kanoun prosarmozontas tin analisi emfanizete to fenomeno auto.. an paratisisis tainies pou einai pio psifiakes den to emfanizoun auto toso sixna..... apo tin alli tainies pou itan se DVD ex arxis kai tis perasan se BR to exoun se polu megalo vathmo......

muku
26-06-2010, 02:11
Αυτά τα χιονάκια πάντως τα έχω παρατηρήσει κι εγώ σε ταινίες blu ray. Δεν νομίζω ότι είναι κάτι ανησυχητικό, έτσι θα είναι οι ταινίες. Και δεν το κάνουν όλες, σε άλλες είναι πιο έντονο, σε άλλες ανεπαίσθητο.

fotaras
26-06-2010, 23:41
o logos pou fenonte auta ta xionakia einai giati kapoies tainies den ftaxnonte ex arxis gia analisis HD kai idika gia 1080p. opote argotera stin epexergasia pou kanoun prosarmozontas tin analisi emfanizete to fenomeno auto.. an paratisisis tainies pou einai pio psifiakes den to emfanizoun auto toso sixna..... apo tin alli tainies pou itan se DVD ex arxis kai tis perasan se BR to exoun se polu megalo vathmo......


Αυτά τα χιονάκια πάντως τα έχω παρατηρήσει κι εγώ σε ταινίες blu ray. Δεν νομίζω ότι είναι κάτι ανησυχητικό, έτσι θα είναι οι ταινίες. Και δεν το κάνουν όλες, σε άλλες είναι πιο έντονο, σε άλλες ανεπαίσθητο.
χτες ειδα την ταινια "the book of eli".ουτε αυτη ειχε χιονακια ηταν πεντακαθαρη.λετε τελικα να ειναι ετσι ρε μαγκες και τσαμπα καθομαι και την ψαχνω την κατασταση νομιζοντας οτι εχει προβλημα καποια απο τις συσκευες μου?

Dragonpaul
26-06-2010, 23:59
Eγω στο ειπα απο την αρχη. Αυτα τα "χιονακια" ειναι "φυσιολογικα". Σου λεω πως και γω στην αρχη ειχα θεμα γιατι νομιζα οτι κατι ετρεχε με το PS3 ή τις ρυθμισεις. Ησυχασα μονο οταν ειδα οτι και σε διαφορα καταστηματα "επαιζε" το ιδιο φαινομενο και οταν ειδα ταινια animation που ηταν πεντακαθαρη.
Και αυτο που σου ειπε o GRZEUS ειναι σωστο. Παλαιοτερες ταινιες εχουν πιο πολλα χιονακια. Πχ, εχω το Kill Bill (τι ταινιαρα...) και αν το δεις εμφανιζει το φαινομενο αρκετα. Πιο καινουργιες ταινιες, ομως, οχι τοσο πολυ.

fotaras
27-06-2010, 00:05
Eγω στο ειπα απο την αρχη. Αυτα τα "χιονακια" ειναι "φυσιολογικα". Σου λεω πως και γω στην αρχη ειχα θεμα γιατι νομιζα οτι κατι ετρεχε με το PS3 ή τις ρυθμισεις. Ησυχασα μονο οταν ειδα οτι και σε διαφορα καταστηματα "επαιζε" το ιδιο φαινομενο και οταν ειδα ταινια animation που ηταν πεντακαθαρη.
Και αυτο που σου ειπε o GRZEUS ειναι σωστο. Παλαιοτερες ταινιες εχουν πιο πολλα χιονακια. Πχ, εχω το Kill Bill (τι ταινιαρα...) και αν το δεις εμφανιζει το φαινομενο αρκετα. Πιο καινουργιες ταινιες, ομως, οχι τοσο πολυ.
ενταξει μην θυμωνεις που δεν σε ακουσα απο την αρχη!!!:whoopsy::whoopsy:ενταξει αφου το ειδα και μονος μου στα δικα μου μηχανηματα και με δυο ταινιες λογικα αυτο θα παιζει οπως λες.σε ευχαριστω κιολας που με καθυσηχασες γιατι ειχα αρχισει και ανησυχουσα.

Dragonpaul
27-06-2010, 00:08
ενταξει μην θυμωνεις που δεν σε ακουσα απο την αρχη!!!:whoopsy::whoopsy:ενταξει αφου το ειδα και μονος μου στα δικα μου μηχανηματα και με δυο ταινιες λογικα αυτο θα παιζει οπως λες.σε ευχαριστω κιολας που με καθυσηχασες γιατι ειχα αρχισει και ανησυχουσα.

Ποιος θυμωσε, βρε? Απλα ειναι κατι που το εχω συνηθισει τοσο καιρο και ξερω τι παιζει.
Αντε, ησυχασε τωρα και να δεις το Alice in Wonderland σε Blu Ray. Εκπληκτικο!!!!!

fotaras
27-06-2010, 00:20
Ποιος θυμωσε, βρε? Απλα ειναι κατι που το εχω συνηθισει τοσο καιρο και ξερω τι παιζει.
Αντε, ησυχασε τωρα και να δεις το Alice in Wonderland σε Blu Ray. Εκπληκτικο!!!!!
πλακα εκανα!!!!αυτο το thread εχει γινει οτι να'ναι!!στην αρχη ημασταν ontopic μετα βγηκαμε off με την "ημιτελη" εκμαθηση υπολογιστων απο τον heatspreader,μετα ξανα ontopic και μετα off με προτασεις ταινιων!!!!!!!
δεν το εχω δει αλλα απο οτι καταλαβαινω απο τον τιτλο θα ειναι το "η αλικη στη χωρα των θαυματων" οποτε και μονο απο τον τιτλο δεν θα κατσω να δω παραμυθια για παιδια εκτος και αν δεν εχει χιονακια ουτε αυτη μετα αλλαζει το θεμα!!!!8D8D

Dragonpaul
27-06-2010, 00:25
πλακα εκανα!!!!αυτο το thread εχει γινει οτι να'ναι!!στην αρχη ημασταν ontopic μετα βγηκαμε off με την "ημιτελη" εκμαθηση υπολογιστων απο τον heatspreader,μετα ξανα ontopic και μετα off με προτασεις ταινιων!!!!!!!
δεν το εχω δει αλλα απο οτι καταλαβαινω απο τον τιτλο θα ειναι το "η αλικη στη χωρα των θαυματων" οποτε και μονο απο τον τιτλο δεν θα κατσω να δω παραμυθια για παιδια εκτος και αν δεν εχει χιονακια ουτε αυτη μετα αλλαζει το θεμα!!!!8D8D

Καταρχην η ταινια δεν εχει καθολου χιονακια.

Δευτερον, αφου νομιζεις οτι ειναι για μονο για παιδια, κανε ενα κοπο να διαβασεις τι λεει εδω (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9F%CE%B9_%CE%A0%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%80%CE%AD% CF%84%CE%B5%CE%B9%CE%B5%CF%82_%CF%84%CE%B7%CF%82_% CE%91%CE%BB%CE%AF%CE%BA%CE%B7%CF%82_%CF%83%CF%84%C E%B7_%CE%A7%CF%8E%CF%81%CE%B1_%CF%84%CF%89%CE%BD_% CE%98%CE%B1%CF%85%CE%BC%CE%AC%CF%84%CF%89%CE%BD). Μετα αποφασιζεις....