PDA

View Full Version : Δημοψηφισμα για το shoutbox



Slay
21-06-2010, 11:47
Αφου υπαρχουν τοσα παραπονα αποφασισα να κανω και ενα δημοψηφισμα για να δουμε τελικα και σε ποσο κοσμο ειναι απαραιτητο, το shoutbox αρχικα εκλεισε λογω της Ε3 αφου πριν καν φτασει η μερα παρουσιασης της Sony η extra κινηση που ειχε το forum ειχε κανει την αποκριση παρα πολυ αργη, απο το κλεισιμο του και μετα το forum παει πολυ ποιο γρηγορα.

Το εχω ξαναπει οτι κανενα μεγαλο forum ειτε εσωτερικου ειτε εξωτερικου δεν εχει shoutbox, γιατι πολυ απλα για κανεναν admin το διλημα του να μπορει να σηκωσει 2 και 3 φορες περισσοτερους χρηστες , απο το να εχει ανοιχτο ενα shoutbox ειναι διλημα, η απαντηση ειναι προφανης πιστευω.

Τι προτιματε λοιπον, ανοιχτο το shoutbox και αργο το forum με κοληματα και τα σχετικα, η κλειστο το shoutbox και την αποκριση του forum οπως ειναι τωρα?

enstikto
21-06-2010, 11:52
Πρωσοπικά το χρησιμοποιώ πολύ σπάνια οπότε κλειστό για μένα αν είναι εμφανής η διαφορά στο site (μη με φάτε όλοι μάζί ρε παιδιά).
Τώρα βέβαια αν είναι να το κλείσουμε για την περίπτωση που θα έχουμε 1000 χρήστες ταυτόχρονα θεωρώ ότι είναι λίγο άχρηστη κίνηση καθώς δεν πρόκειτε να έχουμε ποτέ τόσους χρήστες (τουλάχιστον προς το παρόν).
Εν τέλη: Αν επηρεάζει πολύ αρνητικά στην παρούσα κατάσταση του forum σουτάρετέ το. Αν όχι κρατήστε το μιας και πολλά μέλη το θέλουν...

Slay
21-06-2010, 12:02
Εν τέλη: Αν επηρεάζει πολύ αρνητικά στην παρούσα κατάσταση του forum σουτάρετέ το. Αν όχι κρατήστε το μιας και πολλά μέλη το θέλουν...
προσεξε νουμερακια να δεις διαφορα..

σημερα
mysql 5.65
χθες
mysql 5.73
15 ιουνιου, την μερα της παρουσιασης της Sony
mysql 6.32
μια ημερα πριν 14 Ιουνιου
mysql 14.97
και μια αλλη τυχαια ημερομηνια 3/6/2010
mysql 12.24

Εχει τυχει να δω και κοκκινα νουμερακια... οπως εχω ξαναπει το κοστος σε πορους του shoutbox ειναι δυσαναλογο αυτων που προσφερει.

tasioskis
21-06-2010, 12:08
χαχαχχα, οτι πιο γελοιο εχω διαβασει, αυτο δεν ειναι καλος μοναρχης, αυτο ειναι τελειως ευνουχος.......ουτε καν να μπω σε διαδικασια ψηφοφοριας.....

jimspy
21-06-2010, 12:14
den yparxei tropos na parameinei to shoutbox anoikto k otan to systhma '' uperfortonete'' k ta parapano noymerakia fthanoun se kapoio orio pou kanoun to forum dysleitoyrgiko na kleinei apo mono toy mexri ayta na epanelthoun se kanonikes synthikes opote k tha ksanaanoigei.....? mporei na einai k xazh erothsh alla apo tetoia themata den skampazo....

Slay
21-06-2010, 12:19
den yparxei tropos na parameinei to shoutbox anoikto k otan to systhma '' uperfortonete'' k ta parapano noymerakia fthanoun se kapoio orio pou kanoun to forum dysleitoyrgiko na kleinei apo mono toy mexri ayta na epanelthoun se kanonikes synthikes opote k tha ksanaanoigei.....? mporei na einai k xazh erothsh alla apo tetoia themata den skampazo....
μαλλον δεν διαβασες καλα το προηγουμενο post μου, οταν ειναι ανοιχτο συνεχεια ειναι κιτρινα τα νουμερα, πραγμα που συνεπαγεται αργοπορια και καθυστερημενη αποκριση, οταν τα νουμερα φτανουν στο κοκκινο αρχιζουν τα session timeouts δηλαδη πολυ απλα δεν μπορεις καν να συνδεθεις με το site, η αυτο γινεται δυσκολα.

enstikto
21-06-2010, 12:19
15 ιουνιου, την μερα της παρουσιασης της Sony
mysql 6.32
μια ημερα πριν 14 Ιουνιου
mysql 14.97



Έχω την εντύπωση ότι το shout ήταν κλειστό απο την προηγούμενη του Sony Conference (παρουσίαση MS). Κάνω λάθος;
Τα νουμεράκια τι σημένουν;

Slay
21-06-2010, 12:26
Βασικα ειναι ποσοστο CPU usage, αλλα επειδη ειναι virtual machine αυτο ουτε δεσμευτικο ειναι ουτε συνολικο, δηλαδη καθε process εχει το δικο της οριο που μπορει μεν να υπερβει, αλλα οχι για μεγαλο χρονικο διαστημα, η αναλογια στην συγκεκριμενη περιπτωση ειναι /10 δηλαδη αν βλεπεις 9.87 χρηση σημαινει 98% κ.ο.κ.

Επισης οντως εκλεισε την προηγουμενη μερα οπως λες , αλλα οχι απο το πρωι, και τα στατιστικα αφορουν συνολικα την μερα, και παιρνεις εναν μεσο ορο, οχι το peak.

fotaras
21-06-2010, 14:00
den yparxei tropos na parameinei to shoutbox anoikto k otan to systhma '' uperfortonete'' k ta parapano noymerakia fthanoun se kapoio orio pou kanoun to forum dysleitoyrgiko na kleinei apo mono toy mexri ayta na epanelthoun se kanonikes synthikes opote k tha ksanaanoigei.....? mporei na einai k xazh erothsh alla apo tetoia themata den skampazo....
κατι παρομοιο ηθελα να προτεινω και εγω χωρις να εχω γνωσεις πανω σε αυτα τα θεματα.μηπως θα υπηρχε καποιος τροπος να εγκατασταθει μια πιο "αναλαφρη" εκδοση του shoutbox ωστε να μην δινει αυτα τα νουμερα που γραφεις παραπανω?δεν ξερω καν αν κατι τετοιο ειναι εφικτο κ κατα ποσο απλα αν βρεθει καποια μεση λυση θα ειναι καλο κ για αυτους που το θελουν αλλα και για τον server.

Lordkostas
21-06-2010, 14:13
Ή ισως να ηταν πιο αναλαφρο αν υπηρχε μονο και μονο σαν shoutbox. Δηλαδη αν λειτουργουσε μονο σαν ψιλο chat χωρις να αναφερει τα τελευταια ποστ που εγιναν. Ετσι να υπαρχει για να μπορουμε να λεμε την καλημερα μας ή να συζηταμε τιποτα αναλαφρο χωρις την αναγκη των pm κλπ.

Εως τωρα ολα τα shoutbox που εχω δει αυτη τη δουλεια κανουν μονο. Αφηνουν μηνυματα οι χρηστες. Δεν χρειαζεται να ειναι συνδεδεμενο με το φορουμ και να αναφερει και ολα τα ποστ που γινονται. Ισως ετσι να ειναι πιο ελαφρυ?

ikaria_g4
21-06-2010, 15:02
εγώ δεν έχω πρόβλημα να κλείσει...
είναι ενδιαφέρον αλλά πρωτεύων ρόλο παίζει το φόρουμ.
άμα είναι τόση ανάγκη ανοίξτε ένα τσατ να είναι εύκολα προσβάσιμο από την σελίδα.
γι αυτό που έδειχνε το ποιος ποσταρε ,κάλο ήταν αλλά ζούμε και χωρίς αυτό.

Valkyre
21-06-2010, 15:22
Ή ισως να ηταν πιο αναλαφρο αν υπηρχε μονο και μονο σαν shoutbox. Δηλαδη αν λειτουργουσε μονο σαν ψιλο chat χωρις να αναφερει τα τελευταια ποστ που εγιναν. Ετσι να υπαρχει για να μπορουμε να λεμε την καλημερα μας ή να συζηταμε τιποτα αναλαφρο χωρις την αναγκη των pm κλπ.

Εως τωρα ολα τα shoutbox που εχω δει αυτη τη δουλεια κανουν μονο. Αφηνουν μηνυματα οι χρηστες. Δεν χρειαζεται να ειναι συνδεδεμενο με το φορουμ και να αναφερει και ολα τα ποστ που γινονται. Ισως ετσι να ειναι πιο ελαφρυ?

Αυτη ειναι μια αρκετα εξυπνη προταση αν ειναι υλοποιησιμη, δεν ξερω, αλλα ειναι κατι που ισως να μπορουσε να πετυχει.

greekteo
21-06-2010, 15:30
Κι εγώ είμαι υπέρ να έχουμε ένα γρηγορότερο φόρουμ. Εφόσον οι προτάσεις είναι οι συγκεκριμένες προτιμώ να κλείσει το shoutbox. Δεν είναι άσχημη ιδέα αυτή που πρότεινε ο Lordkostas btw... Όλα τα φόρουμ που έχουν chat τέτοιου στυλ είναι. ;)

chronohill
21-06-2010, 15:37
Εγω θα το ηθελα το shoutbox ανοιχτο αλλα καλυτερα ας αποφασισουν οι υπευθυνοι και ο admin.εσεις παιδευεστε ρε παιδια εσεις τραβατε τα ζορια οποτε οτι αποφασισετε εγω τουλαχιστον θα το δεχτω...

Desmond
21-06-2010, 16:09
Αν και δεν μπορώ να πω οτι με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η ύπαρξη ή όχι του shoutbox, ο τρόπος που δίνονται οι επιλογές στο poll είναι εντελώς προβοκατόρικος, που ουσιαστικά δεν αφήνει περιθώρια επιλογής στους χρήστες, παρά να ψηφίσουν εναντίων του shoutbox.

PDS
21-06-2010, 16:15
Γιατι ρε συ?(ρωταω γιατι μπορει οντως να μην βλεπω εγω που ειναι το λαθος)
Αυτοι που θα ψηφισουν εχουν μια ιδεα πως ειναι το φορουμ με shoutbox και πως χωρις shoutbox.Oποτε μπορουν να ψηφισουν τι προτιμουν.

Desmond
21-06-2010, 16:21
To "να ανοίξει ξανά το shoutbox και ας πηγαίνει πιο αργά το forum", με συγχωρείς Βαγγέλη αλλά δεν το θεωρώ επιλογή.Σαν να μου πεις εμένα διάλεξε ΝΔ ή ΠΑΣΟΚ.Θα διαλέξω ΠΑΣΟΚ εφόσον δεν έχω άλλες επιλογές, αν με καταλαβαίνεις.Btw, και εγώ την 2η "επιλογή" διάλεξα, αν και θα προτιμούσα ένα 3ο δρόμο.

greekteo
21-06-2010, 16:23
Συμφωνώ κι εγώ απόλυτα με τον Desmond

tasioskis
21-06-2010, 16:28
απο το πρωι αυτο το πραγμα φωναζουμε, αλλα τα αφτιά ειναι κλειστα.η διαδικασια της ψηφοφοριας ειναι να τρομοκρατησει το κοινο, ειναι τελειως ασχετη....ενισταμαι.....λολ....

Nek_Food
21-06-2010, 16:30
Εγώ ψήφισα στο να κοπεί καθώς μου είναι παντελώς αδιάφορο και σε αυτό αλλά και σε όσα άλλα φόρουμ το έχω πετύχει (όποιος επαναστατήσει να πάει να διαβάσει τις απαντήσεις που έπαιρνα για το θέμα του otherOS).

ΑΛΛΑ

Θα πάω ενάντια σε αυτό που γράφω παραπάνω στην παρένθεση και θα ήθελα εάν είναι δυνατόν να ξέρω τα αντίστοιχα νούμερα που θα έδινε το shoutbox, εάν είχε μόνο σχόλια χρηστών τύπου chat και κανένα άλλο είδος πληροφορίας (νέα posts/threads, κλπ). Γνωρίζω ότι και τότε θα επιβαρύνει την λειτουργία του φόρουμ, αλλά λέω μήπως και τότε είναι ανεκτή η ύπαρξη του λόγω της συγκεκριμένης αυτής χρήσης και μόνο, απλά επειδή δείχνει να αρέσει σε αρκετούς εδώ μέσα αυτής της μορφή η επιπλέον επικοινωνία. Εάν και τότε επιβαρύνει στον ίδιο ή παραπλήσιο βαθμό το φόρουμ, ασυζητητί από εμένα προσωπικά μαχαίρι. Εγώ ήρθα για το φόρουμ και την ενημέρωση που παρέχει μέσα από τα θέματα του, όχι για να κάνω chat και θα ήθελα αυτό να γίνεται όσο το δυνατόν ταχύτερα και απροβλημάτιστα.

PDS
21-06-2010, 16:43
To "να ανοίξει ξανά το shoutbox και ας πηγαίνει πιο αργά το forum", με συγχωρείς Βαγγέλη αλλά δεν το θεωρώ επιλογή.Σαν να μου πεις εμένα διάλεξε ΝΔ ή ΠΑΣΟΚ.Θα διαλέξω ΠΑΣΟΚ εφόσον δεν έχω άλλες επιλογές, αν με καταλαβαίνεις.Btw, και εγώ την 2η "επιλογή" διάλεξα, αν και θα προτιμούσα ένα 3ο δρόμο.

Οκ,καταλαβα το σκεπτικο σου και εχεις καποιο δικιο.

Μια σκεψη θα κανω και εγω,χωρις να γνωριζω ακριβως τι παιζει με τις ταχυτητες κτλ κτλ.
Εφοσον ισχυει αυτο που λεει ο slay,

γιατι πολυ απλα για κανεναν admin το διλημα του να μπορει να σηκωσει 2 και 3 φορες περισσοτερους χρηστες , απο το να εχει ανοιχτο ενα shoutbox ειναι διλημα,
Αξιζει να το αναβαθμισεις μονο για το shoutbox?
Καταλαβαινεις τι θελω να πω φανταζομαι.Ο server ας πουμε οτι ειναι οκ για τον κοσμο που εχει αυτη τη στιγμη το φορουμ,γιατι να πας σε server ''psu.com forum''(τυχαιο παραδειγμα).Aξιζει?

Avenger_Seraphim
21-06-2010, 18:00
Εγω δεν μπορω να ψηφίσω :Ρ

WolfRathmA
21-06-2010, 18:02
Ούτε εγώ το θέλω :P Δε μπορώ να κάνω τη δουλειά μου σωστά :P

Avenger_Seraphim
21-06-2010, 18:12
Ειμαι αναμεσα σε 2 επιλογες >.<

greekteo
21-06-2010, 18:22
Ειμαι αναμεσα σε 2 επιλογες >.<


Έλα για να σε βοηθήσω, όλοι έχουν δίκιο και άδικο:muhaha:

pictorino
21-06-2010, 18:28
ούτε σε μένα αρέσει το συγκεκριμένο δημοψήφισμα, θα προτιμούσα παραπάνω επιλογές. και εγώ ζω χωρίς το shout αλλά είναι κάποιο από τα χαρακτηριστικά τα οποία δίνουν ''χρώμα''. εντάσσομαι σε αυτούς οι οποίοι θα ήθελαν να μάθουν αν υπάρχει και 2η, 3η, 4η κλπ επιλογή και ποια είναι αυτή. με τις δύο επιλογές που δίνονται και κυρίως τον τρόπο με τον οποίο διατυπώνονται το αποτέλεσμα μάλλον είναι προκαθορισμένο από την αρχή και συμπίπτει με τη θέληση του slay

Valkyre
21-06-2010, 19:05
Την καλυτερη προταση πιστευω την εκανε ο Lord. Εαν ειναι υλοποιησιμη πανε στο βροντο ολα τα δημοψηφισματα και ολες οι διαφωνιες. :) Μακαρι να ειναι εφικτο εγω το ευχομαι, αλλα δεν περναει απο το χερι μου...

personGR
21-06-2010, 19:11
Και εγώ τη δεύτερη επιλογή διάλεξα, εφόσον ελάχιστα με ενδιαφέρει το shoutbox...

Facebook,Windows Live messenger,Skype, (IRC), τόσοι τσάμπα και πολύ πιο γρήγοροι τρόποι υπάρχουν για να επικοινωνούν ιντερνετικά φιλαράκια γιατί να επιναρύνεται ένα ολόκληρο/δυσμοιρο forum...

ikaria_g4
21-06-2010, 19:22
To "να ανοίξει ξανά το shoutbox και ας πηγαίνει πιο αργά το forum", με συγχωρείς Βαγγέλη αλλά δεν το θεωρώ επιλογή.Σαν να μου πεις εμένα διάλεξε ΝΔ ή ΠΑΣΟΚ.Θα διαλέξω ΠΑΣΟΚ εφόσον δεν έχω άλλες επιλογές, αν με καταλαβαίνεις.Btw, και εγώ την 2η "επιλογή" διάλεξα, αν και θα προτιμούσα ένα 3ο δρόμο.


και τι θες να σου πούνε φίλε;
αφού αυτή είναι η ουσία.
η θα υπαρχει το shoutbox και θα είναι πιο αργό το φόρουμ ή δεν θα υπάρχει και θα είναι πιο γρήγορο.
αυτή είναι η διαφορά και αυτό λένε....

Slay
21-06-2010, 19:47
Ή ισως να ηταν πιο αναλαφρο αν υπηρχε μονο και μονο σαν shoutbox. Δηλαδη αν λειτουργουσε μονο σαν ψιλο chat χωρις να αναφερει τα τελευταια ποστ που εγιναν. Ετσι να υπαρχει για να μπορουμε να λεμε την καλημερα μας ή να συζηταμε τιποτα αναλαφρο χωρις την αναγκη των pm κλπ.
αυτο που λες γινεται, αλλα και παλι ο φορτος υπαρχει, το συγκεκριμενο προγραμμα για να δουλεψει κανει συνεχως κλησεις στην sql , το να μην δειχνει τα νεα posts δεν το "αποσυνδεουν" απο το forum, καθως παιρνει πληροφοριες απο την database συνεχως ουτως η αλλως.

Avenger_Seraphim
21-06-2010, 20:44
I just want the shoutbox for easy navigation through new posts... Just that... I dont care for the chat thing :P

Lordkostas
21-06-2010, 20:58
Πατας πανω πανω στο New Posts και εισαι με ενα κλικ εκει περα :P
Don't be lazy :D

Τεσπα αμα δεν υπαρχει αλλη λυση και εγω μαλλον θα ψηφισω προς το να κλεισει εντελως μιας και τις τελευταιες μερες το φορουμ δεν σερνεται καθολου και το navigation στα posts εχει γινει πανευκολο

modecris
21-06-2010, 21:14
Εκ των πραγμάτων δεν έχω την δυνατότητα να ψηφίσω γιατί λείπει η επιλογή που θα ήθελα:
"Να ανοίξει το shoutbox και να έχουμε αποδεκτή ταχύτητα."

Αλλά ας είναι. Θα ψηφίσω την πρώτη επιλογή για 2 λόγους.
1ον θεωρώ πως αν είναι να διαλέξω κάτι,αυτό πρέπει να μην είναι εις βάρος της λειτουργικότητας του forum/μια και τα προβλήματα ταχύτητας είναι πρόσκαιρα αλλά και αντιμετωπίσιμα,και
2ον από σεβασμό σε αυτούς που το χρησιμοποιούν.


ΥΓ:Αν ο slay είναι ένας καλός μονάρχης τα μέλη είμαι ένας υπάκουος υπήκοος. Στην καλύτερη των περιπτώσεων είναι ένας σεβαστός φιλοξενούμενος και θα πρέπει να μείνουν ικανοποιημένοι από τον οικοδεσπότη καθ όλη την διαμονή τους εδώ. Και δεν μαγειρεύει το αγαπημένο του φαγητό αλλά το αγαπημένο των φιλοξενούμενων...

klepidas
21-06-2010, 22:36
Κατά την γνώμη μου φυσικά και πρέπει το φορουμ να τρέχει πιο γρήγορα απλά το Shoutbox εκτός από την ομιλία χρησημεύει πάρα πολύ στο να βλέπουν οι χρήστες τα τελευταία post κάτι πολύ σημαντικό για κάποιους που δεν έχουν πολύ χρόνο. Επίσης στο Shoutbox έχουν δημιουργηθεί περισσότρες φιλίες παρά έχθρες απλά ίσως πρέπει κάποιος να αναλάβει να είναι συνέχεια πάνω από αύτό.....

Αυτά απο μένα :D

EDIT : Υπάρχει και η λύση να μείνει στο παλίο template το Shoutbox και να μην υπάρχει στο καινούριο....Αν αυτό βοηθήσει να μην κολάει!

Slay
22-06-2010, 01:04
EDIT : Υπάρχει και η λύση να μείνει στο παλίο template το Shoutbox και να μην υπάρχει στο καινούριο....Αν αυτό βοηθήσει να μην κολάει!
Δεν ειναι δυνατον κατι τετοιο.

fotaras
22-06-2010, 01:05
Ή ισως να ηταν πιο αναλαφρο αν υπηρχε μονο και μονο σαν shoutbox. Δηλαδη αν λειτουργουσε μονο σαν ψιλο chat χωρις να αναφερει τα τελευταια ποστ που εγιναν. Ετσι να υπαρχει για να μπορουμε να λεμε την καλημερα μας ή να συζηταμε τιποτα αναλαφρο χωρις την αναγκη των pm κλπ.

Εως τωρα ολα τα shoutbox που εχω δει αυτη τη δουλεια κανουν μονο. Αφηνουν μηνυματα οι χρηστες. Δεν χρειαζεται να ειναι συνδεδεμενο με το φορουμ και να αναφερει και ολα τα ποστ που γινονται. Ισως ετσι να ειναι πιο ελαφρυ?
Κωστα αν προτεινω το αντιθετο θα πεσεις να με φας???και παλι μπορει να κανω τελειως ασχετη ερωτηση αλλα μηπως θα ηταν πιο "αναλαφρο" δειχνοντας μονο τα posts που γινονται εκεινη την ωρα?ξερω οτι υπαρχει τροπος να τα βλεπεις με το "new posts" αλλα αυτο βολευει πιο πολυ αν εχεις ωρες να μπεις στο φορουμ.ενω αν εισαι συδεδεμενος καποια αρκετη ωρα παρακολουθεις το shoutbox και βλεπεις σε ποια posts "παιζουν μπαλα οι χρηστες"..

οσον αφορα το chat υπαρχουν και αλλα προγραματα οπως το msn kai to skype αν και το ξερετε ολοι.

Ezio
22-06-2010, 01:25
Προτείνω να φύγει το shoutbox. Επειδή όμως έχω δει όταν υπήρχε shoutbox, κάποια μέλη συνομιλούσαν πολύ, να μπει chat αν φυσικά δεν επιβαρυνθεί πολύ ο server. Προσωπικά, μου φάνηκε χρήσιμο το να με ειδοποιεί το shoutbox όταν δημιουργείται ένα θέμα ή όταν κάποιος κάνει ένα ποστ. Αλλά ακούστε τι κάνω σε άλλα φόρουμ που δεν υπάρχει shoutbox. Μπαίνω στην κατηγορία που με ενδιαφέρει και βλέπω ποια θέματα από αυτά που με ενδιαφέρουν έχουν τον τίτλο με bold, δηλαδή υπάρχουν μηνύματα που δεν έχω διαβάσει και μπαίνω και τα διαβάζω.

Slay
22-06-2010, 02:46
Να σας το ζωγραφισω κιολας για να το καταλαβετε καλυτερα , το παρακατω διαγραμα παρουσιαζει κατα προσεγγιση παντα την χρηση CPU με και χωρις shoutbox, με μπλε χωρις, με κοκκινο το shoutbox, οπως θα διαπιστωσετε η αναβαθμιση μονο προσωρινο αποτελεσμα μπορει να φερει.

http://www.ps3forums.gr/slay/grafhma.jpg

Melnibonian
22-06-2010, 11:48
Αυτό το γράφημα από που το πήρες??????

Slay
22-06-2010, 12:06
Αυτό το γράφημα από που το πήρες??????
το εφτιαξα εγω με βαση τα στοιχεια που εχω απο τον σερβερ

Melnibonian
22-06-2010, 12:34
Δεν θα είναι ακόμη πιο γρήγορο αν βγάλουμε και τα avatar και τις υπογραφές,και τα banner και τα χρώματα,και τις πολλές ετικέτες?Ουάου,θα πετάει.Κάντε ότι θέλετε,προσωπικά με ξενέρωσε αφάνταστα η αφαίρεση του shoutbox,ας μην έμπαινε εξαρχής,πλέον μας (κάποιων έστω) έγινε συνήθεια.
Και όλα αυτά στο όνομα της μελλοντικής αύξησης των χρηστών!Ξέρεις Slay,παίζει και να μειωθούν οι χρήστες αντί να αυξηθούν,κι όχι επειδή απλά αφαιρέσατε το shoutbox,αλλά 3 χρόνια τώρα είμαστε μάρτυρες μιας αλλοπρόσαλλης κατάστασης.Χάθηκαν χιλιάδες post σε μια νύχτα από την απερισκεψία να μην κρατήσετε backup και τώρα διυλίζουμε τον κώνωπα,αφαιρώντας κομμάτια από την προσωπικότητα του forum ακυρώνοντας και το shoutbox!

Ixor24
22-06-2010, 13:11
^^^^ συμφωνώ σε όλα τα παραπάνω φίλε μου + rep όταν μπορέσω, και εγώ ξενερωσα που όπως φαίνεται θα φύγει το shoutbox αλλά όλα αυτά τα προβλήματα περί κολληματος ήρθαν μετά το blackout στον server. στην αρχή εφταιγε λέγανε οι μπάρες που είχανε βάλει κάτω από το αβαταρ μετά οι μεγάλες υπογραφές μετά τα πολλά άσκοπα post από τα bot και τώρα το shoutbox θα δεις σε κανά 2 μηνο θα φταίνε τα slidesshow στην αρχική σελίδα στο portal και μετά τα πολλά γραφικά για να δείχνει οραιο το site. άμα είναι έτσι να το κάνουμε σαν το troktiko μια φωτο το ps3forums υπογραμμισμενο και μόνο posts και threats ...

aiakos81
22-06-2010, 13:57
Παιδια ειμαι νεο μελος, κατοχος ps3 και το site το βρισκω εξαιρετικο! Με εχετε βοηθησει ολοι σας, ειδικα στο νημα για τις προσφορες-καταστηματα.Προσωπικα ψηφισα κατα του shoutbox γιατι δεν το χρησιμοποιω ποτε αλλα κυριως προτιμω να τρεχει το φορουμ πιο γρηγορα.

Ezio
22-06-2010, 13:58
Για το chat υπάρχει και μια άλλη λύση. Σε ένα φόρουμ που συμμετέχω, υπάρχει ένα θέμα με το όνομα κουβεντούλα χωρίς θέμα και λειτουργεί σαν shoutbox.

Giannis7
22-06-2010, 15:46
Δεν είναι το ίδιο το shoutbox με την "κουβεντούλα". Στο shoutbox η συζήτηση είναι πιο άμεση.

Tsiou
22-06-2010, 16:51
Κάντε κανάλι στο IRC.. :p

criter
23-06-2010, 01:57
Παιδια να ανοιξει παλι το shoutbox, αφου οπως και να εχει ολοι επωφελουμαστε απο τα threads, το shoutbox μονο επιπλεον καλο μπορει να δωσει στο φορουμ και ας δουλευει καμμια φορα στα κοκκινα. Δεν εχω αντιμετωπισει συνεχεις καθυστερησεις παρα μονο λιγες φορες, οπως τωρα με την E3, οπου πολυ σωστα εκλεισε προσωρινα και μαλιστα ειχε και πιο γρηγορη ανταποκριση. Η εκτιμηση μου ειναι Slay οτι και να διπλασιαστουν τα εγγεγραμμενα μελη, οι curently active users θα ειναι πανω-κατω 50, οπου δεν θα επηρεασει την ταχυτητα σε κανονικες συνθηκες. Σε περιπτωση που επηρεαστει, να μπορει να κλεινει προσωρινα απο καποιον Moderator.

Το γεγονος οτι βλεπεις τι γινεται live ή το να πεις απλα μια καλησπερα, κανει το φορουμ πιο ζωντανο απο το να κανεις reload την σελιδα και να σκρολαρεις στο last post.

Giannis7
23-06-2010, 02:20
Κάντε κανάλι στο IRC.. :p

Είναι κι αυτό μία ιδέα... :hey:

bouzk77
24-06-2010, 02:42
Όπως τα λέει πιο πάνω ο criter.

Το forum χωρίς shoutbox είναι άψυχο.

plakas
25-06-2010, 13:48
υπαρχουν δεκαδες καλυτερα φορουμ απο αυτο!!!!την μια γινετε η μ@λ@κι@ και χανουμε τα ποστ μας και τα ρεπ και πολλα αλλα!!!!!!τωρα κλεινουν το σουτμποξ!!!!!


ειναι και ολοι κλικαδωροι και θανατισμενοι κατω απο το ηγεμονα βασιλια τους!!!!!!


1.2.3 ε δεν αντεχεστε

ειναι ps3 φορουμ και εχει γινει μακακα και οτι αλλη π@π@ρι@ θελανε!!!!!!!!!



καλα να περνατε θανατισμενοι οπαδοι του SLAY

xarhss
26-06-2010, 00:05
kante οτι θελετε/ i dont care
gia να μην πω τιποτε χειροτερο. απλα μη φωναζετε γιατι καποιοι θα ξυπνησουν.
πιστευω οτι ολα αυτα ειναι αναμενομενα αν ψαξει κανεις με ποια ανεντιμη πραξη (τι ευγενικος που ειμαι) ανοικξε το φορουμ. η ιστορια διδασκει
ΖΗΤΩ Ο ΝΑΠΟΛΕΩΝ

PDS
26-06-2010, 00:48
Δλδ αυτο που κανεις τωρα Χαρη το βρισκεις ορθο ας πουμε?

τεσπα.


Προσωπικα δεν εχω παρει θεση για το shoutbox γιατι δεν ξερω τι ειναι πραγματικα καλυτερο να γινει.Ο διαχειριστης ξερει καλυτερα προφανως(Γι αυτο και δεν καταλαβαινω τον πληθυντικο..δεν αποφασιζουμε εμεις).

Αλλα τοσο πολυ ενοχλει το οτι δεν υπαρχει shoutbox αυτη τη στιγμη?Δεν ξερω, οι αντιδρασεις απο καποιους μου φαινονται απιστευτα υπερβολικες.

YΓ.Αυτα τα λιγα ατομα που αντιδρουν με κανουν να νιωθω λες και ειμαι μελος καποια συγχρονης χουντας...

Dragonpaul
26-06-2010, 01:13
Αλλα τοσο πολυ ενοχλει το οτι δεν υπαρχει shoutbox αυτη τη στιγμη?

Ναι! Ξερεις γιατι? Γιατι η συμμετοχη εχει πεσει δραματικα. Δε λεω... Καλοκαιρι ειναι, βγαινει ο κοσμος, αλλα ποτε δε θυμαμαι τοσο μικρη συμμετοχη στο forum. Παρακολουθω θεματα που εχουν μεγαλη επισκεψιμοτητα και συμμετοχη, να παραμενουν αδρανη. Πχ, ποσταρει καποιος μια απαντηση σε καποιο νημα και μπορει μετα απο δυο ωρες να μην εχει απαντηθει κατι νεο. Αυτο ειναι και απορροια της μη ικανοποιητικης παρακολουθησης του forum που γινοταν και απο το shoutbox.
Ωστοσο, αν νομιζετε οτι μπορει να εχουμε νεο κραχ, αφηστε το ως εχει. Απλα μην προσπαθειτε να περασετε στον κοσμο οτι ολα ειναι καλυτερα ετσι, γιατι απλα δεν ειναι.

PDS
26-06-2010, 03:27
Ναι! Ξερεις γιατι? Γιατι η συμμετοχη εχει πεσει δραματικα. Δε λεω... Καλοκαιρι ειναι, βγαινει ο κοσμος, αλλα ποτε δε θυμαμαι τοσο μικρη συμμετοχη στο forum.
Δλδ τα διαφορα φορουμ που δεν ειχαν ποτε, πως εχουν κινηση?Εκτος αν δεν εχουν ανακαλυψει ακομα αυτον τον ''κραχτη'' που λεγεται shoutbox,για να απογειωθούν.:p

Σιγουρα διευκολυνει ομως και ειδικα -συμφωνω μαζι σου-στον τομεα των καινουριων θεματων.




Ωστοσο, αν νομιζετε οτι μπορει να εχουμε νεο κραχ, αφηστε το ως εχει. Απλα μην προσπαθειτε να περασετε στον κοσμο οτι ολα ειναι καλυτερα ετσι, γιατι απλα δεν ειναι.

Λοιπον για να ξεκαθαρισουμε τα πραγματα.Κανενας mod δεν εχει την αρμοδιοτητα να βγαλει ή να βαλει το shoutbox.Δεν εχει καν αποψη ισχυροτερη απο τα μελη.Μελη ειναι και οι Mods, τπτ παραπανω.

Οποτε δεν προσπαθουμε να περασουμε σε κανενα κοσμο κατι.Δεν εχουμε καποιο συμφερον για να το κανουμε αυτο.
Οπως βλεπεις το θεμα εσυ ως μελος,ετσι ακριβως το βλεπουμε και εμεις.

Dragonpaul
26-06-2010, 12:44
Δλδ τα διαφορα φορουμ που δεν ειχαν ποτε, πως εχουν κινηση?Εκτος αν δεν εχουν ανακαλυψει ακομα αυτον τον ''κραχτη'' που λεγεται shoutbox,για να απογειωθούν.:p

Σιγουρα διευκολυνει ομως και ειδικα -συμφωνω μαζι σου-στον τομεα των καινουριων θεματων.





Λοιπον για να ξεκαθαρισουμε τα πραγματα.Κανενας mod δεν εχει την αρμοδιοτητα να βγαλει ή να βαλει το shoutbox.Δεν εχει καν αποψη ισχυροτερη απο τα μελη.Μελη ειναι και οι Mods, τπτ παραπανω.

Οποτε δεν προσπαθουμε να περασουμε σε κανενα κοσμο κατι.Δεν εχουμε καποιο συμφερον για να το κανουμε αυτο.
Οπως βλεπεις το θεμα εσυ ως μελος,ετσι ακριβως το βλεπουμε και εμεις.


Βρε συ, δεν προκειται περι "κραχτη", σαφως οχι. Και ας μη βαζουμε στη συζητηση αλλα forum, γιατι δε μας αφορουν. Το θεμα ειναι τι γινεται με το "δικο μας" forum. Ε, και οσον αφορα στο δικο μας forum, απλα παρατηρω οτι η κινηση εχει πεσει αισθητα μετα την αφαιρεση του shoutbox. Tιποτα περισσοτερο και τιποτα λιγοτερο.
Oh, and keep your tongue inside your mouth, young man....:hohoho:

Ναι, γνωριζω οτι δεν ειστε μια ομαδα που "διοικει" το forum. Ενας ειναι ο ιδιοκτητης που εχει το μαχαιρι και το πεπονι. Απλα εχει περασει προς τα εξω, επειδη, οπως και να το κανουμε, οι mods εχουν καποιες αρμοδιοτητες παραπανω, οτι αποφασιζετε καποια θεματα απο κοινου.
Mea culpa.

teddy
26-06-2010, 14:31
μου φαινεται οτι καποιοι δεν την παλευουν ουτε στο ελαχιστο...
σε καποιους εχει γινει εμμονη το ps3forums,και εχουν χασει το νοημα...
δηλαδη οτι ειναι απλα ενα φορουμ,και δεν ειναι κομματι της ζωης τους...
αν καποιου ειναι κομματι,ειναι του διαχειριστη του,του δημιουργου του,αυτου που εχει κοπιασει για να το φτιαξει και τα ακουει και απο πανω...

ειμαι mod στο φορουμ που βλεπετε στο αβαταρ μου,και αριθμει κοντα στα 10.000 μελη και αντιμετωπιζουμε συνεχως τα ιδια προβληματα...
μελη που απαιτουν,μελη που παραπονιουνται,μελη που μας δημιουργουν προβληματα...

λοιπον ακουστε μια ατακα που χρησιμοποιουμε για το θεμα"φορουμ και μελη..."
καποιοι μπορει να συμφωνησουν και καποιοι οχι,αλλα εμεις ετσι σκεφτομαστε...

το φορουμ ειναι ενα σπιτι,μεσα του κατοικουν οι διαχειριστες και οι συντονιστες,και στην αυλη του ειναι τα μελη...τα μελη μπορουν να ειναι στην αυλη οσο θελουν,αρκει να μην θελουν να μας "κατουρησουν" την αυλη και το σπιτι...οταν διαπιστωθει παρατυπια στην παραμονη τους στην αυλη,τοτε υπαρχει προβλημα...και ακολουθουνται οι γνωστες διαδικασιες!

απλα,επειδη την φαση που περναει τωρα το ps3forums την εχουμε περασει και εμεις πιο παλια,σας λεω οτι δεν βγαζετε ακρη ετσι...


οι διαχειριστες στο σπιτι και τα μελη στην αυλη...ποτε το αντιθετο!!!


just my 2 cents...

Dragonpaul
26-06-2010, 15:04
Θοδωρη, δεν ξέρω αν αναφέρεσαι και σε εμένα λέγοντας πως σε κάποιους το forum έχει γίνει εμμονή. Σίγουρα με 1.5 μέσο όρο posts καθημερινά που κάνω εγώ, δε θα μπορούσε να ισχύει. Ωστόσο, είναι μια κοινότητα που την έχουμε συνηθίσει και αποτελεί σημαντικό κομμάτι των ωρών που δαπανουμε στο διαδίκτυο. Μια παρέα με κοινά ενδιαφέροντα που ανταλασσει απόψεις.
Όσον αφορά τώρα στα περί σπιτιού και αυλής, μπορεί εν μέρει να ισχύει, αλλά όχι καθ ολοκληριαν. Καλώς η κακώς, ένα forum είναι συμμετοχικό και δεν είναι ΤΙΠΟΤΑ χωρίς τους αυλικους του, τα κοινά μέλη δηλαδή. Συνεπώς, ο ένας εξαρτάται από τον άλλο. Θα είχε πολύ ενδιαφέρον να έβλεπα ένα οποιοδήποτε forum να απαρτίζεται μόνο από τον ιδιοκτήτη και τους mods. Γι' αυτό, λοιπόν, ας ακούει ο βασιλιάς και τους αυλικους κάπου κάπου. Τώρα μιλώ γενικά, όχι για το θέμα του shoutbox.
Νομίζω ότι έχω ασχοληθεί με αυτό το θέμα παραπάνω απ' όσο ήθελα.
Κάνετε ο,τι καταλαβαίνετε και νομίζετε καλύτερο. Εγώ πάλι εδώ κάπου θα γυρναω.

PDS
26-06-2010, 15:19
Dragonpaul,να σου πω την αληθεια δεν εχω παρατηρησει αυτο που λες περι κινησης στο φορουμ.Εγω κοιταω καποιες φορες τον αριθμο ποστ ανα 24ωρο και μεχρι στιγμης μου φαινεται οτι η κατασταση ειναι η ιδια με πριν.
Θα φανει στην πορεια βεβαια(εφοσον δεν επιστρεψει το shoutbox).



Ναι, γνωριζω οτι δεν ειστε μια ομαδα που "διοικει" το forum. Ενας ειναι ο ιδιοκτητης που εχει το μαχαιρι και το πεπονι. Απλα εχει περασει προς τα εξω, επειδη, οπως και να το κανουμε, οι mods εχουν καποιες αρμοδιοτητες παραπανω, οτι αποφασιζετε καποια θεματα απο κοινου.
Mea culpa.

Αν ο slay ζητησει την γνωμη μας θα την εχει και πολλες φορες μπορει να προτεινουμε καποιες αλλαγες,αλλα μεχρι εκει.
Για παραδειγμα,για το συγκεκριμενο θεμα των ημερων ,δεν εχουμε παρει καποια αποφαση απο κοινου.Δεν ξερουμε αν θα μπει τελικα ή οχι το shoutbox.Oταν το μαθετε ολοι,θα το μαθουμε και εμεις.

Και ξανατονιζω οτι δεν υπαρχει καποιο συμφερον,για να ειμαστε υπερ του οτι πει ο slay.Αν ησουν mod για παραδειγμα,δεν θα αλλαζε κατι.Το πολυ πολυ την αποψη που εχεις εδω να την ελεγες απευθειας στον slay.Τπτ αλλο δεν θα αλλαζε.Το ιδιο ισχυει και για τους Mods,οπου ο καθενας εχει την αποψη του.

YΓ.Εγω δεν νομιζω οτι αναφερεται σε σενα ο Teddy και πολυ καλα κανεις και μπαινεις στην συζητηση,γιατι απο απο τετοια μελη σαν και σενα και τετοιες αποψεις(οχι ακραιες) θα βγουν χρησιμα συμπερασματα τελικα.Και ειμαι βεβαιος οτι ο slay λαμβανει υπ'οψη του περισσοτερο αυτα τα ποστ .

Slay
26-06-2010, 15:25
Αν ησουν mod για παραδειγμα,δεν θα αλλαζε κατι.Το πολυ πολυ την αποψη που εχεις εδω να την ελεγες απευθειας στον slay.Τπτ αλλο δεν θα αλλαζε.Το ιδιο ισχυει και για τους Mods,οπου ο καθενας εχει την αποψη του.
Ακριβως ετσι ειναι, αλλωστε υπαρχει και mod που ψηφισε υπερ του shoutbox, και οχι η καρεκλα του δεν τριζει....

PDS
26-06-2010, 15:31
Δεν θα είναι ακόμη πιο γρήγορο αν βγάλουμε και τα avatar και τις υπογραφές,Ουάου,θα πετάει.

Κι ομως αυτο που λες και σου φαινεται αστειο και παραλογο,εχει γινει σε φορουμς που ειναι πολυ μεγαλυτερα απο το δικο μας.:p
Δες το Neogaf για παραδειγμα οπου απαγορευονται οι υπογραφες και επιτρεπουν μονο πολυ μικρα avatar.

tasioskis
26-06-2010, 16:16
Ακριβως ετσι ειναι, αλλωστε υπαρχει και mod που ψηφισε υπερ του shoutbox, και οχι η καρεκλα του δεν τριζει....


Αμαν!!! την εχασα και αυτη την ευκαιρια!!!!!!!!!!!!!:omg::omg:

Nek_Food
26-06-2010, 17:54
Ακριβως ετσι ειναι, αλλωστε υπαρχει και mod που ψηφισε υπερ του shoutbox, και οχι η καρεκλα του δεν τριζει....
Φυσικά και όχι, τί λέμε τώρα δεν είμαστε σε τέτοιο φόρουμ άλλωστε... ειδικά όταν υπάρχουν και άλλες λύσεις:
http://www.scienceguardian.com/blog/wp-content/uploads/2008/04/guillotine.jpg

Slay φυσικά αστειεύομαι, αλλά και ένα διήμερο ban το αντέχω!!! :D:muhaha:

greekteo
26-06-2010, 19:27
Να κάνω μια ερώτηση? Για ποιο λόγο στην επιλογή " Να μεινει κλειστο, προτιμω να ειναι ποιο γρηγορο το forum" ενώ έχουν ψηφίσει 47 άτομα, οι ψήφοι είναι 48??? Ενώ στην άλλη επιλογή όσοι έχουν ψηφίσει είναι και τόσες οι ψήφοι?

PDS
26-06-2010, 19:35
Ρωτα τον Μητσο.:lol:

Avenger_Seraphim
26-06-2010, 19:36
http://lukey.miauu.info/picsahz/cats/busted.jpg

greekteo
26-06-2010, 19:38
http://www.scalzi.com/judgmentcat.jpg

Avenger_Seraphim
26-06-2010, 19:48
ΟΚ, εγω ψήφισα και τις 2 επιλογές, η δεύτερη ψήφος μπήκε χάρη στις μαγικές μου ιδιότητες :scared:Προφανώς για να επέλεξα την πρώτη επιλογή ως απάντηση μου στο δημοψήφισμα αλλα και σε προηγούμενο ποστ που ελεγε τον λόγο που θέλω να μείνει το shoutboχ, σημαίνει κάτι.

Και τις 2 επιλογες τις βρίσκω λογικές, γιαυτό και ψήφισα και τη δεύτερη, αλλά έχω μια προτίμηση στην επιλογή που επέλεξα πρώτα...

Όσο για σας τους 2 που με δώσατε στεγνά...
http://img121.imageshack.us/img121/6240/revengeiwill12856628226.jpg

Ixor24
27-06-2010, 01:48
το οτι ολοι οι mod/admin θελουν να κλείσει ειναι τυχαίο?δεν νομίζω... :P

Avenger_Seraphim
27-06-2010, 03:41
το οτι ολοι οι mod/admin θελουν να κλείσει ειναι τυχαίο?δεν νομίζω... :P

Μα δεν κατάλαβες, εγω δεν θελω να κλείσει :Ρ
Αλλα δεν θελω και να σέρνεται το φορουμ.

Γιαυτο ψήφισα και τις 2 επιλογές. Για περισσοτερες λεπτομέρειες κοιταξε στο προηγουμενο ποστ μ.

markos69
27-06-2010, 12:43
7 mod ine re sto kata ke 2 sto iper , vgaltous ke kanta mathimatika , win by a landslide

hakoo
27-06-2010, 14:33
To οτι πρεπει να απολογηθω γιατι ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΚΑΙ ΘΕΛΩ το φορουμ να μην σερνεται και να μπαινω χωρις προβληματα και διπλες σελιδες μεχρι να φορτωσει ψηφιζοντας κατα του shoutbox μονο και μονο επειδη καποιοι θα με κατηγορησουν περι γλυψιματος/υποταγης/ξερωγω πραγματικα δεν το περιμενα.
Καποιοι εχετε ξεφυγει, σας ειναι αδυνατο να κανετε συζητηση και αναλωνεστε στα ιδια και τα ιδια. Το poll φυσικα ειναι σε εξελιξη αλλα δεν βλεπω κανεναν να σχολιαζει τα μεχρι στιγμης αποτελεσματα που αν μη τι αλλο δειχνουν μια ταση. Αντ' αυτου συνεχιζεται η ιδια γκρινια λες και δεν μπορει να γινει συζητηση. Και Παυλο ΟΧΙ, δεν μιλαω για σενα και ειναι σαφες νομιζω.
Αν ειναι να σταματησει αυτη η γκρινια και η μιζερια απο του λιγοτερους (και το τονιζω γιατι και το poll αλλα δειχνει) 1000 φορες να επιστρεψει το shoutbox, ελεος δλδ.

Dragonpaul
27-06-2010, 14:44
Παυλο ΟΧΙ, δεν μιλαω για σενα και ειναι σαφες νομιζω.


Καλα ντε, δεν ειπα τιποτα... :P Χα χα....

Ixor24
27-06-2010, 14:54
το ότι έχουν ψηφίσει μόνο 75 δεν λέει κενενας κάτι ; και μετά μες λένε ότι με το shoutbox άμα είναι 500 ατομα online θα σερνετε !!! Ας Σοβαρευτούμε λίγο ε;

AgentPrinny007
27-06-2010, 15:08
Πανω κατω ο ιδιος αριθμος ατομων ψηφιζει για διαφορα θεματα, δεν μου κανει εντυπωση αυτο.

Melnibonian
27-06-2010, 15:10
O Ιχώρ λέει ξεκάθαρα ότι η αιτιολογία των ''πολλών'' ατόμων ταυτόχρονα, απλά δε στέκει!

PDS
27-06-2010, 15:14
Εγω ψηφισα τελικα υπερ του να μεινει το shoutbox.

Eιχα γραψει σε προηγουμενο ποστ μου οτι δεν ειμαι με κανεναν και δεν εχω ψηφισει τπτ,γιατι δεν ξερω τι ειναι το καλυτερο.


Αλλα πραγματικα απογοητευτηκα απο τις αντιδρασεις καποιων μελων.Τις θεωρω εξωπραγματικα-απιστευτα υπερβολικες και δεν μπορω να τις καταλάβω.Και απο οτι βλεπω δεν εχουν διαθεση για συζητηση του θεματος,ωστε να μου δωσουν να καταλαβω τι ακριβως τους ενοχλει.Αν ειναι να χαλιομαστε για ενα shoutbox σε ενα forum,ας μεινει.Πραγματικα.


και μετά μες λένε ότι με το shoutbox άμα είναι 500 ατομα online θα σερνετε !!! Ας Σοβαρευτούμε λίγο ε;


Στην περιοδο της Ε3 μπηκες φορουμ?Πριν βγει το shoubox.Θυμασαι πως πηγαινε το forum κατα την περιοδο της Ε3?Θυμασαι πως πηγαινε οταν βγηκε?
Πανω απο 70-80 ατομα δεν θυμαμαι να ηταν μεσα τοτε.

Desmond
27-06-2010, 15:35
Αν ειναι να σταματησει αυτη η γκρινια και η μιζερια απο του λιγοτερους (και το τονιζω γιατι και το poll αλλα δειχνει) 1000 φορες να επιστρεψει το shoutbox, ελεος δλδ.
Για να κάνω και τον δικηγόρο του διαβόλου, υπάρχει και αυτό που λέμε "σιωπηλή πλειοψηφία" φίλε hakoo.Αλλά ακόμα και αν μιλάμε για μειοψηφία, όταν αυτή ανήκει στο ενεργό - ζωντανό κομμάτι του forum, δεν είναι θετικό για ΟΛΑ τα μέλη να είναι δυσαρεστημένη.Και επαναλαμβάνω οτι αυτό το λέω ενώ και εγώ είμαι υπέρ της δεύτερης επιλογής.

hakoo
27-06-2010, 15:48
Σαφως και δεν ειναι θετικο φιλε μου, γι' αυτο ακριβως γινεται και ολο αυτο το πραγμα με το poll. Εμενα με απασχολει φυσικα που ενα ζωντανο κομματι του φορουμ διαμαρτυρεται (οσο μικρο η μεγαλο ειναι αυτο) αλλα θελω να ακουσω και επιχειρηματα/αποψεις και οχι κραυγες/ειρωνιες/μπηχτες.
Δεν νομιζω οτι εχει γινει σαφες προς ολους αυτο. Και οχι δεν τα μηδενιζω ολα πολλα παιδια εχουν γραψει την (σεβαστη) αποψη τους, ειναι ομως λιγα. Περισσοτερος διαλογος, λιγοτερη γκρινια εν ολιγοις.


το ότι έχουν ψηφίσει μόνο 75 δεν λέει κενενας κάτι ; και μετά μες λένε ότι με το shoutbox άμα είναι 500 ατομα online θα σερνετε !!! Ας Σοβαρευτούμε λίγο ε;

Το οτι ψηφισαν 75 που ειναι σιγουρα ενεργοι δεν σημαινει οτι δεν εχει αλλους χρηστες το φορουμ, ριξε μια ματια στους επισκεπτες

Total members that have visited the forum today: 221

Ενδεικτικα νουμερα απο σημερα. Οπως καταλαβαινεις οι υπολοιποι 140+ μπορει να μην ψηφισαν αλλα θα ειναι online και θα επηρρεαζουν.
Οποτε προς τι το σχολιο να σοβαρευτουμε λιγακι?

ikaria_g4
27-06-2010, 17:08
και που μπήκε ψηφοφορία πολύ είναι...
αυτός που έχει το φόρουμ αυτός αποφασίζει.
αυτός τα σκάει κάθε μήνα.

Αν εξαιρέσουμε 4-5 άτομα που έβλεπα να μιλάνε και να κάνουν χαβαλέ στο shoutbox και δικαιούνται να το ζητάνε και πίσω, οι άλλοι είναι spammers που τους βόλευε με το που έπεφτε ποστ σε κάθε θέμα να βγαίνει στο shoutbox.

PDS
27-06-2010, 17:36
οι άλλοι είναι spammers που τους βόλευε με το που έπεφτε ποστ σε κάθε θέμα να βγαίνει στο shoutbox.
Καλα δεν ειναι spammers επειδη θελουν να βλεπουν πιο ευκολα τα καινουρια ποστ.Αυτο ηταν πολυ βολικο.Χωρις να κανεις ανανεωση εβλεπες τα καινουρια ποστ.

jimspy
27-06-2010, 18:06
....to shoutbox htan h kyria aitia poy polla melh toy foroum eixan apokthsei oikoiothta k polles fores sxeseis k ektos foroum......
to sgoutbox edine sto foroum mia allh pio ammesh diastash epikoinonias ton melon poy ekane thn koinotita diaforetikh k pio proseggishmh se neoys xrhstes ......
meso ths oikoiothtas k ammesotitas poy prosferei to shoutbox oi xrhstes gnorizonte ''kalytera'' metaksi toys k ayto einai mia thetikh idiaterotita toy foroum se sxesh me alla foroum ....h koinotita toy ps3forums.gr einai, h toylaxiston htan, pio ''pareistikh'' k ta melh ths ligotero ''aprosopa''.....
peran apo thn kserh enhmerosh poy ginete apo ta thread poy h opoia prospatheia dialogoy katalhgei kata syntriptikh pleiopshfia ektos thematos, oso endiaferousa k an einai , gemizontas ena thematiko thread me asxetes plhrofores ....h ammesothta ths epikoinonias poy yphrxe me to shoutbox edine synexos nees plhrofories ston xrhsth meso dialogon gia diafora themata .....
h yparksh toy shoutbox einai o kalyteros tropos na apofeyxthei to ''spamarisma'' k to anoigma neon axrhston thread gia oti ''apasxolei'' ton kathena mia dedomenh stigmh ....
polloi xrhstes exoyn brei kata karoys lyseis se diafora problhmata k exoyn parei apanthseis se erothmata, pou oi apanthseis toys sta analoga thread den toys htan katanohtes .....
to shoutbox htan to megalo atou toy forum k toys prosdide idiaiterothta ......


h psifoforia einai entelos ''sthmenh'' me ton tropo pou tithete
...... to problhma me thn argoporia toy forum yparxei alla yparxei k einai anypoforo 2-3 fores to mhna pleon ...tis ypoloipes meres yparxei mia argoporia alla einai mikrh k toylaxiston ypoferth.....
tha mporoysan oi mods na exoun thn dynatotita apenergopoihshs toy shoutbox k otan ekrinan oti yparxei sobaro problhma na to ekleinan....

Slay
27-06-2010, 18:31
Μερικοι ακομα ανακυκλωνονται στα ιδια, οχι δεν μπορουν οι Mods να εχουν προσβαση στο admin panel του forum ,σε αυτο εχει μονο ο administrator, οπως επισης δεν μπορουν να εχουν προσβαση στο backpanel του server για να βλεπουν ποσο cpu usage εχει το συστημα.

Σας εδωσα και νουμερα που δειχνουν την αληθεια αλλα ακομα επιμενετε, τι πρεπει να σας δωσω 10 μερες την χρηση με shoutbox και 10 χωρις για να πειστειτε? και παλι δεν νομιζω να καταφερω κατι.
Τι πρεπει να γινει δηλαδη, να φτασει ο server σε τοσο φορτο που να μην μπορειτε να συνδεθειτε καν, για να καταλαβετε οτι υπαρχει προβλημα σοβαρο με το συγκεκριμενο plugin.

Ακομα επισης βλεπω να γινονται αναφορες στα καλα που προσφερει το shoutbox, λες και τα αμφισβητα ποτε εγω, η οποιο αλλο μελος των mods. Το θεμα μας δεν ειναι αυτο, αλλα το τι κοστος εχουν για το forum αυτα τα "καλα" , και οπως ειπα και απο την αρχη ειναι εντελως δυσαναλογες οι επιπτωσεις (2-3 φορες παραπανω cpu usage)

jimspy
27-06-2010, 18:50
efoson den theleis na akous tipota allo ektos apo ta poso megalh einai h cpu usage k poso ftaiei to shoutbox k oti prepei na fygei gia na diorthothoun ola ....
tote gia pio logo mphke h psifoforia ?.... afoy to ti tha ginei to exeis apofasisei k gia esena pou apofasizeis, exeis dikio ..... poios o logos na mpei h psifoforia afou oles oi koybentes prepei na aforoyn mono to poso fortonei to shoutbox toys server ?..... poios o logo na ginei pshfoforia efoson oi opoies protaseis den ginonte dextes logo texnikon thematon?.......
kleisto efoson ksereis oti einai h monh phgh toy problhmatos k mhn kaneis psifofories xoris ousia......giati ayto poy ksereis einai oti opoio k na einai to apotelesma ths psifoforias, to shoutbox tha kleisei ....eite tora eite se ena mhna poy paly tha tyxei na yperfortosei o server.........

Slay
27-06-2010, 19:35
efoson den theleis na akous tipota allo ektos apo ta poso megalh einai h cpu usage k poso ftaiei to shoutbox k oti prepei na fygei gia na diorthothoun ola ....
tote gia pio logo mphke h psifoforia ?...
να σου πω γιατι....

γενικά πρέπει να γίνει κατανοητό ότι το forum γίνεται για τα member και μόνο για αυτά, όχι για τον admin ή τους mods. Πρέπει να παίρνονται αποφάσεις σε συνεργασία με τα member
Από την στιγμή που αυτό παύει να υπάρχει και οι διαχειριστές διαφθείρονται από μια ουτοπική "εξουσία" ποιος ο λόγος να το επισκέπτεται κανείς και να μην πάει σε ένα σωρό αλλα sites ξένα και μη με πολύ καλύτερο επίπεδο σε τεχνικό, ενημερωτικό αλλά και ηθικό τομέα...
το λιονταρι πρεπει να φαει το αρνι!!!! αν δε το φαει πρεπει να το ταισει!!!! αν παλι δε το ταισει, τοτε το αρνι θα φαει το λιονταρι.
Anyway, εμένα και να μην υπάρχει το shoutbox δεν θα μου λείψει, αλλά δεν είναι αυτο δικαιολογία για να μην το βάλεις.
Και όλα τα άλλα site έχουν απαγορέψει τα greeklish αλλά δεν σε βλέπω να εναρμονίζεσαι με αυτό.θελεις και αλλους λογους?

jimspy
27-06-2010, 19:59
den nomizo na allakseis gnvmh se aytoys lene ayta pou lene ftiaxnontas mia psifoforia poy den exei oysia k nohma efoson exeis katalhksei sto oti ypeythino gia thn argoporia einai to shoutbox k monh lysh einai na kleisei k opoio allo epixeirhnma h protash yper toy shoutbox den exei barythta , shmasia h einai texnika adunath.............. tetoia pshfoforia mono koroidia mporei na theorhthei....

Ixor24
27-06-2010, 21:02
κατ'αρχας για να ξεκαθαρισουμε κατι και πιστευω ολοι συμφωνουμε σε αυτο οτι το shoutbox επιβάρυνε το forum=server και οτι το shoutbox ηταν(πλεον) ενα χρήσιμο add on για το forum. Κάποιοι λογοι που αναφερθηκαν για την καταργηση του εμενα με ενόχλησαν μονο αλλα απο εκει και περα υπαρχουν φανταζομαι 3 λυσεις
1ον Να μην υπαρχει και να μαθουμε με αυτο
2ον Να επανελθει με οποια επιβάρυνση στον σερβερ
3ον Αμα υπαρχει καποιο ποιο ελαφρυ shoutbox

τωρα οτι και να γινει εγω θα ειμαι ενεργο μελος της κοινοτητας και δεν ειναι λογος αυτος να γινομαστε μαλια κουβαρια για το shoutbox

Melnibonian
27-06-2010, 21:07
Καλησπέρα χρόνια πολλά,καλή διασκέδαση
YouTube- tha kano zimies

Avenger_Seraphim
27-06-2010, 21:15
κατ'αρχας για να ξεκαθαρισουμε κατι και πιστευω ολοι συμφωνουμε σε αυτο οτι το shoutbox επιβάρυνε το forum=server και οτι το shoutbox ηταν(πλεον) ενα χρήσιμο add on για το forum. Κάποιοι λογοι που αναφερθηκαν για την καταργηση του εμενα με ενόχλησαν μονο αλλα απο εκει και περα υπαρχουν φανταζομαι 3 λυσεις
1ον Να μην υπαρχει και να μαθουμε με αυτο
2ον Να επανελθει με οποια επιβάρυνση στον σερβερ
3ον Αμα υπαρχει καποιο ποιο ελαφρυ shoutbox

τωρα οτι και να γινει εγω θα ειμαι ενεργο μελος της κοινοτητας και δεν ειναι λογος αυτος να γινομαστε μαλια κουβαρια για το shoutbox

Quoted for truth... Και μία λογική απάντηση.

Τωρα ανοησίες του στυλ φευγω επειδη δεν εχει shoutbox είναι νομιζω περα για περα αστείες.
Aν και μερικούς τους βλέπω να τριγυρνάνε εδώ παρα στα σαϊτ που είπαν (αν και εχουν shoutbox)...

MajereMP44
27-06-2010, 21:40
Καλησπέρα χρόνια πολλά,καλή διασκέδαση
YouTube- tha kano zimies (http://www.youtube.com/watch?v=YHMbutvWnRs)
θα κανω ζημιες..μπλα μπλα κλπ και μετα λεει κατι για κιοφτές????

offtopic αλλα δεν αντεξα

Nek_Food
27-06-2010, 21:44
Πω, πω μιζέρια...

Όποιοι δεν τους αρέσει κάτι και τους χαλάει σε τέτοιο πια βαθμό η παρουσία του (π.χ.: εμένα τα #%#@%^@ τα greeklish), η απουσία του (π.χ. το shoutbox), η κακή λειτουργία του (ένας #@%^#& χρόνος χαμένος από το crachάρισμα επειδή ένας ανόητος admin δεν είχε κάνει ένα backup της προκοπής), ή πολύ περισσότερο ο μόνιμος "αυταρχισμός" αυτού του "κακού" admin που πληρώνει τα έξοδα από την τσέπη του, ας φύγουν... ουδείς αναντικατάστατος. Σε όλα τα φόρουμ, κόσμος πάει και έρχεται για πολλούς και διαφόρους λόγους, το ξέρω το έχω πράξει και δεν νομίζω ότι επήλθε η καταστροφή από την απουσία μου. Όμως αμάν πια αυτή η γκρίνια σε όλα τα φόρουμ (Ελληνικά και ξένα). Στους χρήστες όλο κάτι θα τους φταίει, μόνο οι ίδιοι είναι τέλειοι, οι καλύτεροι, έχουν πάντα δίκιο (και εγώ μέσα σε αυτούς φυσικά - είμαι ένας μικρός θεούλης).

Φυσικά μην ξεχάσω τους καημένους mods που είναι στην μέση, φταίνε για όλα, αυτοί που "χάνουν" τον ελεύθερο χρόνο τους και τον ύπνο τους, για να βοηθήσουν τον admin στην σωστή λειτουργία του φόρουμ με την λιγοστή ελευθερία που τους δίνεται (ουσιαστικά αγγαριομάχοι είναι) και κυρίως να βοηθήσουν τα ίδια τα απλά μέλη ως ήταν κάποτε οι ίδιοι. Λιθοβολήστε τους δεν είναι κακή ιδέα. Όχι γιατί δεν κάνουν καλά την δουλειά τους, αλλά επειδή είναι ηλίθιοι να αφιερώνουν τον εαυτό τους σε κάτι που τους αρέσει, σε κάτι χρήσιμο για τους άλλους κυρίως, σαν αντάλλαγμα δέχονται επιθέσεις για την θέση τους και επιπλέον επειδή ανέχονται και την κάθε βλακεία από αυτούς και πολύ περισσότερο επειδή κάνουν το λάθος κάθε φορά να απαντήσουν, να δικαιολογηθούν.

Κρίμα που δεν έχω γάτα να την βάλω να κλαίει δηλαδή όταν θα αρχίσουν οι αποχωρήσεις. Αφήστε και κανένα μελοδραματικό μήνυμα να διαβάσουμε όσοι μείνουμε πίσω να γελάσουμε έτσι;

tasioskis
27-06-2010, 22:36
Ωχ θεε μου θεε μου!!!! οπως η Δαμανακη........... τι κακο κανει αυτη η ζεστη????

Desmond
27-06-2010, 22:42
Ωχ θεε μου θεε μου!!!! οπως η Δαμανακη........... τι κακο κανει αυτη η ζεστη????
Οπως ο Κουβέλης, θα έλεγα εγώ!:muhaha:

ikaria_g4
28-06-2010, 00:17
Καλα δεν ειναι spammers επειδη θελουν να βλεπουν πιο ευκολα τα καινουρια ποστ.Αυτο ηταν πολυ βολικο.Χωρις να κανεις ανανεωση εβλεπες τα καινουρια ποστ.

θες να πω ότι δεν είναι όλοι σπαμερς όσοι ψήφισαν να ξανά ανοίξει;
φυσικά δεν είναι όλοι.
πίστευα ότι έγινε κατανοητό με το πρώτο ποστ.
μιλούσα γι αυτούς που κάνουν λες κει ήρθε η συντέλεια του φόρουμ αν μείνει κλειστό το shoutbox που στην πλειοψηφία τους είναι και σπαμερς

Melnibonian
28-06-2010, 00:35
θα κανω ζημιες..μπλα μπλα κλπ και μετα λεει κατι για κιοφτές????

offtopic αλλα δεν αντεξα

Χαχαχαχα,τώρα το πρόσεξα,ακούγεται ''και στο λογαριασμό μου θα χρεωθούν κιοφτές''....χαχαχαχα
Ναι,όντως,γενικά το όλο θέμα είναι offtopic.To poll είναι σκέτο off.Nek μήπως γίνεσε κάτι παραπάνω εριστικός από όσο πρέπει?Αν απευθύνεσαι σε εμένα,δεν τα έχω με κανέναν mod (είμαι straight,lol).Αντίθετα,ειδικά με Wolf,Hakoo (και κάτι ψιλά με τον Avenger) έχω πολύ καλές σχέσεις.
Δηλαδή να μην εκφράσω ότι με πείραξε η αφαίρεση του shoutbox?Δεν σε καταλαβαίνω!
Να προσδιορίσουμε και λίγο την μιζέρια?Ε?Αν θες.Και αυτή η φοβερά ειρωνική έκφραση ''ο καημένος ο admin που τα πληρώνει όλα από την τσέπη του''....
Και κάτι τελευταίο,κι εγώ αφιερώνω αρκετό χρόνο στο forum,ούτε admin είμαι,ούτε mod.Απλά την βρίσκω.Και θα ασχολούμαι με ότι την βρίσκω για όσο θέλω και το τέλος το λέω μόνο εγώ.Αυτά τα έμμεσα ''πάρτε τον πούλο'',δεν τιμούν κανέναν σας και ειδικά εσένα Nek που είχα σχηματίσει εντελώς αντιδιαμετρική άποψη.Όλοι όσοι διαμαρτύρονται για το shoutbox είναι επί το πλείστον παιδιά που το έχουν πονέσει το forum.Αν διαβάσεις να γράψω τέλος σε κάτι θα είναι και τέλος.Αυτό που μέχρι στιγμής έχω εκφράσει είναι η έντονη δυσαρέσκειά μου για την κίνηση αυτή.

Υ.Γ.Κρίμα που δεν έχεις γάτα...

http://toodarklife.files.wordpress.com/2010/04/fuck-off-kitty.jpg


lol,ελπίζω να μην στραβώσεις,αν πάλι στραβώσεις....:muhaha:ε,τότε είσαι χαζούλης

PDS
28-06-2010, 01:01
Κανεις δεν απαγορευσε σε κανεναν να διαμαρτυρεται και να λεει την αποψη του.Αλλο αυτο και αλλο οι ακραιες αντιδρασεις μερικων.
Ειδικα την απειλη ''θα φυγω γιατι δεν υπαρχει shoutbox'' δεν ξερω πως να την χαρακτηρισω.


Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.Αφου το shoutbox ειναι τοσο καλο για τα forums,γιατι οσο πιο μεγαλα ειναι καποια φορουμς τοσο πιο δυσκολα βρισκεις shoutbox εκει.Δεν μιλαω καν για φορουμς επιπεδου neogaf οπου εχουν βγαλει ακομα και τις υπογραφες και παλι πεφτει.

the master
28-06-2010, 01:16
παιδια γιατι να μην φτιαξουμε ενα chat room?
τα περισσοτερα φορουμς εχουν

και θα μπορουμε εκει να ρωταμε αποριες ή να συζηταμε...

Nek_Food
28-06-2010, 01:47
Φίλε μου Melnibonian (http://www.ps3forums.gr/vb/member.php?u=526) απλά μην παραφράζεις τα λεγόμενα μου, σε κανέναν δεν είπα να "πάρει το πούλο". Το αν θα συνεχίσει κάποιος να είναι μέλος στο παρόν φόρουμ ή όχι, είναι αποκλειστικά δικιά του υπόθεση και απόφαση. Όμως αυτή η απειλή του στυλ "ή βάζετε ξανά το shoutbox ή φεύγω" είναι ανούσια, κενή ενδιαφέροντος για τους περισσότερους από εμάς και αλήθεια όποιοι το λένε είναι εδώ μόνο για το shoutbox; Τόσα άλλα πράγματα που υπάρχουν εδώ μέσα να υποθέσω δεν τους ενδιαφέρουν, μόνο το shoutbox και οι μελοδραματισμοί περί αποχώρησης.

tasioskis
28-06-2010, 02:10
το παιδι που εγραψε οτι φευγει εξηγησε τον λογο, και οχι δεν ειναι το σουτ...

bouzk77
28-06-2010, 02:33
Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.Αφου το shoutbox ειναι τοσο καλο για τα forums,γιατι οσο πιο μεγαλα ειναι καποια φορουμς τοσο πιο δυσκολα βρισκεις shoutbox εκει.Δεν μιλαω καν για φορουμς επιπεδου neogaf οπου εχουν βγαλει ακομα και τις υπογραφες και παλι πεφτει.


Στο neogaf μιλάμε για 4000-5000 χρήστες online, ακόμη και να υπήρχε θα θύμιζε διαλόγους στο irc πριν το 2000... χάσιμο...
Όταν θες να παρακολουθήσεις άμεσα ένα θέμα βολεύει πάρα πολύ. Όπως βολεύει και σε συνεννοήσεις για online gaming και άλλες δραστηριότητες.

PDS
28-06-2010, 02:38
Στο neogaf μιλάμε για 4000-5000 χρήστες online, ακόμη και να υπήρχε θα θύμιζε διαλόγους στο irc πριν το 2000... χάσιμο...
Όταν θες να παρακολουθήσεις άμεσα ένα θέμα βολεύει πάρα πολύ. Όπως βολεύει και σε συνεννοήσεις για online gaming και άλλες δραστηριότητες.

Nαι ρε συ ακραιο παραδειγμα ηταν.:p
Δεν μιλησα καν για shoutbox σε αυτη τη περιπτωση.

HarrisDo
01-07-2010, 01:00
Eχω την εξης απορια..ο Server ειναι αγορασμενος η free??
Επισης αν ειναι αγορασμενος ειναι δικος σας ή ξενος?

pictorino
01-07-2010, 10:23
Σαφως και δεν ειναι θετικο φιλε μου, γι' αυτο ακριβως γινεται και ολο αυτο το πραγμα με το poll. Εμενα με απασχολει φυσικα που ενα ζωντανο κομματι του φορουμ διαμαρτυρεται (οσο μικρο η μεγαλο ειναι αυτο) αλλα θελω να ακουσω και επιχειρηματα/αποψεις και οχι κραυγες/ειρωνιες/μπηχτες.

τι περιμένεις να ακούσεις, να κάνετε ένα poll περισσότερο σωστό να το καταλάβω. ΠΑΣΟΚ : μπαίνουμε δντ και σφιγγόμαστε για να μη χρεωκοπήσουμε ή δε μπαίνουμε και χρεωκοπούμε / καταστρεφόμαστε/ ξέρω και γω τι άλλο; τι θα ψήφιζε ο κόσμος; είναι ένα poll το οποίο δε δίνει 3η επιλογή, δεν αφήνει περιθώρια για προτάσεις, είναι φτιαγμένο και διατυπωμένο για προκαθορισμένο αποτέλεσμα .


Δεν νομιζω οτι εχει γινει σαφες προς ολους αυτο. Και οχι δεν τα μηδενιζω ολα πολλα παιδια εχουν γραψει την (σεβαστη) αποψη τους, ειναι ομως λιγα. Περισσοτερος διαλογος, λιγοτερη γκρινια εν ολιγοις.

πως γίνεται να επικαλείσαι το διάλογο; 2 επιλογές υπάρχουν, διατυπωμένες όπως βολεύει


και που μπήκε ψηφοφορία πολύ είναι...
αυτός που έχει το φόρουμ αυτός αποφασίζει.
αυτός τα σκάει κάθε μήνα.

ό,τι πιο ... δημοκρατικό


Αν εξαιρέσουμε 4-5 άτομα που έβλεπα να μιλάνε και να κάνουν χαβαλέ στο shoutbox και δικαιούνται να το ζητάνε και πίσω, οι άλλοι είναι spammers που τους βόλευε με το που έπεφτε ποστ σε κάθε θέμα να βγαίνει στο shoutbox.

και συκοφαντικό


να σου πω γιατι....
θελεις και αλλους λογους?


γενικά πρέπει να γίνει κατανοητό ότι το forum γίνεται για τα member και μόνο για αυτά, όχι για τον admin ή τους mods. Πρέπει να παίρνονται αποφάσεις σε συνεργασία με τα member

το πιστεύεις το παραπάνω; αν ναι, σβήσε το παρόν poll και άνοιξε άλλο θρεντ στο οποίο θα συζητήσουμε όλες τις προτάσεις τις οποίες θα κατατεθούν προκειμένου να εξετάσουμε ποιες είναι εφαρμόσιμες και ποιες είναι ουτοπικές. έπειτα κάνε ένα poll με όσες από αυτές προκριθούν. είμαι βέβαιος ότι δεν θα έχουμε μόνο 2 επιλογές αλλά 3,4,5... για κάθε επιλογή από αυτές θα γράφονται συνοδευτικά όλα τα + και τα -.

Slay
01-07-2010, 10:25
Με νοικι ειμαστε...

hakoo
01-07-2010, 17:08
πως γίνεται να επικαλείσαι το διάλογο; 2 επιλογές υπάρχουν, διατυπωμένες όπως βολεύει



Ετσι ξεκινησε το θεμα, αν πρεπει να μεινει η να φυγει το shoutbox. Ποσες επιλογες επρεπε να μπουν δλδ? Απο κει και περα επεσαν διαφορες προτασεις οπως ηταν λογικο. Τον παραλληλισμο σου επετρεψε μου να μην μπω στη διαδικασια να τον σχολιασω, δλδ ενταξει απλα θα πω οτι στο δικο μου το μυαλο δεν λειτουργουν τα παντα αναλογικα.
Το οτι ειναι διατυπωμενες κατα το δοκουν ειναι μια δικη σου αποψη με την οποια διαφωνω. Καποιοι ισως δεν ξερουν τους λογους που εφυγε το shoutbox και πρεπει να μαθουν πριν ψηφισουν, γι' αυτο αλλωστε δημιουργηθηκε και το θεμα (και το τοπικ και γενικοτερα). Να κοιταζουμε λιγακι την ουσια, αυτη ειναι η δικη μου αποψη. Και εν προκειμενω χωρις να θελω ουτε να σου τη πω/ουτε τιποτα (ειλικρινα ομως μιας και απεχθανομαι τις παρεξηγησεις) θεωρω οτι αν οντως κρινεις οτι το poll ειναι μουφα (για τους οποιους λογους) δεν επρεπε καν να ψηφισεις.
Το ευκολο ειναι να βρισκεις παντα κατι που δεν ειναι politically correct, που σε ενοχλει, που σε ξεβολευει. Το δυσκολο ειναι να μπορεις να συζητας.

pictorino
02-07-2010, 08:35
Ετσι ξεκινησε το θεμα, αν πρεπει να μεινει η να φυγει το shoutbox. Ποσες επιλογες επρεπε να μπουν δλδ?

στο παρόν thread έχουν διατυπωθεί κάποιες προτάσεις ενώ αν γινόταν διάλογος με την απουσία του poll για 1-2 βδομάδες ίσως να υπήρχαν και περισσότερες. ακόμα όμως και να μην καταλήγαμε σε άλλες προτάσεις είναι φανερό ότι η διατύπωση είναι άθλια και προκαταλαμβάνει τον καθένα να ψηφίσει κατά του shoutbox. ιδίως τα πιο νέα μέλη τα οποία δεν έχουν κάνει ακόμα συζητήσεις και δεν έχουν γνωρίσει τα θετικά του θα ψηφίσουν ελαφρά τη καρδία μόλις διαβάσουν τη διατύπωση αυτή. δε θα ήταν περισσότερο αντικειμενικό να γραφτούν συνοπτικά όλα τα θετικά και τα αρνητικά της κάθε επιλογής το 1ο post;


Το οτι ειναι διατυπωμενες κατα το δοκουν ειναι μια δικη σου αποψη με την οποια διαφωνω. Καποιοι ισως δεν ξερουν τους λογους που εφυγε το shoutbox και πρεπει να μαθουν πριν ψηφισουν, γι' αυτο αλλωστε δημιουργηθηκε και το θεμα (και το τοπικ και γενικοτερα). Να κοιταζουμε λιγακι την ουσια, αυτη ειναι η δικη μου αποψη.αυτό ακριβώς λέω, να κοιτάξουμε την ουσία. σε ποιο σημείο αναφέρονται τα θετικά και τα αρνητικά της παρουσίας ή μη του shoutbox; εγώ διαβάζω :
Να ανοιξει και ας πηγαινει ποιο αργα το forum
Να μεινει κλειστο, προτιμω να ειναι ποιο γρηγορο το forum
*πιο είναι το ορθό και όχι ποιο αλλά τεσπα

η διατύπωση έχει επικεντρωθεί σε μία μόνο πτυχή του ζητήματος, στην ταχύτητα, δική μου άποψη είναι αυτή; δεν το βλέπεις; ναι μεν άνοιξε το thread, αλλά σιγά μην καθίσουν να διαβάσουν όλες τις σελίδες όλοι όσοι είναι διατεθειμένοι να ψηφίσουν. και να το διαβάσουν όμως, και πάλι δεν υπάρχει 3η επιλογή, και πάλι η διατύπωση παραμένει άθλια. σαν τις κυβερνήσεις οι οποίες έχουν πάρει τις αποφάσεις τις οποίες θέλουν και σου λένε ''έλα να κάνουμε διάλογο''


Το ευκολο ειναι να βρισκεις παντα κατι που δεν ειναι politically correct, που σε ενοχλει, που σε ξεβολευει. Το δυσκολο ειναι να μπορεις να συζητας.μάλιστα, είμαι και βολεμένος τώρα:muhaha::muhaha::muhaha::muhaha:
αν δεν είναι συζήτηση η κατάθεση προτάσεων και η ανταλλαγή απόψεων, τι να πω

Melnibonian
02-07-2010, 13:29
Μόνο εγώ έχω παρατηρήσει πως από τότε που έκλεισε το shoutbox έχει μειωθεί δραματικά η ''ενεργή'' συμμετοχή και ο αριθμός των posts?Προχθές που μπήκα μετά από ένα 24ωρο είχα μόλις 64 unread posts!!!!

le_71
02-07-2010, 13:56
και εγω την κάνω μάλλον σιγά-σιγά.....:sarcastic_sadness:

AriStos13
02-07-2010, 14:10
Μόνο εγώ έχω παρατηρήσει πως από τότε που έκλεισε το shoutbox έχει μειωθεί δραματικά η ''ενεργή'' συμμετοχή και ο αριθμός των posts?Προχθές που μπήκα μετά από ένα 24ωρο είχα μόλις 64 unread posts!!!!

γιαννη οντως ετσι ειναι τα πραγματα!το shoutbox ηταν ενα ενεργο κομματι στο φορουμ και βοηθουσε πολυ!τωρα που το εβγαλαν φαινεται οτι ειναι λαθος απο την ερημια που εχει πεσει.και δν αναφερωμαι στην επισκεψιμοτητα αλλα στον αριθμο των ποστς καθημερινα!

nikon
02-07-2010, 14:23
Eνώ στα άλλα site-forum γίνεται χαμός δεν προλαβαίνεις να διαβάζεις από την καταιγίδα των post:P......κάθε καλοκαίρι υπάρχει πτώση επισκεψιμότητας για πολλούς λόγους.......φέτος μπορεί μέσα σ'αυτούς να είναι και το shoutbox.

Nek_Food
02-07-2010, 14:36
Τουλάχιστον το φόρουμ πάει σφαίρα... μπορεί να φταίει Και το γεγονός ότι μειώθηκαν οι ενεργοί χρήστες; Who cares, αυτοί που κάνουν παραδοσιακά καλή δουλειά με τα δημοσιεύματα τους, τους βλέπω ακόμα μέσα. Όταν θα κόψουν και αυτοί θα καταλάβω ότι έχουν αργήσει φέτος οι διακοπές μου και ότι θα πρέπει να κλείσω επιτέλους το PC. :D

PDS
02-07-2010, 15:08
γιαννη οντως ετσι ειναι τα πραγματα!το shoutbox ηταν ενα ενεργο κομματι στο φορουμ και βοηθουσε πολυ!τωρα που το εβγαλαν φαινεται οτι ειναι λαθος απο την ερημια που εχει πεσει.και δν αναφερωμαι στην επισκεψιμοτητα αλλα στον αριθμο των ποστς καθημερινα!

Δεν ξερω αν ειναι αυτος ο λογος πραγματικα.Χωρις να το αποκλειω βεβαια.



1.Δεν υπαρχει καμια λογικη στην σχεση shoutbox-συμμετοχη,διοτι οπως εχω ξαναπει ,οσο μεγαλυτερο σε συμμετοχη ειναι ενα φορουμ,τοσο πιο δυσκολο(απιθανο θα ελεγα) ειναι να βρεις shoutbox σε αυτο.

2.Γενικοτερα αυτο το καιρο δεν υπαρχουν σοβαρα games, αλλα και ειδησεις-ανακοινωσεις.

3.Ειναι καλοκαιρι και καθε χρονο τετοια εποχη η πεφτει η κινηση.



Aπο την αλλη πιστευω οτι ισως ισχυουν και τα παρακατω.

1.Καποιοι δεν γραφουν απο αντιδραση.
2.Καποιοι επαναστατησαν και εφυγαν.
3.Καποιοι εχουν συνηθισει να βλεπουν τα νεα ποστ στο shoutbox και ετσι κατα καποιον τροπο(οχι απο αντιδραση) εχουν μειωσει την συμμετοχη τους.

tasioskis
02-07-2010, 15:57
Δεν ξερω αν ειναι αυτος ο λογος πραγματικα.Χωρις να το αποκλειω βεβαια.



1.Δεν υπαρχει καμια λογικη στην σχεση shoutbox-συμμετοχη,διοτι οπως εχω ξαναπει ,οσο μεγαλυτερο σε συμμετοχη ειναι ενα φορουμ,τοσο πιο δυσκολο(απιθανο θα ελεγα) ειναι να βρεις shoutbox σε αυτο.

2.Γενικοτερα αυτο το καιρο δεν υπαρχουν σοβαρα games, αλλα και ειδησεις-ανακοινωσεις.

3.Ειναι καλοκαιρι και καθε χρονο τετοια εποχη η πεφτει η κινηση.



Aπο την αλλη πιστευω οτι ισως ισχυουν και τα παρακατω.

1.Καποιοι δεν γραφουν απο αντιδραση.
2.Καποιοι επαναστατησαν και εφυγαν.
3.Καποιοι εχουν συνηθισει να βλεπουν τα νεα ποστ στο shoutbox και ετσι κατα καποιον τροπο(οχι απο αντιδραση) εχουν μειωσει την συμμετοχη τους.



4. Κάποιος κοιτάει την ώρα κάποιος στο δρόμο τρέχει κάπου σε κάποια χώρα τώρα μπορεί να βρέχει.... ισως να φταιει και αυτο.........

Chill
02-07-2010, 20:24
4. Κάποιος κοιτάει την ώρα κάποιος στο δρόμο τρέχει κάπου σε κάποια χώρα τώρα μπορεί να βρέχει.... ισως να φταιει και αυτο.........


a0x0a0x0ax0a0x0a0xa0x0a0xa00x0ax0a, όχι ρε μλκ δεν υπάρχεις

Σου έδωσα ξεκάθαρη πάσα για να συνεχίσεις με το "κι όμως είμαι ακόμα εδώ" muhahah :D

xarhss
04-07-2010, 00:40
μεσα απο αυτο το φορουμ που μπηκα τυχαια γνωρισα παιδια,
με καποια πηγα για μπαλα,με αλλα πηγα για μπασκετ, με αλλα για φαγητο, για καφε ακομα κ στο γηπεδο
αυτη η αμεσοτητα μονο μεσω shoutbox yphrxe.
η πρωτη ξενερα ηρθε οταν λογω ξεροκεφαλιας εγινε το big bang
kυριως ο τροπος που μιλησε η εξουσια με εκανε να φυγω.πηγα αλλου αλλα ξαναγυρισα.
τωρα ηρθε το δευτερο ξενερωμα
σκεψεις ενος πρωην ενεργου χρηστη


υγ1 καποιοι διαμαρτυρωνται...
καποιοι απο τη φυση τους γλειφουν κ υποτασσονται. κριμα που ειναι κ μιας καποιας ηλικιας.

υγ2 τουλαχιστον εχει ακομα αγγελιες

καλο καλοκαιρι σε ολους

PDS
04-07-2010, 00:47
υγ1 καποιοι διαμαρτυρωνται...
καποιοι απο τη φυση τους γλειφουν κ υποτασσονται. κριμα που ειναι κ μιας καποιας ηλικιας.

Η καποιοι απο την φυση τους διαμαρτυρονται στο καθε τι...
Καποιοι κατανοουν και καταλαβαινουν.
(Θα μπορουσε να πει καποιος αλλος).

Και μη με πεις ακραιο,γιατι εσυ μολις χαρακτηρισες ως ''γλυφτες'' την πλειοψηφια,επειδη τυχαινει να εχουν διαφορετικη αποψη απο την δικη σου.

xarhss
04-07-2010, 01:00
καταρχασ δε το ειπα γιοα σενα. οσο για το γκαλοπ το εξηγει αψογα ο πικτορινο με το δντ

PDS
04-07-2010, 01:13
Ωραια ας αφησουμε το αδικο γκαλοπ.
Απο αυτους που διαμαρτυρονται(και δεν μιλαω για αυτους που εκαναν διαλογο,ειπαν την αποψη τους κτλ,αλλα για αυτους που ειχαν πιο ακραιες αντιδρασεις),μπηκε κανεις στην διαδικασια να σκεφτει οτι 1 στο τρισεκατομυριο μπορει να ισχυει αυτο που λεει ο slay(η εξηγηση δλδ, του γιατι ειναι δυσκολο να εχουμε shoutbox απο δω και περα)?

Avenger_Seraphim
04-07-2010, 10:18
μεσα απο αυτο το φορουμ που μπηκα τυχαια γνωρισα παιδια,
με καποια πηγα για μπαλα,με αλλα πηγα για μπασκετ, με αλλα για φαγητο, για καφε ακομα κ στο γηπεδο
αυτη η αμεσοτητα μονο μεσω shoutbox yphrxe.
η πρωτη ξενερα ηρθε οταν λογω ξεροκεφαλιας εγινε το big bang
kυριως ο τροπος που μιλησε η εξουσια με εκανε να φυγω.πηγα αλλου αλλα ξαναγυρισα.
τωρα ηρθε το δευτερο ξενερωμα
σκεψεις ενος πρωην ενεργου χρηστη


υγ1 καποιοι διαμαρτυρωνται...
καποιοι απο τη φυση τους γλειφουν κ υποτασσονται. κριμα που ειναι κ μιας καποιας ηλικιας.

υγ2 τουλαχιστον εχει ακομα αγγελιες

καλο καλοκαιρι σε ολους


Επίσης δεν είναι τυχαίο που "ξεφυτρώνετε" μόνο όταν υπάρχει κάποιο πρόβλημα just to bash a little. Αλλά τωρα που το σκέφτομαι, μάλλον τα θέματα σε άααλλα φόρουμ ίσως να μην έχουν κίνηση ή πραγματικά νέα για δειτε, οπότε you're keep coming xD

nikon
04-07-2010, 11:59
μεσα απο αυτο το φορουμ που μπηκα τυχαια γνωρισα παιδια,
με καποια πηγα για μπαλα,με αλλα πηγα για μπασκετ, με αλλα για φαγητο, για καφε ακομα κ στο γηπεδο
αυτη η αμεσοτητα μονο μεσω shoutbox yphrxe.
η πρωτη ξενερα ηρθε οταν λογω ξεροκεφαλιας εγινε το big bang
kυριως ο τροπος που μιλησε η εξουσια με εκανε να φυγω.πηγα αλλου αλλα ξαναγυρισα.
τωρα ηρθε το δευτερο ξενερωμα
σκεψεις ενος πρωην ενεργου χρηστη


υγ1 καποιοι διαμαρτυρωνται...
καποιοι απο τη φυση τους γλειφουν κ υποτασσονται. κριμα που ειναι κ μιας καποιας ηλικιας.

υγ2 τουλαχιστον εχει ακομα αγγελιες

καλο καλοκαιρι σε ολουςΧάρη αν δεν κάνω λάθος και η μπάλα και το μπάσκετ και οι καφέδες και τα φαγητά ή μέσω κάποιου thread κανονίζονταν ή μέσω τηλεφώνου όχι μέσω shoutbox κάτι μάλιστα που μπορείς να κάνεις και τώρα αν θες......τώρα τα "γλείφουν" και "υποτάσσονται" τα θεωρώ τουλάχιστον αστεία να τα λέει άτομο "κάποιας ηλικίας" όπως αστείο θεωρώ και το να λένε κάποιοι ότι όλο φεύγουν για τον Α ή Β λόγο και όλο εδώ είναι.

tasioskis
04-07-2010, 17:58
Επίσης δεν είναι τυχαίο που "ξεφυτρώνετε" μόνο όταν υπάρχει κάποιο πρόβλημα just to bash a little. Αλλά τωρα που το σκέφτομαι, μάλλον τα θέματα σε άααλλα φόρουμ ίσως να μην έχουν κίνηση ή πραγματικά νέα για δειτε, οπότε you're keep coming xD


Χάρη αν δεν κάνω λάθος και η μπάλα και το μπάσκετ και οι καφέδες και τα φαγητά ή μέσω κάποιου thread κανονίζονταν ή μέσω τηλεφώνου όχι μέσω shoutbox κάτι μάλιστα που μπορείς να κάνεις και τώρα αν θες......τώρα τα "γλείφουν" και "υποτάσσονται" τα θεωρώ τουλάχιστον αστεία να τα λέει άτομο "κάποιας ηλικίας" όπως αστείο θεωρώ και το να λένε κάποιοι ότι όλο φεύγουν για τον Α ή Β λόγο και όλο εδώ είναι.



χαχαχαχα, κατι μου λεει οτι και οι 2 εννοειται εμενα.....αλλα θα δειτε τι θα παθετε, θα γινω admin δε θα γινω καποια στιγμη?? εκει θα με παρακαλατε.... Νικο θα εισαι ο πρωτος που θα υποφερει............

Melnibonian
04-07-2010, 18:45
Κοιτάξτε ποιοι κλείνουν το shoutbox,η φοβερή πλειοψηφία λοιπόν δεν αποτελείται παρά μόνο από άτομα που έχουν εντελώς επιδερμική επαφή με το forum,και ελάχιστη εώς καθόλου ενεργή συμμετοχή!Αρκετοί από αυτούς είναι νέα μέλη,τόσο νέα που αμφιβάλλω αν πρόλαβαν να ζήσουν το forum με shoutbox για να μπορέσουν να έχουν σωστή άποψη.
σημείωση 1:μιλάω για τους υπεράριθμους,οι υπόλοιποι,αλίμονο,είναι γνωστά παιδιά του forum.
σημείωση 2:από την άλλη πλευρά των ψηφοφόρων του poll βρήκα μόνο μία αντίστοιχη περίπτωση.

aiakos81: 16posts (23/04/10)
alexandros:66posts (22/06/10)
babis13:64posts (05/02/10)
dinos1986:14posts (07/02/10)
dspug7:133posts (11/09/2008)
enas:60posts (22/12/2008)
erziko:17posts (14/06/10)
gdimoulas7:8posts (26/02/10)
scool:0posts (05/04/2010)
solidsnakeMGS:16posts (31/05/2010)
sporos:37posts (16/07/2008)
stefanos:6posts (05/02/2010)
viper:48posts (15/09/2008)
whiteyez:11posts (06/02/10)
woody:50posts (14/02/10)

Να πω τέλος ότι είναι πραγματικά παράκρουση να μην επιτρέπεται σε μέλη με λίγα post π.χ.να σηκώνουν αγγελίες,αλλά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να ψηφίζουν για σημαντικές αποφάσεις στο forum!Κι όπως είπα και πριν,ειδικά για θέματα με τα οποία δεν έχουν τριβή και ενασχόληση!

Όλα τα παραπάνω τα έγραψα για να προβληματιστούμε όλοι με το τι γίνετε με το Poll και να μην ξεγελιόμαστε!Α,και να μην επεκταθώ περισσότερο πάλι και για τον τρόπο που είναι γραμμένες οι 2 επιλογές.Σκεφτείτε εσείς να ήσασταν νέοι σε ένα forum και να σας έδιναν αυτές τις επιλογές έτσι.Τα ίδια θα ψήφιζα κι εγώ,ενάντια στο shoutbox...

PDS
04-07-2010, 19:00
^^
+rep(το χρωσταω)
Γιατι προσωπικα αυτο ακριβως ηθελα απο τα μελη που αντιδρουν-κατ΄εμε- με ακραιο τροπο.Διαλογος-επιχειρηματα και οχι ειρωνιες,απειλες(τυπου ''φευγω'' κτλ).


Να πω τέλος ότι είναι πραγματικά παράκρουση να μην επιτρέπεται σε μέλη με λίγα post π.χ.να σηκώνουν αγγελίες,αλλά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να ψηφίζουν για σημαντικές αποφάσεις στο forum!Κι όπως είπα και πριν,ειδικά για θέματα με τα οποία δεν έχουν τριβή και ενασχόληση!


Εχεις απολυτο δικιο στο παραπανω.Αλλα δεν ξερω αν γινεται(αν υπαρχει αυτη η επιλογη δλδ) να μην επιτρεπεται η ψηφοφορια στα μελη που δεν μπορουν να ακοιξουν και νεο θεμα.

jimbour
04-07-2010, 19:24
O αριθμος των posts δηλαδη κανει την γνωμη καποιου να εχει περισσοτερο σημασια;
Δηλαδη ενα καινουριο μελος να μην μπορει να ψηφισει σε ενα τοσο σημαντικο θεμα επειδη δεν εχει νιωσει την ψυχη του φορουμ που για μερικους ειναι το shoutbox;
Οταν το πολλ ειναι τοσο σημαντικο και οπως το θετει ο admin επηρεαζει την λειτουργια του φορουμ τοτε ολοι εχουν δικαιωμα σε αυτο. Oταν πρεπει να επιλεξεις καλως κακως απο μονο αυτες τις 2 επιλογες , ο χρηστης που θελει γρηγορο φορουμ να φαει X επειδη ειναι νέος; Γιατι να μην ακουστει και η γνωμη των νεων χρηστων;

PDS
04-07-2010, 19:33
O αριθμος των posts δηλαδη κανει την γνωμη καποιου να εχει περισσοτερο σημασια;
Δηλαση ενα καινουριο μελος να μην μπορει να ψηφισει σε ενα τοσο σημαντικο θεμα επειδη δεν εχει νιωσει την ψυχη του φορουμ που για μερικους ειναι το shoutbox;
Οταν το πολλ ειναι τοσο σημαντικο και οπως το θετει ο admin επηρεαζει την λειτουργια του φορουμ τοτε ολοι εχουν δικαιωμα σε αυτο. Oταν πρεπει να επιλεξεις καλως κακως απο μονο αυτες τις 2 επιλογες , ο χρηστης που θελει γρηγορο φορουμ να φαει X επειδη ειναι νέος; Γιατι να μην ακουστει και η γνωμη των νεων χρηστων;

Ο αριθμος των ποστ ισως οχι,αλλα το αν ειναι παλιο ή νεο ενα μελος νομιζω οτι εχει σημασια.Δεν ξερω κατα ποσο θα επηρεαζε τελικα το αποτελεσμα,αλλα πιθανοτατα καποιοι απο αυτους θα ειχαν διαφορετικη εικονα,αν ''ζουσαν'' το shoutbox(ειτε ψηφισαν υπερ,ειτε κατα του shoutbox).

Melnibonian
04-07-2010, 19:48
Α.η συμμετοχή σε ένα forum είναι σαφώς ενδεικτική του ενδιαφέροντος αλλά βέβαια αυτό δεν είναι απόλυτο.αν όλοι μας απλά μπαίναμε στο forum και δεν συμμετέχαμε ενεργά αυτό δεν θα είχε καμιά συνέχεια και εξέλιξη.

Β.σε ότι αφορά τα νέα μέλη διαφωνώ μαζί σου κάθετα και θα σου εξηγήσω γιατί.Καταρχήν όπως έγραψα και στο τέλος του προηγούμενου post μου,δεν γίνεται το ίδιο forum να αντιμετωπίζει τα μέλη με 2 μέτρα και 2 σταθμά.''Δεν κάνεις post στις αγγελίες,αλλά ψήφισε να ξηλώσουμε το shoutbox''.Επίσης αν διάβαζες πιο προσεχτικά και δεν βιαζόσουν τόσο να κάνεις αντίλογο,θα έβλεπες ότι μιλάω και για τη λάθος διατύπωση που μας φέρνει εμπρός σε ψευτοδίλημμα.Και έκλεισα λέγοντας πως κι εγώ στην θέση κάποιων που έχουν επιδερμική σχέση με το forum και μπαίνουν στη χάση και στη φέξη,ή που είναι newbies,το ίδιο θα ψήφιζα,υπέρ δηλαδή της παύσης λειτουργίας του pluggin που ακούει στο όνομα shoutbox.

Γ.ελπίζω να κατάλαβες κι εσύ κι όσοι άλλοι σκέφτηκαν ομοιότροπος,πως σαφώς κι έχει μεγαλύτερη βαρύτητα (για το συγκεκριμένο θέμα τουλάχιστον) η γνώμη των ανθρώπων που περνάνε ασύγκριτα περισσότερες ώρες εδώ μέσα,πασχίζουν και δημιουργούν για το forum,έστω κι αν απλά είναι καλά φιλαράκια που σε καθημερινή βάση δίνουν το παρόν και ''ποτίζουν'' με το άρωμα της ύπαρξής τους σέκτορες και κλάστορες στον server του forum.

Δεν θέλω να ξεκινήσουν αντιδικίες απλά για τις αντιδικίες.Επιθυμώ απλά να συνεχίσουμε να είμαστε μια ξεχωριστή κοινότητα,και το shoutbox ήταν ένα από τα μέσα έκφρασης και επικοινωνίας πολλών από εμάς.Θα έπρεπε να δαπανάμε ιδέες και σκέψεις για το πως θα βελτιωθεί η κατάσταση με το shoutbox,κι όχι να ψηφίζουμε τέτοια κακοστημένα poll.

jimbour
04-07-2010, 20:40
Διαβασα φιλε Μelnibonian το ποστ σου, και εχεις δικιο με το πως εθεθηκε η ψηφοφορια, αλλα απο την στιγμη που εγινε ετσι, με μονο αυτες τις 2 επιλογες , και με τον τροπο που ειναι διατυπωμενες, ο καθε χρηστης παλιος , νεος, εχει δικαιωμα να παρει θεση.
Υπαρχουν Χρηστες που μπαινουν να διαβασουν νεα αλλα και αποψεις πανω σε αυτα, οταν λοιπον η μονη λυση να κανει αυτο με ικανοποιητικη ταχυτητα ειναι να αφαιρεθει το shoutbox εχει το δικαιωμα να ψηφισει κατα αυτου. Τον συγκεκριμενο χρηστη δεν τον νοιαζουν τα μικρα chats μεταξυ σας αλλα η ενημερωση και η ανταλλαγη αποψεων.
Aσε που για πολλους χρηστες το forum ηταν ενα shoutbox απο μονο του. Σε οποιοδηποτε θεμα εβλεπες αρκετα chats μεταξυ των χρηστων για θεματα ακυρα με το σκοπο του thread. Σε πολλα φορουμ οι mod με το που βλεπουν τετοια ποστς ,σβηνουν χωρις πολλα πολλα και με ενα warning στους χρηστες. Σε αυτο το φορουμ υπηρχε μια ανοχη σε τετοια θεματα και πολυ σπανια ειδα καποιον να κανει παρατηρηση σε καποιον.
Αντι αυτου μερικοι να λενε ευχαριστω για την ανοχη που υπαρχει καθονται και κανουν μια μικρη επιθεση για αυτο που εγινε..

Ειπα και εγω την γνωμη μου , δεν την αναλυω αλλο.
Αυτα και καλο καλοκαιρι σε ολους, εγω την κανω αυριο για διακοπες, ελπιζω οταν γυρισω μερικοι να εχουν αναθεωρησει λιγο την ακραια σταση τους αλλα και το team του forum να εχει βρει καποια λυση , ιδανικη για ολους.

three_brothers1
04-07-2010, 22:02
ενας καλος σερβερ κοστιζει λεφτα...κατι π δεν μπορει να το παρεχει ο admin...ειναι λογικο να θελει να το ελαφρυνει..ανουσιο ηταν το poll καθως θελατε δεν θελατε θα το εκλεινε...και ολα υπερ να βγαινανε παλι θα το εκλεινε...το poll πιο πολυ ηταν για να ριξει σταχτη στα ματια καθως οπως δειχνει και ο μελνι ολοι οι νεοι "επηρεασαν" το αποτελεσμα...
κ εγω ημουν αυτος π δεν ηθελε να κλεισει το shoutbox αλλα πλεον δεν "πολυμιλαω" στο shoutbox...
και γενικα διαβασα επανω πως μερικα φορουμς δεν προσφερουν ενημερωση η λυση ειναι απλη...φτιαξτε ενα λογαριασμο twitter καντε follow εταιριες βιντεοπαιχνιδιων και γενικα σε οτι γουσταρετε να ενημερωνεστε και θα τα βρισκετε ΠΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΥ πριν ποσταριστουν εδω περα...
edit:το θρεντ του ερωτα ζει αναμεσα μας....

jimspy
04-07-2010, 22:13
edit:το θρεντ του ερωτα ζει αναμεσα μας....


....gia panta stis kardies mas.......

Lordkostas
04-07-2010, 22:16
Να κανω λιγο τον συνηγορο του διαβολου και να πω οτι αρκετοι απο τα νεα member μπορει να γινουν οι αυριανοι super active χρηστες του. Αν ομως μπουν στο forum και το βρουν να σερνεται, και κανει 1-2 λεπτα να ανοιξει 2 σελιδες τοτε σιγουρα δεν θα ξαναπατησουν το ποδι τους εδω. Απλως το αναφερω, μην με παρει η μπαλα και μενα τωρα, ακομη δεν εχω ψηφισει κατι... δεν μπορω να αποφασισω με τιποτα.

Α και κατι αλλο που εχω να πω, εχει 7 σελιδες αυτο το thread και τα πραγματικα posts που αξιζουν χωρις να ειναι βλακειες και trolling απο καποιους ειναι το πολυ κανα 2-3 σελιδουλες.

Ας συνοψισει καποιος επιτελους τα πραγματικα θετικα και αρνητικα και ας σταματησει αυτος ο ανοητος πολεμος...

Ezio
04-07-2010, 23:22
Να κανω λιγο τον συνηγορο του διαβολου και να πω οτι αρκετοι απο τα νεα member μπορει να γινουν οι αυριανοι super active χρηστες του. Αν ομως μπουν στο forum και το βρουν να σερνεται, και κανει 1-2 λεπτα να ανοιξει 2 σελιδες τοτε σιγουρα δεν θα ξαναπατησουν το ποδι τους εδω. Απλως το αναφερω, μην με παρει η μπαλα και μενα τωρα, ακομη δεν εχω ψηφισει κατι... δεν μπορω να αποφασισω με τιποτα.

Α και κατι αλλο που εχω να πω, εχει 7 σελιδες αυτο το thread και τα πραγματικα posts που αξιζουν χωρις να ειναι βλακειες και trolling απο καποιους ειναι το πολυ κανα 2-3 σελιδουλες.

Ας συνοψισει καποιος επιτελους τα πραγματικα θετικα και αρνητικα και ας σταματησει αυτος ο ανοητος πολεμος...

+1. Πραγματικά είναι πολύ σπαστικό να σέρνεται έτσι το forum λόγω του shoutbox. Και άσε που υπάρχουν σοβαρότερα θέματα να συζητήσουμε.

jimspy
04-07-2010, 23:50
....opos oi thlefonikes farses k to poso gohteytikoi gia tis gynaikes einai oi protagonistes ton games.....

Desmond
05-07-2010, 00:05
+1. Πραγματικά είναι πολύ σπαστικό να σέρνεται έτσι το forum λόγω του shoutbox. Και άσε που υπάρχουν σοβαρότερα θέματα να συζητήσουμε.
Μην απαξιώνεις την χρησιμότητα του shoutbox.Τσέκαρε την παρακάτω σελίδα και θα καταλάβεις τι εννοώ.
http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=5183&page=5

Giannis7
05-07-2010, 01:32
....opos oi thlefonikes farses k to poso gohteytikoi gia tis gynaikes einai oi protagonistes ton games.....


ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ ! Δεν μπορώ να δώσω rep. :'(

tasioskis
05-07-2010, 02:28
Το χειρότερο είναι ότι για ορισμένους εδώ μέσα εμείς που υποστηρίζουμε να μπει το σουτ πάλι , ήμαστε άτομα που δεν αγαπάμε το φόρουμ ούτε το νοιαζομαστε.

PDS
05-07-2010, 02:38
Το χειρότερο είναι ότι για ορισμένους εδώ μέσα εμείς που υποστηρίζουμε να μπει το σουτ πάλι , ήμαστε άτομα που δεν αγαπάμε το φόρουμ ούτε το νοιαζομαστε.

Kανεις δεν ειπε κατι τετοιο για αυτους που υποστηριζουν το shoutbox,(χωρις ειρωνιες απειλες κτλ).

Τουλαχιστον διαβαζε τα ποστ...:p



.

nikon
05-07-2010, 08:08
χαχαχαχα, κατι μου λεει οτι και οι 2 εννοειται εμενα.....αλλα θα δειτε τι θα παθετε, θα γινω admin δε θα γινω καποια στιγμη?? εκει θα με παρακαλατε.... Νικο θα εισαι ο πρωτος που θα υποφερει............
Υποφέρω όσο δεν βλέπω να γίνεσαι admin και όσο βλέπω ότι έχεις να μπεις 3 μήνες online σύντροφε......ελπίζω με το νέο Motorstorm να ξαναμπείς.;)

tasioskis
05-07-2010, 10:00
Kανεις δεν ειπε κατι τετοιο για αυτους που υποστηριζουν το shoutbox,(χωρις ειρωνιες απειλες κτλ).

Τουλαχιστον διαβαζε τα ποστ...:p

Βαγγελη μου!!! Επειδη τα διαβασα το γραφω!!!!δεν ειναι αναγκη να με περνας για βλακα....

.


Υποφέρω όσο δεν βλέπω να γίνεσαι admin και όσο βλέπω ότι έχεις να μπεις 3 μήνες online σύντροφε......ελπίζω με το νέο Motorstorm να ξαναμπείς.;)

Ασε ρε Νικο, δουλειες, ετυχε να ανοιξει και το τριτο μαγαζι, και τρεχω πανω κατω σαν τον βεγγο... 1 μηνα αδεια που θα παρω δε θελω να δω ανθρωπο.

Valkyre
05-07-2010, 10:52
Εδω και καιρο απεχω απο το να εκφρασω γνωμη στο εν λογω θεμα και θα εξηγησω παρακατω το γιατι.Σαφως και παρακολουθω διαβαζω οτι λενε τα παιδια και παρολο που βλεπω πολλες σωστες αποψεις , παραλληλα βλεπω και πολλες γεματες υπερβολες, απειλες κ.ο.κ.

Θελω απλα να πω την αποψη μου και να δικαιολογησω -εν μερει- το γιατι ψηφισα να μην υπαρχει shoutbox αν αυτο επηρεαζει την σωστη λειτουργια του φορουμ.

Οπως θα εχετε παρει χαμπαρι αρκετοι απο εσας, γραφω πολυ στο φορουμ...πααααρα πολυ... επισης οσοι ειναι "θαμωνες" του σαουτμποξ (δεν το λεω με την κακη εννοια το θαμωνες, εννοω πραγματικα οσους συχναζουν) θα εχουν παρατηρησει οτι μπαινω στο σαουτμποξ απο ελαχιστα εως καθολου απο δικη μου επιλογη.

Τον λογο τον εχω εξηγησει πολλες φορες, γιατι ευλογο ειναι να αναρωτηθει κανεις.Απλα προτιμω να κανω διαλογο μεσα απο το φορουμ, οπου οι αποψεις και το οτιδηποτε γραφεται για να μεινει, και να το δουν ολοι. Θα μου πειτε οτι ο σκοπος του σαουτμποξ ειναι τελειως διαφορετικος και εχετε δικιο.Απλα 99% φορες που επιλεγω να μπω στο φορουμ μπαινω γιατι θελω να μαθω /διαβασω νεα για το PS3 και φυσικα για τα παιδια (αλλωστε εχουμε πολλα θρεντ τετοιου ειδους ηδη).Θα πω μια καλημερα στο σαουτμποξ ναι, αλλα λογω δουλειας δεν μπορω να παρακολουθω και το φορουμ και να μιλαω στο σαουτμποξ.Οποτε επιλεγω ενα εκ των δυο και μαλιστα αυτο που μπορω με μεγαλυτερη ανεση να παρακολουθησω, δηλαδη το φορουμ.

Αυτα ολα δεν τα λεω επειδη πιστευω οτι το σαουτμποξ δεν χρειαζεται, τα λεω επειδη καποιοι μπορει να προφασιζονται διαφορετικους λογους για τους οποιους εγω επελεξα να λειψει εαν δημιουργει προβλημα.Θεωρω το φορουμ μεγαλυτερης σημασιας απο το σαουτμποξ και αν ενα εκ των δυο πρεπει να διαμορφωθει/αλλαξει αυτο πρεπει να ειναι το σαουτμποξ.Αν φυσικα μπορουμε να τα εχουμε ολα με καποιον τροπο κανενα προβλημα.

Ezio
05-07-2010, 11:24
....opos oi thlefonikes farses k to poso gohteytikoi gia tis gynaikes einai oi protagonistes ton games.....
Κατ' αρχάς ευχαριστώ για αυτό το post γιατί τώρα το καλοκαίρι που κάνει ζέστη με δρόσισες με αυτό το αστείο. Όταν λέω σοβαρότερα θέματα, εννοώ για παράδειγμα την κατάργηση των greeklish, που έχουν απαγορευτεί σχεδόν σε όλα τα forum. Μην μπεις στον κόπο να μου απαντήσεις, δεν έχει νόημα να έχει το θέμα 3 σελίδες να την λέει ο ένας στον άλλο.


Μην απαξιώνεις την χρησιμότητα του shoutbox.Τσέκαρε την παρακάτω σελίδα και θα καταλάβεις τι εννοώ.
http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=5183&page=5

Έχεις δίκιο, αλλά το κακό είναι ότι το shoutbox επιβαρύνει το forum και αυτό είναι μεγάλο αρνητικό. Πιστεύω πως το πρόβλημα θα μπορούσε να διορθωθεί με την λύση που πρότεινα:
Για το chat υπάρχει και μια άλλη λύση. Σε ένα φόρουμ που συμμετέχω, υπάρχει ένα θέμα με το όνομα κουβεντούλα χωρίς θέμα και λειτουργεί σαν shoutbox.
Εκεί τα μέλη κάνουν ότι κάνουν στο shoutbox και μάλλον είναι καλύτερη αυτή η λύση γιατί θα υπάρχει η δυνατότητα quote, edit, εισαγωγής εικόνας και βίντεο κ.τ.λ. Όσο για το spam, διορθώνεται με το να μην μετρανε τα ποστ σε αυτό το θέμα.

keyblayder
05-07-2010, 12:30
Θα ήθελα και εγώ να εκφράσω την γνώμη μου καθώς αγόρασα και καινούργιο πληκτρολόγιο και επιτέλους θα μπορώ να γράφω Ελληνικά!:P:fantasy_dreams:Λοιπόν κατά την δική μου γνώμη, θα ηθέλα να μην βάλετε το shoutbox.Δεν λεώ μου είναι αρκετά χρήσιμο αλλά τώρα έχω βρεί πολλούς τροπούς για να βλέπω πράγματα που με ενδιαφέρουν και πιστεύω οτι προτεραιότητα έχει το forum και οχι το shoutbox.Τέλος θα ήθελα να προτείνω κατι που μπορεί να φανεί "χαζό" σε μερικούς.Εφοσόν πολλά μέλοι (όπως και έγω) της κοινότητας θέλουν να κάνουν chat αν γίνεται βέβαια να δημιουργίσεται ένα IRC channel όπου τα μέλοι του ps3forums.gr θα μπρούν να μίλανε για διάφορα πράγματα και αυτό δεν θα "υπερβαρίνει" τον server.Δεν ξέρω αν το έχει προτίνει ξανά καποιός άλλος απλά έκανα μια πρόταση.Οπότε θα ψιφήσω να μίνει κλειστό.

pictorino
05-07-2010, 13:35
όποιος ξέρει από αυτά και οι αρμόδιοι ας απαντήσουν : οι προτάσεις αυτές είναι πρακτικά υλοποιήσιμες χωρίς επιβάρυνση του σέρβερ; αν ναι γιατί δε μπαίνουν σε ένα νέο poll με όλα τα θετικά - αρνητικά της κάθε περίπτωσης;

enstikto
05-07-2010, 14:03
Δεν έχω ψηφίσει ακόμα στο poll αν και ημουν ο πρώτος που έκανε post στο θέμα.
Ο λόγος είναι γιατι και εγώ θεωρώ ότι πλέον το poll αυτό δεν αντικατοπρίζει σωστά το θέμα.
Στο threead έχουν ειπωθεί άπειρες άλλες λύσεις και καλό θα ήταν να ενταχθούν και αυτές στο poll και αυτό να γίνει reset...
Επίσης η κινητικότητα στο forum έχει πέσει πραγματικά πολύ και σίγουρα ένας λόγος για αυτό είναι και η έλειψη του shoutbox καθώς και η δυσαρέστηση πολού κόσμου όσον αφορά το shoutbox.
Πρωσοπικά θεωρώ ότι η καλύτερη λύση είναι να μπεί ένα απλό chatbox στο οποίο δεν θα φαίνοντε τα replies στο forum οπότε δεν θα καλείτε συνέχεια την βάση και δεν θα πιάνει το σύστημα κόκκινο.
¨Ετσι θα έχουν και τα παιδιά την κουβεντούλα που θέλουν και θα τρέχει και καλά το site.
Εξακολουθώ να μην ψηφίζω γιατί το poll δεν έχει όλες τις πιθανές λύσεις μέσα του...

jimspy
05-07-2010, 17:53
Κατ' αρχάς ευχαριστώ για αυτό το post γιατί τώρα το καλοκαίρι που κάνει ζέστη με δρόσισες με αυτό το αστείο. Όταν λέω σοβαρότερα θέματα, εννοώ για παράδειγμα την κατάργηση των greeklish, που έχουν απαγορευτεί σχεδόν σε όλα τα forum. Μην μπεις στον κόπο να μου απαντήσεις, δεν έχει νόημα να έχει το θέμα 3 σελίδες να την λέει ο ένας στον άλλο.



antitheta ego me ta thread poy exeis anoiksei den exo kataferei oute na drossisto alla oyte k na zestatho.....oso gia to kayto thema ton greeklish poy les oti se problhmatizei k se endiaferei , dystyxos(mporei k eytyxos) stis 5 selides toy teleytaioy analogou thread alla k stis toses alles allon sxetikon threads den ''prolabes '' h den ''htheles'' na diatyposeis ta epixeirhmata soy.....pote den einai arga omos mporeis na anoikseis alla ena paromoio thread.....
telos to offtopic gia ta greeklish.....

sto thema toy shoutbox oti k na leme , oti yper k kata k na broyme, h apofash toy diaxeiristh(kalh h kakh) einai eillhmenh k den xorane epipleon sxolia , protaseis k epixeirhmata...... to shoutbox exei kleisei k kanena irc channel den mporei na antikatasthsei thn idiaiterotita toy..........

Alexandros
05-07-2010, 21:44
Αντι του shoutbox το οποιο ξερω οτι επιβραδυνει αρκετα την πλατφορμα μιας και σε ενα αλλο φορουμ (IP.Board 1.3 εκεινο) το shoutbox το χει κανει να σερνετε και οταν πατας για νεα μυνηματα κανει 3-5 δευτερολεπτα μεχρι να τα εμφανισει, δεν υποστιριζει καποια αλλης μορφης αμεσης επικοινωνιας το εδω φορουμ ? θα μου πειτε οι ιδιοκτιτες ή ο ιδιοκτητης οτι ναι το εχουμε ψαξει και δεν υποστιριζετε , αλλα ελεγα να προτινω μια ιδεα , εχω δει πχ καποια chat προγραμματα ή πειτε το εφαρμογες τα οποια ειναι δωρεαν αποθυκευμενα σε αλλους σερβερ και η ανταλλαγη μυνηματων δεν επιρεαζει το φορουμ.
Και παλι χωρις παρεξηγηση ουτε κακεντρεχεια φυσικα.!8D
Κατι που ξεχασα να πω οντως το φορουμ πεταει ειναι ταχυτατο , μπραβο!

fanis86
07-07-2010, 16:17
Εγω προσωπικα ειμαι τελειως αρνητικος στην αφαιρεση του shoutbox.
Μεσα απο αυτο ξεχαστηκα,ευχαριστηθηκα,διαφωνησα,συμφωνισα και αλλαξα αποψεις με αλλους χρηστες πιο αμεσα και πιο κοντα αν μπορουμε να πουμε σε σχεση με το post.
Ενας λογος ο οποιος εφυγα απο το xbox forum και πουλησα το χβοχ μου ηταν το ps3forum με το οποιο γνωριστηκα με ατομα με τα οποια ειχαμε καποια κοινα.
Γνωριστηκα με τον γιαννη και σε αυτο ωφειλετε το shoutbox
Διαφωνησα με τον μητσο και αυτο ωφειλετε στο shoutbox. Αλλα αυτο που ειχε σημασια για μενα ειναι οτι ηταν η κοινωτητα πιο ανθρωπινη και πιο προσιτη σε ενα ατομο το οποιο αποκλειστηκο λογω στη ζωη του δεν ειναι το ps3 αλλα το να μπει σε ενα forum ασχετος σε πια δραστηριοτητα απευθηνετε και να πει βρε αδερμου μια μπουρδα και οποιος την ακουσει.
Να πει μια καλημερα,καλησπερα και οτι αλλο του κατεβει και ας υπαρξει και η διαφωνια και ο τσακομος.
Τουλαχιστον για μενα ειναι και μαλλον ηταν πιο ανθρωπινο και πιο φιλικο.
Δε λεω να μην ασχολησε για πχ καθολου με videogames και απλα να μπαινεις στον ps3forums και να λες οτι μαλακια σου κατεβει αλλα να εχει και αυτο το κατι ωστε να σε κανει να μπεις και να πεις μια καλησπερα στο shoutbox και οποιος την ακουσει.Ετσι εστω για την αναγκη της επικοινωνιας του ανθρωπου με αλλον συναθρωπο.
Εχεις μια καλητερη επαφη με την κοινωτητα οταν μπαινεις και βλεπεις στο shoutbox τι γινετε,ποιος ποσταρει τι, και τι λεει στον shoutbox εκεινη την ωρα καποιος χρηστης.
το αισθανεσε πιο κοντα σε σενα, πιο προσιτο, πιο φιλικο και οχι πιο αυστηρο και αποκλειστηκο στο θεμα στο οποιο φτιαχτηκε και δημιουργηθηκε η κοινωτητα.
Τωρα απλα μπαινω και διαβαζω ποστ και τιποτα αλλο. Το αισθανομαι πιο μακρια πλεον το forum και ας μην ασχολομουν τοσο πολυ με το shoutbox.
Aπλα μου φαινετε πιο αυστηρο και οχι φιλικο και προσιτο σε μενα.
Ειναι για παραδειγμα οπως μπαινω στο google και ψαχνω ''γιατι δε μπαινω wifi απο το λαπτοπ?'' και μου βγαζει μια σελιδα οτι να νε και απανταει ενας ασχετος ''γιατι δεν εχεις wifi" και χωρις να απαντησω καν διωρθονω το προβλημα μου και δεν νοιαζει τι site ητανε ουτε πιος μου απαντησε.
Κατι τετοιο αρχιζω να νιωθω με το forum εδω. Απλα διαβαζω τα review βγαζω μια αποψη για το game που ενδιαφερομαι και τελος.
Και πιστεψτε με υπαρχουν και αλλοι που το νομιζουν και σιγα σιγα αυτη η αυτηροτητα σε ατομα που εβλεπαν ως μια κοινωτητα και ως ενα κομματι απωδρασης απο την καθημερινοτητα τους θα απομακρυθουν απο το forum.
Η ταχυτητα που λετε για μενα ειναι αμελητεα μπροστα σε αυτο το οποιο εγραψα και ας βγει οποιος θελει να μου πει ολλα αυτα μπορεισ να τα κανεις μεσα απο τα ποστς η απο τα πριβε.
Αποψη μου, και γνωμη μου.
Ατομα που γνωρισα απο το forum και αυτο ειναι κατι το οποιο ωφειλω στο forum και δεν ξεχνω.
Απλα πλεον μπαινω, κανω την δουλεια μου και βγαινω,οπως κανω σε ολλα τα fora.

fotaras
12-07-2010, 13:25
τελευταια φορα που ειχα κοιταξει στο poll η δευτερη επιλογη,δηλαδη να παραμεινει κλειστο,ηταν μπροστα για 20 ψηφους.τωρα τυχαια το κοιταζω και βλεπω οτι τελικα υπερισχυσε η πρωτη επιλογη,να ανοιξει δηλαδη το shoutbox.

τι θα γινει τελικα??

modecris
12-07-2010, 13:45
Καλά μιλάμε στις 10/7 και ώρα πέριξ των 10 το βράδυ είχαμε έξαρση των νέων μελών που η πρώτη τους έννοια ήταν να ψηφίσουν για το shoutbox... :S

για σοβαρευτείτε.

tasioskis
12-07-2010, 14:00
xaxaxa, τωρα το ειδα.... εχω αγωνια να δω αν ανοιξει........

fotaras
12-07-2010, 14:01
Καλά μιλάμε στις 10/7 και ώρα πέριξ των 10 το βράδυ είχαμε έξαρση των νέων μελών που η πρώτη τους έννοια ήταν να ψηφίσουν για το shoutbox... :S

για σοβαρευτείτε.
ενταξει βρε Πατρινε μην βαρας δεν ειπαμε και τιποτα κακο!!!μια ερωτηση καναμε το τι θα γινει τελικα με το shoutbox,τι αποφαση πηρε ο administrator.
τωρα τι κανανε οι νεοι χρηστες και τι οι παλιοι δεν το ξερω ειχα καμια βδομαδα να δω το συγκεκριμενο thread.

modecris
12-07-2010, 14:10
Φώτη, το "για σοβαρευτείτε" δεν πήγαινε σε εσένα αλλά σε αυτόν/αυτούς που έκαναν την όλη φάση. :)

Τάσο, κουράγιο ρε συ!! :Ρ

pictorino
12-07-2010, 14:15
Το αποτέλεσμα βγήκε τελικά να ανοίξει; και που είναι το shoutbox? Αν δεν ανοίξει μάλλον έχουμε θέμα αξιοπιστίας.

fotaras
12-07-2010, 14:24
Φώτη, το "για σοβαρευτείτε" δεν πήγαινε σε εσένα αλλά σε αυτόν/αυτούς που έκαναν την όλη φάση. :)

Τάσο, κουράγιο ρε συ!! :Ρ
ναι Χρηστο το καταλαβα αλλωστε εγω δεν ειχα ιδεα το τι γινοταν..ειχα καμια βδομαδα να δω αυτο το thread και τωρα το κοιταξα ετσι για πλακα γιατι θυμομουν οτι στις 11 του μηνος τελειωνε το poll.
τεσπα αντε να μας πει και ο administrator την αποφαση που εχει παρει για το shoutbox για να τελειωνει και το θεμα..

pictorino
12-07-2010, 14:41
Από τη στιγμή που τόσο καιρό επέμενε για το poll οφείλει να σεβαστεί το αποτέλεσμα και να ξαναβάλει το shoutbox. Η εγκυρότητα της ψήφου των νέων μελών έχει συζητηθεί στις προηγούμενες σελίδες.
Αν μπορεί να μιλήσει με στοιχεία για ''δολιοφθορά'' είναι κάτι άλλο αυτό και πρέπει να συζητηθεί. Λογικά κάπως θα μπορεί να εξεταστεί αυτό. Βέβαια τα όποια στοιχεία αν υπάρχουν θα πρέπει να φανερωθούν σε όλους μας.
Αλλιώς είναι θέμα αξιοπιστίας ότι ακόμα δεν έχει επανέλθει το shoutbox ...

Valkyre
12-07-2010, 14:52
λολ εχει αρχισει και εχει πλακα παντως το θεμα! :)

pictorino
12-07-2010, 14:56
Συμφωνώ, η όλη διαδικασία είναι για πολλά γέλια. Υπάρχει τουλάχιστον μία κεντρική γραμμή για το τι θα γίνει; Ισχύει το poll ή όχι; Αν όχι γιατί; Ήταν απλώς πρόφαση; Είναι έγκυρα τα αποτελέσματα ή όχι; Τι γίνεται;

PDS
12-07-2010, 15:03
Από τη στιγμή που τόσο καιρό επέμενε για το poll οφείλει να σεβαστεί το αποτέλεσμα και να ξαναβάλει το shoutbox.

Συμφωνώ, η όλη διαδικασία είναι για πολλά γέλια. Υπάρχει τουλάχιστον μία κεντρική γραμμή για το τι θα γίνει; Ισχύει το poll ή όχι; Αν όχι γιατί; Ήταν απλώς πρόφαση; Είναι έγκυρα τα αποτελέσματα ή όχι; Τι γίνεται;



Παρακατω ειναι το πρωτο ποστ του slay στο thread.


Αφου υπαρχουν τοσα παραπονα αποφασισα να κανω και ενα δημοψηφισμα για να δουμε τελικα και σε ποσο κοσμο ειναι απαραιτητο, το shoutbox αρχικα εκλεισε λογω της Ε3 αφου πριν καν φτασει η μερα παρουσιασης της Sony η extra κινηση που ειχε το forum ειχε κανει την αποκριση παρα πολυ αργη, απο το κλεισιμο του και μετα το forum παει πολυ ποιο γρηγορα.

Το εχω ξαναπει οτι κανενα μεγαλο forum ειτε εσωτερικου ειτε εξωτερικου δεν εχει shoutbox, γιατι πολυ απλα για κανεναν admin το διλημα του να μπορει να σηκωσει 2 και 3 φορες περισσοτερους χρηστες , απο το να εχει ανοιχτο ενα shoutbox ειναι διλημα, η απαντηση ειναι προφανης πιστευω.

Τι προτιματε λοιπον, ανοιχτο το shoutbox και αργο το forum με κοληματα και τα σχετικα, η κλειστο το shoutbox και την αποκριση του forum οπως ειναι τωρα?

Δεν βλεπω πουθενα να γραφει οτι το οποιο αποτελεσμα του poll,θα κρινει απο μονο του το αν θα μπει το shoutbox ή οχι.
Σιγουρα ομως θα λαβει υποψη του το αποτελεσμα.

tasioskis
12-07-2010, 15:21
Παρακατω ειναι το πρωτο ποστ του slay στο thread.


Δεν βλεπω πουθενα να γραφει οτι το οποιο αποτελεσμα του poll,θα κρινει απο μονο του το αν θα μπει το shoutbox ή οχι.
Σιγουρα ομως θα λαβει υποψη του το αποτελεσμα.



Τι προτιματε λοιπον, ανοιχτο το shoutbox και αργο το forum με κοληματα και τα σχετικα, η κλειστο το shoutbox και την αποκριση του forum οπως ειναι τωρα?


αν και βγαζει ματι οτι κατι αλλο εχει γινει στην ψηφοφορια, αλλα βγαζει ματι και η ερωτηση το σλαυ στο τι προτιμουν? Βαγγελη.........

pictorino
12-07-2010, 15:22
Άρα όντως ο Slay είχε προαποφασίσει το αποτέλεσμα. Σε τόσες σελίδες προσπαθούσατε να μας πείσετε για το αντίθετο. Τότε το poll θα μπορούσε να ρωτάει : θεωρείτε το shoutbox σε κάποιο forum απαραίτητο ή όχι; Για ποιο λόγο αναλωθήκαμε σε μια συζήτηση με προκαθορισμένο αποτέλεσμα; Για να το παίζουμε δημοκράτες; Έχει ψοφίσει στο γέλιο με όλα αυτά τα τραγελαφικά, ΤΡΑΓΕΛΑΦΟΣ !!!! Ποστάρουμε για να φιλοσοφούμε ''περί του shoutbox'' και ''περί πιθανών λύσεων'' ; Βγάλτε ανακοίνωση ''το shoutbox κλείνει'' και τέλος. Κλειδώστε το thread τουλάχιστον ...

PDS
12-07-2010, 15:36
Τι προτιματε λοιπον, ανοιχτο το shoutbox και αργο το forum με κοληματα και τα σχετικα, η κλειστο το shoutbox και την αποκριση του forum οπως ειναι τωρα?


αν και βγαζει ματι οτι κατι αλλο εχει γινει στην ψηφοφορια, αλλα βγαζει ματι και η ερωτηση το σλαυ στο τι προτιμουν? Βαγγελη.........
Ε ναι ρε.Γιατι ειπα κατι διαφορετικο εγω?:p


Άρα όντως ο Slay είχε προαποφασίσει το αποτέλεσμα. Σε τόσες σελίδες προσπαθούσατε να μας πείσετε για το αντίθετο. Τότε το poll θα μπορούσε να ρωτάει : θεωρείτε το shoutbox σε κάποιο forum απαραίτητο ή όχι; Για ποιο λόγο αναλωθήκαμε σε μια συζήτηση με προκαθορισμένο αποτέλεσμα; Για να το παίζουμε δημοκράτες; Έχει ψοφίσει στο γέλιο με όλα αυτά τα τραγελαφικά, ΤΡΑΓΕΛΑΦΟΣ !!!! Ποστάρουμε για να φιλοσοφούμε ''περί του shoutbox'' και ''περί πιθανών λύσεων'' ; Βγάλτε ανακοίνωση ''το shoutbox κλείνει'' και τέλος. Κλειδώστε το thread τουλάχιστον ...

Δεν ξερω πως σκεφτεται ο slay,αλλα με βαση το ποστ του στην αρχη του thread αλλα και γνωριζοντας την εννοια του Poll γενικοτερα,αυτο(στο quote παρακατω) θεωρουσα ως δεδομενο εξ'αρχης.

Δεν βλεπω πουθενα να γραφει οτι το οποιο αποτελεσμα του poll,θα κρινει απο μονο του το αν θα μπει το shoutbox ή οχι.
Σιγουρα ομως θα λαβει υποψη του το αποτελεσμα.
Απλη λογικη ειναι ρε πικτορινο...
1+1 κανουν 2.
Τι δεν καταλαβαινεις?

Το Poll μπηκε ''για να δουμε τελικα και σε ποσο κοσμο ειναι απαραιτητο'' εγραψε ο slay.
Δεν ξερω ποσο πιο ξεκαθαρος επρεπε να ειναι.Εγω αυτο καταλαβα απο την αρχη.Οτι το εκανε δλδ για να παρει μια ιδεα και αυτος θα κρινει τα + και - στο τελος.
Αν ηθελε να πει κατι αλλο ο ποιητης(slay:p) τι να πω.Εγω αυτο καταλαβα.

tasioskis
12-07-2010, 15:48
Ε ναι ρε.Γιατι ειπα κατι διαφορετικο εγω?:p



Δεν ξερω πως σκεφτεται ο slay,αλλα με βαση το ποστ του στην αρχη του thread αλλα και γνωριζοντας την εννοια του Poll γενικοτερα,αυτο(στο quote παρακατω) θεωρουσα ως δεδομενο εξ'αρχης.

Απλη λογικη ειναι ρε πικτορινο...
1+1 κανουν 2.
Τι δεν καταλαβαινεις?

Το Poll μπηκε ''για να δουμε τελικα και σε ποσο κοσμο ειναι απαραιτητο'' εγραψε ο slay.
Δεν ξερω ποσο πιο ξεκαθαρος επρεπε να ειναι.Εγω αυτο καταλαβα απο την αρχη.Οτι το εκανε δλδ για να παρει μια ιδεα και αυτος θα κρινει τα + και - στο τελος.
Αν ηθελε να πει κατι αλλο ο ποιητης(slay:p) τι να πω.Εγω αυτο καταλαβα.


Α!!! Συγνωμη μεχρι προηγουμενος γνωριζα οτι η λεξη προτιματε σημαινει τι θελετε, πως το θελετε.... Σε ευχαριστω.:omg:

pictorino
12-07-2010, 15:49
''για να δουμε τελικα και σε ποσο κοσμο ειναι απαραιτητο''

Να φανταστώ ότι περίμενε απαντήσεις ''μου είναι απαρααίτητο, δε μπορώ να ζήσω χωρίς αυτό, μη με αφήνεις, γύρνα πίσω'';αχαχαχααχαχαχχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχααχ

''Να ανοιξει ή να παραμείνει κλειστό το shoutbox?''

Εντάξει, είτε μιλάω άλλη γλώσσα είτε υπάρχει γενικότερο πρόβλημα διατύπωσης , και καλά που δεν έχω όρεξη να ψάξω και τις 8 σελίδες να δω πως θα τα δικαιολογούσες...

Γιατί το ερώτημα δεν ήταν ''θεωρείτε το shoutbox σε κάποιο forum απαραίτητο ή όχι;'' αυτό ταιριάζει στο ''για να δουμε τελικα και σε ποσο κοσμο ειναι απαραιτητο''

PDS
12-07-2010, 16:23
Α!!! Συγνωμη μεχρι προηγουμενος γνωριζα οτι η λεξη προτιματε σημαινει τι θελετε, πως το θελετε.... Σε ευχαριστω.:omg:

Και παλι δεν καταλαβαινω που διαφωνουμε.Δωσε μου να καταλαβω.


Εντάξει, είτε μιλάω άλλη γλώσσα είτε υπάρχει γενικότερο πρόβλημα διατύπωσης , και καλά που δεν έχω όρεξη να ψάξω και τις 8 σελίδες να δω πως θα τα δικαιολογούσες...

Γιατί το ερώτημα δεν ήταν ''θεωρείτε το shoutbox σε κάποιο forum απαραίτητο ή όχι;'' αυτό ταιριάζει στο ''για να δουμε τελικα και σε ποσο κοσμο ειναι απαραιτητο''

Καλα pictorino εχεις κολλησει και σε αυτη τη περιπτωση δεν γινεται συζητηση,αλλα και δεν προκειται να αλλαξεις αποψη.

Ρε πικτορινο,θα μου πεις που ακριβως γραφει στο πρωτο ποστ οτι το αποτελεσμα του poll,θα ειναι και το τελικο αποτελεσμα της αποφασης του?
Μου φαινεται οτι για βγαλει καποιος ακρη εδω μεσα θα πρεπει να κανει ειδικη υπεραναλυση των οσων γραφει για να καταλαβουν καποιοι τα αυτονοητα...

Ενα poll ειναι.Poll,
Οποιο και αν ειναι το αποτελεσμα τελικα, ισχυει οτι ειναι poll και μπηκε για να παρει μια ιδεα ο admin του τι παιζει γενικοτερα και να ακουσει καποιες αποψεις.Αυτος πληρωνει,αυτος θα αποφασισει τελικα.Ουτε εγω ουτε εσυ.

Melnibonian
12-07-2010, 16:36
Δεν είχα ξαναμπεί τελευταία στο thread-ντροπή,μέχρι σήμερα και είδα τα καθέκαστα.Αφήνω στην άκρη κάποια οφθαλμοφανή γεγονότα (άλλωστε εγώ ο ίδιος είχα κρούσει τον κώδωνα κινδύνου για την ψήφο νέων μελών) επειδή όσο υπερτερούσε η άλλη πλευρά δεν έτρεχε τίποτα.Αυτό που περιμένω να δω λοιπόν αν ο Slay θα μείνει φερέγγυος και θα επαναφέρει το shoutbox.
Υ.Γ.Με τον δρόμο που πήρε το forum πως να μην είναι ποιο γρήγορο ρε μάγκες?Μεγαλύτερη επισκεψιμότητα έχει η σελίδα του χαλβά Φαρσάλων,για να μην μιλήσω για συμμετοχή.....

pictorino
12-07-2010, 16:41
Και παλι δεν καταλαβαινω που διαφωνουμε.Δωσε μου να καταλαβω.



Καλα pictorino εχεις κολλησει και σε αυτη τη περιπτωση δεν γινεται συζητηση,αλλα και δεν προκειται να αλλαξεις αποψη.

Ρε πικτορινο,θα μου πεις που ακριβως γραφει στο πρωτο ποστ οτι το αποτελεσμα του poll,θα ειναι και το τελικο αποτελεσμα της αποφασης του?
Μου φαινεται οτι για βγαλει καποιος ακρη εδω μεσα θα πρεπει να κανει ειδικη υπεραναλυση των οσων γραφει για να καταλαβουν καποιοι τα αυτονοητα...

Ενα poll ειναι.Poll,
Οποιο και αν ειναι το αποτελεσμα τελικα, ισχυει οτι ειναι poll και μπηκε για να παρει μια ιδεα ο admin του τι παιζει γενικοτερα και να ακουσει καποιες αποψεις.Αυτος πληρωνει,αυτος θα αποφασισει τελικα.Ουτε εγω ουτε εσυ.


χαχαχχα, οτι πιο γελοιο εχω διαβασει, αυτο δεν ειναι καλος μοναρχης, αυτο ειναι τελειως ευνουχος.......ουτε καν να μπω σε διαδικασια ψηφοφοριας.....


Αν και δεν μπορώ να πω οτι με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η ύπαρξη ή όχι του shoutbox, ο τρόπος που δίνονται οι επιλογές στο poll είναι εντελώς προβοκατόρικος, που ουσιαστικά δεν αφήνει περιθώρια επιλογής στους χρήστες, παρά να ψηφίσουν εναντίων του shoutbox.


Οκ,καταλαβα το σκεπτικο σου και εχεις καποιο δικιο.

Μια σκεψη θα κανω και εγω,χωρις να γνωριζω ακριβως τι παιζει με τις ταχυτητες κτλ κτλ.
Εφοσον ισχυει αυτο που λεει ο slay,

Αξιζει να το αναβαθμισεις μονο για το shoutbox?
Καταλαβαινεις τι θελω να πω φανταζομαι.Ο server ας πουμε οτι ειναι οκ για τον κοσμο που εχει αυτη τη στιγμη το φορουμ,γιατι να πας σε server ''psu.com forum''(τυχαιο παραδειγμα).Aξιζει?


Ούτε εγώ το θέλω :P Δε μπορώ να κάνω τη δουλειά μου σωστά :P


και τι θες να σου πούνε φίλε;
αφού αυτή είναι η ουσία.
η θα υπαρχει το shoutbox και θα είναι πιο αργό το φόρουμ ή δεν θα υπάρχει και θα είναι πιο γρήγορο.
αυτή είναι η διαφορά και αυτό λένε....


Εκ των πραγμάτων δεν έχω την δυνατότητα να ψηφίσω γιατί λείπει η επιλογή που θα ήθελα:
"Να ανοίξει το shoutbox και να έχουμε αποδεκτή ταχύτητα."

Αλλά ας είναι. Θα ψηφίσω την πρώτη επιλογή για 2 λόγους.
1ον θεωρώ πως αν είναι να διαλέξω κάτι,αυτό πρέπει να μην είναι εις βάρος της λειτουργικότητας του forum/μια και τα προβλήματα ταχύτητας είναι πρόσκαιρα αλλά και αντιμετωπίσιμα,και
2ον από σεβασμό σε αυτούς που το χρησιμοποιούν.


ΥΓ:Αν ο slay είναι ένας καλός μονάρχης τα μέλη είμαι ένας υπάκουος υπήκοος. Στην καλύτερη των περιπτώσεων είναι ένας σεβαστός φιλοξενούμενος και θα πρέπει να μείνουν ικανοποιημένοι από τον οικοδεσπότη καθ όλη την διαμονή τους εδώ. Και δεν μαγειρεύει το αγαπημένο του φαγητό αλλά το αγαπημένο των φιλοξενούμενων...


Να σας το ζωγραφισω κιολας για να το καταλαβετε καλυτερα , το παρακατω διαγραμα παρουσιαζει κατα προσεγγιση παντα την χρηση CPU με και χωρις shoutbox, με μπλε χωρις, με κοκκινο το shoutbox, οπως θα διαπιστωσετε η αναβαθμιση μονο προσωρινο αποτελεσμα μπορει να φερει.

http://www.ps3forums.gr/slay/grafhma.jpg

Όλα τα παραπάνω απαντούν στο ''για να δουμε τελικα και σε ποσο κοσμο ειναι απαραιτητο'' ή στο ''θεωρείτε το shoutbox σε κάποιο forum απαραίτητο ή όχι;'' Αν απαντούν στο 2ο γιατί δεν έκανες εγκαίρως τη διόρθωση και την κάνεις σήμερα με την απόφαση υπέρ του shoutbox? Είναι μόνο από τις 2 πρώτες σελίδες και χωρίς να κοιτάζω το ''προβλήματα, απορίες, παράπονα''

PDS
12-07-2010, 17:03
Όλα τα παραπάνω απαντούν στο ''για να δουμε τελικα και σε ποσο κοσμο ειναι απαραιτητο'' ή στο ''θεωρείτε το shoutbox σε κάποιο forum απαραίτητο ή όχι;''

Γιατι κανεις το ευκολο δυσκολο,μπορεις να μου εξηγησεις?

Ποιο αλλο φορουμ ρε συ τι ειναι αυτα που λες?Γι αυτο το φορουμ ειναι το poll.
Το ''θεωρείτε το shoutbox σε κάποιο forum απαραίτητο ή όχι'';δεν υπαρχει.

Το ''για να δουμε τελικα και σε ποσο κοσμο ειναι απαραιτητο'' υπαρχει μονο.Αυτο που εγραψε δλδ ο slay.
Tωρα αν εσυ το μεταφραζεις αυτο οπως θες δεν ειναι δικο μου προβλημα.Αν ο slay ηθελε να παρει την αποφαση του μονο απο το Poll.Θα εγραφε ξεκαθαρα οτι το οποτελεσμα θα ειναι και η τελικη αποφαση μου.Απλα Ελληνικα.


Αν απαντούν στο 2ο γιατί δεν έκανες εγκαίρως τη διόρθωση και την κάνεις σήμερα με την απόφαση υπέρ του shoutbox? Είναι μόνο από τις 2 πρώτες σελίδες και χωρίς να κοιτάζω το ''προβλήματα, απορίες, παράπονα''

(καταρχην δεν υπαρχει το 2ο)

Πιστευα οτι ενα και ενα κανουν 2...
Μαλλον πρεπει να αναθεωρησω.
Δεν πιστευα οτι χρειαζεται τοση αναλυση για να καταλαβουμε οτι οποιο και αν ειναι το αποτελεσμα,το poll εγινε για να εχει μια εικονα ο slay και να αποφασισει και με βαση αυτη.(και οχι μονο με βαση αυτη)

Ixor24
12-07-2010, 17:10
Γεια σου Ρε Ελλας Με τα Ωραια Σου!!!!!!!!!
Ψηφίζουμε ---> Αποφασιζω

PDS
12-07-2010, 17:14
Γεια σου Ρε Ελλας Με τα Ωραια Σου!!!!!!!!!
Ψηφίζουμε ---> Αποφασιζω

Εχεις μπερδεψει το poll με τις εκλογες νομιζω.

pictorino
12-07-2010, 17:15
Γιατι κανεις το ευκολο δυσκολο,μπορεις να μου εξηγησεις?

Ποιο αλλο φορουμ ρε συ τι ειναι αυτα που λες?Γι αυτο το φορουμ ειναι το poll.
Το ''θεωρείτε το shoutbox σε κάποιο forum απαραίτητο ή όχι'';δεν υπαρχει.

Το ''για να δουμε τελικα και σε ποσο κοσμο ειναι απαραιτητο'' υπαρχει μονο.Αυτο που εγραψε δλδ ο slay.
Tωρα αν εσυ το μεταφραζεις αυτο οπως θες δεν ειναι δικο μου προβλημα.Αν ο slay ηθελε να παρει την αποφαση του μονο απο το Poll.Θα εγραφε ξεκαθαρα οτι το οποτελεσμα θα ειναι και η τελικη αποφαση μου.Απλα Ελληνικα.


(καταρχην δεν υπαρχει το 2ο)

Πιστευα οτι ενα και ενα κανουν 2...
Μαλλον πρεπει να αναθεωρησω.
Δεν πιστευα οτι χρειαζεται τοση αναλυση για να καταλαβουμε οτι οποιο και αν ειναι το αποτελεσμα,το poll εγινε για να εχει μια εικονα ο slay και να αποφασισει και με βαση αυτη.(και οχι μονο με βαση αυτη)

Κοίταξε, όταν μιλάμε πρέπει να το κάνουμε με ακρίβεια. Είναι το ίδιο το ''για να δουμε τελικα και σε ποσο κοσμο ειναι απαραιτητο'' με το ''Να ανοιξει ή να παραμείνει κλειστό το shoutbox?''
Σημαίνουν το ίδιο πράγμα ΝΑΙ Ή ΟΧΙ;

Κάνω λόγο για ''κάποιο φόρουμ'' γιατί από την στιγμή που η απόφαση ήταν προκαθορισμένη για εμάς το δημοψήφισμα δεν αφορούσε το δικό μας φόρουμ αλλά σε τόσες σελίδες φιλοσοφούσαμε περί αυτού (του δικού΄μας φόρουμ).
''θεωρείτε το shoutbox σε κάποιο forum απαραίτητο ή όχι'' υπάρχει
'θεωρείτε το shoutbox στο ps3forums απαραίτητο ή όχι''' δεν υπάρχει. Πώς θα μπορούσε να υπάρξει από τη στιγμή που η απόφαση είχε ληφθεί πριν από το άνοιγμα του θρεντ και ήταν τελεσίδικη.
Πείτε το καθαρά από την αρχή με ανακοίνωση : Το shout κλείνει. ΤΕΛΟΣ
Έπειτα ανοίχτε θρεντ με τίτλο ''Θέλουμε να έχουμε μια γενική εικόνα για τη χρησιμότητα των shout στα διάφορα φόρουμ''.
Και συ τώρα έρχεσαι να ''διευκρινήσεις'', γιατί δεν το έκανες από την πρώτη σελίδα;

pictorino
12-07-2010, 17:17
Εχεις μπερδεψει το poll με τις εκλογες νομιζω.

Έχεις μπερδέψει το δημοψήφισμα με την έρευνα αγοράς / δημοσκόπηση νομίζω

Ixor24
12-07-2010, 17:40
Εχεις μπερδεψει το poll με τις εκλογες νομιζω.

οχι φιλε μου απλα ολη αυτη η κατασταση ειναι λιγο τραγελαφική ειναι μια μικρογραφία της ελλας...
δεν εχει συμασια τι λεμε ή τι κανουμε δεν εχει συμασια να χαλιόμαστε τοσο καιρο. ο πλεον αρμοδιος ειναι αφαντος και ο κυβος ερρίφθη...

να χαρουμε τις ωρες μας στο site να συμβιβαστούμε με τις υπαρχοντες αποφάσεις και ολα καλα θα πανε στο τελος... το εχουμε ξαναζήσει αυτο το στάδιο αρκετες φορες...

PDS
12-07-2010, 17:43
Κοίταξε, όταν μιλάμε πρέπει να το κάνουμε με ακρίβεια. Είναι το ίδιο το ''για να δουμε τελικα και σε ποσο κοσμο ειναι απαραιτητο'' με το ''Να ανοιξει ή να παραμείνει κλειστό το shoutbox?''
Σημαίνουν το ίδιο πράγμα ΝΑΙ Ή ΟΧΙ;

Ρε πικτορινο πες μου οτι κανεις πλακα.plz.:p
δλδ εχεις κολλησει σε πραγματα που δεν θα επρεπε.

Μαλλον επρεπε να βαλει ολοκληρη εκθεση στον τιτλο του Poll.
lol
Ενας τιτλος ειναι... και στο πρωτο ποστ του εξηγει αναλυτικοτερα.
Δλδ ημαρτον ας πουμε.:p




Πώς θα μπορούσε να υπάρξει από τη στιγμή που η απόφαση είχε ληφθεί πριν από το άνοιγμα του θρεντ και ήταν τελεσίδικη.
Πείτε το καθαρά από την αρχή με ανακοίνωση : Το shout κλείνει. ΤΕΛΟΣ
Έπειτα ανοίχτε θρεντ με τίτλο ''Θέλουμε να έχουμε μια γενική εικόνα για τη χρησιμότητα των shout στα διάφορα φόρουμ''.
Και συ τώρα έρχεσαι να ''διευκρινήσεις'', γιατί δεν το έκανες από την πρώτη σελίδα;

Καταρχην θα πω για 1000φορα οτι δεν υπαρχει ΄΄πειτε,κλειστε,καντε κτλ.Ο slay θα αποφασισει οχι εμεις.

2ον δυσκολευομαι να πιστεψω οτι εχουν γινει τοσα ποστ ,τοσες αναλυσεις και δεν εχουμε καταλαβει για ποιον λογο εγινε το poll.

θα σου πω τι καταλαβα εγω απο το πρωτο ποστ(εκει που βλεπουμε τον λογο που εγινε αυτο το poll δλδ)

Ο slay ηταν εξαρχης(οταν εγινε το Poll) υπερ της επιλογης του να μην εχει shoutbox το φορουμ.Νομιζω ειναι ξεκαθαρο αυτο.(αν δεν το ειχες καταλαβει,δεν εχει νοημα να συνεχισουμε και την συζητηση).
Εκανε λοιπον το poll για να δει σε ποσους ειναι απαραιτητο,αλλα και να διαβασει διαφορες αποψεις,να πει την δικη του κτλ,προφανως γιατι ηθελε να ξερει και την ταση αποψεων,να δει αντιδρασεις κτλ. και τελικα να λαβει τα παντα υπ'οψη του(αποψεις,αντιδρασεις μεγαλες ή μικρες,χρηματικο κοστος κ.α).

Το αποτελεσμα δεν ειναι προκαθορισμενο λοιπον.Οτι ηταν ομως πιο πιθανο απο την αρχη (που εγινε το poll) να μην μπει το shoutbox ειναι δεδομενο.Νομιζω το πρωτο ποστ του slay δεν αφηνει περιθωρια για παρεξηγησεις.





Έχεις μπερδέψει το δημοψήφισμα με την έρευνα αγοράς / δημοσκόπηση νομίζω

Δεν τα εχω μπερδεψει,γιατι ειναι το ιδιο ακριβως σε αυτη τη περιπτωση.Αλλα δεν θες να το καταλαβεις.

Melnibonian
12-07-2010, 17:53
Επειδή εγώ έχω καταλάβει και πολύ καλά,θεωρώ ότι ο Slay πρέπει να μας ανακοινώσει την απόφασή του έγκαιρα.Το poll έκλεισε,θα επανέρθει τελικά το shoutbox,ναι ή όχι?Είναι τόσο δύσκολο να απαντήσει?Ρε παιδιά έλεος δηλαδή...

PDS
12-07-2010, 17:54
Επειδή εγώ έχω καταλάβει και πολύ καλά,θεωρώ ότι ο Slay πρέπει να μας ανακοινώσει την απόφασή του έγκαιρα.Το poll έκλεισε,θα επανέρθει τελικά το shoutbox,ναι ή όχι?Είναι τόσο δύσκολο να απαντήσει?Ρε παιδιά έλεος δηλαδή...
Γιατι γνωριζεις αν εχει αποφασισει ο ιδιος?
Σε μας δεν εχει πει τπτ btw..

pictorino
12-07-2010, 17:59
Ρε πικτορινο πες μου οτι κανεις πλακα.plz.:p
δλδ εχεις κολλησει σε πραγματα που δεν θα επρεπε.

Μαλλον επρεπε να βαλει ολοκληρη εκθεση στον τιτλο του Poll.
lol
Ενας τιτλος ειναι... και στο πρωτο ποστ του εξηγει αναλυτικοτερα.

Να ανοιξει ή να παραμείνει κλειστό το shoutbox?
α.Να ανοιξει και ας πηγαινει ποιο αργα το forum
β.Να μεινει κλειστο, προτιμω να ειναι ποιο γρηγορο το forum

Αυτές είναι οι δύο επιλογές.
Ας έγραφε με μεγαλύτερη ακρίβεια ώστε τα παραπάνω να μην αναιρούνται από το 1ο ποστ και το αντίθετο αν είναι όπως τα λες. Εγώ φταίω; Μην κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις τη διαφορά τους...


Καταρχην θα πω για 1000φορα οτι δεν υπαρχει ΄΄πειτε,κλειστε,καντε κτλ.Ο slay θα αποφασισει οχι εμεις.

Έχεις δίκιο.


2ον δυσκολευομαι να πιστεψω οτι εχουν γινει τοσα ποστ ,τοσες αναλυσεις και δεν εχουμε καταλαβει για ποιον λογο εγινε το poll.

Όταν γράφουμε με ακρίβεια μια χαρά καταλαβαίνουμε. Όταν άλλα γράφει το poll, άλλα το 1ο ποστ, άλλα υποστηρίζεις τόσο καιρό, άλλα υποστηρίζεις τώρα ...
Ξαναρωτάω : Και συ τώρα έρχεσαι να ''διευκρινήσεις'', γιατί δεν το έκανες από την πρώτη σελίδα;


Ο slay ηταν εξαρχης(οταν εγινε το Poll) υπερ της επιλογης του να μην εχει shoutbox το φορουμ.Νομιζω ειναι ξεκαθαρο αυτο.(αν δεν το ειχες καταλαβει,δεν εχει νοημα να συνεχισουμε και την συζητηση).

για την ακρίβεια το είχε ήδη κλείσει


Δεν τα εχω μπερδεψει,γιατι ειναι το ιδιο ακριβως σε αυτη τη περιπτωση.Αλλα δεν θες να το καταλαβεις.

Θα στο ξαναπώ : ακρίβεια στο λόγο είναι η λύση ...

PDS
12-07-2010, 18:16
Να ανοιξει ή να παραμείνει κλειστό το shoutbox?
α.Να ανοιξει και ας πηγαινει ποιο αργα το forum
β.Να μεινει κλειστο, προτιμω να ειναι ποιο γρηγορο το forum

Αυτές είναι οι δύο επιλογές.
Ας έγραφε με μεγαλύτερη ακρίβεια ώστε τα παραπάνω να μην αναιρούνται από το 1ο ποστ και το αντίθετο αν είναι όπως τα λες. Εγώ φταίω; Μην κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις τη διαφορά τους...

Εγραψα παραπανω τι καταλαβα εγω.Ο καθε ανθρωπος καταλαβαινει διαφορετικα πραγματα μαλλον.Πιστευω οτι ηταν υπεραρκετα για να καταλαβεις οτι δεν ειναι ''εκλογες''.




Όταν γράφουμε με ακρίβεια μια χαρά καταλαβαίνουμε. Όταν άλλα γράφει το poll, άλλα το 1ο ποστ, άλλα υποστηρίζεις τόσο καιρό, άλλα υποστηρίζεις τώρα ...
Ξαναρωτάω : Και συ τώρα έρχεσαι να ''διευκρινήσεις'', γιατί δεν το έκανες από την πρώτη σελίδα;

Παλι κολλας σε πραγματα που δεν θα επρεπε.
Στην πρωτη σελιδα να γραψω τι, ρε πικτορινο?Ειδες πουθενα να εγραψα ''οτι ειναι τελικο πως δεν θα μπει λογο του τοτε αποτελεσματος''?Οχι
Εσυ μιλησες για φερεγγυοτητα τωρα,γι αυτο σου απαντησα.
Αλλα εχω 5.000 ποστ σε αυτο το φορουμ,ειναι δυνατον να πιστευεις οτι θα εκανα τετοια κωλοτουμπα και οτι αλλα πιστευα τοτε και αλλα τωρα.
Αν ναι τι να πω ρε συ πραγματικα.


Εξακολουθω να πιστευω οτι αυτα ηταν αυτονοητα και απορω πραγματικα με αυτους που πιστευαν οτι το poll εβγαζε αποφαση.

Και παλι δεν γνωριζω αν θα μπει ή οχι.

Alexandros
12-07-2010, 18:53
Τωρα ειδα τα διαγραμματα και καθοτι ηλεκτρονικος και ειδημων με καθε τι ηλεκτρονικο εχω να πω οτι επιβαρινετε παρα πολυ ο επεξεργαστης απορροφα με λιγα λογια τεραστια επεξεργαστικη ισχη το shootbox. Οποτε για την ασφαλεια του επεξεργαστη και επομενως του φορουμ καλυτερα να μην επανελθει.

Διοτι καλλιστα εαν ειναι online πολλα ατομα και χρησημοποιειται το shootbox να κορυφωθει η χρηση επεξεργαστικης ισχης με αποτελεσμα να καταρευσει το φορουμ ολο με δυσαρεστες συνεπειες....

Ας περιμενετε μπορει να αναβαθμιστει το συστημα στο μελλον και τοτε να αντεχει shootbox και ευρυθμη λειτουργια του φορουμ.Και παλι θα πω ενα θετικο οτι το φορουμ ειναι ταχυτατο και απο πρωσοπικη αποψη το βρισκω τελειο!

Αυτα απο εναν ειδικο στα ηλεκτρονικα.

pictorino
12-07-2010, 19:39
Εγραψα παραπανω τι καταλαβα εγω.Ο καθε ανθρωπος καταλαβαινει διαφορετικα πραγματα μαλλον.Πιστευω οτι ηταν υπεραρκετα για να καταλαβεις οτι δεν ειναι ''εκλογες''.

Παλι κολλας σε πραγματα που δεν θα επρεπε.
Στην πρωτη σελιδα να γραψω τι, ρε πικτορινο?Ειδες πουθενα να εγραψα ''οτι ειναι τελικο πως δεν θα μπει λογο του τοτε αποτελεσματος''?Οχι
Εσυ μιλησες για φερεγγυοτητα τωρα,γι αυτο σου απαντησα.
Αλλα εχω 5.000 ποστ σε αυτο το φορουμ,ειναι δυνατον να πιστευεις οτι θα εκανα τετοια κωλοτουμπα και οτι αλλα πιστευα τοτε και αλλα τωρα.
Αν ναι τι να πω ρε συ πραγματικα.

Εξακολουθω να πιστευω οτι αυτα ηταν αυτονοητα και απορω πραγματικα με αυτους που πιστευαν οτι το poll εβγαζε αποφαση.

Και παλι δεν γνωριζω αν θα μπει ή οχι.

Αν η ανακρίβεια στην έφραση είναι κάτι ασήμαντο, οκ, πάω πάσο. Να μυρίζουμε τα νύχια μας για να καταλαβαίνουμε κάθε φορά τι θέλετε να πείτε.Τη πρότασή μου την είχα κάνει για να γίνει πιο ξεκάθαρο το όλο ζήτημα:
http://www.ps3forums.gr/vb/showpost.php?p=207773&postcount=105
http://www.ps3forums.gr/vb/showpost.php?p=208449&postcount=141
Απ'ότι φαίνεται η πρώτη εντ'υπωση είναι και η πιο σωστή, καλά μου είχε φανεί λάθος η όλη διατύπωση και το όλο thread. Καλά, το ζήτημα της αξιοπιστίας ας μην το θίξουμε τώρα. Πάντως στη συγκεκριμένη περίπτωση το κακό ξεκινάει από την αρχή. Δεν υπάρχει ξεκάθαρη τοποθέτηση - γραμμή ή έστω σωστή διατύπωση από τη ''διοίκηση'' και γίνεται όλο αυτό το μπάχαλο.
Και κάτι άλλο, όταν βάζεις poll σε αυτό το φόρουμ ποια σημασία έχει; Είναι απλά δημοσκόπηση; Νόμιζα ότι είναι εργαλείο για να αποφασίσουν τα μέλη για κάτι. Αν θέλεις απλώς απόψεις δε βάζεις ένα poll το οποίο αναδεικνύει μία μόνο πλευρά του υπό συζήτηση ζητήματος. Δε το βάζεις καθόλου και συζητάς αυτό που θέλεις.Ή αν βάλεις, πρέπει αυτό να καλύπτει όλες τις πτυχές του ζητήματος.

WolfRathmA
12-07-2010, 21:15
Surprise αγαπητοί κύριοι! Εντοπίστηκαν πολλαπλές IP adresses στο poll!!! Το Thread κλειδώνετε. Το shout box δεν ανοίγει και επίσης όταν βρεθεί αυτός που έκανε αυτό το πράγμα θα φάει και ένα μόνιμο ban από το φόρουμ και τελειώσαμε!

Συγχαρητήρια!

http://i179.photobucket.com/albums/w287/WolfRathmA_GR/PS3forums/667d5671.png

WolfRathmA
12-07-2010, 21:32
Συγχαρητήρια στους (στον) παρακάτω:

http://i179.photobucket.com/albums/w287/WolfRathmA_GR/Screenshot2010-07-12at8251411.png



Χαράς το κουράγιο σου μεγάλε!