PDA

View Full Version : Eurobank Prepaid card HELP!



Sasori
05-09-2007, 15:31
Σήμερα το πρωί πήγα κι έβγαλα μία. Λοιπόν θα ήθελα οπωσδήποτε πληροφορίες για το πως θα την χρησιμοποιήσω στο PS Store.

ΑΠΟΡΙΕΣ:

1) Πρέπει να δημιουργήσω "Ελληνικό" account? Αυτό που χρησιμοποιώ τώρα το έκανα για... Ιρλανδία!

2) Στο card security code λέει για 3 ή 4 ψηφία ενώ στο πίσω μέρος η κάρτα έχει 4+2.

3) Το store ζητάει και όνομα, η κάρτα όμως δεν γράφει επάνω το όνομά μου...

4) Η διεύθηνση που θα δώσω θα πρέπει να είναι πραγματική? Το store αναγνωρίζει Ελληνικές διευθήνσεις?


Ας μου πει κάποιος παρακαλώ αναλυτικά τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω.

klepidas
05-09-2007, 15:34
1)den thelei elliniko logariasmo alla xeno
2)den exei 4 kai 2 alla 4 kai 3 exo kai ego idia
3)vale to onoma sou i ena pseutiko
4)mia pragmatiki diethinsi pou tha vreis sto inernt vale

Sasori
05-09-2007, 15:36
1
2)den exei 4 kai 2 alla 4 kai 3 exo kai ego idia


Έχεις δίκιο τώρα το πρόσεξα. Τα βάζω όλα με το κενό μαζι?

klepidas
05-09-2007, 15:37
denta vazeis ola mono ta tria teleutea psifia

Sasori
05-09-2007, 15:45
Έχω πρόβλημα με τις διευθύνσεις και το google maps δεν βοηθάει πάρα πολύ, έχει κανένας account Ιρλανδία για να μου πει ακριβώς τι έβαλε στις διευθήνσεις??

klepidas
05-09-2007, 15:46
re file ftiaxe kainourgio amerikaniko account kai ama thes sou vrisko ego diethinsis..ok??exeis msn?

Sasori
05-09-2007, 15:48
MSN: Crimson-Clouds@hotmail.com

Sasori
05-09-2007, 15:50
Έχω και Αμερικάνικο account, αλλά μήπως υπάρξει πρόβλημα όταν πχ θα κατεβάσω add-on υλικό για τα Ευρωπαικά παιχνίδια???

klepidas
05-09-2007, 15:54
Έχω και Αμερικάνικο account, αλλά μήπως υπάρξει πρόβλημα όταν πχ θα κατεβάσω add-on υλικό για τα Ευρωπαικά παιχνίδια???

den tha iparxei prob oloi apo ekei katevazoume kai den exoume prob

Se EKNA ADD STO MSN DEXOU ME

muku
05-09-2007, 16:53
Εμένα αυτή η κάρτα δεν μου δούλεψε ποτέ. Αν τύχει και σε σένα το ίδιο, χρησιμοποίησε την για να φτιάξεις virtual mastercard στο www.wirecard.com. Έτσι εγώ αγόρασα το tekken.

blizard
05-09-2007, 19:19
Εμένα αυτή η κάρτα δεν μου δούλεψε ποτέ. Αν τύχει και σε σένα το ίδιο, χρησιμοποίησε την για να φτιάξεις virtual mastercard στο www.wirecard.com. Έτσι εγώ αγόρασα το tekken.
Eχω την εντύπωση ότι η wirecard δεν δουλεύει πλέον στο US-Store αλλά μόνο στα άλλα.... αν κατάλαβα καλά δηλαδή.
http://www.ps3forums.com/showthread.php?p=1906682
(πες μας αν δοκιμάσεις)

Εγώ αγόρασα το warhawk κανονικά από εκεί με την visa electron της alphabank(cash-card) , και πρέπει να είναι Οκ και αυτή της Eurobank.

Sasori
06-09-2007, 14:26
Τελικά η κάρτα δουλεύει στο Αμερικάνικο Store. Στο Ευρωπαικό όμως χρειάζομαι σωστές διευθήνσεις... Ιρλανδίας! Στο Google Maps δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη.

Εαν κάποιος έχει διευθύνσεις που δουλεύουν, παρακαλώ να με ενημερώσει.

klepidas
06-09-2007, 15:07
sou exo vrei diethinsi gia irlandia ama tis thes mpes msn

stefent
16-01-2008, 18:22
Παιδιά κι εγώ έχω μια prepaid της Eurobank. Προσπαθώ να την εισάγω αλλά δεν τη δέχεται. δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει. Βάζω την πραγματική διεύθυνση Ελλάδας! Καμμία ιδέα?

Donald
16-01-2008, 18:42
Εμένα πάντως η prepaid Eurobank έχει δουλέψει μια χαρά στις αγορές μου από το Αμερικάνικο κατάστημα (calling all cars,puzzle fighter,high velocity bowling)

stefent
16-01-2008, 18:50
Δεν έχω ασχοληθεί με το US store ακόμα. Μιλάω για το PS Store που συνδέομαι με ελληνική διεύθυνση. Μήπως δε δέχεται καθόλου κάρτες από Ελλάδα?

WolfRathmA
16-01-2008, 18:57
Δεν έχω ασχοληθεί με το US store ακόμα. Μιλάω για το PS Store που συνδέομαι με ελληνική διεύθυνση. Μήπως δε δέχεται καθόλου κάρτες από Ελλάδα?

:rofl: LoL

Απλα θες να πεις οτι εχει γραφτει στο Ελληνικο Store. Παντος λιγο χλωμο να μην δουλευει νομιζω. Οι περισσοτεροι εχουν βαλει την καρτα τους στο Ελληνικο Store και δουλευει κανονικα.

stefent
16-01-2008, 19:20
Tότε κάτι γίνεται με τα στοιχεία που εισάγω. Τον αριθμό, ημ λήξης και CVV2 αποκελείεται να είναι λάθος. Οπότε ή στο όνομα ή στη διεύθυνση είναι το πρόβλημα. Στο όνομα χρειάζεται όνομα πατρός? Στη διεύθυνση λέει χωριστά city και χωριστά state. Εκεί τι βάζουμε? Παίζει ρόλο που τα εισάγω με λατινικούς χαρακτήρες?

Stavtag
16-01-2008, 21:14
Όχι, παιδιά πραγματικά δεν δουλεύει πλεον η prepaid της Eurobank. Αν δν κάνω λάθος έχουν κάνει μια αναβάθμιση στο σύστημα ασφαλείας εκεί στη sony, και αν η prepaid σου είναι καταχωρημένη μέχρι κάποια ημερομηνία, μετά το psn δν την αναγνωρίζει! Εγώ περιμένω να λήξει η δικιά μου για να πάω να βγάλω καινούρια....

patso
23-01-2008, 01:30
Εγω εχω prepaid μια της Κυπρου κ τη δεχεται κανονικα το ελληνικο PS store.

LAZAGR76
24-01-2008, 22:57
πια prepaid να παρω δοκιμασμενα να παιζει ?,φυσηκα για το ελληνικο το store.

blizard
25-01-2008, 04:19
Εγώ σου προτείνω να ανοίξεις ένα λογαριασμό ταμιευτηρίου στην alpha και να ζητήσεις για cashcard την visa electron ,συν web banking.
Δουλέυει σχεδόν παντού.

stratisd
25-01-2008, 12:48
Αυτό είναι το καλύτερο και δέν έχεις και κανένα πρόβλημα γιατι είναι πάντα άδεια και βάζεις εσύ ότι ποσό θές, χωρίς φόβο να σου τραβήξουν περισσότερα. Εγώ τη χρησιμοποιώ 5 χρόνια τώρα, χωρίς κανένα πρόβλημα και δουλεύει και σε όλα τα store.

LAZAGR76
25-01-2008, 16:36
Εγώ σου προτείνω να ανοίξεις ένα λογαριασμό ταμιευτηρίου στην alpha και να ζητήσεις για cashcard την visa electron ,συν web banking.
Δουλέυει σχεδόν παντού.

ειναι μονο cashcard δεν ειναι με συνδρομη ετσι ?στο ελληνικο store φιλε μου την δοκιμασες ?ευχαριστω για την απαντησει και σενα Στρατη.:)

stratisd
25-01-2008, 16:47
Είναι απλή κάρτα αναλήψεων απο ATM, χρεωστική και λέει επάνω VISA. Δέν είναι πιστωτική, δηλαδή αν δέν έχεις λεφτά στο λογαριασμό σου δέν μπορεί να σε χρεώσει επι πιστώση, μπορείς μόνο να αγοράσεις με όσα έχεις μέσα.
Δέν θέλεις ούτε συνδρομή ούτε τίποτα, απλά άνοιξε ένα λογαριασμό στην ALPHA Bank και ζήτησε να σου εκδόσουν κάρτα για ανάληψη απο ATM VISA και όχι MAESTRO που δίνουν συνήθως.

LAZAGR76
25-01-2008, 16:51
Είναι απλή κάρτα αναλήψεων απο ATM, χρεωστική και λέει επάνω VISA. Δέν είναι πιστωτική, δηλαδή αν δέν έχεις λεφτά στο λογαριασμό σου δέν μπορεί να σε χρεώσει επι πιστώση, μπορείς μόνο να αγοράσεις με όσα έχεις μέσα.
Δέν θέλεις ούτε συνδρομή ούτε τίποτα, απλά άνοιξε ένα λογαριασμό στην ALPHA Bank και ζήτησε να σου εκδόσουν κάρτα για ανάληψη απο ATM VISA και όχι MAESTRO που δίνουν συνήθως.


ευχαριστω ρε Στρατη εχω λογαριασμο στην αλφα αρα παω και τους λεω να μου βγαλουν μια χρεωστικη visa.:)

stratisd
25-01-2008, 16:55
πρόσεξε γιατι αν έχεις ήδη καρτα ατμ για αναλήψεις θα σου κάνουν μαλ@%!@%#ια και θα στις μπλέξουν.
έχεις κάρτα ατμ;

LAZAGR76
25-01-2008, 18:54
πρόσεξε γιατι αν έχεις ήδη καρτα ατμ για αναλήψεις θα σου κάνουν μαλ@%!@%#ια και θα στις μπλέξουν.
έχεις κάρτα ατμ;

οχι δεν εχω αλλη καρτα πουθενα.:notsay:

stratisd
25-01-2008, 19:03
Αν τον λογαριασμό αυτό τον χρησιμοποιείς γενικότερα, μήν βγάλεις κάρτα για αυτόν. Για πιο σιγουριά άνοιξε δεύτερο λογαριασμό και ζήτησέ τους να σου εκδόσουν κάρτα Visa για αναλήψεις απο ΑΤΜ μόνο για αυτόν, καλύτερα ο λογαριασμός που θα αντιστοιχεί στη κάρτα να μην έχει χρήματα μέσα για να είσαι πιο ασφαλής στις αγορές σου. Όταν θές να αγοράσεις κάτι απλώς βάζεις απο τον άλλο λογαριασμό που έχεις τα λεφτά.

LAZAGR76
25-01-2008, 19:07
Αν τον λογαριασμό αυτό τον χρησιμοποιείς γενικότερα, μήν βγάλεις κάρτα για αυτόν. Για πιο σιγουριά άνοιξε δεύτερο λογαριασμό και ζήτησέ τους να σου εκδόσουν κάρτα Visa για αναλήψεις απο ΑΤΜ μόνο για αυτόν, καλύτερα ο λογαριασμός που θα αντιστοιχεί στη κάρτα να μην έχει χρήματα μέσα για να είσαι πιο ασφαλής στις αγορές σου. Όταν θές να αγοράσεις κάτι απλώς βάζεις απο τον άλλο λογαριασμό που έχεις τα λεφτά.


ευχαριστω ρε συ Στρατη εισε κατατοπιστηκοτατος :1appl:επειδη ειμαι εντελος ασχετος με καρτες:)

stratisd
25-01-2008, 19:13
ευχαριστω ρε συ Στρατη εισε κατατοπιστηκοτατος :1appl:επειδη ειμαι εντελος ασχετος με καρτες:)

Απο κάρτες δέν ξέρεις, απο Fifa όμως...:fryingpan:

LAZAGR76
25-01-2008, 19:17
Απο κάρτες δέν ξέρεις, απο Fifa όμως...:fryingpan:
:rofl::rofl::rofl:με γειωσες:rofl:

blizard
26-01-2008, 01:37
Visa για αναλήψεις απο ΑΤΜ[/B] μόνο για αυτόν, καλύτερα ο λογαριασμός που θα αντιστοιχεί στη κάρτα να μην έχει χρήματα μέσα για να είσαι πιο ασφαλής στις αγορές σου. Όταν θές να αγοράσεις κάτι απλώς βάζεις απο τον άλλο λογαριασμό που έχεις τα λεφτά.
Αυτό είναι το καλύτερο ... βάζεις μέσο web-banking χρήματα από τον ένα λογαριασμό στον άλλον επιτόπου και αμέσως μετά αγοράζεις με την κάρτα.

Σου δίνουν και ένα μικρό μπρελόκ μαζί με το web banking που βγάζει έναν αριθμό πριν κάθε συναλλαγή... και έτσι ακόμα και αν κάποιος υποθέσουμε ότι ξέρει όλα τα στοιχειά της κάρτας και τους κωδικούς σου δεν μπορεί να κάνει τίποτα.

stratisd
26-01-2008, 01:56
Έτσι ακριβώς...

lagman
04-02-2008, 13:32
η prepaid της eurobank δεν παιζει στο Ελληνικο store .

SalazarTheGreek
23-02-2008, 00:08
παιδια,αυριο θα παω να βγαλω μια prepaid card :angry:, και θελω να μου πειτε σε ποια τραπεζα να παω και γενικα να με φωτισετε ,γιατι ζω στο απολυτο σκοταδι :hide::blush::bgrin2:(μιλαω για αγορεs απο ελληνικο ps store)

EDIT:
για να βγαλεις μια prepaid card,θα πρεπει να σε συνοδεψει καποιος ενηλικας(ειμαι 17) ή με την αστυνομικη μου ταυτοτητα μπορω και μονος μου:confused:

SalazarTheGreek
23-02-2008, 12:45
παιδια μηπως γνωριζει κανεις ,γιατι σε λιγο θα κλεισουν οι τραπεζες....:blush::prayer:

greekteo
23-02-2008, 16:31
Παιδια για πειτε γιατι το σκεφτομαι σοβαρα να βγαλω μια προπληρωμενη καρτα.. Κι εγω ζω στο σκοταδι. Απο ποια τραπεζα προτεινετε να βγαλω prepaid? (την θελω για αγορες απο ιντερνετ και greek ps store).. Μετα για να την γεμισω με λεφτα πρεπει να ξαναπαω στην τραπεζα αυτοπροσωπως?

@ salazar κι εγω 17 ειμαι, ειχα ρωτησει και μου ειπαν οτι για να βγαλει καποιος προπληρωμενη πρεπει να εχεις κλεισει τα 18..

desperate_gamer
23-02-2008, 17:28
Για να βγάλεις προπληρωμένη, πρέπει να κλείσεις τα 18 όντως. Αλλά μέχρι τότε μπορεί να βγει στο όνομα και στο ΑΦΜ ενός απ' τους γονείς σου, αλλά να τη χρησιμοποιείς εσύ κανονικά.

Εγώ δεν είχα το ΑΦΜ μου όταν την έβγαλα και βγήκε στο όνομα του μπαμπά μου. Όμως στις συναλλαγές μου στο Ίντερνετ και στο PS Store, βάζω το δικό μου όνομα χωρίς πρόβλημα.

Το μόνο κακό είναι ότι για να μάθεις το υπόλοιπό της κάρτας σου από το τηλέφωνο, θα πρέπει να μιλήσει με τον υπάλληλο ο κάτοχος της κάρτας, δηλαδή στη περίπτωσή μας, ο γονιός μας. Τώρα για το αν μπορεί να βάλει λεφτά στη κάρτα κάποιος άλλος εκτός από το κάτοχο της κάρτας, δεν ξέρω γιατί δεν το έχω δοκιμάσει. Αλλά ναι, πρέπει να πας αυτοπροσώπος στη τράπεζα για να δώσεις τα λεφτά στο ταμεία.

Εγώ προτείνω κάρτα Eurobank (και ας πέρνει 2% προμήθεια) μιας και επιβεβαιωμένα δουλεύει παντού και δεν με έχει μπερδέξει ποτέ στις συμπληρώσεις αιτήσεων κτλ. Είναι πολύ εύχρηστη. Τώρα αν καμιά φορά το PS Store, δεν δέχεται funds φταίει το ίδιο το Store, παρά η κάρτα.

greekteo
23-02-2008, 21:45
ευχαριστω παρα πολυ desperate. Να σαι καλα. Ησουν απολυτα κατατοπιστικος :)

PDS
29-02-2008, 23:10
Επειδη τα παιδια μιλησαν για Alpha bank.
Aυτην θα πρεπει να ζητησω για προπληρωμενη?
(ειμαι λιγο ασχετος:blush:)
http://www.alpha.gr/page/default.asp?id=340&la=1

Tek_Killa
02-09-2008, 15:41
Παίδες πήγα κι έβγαλα μια prepaid eurobank... Όντως δεν δουλεύει στο ps store?

slayeras
02-09-2008, 15:43
Εβγαλα την προιγουμενη βδομαδα εγω, απλα επειδη δεν λεει το ονομα σου πανω στην καρτα ρωτα πως ακριβως σε καταχορισανε, μια χαρα μου δουλευει στο psn παντος εμενα

Tek_Killa
02-09-2008, 16:03
Τhanx Mr Slayera! :) Βάζεις ελληνική διεύθυνση;

slayeras
02-09-2008, 16:15
Αποσο θυμαμαι γιατι το εχω το προβληματακι στην μνημη, με το που περασεις τα στοιχεια της καρτας σε παει σε μια δευτερη καρτελα και εχει την adress αυτην που ειχες βαλει στο Psn οταν δημιουργισες καινουριο account, πατησα οκ και το δεχτηκε

Την gift card εβγαλες σωστα?

X-NEC
02-09-2008, 16:40
Η gift card είναι της Attica αν δεν κάνω λάθος.


Τhanx Mr Slayera! :) Βάζεις ελληνική διεύθυνση;

Στα στοιχεια της κάρτας θα βάλεις τα πραγματικά σου (ονοματεπώνυμο, διεύθυνση κλπ).

desperate_gamer
02-09-2008, 16:55
Και βάζεις πρώτα το νούμερο και μετά την οδό! Σημαντικό!

konstantinos
02-09-2008, 20:04
Εγω της Eurobank την εχω στο US προφιλ κ στο ελληνικο της Alpha Bank prepaid κ οι 2 αλλα πηγα να φτιαξω λογαριασμο σε PayPal με την Eurobank κ θα μου ερθει ενας κωδικος για να επιβεβεωσω την καρτα αλλα η Eurobank δεν στελνει λογαριασμο στο σπιτι κ ειναι κακο αυτο.Κ δεν ξερω τι θα κανω θα περιμενω μεχρι την παρασκευη αν δεν μου ερθει τπτ θα στειλω μνμ στο Pay Pal αν μπορουν να μου στειλουν τον κωδικο με email.

Tek_Killa
03-09-2008, 11:25
Tελικά όλα ΟΚ! Μια χαρά δουλεύει η κάρτα της Eurobank. Εκανα την πρώτη μου online αγορά ever χθές. Κατέβασα το Flow (μαμάει...).

Ξέρετε αν πχ πάρω μετά απο κάμποσο καιρό άλλο ps3, θα μπορώ να παίζω τα παιχνίδια που αγόρασα οnline? Aν ναι, πως; Τα ξανακατεβάζω στο καινούριο χωρίς να πληρώσω ή τα κοπιάρω απο το παλιό?

slayeras
03-09-2008, 11:27
Ναι, απλα θα πρεπει να μπεις στο καινουριο ps3 με το psn account που κατεβασες το παιχνιδι και το ξανακατεβαζεις
Αυτο μπορεις να το κανεις μεχρι 5 φορες νομιζω

konstantinos
05-09-2008, 18:01
Παιδια εχω ενα μικρο προβλημα θελω να αγορασω το qore απο το us προφιλ μου αλλα ξεχασα οτι ειχε ληξει η καρτα κ εβγαλα νεα κ οταν παω να αλλαξω τα στοιχεια μου μου ζηταει κωδικο κ δεν θυμαμαι τι ειχα βαλει συν οτι το email ηταν forthnet συνδεση κ δεν υπαρχει πια.Μπορει καποιος να μου πει τι θα κανω?

desperate_gamer
05-09-2008, 18:04
Μάλλον δεν έχεις πρόβλημα με την πιστωτική κάρτα, αλλά με τον κωδικό του account σου. Έκανες click στο "forgot my password";;

konstantinos
05-09-2008, 18:08
Καλα θα κανω τωρα ενα νεο email μπας κ βγαλω ακρη.

desperate_gamer
05-09-2008, 18:10
Καλέ όχι, περίμενε. Κάνε στο "forgot my password" και θα σου βγάλει το secret question σου. Αν το απαντήσεις σωστά, τότε θα σου δώσει τον κωδικό σου.

konstantinos
05-09-2008, 18:29
Ναι απλα ειναι ηλιθιο το εκανα αυτο κ ενω ειχα βαλει την ερωτηση Where were you born? κ δεν θυμαμαι τι ειχα βαλει βαζω καποιες πιθανες απαντησεις αλλα τπτ.

MilitaryRaiden
17-11-2008, 21:04
Εγώ σου προτείνω να ανοίξεις ένα λογαριασμό ταμιευτηρίου στην alpha και να ζητήσεις για cashcard την visa electron ,συν web banking.
Δουλέυει σχεδόν παντού.

Aυτό που δεν λένε βεβαίως στην Alpha είναι πως εάν έχεις λιγότερα από 300 ευρώ κατά μέσο εξαμηνιαίο όρο στο λογαριασμό σας θα σας χρεώνουν 9 ευρώ το εξάμηνο. Eμένα μόλις μου το 'πανε μια που τ'άκουσα και μια που τον έκλεισα.
Πηγαίνετε σε καμιά μικρή τράπεζα όπως η probank της οποίας η cashcard περνάει από όλα τα μηχανήματα όλων των εν Eλλάδι τραπεζών XΩPIΣ διατραπεζικές χρεώσεις, έχει ασφαλέστατο ebanking και έχει VISA ELECTRON χωρίς συνδρομή και χωρίς κρυφλες χρεώσεις κτλ.
Tα παιδιά που αναφέρουν την electron έχουν δίκιο - είναι απολύτως εύχρηστη στο διαδίκτυο ,ασφαλέστατη κι ελέγχεις απολύτως το τι χαλάς κάθε φορά αναλόγως με το πόσα θα την φορτώσεις.

Blastwave
21-11-2008, 13:11
Η prepaid της Τράπεζας Κύπρου και Πειραιώς είναι οι πιο αξιόπιστες.

Vassilas
25-11-2008, 03:09
Παιδιά να κάνω κι εγώ μια (βασική) ερώτηση γιατί προσπαθώ απεγνωσμένα να βγάλω κάποια κάρτα για το PSN (θέλω να κατεβάσω το DLC του Soul Calibur IV και το Tekken 5 Dark Resurrection, και όπου νά'ναι βγαίνει και το Super Street Fighter II Turbo HD Remix).
Κατ'αρχάς, δεν έχω την παραμικρή ιδέα από κάρτες (μία έχω, έναν κανονικό λογαρισμό στην Εθνική βασικά). Απ'ότι μου είπαν πρέπει να βγάλω χρεωστική. Πήγα στην Εθνική και μου είπαν πως δεν εκδίδουν χρεωστικές, μόνο πιστωτικές. Πήγα και στην Πειραιώς και μου είπαν εκεί πως βγάζουν, απλά θέλουν ταυτότητα και εκκαθαριστικό (δεν ξέρω εάν το έγραψα σωστά) από την εφορία. Αυτό σημαίνει το ΑΦΜ; Ή μήπως είναι κάτι που βγαίνει μόνον εφόσον εργάζεσαι; Πληροφοριακά είμαι άνεργος και άνω των 18. Μπορώ να βγάλω λοιπόν χρεωστική κάρτα, ή δεν είναι καν εφικτό εάν δεν δουλεύεις; Εαν μπορώ, που μπορώ να πάω; Thanks ρε παιδιά, καίγομαι πραγματικά μ'αυτό το ζήτημα.

modecris
25-11-2008, 03:36
Vassilas καταρχήν καλώς ήρθες.
Δεν ξέρω τί ακριβώς ζήτησες αλλά και τί κατάλαβαν εκεί στην Πειραιώς γιατί το εκκαθαριστικό μου φαίνεται λίγο άκυρο.Τράβα εκεί που πήγα και εγώ,στην Κύπρου.Την βγάζεις μόνο με την ταυτότητά σου και από την στιγμή που είναι visa δουλεύει και στο psn και στα διάφορα ιντερνετομάγαζα.

plakas
25-11-2008, 03:42
κυπρου φιλε τακα τακα και αξιοπιστη στο πσν και στο νετ και κανε και ανωνυμη αν θες απλα να εχεις ταυτοτητα και α.φ.μ 5 ευρω για εκδοση και οσα ευρω θες να βαλεις μεσα,θα τελειωσεις στο αψε σβησε και σε 2 εργασιμες θα ενεργοποιηθει ;)

Vassilas
25-11-2008, 04:25
Να'στε καλά βρε παιδιά, σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας και που απαντήσατε τόσο γρήγορα! Δηλαδή, μόνο ταυτότητα χρειάζομαι, σίγουρα όχι εκκαθαριστκό; Το ξανατονίζω πως δεν εργάζομαι... σίγουρα δεν είναι πρόβλημα; Θα μπορέσουν να μου δώσουν κι ένα αναλυτικό αντίγραφο των στοιχείων μου για να είναι σίγουρα σωστές οι πληροφορίες που εισάγω στο PSN (μιας και βλέπω πως έχει δημιουργηθεί λίγο θέμα μ'αυτό, διαβάζωντας τα posts άλλων users);

Οπότε τώρα πρέπει να βρω που βρίσκεται η κοντινότερη τράπεζα Κύπρου... ευχαριστώ και για το καλωσόρισμα παρεπιπτόντως, καλώς σας βρήκα! :)

plakas
25-11-2008, 05:05
εμενα μου ζητησαν και α.φ.μ να το εχεις μαζι σου οχι εκαθαριστικο μονο α.φ.μ

Vassilas
25-11-2008, 12:38
Αρκεί να ξέρω τον αριθμό του ΑΦΜ μου; Γιατί το χαρτί που μου βγάλανε στην εφορία μου φαίνεται πως το έχω χάσει.

plakas
25-11-2008, 12:39
apla na to ksereis mono

Vassilas
25-11-2008, 13:27
OK thanks, θα το τσεκάρω το συντομότερο δυνατόν!

plakas
25-11-2008, 13:29
https://www.prepaidcards.gr/default.asp?siteID=1&pageID=18&langID=1

δες και παρε και τηλ μην κανεις φορμα απλα δες και παρε τηλ

manos_ps3
25-11-2008, 13:42
Κι εγώ την prepaid της Τράπεζας Κύπρου έχω παιδιά. Πολύ αξιόπιστη κάρτα!

Φίλε vassilas, εχθές το απόγευμα κατέβασα το Tekken 5 DR Online. Φοβερό παιχνίδι, ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ!!! Έπαιξα και online, απίθανο! (καθόλου lag στο παιχνίδι)
Όταν το κατεβάσεις, ενημέρωσέ με για να παίζουμε κανένα ξύλο... :bgrin2::bgrin2::bgrin2:

Vassilas
25-11-2008, 15:05
Φίλε κάτι τέτοια μου λες και με πιάνει η πίκρα... :P Εννοείται πως μόλις την βγάλω τη ριμάδα την κάρτα και κατεβάσω το Tekken θα σε κάνω ένα add να παίξουμε κάνα ματσάκι, τον τελευταίο καιρό παίζω online Soul Calibur IV μ'ένα σωρό κομπλεξικούς Γάλλους και μου lagάρει που και που, αν γουστάρεις βέβαια και Soul Calibur να παίξουμε κι εκεί κανένα round... :)

Plakas σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το link, θα το κοιτάξω να δω τί παίζει.

Πάω να κάνω μια βόλτα να δω που έχει τράπεζα Κύπρου εδώ κοντά...

Vassilas
26-11-2008, 05:09
https://www.prepaidcards.gr/default.asp?siteID=1&pageID=18&langID=1

δες και παρε και τηλ μην κανεις φορμα απλα δες και παρε τηλ

Ρε συ plakas έκανα βλακεία, ξεχάστηκα και συμπλήρωσα την φόρμα και την έστειλα... τώρα τί να κάνω, μπορώ να τους πάρω τηλέφωνο ακόμα ή τώρα που την έστειλα πρέπει να περιμένω να μου απαντήσουν;

Vassilas
04-12-2008, 02:19
Ρε παιδιά την έβγαλα την κάρτα (prepaid της Κύπρου) και τώρα έχω πρόβλημα με τα στοιχεία που εισάγω στο billing information, δεν τα δέχεται! Συγκεκριμένα, μου εμφανίζει το εξής μύνημα:

The credit card information cannot be updated.

Check your PLAYSTATION®Network account information, and then contact technical support for assistance.

Μάλλον στην δεύτερη καρτέλα είναι το πρόβλημα, είμαι αρκετά σίγουρος γι'άυτό. Για ελληνικό PS Store μιλάμε, εννοείται. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει αναλυτικά; Βασικά ας θέσω ορισμένα ερωτήματα μπας και βγάλουμε άκρη...

1) Στο Cardholder's Name γράφεις το όνομά σου ακριβώς όπως είναι γραμμένο πάνω στην μπροστινή όψη της κάρτας, με λατινικούς χαρακτήρες, έτσι; Για παράδειγμα, εάν σε λένε Μπάμπη Καραμήτρογλου (παράδειγμα, αυτό μου ήρθε τώρα) και στην κάρτα γράφει BABIS KARAMITROGLOU θα το γράψεις με τους λατινικούς χαρακτήρες (ακριβώς όπως είναι πάνω στην κάρτα), όχι με ελληνικούς, έτσι;

2) Το Card Number το βάζουμε χωρίς κενά, έτσι;

3) Λοιπόν, πάμε σ'αυτή την ηλίθια δεύτερη σελίδα / καρτέλα, μου έχει σπάσει τα νέυρα. 2 βασικές ερωτήσεις, πρώτα:

α) Γράφουμε με ελληνικούς ή λατινικούς χαρακτήρες;

β) Η διεύθυνση που εισάγουμε πρέπει να είναι ολόϊδια με αυτή του PSN account μας, κατά γράμμα; Εννοείται πάντα, και με τους ίδιους χαρακτήρες (λατινικούς για λατινικούς και ελληνικούς για ελληνικούς); Ας ξεκαθαρίσει μια και καλή κάποιος που ξέρει ρε παιδιά αυτό το ζήτημα με τους ελληνικούς και λατινικούς χαρακτήρες... παίζει ρόλο;

γ) Λοιπόν, λίγο αναλυτικότερα:

- Street Address 1: Ας πούμε ότι η διεύθυνσή μου είναι Χαλκίδος 6 (δεν είναι, ένα τυχαίο παράδειγμα λέω). Απ'ότι έχω καταλάβει ο αριθμός μπαίνει πρώτος, σωστά; Οπότε γράφω:

6 ΧΑΛΚΙΔΟΣ;

6 Χαλκίδος; (μπας και είναι case sensitive, ξέρω 'γω)

6 HALKIDOS;

6 Halkidos; (εάν πρέπει να γραφτεί με λατινικούς χαρακτήρες, ισχύει και για το ακριβώς από πάνω)

- Street Address 2: Εδώ γράφουμε την περιοχή που μένουμε, σωστά; Οπότε, εάν μένουμε, λέμε τώρα, στον Άγιο Νικόλαο (πάλι, δεν μένω εκεί, παράδειγμα δίνω), γράφουμε:

ΆΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ; (με τον τόνο στο πρώτο Α)

ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ; (χωρίς τον τόνο στο πρώτο Α)

Άγιος Νικόλαος;

Αγιος Νικόλαος;

AGIOS NIKOLAOS;

Agios Nikolaos;

- Street Address 3: Εάν δεν υπάρχει, τί γράφουμε; Το αφήνουμε κενό, ή πρέπει οπωσδήποτε όλα τα πλαίσια να συμπληρωθούν;

- City: Εάν μένουμε Αθήνα, γράφουμε:

ΑΘΗΝΑ;

Αθήνα;

ATHENS;

Athens;

- State/Province: Εδώ γράφουμε Αττική, για παράδειγμα; Εάν ναι, το γράφουμε:

ΑΤΤΙΚΗ;

Αττική;

ATTIKI;

Attiki;

- Postal Code: Απλά πράγματα εδώ, ο πενταψήφιος αριθμός κολλητός όλος μαζί;

Ρε παιδιά sorry, τσουρέκια σας τα έχω κάνει το ξέρω, απλά είναι απίστευτα εκνευριστικό να έχω φτάσει τόσο κοντά και να κολλάω σ'αυτό το σημείο. Εάν μπορεί κάποιος να βρει τον χρόνο να απαντήσει αυτά τα ερωτήματα αναλυτικά, θα ήμουν ευγνόμων.

Παρεπιπτόντως, υποθέτω πως έχει ενεργοποιηθεί η κάρτα μου, έτσι πρέπει τουλάχιστον (μου είχανε πει 2 εργάσιμες μέρες όταν την παρέλαβα κι έχουνε περάσει), θα κάνω όμως μια βόλτα αύριο στην τράπεζα να τους ρωτήσω για να σιγουρευτώ. Εάν όντως είναι ενεργοποιημένη και πάλι δεν βγάλω άκρη, θα πάρω τηλέφωνο το τεχνικό τμήμα της Sony Hellas να δω εάν μπορούν να βοηθήσουν αυτοί. Ξέρει κανείς εάν είναι εξυπηρετικοί;

Σας ευχαριστώ ρε παιδιά για οποιαδήποτε βοήθεια μου προσφέρετε, ελπίζω επίσης να βοηθηθούν και άλλα παιδιά που αντιμετωπίζουν το ίδιο ή παρόμοιο πρόβλημα.

redismagik
04-12-2008, 02:37
ego grafo etsi
kastoros 13
koridallos
athens
postcode taxidromikos kodikas simenei vale noumero px 18471

Vassilas
04-12-2008, 03:01
Τί να πω, το δοκίμασα πάλι με λατινικούς χαρακτήρες (μάλλον αυτούς βάζεις) όπως είπες redismagik, και πάλι τίποτα.

Να σε ρωτήσω, το Street Address 3 το αφήνεις κενό; Γενικά, αφήνεις κανένα πλαίσιο κενό στο billing address (δεύτερη σελίδα / καρτέλα);

Ρε μπας και δεν είναι ενεργοποιημένη η κάρτα μου ακόμα...;;;

modecris
04-12-2008, 03:10
Και εγώ έχω prepaid της Κύπρου αλλά δεν γράφει επάνω το όνομα μου.Μάλιστα μου είχαν πει πως όλες οι prepaid που βγάζουν είναι ανώνυμες.Τεσπα.

Και εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα και τελικά -αν και η κάρτα είναι ανώνυμη- έφταιγε ο τρόπος γραφής του ονόματος μου.Κάνε ένα τσεκ αν το όνομα πάνω στην κάρτα γράφεται όπως και στην ταυτότητά σου.Τα υπόλοιπα στοιχεία μεταξύ της κάρτας και του psn δεν γνωρίζω αν θα πρέπει να είναι τα ίδια/εγώ τα έχω ίδια πάντως.

Vassilas
04-12-2008, 03:33
modecris υπάρχει όντως μια διαφορά.

Στην prepaid κάρτα μου το όνομα μου είναι γραμμένο ακριβώς έτσι (τέλος πάντων, τί κρυβόμαστε, λες και θα γίνει τίποτα αν γράψω εδώ το όνομά μου): VASILEIOS ROMEOS

Αλλά στην ταυτότητα μου το επίθετό μου (στα αγγλικά, στην δεύτερη γραμμή από πίσω δηλαδή, κάτω από την πρώτη που το έχει γραμμένο στα ελληνικά) είναι γραμμένο ROMAIOS

Τί γίνεται σ'αυτή την περίπτωση;

Την κάρτα την παρέλαβα από την τράπεζα τη Δευτέρα, λογικά θα έχει ενεργοποιηθεί τώρα, έτσι δεν είναι; Εσένα ρε modecris σε πόσες μέρες σου ενεργοποιήθηκε αφού την παρέλαβες;

Μάλλον θα πρέπει να πάω να ζητήσω να μου βγάλουν δήλωση από την τράπεζα με τα στοιχεία μου, γιατί απ'ότι διαβάζω και σε ξένα forum, αντιμετωπίζουνε κι άλλοι τέτοια προβλήματα λόγω των νέων μέτρων ασφαλείας της Sony. Θα πρέπει να είναι γραμμένα ακριβώς όπως έχουν καταχωρηθεί στο αρχείο της τράπεζας, γράμμα προς γράμμα.

Άσε που μετά μάλλον θα έχω άλλο πρόβλημα, απ'ότι διαβάζω... πολλοί γράφουν πως μόλις λυθεί αυτό το πρόβλημα και η κάρτα γίνει δεκτή, μετά δεν μπορούν να βάλουν funds στο wallet... χάος.

Αρχίζει και μου φαίνεται τελικά πώς το PSN είναι για τον άντε μην πω. Έχεις τα λεφτά, έχεις την κάρτα, θες να το αγοράσεις το παιχνίδι στην τελική και δεν μπορείς! Έλεος!

modecris
04-12-2008, 03:45
Όταν συμπληρώνουν τα στοιχεία σου τα αντιγράφουν από την ταυτότητά σου,άρα το σωστό είναι αυτό της ταυτότητά σου.Εγώ έγραφα Xristos και δεν το δεχόταν,μόλις το έκανα Christos όμως όλα καλά.Για δοκίμασε και εσύ.
Για την ενεργοποίηση της κάρτας νομίζω πως χρειάστηκαν μια ή δυο μέρες.

Vassilas
04-12-2008, 03:54
Πάλι τίποτα. Το VASILEIOS ROMEOS το έγραψα VASILEIOS ROMAIOS και δεν έπιασε, το έγραψα και VASILEIOS ROMAIOS STYLIANOS (με το πατρώνυμο στο τέλος γιατί μου φαίνεται πώς διάβασα σε κάποιο άλλο post ότι χρειάζεται κι αυτό) και πάλι τίποτα.

Άκου, σου στέλνω PM γιατί δεν θέλω να γράψω τα στοιχεία μου εδώ που μπορούν να τα δουν όλοι (θα καταλάβεις όταν διαβάσεις το PM), μπας και βγάλουμε καμιά άκρη γιατί ειλικρινά θα τα μαδήσω.

gepe13
04-12-2008, 12:33
Πάλι τίποτα. Το VASILEIOS ROMEOS το έγραψα VASILEIOS ROMAIOS και δεν έπιασε, το έγραψα και VASILEIOS ROMAIOS STYLIANOS (με το πατρώνυμο στο τέλος γιατί μου φαίνεται πώς διάβασα σε κάποιο άλλο post ότι χρειάζεται κι αυτό) και πάλι τίποτα.

Άκου, σου στέλνω PM γιατί δεν θέλω να γράψω τα στοιχεία μου εδώ που μπορούν να τα δουν όλοι (θα καταλάβεις όταν διαβάσεις το PM), μπας και βγάλουμε καμιά άκρη γιατί ειλικρινά θα τα μαδήσω.


λοιπον 1) τα στοιχεια της καρτας δεν εχουν σχεση με τα στοιχεια του psn
2) η διεθυνση πρεπει να γραφτει ακριβως ετσι : 23 stadiou street

Vassilas
05-12-2008, 06:17
Παίδες επιτυχία, επιτέλους! Τελικά η κάρτα μου δεν είχε ενεργοποιηθεί ακόμα :P Σήμερα το πρωί ενεργοποιήθηκε, και δεν αντιμετώπισα το παραμικρό πρόβλημα με τα στοιχεία μου... το παράξενο είναι πως τα έγραψα στα ελληνικά και τα δέχτηκε... αυτό γιατί πήρα τηλέφωνο την τράπεζα και μου είπαν πως τα στοιχεία μου τα έχουν ακριβώς όπως τους τα έστειλα (στα ελληνικά δηλαδή), οπότε μιας και το PSN θέλει τα στοιχεία ακριβώς όπως είναι γραμμένα στην τράπεζα, τα έγραψα έτσι και κανένα πρόβλημα! Κατέβασα επιτέλους το Tekken 5 Dark Resurrection Online (το βλέπω να τρώω πολύ ξύλο :P) και όλο το DLC του Soul Calibur IV (καλά, εκεί όμως κυρίως ρίχνω, δεν τρώω :P εντάξει τις τρώω κι εκεί λίγο :P) Άντε να δούμε πότε θα βγει και το Super Street Fighter II Turbo HD Remix... (κι εκεί που νόμιζες ότι δεν γινότανε να βγει πιο σιδηρόδρομος τίτλος για Street Fighter...)

Ευχαριστώ όλους για όλη τη βοήθεια!

Terminator
13-12-2008, 23:43
Tελικά κατα γενικη ομολογία της Κυπρου ειναι η καρτα που δουλευει σε ολους οσους την εχουν χωρις προβληματα?

Ειχα Eurobank προπληρωμενη, ολα καλα. Εληξε, εβγαλα καινουρια και δεν τη δεχεται το μαλακισμενο. Στοιχεια ολα τα ιδια ειναι εκτος απο αυτα της καρτας, τι διαολο?

Να βγαλω αλλη ρε παιδια?

desperate_gamer
14-12-2008, 01:50
Όχι απλά άστο για λίγες μέρες και ξαναπροσπάθησε. Μην προσπαθείς συνέχεια το ίδιο, μπορεί να μπλοκάρει και να περιμένεις ακόμα περισσότερο καιρό να δοκιμάσεις.

Επίσης θα πρέπει να ενεργοποιηθεί και η ίδια η κάρτα από την τράπεζα (αν και αυτό είναι κάτι που μάλλον γίνεται αμέσως, εν τούτοις ποτέ δεν ξες...)

Terminator
14-12-2008, 13:57
Η καρτα ειναι ενεργοποιημενη και εκανα αυτο που λετε, να περιμενω δηλαδη 24 ωρες. Τιποτα δε πιανει.

Η καρτα δουλευει κανονικα σε αλλες online αγορες οποτε ειναι θεμα του PSN. Γμτ...

desperate_gamer
14-12-2008, 16:50
Δοκίμασες να βάλεις πρώτα τον αριθμό της οδού και μετά το όνομα της οδού στη διεύθυνση; Ας πούμε "13 Κάστορας" παρά "Κάστορας 13". Σε κάποιους λειτουργεί.

Το ότι δούλευε παλιότερα με τα τωρινά στοιχεία μπορεί να είναι και τυχαίο. :giggle:

Terminator
14-12-2008, 20:44
Ναι ουτε αυτο κανει τιπτ.

Ασε εχω απελπιστει, μαλλον θα παω να βγαλω μια της Κυπρου...

dj pete
15-12-2008, 16:28
παιδια μια ερωτηση θελω να κανω,επειδη μπερδευτικα λιγο με τα προηγουμενα ποστ,αυριο θελω να παω στην eurobank να βγαλω μια προπληρωμενη καρτα για αγορες για να αγορασω κανα game,εκτος απο την ταυτοτητα τι αλλο χρειαζεται να παρω μαζι μου;, και χρειαζεται να πληρωσω για την εκδοση τησ καρτας;,αν μπορει καποιος που ξερει ας μου απαντησει.

desperate_gamer
15-12-2008, 16:56
παιδια μια ερωτηση θελω να κανω,επειδη μπερδευτικα λιγο με τα προηγουμενα ποστ,αυριο θελω να παω στην eurobank να βγαλω μια προπληρωμενη καρτα για αγορες για να αγορασω κανα game,εκτος απο την ταυτοτητα τι αλλο χρειαζεται να παρω μαζι μου;, και χρειαζεται να πληρωσω για την εκδοση τησ καρτας;,αν μπορει καποιος που ξερει ας μου απαντησει.

Ένα ΑΦΜ μου ζήτησαν εμένα (σε κάποιους ζητάει και εκαθαριστικό εφορίας νομίζω).

Όχι η έκδοση της κάρτας είναι απολύτως δωρεάν. Απλά ό,τι ποσό βάλεις για το πρώτο "φόρτισμα" θα έχει 2 ευρώ προμήθεια.

dj pete
15-12-2008, 17:06
σε ευχαριστω φιλε μου αρα θα παρω και το αφμ,την δευτερη φορα που θα ξανα βαλω χρηματα δεν περνει τα δυο ευρω ε?

desperate_gamer
15-12-2008, 17:53
Όχι μετά το πρώτο φόρτισμα η προμήθεια είναι 1 ευρώ για ποσά κάτω των 100 ευρώ και 2 ευρώ για 100-200 (3 ευρώ τα 200-300 κοκ)

dj pete
15-12-2008, 18:15
σε ευχαριστω για την βοηθεια

Terminator
17-12-2008, 14:01
Eπιτελους δούλεψε. Τελικα ισχυει 100% αυτό που ειπε ο desperate.

Aν δεν δουλεψει για δευτερη φορα μετα απο τις 24 ωρες, καλο ειναι να περιμενετε καποιες μερες και να ξαναπροσπαθησετε.

mikethereaper
27-12-2008, 23:35
καλησπερα ειμαι καινουργιος... σκεφτομαι να βγαλω μια προπληρωμενη καρτα για ps store εσεις που ξερεται ποια καρτα λετε να βγαλω για να ειναι συμβατη με ps store?και κατι αλλο για μια τετοια καρτα πληρωνω το μηνα συνδρομη?και αν καποιος μου κλεψει τον αριθμο μπορει να με hackarei μεσω internet και να με χρεωσει??? συγγνωμη για τα πολλα ερωτηματα ειμαι νεος και θελω να μαθω..

desperate_gamer
28-12-2008, 22:35
καλησπερα ειμαι καινουργιος... σκεφτομαι να βγαλω μια προπληρωμενη καρτα για ps store εσεις που ξερεται ποια καρτα λετε να βγαλω για να ειναι συμβατη με ps store?και κατι αλλο για μια τετοια καρτα πληρωνω το μηνα συνδρομη?και αν καποιος μου κλεψει τον αριθμο μπορει να με hackarei μεσω internet και να με χρεωσει??? συγγνωμη για τα πολλα ερωτηματα ειμαι νεος και θελω να μαθω..

Μέχρι στιγμής η prepaid της Eurobank δεν έχει κανένα πρόβλημα σε κανένα store. Συνδρομές δεν υπάρχουν, μόνο μια μικρή προμήθεια της τράπεζας κάθε φορά που βάζεις λεφτά (2 ευρώ για τη πρώτη φόρτιση, 1 ευρώ για πόσα 30-100 ευρώ στις επόμενες. Αυτό ισχύει για τη eurobank δηλαδή που έχω και ξέρω).

Ναι ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ μπορούν να σε κλέψουν και να σε χρεώσουν, αλλά ό,τι χρεωθεί θα είναι το υπόλοιπο στην κάρτα και τίποτα παραπάνω. ΠΡΑΚΤΙΚΑ όμως, αυτά τα φούμαρα ότι το shopping από το Internet δεν είναι ασφαλές κτλ είναι κατάλοιπα του 1995. Πλέον υπάρχουν πολλές δικλείδες ασφαλείας και μπορούν να σε κλέψουν μόνο αν δεν ξέρεις πώς να ψωνίζεις με ασφάλεια. Το PS Store πάντως είναι απόλυτα ασφαλές, αρκεί να αλλάζεις τον κωδικό σου τακτικά και να μην επιτρέπεις σε άλλους να μπουν με το account σου ή να τους δώσεις τον κωδικό σου.

mikethereaper
28-12-2008, 23:22
Μέχρι στιγμής η prepaid της Eurobank δεν έχει κανένα πρόβλημα σε κανένα store. Συνδρομές δεν υπάρχουν, μόνο μια μικρή προμήθεια της τράπεζας κάθε φορά που βάζεις λεφτά (2 ευρώ για τη πρώτη φόρτιση, 1 ευρώ για πόσα 30-100 ευρώ στις επόμενες. Αυτό ισχύει για τη eurobank δηλαδή που έχω και ξέρω).

Ναι ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ μπορούν να σε κλέψουν και να σε χρεώσουν, αλλά ό,τι χρεωθεί θα είναι το υπόλοιπο στην κάρτα και τίποτα παραπάνω. ΠΡΑΚΤΙΚΑ όμως, αυτά τα φούμαρα ότι το shopping από το Internet δεν είναι ασφαλές κτλ είναι κατάλοιπα του 1995. Πλέον υπάρχουν πολλές δικλείδες ασφαλείας και μπορούν να σε κλέψουν μόνο αν δεν ξέρεις πώς να ψωνίζεις με ασφάλεια. Το PS Store πάντως είναι απόλυτα ασφαλές, αρκεί να αλλάζεις τον κωδικό σου τακτικά και να μην επιτρέπεις σε άλλους να μπουν με το account σου ή να τους δώσεις τον κωδικό σου.


ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον... σκεφτομαι αυριο να βγαλω αυτην την καρτα http://www.eurobank.gr/online/home/generic.aspx?id=340&mid=693&lang=gr θα ειναι συμβατη με πσ στορε ετσι? να ξερω μην την παρω αδικα...

mikethereaper
29-12-2008, 11:51
pira telika mia eurobank prepaid thelo na me voithisetai ligaki sas parakalo...ti prepi na valo sta parakato?
1. ekei p leei onoma ti vazo?to onomateponymo mou me latinikous xaraktires kefalaious?
2. ekei p leei card number ti vazo???
3. ekei p leei expires on ti vazo?
4. sto card security number bazo ta 3 h ta 4 teleytaia psifia tis kartas?
5. exo elliniko acount na valo ta allithina mou stoixeia h dn tha ta parei?

nickolas82
29-12-2008, 21:49
pira telika mia eurobank prepaid thelo na me voithisetai ligaki sas parakalo...ti prepi na valo sta parakato?
1. ekei p leei onoma ti vazo?to onomateponymo mou me latinikous xaraktires kefalaious?
2. ekei p leei card number ti vazo???
3. ekei p leei expires on ti vazo?
4. sto card security number bazo ta 3 h ta 4 teleytaia psifia tis kartas?
5. exo elliniko acount na valo ta allithina mou stoixeia h dn tha ta parei?
sto onoma ego evala to onomamoy me latinikoys xaraktires kai OXI kefalea me proto eponimo kai meta onoma (elpizo na tin evgales sto diko sou onoma)
sto card number vale ton arithmo poy grafei mprosta stin karta (an thimami kala einai 16 noumera)
sto expires vale tin imerominia poy grafei kato apo ton arithmo (px 10/12 diladi ton 12 toy 2010)
sto card security vale mono tous 3 teleyteous aritmous apo tous arithmoys poy exei piso stin karta (an thimamai kala exei enan 4psifio kai enan 3psifio kai esi xriazesai mono ton 3psifio)
sta stixia vale ta kanonika diladi ayta pou edoses gia na vgaleis tin karta an kai nomizo pos den exei idiaaiteri simasia ayto!


ego exo ali aporia........tin idia karta exo kai sto amerikaniko kai sto elliniko account me ta idia akrivos stixia (enoeitai mono i dieythinsi diaferei) xoris kanena apolitos provlima alla eftiaksa kai enan aggliko account kai vazo akrivos ta idia stixia me tous alloys dio alla den ta dexete kai mou grafei na elenkso ksana ta stixia moy
to exei kai allos ayto to provlima kai ti moy proteinete na kano?

desperate_gamer
30-12-2008, 03:08
ego exo ali aporia........tin idia karta exo kai sto amerikaniko kai sto elliniko account me ta idia akrivos stixia (enoeitai mono i dieythinsi diaferei) xoris kanena apolitos provlima alla eftiaksa kai enan aggliko account kai vazo akrivos ta idia stixia me tous alloys dio alla den ta dexete kai mou grafei na elenkso ksana ta stixia moy
to exei kai allos ayto to provlima kai ti moy proteinete na kano?

Στο αγγλικό δουλεύουν μόνο οι καθαρά βρετανικές κάρτες γιατί γίνετια έλεγχος της διεύθυνσης. Δυστυχώς...

WolfRathmA
30-12-2008, 11:38
pira telika mia eurobank prepaid thelo na me voithisetai ligaki sas parakalo...ti prepi na valo sta parakato?
1. ekei p leei onoma ti vazo?to onomateponymo mou me latinikous xaraktires kefalaious?
2. ekei p leei card number ti vazo???
3. ekei p leei expires on ti vazo?
4. sto card security number bazo ta 3 h ta 4 teleytaia psifia tis kartas?
5. exo elliniko acount na valo ta allithina mou stoixeia h dn tha ta parei?

Δε σοβαρολογεις τωρα ετσι; :rofl:

Sergio
11-02-2010, 19:17
Επειδη ειναι λιγο παλιο το τελευταιο ποστ,μπορει να μου πει καποιος αν ξερει,αν ισχυει η prepaid tis Eurobank?Σημερα την εβαλα,δεν τη δεχτηκε

muku
11-02-2010, 19:20
Επειδη ειναι λιγο παλιο το τελευταιο ποστ,μπορει να μου πει καποιος αν ξερει,αν ισχυει η prepaid tis Eurobank?Σημερα την εβαλα,δεν τη δεχτηκε

Σε ποιο store? Στο αμερικάνικο που δοκίμασα πριν κάτι μέρες δεν τη δέχτηκε και μένα ενώ πριν καιρό δούλευε κανονικά εκτός αν δεν είχε λεφτά μέσα. Παίζει κι αυτό :p Στο ελληνικό έχω καιρό να δοκιμάσω.

Sergio
11-02-2010, 19:22
Ελληνικο.Μια λεπτομερεια:δεν εχει καθολου χρηματα μεσα.Πριν απο 2 εβδομαδες την χρησιμοποιησα.Δε νομιζω να παιζει ρολο ετσι...?

le_71
11-02-2010, 19:25
Επειδη ειναι λιγο παλιο το τελευταιο ποστ,μπορει να μου πει καποιος αν ξερει,αν ισχυει η prepaid tis Eurobank?Σημερα την εβαλα,δεν τη δεχτηκε

Αν τη φόρτισες σήμερα, πρέπει να περιμένεις μια μέρα. Αύριο θα είναι ΟΚ....

Sergio
11-02-2010, 19:27
Αυτο ρωταω:αν δεν εχει λεφτα μεσα,δεν την κανει δεκτη?

le_71
11-02-2010, 19:28
Ημερομηνία λήξης?

Sergio
11-02-2010, 19:30
04/2010

le_71
11-02-2010, 19:32
δεν έχει σημασία αν έχει υπόλοιπο ή όχι, έπρεπε να την κάνει δεκτή....

muku
11-02-2010, 20:01
Νομίζω αν δεν έχεις υπόλοιπο δεν την δέχεται αλλά δεν το λέω με 100% βεβαιότητα.

Sutorcen
01-03-2010, 12:42
Αυτά είναι πουστιές της Eurobank ότι και καλά δεν την δέχονται κάποιοι την prepaid. @@δια. Όλως τυχαίος σταμάτησαν να μου την δέχονται από οπουδήποτε έχω κάνει αγορές. Σε καινούργια eshops όμως την δέχεται κανονικά. Play.com, VGP, PSN σταμάτησαν να την δέχονται, αλλά το HMV από όπου παράγγειλα το Heavy Rain μια χαρά. Μέχρι να το πάρει χαμπάρι η Eurobank και να το μλποκάρει και αυτό. Αν τους πάρεις τηλέφωνο θα σου πούνε ότι συμβαίνει αυτό. Όλα αυτά για να σε τιμωρήσουν που τόλμησες να μην έχεις πιστωτική τους. Ντροπή σου.

Sergio
01-03-2010, 12:58
Και γω την prepaid εχω,αλλα δεν μου την κανει δεκτη στο ευρωπαικο.Απο ολα τα sites που ψωνιζα κ συνεχιζω να ψωνιζω,δεν εχω προβλημα(zavvi,blah).Αλλα δεν καταλαβαινω γιατι να την μπλοκαρουν?Οποιος θελει prepaid,παιρνει prepaid.Αν δω οτι την μπλοκαρουν,θα παω σε αλλη τραπεζα,δεν θα βγαλω πιστωτικη...

AriStos13
06-03-2010, 04:17
παιδια η καλθτερη προπληρωμενη ειναι τησ Τραπεζας Κυπρου...
εχω ψωνισει απο zavvi και το ps store αρκετες φορες και ποτε δεν εχω προβλημα..
ειμαι απολυτα ευχαριστημενος!