PDA

View Full Version : Fragstein for ps3/pc



modecris
13-06-2010, 06:31
Κατασκευαστής: Bannco
http://www.bannco.com/

Και μόνο που ακούς το όνομα του χειριστηρίου περιμένεις να δεις ένα πάντρεμα των 2 κλασικών μονομάχων: PC gaming vs console gaming! Η ομοιότητα του ονόματος με τον frankenstein δεν είναι τυχαία αφού ο κατασκευαστής του,η Bannco, πήρε τα καλύτερα στοιχεία από τους 2 και τα χρησιμοποίησε ώστε να φτιάξει το απόλυτο ps3 controller.

http://images.discoazul.com/images/fragstein1.jpg


Κίνηση με αναλογικό μοχλό/στόχευση με ποντίκι: Θεωρητικά ο τέλειος συνδυασμός ενώ και πρακτικά τα πράγματα δεν διαφέρουν και πολύ. Η αλήθεια βέβαια είναι πως εγώ προσωπικά στην αρχή έχασα τον μπούσουλα. Τόσα χρόνια "εκπαίδευση" του εγκεφάλου μου για το που βρίσκετε το κουμπί "Ο" ή ο σταυρός κτλ πήγαν χαμένα και έπρεπε σιγά σιγά να τα πάρω πάλι απ την αρχή. Μετά από λίγο όμως διαπιστώνεις πως ο χειρισμός πλέον είναι πιο άμεσος και ακριβής. Τα κουμπιά και ο μοχλός είναι εκεί που πρέπει ,με μοναδική εργονομική παραφωνία αυτήν της θέσης του σταυρού κατεύθυνσης μια και "τον περιμένεις" πιο διαγώνια και όχι ακριβώς από κάτω του αναλογικού μοχλού με αποτέλεσμα πολλές φορές αντί αυτού να πατάς το κουμπί "ps".

Θα χρειαστεί βεβαίως να πειραματιστείτε με την ταχύτητα απόκρισης του ποντικιού αλλά αυτό γίνετε άμεσα και ενώ παίζει ήδη το παιχνίδι μέσω του κουμπιού με την ένδειξη "F". Με αυτό μπορείτε on the fly να αλλάξετε την ταχύτητα του ποντικιού ή να επιλέξετε auto fire στο πάτημα του κουμπιού.

http://www.easytechnology.gr/images/fragnstein_ps3_pc.jpg


Κατά τα άλλα το fragstein έχει όλες τις λειτουργίες του ds3 εκτός της δόνησης και του ανοίγματος της κονσόλας από αυτό. Ο αισθητήρας κίνησης είναι εδώ και η χρήση του είναι πιο βολική από του κλασικού χειριστηρίου μια και κουνάς μόνο το αριστερό κομμάτι ενώ για να δουλέψουν όλα αυτά θα χρειαστείτε 2 μπαταρίες ΑΑ/από μια στο κάθε τμήμα.


http://www.sohosos.com/weblog/uploaded_images/Fragntein2-700258.jpg

Από ποιότητα κατασκευής θα έλεγα πως τα πάει αρκετά καλά χωρίς όμως να φτάνει στα επίπεδα του ds3,ειδικά στην αίσθηση του σταυρού κατεύθυνσης ο οποίος χρειάζεται λίγο παραπάνω πίεση για να ανταποκριθεί. Είναι αρκούντως στιβαρό σαν κατασκευή και δεν δείχνει φτηνό ενώ φαίνεται πως θα έχει και λογική αντοχή στον χρόνο.

http://www.ebw.gr/Store/ImagesAll/fragstein/fragnstein-config-app-685x533-500x500.jpg

Επί του έργου δλδ παίζοντας διαπιστώνουμε πως χωρίς να έχει την απόδοση των ποντικιών στο pc,μπορείς να παίζεις ευχάριστα και με στόχευση καλύτερη από του αναλογικού μοχλού στο dc3. Δεν έχει lag και το μόνο που με ενόχλησε είναι μια νεκρή ζώνη που έχει στις πολύ μικρές κινήσεις αλλά με τα ρυθμιστικά συμμαζεύετε κάπως. Από ότι έχω καταλάβει πάντως, δεν ευθύνεται το χειριστήριο αυτό καθ αυτό αλλά οι ρυθμίσεις που κάνουν οι κατασκευαστές των παιχνιδιών στην προσπάθεια να γίνει πιο βατός ο χειρισμός με το ds3.

http://planetadejuego.com/uploads/media/images/dacms/image/fragnstein02.jpg

Η τιμή του αυτήν την στιγμή είναι κοντά στα 60Ε, λίγο τσιμπημένη σε σχέση με των ds3 αλλά σαφώς και προσφέρει κάτι διαφορετικό. Παίζοντας με αυτό δεν θα γίνεται αυτομάτως καλύτεροι παίχτες το cod ή στο bc2, χρειάζονται και άλλα προσόντα εκτός της ευκολίας στον χειρισμό. Για αυτό όμως που είμαι σίγουρος είναι πως θα το απολαύσετε περισσότερο και αυτό θεωρώ πως είναι σημαντικότερο.

twimgr
15-07-2010, 12:18
Πολύ καλό είναι. Το Αγόρασα πριν τρεις ημέρες, αλλά ή είναι προβληματικό αυτό που πήρα είτε κάτι κάνω λάθος! Τα κουμπιά στο mouse είναι λες και έχουν autofire μόνιμα και μου έχει σπάσει τα νεύρα (ετοιμάζομαι να στείλω e-mail στην bannco), εχτές μάλιστα το stick κολούσε και πήγενε μπροστά όποτε ήθελε αυτό μετά απο 8 ώρες online στο cod mw2!

Dikakom
15-07-2010, 17:09
modecris ωραιο review ρε φίλε...τσίμπα ενα +rep.

twimgr
31-07-2010, 13:52
Λοιπόν αφού δεν έχω δει κάποιο σχετικό review από χρήστη για το συγκεκριμένο προϊόν εδώ, ας δώσω το δικό μου. Το έχω στην κατοχή μου δύο εβδομάδες και θα μπορούσα να πω ότι είμαι αρκετά ικανοποιημένος. Στην αρχή είχα ένα πρόβλημα, μου στείλαν ελλατωματικό, όπως είχα αναφέρει σε προηγούμενο post σε αυτό το thread. Το πρόβλημα αυτό όμως λύθηκε άμεσα μετά από e-mail στην Bannco (κατασκευάστρια εταιρία) και μετά από συνεννόηση με το κατάστημα μου έστειλαν καινούριο. Μετά είχαμε ένα θεματάκι με τους drivers και την εγκατάσταση στο PC το οποίο λύθηκε και αυτό εάν δεις τα videos που έχει το site της εταιρίας. Και πάλι είναι αρκετά περίπλοκα τα πράγματα (ειδικά αν έχεις sVista), αλλά εάν κάνεις ακριβώς ότι σου δείχνουν τα καταφέρνεις μετά από αρκετά καντήλια... Ένα άλλο πρόβλημα είναι ότι το flashάκι αρκετές φορές δεν "άκουγε" σωστά, στην αρχή νόμιζα πως η συχνότητα ( RF ) μπερδευόταν με την συχνότητα των ηχείων (τα πίσω ηχεία του home cinema μου είναι ασύρματα), η οποία υπόθεση τελικά ήταν λανθασμένη. Το πρόβλημα τελικά ήταν πως παρεμβαλόταν το τραπεζάκι του σαλονιού, το οποίο τελικά λύθηκε με ένα καλώδιο usb (επέκταση) και τοποθέτηση του δέκτη (flashάκι) σε υψηλότερο σημείο.
Όπως είναι λογικό το προϊόν αυτό δεν μπορεί να ανάψει το PS3 και πρέπει να το ανοίξεις με το δικό του χειριστήριο, μετά να σβήσεις το δικό του χειριστήριο, να σβήσεις ξανά το Frag n'Stein και να το ξανανά-ψεις για να φαίνεται αυτό σαν controller1 (αλλιώς δουλεύει το stick και όχι το mouse) μετά από λίγο καταλαβαίνεις τι παίζει και δεν έχεις θέματα.

Στο gaming λοιπόν η αίσθησή του δεν έχει σχεδόν καμία σχέση με PCάδικο mouse. Αλλά για εμένα είναι πολύ καλύτερο σε σχέση με το controller του PS3 που δεν μπορούσα να παίξω με τίποτα COD mw2 (δέκα χρόνια counter-strike). Όταν συνηθίσεις δε και την θέση των κουμπιώv δεν σε πιάνει κανείς. Δεν έχω δει καμία αίσθηση lag μέχρι στιγμής (η οποία έχει αναφερθεί σε αντίστοιχο προϊόν). Βέβαια παίζω μόνο COD mw2 και μέσα σε 15 ημέρες είμαι 65 lvl και 4 εκατομμύρια κάτι rank, πράγμα το οποίο από ότι μου λέει ένα φιλαράκι είναι απίστευτο παίζοντας από 3 εώς 8 ώρες μέρα παρά μέρα λόγω δουλειάς και χωρίς να έχω ξαναπαίξει κάτι παρόμοιο online (το campaign του παιχνιδιού δεν το έχω πιάσει ακόμα) και σε τηλεόραση (οι PCάκιδες ξέρουν τι εννοώ). Εάν λοιπόv κάποιος είναι σαν και εμένα από τον χώρο του PC που προσγειώθηκε στο PS3 του το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Όσον αφορά το θέμα sensitivity δεν χρειάστηκε να πειράξω τίποτα, γιατί το COD mw2 έχει αρκετές ρυθμίσεις στο custom όπου μπορείς να βρεις αυτό που σε βολεύει καλύτερα.

Οι εντυπώσεις μου μετά από αυτό τον καιρό είναι αρκετά καλές για αυτό το προϊόν και εάν συνιθίσει κάποιος την αίσθησή του mouse και ξεχάσει τα PCάδικα θα μείνει αρκετά ευχαριστημένος! Η προσωπική μου βαθμολογία είναι 7/10 λόγω της αρκετής δυσκολίας με τους drivers, της διαφορετικής αίσθησης ποντικιού και της σχέσης ποιότητας κατασκευής/τιμής σε σχέση με το fragfx, είναι πολύ διαφορετικό στην πραγματικότητα με τις φωτογραφίες. Το καλό όμως είναι ότι έχεις άμμεση βοήθεια (μέσω e-mail) από την Bannco. Θα το πρότεινα σε όποιον θέλει περισσότερη ακρίβεια στις κινήσεις και στην ταχύτητα αντίδρασης στα online games.

Υ.Γ. όποιος θέλει περισσότερες πληροφορίες ή βοήθεια σε σχέση με αυτό το προϊόν pm me.

Ixor24
31-07-2010, 16:44
όσοι το έχετε τι προτείνετε fragFx ή frag 'n stein ?

twimgr
01-08-2010, 10:56
όσοι το έχετε τι προτείνετε fragFx ή frag 'n stein ?
Κοίταξε να δεις επειδή δεν παίζει να έχει κάποιος και τα δύο για να σου πει θα σου πει ο καθένας τις εντυπώσεις του από αυτό που έχει. Εγώ κινήθηκα προς το frag'nstein αφού είχα δει αυτό το thread : http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=361 . Το υπέρ του frag'nstein είναι πως ο δέκτης του δουλεύει με RF, άρα δεν παίζει να έχει lag ίσα-ίσα που είναι πιο γρήγορο από ενσύρματο, γιατί δεν υπάρχουν τριβές. Το καλό βέβαια με το fragfx είναι ότι σου δίνει μαζί και mouse-pad πράγμα το οποίο σε διευκολύνει απίστευτα αν παίζεις στο σαλόνι πάνω στον καναπέ! Εγώ ας πούμε που έχω το frag'nstein έχω πάρει ένα απλό mouse-pad και το έχω βάλει πάνω στο lap-top για βάση για να πατάει κάπου καλά...
Άποψή μου είναι πως όποιο και από τα δύο και να πάρεις το ίδιο είναι, γιατί είναι καθαρά θέμα συνήθειας. Όποιο αν συνηθήσεις με αυτό θα παίζεις καλύτερα π.χ. οι περισσότεροι έχουν συνηθίσει με το controller του PS3 και δεν μπορούν με τέτοιου είδους controllers.