PDA

View Full Version : Assassin' s Creed 2 (Personal Review)



pictorino
03-06-2010, 00:11
Δύο πανάρχαιες οργανώσεις, οι Templars και οι Assassins βρίσκονται σε αντιμαχία. Αιτία είναι η δίψα των πρώτων για εξουσία και δύναμη. Η δεύτερη οργάνωση προσπαθεί να τους σταματήσει και να κρατήσει την ισορροπία στον κόσμο. Και οι δύο ψάχνουν κάποια αρχαία κειμήλια, καθεμιά για να υπηρετήσει το σκοπό της. Ό,τι δεν κατάφεραν οι Templars στην αρχαιότητα και το μεσαίωνα το επιχειρούν σήμερα με τη βοήθεια του Abstrego, ενός μηχανήματος το οποίο εισάγει κάποιον άνθρωπο του «σήμερα» στο παρελθόν. Έτσι, αυτός έχει τη δυνατότητα να αλλάξει τον ρου της ιστορίας. Ίδια είναι και η λειτουργία του Animus το οποίο κατέχουν οι Assassins. Η ιστορία ξεκινάει με τον Desmond, μακρινό απόγονο της ισχυρής οικογένειας των Auditore της Φλωρεντίας. Δραπετεύει από το Abstrego και αποφασίζει να ενταχθεί στο πλευρό των Assassins. Έτσι, «μπαίνει» στο Animus, τον ψηφιακό αυτόν κόσμο, με σκοπό να βρει τις απαραίτητες πληροφορίες για τα κειμήλια τα οποία αναζητεί η οργάνωση. Στην ψηφιακή πραγματικότητα είναι ο Ezio Auditore από τη Φλωρεντία. Στο μεσαίωνα όπου βρίσκεται πλέον η οικογένειά του υπάρχει διαμάχη με τους Pazzi, οικογένεια με δίψα για δύναμη. Η εργένικη και γεμάτη περιπέτεια ροζ χρώματος ζωή του ήρωα διακόπτεται με δραματικό τρόπο όταν καταδικάζονται σε θάνατο ο πατέρας, ο μικρός και ο μεγάλος του αδερφός. Αρχικά, πιστεύει ότι πρόκειται για ακόμα μία βρωμοδουλειά της αντίπαλης οικογένειας. Σύντομα θα ανακαλύψει ότι πίσω από την προδοσία και τις δολοφονίες βρίσκονται οι Templars και η εκδίκηση γίνεται σκοπός του. Η περιπέτειά μας μόλις ξεκίνησε …

http://xboxoz360.files.wordpress.com/2007/12/assassins-creed-wallpaper-2.jpg
Στον οπτικό τομέα το Assassin’s Creed 2 εντυπωσιάζει από την πρώτη στιγμή. Οι δημιουργοί του κατάφεραν να αποδώσουν απόλυτα τον χαρακτήρα της εποχής τόσο στις πόλεις όσο και στις φορεσιές. Οι πόλεις βρίθουν από στενά σοκάκια τα οποία περιβάλλονται από κτήρια με το σωστό αρχιτεκτονικό ύφος. Μάλιστα, κάνουν την εμφάνισή τους όλες οι λεπτομέρειες τόσο στο εσωτερικό όσο και στο εξωτερικό τους. Μπαλκόνια γεμάτα λουλούδια, στέγες με κεραμίδια, εξωτερικοί τοίχοι γεμάτοι ανάγλυφες λεπτομέρειες, ξύλινα παράθυρα ή μεγάλες σιδερένιες θύρες που περιστοιχίζονται από επιβλητικά τείχη. Σε κάθε γειτονιά υπάρχουν κάρα, άχυρα, καφάσια τα οποία δείχνουν την πόλη πιο γεμάτη. Τα πιο εντυπωσιακά κτίσματα της κάθε πόλης είναι οι επιβλητικοί καθεδρικοί ναοί και τα αρχοντικά των ισχυρών οικογενειών. Ένα αρνητικό που προκύπτει είναι ότι αν και δεν περιοριζόμαστε σε μία πόλη, εντούτοις, δε διακρίνεται κάποιος ιδιαίτερος χαρακτήρας της μίας ή της άλλης. Έτσι, νιώθεις ότι βρίσκεσαι διαρκώς στα ίδια σημεία. Ένα άλλο είναι το πολύ έντονο λευκό χρώμα της οθόνης κάθε φορά που θέλουμε να κοιτάξουμε το μενού ή τους χάρτες. Οι δρόμοι και τα σοκάκια σφύζουν από ζωή και κίνηση. Οι πολίτες αγοράζουν προϊόντα στα καταστήματα, μεταφέρουν αντικείμενα, μαζεύονται να ακούσουν τους κήρυκες, σκουπίζουν τις αυλές των σπιτιών τους ή ξεκουράζονται σε παγκάκια. Δε λείπουν και οι φρουροί οι οποίοι εμφανίζονται κάνοντας σκοπιά ή περιπολίες. Όσον αφορά στις φορεσιές ,η ποιότητα της δουλειάς είναι αδιαμφισβήτητη. Η ποικιλία και η ομορφιά τους είναι απαράμιλλη και αντικείμενο θαυμασμού. Οι πολίτες φορούν διαφορετικές μεταξύ τους φορεσιές. Τα ενδύματα και οι πανοπλίες των φρουρών ή των μελών των ισχυρών οικογενειών, των περιπλανώμενων αοιδών ή των αγγελιαφόρων, των ιερόδουλων ή των καταστηματαρχών διαφέρουν το ένα από το άλλο. Το πιο εντυπωσιακό είναι ότι ποικίλλουν τα ενδύματα ακόμα και ανάμεσα σε πολίτες της ίδιας κοινωνικής ομάδας. Δεν έχουν όλοι οι έμποροι ή όλοι οι ευγενείς, όλες οι νοικοκυρές ή όλοι οι κλέφτες την ίδια ενδυμασία. Ψεγάδια όχι αμελητέα στον τομέα των γραφικών είναι το έντονο πολλές φορές tearing και το όχι ιδιαίτερα καλό draw distance. Αρκετές φορές η οθόνη «ραγίζει» ενώ κάποιες άλλες ,ενώ τρέχεις ,τα αντικείμενα στις οδούς ανανεώνονται με καθυστέρηση.
http://gamernode.com/upload/manager//News%20Images/assassins_creed_2_sex1254338552.jpg

Το gameplay διαθέτει ποικιλία και κυλάει ευχάριστα. Κύριός σου στόχος είναι να εκδικηθείς για την οικογένειά σου, επομένως το βασικό σενάριο και οι αποστολές του σχετίζονται άμεσα με αυτόν. Οι αποστολές που αναλαμβάνεις έχουν να κάνουν κυρίως με το να εντοπίσεις τους στόχους και να τους εκτελέσεις ή με το να φυγαδεύσεις και να βοηθήσεις τους συμμάχους σου. Βέβαια, στο ενδιάμεσο ανατίθενται αποστολές, όπως να μεταφέρεις έγγραφα ή να κάνεις ληστείες. Εκτός από τις κύριες αποστολές, συναντάς και άλλες τις οποίες αναλαμβάνεις προαιρετικά. Σε αυτές ζητείται από τον ήρωα να εξουδετερώσει συγκεκριμένους στόχους ή να υπερασπιστεί την τιμή μίας γυναίκας ή να νικήσει σε αγώνες ενάντια στο χρονόμετρο. Η προσθήκη τους είναι σημαντική καθώς σταματά τη μονοτονία των μαχών ενάντια στους εχθρούς μας. Επιπλέον, μέσα στις πόλεις αναζητούμε διάφορα καλούδια κρυμμένα καλά στις πιο απίθανες γωνιές ή στις πιο απομακρυσμένες στέγες στις οποίες περιπλανιόμαστε. Ορισμένα από αυτά (όπως τα σεντούκια και οι κώδικες) εμφανίζονται στο χάρτη κάνοντας τις περιηγήσεις μας πιο ενδιαφέρουσες. Κάποια άλλα όμως, (τα φτερά , τα αγάλματα και οι τοιχογραφίες) δεν εμφανίζονται. Έτσι, η αναζήτησή τους χωρίς βοήθεια είναι σχεδόν απαγορευτική. Ένα σημείο το οποίο πρέπει να αναφερθεί ως μειονέκτημα. Κατά τη διάρκεια της περιπέτειάς μας υπάρχουν διάφοροι έμποροι και επαγγελματίες που μας βοηθούν με το να αγοράζουμε τα προϊόντα τους ή με το να μας προσφέρουν τις χρήσιμες υπηρεσίες τους. Δεν απουσιάζουν ο σιδεράς, ο ράφτης, ο γιατρός, τα κλεφτρόνια, οι ιερόδουλες, οι μισθοφόροι. Για να τους προσεγγίσουμε και να απολαύσουμε τα αγαθά και τις υπηρεσίες τους πρέπει να κατέχουμε το ανάλογο ποσό σε φλουρίνια, τα χρήματα της εποχής. Πώς ,όμως ,θα το αποκτήσουμε; Είναι απλό : ολοκληρώνοντας τις αποστολές μας κερδίζουμε κάποιο ποσό. Δε μας αρκεί; Βρίσκουμε τα σεντούκια ή ακόμα κλέβουμε τους αγγελιαφόρους ή αμέριμνους πολίτες. Πριν προβούμε σε κάποια παρανομία πρέπει να προσέχουμε τη θέση των φρουρών. Αν μας ανακαλύψουν, θα μας επιτεθούν. Άρα, κατά τη διάρκεια των περιηγήσεων και των αποστολών μας πρέπει να φροντίζουμε να μην προσελκύουμε την προσοχή ή να τους αποφεύγουμε. Αυτό συμβαίνει με διάφορους τρόπους. Με το να σκαρφαλώνουμε στις στέγες, να αναμειγνυόμαστε με τους πολίτες ή ακόμα και να προσλαμβάνουμε ιερόδουλες να αποσπάσουν την προσοχή τους. Έπειτα, υπάρχουν και άλλες λύσεις όπως το να τρέξουμε σε κρησφύγετα χωρίς να μας αντιληφθούν.
http://www.electricpig.co.uk/wp-content/uploads/2010/03/Assassins-Creed-2.jpg
Ο χειρισμός του Assassin’s Creed 2 χαρακτηρίζεται ακριβής, κάτι το οποίο έχει μεγάλη σημασία. Στο μεγαλύτερο μέρος της περιπέτειας σκαρφαλώνεις, τρέχεις και γενικότερα βρίσκεσαι σε μία αέναη κίνηση. Είναι πολύ σημαντικό το ότι δε σε ταλανίζουν ασυνέπειες στο χειρισμό. Ελάχιστες είναι οι φορές που θα παρουσιαστούν, αμελητέα ποσότητα στο σύνολο της μεγάλης μας περιήγησης. Οι μάχες είναι ενδιαφέρουσες λόγω της ποικιλίας των κινήσεων και των όπλων που χρησιμοποιούμε. Κατέχουμε ξίφη διαφόρων διαστάσεων δηλητηριασμένα ή μη, βόμβες καπνού, σφυριά, ακόμα και ένα κουμπούρι της εποχής. Βάλλουμε και εξολοθρεύουμε τους εχθρούς μας χρησιμοποιώντας είτε κατά μέτωπο επιθέσεις, είτε πλησιάζοντάς τους κρυφά και αθόρυβα. Το animation του παιχνιδιού είναι εξαιρετικό και πρόκειται για πιστή αναπαράσταση της πραγματικότητας. Όλες οι κινήσεις στις μάχες, στο τρέξιμο, στο σκαρφάλωμα είναι άκρως ρεαλιστικές με τις καλοδεχούμενες από μέρους μας συμβάσεις. Χαρακτηριστική λεπτομέρεια είναι ο τρόπος με τον οποίο κινούμαστε μέσα στο πλήθος καθώς και ο τρόπος με τον οποίο σκουντουφλάμε αν δεν προσέξουμε τους διαβάτες και συγκρουστούμε μαζί τους.

http://brutalgamer.com/wp-content/uploads/2009/10/assassins_creed_ii_09.jpg
Ο ήχος είναι εξαιρετικός. Η βαβούρα της πόλης, το χλιμίντρισμα των αλόγων, οι ήχοι από τις λεπίδες που χτυπιούνται αποδίδονται άριστα. Καθώς περιηγούμαστε στις πόλεις ακούμε τις συζητήσεις και τα κουτσομπολιά των κατοίκων. Όταν χρησιμοποιούμε βόμβες καπνού είναι αξιοσημείωτη η απόδοση του βήχα όσων βρίσκονται γύρω μας. Οι φωνές των χαρακτήρων είναι προσεγμένες και μεταφέρουν επιτυχώς τα συναισθήματά τους κατά τη διάρκεια των μικρών σκηνών που προηγούνται ή έπονται των αποστολών μας.
http://www.videogamesblogger.com/wp-content/uploads/2009/09/assassins-creed-2-characters-screenshot.jpg
Η εικόνα που σχηματίζει κάποιος για τον τίτλο είναι ιδιαιτέρως θετική. Από την αρχή σε κερδίζει και σου κινητοποιεί το ενδιαφέρον. Προς το τέλος όμως, «βαλτώνεις», ιδίως αν επιδιώκεις να κερδίσεις όλα τα τρόπαια. Στο σύνολό τους είναι εύκολα αλλά απαιτούν να επισκέπτεσαι ξανά και ξανά τις ίδιες περιοχές.





Λατρεύεις :
Το κλίμα της εποχής αποτυπώνεται παντού. Στα κτήρια, στις φορεσιές, στα όπλα, στις πανοπλίες.
Την επαφή με προσωπικότητες της εποχής, όπως ο Leonardo da Vinci.
Τον ακριβή χειρισμό και το ανανεωμένο gameplay.
Η πτήση είναι μικρή σε διάρκεια αλλά απολαυστική.





Μισείς :
Loading, loading, loading …
Tearing.
Έντονο λευκό φως που σε τυφλώνει για να μπεις στο μενού ή το χάρτη.
Κάποιες φορές ο χειρισμός δεν είναι 100% ακριβής.
Την επανάληψη.




Βαθμολογία : 4 / 5

AgentPrinny007
03-06-2010, 00:45
pictorino πρεπει να ειμαι απο τους μοναδικους που δεν εχω παιξει το παιχνιδι, καποιο προβλημα με το installing ? πραγματικα δεν καταλαβα, αλλα μου αρεσει τo review σου;)δεν μπορω να σου δωσω ακομα ρεπ:(

pictorino
03-06-2010, 00:49
να και το πρώτο σχόλιο:fantasy_dreams:
αργότερα θα νοστιμίσει καθώς θα βάλει εικόνες ο PDS, εμένα δεν τις βάζει:scared:. εδώ και καιρό δεν μπορώ να ποστάρω καμιά εικόνα. τεσπα, δεν έκανε install? δεν έχω ξανακούσει κάτι παρόμοιο

NonBorn
03-06-2010, 09:18
να και το πρώτο σχόλιο:fantasy_dreams:
αργότερα θα νοστιμίσει καθώς θα βάλει εικόνες ο PDS, εμένα δεν τις βάζει:scared:. εδώ και καιρό δεν μπορώ να ποστάρω καμιά εικόνα. τεσπα, δεν έκανε install? δεν έχω ξανακούσει κάτι παρόμοιο

Το 'χω τελικά αυτό του ανιχνευτή ταλέντων... ;) ;) ;) :fantasy_dreams::fantasy_dreams::fantasy_dreams:

Και πάλι καταπληκτική δουλειά, μου άρεσε πάρα πολύ το review... Πολύ σημαντικό το κομμάτι που αναφέρεται στο χειρισμό... Σπάνια βλέπεις τέτοια ανάλυση σε άλλα review και είναι ένα θέμα που κατά καιρούς μας έχει απασχολήσει-εκνευρίσει όλους μας!

Kαι πάλι μπράβο, χρωστάω rep... :)

pictorino
03-06-2010, 09:32
και πάλι ευχαριστώ:love::love:, να' σαι καλά !! προσπάθησα να περιγράψω το gameplay, να ξέρει τι θα συναντήσει όποιος σκέφτεται να το αγοράσει, δεν ήθελα να μείνω μόνο στα γραφικά

enstikto
03-06-2010, 10:53
Ωραίος ο Pictorino!
Δεν σε προλαβαίνω με τα rep ρε φίλε!
Δεν με αφήνει να σου δώσω....

muku
03-06-2010, 20:05
Nice! Άλλη φορά να κάνεις περισσότερο καιρό να τα ανεβάζεις τα reviews γιατί μας δημιουργείς πρόβλημα με τα rep points :p

pictorino
03-06-2010, 21:17
αν το καθυστερούσα θα έχανα το feeling του παιχνιδιού, έπρεπε να γίνει τη στιγμή που σπαρταρούσε

ilias78
03-06-2010, 21:28
πολυ καλος λευτερη.
+rep απο μενα

thanosr
08-08-2010, 22:17
Μπραβο το review σου ειναι πολυ καλο,μηπως μπορει καποιος να μου πει αν υπαρχει option blood off ?

Nek_Food
25-09-2010, 17:52
Λοιπόν μόλις τώρα είδα αυτό το αφιέρωμα στο παιχνίδι. Να πω και εδώ λοιπόν ότι χθες το τελείωσα και πλην των γνωστών προβλημάτων που ανέφερα και στο αφιέρωμα του Slay ΕΔΩ (http://www.ps3forums.gr/vb/showpost.php?p=227161&postcount=7) το παιχνίδι είναι πάρα πολύ καλό, από τα αγαπημένα μου αυτό και ο πρόγονος του ο Altair. Αξίζει να του αφιερώσετε τον χρόνο που απαιτεί για να πει την όμορφη ιστορία του, για να σας ξεναγήσει στις πανέμορφες τοποθεσίες του και σαν αντάλλαγμα πλέον αυτών που ήδη είπα θα σας ανταμείψει στο τέλος του ταξιδιού σας σε αυτό με μία όμορφη πλατίνα για να θυμάστε ότι και εσείς απολαύσατε αυτό το ξεχωριστό παιχνίδι. Πάω τώρα σιγά - σιγά γιατί έχω μία ανοικτή εκκρεμότητα με έναν templar στην Ρώμη.

Ωραίος και ο Pictorino, πολύ όμορφο αφιέρωμα για αυτή την παιχνιδάρα. Το rep το τσίμπησες με την αξία σου και αναμένω με ενδιαφέρον και άλλη παρουσίαση σου. Επέτρεψε μου μόνη παρατήρηση (όχι τόσο ουσίας) είναι ότι εκτός και εάν πέφτω χιλιόμετρα έξω, η πρώτη εικόνα είναι ο Altair και το πρώτο Assassin's. ;)

Υ.Γ: θα το έχεις βρει τώρα Θάνος, αλλά για να μην αιωρείται αναπάντητη η ερώτηση σου, ΝΑΙ υπάρχει Blood Off κάπου το πήρε χθες το μάτι μου μέσα στα settings (πατάς το start μέσα στο game), αλλά δεν έχει και πολύ αίμα να πω την αλήθεια, εγώ θα περίμενα περισσότερο (κυρίως στα πλακάκια κλπ).

Manos71
08-10-2010, 09:40
Συγχαρητηρια πολυ ωραιο review, το παιχνιδι το εχω αλλα ακομα δεν εχω αξιωθει να ασχοληθω μαζι του!!!

ant-mi
06-02-2011, 13:11
Πολύ καλό! Το assassin's 2 μου άρεσε πολύ εν αντιθέσει με το πρώτο που με κούρασε απίστευτα από αρκετά νωρίς...