PDA

View Full Version : Earthworm Jim HD



WolfRathmA
02-06-2010, 00:12
Earthworm Jim HD


http://www.abload.de/img/jim_by_beloved_creatur403g.jpg


YouTube- Earthworm Jim HD

http://farm5.static.flickr.com/4069/4659708782_73c014dd8f_b.jpg

http://farm5.static.flickr.com/4037/4659708870_5b1239abe0_b.jpg

http://farm5.static.flickr.com/4026/4659085329_e317881bdc_b.jpg

muku
02-06-2010, 00:14
Πωωωω, τι λες τώρα? Μου θύμισες εποχές Mega Drive. Μόνο 360? Κρίμα...

Lordkostas
02-06-2010, 00:15
Απο τα τρομερα παιχνιδια της τοτε εποχης...!
Που το θυμηθηκανε οι ανθρωποι και το αναστησαν? Μπραβο τους παντως απλα παιχνιδαρα.

Giannis7
02-06-2010, 00:28
Φοβερό, το έχω στο κινητό και ήθελα και ένα remake σε HD. Κρίμα που είναι μόνο σε 360..

WolfRathmA
02-08-2010, 22:40
Βγήκε και για PS3 από ότι είδα!

Κατεβάζω το ντεμο να το δω!

ExWeldir
07-08-2010, 03:17
Τα αξίζει τα λεφτά του definately.

Lefteris_X
07-08-2010, 12:51
παλιό καλό EarthWorm Jim.......τρομερό φυσικά παλούκι (το είχα στο Megadrive, ήταν προς το τέλος της ζωής του)...αν θυμάμαι καλά πρέπει να ήταν ή 1993 ή 1994.

Πλήρως 2D, με τα sprites (τα κινούμενα δηλαδή πλασματάκια επί της οθόνης), το άψογο collision detection (η "επαφή' των sprite μεταξύ των, με την όποια συνέπεια), άψογο scrolling (η πάνω, κάτω, δεξια, αριστερά κίνηση της "κάμερας" και το πόσο ομαλή είναι) και τέλος το όμορφο και χιουμοριστικό animation των sprite και background.

Ένας πολύ καλός τίλτος και για την εποχή του και για σήμερα (17 χρόνια μετά ε; !!!)

Quaro
07-08-2010, 14:36
εγώ πάλι που το έχω στο mega drive το παιχνίδι, βρήκα την έκδοση για PS3 απαίσια. Κυρίως ο χειρισμός είναι πολύ κακός. Πως να το πω... "γλιστράει" υπερβολικά ο Jim.

Avenger_Seraphim
07-08-2010, 17:11
εγώ πάλι που το έχω στο mega drive το παιχνίδι, βρήκα την έκδοση για PS3 απαίσια. Κυρίως ο χειρισμός είναι πολύ κακός. Πως να το πω... "γλιστράει" υπερβολικά ο Jim.

Και γω το ιδιο ακριβως πιστευω! Στο megadrive ήταν awesome! Τι να πεις...

dimitrisasp
07-08-2010, 20:09
Οταν βλεπω παιχνιδι παλιας γενιας με τα αρζικα HD διπλα μου ρχεται κατευθειαν στο
μυαλο η λεξη MILKING! Ειναι απιστευτοι οι τυποι. Ξερουν οτι υπαρχουν πολλοι παλιοι
gamers και πανε να χτυπησουν αυτα τα κοινα. Αυτα τα παιχνιδια ηταν απιστευτα οταν τα
παιζαμε παλια. Δεν θα ξοδευα ουτε ενα ευρω ομως για να τα παιξω στο PS3. Φανταζομαι
κανα 10ευρω θα κανει. Κατεβαστε καλυτερα ενα emulator για mega drive , snes κλπ και
παιξτε τα τζαμπα.. :P :P

υγ Πολυ γελιο η σειρα αυτη παντως..

Lefteris_X
08-08-2010, 11:20
Οταν βλεπω παιχνιδι παλιας γενιας με τα αρζικα HD διπλα μου ρχεται κατευθειαν στο
μυαλο η λεξη MILKING! Ειναι απιστευτοι οι τυποι. Ξερουν οτι υπαρχουν πολλοι παλιοι
gamers και πανε να χτυπησουν αυτα τα κοινα. Αυτα τα παιχνιδια ηταν απιστευτα οταν τα
παιζαμε παλια. Δεν θα ξοδευα ουτε ενα ευρω ομως για να τα παιξω στο PS3. Φανταζομαι
κανα 10ευρω θα κανει. Κατεβαστε καλυτερα ενα emulator για mega drive , snes κλπ και
παιξτε τα τζαμπα.. :P :P

υγ Πολυ γελιο η σειρα αυτη παντως..


Καλημέρα.

Και ποιός σου είπε ότι θέλω να παίζω σε βρωμό-PC ή Mac;;;;;

Ας είχαμε κανά modchip στο PS3 (που για πολλούς δεν προσφέρει κάτι καλό - ε, να το καλό που θα μπορούσε να προσφέρει)...και έτσι ίσως να υπήρχε κάποια περίπτωση να παίζαμε MAME στο PS3.

Όπως έχει, ναι, για να φτάσω όσο το δυνατό πιο κοντά στην εμπειρία της κονσόλας του 1993, είναι η μέθοδος του PSN και των remake "HD" (HD my ass βέβαια).

Τέλος, συμφωνώ ιδεολογικά πως είναι καθαρή κλοπή να χρεώνουν έστω και 10 δολάριο....αλλά προσωπικά για εμένα (στα 34 πια), δεν αποτελεί οικονομικό πρόβλημα (και το γνωρίζουν αυτό οι εταιρείες για τους παλιους gamer εξ ου και το milking).

Για εμένα το ΜΑΜΕ πέθανε στα late 90s - early 2000s....ωραίο μεν....απαράδεκτη εμπειρία όμως σε monitor υπολογιστή να παίζεις....Bubble Bobble...απλά αίσχος. Αν δεν έχεις το ηλεκτρονικό μπροστά....φραπέ ή Coca Cola πάνω στο ηλεκτρονικό, δίπλα απο το joystick και τα 2 κουμπιά, φωνές - χαμός - background ήχους απο τα άλλα παιδιά και ηλεκτρονικά στην αίθουσα....τρίχες!!! (αχχχχχχ....νοσταλγία :D)

Avenger_Seraphim
08-08-2010, 18:45
*Flashback starts*
9Y273U2uas4

*Flashback ends*

Και αφού τελείωσε και αυτό το flashback (που πρέπει να γινετε πάντα με τα μουσικης, δοκιμάστε το, τα κάνει πιο καλα), ας μείνουμε στο θέμα που αφορά το παιχνίδι!

Carry on ppl, the thread is about the game...

Quaro
08-08-2010, 20:41
παιδιά, τα HD γραφικά έχουν κόστος. Κάποιος πρέπει να τα ζωγραφίσει όλα αυτά, και οι εταιρίες είναι στην αγορά για να βγάλουν ένα καλό κέρδος, δεν είναι φιλανθρωπικές εταιρίες για να τα πουλάνε σε τιμές κόστους.

Από εκεί και πέρα θεωρώ ότι μερικά παιχνίδια στέκονται πολύ καλά στο χρόνο. Ειδικά τα 2D platform games από την 16 bit era όπου είχε τελειοποιηθεί το είδος.

θεωρώ όμως ότι οι νόμοι της αγοράς το κάνουν πολύ ακριβό. Δεν μπορεί το braid που έχει φοβερά γραφικά, και είχε και κόστος ο σχεδιασμός των επιπέδων (μιας και το earthworm jim είναι απαράλλαχτο στις πίστες, πέρα από τα γραφικά, και το level design έχει ένα κόστος) να κάνει 10€ και εσύ να μου πουλάς το remake στην ίδια τιμή. Δώσε το στα 5€.

Και επαναλαμβάνω είναι ένα κακό remake. Τα γραφικά του Mega Drive πραγματικά μου αρέσουν περισσότερο. Έχουν ένα χαρακτήρα που χάνεται στο HD. Και το mega drive pad ήταν το καλύτερο όλων των εποχών, gamepad για platform games.

Lefteris_X
08-08-2010, 20:57
ο καθένας βρε συ με τις απόψεις του. Για παράδειγμα, ποτέ μου, μα ποτέ μου δεν "πάλεψα" ΟΛΑ τα joypad. Για εμένα είναι ΚΛΑΣΕΙΣ κατώτερα απο το feeling ενός joystick. Αλλά θα πρέπει να έχεις λιώσει πάνω σε Commodore 64, Amiga 500 και πολλάααααααα arcade σε αίθουσες ηλεκτρονικών για να το καταλάβεις. Ότι εμπειρία και να είχε κάποιος μετά το 1994 με joystick, ήταν παρωδία.

Συνεπώς (κι επιστρέφω στο τόπικ), το Earthworm Jim, μου φαίνεται στην αίσθηση, όπως μου φαίνονταν και στο Megadrive (ήτοι joypad τότε, joypad τώρα).

Απο πλευράς κοστολόγησης, συμφωνώ είναι απαράδεκτη, καθώς απαιτείται απειροελάχιστη δουλειά για την "μεταφορά" σε HD (αυτή είναι η άποψή μου, ότι δηλ. χρειάζεται πολύ λίγη δουλειά, ας μην το κουράσουμε παρακαλώ). Όμως μιας και απευθύνονται στους ηλικιακά μεγαλύτερους, συνήθως αυτοί δεν τους κάνει διαφορά στην τσέπη είτε 5 ευρώ είτε 10 (τουλάχιστον για εμένα). Αν ήμουν όμως έστω και 10 χρόνια νεότερος, ναι, τα 5 ευρώ θα μου έκαναν διαφορά.

Αλλά το Earthworm Jim, δεν είναι για 10 χρόνια νεότερους....(επί το πλείστον)