PDA

View Full Version : Αποκωδικοποιητες για επιγειο ψηφιακο σημα



aladdin7
30-05-2010, 19:31
Καλησπερα. Μια και σε λιγες μερες θα αρχισει η μεταδοση ψηφιακου σηματος και στην περιοχη της Αττικης, αρκετοι θα χρειαστει να προμηθευτουμε αποκωδικοποιητες.

Με μια συντομη αναζητηση στην αγορα....χανεται η μπαλα! Τι πρεπει να αγορασουμε; Τι χαρακτηριστικα να εχει ο αποκωδικοποιητης; Οι λεγομενεοι PVR τι δυνατοτητες εχουν; κτλ

Οι πιο εμπειροι ας βοηθησουν σχετικα. Ακομα και reviews θα ηταν χρησιμα!!!

desperate_gamer
30-05-2010, 19:34
Ε οποιοσδήποτε δέκτης, την δουλειά του θα την κάνει. Καλύτερο θα ήταν να αποφευχθούν ακριβοί δέκτες, αφού μέχρι να φτάσουμε σε σημείο να βλέπουμε ελληνικά κανάλια HD με πλούσιο EPG και όλα αυτά που τάζει η επίγεια ψηφιακή, θα έχουμε αλλάξει όλοι σε 3D τηλεοράσεις.

Απ' όσο ξέρω από τη Θεσσαλονίκη, όλοι αγοράζουν τον δείκτη Turbo-X του Πλαισίου ή τον Funai http://www.skroutz.gr/s/252236/Funai-DTR2205HDPVR.html που έχει και έξοδο HDMI για να μην μπλέκεστε με πολλά καλώδια.

aladdin7
30-05-2010, 19:36
Καποιος με SD TV, τι δεκτη πρεπει να αγορασει; Υποχρεωτικα SD;

desperate_gamer
30-05-2010, 19:39
Όχι, όλοι οι δέκτες πάνε και σε SDTV. Όχι με HDMI καλώδιο, αλλά με SCART και τα άσπρα/κίτρινα/κόκκινα καλωδιάκια. Μην ασχολείσαι με HD και SD αυτή τη στιγμή, αφού όλα τα κανάλια SD θα εκπέμπουν.

Ο δέκτης είναι σαν μια οποιαδήποτε εξωτερική συσκευή όπως το βίντεο ή το PS3. Με δικό του volume bar και όλα αυτά. Θα τον ανοίγεις και θα βλέπεις τα κανάλια με την τηλεόρασή σου να λειτουργεί μόνο σαν monitor.

aladdin7
30-05-2010, 19:41
Οσον αφορα τη δυνατοτητα PVR, οι δεκτες μπορουν μονο να γραφουν σε σκληρο δισκο ή και να αναπαραγουν τις εγγραφες τους; Ξερεις σε τι φορματ γινεται η συλληψη;

Desmond
30-05-2010, 19:42
Ε οποιοσδήποτε δέκτης, την δουλειά του θα την κάνει. Καλύτερο θα ήταν να αποφευχθούν ακριβοί δέκτες, αφού μέχρι να φτάσουμε σε σημείο να βλέπουμε ελληνικά κανάλια HD με πλούσιο EPG και όλα αυτά που τάζει η επίγεια ψηφιακή, θα έχουμε αλλάξει όλοι σε 3D τηλεοράσεις.

Απ' όσο ξέρω από τη Θεσσαλονίκη, όλοι αγοράζουν τον δείκτη Turbo-X του Πλαισίου ή τον Funai http://www.skroutz.gr/s/252236/Funai-DTR2205HDPVR.html που έχει και έξοδο HDMI για να μην μπλέκεστε με πολλά καλώδια.
Καλό θα ήταν να αποφευχθεί η Funai ως λύση.

aladdin7
30-05-2010, 19:44
Καλό θα ήταν να αποφευχθεί η Funai ως λύση.

κατι ξερεις εσυ και μας το λες με τροπο!!!!:omg:

Desmond
30-05-2010, 19:47
Aladdin, ας πούμε μόνο οτι στην προηγούμενη δουλειά μου, έχω πιει πολλές μπύρες και έχω φάει πολλές ποικιλίες στα διαλείμματα, με πωλητές της Funai.

aladdin7
30-05-2010, 19:49
Aladdin, ας πούμε μόνο οτι στην προηγούμενη δουλειά μου, έχω πιει πολλές μπύρες και έχω φάει πολλές ποικιλίες στα διαλείμματα, με πωλητές της Funai.

8-)8-)8-)

Slay
30-05-2010, 20:04
Εγω που το εχω ψαξει λιγο το θεμα, εχω καταληξει (οταν με το καλο ερθουν τα ψηφιακα και στην πατρα, που υποτιθεται θα ξεκιναγαν τον απριλιο) σε αυτον
http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Sattelite-Equipment/Receivers/Turbo-X-HD-1000-Digital-Terrestrial-Receiver-HD-1000.htm

Οι λογοι..
Ειναι φτηνος, υποστηριζει HD, εχει HDMI, και με εναν εξωτερικο σκληρο USB μετατρεπεται σε πολυ καλο PVR καθως και timeshift κανει, και μπορεις να γραφεις ενα καναλι και να βλεπεις ενα αλλο.

muku
02-06-2010, 17:06
Εγω που το εχω ψαξει λιγο το θεμα, εχω καταληξει (οταν με το καλο ερθουν τα ψηφιακα και στην πατρα, που υποτιθεται θα ξεκιναγαν τον απριλιο) σε αυτον
http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Sattelite-Equipment/Receivers/Turbo-X-HD-1000-Digital-Terrestrial-Receiver-HD-1000.htm

Οι λογοι..
Ειναι φτηνος, υποστηριζει HD, εχει HDMI, και με εναν εξωτερικο σκληρο USB μετατρεπεται σε πολυ καλο PVR καθως και timeshift κανει, και μπορεις να γραφεις ενα καναλι και να βλεπεις ενα αλλο.

Έχει και tetris και sudoku. Χαχαχα. Ε ρε τι μας πουλάνε. Πάντως οι περισσότεροι στην αγορά είναι ψεύτικες κινέζικες συσκευές που ζυγίζουν λιγότερο από τη συσκευασία τους. Τη δουλειά τους βέβαια την κάνουν, το θέμα είναι πόσο θα αντέχουν, ειδικά αν κάποιος βλέπει πολύ τηλεόραση. Αυτός του πλαισίου είναι μια καλή λύση όπως και κάποιοι Xoro που έχει στο e-shop.

Ekptotos
06-06-2010, 05:24
Οσον αφορα τη δυνατοτητα PVR, οι δεκτες μπορουν μονο να γραφουν σε σκληρο δισκο ή και να αναπαραγουν τις εγγραφες τους; Ξερεις σε τι φορματ γινεται η συλληψη;

Εννοείται πως μπορούν να κάνουν και αναπαραγωγή. Επίσης, ενδεχομένως να μπορούν να χρησιμοποιηθούν και ως... "media center". Αναπαραγωγή DivX π.χ.
Η μορφή που γράφουν είναι m2ts (τουλάχιστον σε αυτήν γράφει ένα δεκτάκι που έχω).

ilias78
09-06-2010, 23:13
μια απορια ρε μαγκες
αν καποιος, δεν παρει αποκωδικοποιητη, τα καναλια θα παιζουν εστω αναλογικα (οπως τωρα) ή δεν θα παιζουν καθολου?

Nek_Food
09-06-2010, 23:30
Γνώμη μου πάντως είναι ότι όποιος μένει Αθήνα, έχει καλή κεραία και καλό σήμα (ήτοι το λεγόμενο καμπάνα) είναι περιττό να αγοράσει ψηφιακό δέκτη για να βλέπει τα ίδια κανάλια και με την ίδια ουσιαστικά ποιότητα που τα βλέπει με τον αναλογικό δέκτη της τηλεόρασης του. Το αναλογικό σήμα θα συνεχίσει να εκπέμπει κανονικά μέχρι και το τέλος του 2012 (ή την επικείμενη καταστροφή του κόσμου τον Νοέμβριο του ιδίου έτους - ότι συμβεί πρώτο), οπότε δεν υπάρχει κανένας λόγος να πληρώσετε σήμερα για να πάρετε μία τεχνολογία του χθες, για να βλέπετε τα ίδια ελεεινά κανάλια αύριο.

Εάν τώρα κάποιος έχει χιονάκια, είδωλα, κλπ, ας "πετάξει" την τηλεόραση του (προφανώς θα είναι και λίγο παλιά για να μην έχει δέκτη - οπότε μπορεί να την πάει στο εξοχικό του) και ας πάει να πάρει μία καινούργια FullHD. Σήμερα μου έστειλαν για παράδειγμα μία Phillips 32" FullHD @ 399€ + δώρο ένα DVD-Player. Ειλικρινά, εάν πουλήσετε την τηλεόραση σας ξέρω εγώ πόσο; 100~150€ και υπολογίσετε και ~60€ ο δέκτης πάει κοντά στην μισή τιμή μίας νέας τζαμάτης τηλεόρασης που θα τα αξίζει πολύ περισσότερο και δεν θα έχετε και δεύτερο χειριστήριο να το ψάχνετε.

Άποψη μου επειδή το έχω δει ήδη το έργο με τους ψηφιακούς δέκτες... προσπεράστε το όποιοι δεν σας είναι 100% απαραίτητο (μην πω και 1000%).

adok13
10-06-2010, 11:49
εγω παντως θα παρω δεκτη γιατι μου ειναι πολυ χρισιμο το pvr και το time-shift.θα συνδεσω εναν εξωτερικο σκληρο και θαμαι αρχοντας.βαλε οτι θα εχω και εναν media player που θα παιζει μεχρι και mkv με εξωτερικους υποτιτλους.και ολα αυτα με 60ευρω.
τωρα για δεκτη επειδη το εχω ψαξει αρκετα,ειναι αναλογα τι θελεται.
ενας δεκτης που εχει τα παντα ειναι αυτος της crystal audio.pvr,time shift,μπορεις να γραφεις και να βλεπεις αλλο καναλι ταυτοχρονα(της ιδιας τετραδας καναλι) υποστηριζει ntfs σκληρους και παιζει και mkv αρχεια με εξωτερικους υποτιτλους.
το turbo-x εχει καλο pvr και time-shift αλλα δεν παιζει κανενα αρχειο video.
Και για τους funai δεν ξερω τι εχει ακουσει ο φιλος και εχει αρνητικη γνωμη,αλλα εχει φοβερη υποστηριξη και φοβερο service.σε 3 μηνες εχει βγαλει 3 update τα οποια προσθετουν συνεχεια καινουργιες δυνατοτητες ουσιας.εχει pvr,time shift(μετα το τελευταιο update) παιζει αρχεια video avi kai στο επομενο update θα παιζει και mkv.υποστηριζει σκληρους ex-fat(για μεταφορα αρχειων πανω απο 4giga)

Tek_Killa
10-06-2010, 12:00
εγω παντως θα παρω δεκτη γιατι μου ειναι πολυ χρισιμο το pvr και το time-shift.θα συνδεσω εναν εξωτερικο σκληρο και θαμαι αρχοντας.βαλε οτι θα εχω και εναν media player που θα παιζει μεχρι και mkv με εξωτερικους υποτιτλους.και ολα αυτα με 60ευρω.
τωρα για δεκτη επειδη το εχω ψαξει αρκετα,ειναι αναλογα τι θελεται.
ενας δεκτης που εχει τα παντα ειναι αυτος της crystal audio.pvr,time shift,μπορεις να γραφεις και να βλεπεις αλλο καναλι ταυτοχρονα(της ιδιας τετραδας καναλι) υποστηριζει ntfs σκληρους και παιζει και mkv αρχεια με εξωτερικους υποτιτλους.
το turbo-x εχει καλο pvr και time-shift αλλα δεν παιζει κανενα αρχειο video.
Και για τους funai δεν ξερω τι εχει ακουσει ο φιλος και εχει αρνητικη γνωμη,αλλα εχει φοβερη υποστηριξη και φοβερο service.σε 3 μηνες εχει βγαλει 3 update τα οποια προσθετουν συνεχεια καινουργιες δυνατοτητες ουσιας.εχει pvr,time shift(μετα το τελευταιο update) παιζει αρχεια video avi kai στο επομενο update θα παιζει και mkv.υποστηριζει σκληρους ex-fat(για μεταφορα αρχειων πανω απο 4giga)

Κι εσύ εδω; :D

Edit: Tης Crystal ο HD παίζει κάποια αρχεία mkv - όχι όλα και γενικώς έχει προβλήματα με τους ελληνικούς υπότιτλους. Οπότε δεν θα τον πρότεινα για λύση Vidal Sassoun 2 σε 1 :P Αντιμετωπίστε τον απλά σαν ψηφιακό δέκτη. :)

Όλοι οι δέκτες της αγοράς είναι κινέζικης προέλευσης (από 4-5 συγκεκριμένα κινέζικα εργοστάσια) και ας το κρύβουν καλά μερικές εταιρείες. Το μόνο που αλλάζει είναι το τι οδηγίες-προδιαγραφές απαιτεί ο έλληνας εισαγωγέας από το εργοστάσιο παραγωγής που συνεργάζεται. Άλλοι απλά βάζουν τη στάμπα της φίρμας τους χωρίς καμία αλλαγη στο hardware + firmware του μηχανήματος και άλλοι δίνουν πολύ απαιτητικές προδιαγραφές που βελτιώνουν κατά πολύ την ποιότητα της συσκευής έχοντας παράλληλα καλό aftersales service...

adok13
10-06-2010, 12:13
χαχαχα.καλοστον.
εχεις κανα νεο για τον crystal audio;
εχω καταληξη σαυτον,μαλλον αυριο θα τον χτυπησω.:D

Tek_Killa
10-06-2010, 12:29
χαχαχα.καλοστον.
εχεις κανα νεο για τον crystal audio;
εχω καταληξη σαυτον,μαλλον αυριο θα τον χτυπησω.:D
Xτύπα τον, κι αν χρειαστείς κάτι, εδώ είμαστε... :)
[Στέλιος]

adok13
10-06-2010, 12:30
οκ stelio,thanks.:lol:
(GIORGOS)

LIONOR
15-07-2010, 04:15
Κι εγω τον crystal audio hd ψηφιζω... Εχω μια απορια: Αν κανεις εγγραφη σε ενα καναλι, μπορεις παραλληλα να βλεπεις οποιοδηποτε αλλο;

muku
15-07-2010, 14:37
Κι εγω τον crystal audio hd ψηφιζω... Εχω μια απορια: Αν κανεις εγγραφη σε ενα καναλι, μπορεις παραλληλα να βλεπεις οποιοδηποτε αλλο;

Υπάρχουν αποκωδικοποιητές που το κάνουν αυτό, απλά πρέπει να είναι λίγο πιο ακριβοί από αυτούς της σειράς που παίρνεις με 30Ε-40Ε. Για τον συγκεκριμένο δεν γνωρίζω. Πρέπει να βρεις κάποιον να έχει διπλό tuner.

LIONOR
16-07-2010, 03:10
Εχω την εντυπωση οτι το κανει αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρος. Περισσοτερο σημασια για μενα εχει να δειχνει καλα τα καναλια και να κανει σωστα προγραμματισμενες εγγραφες. Αυτα ειναι τα πιο βασικα πιστευω. Εκανα παραγγελια τον hd στην τιμη των 49 ευρω :)

LIONOR
17-07-2010, 03:56
Αλλαζει καναλι αλλα μονο της ιδιας συχνοτητας. Σημερα θα παω να τον παρω. Στα 49 ευρω και σε 6 ατοκες δοσεις :)

xarhss
23-08-2010, 15:16
phra εναν οικονομικο της Hundai sta 40 eyro και καποια καναλια μου τα δειχνει με πολυ χαμηλο σημα και κολλαει η εικονα αρκετα. να σημειωσω οτι τον εγκατεστησα προχειρα με τα 3 καλωδιακια (κιτριον-κοκκινο-ασπρο) K oxi me Scart. na dokimasv scart h να παω να παρω καποιον πιο ακριβο??

ilias78
09-09-2010, 22:14
επειδη θελω αποκωδικοποιητη για μια crt τηλεοραση, ειμαι αναμεσα σε 3 και θελω τις γνωμες-αποψεις σας

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.807305
http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Sattelite-Equipment/Receivers/Turbo-x-SD-1000-digital-terrestrial-receiver.htm
http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10056791

spiderpo
31-10-2010, 20:37
Εγώ έχω αυτόν και δεν μου έχει βγάλει πρόβλημα

http://www.skroutz.gr/s/252236/Funai-DTR2205HDPVR.html