PDA

View Full Version : Eξοπλισμος για Lan συνδεση με PS3!



balabanis
25-05-2010, 19:49
Καλησπερα!!Η περιοχη που μενω δεν εχει ακομα ADSL!Καταλαβαινετε τι σημαινει αυτο εχω ps3 και δε μπορω να χαρω τις online δυνατοτητες!Και δεν ειμαι ο μονος εδω...!Σκεφτηκαμε λοιπον να συνδεσουμε τα ps3 η με καλωδιο ethernet η wireless!Το 2ο φανταζει πιο ιδανικο, και ηθελα να ρωτησω εσας ολους πως μπορει να γινει αυτο!Τα σπιτια μας απεχουν 300-400 m!Tι εξοπλισμο χρειαζετε και πως μπορει να επιτευχθεί κατι τετοιο;;

Tace
25-05-2010, 20:38
Guys δώστε ένα χεράκι για εμάς τους διαδικτυακά παραμελημένους που θέλουμε να χαρούμε την έξαψη του multiplayer χωρίς να χρειάζεται να βγάζουμε τα μάτια μας σε ανυπόφορες split οθόνες...

Lordkostas
25-05-2010, 20:57
Κατ'αρχας πρωτη φορα ακουω για Lan PS3 δεν ξερω καν αν μπορει να γινει αυτο.
Και να μπορει να γινει κατι τετοιο τα σπιτια σας απεχουν αρκετα, το wireless δεν θα πιανει στα τοσα πολλα μετρα με τιποτα και αντε να απλωσεις τοσο καλωδιο ethernet... δυστηχως η ιδεα σας δεν νομιζω να πιασει.
Καλυτερα να σας απαντησει καποιος που ξερει πιο πολλα απο δικτυα απο οτι εγω. Αλλιως υπομονη μεχρι να ερθει το DSL και στην περιοχη σας...

lazytrunks
25-05-2010, 21:08
έχω δει σε παιχνίδια επιλογή για lan, αλλά σε 1-2, όχι παραπάνω. Για wireless είναι τεράστια η απόσταση, μόνο με καλόδιο. Δεν ξέρω πως δουλεύει, αλλά φαντάζομαι με άμεση σύνδεση των συστημάτων μέσω καλωδίου. Επίσεις ίσος δουλέψει αν συνδέσετε τα ps3 σε ένα hub ή ένα router, δεν ξέρω όμως. Πού μένετε αν επιτρέπετε και δεν έχετε ακόμα dsl? Πάντος καλύτερα είναι split screen παρά χώρια αν θέλετε να παίζετε μεταξύ σας. Για το 360 πάντος από όσο ξέρω μπορεί να κάνει lan μέσω ενώς pc.

le_71
26-05-2010, 14:40
Δεν είμαι σίγουρος οτι κατάλαβα καλά το πρόβλημα..
Το να συνδέσεις 2-3 PS3 μεταξύ τους ΟΚ αλλά μόνο με lanοκαλώδια και μόνο για lan party.
Από κει και πέρα η μόνη λύση είναι το 3G, με ότι συνεπάγεται αυτό, δηλαδή:

1)Δεν υπάρχει ρούτερ, δεν μπορείς ν' ανοίξεις ports, uPnP not available, Nat Type 3.
2)Aπό πολύ έως ανυπόφορο lag.
3)Ογκοχρέωση (γιατί το unlimited είναι πιο ακριβό) οπότε θα το σκέφτεσαι να κατεβάσεις demo, DLC, κλπ με το φόβο της επιπλέον χρέωσης...

balabanis
26-05-2010, 20:16
Εχω 3G!Αλλωστε ειναι και ο μονος τροπος να χουμε ιντερνετ!Αλλα πως συνδεετε με το ps3;Μεσω usb;Aπο το τιποτα, κατι ειναι και αυτο!

muku
27-05-2010, 02:15
Θα πρέπει να έχεις ανοιχτό το pc σου με το internet και να συνδέσεις πάνω στην κάρτα δικτύου του pc το ps3 με ethernet καλώδιο. Αν δώσεις στο ps3 για gateway την IP του pc σου λογικά θα μπεις internet. Το 3G έχει καλές ταχύτητες? Από upload τι λέει? Δεν νομίζω να σε ευχαριστήσει πάντως. Από περιέργεια, που είσαι και δεν έχετε adsl?

le_71
27-05-2010, 12:05
Θα πρέπει να έχεις ανοιχτό το pc σου με το internet και να συνδέσεις πάνω στην κάρτα δικτύου του pc το ps3 με ethernet καλώδιο. Αν δώσεις στο ps3 για gateway την IP του pc σου λογικά θα μπεις internet. Το 3G έχει καλές ταχύτητες? Από upload τι λέει? Δεν νομίζω να σε ευχαριστήσει πάντως. Από περιέργεια, που είσαι και δεν έχετε adsl?

Ετσι ακριβώς....Gateway την IP του PC, SHARE την INTERNET CONNECTION ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ και βγήκες...
Τώρα αν παίζεις Modern Warfare 2, και έρθεις πρόσωπο με πρόσωποι με τον αντίπαλο στη στροφή, έτσι και κάνεις πρώτος kill, εγώ θα γίνω Πατριάρχης Ιεροσολύμων..

balabanis
27-05-2010, 16:07
Καθηστε να τα παρουμε απ την αρχη γιατι προσπαθησα δε καταφερα τπτ και μπερδευτηκα!!
Στο playstation 3 εχω τις εξης ρυθμισεις:
IP Address:
Subnet mask:
Default Router:
Primary DNS:
Secontary DNS:

Η IP αλαζει καθε φορα που κανω κληση για συνδεση 3G!Που θα βρω τι τιμες θα βαλω στο καθενα;;Εχω κανει προσπαθειες συγχρονιζει τις ip αλλα δε συνδεομαι στο itnernet μου βγαζει dns error!
Ευχαριστω πολυ!

muku
27-05-2010, 17:08
Καθηστε να τα παρουμε απ την αρχη γιατι προσπαθησα δε καταφερα τπτ και μπερδευτηκα!!
Στο playstation 3 εχω τις εξης ρυθμισεις:
IP Address:
Subnet mask:
Default Router:
Primary DNS:
Secontary DNS:

Η IP αλαζει καθε φορα που κανω κληση για συνδεση 3G!Που θα βρω τι τιμες θα βαλω στο καθενα;;Εχω κανει προσπαθειες συγχρονιζει τις ip αλλα δε συνδεομαι στο itnernet μου βγαζει dns error!
Ευχαριστω πολυ!

IP Address βάλε 192.168.1.12

subnet λογικά στη βγάζει μόνο του αν όχι 255.255.255.0

Τώρα Default Router και Primary DNS βάλε την IP που έχει το pc σου τοπικά στο δίκτυο. Λογικά θα δουλεύει με αυτήν. Αλλιώς βάλε και στις 2 την IP που σου δίνει το 3G stick. Δεν το έχω κάνει ποτέ αλλά η μια από τις 2 θα δουλεύει σίγουρα. Την τοπική IP του PC σου την βλέπεις αν πατήσεις Start Button + R, στο κουτάκι που θα σου ανοίξει γράφεις cmd και πατάς ok και στο command prompt γράφεις ipconfig. Θα σου γράφει μέσα σε όλες τις πληροφορίες κάπου IP Address ή IPv4 address. Αυτή είναι η τοπική IP. Και πρέπει να ενεργοποιήσεις το Internet Connection Sharing όπως πολύ σωστά είπες ο φίλος πιο πάνω. Google it, δεν θυμάμαι σε ποιο μενού το κάνεις. Αν θες κι άλλη βοήθεια πες μας :D