PDA

View Full Version : A PS3 Trophies Guide - Όλα όσα θα θέλατε να ξέρετε για το πως λειτουργούν τα τρόπαια!



enstikto
16-05-2010, 19:20
Στο παρόν thread θα σας δώσω κάποιες γενικές πληροφορίες για τα τρόπαια ώστε να κατανοήσετε περισσότερο το πως λειτουργούν και αν σας ενδιαφέρει το trophy hunting, να γίνετε καλύτεροι σε αυτό.

ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ
1. Γενικά για τα τρόπαια
2. Σε τι χρησιμεύουν τα τρόπαια;
3. Γενικά για τα gamer levels
4. Πόντοι και τρόπαια
5. Gamer Levels και πόντοι
6. Πόσους πόντους παίρνω αν ολοκληρώσω 100% ένα game?
7. Ερωτήσεις χρηστών

1. Γενικά για τα τρόπαια
Κάθε game που παίζετε πλέον στο PS3 περιέχει τρόπαια. Τα τρόπαια είναι μια μορφή βράβευσης του gamer για την ολοκλήρωση κάποιου συγκεκριμένου task. Για παράδειγμα ένα παιχνίδι μπορεί να σας δώσει τρόπαιο για την ολοκλήρωση του σε κάποιο επίπεδο δυσκολίας ή για την επίτευξη ενός συγκεκριμένου αριθμού kills online. Το τι απαιτείται για το κάθε τρόπαιο καθορίζετε στην περιγραφή του.
Τα τρόπαια ανήκουν σε 4 κατηγορίες, οι οποίες συνήθως καθορίζουν και το πόσο δύσκολο είναι να πάρετε το συγκεκριμένο τρόπαιο. Οι κατηγορίες είναι:
α. Bronze: Συνήθως είναι σχετικά εύκολα τρόπαια συγκριτικά με τα υπόλοιπα.
β. Silver: Συνήθως είναι λίγο πιό δύσκολα απο τα bronze αλλά αρκετά πιό εύκολα απο τα Gold.
γ. Gold: Σε αυτή την κατηγορία ανήκουν τα ποιό δύσκολα τρόπαια του παιχνιδιού ή τα πιό χρονοβόρα. Συνήθως είναι πολύ πιό δύσκολα απο τα τρόπαια των προηγούμενων 2 κατηγοριών.
δ. Platinum: Τα συναντάτε μόνο σε full retail games (όχι μικρά PSN Games) και είναι τα πιό δύσκολα απο όλα τα τρόπαια καθώς για να τα πάρετε απαιτείται να αποκτήσετε όλα τα υπόλοιπα τρόπαια ενός game (εξαιρούνται τα τρόπαια που προέρχονται απο DLC).

2. Σε τι χρησιμεύουν τα τρόπαια;
Στην πραγματικότητα τα τρόπαια δεν προσφέρουν κάτι υλικό. Δηλαδή για παράδειγμα δεν πρόκειτε ποτέ να έρθει η Sony Και να σας πεί "μπράβο παιδί μου που πήρες τόσα τρόπαια πάρε δωρεάν games".
Το κέρδος απο τα τρόπαια είναι περισσότερο "Πνευματικό". Τι κερδίζουμε λοιπόν με τα τρόπαια;
α. Όταν κάποιος ξεκλειδώνει ένα τρόπαιο νιώθει ένα συναίσθημα ολοκλήρωσης. Ειδικά αν αυτό το τρόπαιο ήταν πολύ δύσκολο το συναίσθημα είναι ακόμα μεγαλύτερο.
β. Κυνηγώντας τα τρόπαια τα παιχνίδια κερδίζουν αρκετές παραπάνω ώρες παιχνιδιού. Άλλο χρόνο θα σου πάρει να τερματίσεις ένα game, και άλλο χρόνο να πάρεις όλα τα τρόπαιά του.
γ. Τα τρόπαια σε βοηθάνε να ανεβαίνεις gamer levels και όσα περισσότερα έχεις τόσο μεγαλύτερο gamer level έχεις. Και στην τελική είναι πολύ ωραίο να βλέπεις τον εαυτό σου ψηλά στα leaderboards των τρόπαιων :D
Τι ακριβώς όμως είναι τα gamer levels?

3. Γενικά για τα gamer levels
Κάθε χρήστης που παίζει παιχνίδια στο PS3 και είναι και "γραμμένος" στο PSN έχει ένα gamer level. Το level του gamer καθορίζετε απο τον αριθμό τρόπαιων που έχει αποκτήσει. Γενικά μιλώντας όσα περισσότερα τρόπαια έχει κάποιος τόσο πιό μεγάλο level έχει. Πως ακριβώς όμως γίνεται αυτό;

4. Πόντοι και τρόπαια
Κάθε τρόπαιο που παίρνετε σας δίνει και εναν ορισμένο αριθμό πόντων. Φυσικά οι πόντοι που δίνουν τα τρόπαια καθορίζονται απο την κατηγορία τους. Συγκεκριμένα:
α. Bronze: 15 points
β. Silver: 30 points
γ. Gold: 90 points
δ. Platinum: 180 points
Όπως βλέπετε ένα Silver αξίζει όσο 2 bronze ενώ ένα gold αξίζει όσο 6 bronze ή 3 silver. Κατ' επέκταση τα platinum και τα gold ανεβάζουν περισσότερο το level σας απ ότι ενα bronze ή ένα Silver.
Πόσα όμως τρόπαια πρέπει να έχω για να ανέβω level?

5. Gamer Levels και πόντοι
Για κάθε level απαιτείται να αποκτήσετε ένα συγκεκριμένο αριθμό απο πόντους. Ο παρακάτω πίνακας αναφέρει τα levels και τους πόντους που χρειάζονται:

Level 1 - 0
Level 2 - 200
Level 3 - 600
Level 4 - 1,200
Level 5 - 2,400
Level 6 - 4,000
Level 7 - 6,000
Level 8 - 8,000
Level 9 - 10,000
Level 10 - 12,000
Level 11 - 14,000
Level 12 - 16,000
Level 13 - 24,000
Level 14 - 32,000
Level 15 - 40,000
Level 16 - 48,000
Level 17 - 56,000
Level 18 - 64,000
Level 19 - 72000
Level 20 - 80000
Level 21 - 88000
Level 22 - 96000
Level 23 - 104000
Level 24 - 112000
Level 25 - 120000
Level 26 - 128000
Level 27 - 138000
Level 28 - 148000
Level 29 - 158000
Level 30 - 168000
Level 31 - 178000
Level 32 - 188000
Level 33 - 198000
Level 34 - 208000
Level 35 - 218000
Level 36 - 228000
Level 37 - 238000
Level 38 - 248000
Level 39 - 258000
Level 40 - 268000
Level 41 - 278000
Level 42 - 288000
Level 43 - 298000
Level 44 - 308000
Level 45 - 318000
Level 46 - 328000
Level 47 - 338000
Level 48 - 348000
Level 49 - 358000
Level 50 - 368000 (MAX)
Οπως βλέπετε όσο ανεβαίνεις level τόσο πιό δύσκολο είναι να ανέβεις πιο πάνω. Γενικά είναι σχετικά εύκολο να φτάσεις στο 12ο (γύρω στα 2000 πόντους το κάθε level αν εξαιρέσεις τους πρώτους) αλλά απο εκει και πέρα απαιτούνται πολύ περισσότεροι πόντοι (13-26 = 8000 πόντοι ανα level, 26+ = 10000 πόντοι ανα level και πάει λέγοντας).

Σημειώστε οτι το level 50 είναι το maximum που μπορεί να φτάσει αυτή τη στιγμή κάποιος. Αφού το φτάσετε συνεχίζετε να πέρνετε πόντους όταν πέρνετε τρόπαια αλλά σταματάτε να ανεβαίνετε level...

Για να βρείτε τον ακριβή αριθμό πόντων σας ακολουθήστε την παρακάτω απλή εξίσωση όπου br o αριθμός bronze τρόπαιων που έχετε, S o αριθμός silver, G ο αριθμός Gold και P ο αριθμός Platinum:
15xbr + 30xS + 90xG + 180xP
Mε αυτό τον τρόπο βρίσκετε τον ακριβή αριθμό πόντων που έχετε και κοιτώντας το πινακάκι μπορείτε να δείτε και πόσους ακόμα πόντους θέλετε για να ανεβείτε level.

6.Πόσους πόντους παίρνω αν ολοκληρώσω 100% ένα game?
Γενικά απο την στιγμή που πρωτοεμφανίστηκαν τα trophies σαν feature του ps3 η Sony έδωσε κάποια guidelines που οι εταιρίες παραγωγής παιχνιδιών έπρεπε να ακολουθήσουν για την κατανομή πόντων στα τροπαια.
Για παράδειγμα δεν μπορεί ένα game να περιέχει 50 Gold trophies γιατί μετά θα προσέφερε 90χ50 = 4500 πόντους.
Σε γενικές γραμμές η Sony επιτρέπει ένα maximum 1230 πόντων για τα full retail games (games που περιέχουν platinum) και 315 για τα μικρά PSN games.
Αν ένα game έχει DLC τότε οι πόντοι απο τα τρόπαια του DLC δεν είναι μέρος των 1230, αλλά extras.
Τα περισσότερα games που κυκλοφορούν ακολουθούν τα guidelines της Sony (δεν θα μπορούσαν και διαφορετικά) αλλά υπάρχουν και περιπτώσεις παιχνιδιών που δίνουν λιγότερους πόντους απο τους συνηθισμένους.
Η γενική απάντηση όμως στην παραπάνω ερώτηση είναι 1230 για retail και 315 για PSN.
Οι παραπάνω πόντοι μπορούν να προέρχονται απο οποιονδήποτε συνδυασμό απο κατηγορίες τρόπαιων. Για παράδειγμα θα μπορούσε να έχει μόνο Gold τρόπαια και 1 Plat (όπως το Terminator Salvation) το οποίο θα σήμαινε πως θα είχε:
1230 - 180 (για το Πλατ) = 1050 / 90 (αξία Gold) ~ 11. Δηλαδή 11 Gold και ένα Plat.
Συνήθως όμως τα περισότερα games έχουν έναν συνδυασμό απο πολλά bronze, μερικά Silver, και 2,3 Gold ώστε να υπάρχει ποικιλία στα τρόπαια. Ο ποιό συνηθισμένος αριθμός τρόπαιων στα retail είναι 51.

7. Ερωτήσεις χρηστών
- Γίνεται να σβήσουμε κάποιο παιχνίδι από την λίστα των Trophies? Δεν μπορώ να το βλέπω 0%, μου σπάει τα νεύρα...

Προς το παρόν δεν επιτρέπονται delete στα τρόπαια...

-Μπήκα στα leaderboards του YourGamersCard.net και είδα τα trophies του πρώτου τη τάξη Hakoom. Κάποια τα έχει πάρει 2 φορές (Batman, GI Joe, pro10). Ξέρει κανείς πως είναι δυνατόν αυτό; Παίζει ρόλο το region του παιχνιδιού;

Έτσι ακριβώς είναι. Μερικά games όταν έρχονται απο διαφορετικά regions έχουν διαφορετικά trophy lists.
Δες εδώ (http://www.ps3trophies.org/forum/games/60888-multiple-region-games-stacking-trophies.html) αν θες αναλυτικά τους τίτλους που το κάνουν αυτό.

- Aν μου χαλασει η κονσολα τα τροπαια ολα χανονται η μπορω και αυτα να τα μεταφερω στην καινουργια; Ποιά η διαδικασία;

Μεταφορά τροπαιων δεν μπορείς να κανείς όχι. Αν είσαι όμως συνδεδεμένος στο psn μπορείς να τα κανείς sync στους servers της Sony. Το sync είναι διπλής κατεύθυνσης το οποίο σημενει ότι ενημερωνετε κ ο server για τα νέα τροπαια που έχεις κερδίσει από το προηγούμενο sync αλλά και το account σου σε περιπτοση που έχεις μπει από άλλη κονσόλα.
H διαδικασία: Μπαίνεις online πας δεξιά δεξιά και βρίσκεις το όνομα σου. Αν πατησεις x πάνω του θα σου βγάλει μήνυμα "syncing trophies". Περιμένεις να παει 100% κ τα τροπαια σου θα υπάρχουν πλέον στο server της sony.
Μετά, πας στην άλλη κονσόλα και εκεί που φτιαχνεις psn account του λες «use an existing account" αντί για "create new". Βάζεις τα στοιχεία του παλιού σου account και αφού δημιουργηθεί ξαναπας δεξιά δεξιά βρίσκεις το username σου κ πατάς x. Σου ξαναβγαζει syncing περιμένεις να κάνει 100% κ όταν τελειώσει θα έχεις τα τροπαια σου...

- Έφτιαξα καινούργια account. Μπορώ να μεταφέρω φίλους και τρόπαια από το παλιό account στο καινούργιο?

Όχι δεν γίνετε. Όταν φτιάχνεις account διαλέγεις μεταξύ του να φτιάξεις νέου και να χρησιμοποιήσεις κάποιον παλιό. Φτιάχνοντας νέο αυτομάτος δεν γίνετε να μεταφέρεις...

- Τι είναι αυτή η κάρτα που έχετε στην υπογραφή σας και δείχνει τρόπαια;

Υπάρχουν διάφορα sites όπως το yourgamercards.net στα οποία μπορούν να πάνε οι psn users και να δημιουργήσουν κάρτα με τα τρόπαιά τους δίνωντας το psn username τους.

- Που μπορώ να δω τι θέση έχω σε level/τρόπαια παγκοσμίως αλλά και μόνο στην Ελλάδα.

Εδώ (http://www.yourgamercards.net/leaderboard). Αν θέλεις να δεις μόνο για Ελλάδα πας δεξιά εκεί που λέει "Filter" επιλέγεις "Greece" και πατάς Go....

- Πως μπορώ να βάλω κάρτα απο το yourgamercards στην υπογραφή μου εδώ;

Όταν φτιάχνεις την κάρτα σου εμφανίζει και κάτι σαν "διεύθυνση" της κάρτας (αν θυμάμαι καλά το έχει σε ένα κουτάκι που λέγετε Forum BB Code". Κάνεις copy αυτή τη διεύθυνση και έρχεσε μετά εδώ. Πατάς profile (πάνω πάνω στη σελίδα) και στη νέα σελίδα πατάς "Edit Signature". Στη νέα οθόνη κάνεις paste τη διεύθυνση, save signature και είσαι έτοιμος


Edit 6/7/21: Οι πόντοι για τα πλάτινουμ έχουν αλλάξει και είναι πλέον 300 ανα πλατινουμ αντί για 180 που αναγράφετε εδώ. Επίσης έχουν αλλάξει και τα game levels και χρειάζονται πολύ λιγότεροι πόντοι ανα level.

aladdin7
16-05-2010, 19:38
Μπραβο Δημητρη. Πολυ καλο!

Προτεινω sticky!!!!!

ikaria_g4
16-05-2010, 19:52
άμα περιμένουμε από τα τρόπαια στο ps3 να νοιώσουμε ολοκληρωμένοι...χαθήκαμε...

ωραίο guide πάντως...
ο πίνακας πολύ χρήσιμος...

soumis
16-05-2010, 23:30
Πολύ καλό άρθρο. Sticky please!!!

Kane
17-05-2010, 00:03
Πολύ καλό! Ευχαριστώ για το χρόνο σου.

+rep όταν με αφήσει

desperate_gamer
17-05-2010, 02:15
From a trophy whore, for trophy whores! Υπέροχος οδηγός, απλός και σαφής. Και έδωσες και απάντηση σε ένα ζήτημα-τζιζ ("γιατί παίρνουμε τα τρόπαια;" :p).

Well done.

isildur83
17-05-2010, 05:28
Παρα πολυ λεπτομερες οι πληροφοριες που δινεις!!!
+rep οταν μπορεσω!

WolfRathmA
17-05-2010, 06:10
Done :)

enstikto
28-05-2010, 14:10
Αν και καθυστερημένα, ευχαριστώ όλα τα παιδιά για τα rep κ τα comments τους.
Επίσης thanks wolf για το sticky :D

gpanathinaikos
30-06-2010, 02:33
enstikto egw dn katalava afto me tous pontous se parakalw para poli 8elw na mou to eksigiseis ligo kalitera...pantws efxaristw gia ton xrono sou pou egrapses olo afto to keimeno.sigxaritiria

the master
03-07-2010, 02:20
ρε παιδια αυτα τα πλατινουμ καμια φορα καταντανε απιστευτα χρονοβορα και βαρετα!
πχ 10.000 kills στο resistance 2 online ,ε δε τη παλευω 5 μηνες 4.000 kills εχω κανει τελος τα παραταω!

και στο προ ειναι πολυ χρονοβορα και σε αυτο ξενερωσα.
εχω αρχισει να χανω την ενια του gaming Με τα trophies
για αυτο τα δινω τωρα και μενω με bioshock 2 και cod mw2!

τερμα το κυνηγι tropewn ,πιστευω (οχι παντα,αλλα πολλες φορες)πεζουμε ενα παιχνιδι μονο για τα τροπεα χωρις να διασκεδαζουμε,εγω τελιωσα απο δω και περα οτι τροπεα παρω θα ειναι απο playthrough η online!

tnf50
03-07-2010, 13:00
:omg:master αυτο δν το περιμενα! αξιος8D

enstikto
03-07-2010, 17:02
ρε παιδια αυτα τα πλατινουμ καμια φορα καταντανε απιστευτα χρονοβορα και βαρετα!
πχ 10.000 kills στο resistance 2 online ,ε δε τη παλευω 5 μηνες 4.000 kills εχω κανει τελος τα παραταω!

και στο προ ειναι πολυ χρονοβορα και σε αυτο ξενερωσα.
εχω αρχισει να χανω την ενια του gaming Με τα trophies
για αυτο τα δινω τωρα και μενω με bioshock 2 και cod mw2!

τερμα το κυνηγι tropewn ,πιστευω (οχι παντα,αλλα πολλες φορες)πεζουμε ενα παιχνιδι μονο για τα τροπεα χωρις να διασκεδαζουμε,εγω τελιωσα απο δω και περα οτι τροπεα παρω θα ειναι απο playthrough η online!

Οι αλήθεια είναι ότι όταν πρωτοβγήκαν τα τρόπαια οι εταιρίες που έβγαιζαν παιχνίδια με multiplayer για κάποιο λόγο είχαν φάει ένα σκάλωμα να έχουν το τρόπαιο με τα περισσότερα kills. Όπως είπες και εσύ το Resistance 2 είχε 10000 kills ένα άλλο είχε 10001 και το bad company 1 είχε 10002! Γενικά έχουν αρχίσει να καταλαβαίνουν το πόσο @@ είναι αυτό και πλέον δεν βλέπεις τόσο άθλια και χρονοβόρα τρόπαια.
Πρωσοπικά ποτέ δεν μπαίνω στον κόπο να πάρω πλάτινουμ σε ένα παιχνίδι που έχει τέτοιο τρόπαιο γιατί όντως η διασκέδαση εξαφανίζετε εντελώς και η αναλογία ευχαρίστησης παιχνιδιού/κέρδος τρόπαιου είναι τραγική (μοναδική εξαίρεση για μένα το GTA στο οποίο η πλατίνα έρχετε λίαν συντόμος...)

Όπως είπα και παραπάνω όμως η εταιρίες έχουν μάθει απο τα λάθη του παρελθόντος (πχ Red Dead Redemption = πολύ πιο normal στα multiplayer τρόπαια του).

aladdin7
05-07-2010, 13:39
Προσωπικα θεωρω απαραδεκτα τα trophies που εχουν να κανουν με χρονο ολοκληρωσης του παιχνιδιου. Τα παιχνιδια ειναι για ευχαριστηση και οχι για αγχος να τελειωσεις γρηγορα.

Kane
05-07-2010, 14:36
^^
Συμφωνώ και εγώ. Επίσης γιατί να είναι υποχρεωτικά online τρόπαια; Στο Brutal Legend πρέπει να κάνεις 50 νίκες για ένα trophy. Χ... ψηλά και αγνάντευε. Δεν μου αρέσει κύριος το online, τι να κάνουμε τώρα. Γιατί πρέπει να ανέχομαι τον κάθε μυστήριο που γουστάρει να μου χαλάει το παιχνίδι; Βάλε DLC online trophies και όποιος γουστάρει το κατεβάζει και παίζει.

HarrisDo
05-07-2010, 19:42
Πολυ ωραιος οδηγος, συγχαρητηρια για τον κοπο σου και +ρεπ
Το μονο που αναρωτιεμαι εδω και καιρο ειναι το "γιατι" παιρνουμε τα τροπαια.
Η γνωμη μου αρχικα ηταν οτι ειναι εντελως αχρηστα..αλλα οταν ασχοληθηκα με αυτα ειδα οτι εχουν κατι να σου προσφερουν..δινουν βαθος στο παιχνιδι..αυτο σημαινει οτι σε οθουν να το εξερευνησεις μεχρι τελους..αυτο ειναι χρησιμο ομως μονο σε καλα παιχνιδια..σε ενα μετριο εως κακο παιχνιδι μονο εκνευρισμο μπορουν να προσφερουν..το αλλο θεμα λοιπον που θελω να τονισω ειναι ο "εθισμος" σε αυτα..
Απο προσωπικη εμπειρια περιγραφω την κατασταση..καποια στιγμη τα τροπαια σε κανουν "εθισμενο" σχεδον και καταληγεις να παιζεις τα παιχνιδια αποκλειστικα για αυτα..και ποιος ο λογος? Υπαρχει στην πραγματικοτητα "πνευματικη ολοκληρωση" απο αυτο..θα ελεγα οτι θα ηταν καλυτερο να βγω μια βολτα στην πλατεια με φιλους παρα να καθισω να ασχοληθω με ενα αχρηστο Platinum..εχω μονο 1 Platinum και ομως χαιρομαι που το πηρα..δεν το αγνοω..ειναι στο AC2 και αν και σχετικα ευκολο ΣΙΓΟΥΡΑ μου εδωσε την ευκαιρεια να χαρω λιγο ακομη το υπεροχο αυτο παιχνιδι..
ξερω οτι δυσκολα θα αποκτησω 2ο Πλατινενιο οχι γιατι δεν θα ασχοληθω..απλως γιατι δεν θα βρω καποιο παιχνιδι που να με κρατησει τοσο..
Και κατι αλλο..το να εχεις περισσοτερα τροπαια και Level σε κανει καλυτερο Gamer? Ισως αποδυκνειει οτι εισαι σκληροπυρηνικος και μπορεις να φερεις εις περας δυσκολιες στα Videogames αλλα τι παραπανω θα εχεις? Αιωνια δοξα ή ματαιοδοξια?

ξερω οτι θα παρω αρνητικα σχολια, γι'αυτο και θελω να ξεκαθαρισω απο τωρα οτι δεν εναντιωνομαι σε κανεναν, ούτε θελω να αποδειξω κατι..ακομη εκτιμω την προσπαθεια και την αφοσιωση καποιων παιδιων εδω μεσα που εχουν πολυ μεγαλο Score στα Trophys..
Φιλικα παντα..

Edit: Ααα..απεχθανομαι τα Online τροπαια..!!! Ειναι οτι χειροτερο υπαρχει γιατι σε οθουν στην αποξενωση του Online Gamong..

enstikto
06-07-2010, 10:58
Καταρχήν γιατί να πάρεις αρνητικά σχόλια; Έχεις μία άποψη και την λες.
Και μπορώ να πω ότι σε πολλά απο αυτά που λες συμφωνώ.
Καταρχήν και εγώ θα προτιμήσω να βγω με βόλτα με την παρέα μου απο το να παίξω ps3 αλλά έχουν αλλάξει τα πράγματα και δεν είναι τόσο εύκολο να συγχρονίσουμε τα προγράμματά μας, οπότε η συλλογή τρόπαιων είναι μία καλή λύση για να γεμίσω το χρόνο μου.
Ότι σε κάνουν εθισμένο επίσης θα συμφωνήσω, αλλά δεν θεωρώ ότι είναι αρνητικό το να παίξεις κάποιο παιχνίδι αποκλειστικά για αυτά. Εγώ έχω γνωρίσει πολλά παιχνίδια τα οποία δεν θα είχα καν ακουμπήσει αν δεν ήταν τα τρόπαια που τελικά αποδείχτηκαν very fun και αξιόλογα (πχ Eat Lead, Wanted: Weapons of Fate, Cloudy with a chance of meatballs). Φυσικά δεν είναι όλα τα παιχνίδια έτσι...
Πρωσοπικά απο παλία όταν έπαιζα (όταν ακόμα δεν υπήρχαν τρόπαια) πάντα προσπαθούσα να κάνω τα πάντα που πρόσφερε ένα game (πχ 100% στο GTA, όλα τα difficulties στα gow κ.ο.κ). Ε τα τρόπαια απλά μου δείνουν περισσότερα πράγματα να κάνω με τα games μου ;)

Mouxlalouda
20-07-2010, 11:56
Θα συμφωνήσω κ γω πως είναι τραγικό σε κάποια παιχνίδια το θέμα με τα online trophies, όπως πολύ σωστά αναφέρθηκαν πιο πάνω το Resistance 2 και το Battlefield Bad Company 1 mε τα 10k kills. Εμένα η εμπειρία μου στα online trophies έχει να κάνει με το Virtua Tennis 2009, το οποίο θέλει συνολικά 500 νίκες online. Έλα ντε που όμως έχει φοβερό lag κάποιες στιγμές κ οι αντίπαλοι κάνουν quit match πριν πάρεις τον τελευταίο πόντο... Στο quit βέβαια, δε μετράει σα νίκη δική σου... Οπότε το κάνει πολύ δύσκολο να κερδίζεις το συγκεκριμένο trophy, που περιλαμβάνει σχεδόν τα πάντα στο παιχνίδι κ είναι κ bronze... Gold medalist λέγεται, για όποιους έχουν το παιχνίδι... Πάλι καλά που το boostάρω με 1 φιλαράκι κ παίρνουμε νίκες, αλλιώς...

Melnibonian
22-07-2010, 16:20
Για το εν λόγο game να με έχεις υπόψιν σου Mouxlalouda (man,your nickname...sucks!)!

Προσωπικά δεν ασχολούμαι πλέον με ''χαζά'' on line τρόπαια που απαιτούν την αφαίμαξη άπειρου προσωπικού χρόνου.Αυτό καταντά αποβλάκωση....

Mouxlalouda
23-07-2010, 10:32
Έχω μεγάλη αδυναμία στα Διάφανα Κρίνα (R.I.P.), οπότε δανείστηκα το nick από εκεί (αν κ είναι ποίημα που το μελοποιήσανε). Βασικά αυτό το trophy, περιλαμβάνει σχεδόν τα πάντα για το παιχνίδι, πόντους, σερβίς, νίκες κλπ κλπ. Πάντως αν το boostάρεις, 3 ώρες τη μέρα να παίζεις, βγαίνει άνετα σε 8-10 μέρες. Εκτός αν θέλει κ ο άλλος να πάρει τις 500 νίκες, οπότε εκεί θα αργήσει λίγο παραπάνω. Αν κ από βδομάδα πάω Κρήτη για μπανάκια, θα σε προσθέσω στους φίλους να πάρεις κ αυτή την πλατίνα, αν έχεις όρεξη. :)

zoupan
16-08-2010, 02:30
Να ρωτήσω κάτι κι εγώ; Ρωτάω...

Επειδή έκανα καινούριο PSN Account πλέον γιατί το παλιό όταν το είχα φτιάξει ήμουν μικρό και άμαθο :a094:, τώρα λοιπόν που παίζω λίγο online FIFA 10 μέχρι να έρθει το 11 μου μετράει κανονικά βαθμολογία στα Trophies. Επειδή όμως όπως είναι λογικό λέει ακόμα 0% και δεν πρόκειται να ανέβει γιατί σε λίγο καιρό πάει στο ράφι, γίνεται να σβήσουμε κάποιο παιχνίδι από την βαθμολογία των Trophies? Δεν θα μπορώ να το βλέπω 0% θα μου σπάει τα νεύρα... :a045:

enstikto
17-08-2010, 22:55
Να ρωτήσω κάτι κι εγώ; Ρωτάω...

Επειδή έκανα καινούριο PSN Account πλέον γιατί το παλιό όταν το είχα φτιάξει ήμουν μικρό και άμαθο :a094:, τώρα λοιπόν που παίζω λίγο online FIFA 10 μέχρι να έρθει το 11 μου μετράει κανονικά βαθμολογία στα Trophies. Επειδή όμως όπως είναι λογικό λέει ακόμα 0% και δεν πρόκειται να ανέβει γιατί σε λίγο καιρό πάει στο ράφι, γίνεται να σβήσουμε κάποιο παιχνίδι από την βαθμολογία των Trophies? Δεν θα μπορώ να το βλέπω 0% θα μου σπάει τα νεύρα... :a045:

Προς το παρόν δεν επιτρέπονται delete στα τρόπαια...

antoniss
18-08-2010, 14:57
Να ρωτήσω κάτι κι εγώ; Ρωτάω...

Επειδή έκανα καινούριο PSN Account πλέον γιατί το παλιό όταν το είχα φτιάξει ήμουν μικρό και άμαθο :a094:, τώρα λοιπόν που παίζω λίγο online FIFA 10 μέχρι να έρθει το 11 μου μετράει κανονικά βαθμολογία στα Trophies. Επειδή όμως όπως είναι λογικό λέει ακόμα 0% και δεν πρόκειται να ανέβει γιατί σε λίγο καιρό πάει στο ράφι, γίνεται να σβήσουμε κάποιο παιχνίδι από την βαθμολογία των Trophies? Δεν θα μπορώ να το βλέπω 0% θα μου σπάει τα νεύρα... :a045:

...για αυτό βιάσου , έχεις 2 μήνες σχεδόν για να ανεβάσεις το ποσοστό....χαχα:idea:

zoupan
23-08-2010, 15:37
Προς το παρόν δεν επιτρέπονται delete στα τρόπαια...
Έχει ακουστεί αν θα υπάρχει αυτή η δυνατότητα στο μέλλον;


...για αυτό βιάσου , έχεις 2 μήνες σχεδόν για να ανεβάσεις το ποσοστό....χαχα:idea:
Ναι άλλη δουλειά δεν είχα... :makefun:

enstikto
23-08-2010, 15:42
Έχει ακουστεί αν θα υπάρχει αυτή η δυνατότητα στο μέλλον;


Ναι άλλη δουλειά δεν είχα... :makefun:

Δεν έχει ακουστεί κάτι και γενικά χλωμό να γίνει....

Melnibonian
23-08-2010, 17:16
Και γιατί να γίνει?Δεν έχει κάποια χρησιμότητα...

HarrisDo
26-09-2010, 00:13
Έχω μία ερώτηση για τα Trophies..

Με το PSN ID μας μπορούμε να δυνδεθούμε και απο άλλες κονσόλες..φτιάχνουμε στο PS3 ενός φίλου νέο User και κάνουμε Sign-In..με τα trophies όμως τι γίνετε?
Αν ας πούμε πάρουμε σε αυτό το User κάποια Trophies..και μετά κάνουμε Sync with Server τα trophies θα προσθεθούν σε αυτά που ήδη έχουμε? Ή θα αυτά απο τον Server της Sony και θα μπούν τα νέα?
Και αν υποθέσουμε ότι χαλάει το PS3 και παίρνουμε καινούριο πώς παίρνουμε πισω τα τρόπαια??

muku
26-09-2010, 01:23
Έχω μία ερώτηση για τα Trophies..

Με το PSN ID μας μπορούμε να δυνδεθούμε και απο άλλες κονσόλες..φτιάχνουμε στο PS3 ενός φίλου νέο User και κάνουμε Sign-In..με τα trophies όμως τι γίνετε?
Αν ας πούμε πάρουμε σε αυτό το User κάποια Trophies..και μετά κάνουμε Sync with Server τα trophies θα προσθεθούν σε αυτά που ήδη έχουμε? Ή θα αυτά απο τον Server της Sony και θα μπούν τα νέα?
Και αν υποθέσουμε ότι χαλάει το PS3 και παίρνουμε καινούριο πώς παίρνουμε πισω τα τρόπαια??

Τα trophies αποθηκεύονται πρώτα στην κονσόλα και μόλις κάνεις Sync πάνε στον server. Προφανώς αν παίξεις σε άλλη κονσόλα και πάρεις κάποιο trophy θα προστεθεί μόνο αυτό στα ήδη υπάρχοντα. Αν χαλάσει η κονσόλα μόλις πάρεις άλλη θα κατεβάσεις ότι τρόπαια είχες. Αν χαλάσει και δεν έχεις κάνει sync, χάνονται όλα όσα δεν έχουν συγχρονιστεί. Πάντως με την ευκαιρία, για τις jailbreak κονσόλες βγήκε trophy editor. Που σημαίνει παίρνεις ότι θέλεις. Όταν και αν βρεθεί τρόπος να μπαίνουν online, τότε θα γίνει χαμός. Όλοι θα έχουν από 100 πλατίνες :p

antoniss
26-09-2010, 05:55
Έχω μία ερώτηση για τα Trophies..

Με το PSN ID μας μπορούμε να δυνδεθούμε και απο άλλες κονσόλες..φτιάχνουμε στο PS3 ενός φίλου νέο User και κάνουμε Sign-In..με τα trophies όμως τι γίνετε?
Αν ας πούμε πάρουμε σε αυτό το User κάποια Trophies..και μετά κάνουμε Sync with Server τα trophies θα προσθεθούν σε αυτά που ήδη έχουμε? Ή θα αυτά απο τον Server της Sony και θα μπούν τα νέα?
Και αν υποθέσουμε ότι χαλάει το PS3 και παίρνουμε καινούριο πώς παίρνουμε πισω τα τρόπαια??

καλή ερώτηση ,
αν κατάλαβα καλά εννοείς πως αν πάρει κάποιο trophy σε αλλουού το ps3 αλλά έχοντας κάνει με το δικό σου ID sign in , αν θα στα δώσει ?
Σίγουρα θα στα δώσει , γιατί τα trophies είναι dedicated με τον λογαριασμό σου και το psn id , οπότε όταν κάνεις synchronize με τον server θα στα δώσει σαν σύνολο , αυτό που δεν ξέρω 100% όμως είναι αν ξαναγυρίσεις στην δική σου κονσόλα και πας από το XMB στα trophies σου , αν στο συγκεκριμένο game το ίδιο trophy είναι ενεργό ή όχι , αν και η λογική λέει πως ναι , ίσως να χρειαστεί να κάνεις και από την δική σου πρώτα synchronize όμως

αν κάποιος το έχει κάνει ας μας πει !


Τα trophies αποθηκεύονται πρώτα στην κονσόλα και μόλις κάνεις Sync πάνε στον server. Προφανώς αν παίξεις σε άλλη κονσόλα και πάρεις κάποιο trophy θα προστεθεί μόνο αυτό στα ήδη υπάρχοντα. Αν χαλάσει η κονσόλα μόλις πάρεις άλλη θα κατεβάσεις ότι τρόπαια είχες. Αν χαλάσει και δεν έχεις κάνει sync, χάνονται όλα όσα δεν έχουν συγχρονιστεί. Πάντως με την ευκαιρία, για τις jailbreak κονσόλες βγήκε trophy editor. Που σημαίνει παίρνεις ότι θέλεις. Όταν και αν βρεθεί τρόπος να μπαίνουν online, τότε θα γίνει χαμός. Όλοι θα έχουν από 100 πλατίνες :p

περίπου αυτή την ερώτηση έκανα στο thread για το jailbreak !
αν γνωρίζεις σε εκείνη την ερώτηση μου είμαι όλος αυτιά...:a045fgf:

HarrisDo
26-09-2010, 15:50
Δηλαδή για να τα πάρω πίσω απλώς κάνω Sync και προστίθενται στο XMB..αυτό σημαίνει ότι 3-4 άτομα μπορούν να έχουν κοινό λογαριασμό και να συγκεντώσουν πάρα πολλά τρόπαια!!

Terastios
26-09-2010, 16:04
Δηλαδή για να τα πάρω πίσω απλώς κάνω Sync και προστίθενται στο XMB..αυτό σημαίνει ότι 3-4 άτομα μπορούν να έχουν κοινό λογαριασμό και να συγκεντώσουν πάρα πολλά τρόπαια!!
Ναι αλλα τη νοημα θα ειχε αυτο ?

HarrisDo
26-09-2010, 16:57
Ναι αλλα τη νοημα θα ειχε αυτο ?


Κανένα ιδαιέτρο νόημα..πέρα από το ότι μπορείς να κάνεις ένα λογαριασό με 4 φίλους σου και να ανεβάζεις τα στατιστικά..:a020:

Terastios
26-09-2010, 17:06
Κανένα ιδαιέτρο νόημα..πέρα από το ότι μπορείς να κάνεις ένα λογαριασό με 4 φίλους σου και να ανεβάζεις τα στατιστικά..:a020:
Και πιος απο ολους θα περηφανεύεται οτι ειναι δικος του ο λογαριασμος αφου ολοι θα παιζουνε για τα βραβεια ? και για ανεβασουνε τον λογαριασμο παει να πει οτι θα τους νειαζει αρα παλι δεν βελπω το νοημα ....αποψη μου βεβεα

HarrisDo
26-09-2010, 17:38
Και πιος απο ολους θα περηφανεύεται οτι ειναι δικος του ο λογαριασμος αφου ολοι θα παιζουνε για τα βραβεια ? και για ανεβασουνε τον λογαριασμο παει να πει οτι θα τους νειαζει αρα παλι δεν βελπω το νοημα ....αποψη μου βεβεα

Το κάνουν για το πνεύμα της ομάδας.. ή
Θα φτιάξουν ένα κοινό λογαριασμό στο PS3Forums.Gr με το όνομα Enstikto (που είναι και ουδέτερο) και θα περηφανεύονται όλοι μαζί ότι έχουν την 2η θέση στην Ελλάδα!! :D

ΥΓ: @Δημήτρη(Enstikto) δεν πιστεύω να παρεξηγήθηκες.. :banplease:

muku
26-09-2010, 18:15
Το κάνουν για το πνεύμα της ομάδας.. ή
Θα φτιάξουν ένα κοινό λογαριασμό στο PS3Forums.Gr με το όνομα Enstikto (που είναι και ουδέτερο) και θα περηφανεύονται όλοι μαζί ότι έχουν την 2η θέση στην Ελλάδα!! :D

ΥΓ: @Δημήτρη(Enstikto) δεν πιστεύω να παρεξηγήθηκες.. :banplease:

Μόλις οι jb κονσόλες θα μπορούν να μπουν στο internet θα έχω την πρώτη θέση στη Ελλάδα εγώ. Μουαχαχαχα :D :D :D

Έλεος, με τα trophies. Θέλω να ελπίζω ότι δεν υπάρχει άτομο που να κάνει αυτό το πράμα. Δηλαδή να δώσει το psn account του στους φίλους του και να παίζουν όλοι από εκεί μόνο για να μαζεύουν trophies :a050:

Από που βλέπουμε την κατάταξη btw?

enstikto
26-09-2010, 18:33
Το κάνουν για το πνεύμα της ομάδας.. ή
Θα φτιάξουν ένα κοινό λογαριασμό στο PS3Forums.Gr με το όνομα Enstikto (που είναι και ουδέτερο) και θα περηφανεύονται όλοι μαζί ότι έχουν την 2η θέση στην Ελλάδα!! :D

ΥΓ: @Δημήτρη(Enstikto) δεν πιστεύω να παρεξηγήθηκες.. :banplease:

Δεν παρεξηγήθηκα αλλά θεωρώ ότι θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις ένα άλλο όνομα. Με αυτή σου την κίνηση μπορεί κάποιος να πει γιατί να μην είναι αλήθεια αυτό που είπε ο Χάρης και αυτό με ενοχλεί γιατί δεν έχω ξεσκιστεί όλο αυτό τον καιρό για να γυρίσει και να πεί κάποιος ότι έχω shared account και άλλα παρόμοια....

Τέσπα...

@Muku: Παλιά υπήρχε το ps3trophycardτο οποίο είχε leaderboard ανα χώρα. Αυτό έκλεισε και οι περισσότεροι που ασχολούντε με το άθλημα έχουν πάει στο http://www.yourgamercards.net. Αυτό προς το παρόν δεν έχει leaderboard ανα χώρα αλλά έχει γενικό... Στο πρόγραμμα είναι να βάλουν...

Όσο για τα hacked trophies δεν καταλαβαίνω με ποιά λογική να το κάνει κάποιος.... Θα νιώσει περήφανος που ΚΑΤΑΦΕΡΕ και έκλεψε κάποια τρόπαια; Πρωσοπικά ελπίζω να αρχίσουν τα bans ή τα reset statistics απο Sony όταν αρχίσουν να γίνοντε αυτά....

plakas
26-09-2010, 18:41
Μόλις οι jb κονσόλες θα μπορούν να μπουν στο internet θα έχω την πρώτη θέση στη Ελλάδα εγώ. Μουαχαχαχα :D :D :D

Έλεος, με τα trophies. Θέλω να ελπίζω ότι δεν υπάρχει άτομο που να κάνει αυτό το πράμα. Δηλαδή να δώσει το psn account του στους φίλους του και να παίζουν όλοι από εκεί μόνο για να μαζεύουν trophies :a050:

Από που βλέπουμε την κατάταξη btw?

δεν καταλαβαινω γιατι καποιος με πειρατικο υλικο ειναι και Mod :argue:

muku
26-09-2010, 18:51
δεν καταλαβαινω γιατι καποιος με πειρατικο υλικο ειναι και Mod :argue:

Ποιο ακριβώς είναι το πειρατικό υλικό? Το πρόγραμμα που τρέχει στο iphone για να προκαλεί το exploit στο ps3? Καθόλου πειρατικό, έχει φτιαχτεί με open source εργαλεία και δεν αποτελεί κλεμμένη πνευματική ιδιοκτησία κανενός. Με ποια κριτήρια ξεχωρίζεις το νόμιμο από το πειρατικό υλικό?

plakas
26-09-2010, 18:58
δεν ειναι το καταληλο νημα αυτο!!!!!αλλα απο την στιγμη που κανεις κατι που προφανος δεν στο επιτρεπει η Sοny Και το κανεις με δολο τοτε ναι ειναι πειρατικο ;)

muku
26-09-2010, 19:09
δεν ειναι το καταληλο νημα αυτο!!!!!αλλα απο την στιγμη που κανεις κατι που προφανος δεν στο επιτρεπει η Sοny Και το κανεις με δολο τοτε ναι ειναι πειρατικο ;)
Πειρατεία θα ήταν αν έκλεβα τα πνευματικά δικαιώματα κάποιου άλλου. Αυτό εδώ είναι κάτι διαφορετικό και για παντελώς άλλους σκοπούς από το να παίξω πειρατικό υλικό. Υπάρχει αυτή η διαφορά. Μπορείς να συνεχίσεις την κουβέντα κάπου αλλού αν σε ενδιαφέρει, όπως στο τόπικ των παραπόνων.

HarrisDo
26-09-2010, 20:06
Δεν παρεξηγήθηκα αλλά θεωρώ ότι θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις ένα άλλο όνομα. Με αυτή σου την κίνηση μπορεί κάποιος να πει γιατί να μην είναι αλήθεια αυτό που είπε ο Χάρης και αυτό με ενοχλεί γιατί δεν έχω ξεσκιστεί όλο αυτό τον καιρό για να γυρίσει και να πεί κάποιος ότι έχω shared account και άλλα παρόμοια....

Τέσπα...

@Muku: Παλιά υπήρχε το ps3trophycardτο οποίο είχε leaderboard ανα χώρα. Αυτό έκλεισε και οι περισσότεροι που ασχολούντε με το άθλημα έχουν πάει στο http://www.yourgamercards.net. Αυτό προς το παρόν δεν έχει leaderboard ανα χώρα αλλά έχει γενικό... Στο πρόγραμμα είναι να βάλουν...

Όσο για τα hacked trophies δεν καταλαβαίνω με ποιά λογική να το κάνει κάποιος.... Θα νιώσει περήφανος που ΚΑΤΑΦΕΡΕ και έκλεψε κάποια τρόπαια; Πρωσοπικά ελπίζω να αρχίσουν τα bans ή τα reset statistics απο Sony όταν αρχίσουν να γίνοντε αυτά....


Oπα! Με συγχωρείς! Δεν περίμενα οτι θα το πάρεις πατριωτικά..εξάλου και μόνο που εθιξα αυτό το θέμα θα μπορούσε κάποιος να υποψιαστεί οτιδήποτε αλλά δεν νομίζω ότι έχει κάποιος λόγω να το πιστέψει αυτό! Προσωπικά δεν σε αμφισβητώ, αλλά δεν νομίζω ότι μαζεύεις τα trophies περισσότερο για να τα δείξεις στους άλλους, όσο για την ηθική ικανοποίηση!
Γιατί όπως είπες και εσύ, ποιος θα νιώσει περήφανος που έχει Shared ή hacked trophies..

Kane
28-09-2010, 10:06
Μπήκα στα leaderboards του YourGamersCard.net και είδα τα trophies του πρώτου τη τάξη Hakoom. Κάποια τα έχει πάρει 2 φορές (Batman, GI Joe, pro10). Ξέρει κανείς πως είναι δυνατόν αυτό; Παίζει ρόλο το region του παιχνιδιού;

enstikto
28-09-2010, 10:25
Έτσι ακριβώς είναι Σπύρο. Μερικά games όταν έρχονται απο διαφορετικά regions έχουν διαφορετικά trophy lists.
Δες εδώ (http://www.ps3trophies.org/forum/games/60888-multiple-region-games-stacking-trophies.html) αν θες αναλυτικά τους τίτλους που το κάνουν αυτό.

Kane
28-09-2010, 10:39
Ευχαριστώ Δημήτρη. Απ' ότι μου αποκάλυψε ιδιαιτέρως ένα έγκριτο μέλος της κοινότητας μας, μάλλον μόνο εγώ δεν το ήξερα αυτό. :banplease:

ntinoscrypton
21-10-2010, 19:40
ερωτηση.δημιουργησα λογαριασμο (PSN) μεσω pc,εκανα νεο προφιλ στο play μου αλλα επειδη δεν εχω ιντερνετ σταθερο για να συνδεθω εχω την εξης απορια.αμα παιξω ενα παιχνιδι και κερδισω καποια trophies οταν συνδεσω τον λογαριασμο και κανει sync θα τα εχω??να πω οτι ειναι 2ος λογαριασμος εχω ηδη εναν ενεργοποιημενω.τι μπορω να κανω?ευχαριστω!

enstikto
21-10-2010, 19:48
Δεν μου έχει τύχει ποτέ οπότε δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου αλλά λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα...
Λογικά όταν θα πας να τον συνδέσεις στο psn αν βάλεις τον λογαριασμό που εφτιαξες στο pc και κανείς sync θα του περάσει τα τροπαια...

ΥΓ. Ελπίζω να μην έχεις σκοπό να κανείς τίποτα «πονηρό»!

ntinoscrypton
21-10-2010, 20:15
σαν τι ακριβως?ειμουνα καπου 1 μηνα στο νοσοκομειο και πηρα της κοσμοτε το στικακι,(τωρα επειδη δεν μπορω να παω σπιτι μου πρεπει να ειμαι κοντα στο νοσοκομειο)και μιας και εχω απλετο χρονο σκεφτηκα να κανωενα καινουργιο λογαριασμο μιας και βαρεθηκα το παλιο ονομα και σκεφτηκα να παιξω τα παλια games,απλος δεν ξερω τι παιζει με τα trophies....!

enstikto
21-10-2010, 20:25
Δεν λέω τίποτα παραπάνω, ούτε λέω ότι θα το κανεις εσύ, απλά σύντομα πιστεύω ότι θα δούμε ένα κύμα απο πλατινοφόρους που ξεφύτρωσαν απο το πουθενά... ;)

ntinoscrypton
21-10-2010, 20:28
δεν ειπα οτι ειπες κατι,απλος μου φανηκε παραξενο!να σαι καλα παντως φιλε!

antoniss
21-10-2010, 20:42
Δεν λέω τίποτα παραπάνω, ούτε λέω ότι θα το κανεις εσύ, απλά σύντομα πιστεύω ότι θα δούμε ένα κύμα απο πλατινοφόρους που ξεφύτρωσαν απο το πουθενά... ;)

δλδ με ποιον άλλο τρόπο μπορεί κάποιος να κερδίζει trophies πέρα του κανονικού ?

για κοινό psn λογαριασμό με 5 φιλους ας πούμε ?
και κάνοντας synch τα τρόπαια ανεβαίνουν στο ίδιο account σαν σύνολο ?

enstikto
21-10-2010, 22:22
Ένας είναι αυτός ο τρόπος που λες αλλά εγώ αναφερώμουν σε αυτά που μπορούν να γίνουν με το Jailbreak...
Δεν θα επεκταθώ στο θέμα καθώς το απεχθάνομαι...

ntinoscrypton
21-10-2010, 22:41
μπορω δλδ να κανω κατι ωστε να εχω τα ιδια trophies σε δυο λογαριασμους??πχ θελω τα trophies απο τον παλιο μου λογαριασμο ntinoscrypton να τα μεταφερω στον καινουργιο ntinosterpsis.δεν θελω καποια εξτρα ΘΕΛΩ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ!!!παντως ειναι γελοιο να εχεις trophies που δεν εχεις κερδισει:a018::a018:

enstikto
21-10-2010, 22:45
μπορω δλδ να κανω κατι ωστε να εχω τα ιδια trophies σε δυο λογαριασμους??πχ θελω τα trophies απο τον παλιο μου λογαριασμο ntinoscrypton να τα μεταφερω στον καινουργιο ntinosterpsis.δεν θελω καποια εξτρα ΘΕΛΩ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ!!!παντως ειναι γελοιο να εχεις trophies που δεν εχεις κερδισει:a018::a018:

Όχι αυτό δεν γίνετε....

HarrisDo
21-10-2010, 22:49
Δεν γίνεται επειδή δεν μπορείς να δυνδέσεις 2ο Account στο ίδιο User..αν όμως πάρεις τα τρόπαια σε άλλη κονσόλα με τον λογαρισμό σου και μετά κάνεις Sync στο δικό σου PS3 θα προσθεθούν αυτά που πήρες και στην κονσόλα?

Δηλαδή στον Server της Sony αποθηκεύεται το σύνολο στο οποίο προστιθενται τρόπαια?

antoniss
21-10-2010, 23:44
Δεν γίνεται επειδή δεν μπορείς να δυνδέσεις 2ο Account στο ίδιο User..αν όμως πάρεις τα τρόπαια σε άλλη κονσόλα με τον λογαρισμό σου και μετά κάνεις Sync στο δικό σου PS3 θα προσθεθούν αυτά που πήρες και στην κονσόλα?

Δηλαδή στον Server της Sony αποθηκεύεται το σύνολο στο οποίο προστιθενται τρόπαια?

τα τρόπαια είναι αποκλειστικά dedicated σε κάποιον psn λογαριασμό και όχι στην κονσόλα/ps3 σαν συσκευή.

ο καθένας μας έχει τα δικά του βάση του account δλδ. , αν τώρα εγώ π.χ. που έχω όντως 2 κονσόλες και τις χρησιμοποιώ (μία στο σπίτι μου , μία στο εξοχικό μου π.χ.) όπου χρησιμοποιώ εννοείται το ίδιο psn account και στις 2 ,
όταν έχω ας πούμε 100 trophies σύνολο και πάω στο εξοχικό μου και παίξω ένα παιχνίδι και κερδίσω σε εκείνη την κονσόλα π.χ. άλλα 20 τρόπαια (χρησιμοποιώντας είπαμε το ίδιο psn account) όταν γυρίσω στο σπίτι μου και κάνω synch τα trophies , τότε θα μου γράψει σύνολο ότι έχω 120 τρόπαια κανονικά!

βέβαια το psn account μας μπορεί απ'ότι θυμάμαι να χρησιμοποιηθεί από 5 συνολικά κονσόλες , για αυτό υπάρχει και το deactivate άλλωστε.

ntinoscrypton
22-10-2010, 12:04
σχετικα με αυτο που ειχα ρωτησει.τελικα περνεις trophies χωρις να εχεις βαλει το account PSN σου,πατησα στο sync trophies και δεν ανοιξε την μπαρρα που κανει SYNC αλλα μου εβγαλε τα trophies που κερδισα.

Nek_Food
22-10-2010, 12:12
πρέπει να είσαι συνδεδεμένος με το PSN για να κάνει trophies synch με τον server της sony.

antoniss (http://www.ps3forums.gr/vb/member.php?u=838) το ίδιο ισχύει και για σένα έτσι; Πρέπει να έχεις κάνει synch with server τα τρόπαια από το εξοχικό σου πρώτα για να τα δεις να σκάνε μύτη στο σπίτι σου έτσι; Δεν μεταφέρεις δηλαδή το account σου με κάποιον τρόπο, απλά τον έχεις ταυτόχρονα activated σε δύο κονσόλες και όποτε παίζεις από την μία ή από την άλλη κερδίζεις τα αντίστοιχα τρόπαια.

Βεβαίως, τώρα που μπήκα στο τριπάκι αυτό με την συζήτηση, αναρωτιέμαι τί γίνεται π.χ.: όταν είναι 2 ή 3 άτομα και "δουλεύουν" το ίδιο account ακόμη και παράλληλες ώρες σε διαφορετικές κονσόλες (και δεν μιλάω καν να παίζουν το ίδιο παιχνίδι offline). Ουσιαστικά, νομίζω μπορούν να παίζουν μέχρι 5 άτομα με το ίδιο account και να ξεκλειδώνουν ομαδικά τρόπαια, κάτι που στο 360 απαγορεύεται από το σύστημα καθώς κάθε φορά υπάρχει μόνο 1 profile activated και ενεργό σε οποιοδήποτε μέσο (MU/HDD/USB). Κάτι τέτοιο ουσιαστικά δεν παίζει με το game sharing ή κάνω κάποιο λάθος στον συλλογισμό μου; Απλά ενημερωτικά ρωτάω καθώς προσωπικά πιστεύω ότι τα account μου (η γυναίκα μου και το πορτοφόλι μου) είναι ιερά και δεν τα μοιραζόμαστε με άλλους.

enstikto
22-10-2010, 14:05
πρέπει να είσαι συνδεδεμένος με το PSN για να κάνει trophies synch με τον server της sony.

antoniss (http://www.ps3forums.gr/vb/member.php?u=838) το ίδιο ισχύει και για σένα έτσι; Πρέπει να έχεις κάνει synch with server τα τρόπαια από το εξοχικό σου πρώτα για να τα δεις να σκάνε μύτη στο σπίτι σου έτσι; Δεν μεταφέρεις δηλαδή το account σου με κάποιον τρόπο, απλά τον έχεις ταυτόχρονα activated σε δύο κονσόλες και όποτε παίζεις από την μία ή από την άλλη κερδίζεις τα αντίστοιχα τρόπαια.

Βεβαίως, τώρα που μπήκα στο τριπάκι αυτό με την συζήτηση, αναρωτιέμαι τί γίνεται π.χ.: όταν είναι 2 ή 3 άτομα και "δουλεύουν" το ίδιο account ακόμη και παράλληλες ώρες σε διαφορετικές κονσόλες (και δεν μιλάω καν να παίζουν το ίδιο παιχνίδι offline). Ουσιαστικά, νομίζω μπορούν να παίζουν μέχρι 5 άτομα με το ίδιο account και να ξεκλειδώνουν ομαδικά τρόπαια, κάτι που στο 360 απαγορεύεται από το σύστημα καθώς κάθε φορά υπάρχει μόνο 1 profile activated και ενεργό σε οποιοδήποτε μέσο (MU/HDD/USB). Κάτι τέτοιο ουσιαστικά δεν παίζει με το game sharing ή κάνω κάποιο λάθος στον συλλογισμό μου; Απλά ενημερωτικά ρωτάω καθώς προσωπικά πιστεύω ότι τα account μου (η γυναίκα μου και το πορτοφόλι μου) είναι ιερά και δεν τα μοιραζόμαστε με άλλους.

Φυσικά και γίνετε αυτό που λες αλλά μόνο αν το account είναι σε offline κατάσταση. Να είναι όλοι online ταυτόχρονα δεν γίνετε...
Αν ας πούμε είσαι εσύ online με το account σου και μετά μπω και εγώ με το ίδιο αυτό που θα γίνει είναι να πετάξει εσένα το σύστημα έξω!

antoniss
22-10-2010, 14:14
πρέπει να είσαι συνδεδεμένος με το PSN για να κάνει trophies synch με τον server της sony.

antoniss (http://www.ps3forums.gr/vb/member.php?u=838) το ίδιο ισχύει και για σένα έτσι; Πρέπει να έχεις κάνει synch with server τα τρόπαια από το εξοχικό σου πρώτα για να τα δεις να σκάνε μύτη στο σπίτι σου έτσι; Δεν μεταφέρεις δηλαδή το account σου με κάποιον τρόπο, απλά τον έχεις ταυτόχρονα activated σε δύο κονσόλες και όποτε παίζεις από την μία ή από την άλλη κερδίζεις τα αντίστοιχα τρόπαια.

Βεβαίως, τώρα που μπήκα στο τριπάκι αυτό με την συζήτηση, αναρωτιέμαι τί γίνεται π.χ.: όταν είναι 2 ή 3 άτομα και "δουλεύουν" το ίδιο account ακόμη και παράλληλες ώρες σε διαφορετικές κονσόλες (και δεν μιλάω καν να παίζουν το ίδιο παιχνίδι offline). Ουσιαστικά, νομίζω μπορούν να παίζουν μέχρι 5 άτομα με το ίδιο account και να ξεκλειδώνουν ομαδικά τρόπαια, κάτι που στο 360 απαγορεύεται από το σύστημα καθώς κάθε φορά υπάρχει μόνο 1 profile activated και ενεργό σε οποιοδήποτε μέσο (MU/HDD/USB). Κάτι τέτοιο ουσιαστικά δεν παίζει με το game sharing ή κάνω κάποιο λάθος στον συλλογισμό μου; Απλά ενημερωτικά ρωτάω καθώς προσωπικά πιστεύω ότι τα account μου (η γυναίκα μου και το πορτοφόλι μου) είναι ιερά και δεν τα μοιραζόμαστε με άλλους.

ναι έτσι ακριβώς ,

όταν φύγω από το ένα ps3 που έπαιζα , κάνω πάντα synch και ανεβαίνουν στο account μου , οπότε όταν πάω στο άλλο ναι υπάρχουν κανονικά.

το άλλο που λες δεν μπορώ να το ξέρω , μιας και μόνο εγώ χρησιμοποιώ τα ps3 , οπότε δεν ξέρω τι θα γινότανε αν και στα 2 ps3 έπαιζε κάποιος με το ίδιο psn acount ταυτόχρονα ,(μιας και εγώ όταν χρησιμοποιώ το ένα ps3 το άλλο είναι κλειστό) δεν ξερω αν η SONY μόλις πας να μπεις με το acount σου και "δει" ότι την ίδια στιγμή εχει κάνει logon το ίδιο acount από άλλο ps3 να μην σε αφήνει .

HarrisDo
24-10-2010, 01:20
Δεν σε πετάει έξω όταν μπαίνουν 2 κονσόλες με το ίδιο Account..το δοκίμασα με ένα φίλο μου και το μόνο που μας έβγαλε ήταν "Another User Has Been Signed In With The Same ID"..
Όταν όμως έκανα μια "πατέντα" βάζοντας σε άλλο User 100% Save μου έλεγε "You did not earn a trophy" επειδή είχε άλλα Saves..
Η διαφορά με το 360 είναι ότι τα Achievments αποθηκεύονται στην κονσόλα..αν αυτή σου χαλάσει και δεν προλάβεις να κάνεις DeActivate τότε..πάπαλα!!

enstikto
24-10-2010, 02:43
Δεν σε πετάει έξω όταν μπαίνουν 2 κονσόλες με το ίδιο Account..το δοκίμασα με ένα φίλο μου και το μόνο που μας έβγαλε ήταν "Another User Has Been Signed In With The Same ID"..
Όταν όμως έκανα μια "πατέντα" βάζοντας σε άλλο User 100% Save μου έλεγε "You did not earn a trophy" επειδή είχε άλλα Saves..
Η διαφορά με το 360 είναι ότι τα Achievments αποθηκεύονται στην κονσόλα..αν αυτή σου χαλάσει και δεν προλάβεις να κάνεις DeActivate τότε..πάπαλα!!

Αυτό που λες δεν μου κολάει καθόλου εκτός αν αλλαξε πρόσφατα! Έχω φίλο που έχει 2 PS3 με τον οποίο παίζαμε online coop και σε κάποια φάση άνοιξε η γυναίκα του το άλλο PS3 (το οποίο το είχε να κάνει auto sign in) και κατευθείαν τον πέταξε ενώ εγώ ταυτόχρονα είδα να γίνετε online το άλλο! (Το κατάλαβα γιατί έχει διαφορετικό comment ανάλογα με το PS3 που μπαίνει).

HarrisDo
26-10-2010, 17:04
Αυτό που λες δεν μου κολάει καθόλου εκτός αν αλλαξε πρόσφατα! Έχω φίλο που έχει 2 PS3 με τον οποίο παίζαμε online coop και σε κάποια φάση άνοιξε η γυναίκα του το άλλο PS3 (το οποίο το είχε να κάνει auto sign in) και κατευθείαν τον πέταξε ενώ εγώ ταυτόχρονα είδα να γίνετε online το άλλο! (Το κατάλαβα γιατί έχει διαφορετικό comment ανάλογα με το PS3 που μπαίνει).

Eμένα μου έβγαλε " Another User Has Been Signed In with the same ID" αλλά δεν με πέταξε έξω! Δεν μου έβγαλε τίποτα άλλο..μετά απο λίγα δευτερόλεπτα εγώ έκανα μόνος μου Signed Out γιατί φοβήθηκα μην γίνει τίποτα..

Τι να σου πώ..δεν ξέρω τι ισχύει..θα το δοκιμάσω ξανά και θα σε ενημερώσω..ίσως έπρεπε να καθίσω λίγο παραπάνω για να με πετάξει έξω..αλλά κατευθείαν δεν νομίζω.

j.dnls
05-11-2010, 11:37
" Another User Has Been Signed In with the same ID"
Kαι μενα αυτο εβγαλε και ειμασταν και οι δυο online σε game. Eγω απο φιλου μου
με το δικο μου account και το αλλο στο σπιτι μου το εβαλε η γυναικα.
Παει κανας χρονος απο τοτε, δε ξερω αν και τι εχει αλλαξει κατι

tazmania21
09-01-2011, 16:23
Ως καινούριος στον χώρο που PS3 να πω ένα μπράβο στον Δημήτρη για τοκ πολύ καλό οδηγό του γιατί είχα αρκετές απορίες σχετικά με τα τρόπαια.:bravo-009:

enstikto
09-01-2011, 18:30
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου! :)

Vicarious
10-01-2011, 17:27
Συγχαρητήρια για τον οδηγό..!
Έχω μία ερώτηση: Δίπλα από το level έχει ένα ποσοστό. Αυτό τι ακριβώς είναι?

enstikto
10-01-2011, 17:41
Πόσο % έχεις συμπληρώσει απο το level στο οποίο βρίσκεσε...
Οταν το ποσοστό πάει 100% στην ουσία ανεβαίνεις level!

Vicarious
10-01-2011, 18:49
ok ευχαριστώ πολύ!
σκέφτηκα ότι ήταν το συνολικό ποσοστό των τροπαίων που έχεις κερδίσει σε αναλογία με τα παιχνίδια που έχεις παίξει,
αλλά όταν έκανα τις πράξεις δεν μου έβγαινε..

sbxgr
25-05-2011, 18:59
παρα πολυ καλο μπραβο...

azalus
10-06-2011, 18:13
Συγνωμη αν ειμαι offtopic αλλα θα ηθελα να μαθω,αν μου χαλασει η κονσολα τα τροπαια ολα χανονται η μπορω και αυτα να τα μεταφερω στην καινουργια.

enstikto
10-06-2011, 18:34
Μεταφορά τροπαιων δεν μπορείς να κανείς όχι. Αν είσαι όμως συνδεδεμένος στο psn μπορείς να τα κανείς sync στους servers της Sony. Το sync είναι διπλής κατεύθυνσης το οποίο σημενει ότι ενημερωνετε κ ο server για τα νέα τροπαια που έχεις κερδίσει από το προηγούμενο sync αλλά και το account σου σε περιπτοση που έχεις μπει από άλλη κονσόλα ;)

αν έχεις οποιαδήποτε άλλη ερώτηση η χρειαζεσε κάποια διευκρίνηση, εδώ είμαστε :)

azalus
10-06-2011, 21:39
ENSTIKTO σ`ευχαριστω.Ναι ειμαι συνδεδεμενος στο πσν,δλδ αν καταλαβα καλα αν παρω καινουργια κονσολα μου επιτρεπει να εχω το ιδιο PSNID και απο την ΙΡ μου βλεπει μετα και τα TROPHIES?Ζητω συγνωμη αν ειμαι κουραστηκος.

enstikto
10-06-2011, 22:47
Μπαίνεις online πας δεξιά δεξιά και βρίσκεις το όνομα σου. Αν πατησεις x πάνω του θα σου βγάλει μήνυμα "syncing trophies". Περιμένεις να παει 100% κ τα τροπαια σου θα υπάρχουν πλέον στο server της sony.
Μετά, πας στην άλλη κονσόλα και εκεί που φτιαχνεις psn account του λες «use an existing account" αντί για "create new". Βάζεις τα στοιχεία του παλιού σου account και αφού δημιουργηθεί ξαναπας δεξιά δεξιά βρίσκεις το username σου κ πατάς x. Σου ξαναβγαζει syncing περιμένεις να κάνει 100% κ όταν τελειώσει θα έχεις τα τροπαια σου... ;)

azalus
10-06-2011, 23:39
enstikto εισαι αρχοντας σ`ευχαριστω.

Vicarious
14-06-2011, 22:30
Καλησπέρα, έφτιαξα καινούργια account για ελλάδα, αμερική, και αγγλία.
Μπορώ να μεταφέρω φίλους και τρόπαια από το παλιό account στο καινούργιο?

enstikto
14-06-2011, 22:43
Καλησπέρα, έφτιαξα καινούργια account για ελλάδα, αμερική, και αγγλία.
Μπορώ να μεταφέρω φίλους και τρόπαια από το παλιό account στο καινούργιο?


Όχι δεν γίνετε. Όταν φτιάχνεις account διαλέγεις μεταξύ του να φτιάξεις νέου και να χρησιμοποιήσεις κάποιον παλιό. Φτιάχνοντας νέο αυτομάτος δεν γίνετε να μεταφέρεις ;)

Vicarious
14-06-2011, 23:06
πακέτο...

ilias78
23-06-2011, 01:23
απο χτες, οταν παταω να κανω sync τα τροπαια μου, κολλαει απιστευτα. παρολα αυτα, οταν μπω στο ps3trophies.com και κανω update, τα εμφανιζει κανονικα τα καινουρια.

enstikto
23-06-2011, 10:30
To έχω παρατηρήσει και εγώ αυτό μερικές φορές. Επίσης έχω παρατηρήσει μερικ΄ς φορές να εμφανίζονται στο profile μου στο yourgamercards τρόπαια τα οποία δεν έχω κάνει sync...
Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι έχουν βάλει κάποιο autosync στο psn αλλά δεν το έχω διασταυρώσει...

azalus
24-06-2011, 11:39
Παιδες μια ερωτησει,πηγα στο yourgamercards και εκανα την δικια μου καρτα.Πως γινετε να εμφανιζεται και σε εμενα εδω στο forum οπως και σε εσας?

enstikto
24-06-2011, 11:48
Όταν φτιάχνεις την κάρτα σου εμφανίζει και κάτι σαν "διεύθυνση" της κάρτας (αν θυμάμαι καλά το έχει σε ένα κουτάκι που λέγετε Forum BB Code". Κάνεις copy αυτή τη διεύθυνση και έρχεσε μετά εδώ. Πατάς profile (πάνω πάνω στη σελίδα) και στη νέα σελίδα πατάς "Edit Signature". Στη νέα οθόνη κάνεις paste τη διεύθυνση, save signature και είσαι έτοιμος ;)

azalus
24-06-2011, 20:29
enstikto αν σου πω οτι δεν βρισκω το EDIT SIGNATURE μονο το EDIT YOUR DETAILS βρισκω.Αν μπορεις να βοηθησεις λιγο ακομα plz.Ειμαι εντελως αχρηστος με τους ΗΥ.Σ`ευχαριστω για την υπομονη σου.

Spiros20
24-06-2011, 20:46
Άμα φτάσεις 30 Level μετά τι γίνεται; Δεν ανεβαίνει άλλο;
@azalus Πήγαινε πάνω πάνω στην μέση έχει σε ένα κόκκινο Πλαίσιο την λέξη Profile. Πάτα την. Αφού την πατήσεις αριστερά λέει Edit Signature. Πάτα το. Βάλε το Code και μετά κάτω Save Signature.

azalus
24-06-2011, 21:00
spiro θα παθω αμοκ,το μονο που μου γραφει ειναι EDIT YOUR DETAILS.Πρεπει να ειμαι εντελως ηλιθιος κλαψ κλαψ.

enstikto
24-06-2011, 21:12
Πατώντας το profile πάνω πάνω θα πρέπει να βγείς σε μία οθόνη που μοιάζει με αυτή:

1333

Δες το κυκλάκι ;)

azalus
24-06-2011, 21:25
enstikto δεν το εβρισκα γιατι μου τα εβγαζε στα ελληνικα,τωρα που το βρηκα ομως πηγαινω στο κουτακι κανω αντιγραφη και μου βγαζει INVALID FILE.An μπορεις να μου κανεις λιανο βημα βημα γιατι ειμαι στην δουλεια και μονο που δεν δουλευω.

azalus
24-06-2011, 21:51
Παιδια ευχαριστω επιτελους τα καταφερα.

antoniss
24-06-2011, 23:27
Παιδια ευχαριστω επιτελους τα καταφερα.

ωραίος !

πως και από Γερμανία ?

azalus
25-06-2011, 00:01
Εκει γεννηθηκα και μεγαλωσα.Τωρα για το αν εκανα καλα και ηρθα.........

FotisGRC
25-06-2011, 01:46
Offtopic!! Enstikto τώρα είδα οτι είσαι πρώτος στην Ελλάδα!! :) Μπράβο φίλος!!

Vicarious
25-06-2011, 02:37
και όταν αυξηθούν τα τρόπαια μας, πως ανανεώνουμε την κάρτα από gamercards?

enstikto
25-06-2011, 02:44
Offtopic!! Enstikto τώρα είδα οτι είσαι πρώτος στην Ελλάδα!! :) Μπράβο φίλος!!

Ευχαριστώ φίλε :)


και όταν αυξηθούν τα τρόπαια μας, πως ανανεώνουμε την κάρτα από gamercards?

Δεν χρειάζετε να κάνεις κάτι... ανανεώνετε αυτόματα ;)

Vicarious
25-06-2011, 03:03
κι όμως εγώ δεν το βλέπω..
Εγώ ας πούμε εδώ και μία-δύο βδομάδες έχω κάνει 4 τις πλατίνες, κι αυτό συνεχίζει να δείχνει 3!

enstikto
25-06-2011, 03:11
Μου κάνει πολύ εντύπωση....
Εμένα μου κάνει update σχεδόν κάθε μέρα :S

Vicarious
25-06-2011, 03:16
το παράξενο είναι ότι κάνω κλικ απάνω στην κάρτα μου και μου δείχνει 4! και στο φόρουμ δείχνει 3!

enstikto
25-06-2011, 03:59
Αυτό γίνετε γιατί το profile γίνετε πιο συχνά update απο την κάρτα...

antoniss
25-06-2011, 05:31
^^ έτσι ακριβώς ,

και εμένα το yourgamercard στις τελευταίες 2 πλατίνες μου έκανε αυτό που λέει ο φίλος , με το που θα πάρεις όμως κάποιο άλλο trophy τότε θα στο εμφαινίσει σωστά ,

enstikto
28-06-2011, 13:38
Πρόσθεσα στο faq και τους πόντους που χρειάζονται για να φτάσεις και μέχρι το level 50 που είναι και το maximum που μπορεί να φτάσει κάποιος αυτή τη στιγμή (το έχουν φτάσει 2 accounts μέχρι στιγμής στα οποία παίζουν πολοι χρήστες μαζί).
Επίσης πρόσθεσα και ένα section με τις ερωτήσεις σας και απαντήσεις ώστε να τα βρίσκει κανείς εύκολα χωρίς να χρειάζετε να διαβάσει όλο το thread.

the master
28-06-2011, 17:14
ελεος τσατσιες και στο trophy hunting!!!

djpar
28-06-2011, 17:26
φιλε enstikto εισαι 1ος ε! μπραβο

enstikto
28-06-2011, 17:29
Thanks :)

the master
28-06-2011, 18:41
καλα σιγουρα ο ensti ειναι φοβερος! εδω εγω 2 πλατ εχω και αυτα με το ζορι!!!

azalus
01-07-2011, 22:04
παιδια τα GAMERCARDS καθε ποτε ανανεονονται?Εφαγα κολλημα με το αθλημα πηρα αλλες 4 και δεν μου τις εμφανιζει ακομα.

enstikto
01-07-2011, 23:34
Συγκεκριμένα σε σένα έκανε update πριν 14 ώρες...
Ποτέ προλαβες κ πήρες 4 πλατινες σε 14 ώρες;
sync έχεις κάνει;

azalus
02-07-2011, 11:14
Για να μην παρεξηγηθω,εννουσα 4 απλες.Ενστικτο, ενω στο πσ3 μου βγαζει 642 εδω κολλησε στο 636.

antoniss
02-07-2011, 13:32
Για να μην παρεξηγηθω,εννουσα 4 απλες.Ενστικτο, ενω στο πσ3 μου βγαζει 642 εδω κολλησε στο 636.
στο psn έχουν γίνει sync κανονικά και στο yourgamercards που στο site τους τα δείχνει κανονικά (αλλωστε όλα τα τροπαιο sites απο το psn τραβούν ενημέρωση) απλά τον τελευταίο μήνα σχεδόν για κάποιο λόγο δεν ενημερώνει γρήγορα τις κάρτες bb code που βάζουμε στα φόρουμ,

μην ανησυχείς σε όλους συμβαίνει , και εμένα λιγότερα δείχνει , σαν να μένει 1 sync πίσω δλδ.

azalus
06-07-2011, 22:52
Παιδια ωραια θα ηταν αν υπηρχε ενα THREAD με βοηθειες,tipps-tricks για τα trophies.Δεν εννοω TROPHY LIST-BOOST αλλα πχ.εγω τωρα παιζω CASTLEVANIA,καποιος που τα εχει ολα να πει που ειναι το ενα(COLLECTIBLES) η το αλλο(MAGIC) ωστε να μην ψαχνουμε σε ξενα σιτε.Ευχομαι να καταλαβατε τι θελω να πω.

the master
06-07-2011, 23:24
φτιαχνονται trophy guides ανα διαστηματα

enstikto
06-07-2011, 23:50
Όπως είπε ο master υπάρχουν μερικά trophy guides στο site αλλά σκέψου και ότι ένα τέτιο guide είναι αρκετά χρονοβόρο για να το φτιάξει κάποιος.
Εγώ προσωπικά ένα guide έχω γράψει μόνο, για το god of war 3, και τό κανα γιατί εκείνη τη στιγμή που το γραψα δεν υπήρχε πουθενά αλλού guide.
Δυστηχώς δεν μπορώ να αφιερώσω τόσο πολύ χρόνο σε κάτι τέτιο, ειδικά όταν η εναλακτική λύση είναι ένα google search μακρυά.

the master
07-07-2011, 09:48
απλα μερικες φορες τα trophy guides στα αγγλικα γινονται λιγο ακαταλαβιστικα...

Kane
07-07-2011, 10:22
απλα μερικες φορες τα trophy guides στα αγγλικα γινονται λιγο ακαταλαβιστικα...

Μπορείς να ρωτήσεις εδώ και όλο και κάποιος θα σου απαντήσει (ειδικά αν έχει παίξει το παιχνίδι). Προτιμότερο από το να κάτσει κάποιος να μεταφράσει τα guides τα οποία είναι τις περισσότερες φορές πολύ αναλυτικά.
Είχα γράψει και εγώ έναν οδηγό (προσαρμόσει είναι μάλλον η σωστή έκφραση) για το Eat Lead: The return of Matt Hazard. Η ανταπόκριση ήταν αρκετά χλιαρή, ίσως αναμενόμενο γιατί δεν το έχει παίξει πολύς κόσμος το παιχνίδι, οπότε το άφησα το θέμα.

Φίλε azalus, αν τα collectibles του Castlevania είναι το πρόβλημα σου ορίστε ένα βιντεάκι που δείχνει όλα του πρώτου κεφαλαίου. Όσον αφορά τα ξένα sites δεν είναι και τόσα πολλά ώστε να χάσεις τη μπάλα. www.ps3trohpies.org και www.ps3trophies.com με το πρώτο να είναι πολύ καλύτερο.

YouTube - ‪Castlevania Chapter 1 Gem & Upgrade Locations Lords of Shadow los‬‏

azalus
07-07-2011, 21:56
Φιλε kane σ`ευχαριστω πολυ.

ZOLANTON
27-07-2011, 14:00
Πολυ ωραιο thread enstikto. Χαιρομαι που σε βλεπω και εδω..

enstikto
27-07-2011, 19:20
Ευχαριστώ φίλε και καλωσήρθες! :)

Nek_Food
28-07-2011, 11:32
Τώρα είδα το
Level 50 - 368000 (MAX)
και αναρωτιόμουν έχοντας τον άρχοντα της πλατίνας ανάμεσα μας σε επίπεδο 30 έχει φτάσει κανείς στο 50 μέχρι σήμερα (και πόσο άρρωστος με το gaming είναι αυτός);
Η απάντηση είναι εύκολα να την βρεις θα μου πεις, αφού στο yourgamercards έχει τρεις στο leader scores που έχουν 50 level και έχουν περάσει τα +400κ.
Τέλος πάντων, άμεση η απάντηση στο ερώτημα μου, για αυτό μου αρέσει αυτό το φόρουμ, όλοι σπεύδουν να βοηθήσουν αλλήλους, ακόμη και τον εαυτό τους. Εσύ αλήθεια Δημήτρη για πότε το κόβεις να φτάνεις στα 50? Στις πόσες πλατίνες το υπολογίζεις;

enstikto
28-07-2011, 11:47
O πρώτος στον κόσμο είναι (δηλωμένα) 4 άτομα που παίζουν στο ίδιο account.
Ο 2ος λέει πως όλα τα τρόπαια τα πέρνει μόνος του αλλά πραγματικά μου φαίνετε απίθανο. Δηλαδή τουλαχιστον κάποια τρόπαια που θέλουν grinding φαντάζομαι τα πέρνουν άλλοι για αυτόν....
Τον 3ο δεν τον ξέρω :P

Όσο για μένα και το level 50 αργεί πάρα πολύ ακόμα.... Παίζει και ποτέ δηλαδή :P
Αν υποθέσουμε ότι θα συνεχίζω να παίχω με τους ίδιους ρυθμούς που παίζω (δεν το βλέπω) θα έφτανα σε 2 με 3 χρόνια περίπου υπολογίζω.
Αλλά η αλήθεια είναι ότι ήδη έχω "χαλάσει" λίγο σαν τροπαιοφάγος καθώς πιάνω και παιχνίδια όπως Final Fantasy XIΙI, Mass Effect και Dragon Age τα οποία δεν ενδεικνύονται για τροπαιφάγους με τόσες ώρες που θέλουν για πλατίνα.... Ντροπή μου! :P

Πάντως πιστεύω θα δούμε 50άρι λέβελ στην Ελλάδα πολύ πιο σύντομα απο 2,3 χρόνια καθώς υπάρχουν ανερχόμενοι τροπαιοφάγοι στην Ελλάδα οι οποίοι είναι πολύ πιο "καμμένοι" απο μένα :D

Nek_Food
28-07-2011, 11:54
Ναι αλλά τώρα είσαι νομίζω ο #1 στην Ελλάδα (και δη Έλληνας και όχι από άλλη χώρα δηλωμένος εδώ για να φαίνεσαι στην κορυφή όπως έχω διαπιστώσει ότι κάνουν μερικοί). Ωστόσο το πρόγραμμα για 2~3 χρονάκια για την 50άρα μία χαρά σε βγάζει βλέπω μέχρι να βγει το PS4, λες και τα έχεις κανονίσει μαζί τους ένα πράγμα.

enstikto
28-07-2011, 12:07
^^Not for long (για το νο1 ) :P
Να σου πω την αλήθεια θεωρώ οτι οι ρυθμοί μου θα πέσουν σιγά σιγά κυρίως γιατί πλέον είμαι σε μία ηλικία που αλλάζουν οι προτεραιότητες... ;)

Nek_Food
28-07-2011, 12:20
Πες μου ότι ανακάλυψες το "αντίθετο φύλλο" και άρχισες να μιλάς για προτεραιότητες :P

Αν είναι παιδιά στην μέση, κάνε μπόλικα και εκπαίδευσε τα να κάνεις ομάδα να σου ξεκλειδώνουν τρόπαια σε παιχνίδια που βαριέσαι να παίζεις (Hannah Montana, Up, κλπ παιδικά). ;)

Όντως αλλάζουν οι προτεραιότητες, αλλάζει καμιά φορά και η διάθεση, είναι και ο χρόνος στην μέση... κυρίως να είναι απόλαυση και επειδή το θέλεις και όχι αγγαρεία ή επειδή πρέπει. Δημήτρη, διακοπούλες, αποτοξίνωση κάνα μήνα τώρα το καλοκαιράκι, εγώ έτσι κάνω τον Αύγουστο κλείνω Η/Υ, κονσόλες, τηλεόραση, κλπ και φορτώνω μπαταρίες (ΟΚ, καμιά φορητή παίρνω μαζί μου, αλλά επειδή τις αμελώ τον υπόλοιπο χρόνο δεν είναι κάτι ρουτινιάρικο). Από τον Σεπτέμβριο που "ανοίγουν πάλι τα σχολεία πίσω στα θρανία", βγαίνουν και παιχνιδάρες μετά... φίνα με τίγκα την όρεξη και τις μπαταρίες στο φουλ.

enstikto
28-07-2011, 12:26
Το αντίθετο φύλο το έχω ανακαλύψει εδώ και πολύ καιρό φίλε μου. Στο κοντινό μέλλον (όχι στο άμεσο), αν όλα πάνε καλά, μπορεί να έχω έναν στρατό από πλατινοφάγους :D

antoniss
28-07-2011, 13:01
Δημήτρη , πάνω σε αυτό που είπες πιο πριν για account που παίζουν πολλά άτομα , αυτό δεν φαίνεται από τα trophies που λογικά θα έχει πάρει την ίδια ώρα ή έστω σχεδόν ίδια από διαφορετικά games ? Κατάλαβες τι εννοώ.

δλδ λογικά πρέπει να φαίνεται αυτό κάπως.

enstikto
28-07-2011, 13:09
Καλά ναι αν κάτσεις και ψάξεις λογικά θα βρείς. Αλλά μπορεί να πει ο άλλος οτι "έχω 2 ps3 και παίζω ταυτόχρονα και στα 2" το οποίο makes sense σε μερικές περιπτώσεις όπου για παράδειγμα έχεις ένα τρόπαιο το οποίο ας πούμε απαιτεί να γράψεις ώρες σε ένα παιχνίδι χωρίς να απαιτεί να κάνεις κάτι άλλο (παράδειγμα LBP2 - Create for 24 hours).
Αν δεις όμως τρόπαια που κερδήθηκαν ταυτόχρονα που χρειάζετε να κάνεις κάτι actively, τότε ναι... κάτι βρωμάει....

Nek_Food
28-07-2011, 13:49
Ναι, αλλά δεν νομίζω να υπάρχει πουθενά η απαγόρευση να παίζουν π.χ.: δύο άτομα της οικογένειας με το ίδιο account, για να μιλάμε ότι κάνουν κάτι ενάντια στους κανόνες, κλπ Δεν φτιάχνουν όλοι δηλαδή λογαριασμούς για όλα τα μέλη της οικογένειας τους και εγώ για παράδειγμα όταν παίζει η μικρή τα δικά της παιχνίδια στο δικό μου account τα παίζει, βέβαια εκείνη την ώρα ή ασχολούμαι με κάτι άσχετο ή παίζω μαζί της, δεν έχω δεύτερο PS3 να γράφω παράλληλα gaming ώρες σε ίδιο προφίλ. Ή ακόμη και εάν έρθει κάποιος φίλος σου επίσκεψη σιγά μην κάνεις νέο ccount για αυτόν (χώρια τους περιορισμούς που έχει το PS3 με αυτό). Τώρα αν έχουν 4 ή περισσότεροι φίλοι το ίδιο id και γράφουν στις κονσόλες στο σπίτι τους τρόπαια σε διαφορετικά παιχνίδια, αυτοί χάνουν το αυτόνομο της υπόθεσης και δουλεύουν σε "ομαδικό" score.

enstikto
28-07-2011, 14:01
Εντάξει ρε συ Νεκτάριε. άλλη φάση αυτό που περιγράφεις...

jk_blue_tiger
28-07-2011, 17:11
Αν είναι παιδιά στην μέση, κάνε μπόλικα και εκπαίδευσε τα να κάνεις ομάδα να σου ξεκλειδώνουν τρόπαια σε παιχνίδια που βαριέσαι να παίζεις (Hannah Montana, Up, κλπ παιδικά). ;)


Το αντίθετο φύλο το έχω ανακαλύψει εδώ και πολύ καιρό φίλε μου. Στο κοντινό μέλλον (όχι στο άμεσο), αν όλα πάνε καλά, μπορεί να έχω έναν στρατό από πλατινοφάγους :D

+rep και στους 2. Δεν παλευεστε. Ειμαι στο γραφειο και ολοι με ρωταγανε τι επαθα και γελαω ετσι ξαφνικα.

Edit: Δεν με αφηνει και στους 2. Γμτ.

azalus
09-10-2011, 15:53
Παιδια δεν μπορω να κανω sync τα trophies μου, κολλαει παντα στο 10% ενω στην gamercard μου φαινονται ξερει κανεις γιατι.Ευχαριστω.

enstikto
09-10-2011, 17:59
Πόση ώρα το αφήνεις να κάνει sync? Αν το αφήσεις παραπάνω μήπως κάνει;

azalus
09-10-2011, 18:11
^^Χθες δημητρη το αφησα 5 λεπτα και εμεινε εκει στο 10%.

ilias78
09-10-2011, 18:16
καποιες φορες οντως κολλαει. παρολα αυτα ομως, τα τροπαια γινονται sync.

azalus
09-10-2011, 18:19
^^ναι ηλια το ξερω αλλα εμενα μου το κανει εδω και μια εβδομαδα και λεω μηπως φταιει κατι.

Nek_Food
10-10-2011, 09:48
Άλλαξε κάνα παιχνίδι στο PS3 και κάνε υπομονή, κάποια στιγμή θα ξεκολλήσει. Δίνε του κάνα δυο προσπάθειες ημερησίως και αν δεν φτιάξει δοκιμάζεις την επομένη.

azalus
10-10-2011, 12:05
^^σ`ευχαριστω θα δοκιμασω αυτο με το παιχνιδι.

apos1210
17-10-2011, 18:29
τι εγινε ανεβηκε παλι το max level ? http://www.yourgamercards.net/profile/duck360 56 ??

aladdin7
17-10-2011, 18:37
Όσο βγαίνουν καινούρια παιχνίδια, το level θα ανεβαίνει!

enstikto
17-10-2011, 18:42
τι εγινε ανεβηκε παλι το max level ? http://www.yourgamercards.net/profile/duck360 56 ??

Η αυτό η το ygc έβαλε δικιά του κλίμακα για τα 50+ levels. Θα το ψάξω...

antoniss
17-10-2011, 19:53
τι εγινε ανεβηκε παλι το max level ? http://www.yourgamercards.net/profile/duck360 56 ??

dark souls platinum ακόμα δεν βγήκε ? μπράβο κάψιμο !:bang:

Αμερική βγήκε στις 4/10 και στις 7/10 την πήρε ! lol
:focus:

messi10
17-10-2011, 22:51
Οντως παιδια ισχυει οτι το max level δεν ειναι πια 50...

http://hakoom.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=85%3Asony-opens-psns-level-limit-finally

Kane
18-10-2011, 09:56
Απίστευτες μπηχτές όμως για τον duck360.


I have achieved lvl 55 on PSN
This is the highest PSN lvl you will see to date without any trophy hacking or the use of jailbreak or whatever type of cheating methods you want to call...

Να είναι αλήθεια ή απλώς τον ζηλεύει;

Επίσης

If you want me to get more trophies and platinums in a higher/faster rate...
Then please send me some games that i dont have already (different region games EU/US and also japanese games)
i would like to thank everyone who supported me and sent me games... wouldnt of done this without all of you.. <3

θα μας τρελάνει τελείως ο τύπος; Του στέλνουν παιχνίδια για να τα πλατινάρει; Και φαντάζομαι δεν εννοεί εταιρίες ή κάποιου είδους promotion.

enstikto
18-10-2011, 10:15
Αλήθεια είναι ότι έχει χακαρει ο duck σπυρο. Αλήθεια είναι επίσης ότι ο duck είναι 4 άτομα :P
τώρα προσωπικά πιστεύω ότι κ ο hakoom δεν είναι μόνος του απλά δεν το παραδέχεται!

enstikto
18-10-2011, 10:15
Αλήθεια είναι ότι έχει χακαρει ο duck σπυρο. Αλήθεια είναι επίσης ότι ο duck είναι 4 άτομα :P
τώρα προσωπικά πιστεύω ότι κ ο hakoom δεν είναι μόνος του απλά δεν το παραδέχεται!

ilias78
12-11-2011, 01:20
εχει προσεξει κανεις, οτι τωρα τελευταια, οι τιτλοι εχουν μονο 1 χρυσο τροπαιο? το προσεξα σε 3 τιτλους, uncharted 3, batman arkham city και assassin revelations

Gokussjin
12-11-2011, 03:14
εχει προσεξει κανεις, οτι τωρα τελευταια, οι τιτλοι εχουν μονο 1 χρυσο τροπαιο? το προσεξα σε 3 τιτλους, uncharted 3, batman arkham city και assassin revelations

Το πρόσεξα και εγώ αυτό που λες , αλλά δεν αλλάζει κάτι..Οι συνολικοί πόντοι που δίνονται από κάθε παιχνίδι παραμένουν ίδιοι..Για παράδειγμα στο Uncharted 3, οι πόντοι στο σύνολο είναι 43χ15= 645, στα silver 10χ30=300, το gold είναι 90 και το platinum 180 πόντους..στο σύνολο είναι 1215..Ο μέσος όρος αν θυμάμαι καλά για ένα παιχνίδι ειναι στους 1230, οπότε δεν υπάρχει αλλαγή ουσιαστική εκτός από το ότι παίρνεις λιγότερα gold..Αλλά το λέβελ σου ανεβαίνει το ίδιο..

enstikto
12-11-2011, 14:10
Όπως τα λέει ο Σταύρος είναι. Αν και έχω προσέξει και εγώ τον τελευταίο καιρό οτι πολύ σπάνια τα παιχνίδια έχουν πλέον τους full 1230... Και δεν ξέρω και γιατί το κάνουν αυτό γμτ :(

ilias78
12-11-2011, 16:29
για να ανεβαινουν πιο δυσκολα οι ποντοι και τα levels ισως. αφου αναγκαστικαν να ελευθερωσουν το level κ ανω των 50.

MetalGearFan
26-11-2011, 21:18
πολύ πρωτότυπο και σημαντικό παιχνίδι
σόρρυ όμως, όσο καλό και να είναι ένα παιχνίδι, το να κυνηγάς "πλατίνες" μου φαίνεται απίστευτα τρομερά αποκαρδιωτικά άσκοπο

tonybsg
26-11-2011, 21:42
Γιατί, το αντίθετο θα έλεγα, ανάλογα με τα trophies του κάθε τίτλου, ακόμη και αν δεν είσαι "τροπαιοφάγος", σε ωθούν να ξεκοκαλίσεις ένα παιχνίδι - που σου αρέσει λιγότερο ή περισσότερο - όσο δεν πάει (αρκεί να έχει γίνει καλή δουλειά στα trophies όπως είπα).

enstikto
26-11-2011, 23:36
Ο καθένας μπορεί να το βλέπει όπως θέλει.
Εμένα προσωπικά μου αρέσει να ξεκοκαλιζω τα παιχνίδια, κ το έκανα κ πολύ πριν δημιουργηθεί αυτό που λέγετε trophy/achievement.
Στα RPGs έκανα πάντα όλα τα sidequests, έψαχνα όλα τα σεντουκια, έψαχνα όλα τα Easter eggs κτλ. Στα gta έκανα πάντα 100% τα πάντα. Τα trophies μου δεινουν την δυνατότητα να «μετρησω» αυτό που μου αρέσει, μου δεινουν τρόπους να ασχοληθώ ακόμα περισσότερο με τα games, πολλές φορές μου προσφέρουν ένα δυνατό challenge κ extra ικανοποίηση από ένα παιχνίδι γιατί το πήγα ένα βήμα ακόμα παραπέρα κτλ.
Ειδικά οι πλατινες σε δυσκολα παιχνίδια όπως το mirrors edge είναι ιδιαίτερα ικανοποιητικές.
Σίγουρα τα τροπαια όμως δεν είναι για όλους....

MetalGearFan
27-11-2011, 12:13
Θα συμφωνούσα απόλυτα, αν δεν ήξερα τι ζητάν τα trophies. Ειδικά στα RPGs και εγώ πάντα κυνηγούσα το παραμικρό. Αλλά το να πάρεις κάθε όπλο και να το φουλάρεις δεν το βλέπω σαν ουσιαστικό κατόρθωμα, δεν έχει νόημα σε ένα παιχνίδι που υποτίθεται πως σε αφήνει να παίξεις με το δικό σου στυλ να σου λέει παίξε και με τα όπλα που δεν σου ταιριάζουν. Παράδειγμα στο FFXIII που ανέφερες, έβγαλα όλα τα hunts με 5 αστέρια, αυτό ήταν για μένα το 100% που είχε να δώσει το παιχνίδι, να φουλάρω τα πάντα χωρίς στόχο όπως και στο Demon's Souls απλά δεν το βλέπω σαν κατόρθωμα. Πιο πολύ με τραβάει το report στο τέλος κάθε act του MGS4, να βελτιώσω τους χρόνους κτλ από το να κάνω, λέω παράδειγμα, 50,000 βήματα.

Ίσως να είμαι άδικος γιατί έχω δει trophies να σε οδηγούν σε κάτι ενδιαφέρον, όπως να κάνεις πολλά stunts στο infamous, αλλα γενικά, για μένα τα trophies είναι... (http://www.gifbin.com/985265)

enstikto
28-11-2011, 02:31
Αν και βγαίνουμε off topic εντελώς στο FF δεν χρειάζεται να fullάρεις τα πάντα (ούτε στο DS)... Απλά να αποκτήσεις όλα τα όπλα, αλλά θα συμφωνήσω ότι ακόμα και αυτό είναι λίγο pointless...
Όντως υπάρχουν pointless τρόπαια αλλά δεν μπορείς να τα κρίνεις όλα από αυτά...
Αν θέλεις συνέχεια στην συγκεκριμένη συζήτηση γράψε εδώ (http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=6855)...
Αύριο βράδυ θα μεταφέρω και τα συγκεκριμένα άκυρα μηνύματα στο ίδιο thread....

MetalGearFan
05-12-2011, 20:02
Το αστείο είναι πως κάθε τέτοια συζήτηση καταλήγει στο να με ρωτάει ο άλλος "έλα πες την αλήθεια, δεν έχεις πολλά trophies !" και το θέμα είναι πως μιας και πήρα το PS3 σχετικά αργά, επικεντρώνομαι σε πολλά παλιά παιχνίδια που δεν έχουν καν trophies !

enstikto
05-12-2011, 20:14
Και με μένα αυτό ισχύει :P

minaras_tio
29-01-2012, 01:47
Παρατηρησα το εξης περιεργο με τα trophies του uncharted 1: ενω ειμαι στο 60% του game,δεν εχω κερδισει κανενα trophie. Κοιταξα τις προυποθεσεις για το καθενα,και διαπιστωσα οτι θα επρεπε να εχω παρει καποια.
Πως γινετε αυτο; Εχει συμβει σε αλλον;
Αυτο που θυμαμαι ειναι οτι οταν εβαλα πρωτη φορα το game πριν απο 3-4 μερες,μου εβγαλε να κανω update στο game,εγω πατησα cancel καταλαθος,αλλα το game ξεκινησε κανονικα. Αρα δεν εδωσα σημασια και εγω και συνεχισα.
Τι να φταιει;;



Sent from my iPhone using Tapatalk

ilias78
29-01-2012, 01:50
επρεπε να κανεις το update.
στην αρχη το game δεν ειχε τροπαια. μετα τα προσθεσαν με καποιο update που εβγαλαν. κ εγω ετσι την ειχα παστησει.
κανε το update κ ξεκινα απο την αρχη παλι.

minaras_tio
29-01-2012, 01:57
επρεπε να κανεις το update.
στην αρχη το game δεν ειχε τροπαια. μετα τα προσθεσαν με καποιο update που εβγαλαν. κ εγω ετσι την ειχα παστησει.
κανε το update κ ξεκινα απο την αρχη παλι.

Κοιτα το παιχνιδι ειναι πολυ μετριο για μενα. Απλα το παιζω,γιατι εχω και το 2, και θελω να τα παρω με τη σειρα. Αρα δε το βλεπω να το ξαναρχιζω. Δε πειραζει.
Ευχαριστω φιλε μου.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Nek_Food
30-01-2012, 10:34
Τουλάχιστον κάνε το update μπας και σου ξεκλειδώσει από εδώ και πέρα κάποια τρόπαια... το παιχνίδι είναι πολύ καλό, το είχα τερματίσει πριν περάσω το update και το ξανάπαιξα και μετά. Προσωπικά δεν μου φαίνεται καθόλου μέτριο, ενώ με τα updates έχουν βελτιωθεί σε κάποιο βαθμό και κάποια θεματάκια που είχε, πάντως στέκεται πολύ καλά μέχρι και σήμερα απέναντι σε άλλα παρόμοιου είδους παιχνίδια.

ilias78
30-01-2012, 20:20
εγω παντως θα το ξαναρχισω για να παρω την πλατινα. 11 μου εχουν μεινει κ ειχα βρει ολους τους θυσαυρους.

minaras_tio
30-01-2012, 22:41
Τουλάχιστον κάνε το update μπας και σου ξεκλειδώσει από εδώ και πέρα κάποια τρόπαια... το παιχνίδι είναι πολύ καλό, το είχα τερματίσει πριν περάσω το update και το ξανάπαιξα και μετά. Προσωπικά δεν μου φαίνεται καθόλου μέτριο, ενώ με τα updates έχουν βελτιωθεί σε κάποιο βαθμό και κάποια θεματάκια που είχε, πάντως στέκεται πολύ καλά μέχρι και σήμερα απέναντι σε άλλα παρόμοιου είδους παιχνίδια.

Ενταξει ρε συ,εμενα μου φαινεται πολυ επαναλαμβανομενο.
Προχωρας 1 λεπτο,σκανε 10 χαζοι πραγματικα τυποι,τους σκοτωνεις. Προχωρας 1 λεπτο,παλι το ιδιο.
Ενταξει βεβαια γουστα ειναι αυτα.
Ελπιζω το 2 να ειναι καλυτερο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

antoniss
21-03-2012, 22:55
μια ερωτησούλα ψιλο-σχετική με τα τρόπαια , για αυτό και ποστάρω εδω ,

υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να αποκτήσω ένα ps vita ,

απ'οτι είδα και τα παιχνίδια του ps vita υποστηρίζουν trophies , προφανώς και θα κάνεις πάλι sign in στο psn με ένα user name ,
σε αφήνει να κάνεις με το ίδιο που έχεις στο ps3 ?
τα όποια τρόπαια κερδίζεις θα προστεθούν στο σύνολο των τροπαίων που ήδη έχεις απο παιχνίδια του ps3 ?

Gokussjin
21-03-2012, 23:33
μια ερωτησούλα ψιλο-σχετική με τα τρόπαια , για αυτό και ποστάρω εδω ,

υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να αποκτήσω ένα ps vita ,

απ'οτι είδα και τα παιχνίδια του ps vita υποστηρίζουν trophies , προφανώς και θα κάνεις πάλι sign in στο psn με ένα user name ,
σε αφήνει να κάνεις με το ίδιο που έχεις στο ps3 ?
τα όποια τρόπαια κερδίζεις θα προστεθούν στο σύνολο των τροπαίων που ήδη έχεις απο παιχνίδια του ps3 ?

Ναι Αντώνη..Από όσο έχω διαβάσει , θα κάνεις sign-in με το ίδιο ID και τα τρόπαια που θα κερδίζεις στο PS VIta , θα προστίθενται σε αυτά που έχεις στο PS3..

antoniss
22-03-2012, 23:34
^^ tnx Σταύρο , ωραία λοιπόν ,

κοίτα αν στο ps3 υπάρχει και η δυνατότητα στο trophy list σου να βλεπεις και αυτά του vita , θα είναι καλή φάση ,

Υ.Γ. το wheelman ξεκίνησες ρε θηρίο ? το έχω και εγώ αλλά δεν το αγγίζω ακόμα , ψιλο παλουκάκι πρέπει να είναι ε ?:frusty:

Gokussjin
23-03-2012, 01:54
^^ tnx Σταύρο , ωραία λοιπόν ,

κοίτα αν στο ps3 υπάρχει και η δυνατότητα στο trophy list σου να βλεπεις και αυτά του vita , θα είναι καλή φάση ,

Υ.Γ. το wheelman ξεκίνησες ρε θηρίο ? το έχω και εγώ αλλά δεν το αγγίζω ακόμα , ψιλο παλουκάκι πρέπει να είναι ε ?:frusty:

Αντώνη το είχα ξεκινήσει πριν κανα χρόνο ( τώρα το είδα ότι το ξεκίνησα πριν 2 χρόνια!! ) , αλλά βαριόμουν να ασχοληθώ με τα collectibles και ta side missions.Απλά τώρα περιμένω το NG3 και μέχρι να έρθει δεν ήθελα να ξεκινήσω τίποτα κανούριο , οπότε συνεχίζω αυτό..Το στόρι του είναι ψιλοεύκολο με εξαίρεση την τελευταία αποστολή και τα side missions θέλουν το σωστό αμάξι και να ξέρεις τα σημεία που πρέπει να πας ανάλογα με την αποστολή.Εχει 105 αποστολές και για πλατίνα πρέπει να τις κάνεις όλες με S Rank..εχω μόνο 24 προς το παρόν , αλλα θα το λιώσω τις επόμενες ημέρες..Σίγουρα θα το πλατινάρω πάντως.. Ασχημο παιχνίδι δεν είναι , έχει κλασικές αμερικανιές μέσα , έχει και την πλάκα του..
αλλα να ξέρεις ότι αν πας για πλατίνα θα δώσεις 40-50 ώρες τουλάχιστον..Τόσο περιπού υπολογίζω να βγεί σε μένα..

istrios
22-05-2012, 11:23
1. God of War: Chains of Olympus 9/10
2. God of War: Ghost of Sparta 10/10
3. gran turismo 10/10
4. dissidia final fantasy 9/10
5. GTA liberty city stories 9/10

istrios
22-05-2012, 11:31
λαθος post παιδιά συγνώμη

Steel_Havoc
03-06-2012, 15:16
πολυ ωραιο θεμα για καποιον τουλαχιστον που του αρεσουν τα τροπαια πρωτη φορα βλεπω κατι τετοιο μπραβο ενστικτο

nikon
24-12-2012, 07:31
_UB5zpEnuHU




Ο πιο http://images.newsnow.gr/24/244200/kammenos-se-tsipra-na-paraitithoun-oi-vouleftes-mas-1-315x236.jpg απ'ολους.

odytsak
27-12-2013, 20:14
Πρέπει να γίνει ένα edit στο εξαιρετικό πρώτο post,
το lvl (από κάποια ημερομηνία και μετά) προχωράει και μετά από το 50, δεν ξέρω πόσο βέβαια έχει πάει το MAX και με πόσους πόντους ανεβαίνει το κάθε lvl.

antoniss
19-04-2014, 17:52
Πρέπει να γίνει ένα edit στο εξαιρετικό πρώτο post,
το lvl (από κάποια ημερομηνία και μετά) προχωράει και μετά από το 50, δεν ξέρω πόσο βέβαια έχει πάει το MAX και με πόσους πόντους ανεβαίνει το κάθε lvl.

ναι τώρα σταματάει στο lvl 100 !
ήδη έχουνε φτάσει καποιοι...


επίσης παρατήρησα σε μένα κάτι περίεργο ! αν του έχει συμβει σε κανέναν να μου πει !

στο ps3 ένα τρόπαιο από το καινούργιο PAC-MAN που παίζω λίγο αυτές τι μέρες είδα έχει διαφορετική ημνία από αυτό που γράφει η τροπαιολίστα μου ! πως γκένεν αυτό ??

στο ps3 γράφει πως το πήρα το τρόπαιο Simply Temple στις 17/4 και όντως τότε το πήρα , τράβηξα και photo :

http://i270.photobucket.com/albums/jj111/tfsi_v/2014-04-19131333_zps26a1778e.jpg


ενώ στο psn profiles μου γράφει στις 18/4 !

?????

ary4022
19-04-2014, 19:20
εμενα οταν τελειωσα το παιχνιδι εβγαλε οτι το τελειωσα το 1964..επαθα σοκ το εκλεισα το ξανα ανοιξα και ολα οκ.λιγο θελει να σε πουν και cheater

rookie
31-01-2016, 10:45
Κρίσιμη ερώτηση.
Είχα παίξει στο παρελθόν το Metro last light για ps3 και το είχα πάρει πλατίνα. Είχα κατεβάσει και το season pass αλλά δεν είχα πολυασχοληθει με τα dlc.
Αποφάσισα χτες να το ξανακστεβασω για να παίξω τα dlc. Όταν πήγα να ανοίξω το παιχνίδι με ρώτησε αν θέλω να κάνω update stin versions 1.2 και από βιασύνη πάτησα όχι. Μετά μου έγραψε ότι κάνει install trophy information (κάτι τέτοιο) και τώρα που βλέπω την trophy list Moy στο ps3 είναι στο 0%!
Υπάρχει φόβος όταν κάνω synchronization τα trophies να μου "σβηστούν" από τοpsn τα υπάρχοντα και να πάρει ως update την εικόνα που θα του στείλει το ps3 μου, δηλαδή το 0%?

Ξέρει κάποιος ?

antoniss
31-01-2016, 23:54
^^ απαξ και πάρεις κάποιο trophy και το κάνεις synch στο psn , αυτό δεν χάνεται ποτέ, όταν κάνεις update στο game και μετά ξανά synch θα στα εμφανίσει πάλι όλα τα τρόπαια του παιχνιδιού που είχες κανονικά πάλι

rookie
01-02-2016, 10:04
^^ απαξ και πάρεις κάποιο trophy και το κάνεις synch στο psn , αυτό δεν χάνεται ποτέ, όταν κάνεις update στο game και μετά ξανά synch θα στα εμφανίσει πάλι όλα τα τρόπαια του παιχνιδιού που είχες κανονικά πάλι

Οντως ετσι εγινε!

odytsak
06-07-2021, 13:08
Ρε σεις βλέπω άτομα που γράφουν τρόπαια στο Vita με παιχνίδια από διαφορετικά regions,
πωτς γκένεν αυτό?

enstikto
06-07-2021, 14:23
Δεν το έχω κάνει αλλά δες εδώ (https://forum.psnprofiles.com/topic/59929-how-to-get-other-region-vita-games-trophies-without-cfw/)

odytsak
06-07-2021, 15:16
Και πολύ καλά κάνεις, δεν μου φαίνεται καθόλου νόμιμο από τη στιγμή που παρεμβαίνει κάτι άλλο έξω από το PSN όπως είναι το http://vitatricks.tk/signup.html

Πιθανολογώ ότι δεν τους μπανάρει η Sony γιατί υπάρχουν και retail Vita games που μπορούν να παιχτούν από οποιοδήποτε account,
από την άλλη φαίνεται ηλίθια η κίνηση της Sony να κλειδώνει το Vita σε ένα account, λεφτά χάνουν.

Στο πρώτο post ισχύει ακόμη (μετά την τελευταία αλλαγή) ότι το platinum είναι 180 πόντοι?
Εχω την εντύπωση πως τα υπόλοιπα παραμένουν ίδια αλλά το platinum τώρα είναι 300 πόντοι.


4. Πόντοι και τρόπαια
Κάθε τρόπαιο που παίρνετε σας δίνει και εναν ορισμένο αριθμό πόντων. Φυσικά οι πόντοι που δίνουν τα τρόπαια καθορίζονται απο την κατηγορία τους. Συγκεκριμένα:
α. Bronze: 15 points
β. Silver: 30 points
γ. Gold: 90 points
δ. Platinum: 180 points

enstikto
06-07-2021, 15:27
Ναι δίκιο έχεις, απλά δεν το είχα κάνει update.

Και τα levels δεν είναι σωστά.

Θα βάλω σημείωση ότι δεν είναι up to date, δεν ξέρω πότε θα προλάβω να το ενημερώσω με τα σωστά.

odytsak
06-07-2021, 19:54
Καλή ιδέα να ενημερωθεί το πρώτο post, όποτε μπορείς, αν θέλεις βγάλε και το PS3 από τον τίτλο.

enstikto
07-07-2021, 14:12
Βασικά σκέφτομαι να το αφήσω έτσι αυτό το thread. Είναι legacy κιόλας :D
Είναι όπως ήταν τα τρόπαια κάποτε...
Μπορούμε και να το κλειδώσουμε.

Θες μήπως να φτιάξεις ένα νέο εσύ;