PDA

View Full Version : iMac or Pc ?



edafermosjunior
14-05-2010, 12:52
Γεια σας...Εδω και καιρο προβληματιζομαι και το ψαχνω αρκετα θα ελεγα για να αποφασισω τι θα παρω....Θα ηθελα να μου δωσετε και εσεις τα φωτα σας...Απ οτι καταλαβαινετε και απο τον τιτλο του τοπικ θελω να παρω imac ή pc ....διαθετω 2000 ευρα...Εχω κανει μερικες ερευνες για το imac που με τρελαινει ολος ο σχεδιασμος του και η led οθονη φυσικα και τα ασυρματα magic mouse τα κομψα πληκτρολογια το γεγονος οτι μπορω να του βαλω απανω και το ps3 με εναν μετατροπεα και το γεγονος οτι εχω και ενα Iphone...Επισης εχω δει και videakia στο youtube οτι εχουν εγκαταστισει και windows 7 απανω με bootcamp και με τρελαινει πολυ...Ειδικα σε αυτον τον τομεα θελω να ρωτησω...Επειδη ειμαι και gameras...θελω να ρωτησω με τα χρηματα που διεθετω εαν μου γυριζει αψογα τα πολυπλοκα games οπως call of duty crysis κτλπ....Α και εννοειται και τα win 7 να μην κολλανε και να δουλευουν αψογα....
Απο την αλλη ομως λεω οτι εαν δωσω τοσα χρηματα σε imac νομιζω, εχω ενστικτο καλυτερα οτι θα χαραμισω τα χρηματα μου...Γιατι δεν ειναι λιγα.......Επισης θελω τον ιμακ γιατι ασχολουμε πολυ με ηχογραφησεις cubase logic pro και τετοια προγραμματα...επισης θελω και πολυ photoshop..!!

Συγνωμη εαν σας κουρασα με το Trhead μου και εαν το εβαλα σε λαθος κατηγορια ....
Μπορειτε να μου προτεινετε και να μου δωσετε τα δικα σας φωτα για το συγκεκριμενο θεμα http://www.iphonehellas.gr/forum/public/style_emoticons/default/huh.gifΕυχαριστω πολυ...http://www.iphonehellas.gr/forum/public/style_emoticons/default/tongue.gif
Α!! ξεχασα να σας ενημερωσω οτι σχεδιαζω imac με τα εξης χαρακτηριστικα...:

* 2.8GHz Quad-Core Intel Core i7
* 8GB 1066MHz DDR3 SDRAM - 4x2GB
* 1TB Serial ATA Drive
* ATI Radeon HD 4850 512MB
* 8x double-layer SuperDrive
* Apple Magic Mouse
* Apple Wireless Keyboard (English) and User's Guide

Valkyre
14-05-2010, 13:16
Δεν ειχες κανει ενα παρομοιο θρεντ με αναλογο ερωτημα και στο παρελθον?Χαθηκε με το πισωγυρισμα του φορουμ λογικα ε?Ή η μνημη μου ειναι για τα μπαζα? :P

Quaro
14-05-2010, 13:26
Γεια σας...Εδω και καιρο προβληματιζομαι και το ψαχνω αρκετα θα ελεγα για να αποφασισω τι θα παρω....Θα ηθελα να μου δωσετε και εσεις τα φωτα σας...Απ οτι καταλαβαινετε και απο τον τιτλο του τοπικ θελω να παρω imac ή pc ....διαθετω 2000 ευρα...Εχω κανει μερικες ερευνες για το imac που με τρελαινει ολος ο σχεδιασμος του και η led οθονη φυσικα και τα ασυρματα magic mouse τα κομψα πληκτρολογια το γεγονος οτι μπορω να του βαλω απανω και το ps3 με εναν μετατροπεα και το γεγονος οτι εχω και ενα Iphone...Επισης εχω δει και videakia στο youtube οτι εχουν εγκαταστισει και windows 7 απανω με bootcamp και με τρελαινει πολυ...Ειδικα σε αυτον τον τομεα θελω να ρωτησω...Επειδη ειμαι και gameras...θελω να ρωτησω με τα χρηματα που διεθετω εαν μου γυριζει αψογα τα πολυπλοκα games οπως call of duty crysis κτλπ....Α και εννοειται και τα win 7 να μην κολλανε και να δουλευουν αψογα....
Απο την αλλη ομως λεω οτι εαν δωσω τοσα χρηματα σε imac νομιζω, εχω ενστικτο καλυτερα οτι θα χαραμισω τα χρηματα μου...Γιατι δεν ειναι λιγα.......Επισης θελω τον ιμακ γιατι ασχολουμε πολυ με ηχογραφησεις cubase logic pro και τετοια προγραμματα...επισης θελω και πολυ photoshop..!!

Συγνωμη εαν σας κουρασα με το Trhead μου και εαν το εβαλα σε λαθος κατηγορια ....
Μπορειτε να μου προτεινετε και να μου δωσετε τα δικα σας φωτα για το συγκεκριμενο θεμα http://www.iphonehellas.gr/forum/public/style_emoticons/default/huh.gifΕυχαριστω πολυ...http://www.iphonehellas.gr/forum/public/style_emoticons/default/tongue.gif
Α!! ξεχασα να σας ενημερωσω οτι σχεδιαζω imac με τα εξης χαρακτηριστικα...:

* 2.8GHz Quad-Core Intel Core i7
* 8GB 1066MHz DDR3 SDRAM - 4x2GB
* 1TB Serial ATA Drive
* ATI Radeon HD 4850 512MB
* 8x double-layer SuperDrive
* Apple Magic Mouse
* Apple Wireless Keyboard (English) and User's Guide



Επειδή λες ότι έχεις 2000€ για ξόδεμα, έτσι και μπορείς να το διαθέσεις ολόκληρο το ποσό, για μένα πάρε ένα PC με 1000€ για gaming (αγοράζεις ΠΟΛΎ καλό rig με τέτοια λεφτά) και με τα άλλα 1000€ πάρε ένα mac για τις εφαρμογές που είπες ότι χρειάζεσαι.

τώρα άμα δεν θέλεις μία τέτοια λύση ρώτα τον εαυτό σου τι από τα 2 θέλεις περισσότερο.

Άμα θέλεις περισσότερο να χρησιμοποιείς τα επαγγελματικά προγράμματα για την δουλειά σου, πάρε mac χωρίς συζήτηση για σταθερότητα. Άμα θέλεις παιχνίδια, φυσικά PC.

απλά να ξέρεις, ότι τις επαγγελματικές εφαρμογές τις βρίσκεις και σε pc, και τα win7 είναι πολύ σταθερά (σε σχέση με τα xp που είχα χρόνια, δεν ξέρω τι έπαιζε στα vista), απλά όχι τόσο απόρθητα όσο τα mac, αλλά το gaming σε mac είναι ανέκδοτο. Δεν υπάρχουν παιχνίδια, και το κυριότερο το hardware των mac δεν είναι τόσο καλό όσο τα pc, με λίγα λόγια το hardware που αγοράζεις με 2000€ σε mac το βρίσκεις με 1000€ σε pc. και για bootcamp δεν ξέρω τι παίζει αλλά σίγουρα το αδύναμο hardware παραμένει πρόβλημα για gaming

Tsiou
14-05-2010, 13:26
* 2.8GHz Quad-Core Intel Core i7
* 8GB 1066MHz DDR3 SDRAM - 4x2GB
* 1TB Serial ATA Drive
* ATI Radeon HD 4850 512MB
* 8x double-layer SuperDrive
* Apple Magic Mouse
* Apple Wireless Keyboard (English) and User's Guide

Κάρτα βάλε απο 5750 και πάνω αν θές και games..

edafermosjunior
14-05-2010, 13:51
Κάρτα βάλε απο 5750 και πάνω αν θές και games..
Υπαρχει τετοια επιλογη ??γιατι νομιζω οτι η apple δεν εχει τετοιο option...:oopsy:O_Oγια imac που ενδιαφερομαι εγω δλδ...Αλλα νταξει ρε παιδια γιατι ειστε τοοοοσο αντιθετοι με το gaming...???εαν βαλετε το μοντελο της καρτας στο youtube βλεπω κα γυριζει ΤΑ παιχνδιδια...εαν και για τα games εχω το πσ3...οποτε...και ειναι και πολλοι αλλοι αντιθετοι με το gaming...εγω βλεπω στο ιντερνετ οτι τα γυριζει...τεσπα εσεις θα ξερετε καλυτερα...Ευχαριστω...!!:D

Quaro
14-05-2010, 14:09
Υπαρχει τετοια επιλογη ??γιατι νομιζω οτι η apple δεν εχει τετοιο option...:oopsy:O_Oγια imac που ενδιαφερομαι εγω δλδ...Αλλα νταξει ρε παιδια γιατι ειστε τοοοοσο αντιθετοι με το gaming...???εαν βαλετε το μοντελο της καρτας στο youtube βλεπω κα γυριζει ΤΑ παιχνδιδια...εαν και για τα games εχω το πσ3...οποτε...και ειναι και πολλοι αλλοι αντιθετοι με το gaming...εγω βλεπω στο ιντερνετ οτι τα γυριζει...τεσπα εσεις θα ξερετε καλυτερα...Ευχαριστω...!!:D

μα είναι και θέμα του τι παιχνίδια υπάρχουν για mac.

http://www.play.com/Games/PC/3-/4047/2-/Promo.html?dpr=4047

δες πόσα παιχνίδια, σε τι τιμές, και πόσο παλιά είναι, υπάρχουν για mac. Kαι btw αυτά έχει μόνο το play. ψάξε τις αντίστοιχες εκδόσεις για pc να δεις πόσο φθηνές είναι. Δυστυχώς το gaming σε mac δεν υπάρχει. Τώρα μετέφερε το steam σε mac η valve αλλά και πάλι, είναι πολύ λίγα και παλιά παιχνίδια.

Venigre
14-05-2010, 14:19
απλή η απάντηση, αν θες games pc μονο, με τον apple ουσιαστικά τα ξεχνας, τωρα να έχεις δώσει ένα κάρο λεφτα για να βάζεις complilers που δεν τρέχουν πάντα σωστά και να παίζεις games που είναι για win φτιαγμένα και δεν θα τα εύχαριστιεσαι τόσο είναι λίγο κάπως και γενικά ξεχνάς progs που είναι για win ή apple έχει για όλα πολύ καλύτερες επιλογές

έχω mac αλλα παλιό πάντα η apple δεν ήταν για gamers είχε παμπάλαια games λίγους τίτλους.

γνώμη μου αν θες πάρε ένα τούμπανο pc για τα games και εναν λαπτοπ apple απο τη σειρά imac ή βάλε κάτι παραπάνω για τα desktop μηχανήματα (κάποιος το είπε και πιο πάνω νομίζω)

dimitrisasp
14-05-2010, 15:15
To i7 παρε χωρις πολλα πολλα :P Τωρα που βγηκε και το Steam για Mac θα μπορεις να
παιζεις ολα τα παιχνιδια κανονικα χωρις bootcamp κλπ..

Quaro
14-05-2010, 15:22
To i7 παρε χωρις πολλα πολλα :P Τωρα που βγηκε και το Steam για Mac θα μπορεις να
παιζεις ολα τα παιχνιδια κανονικα χωρις bootcamp κλπ..


το steam το έχεις εγκατεστημένο; ελάχιστα games υπάρχουν για mac. μόνο τα games που έτσι και αλλιώς έχουν mac έκδοση έχουν βγει και αυτά είναι κυρίως casual και 3 κανονικές κυκλοφορίες (τα civilization 4 και τα expansion, το football manager 2010 και τα παιχνίδια της telltale) και περιμένουμε και τα παιχνίδια της valve κάποια στιγμή. άσε που και πάλι το steam είναι ακριβό για παλιά παιχνίδια, οπότε πάλι το pc είναι πιο συμφέρον για gaming.

jimbour
14-05-2010, 15:26
Βγηκε το steam αλλα δεν ειναι της valve τα games που εχει μεσα..Αρκετα indies games θα βγουν βεβαια αλλα για τα πρωτοκλασσατα λογο εχουν οι εταιριες που θα πρεπει να τα κανουν και για mac os..
Κοιτα μεσω bootcamp με την καρτουλα που εχει ο 27" i7 παιζεις ανετα πολλα παιχνιδακια..
Στην ηλικια που εισαι θα ελεγα να παρεις ενα pc στα 1000 ευρω, να κανεις την k@$%^ σου, εφοσoν ο ιδιος λες εισαι gamer..

dimitrisasp
14-05-2010, 15:32
Βασικα αν εχεις PS3 μην παρεις υπολογιστη για παιχνιδια κι αν τον θελεις γι αυτον το
λογο μην παρεις καν υπολογιστη.. Το PS3 αρκει για gaming νομιζω.. Κανεις και
οικονομια..

Quaro
14-05-2010, 15:34
Βασικα αν εχεις PS3 μην παρεις υπολογιστη για παιχνιδια κι αν τον θελεις γι αυτον το
λογο μην παρεις καν υπολογιστη.. Το PS3 αρκει για gaming νομιζω.. Κανεις και
οικονομια..


ξέρεις υπάρχουν παιχνίδια στο PC που δεν βγαίνουν με τίποτα στο PS3. Strategy, Adventure, Hardcore FPS, MMOs, είναι μόνο λίγα που μου έρχονται στο μυαλό.

και εξ άλλου ο φίλος ρώτησε τι να κάνει με γνώμονα ότι θέλει να παίζει και games στο pc.

muku
14-05-2010, 16:05
Pc καλύτερα για gaming εννοείται. Επίσης η κάρτα που έχεις επιλέξει κοντεύει να κλείσει 2 χρόνια, αυτήν έχω στο pc μου. Αποκλείεται να σου παίζει τα τελευταία παιχνίδια στην ανάλυση που θα έχει η οθόνη του imac.

ps4
14-05-2010, 16:15
Δηλαδη θελεις να δωσεις 2000 χιλιαρικα για να κανεις δουλεια με ηχο απο οτι καταλαβα, και πολυ photoshop αλλα να παιζεις και παιχνιδια.

Μα για παιχνιδια εχεις το ps3 αν δεν κανω λαθος.

Γνωμη μου, Κοτσαρεις αλλα 600 κατοσταρικα και παιρνεις το 27αρι imac με τον i7 και καθαρισες. Στην περιπτωση αυτη ΜΗΝ του βαλεις windows.

Τι εννοω, οτι την δουλεια σου την κανεις 10000000000000000000000000000000000000000000000000 000000000000000 φορες καλυτερα με τον imac απο οτι με ενα pc και απλα θελεις τα windows επειδη παιζουν παιχνιδια. Δεν ειναι πολλα 2000 για να παιζεις; Και σε 2 χρονια και παλι δεν θα μπορεις γιατι παλι θα εχουν βγει καρτες καλυτερες και ολα αυτα τα ''ωραια'' που εχουν τα pc και τ μισω.

Γνωμη μου. Imac. ΜΟΝΟ.

edafermosjunior
14-05-2010, 16:18
Παιδια δεν ειμαι φανατικος gamer...εχω το πσ3 για gaming...οποτε...!!..ok...πιο πολυ οπως ειπα πριν θελω προγραμματα μουσικης βιντεο φωτογραφιων και γρηγορα ιντερνετ browsing..εαν μου τα παρεχει αυτα το imac σε τελοια ποιοτητα και πολυ γρηγοραδα τον τσιμπαω ανετα....οσο για τα gaming sto imac και η ιδια η apple διαφημιζει το σαιτ της το call of duty 4...αλλα οπως ειπα δεν με ενδιαφερει πολυ το gaming...εχω πσ3....αλλα με ενα bootcamp ρε παιδια πιστευω πως θα μπορω να παιξω ενα counter στην χοιροτερη περιπτωση... YouTube- Core i7 iMac: Playing CoD 4
YouTube- Modern warfare 2 on Imac 27 i5
YouTube- Pure - HD 4850
YouTube- GRID - ATi HD 4850
YouTube- ATI 4850 NEED FOR SPEED PRO STREET 1920X1080 4XAA
γιατι ρε παιδια δεν ειναι καλη η καρτουλα??εχω τετοιες αποριες ρε γμτο...:S...

le_71
14-05-2010, 16:34
@ OP
βάλε poll !

Venigre
14-05-2010, 17:34
στο 1ο videaki freezarei συνεχώς ή είναι ιδέα μου? μέσω compiller παίζει?

dimitrisasp
14-05-2010, 18:25
Aν το θελεις για φωτο, βιντεο κλπ που λες τοτε οποιοδηποτε μακ σου κανει... Απλα το
i7 θα το κανει πολυ καλυτερα :P

lazytrunks
14-05-2010, 18:38
Επειδή είναι mac το hardware αξιοποιήτε πιο πολλύ απο τις εφαρμογές (λόγο αρχιτεκτονικής και OS) σε σχέση με τα pc. Τώρα που βγήκε το steam και για mac θα έχεις παιχνίδια χωρις να εγαταστας windows. Δοκίμασα στου αδερφού μου το portal σε macbook pro του 2007 και το έκσισε το παιχνιδάκι. Αν κάνουν καλή μετάφραση του κώδικα και στα υπόλυπα παιχνίδια η apple θα μπει για τα καλά στο gaming. Επίσεις μην υποτιμάς το bootcamp :) Σε ένα τεστ που είχε γίνει λίγο πριν βγουν τα 7, το macbook pro το τουμπανο μέσω bootcamp είχε καλύτερες επιδώσεις σε περιβάλλον windows (νομίζω η δοκιμή είταν στα vista) από το τούμπανο το allienware (που το πλασαρουν για gaming laptop). Kαι εγώ σε 2 χρονάκια αλλάζω σύστημα και θα πάω σε mac. Προσωπικά πιστεύω πως είναι απλά καλύτερα, είδικά στην περίπτωση σου που θες και επαγγελματικά προγράμματα. Πάντος πιστευώ πως αφού η apple πήρε το steam, είναι θέμα χρόνου να γράφονται οι νέες κυκλοφορίες και για mac.

edafermosjunior
14-05-2010, 19:17
Επειδή είναι mac το hardware αξιοποιήτε πιο πολλύ απο τις εφαρμογές (λόγο αρχιτεκτονικής και OS) σε σχέση με τα pc. Τώρα που βγήκε το steam και για mac θα έχεις παιχνίδια χωρις να εγαταστας windows. Δοκίμασα στου αδερφού μου το portal σε macbook pro του 2007 και το έκσισε το παιχνιδάκι. Αν κάνουν καλή μετάφραση του κώδικα και στα υπόλυπα παιχνίδια η apple θα μπει για τα καλά στο gaming. Επίσεις μην υποτιμάς το bootcamp :) Σε ένα τεστ που είχε γίνει λίγο πριν βγουν τα 7, το macbook pro το τουμπανο μέσω bootcamp είχε καλύτερες επιδώσεις σε περιβάλλον windows (νομίζω η δοκιμή είταν στα vista) από το τούμπανο το allienware (που το πλασαρουν για gaming laptop). Kαι εγώ σε 2 χρονάκια αλλάζω σύστημα και θα πάω σε mac. Προσωπικά πιστεύω πως είναι απλά καλύτερα, είδικά στην περίπτωση σου που θες και επαγγελματικά προγράμματα. Πάντος πιστευώ πως αφού η apple πήρε το steam, είναι θέμα χρόνου να γράφονται οι νέες κυκλοφορίες και για mac.
Ο ιδιος ο Bill Gates ειχε αναφερει σε μια δημοσιευση του οτι τα win 7 θα τρεχουν καλυτερα σε mac παρα pc..Τωρα τι να πεις ??
Εγω πιστευω με ενα bootcamp με τα 7 απανω εισαι υπερ μα υπερ καλυμενος..!!...και εαν δεν γουσταρεις παιρνεις εναν μετατροπεα και κανεις την οθονη του ιμακ τηλεοραση για το πσ3 σου..σε 720p:omg::D...αφηστε που η λεντ τηλεοραση τρελαινει...αλλα θελω και αλλες αποψεις γιατι ειναι πολλα τα λεφτα...-_--_-

muku
14-05-2010, 19:57
Ο ιδιος ο Bill Gates ειχε αναφερει σε μια δημοσιευση του οτι τα win 7 θα τρεχουν καλυτερα σε mac παρα pc..Τωρα τι να πεις ??
Εγω πιστευω με ενα bootcamp με τα 7 απανω εισαι υπερ μα υπερ καλυμενος..!!...και εαν δεν γουσταρεις παιρνεις εναν μετατροπεα και κανεις την οθονη του ιμακ τηλεοραση για το πσ3 σου..σε 720p:omg::D...αφηστε που η λεντ τηλεοραση τρελαινει...αλλα θελω και αλλες αποψεις γιατι ειναι πολλα τα λεφτα...-_--_-

Τα Windows 7 δεν μπορώ να φανταστώ έναν λόγο να τρέχουν καλύτερα σε ένα imac από ένα pc με τα ίδια specs. Το θέμα είναι ότι στα ίδια λεφτά παίρνεις pc με πολύ καλύτερα specs. Αν είσαι επαγγελματίας και θες κάποια συγκεκριμένα προγράμματα τότε ναι πάρε mac. Επίσης αν έχεις τρέλα με την εμφάνιση των mac όπως λες παραπάνω τότε πάρε πάλι mac αν και αυτός δεν είναι λόγος να δώσεις μια περιουσία. Αν θες απλά έναν υπολογιστή να κάνεις διάφορες δουλειές, μαζί και gaming τότε πάρε pc. Σε σχέση τιμής/απόδοσης απλά δεν συγκρίνονται οι 2 διαφορετικές πλατφόρμες. Δεν είμαι διατεθιμένος να σκάσω τα διπλάσια λεφτά για να γλιτώνω 3 λεπτά στην 1 ώρα χρήσης επειδή ορισμένες διαδικασίες θα γίνονται πιο γρήγορα στο Mac OS απ'ότι στα Windows ή σε Linux. Με τα μισά λεφτά παίρνεις αισθητά πιο δυνατό pc και κάνεις τη δουλειά σου. Όσο για την οθόνη, οι 24" LED οθόνες ξεκινούν από 300- ευρώ και παίζεις ps3 χωρίς αντάπτορα...

edafermosjunior
15-05-2010, 00:36
Παιδια για να μην τα πολυλογουμε...Εγω θελω να βαλω απανω το cubase και την tascam (καρτα ηχου μου)απανω και να φερω εδω τα μελη του band και να αρχησουμε ηχογραφησεις....:D...Αυτο μπορει να το κανει Τελοια το ιμακ?Επισης ο πατερας μου ειναι μουσικος επαγγελματιας...Μπορει να τρεξει ανα πασασ στιγμη το finale χωρις να σεεεεερενεταιιιιι???Video editting,photoshop και γρηγορο browsing...τα κανει ΤΕΛΟΙΑ αυτα το ιμακ ?εαν ναι το τσιμπαω...εαν οχι παω σε ενα καλο πσ...:((((...εαν και εχω 3 πσ στο σπιτι μου αυτη την στιγμη..:(((...

NonBorn
15-05-2010, 00:56
Αφού έχεις τόσα λεφτά να διαθέσεις δε βλέπεις και κάνα mac pro?? Ειδικά για video και audio editing είναι απίστευτα μηχανάκια...

Να ξέρεις όμως ότι το δυνατό χαρτί στο mac όσον αφορά τη μουσική δεν είναι το cubase αλλά το logic studio (http://www.apple.com/logicstudio/)!!

Eπίσης αν σκέφτεσαι αγορά mac για παιχνίδια δυστυχώς τα imac έχουν κάρτες γραφικών που σίγουρα θα δυσκολευτούν σε υψηλές αναλύσεις όπως αυτή της 27άρας οθόνης του imac.


Επίσης πρέπει να σε προειδοποιήσω για κάτι πολύ σημαντικό... Είπες έχεις 3 PC σπίτι του... Σε συμβουλεύω να μην πάρεις mac... Γιατί? Γιατί μετά από κάνα 2μηνο θα θες να πετάξεις τα 3 PC γιατί απλά δεν θα αντέχονται... Οπότε αν δε θες να μπεις σε παραπάνω έξοδα (σοβαρά το λέω αυτό - δε κάνω πλάκα) σε βάθος χρόνου, καλύτερα να το σκεφτείς καλά πριν επιλέξεις...

edafermosjunior
15-05-2010, 01:06
Αφού έχεις τόσα λεφτά να διαθέσεις δε βλέπεις και κάνα mac pro?? Ειδικά για video και audio editing είναι απίστευτα μηχανάκια...

Να ξέρεις όμως ότι το δυνατό χαρτί στο mac όσον αφορά τη μουσική δεν είναι το cubase αλλά το logic studio (http://www.apple.com/logicstudio/)!!

Eπίσης αν σκέφτεσαι αγορά mac για παιχνίδια δυστυχώς τα imac έχουν κάρτες γραφικών που σίγουρα θα δυσκολευτούν σε υψηλές αναλύσεις όπως αυτή της 27άρας οθόνης του imac.


Επίσης πρέπει να σε προειδοποιήσω για κάτι πολύ σημαντικό... Είπες έχεις 3 PC σπίτι του... Σε συμβουλεύω να μην πάρεις mac... Γιατί? Γιατί μετά από κάνα 2μηνο θα θες να πετάξεις τα 3 PC γιατί απλά δεν θα αντέχονται... Οπότε αν δε θες να μπεις σε παραπάνω έξοδα (σοβαρά το λέω αυτό - δε κάνω πλάκα) σε βάθος χρόνου, καλύτερα να το σκεφτείς καλά πριν επιλέξεις...
Φιλε μου Nonborn...σεβομαι τις αποψεις σου αλλα ηδη εχω συχαθει τα πσ και δεν μπορω πλεον αλλο αυτο το περιβαλλον...θελω αλλαξω και να δω κατι πιο δημιουργηκο και καλυτερο απο πσ...μαλλον γι αυτο θα καταληξω σε ιμακ...Να σε ρωτησω ομως να μου πεις εαν εχεις ιδεα...ξερεις εαν με το Logic pro θα μπορω να δουλεψω και την καρτα ηχου που εχω ??Θα την υποστηριζει δλδ την καρτα το Logic ??Γιατι εχω δει οτι υπαρχει και cubase 4 για μακ...O_OO_O

Venigre
15-05-2010, 04:16
συγνώμη αλλα θες να πάρεις apple για να βάλεις? windows???

πεταμένα λεφτά... να βγάλεις το πιο σταθερό λειτουργικό που υπάρχει για να βάλεις windows που είναι χειρότερα και απο τα linux που είναι free os

Avenger_Seraphim
15-05-2010, 05:52
Πάντως το Finale τρεχει μια χαρα στο ταπεινό PC μου...
Αλλα μου φαίνεται pointless to thread αφού ήδη φαίνεται οτι έχεις αποφασίσει τι θα αγοράσεις :Ρ

Good luck σε οποιαδήποτε αγορά σου :Ρ

edafermosjunior
15-05-2010, 10:36
Πάντως το Finale τρεχει μια χαρα στο ταπεινό PC μου...
Αλλα μου φαίνεται pointless to thread αφού ήδη φαίνεται οτι έχεις αποφασίσει τι θα αγοράσεις :Ρ

Good luck σε οποιαδήποτε αγορά σου :Ρ
Εχω πσ 2 γιγα ραμ ιντελ 2 πυρηνες και 512 καρτα και ακομα μου κολλαει...Επειδη του φτιαχνω μπασσο και εχω κανε τα μυρια οσια για να του φτιαξω ρυθμο 7/8 μιλαμε για τιιις πατεντες...και εχει απανω πληκτρα μπασσο drums flute στιχους και κιθαρα επισης το πσ σερνεται...ναι μεν το παιζει αλλα εαν το μετρησεις χανει κατα πολυ...και σεεεερνεταιι...πιστευω αυτο σε ιμακ να μην γινεται γιατι θα παω να τους το πεταξω στην μουρη...:D:D

edafermosjunior
15-05-2010, 10:39
συγνώμη αλλα θες να πάρεις apple για να βάλεις? windows???

πεταμένα λεφτά... να βγάλεις το πιο σταθερό λειτουργικό που υπάρχει για να βάλεις windows που είναι χειρότερα και απο τα linux που είναι free os
ενταξει καλο πιστευω ειναι να εχεις αλλο ενα λειτουργικο πανω στο ιμακ που ανα πασα στιγμη σου χαλασει το ενα μπαινεις απο το αλλο και μαζευεις τα αρχεια πριν το φορματ...!! Επισης θελω τα windows 7 ισα ισα για οτι εφαρμογουλα μικρη δεν τρεξει στο λειτουργικο της apple να τρεξει στα windows...;);)
P.S. εαν δεν ετρεχαν καλα τα windows Στο ιμακ δεν νομιζω να εβγαζε η apple bootcamp(3.1)επισημα στην κεντρικη της ιστοσελιδα...:S

Quaro
15-05-2010, 11:42
εγώ πάντως επιμένω στην πρόταση μου για 1000€ για mac 1000€ για PC, για να είσαι κομπλέ :P.

έτσι και αλλιώς το mac/PC των 1000€ θα σου κρατήσει 3-4 χρόνια, το mac/PC των 2000€ θα σου κρατήσει 4-5 χρόνια, (ανάλογα τις απαιτήσεις σου).


και κάτι off-topic αλλά επειδή είδα να το λένε στην προηγούμενη σελίδα.

Ρε παιδιά ότι μεταφέρθηκε το Steam στο mac δεν σημαίνει ότι όλα τα παιχνίδια του steam παίζουν ξαφνικά σε mac. Ότι παιχνίδια τρέχανε από πριν σε mac, αυτά τρέχουν ακόμη. Μόνο η Valve είπε ότι θα μεταφέρει τα παιχνίδια της σε mac περιβάλλον, και ακόμη τα περιμένουμε.

Και το portal δεν είναι ακριβώς καλό μέτρο σύγκρισης για το πως τρέχουν τα παιχνίδια σε mac, γιατί είναι πολύ ελαφρύ παιχνίδι, μιλάμε το έπαιζε τέλεια PC του 2004. Μάλλον αδύναμο PC ακόμη και για δεδομένα 2004.

Τα mac έχουν φοβερή σταθερότητα, αλλά δεν είναι πλατφόρμα για παιχνίδια, τι να κάνουμε; Εδώ ενώ έχουν αυξηθεί κατακόρυφα οι πωλήσεις τους από τότε που επέστρεψε ο Steve, σχεδόν καμία εταιρία δεν βγάζει έκδοση για mac για τα παιχνίδια της. Εξαίρεση η blizz που ήταν πάντα mac fanboys :P

NonBorn
15-05-2010, 13:13
εγώ πάντως επιμένω στην πρόταση μου για 1000€ για mac 1000€ για PC, για να είσαι κομπλέ :P.

έτσι και αλλιώς το mac/PC των 1000€ θα σου κρατήσει 3-4 χρόνια, το mac/PC των 2000€ θα σου κρατήσει 4-5 χρόνια, (ανάλογα τις απαιτήσεις σου).


και κάτι off-topic αλλά επειδή είδα να το λένε στην προηγούμενη σελίδα.

Ρε παιδιά ότι μεταφέρθηκε το Steam στο mac δεν σημαίνει ότι όλα τα παιχνίδια του steam παίζουν ξαφνικά σε mac. Ότι παιχνίδια τρέχανε από πριν σε mac, αυτά τρέχουν ακόμη. Μόνο η Valve είπε ότι θα μεταφέρει τα παιχνίδια της σε mac περιβάλλον, και ακόμη τα περιμένουμε.

Και το portal δεν είναι ακριβώς καλό μέτρο σύγκρισης για το πως τρέχουν τα παιχνίδια σε mac, γιατί είναι πολύ ελαφρύ παιχνίδι, μιλάμε το έπαιζε τέλεια PC του 2004. Μάλλον αδύναμο PC ακόμη και για δεδομένα 2004.

Τα mac έχουν φοβερή σταθερότητα, αλλά δεν είναι πλατφόρμα για παιχνίδια, τι να κάνουμε; Εδώ ενώ έχουν αυξηθεί κατακόρυφα οι πωλήσεις τους από τότε που επέστρεψε ο Steve, σχεδόν καμία εταιρία δεν βγάζει έκδοση για mac για τα παιχνίδια της. Εξαίρεση η blizz που ήταν πάντα mac fanboys :P

Έχεις δίκιο ότι δεν παίζουν τα παιχνίδια των windows σε mac... Αλλά το steam είναι πλέον μεγάλο κίνητρο για όλους να αναπτύξουν παράλληλα παιχνίδια και για το mac. Με δεδομένο ότι σχεδόν όλα τα παιχνίδια αναπτύσονται πλέον με multi-platform μηχανές για να παίζουν σε κονσόλες δεν είναι και τρομερά δύσκολο (και με τη βοηθεία μιας τεράστιας κοινότητας που λέγεται steam) να δούμε σε λίγο καιρό από σήμερα τα παιχνίδια να μπαίνουν στο mac για τα καλά.

- Να θυμήσω ότι το PS3 δεν τρέχει directX και τα multi μια χαρά παίζουν.

- Επίσης να θυμήσω ότι τα mac έχουν πάρει φόρα και οι πωλήσεις τους έχουν εκτοξευτεί τα τελευταία χρόνια. Ένα από τους λόγους που δεν υπήρχαν παιχνίδια ήταν και το χαμηλό install base.

- Τέλος για να κάνει μία τέτοια κίνηση η valve και να βγάζει το steam για mac προφανώς και δε το έβγαλε για να ανέβουν μόνο τα παιχνίδια της. Δε θα την συνέφερε κάτι τέτοιο... Φαντάζομαι κάποιες συμφωνίες θα έχουν κλειστεί για μελλοντικά παιχνίδια. Δε μπορεί να το κανε η valve στα κουτουρού όλο αυτό!!!


@ edafermosjunior Πρέπει να ψάξεις αν η κάρτα σου υποστηρίζεται από mac. Λίγο που είδα η συγκεκριμένη εταιρία βγάζει συμβατές κάρτες για mac οπότε δεν αποκλείεται να παίζει η κάρτα σου. Πάντως με το logic θα ξεχάσεις διαπαντώς το cubase... Trust me!! (Και ναι υπάρχει κανονικά cubase και για mac)

Quaro
15-05-2010, 13:52
χμ δεν ξέρω θα δείξει, για το άμα θα υπάρξει αύξηση των games που παίζουν σε mac.

τώρα αυτό που λες για το ps3 να φανταστώ ότι απαντάς σε αυτό που λέω ότι τα mac δεν έχουν αρκετά δυνατό hardware για τα πολύ απαιτητικά games του pc ε;

έχεις απόλυτο δίκιο. Βλέπουμε ολοένα και περισσότερο το mentality της nintendo (η νέα τεχνολογία είναι πολύ ακριβή, οπότε δεν χρειάζεται να φτιάχνουμε παιχνίδια που να την εκμεταλεύεται) να εξαπλώνεται στην βιομηχανία του gaming, και αυτό έχει τα καλά ότι με τέτοιους ρυθμούς το gaming pc μου θα κρατήσει και 7 χρόνια, αλλά έχει και το κακό ότι αγόρασα νέο pc και δεν μπορώ να βρω παιχίδι να εκμεταλευτεί τις δυνατότητες του.

Και ουσιαστικά πέφτουμε πάλι στην ίδια παγίδα που έλεγε και ο φίλτατος liberostelios στο θέμα με το ipad. εξαπλώνονται τέτοιες τακτικές παντού, και βλάπτουν καταναλωτές που τους βόλευε η παλιά τάξη πραγμάτων.

Δυστυχώς έτσι είναι το business, αλλά και πάλι θα μου άρεσε μία μέση λύση. Πολλά ελαφριά παιχνίδια για όλους, αλλά και μερικά hardcore παιχνίδια για τους παραδοσιακά "καμένους" gamers. Είναι πολύ κρίμα όταν τα FPS του 2000-2004 ήταν τόσο καλύτερα σε PC σε σχέση με τις κονσόλες, και πλέον, λόγο της κατάστασης της βιομηχανίας (πτώση πωλήσεων ακριβών PC και στροφή των καταναλωτών σε αδύναμα laptop/netbook, καθώς και την εδραίωση του xbox 360 στην Αμερική) τα μη-PC exclusive FPS (όσα έχουν απομείνει δλδ) να είναι τόσο μάπα, στα γραφικά, αλλά και το κυριότερο στις δικτυακές δυνατότητες.

Εσένα πως θα σου φανεί άμα το PS4 είναι μία απειροελάχιστη βελτίωση σε σχέση με το PS3, και κυκλοφορήσει αποκλειστικά με το move;

τέσπα φύγαμε πολύ off-topic.

Πάντως είναι μία σωστή επιχειρηματική επιλογή της Valve, γιατί είναι πολύ χαζό να μην μεταφέρεις το "κατάστημα" σου σε κάθε platforma που υπάρχει διαθέσιμη. Το περιμένουμε και σε linux.

Αλλά οι χρήστες του steam αριθμούν 25mil. Το WoW που είναι επίσης φαινόμενο (11mil) δεν έχει καταφέρει να δημιουργήσει ένα ρεύμα μεταφοράς παιχνιδιών από pc σε mac, και είναι πιο casual κατάσταση. Τώρα άμα οι fans του counter strike αποφασίσουν να ξεφορτωθούν το pc επειδή παίζει το αγαπημένο τους παιχνίδι και σε mac, πολύ αμφιβάλω.

Πιστεύω ότι η Valve το μετέφερε σε mac, για να πουλήσει περισσότερα casual/indie games επειδή διάβασα σε μία online έρευνα, ενώ στα hardcore games, τα mac έχουν μερίδιο αγοράς κάτω από 5%, στα casual games έχουν πολύ μεγαλύτερο, 15-25% (ειλικρινά δεν θυμάμαι πόσο ακριβώς, αλλά κάπου μεταξύ εκεί).

Και φαντάζομαι "δοκιμάζουν" τα νερά για τους άλλους developers με τα παιχνίδια τους. Άμα δεν πουλήσουν και τα παιχνίδια της Valve σε mac, δεν θα πουλήσει ποτέ κανένα παιχνίδι, ενώ άμα τα πάνε καλά θα δοκιμάσουν την τύχη τους και άλλοι developers.


Το ακούτε mac users; Αγοράστε τα παιχνίδια της Valve μπας και δείτε και άλλα hardcore games στο mac :P .

όχι τίποτε άλλο, να κάνουμε clan στο team fortress 2

personGR
15-05-2010, 14:01
Το WoW που είναι επίσης φαινόμενο (11mil) δεν έχει καταφέρει να δημιουργήσει ένα ρεύμα μεταφοράς παιχνιδιών από pc σε mac, και είναι πιο casual κατάσταση. Τώρα άμα οι fans του counter strike αποφασίσουν να ξεφορτωθούν το pc επειδή παίζει το αγαπημένο τους παιχνίδι και σε mac, πολύ αμφιβάλω.





E καλά, πάνω από τους μισούς παίκτες του WoW και το CS έχουν σα δεύτερο σπίτι ένα νετκαφέ, τα οποία θέλουν περισσότερα έσοδα=λιγότερα έξοδα=pc αντί για mac :S

Quaro
15-05-2010, 14:15
E καλά, πάνω από τους μισούς παίκτες του WoW και το CS έχουν σα δεύτερο σπίτι ένα νετκαφέ, τα οποία θέλουν περισσότερα έσοδα=λιγότερα έξοδα=pc αντί για mac :S


εεεε...

1) λίγο άκυρο γιατί πλέον όλοι έχουν internet στο σπίτι οπότε δεν είναι έτσι.

2) τα netcafe θέλουν μηχανήματα που παίζουν και παιχνίδια πέρα από της blizzard και μηχανήματα τα οποία είναι εύκολα στην επισκευή και στην αντικατάσταση. και αυτά τα χαρακτηριστικά τα έχει το pc

NonBorn
15-05-2010, 14:16
χμ δεν ξέρω θα δείξει, για το άμα θα υπάρξει αύξηση των games που παίζουν σε mac.

τώρα αυτό που λες για το ps3 να φανταστώ ότι απαντάς σε αυτό που λέω ότι τα mac δεν έχουν αρκετά δυνατό hardware για τα πολύ απαιτητικά games του pc ε;

έχεις απόλυτο δίκιο. Βλέπουμε ολοένα και περισσότερο το mentality της nintendo (η νέα τεχνολογία είναι πολύ ακριβή, οπότε δεν χρειάζεται να φτιάχνουμε παιχνίδια που να την εκμεταλεύεται) να εξαπλώνεται στην βιομηχανία του gaming, και αυτό έχει τα καλά ότι με τέτοιους ρυθμούς το gaming pc μου θα κρατήσει και 7 χρόνια, αλλά έχει και το κακό ότι αγόρασα νέο pc και δεν μπορώ να βρω παιχίδι να εκμεταλευτεί τις δυνατότητες του.

Και ουσιαστικά πέφτουμε πάλι στην ίδια παγίδα που έλεγε και ο φίλτατος liberostelios στο θέμα με το ipad. εξαπλώνονται τέτοιες τακτικές παντού, και βλάπτουν καταναλωτές που τους βόλευε η παλιά τάξη πραγμάτων.

Δυστυχώς έτσι είναι το business, αλλά και πάλι θα μου άρεσε μία μέση λύση. Πολλά ελαφριά παιχνίδια για όλους, αλλά και μερικά hardcore παιχνίδια για τους παραδοσιακά "καμένους" gamers. Είναι πολύ κρίμα όταν τα FPS του 2000-2004 ήταν τόσο καλύτερα σε PC σε σχέση με τις κονσόλες, και πλέον, λόγο της κατάστασης της βιομηχανίας (πτώση πωλήσεων ακριβών PC και στροφή των καταναλωτών σε αδύναμα laptop/netbook, καθώς και την εδραίωση του xbox 360 στην Αμερική) τα μη-PC exclusive FPS (όσα έχουν απομείνει δλδ) να είναι τόσο μάπα, στα γραφικά, αλλά και το κυριότερο στις δικτυακές δυνατότητες.

Εσένα πως θα σου φανεί άμα το PS4 είναι μία απειροελάχιστη βελτίωση σε σχέση με το PS3, και κυκλοφορήσει αποκλειστικά με το move;

τέσπα φύγαμε πολύ off-topic.

Πάντως είναι μία σωστή επιχειρηματική επιλογή της Valve, γιατί είναι πολύ χαζό να μην μεταφέρεις το "κατάστημα" σου σε κάθε platforma που υπάρχει διαθέσιμη. Το περιμένουμε και σε linux.

Αλλά οι χρήστες του steam αριθμούν 25mil. Το WoW που είναι επίσης φαινόμενο (11mil) δεν έχει καταφέρει να δημιουργήσει ένα ρεύμα μεταφοράς παιχνιδιών από pc σε mac, και είναι πιο casual κατάσταση. Τώρα άμα οι fans του counter strike αποφασίσουν να ξεφορτωθούν το pc επειδή παίζει το αγαπημένο τους παιχνίδι και σε mac, πολύ αμφιβάλω.

Πιστεύω ότι η Valve το μετέφερε σε mac, για να πουλήσει περισσότερα casual/indie games επειδή διάβασα σε μία online έρευνα, ενώ στα hardcore games, τα mac έχουν μερίδιο αγοράς κάτω από 5%, στα casual games έχουν πολύ μεγαλύτερο, 15-25% (ειλικρινά δεν θυμάμαι πόσο ακριβώς, αλλά κάπου μεταξύ εκεί).

Και φαντάζομαι "δοκιμάζουν" τα νερά για τους άλλους developers με τα παιχνίδια τους. Άμα δεν πουλήσουν και τα παιχνίδια της Valve σε mac, δεν θα πουλήσει ποτέ κανένα παιχνίδι, ενώ άμα τα πάνε καλά θα δοκιμάσουν την τύχη τους και άλλοι developers.


Το ακούτε mac users; Αγοράστε τα παιχνίδια της Valve μπας και δείτε και άλλα hardcore games στο mac :P .

όχι τίποτε άλλο, να κάνουμε clan στο team fortress 2

To ότι είπα για το PS3 προφανώς και δεν ενοούσα το αδύναμο hardware... Το είπα γιατί το PS3 χρησιμοποιεί το OpenGL σε αντίθεση με τα windows και το 360 που χρησιμοποιούν το directx.

Και μίλησα για το PS3 διότι τα παιχνίδια μια χαρά τρέχουν και σε openGL (δηλαδή στο PS3) άρα μια χαρά μπορούν τα παιχνίδια που φτιάχνονται πάνω σε opengl ή έχουν γίνει port σε opengl και στα Mac τα οποία το υποστηρίζουν προφανώς.


Η MS έκανε τα πάντα για να εδραιώσει το directx και είναι ένας από τους λόγους που πολλοί έχουν windows σπίτια τους (ειδικά νέα παιδιά -> γιατί παίζουν) και είναι κ ο λόγος που μπήκε στο χώρο των παιχνιδομηχανών. Για να κρατήσει το directx ζωντανό.

Τέσπα είναι μεγάλη κουβέντα και εδώ είμαστε εκτός θέματος... Το μόνο σίγουρο είναι ότι η valve κάτι είδε και το έκανε αυτό και σίγουρα δε το έκανε τυχαία. Παράλληλα με αυτό η apple ολοένα και περισσότερο προωθεί τα portable devices ως "παιχνιδομηχανές"... (Μέχρι και game center έφτιαξε για το iPhone OS 4.0) Τυχαία είναι όλα αυτά?? Δεν νομίζω !!

personGR
15-05-2010, 14:17
εεεε...

1) λίγο άκυρο γιατί πλέον όλοι έχουν internet στο σπίτι οπότε δεν είναι έτσι.

2) τα netcafe θέλουν μηχανήματα που παίζουν και παιχνίδια πέρα από της blizzard και μηχανήματα τα οποία είναι εύκολα στην επισκευή και στην αντικατάσταση. και αυτά τα χαρακτηριστικά τα έχει το pc

Ε καλά το ένα δεν αποκλείει το άλλο xD

Και, δεν ξέρω αν ασχολείσαι, πάντως οι περισσότεροι γνωστοί μου που παίζουν WoW, DoTA, CS και λοιπά online games προτιμούν να παίζουν στο netcafe παρά στο σπίτι και ας έχουν και την ησυχία τους :S

el3ctronick
15-05-2010, 17:33
κοιτα να δεις, απ οσο βλεπω εσυ θες να παρεις mac. απλα ψαχνεις να βρεις κοσμο να σου πει οτι πρεπει να παρεις. για δουλεια ελαχιστα το θες..φαινεται απ τον τροπο που ξεκινησες την ερωτηση..λες οτι σε φτοιαχνει ο σχεδιασμος του mac, λες οτι θες να το συνδεεις με το ps3..και στο τελος λες και στα γρηγορα οτι το θες για μουσικη...
κοιτα να δεις..με pc με 1000ευρω κανεις την ιδια δουλεια και παιζεις και παιχνιδια. καλα αμα δωσεις 2000 σε pc...αντιστοιχο imac δεν κυκλοφορει ουτε θα κυκλοφορει για τα επομενα 3χρονια. η καρτα 4850 ειναι τουλαχιστον αστεια για gaming...την ειχα πριν 2 χρονια και ηταν απλα οκ...φαντασου τωρα τι ειναι..φαντασου οτι εχει βγει σειρα 5000 και τον ιουνιο βγαινει σειρα 6000....καταλαβαινεις τι πουλαει η apple. περα απο αυτα ομως.... και η οθονη led ειναι ηδη παλια. κυκλοφορουν 3d οθονες(αυτη τη στιγμη μονο αν εχεις nvidia παιζει 3d)...επισης το ps3 θα το συνδεεις σε 3d τηλεοραση σε λιγο καιρο, οχι σε οθονη pc....αυτη τη στιγμη παιρνεις 47αρα 3d με 1400ευρω...σε λιγο καιρο θα παιρνεις και με 1000...1000 ευρω στην οθονη και 1000 στον υπολογιστη..και παιζεις και οτι παιχνιδι υπαρχει..χωρις steam accounts και βλακειες..και εχεις και 3d τηλεοραση για παιχνιδια..apple δε σε συμφερει σε καμμια περιπτωση..οσο ομορφα ειναι, οσο καλης ποιοτητας φαινονται(και ειναι δηλαδη), ειναι απαρχαιομενα απο specs και δεν παιρνουν κανενα σοβαρο upgrade...παρολα αυτα επειδη με mac θα καταληξεις..σε καλη μερια :)

edafermosjunior
16-05-2010, 00:32
κοιτα να δεις, απ οσο βλεπω εσυ θες να παρεις mac. απλα ψαχνεις να βρεις κοσμο να σου πει οτι πρεπει να παρεις. για δουλεια ελαχιστα το θες..φαινεται απ τον τροπο που ξεκινησες την ερωτηση..λες οτι σε φτοιαχνει ο σχεδιασμος του mac, λες οτι θες να το συνδεεις με το ps3..και στο τελος λες και στα γρηγορα οτι το θες για μουσικη...
κοιτα να δεις..με pc με 1000ευρω κανεις την ιδια δουλεια και παιζεις και παιχνιδια. καλα αμα δωσεις 2000 σε pc...αντιστοιχο imac δεν κυκλοφορει ουτε θα κυκλοφορει για τα επομενα 3χρονια. η καρτα 4850 ειναι τουλαχιστον αστεια για gaming...την ειχα πριν 2 χρονια και ηταν απλα οκ...φαντασου τωρα τι ειναι..φαντασου οτι εχει βγει σειρα 5000 και τον ιουνιο βγαινει σειρα 6000....καταλαβαινεις τι πουλαει η apple. περα απο αυτα ομως.... και η οθονη led ειναι ηδη παλια. κυκλοφορουν 3d οθονες(αυτη τη στιγμη μονο αν εχεις nvidia παιζει 3d)...επισης το ps3 θα το συνδεεις σε 3d τηλεοραση σε λιγο καιρο, οχι σε οθονη pc....αυτη τη στιγμη παιρνεις 47αρα 3d με 1400ευρω...σε λιγο καιρο θα παιρνεις και με 1000...1000 ευρω στην οθονη και 1000 στον υπολογιστη..και παιζεις και οτι παιχνιδι υπαρχει..χωρις steam accounts και βλακειες..και εχεις και 3d τηλεοραση για παιχνιδια..apple δε σε συμφερει σε καμμια περιπτωση..οσο ομορφα ειναι, οσο καλης ποιοτητας φαινονται(και ειναι δηλαδη), ειναι απαρχαιομενα απο specs και δεν παιρνουν κανενα σοβαρο upgrade...παρολα αυτα επειδη με mac θα καταληξεις..σε καλη μερια :)

Δεν θα το ελεγα αυτο φιλε μου...πς καλα ευτυχως εχω με πολυ καλα και μια χαρα specs...εαν θελω να παιξω παιχνιδια εχω το πσ3 οσο για τα παιχνιδια που παιΖουν μονο στα πς δινω 240 ευρα κ παιρνω μια ωραιοτατη καρτουλα...αλλα και παλι δεν θα το εκανα...δεν ειμαι τοοοσο απαιτητικος gamer που θελω το πς μ να παιζει τα παντα σε full αναλυσεις...εγω θελω να αρχισω με την καρτουλα μου και με το logic pro 09 τις ηχογραφησουλες μου να τα μιξαρω να φτιαξω ενα demaki και να αρχισουμε τα live...epishs thelw para poly na doyleyw to photoshop cs5 και να φτιαχνω βιντεακια(μουσικα) κτλπ...εαν ενα ιμακ μου τα προσφερει αυτα στο φουλ για 3 χρονακια ακομα τα δινω τα λεφτα μου και δεν τα λοιπαμαι κιολας...:)..εαν οχι παω σε ενα πς πραγματικα που θα μαμει και θα κανω κ τ χαβαλε μου...αυτο θελω να ρωτησω σε αυτο το θρεντ...αποψεις και τα φωτα σας ζηταω οπως ολοι εδω μεσα...!!...σας ευχαριστω ολους σας για τις απαντησεις...:))

edafermosjunior
16-05-2010, 00:39
@ edafermosjunior Πρέπει να ψάξεις αν η κάρτα σου υποστηρίζεται από mac. Λίγο που είδα η συγκεκριμένη εταιρία βγάζει συμβατές κάρτες για mac οπότε δεν αποκλείεται να παίζει η κάρτα σου. Πάντως με το logic θα ξεχάσεις διαπαντώς το cubase... Trust me!! (Και ναι υπάρχει κανονικά cubase και για mac)
Ναι εψαξα και βρηκα την καρτα μου στο ιντερνετ στην εταιρια της tascam και γραφει οτι η καρτα υποστηριζεται και σε μακ...οποτε μαλλον θα δουλευει στο logic pro 09 δηλαδη..εαν γινεται αυτο παω ντουγρου για ιμακ...
Ερωτηση: ειναι αληθεια οτι τα μακ δεν κολλανε ποτε και οτι δεν χρειαζονται κανενα anivirus....:S...??

Quaro
16-05-2010, 01:18
Ναι εψαξα και βρηκα την καρτα μου στο ιντερνετ στην εταιρια της tascam και γραφει οτι η καρτα υποστηριζεται και σε μακ...οποτε μαλλον θα δουλευει στο logic pro 09 δηλαδη..εαν γινεται αυτο παω ντουγρου για ιμακ...
Ερωτηση: ειναι αληθεια οτι τα μακ δεν κολλανε ποτε και οτι δεν χρειαζονται κανενα anivirus....:S...??

ε καλά.... σε σχέση με το pc μπορείς να το πεις ότι ναι δεν χρειάζονται antivirus, αλλά όχι όπως κάθε συσκευή με software, κάποια στιγμή μπορεί να γίνει κάτι και να κολλήσει, αλλά το πιο πιθανό να μην είναι ιός αλλά κάποιος άλλος λόγος. εδώ οι κονσόλες κολλάνε που έχουν πολύ πιο απλό software

NonBorn
16-05-2010, 01:50
ε καλά.... σε σχέση με το pc μπορείς να το πεις ότι ναι δεν χρειάζονται antivirus, αλλά όχι όπως κάθε συσκευή με software, κάποια στιγμή μπορεί να γίνει κάτι και να κολλήσει, αλλά το πιο πιθανό να μην είναι ιός αλλά κάποιος άλλος λόγος. εδώ οι κονσόλες κολλάνε που έχουν πολύ πιο απλό software

Ξέρεις τι είναι να δουλεύεις στο cubase να χεις γράψει 2 κιθάρες, να χεις φτιάξει τον ρυθμό και τα drums και να κολλάει ξαφνικά το pc την ώρα που γράφεις φωνή?? Και το τελευταίο save να είναι 20 λεπτά πιο πριν και μέσα σε 20 λεπτά εσύ να χεις βρει τον απόλυτο ήχο που έψαχνες 2 μέρες? Άστα μεγάλη πίκρα :p :p

Το σενάριο αυτό δεν απέχει από την πραγματικότητα. Μου είχε συμβεί με το παλιό μου PC στα windows XP τα οποία είχαν ειδικό διαμορφωμένο partition χωρίς internet (για να μην έχει ιούς) και πολλά άλλα.


Αυτό δεν γίνεται απλά στο mac... Και γι αυτό πολλοί επαγγελματίες είτε video είτε φωτογραφοι είτε μουσικοί χρησιμοποιούν mac. Εμένα 2 χρόνια που έχω σχεδόν το mac pro δεν μου χει κολλήσει ποτέ... Και μάλιστα απ' αυτά τα 2 χρόνια τον 1.5 χρόνο δεν έκλεισε σχεδόν ποτέ!! Επίσης format δεν έκανα ποτέ παρά μόνο όταν άλλαξα δίσκο και έβαλα τον ssd.

Αυτό το πράγμα σε windows δε το έζησα ποτέ τα 15 χρόνια που τα χρησιμοποιώ... Δε νομίζω ότι είναι τυχαίο. Ούτε είμαι χρήστης που απλά ανοίγω το PC και μπαίνω στο facebook και μετά το κλείνω. Το ότι χρησιμοποιώ πλέον Mac OS δε σημαίνει ότι δεν ξέρω τα windows... Επί XP πέταγα με το χέρι σκουπίδια από τη registry που είχαν μείνει από διάφορα "όμορφα" προγραμματάκια τα οποία δε μπορούσαν να πετάξουν τα antivirus προγράμματα.

Τελοσπάντων εγώ απλά παραθέτω την εμπειρία μου και επειδή έχει τύχει να ασχοληθώ αρκετά με ηχογραφήσεις και σε windows και σε mac η διαφορά είναι χαοτική. Ως προς τη σταθερότητα, ως προς την ευκολία, ως προς τη φιλικότητα, ως προς τα προγράμματα...

Οπότε αν ο φίλος θέλει όντως να γράψει σοβαρά και έχει καμία κονσολίτσα και καμία κάρτα ήχου (ή αγοράσει κάποια συμβατή με mac) τότε το μόνο σίγουρο είναι ότι το αποτέλεσμα δεν θα τον απογοητεύσει...

Darkoulis
16-05-2010, 02:02
χαχαχαχαχαχα

Researcher
16-05-2010, 02:57
To PC χωρίς σκέψη! Μην πέφτεις θύμα του marketing. Τα windows είναι δουλεμένα τόσα χρόνια! Αυτά γνωρίζουμε αυτά εμπιστευόμαστε!

;)

edafermosjunior
16-05-2010, 10:18
Ξέρεις τι είναι να δουλεύεις στο cubase να χεις γράψει 2 κιθάρες, να χεις φτιάξει τον ρυθμό και τα drums και να κολλάει ξαφνικά το pc την ώρα που γράφεις φωνή?? Και το τελευταίο save να είναι 20 λεπτά πιο πριν και μέσα σε 20 λεπτά εσύ να χεις βρει τον απόλυτο ήχο που έψαχνες 2 μέρες? Άστα μεγάλη πίκρα :p :p

Το σενάριο αυτό δεν απέχει από την πραγματικότητα. Μου είχε συμβεί με το παλιό μου PC στα windows XP τα οποία είχαν ειδικό διαμορφωμένο partition χωρίς internet (για να μην έχει ιούς) και πολλά άλλα.


Αυτό δεν γίνεται απλά στο mac... Και γι αυτό πολλοί επαγγελματίες είτε video είτε φωτογραφοι είτε μουσικοί χρησιμοποιούν mac. Εμένα 2 χρόνια που έχω σχεδόν το mac pro δεν μου χει κολλήσει ποτέ... Και μάλιστα απ' αυτά τα 2 χρόνια τον 1.5 χρόνο δεν έκλεισε σχεδόν ποτέ!! Επίσης format δεν έκανα ποτέ παρά μόνο όταν άλλαξα δίσκο και έβαλα τον ssd.

Αυτό το πράγμα σε windows δε το έζησα ποτέ τα 15 χρόνια που τα χρησιμοποιώ... Δε νομίζω ότι είναι τυχαίο. Ούτε είμαι χρήστης που απλά ανοίγω το PC και μπαίνω στο facebook και μετά το κλείνω. Το ότι χρησιμοποιώ πλέον Mac OS δε σημαίνει ότι δεν ξέρω τα windows... Επί XP πέταγα με το χέρι σκουπίδια από τη registry που είχαν μείνει από διάφορα "όμορφα" προγραμματάκια τα οποία δε μπορούσαν να πετάξουν τα antivirus προγράμματα.

Τελοσπάντων εγώ απλά παραθέτω την εμπειρία μου και επειδή έχει τύχει να ασχοληθώ αρκετά με ηχογραφήσεις και σε windows και σε mac η διαφορά είναι χαοτική. Ως προς τη σταθερότητα, ως προς την ευκολία, ως προς τη φιλικότητα, ως προς τα προγράμματα...

Οπότε αν ο φίλος θέλει όντως να γράψει σοβαρά και έχει καμία κονσολίτσα και καμία κάρτα ήχου (ή αγοράσει κάποια συμβατή με mac) τότε το μόνο σίγουρο είναι ότι το αποτέλεσμα δεν θα τον απογοητεύσει...
http://www.tascam.com/products/us-428;9,15,138,17.html ...εδω ειμαστε...αυτη την καρτουλα εχω...πολυυ καλη θα ελεγα...Και ναι φιλε μου nonborn μου εχει τυχει αυτο που λες...να ειχα ανοιξει cubase να εχω φερει φιλαρακια μου στο σπιτι απο το πρωι τις 9 μεχρι τις 5 στο απογευμα τα φτιαχναμε, τα συγχρονιζαμε, τους βαζαμε εφε, ειχαμε κανει ηχογραφηση απο ηλεκτρικα drums απο basso 2 guitar και φωνη...με τα μυρια οσια τα σηκωσε νταξει δεν μπορω να πω και για τα specs που ειχε τα σηκωνε...και μετα παω να το κανω save και βλεπω αυτο το κ#$@)#$@)#μημενο μηνυμα the programm is not responding το αφησω 2 ωρες εκει αυτο...the programm is not responding...και ειχα bootarei επιτηδες σε xp για να μην μου κολλησει καμια ωρα στα svista η στα 7...το βρισηδι και το ρεζιλικι που εφαγα μπροστα στα φιλαρακια μου δεν παιζετε...μου την εδωσε πολυ αγρια...εσπασα το ποντικι απο τα νευρα μου...Μαλλον παω ντουγρου για imac...δεν θελω να ξανα παρω πσ ρε παιδια εχω ηδη 2 σταθερα και 1 λαπιτοπι...τα χω μαθει απ'εξω και ανακατωτα...Αλλα ηθελα να παρω και τα δικα σας φωτα...
P.S. :Nonborn...Ξερεις που θα ρωτησουμε για την καρτα εαν υποστηριζεται σε logic pro 09 ?Sorry ρε εαν σε ενοχλω...πραγματικα...!!:heyyy::heyyy:

NonBorn
16-05-2010, 12:03
http://www.tascam.com/products/us-428;9,15,138,17.html ...εδω ειμαστε...αυτη την καρτουλα εχω...πολυυ καλη θα ελεγα...Και ναι φιλε μου nonborn μου εχει τυχει αυτο που λες...να ειχα ανοιξει cubase να εχω φερει φιλαρακια μου στο σπιτι απο το πρωι τις 9 μεχρι τις 5 στο απογευμα τα φτιαχναμε, τα συγχρονιζαμε, τους βαζαμε εφε, ειχαμε κανει ηχογραφηση απο ηλεκτρικα drums απο basso 2 guitar και φωνη...με τα μυρια οσια τα σηκωσε νταξει δεν μπορω να πω και για τα specs που ειχε τα σηκωνε...και μετα παω να το κανω save και βλεπω αυτο το κ#$@)#$@)#μημενο μηνυμα the programm is not responding το αφησω 2 ωρες εκει αυτο...the programm is not responding...και ειχα bootarei επιτηδες σε xp για να μην μου κολλησει καμια ωρα στα svista η στα 7...το βρισηδι και το ρεζιλικι που εφαγα μπροστα στα φιλαρακια μου δεν παιζετε...μου την εδωσε πολυ αγρια...εσπασα το ποντικι απο τα νευρα μου...Μαλλον παω ντουγρου για imac...δεν θελω να ξανα παρω πσ ρε παιδια εχω ηδη 2 σταθερα και 1 λαπιτοπι...τα χω μαθει απ'εξω και ανακατωτα...Αλλα ηθελα να παρω και τα δικα σας φωτα...
P.S. :Nonborn...Ξερεις που θα ρωτησουμε για την καρτα εαν υποστηριζεται σε logic pro 09 ?Sorry ρε εαν σε ενοχλω...πραγματικα...!!:heyyy::heyyy:


Κοίτα εδώ: http://www.tascam.com/products/us-428;9,15,138,16.html

Οπότε στάνταρ υποστήριξη... :D :D :D

Τελικά τον i7 θα πάρεις?

edafermosjunior
16-05-2010, 12:28
Κοίτα εδώ: http://www.tascam.com/products/us-428;9,15,138,16.html

Οπότε στάνταρ υποστήριξη... :D :D :D

Τελικά τον i7 θα πάρεις?
Πωωωωω!!! φιλε nonborn μου εσαξες την μερα που λεμε επαε στη κρητη...:D...Να σε καλα ρε φιλαρακι...:D...Ναι τελικα imac i7 στα 2.80 8gb ram και 512ati radeon hd...Τελικα ψυθηκα αγρια...:D...εαν και θα μου ρθει καμποσο το μαλλι θα τα αξιζει πιστευω τα λεφτα του..!!

Darkoulis
16-05-2010, 13:35
To PC χωρίς σκέψη! Μην πέφτεις θύμα του marketing. Τα windows είναι δουλεμένα τόσα χρόνια! Αυτά γνωρίζουμε αυτά εμπιστευόμαστε!

;)



χαχαχαχαχα, εισαι ασχετος φιλε, μονο αυτο εχω να πω.

παιξε κανα παιχνιδακι καλυτερα.

ps4
16-05-2010, 14:12
Πωωωωω!!! φιλε nonborn μου εσαξες την μερα που λεμε επαε στη κρητη...:D...Να σε καλα ρε φιλαρακι...:D...Ναι τελικα imac i7 στα 2.80 8gb ram και 512ati radeon hd...Τελικα ψυθηκα αγρια...:D...εαν και θα μου ρθει καμποσο το μαλλι θα τα αξιζει πιστευω τα λεφτα του..!!

Επελεξες σωστά και σοφά. Μακ ος και ασε τα παράθυρα για άλλους. Καλές δουλειές εύχομαι και καλοδουλευτο. Μην βάλεις αντιβαιρους δεν χρειάζεται. Η κάρτα σου είναι μέσα οπότε είσαι τζετ. :)

edafermosjunior
16-05-2010, 14:49
Επελεξες σωστά και σοφά. Μακ ος και ασε τα παράθυρα για άλλους. Καλές δουλειές εύχομαι και καλοδουλευτο. Μην βάλεις αντιβαιρους δεν χρειάζεται. Η κάρτα σου είναι μέσα οπότε είσαι τζετ. :)
Να σαι καλα φιλε μου ps4...Ελπιζω να μου ερθουν ολα οπως τα θελω...:P:P
Ερωτηση: Μπορω να βρω σε torrents τα προγραμματα ετσι η χρειαζεται να τα πληρωσω ??:offended::offended:??

mania
16-05-2010, 14:49
?????? ?? ??? ????? ?????? ?? ?????? ?? pc ??? ??? ?? ?? 5 ??????,????????? ??? ?? 27 imac.????? ??????? ?? ?? ??????????? ??????? imac ??????? ??? ?????? ?? ?????????
________
Cheap crosman airsource pre filled disposable tanks (http://airsoft-shop.info/p/crosman-airsource-pre-filled-disposable-tanks/)

jimbour
16-05-2010, 14:54
Πωωωωω!!! φιλε nonborn μου εσαξες την μερα που λεμε επαε στη κρητη...:D...Να σε καλα ρε φιλαρακι...:D...Ναι τελικα imac i7 στα 2.80 8gb ram και 512ati radeon hd...Τελικα ψυθηκα αγρια...:D...εαν και θα μου ρθει καμποσο το μαλλι θα τα αξιζει πιστευω τα λεφτα του..!!

σε καλη μερια λοιπον.. εγω απο τοτε που γυρισα σε mac os x δε μπορω να δουλεψω σε windows. Λιγο χρονο θελει και μετα θα τα ξεχασεις για παντα τα windows (ασχετα που τα 7 ειναι αρκετα καλα τελικα).
οπως ειπε και ο nonborn, 2300 θα δωσεις δε κοιτας και για mac pro

edafermosjunior
16-05-2010, 15:05
σε καλη μερια λοιπον.. εγω απο τοτε που γυρισα σε mac os x δε μπορω να δουλεψω σε windows. Λιγο χρονο θελει και μετα θα τα ξεχασεις για παντα τα windows (ασχετα που τα 7 ειναι αρκετα καλα τελικα).
οπως ειπε και ο nonborn, 2300 θα δωσεις δε κοιτας και για mac pro
Εεε...ναι κοιτα και το μακπρο δεν το κατακρινω ειναι απιαστο μηχανακι και αυτο για ηχογραφισεις και οχι μονο...Αλλο ο σταθερος εχει πιο πλ ισχη και τον εμπιστευομαι πιο πολυ...Επισης μπορω οταν πηγαινω καπου για μερες να τον μεταφερω...Τον βαζω ξανα μεσα στην κουτα του και τον μεταφερω...Δεν νομιζω να ειναι μεγαλο προβλημα...:D...:sarcastic_sadness::sarcastic_sadn ess:
το σκεφτηκα να πρω το λαπιτοπι αλλα δεεενν νομιζω...θελω να ζησω και την εμπειρια της 27αρας..:scared::scared:

Quaro
16-05-2010, 16:57
πάντως άμα το αγοράσεις προσεχώς, μπες αμέσως στο steam, μέχρι 24 του μήνα δίνουν το portal τζάμπα σε όσους mac users βάλουν steam. εμένα γιατί δεν μου έκαναν δώρο όταν έβαλα steam; :'(

jimbour
16-05-2010, 17:29
πάντως άμα το αγοράσεις προσεχώς, μπες αμέσως στο steam, μέχρι 24 του μήνα δίνουν το portal τζάμπα σε όσους mac users βάλουν steam. εμένα γιατί δεν μου έκαναν δώρο όταν έβαλα steam; :'(
Πας και το κατεβαζεις μονος σου.. ειναι για ολους free οχι μονο για τους mac users..
http://store.steampowered.com/freeportal/

Quaro
16-05-2010, 17:49
Πας και το κατεβαζεις μονος σου.. ειναι για ολους free οχι μονο για τους mac users..
http://store.steampowered.com/freeportal/

το έχω ήδη :P. βέβαια από το orange box είναι το παιχνίδι που μου άρεσε λιγότερο. πραγματικά δεν καταλαβαίνω την τρέλα του κόσμου με το portal. καλό παιχνίδι αλλά για μένα tf2 και half life 2 episode 2 FTW

edafermosjunior
16-05-2010, 18:03
Και νομιζω ισως με αυτη την ιστοσελιδα να επιβαιβεωνεται για τα καλα η αγορα μου για ιμακ.... http://documentation.apple.com/en/logicpro/controlsurfacessupport/index.html#chapter=20%26section=0 εχω ψηθει τοοοσο αγρια που μου ρχεται να παω αυριο κιολας να το αγορασω...αλλα ρε παιδια αξιζει να περιμενω λιγακι ακομα μηπως και βγαλουν κανενα καινουριο ιμακ ??μην παω να το παρω και μετα απο κανενα 2 μηνο βγαλουν καινουριο και την πατησω..:S

NonBorn
16-05-2010, 18:10
Και νομιζω ισως με αυτη την ιστοσελιδα να επιβαιβεωνεται για τα καλα η αγορα μου για ιμακ.... http://documentation.apple.com/en/logicpro/controlsurfacessupport/index.html#chapter=20%26section=0 εχω ψηθει τοοοσο αγρια που μου ρχεται να παω αυριο κιολας να το αγορασω...αλλα ρε παιδια αξιζει να περιμενω λιγακι ακομα μηπως και βγαλουν κανενα καινουριο ιμακ ??μην παω να το παρω και μετα απο κανενα 2 μηνο βγαλουν καινουριο και την πατησω..:S

Ξέχνα την λογική των windows, των αναβαθμίσεων κλπ... Το μηχάνημα που θα πάρεις θα σου κρατήσει πολύ περισσότερο απ όσο φαντάζεσαι.. Τα imac ανακοινώθηκαν σχετικά πρόσφατα και με βάση και την τεχνολογία εγώ θα έλεγα ότι δε θα δούμε πολύ σύντομα αναβάθμιση. Αν εσύ μπορείς να περιμένεις από 4 έως 6 μήνες τότε περίμενε...

jimbour
16-05-2010, 18:13
αν σκεφτουμε οτι σε πολλες χωρες της Ευρωπης του ειδαμε Mαρτιο λογο του γνωστου προβληματος της οθονης στις πρωτες παρτιδες θα αργησει και αλλο να κυκλοφορησει και αλλο. Φαντασου τωρα να περιμενεις 4-6 μηνες και να μην εχει ανακοινωθει τιποτα ακομα. τοτε τι κανεις; θα πεις τοσο περιμενα , ε να περιμενω και αλλο δε πειραζει. Δεν ειναι λογικη αυτη

Researcher
16-05-2010, 18:59
χαχαχαχαχα, εισαι ασχετος φιλε, μονο αυτο εχω να πω.

παιξε κανα παιχνιδακι καλυτερα.

εγώ είμαι άσχετος ή εσύ είσαι θύμα του marketing και της απλοποιημένης εφαρμοσμένης πληροφορικής;

Τι μπορεί να κάνει ο φίλος με έναν mac που δε μπορεί να το κάνει με ένα PC (και περισσότερα) στη μισή τιμή;

lazytrunks
16-05-2010, 19:16
εγώ είμαι άσχετος ή εσύ είσαι θύμα του marketing και της απλοποιημένης εφαρμοσμένης πληροφορικής;

Τι μπορεί να κάνει ο φίλος με έναν mac που δε μπορεί να το κάνει με ένα PC (και περισσότερα) στη μισή τιμή;

omg, η γνωστή καραμελίτσα του marketing της apple... Τα mac είναι για επαγγελματίες και άτομα που θέλουν να έχουν το κεφαλάκι τους ίσυχο για κάμποσα χρονια (μέχρι το επόμενο mac δλδ). Δηλαδή συγκρίνεις το OsX με τα 7? Ακόμα και έναν προγραμματιστή να ρωτίσεις που είναι κολιμένοι με τα linux θα σου πει πως τα 7 είναι για πέταμα. Και καλύτερα απλοποιημένη πληροφορική παρά το σύστημα κάθε 3 και λίγο να μην δουλεύει. Επήσεις, κάτι που λογικά δεν ξέρεις είναι η αρχιτεκτονική των mac, σε συνδιασμό με το OsX τους βοηθάει να τρέχουν προγράμματα πιο γρήγορα, και ας έχουν 2 ή ακόμα και 3 φορές πιο αδύναμα υποσυστήματα. Λέγετε optimization φίλε, το ίδιο συμβένει και με τις κονσόλες και για αυτό πετυχένουν καλές επιδώσεις με τόσο χάλια hardware.


Με το καλό φίλε το νέο μηχάνημα, και θέλουμε και εντυπώσεις, αλλα όντως, σκέψου και για mac pro (είναι το κουτί, αυτό που έλεγες εσύ είναι το macbook pro :P).

Quaro
16-05-2010, 19:19
Τι μπορεί να κάνει ο φίλος με έναν mac που δε μπορεί να το κάνει με ένα PC (και περισσότερα) στη μισή τιμή;

να πρήζει και να προσβάλει τον κόσμο

Researcher
16-05-2010, 19:21
Αυτό είναι bug του συγκεκριμένου. Ας μείνουμε στα τεχνολογικά. Όλοι το κάνουν αυτό όταν φανατίζονται.

WolfRathmA
16-05-2010, 19:38
Πάντως αν αποφασίσει ο φίλος να πάρει iMac ας πάρει και ένα Apple Care μαζί. Τόσα λεφτά θα δώσεις. Για 200 εύρω παραπάνω δε χάθηκε ο κόσμος.

Αναλυτικότερα, το λέω αυτό γιατί το δικό μου μόλις το πήρα κάηκε η motherboard και εχτές ο σκληρός δίσκος. Και τον άλλο μήνα κλείνει χρόνο το καμάρι μου :D

Quaro
16-05-2010, 19:45
Αυτό είναι bug του συγκεκριμένου. Ας μείνουμε στα τεχνολογικά. Όλοι το κάνουν αυτό όταν φανατίζονται.
δηλαδή θεωρείς ότι ένα ώριμο άτομο με επίπεδο γίνεται να φανατίζεται με ομάδες, κονσόλες, υπολογιστές κτλ κτλ;

εδώ εγώ προσωπικά απεχθάνομαι τον πολιτικό φανατισμό, τον οποίο όμως εν μέρη τον δικαιολογώ μιας και είναι φανατισμός για κάτι σημαντικό.

Όταν βλέπω όμως συμπεριφορές που δεν μπορούμε να κάνουμε μία σοβαρή συζήτηση με + και - πάνω σε ουσιαστικά μ@^@κ!3$ θέματα όπως ποια είναι η αγαπημένη κονσόλα κάποιου, αγαπημένος υπολογιστής κάποιου, χωρίς να καταντάμε σε τραγελαφικά όπως στο θέμα με το ipad που κάποιος είπε αδερφές τους mac users, ή που εμένα με λέγανε άσχετο επειδή τόλμησα και βρήκα άβολο και ακριβό για την δουλειά που το ήθελα το ipad, τι να πω;


άμα είναι έτσι ας φτιάξουμε 2 forum pcfansforums.gr kai macfansforums.gr ας πάνε όλοι εκεί σε κάθε παράταξη και ας κάνουμε θέματα που απλά λέμε τέλειο τέλειο τέλειο.

για δες στην προηγούμενη σελίδα με τον nonborn. κάναμε ουσιαστική συζήτηση πάνω στο gaming στο mac και στο πόσο θα κάνει διαφορά το steam, χωρίς να χρειαστεί να προσβάλουμε ο ένας τον άλλο, παρόλο που ουσιαστικά διαφωνούμε.

εγώ συζήτηση στην οποία συμφωνώ με τον άλλον απόλυτα την βαριέμαι, αλλά και αυτό το flame war που υπάρχει σε κάθε θέμα με mac δεν αντέχεται πια.

edafermosjunior
16-05-2010, 23:59
Παιδια κατασταλαξτε λιγακι...ενταξει δεν ειναι αναγκη να τσακωνομαστε για ανοητα θεματα...δεν ειμαστε εδω και μικρα παιδακια να λεμε το πσ μ ειναι πιο καλο απο το δικο σου...τελος παντων...τελικα θα καταληξω σε μακ γιατι θελω ενα υπολογιστη να μεταφερεται ευκολα χωρις να κουβαλω μαζι μου 2 ξεχωριστες βαλιτσες και να κουραζομαι με τα καλωδια...τελικα η apple θα κερδισει αλλον ενα πελατη της επομενες μερες...εαν και δεν νομιζω οτι δεν θα ξανα ασχοληθω καθολου με πσ οπως μου ανεφεραν μερικα μελη...το γεγονος οτι αλλαζω λειτουργικο και συστημα δεν θα με αφησει απο την μεγαλη μου αγαπη που με μεγαλωσε...:D...windows...:D..Ε ενταξει...ο χρονος θα δειξει..ευχαριστω ολους σας για τα φωτα σας...
Επισης μου αναφεραται να αγορασω μακ προ...δεν ειμαι διαθετιμενος να δωσω τοοοοοσο πολλα χρηματα για να αγορασω ενα εντελως επαγγελματικο πσ...ειναι πολλα τα λεφτα ηδη που δινω και τα χω βγαλει με αιμα και ιδρωτα...:D...γι αυτο αλλωστε σας ρωτησα εσεις που εχετε μια περισσοτερη αποψη για μακ και πσ...

wolfrathma:λες να παρω και ενα applecare ??Ειναι υποχρεωτικο να το παρω μολις αγορασω το μηχανακι η μπορω και μετα απο 2-3 μηνες να αποκτησω ενα ??

jorgedept
17-05-2010, 00:04
Αμα το θες για δουλεια παρε iMac αμα το θελεις για games παρε PC.

Εγω δουλευω και ωγαζω λεφτα απο το iMac και για αυτο το πηρα, δεν μπορω να παιξω games (Αλλα απο οτι ακουσα ηδη αρχισαν να βγαινουν αρκετα)

Δες τις αναγκες σου και παρε, μην ρωτας σε ενα forum γιατι το μονο που θα κανεις θα ειναι να ψαχνεις 1-2 σοβαρες απαντησεις αναμεσα σε ενα fanboy war.

Researcher
17-05-2010, 00:18
Λοιπόν,

καταρχήν το μήνυμα πάει στον Drakoulis. Νόμιζα πως ήμουν γνωστός πλέον, αλλά θα τα ξαναπω μια τελευταία φορά.

Έχω 1 Powerbook, 2 Μacbook Pro, έναν iMac 3.06, ένα iPhone 2G και ένα iPad.

Κοινή λογική: εφόσον έχεις 3 συστήματα που τρέχουν windows γιατί δεν παίρνεις και έναν iMac για να κρίνεις ο ίδιος; Αν το μετανιώσεις τον πουλάς διότι έχουν υψηλή μεταπωλητική αξία!

ps4
17-05-2010, 00:33
Δεν μπορω να καταλαβω παλι γιατι η λεξη fanboy γραφτηκε εδω. Δεν σχολιαζω γιατι γραφτηκε ουτε αυτον που την εγραψε μην παρεξηγηθω.

Αλλα νομιζω οτι οταν κατι ειναι καλο και ολος ο κοσμος ξερει οτι ειναι καλο, λεγοντας το, γινεται αυτοματα fanboy; Ερωτηση απλη...

Με λιγα λογια ποιος ειναι ο ορισμος του fanboy; Για να ξερω δηλαδη.

:) :) :)

jorgedept
17-05-2010, 00:35
Εννοουσα οτι εχει και fanboy εδω μεσα και οτι μαλωνουνε ποιο συστημα ειναι καλυτερο και οτι αυτο δεν ενδιαφερει το παιδι που ρωταει τi να παρει :)

Quaro
17-05-2010, 00:39
Δεν μπορω να καταλαβω παλι γιατι η λεξη fanboy γραφτηκε εδω. Δεν σχολιαζω γιατι γραφτηκε ουτε αυτον που την εγραψε μην παρεξηγηθω.

Αλλα νομιζω οτι οταν κατι ειναι καλο και ολος ο κοσμος ξερει οτι ειναι καλο, λεγοντας το, γινεται αυτοματα fanboy; Ερωτηση απλη...

Με λιγα λογια ποιος ειναι ο ορισμος του fanboy; Για να ξερω δηλαδη.

:) :) :)

όταν ο άλλος σου λέει μου αρέσει το άλλο πράγμα και φτάνεις να τον προσβάλεις ή να μην δέχεσαι τα επιχειρήματα του.

και researcher drakoulis είσαστε σοβαροί ή κάνετε πλάκα; γιατί ουσιαστικά μου φαίνεται τα ίδια λέτε αλλά ο ένας δεν κατάλαβε την ειρωνεία στο μήνυμα του πρώτου και ο άλλος δεν κατάλαβε την παρεξήγηση στην ερμηνεία του άλλου. και οι 2 mac fans δεν ήσαστε; (καλά ο reasearcher σίγουρα, ο drakoulis δεν ξέρω)

ps4
17-05-2010, 00:44
Βασικα με το φιλαρακι μου δεν τσακωνομαι ποτε. Τωρα ειδα οτι ησουν εσυ που εγραψες την λεξη fanboy. Πασο. :)

Απο προσωπικη εμπειρια και ΜΟΝΟ (μονο ετσι μιλαω ή γραφω) σου λεω οτι ΑΝ μπορεις ΜΗΝ ξαναασχοληθεις με windows. Τα windows κανουν μονο για παιχνιδια.

Τελικα πρεπει να ειμαι fanboy. !!! :)

Ειμαι γαυρος, μου αρεσει το ps3, εχω σκαλωμα με τις μοτοσυκλετες της ΚΤΜ, μου αρεσουν τα προιοντα της apple.

Υ.Γ. Μην παρεξηγηθω ρεεεεεεεεεε. Αυριο σηκωνομαι 6 παρα και αρχιζω και βαραω μπιελες.
Υ.Γ.2 Ποτε δεν προσβαλω ουτε προσπαθω να πεισω κανεναν και για τιποτα. Στα 35 μου δεν εχω αναγκη ουτε να δειξω ουτε να δειχτω. :)

Βασικα μην φοβαστε να φανατιζεστε, δεν ειναι κακο. Απλα καλο ειναι να γινεται κοσμια και με ωραιο τροπο. Ακρη δεν θα βγαινει βεβαια, αλλα δεν βαριεσαι...!!!!

jorgedept
17-05-2010, 00:47
Dont worry PS4 θα σε σκισω στο Warhack μια μερα! :P

Quaro
17-05-2010, 00:52
Βασικα μην φοβαστε να φανατιζεστε, δεν ειναι κακο. Απλα καλο ειναι να γινεται κοσμια και με ωραιο τροπο. Ακρη δεν θα βγαινει βεβαια, αλλα δεν βαριεσαι...!!!!


looks at WolfRathmA's signature

ps4
17-05-2010, 00:54
Που το θυμηθηκες αυτο; Θα το καρφωσω μεσα στο play και θα το φτυσει μονο του. :)

ps4
17-05-2010, 00:59
Δεν ξερω αν συμφωνω με την υπογραφη του λυκου. Εγω ας πουμε ειμαι γαυρος. Με εχει δει κανεις να μπαινω και να βριζω σε διαφορα ποστ για τον ολυμπιακο;

Δεχομαι τα παντα. Ειμαι φανατισμενος με τις επιλογες μου. Τις υπερασπιζομαι μεχρι ενα λογικο σημειο και αλλαζω γνωμη μεσα σε κλασματα αν μου δειξεις οτι κανω λαθος.

Ο φανατισμος δεν σημαινει και ληξη και καταργηση της λογικης.

Quaro
17-05-2010, 01:39
Δεν ξερω αν συμφωνω με την υπογραφη του λυκου. Εγω ας πουμε ειμαι γαυρος. Με εχει δει κανεις να μπαινω και να βριζω σε διαφορα ποστ για τον ολυμπιακο;

Δεχομαι τα παντα. Ειμαι φανατισμενος με τις επιλογες μου. Τις υπερασπιζομαι μεχρι ενα λογικο σημειο και αλλαζω γνωμη μεσα σε κλασματα αν μου δειξεις οτι κανω λαθος.

Ο φανατισμος δεν σημαινει και ληξη και καταργηση της λογικης.

μα αυτό ακριβώς σημαίνει. άλλο οπαδός/φανατικός άλλο φανατισμένος. Και πίστεψε με δεν υπάρχει περίπτωση να τολμήσω να μπω σε θέμα στο internet που συζητάνε για ομάδες :P

τώρα δεν σε ξέρω οπότε θα δεχθώ το λόγο σου γι αυτό που λες, αλλά άμα θέλεις να δεις το θέατρο του παραλόγου διάβασε κάθε θέμα στο forum που έχει την λέξη mac στον τίτλο.

ps4
17-05-2010, 14:12
. Ο φανατισμός με μετρο δεν έβλαψε ποτέ κανέναν. θα συνεχίσω το βράδυ γιατί το iPhone για κάποιον λόγο σέρνεται και μου έχει σπάσει τα νευρα.

dimitrisasp
17-05-2010, 14:29
Πάντως αν αποφασίσει ο φίλος να πάρει iMac ας πάρει και ένα Apple Care μαζί. Τόσα λεφτά θα δώσεις. Για 200 εύρω παραπάνω δε χάθηκε ο κόσμος.

Αναλυτικότερα, το λέω αυτό γιατί το δικό μου μόλις το πήρα κάηκε η motherboard και εχτές ο σκληρός δίσκος. Και τον άλλο μήνα κλείνει χρόνο το καμάρι μου :D

Ναι ειναι πολυ καλο deal το apple care... Για 3 χρονια εχεις το κεφαλι σου ησυχο και εχεις και την τηλεφωνικη υποστηριξη για το παραμικρο προβλημα.. 170 ευρω ειναι για το i7 νομιζω..

edafermosjunior
18-05-2010, 09:27
Τελικα δεν υποστηριζει η καρτα μου το logic pro...Μπορει να λεει η τασκαμ οτι ειναι συμβατη με apple os αλλα δεν περιλαμβανει το τελευταιο Mac OS X Snow leopard 10.6...:((((((((...Εχω ρωτησει και ενα παιδι απο ενα φορουμ που εχει την ιδια καρτα με μενα και το επιχηρησε σε μακ...Οποτε...αναμενουμε με ανυπομονεσια...¨(((

el3ctronick
18-05-2010, 15:33
Βασικα με το φιλαρακι μου δεν τσακωνομαι ποτε. Τωρα ειδα οτι ησουν εσυ που εγραψες την λεξη fanboy. Πασο. :)

Απο προσωπικη εμπειρια και ΜΟΝΟ (μονο ετσι μιλαω ή γραφω) σου λεω οτι ΑΝ μπορεις ΜΗΝ ξαναασχοληθεις με windows. Τα windows κανουν μονο για παιχνιδια.

Τελικα πρεπει να ειμαι fanboy. !!! :)

Ειμαι γαυρος, μου αρεσει το ps3, εχω σκαλωμα με τις μοτοσυκλετες της ΚΤΜ, μου αρεσουν τα προιοντα της apple.

Υ.Γ. Μην παρεξηγηθω ρεεεεεεεεεε. Αυριο σηκωνομαι 6 παρα και αρχιζω και βαραω μπιελες.
Υ.Γ.2 Ποτε δεν προσβαλω ουτε προσπαθω να πεισω κανεναν και για τιποτα. Στα 35 μου δεν εχω αναγκη ουτε να δειξω ουτε να δειχτω. :)

Βασικα μην φοβαστε να φανατιζεστε, δεν ειναι κακο. Απλα καλο ειναι να γινεται κοσμια και με ωραιο τροπο. Ακρη δεν θα βγαινει βεβαια, αλλα δεν βαριεσαι...!!!!

χωρις να κραζω σ αυτο το συγκεκριμενο ποστ τα apple, διαφωνω πληρως με αυτο που λες οτι τα windows ειναι μονο για παιχνιδια. οπως και να εχει, κανουν οτι κανουν τα mac + more..και ειναι το απολυτο λειτουργικο για παιχνδια υπολογιστη.....για λινουξ κυκλοφορουν 2 παιχνιδια ενω για mac αντε να κυκλοφορουν μερικα παραπανω..αντε 5. απο εκει και περα ακομα και για ηχο και για video editing η apple τρωει σκονη για τον απλο και αδιαμφισβητητο λογο: η apple εχει onboard καρτα ηχου και καρτα γραφικων φτανει ως την υπερσυγχρονη ati 4850(μονο 2 γενιες πισω και μετριων επιδοσεων καρτα αποκλειστικα για παιχνιδια) με 512 μνημη που κανει για αναλυσεις εντελως basic. το μοναδικο μηχανημα που μπορει να πει κανεις οτι κατι λεει χωρις να λαβεις υποψιν σου τιμη ειναι mac pro...το οποιο δε το συζητω, αμα κανω custom pc δε με φτανει ουτε με mac pro 2 γενιες μετα.. αλλα δειτε αντιστοιχα σε pc alienware.. σχεδον μισα λεφτα απο mac pro.....και εκτως απ το οτι στο δινουν με οτι καλυτερο υπαρχει για multimedia hw για εφαρμογες(που η apple δε στο παρεχει εστω και πανακριβα), εχεις παντα το option να βαλεις οτι θελεις μεσα..
οσον αφορα mac απλο..ειναι πολυ ομορφο και στυλατο(και πανακριβο μαζι) για browsing στο ιντερνετ..και πολυ αδυναμο σε ενα αντιστοιχο pc σε χρηματα!
και τωρα παλι θα πεταχτουν και θα πουν απλα: τα mac ειναι καλυτερα... εγω τα λεω με στοιχεια..οι fanboys τα λενε με ονειρα που βλεπουν.

ps: επειδη αυτα με τα performance και stability που λεει ο καθενας για τα apple λειτουργικα..εγω εργαζομαι σε πολυεθνικη σε server configurations..παρακολουθω καθημερινα τι παιζει...νομιζω οτι servers της apple(xserve που ειναι σαν παιχνιδια) υπαρχουν μονο σε αποθηκες τις apple. δε χρησιμοποιουνται απο καμμια επιχειρηση για κανενα λογο πουθενα στον κοσμο.....δε χρειαζεται να πω αλλα.

Darkoulis
18-05-2010, 16:29
χωρις να κραζω σ αυτο το συγκεκριμενο ποστ τα apple, διαφωνω πληρως με αυτο που λες οτι τα windows ειναι μονο για παιχνιδια. οπως και να εχει, κανουν οτι κανουν τα mac + more..και ειναι το απολυτο λειτουργικο για παιχνδια υπολογιστη.....για λινουξ κυκλοφορουν 2 παιχνιδια ενω για mac αντε να κυκλοφορουν μερικα παραπανω..αντε 5. απο εκει και περα ακομα και για ηχο και για video editing η apple τρωει σκονη για τον απλο και αδιαμφισβητητο λογο: η apple εχει onboard καρτα ηχου και καρτα γραφικων φτανει ως την υπερσυγχρονη ati 4850(μονο 2 γενιες πισω και μετριων επιδοσεων καρτα αποκλειστικα για παιχνιδια) με 512 μνημη που κανει για αναλυσεις εντελως basic. το μοναδικο μηχανημα που μπορει να πει κανεις οτι κατι λεει χωρις να λαβεις υποψιν σου τιμη ειναι mac pro...το οποιο δε το συζητω, αμα κανω custom pc δε με φτανει ουτε με mac pro 2 γενιες μετα.. αλλα δειτε αντιστοιχα σε pc alienware.. σχεδον μισα λεφτα απο mac pro.....και εκτως απ το οτι στο δινουν με οτι καλυτερο υπαρχει για multimedia hw για εφαρμογες(που η apple δε στο παρεχει εστω και πανακριβα), εχεις παντα το option να βαλεις οτι θελεις μεσα..
οσον αφορα mac απλο..ειναι πολυ ομορφο και στυλατο(και πανακριβο μαζι) για browsing στο ιντερνετ..και πολυ αδυναμο σε ενα αντιστοιχο pc σε χρηματα!
και τωρα παλι θα πεταχτουν και θα πουν απλα: τα mac ειναι καλυτερα... εγω τα λεω με στοιχεια..οι fanboys τα λενε με ονειρα που βλεπουν.

ps: επειδη αυτα με τα performance και stability που λεει ο καθενας για τα apple λειτουργικα..εγω εργαζομαι σε πολυεθνικη σε server configurations..παρακολουθω καθημερινα τι παιζει...νομιζω οτι servers της apple(xserve που ειναι σαν παιχνιδια) υπαρχουν μονο σε αποθηκες τις apple. δε χρησιμοποιουνται απο καμμια επιχειρηση για κανενα λογο πουθενα στον κοσμο.....δε χρειαζεται να πω αλλα.




οτι να ναι μας λες και συ. για πηγαινε σε κανα studios να δεις εαν υπαρχει μεσα κανενα pc και τα λεμε. για ρωτα εαν καποιος που θεωρειται σοβαρος video editor εαν δουλευει σε pc και τα λεμε. το ιδιο ισχυει και για τους σχεδιαστες. Η apple απο το 2000 και μετα που εφτιαξε το macosx και πανω σε αυτο στηριζει τα προιοντα της εχει αρχισει να παιρνει την multimedia αγορα πισω. τωρα εαν εσυ δουλευεις σε πολυεθνικη και χρησιμοποιειτε servers pc μπραβο σου. αυτο γιατι γινεται αραγε? αναρωτηθηκες?
Δεν αντιλεγω εχει κανει λαθη και η apple, αλλα ειναι μακραν σε τεχνολογια και τεχνοτροπια πολυ μπροστα απο τον gates και την εταιρια του. τωρα γιατι ο gates με τοσο χρημα δεν μπορει να φτιαξει ενα λειτουργικο που να σαρωσει ολη την αγορα δεν το καταλαβαινω. η αγορα στην ελλαδα ειναι πολυ μικρη σε σχεση με της αμερικης και αλλων ευρωπαικων χωρων. τα τελευταια 2 χρονια μαθατε οι pcαδες της ελλαδας και τα μακ και ενω σας τρεχουν τα σαλια απο αυτα που βλεπετε αμεσως τρεχετε να κραξετε.... μεινετε με τα windoze... το υπερτατο λειτουργικο συστημα οπως λετε και αφηστε εμας να ειμαστε θυματα μαρκετινγκ οπως λεει ο αλλος, να πληρωνουμε ακριβα κτλ κτλ...

Α και που εισαι... μηπως ξερεις που μπορω να βρω drivers για την καρτα ηχου σου?

edafermosjunior
18-05-2010, 16:42
Α και που εισαι... μηπως ξερεις που μπορω να βρω drivers για την καρτα ηχου σου?
Για την Tascam us-428 ??για πσ για μακ για τι ??

criter
18-05-2010, 17:03
Τα windows δεν ειναι μονο για παιχνιδια, αυτο ειναι σιγουρο και τοσα προγραμματα και τα παντα βγαινουν για windows. Δεν μπορει να πωλουνται επαγγελματικα προγραμματα για windows με μεγαλο κοστος, ανω των χιλιων ευρω και να λεγεται οτι τα windows ειναι μονο για παιχνιδια.

Προσωπικα θελω να αγοραζω κατι και να μην το πειραζω / αναβαθμιζω / ρυθμιζω οπου και να εχει μια καλη και σωστη λειτουργια για ετσι οπως το παιρνω και για οσο το δυνατον πιο πολυ καιρο γινεται, ειτε για λογους συνηθειας αλλα και για να μην αγοραζω παλι καινουργιο.

Εχω φτιαξει ενα αρκετα δυνατο pc οπου και δεν εχω προβλημα ουτε στα παιχνιδια ουτε και στα προγραμματα γενικα. Το PC εχει 2 raptor 10000 σε raid 0 μονο για τα XP, μνημες ddr 3, 8800 gt 512 καρτα γραφικων και intel core2duo στα 3,00 επεξεργαστη. Ο υπολογιστης ειναι ακομα ικανος να παιξει και να τρεξει τα παντα.

Επειδη ασχολουμαι και με την μουσικη ερασιτεχενικα, εχω δοκιμασει αρκετα προγραμματα για ηχογραφηση. Εδω να πω οτι για αυτη την δουλεια χρειαζεται μια καρτα ηχου πολυκαναλη με ASIO και οχι multimedia οπως εχει η μητρικη συνηθως. Εχω παρει και μια πολυ καλη καρτα λοιπον, με συνδεση firewire για να μην εχω latency και ολα καλα. Ερχεται η στιγμη να δοκιμασω να ηχογραφισω ηλεκτικη κιθαρα, gibson les paul, χρησιμοποιωντας το Ableton live 6 και το guitar rig 3 σαν VST πανω στο Ableton, αφου μονο του το gutar rig δεν γραφει. Το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι πως οτι και να κανω υπαρχει latency, αργει δηλαδη να ακουστει αυτο που μολις επαιξες, μηδαμηνο μεν αλλα αρκετο, αφου για να μπορεις να παιξεις σωστα δεν πρεπει να υπαρχει καθολου. Εψαξα να ρυθμισω σωστα την καρτα ηχου να κανω και αλλες ρυθμισεις αλλα τιποτα, παλι εχει λιγο latency. Τελικα μεσα απο το manual του προγραμματος, οπου και εψαχνα για τις ρυθμισεις, ειδα μια υποσημειωση να λεει " Εαν παρολες τις ρυθμισεις εξακολουθειται να εχεται latency, να πατε να παρετε ενα mac οπου και δεν θα εχεται καθολου" και σας ρωταω.. οταν οι ιδιες οι εταιριες που πουλανε αυτο το προγραμμα για Windows στα 300 ευρω, σου λενε στο τελος παρε mac, τι αλλο να πουμε;

Quaro
18-05-2010, 19:09
τελικά είχα δίκιο για το gaming σε mac

http://kotaku.com/5541256/just-how-fast-are-steam-games-on-the-mac

τρομερές διαφορές στα frames

Lefteris_X
19-05-2010, 11:37
εμ καρά λογικό το βλέπω!

Καθώς: ο κώδικας έγινε port, όχι ειδικά παραμετροποιημένος (να χτυπάει "μέταλλο", αλλιώς assembly, κούκου - ποιός απο την Steam ομάδα θα ξέρει; χχαχαχχααχ) για κάρτες γραφικών του Mac. Και επειδή, ο Mac χρησιμοποιεί ίδιο (παλαιότερο) hardware στις κάρτες γραφικών σε σχέση με τον PC, οι διαφορές στα frames / sec ήταν αναμενόμενες. Προσωπικά τα περίμενα χειρότερα τα πράγματα, πολύ χειρότερα.

Αν και εφόσον, αποφασίσουν με τα νέα παιχνίδια, να βελτιώνουν τον κώδικά τους, ειδικά για Mac (χλωμό ακόμα, μετά απο κανά 12μηνο και πάλι μόνο αν συνεχίσει να πουλάει με τους ίδιους ρυθμούς ο Mac - που θα συνεχίσει δηλαδή :D), θα αρχίσουμε να βλέπουμε και βελτιωμένο frame rate.

Ευτυχώς, που δεν με ενδιαφέρει απολύτως κανένα απο τα παιχνίδια της Steam πλατφόρμας.

Quaro
19-05-2010, 11:40
καλά δεν πρόσεξες ότι το τρέξανε στο ίδιο hardware με την διαφορά το λογισμικό;

Lefteris_X
19-05-2010, 12:10
μα ακριβώς αυτό λέω! Μα τι έγινε Τούρκικο πληκτρολόγιο απέκτησα; :D:D

Ίδιο hardware, με ίδια παιχνίδια, αλλά σε διαφορετικό OS και με αποτέλεσμα χειρότερο frame rate = προγραμματισμός χωρίς optimization.

Ας μην επαναληφθώ και κουράζω και τους υπόλοιπους.

Όταν μάθουν οι προγραμματιστές καλύτερα τα Quartz3D, Quartz Extreme και εν γένει όλα τα Quartz κλπ API της Apple για το Mac OS.......ή εάν η Apple εκδώσει άλλα API μελλοντικά, τότε ίσως (ίσως) δούμε και καλύτερα αποτελέσματα.

Προς το παρόν, πάλι καλά. Και το εννοώ το "πάλι καλά", καθώς ο Μακ κόσμος έχει ζήσει μέγαλη περίοδο "πέτρινων χρόνων"...απο εκεί που ξεκίνησε το computer-gaming αρχές 80ς στις ΗΠΑ, απο τα μέσα των 90ς έως και πριν απο 3 χρόνια (15έφυγα χρόνια ε; ) ήταν η πέτρινη εποχή (ποιός ξεχνά το Hexen, που βγήκε 2 χρόνια αργότερα απο την έκδοση για PC;;; ). Τώρα, πάλι καλά.

Τέλος πάντων, δεν προσφέρουν τίποτα στο θρεντ iMac or PC τα παραπάνω, οπότε carry on.

edafermosjunior
20-05-2010, 19:55
Μπορει κανεις να μου βρει μια καρτα που να υποστηριζει το Logic pro 9 ??εαν ειναι δυνατον...η καρτα μου δεν δουλευει με το καινουριο os της apple...To snow leopard os x 10.6 κατι τετοιο τελος παντων..:(

jorgedept
20-05-2010, 23:56
Lexicon I Onix U22 αμα θελεις να το πας επαγγελματικα :)

edafermosjunior
21-05-2010, 18:33
Οσοι θελουν να εχουν το ιμακ τους και σαν τηλεοραση πλεον...

http://hubpages.com/...the-PS3-Finally (http://hubpages.com/hub/New-iMac-27-can-display-the-PS3-Finally)

Με αυτο το καταπληκτικο μηχανακι μπορειτε να μετατρεψετε το ιμακ σας σε screen monitor για ps3 xbox+blu ray player...
link για αγορα:

http://www.kanexlive...ts/kanexXD.aspx (http://www.kanexlive.com/products/kanexXD.aspx)

Youtube Link για presentation:

http://www.youtube.c...h?v=W1ZJqBTu9N

Internetakias
22-05-2010, 04:26
pc σίγουρα έχει μεγάλη λίστα παιχνιδιών και καλύτερη μεγαλύτερη υποστήριξη και καλύτερα γραφικά (ανάλογα με την κάρτα γραφικών)

edafermosjunior
22-05-2010, 10:54
Εεεεε να σου υπενθυμισω οτι εχω Playstation 3 και δες και το παραπανω post που εκανα...οποτε οποιο καινουριο game βγαινει θα μπορω να το εχω ανα πασα στιγμη στην led οθονη...Και εγω ρε παιδια δεν ειμαι ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ gameras...Εγω ενα προ θελω να παιζω στο πσ3 με τα φιλαρακια μου και αντε να αγορασω μεταχειρισμενο η να μου δανεισουν να παιξω κανενα πολεμικο "Call of Duty"...
Εχω ταυτοχρονα και με αυτο το μηχανακι ενα Blu ray Player Πανω στο ιμακ...Το μονο που μενει αλυτο ειναι....Πως θα συνδεσω το 5.1 πανω στο ιμακ...Νote:Το 5.1 μου δεν υποστηριζει οπτικη ινα...Τι κανω στην προκειμενη περιπτωση ?

edafermosjunior
26-05-2010, 11:49
Καμία απαντηση....;;;;;;plz...:)

dimitrisasp
27-05-2010, 14:44
Γιατι να κουραζεις το iMac με το να το συνδεεις με το PS3? Οι περισσοτεροι που εχουν
PS3 νομιζω εχουν και μια μεγαλυτερη απο 27 ιντσες οθονη..

edafermosjunior
27-05-2010, 20:53
Γιατι εχεις την υπεροχη αισθηση του ολα σε ενα πανω στο γραφειο σου...Οτι ωρα θες ανοιγεις και κλινεις...Ο Ελληνας παιδι μου βαριεται να σηκωθει απο το γραφειο του να παει στον καναπε...:D...Εγω τουλαχιστον..

dimitrisasp
06-06-2010, 13:16
Καλα ναι η βιομηχανια της τεχνολογιας στηριζεται στην ανθρωπινη τεμπελια :P

el3ctronick
25-06-2010, 19:43
Γιατι εχεις την υπεροχη αισθηση του ολα σε ενα πανω στο γραφειο σου...Οτι ωρα θες ανοιγεις και κλινεις...Ο Ελληνας παιδι μου βαριεται να σηκωθει απο το γραφειο του να παει στον καναπε...:D...Εγω τουλαχιστον..

πανω στο γραφειο σου μπορεις να εχεις και 37αρα πραγματικη οθονη, δε χρειαζεται να εχει ταμπελα της apple-ασε που ειναι η πατατα του αιωνα να παρεις οθονη apple για να παιζεις ps3 οταν παιζουν 3d. πεταμενα λεφτα για apple, ουτε 1 ευρω.

Quaro
26-06-2010, 00:21
πανω στο γραφειο σου μπορεις να εχεις και 37αρα πραγματικη οθονη, δε χρειαζεται να εχει ταμπελα της apple-ασε που ειναι η πατατα του αιωνα να παρεις οθονη apple για να παιζεις ps3 οταν παιζουν 3d. πεταμενα λεφτα για apple, ουτε 1 ευρω.


νομίζω ο άνθρωπος θα πήρε το imac που είναι και οθόνη μαζί, όχι το mac κεντρική μονάδα και χώρια apple οθόνη. δεν νομίζω να υπάρχει λόγος να το κάνει ποτέ αυτό άνθρωπος.

φίλε edarmosjunior με ένα γρήγορο google search βρήκα αυτή την κοινότητα

http://www.maclife.gr/forum/

καλύτερα πήγαινε εκεί να ζητήσεις βοήθεια, μιας και πιο πιθανό να ξέρουν από αυτά ;)