PDA

View Full Version : [Wii] Virtual Console



TopGunZ
30-08-2007, 17:23
Πρώτον... ντρέπομαι που το λέω... αλλά μετά από 6 μήνες συνειδητοποίησα πως το wii έχει wifi! Παρασυρμένος από κάποιους που ρωτούσανε για αντάπτορες ΛΑΝ δεν είχα καταλάβει ότι έχει ασύρματο (ποιός ο λόγος αλλιώς να μπλέκεις με καλώδια?), αλλά τελικά έχει και είναι όσο απλό και του PS3 (για να θυμηθώ, είναι κάποια κονσόλα που χρεώνει σε αυτή τη γενιά καμιά 80άρα για κάτι που σε λίγο θα έχουν και τα μιξεράκια?... μπα δεν μπορεί...).

Τέσπα, δοκίμασα και το shopping. Πρώτον ως γνωστόν υπάρχει πλήρης υποστήριξη για Ελλάδα (έχει κανονικά και ως region τη Μακεδονία). Το μόνο που χρειάστηκα για να αγοράσω ήταν το νούμερο της πιστωτικής μου (μαζί με ημερ.λήξης και τριψήφιο κωδ.ασφ. γνωστά πράγματα) και σε ελάχιστα δευτερόλεπτα είχα ποντάκια στο πουγκί.

Μέχρις στιγμής έχω αγοράσει Super Mario World και Super Mario 64. Το πρώτο είναι παλιά αγάπη με ΠΟΛΛΑ μυστικά, ενώ το δεύτερο ήταν ένα παιδικό όνειρο στις προ PS1 εποχές. Και είναι τέλειο. Είναι απίστευτο ότι τότε φτιάξανε ένα τόσο καλό 3d παιχνίδι και σήμερα δεν μπορούν σε πολλά να βάλουνε μια κάμερα της προκοπής!!!

Γράψτε εδώ τις εμπειρίες σας από VC παιχνίδια. Εγώ σίγουρα θα έχω σύντομα νεότερα ;)
(Donkey Kong Country, Paper Mario, Megaman κλπ)

Α, ναι, επιτέλους χρησίμευσε το χειριστήριο από το GC, αλλά μάλλον θα πάρω και ένα Classic controller.

klepidas
31-08-2007, 11:13
File isos na vgaino ligo offtopic alla me to wii exo trelathei kai to thelo kai ego..mporeis na mou peis apo pou to pires poso ekana kai ti periexei to paketo?

TopGunZ
31-08-2007, 16:12
Στα περισσότερα καταστήματα 250 ευρώ, με το Wii Sports, Wiimote+Nunchuk, scart σύνδεση, βάση για κάθετη στήριξη και φυσικά το μάτι για τα χειριστήρια (που το βάζεις πάνω στην τιβί) και το μετασχηματιστή. Το Sports μόνο θα το παίζεις για πολύυυυυυ καιρό. Αυτά που αξίζουν πολύ στο Wii είναι τα παιχνίδια με μίνι-παιχνίδια, όπως Rayman, Mario Party 8, Wario Ware κλπ. Έχει ενσωματωμένη μνήμη 512mb, SD card reader και φυσικά Wifi. Συδεόμενος στο ίντερνετ έχεις κανάλι για νέα και καιρό ενώ μπορείς να κατεβάσεις ένα κανάλι για ψηφοφορίες (γκαλοπάκια). Από το ίντερνετ μπορείς να αγοράσεις έναν browser με 5 ευρώ (500points) και πολλά παιχνίδια από NES, SNES, MegaDrive, N64 & TurboGrafX με 5 έως 10 ευρώ.

georgios
31-08-2007, 21:19
Εγώ παιδιά αγόρασα το wii από την πρώτη μέρα και δεν έχω αγοράσει κανένα παιχνίδι από Virtual Console. Αφού όλα αυτά μπορείς να τα παίξεις το ίδιο καλά σε emulator στο pc.

TopGunZ
04-09-2007, 14:35
Είναι πάντα θέμα ευκολίας. Αράζεις μπροστά στην τηλεορασάρα σου και αρχίζεις. Εννοείται πως λόγω κόστους δε θα κατεβάσεις ότι σαβούρα υπάρχει, αλλά ένα διπλό Street Fighter στην 32άρα δε με χαλάει.

TopGunZ
15-09-2007, 18:53
Έβγαλαν για μια βδομάδα το Αυθεντικό Super Mario Bros Lost Levels στο VC!!!

Πρόκειται για το πιο κλασικό παιχνίδι Μάριο, αφού είναι το αυθεντικό SMB 2, το οποίο δεν το έστειλαν οι Ιάπωνες στην Αμερική γιατί το θεώρησαν πολύ δύσκολο για τα Αμερικανάκια, οπότε πήραν ένα Ντόκι-ντόκι-κάτι-τέλος-πάντων και το κάνανε SMB 2 για Αμερική (και κατά συνέπεια Ευρώπη), αυτό με τα λαχανικά. Το είδαμε μόνο στο Super Mario All stars (SNES), αλλά κι εκεί ήταν revamped και όχι το αυθεντικό!!!

Όλο το Σεπτέμβρη θα βγάζουν τετοια παιχνίδια, που δεν έχουν βγει από Ιαπωνία, επόμενη βδομάδα ένα από τα Ninja Gaiden νομίζω!

seven77
02-10-2007, 17:23
paidia to virtual console ti einai????:blush::blush:

NonBorn
02-10-2007, 17:26
paidia to virtual console ti einai????:blush::blush:

Εδώ θα βρεις αρκετές πληροφορίες:
http://en.wikipedia.org/wiki/Virtual_Console

seven77
02-10-2007, 17:48
sorry re paidia alla kalo mou akougetai to vc..

bros400pgm
02-10-2007, 19:32
Πρώτον... ντρέπομαι που το λέω... αλλά μετά από 6 μήνες συνειδητοποίησα πως το wii έχει wifi!

Μαλλον δεν εισαι ο μονος!!!!!!!!!!!!!!
Εγω, απο εσενα το εμαθα:wave:

pvinis
02-10-2007, 19:36
[ignore mode giati ua fame ksilo]
και το 360 θελει add on... eleos!
[/ignore mode giati ua fame ksilo]

TopGunZ
02-10-2007, 20:27
Ναι, ναι... το κινητό μου έχει, το ps3 έχει, το laptop μου έχει, το wii μου, το psp, σε λίγο και το στυλό μου θα έχει, αλλά όχι το κατά τα άλλα πάμφθηνο και "τίμιο" 360 δεν έχει.

To VC ουσιαστικά είναι ένα πρόγραμμα που σου επιτρέπει να παίζει εν είδη emulation παλαιότερα παιχνίδια τα οποία έχεις αγοράσει από το online shop του wii. Αυτά τα παιχνίδια καταλαμβάνουν από ένα "κανάλι" στο κυρίως μενού του wii (τα παραθυράκια που έχει και λέει photo channel, news channel κλπ.). Παιχνίδια υπάρχουν από τις εξής παιχνιδομηχανές: Master System, NES, Mega Drive, SNES, TurboGrafX και Ν64 και παιχνίδια όπως Mario (Bros, Kart, World, 64), Sonic, Donkey Kong Country, Kirby, Alex Kid, Wonder Boy κλπ.

Εγώ έχω τα εξής: Mario Bros, Super Mario Bros, Super Mario Bros 2, Super Mario Bros Lost Levels, Super Mario World, Super Mario 64, Mario Kart 64, Donkey Kong, Donkey Kong Country, Pacman, Street Fighter 2 (δε θυμάμαι τώρα, turbo, hyper, κάποιο από αυτά).

seven77
02-10-2007, 20:32
e exo to mame sto pc opote....:tiphat:

TopGunZ
03-10-2007, 01:34
Καμία σχέση η αίσθηση πάντως. Αν δεν έχεις οικονομικό πρόβλημα είναι αλλιώς η εμπειρία να παίζεις ξανά μετά από τόσα χρόνια super mario στην τηλεόραση :P:P:P (ξέρω υπάρχουν και τα vga καλώδια, αλλά είπαμε, άλλη φάση)