PDA

View Full Version : Ερωτησεις απο νεο χρηστη.plz help!



infer0s
28-08-2007, 12:38
Γεια σε ολους και συγχαρητηρια για το forum!Επιδη αυριο θα αποκτησω οτ νεο μου ps3 θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις σχετικα με ps3 store αφου διαβασα τα διαφορα post και συγκεντρωσα τις αποριες,για να ξερω πριν κανω register και account με το ps3.

1)Απ'οτι καταλαβα με συμφερει να κανω κυριο account με χωρα διαμονης Ελλαδα και register την κονσολα με αυτα τα στοιχεια για να μου στειλουν και μια ταινια bluray δωρεαν και αναμενοντας την μελλοντικη δημιουργια του Ελληνικου ps3 store,και μπορω μετα να φτιαξω κι αλλα account χωρις προβλημα δηλωνoτοντας διευθηνσεις αλλων χωρων για να εχω προσβαση στα ps3 store του εξωτερικου(βασικα μαλλον μονο το Αμερικανικο θα χρειαστω),Σωστα?Και αν ναι διευθυνσεις αληθινες που μπορω να βρω?

2))Ομως αν καταλαβα σωστα οτι αγορασω με χρηματα με ενα συγγεκριμενο account θα μπορω να το παιζω μονο με αυτο,δηλαδη αγοραζω ενα game π.χ Tekken online απο το Αμερικανικο store με το Αμερικανικο account και μετα παιζει μονο με το Αμερικανικο account online k offline και οχι με το Ελληνικο η Αγγλικο,ισχυει το ιδιο και για το δωρεαν games π.χ Granturismo hd?

3)Eπισης καταλαβα οτι μονο απο το Αμερικανικο store εχουμε καταφερει να κανουμε αγορες με prepaid καρτες eurobank και electronvisa alphabank.Eγω εχω μια prepaid eurobank δουλευει τελικα ναι η οχι?Και αν ναι περα απο ονομα ριθμο και τριψιφιο κωδικο τα στοιχεια κατοικιας που βαζεις πρεπει να ειναι Αμερικανικα?Τελικα ποια απο τις δυο καρτες δουλευει σιγουρα στο Αμρεικανικο store για να παω να βγαλω αν ειναι μια της alpha και τελος η wirecard λειτουργει η ειναι πεταμενα λεφτα,την εχει δοκιμασει κανεις?

4)Τελος δυο ασχετες ερωτησεις με το ps3 store.α)Το firmwire update του ps3 λογικα θα το κατεβασω απο το site της sony μεσω του ps3 και θα μπορω να κανω update απευθειας χωρις την χρηση υπολογιστη και χωρις να χρειαζεται να εχω κανει πρωτα register για να χρησιμοποιησω το internet browser του ps3?
β)Αφου τα games του ps3 ειναι regionfree ξερετε κανα site για αγορα τιτλων απο το εξωτερικο σε καλες τιμες και με λογικα εξοδα αποστολης και χρονο αποστολης γυρω στις μηχανιματος)

Ευχαριστω και αναμενω απαντησεις με ανυπομονησια!

Billaros
28-08-2007, 12:45
mporw na apanthsw merika erwthmata

1)H tainia blu ray htan gia tous prwtous pou phran to ps-3,ap oti eixa diavasei kai etsi den kserw an 8a sthn steiloun

4a)To firmware katevainei mono tou,xwris na yparxei logos xrhshs tou browser,apla syndese to ps3 sto internet kai 8a sou bgalei mnm oti prepei na ananewseis to firmware
4b)an den apatomai yparxei kapoios periorismos sta paixnidia,alla den eimai sigouros,anyway www.amazon.com kai www.amazon.co.uk will do the job

NonBorn
28-08-2007, 12:47
1. Δε ξέρω αν ακόμα δίνουν το blu-ray αλλά δε χάνεις τίποτα να το κάνεις. Εκτός απ΄αυτό δν νομίζω ότι θα σου χρησιμεύσει το ελληνικό account. Μια χαρά τα λες για τα ξένα ps store διευθύνσεις valid μπορείς να βρεις από το google map για παράδειγμα. Στο thread με το PS3 store υπάρχουν μερικές που έχουν βάλει τα παιδιά αν βαριέσαι να ψάξεις στο google map δες απο εκεί και άλλαξε νούμερο. ;)

2. Όχι... Μπορείς να παίξεις από οποιδήποτε account έχεις στο ps3 σου,ανεξάρτητα απο ποιο store έχεις αγοράσει το παιχνίδι αρκεί ο λογαριασμός που αγόρασες το συγκεκριμένο παιχνίδι να μείνει activated (θα το δεις και όταν πάρεις το ps3 αυτό). Οπότε κάνεις ένα Ελληνικό account για να πιάσεις το name που θες... Φτιάχνεις κ ένα αμερικάνικο,αγοράζεις από το αμερικάνικο, και παίζεις με το ελληνικό σου name μια χαρά.

3. Prepaid της Eurobank σίγουρα δουλεύει το χουν δοκιμάσει πολλά παιδιά... Βάζεις τα κανονικά σου στοιχεία εκτός από την διεύθυνση κατοικίας όπου βάζεις αυτή που έχεις δηλώσει όταν έφτιαξες το account. Το wirecard δουλεύει μια χαρά αλλά αν δε θες να μπλέξεις με eu store δεν το χρειάζεσαι καν...

4. α) Τα firmware update τα κατεβάζεις όχι από site όταν βρίσκεσαι στο ps3 αλλά από μία ειδική επιλογή στα μενού -firmware updates- θα το δεις και αυτό όταν ανοίξεις με το καλό το ps3 σου ;)
β) Ξένα site υπάρχουν πολλά εδώ (http://www.ps3forums.gr/vb3/showthread.php?t=29) και επίσης και το gamemania που το forum έχει εξασφαλίσει έκπτωση για τα μέλη του. :)


Αυτά από μένα, ελπίζω να βοήθησα :)

infer0s
28-08-2007, 13:57
Thanks,παιδες!Με καλυψατε πληρως.
Οποτε αυριο συνδεω το ps3 με το internet, κανω update το firmwire,θα φτιαξω το Ελληνικο account ως βασικο και μετα το Αμερικανικο για το ps3 store και μεθαυριο θα δοκιμασω και την prepaid της eurobank.Θα σας πω εντυπωσεις,και ελπιζω να μην εχω κανενα προβλημα!
Αντε να δουμε ποσο θα καουμε με το ps3!

klepidas
28-08-2007, 14:21
kalosirthes file kai na mas kaneis kai add na pezoume online

infer0s
29-08-2007, 23:48
Ολα μια χαρα παιδες!Ωραιο μηχανημα,ποιοτικο που αξιοποιει πληρως της νεες τεχνολογιες.Το μενοθ ειναι διο με του psp οποτε δεν ειχα κανενα προβλημα στην πλοηγηση και στο σεταρισμα και σιγουρα προσφερει πολυ περισσοτερα απο το xbox360 που εχω,web browsing,δωρεαν internet playing προσβαση στο store,bluetooth,full hd,bluray κ.α. Το μονο μου προβλημα ειναι οτι δεν εχω κανενα game και περιμενω να κατεβει ενα demo του heavenly sword και βασικα ανυσηχω οτι δεν κατεβαζει οσο γρηγορα οσο πρεπει απο το δικτυο,το εχω συνδεσει με καλωδιο ethernet απευθιας στο modem speedtouch 530/530i συνδεθηκε αυτοματα και στο τεστ που εκανα μου εβγαλε οτι ειναι οκ ολα και οτι ειμαι σε ΝΑΤ2.Δε ξερω αν κανεις εχει το ιδιο modem για να μου πει αν εκανα καλα η αν πρεπει να βαλω manual settings?

WolfRathmA
30-08-2007, 00:45
Οχι. Τα setting ειναι μια χαρα.

mootsChios
02-09-2007, 03:11
1) αν και εμενα το blu-ray μου το εστειλαν πριν κατι μηνες ακουσα οτι ακομα το στελνουν.
2) και εμενα το δευτερο account ειναι αμερικανικο και εχω κατεβασει απειρα demos οπως και τα παιχνιδια Tekken DR kai Guns-Cash-Chaos(μουφα). Μπορώ και τα παίζω και apo το βασικό μου account.
3) για τις αγορες μεσω αμερικάνικου psstore χρησιμοποιω την visa του αδελφου μου ( που μενει Αμερικη)
Έχουμε το ιδιο modem kai τουλαχιστον εγω δεν χρειαστηκε να του κανω καμιά extra ρυθμιση