PDA

View Full Version : Exclusive Heavy Rain - [Playstation Move]



Pages : 1 2 3 4 5 6 [7]

Valkyre
11-01-2011, 11:29
^^ Πλεον με το σπασιμο ολο και με καποιον emulator θα γινεται αν δεν εχεις το 60αρι που παιζει PS2 games.

tazmania21
11-01-2011, 11:31
μμμ....δυστυχώς όχι, έχω από τα καινούρια μοντέλα...κρίμα πάντως γιατί τουλάχιστον εγώ τώρα θα το απολάμβανα περισσότερο το Fahreneit...Thanks Δημήτρη !!!

Vicarious
11-01-2011, 13:11
Απλά το fahrenheit ξεκινούσε άψογα, σε άφηνε με το στόμα ανοιχτό,
και στην πορεία το στόρυ είχε φθίνουσα πορεία. Κατά την γνώμη μου οφείλεται στο ότι μάλλον είχαν μία αρχική ιδέα για το πως θα ξεκινάει το παιχνίδι και ύστερα έχτισαν πάνω σε αυτό. (όπως στην ταινία saw 1)
Μάλλον δεν ήθελαν να το πάνε στο θρησκευτικό (που εκεί μάλλον σκόπευαν να το πάνε αρχικά), διότι θα δέχονταν πόλεμο από παντού, και το πήγαν στους...εξωγήινους..


Αλλά σε όλα τα άλλα κατά την γνώμη μου υπερέχει (εκτός από γραφικά που είναι δικαιολογημένο).
Τι να λέμε είχε μπάρα για το mood του παίχτη σου, γρίφους, καλύτερο χειρισμό, περισσότερα activities (gym) and so on.

To gameplay μου έσπασε λίγο νεύρα στο HR, κυρίως στο περπάτημα όταν άλλαζε η κάμερα.

Για να μην πω για:

Ο Ethan ήταν σε μία κατάσταση που έχασε και τα δύο του παιδιά, το ένα πέθανε, τον χώρισε η γυναίκα του, ήταν καταζητούμενος, ήταν τρομερά καταπονημένος, είχε κόψει μόνος του το δάχτυλό του, συρθεί σε γυαλιά, υποστεί ηλεκτροπληξία, είχε σκοτώσει άνθρωπο, και μόλις του δώθηκε η ευκαιρία πήδηξε την πρώτη γκόμενα που του έκατσε!

Ρε παίδες αν υπάρχουν 5 καταστάσεις στις οποίες αν βρισκόμουν, δεν θα είχα όρεξη να πηδήξω με την καμία, να είστε σίγουροι, αυτή είναι μία από τις 5.

Πάντως γενικά ψάχνω παιχνίδια σε τέτοια φάση (αναμένοντας και το L.A. Noir), όπως και σε φάση dreamfall the longest journey 2 (τι παιχνιδάρα!?), syberria 2, sherlock holmes vs jack the ripper, machinarium..
Έχετε κάποια πρόταση, ή να ποστάρω στο ποιο παιχνίδι να αγοράσω...?

aris13
11-01-2011, 13:18
^Έχεις DS?

enstikto
11-01-2011, 13:21
Off topic:
για pc δες τα Gabriel knight series, broken sword series.
Παλιά, αλλά καλά!
Αν θες κάτι πιο χιουμοριστικο δες όλα τα παλιά adventures της lucasarts: monkey island, day of the tentacle, full throttle, grim fandango κτλ
τέλος off topic

Vicarious
11-01-2011, 13:30
@aris13 (http://www.ps3forums.gr/vb/member.php?u=2126): όχι...

@ensticto: broken sword τα εχω τερματίσει όπως και monkey island.
το grim fandago δεν με τράβηξε λόγω χειρισμού, αλλά θα του δώσω άλλη μία ευκαιρία,
θα δω και τα άλλα που μου πρότεινες...

χίλια ευχαριστώ..!

sorry για το off.

Valkyre
11-01-2011, 14:33
Απλά το fahrenheit ξεκινούσε άψογα, σε άφηνε με το στόμα ανοιχτό,
και στην πορεία το στόρυ είχε φθίνουσα πορεία. Κατά την γνώμη μου οφείλεται στο ότι μάλλον είχαν μία αρχική ιδέα για το πως θα ξεκινάει το παιχνίδι και ύστερα έχτισαν πάνω σε αυτό. (όπως στην ταινία saw 1)
Μάλλον δεν ήθελαν να το πάνε στο θρησκευτικό (που εκεί μάλλον σκόπευαν να το πάνε αρχικά), διότι θα δέχονταν πόλεμο από παντού, και το πήγαν στους...εξωγήινους..


Αλλά σε όλα τα άλλα κατά την γνώμη μου υπερέχει (εκτός από γραφικά που είναι δικαιολογημένο).
Τι να λέμε είχε μπάρα για το mood του παίχτη σου, γρίφους, καλύτερο χειρισμό, περισσότερα activities (gym) and so on.

To gameplay μου έσπασε λίγο νεύρα στο HR, κυρίως στο περπάτημα όταν άλλαζε η κάμερα.

Για να μην πω για:

Ο Ethan ήταν σε μία κατάσταση που έχασε και τα δύο του παιδιά, το ένα πέθανε, τον χώρισε η γυναίκα του, ήταν καταζητούμενος, ήταν τρομερά καταπονημένος, είχε κόψει μόνος του το δάχτυλό του, συρθεί σε γυαλιά, υποστεί ηλεκτροπληξία, είχε σκοτώσει άνθρωπο, και μόλις του δώθηκε η ευκαιρία πήδηξε την πρώτη γκόμενα που του έκατσε!

Ρε παίδες αν υπάρχουν 5 καταστάσεις στις οποίες αν βρισκόμουν, δεν θα είχα όρεξη να πηδήξω με την καμία, να είστε σίγουροι, αυτή είναι μία από τις 5.

Πάντως γενικά ψάχνω παιχνίδια σε τέτοια φάση (αναμένοντας και το L.A. Noir), όπως και σε φάση dreamfall the longest journey 2 (τι παιχνιδάρα!?), syberria 2, sherlock holmes vs jack the ripper, machinarium..
Έχετε κάποια πρόταση, ή να ποστάρω στο ποιο παιχνίδι να αγοράσω...?

Ερ ... μισο λεπτο... για το σποιλερ εσυ φταις...! :P

Αν εσυ λες οτι τετοια περιπτωση θα ηταν μια απο τις 5 που δεν θα ....., τοτε γιατι το εκανες στο παιχνιδι? :P Ηταν καθαρα επιλογη του παιχτη αυτο το σημειο. Απλα ελεγες οχι και τελος. Δεν φταιει το game! :D

Vicarious
11-01-2011, 15:14
Γιατί
1)είχα την περιέργεια,
2)έπρεπε για να ξεκλειδώσω κάποια endings.
δεν θα έπρεπε να σου δίνει καν αυτή την επιλογή κατά την γνώμη μου όμως, γιατί από την στιγμή που στην δίνει είναι σαν να σου λέει "κάνε το".

Valkyre
11-01-2011, 15:50
Δεν ειναι λογικη αυτη ρε συ...ειναι σαν να μου λες οτι το παιχνιδι δεν θα επρεπε καν να σου δινει καμμια επιλογη τοτε. Τι σημαινει "ηταν σαν να σου λεει καντο"? Σε ολες τις επιλογες που σου θετει ειναι σαν να σου λεει καντο. Το θεμα ειναι αν εσυ εισαι διατεθιμενος ή να το κανεις ή οχι.

Ενα αλλο εξαιρετικο παραδειγμα αναλογο ειναι η στιγμη που αποφασιζεις αν θα σκοτωσεις ή οχι.

Desmond
11-01-2011, 15:57
δεν θα έπρεπε να σου δίνει καν αυτή την επιλογή κατά την γνώμη μου όμως, γιατί από την στιγμή που στην δίνει είναι σαν να σου λέει "κάνε το".
Κατ'εμέ καλά έκαναν.Όσες περισσότερες επιλογές, τόσο το καλύτερο.
Και μην ξεχνάμε τις καταπραϋντικές ιδιότητες του sex ως αγχολυτικό για καταστάσεις έντονου stress.Δεν μου φαίνεται κουλό οτι υπάρχει ως επιλογή.

Valkyre
11-01-2011, 16:34
^^ Αυτο που λεει ο φιλος Desmond ισχυει. Ειναι περιεργο κι ομως ισχυει. Πολλοι ανθρωποι οταν βρισκονται σε ψυχολογικη καταρρευση (διαζυγιο, θανατος καποιου γνωστου, απολυση κλπ κλπ) καταφευγουν εκει οχι απο βιολογικη αναγκη, αλλα ως αγχολυτικο-ξεσπασμα.

Και τωρα που το σκεφτομαι οι π...νες συμπεραινουμε εμτα απο αυτο οτι ειναι μονιμως σε κακη ψυχολογικη κατασταση! χαχαχα (πλακα ειναι το τελευταιο) :D

Nikoladim
11-01-2011, 16:38
και εγώ συμφωνώ, το farheneit ήταν όντως καλύτερο σε αρκετούς τομείς. Επίσης το "ιδιαίτερο" σενάριο του επέτρεπε κάποιες υπερβολές οι οποίες πραγματικά στο heavy rain ήταν άκυρες. Παρόλα αυτά θεωρώ πως σαν production το HR πραγματικά αγγίζει την τελειότητα και ασφαλώς προσθέτει bonus στο Ps3 ως δυνατό exclusive. Θεωρώ πως η επόμενη συνέχεια της άτυπης τριλογίας θα είναι ότι καλύτερο έχουμε δει μέχρι στιγμής στις κονσόλες.

PDS
11-01-2011, 17:24
Για μενα το heavy rain ηταν το αποτελεσμα που θα ηθελαν να εχουν στο farhenheit.To τελευταιο ποτε δεν καταφερε να με κανει να νιωσω οπως ενιωσα παιζοντας το heavy rain.

Συνηθως δενομαι με το πρωτο παιχνιδι μιας σειρας(ή μιας προσπαθειας οπως ισχυει αυτη τη φορα),και ειναι απο τις ελαχιστες φορες που το 2ο παιχνιδι το θεωρω πολυ καλυτερο σε ολα απο το πρωτο.

Nikoladim
11-01-2011, 18:21
παιδιά συγγνώμη αλλά ειδικά η σκηνή με το sex όσο και αγχολυτικό είναι, δεν δένει σε καμμία περίπτωηση με το σενάριο. Θεωρώ πως τουλάχιστον βιολογικά δεν μπορούσες να το κάνεις....

Desmond
11-01-2011, 19:20
Θεωρώ πως τουλάχιστον βιολογικά δεν μπορούσες να το κάνεις....
Εάν κάτσουμε να αναλύσουμε το πως λειτουργεί η στύση χωρίς να είναι απαραίτητη η ύπαρξη σεξουαλικής επιθυμίας και την παραγωγή σεροτονίνης ως φυσικό αντικαταθλιπτικό, θα βγούμε εντελώς offtopic.Εγώ πάντως θεωρώ οτι είναι απολύτως λογικό ως αντίδραση του οργανισμού.Μην ξεχνάς οτι άνθρωποι που αντιμετωπίζουν δύσκολες καταστάσεις, καταφεύγουν σε διάφορα παρασκευάσματα, νόμιμα και μη, για να ανεβάσουν τα επίπεδα σεροτονίνης.Κάλλιστα θα μπορούσε ο Ethan να πίνει αλκοόλ ή MDMA.Και αυτό επίσης θα μου φαινόταν λογικό.Το sex απλά στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι ένας φυσικός τρόπος για τον οργανισμό ώστε να μην καταρρεύσει από την κατάθλιψη.Οπότε για μένα δεν υπάρχει στην σκηνή κάποια ασυνέπεια στο σενάριο.

Vicarious
11-01-2011, 21:05
Πάντως δεν είναι οτι είχε μία στεναχώρια και είπε να το ρίξει έξω..Ο τύπος ήταν βουτηγμένος στα σκατά....!! Δεν ξέρω κατα πόσο το σεξ μπορεί να βοηθήσει μία τέτοια κατάσταση..

Όπως και να χει, ήθελαν ντε και καλά να βάλουν τέτοια σκηνή μέσα στο game. Όπως ήθελαν και σκηνή με γυμνό στην αρχή...!

Valkyre
11-01-2011, 21:50
I seriously dont understand που ειναι το κακο αυτης της επιλογης. Ισα ισα που φερνει στον παιχτη πολλα διλληματα μεταξυ αυτων αυτα που αναφερεις κι εσυ. Σκοπος του δημιουργου ηταν ακριβως αυτος... θα συμπεριφερθεις ως υποχοιριο της πραξης αυτης ή θα την αποφυγης παντελως. Σε καμμια μα καμμια περιπτωση δεν ηταν τραβηγμενο. Αν ο παιχτης ενδωσει σε κατι τετοιο τοτε ειναι θεμα επιλογης του παιχτη.

Αν ηταν να βαζανε διλληματα επιλογης οπως ασπρο ή μαυρο το παιχνιδι δεν θα ειχε κανενα απολυτως νοημα και οι επιλογες θα ηταν απλα αδιαφορες ειτε διαλεγε ο παιχτης τις μεν ειτε τις δε.

toninio
12-01-2011, 02:03
Για μένα, με τέτοιο κωλ....κι που είχε η δεσποινίς, δεν τίθεται θέμα, καλά έκαναν και οι developers και ο Ethan (δηλαδή εμείς που διαλέξαμε "ναι")....:a068:
Εντάξει, πέρα από πλάκα, δε νομίζω ότι ήταν υπερβολική ή άκαιρη μία τέτοια επιλογή. Υποτίθεται ότι είχαν έρθει πολύ κοντά οι δύο πρωταγωνιστές και, σε μία τέτοια φάση, πάντα παίζει το ενδεχόμενο "σεξ", ακόμα και υπό δύσκολες συνθήκες, δεν θέλει και πολύ....
Όσο για το Fahrenheit, που ήταν επίσης πολύ καλό, εγώ δεν μπήκα ποτέ στη διαδικασία να τα συγκρίνω, όχι γιατί δεν μπορούν να συγκριθούν, αλλά γιατί το HR ήταν απλά το επόμενο, πιο ολοκληρωμένο βήμα του συγκεκριμένου δημιουργού. Κατανοητό το ότι σε κάποιους μπορεί να άρεσε περισσότερο το Fahrenheit. Ήταν και το πρώτο παιχνίδι σε αυτό το στυλ, όπως προειπώθηκε, και συχνά τα πρώτα μας μένουν περισσότερο. Εγώ απλά δεν μπορώ να τα συγκρίνω....

woody
12-01-2011, 17:01
Δεν συγκρινεται το ολοκληρωμενο σεναριο του Heavy Rain με το αρχικα καλο αλλά εντελως αμηχανο στην εξελιξη του Fahrenheit. Το δευτερο ειχε πολλες επιρροες και απο Matrix που δεν ειχαν αφομοιωθει και ετσι εδειχναν ασυνδετες καπως στο σεναριο..Γενικα αγαπω πολυ και το Fahrenheit αλλα δεν κλεινω τα ματια στις αδυναμιες του.
Το Heavy Rain ειναι ενα πραγματικο αριστουργημα αισθητικης, σεναριου και πρωτοτυπιας. Ειναι η ολοκληρωση των ιδεων που ειχε αρχικα ο Cage για ενα mature gaming και τις συμπυκνωνει ολες στο δημιουργημα αυτο.

Επισης οταν ειδα τις deleted scenes που ηταν τοσο ωραιες, αλλα ισως να μπερδευαν την κεντρικη ιδεα, καταλαβα ποσο αληθινος δημιουργος ειναι ο Cage, και οχι απλος κατασκευαστης παιχνιδιων, που θυσιασε αυτες τις καλοφτιαγμενες σκηνες για να μεινει πιστος στο οραμα του. Γιατι δεν σημαινει οτι αν βαλεις πολλα το παιχνιδι ειναι καλυτερο, χρειαζεται και μια οικονομια, και κρινεται κατι και απο το μετρο και την οικονομια που εχει...

Οσο για την σκηνη sex, ακριβως ειχε την σημασια να αρνηθει οποιος ενιωθε οτι δεν του βγαινει.. Οι ανθρωποι δεν ειναι μονοδιαστατοι, ουτε αγγελικα πλασματα που κανουν μονο το σωστο και αυτο που ενδεικνυται. Οποτε ακομα και ενας πατερας στη κατασταση αυτη μπορει να το εκανε. Καποιος αλλος οχι γιαυτο υπαρχει και η επιλογη. Δεν καταλαβαινω την ενσταση για το θεμα αυτο.

Εγω περιμενω νεα για το καινουριο παιχνιδι του Cage και ακομα σιγη ιχθυος...

scopower_84
15-01-2011, 21:36
heavy rain me xeiristirio h move poio einai pio kala? eroteythka uncarted2 kai god3. heavy rain den ksero. 9a h9ela na paro alla pio apo ta duo move h xeiristirio?

enstikto
15-01-2011, 22:51
Το move edition περιέχει και τις 2 εκδόσεις μέσα.
Αν πάρεις το απλό μπορείς να κατεβάσεις patch για το move κομμάτι του απλά έχε υπόψην σου ότι είναι γύρω στο 1gb!

Devil_7
22-01-2011, 04:32
Με το move πάντως λέει πάρα πολύ. Αν και δεν έχω παίξει χωρίς το move αλλά πιστεύω δε χρειάζεται...

angelponiros
22-01-2011, 20:21
Θέλω πόσο καιρό να το παίξω, το έχω εδώ εδώ και 2 μήνες έπαιξα 2 ώρες εντυπωσιάστηκα αρκετά , έπαθα πλάκα, αλλα το παράτησα... Τώρα αγόρασα και το move για καλύτερη εμπειρία αλλα δεν χωράει η κάμερα στο δωμάτιο μου για να βλέπει τις κινήσεις. Θα το παίξω σύντομα μόλις καθαρίσω με GT5

Devil_7
23-01-2011, 21:57
Μόλις το τερμάτισα. Για άλλη μία φορά όποιος δεν το έχει παίξει να τρέξει. Ίσως το πιο ωραίο παιχνίδι που έχω παίξει.
Σε λίγο καιρό θα το ξαναπαίξω. Απλά ήθελα να ρωτήσω αν στα διαφορετικά τέλη που έχει δεν αλλάζει ο δολοφόνος έτσι? Είναι πάντα ο ίδιος και απλά αλλάζει το τέλος. Σωστά?

woody
23-01-2011, 22:20
Ακριβως. Και για μενα το καλυτερο παιχνιδι που επαιξα ποτε...Και παιζω πολλα χρονια!

thanosa75
24-01-2011, 21:44
Παιδιά υπάρχουν άλλα παρόμοια games με το Heavy rain, στο ps3?

toninio
24-01-2011, 22:43
Όχι......

Dragonpaul
25-01-2011, 11:04
Ξεκίνησα εχθές το παιχνίδι. Αν εξαιρέσουμε κάτι σπαστικες κινήσεις που πρέπει να κανείς, του στυλ "Κουνα πάνω κάτω το sixaxis σα παλαβος", μου άφησε θετικές εντυπώσεις.
Θέλω να μου απαντησει οποίος έχει παίξει και με sixaxis και με το move. Ποτέ είναι καλύτερη η εμπειρία; Αν και εγω παίζω παιχνίδια οριζοντιομενος, ας μου απαντησει κάποιος....

enstikto
25-01-2011, 11:21
^^Δεν το είχες παίξει;
Είμαι σίγουρος πως θα σου αρέσει 100%!!!
Αυτό που λες με τις μανιακες κινήσεις μπορεί να σου φαινετε κάπως προς το παρόν αλλά θα δεις κ εσυ ότι προσθέτει πολύ στην ατμόσφαιρα παρακάτω!

Για το άλλο που ρωτάς δεν μπορώ να απαντήσω καθώς δεν το έχω παίξει στο move!

nickolas82
25-01-2011, 12:21
Ξεκίνησα εχθές το παιχνίδι. Αν εξαιρέσουμε κάτι σπαστικες κινήσεις που πρέπει να κανείς, του στυλ "Κουνα πάνω κάτω το sixaxis σα παλαβος", μου άφησε θετικές εντυπώσεις.
Θέλω να μου απαντησει οποίος έχει παίξει και με sixaxis και με το move. Ποτέ είναι καλύτερη η εμπειρία; Αν και εγω παίζω παιχνίδια οριζοντιομενος, ας μου απαντησει κάποιος....
Εγώ το έχω τερματίσει και με τα δύο και μπορώ να πώ πως με το move όταν το συνιθίσεις είναι πιο ζωντανή εμπειρία ΑΛΛΑ όταν λές οριζοντιομενος τι εννοείς;Αν είσαι ξάπλα τότε μάλλον δεν θα μπορείς να παίξεις με move.Αν εννοείς αραχτός σε καναπέ-καρέκλα μπροστά στην τηλεώραση τότε μια χαρά μπορείς να παίξεις

Dragonpaul
25-01-2011, 16:51
Παιδιά, σας ευχαριστω και τους δυο.
Ναι, παιχνίδια παίζω πάντα ξαπλωμένος. Γι' αυτό, μάλλον, δε θα βολεύει το move.

Devil_7
25-01-2011, 16:56
Πάντως σε σκηνές με ένταση και αγωνία το move το κάνει ακόμα πιο συναρπαστικό αν και δεν έχω παίξει με το sixaxis για να ξέρω πως είναι. Μακάρι να βγει και άλλο παιχνίδι σαν αυτό πάντως.

Dragonpaul
26-01-2011, 22:11
Ακόμα στην αρχή του παιχνιδιού και μ' έχει πιάσει ψυχοπλακωμα.

Devil_7
26-01-2011, 22:52
Ακόμα στην αρχή του παιχνιδιού και μ' έχει πιάσει ψυχοπλακωμα.

Καλά, ναι, στην αρχή και μένα μου γ**** τη ψυχολογία.



Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

WolfRathmA
27-01-2011, 05:01
Παιδιά, σας ευχαριστω και τους δυο.
Ναι, παιχνίδια παίζω πάντα ξαπλωμένος. Γι' αυτό, μάλλον, δε θα βολεύει το move.

http://www.ps3trophies.org/images/trophies/321/03.jpg Thank you for supporting Interactive Drama



Ζηλεύω αυτούς που παίζουν για πρώτη φορά το παιχνίδι! Μαγεία! Απλά!


Το soundtrack τα λέει όλα!

YouTube - Heavy Rain Soundtrack - Main Theme

mihalis13
01-02-2011, 19:23
Επειδή ενδιαφέρομαι για το παιχνίδι αλλά επειδη δεν εχω ξαναασχολήθει με τετοιο ειδός παιχνιδιών(interactive movie) δεν ξέρω κατα πόσο θα με ενθουσιάσει ώστε να το αγοράσω και σκέφτομαι να το νοικιάσω πρώτα.Θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να μου πει αν πχ τα saves μου θα δουλεύουν σε περίπτωση που αγορασω μετέπειτα το παιχνιδι.Γιατι είδα κατι post που αναφέρανε αυτό το πρόβλημα(για την collectror's)

WolfRathmA
02-02-2011, 05:33
^^ Πιστευω οτι αν κατσεις και το λιωσεις, θα το εχεις τελειωσει μεσα σε 3 μερες. Απολαυσε το ομως!!!

hollow_83
02-02-2011, 08:44
Οι επιλογες καλο ειναι να υπαρχουν, και στην πραγματικοτητα αν εχουμε
την επιλογη να σκοτωσουμε θα το κανει κανεις απο περιεργεια ?

Δε νομιζω.

Το παιχνιδι ειναι απο τα λιγα που ερχεται τοσο κοντα
στις οριακες επιλογες ανθρωπων υπο πιεση και που σου δινει
την αισθηση οτι, οτιδηποτε και να κανεις does matter.

mihalis13
02-02-2011, 17:15
^^ Πιστευω οτι αν κατσεις και το λιωσεις, θα το εχεις τελειωσει μεσα σε 3 μερες. Απολαυσε το ομως!!!

Δηλάδη δεν είναι παιχνίδι κατά τη γνώμη σου που το ξαναπαίζεις????

Desmond
02-02-2011, 17:20
Δηλάδη δεν είναι παιχνίδι κατά τη γνώμη σου που το ξαναπαίζεις????
Προσωπικά το έπαιξα πολλές φορές (αυτό ακούγεται τόσο λάθος!χαχα!) ώστε να δω κάθε πιθανό ending.

hollow_83
02-02-2011, 21:46
Κοιτα γενικα το να το ξαναπαιξεις δεν εχει το ιδιο effect μιας και ξερεις τι γινεται
στο τελος οποτε και δε σε αποροφαει τοσο πολυ το game.

Αλλα αξιζει να δοκιμασεις καποια σημεια κανοντας αλλες επιλογες.

obione
02-02-2011, 23:42
ma den ksereis ti ginete sto telos ektos apo to dolofono file mou.exeis peripou 17 diaforetika endings kai mono ayto einai enas logos na asxolitheis ligo parapanw me to game.

WolfRathmA
03-02-2011, 04:03
Δηλάδη δεν είναι παιχνίδι κατά τη γνώμη σου που το ξαναπαίζεις????

Εγω απλα το ειπα επειδη ειπες οτι δε σου αρεσουν και τοσο αυτου του ειδους τα παιχνιδια.

Απλα μπορεις να το νοικιασεις και να το τελειωσεις μεσα σε 2 μερες χαλαρα. Απο εκει και περα το ξαναπαιζεις πολυ ευχαριστα το παιχνιδι καθως εχει παρα πολλες "ανατροπες" και διαφορα endings.

Τωρα ειναι επιλογη δικη σου. Φυσικα αξιζει να το εχεις στη συλλογη σου το παιχνιδι. Δε βγηκε αδικα Game of the Year. (Εδω στο Ps3forums =P). Αν το βρεις δηλαδη 20~25 ευρω μη το συζητας καθολου!

hollow_83
03-02-2011, 08:30
Αν και εχω κανει μονο ενα ending η αληθεια ειναι οτι δε με τραβαει για αλλο.


Φανταζομαι απο τωρα πως θα ειναι καποιοι τερματισμοι. Αφου ξερω τον δολοφονο
δε μου λεει κατι να ξαναδω ενα τελος με τον Shaun πχ νεκρο, ή τον Ethan να μην τα βρισκει με τη δημοσιογραφο, η το να μην πουλήσεις ρομαντζο στην Lauren και τετοια. Εκανα το καλο τελος και νομιζω
ειμαι οκ, απλα θα θελα να δω καποιες συνεπειες διαφορετικων επιλογων
καποια στιγμη.

Εβλεπα χτες Minority Report και σε καποια φαση που ο Cruise χανει τον γιο του
στην πισινα, ηταν ολοιδιο με το Heavy Rain (ακομα και το γιο του Cruise Shaun τον ελεγαν).

Valkyre
03-02-2011, 10:54
To Heavy Rain kατα την αποψη μου (αλλα και του δημιουργου του) ειναι παιχνιδι που πρεπει να παιζεται μια και μονο φορα. Η αληθινη μαγεια ειναι η πρωτη φορα που θα παιξεις με τις πραγματικες, και 100% δικες σου επιλογες που θα κανεις χωρις να γνωριζεις τι επεται στην συνεχεια. Ετσι οταν τελειωσεις το παιχνιδι θα εχεις φτιαξει την δικη σου ιστορια. Αυτη ειναι η ιδιοφυια πισω απο αυτο. Το να κατσεις να κανεις επιλογες, ενω ξερεις εκ των προτερων τι θα συμβει στην συνεχεια, οκ ωραιο ειναι, εγω προσωπικα ομως δεν το κανω γιατι νομιζω οτι θα χαλασει αυτη η αρχικη εμπειρια! Ισως αν το δει κανεις σαν deleted scenes ή extra υλικο ναι, τοτε να λεει :)

Researcher
03-02-2011, 14:06
Να συμμετάσχω και εγώ δειλά-δειλά.

Το τερμάτισα προσπαθώντας να πάρω περισσότερα όσα περισσότερα trophies γίνεται. Έχει κανά χρόνο περίπου καθώς πήρα τη συλλεκτική έκδοση από το hmv και ήταν το πρώτο παιχνίδι μου μαζί με το uncharted 2 στο Playstation.

Προχτές πήρα move χειριστήρια και είναι το 1ο παιχνίδι ξανά που θα ασχοληθώ.

Το κλίμα είναι τέλειο, είναι κάτι εντελώς το διαφορετικό. Θέλω να δω τα εναλλακτικά endings (δε νομίζω να αλλάζει ο δολοφόνος βέβαια).

Πιστεύω αξίζει την εμπειρία!

mihalis13
03-02-2011, 17:11
Εγω απλα το ειπα επειδη ειπες οτι δε σου αρεσουν και τοσο αυτου του ειδους τα παιχνιδια.

Απλα μπορεις να το νοικιασεις και να το τελειωσεις μεσα σε 2 μερες χαλαρα. Απο εκει και περα το ξαναπαιζεις πολυ ευχαριστα το παιχνιδι καθως εχει παρα πολλες "ανατροπες" και διαφορα endings.

Τωρα ειναι επιλογη δικη σου. Φυσικα αξιζει να το εχεις στη συλλογη σου το παιχνιδι. Δε βγηκε αδικα Game of the Year. (Εδω στο Ps3forums =P). Αν το βρεις δηλαδη 20~25 ευρω μη το συζητας καθολου!

Είπα δεν ξέρω αν μου αρέσει γιατί δεν έχω ξαναπαίξει κάτι παρόμοιο.Πάντως ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου θα πάω να τσεκάρω για να το νοικιάσω και βλεπουμέ μετά :P

Valkyre
04-02-2011, 13:37
Σαφως κι εγω το ξαναεπαιξα, απλα λεω οτι η πρωτη φορα θεωρησα οτι ειναι το πραγματικο στορυ το οποιο εφτιαξα εγω και τα υπολοιπα playthroughs ηταν απλα bonus υλικο ή altered/deleted scenes.

PDS
06-03-2011, 11:00
Heavy Rain Sells 2 Million Units
http://vghq.net/2011/03/06/heavy-rain-sells-2-million-units/

Balthamel
06-03-2011, 12:42
Σημερα το τελιωσα και εγω,για μενα ειναι το καλυτερο παιχνιδι που εχω παιξει εως τωρα στο ps3(δεν εχω παιξει και πολλα),θελω ειλικρινα να σας ευχαριστησω που μεσα απο τα σχολια σας με κανατε και το αγορασα,πραγματικα φοβερη εμπειρια και πρωτοτυπια σε ολα του.

tazmania21
07-03-2011, 12:27
Χτες το βράδυ (ξημερώματα δηλαδή....) κατάφερα να τελειώσω κι εγώ αυτή την παιχνιδάρα !!! Πραγματικά εντυπωσιακά ατμοσφαιρικό,με πρωτότυπο gameplay και φοβερή μουσική που σε κρατάει καθηλωμένο !!! Μόλις τελείωσε το παιχνίδι,πήγα να δω τα αποτελέσματα των trophies περιμένοντας να δω κάτι καλό...Και βλέπω 40% !!! Όχι ότι έιμαι trophie-hunter αλλά βρήκα ένα λόγο παραπάνω για να το ξαναπαίξω !!! Επίσης αξίζει να δείτε ακόμα και τα making of του παιχνιδιού για να δείτε ακόμα και από εκεί για τι παιχνιδάρα μιλάμε...

fotaras
16-04-2011, 19:28
παιδια μια ερωτηση και οποις γνωριζει ας μου απαντησει γρηγορα please!
το heavy rain move edition ειναι συμβατο και με το κανονικο χειριστηριο,η επειδη ειναι move edition παιζει μονο με το move χειριστηριο?
το βρηκα στα 19 ευρουλακια και αν μου πει καποιος στα σιγουρα οτι εισαι συμβατο και με τα δυο χειριστηρια το τσιμπαω αμεσως!!

http://www.play.com/Games/PlayStation3/4-/19426116/Heavy-Rain-Move-Edition/Product.html?searchtype=PS3&searchsource=0&searchstring=heavy+rain&urlrefer=search&strefer=PS3&searchfilters=s{heavy+rain}%2bc{362}%2bc{10065}%2b (http://www.play.com/Games/PlayStation3/4-/19426116/Heavy-Rain-Move-Edition/Product.html?searchtype=PS3&searchsource=0&searchstring=heavy+rain&urlrefer=search&strefer=PS3&searchfilters=s%7Bheavy+rain%7D%2bc%7B362%7D%2bc%7 B10065%7D%2b)

enstikto
16-04-2011, 19:49
Παίζει και με το κανονικό!

nikospanag
16-04-2011, 20:18
file to eixa kanei preorder alla den exei stock.oute to zavvi.Meta ta mesa maiou

fotaras
16-04-2011, 20:38
Παίζει και με το κανονικό!
ευχαριστω πολυ φιλε enstikto για την γρηγορη απαντηση.εγινε και η παραγγελια!

file to eixa kanei preorder alla den exei stock.oute to zavvi.Meta ta mesa maiou
εμενα μου εγραφε οτι θα κανουν μια βδομαδα να το φερουν και μετα θα μου το στειλουν.ετσι μου εγραφε οποτε το παρηγγειλα.τωρα αν το λεγανε ετσι και τελικα ερθει μετα τα μεσα μαιου,ε τι να κανουμε δεν πειραζει.ετσι και αλλιως ηθελα να το αγορασω αυτο το παιχνιδακι.

Nek_Food
18-04-2011, 10:45
Το ίδιο κάνει και το κανονικό το παλιό, απλά κατεβάζεις ένα update και αυτομάτως γίνεται move edition. Ίδια υποθέτω μενού και επιλογές για χρήση είτε του dualshock 3 είτε του ps move, μπορείς να επιλέξεις οποιαδήποτε στιγμή θέλεις τον χειρισμό αν θυμάμαι καλά. Οπότε αν βρείτε σε πιο χαμηλή τιμή την παλιά έκδοση μην το σκεφτείτε, πάρτε αυτήν δεν χάνετε τίποτα ουσιαστικά.

Λίγο πιο διαφορετικά τα πράγματα για το Eyepet για όποιον ενδιαφέρεται, το οποίο κάνει download δωρεάν της move έκδοσης μεν (σαν demo αν θυμάμαι καλά), αλλά από το δισκάκι συνεχίζει να παίζει η παλιά έκδοση, ενώ από την κονσόλα στα games τρέχεις το EyePet move. Εάν δεν έχεις το δισκάκι μέσα δουλεύει σαν demo, αλλά με το δισκάκι μέσα παίζει κανονικά, απλά είναι σαν να έχεις 2 διαφορετικά παιχνίδια ένα πράγμα.

fotaras
18-04-2011, 18:06
Το ίδιο κάνει και το κανονικό το παλιό, απλά κατεβάζεις ένα update και αυτομάτως γίνεται move edition. Ίδια υποθέτω μενού και επιλογές για χρήση είτε του dualshock 3 είτε του ps move, μπορείς να επιλέξεις οποιαδήποτε στιγμή θέλεις τον χειρισμό αν θυμάμαι καλά. Οπότε αν βρείτε σε πιο χαμηλή τιμή την παλιά έκδοση μην το σκεφτείτε, πάρτε αυτήν δεν χάνετε τίποτα ουσιαστικά.


19 € πιστευω οτι ειναι αρκετα καλη τιμουλα.οταν ειχε πρωτοβγει το game ειχα κατεβασει το demo και το δοκιμασα με το dualshock 3,αλλωστε τοτε μονο με αυτο επαιζε.το εχω παρει και το move και το ελιωσα στο dead space extraction απλα ηθελα να ξερω αν παιζει και με τα δυο.τοτε που ειχα παιξει με το dualshock 3 με βολεψε αρκετα μπορω να πω.διαβασα και μερικα σχολια πιο εδω στο thread που λεγανε καποια παιδια οτι και με το move ειναι καλη εμπειρια,αν οχι και καλυτερη.
οπως και να εχει αφου παιζει και με τα δυο ειμαστε κομπλε.

Aparadektos
08-05-2011, 16:33
Mετά από την συζήτηση για το mortal combat και τα κωλύματα του ξεθάβω αυτό το threat για να ρωτήσω αν σας έτυχαν παρόμοιες περιπτωσεις με το heavy rain...για παράδειγμα προβλήματα ήχου μέχρι και γερά κωλύματα που να χρειάζεται reset... το δισκάκι το έχω πεντακάθαρο φυσικά και εκτος αυτου μου το έκανες και τις πρώτες μέρες... έχει τύχει και σε κανέναν άλλον?

Valkyre
09-05-2011, 14:17
Θεματα με τον ηχο υπηρχαν αλλα ξερω οτι διορθωθηκαν με ενα patch. Το εχεις κανει update το παιχνιδι? Αν ναι δεν θα επρεπε να εχεις προβλημα.

Aparadektos
09-05-2011, 16:00
Θεματα με τον ηχο υπηρχαν αλλα ξερω οτι διορθωθηκαν με ενα patch. Το εχεις κανει update το παιχνιδι? Αν ναι δεν θα επρεπε να εχεις προβλημα.
Ναι το έχω κάνει το uptade...το μονο που παρατήρησα να άλλαξε με το uptade ήταν τα loading τιμές... τα προβλήματα ήχου συνεχίζουν... :/

Gazof
16-05-2011, 03:34
Χτες το βράδυ (ξημερώματα δηλαδή....) κατάφερα να τελειώσω κι εγώ αυτή την παιχνιδάρα !!! Πραγματικά εντυπωσιακά ατμοσφαιρικό,με πρωτότυπο gameplay και φοβερή μουσική που σε κρατάει καθηλωμένο !!! Μόλις τελείωσε το παιχνίδι,πήγα να δω τα αποτελέσματα των trophies περιμένοντας να δω κάτι καλό...Και βλέπω 40% !!! Όχι ότι έιμαι trophie-hunter αλλά βρήκα ένα λόγο παραπάνω για να το ξαναπαίξω !!! Επίσης αξίζει να δείτε ακόμα και τα making of του παιχνιδιού για να δείτε ακόμα και από εκεί για τι παιχνιδάρα μιλάμε...
Είναι πραγματικά παιχνιδάρα! Επίσης ένας λόγος να παίξεις πάλι είναι επειδή από όσο ξέρω έχει 3 διαφορετικά τέλη το παιχνίδι!

Γενικά είναι σαν ταινία. Είχα καιρό να εθιστώ έτσι.. να παίζω συνέχεια δηλαδή με σκοπό να το τερματίσω για να δω ποιος σκατά ήταν ο δολοφόνος. RESPECT

volyros
16-05-2011, 18:00
Είναι πραγματικά παιχνιδάρα! Επίσης ένας λόγος να παίξεις πάλι είναι επειδή από όσο ξέρω έχει 3 διαφορετικά τέλη το παιχνίδι!

Γενικά είναι σαν ταινία. Είχα καιρό να εθιστώ έτσι.. να παίζω συνέχεια δηλαδή με σκοπό να το τερματίσω για να δω ποιος σκατά ήταν ο δολοφόνος. RESPECT

φαντασου τωρα οου θα σου πω οτι δεν εχει 3 αλλα 18 διαφορετικα endings τι θα παθεις!!!(δεν σου κανω πλακα)
:a042:

σε βλεπω να μην πηγαινεις ουτε τουαλετα!!

antoniss
16-05-2011, 21:51
και εγώ μόλις το πήρα από φίλο σήμερα , αλλά θέλω να πάρω πλατίνα πρώτα στο mafia 2 που τερμάτισα χθες και μετά να το ξεκινήσω ! δλδ σε 2-3 μέρες περίπου ,

μου είπε ο φίλος να μου δώσει και το move μιας και εγώ δεν έχω , αξίζει έστω για λίγο ή καλύτερα με το dualshock ?

από διάρκεια πόσο κρατάει ??

Devil_7
16-05-2011, 21:53
και εγώ μόλις το πήρα από φίλο σήμερα , αλλά θέλω να πάρω πλατίνα πρώτα στο mafia 2 που τερμάτισα χθες και μετά να το ξεκινήσω ! δλδ σε 2-3 μέρες περίπου ,

μου είπε ο φίλος να μου δώσει και το move μιας και εγώ δεν έχω , αξίζει έστω για λίγο ή καλύτερα με το dualshock ?

από διάρκεια πόσο κρατάει ??

Move χωρίς δεύτερη σκέψη αν μπορείς.:a010bg:

Gazof
17-05-2011, 02:13
φαντασου τωρα οου θα σου πω οτι δεν εχει 3 αλλα 18 διαφορετικα endings τι θα παθεις!!!(δεν σου κανω πλακα)
:a042:

σε βλεπω να μην πηγαινεις ουτε τουαλετα!!
Χμμμ, έτσι και αλλιώς πάντα ήθελα μία TV στην τουαλέτα, παίρνω μέτρα για τα καλώδια και είμαι ready!

και εγώ μόλις το πήρα από φίλο σήμερα , αλλά θέλω να πάρω πλατίνα πρώτα στο mafia 2 που τερμάτισα χθες και μετά να το ξεκινήσω ! δλδ σε 2-3 μέρες περίπου ,

μου είπε ο φίλος να μου δώσει και το move μιας και εγώ δεν έχω , αξίζει έστω για λίγο ή καλύτερα με το dualshock ?

από διάρκεια πόσο κρατάει ??
Όσο πρέπει! Ούτε πάρα πολύ, ούτε λίγο. Το παιχνίδι έχει βάθος και διάρκεια τόσο ώστε σε καμία περίπτωση δε το λες μικρό, αλλά ούτε θα σε πρήξει μέχρι να τελειώσει.

minaras_tio
21-05-2011, 12:30
Καλημερα,θελω να ρωτησω επειδη βλεπω παντου Heavy Rain move edition...Τι εννοειται move edition?? Ποια η διαφορα με το κανονικο?? Θελω να το αγορασω το game γι αυτο ρωταω.. Ευχαριστω:a057:

minaras_tio
21-05-2011, 12:51
Ακυρο μαγκες...Ειδα τι ειναι move edition...

Valkyre
21-05-2011, 12:52
^^ Aπλα με την move eidtion μπορεις να παιξεις και με το κανονικο χειρηστηριο αλλα και με το Move controler. καμμια αλλη διαφορα στην ουσια. :)

antoniss
21-05-2011, 12:57
^^ Aπλα με την move eidtion μπορεις να παιξεις και με το κανονικο χειρηστηριο αλλα και με το Move controler. καμμια αλλη διαφορα στην ουσια. :)
στην αρχική έκδοση που είχε βγει χωρίς να είναι move edition , δεν υπάρχει περίπτωση με κάποιο upd/patch να παίξει το move ?

volyros
21-05-2011, 13:09
στην αρχική έκδοση που είχε βγει χωρίς να είναι move edition , δεν υπάρχει περίπτωση με κάποιο upd/patch να παίξει το move ?

nai antoni,me to pou to vazeis sou vgazei update kai sou pernaei thn move edition..

antoniss
21-05-2011, 13:57
nai antoni,me to pou to vazeis sou vgazei update kai sou pernaei thn move edition..

οκ tnx φίλος !

zisisx
25-05-2011, 17:05
Σορυ αν εχει ξαναγινει η ερωτηση....
Το συγκεκριμενο παιχνιδι παιζεται με dualshock η απο κλειστικα με χειριστηρια move????!!!!!
Ευχαριστω....

antoniss
25-05-2011, 17:30
Σορυ αν εχει ξαναγινει η ερωτηση....
Το συγκεκριμενο παιχνιδι παιζεται με dualshock η απο κλειστικα με χειριστηρια move????!!!!!
Ευχαριστω....

γεια σου φίλε ,

και οι 2 εκδόσεις που εχουν βγει για το Heavy Rain (με move ή χωρίς)

λειτουργούν και με τους 2 τρόπους.

αλλά για ότι απορία καλύτερα να δεις στο αντίστοιχο thread ή να ρωτάς εκεί.
http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=661&page=79

jk_blue_tiger
14-07-2011, 13:38
Εχω την 1η εκδοση που πρωτοκυκλοφορησε και σκεφτομουν να την δωσω σε φιλο
και μετα εγω θα αγοραζα την Platinum εκδοση που περιεχει διαφορα dlc
(Taxidermist, Soundtrack, Dynamic Themes).
Δυστυχως μετα απο ψαξιμο βρηκα οτι τα dlc δεν μπορουν να χρησιμοποιηθουν
οποτε προσοχη σε ολους πριν την αγορασετε.
Μονο η κανονικη Move Edition τα περιεχει on disc.
Ακολουθει link πως το ανακαλυψα:
http://community.eu.playstation.com/t5/Heavy-Rain/missing-bonus-content-on-move-platinume-edition/td-p/12740291
Τι να πω πια. Πρεπει να ψαχνουμε τα παντα πριν τα αγορασουμε.
Εαν καποιος εχει βρει τροπο να χρησιμοποιησει τα dlc της Platinum εκδοσης ας ποσταρει.

lebron15
03-08-2011, 20:37
Πολυ ωραιο παιχνιδι,το τερματισα σε 2 μερες,την ιστορια στο μετριο επιπεδο δηλαδη,μου αρεσε πολυ η ιστορια γιατι σε κραταει σε αγωνια μεχρι να δεις τι γινεται στη συνεχεια και ειναι αρκετα εξυπνο αλλα το μονο που με χαλασε οπως και τους περισσοτερους ειναι οτι δεν κανεις και πολλα ουσιαστικα εκτος του να πατησεις τα κουμπια που σου ζηταει στην οθονη,οπως και να χει μ'αρεσε πολυ!

volyros
03-08-2011, 23:05
Πολυ ωραιο παιχνιδι,το τερματισα σε 2 μερες,την ιστορια στο μετριο επιπεδο δηλαδη,μου αρεσε πολυ η ιστορια γιατι σε κραταει σε αγωνια μεχρι να δεις τι γινεται στη συνεχεια και ειναι αρκετα εξυπνο αλλα το μονο που με χαλασε οπως και τους περισσοτερους ειναι οτι δεν κανεις και πολλα ουσιαστικα εκτος του να πατησεις τα κουμπια που σου ζηταει στην οθονη,οπως και να χει μ'αρεσε πολυ!

Αυτη ειναι η μαγεια και η διαφορετικοτητα του φιλε μου.Ουσιαστικα ειναι μια interactive ταινια που εξελισεις εσυ αναλογα με τις πραξεις/ενεργειες/αποφασεις που κανεις/παιρνεις.

lebron15
04-08-2011, 03:28
Παντως το παιχνιδι δεν θα το συνιστουσα για αγορα αλλα για ενοικιαση και ελπιζω να βγουν και αλλα τετοια παρομοια παιχνιδια,ειναι πολυ εθιστικος ο τροπος που ξεδιπλωνεται η πλοκη!

Dragonpaul
08-08-2011, 22:31
Κι ομως... Οσο απιστευτο και αν "ακουγεται", εγω μολις το τερματισα. Ας πω δυο λογια...
Λοιπον... Το παιχνιδι καταρχην μου αρεσε παρα πολυ!!!!! Και επειδη ακριβως μου αρεσε πολυ, καποια πραγματα που θα αναφερω πιο κατω τα προσπερασα, αλλα αυτο δε σημαινει οτι δε μου αφησαν κακη γευση. Ειχα πολυ καιρο να παιξω κατι τοσο πρωτοτυπο. Κατι που "φωναζει" πως τετοια παιχνιδια χρειαζεται η βιομηχανια των games για να διατηρειται "φρεσκια" χωρις να χρειαζεται να αναλωνεται σε επαναληψεις/αντιγραφες των ιδιων και ιδιων παιχνιδιων και μαλιστα σε ιδιες genres. Ειχα πολυ καιρο να πεταγομαι απο το κρεβατι μου (χιλιες φορες το εχουμε πει... ΞΑΠΛΩΜΕΝΟΣ ΠΑΙΖΩ!!!!!!!) και να αγωνιω για το τι θα συμβει, αφου ξερω πως κι εγω συμβαλλω στην εξελιξη. Πρωτη φορα ενα παιχνιδι μου εδωσε τη δυνατοτητα να "εκφρασω" με πραξεις στην οθονη αυτο που παντα ευχομαι σε ταινιες που δεν εχω καμια δυναμη επανω τους. Ναι... Μπορεσα να κανω επιλογες που με εξεφραζαν και να πανε τα πραγματα οπως τα ηθελα (οχι, παντα ομως... θα το δουμε πιο κατω). Και τελος, αφου ξερετε ολοι πως δεν παιζω παιχνιδια δευτερη φορα, αυτο ειναι το μονο που με εβαλε σε σκεψεις να το κανω. Ισως επειδη ελπιζω πως σε ενα εναλλακτικο τελος ο Ethan δε θα πεθανει και θα ζησει ευτυχισμενος με την οικογενεια του. Ή ισως να δω τι θα γινει αν τωρα επιλεξω να σκοτωσω τον Scott. Ή... ή... ή....
Tα μοντελα των χαρακτηρων κρινονται, κατ' εμε, απο πολυ καλα εως παρα πολυ καλα (οχι τελεια...)
Ωστοσο, κανεις δεν ειναι τελειος, ποσο μαλλον κατι. Παιδια, οσο καλο και να μου φανηκε το παιχνιδι, δυστυχως ενα κομματι της χαρας μου το πηρε ο ΠΑΝΑΘΛΙΟΣ χειρισμος του. Σε πρωτη φαση το επαιξα με το χειριστηριο. Ισως μετα παιξω με το Move και αλλαξω γνωμη. Δεν ξερω αν εχω συναντησει σε παιχνιδι χειροτερο χειρισμο. Πραγματικα... Ακομα και μεχρι το τελος, δεν τον ειχα συνηθισει. Ειναι απλα βλακεια ενα παιχνιδι που προσπαθει να μιμηθει την πραγματικοτητα, να εχει πρωταγωνιστες που "κουτουλανε" στους τοιχους, φερνουν σβουρες και μοιαζουν αναποφασιστοι για το που πρεπει να πανε. Και οχι, δε φταιει ΜΟΝΟ ο χρηστης σε αυτο. Ειναι χαζομαρα να μην εχεις τη δυνατοτητα να τρεξεις αν το θες και να υποχρεωνεσαι να περπατας λες και δεν τρεχει τιποτα.
Ειναι, επισης, αδιανοητο για παιχνιδι της εποχης μας να εχει duplicate χαρακτηρες. Nα εισαι σε μια αιθουσα με πολλα ατομα και απο τα 20, τα 5 να ειναι ιδιοι χαρακτηρες και, μαλιστα, καποιοι απο αυτους να κανουν ΑΚΡΙΒΩΣ τις ιδιες κινησεις λες και εκτελουν χορογραφια. Καποιοι αλλοι, δε, διαφοροποιουνται εχοντας απλα ενα μουσι στο προσωπο.
Κατι αλλο που με ψιλοενοχλησε, ειναι που σε καποιες περιπτωσεις που επρεπε να αποφασισω, οι επιλογες κινουνταν γρηγορα και ηταν θολες. Μαλλον για περισσοτερο ρεαλισμο πηγαν να το κανουν, αλλα εγω εκανα δυο φορες λαθος.
E, υπηρχαν και καποια κενα στην υποθεση, αλλα οκ.
All in all, ενα πραγματικα πολυ καλο παιχνιδι που, τελειωνοντας το, αναρωτιεσαι ποσο καιρο θα κανεις να δεις κατι παρομοιο. Και ή απογοητευεσαι, ή ελπιζεις!!!! WAY TO GO!!!!!!!

modecris
08-08-2011, 23:21
Και εγώ χθες το τελείωσα και συμφωνώ με τα θετικά που αναφέρει ο Παύλο παραπάνω. Χρειάστηκα 2 "συνεδρίες" (lol) αλλά θα μπορούσα κάλλιστα να το τελειώσω και σε 1/ καιρό είχα να νιώσω τέτοιο πάθος με παιχνίδι. Να μην πω και για την ΠΛΗΡΗ απορρόφηση στην ιστορία με αποτέλεσμα με το παραμικρό που με επανέφερε στην πραγματικότητα να πετάγομαι στον αέρα..έπαιζα και νύχτα, με μοναδικό φως αυτό της οθόνης και με ακουστικά...καταλαβαίνετε...

Εγώ τελικά κατάφερα
-εκτός του δολοφόνου φυσικά- να τους σώσω όλους, και τους 4 που χειριζόμαστε αλλά και τον πιτσιρικά
και τώρα θέλω να πειραματιστώ με εναλλακτικές επιλογές και καταστάσεις. Μακάρι να είχαμε περισότερα τέτοια παιχνίδια.

Έχουμε ακούσει κάτι για συνέχεια της σειράς?

Desmond
08-08-2011, 23:33
Κατ'αρχάς είστε και οι δύο άθλιοι που το τερματίσατε τώρα!LOL!
Το παραβλέπω και προχωρώ...
Παύλο θα διαφωνήσω μαζί σου σε δύο σημεία: 1)Δεν βρήκα τόσο άθλιο τον χειρισμό.Ξένο, ναι.
2)Συμφωνώ με την επιλογή των θολών απαντήσεων και το timing που αυτές εμφανίζονταν (πιεστικές και έντονες).
Cris, ως sequel του HR, όχι.Όπως και νά'χει όμως το (όποιο) καινούργιο game
της QD θα ξεφεύγει από τα συνηθισμένα όπως το fahreneit και το HR.

Dragonpaul
08-08-2011, 23:48
Κατ'αρχάς είστε και οι δύο άθλιοι που το τερματίσατε τώρα!LOL!
Το παραβλέπω και προχωρώ...
Παύλο θα διαφωνήσω μαζί σου σε δύο σημεία: 1)Δεν βρήκα τόσο άθλιο τον χειρισμό.Ξένο, ναι.
2)Συμφωνώ με την επιλογή των θολών απαντήσεων και το timing που αυτές εμφανίζονταν (πιεστικές και έντονες).
Cris, ως sequel του HR, όχι.Όπως και νά'χει όμως το (όποιο) καινούργιο game
της QD θα ξεφεύγει από τα συνηθισμένα όπως το fahreneit και το HR.

Για το "αθλιος", guilty as charged. Πραγματικά, δε ξέρω πως και δεν είχα ασχοληθεί τόσον καιρο.
Τώρα για τις "διαφωνίες". Οκ με τη δεύτερη. Μπορει να ήθελαν να προσθέσουν στην ένταση, αλλα υπήρχαν φορές που δεν μπορούσα να διαβάσω τι λεγαν οι επιλογές.
Για το χειρισμό, Νίκο θα επιμεινω. Και ξένος και αθλιος. Με κούρασε πολυ.
Ίσως στο δεύτερο playthrough με move αλλάξω γνώμη, αλλα σε αυτη την περίπτωση θα πρέπει να ξεχάσω την ξαπλα. Oh, well...

minaras_tio
30-08-2011, 20:24
Σημερα κατεβασα μετα απο αιωνες το demo και δοκιμασα και εγω το περιβοητο heavy rain..
Παρα πολυ καλο φανηκε! Φοβερα γραφικα,ατμοσφαιρα πολυ ομορφη..
Με χαλασε αυτο με το move λιγο αλλα ειναι κατι καινουριο για μενα και αξιζε να δοκιμασω…
:transformer:

jsrory
12-10-2011, 23:03
παρασκευη 8α το εχω ,επαι3α το demo χτες ,φανταστικο game !!!κριμα π δεν εχω Move :c026:

mootsChios
13-10-2011, 00:36
Αξιζει να το παιξεις και χωρις το Move. Εγω το πηρα π.Μ (προ Move). Ολο λεω να το παιξω και με το Move αλλα βαριεμαι να κατεβαζω το update

bellinelli
13-10-2011, 02:40
παιχνιδαρα... τι μουβ κ ξεμουβ απλα τα σπαει

Old_Dog
13-10-2011, 15:06
Όντως παίδες...Εγώ το έχω τερματίσει εδώ και καιρό και δεν νομίζω ότι χρειάζεται το Move σιγά..Αξίζει πάντως για κάθε άνθρωπο που έχει playstation 3 να παίξει αυτήν την παιχνιδάρα..

jsrory
16-10-2011, 13:09
οτι καλυτερο εχω δει ποτε σε adventure ποτε !!!

mitsios
16-10-2011, 16:36
Εμενα το demo γιατι δεν με ενθουσιασε τοσο?Ελαχιστη σκεψη και απλα σου λεει τι να πατας.Ασε που και ο χειρισμος δεν εινα απο τα ατου του και στο περιβαλλον που ειναι ο παικτης δεν εχει ελευθερια κινησεων,καταλαβαινεις απο πριν που πρεπει να πας.
Εχει και μερα το παιχνιδι να υποθεσω η εκτυλισεται μονο νυχτα?

Desmond
16-10-2011, 17:01
Το demo το μόνο που κάνει είναι να σου δώσει απλά μια ιδέα για το concept του gameplay και τίποτα άλλο.Mην το κρίνεις απ'αυτό και μόνο.
Διαδραματίζεται και μέρα.

PDS
16-10-2011, 18:02
Εμενα το demo γιατι δεν με ενθουσιασε τοσο?Ελαχιστη σκεψη και απλα σου λεει τι να πατας.Ασε που και ο χειρισμος δεν εινα απο τα ατου του και στο περιβαλλον που ειναι ο παικτης δεν εχει ελευθερια κινησεων,καταλαβαινεις απο πριν που πρεπει να πας.
Εχει και μερα το παιχνιδι να υποθεσω η εκτυλισεται μονο νυχτα?

Θα συμφωνησω με Νικο,μη κοιτας το ντεμο.

Επισης το παιχνιδι δεν βασιζεται στην σκεψη(με την εννοια του προσπαθω να βρω την λυση,κολλαω κτλ) ,αλλα στις ενστικτωδεις κινησεις/ενεργιες/αποφασεις.

Κατ'εμε ειναι ενα απο τα καλυτερα παιχνιδια της γενιας.

ParanoidGR
16-10-2011, 20:14
καμια σχέση δεν έχει το demo.
το παιχνίδι είναι τελείως διαφορετικό και τα πάντα κρίνονται από την στιγμιαία απόφαση και το αν η λογική σου καταφέρει να πρόβλεψη πριν την πράξη, αν είναι για καλο η κακό, μπορεί να επιλέξεις μια αρνητική κίνηση και να είναι το σωστό βάση τις δικη σου λογικής, και φυσικά η ιστορία αλλάζει κάθε φορα που επιλεγεις, έχει πολλές εναλλακτικές.με βάση των επιλογων που κανεις μπορείς να παρουσίασεις διαφορετικές ιστορείς και διαφορετικούς τερματισμούς,απλά και λιτά το καλύτερο game που παρουσιάστηκε ποτε σε κονσόλα,δοκίμαζε κάτι διαφορετικό και νέο,

jsrory
18-10-2011, 12:08
αν και ειμαι καπου στην μεση ηδη σκεφτομαι πως θα ηταν με διαφορετικες επιλογες σε καποια σημεια !!!θα το 3αναρχισω με το που τελειωσει !!!φοβερο σεναριο,ταινια πρεπει να γινει !!

Valkyre
18-10-2011, 12:15
^^ Ειναι ηδη ταινια δεν χρειαζεται να γινει! Μαλιστα δεν θα δουλευε τοσο καλα σαν ταινια γιατι δεν θα σου εδινε ολες αυτες τις επιλογες και δεν θα σε εκανε να παρεις τις αποφασεις που εσυ θελεις και να αντιμετωπισεις τα διλληματα που σου ριχνει.

TJohn
18-10-2011, 17:17
Θα μπορούσαν πάντως στο μέλλον τέτοιου είδους παιχνίδια να γίνουν interactive ταινίες, δηλαδή να μπορούσε ο τηλεθεατής να επιλέγει με τηλεχειριστήριο σημαντικές αποφάσεις. Θα μιλούσαμε για μια ταινία αρκετών δεκάδων GB όπου ανάλογα με τις επιλογές του εκάστοτε τηλεθεατή να προβάλονται και οι αντίστοιχες σκηνές...

MetalGearFan
18-10-2011, 18:14
Ναι ρε, δεν έχω παίξει Heavy Rain !

volyros
19-10-2011, 01:00
Ναι ρε, δεν έχω παίξει Heavy Rain !
Και δεν αισχυνεσαι;;

Valkyre
19-10-2011, 12:03
Θα μπορούσαν πάντως στο μέλλον τέτοιου είδους παιχνίδια να γίνουν interactive ταινίες, δηλαδή να μπορούσε ο τηλεθεατής να επιλέγει με τηλεχειριστήριο σημαντικές αποφάσεις. Θα μιλούσαμε για μια ταινία αρκετών δεκάδων GB όπου ανάλογα με τις επιλογές του εκάστοτε τηλεθεατή να προβάλονται και οι αντίστοιχες σκηνές...

Δεν θα γινει αυτο φιλε μου γιατι δεν θα μπορουσε να αξιοποιηθει στον κινηματογραφο. Και οι υψηλες παραγωγες εχουν αναγκη τον κινηματογραφο, αφου ειναι η βασικοτερη πηγη εσοδων τους.

jsrory
19-10-2011, 13:05
το τελειωσα χτες !πολλες λαθος επιλογες σε καποια σημεια και ο δολοφονος ειναι ελευθερος :what:!
θα το 3αναρχισω συντομα !!μετα σειρα εχει το L.a noire .....

Valkyre
19-10-2011, 13:11
^^ Θεος εισαι!! :)

enstikto
19-10-2011, 13:14
Καλά λέει ο Βαλ. Θεός!!!! Ξέρεις πόσο προσπάθησα εγώ για να μείνει ελεύθερος; (Στο 2ο playthrough)

volyros
19-10-2011, 23:40
Και γω στο πρωτο και τελευταιο που επαιξα ελευθερος εμεινε ο φουστης!!

volyros
04-11-2011, 12:49
Heavy Rain Directors Cut
http://www.enternity.gr/Article/%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%8E%C E%B8%CE%B7%CE%BA%CE%B5-%CF%84%CE%BF-Heavy-Rain:-Director's-Cut/5093.html?utm_source=enternity&utm_medium=email&utm_campaign=email_newsletter

mitsios
04-11-2011, 14:04
Nα ρωτησω κατι.Στο παιχνιδι χειριζεσαι πολαπλους χαρακτηρες η μονο τον ντεντεκτιβ?Γιατι σε διαφορα βιντεο που ειδα,παρατηρησα οτι ο παικτης χειριζεται διαφορα προσωπα.

Υ.Γ. Οκ,βρηκα την απαντηση

enstikto
04-11-2011, 14:08
Το παιχνίδι είναι στην μορφή κεφαλαίων, και σε κάθε ένα από αυτά χειρίζεσαι άλλο χαρακτήρα...

Nek_Food
04-11-2011, 14:16
Πολύ πρόχειρα θυμάμαι 4 χαρακτήρες, τώρα άμα ξεχνάω και κανέναν θα είναι χαρά σου να το ανακαλύψεις μόνος σου. Πολύ όμορφη ωστόσο και έξυπνη η εναλλαγή μεταξύ τους. Σταμάτα να βλέπεις βίντεο και παίξε το παιχνίδι. :P

Spiros20
04-11-2011, 15:57
4 είναι και αυτούς χειρίζεσαι. Βέβαια μια στιγμή παίζεις και ως κάτι άλλο αλλά μάλλον θα το βάλω σε Spoil
Ως μικρός. Δεν θυμάμαι καλά βέβαια αλλά νομίζω ήταν ο Main Χαρακτήρας ή ένα παιδί του. Δεν θυμάμαι.

TJohn
04-11-2011, 17:51
Σωστός ο φίλος.
Παίζεις τον κύριο πρωταγωνιστή όταν ήταν παιδί...

mitsios
04-11-2011, 20:57
Θα το αγορασω...Την απλη εκδοση θα παρω εφοσον δεν εχω σκοπο να το παιξω με move η οποια και να παρω κανει το ιδιο?Γιατι αν δεν κανω λαθος καποια εκδοση ειναι ειδικα για move.Κατι τετοιο..

Devil_7
04-11-2011, 20:59
Θα το αγορασω...Την απλη εκδοση θα παρω εφοσον δεν εχω σκοπο να το παιξω με move η οποια και να παρω κανει το ιδιο?Γιατι αν δεν κανω λαθος καποια εκδοση ειναι ειδικα για move.Κατι τετοιο..

Όποια και να πάρεις το ίδιο είναι. Μπορείς να παίξεις και με move και χωρίς και στις δύο εκδόσεις.

mitsios
04-11-2011, 21:17
Όποια και να πάρεις το ίδιο είναι. Μπορείς να παίξεις και με move και χωρίς και στις δύο εκδόσεις.
Τοτε ποια η διαφορα που βγηκε σε δυο εκδοσεις?Η δευτερη το υποστηριζει περισσοτερο?

Devil_7
04-11-2011, 21:27
Τοτε ποια η διαφορα που βγηκε σε δυο εκδοσεις?Η δευτερη το υποστηριζει περισσοτερο?

Ίσως όταν βγήκε το παιχνίδι να μην είχε βγει το move ακόμα. Δεν ξέρω. Πάντως αν πάρεις την απλή έκδοση μπορείς να κατεβάσεις update για το move και με την move έκδοση έχει επιλογή να το παίξεις χωρίς αυτό.

woody
05-11-2011, 00:02
Οταν βγηκε το παιχνιδι δεν ειχε κυκλοφορησει το move..

Ninja
17-11-2011, 12:48
Λοιπον, το τερματησα χθες. Νομιζω οτι δεν θα μπορουσα να τα κανω χειροτερα ολα. Ειλικρινα εβαλα τα γελια χθες. Πεθαναν ολοι εκτος απο την γυναικα και ο δολοφονος εμεινε ελευθερος. Το παιδι μου πεθανε, εγω αυτοκτονησα, ο μπατσος πεθανε, η γκομενα εχει εφιαλτες... πφφφφ! Θα το ξαναπαιξω, δεν γινετα, αποκλειεται να τελειωνει ετσι το story!

Nek_Food
17-11-2011, 14:28
^^^
LoL πρέπει να το πάλεψες και να προσπάθησες πολύ για να τα καταφέρεις όλα αυτά. Να μας κάνεις έναν οδηγό για όσους θέλουμε να το πετύχουμε αλλά δεν μπορούμε.

panos74gr
17-11-2011, 16:04
Λοιπον, το τερματησα χθες. Νομιζω οτι δεν θα μπορουσα να τα κανω χειροτερα ολα. Ειλικρινα εβαλα τα γελια χθες. Πεθαναν ολοι εκτος απο την γυναικα και ο δολοφονος εμεινε ελευθερος. Το παιδι μου πεθανε, εγω αυτοκτονησα, ο μπατσος πεθανε, η γκομενα εχει εφιαλτες... πφφφφ! Θα το ξαναπαιξω, δεν γινετα, αποκλειεται να τελειωνει ετσι το story!

Και εγώ κάπως έτσι το είχα τελειώσει, με αποτέλεσμα να με κάνει συναισθηματικά ράκος. Το τελείωσα και νυχτα και μετά έκανα χάλια ύπνο με εφιάλτες κλπ, οπότε μετά μπήκε στο ντουλάπι και δεν ξαναβγήκε.

Ninja
17-11-2011, 16:15
^^^
LoL πρέπει να το πάλεψες και να προσπάθησες πολύ για να τα καταφέρεις όλα αυτά. Να μας κάνεις έναν οδηγό για όσους θέλουμε να το πετύχουμε αλλά δεν μπορούμε.

Η αληθεια ειναι πως εκανα αρκετα λαθη τα οποια δεν ηθελα να κανω κατα την διαρκεια του παιχνιδιου. Καταλαθος σκοτωσα 2 ατομα και εκανα και 2-3 βλακιες στην παλη μου με τον FBI πρακτορα και ισως αν εμενε ζωντανος αυτος να ειχε αλλη τροπη

Παντως ειναι γ@μ@το που τρωγομαι και λεω, ΑΝ το εκανα αυτο διαφορετικο... Και θα με κανει να το ξαναπαιξω. :yes: Φοβερο παιχνιδι!

enstikto
17-11-2011, 16:18
Πραγματικά είναι πολύ μπροστά το παιχνίδι!!!
Μακάρι να μπορούσες να το ξεχάσεις με κάποιο τρόπο και να το ξαναπαίξεις απο την αρχή...

fotaras
16-12-2011, 15:11
Θελει αλλα 15 λεπτα περιπου για να κατεβει το update και να το ξεκινησω και εγω επιτελους αυτο το παιχνιδι.Το εχω απο τον Μαρτιο που το πηρα και τωρα αξιωθηκα να το βαλω.Για να δουμε τι θα δουμε...

TJohn
16-12-2011, 16:02
Άντε τυχερέ!!! Θα βρέχει συνέχεια κιόλας αυτή την περίοδο, θα έχεις και ατμόσφαιρα!!!

fotaras
16-12-2011, 21:13
Στα extras του παιχνιδιου εχει 2 κατηγοριες, "online shop" και "downloaded content".
Οταν επιλεγω το δευτερο μου βγαζει ενα "heavy rain chronicle #1 : the taxidermist",το επιλεγω.με πηγαινει στο store αλλα εκει δεν εχει κατι για να κατεβασω.
Το μονο που εχει ειναι μια επιλογη που λεει themes και οταν το επιλεγω μου λεει "no content was found".
Τι παιζει με αυτο?Πρεπει να το αγορασω-κατεβασω?

Να πω οτι η εκδοση του παιχνιδιου που εχω,στην πισω πλευρα του κουτιου γραφει
BONUS FEATURES:
- The Taxidermist - Extra Playble Scene
- Official Soundtrack
- Dynamic XMB Menu Themes
- Making Of Videos

Απο οτι καταλαβαινω ολα τα παραπανω περιεχονται στο παιχνιδι ειτε απο πριν ειτε για να τα κατεβασω αλλα δεν τα βρισκω πουθενα.Ουτε στο μενου του παιχνιδιου αλλα ουτε και στο store.

jk_blue_tiger
16-12-2011, 21:25
Στα extras του παιχνιδιου εχει 2 κατηγοριες, "online shop" και "downloaded content".
Οταν επιλεγω το δευτερο μου βγαζει ενα "heavy rain chronicle #1 : the taxidermist",το επιλεγω.με πηγαινει στο store αλλα εκει δεν εχει κατι για να κατεβασω.
Το μονο που εχει ειναι μια επιλογη που λεει themes και οταν το επιλεγω μου λεει "no content was found".
Τι παιζει με αυτο?Πρεπει να το αγορασω-κατεβασω?

Να πω οτι η εκδοση του παιχνιδιου που εχω,στην πισω πλευρα του κουτιου γραφει
BONUS FEATURES:
- The Taxidermist - Extra Playble Scene
- Official Soundtrack
- Dynamic XMB Menu Themes
- Making Of Videos

Απο οτι καταλαβαινω ολα τα παραπανω περιεχονται στο παιχνιδι ειτε απο πριν ειτε για να τα κατεβασω αλλα δεν τα βρισκω πουθενα.Ουτε στο μενου του παιχνιδιου αλλα ουτε και στο store.

http://www.ps3forums.gr/vb/showpost.php?p=316414&postcount=1574

psx3
16-12-2011, 21:32
Έχετε δοκιμάσει να τρέξετε το παιχνίδι σε UK account πρώτα και έτσι να κατεβάσετε τα DLC;

Αν κατέβουν, μετά θα παίζουν σε όλα τα accounts.

fotaras
16-12-2011, 21:38
http://www.ps3forums.gr/vb/showpost.php?p=316414&postcount=1574

This thing sucks man!!!
Με ξενερωσες τωρα αλλα τουλαχιστον με γλυτωσες απο το ψαξιμο.
Διαβασα και το link που μου εδωσες αλλα απο οτι βλεπω δεν βγηκε καποια ακρη για να λυθει το θεμα.

EDIT : psx3 (http://www.ps3forums.gr/vb/member.php?u=2428) ενα και μοναδικο account εχω το οποιο προφανως και θα ειναι Ελληνικο.Δεν ξερω αν το εχει δοκιμασει ο τιγρης η καποιος αλλος...

psx3
16-12-2011, 22:48
Ας το δοκιμάσει κάποιος με UK account... τσάμπα είναι.

fotaras
24-12-2011, 17:12
Το τελειωσα χτες το βραδυ το παιχνιδι.
Μικρο σχετικα σε διαρκεια αλλα ακρως απολαυστικο,ειδικα καπου απο την μεση και μετα που αρχιζει να εξελισεται η ιστορια για τα καλα.Στην αρχη μου φανηκε καπως μονοτονο.
Στο spoiler ειναι το τελος του παιχνιδιου που ειδα.
Δεν ξερω πως τα καταφερα αλλα ηταν οντως σαν μια ταινια με happy ending!Ο βασικος πρωταγωνιστης,ο πατερας του παιδιου δηλαδη κερδισε την ζωη του,την ελευθερια του(δεδομενου οτι σκοτωσε και τον drug dealer),το παιδι του αλλα και το κοριτσι (madison) και ζησανε αυτοι καλα και εμεις χειροτερα λογω της κρισης!
Δεν το περιμενα με τιποτα ο δολοφονος να ηταν αυτος που ηταν,ο οποιος και σκοτωθηκε απο τον πατερα του παιδιου.Πιο νωρις στο παιχνιδι δυστηχως σκοτωθηκε και ο πρακτορας του FBI απο εναν μαυρο σε μια μαντρα αυτοκινητων.Λεω δυστηχως γιατι δεν ηταν απο καποια "επιλογη μου" αλλα επειδη στην παλη με αυτον τον μαυρο δεν τα καταφερα με τα κουμπια που επρεπε να πατησω στο χειρηστηριο.
Εζησε και ο βλακας ο μπατσος που βαραγε οποιον μιλαγε ο οποιος μου εσπαγε και τα νευρα,εζησε και η Lauren που στο τελος εφτιαξε και ενα ειδυλιο με τον δολοφονο του παιδιου της αλλα μετα εριξε και μια ροχαλα στον ταφο του!WTF δηλαδη!!!

Πολυ ωραιο παιχνιδακι τελικα.Οσοι λιγοι δεν το εχουν παιξει τους συνιστω ανεπιφυλακτα να το δοκιμασουν.

lebron15
25-12-2011, 09:04
Εγω τους ειχα ''πεθανει'' ολους! Αχρηστος..

Ninja
27-12-2011, 14:09
ΠΩ ΠΩ! Τι τερματισμοι ειναι αυτοι? Θα με κανετε να το ξανα παιξω για 3η φορα.
Προσπαθω να περασω την μαχη του Μπατσου με τον Δολοφονο γαμωτο που γινεται στο τελος στην αποθηκη και παντα χανω και ψοφαω, ελεος, τοσο δυσκολο ειναι ή εγω ειμαι ΤΟΣΟ κουλος? :)

MetalGearFan
02-01-2012, 04:42
Εντομεταξύ, έπαιξα το demo του Heavy Rain.

First impression (x) Με έφυγαν τα σαγόνια.

Negative aspects (o) Ένα τεράστιο interactive cutscene.

Thoughts on development (R1) Θα περίμενα τέτοιο παιχνίδι από ιάπωνες.

Dilemmas (L1) Να πάρω κανονική ή move έκδοση ?

(R2) + [->] *exiting forum cutscene

PDS
02-01-2012, 10:38
Εντομεταξύ, έπαιξα το demo του Heavy Rain.

First impression (x) Με έφυγαν τα σαγόνια.

Negative aspects (o) Ένα τεράστιο interactive cutscene.

Thoughts on development (R1) Θα περίμενα τέτοιο παιχνίδι από ιάπωνες.

Dilemmas (L1) Να πάρω κανονική ή move έκδοση ?

(R2) + [->] *exiting forum cutscene

Το demo δεν ειναι τπτ μποροστα στο κανονικο παιχνιδι.Απο τα καλυτερα παιχνιδια τις κονσολας αν οχι το καλυτερο(για μενα).

chronohill
07-01-2012, 23:57
Ποσο παιχνιδαρα ειναι ρε φουστη μου...το ξεκινησαν 2 φιλοι μου και ακομα γελαω με τις φατσες τους οταν αποκαλυφθηκε ο Origami Killer...Ανατριχιαζω οσες φορες και να το βλεπω αυτο το παιχνιδι...Και μετα σου λεει οτι υπεφερε απο second hand πωλησεις..οποιος πουλησε σε αλλον αυτη την παιχνιδαρα και δεν την εχει για να την δειχνει στους φιλους του η για να το ξαναπαιξει μετα απο καιρο χανει πολλα...

psx3
08-01-2012, 00:28
Και μετα σου λεει οτι υπεφερε απο second hand πωλησεις..οποιος πουλησε σε αλλον αυτη την παιχνιδαρα και δεν την εχει για να την δειχνει στους φιλους του η για να το ξαναπαιξει μετα απο καιρο χανει πολλα...
Συμφωνώ απόλυτα!

Το έχω πλατινάρει (και έχω λίγες πλατίνες, άρα κάτι λέει αυτό) και θα μείνει για πάντα στην συλλογή μου.

Zeichef
08-01-2012, 10:26
chronohill νομίζω είναι καλύτερα να κρύψεις το κομμάτι που λες ότι 'αποκαλύφθηκε' ο Origami Killer γιατί είναι σαν επιβεβαίωση ότι είναι ένας γνωστός χαρακτήρας... δεν ξέρω κιόλας αλλά εγώ έτσι το διάβασα!

chronohill
08-01-2012, 15:16
chronohill νομίζω είναι καλύτερα να κρύψεις το κομμάτι που λες ότι 'αποκαλύφθηκε' ο Origami Killer γιατί είναι σαν επιβεβαίωση ότι είναι ένας γνωστός χαρακτήρας... δεν ξέρω κιόλας αλλά εγώ έτσι το διάβασα!

Mε εβαλες σε σκεψεις και ειμαι πολυ προσεκτικος με τα spoilers.Δεν πιστευω οτι δειχνει αυτο που λεω ποιος ειναι ο δολοφονος μιας και οπως και να εχει γινεται αποκαλυψη αυτου.Δεν ξερω κατσε να το βαλω μην κανω κακο σε κανεναν ομως!!!!Αλλα ξερεις τι πιστευω?οτι επειδη ξερουμε γιαυτο μας κανει μπαμ στο ματι...
Να σας γραψω και μια ιστορια να γελασουμε...Εχω την collectors edition φυσικα και την καμαρωνω πανω στο ραφι...Και εχω χασει το οριγκαμι ρε γαμωτο...εχω φαει τον τοπο..και ηταν η γιαγια μου στο σαλονι(δεν ειναι πολυ μεγαλη 67 χρ) πιανω την θηκη και της δειχνω το οριγκαμι και της λεω να ετσι ειναι αυτο που εχασα ενα χαρτινο τετοιο...Και πιανει την θηκη στα χερια της και μου λεει..Καλε εχει πιασει υγρασια εδω μεσα αυτο εδω εχει γεμισει νερα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:pound:

Zeichef
09-01-2012, 09:23
Και γω την col. ed. έχω και μια φορά η μάνα μου μου'χε πει 'καλά τι το μούσκεψες έτσι αυτό?'

woody
29-01-2012, 14:42
νεο tech απο την quantic dreams!!
http://playstationlifestyle.net/2012/01/26/david-cage-to-debut-quantic-dreams-new-tech-at-gdc/

woody
07-03-2012, 15:12
ηρθε η ωρα!! αποψε θα γινει η παρουσιαση!!

http://www.nowgamer.com/news/1273481/quantic_dream_details_of_heavy_rain_successor_inco ming.html

LocaSugar
15-03-2012, 12:24
Επειδή κάθομαι και κοιτάω τα τρόπαια των φίλων μου έβλεπα συνέχεια Heavy Rain και δεν ήξερα ποιο παιχνίδι ήταν (υπόθεση κλπ) μέχρι που πήγα στο YouTube έτσι από περιέργεια να δω τι στο καλό είναι αυτό, και πριν λίγες μέρες το βρήκα ευκαιρία σε μια αγγελία και το πήρα. Μπορώ να πω οτι εντυπωσιάστηκα! Είναι πάρα πολύ ωραίο και δεν περίμενα κάτι τέτοιο. Με έχει μπερδέψει λίγο όμως... Μια ερώτηση, οι χαρακτήρες που σου δίνει, θα έχουν κάποια σύνδεση μεταξύ τους; Ή έτσι τους δείχνει;;

ΥΓ
Την ώρα που το έκανε εγκατάστηση είπα να δοκιμάσω να κάνω το origami αλλά μάταια, δεν τα κατάφερα χαχαχα

nikolaszax
15-03-2012, 15:14
Επειδή κάθομαι και κοιτάω τα τρόπαια των φίλων μου έβλεπα συνέχεια Heavy Rain και δεν ήξερα ποιο παιχνίδι ήταν (υπόθεση κλπ) μέχρι που πήγα στο YouTube έτσι από περιέργεια να δω τι στο καλό είναι αυτό, και πριν λίγες μέρες το βρήκα ευκαιρία σε μια αγγελία και το πήρα. Μπορώ να πω οτι εντυπωσιάστηκα! Είναι πάρα πολύ ωραίο και δεν περίμενα κάτι τέτοιο. Με έχει μπερδέψει λίγο όμως... Μια ερώτηση, οι χαρακτήρες που σου δίνει, θα έχουν κάποια σύνδεση μεταξύ τους; Ή έτσι τους δείχνει;;

ΥΓ
Την ώρα που το έκανε εγκατάστηση είπα να δοκιμάσω να κάνω το origami αλλά μάταια, δεν τα κατάφερα χαχαχα


Eventually θα συνδεθουν μεταξυ τους με τον ενα ή τον αλλο τροπο.You will see :).

ΥΓ.
U suck then :P.
Δεν πιστευω οτι ηταν δυσκολο να γινει αλλα tbh ειχα κανει 2-3 απο πριν ωστε να μαθω πως γινεται πριν ξεκινησω με το καλο χαρτι που σου δινει το παιχνιδι :P.

MetalGearFan
24-05-2012, 17:29
η αρχική έκδοση από την move έχει διαφορά σε επιπρόσθετο υλικό ?

jk_blue_tiger
24-05-2012, 17:41
η αρχική έκδοση από την move έχει διαφορά σε επιπρόσθετο υλικό ?

http://www.ps3forums.gr/vb/showpost.php?p=316414&postcount=1574

http://www.ps3forums.gr/vb/showpost.php?p=345785&postcount=1602

MetalGearFan
24-05-2012, 18:18
Δηλαδή με το original πριν τη move έκδοση δεν μπορώ να καταβάσω το Heavy Rain: The Taxidermist ?

jk_blue_tiger
24-05-2012, 22:55
Δηλαδή με το original πριν τη move έκδοση δεν μπορώ να καταβάσω το Heavy Rain: The Taxidermist ?

Δωρεαν οχι, εαν το πληρωσεις ξεχωριστα ναι.

LeoTheAkuma
17-02-2013, 16:17
Mετα απο ποσα χρονια εβαλα το παιχνιδι στο PS3 και μετα απο ΑΠΕΙΡΕΣ προσπαθειες για να [αιξω,κολλαει στην οθονη του loading και μενει μαυρη... Διαβασα πως ολος ο κοσμος ειχε τετοια πρβληματα.

ΑΧΡΗΣΤΗ Η SONY,ΤΕΛΕΙΩΣ!

Fussa
17-02-2013, 18:11
ΑΧΡΗΣΤΗ Η QUANTIC DREAMS,ΤΕΛΕΙΩΣ!

There there, fixed. :)
Οι developers είναι υπέυθυνοι για τα patches, όχι η publisher. Και όντως, το παιχνίδι ήταν απλά τραγικό και μάλι είχε κυκλοφορήσει και το update 2.00 που ήταν 1 ολόκληρο GB αλλά το μόνο που πρόσφερε ήταν Move Support. Απλά δεν ασχολήθηκαν άλλο με το παιχνιδί. Πόσο μάλλον τώρα που δουλεύουν πάνω στο BEYOND

LeoTheAkuma
17-02-2013, 20:10
Και οι τρεις φορες που το τερματησα ειναι ολο? Πολυ μαλακια της εταιριας,αν το σκεφτεις.

Zatara
17-02-2013, 23:22
Κανείς που να το εχει παίξει κ με move κ με gamepad να με πει εντυπώσεις;

LeoTheAkuma
24-02-2013, 22:51
There there, fixed. :)
Οι developers είναι υπέυθυνοι για τα patches, όχι η publisher. Και όντως, το παιχνίδι ήταν απλά τραγικό και μάλι είχε κυκλοφορήσει και το update 2.00 που ήταν 1 ολόκληρο GB αλλά το μόνο που πρόσφερε ήταν Move Support. Απλά δεν ασχολήθηκαν άλλο με το παιχνιδί. Πόσο μάλλον τώρα που δουλεύουν πάνω στο BEYOND

Που σημαινει οτι οτι και αν κανεις δεν μπορεις να το παιξεις με τιποτα? Το χω προσπαθησει το χω κανει ποσες φορες install0unistall,την μια μερα παιζω κανονικα αλλα οταν το κλεινω και παω να παιξω την επομενη δεν βγαινει καν στο main menu...

Εχει κανεις παρομοια προβληματα?

chronohill
24-02-2013, 23:34
Κανείς που να το εχει παίξει κ με move κ με gamepad να με πει εντυπώσεις;
ειναι πολυ καλο με move.αλλο παιχνιδι πραγματικα.εχουν κανει πολυ καλη δουλεια και σωστη

Που σημαινει οτι οτι και αν κανεις δεν μπορεις να το παιξεις με τιποτα? Το χω προσπαθησει το χω κανει ποσες φορες install0unistall,την μια μερα παιζω κανονικα αλλα οταν το κλεινω και παω να παιξω την επομενη δεν βγαινει καν στο main menu...

Εχει κανεις παρομοια προβληματα?

εγω δεν ειχα ποτε προβληματα με το παιχνιδι.και πριν τα patches και μετα...ουτε καν...

LeoTheAkuma
24-02-2013, 23:41
Αν πατησεις στο google : Heavy Rain freezing,θα καταλαβεις τι τραβαω...

katsouras
25-02-2013, 01:03
Εγω το παιξα με το move και μου αρεσε πολυ!Παραμενει αγαπημενο μου κ θα ηθελα στο μελλον κατι παρομοιο..

PDS
19-08-2013, 23:32
http://i.imgur.com/Q8SXFuT.png

BillyFlo81
04-09-2013, 11:19
Microsoft turned down Heavy Rain over child kidnapping story


Heavy Rain was turned down by Microsoft due to its child kidnapping story, it has been revealed.

Speaking at this year's BAFTA annual games lecture, Quantic Dream's head of development David Cage said the publisher was "scared" of the controversy it could cause.

"We were pitching Heavy Rain to different publishers, including Sony, and we went to Microsoft," he told attendees including Digital Spy. "We had a very long talk and they loved Fahrenheit, and they really wanted to do something with us.

"They got scared by the fact that Heavy Rain was about kids being kidnapped, and they said, 'This is an issue, we want to change it'. Well, we could have kidnapped cats, it would be a different experience!

"For me, that was a very interesting signal. It was like, you know what, I don't think we can work together, because you don't understand what I'm to achieve here.

source:http://www.digitalspy.co.uk/gaming/news/a512356/heavy-rain-was-turned-down-by-microsoft-over-child-kidnapping-story.html


Ισως γι αυτο o Cage καποτε ανεφερε συνεχως οτι ειχε την ελευθερια που χρειαζοταν απο την Sony για την ολοκληρωση του project.



(http://www.digitalspy.co.uk/gaming/news/a512356/heavy-rain-was-turned-down-by-microsoft-over-child-kidnapping-story.html)
(http://www.digitalspy.co.uk/gaming/news/a512356/heavy-rain-was-turned-down-by-microsoft-over-child-kidnapping-story.html)

psx3
04-09-2013, 12:51
Καμιά φορά χάνει αυτός που ρίχνει την χυλόπιτα! Περαστικά τους...

mitsios
13-08-2017, 20:23
Γνωριζοντας οτι ξυπναω το Thread αυτο μετα απο χρονια απλα θελω μια απαντηση στην απορια μου που δεν καταλαβαινω οσο και αν εψαξα.Βρισκω μεταχειρισμενο το Heavy Rain Platinum (Move Edition) για Ps3 αλλα διαβασα οτι αν εχει χρησιμοποιηθει το Online pass δεν θα εχω προσβαση σε καποια χαρακτηριστικα του παιχνιδιου οπως ειναι το Online Gaming.Στο συγκεκριμενο τιτλο τι ισχυει?Τι σημαινει το " in-game content unavailable" σε περιπτωση απουσιας του Pass Key ?

Leon_DiZ
14-08-2017, 13:30
Γνωριζοντας οτι ξυπναω το Thread αυτο μετα απο χρονια απλα θελω μια απαντηση στην απορια μου που δεν καταλαβαινω οσο και αν εψαξα.Βρισκω μεταχειρισμενο το Heavy Rain Platinum (Move Edition) για Ps3 αλλα διαβασα οτι αν εχει χρησιμοποιηθει το Online pass δεν θα εχω προσβαση σε καποια χαρακτηριστικα του παιχνιδιου οπως ειναι το Online Gaming.Στο συγκεκριμενο τιτλο τι ισχυει?Τι σημαινει το " in-game content unavailable" σε περιπτωση απουσιας του Pass Key ?


Δεν ξέρω που το διάβασες αυτό. Δε θυμάμαι η Move Edition να έχει κάτι έξτρα. Το Taxidermist episode πρέπει να είναι μέσα στο δισκάκι. Το παιχνίδι δεν είχε online.

jk_blue_tiger
17-08-2017, 02:18
Οπως ειπε ο Λεωνιδας το παιχνιδι δεν εχει online, ή pass key.
H Sony ειχε κανει πατατα οταν κυκλοφορησε το παιχνιδι σε platinum edition
και το δισκακι δεν συμπεριλαμβανει τα extras (theme, taxidermist dlc, soundtrack) που αναφερονται στην συσκευασια.
Περισσοτερα εδω (https://www.destructoid.com/some-heavy-rain-move-editions-missing-advertised-content-218148.phtml) και εδω (http://community.eu.playstation.com/t5/PS3/Can-t-find-Heavy-Rain-Move-dlc-themes-etc/td-p/12739900).
Εαν μπορεις βρες την Move Edition η οποια τα εχει ολα κανονικα στο δισκακι και μην ασχοληθεις με την platinum ή essentials edition.