PDA

View Full Version : Exclusive Heavy Rain - [Playstation Move]



Pages : 1 2 3 [4] 5 6 7

Valkyre
23-02-2010, 13:01
^^^οκ αν δεν χτυπησω την πορτα και δεν πλακωθω με τον τυπο απλα δεν θα ακουσω το thanks που σου λεει η πορνη.

Εννοω οτι εφοσον την παρατησεις και φυγεις και μεινεις αμετοχος στο ολο σκηνικο αυτο θα φανει και θα επηρεασει τις επομενες σκηνες.Αυτο ειναι σιγουρο.Ο σκοπος δεν ειναι μονο να αλλαξει η δεδομενη σκηνη που παιζεις αλλα ολες οι υπολοιπες που επονται.

Chill
23-02-2010, 13:13
Μπραβο παιδια που το παιρνετε απο το εξωτερικο. Αντε και το heavy rain 2 με ελληνικους υποτιτλους. Μπραβο.

Το να δίναμε δηλαδή ένα ολόκληρο μεροκάματο ακόμα για την απλή κιόλας έκδοση για εσένα κρίνεται ως έξυπνη κίνηση? Και στο δρόμο να τα βρίσκαμε τα χρήματα, το να πληρώσουμε για το ίδιο (ή στην περίπτωση μας για χειρότερο μιας και η CE>απλή) προϊόν είναι το λιγότερο χαζό για να μην πω τίποτα χειρότερο.

Dikakom
23-02-2010, 13:18
Παντως ήμουνα σε ενα βιντεο κλαμπ ενός φίλου μου και ηρθαν νεες παραλαβες από ps3 games ανοιγει και βλεπω 2 heavy rain!!!πως δεν τα αρπαξα να αρχισω να τρεχω!!!

tonybsg
23-02-2010, 13:29
Άντε να έρθει και σε μας... :)


<object width="560" height="340"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/NhE1t6JGaPg&hl=en_US&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/NhE1t6JGaPg&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="560" height="340"></embed></object>

Dikakom
23-02-2010, 13:34
Άσε τραλαθηκα πρωι πρωι...βεβαια τον εκραξα..του λεω καλα δεν κανεις κανα κονε να το παιρνα και γω...και το πηρε χονδρικής 43ευρω...κερατας...τα βιντεο κλαμπ μου!!!τουλαχιστον θα το νοικιασω.

redismagik
23-02-2010, 13:42
Άσε τραλαθηκα πρωι πρωι...βεβαια τον εκραξα..του λεω καλα δεν κανεις κανα κονε να το παιρνα και γω...και το πηρε χονδρικής 43ευρω...κερατας...τα βιντεο κλαμπ μου!!!τουλαχιστον θα το νοικιασω.
http://www.blahdvd.com/Games/Heavy-Rain-PS3/ZZZ14915/product.htm

siga tin ''xondriki''. des pano:rant:

Dikakom
23-02-2010, 13:48
Εχεις δικιο και γω μολις πηγα και το ειδα...θα το παραγγειλω απο εκει σιγουρα.

Conjure7
23-02-2010, 15:25
Το πήρα κι εγώ στα χέρια μου! Για να δούμε τι λέει το έργο...

Dikakom
23-02-2010, 18:04
Λοιπόν το έπαιξα καμια ώρα και βάλε..αυτα που έχω να πω...
Ο ρυθμός του παιχνιδιού είναι αργός αλλα για το νεο είδος που εξυπηρετει και εισάγει στον χωρο των games ειναι πολύ καλό.Είναι σαν να βλέπεις μια εκπληκτική ταινία και συμμετέχεις ενεργά σε αυτήν.Αυτό που με εξέπληξε ειναι η μουσική επένδυση ταιριάζει απόλυτα με το συναίσθημα που θέλει να περάσει το παιχνίδι.Τα γραφικά του παιχνιδιού είναι αρκετά καλά,uncharted δεν ειναι αλλά ναι εινια next-gen.
Ακομα και στο Install του παιχνιδιού σου δείχνει οδηγίες πως να κάνεις το origami με χαρτί.Το έκανα και κοσμεί τον πάγκο της κουζίνας μου.
Βαθμολογία:
Γραφικά: 8/10
Ήχος: 9/10
Gameplay: 8/10
Story: 10/10
Overall: 8,5/10

Για μένα από τα καλύτερα παιχνίδια της next-gen..θα το αγοράσω εννοείται.

vasses
23-02-2010, 18:17
Λοιπόν το έπαιξα καμια ώρα και βάλε..αυτα που έχω να πω...
Ο ρυθμός του παιχνιδιού είναι αργός αλλα για το νεο είδος που εξυπηρετει και εισάγει στον χωρο των games ειναι πολύ καλό.Είναι σαν να βλέπεις μια εκπληκτική ταινία και συμμετέχεις ενεργά σε αυτήν.Αυτό που με εξέπληξε ειναι η μουσική επένδυση ταιριάζει απόλυτα με το συναίσθημα που θέλει να περάσει το παιχνίδι.Τα γραφικά του παιχνιδιού είναι αρκετά καλά,uncharted δεν ειναι αλλά ναι εινια next-gen.
Ακομα και στο Install του παιχνιδιού σου δείχνει οδηγίες πως να κάνεις το origami με χαρτί.Το έκανα και κοσμεί τον πάγκο της κουζίνας μου.
Βαθμολογία:
Γραφικά: 8/10
Ήχος: 9/10
Gameplay: 8/10
Story: 10/10
Overall: 8,5/10

Για μένα από τα καλύτερα παιχνίδια της next-gen..θα το αγοράσω εννοείται.


Πως γινεται να βλεπεις εκπληκτικη ταινια δηλαδη αληθινη και τα γραφικα να παιρνουν 8?

gameplay σε τετοιου ειδους παιχνιδια δεν ενδιαφερουν και πολυ , ουτε εχουν να δειξουν κατι οπως στα περισσοτερα του ειδους
Εννοντας κινηση παντα , χειρισμος

Αλλα αντοχη στο χρονο σιγουρα θα παρει 10 γιατι θα ειναι το μοναδικο single player που θα πο παιξεις τις περισσοτερες ωρες για να μαθεις ολα τα εναλλακτικα τελη

Οποτε αν χαρακτηριστει ετσι σαν βαθος gameplay παιρνει 10


Τα γραφικα του uncharted δεν ειναι next genaration

Ολιγον αντιφατικα μας τα λες

enstikto
23-02-2010, 18:17
Sorry το παιξες μια ώρα όλη κι όλη και του βάζεις βαθμολογία κιόλας; Το βρίσκω λίγο υπερβολικό... Τίποτα δεν έχεις δει από το παιχνίδι... Πάντως αν δεν σου αρέσει δωστω μου εμένα που το περιμένω πως κ πως...

Researcher
23-02-2010, 18:34
Αν είδες το review της ΙGN που για μένα είναι τοπ, λέει ξεκάθαρα πως μόνο στην αρχή το story είναι αργό.


Λοιπόν το έπαιξα καμια ώρα και βάλε..αυτα που έχω να πω...
Ο ρυθμός του παιχνιδιού είναι αργός αλλα για το νεο είδος που εξυπηρετει και εισάγει στον χωρο των games ειναι πολύ καλό.Είναι σαν να βλέπεις μια εκπληκτική ταινία και συμμετέχεις ενεργά σε αυτήν.Αυτό που με εξέπληξε ειναι η μουσική επένδυση ταιριάζει απόλυτα με το συναίσθημα που θέλει να περάσει το παιχνίδι.Τα γραφικά του παιχνιδιού είναι αρκετά καλά,uncharted δεν ειναι αλλά ναι εινια next-gen.
Ακομα και στο Install του παιχνιδιού σου δείχνει οδηγίες πως να κάνεις το origami με χαρτί.Το έκανα και κοσμεί τον πάγκο της κουζίνας μου.
Βαθμολογία:
Γραφικά: 8/10
Ήχος: 9/10
Gameplay: 8/10
Story: 10/10
Overall: 8,5/10

Για μένα από τα καλύτερα παιχνίδια της next-gen..θα το αγοράσω εννοείται.

Valkyre
23-02-2010, 19:14
Λοιπόν το έπαιξα καμια ώρα και βάλε..αυτα που έχω να πω...
Ο ρυθμός του παιχνιδιού είναι αργός αλλα για το νεο είδος που εξυπηρετει και εισάγει στον χωρο των games ειναι πολύ καλό.Είναι σαν να βλέπεις μια εκπληκτική ταινία και συμμετέχεις ενεργά σε αυτήν.Αυτό που με εξέπληξε ειναι η μουσική επένδυση ταιριάζει απόλυτα με το συναίσθημα που θέλει να περάσει το παιχνίδι.Τα γραφικά του παιχνιδιού είναι αρκετά καλά,uncharted δεν ειναι αλλά ναι εινια next-gen.
Ακομα και στο Install του παιχνιδιού σου δείχνει οδηγίες πως να κάνεις το origami με χαρτί.Το έκανα και κοσμεί τον πάγκο της κουζίνας μου.
Βαθμολογία:
Γραφικά: 8/10
Ήχος: 9/10
Gameplay: 8/10
Story: 10/10
Overall: 8,5/10

Για μένα από τα καλύτερα παιχνίδια της next-gen..θα το αγοράσω εννοείται.

πως ειναι δυνατον να κρινεις ενα παιχνιδι στο story και το gameplay μεσα απο μια ωρα, ποσο μαλλον να βγαζεις αναλυτικη βαθμολογια?!:scared:

stein3x
23-02-2010, 19:29
Πως γινεται να βλεπεις εκπληκτικη ταινια δηλαδη αληθινη και τα γραφικα να παιρνουν 8?
Μπορεί να εννοεί πως η τελική αίσθηση που αποκομίζεις είναι αυτή μιας ταινίας (σκηνοθεσία,οι σωστές γωνίες στις κάμερες,τα γραφικά) αλλά του βάζει 8 διότι μπορεί να υπάρχουν κάποια ψιλοπροβλήματα στα γραφικά και μόνο (κάτι pop in ,low textures σε μερικά σημεία,lip syncing) όπως επίσης μπορεί να μην τα θεωρεί τόσο καλά στην τελική..
Αλλά αυτό με την βαθμολογία ναι όντος:) ,μέσα σε 1 ώρα!?

Επίσης (προσωπική άποψη) ,τα γραφικα του uncharted 2 ήταν και συνεχίζουν να είναι next genaration (τουλάχιστον μέχρι το να δούμε το gow3 από κοντά:fantasy_dreams:),όχι πως και το heavy rain δεν είναι απλά για μένα το Uncharted 1 (οταν βγήκε) και ιδιαίτερα το 2 ήταν μεγάλο βήμα για το ps3
(άντε να βγει και το gow3:fantasy_dreams:)

Κάπου διάβασα επίσης ότι απαγορέυτηκε το heavy rain στα Η.Α.Ε ,lol

Researcher
23-02-2010, 19:29
Καλά στο gameplay μπορεί αλλά στο story, δεν το σχολιάζω. Εκτός αν είδε βιντεάκια στο youtube που γράφουν από κάτω ποιοι είναι οι δολοφόνοι και του άρεσε το γενικό σενάριο που ούτε το ψιλιάζεσαι.

vasses
23-02-2010, 19:50
Ειναι γνωστη , η συμπαθεια και αγαπη που τρεφουν οι φιλοι μας οι ταλιμπαναιοι :muhaha: στο ασθενες φυλο , μαλλον γιαυτο εφαγε ban εκει

χαζουλιακες ειναι εκει στην σονυ? μα ειναι δυνατον να στελνουν κοπιες εκει νωρις , οταν οι ευρωπαιοι κοβουν φλεβες

Chill
23-02-2010, 20:02
Ελπίζω τώρα που απαγορέψανε το Heavy Rain στα Αραβικά Εμιράτα να μην δημιουργηθεί και νέο μεταναστευτικό ρεύμα προς την Ελλάδα από arab-gamers, δεν θα το αντέξω παιδιά :D.

nikolaszax
23-02-2010, 21:20
Αυριο μαλλον θα ερθει και σε εμενα αν δεν υπαρξει απροοπτο:love:.Oh how times have passed.....
Παντως συνιστω να μεινετε μακρια απο ξενα forum.....γινεται τις τρελλης απο μπαστ***ους που θελουν να spoileraroun για πλακα την ιστορια(ποιος ειναι ο δολοφονος κτλ) ειτε μεσω post ή εχωντας βαλει το spoiler στο profile name τους(κανοντας το δυσκολο να το αποφυγεις).Δεν υπαρχει τιποτα χειροτερο απο να σου σποιλεραρουν την ιστορια για τετοιο ειδικα παιχνιδι.



Ps.Το metacritic,μπορει να μου πει κανεις πως επιλεγει τους reviewers που ανεβαζει για την συνολικη βαθμολογια των παιχνιδιων?Γιατι μολις ανεβηκε ενα ακυρο review απο ενα ακυρο site ονοματι teletext gamingcenrtal(εκτος πια και αν εγω δεν το ξερω απλα) που του εβαλε ουτε λιγο ουτε πολυ ενα 4/10.....Σκασιλα μας για τα reviews βεβαια,αποψεις ειναι αλλα οταν υπαρχουν ατομα που καθοριζουν τις αγορες τους (ευτυχως/δυστηχως) απο το metacritic θα ειναι αδικο να μην το αγορασει καποιος επειδη δεν ειναι >90(αν και ειναι ζητημα κατα ποσο θα επρεπε να το αγορασει ουτως η αλλως αν πηγαινει με βαση αυτην την λογικη).

enstikto
23-02-2010, 21:30
Αυριο μαλλον θα ερθει και σε εμενα αν δεν υπαρξει απροοπτο:love:.Oh how times have passed.....
Παντως συνιστω να μεινετε μακρια απο ξενα forum.....γινεται τις τρελλης απο μπαστ***ους που θελουν να spoileraroun για πλακα την ιστορια(ποιος ειναι ο δολοφονος κτλ) ειτε μεσω post ή εχωντας βαλει το spoiler στο profile name τους(κανοντας το δυσκολο να το αποφυγεις).Δεν υπαρχει τιποτα χειροτερο απο να σου σποιλεραρουν την ιστορια για τετοιο ειδικα παιχνιδι.



Ps.Το metacritic,μπορει να μου πει κανεις πως επιλεγει τους reviewers που ανεβαζει για την συνολικη βαθμολογια των παιχνιδιων?Γιατι μολις ανεβηκε ενα ακυρο review απο ενα ακυρο site ονοματι teletext gamingcenrtal(εκτος πια και αν εγω δεν το ξερω απλα) που του εβαλε ουτε λιγο ουτε πολυ ενα 4/10.....Σκασιλα μας για τα reviews βεβαια,αποψεις ειναι αλλα οταν υπαρχουν ατομα που καθοριζουν τις αγορες τους (ευτυχως/δυστηχως) απο το metacritic θα ειναι αδικο να μην το αγορασει καποιος επειδη δεν ειναι >90(αν και ειναι ζητημα κατα ποσο θα επρεπε να το αγορασει ουτως η αλλως αν πηγαινει με βαση αυτην την λογικη).

Μην ανυσηχείς... Το metacritic δίνει διαφορετικό βάρος σε κάθε reviewer οπότε αν είναι άκυρο το site μην νομίζεις ότι θα παίξει μεγάλο ρόλο στο μέσο όρο του παιχνιδιού....

Chill
23-02-2010, 21:31
Μην κολλάς βρε με τα reviews. Μια γνώμη εκθέτουν απλά και δεν αποτελούν τίποτα περισσότερο. Γιατί να τους δίνουμε μεγαλύτερη αξία από αυτήν που πραγματικά έχουν?

stein3x
23-02-2010, 21:33
Ειναι γνωστη , η συμπαθεια και αγαπη που τρεφουν οι φιλοι μας οι ταλιμπαναιοι :muhaha: στο ασθενες φυλο , μαλλον γιαυτο εφαγε ban εκει

χαζουλιακες ειναι εκει στην σονυ? μα ειναι δυνατον να στελνουν κοπιες εκει νωρις , οταν οι ευρωπαιοι κοβουν φλεβες

lol όντος δεν την παλεύουν οι ταλιμπανοί/ιρακινοί σε θέματα τέτοια :muhaha::muhaha:

Εντωμεταξύ παιδιά το hmv έβγαλε την special edition του heavy rain??Την ψάχνω αλλά δεν μου βγάζει τπτ :(

nikon
23-02-2010, 21:38
O ρυθμός του είναι αυτός που πρέπει να είναι και τα γραφικά του εκτός ότι είναι καλύτερα του U2 είναι για 10/10 και τα λέω αυτά μετά από 7-8 ώρες παιχνιδιού όχι 1 ώρα.

Valkyre
23-02-2010, 21:38
Μην ανυσηχείς... Το metacritic δίνει διαφορετικό βάρος σε κάθε reviewer οπότε αν είναι άκυρο το site μην νομίζεις ότι θα παίξει μεγάλο ρόλο στο μέσο όρο του παιχνιδιού....

Το ιδιο ακριβως βαρος εχει το καθε review απο οπου κι αν προερχεται!:idiotic_smile:

Conjure7
23-02-2010, 21:55
Παιδιά,
Όσοι το έχετε πριν το φορτώσετε φροντίστε να είστε online. Κάνει update 226mb.

enstikto
23-02-2010, 22:02
Το ιδιο ακριβως βαρος εχει το καθε review απο οπου κι αν προερχεται!:idiotic_smile:
Ψάξτο λίγο... εννοείτε πως δεν θα μετράει το ίδιο το review του gamespot με του Κολοπετινίτσα games....

chronohill
23-02-2010, 22:55
.
Παντως συνιστω να μεινετε μακρια απο ξενα forum.....γινεται τις τρελλης απο μπαστ***ους που θελουν να spoileraroun για πλακα την ιστορια(ποιος ειναι ο δολοφονος κτλ) ειτε μεσω post ή εχωντας βαλει το spoiler στο profile name τους(κανοντας το δυσκολο να το αποφυγεις).Δεν υπαρχει τιποτα χειροτερο απο να σου σποιλεραρουν την ιστορια για τετοιο ειδικα παιχνιδι.

Ωχχχχχχ μη μου λες τετοια νικολα.Πω ρε.Φοβαμαι να μπω στα ξενα sites τωρα...αμα με spoilerαρουν θα του παρει και θα τους σηκωσει το διαδικτυο...Ελπιζω να τους κανουν μπαν αμεσα...

Researcher
23-02-2010, 23:19
Αυριο μαλλον θα ερθει και σε εμενα αν δεν υπαρξει απροοπτο:love:.Oh how times have passed.....
Παντως συνιστω να μεινετε μακρια απο ξενα forum.....γινεται τις τρελλης απο μπαστ***ους που θελουν να spoileraroun για πλακα την ιστορια(ποιος ειναι ο δολοφονος κτλ) ειτε μεσω post ή εχωντας βαλει το spoiler στο profile name τους(κανοντας το δυσκολο να το αποφυγεις).Δεν υπαρχει τιποτα χειροτερο απο να σου σποιλεραρουν την ιστορια για τετοιο ειδικα παιχνιδι.



Ps.Το metacritic,μπορει να μου πει κανεις πως επιλεγει τους reviewers που ανεβαζει για την συνολικη βαθμολογια των παιχνιδιων?Γιατι μολις ανεβηκε ενα ακυρο review απο ενα ακυρο site ονοματι teletext gamingcenrtal(εκτος πια και αν εγω δεν το ξερω απλα) που του εβαλε ουτε λιγο ουτε πολυ ενα 4/10.....Σκασιλα μας για τα reviews βεβαια,αποψεις ειναι αλλα οταν υπαρχουν ατομα που καθοριζουν τις αγορες τους (ευτυχως/δυστηχως) απο το metacritic θα ειναι αδικο να μην το αγορασει καποιος επειδη δεν ειναι >90(αν και ειναι ζητημα κατα ποσο θα επρεπε να το αγορασει ουτως η αλλως αν πηγαινει με βαση αυτην την λογικη).

Είσαι πολύ σωστός! Χτες έπεσα πάνω σε ένα τέτοιο. Ευτυχώς τα ονόματα δεν τα θυμάμαι που είπε των δολοφόνων, αλλά υπάρχει ένα χαρακτηριστικό που δε ξεχνιέται με έφαγα απίστευτοι πίκρα. Εύχομαι να μην του σηκωθεί μέχρι την κυκλοφορία του Heavy Rain 2. Παλιο-spoilers... :(

Researcher
23-02-2010, 23:23
To κάθε review δεν υπολογίζεται το ίδιο. Το κάθε περιοδικό έχει τον λεγόμενο impact factor, πόσο δηλαδή καλό περιοδικό είναι. Εκτός όμως αυτού υπάρχει και ο H factor, ο οποίος δηλώνει κάθε άρθρο σε περιοδικό αλλά κυρίως στο Ίντερνετ πόσο συχνά αναφέρει κάποιο άλλο άρθρο. Οπότε αν εσύ έχεις γράψει ένα απίστευτο άρθρο, το αναφέρουν πολλοί (σα να το κάνουν digg ένα πράγμα) οπότε αυτομάτως ανεβαίνει το κύρος του.

vasses
23-02-2010, 23:52
O ρυθμός του είναι αυτός που πρέπει να είναι και τα γραφικά του εκτός ότι είναι καλύτερα του U2 είναι για 10/10 και τα λέω αυτά μετά από 7-8 ώρες παιχνιδιού όχι 1 ώρα.


να και ενας λογικος ανθρωπος που κρινει με οτι βλεπουνε τα ματια του , και οχι με οτι του υπαγορευουν οι κριτικες και τεχνικοι οροι αυτων

Valkyre
24-02-2010, 00:17
Ψάξτο λίγο... εννοείτε πως δεν θα μετράει το ίδιο το review του gamespot με του Κολοπετινίτσα games....

To εψαξα, οσα reviews και να δω , αν προσθεσω την βαθμολογια απο το καθε review που ειναι ποσταρισμενο στο metacritic ξεχωριστα και μετα διαιρεσω με τον αριθμο των reviews βγαζει το metacritic score του εκαστοτε παιχνιδιου.

Εαν οντως μετρουσαν διαφορετικα, τοτε θα εβγαζα αλλο νουμερο. :)

Οποτε ναι το κωλοπετινιτσα ειναι το ιδιο με του IGN :)

chronohill
24-02-2010, 00:28
To εψαξα, οσα reviews και να δω , αν προσθεσω την βαθμολογια απο το καθε review που ειναι ποσταρισμενο στο metacritic ξεχωριστα και μετα διαιρεσω με τον αριθμο των reviews βγαζει το metacritic score του εκαστοτε παιχνιδιου.

Εαν οντως μετρουσαν διαφορετικα, τοτε θα εβγαζα αλλο νουμερο. :)

Οποτε ναι το κωλοπετινιτσα ειναι το ιδιο με του IGN :)
Ναι την ιδια βαρυτητα εχουν φυσικα τα reviews.Απλα αποτι ξερω βαζουν μονο επισημα-εγκυρα reviews.τωρα πως περασε το 4/10 δεν ξερω.αν και το χω ξαναδει αυτο το site...ειχε κανει και στο silent hill...απο εκει που ηταν 89 με το 4 πηγε κατευθειαν στο 88 το HR!
Αντε λιγες μερες-ωρες μεινανε παναγια!
Τελικα θα σταματησω να μπαινω σε μερικα sites γινεται οντως χαμος με τα spoilers...

enstikto
24-02-2010, 02:12
To εψαξα, οσα reviews και να δω , αν προσθεσω την βαθμολογια απο το καθε review που ειναι ποσταρισμενο στο metacritic ξεχωριστα και μετα διαιρεσω με τον αριθμο των reviews βγαζει το metacritic score του εκαστοτε παιχνιδιου.

Εαν οντως μετρουσαν διαφορετικα, τοτε θα εβγαζα αλλο νουμερο. :)

Οποτε ναι το κωλοπετινιτσα ειναι το ιδιο με του IGN :)
Δεν θέλω να το πάρεις ότι στην λέω, αλλά δυστηχώς δεν το έψαξες πολύ καλά... :ha-ha:

Απο την σελίδα του Metacritic:

This overall score, or METASCORE, is a weighted average of the individual critic scores. Why a weighted average? When selecting our source publications, we noticed that some critics consistently write better (more detailed, more insightful, more articulate) reviews than others. In addition, some critics and/or publications typically have more prestige and weight in the industry than others. To reflect these factors, we have assigned weights to each publication (and, in the case of film, to individual critics as well), thus making some publications count more in the METASCORE calculations than others.

Ολόκληρο το άρθρο μπορείς να το βρείς εδώ (http://www.metacritic.com/about/scoring.shtml).

woody
24-02-2010, 03:30
Φυσικα και δεν δινω βαση σε reviews ανεγκεφαλων η εγκαθετων (που θα ελεγε και ο Λεβεντης) αλλα δεν ειναι δυνατον να μην νευριαζεις με την μη αντικειμενικοτητα καποιων που θεωρουν τους εαυτους τους επαγγελαμτιες reviewers.
Aκομα και να μην σου αρεσει καθολου το παιχνιδι, η παραγωγη του (γραφικα, ηχος, προσοχη στη λεπτομερεια, animation κτλ) δεν σου επιτρεπει να του βαλεις τεσσαρι, να το εξομοιωσεις δηλαδη με κατι ξεπετες παιχνιδια που φυτρωνουν μονο για να τα αρπαξουν καποιες εταιριες. Δηλαδη ελεος!
Επισης υπαρχουν και αλλα sites με review του παιχνιδιου 10αρια και 9αρια τα οποια δεν συμπεριλαμβανονται στο σκορ του metacritic. Ποιο ειναι το κριτηριο λοιπον για να συμπεριληφθει ενα site εκει? Διοτι αυτα που γραφει το metacritic στο post του enstikto και παλι υποκειμενικα ειναι. Δηλαδη το weight factor αυτοι το καθοριζουν.

Παντως το συγκεκριμενο review ειναι για τα πανηγυρια με το συμπαθειο...Οποιος το διαβασει θα καταλαβει.

Desmond
24-02-2010, 03:43
Μόλις διάβασα την "κριτική" του "4".................................................. ..
Έχασα 3 λεπτά από τη ζωή μου......................
Σοβαρά τώρα, ο μόνος λόγος που μπορώ να φανταστώ για το αποτέλεσμα της συγκεκριμένης "κριτικής", είναι ίσως για να τους μάθει περισσότερος κόσμος.
Εγώ πάντως δεν τους ήξερα.
Btw, για όποιον μπορεί να ενδιαφέρεται:
http://www.teletext.co.uk/gamecentral/features-reviews/afdb15654d10716dd4592188ebab408c/Heavy+Rain+%28PS3%29.aspx

Μπορεί στο μέλλον να έχει συλλεκτική αξία.Ποτέ δεν ξέρεις...

vasses
24-02-2010, 03:55
Εμενα κατι αλλο μου την δινει , πολλα περιοδικα χρηστες λενε εχει καλα γραφικα αλλα πολλα αντικειμενα χαμηλης ποιοτηατς textures , μα αυτο εννοειται καποια θα ειναι χαμηλης αναλυσης
Δεν μπορει 1000% Real εξομοιωση και σε κονσολα μαλιστα
Εμεις μετραμε το συνολικο αποτελεσμα και τα βασικοτερα σημεια που ειναι προσεγμενα , δεν θα παω να παρω το μεγενθυτικο και να αρχισω να ψαχνω γιατι ακομα και στο crysis θα εβρισκα λαθη

hakoo
24-02-2010, 03:57
Σεβαστες ολες οι αποψεις του καθε reviewer (ειτε ειναι απο το ign ειτε απο το μακροχωρι.com), αλλα καποια πραγματα ειναι καπως τραβηγμενα. Απο περιεργεια πηγα να δω αλλα reviews και στην database εχει τo αστρονομικο νουμερο των 2 reviews. Αυτο δεν ειναι καν site, ημαρτον δηλαδη. Γενικα αποψη μου ειναι οτι πρεπει να το παρουμε λιγο αλλιως με τα reviews, δεν χρειαζεται να σχολιαζονται ΟΛΑ απο ΠΑΝΤΟΥ. Γνωστη μεθοδος για να κερδιζουν κλικς τωρα τελευταια, ερχεται ενα site/blog απο το πουθενα που δεν εχει καν section της προκοπης για videogames και ποσταρει ενα review του Heavy Rain, του Mass Effect, του FF...φθηνος τροπος να κερδιζεις κλικς ακοπα.

Conjure7
24-02-2010, 05:53
Το έπαιξα κι εγώ κανά 6ωρο περίπου.. Είναι όντως διαφορετικό. Είναι όντως interactive ταινία κι αν βλέπετε τέτοιου στυλ ταινίες, με τη γυναίκα-κοπέλα σας, τότε έχετε πολλές πιθανότητες να το παίξετε παρέα!
Μη δίνετε βάση σε κανένα review. Κάντε τη χάρη στον εαυτό σας να παίξει αυτό το παιχνίδι! Ή μήπως να πω να δει αυτή τη ταινία?
Μόλις κατάλαβα, για τα καλά, οτι είμαστε στο 2010!

nikon
24-02-2010, 08:08
να και ενας λογικος ανθρωπος που κρινει με οτι βλεπουνε τα ματια του , και οχι με οτι του υπαγορευουν οι κριτικες και τεχνικοι οροι αυτων
Ποτέ δεν κοιτάω τι λέει ο καθένας και ούτε θα το κάνω.....δεν κρίνω με την τσέπη ένα παιχνίδι όπως κάνουν αυτοί που δίνουν 10/10 στο MW2 και 8,5/10 στο Heavy Rain αλλά με τα μάτια μου που δεν μπορεί να τα κοροϊδέψει κανείς.

boltsis
24-02-2010, 10:09
Χρειάζεται να ξέρεις πολυ καλά αγγλικά για να το παίξεις?Τα αγγλικά μου είναι μέτρια και δε θέλω να ψάχνομαι και πολύ..

nikon
24-02-2010, 10:21
Κάποιες στιγμές θέλει λίγο πάνω από μέτρια αλλά γενικά δεν θα σε δυσκολέψει.......δεν έχει δύσκολους διαλόγους και οι φωνές είναι πεντακάθαρες.

boltsis
24-02-2010, 10:30
ευχαριστώ φίλε μου..

Dikakom
24-02-2010, 10:47
Καλα ρε παιδιά τι επίθεση ήταν αυτή...ουστ!χεχε...εγω φταιω που ηθελα να παραθεσω την αποψη μου για εσας που δεν το ειχατε παίξει ακόμα...και θέλω να σας πω ότι τωρα μετά από 6 ώρες + παιχνιδιού την ίδια άποψη έχω...Τα γραφικά του uncharted 2 είναι καλύτερα για μένα πάντα...η πλόκή εξελίσσεται αργά(καλό ειναι αυτό) και στο χειρισμό του παίχτη με το R2 να περπατάει και τον μοχλό να τον στρίβει στρίβει όπως ο Χαριστέας που θέλει να ντριμπλάρει...Αλλά είπα ότι το παιχνίδι δεν είναι καλο?Τέλειο είναι...από την εισαγωγή μέχρι τώρα φαίνεται ότι αυτός που το έκανε το είχε σαν ταινία μεσα στο μυαλό του..Είναι εκπληκτικό το παιχνίδι αλλα 10/10 δύσκολα παίρνει...ηρεμήστε λίγο πάντως ρε παιδιά λες και σας θίξανε την γκόμενα κάνετε,που δεν σας τη θίξανε κιόλας...αλλά αίντε να πάρετε από τα μούτρα, δεν θελώ να προσβάλω κανενα ότι αυτό έδειξε έλλειψη..
αιντε ξεκολάτε μαζί σας ειμαι και γω...μην τρελένεστε.

enstikto
24-02-2010, 10:58
Καλα ρε παιδιά τι επίθεση ήταν αυτή...ουστ!χεχε...εγω φταιω που ηθελα να παραθεσω την αποψη μου για εσας που δεν το ειχατε παίξει ακόμα...και θέλω να σας πω ότι τωρα μετά από 6 ώρες + παιχνιδιού την ίδια άποψη έχω...Τα γραφικά του uncharted 2 είναι καλύτερα για μένα πάντα...η πλόκή εξελίσσεται αργά(καλό ειναι αυτό) και στο χειρισμό του παίχτη με το R2 να περπατάει και τον μοχλό να τον στρίβει στρίβει όπως ο Χαριστέας που θέλει να ντριμπλάρει...Αλλά είπα ότι το παιχνίδι δεν είναι καλο?Τέλειο είναι...από την εισαγωγή μέχρι τώρα φαίνεται ότι αυτός που το έκανε το είχε σαν ταινία μεσα στο μυαλό του..Είναι εκπληκτικό το παιχνίδι αλλα 10/10 δύσκολα παίρνει...ηρεμήστε λίγο πάντως ρε παιδιά λες και σας θίξανε την γκόμενα κάνετε,που δεν σας τη θίξανε κιόλας...αλλά αίντε να πάρετε από τα μούτρα, δεν θελώ να προσβάλω κανενα ότι αυτό έδειξε έλλειψη..
αιντε ξεκολάτε μαζί σας ειμαι και γω...μην τρελένεστε.

Ρε συ, άλλο να πεις απλά μια πρώτη γνώμη και άλλο να βγάλεις αναλυτική βαθμολογια για το game έχωντας παίξει όλη κι όλη μία ώρα... Αυτό ισχύει ήτε η βαθμολογία που βάζεις είναι θετική ήτε αρνητική! Όπως και να χει είναι άκυρη (αν δεν σου αρέσει το άκυρη μη έγκυρη) γιατί δεν μπορείς να κρίνεις ένα game (ειδικά game σαν το HR) με μία ώρα gameplay...

Dikakom
24-02-2010, 11:06
Αλλά ήτα καθαρά γνώμη μου...τώρα μετα από τόσες ώρες που έπαιξα που μπορώ να εκφέρω καλύτερα γνώμη δεν αλλάζω κάτι...δεν με έθιξε η αντίθεση αλλα η επίθεση...δηλαδη όταν το είχα παίξει μια ώρα είχα γράψει ότι το έπαιξα 10 τότε θα ήταν όλα τέλεια νομίζεις?...τέσπα be cool...το παιχνίδι είναι πολύ καλό και ελπίζω να το απολάυσετε και σεις όπως το απολαμβάνω και γω...(και ας το παίζω νοικιασμένο)...είδα τα trophies και είδα ότι έκανα μερικές μαλακίες και έχασα μερικά από χαζομάρα...λες να το ξαναρχίσω...

enstikto
24-02-2010, 11:26
δηλαδη όταν το είχα παίξει μια ώρα είχα γράψει ότι το έπαιξα 10 τότε θα ήταν όλα τέλεια νομίζεις?

Για το συγκεκριμένο game κατα την γνώμη μου αν δεν το τερματίσεις (τουλάχιστον 1 φορά) δεν μπορείς να βγάλεις βαθμολογία... Πρωσοπικά εγώ για αυτό και μόνο για αυτό σου έγραψα αυτό το σχόλιο. Αν μου έλεγες το έπαιξα λίγο και δεν μου άρεσε/μου άρεσε δεν θα έλεγα τίποτα. Ή αν είχες αφήσει μόνο την πρώτη παράγραφο χωρίς την βαθμολογία πάλι δεν πιστεύω ότι θα είχε υπάρξει θέμα... Πάντος όπως είπες και εσύ τέσπα... μην του δώσουμε άλλο διάσταση του θέματος! :)


είδα τα trophies και είδα ότι έκανα μερικές μαλακίες και έχασα μερικά από χαζομάρα...λες να το ξαναρχίσω...

Μην το ξαναρχίσεις ρε συ μόνο και μόνο για τα trophies... Παίξτο κανονικά στο playthrough που ξεκίνησες, τελείωσέ το και μετά το ξαναρχίζεις αμα είναι.... Και αν δεν τα έχεις δει όλα τα trophies ακόμα μην τα δεις ρε συ και spoilerιασεις το υπόλοιπο game σου. Και εγώ μέγα trophy-whore είμαι αλλά την λίστα δεν πρόκειτε να την κειτάξω αν δεν το τερματίσω 1 φορά τουλάχιστον!

Valkyre
24-02-2010, 11:26
Δεν θέλω να το πάρεις ότι στην λέω, αλλά δυστηχώς δεν το έψαξες πολύ καλά... :ha-ha:

Απο την σελίδα του Metacritic:


Ολόκληρο το άρθρο μπορείς να το βρείς εδώ (http://www.metacritic.com/about/scoring.shtml).

Εχεις δικιο, αλλα οντως το εκανα αυτο που σου ειπα και η διαφορα μαλλον δεν ειναι τοσο τραγικη στο ποσο βαση δινουν σε καποια reviews.Αλλα οτι ειχες δικιο ειχες δικιο :)

Φυσικα και δεν θεωρω οτι μου την λες!Δεν εχω κομπλεξ να παραδεχτω που ειμαι λαθος!Δοκιμασε ομως κι εσυ αυτο που εκανα, θα δεις οτι η διαφορες ειναι μηδαμινες! :)


Μόλις διάβασα την "κριτική" του "4".................................................. ..
Έχασα 3 λεπτά από τη ζωή μου......................
Σοβαρά τώρα, ο μόνος λόγος που μπορώ να φανταστώ για το αποτέλεσμα της συγκεκριμένης "κριτικής", είναι ίσως για να τους μάθει περισσότερος κόσμος.
Εγώ πάντως δεν τους ήξερα.
Btw, για όποιον μπορεί να ενδιαφέρεται:
http://www.teletext.co.uk/gamecentral/features-reviews/afdb15654d10716dd4592188ebab408c/Heavy+Rain+%28PS3%29.aspx

Μπορεί στο μέλλον να έχει συλλεκτική αξία.Ποτέ δεν ξέρεις...

Εσυ φταις που πας και τους δινεις hits! ( κι εσυ hakoo μην νομιζεις οτι δεν σε ειδα! :D)
Σοβαρα παιδια...μην τιους κανετε την χαρη...δηλαδη ημαρτον δωστε τους να καταλαβουν οτι η αποψη τους ειναι = με "0"!

Εγω δεν παταω σε τετοια site Ουτε καν.Δοξα το θεο μπαινω στο n4g και στα comments παντα καποιος κανει ενα copy/paste του αρθρου με ακριβως αυτον τον σκοπο να μην δωσεις hits σε αυτα τα attention whores :)

Οπως με το ME2 που καποιος εξυπνοουλος εβαλε 6/10 απλα για να ψαρεψει ολους τους υποστηρικτες του τιτλου...μην τρελαθουμε! :D

Valkyre
24-02-2010, 11:32
Αλλά ήτα καθαρά γνώμη μου...τώρα μετα από τόσες ώρες που έπαιξα που μπορώ να εκφέρω καλύτερα γνώμη δεν αλλάζω κάτι...δεν με έθιξε η αντίθεση αλλα η επίθεση...δηλαδη όταν το είχα παίξει μια ώρα είχα γράψει ότι το έπαιξα 10 τότε θα ήταν όλα τέλεια νομίζεις?...τέσπα be cool...το παιχνίδι είναι πολύ καλό και ελπίζω να το απολάυσετε και σεις όπως το απολαμβάνω και γω...(και ας το παίζω νοικιασμένο)...είδα τα trophies και είδα ότι έκανα μερικές μαλακίες και έχασα μερικά από χαζομάρα...λες να το ξαναρχίσω...

Φιλε, και 5 να του εβαζες εγω δεν υπηρχε περιπτωση να σου ζητουσα να "αλλαξεις" την βαθμολογια σου , ουτε θα σου ελεγα οτι δεν σεβομαι την αποψη σου.Εσυ ομως βγηκε και εβαλες μια αναλυτικη βαθμολογια μετα απο 1 ωρα παιχνιδιου...

Και 10αρια παντου να του εβαζες παλι θα σου ελεγα οτι δεν ειναι λογικο αυτο που κανεις!

Ιδιως για το στορυ ειναι too much να κρινεις ενα παιχνιδι 10+ ωρων απο την πρωτη ωρα που καλα καλα δεν εχεις μαθει τους πρωταγωνιστες και δεν εχει παρει μπορς η υποθεση.

Παραδειγμα...βλεπεις την Εκτη Αισθηση...μεχρι και 10 λεπτα πριν το τελος για εμενα η ταινια ηταν ενα 7αρακι με 8αρακι.Τα τελευταια 10 λεπτα την εκαναν ενα solid 8 προς 9!Το ιδιο συμβαινει οχι μονο με ταινιες, αλλα με ολων των ειδων τις ιστοριες.

Δεν μπορεις να βγαζεις μια αναλυτικη βαθμολογια οταν δεν εχεις καν δει καλα-καλα το 1/10 του ολοκληρωμενου τιτλου.

Και ξαναλεω το ιδιο θα σου ελεγα αν εβαζες παντου δεκαρια και φυσικα τα λεω ολα αυτα φιλικα :)

Dikakom
24-02-2010, 11:35
Ναι σιγούρα δεν ήθελα να το spoilerιασω το game..απλα όσα προλαβε και πήρε το μάτι μου...τα πρώτα 10 δηλαδή χεχε...θα το συνεχισω και το ξαναρχίζω όταν αποφασίσουν από το blahdvd να μου στείλουν και τη δικη μου κόπια...thanks.

nikon
24-02-2010, 11:44
Αλλά ήτα καθαρά γνώμη μου...τώρα μετα από τόσες ώρες που έπαιξα που μπορώ να εκφέρω καλύτερα γνώμη δεν αλλάζω κάτι...δεν με έθιξε η αντίθεση αλλα η επίθεση...δηλαδη όταν το είχα παίξει μια ώρα είχα γράψει ότι το έπαιξα 10 τότε θα ήταν όλα τέλεια νομίζεις?...τέσπα be cool...το παιχνίδι είναι πολύ καλό και ελπίζω να το απολάυσετε και σεις όπως το απολαμβάνω και γω...(και ας το παίζω νοικιασμένο)...είδα τα trophies και είδα ότι έκανα μερικές μαλακίες και έχασα μερικά από χαζομάρα...λες να το ξαναρχίσω...Έτσι κι αλλιώς θα το ξαναρχίσεις αν θες όλα τα τρόπαια αφού κάποιο πχ το παίρνεις αν σκοτώσεις κάποιον και κάποιο άλλο αν δεν τον σκοτώσεις οπότε ότι και να επιλέξεις να κάνεις ένα τρόπαιο το έχεις χάσει.

Dikakom
24-02-2010, 11:49
εχεις δικιο...ευτυχως αργει λίγο και το gow3 οπότε θα το ξαναβγάλω.ωραιος man...τσίμπα και ενα πως το λενε ρεπιουτεισιον.

Valkyre
24-02-2010, 11:55
^^lol χαχαχ ρεπιουτεισον :D

Ezio
24-02-2010, 13:36
Αν το παραγγειλω μετα τις 26 θα μου ερθει πιο φθηνα?

nikon
24-02-2010, 13:42
Aνάλογα πόσο μετά τις 26......όπως σε όλα έτσι και σε αυτό κάποια στιγμή θα πέσει η τιμή του αλλά δεν νομίζω πολύ σύντομα.

fanis86
24-02-2010, 13:55
Παιζει να εκανα μακακια αλλα δεν μπορουσα να περιμενω...
Το πηρα απο ebw στα 54 μιας και δεν το εβρισκα στο hmv την special edition(μαλλον ξεπουλησαν).
Ασε που ανεβηκε και η λιρα.
Δε βαριεσε βρε αδερφε...αφου το ηθελα σημερα πλερωσα κερατιατικα.

nikon
24-02-2010, 13:58
Δεν θα κλάψεις ούτε λεπτό από τα 54 ευρώ Φάνη.

Aris1992
24-02-2010, 14:02
σημερα ψηχαλιζε αλλα δν μ ηρθε:(....λολ και νομιζα οτι ηταν κανενα σημαδη λολ:)

fanis86
24-02-2010, 14:08
Δεν θα κλάψεις ούτε λεπτό από τα 54 ευρώ Φάνη.

Το ξερω Νικο μιας και ειμαι μεγαλος φαν του farehneit.
Δε μπα να χει να χειριζεσε τον παικτη με 3 dualshoc και 2 πληκτρολογια.
Σιγουρα θα εχει καλυτερο story και feeling απο το farehneit οποτε αν ανλογιστω οτι εχω τερματισει το farehneit 12 φορες σιγουρα δε θα τα κλαψω τα λεφτα μ

Μου αρεσε πολυ η ιδεα της εταιριας που εχει στην συσκευασια ενα κομματι χαρτι για να φτιαξεις το origami μιας και εχει μεγαλο installing στην αρχη το παιχνιδι για να μην περιμενεις.
Πραγματικα πολυ εξυπνο.

Chill
24-02-2010, 14:53
σημερα ψηχαλιζε αλλα δν μ ηρθε:(....λολ και νομιζα οτι ηταν κανενα σημαδη λολ:)

Μην ξεχνάς ότι σήμερα ο σκληρά εργαζόμενος δημόσιος τομέας (a0x0a0x0a0x0ax00ax0ax0ax0a0x0a0x0ax0a0x0a0x0ax0ax 0ax0a) απεργούσε ;)

bouzk77
24-02-2010, 15:17
To multirama το είχε φρέσκο φρέσκο στο ράφι, αλλά όχι και 69,90 ρε παληκάρια...
Και μετά σου λέει γιατί παραγγέλνεις μέσω internet

Researcher
24-02-2010, 16:02
Ναι αλλά από το Ίντερνετ θα περιμένεις. Εκεί στη βαράει πας και το έχεις στην τσέπη. Και άσε εμένα μετά να περιμένω, να βλέπω tracking numbers, να δω αν ψιχαλίζει και εάν κάνουν απεργία.

Chill
24-02-2010, 16:13
Αν σέβεσαι το χρήμα που φέρεις στις τσέπες σου, περιμένεις. Δεν μιλάμε για 1 - 2 ευρώ αλλά για σχεδόν 30.

Κάποιος προηγουμένως είπε ότι το HR στην Ελλάδα, χονδρική κοστίζει 43 ευρώ. 27 ευρώ κέρδος λοιπόν για κάθε δισκάκι? Έ όχι ρε φίλε, ακόμα και μηχανή να είχα σπίτι που κόβει ευρώ δεν τους τα δίνω, γιατί είναι κλέφτες. 27 να ναι οι ώρες τους.......

NIKOS
24-02-2010, 16:23
egw to pira apo magazi sth rodo (oxi alysida) 62...pistevw kalh timh. k sta 50 metra akrivws einai to multirama pou to exei 69.90..ELEOS

Aris1992
24-02-2010, 16:35
Μην ξεχνάς ότι σήμερα ο σκληρά εργαζόμενος δημόσιος τομέας (a0x0a0x0a0x0ax00ax0ax0ax0a0x0a0x0ax0a0x0a0x0ax0ax 0ax0a) απεργούσε ;)

lol ναι αλλα στην Κυπρο δεν εχουμε απεργια:)

chronohill
24-02-2010, 16:38
Με πηραν τηλεφωνο σημερα απο μια κουριερ που δεν ηξερα και νομιζα ηταν το παιχνιδι!και ειχα κατουρηθει απτην χαρα μου!Ελεγα απιστευτο!μπραβο στο hmv!και τελικα ηταν ενα πακετο απο την δουλεια...crapppp!εμεινα με την χαρα στο χερι...!Παντως παιζει αυριο να ρθει...

Researcher
24-02-2010, 16:48
Αν σέβεσαι το χρήμα που φέρεις στις τσέπες σου, περιμένεις. Δεν μιλάμε για 1 - 2 ευρώ αλλά για σχεδόν 30.

Κάποιος προηγουμένως είπε ότι το HR στην Ελλάδα, χονδρική κοστίζει 43 ευρώ. 27 ευρώ κέρδος λοιπόν για κάθε δισκάκι? Έ όχι ρε φίλε, ακόμα και μηχανή να είχα σπίτι που κόβει ευρώ δεν τους τα δίνω, γιατί είναι κλέφτες. 27 να ναι οι ώρες τους.......

Αν είσαι άνθρωπος που σέβεται το χρήμα, θα το σεβαστείς είτε είναι πολύ είτε είναι λίγο. Αλλά τα όρια αλλάζουν, όταν έχεις πολύ και όταν έχεις λίγο. Κατανοητός;

atomsk
24-02-2010, 17:04
έτσι ρε...ΕΤΣΙ ...αθάνατη banana-land

enstikto
24-02-2010, 17:05
Με πηραν τηλεφωνο σημερα απο μια κουριερ που δεν ηξερα και νομιζα ηταν το παιχνιδι!και ειχα κατουρηθει απτην χαρα μου!Ελεγα απιστευτο!μπραβο στο hmv!και τελικα ηταν ενα πακετο απο την δουλεια...crapppp!εμεινα με την χαρα στο χερι...!Παντως παιζει αυριο να ρθει...

Δυστηχως χλωμο να μας έρθει αύριο... Στην καλύτερη την ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ και αυτό είναι σχετικά απίθανο... :(
και εσένα τη Δευτέρα δεν εγινε dispatch?

Researcher
24-02-2010, 17:10
:(

παιδιά μόλις είδα ένα βιντεάκι στο youtube και από κάτω ένας να μη πω τι, έλεγε ποιος είναι ο δολοφόνος. Έχω ξενερώσει....................................... :(

Aris1992
24-02-2010, 17:14
παιδια μακρια απο το youtube κυκλοφορουν ματσο SPOILERS!!!!!

criter
24-02-2010, 17:19
Καλα ενοειτε δεν βλεπουμε τιποτα, ουτε το trophy guide δεν ειδα.. Προσπαθω να αποφυγω τα spoiler και απο οτι καταλαβαινω γινεται χαμος. Λογικα απο HMV την παρασκευη στην καλυτερη να ερθει. Θα παρακαλεσω τα παιδια που το εχουν παρει ηδη να μην γραψουν τιποτα σχετικα με την υποθεση του παιχνιδιου..

Researcher
24-02-2010, 17:23
Bασικά το τραγικό είναι πως και η παράκληση για να μην πει κανείς ποιος είναι ο δολοφόνος.....είναι πάλι spoil! χαχα! κουφό

plakas
24-02-2010, 17:23
απλα Σταματη δεν μπαινεις στο νημα αυτο(και θα εισαι υσηχος);)

το spoiler Πανω στον ενθουσιασμο μερικων δεν υπαρχει οποτε!!!!!(προσεχε ;))

Valkyre
24-02-2010, 17:24
To internet ειναι ΓΤΠ οσον αφορα σποιλερς, πραγματικα μακρια...

Researcher
24-02-2010, 17:27
Εύχομαι αυτός που έγραψε το spoil που είδα να το έλεγε έτσι για να φρικάρει κόσμο...

enstikto
24-02-2010, 17:58
Ρε δεν πάμε καλά... Τι καταλαβαίνουν που το κάνουν αυτό; Παιδια thanks για την προειδοποιση!!

freak
24-02-2010, 18:11
Heavy Rain: Πληρες Review (http://www.gameworld.gr/reviews/2/706-Heavy_Rain)

Valkyre
24-02-2010, 18:38
καλα μιλαμε το σκηνικο δεν παιζεται μονο οιωνος μπορει να ειναι!!

με το που φευγω απο την δουλεια ηλιος και πεντακαθαρος ουρανος. με το που φτανω εξω απο το καταστημα ακριβως εκεινη την στιγμη πιανει μπορα , κατακλυσμος απο βροχη, ή αλλιως... heavy rain!!! φυσικα πηγαινα για να αγορασω το heavy rain το οποιο και καθεται στην θεση του συνοδηγου αυτη τη στιγμη!

μερικες φορες ειναι να απορεις με κατι τετοιες συμπτωσεις!!!

Researcher
24-02-2010, 18:42
Heavy Rain: Πληρες Review (http://www.gameworld.gr/reviews/2/706-Heavy_Rain)

Ποιος είναι αυτός ο Γρυπάρης που έγραψε το άρθρο; Βρίσκεται εδώ μέσα;

"Tο κορυφαίο adventure που δημιουργήθηκε ποτέ στις κονσόλες. Αξίζει να ζήσετε μαζί του κάθε στιγμή."

Εγώ παίζω 20 χρόνια video games και είμαι εντελώς αντίθετος σε αυτο που λέει. Δεν είναι κορυφαίο adventure το Monkey Island? To Βroken Sword? Παιχνίδια 15ετίας και ακόμη παίζονται. Άκους εκεί...το κορυφαίο adventure... Κομπασμένες κατακλείδες, φαντζί λέξεις, άδειες περιεχομένου.

Review μέτριο

chronohill
24-02-2010, 18:42
Δυστηχως χλωμο να μας έρθει αύριο... Στην καλύτερη την ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ και αυτό είναι σχετικά απίθανο... :(
και εσένα τη Δευτέρα δεν εγινε dispatch?
Nαι την Δευτερα εγινε.Τεσπα οποτε ερθει...
Για τα spoilers ειμαι πολυ προσεκτικος.κοιταω με μισο ματι και αποφευγω να μπαινω τοσο συχνα.Χαζοδιαβαζα θυμαμαι χθες στο N4G κατι για το heavy και γραφει ενας ο origami killer ειναιιιιιιιιιι ....και χεστηκα πανω μου!χα!αλλα εκανε πλακα.ευτυχως... :ha-ha:

muku
24-02-2010, 19:43
καλα μιλαμε το σκηνικο δεν παιζεται μονο οιωνος μπορει να ειναι!!

με το που φευγω απο την δουλεια ηλιος και πεντακαθαρος ουρανος. με το που φτανω εξω απο το καταστημα ακριβως εκεινη την στιγμη πιανει μπορα , κατακλυσμος απο βροχη, ή αλλιως... heavy rain!!! φυσικα πηγαινα για να αγορασω το heavy rain το οποιο και καθεται στην θεση του συνοδηγου αυτη τη στιγμη!

μερικες φορες ειναι να απορεις με κατι τετοιες συμπτωσεις!!!

Δεν μπορείς να φανταστείς κατάρες που έριξα μόλις είδα τον ουρανό να γίνεται μαύρος, είχα πλύνει το αμάξι το πρωί... Μου χρωστάς ένα πλύσιμο στο αμάξι, έγινε λες και έτρεξε Dakar :D :D

Chill
24-02-2010, 20:15
Και εγώ το μεσημέρι το έπλυνα :< είναι και μαύρο, αν έριξε χώμα πάλι Σ***Α θα έγινε. Μια μέρα το χειμώνα να το χαρώ καθαρό δεν παίζει. Όποτε το πλένω βρέχει ffs

Κατά τα άλλα Val όταν έλεγα εγώ πριν μέρες ότι θα γούσταρα να βρέχει όταν παίζω HR εσύ μου έλεγες για bioshock και υποβρυχια. Δεν σε χάλασε από τι είδα σήμερα πάντως για την δημιουργία ατμόσφαιρας η βροχούλα ε?

Conjure7
24-02-2010, 20:55
Μόλις το τελείωσα! Τί να πω τώρα? Ακόμα με ανοιχτό το στόμα είμαι...
Δε κατάφερα αυτο που ήθελα. Είχα πολύ κακό τέλος. Στο επόμενο παίξιμο λοιπόν..... Από τα ελάχιστα παιχνίδια, που αφού τελείωσα, θέλω ΚΑΙ ΘΑ ξαναπαίξω.
Όσο για τα αυτ/τα υπάγεται στο νόμο του Μέρφυ. Με το που τα πλένεις βρέχει!

Valkyre
24-02-2010, 21:17
Κατά τα άλλα Val όταν έλεγα εγώ πριν μέρες ότι θα γούσταρα να βρέχει όταν παίζω HR εσύ μου έλεγες για bioshock και υποβρυχια. Δεν σε χάλασε από τι είδα σήμερα πάντως για την δημιουργία ατμόσφαιρας η βροχούλα ε?

Εννοειτε οτι με χαλασε!Εγινα κωλος για 5 λεπτα υποθεση! :D Και εσυ μου ελεγες οταν παιζεις να βρεχει εξω , οχι να γινεσαι μουσκεμμα στο δρομο!

Κουφαλιτσα! :D

nikolaszax
24-02-2010, 21:25
Ποιος είναι αυτός ο Γρυπάρης που έγραψε το άρθρο; Βρίσκεται εδώ μέσα;

"Tο κορυφαίο adventure που δημιουργήθηκε ποτέ στις κονσόλες. Αξίζει να ζήσετε μαζί του κάθε στιγμή."

Εγώ παίζω 20 χρόνια video games και είμαι εντελώς αντίθετος σε αυτο που λέει. Δεν είναι κορυφαίο adventure το Monkey Island? To Βroken Sword? Παιχνίδια 15ετίας και ακόμη παίζονται. Άκους εκεί...το κορυφαίο adventure... Κομπασμένες κατακλείδες, φαντζί λέξεις, άδειες περιεχομένου.

Review μέτριο

Sorry αλλα ειναι αποψη του και αν πιστευει οτι ειναι το καλυτερο adventure που εχει βγει σε κονσολα τοτε εχει καθε δικαιωμα να το λεει αυτο.Δεν θα αφηνα κανεναν αλλο να μου πει ποιο ειναι το καλυτερο παιχνιδι σε καθε genre.Ευχαριστω εχω τις δικες μου αποψεις και θα κρινω εγω ποιο θεωρω το καλυτερο παιχνιδι και αν το heavy rain ή καθε heavy rain το θεωρω καλυτερο απο grim fandago κτλ(ομοιως και για τα αλλα genres) κανενας δεν εχει δικαιωμα να μου το αλλαξει αυτο και θα το πω ελευθερα.

Το review μια χαρα καλογραμμενο ηταν,οχι μονο αναφερθηκε σε οσο βαθος μπορει να παει ενα review σε θεματα χειρισμου,γραφικων κτλ αλλα εκανε και συγκρισεις που επρεπε με τα καταλληλα αντιστοιχα παιχνιδια(πχ αναφερθηκε στα γραφικα σε σχεση με τα υπολοιπα adventure games).

Anyways...καταραμενη απεργια.....σημερα θα το ειχα στα χερια μου...μαλλον θα πρεπει να περιμενω μεχρι παρασκευη τωρα >:(.

Researcher
24-02-2010, 21:29
Φυσικά αυτός γράφει τι νομίζει και εγώ λέω αυτό που νομίζω. Αλλά όχι να μην πω πως διαφωνώ κιόλας, μιας και το παρέθεσαν το λινκ εδώ μέσα. Άλλη παιχνιδάρα το grim.

Το θέμα είναι πως πάει να πουλήσει review για να φανεί. Γιατί αν στέκεσαι στα πόδια σου και είσαι σοβαρός, τέτοιες φράσεις δεν τις χρησιμοποιείς.

PDS
24-02-2010, 21:36
Φυσικά αυτός γράφει τι νομίζει και εγώ λέω αυτό που νομίζω. Αλλά όχι να μην πω πως διαφωνώ κιόλας, μιας και το παρέθεσαν το λινκ εδώ μέσα. Άλλη παιχνιδάρα το grim.

Το θέμα είναι πως πάει να πουλήσει review για να φανεί. Γιατί αν στέκεσαι στα πόδια σου και είσαι σοβαρός, τέτοιες φράσεις δεν τις χρησιμοποιείς.

Oταν το διαβασα και εγω μου φανηκε υπερβολικο,αλλα εχεις τερματησει το παιχνιδι?
Αν δεν το εχεις τερματησει,ειναι βεβαιο οτι και το καλυτερο adventure ολως των εποχων να ειναι,σιγουρα εσυ δεν θα αφησεις τον εαυτο σου να το δει αυτο(εφοσον εχεις αποψη απο τωρα).

woody
24-02-2010, 22:10
Τα Broken Sword του Charles Cesil (και ειδικα το 1 και το 2) ειναι τα κορυφαια παιχνιδια στην προσωπικη μου λιστα. Οποτε αν το Heavy Rain ειναι καλυτερο -και πραγματικα το ευχομαι- θα γινει το καλυτερο παιχνιδι που επαιξα ποτε.
Παντως δεν αποκλειεται να εχει δικιο το review.. Το παιχνιδι -παρ'ολο που εχω παιξει μονο το demo- εχει ενα vibe οτι αμεσως θα καταχωρηθει ως classic. Και εχει ολα τα εχεγγυα γιαυτο: Ποιοτητα, πρωτοτυπια και διαφορετικοτητα!

WolfRathmA
24-02-2010, 22:30
Δεν μπορείς να φανταστείς κατάρες που έριξα μόλις είδα τον ουρανό να γίνεται μαύρος, είχα πλύνει το αμάξι το πρωί... Μου χρωστάς ένα πλύσιμο στο αμάξι, έγινε λες και έτρεξε Dakar :D :D


καλα μιλαμε το σκηνικο δεν παιζεται μονο οιωνος μπορει να ειναι!!

με το που φευγω απο την δουλεια ηλιος και πεντακαθαρος ουρανος. με το που φτανω εξω απο το καταστημα ακριβως εκεινη την στιγμη πιανει μπορα , κατακλυσμος απο βροχη, ή αλλιως... heavy rain!!! φυσικα πηγαινα για να αγορασω το heavy rain το οποιο και καθεται στην θεση του συνοδηγου αυτη τη στιγμη!

μερικες φορες ειναι να απορεις με κατι τετοιες συμπτωσεις!!!


LoL και οι δυο σας!

Ενταξη.. με το που ειδα αυτο για το αμαξι τελικα ειπα απο μεσα μου "δεν ειμαι ο μονος που το παθαινει αυτο" :D LoL! Παρ'ολα αυτα εχω κουκουλα ομως και το εχω συνεχεια σκεπασμενο!

Για το παιχνιδι τωρα και για οσα αναφερθηκαν παραπανω!

Στο review ο καθενας μπορει να γραψει οτι θελει και εχει τη δικη του ελευθερια οπως λεει και ο nikolaszax παραπανω. Αυτο που ειπε το παιδι παραπανω οσων αφορα στο Review δε παει να πει οτι βγαζει στην απ'εξω το Broken Sword, Monkey Island κτλ και παυουν να ειναι πατατα τα συγκεκριμενα. Στην εποχη τους απλα ΣΠΕΡΝΑΝ με απλα λογια, τωρα πλεον που δεν υπαρχει και κανενα ανταξιο του HR ειναι λογικο να ειναι και το καλυτερο στο ειδος του αυτη τη στιγμη. Δεν υπαρχουν και πολλα αλλωστε Adventure αυτη τη στιγμη που εχουν κυκλοφορησει.

Conjure7
24-02-2010, 22:44
Η διαφορετικότητα και μόνο είναι το μεγαλύτερο ατού αυτού του τίτλου. Διαφορετικότητα από άποψη παρουσίασης, φρέσκων ιδεών αλληλοεπίδρασης με το περιβάλλον, τα "παιχνίδια" με τις πολλαπλές κάμερες που κάνει, διαφορετικότητα χειρισμού, ακόμα και κάποιος που δεν έχει ξαναπιάσει sinaxis στα χέρια του μπορεί να το παίξει και πολλά άλλα που θα δείτε, θα καταλάβετε και θα νιώσετε αφού το τελειώσετε για πρώτη φορά.

Desmond
24-02-2010, 22:55
Η διαφορετικότητα και μόνο είναι το μεγαλύτερο ατού αυτού του τίτλου. Διαφορετικότητα από άποψη παρουσίασης, φρέσκων ιδεών αλληλοεπίδρασης με το περιβάλλον, τα "παιχνίδια" με τις πολλαπλές κάμερες που κάνει, διαφορετικότητα χειρισμού, ακόμα και κάποιος που δεν έχει ξαναπιάσει sinaxis στα χέρια του μπορεί να το παίξει και πολλά άλλα που θα δείτε, θα καταλάβετε και θα νιώσετε αφού το τελειώσετε για πρώτη φορά.
Αυτό που λες ισχύει στο 100%.Ο αδερφός μου που απεχθάνεται τα video games και φυσικά δεν έχει ξαναπιάσει χειριστήριο στα χέρια του, με το που είδε το demo μου ζήτησε να το δοκιμάσει.Ε, αυτό ήταν!Το περιμένει με μεγαλύτερη ανυπομονησία από'τι εγώ!Να τσονταρε και κανά φράγκο καλά θα ήταν...

vasses
24-02-2010, 23:00
Καλα ρε παιδιά τι επίθεση ήταν αυτή...ουστ!χεχε...εγω φταιω που ηθελα να παραθεσω την αποψη μου για εσας που δεν το ειχατε παίξει ακόμα...και θέλω να σας πω ότι τωρα μετά από 6 ώρες + παιχνιδιού την ίδια άποψη έχω...Τα γραφικά του uncharted 2 είναι καλύτερα για μένα πάντα...η πλόκή εξελίσσεται αργά(καλό ειναι αυτό) και στο χειρισμό του παίχτη με το R2 να περπατάει και τον μοχλό να τον στρίβει στρίβει όπως ο Χαριστέας που θέλει να ντριμπλάρει...Αλλά είπα ότι το παιχνίδι δεν είναι καλο?Τέλειο είναι...από την εισαγωγή μέχρι τώρα φαίνεται ότι αυτός που το έκανε το είχε σαν ταινία μεσα στο μυαλό του..Είναι εκπληκτικό το παιχνίδι αλλα 10/10 δύσκολα παίρνει...ηρεμήστε λίγο πάντως ρε παιδιά λες και σας θίξανε την γκόμενα κάνετε,που δεν σας τη θίξανε κιόλας...αλλά αίντε να πάρετε από τα μούτρα, δεν θελώ να προσβάλω κανενα ότι αυτό έδειξε έλλειψη..
αιντε ξεκολάτε μαζί σας ειμαι και γω...μην τρελένεστε.


Τα μοντελα των χαρακτηρων και αυτα ηταν χειροτερα ? , εφτασες εκει στο σημειο που τα πεταγε σχεδον ολα , η εκει που εκανε μακιγιαζ στην ντισκο ?
Δεν σου κανανε εντυπωση σε κεινα τα σημεια ?

nikolaszax
24-02-2010, 23:08
Ενα εχω να πω:Μπασ....δοι και μαλ....ες για οσους θεωρουν εξυπνο και αστειο να απαντανε σε ενα thread,ασχετο με το HR και στο τελος αν βαζουν σε spoiler tag το ονομα του δολοφονου.
Ενας πχ εκανε comment για ενα ζητημα σε 1 παιχνιδι(καμια σχεση με το HR) και στο τελος χωρις προειδοποιηση βαζει και το ονομα του δολοφονου σε spoiler tag,ετσι στο ακυρο(και ο χρηστης πεφτει στη παγιδα να το διαβασει μιας και που να το ξερει οτι θα περιεχει κατι τετοιο αφου περιμενει να διαβασει κατι αλλο σχετικο με το thread ή πχ κατι αστειο).Να πω οτι ηταν σε thread του heavy rain τα οποια αποφευγω περα απο εδω τοτε ναι θα εφταιγα εγω που μπηκα αλλα και σε τελειως ασχετα με αυτο thread και εκει που δεν το περιμενεις?

Τι να πω,αν αυτοι το βρισκουν ευχαριστο να το κανουν αυτο τοτε μπραβο τους,τους αξιζουν τα χειροτερα.

Πραγματικα ελπιζω να μην ειναι τελικα αυτος ο δολοφονος για διαφορους λογους περα του οτι καταστρεφει την ιστορια....Ηδη εριξε τραγικα την διαθεση μου να παιξω το παιχνιδι:(.

hakoo
24-02-2010, 23:26
Mιλας για ξενο φορουμ προφανως ετσι?
Αστα. Γενικα αν εισαι πανω απο 10 χρονων και το θεωρεις αστειο αυτο το πραγμα κατι δεν παει καλα. Για ακομη μια φορα να επαναλαβω (μιας και μερα με τη μερα ολο και περισσοτεροι το εχουν στα χερια τους) να ειμαστε προσεκτικοι στις εντυπωσεις. Ειναι απο τα παιχνιδια που τα spoilers καταστρεφουν την εμπειρια. Χρησιμοποιειστε spoiler tags ακομα κι αν δεν ειστε σιγουροι αν αυτο που θελετε να πειτε ειναι spoiler.

nikolaszax
24-02-2010, 23:33
Mιλας για ξενο φορουμ προφανως ετσι?
Αστα. Γενικα αν εισαι πανω απο 10 χρονων και το θεωρεις αστειο αυτο το πραγμα κατι δεν παει καλα. Για ακομη μια φορα να επαναλαβω (μιας και μερα με τη μερα ολο και περισσοτεροι το εχουν στα χερια τους) να ειμαστε προσεκτικοι στις εντυπωσεις. Ειναι απο τα παιχνιδια που τα spoilers καταστρεφουν την εμπειρια. Χρησιμοποιειστε spoiler tags ακομα κι αν δεν ειστε σιγουροι αν αυτο που θελετε να πειτε ειναι spoiler.

Ναι,το gametrailers συγκεκριμενα.Ημουν τυχερος οταν πριν μια βδομαδα γλιτωσα εναν που ειχε ως username τον δολοφονο αλλα του να την πατησω απο εναν βλ**α σε τελειως ασχετο thread?Ε αυτο παραπαει.

Για να καταλαβετε παει κατι σαν στυλ:Ποια ειναι η αγαπημενη σου ταινια thread?Και απανταει πχ :lord of the rings *spoiler tags εδω*ο Μπαμπης ειναι ο δολοφονος *spoiler tags εδω*.
Ε που να το περιμενεις αυτο :/?

Ουτε τα 10χρονα δεν κανουν ετσι.......

hakoo
24-02-2010, 23:40
E παιρνουν παραδειγμα απο το main site στο φορουμ και κανουν τα ιδια. Δεν υπαρχουν πιο retarted χρηστες σε site παγκοσμιως παντως, τα σχολια μονο να κοιταξεις κατω απο τα videos και καταλαβαινεις περι τινος προκειται.

vasses
25-02-2010, 03:36
Ναι,το gametrailers συγκεκριμενα.Ημουν τυχερος οταν πριν μια βδομαδα γλιτωσα εναν που ειχε ως username τον δολοφονο αλλα του να την πατησω απο εναν βλ**α σε τελειως ασχετο thread?Ε αυτο παραπαει.

Για να καταλαβετε παει κατι σαν στυλ:Ποια ειναι η αγαπημενη σου ταινια thread?Και απανταει πχ :lord of the rings *spoiler tags εδω*ο Μπαμπης ειναι ο δολοφονος *spoiler tags εδω*.
Ε που να το περιμενεις αυτο :/?

Ουτε τα 10χρονα δεν κανουν ετσι.......

τιποτα xboxakides θα ητανε , αυτοι ειναι για ολα ικανοι :D

WolfRathmA
25-02-2010, 05:22
Gamearena : Heavy Rain Review

4.5 / 10


LOL απλα... θα αισθανομουν ντροπη αν ημουν στη θεση του συντακτη... LOL και παλι σε κατι τετοια ατομα που πραγματικα δε ξερουν που πηγαινουν τα 4...

NIKOS
25-02-2010, 05:24
paidia to paixnidi einai K A T A P L I K T I K O ! ! ! exw pathei ena sock! 4:23 to prwi , me to zori paw gia ypno! :)

WolfRathmA
25-02-2010, 05:55
paidia to paixnidi einai K A T A P L I K T I K O ! ! ! exw pathei ena sock! 4:23 to prwi , me to zori paw gia ypno! :)

Χαιρομαι! Δεν ειμαι ο μονος που ειμαι ξυπνιος τετοια ωρα :D xaxa.. Αντε να λιωσω και εγω αυριο!!!

isildur83
25-02-2010, 06:29
Εγω μολις τωρα εκλεισα το PS3 μου μετα απο 5 ωρες σερι!Δεν μπορουσα να το κλεισω με τιποτα απο την στιγμη που εβαλα το Heavy Rain μεσα!Το παιχνιδι ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ,δεν το περιμενα τοσο καλο!!!

WolfRathmA
25-02-2010, 07:05
Παιδια φροντιστε να το ευχαριστηθείτε και μη παιζετε τοσο πολυ! 10 ωρες ειναι το game, αντε μετα αν θες να δεις και τα διαφορα endings αλλες τοσες.

Εσυ 5 ωρες τωρα και 5 ωρες αυριο θα το εχεις τελειωσει :P xaxa.... Βλεπω μερικους να παρουν το Platinum μεσα σε καμια εβδομαδα :D

Aris1992
25-02-2010, 07:19
Βλεπω τα ποστς σας και μου τρωχουν τα σαλια λολ ελπιζω να μου ερθει σημερα αλλα δν ξερω...

nikon
25-02-2010, 09:49
Heavy Rain was originally an EyeToy game (http://www.gamerzines.com/ps3/news/heavy-rain-eyetoy.html)

Cage's emotional interactive drama originally designed around the EyeToy and funky DualShock add-ons.

Quantic Dream's David Cage has revealed that Heavy Rain was initially designed to function with the EyeToy camera and to use a supplementary DualShock add-on to track subtle movements.
"The first concept for Heavy Rain four years ago was based on motion control," said Cage talking to GameReactor. "The plan was to have a Dual Shock controller that was to be held vertically with an extra widget attached to it that the Eye Toy camera could track.

"We designed the whole game with this in mind, but Sony were of the opinion that it wasn't commercially sound to launch such hardware at the time, so we had to re-design the game and adjust it to the Dual Shock. But all the ideas to implement all the movements the characters make in the game has been preserved."

Sounds a bit too gadgety to us, David, just like Norman Jayden's sunglasses.
Cage then went on to say that he finds the concept of motion control "interesting" and that he is considering how to use it in the future - presumably once the PlayStation 3's motion-sensing wand has been released.

fanis86
25-02-2010, 11:45
Εντυπωσεις και απο μενα.
Το πρωτο πραμα που ειπα πανω στο μισαωρο παιχνιδιου ητανε για το ποση δουλεια ειχε πεσει πανω στο παιχνιδι.
Τα γραφικα σε ορισμενα σημεια φτανουν να σε αφησουν με το στομα ανοιχτο.
Η μουσικη ειναι οτι πρεπει για ενα παιχνιδι-ταινια μυστηριου.
Η υποθεση ξετιλιγετε σωστα και αργα στο παιχνιδι ωστε νε σε αφηνει σε αγωνια να συνεχισεις.
Kαταπληκτικη ατμοσφαιρα οπου σε βυθιζει στο story του παιχνιδου.
Απο τα αρνητικα που βρηκα εγω στο παιχνιδι ειναι ο χειρισμος του οπου σε πολλα σημεια σου σπαει τα νευρα.Αν και το τελευταιο πραγμα που κοιτας ειναι ο χειρισμος και το gameplay σε τετοιο παιχνιδι.
Οπως επισης οταν εχεις φτασει σε σημειο οπου ο χαρακτηρας κανει επιλογη ερωτησεων σου βγαζει τις ερωτησεις να στριφογυρνανε πανω απο το κεφαλι του και τις περισσοτερες φορες με ενα τρεμουλο οπου συχνα μπερδευομαι και κανω αλλη ερωτηση απο αυτη που θα ηθελα.
Οπως και να χει το παιχνιδι ειναι αριστουργημα και ανταξιο ενος exclusive.Σιγουρα ειναι στην κατηγορια των must have και μακαρι να κανει καλες πωλησεις ωστε να μπορεσουμε καποια στιγμη να κανουμε preorder και το HR2.

Μια συμβουλη απο μενα.
Αρχιστε το παιχνιδι μονο οταν εχετε μπροστα σας κανα 5ωρο τουλαχιστον για σκοτωμα.
Αλλιως θα ειστε οπως εγω σημερα το πρωι στην δουλεια....Αυπνος.Αφου επεζα απο της 11μμ-04πμ.

woody
25-02-2010, 12:26
Μια ερωτηση για τον χειρισμο: Θα εχετε προσεξει οτι οταν στεκεσε προς μια συγκεκριμενη κατευθυνση και κανεις το μοχλο αριστερα(χωρις να εχεις πατημενο το R2), ο χαρακτηρας κοιταει αριστερα αρχικα και μετα στριβει το σωμα του αριστερα. Το ιδιο συμβαινει φυσικα και για δεξια. Ομως εχω παρατηρησει οτι καποιες φορες γυρναει ΜΟΝΟ το κεφαλι και δεν στριβει το σωμα. Δεν εχω καταλαβει ποτε αποφασιζει να γυρισει μονο το κεφαλι και ποτε γυρναει ολο το σωμα. Το διοκιμασα πολλες φορες και αλλωτε γυρνουσε to κεφαλι, αλλοτε εστριβε ολοκληρος! Καποιος που εχει καταλαβει την λογικη του χειρισμου καλα να μου το εξηγησει??

Valkyre
25-02-2010, 12:38
To ξεκινησα κι εγω εχθες.Οι πρωτες εντυπωσεις ειναι θετικοτατες.Θα απεχω απο το θρεντ μεχρι να το τελειωσω οπου και θα παραθεσω την τελικη μου αποψη για το παιχνιδι.Χωρις σποιλερ φυσικα οπως παντα. :)

Παντως μεχρι στιγμης ειμαι αρκετα ικανοποιημενος σε ολους τους τομεις.

le_71
25-02-2010, 13:00
Στο demo, οι επιλογές αλληλεπίδρσης που έχεις (αυτές που τριγυρνούν γύρω απ' το κεφάλι), σβήνουν σχετικά γρήγορα..Είναι στοιχείο του παιχνιδιού (να αποφασίσεις σχετικά γρήγορα δηλαδή), ή μπορείς να τις ξαναπροβάλεις ?

Conjure7
25-02-2010, 13:21
Σε γενικές γραμμές έχεις τη δυνατότητα να τις ξαναπροβάλεις. Υπάρχουν όμως σημεία που πρέπει να αποφασίσεις γρήγορα.
Έχω κολλήσει από χθές, γύρω στις 20:00 που το τέλειωσα. Σκέφτομαι πως θα μπορούσα να είχα αποφύγει το ένα το άλλο κλπ.. Όπως είπα είχα πολύ κακό τέλος.... προσπαθώ να κρατηθώ να μη το ξαναπαίξω πάλι αμέσως.....

Dikakom
25-02-2010, 14:55
ναι φίλε vasses έφτασα εκει και ναι τρελάθηκα με τα γραφικά...τα γραφικά του ειναι εκπληκτικά ειδικά τα μοντέλα των πρωταγωνιστών...εκπληκτικό το παιχνίδι...3η μερα που το εχω νοικιασμενο και δεν λεω να το γυρισω αφου μεχρι να ρθει αυτο που παρηγγειλα αργει...ελπίζω να το ευχαριστήθείτε όλοι το παιχνίδι.

nikon
25-02-2010, 15:01
Μια ερωτηση για τον χειρισμο: Θα εχετε προσεξει οτι οταν στεκεσε προς μια συγκεκριμενη κατευθυνση και κανεις το μοχλο αριστερα(χωρις να εχεις πατημενο το R2), ο χαρακτηρας κοιταει αριστερα αρχικα και μετα στριβει το σωμα του αριστερα. Το ιδιο συμβαινει φυσικα και για δεξια. Ομως εχω παρατηρησει οτι καποιες φορες γυρναει ΜΟΝΟ το κεφαλι και δεν στριβει το σωμα. Δεν εχω καταλαβει ποτε αποφασιζει να γυρισει μονο το κεφαλι και ποτε γυρναει ολο το σωμα. Το διοκιμασα πολλες φορες και αλλωτε γυρνουσε to κεφαλι, αλλοτε εστριβε ολοκληρος! Καποιος που εχει καταλαβει την λογικη του χειρισμου καλα να μου το εξηγησει??To κεφάλι το κουνάς με το L3 και το σώμα με το R3 όποιο από τα 2 κουνήσεις αυτό (το κεφάλι ή το σώμα) θα δεις και να κινείται.

stein3x
25-02-2010, 15:11
Παίζει να είμαι και ο μόνος παιδιά που ακόμα δεν το έχω πάρει ακόμα :'( αλλά περιμένω μήπως ξαναφέρει το HMV την special edition..

Επίσης όποιος θέλει να αλάξει το εξώφυλλο του Heavy Rain (ναι..ακούστικαν και μερικά παράπονα lol) εδώ η sony προσφέρει ένα εναλακτικό εξώφυλλο

Κατεβάστε το από εδώ (http://farm5.static.flickr.com/4003/4382829518_a754e6f03d_o_d.jpg) και εκτυπώστε το!!

πηγή (http://www.justpushstart.com/2010/02/23/get-an-alternate-cover-for-heavy-rain/)

Επίσης παιδιά έχουνε ακουστεί περίεργα κολλήματα στον ήχο και στο παιχνίδι γενικά μετά το patch που βγήκε, έχει παρατηρήσει κανείς τπτ τέτοιο??

nikon
25-02-2010, 15:14
Κολλήματα στον ήχο δεν έχει (ή δεν έχω ακούσει εγώ) αλλά λίγο tearing το έχει κάποιες στιγμές.

woody
25-02-2010, 15:33
stein3x δεν εισαι ο μονος, και εγω που εχω παραγγειλει special edition απο τους πρωτους δεν εχω παρει ακομα το παιχνιδι.. Αλλα μου αρεσει και λιγο που η αυτη η διαφορετικη εμπειρια για τους αλλους εχει τελειωσει ενω για μενα δεν εχει αρχισει ακομη!

Ezio
25-02-2010, 16:40
Το χαρτί που λέτε για να φτιάξει κανείς το origami θα υπάρχει και στα παιχνίδια της ελληνικής αγοράς?

Conjure7
25-02-2010, 16:41
Κολλήματα στον ήχο και μάλιστα αρκετά έντονα αντιμετώπισα την πρώτη φορά που το έπαιξα. Έκανα ένα reboot και δε με ξαναενόχλησε ιδιαίτερα κάτι.


Το χαρτί που λέτε για να φτιάξει κανείς το origami θα υπάρχει και στα παιχνίδια της ελληνικής αγοράς?
Υπάρχει ναι. Μη φαντάζεσαι και κάτι ιδιαίτερο. Ένα απλό τετράγωνο χαρτάκι είναι:hohoho:

fanis86
25-02-2010, 16:49
παιδια γνωριζουμε ποσα διαφορετικα endings εχει το παιχνιδι?

enstikto
25-02-2010, 16:54
Έχω ακούσει ότι έχει 22 αλλά προσωπικά δεν έχω ιδέα καθώς δεν μου έχει έρθει ακόμα η σπεσιαλ.

Aris1992
25-02-2010, 16:55
22 endings...akousa...

Ezio
25-02-2010, 16:59
22? Πολύ φοβάμαι ότι θα βαρεθώ το παιχνίδι.

TopGunZ
25-02-2010, 17:14
Παιδιά μην μπερδεύεστε με τα endings. Εννοούν ending sequences, δλδ βιντεάκια που θα αποτελούν τον τερματισμό, όπως με το Fallout 3 που και καλά είχε 300+ τερματισμούς επειδή είχε μερικές πιθανές διαφοροποιήσεις σε μια σειρά από βιντεάκια.

Για να καταλάβετε, θα έχει ένα sequence σίγουρα για το αν επέζησε ή όχι κάποιος από τους χαρακτήρες, θα έχει διαφορετικά sequences για το αν έγινε ή όχι κάποια ενέργεια, οπότε στο τέλος ο τερματισμός θα έχει 2-3-4-10 κι εγώ δεν ξέρω πόσα sequences, ανάλογα πως παίξαμε. Στο επόμενο playthrough μπορεί να τα αλλάξουμε όλα άρδην και να έχουμε άλλα τελείως seqs ή τα μισά όπως στο πρώτο και τα άλλα μισά καινούρια. Άλλος μπορεί να τα δει όλα σε 2-3 παιξίματα και άλλος σε 10!

TopGunZ
25-02-2010, 17:20
Επίσης όποιος θέλει να αλάξει το εξώφυλλο του Heavy Rain (ναι..ακούστικαν και μερικά παράπονα lol) εδώ η sony προσφέρει ένα εναλακτικό εξώφυλλο

Αυτό το κάνανε για τους αμερικάνους γιατί είχανε ένα εξώφυλλο που ήταν λες και έπαιζε η μαυρομάλλα σε wet t-shirt contest...

http://farm3.static.flickr.com/2701/4268197268_f0cc2f4316.jpg
(http://www.blogcdn.com/www.joystiq.com/media/2010/01/heavyfrauusbox.jpg)

Desmond
25-02-2010, 17:22
^^ Ο ορισμός της "αμερικανιάς".

Ezio
25-02-2010, 18:10
Παιδιά μην μπερδεύεστε με τα endings. Εννοούν ending sequences, δλδ βιντεάκια που θα αποτελούν τον τερματισμό, όπως με το Fallout 3 που και καλά είχε 300+ τερματισμούς επειδή είχε μερικές πιθανές διαφοροποιήσεις σε μια σειρά από βιντεάκια.

Για να καταλάβετε, θα έχει ένα sequence σίγουρα για το αν επέζησε ή όχι κάποιος από τους χαρακτήρες, θα έχει διαφορετικά sequences για το αν έγινε ή όχι κάποια ενέργεια, οπότε στο τέλος ο τερματισμός θα έχει 2-3-4-10 κι εγώ δεν ξέρω πόσα sequences, ανάλογα πως παίξαμε. Στο επόμενο playthrough μπορεί να τα αλλάξουμε όλα άρδην και να έχουμε άλλα τελείως seqs ή τα μισά όπως στο πρώτο και τα άλλα μισά καινούρια. Άλλος μπορεί να τα δει όλα σε 2-3 παιξίματα και άλλος σε 10!

Και πάλι δεν θα βαρεθούμε να παίζουμε όλο το παιχνίδι από την αρχή για να αλλάξουμε λίγο το τέλος?

fanis86
25-02-2010, 18:40
Και πάλι δεν θα βαρεθούμε να παίζουμε όλο το παιχνίδι από την αρχή για να αλλάξουμε λίγο το τέλος?


Γιαυτο το παιχνιδι τα σπερνει...γιατι μαλλον δεν θα αλλαζει λιγο μονο το τελος.
Αλλα και σκηνες που ισως δεν τις εχεις παιξει καθολου.

nikolaszax
25-02-2010, 18:52
Και πάλι δεν θα βαρεθούμε να παίζουμε όλο το παιχνίδι από την αρχή για να αλλάξουμε λίγο το τέλος?

Correction:Δεν εισαι υποχρεωμενος να παιξεις το παιχνιδι απο την αρχη.Για αν δεις τα διαφορετικα φιναλε διαβασα οτι πρεπει να ξεκινησεις απο ενα απο τα chapters προς το τελος και μετα.
Ετσι βεβαια χανεις την δυνατοτητα να δεις τις scene specific συνεπειες,σκηνες δηλαδη που δεν επηρεαζουν το φιναλε και εχουν σχεδον παντα την ιδια καταλληξη πχ να παρει καποιο στοιχειο ο detective(βλεπε shoplifting video) αλλα ο τροπος με τον οποιο θα φτασεις εκει να διαφερει.
Στο fahrenheit πχ για να δεις τα φιναλε εξαρτιοταν μονο απο την τελευταια μαχη και ενα σημειο πριν απο αυτην που επρεπε να δωσεις το κοριτσι στην ai αλλα ετσι εχανες τους διαφορετικους τροπους που θα μπορυσες να αντιμετωπισεις πχ την πρωτη σκηνη του παιχνιδιου ή το σημειο οπου μπορουσες να φυγεις αφηνωντας ενα παιδι να πεθανει μεσα σε μια λιμνη ή αν το εσωζες.


Παντως νιωθω ιδιαιτερη χαρα που οσα διαβαζω απο αποψεις χρηστων ξενων forum λενε τα καλυτερα για το παιχνιδι και πως ειναι μια εμπειρια που αξιζει ολα τα λεφτα.Καποιοι μαλιστα λενε πως "Cage has redeemed himself for the awful second part of fahrenheit" που τα λεει ολα ΧΡ.

Αυριο ερχεται και σε εμενα...μακαρι αν μην ηξερα ποιος ηταν ο killer αλλα δεν μπορω πλεον αν γυρισω τον χρονο πισω.Το μονο που μπορω να κανω ειναι αν λεω οτι δεν ειναι αυτος λολ.

liberostelios
25-02-2010, 19:48
Παίζει να είμαι και ο μόνος παιδιά που ακόμα δεν το έχω πάρει ακόμα
Κι εγώ μαζί σου... Το θέλω πως και πως, αλλά έλα που παρουσιάζω διπλωματική την άλλη εβδομάδα και δεν έχω χρόνο να παίξω ούτε 5' (άσε που αν ξεκινήσω να παίζω είναι σίγουρο ότι θα μου φάει πολύ παραπάνω:P)!

nikon
25-02-2010, 20:33
Tέλος καλό όλα καλά και από εμένα......καλά δεν θα το πιστέψετε.....ο δολοφόνος τελικά ξέρετε ποιος είναι;;;;;......καλά ντε μη βαράτε:scared:.....μια συμβουλή μόνο......μην αφήνετε ποτέ από τα χέρια σας το sixaxis γιατί κάποιες στιγμές θέλει πολύ γρήγορη αντίδραση αμέσως μετά από έναν διάλογο.

desperate_gamer
25-02-2010, 22:39
Παιδιά όσοι περιμένετε την Special Edition από το HMV και με δεδομένο ότι αύριο ίσως κάποιοι τύχεροι να την έχουν στα χέρια τους, να σας πω για μια ανακοίνωση που έβγαλε το EU Blog.

Μην κάνετε redeem τους κωδικούς για το theme και το DLC ΠΡΙΝ τις 4 Μαρτίου, γιατί λόγω ενός λάθους, δεν θα μπορείτε να κατεβάσετε το Soundtrack του παιχνιδιού.


I’m sorry to say that there has been a last-minute technical delay with the Official Soundtrack, meaning that if you redeem your voucher code before 4th March, you will be able to download Chronicle 1 and the Dynamic Theme, but not the Official Soundtrack.


If you redeem your Special Edition voucher after 4th March, you will receive all three pieces of content as normal – and if you can stand to wait a week to start downloading additional content, that will be the easiest approach. If you have already redeemed your voucher code and have not received the Official Soundtrack, please contact your local customer service teams who will be able to help you.


Source (http://blog.eu.playstation.com/2010/02/25/heavy-rain-special-edition-additional-downloadable-content/)

Μην λέτε ότι δεν σας το είπα μετά. Το έγραψα και στα ελληνικά για όσους απαξιούν να κάνουν τον κόπο να το διαβάσουν στα αγγλικά! (you know who you are!).

ALEO
26-02-2010, 01:39
Τι παιχνιδαρα ειναι αυτο!μεχρι και η γυναικα καθετε διπλα μη χασει καμια φαση

εγω πηρα το κανονικο αλλα ο εμπορας μου εδωσε ενα χαρτι με ενα κωδικο ,οσοι το ειχαν προ/ παραγγελεια τουσ εδινε απο ενα κωδικο ,επανω να τον βαλω τωρα να το παιξω η και μετα αμα τελεισω εστω και μια φορα το παιχνιδι

κατι για Chronik 1 lei epano

nikolaszax
26-02-2010, 02:24
Τι παιχνιδαρα ειναι αυτο!μεχρι και η γυναικα καθετε διπλα μη χασει καμια φαση

εγω πηρα το κανονικο αλλα ο εμπορας μου εδωσε ενα χαρτι με ενα κωδικο ,οσοι το ειχαν προ/ παραγγελεια τουσ εδινε απο ενα κωδικο ,επανω να τον βαλω τωρα να το παιξω η και μετα αμα τελεισω εστω και μια φορα το παιχνιδι

κατι για Chronik 1 lei epano

Απλη εκδοση?Αν εχεις την special edition τοτε οχι ακομα.Οσοι κανετε redeem θα χασετε την δυνατοτητα να κατεβασετε το soundtrack!

http://blog.eu.playstation.com/2010/02/25/heavy-rain-special-edition-additional-downloadable-content/

I'm sorry to say that there has been a last-minute technical delay with the Official Soundtrack, meaning that if you redeem your voucher code before 4th March, you will be able to download Chronicle 1 and the Dynamic Theme, but not the Official Soundtrack.


If you redeem your Special Edition voucher after 4th March, you will receive all three pieces of content as normal - and if you can stand to wait a week to start downloading additional content, that will be the easiest approach. If you have already redeemed your voucher code and have not received the Official Soundtrack, please contact your local customer service teams who will be able to help you.


Οσοι εχετε απλη εκδοση δεν εχετε προβλημα.Οι υπολοιποι περιμενετε μεχρι τις 4 μαρτιου και μετα.Αν εχετε ηδη κανει redeem και εχετε την SE τοτε διαβαστε το παραπανω thread που ποσταρα για οδηγιες του πως θα απρετε το soundtrack.

WolfRathmA
26-02-2010, 02:50
Παιδιά όσοι περιμένετε την Special Edition από το HMV και με δεδομένο ότι αύριο ίσως κάποιοι τύχεροι να την έχουν στα χέρια τους, να σας πω για μια ανακοίνωση που έβγαλε το EU Blog.

Μην κάνετε redeem τους κωδικούς για το theme και το DLC ΠΡΙΝ τις 4 Μαρτίου, γιατί λόγω ενός λάθους, δεν θα μπορείτε να κατεβάσετε το Soundtrack του παιχνιδιού.



Source (http://blog.eu.playstation.com/2010/02/25/heavy-rain-special-edition-additional-downloadable-content/)

Μην λέτε ότι δεν σας το είπα μετά. Το έγραψα και στα ελληνικά για όσους απαξιούν να κάνουν τον κόπο να το διαβάσουν στα αγγλικά! (you know who you are!).

Μπηκε και στην αρχικη σελιδα! Thanks ;)

NIKOS
26-02-2010, 03:33
klaiw klaiw klaiwwww! Gt se emena pali? toso gademia?! ELEOS! re paidia, prospathisa na apofygw youtube, ksena forum mhn tyxwn k mathw poios einai o gamwdolofonos! k pws thn epatha? mono semena mporei na symvei ayto. eixa kanei post sto facebook to ekswfyllo tou heavy rain k sxoliaza oti einai tromero gia na peiraksw filous pou exoun xbox. ayto egine xthes pou arxisa na paizw. e k prin 20 leptakia to eide mia gomena sto fb k nomize pws htan tainia k leei ti skata, den tous kserw aytous tous ithopoious, katse na dw poia tainia einai? e mpike se kanena forum k diavase tespa ton dolofono. k ekei pou milousame sto chat mou leei ante pigene na vreis ton....mh skotwsei k allous...!!! sto asxeto re paidia. k lew ti ennoeis!??!?! k mou leei e ayto to paixnidaki pou paizei sto playstation!!!! AAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!! AAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!! NEVRAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ! den thn palevw! ILITHIES GOMENES!!!!!!

WolfRathmA
26-02-2010, 04:36
LoL LOL!!! :muhaha:

modecris
26-02-2010, 05:00
Βρε Νίκο εδώ είπαν στην Εύα να ΜΗΝ φάει το μήλο και αυτή πήγε και το έφαγε,τον δολοφόνο δεν θα μαρτύραγε αυτή;; xD

Στα του παιχνιδιού, μία λέξη μόνο είναι αρκετή: Γ@μάτο!!! Σίγουρα μέσα στα top 10 του ps3.

nickolas82
26-02-2010, 09:34
Μια χαρά πάει σε πωλήσεις το Heavy Rain σύμφωνα με την Sony πράγμα συμαντικό αν θέλουμε να δούμε ξανά την sony να στιρίζει τέτοια ''διαφορετικά'' projects και μπράβο της που δεν βαδίζει σε έτοιμα μονοπάτια και παίρνει τέτοια ρίσκα

ιδού και του λόγου το αληθές:
Sony: Heavy Rain Selling "Incredibly Well," No Need For PS4 Yet (http://kotaku.com/5480606/sony-heavy-rain-selling-incredibly-well-no-need-for-ps4-yet)

nikolaszax
26-02-2010, 10:53
klaiw klaiw klaiwwww! Gt se emena pali? toso gademia?! ELEOS! re paidia, prospathisa na apofygw youtube, ksena forum mhn tyxwn k mathw poios einai o gamwdolofonos! k pws thn epatha? mono semena mporei na symvei ayto. eixa kanei post sto facebook to ekswfyllo tou heavy rain k sxoliaza oti einai tromero gia na peiraksw filous pou exoun xbox. ayto egine xthes pou arxisa na paizw. e k prin 20 leptakia to eide mia gomena sto fb k nomize pws htan tainia k leei ti skata, den tous kserw aytous tous ithopoious, katse na dw poia tainia einai? e mpike se kanena forum k diavase tespa ton dolofono. k ekei pou milousame sto chat mou leei ante pigene na vreis ton....mh skotwsei k allous...!!! sto asxeto re paidia. k lew ti ennoeis!??!?! k mou leei e ayto to paixnidaki pou paizei sto playstation!!!! AAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!! AAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!! NEVRAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ! den thn palevw! ILITHIES GOMENES!!!!!!


Σε νιωθω φιλε μου(και συνονοματε και ολας λολ συμπτωση).Μπορει να μην σποιλεραριστικα με τετοιο τροπο αλλα σιγουρα με ηλιθιο τροπο ουτως η αλλως και εγω.Και το κακο ειναι οτι το ονομα χαλαει και την ιστορια αν το ξερεις.
Αισχος παντως με αυτη,καλα το μυαλλο της δεν κοβει,παει και λεει το ονομα του δολοφονου?Αισχος....τα λογια ειναι περιττα.

enstikto
26-02-2010, 11:13
klaiw klaiw klaiwwww! Gt se emena pali? toso gademia?! ELEOS! re paidia, prospathisa na apofygw youtube, ksena forum mhn tyxwn k mathw poios einai o gamwdolofonos! k pws thn epatha? mono semena mporei na symvei ayto. eixa kanei post sto facebook to ekswfyllo tou heavy rain k sxoliaza oti einai tromero gia na peiraksw filous pou exoun xbox. ayto egine xthes pou arxisa na paizw. e k prin 20 leptakia to eide mia gomena sto fb k nomize pws htan tainia k leei ti skata, den tous kserw aytous tous ithopoious, katse na dw poia tainia einai? e mpike se kanena forum k diavase tespa ton dolofono. k ekei pou milousame sto chat mou leei ante pigene na vreis ton....mh skotwsei k allous...!!! sto asxeto re paidia. k lew ti ennoeis!??!?! k mou leei e ayto to paixnidaki pou paizei sto playstation!!!! AAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!! AAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!! NEVRAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ! den thn palevw! ILITHIES GOMENES!!!!!!

Κρίμα ρε φίλε :(
τελικά κυκλοφορεί πολύ βλαμενος κόσμος εκεί έξω...
Για αυτό και εγώ το νοικιασα εχτες ενώ το περιμένω από hmv γιατί φοβάμαι ότι αργά η γρήγορα θα την πατησω κι εγώ...

fanis86
26-02-2010, 12:20
Μολις το τελειωσα.
Μου φανηκαν παντως λιγοτερο απο 10 ωρες συνολικα το παιχνιδι.
Ισως το παρατραβηξα και εγω 2 μερες τωρα.Το πηρα παραμαζομα το game και τελος.
Η αληθεια ειναι οτι δεν μπορεις να το πας χαλαρα το παιχνιδι να παιζεις δλδ 1-2 ωριτσες το παιχνιδι και αντε στην καλυτερη να το τελειωσεις σε μια εβδομαδα.
Σε αφηνει σε αγωνια και δε θες να το αφησεις μεχρι να το τελειωσεις.
Εχω ξενερωσει με την φαση του περιμενα 6 μηνες το game για να ασχοληθω βαρβατα μαζι του 2 μερες μονο.
Τα εναλακτηκα σεναρια για τα endings αμφιβαλω κατα ποσο πολυ θα αλλαζουν την ροι του παιχνιδιου και των chapters.
anyway μου φανηκε πολυ μικρο και αυτο μαλλον γιατι ειναι πολυ ευκολο παιχνιδι και δεν κολλας σε κανενα σημειο και το πας τρενο ολο to story.
Προσωπικα θα ηθελα να ειχε και επιλογες για το που θα ερευνησει ο χαρακτηρας ωστε να ανεβασουν το επιπεδο δυσκολιας και οχι να γινετε αυτοματα.
Για μενα ειναι το μεγαλυτερο μειονεκτημα απο ολλα αυτο τελικα.Παρα μα παρα πολυ συντομο σε διαρκεια παιχνιδι που στο κατω κατω τις γραφης ειναι περισσοτερο ταινια για μενα και οχι παιχνιδι.Για να μην παρεξηγηθω δεν παυει να ειναι ενα αριστουργημα και μακαρι και αλλοι developers να ασχοληθουν με αυτην την ιδεα και οχι να περιμενουμε για το αν και ποτε θα βγει HR2.

bouzk77
26-02-2010, 12:57
Παρέλαβα κι εγώ σήμερα... αλλά λόγω δουλείας θα το ανοίξω το βράδυ...

Nek_Food
26-02-2010, 13:51
καλά ρε πως κάνετε έτσι; πώ, πω γκρίνια... δηλαδή τί πάθατε που μάθατε ότι ο δολοφόνος είναι:

ο Valkyre (http://www.ps3forums.gr/vb/member.php?u=652) :D

Γκρινιάζετε αλλά ψαρώσατε και το spoiler το ανοίξατε έτσι; Ε, ρε ρόπαλο που σας χρειάζεται ώρες - ώρες... :D Έπρεπε να είχα βάλει το κανονικό όνομα, αλλά έλα που δεν θέλω να το μάθω πριν παίξω το παιχνίδι :P

Aris1992
26-02-2010, 13:53
το πηρε κανενας αλλος απο ΗMV σημερα? εγω δν το παρελαβα

enstikto
26-02-2010, 13:55
Ούτε εγώ...

mania
26-02-2010, 13:57
???? ?? ???? ????.???? ??? ???????.
???????,??? ???????? ???? ??? ???? ?????? ???????? ?? wkc ????,????? ?????? ????? ??? ?? ?/?.
??? ???????? ?? ????????? ??????? ??????? ?? ???????? ??? ?????? ? ??????? ??? ?? ????
________
Montana medical marijuana dispensary (http://montana.dispensaries.org/)

Chill
26-02-2010, 15:58
Όσοι το πήραμε από το HMV και αν έχουμε υπομονή να κάνουμε ενεργοποίηση του code μετά τις 4/3 μάλλον θα μοιράσουμε voucher codes για το soundtrack στα υπόλοιπα μέλη του forum :p

Tσεκάρετε τα δηλωμένα mail σας στο hmv, πρέπει να σας έχει αποσταλεί ο κωδικός.

aladdin7
26-02-2010, 15:59
Όσοι το πήραμε από το HMV και αν έχουμε υπομονή να κάνουμε ενεργοποίηση του code μετά τις 4/3 μάλλον θα μοιράσουμε voucher codes για το soundtrack στα υπόλοιπα μέλη του forum :p

Tσεκάρετε τα δηλωμένα mail σας στο hmv, πρέπει να σας έχει αποσταλεί ο κωδικός.


Καλοδεχουμενος!!!

fanis86
26-02-2010, 16:25
Απο δυσκολια τι λεει?Εχει καθολου γριφους να σκεφτεις και τετοια η βγαινει μια κι εξω?

Βγαινει μια και εξω...

NIKOS
26-02-2010, 16:35
klaiw klaiw klaiwwww! Gt se emena pali? toso gademia?! ELEOS! re paidia, prospathisa na apofygw youtube, ksena forum mhn tyxwn k mathw poios einai o gamwdolofonos! k pws thn epatha? mono semena mporei na symvei ayto. eixa kanei post sto facebook to ekswfyllo tou heavy rain k sxoliaza oti einai tromero gia na peiraksw filous pou exoun xbox. ayto egine xthes pou arxisa na paizw. e k prin 20 leptakia to eide mia gomena sto fb k nomize pws htan tainia k leei ti skata, den tous kserw aytous tous ithopoious, katse na dw poia tainia einai? e mpike se kanena forum k diavase tespa ton dolofono. k ekei pou milousame sto chat mou leei ante pigene na vreis ton....mh skotwsei k allous...!!! sto asxeto re paidia. k lew ti ennoeis!??!?! k mou leei e ayto to paixnidaki pou paizei sto playstation!!!! AAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!! AAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!! NEVRAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ! den thn palevw! ILITHIES GOMENES!!!!!!

vasika nomize pws etsi einai to game k apo thn arxh ikseres to dolofono giayto tope :P An toksere de tha tolege. alla mexri ekei h gademia mou. Na sas pw k thn alitheia to diavase stagglika k de kserw kata poso to metefrase k swsta. gt etsi opws ekselisete to story xlwmo na einai o dolofonos aytos pou moupe...tha deiksei :) pantws to game einai koryfh. mexri tis 6:30 to prwi epaiza. opou nanai to teleiwnw logika... :(

Stefanos
26-02-2010, 17:46
Redeem your Heavy Rain Soundtrack (http://competitions.au.playstation.com/heavyrain/index.html)

vasses
26-02-2010, 17:50
Καπου στη μεση ειμαι λογικα , προσεξα μερικα κολληματα στην αρχη αλλα μετα σταματησαν , τα γραφικα δεν υπαρχουν απιστευτος φωτορεαλισμος στο συνολο τους με καποια μικρολαθακια και χοντροκομμενα textures και tearing αλλα σε μικρο βαθμο που δεν επηρεαζουν το συνολικο αποτελεσμα

desperate_gamer
26-02-2010, 17:58
Redeem your Heavy Rain Soundtrack (http://competitions.au.playstation.com/heavyrain/index.html)

Μπράβο στη Sony που διορθώνει αυτή την "γκάφα" με έναν αρκετά εύκολο τρόπο για τους περισσότερους web-savvy χρήστες. Αν και εμένα μου ήρθε αμέσως το redeem code από τα HMV για το Soundtrack οπότε είμαι καλυμένος κι από 'κει.

Τώρα μένει να μου έρθει μόνο 8-) Αλλά δεν το βιάζω κιόλας. Αν είναι τόσο σύντομο, ας αργήσει και λίγο παραπάνω. :D

TopGunZ
26-02-2010, 18:29
etsi opws ekselisete to story xlwmo na einai o dolofonos aytos pou moupe

Δε θα περίμενα τίποτε λιγότερο ;)

michalaros
27-02-2010, 11:27
Να πω και εγω την αποψη μου....
Ενα μεγαλο μπραβο στν ομαδα για τα γραφικα,ειναι απιθανα,κ εχει πεσει πολυ δουλεια φαινεται..το ιδιο ισχυει και για την μουσικη επενδυση αλλα και για το σεναριο.
Σαν συνολο αυτα ειναι κατι καινοτομο για εμενα.
Απο την αλλη...για εμενα παντα ειναι μια ωραια "ταινια" , που την σπανε με πατημα των κουμπιων,δεν εχει τιποτα παραπανω σε θεμα gaming,ουτε γριφους,ουτε ελευθερη επιλογη του που θα πας,με ποιον θα μιλησεις κτλ,ουτε καποια ιδιαιτερη ερευνα,κανενα στοιχειο που να σε βαζει μεσα σαν πρωταγωνιστη,να φανει οτι κοπιασες για να το τελειωσεις,αυτο με χαλασε παρα πολυ,κ ειλικρινα σε καποια σημεια βαρεθηκα να κανω αγκαριες....(οσοι το παιζουν θα καταλαβουν..) , μπορει να περιμενα ενα adventure με οσα διαβασα,κ ισως για αυτο να απογοητευτικα,αλλα σε καμια περιπτωση δεν θα το χαρακτηριζα παιχνιδι...παρα ταινια με ενα ωραιο story,που για να την δω ολη πρεπει να κραταω το χειριστηριο...
Μπορει να φανω απαξιοτικος,αλλα για αυτο υπαρχουν οι αποψεις.
Ευχαριστω

bouzk77
27-02-2010, 13:14
Έχω παίξει μόνο 2 ώρες, αλλά πράγματι σε σχέση με το fahrenheit αυτό δεν πιάνει μία. Αυτή την εντύπωση μου έχει δώσει μέχρι τώρα. Ωραία γραφικά αλλά μεχρι εκεί. Στο fahrenheit ακόμη και μια κούπα καφέ είχε σημασία για να κρατήσει "ζωντανό" τον χαρακτήρα σου. Εδώ δεν έχει κανένα νόημα. Απλά το κάνεις.
Άσε που όσοι έχουν παίξει το πρώτο θα δουν πολλές σεναριακές ομοιότητες.

Ezio
27-02-2010, 13:25
Όλα τα παιχνίδια έχουν τα καλά τους και τα κακά τους. Εγώ το βλέπω έτσι: το heavy rain έίναι πρωτότυπο, έχει ωραία υπόθεση, ωραία γραφικά και ο κάθε χαρακτήρας προσφέρει κάτι διαφορετικό. Θα προτιμούσα και εγώ να είχε το κάθε τι σημασία και να υπήρχε η επιλογή να πω ποιος είναι ο δολοφόνος σαν ντεντέκτιβ, όμως δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα. Σιγουρα το παιχνίδι θα γίνει κάποια στιγμή βαρετό, όπως γίνεται και με τα υπόλοιπα παιχνίδια, αλλά και πάλι προσφέρει κάποια ωραία πράγματα.

jimbour
27-02-2010, 13:34
εμενα μου την δινει εκει που τρωω τα σπορακια μου και παρακολουθω το heavy rain να με βαζει να παταω κουμπια, Ασε με ρε φιλε να απολαυσω την ταινια που με εχει συνεπαρει, Τι τα θες τα κουμπια..

Αυτη ειναι η αληθεια, εχω μπει στο πετσι των ρολων και πλεον νομιζω παρακολουθω ενα φοβερο θριλερ και οποτε πεταγονται κουμπακια στην οθονη ριχνω καντηλια...

bouzk77
27-02-2010, 14:21
Απλά αφού είναι από τους δημιουργούς του fahrenheit περιμέναμε κάτι παραπάνω. Εκεί είχε και γρίφους, που άμα δεν τους έλυνες δεν προχώραγε η υπόθεση.
Εδώ που πήγαν;
Μάλλον τους έβαλε χέρι η sony "4 χρόνια το παλέβετε ρε παιδιά, βγάλτε το στην αγορά...", και το έβγαλαν...

Ezio
27-02-2010, 15:21
Παραγωγός του heavy rain είναι η Sony computer entertainment, όχι η Columbia Pictures.

blackmaria19
27-02-2010, 15:21
Καλημέρα παιδιά... Χτες πήγα και πήρα και γω το παιχνίδι, την special edition, και το έχω παίξει για 5 ώρες περίπου.. Είναι το πρώτο παιχνίδι για το οποίο δίνω 70 ευρώ, αλλά δε τα κλαίω καθόλου ίσα ίσα.. Μπορώ να πω πως κατα τη διάρκεια του παιχνιδιού αγχώθηκα για το τι θα κάνω, πως θα το κάνω και τι αποτέλεσμα θα έχει αυτό που θα κάνω.. Εθιστικό παιχνίδι δε το συζητώ.. Έχω απίστευτη αγωνία να βρω ποιος θα είναι ο δολοφόνος, αν είχα μια υπόνοια για το ποιός είναι, εξανεμίστηκε και αυτή καθώς προχωρούσα στο παιχνίδι... (αγωνιαααααα) :D

Ezio
27-02-2010, 17:20
Τον χαρακτήρα που θα πάρουμε τον επιλέγουμε από την αρχή?

aris13
27-02-2010, 17:29
Τον χαρακτήρα που θα πάρουμε τον επιλέγουμε από την αρχή?

Δεν διαλέγεις παίζεις και με τους 4.

tase
27-02-2010, 18:01
Παραγωγός του heavy rain είναι η Sony computer entertainment, όχι η Columbia Pictures.


Κορυφαια ατακα!!!!
δεν το εχω ακουμπησει ακομα καθολου γιατι τελειωνω καποιο αλλο και θελω να ειμαι 100% προσηλωμενος και ετσι δεν ξερω αν ειναι αυτο ακριβως που τοσο καιρο ακουμε και περιμενουμε αλλα δεν γινεται να βγαλουν ενα παιχνιδι 100% του γουστου μας και με ωραιο στορυ και πολλες δυνατοτητες και δεν ξερω και εγω αλλο τι θελουμε.
σε μερικα χρονια φανταζομαι θα μπορουν να πετυχουν αυτο το κατι διαφορετικα με ποιο μεγαλη επιτυχια.

Ezio
27-02-2010, 18:10
Δεν διαλέγεις παίζεις και με τους 4.
Σαν το demo? Τελειώνει η μια σκηνή αρχίζει η άλλη?

jimbour
27-02-2010, 18:22
Σαν το demo? Τελειώνει η μια σκηνή αρχίζει η άλλη?
Αυτο ακριβώς..

Ezio
27-02-2010, 18:26
Οι ακατάλληλες σκηνές πως παραλείπονται τελικα?

konstantinos
27-02-2010, 18:37
παιδια απο ελλαδα που μπορω να βρω την special εκδοση.Η αν γνωριζει καποιος που ειναι απο ροδο αν υπαρχει καταστημα που να φερνει αυτες τις εκδοσεις?γιατι απο ebay ειναι νωρις ακομα το δινουν ακριβα θα ελεγα.

Ezio
27-02-2010, 19:18
Έγινε despatched από το zavvi! Μάλλον Πέμπτη ή Παρασκευή θα έχει έρθει.

enstikto
27-02-2010, 19:21
Μόλις το τελείωσα!
Μου άρεσε πάρα πολύ αλλά ήθελά να κρατήσει λίγο παραπάνω!
Κατάφερα και το τελείωσα και με τους 4 ζωντανούς στο τέλος και το final sequence ήταν ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ....
Το σενάριο πάρα πολύ καλογραμμένο και πολύ ψαγμένο αν και με χάλασε κάτι:
Τα blackouts δεν μας είπε γιατί τα πάθενε ο Ethan!
Ουφ! Πάει και αυτό. Το άγχος μην μάθω καταλάθος το δολοφόνο έφυγε! Θα το επιστρέψω στο video club τώρα και όταν έρθει η συλλεκτική απο HMV θα βάλω μπρός για plat!
Ελπίζω μόνο να δουλεύουν τα saves....

WolfRathmA
27-02-2010, 19:28
^^ Εσυ το ειχες παρει και πηγα να το παρω εχτες και ηταν νοικιασμενοοοοοοοο!!!!??? @!#!$ :P

NIKOS
27-02-2010, 20:19
to teleiwsa k egw :) poli kalo. oso gia to oti katantaei vareto opws lete merikoi , den to aisthanthika oute mia fora. pragmatika de varethika katholou. isa isa, pou kollaga oloena k perissotero k de mporousa na to stamatisw. isws epeidi einai kait unique. Oso gia th diarkeia tou paidia, ok pistevw htan oso eprepe. An diarkouse parapanw, tote nai isws k na katantouse vareto. AYTA!
twre perimenoume god of war...k meta? to xaos? de vlepw fws sto tunel! dwste games sto lao reeee!!! :)

aladdin7
27-02-2010, 20:23
Ποσο διαρκει το παιχνιδι;

enstikto
27-02-2010, 20:28
^^ Εσυ το ειχες παρει και πηγα να το παρω εχτες και ηταν νοικιασμενοοοοοοοο!!!!??? @!#!$ :P

Ναι εγώ το είχα! :p
Το επιστρέφω τώρα όμως οπότε αν βιαστείς μπορείς να το νοικιάσεις στο καπάκι! :P

Ezio
27-02-2010, 20:28
8-12 ώρες νομίζω.

NIKOS
27-02-2010, 20:33
kapou 10 wres ... den to epsaksa alla aposo ypologizw...kapou ekei. den eimai k sigouros...

woody
27-02-2010, 20:43
[quote=michalaros;169610]
σε καμια περιπτωση δεν θα το χαρακτηριζα παιχνιδι...παρα ταινια με ενα ωραιο story,που για να την δω ολη πρεπει να κραταω το χειριστηριο...


Ποιος ειναι ο ορισμος του παιχνιδιου? Μηπως οριζεις το τι ειναι παιχνιδι με συμβατικα κριτηρια που σου εμαθαν οι developers των βιντεοπαιχνιδιων που επαιζες μεχρι σημερα? Μηπως με βαση το αυστηρα προσωπικο σου γουστο?
Αλλο να πεις οτι ειναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ειδος παιχνιδιου,και αλλο να πεις ειναι ταινια, δεν ειναι παιχνιδι.
Ταινια δεν ειναι. Στον κινηματογραφο βλεπεις τις εικονες και το νοημα που επιλεγει ο σκηνοθετης να δεις και μονο, και οι πραξεις των χαρακτηρων δεν εχουν καμια σχεση με τις επιλογες του θεατη.

Οποιος περιμενει απο το παιχνιδι κατι για το οποιο δεν ειναι φτιαγμενο, θα απογοητευτει πιθανον. O κυριος σκοπος του παιχνιδιου ειναι να υπαρξουν η θ ι κ ε ς επιλογες και εντονη σ υ ν α ι σ θ η μ α τ ι κ η εμπλοκη του παιχτη. Δεν ειναι η αδρεναλινη.. Υπαρχει και αυτη (στις σκηνες 'δρασης')αλλα σαφως ειναι μερος της ιστοριας και αυτην εξυπηρετει, δεν ειναι αυτοσκοπος παιχνιδιου και διασκεδασης οπως στα κλασσικα παιχνιδια.

Το παιχνιδι αυτο κανει μια αποπειρα, που ισως καποιοι οι οποιοι ειναι κλειστοι στο "διαφορετικο" δεν θα την καταλαβουν. Θελει να αποδειξει οτι το μεσο των βιντεοπαιχνιδιων δεν ειναι κατωτερο των αλλων καλλιτεχνικων μεσων δημιουργιας, απλα κατωτερη ειναι η μεχρι τωρα χρηση του. Ο David Cage θελει να αποδειξει οτι ειναι δυνατον να υπαρξει καθαρα προσωπικη καλλιτεχνικη δημιουργια στα videogames.

ορισμος του παιχνιδιου (και κατ' επεκτασιν του βιντεοπαιχνιδιου) απο την wikipedia

Παιχνίδι ονομάζεται ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ δραστηριότητα ανταποκρίνεται στην ανάγκη των ανθρώπων για διασκέδαση και ψυχαγωγία. Αυτή η ανάγκη υφίσταται ήδη από τα πρώτα χρόνια της ύπαρξής τους.

Aν διασκεδαζει καποιος μονο με οπλα, ζομπι τερατα και αυτοκινητα, ναι γιαυτον δεν ειναι παιχνιδι.
Αν διασκεδαζει ομως και ψυχαγωγειται με το να μπει ψευδαισθητικα σε εναν περιτεχνα φτιαγμενο εικονικο κοσμο, να γινει μερος μιας βαθειας σκοτεινης ιστοριας και να εχει ηθικες επιλογες που θα κρινουν την εκβαση της, τοτε ειναι παιχνιδι και μαλιστα εξαιρετικο.

ΥΓ. Δεν κατακρινω καθολου τα μπαμ μπουμ παιχνιδια τα οποια παιζω και γω σε καποιον βαθμο, αλλα δεν καταλαβαινω καθολου καποιος στον οποιο αρεσουν τα παιχνιδια δρασης να λεει οτι ενα αλλο ειδος παιχνιδιου δεν ειναι ΚΑΝ παιχνιδι.

Dikakom
27-02-2010, 21:10
Μόλις το τελείωσα!
Μου άρεσε πάρα πολύ αλλά ήθελά να κρατήσει λίγο παραπάνω!
Κατάφερα και το τελείωσα και με τους 4 ζωντανούς στο τέλος και το final sequence ήταν ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ....
Το σενάριο πάρα πολύ καλογραμμένο και πολύ ψαγμένο αν και με χάλασε κάτι:
Τα blackouts δεν μας είπε γιατί τα πάθενε ο Ethan!
Ουφ! Πάει και αυτό. Το άγχος μην μάθω καταλάθος το δολοφόνο έφυγε! Θα το επιστρέψω στο video club τώρα και όταν έρθει η συλλεκτική απο HMV θα βάλω μπρός για plat!
Ελπίζω μόνο να δουλεύουν τα saves....

Σοβαρά ρε φίλε...εγω πάλι όχι...ξεπαστρεψα 2 στο τέλος αν συμπεριλάβεις και τον δολοφόνο μόνο ένας μου έμεινς ζωντανος...Πο μπράβο ρε φίλε..θα ήθελα να το ξαναπαίξω να για να μπορέσω να το κάνω και γω αυτό.Τα bonus που ξεκλειδώνει ειναι πολύ ωραία πάντως.8-)

aris13
27-02-2010, 21:33
Τα bonus που ξεκλειδώνει ειναι πολύ ωραία πάντως.

Artworks?

vasses
27-02-2010, 22:47
σε καμια περιπτωση δεν θα το χαρακτηριζα παιχνιδι...παρα ταινια με ενα ωραιο story,που για να την δω ολη πρεπει να κραταω το χειριστηριο...


Ποιος ειναι ο ορισμος του παιχνιδιου? Μηπως οριζεις το τι ειναι παιχνιδι με συμβατικα κριτηρια που σου εμαθαν οι developers των βιντεοπαιχνιδιων που επαιζες μεχρι σημερα? Μηπως με βαση το αυστηρα προσωπικο σου γουστο?
Αλλο να πεις οτι ειναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ειδος παιχνιδιου,και αλλο να πεις ειναι ταινια, δεν ειναι παιχνιδι.
Ταινια δεν ειναι. Στον κινηματογραφο βλεπεις τις εικονες και το νοημα που επιλεγει ο σκηνοθετης να δεις και μονο, και οι πραξεις των χαρακτηρων δεν εχουν καμια σχεση με τις επιλογες του θεατη.

Οποιος περιμενει απο το παιχνιδι κατι για το οποιο δεν ειναι φτιαγμενο, θα απογοητευτει πιθανον. O κυριος σκοπος του παιχνιδιου ειναι να υπαρξουν η θ ι κ ε ς επιλογες και εντονη σ υ ν α ι σ θ η μ α τ ι κ η εμπλοκη του παιχτη. Δεν ειναι η αδρεναλινη.. Υπαρχει και αυτη (στις σκηνες 'δρασης')αλλα σαφως ειναι μερος της ιστοριας και αυτην εξυπηρετει, δεν ειναι αυτοσκοπος παιχνιδιου και διασκεδασης οπως στα κλασσικα παιχνιδια.

Το παιχνιδι αυτο κανει μια αποπειρα, που ισως καποιοι οι οποιοι ειναι κλειστοι στο "διαφορετικο" δεν θα την καταλαβουν. Θελει να αποδειξει οτι το μεσο των βιντεοπαιχνιδιων δεν ειναι κατωτερο των αλλων καλλιτεχνικων μεσων δημιουργιας, απλα κατωτερη ειναι η μεχρι τωρα χρηση του. Ο David Cage θελει να αποδειξει οτι ειναι δυνατον να υπαρξει καθαρα προσωπικη καλλιτεχνικη δημιουργια στα videogames.

ορισμος του παιχνιδιου (και κατ' επεκτασιν του βιντεοπαιχνιδιου) απο την wikipedia

Παιχνίδι ονομάζεται ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ δραστηριότητα ανταποκρίνεται στην ανάγκη των ανθρώπων για διασκέδαση και ψυχαγωγία. Αυτή η ανάγκη υφίσταται ήδη από τα πρώτα χρόνια της ύπαρξής τους.

Aν διασκεδαζει καποιος μονο με οπλα, ζομπι τερατα και αυτοκινητα, ναι γιαυτον δεν ειναι παιχνιδι.
Αν διασκεδαζει ομως και ψυχαγωγειται με το να μπει ψευδαισθητικα σε εναν περιτεχνα φτιαγμενο εικονικο κοσμο, να γινει μερος μιας βαθειας σκοτεινης ιστοριας και να εχει ηθικες επιλογες που θα κρινουν την εκβαση της, τοτε ειναι παιχνιδι και μαλιστα εξαιρετικο.

ΥΓ. Δεν κατακρινω καθολου τα μπαμ μπουμ παιχνιδια τα οποια παιζω και γω σε καποιον βαθμο, αλλα δεν καταλαβαινω καθολου καποιος στον οποιο αρεσουν τα παιχνιδια δρασης να λεει οτι ενα αλλο ειδος παιχνιδιου δεν ειναι ΚΑΝ παιχνιδι.


Οι περισσοτεροι δεν εχουν μαθει να σκεφτονται σωστα ουτε να εχουν ανοιχτο μυαλο και σωστη κριση να αξιολογησουν σωστα , περα απο αυτα που διαβαζουν στις κριτικες και τις γνωμες δηεθν ειδικων που τις εχουν ευαγγελιο

Τα παιχνδια τα βλεπουν ως εναν ορο συγκεκριμενο που πρεπει οπωσδηποτε να πληρουν καποιες τεχνικες προδιαγραφες

Οτιδηποτε ξεφευγει απο αυτα τα ορια , δεν ειναι παιχνιδι ουτε καν συγκρισιμο με τα αλλα , οπως σε ενα δημοσιο υπαλληλο που εχει μαθει να δουλευει με ενα χ τροπο εστω και αν ειναι μεσω τουρκιας , αν του πεις να το αλλαξει θα πεσει να σε φαει 8-)

Valkyre
28-02-2010, 10:55
Artworks?

Kαι making of και documentaries.

michalaros
28-02-2010, 15:07
[quote=michalaros;169610]
σε καμια περιπτωση δεν θα το χαρακτηριζα παιχνιδι...παρα ταινια με ενα ωραιο story,που για να την δω ολη πρεπει να κραταω το χειριστηριο...


Ποιος ειναι ο ορισμος του παιχνιδιου? Μηπως οριζεις το τι ειναι παιχνιδι με συμβατικα κριτηρια που σου εμαθαν οι developers των βιντεοπαιχνιδιων που επαιζες μεχρι σημερα? Μηπως με βαση το αυστηρα προσωπικο σου γουστο?
Αλλο να πεις οτι ειναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ειδος παιχνιδιου,και αλλο να πεις ειναι ταινια, δεν ειναι παιχνιδι.
Ταινια δεν ειναι. Στον κινηματογραφο βλεπεις τις εικονες και το νοημα που επιλεγει ο σκηνοθετης να δεις και μονο, και οι πραξεις των χαρακτηρων δεν εχουν καμια σχεση με τις επιλογες του θεατη.

Οποιος περιμενει απο το παιχνιδι κατι για το οποιο δεν ειναι φτιαγμενο, θα απογοητευτει πιθανον. O κυριος σκοπος του παιχνιδιου ειναι να υπαρξουν η θ ι κ ε ς επιλογες και εντονη σ υ ν α ι σ θ η μ α τ ι κ η εμπλοκη του παιχτη. Δεν ειναι η αδρεναλινη.. Υπαρχει και αυτη (στις σκηνες 'δρασης')αλλα σαφως ειναι μερος της ιστοριας και αυτην εξυπηρετει, δεν ειναι αυτοσκοπος παιχνιδιου και διασκεδασης οπως στα κλασσικα παιχνιδια.

Το παιχνιδι αυτο κανει μια αποπειρα, που ισως καποιοι οι οποιοι ειναι κλειστοι στο "διαφορετικο" δεν θα την καταλαβουν. Θελει να αποδειξει οτι το μεσο των βιντεοπαιχνιδιων δεν ειναι κατωτερο των αλλων καλλιτεχνικων μεσων δημιουργιας, απλα κατωτερη ειναι η μεχρι τωρα χρηση του. Ο David Cage θελει να αποδειξει οτι ειναι δυνατον να υπαρξει καθαρα προσωπικη καλλιτεχνικη δημιουργια στα videogames.

ορισμος του παιχνιδιου (και κατ' επεκτασιν του βιντεοπαιχνιδιου) απο την wikipedia

Παιχνίδι ονομάζεται ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ δραστηριότητα ανταποκρίνεται στην ανάγκη των ανθρώπων για διασκέδαση και ψυχαγωγία. Αυτή η ανάγκη υφίσταται ήδη από τα πρώτα χρόνια της ύπαρξής τους.

Aν διασκεδαζει καποιος μονο με οπλα, ζομπι τερατα και αυτοκινητα, ναι γιαυτον δεν ειναι παιχνιδι.
Αν διασκεδαζει ομως και ψυχαγωγειται με το να μπει ψευδαισθητικα σε εναν περιτεχνα φτιαγμενο εικονικο κοσμο, να γινει μερος μιας βαθειας σκοτεινης ιστοριας και να εχει ηθικες επιλογες που θα κρινουν την εκβαση της, τοτε ειναι παιχνιδι και μαλιστα εξαιρετικο.

ΥΓ. Δεν κατακρινω καθολου τα μπαμ μπουμ παιχνιδια τα οποια παιζω και γω σε καποιον βαθμο, αλλα δεν καταλαβαινω καθολου καποιος στον οποιο αρεσουν τα παιχνιδια δρασης να λεει οτι ενα αλλο ειδος παιχνιδιου δεν ειναι ΚΑΝ παιχνιδι.

Καλημερα καταρχας και σε ευχαριστω για τις αποψεις σου,ηθελα μια αλλη γνωμη,
περα απο αυτα,να πω οτι λογω ηλικιας και εμπειριων,αλλα και προσωπικου γουστου ειμαι adventurας...δεν τρελλαινομαι για Doom clones(φαντασου ετσι τα λεω ακομα..) και συναφη,απλα διασκεδαζω με αυτα με την παρεα που κ που.Οσο για το HR ,περιμενα κατι πολυ ανωτερο,ισως φταιει και αυτο για την κριτικη μου.Φαντασου εχω μεγαλωσει με Phantasmagoria,Fate of Atlantis,The Dig, κτλ,και πιστευα οτι επιτελους ηρθε ενα adventure στο σημερα,και περιμενα να δω την εξελιξη του...δυστυχως το HR δεν μ εδωσε καμια εντυπωση και εμπειρια adventure,καθολη του την διαρκεια ναι μεν μπηκα στους ρολους του καθε ηρωα,ειχα αγωνια,αλλα δεν ενιωσα διαδραστικοτητα για κατι σημαντικο στην ανευρεση του δολοφονου,κυλαει μονο του το παιχνιδι,δεν πηγα εγω καπου απο μονος μ,δεν ελυσα κανεναν γρυφο,δεν χρειαστηκε να θυμιθω καποιον διαλογο που θα με βοηθουσε παρακατω , κ πολλα ακομα.
Αν θεωρησουμε παιχνιδι το οτι εγω επελεγα πχ να δινω νερο,να βαζω επιδεσμους,και να πλακωνομαι σωστα,τοτε οκ,για καποιον ειναι αυτο παιχνιδι,αλλα σε καμια περιπτωση ενα adventure που ηξερα εγω,ποσο μαλλον οταν απεχει κατα πολυ απο τον προκατοχο του σε ολα αυτα.
Και παλι ξαναλεω οτι δεν ειμαι παραλογα απαιτητικος,ουτε ειμαι με παροπιδες σε ενα νεο ειδος,το ευχαριστηθηκα το παιχνιδι,απλα καπου ενιωσα οτι κ να μην αγγιξω το χειριστηριο δεν θα αλλαξει και κατι.
Επισης δεν διαβαζω ποτε μου reviews ξενων site,ουτε στηριζομαι σε καποια αλλη γνωμη που σιγουρα ειναι υποκειμενικη,ειναι καθαρα προσωπικο γουστο το καθε παιχνιδι εννοειται,και για αυτο δεν κρινω κανεναν,και σε τπτ γενικοτερα και στην ζωη μου.
Αυτα,σε ευχαριστω για τον διαλογο

woody
28-02-2010, 16:00
Aγαπητε michalare σε καταλαβαινω. Και εγω παιζω adventures απο την εποχη του commodore 64. Aλλα μαλλον περιμενες ενα κλασσικο adventure με γριφους και γιαυτο απογοητευτηκες.
Το θεμα της δυσκολιας ειναι ενα point, αλλα νομιζω σε αποζημιωνει με αλλο τροπο.. Δεν σε εβαλε αυτο το παιχνιδι πιο πολυ στην ιστορια του αποτι ενα κλασσικο point and click? Δεν ηταν πιο "αληθινες" οι καταστασεις, απο ενα adventure που ενω ειναι τρομου π.χ. δεν εχεις να φοβηθεις ποτε τιποτα, αφου δεν πεθαινεις, και τιποτα ασχημο δεν σου συμβαινει ποτε? Εχει δοκιμαστει κατα κορον αυτο το gameplay, και παρολο που το αγαπω και παιζω ακομα, πιστευω χρειαζεται ανανεωση γιατι φτανει σε αδιεξοδα και επαναληψεις.

Βεβαια μαλλον εσυ δεν ειδες αυτο το κατι αλλο ενδιαφερον απο αυτο το παιχνιδι που εγω ειδα. Δεκτο και αυτο. Αλλα διαφωνω ακομα στο οτι "δεν ειναι παιχνιδι".
Δεν σε εβαλε να κανεις ηθικες επιλογες με βαση τις οποιες θα κριθει η συνεχεια? Δεν ηταν πιθανον να πεθανεις και να συνεχιστει αλλιως η ιστορια? Δεν κριθηκε η ικανοτητα σου στα αντανακλαστικα σου στις μαχες?
Απλα ειναι αλλοι οι κανονες του παιχνιδιου εδω. Παιξε με αυτους που το ιδιο το παιχνιδι σου βαζει.

Dikakom
28-02-2010, 16:11
Artworks?

Ναι artworks...dovumentaries και making of σε high definition πάντα..με κράτησαν αρκετη ώρα.

dimitrisasp
28-02-2010, 16:44
Aν γραψω στην υπογραφη μου ποιος ειναι ο δολοφονος θα θυμωσετε???? :P

Πλακα κανω...

Crazy_vision
28-02-2010, 17:51
Απο θεμα φυσικης χαρακτηρων το παιχνιδι ειναι τρομερα προσεγμενο...
εγω προσωπικα επαθα πλακα στο σημειο της Disco...εβλεπα χαρακτηρες να κινουνται με το ρυθμο της μουσικης με πρωτοτυπες και οχι επαναλαμβανομενες κινησεις οπως εχουμε συνηθισει...ειναι τρομερη λεπτομερεια αυτο...δειχνει ποσο προσοχη εχουν δωσει στη φυσικης των σωματων των χαρακτηρων εστω κι αν δεν παιζουν ρολο στο σεναριο η γενικως στην περαιτερω υποθεση...τους αξιζει ενα πραγματικα μεγαλο μπραβο :)

Ezio
28-02-2010, 19:11
Υπάρχουν καθόλου bugs?

NIKOS
28-02-2010, 21:08
se olo to game mou etyxe mono ena. mou milouse enas batsos k htan sto kefali tou to akoustiko enos thlefwnou ....

enstikto
28-02-2010, 21:24
Εγώ όταν πρωτομπηκα στο αστυνομικό τμήμα είχα πατημενο το r2 και όταν το άφησα συνέχισε να περπατάει ο χαρακτήρας ώσπου μπήκε μέσα σε ένα τοίχο και βρέθηκε σε μια ασπριλα... Κατευθείαν start και return to main menu έκανα για να μην έχουμε αλλά παρατράγουδα...

nickolas82
28-02-2010, 21:42
[quote=woody;169753]

Καλημερα καταρχας και σε ευχαριστω για τις αποψεις σου,ηθελα μια αλλη γνωμη,
περα απο αυτα,να πω οτι λογω ηλικιας και εμπειριων,αλλα και προσωπικου γουστου ειμαι adventurας...δεν τρελλαινομαι για Doom clones(φαντασου ετσι τα λεω ακομα..) και συναφη,απλα διασκεδαζω με αυτα με την παρεα που κ που.Οσο για το HR ,περιμενα κατι πολυ ανωτερο,ισως φταιει και αυτο για την κριτικη μου.Φαντασου εχω μεγαλωσει με Phantasmagoria,Fate of Atlantis,The Dig, κτλ,και πιστευα οτι επιτελους ηρθε ενα adventure στο σημερα,και περιμενα να δω την εξελιξη του...δυστυχως το HR δεν μ εδωσε καμια εντυπωση και εμπειρια adventure,καθολη του την διαρκεια ναι μεν μπηκα στους ρολους του καθε ηρωα,ειχα αγωνια,αλλα δεν ενιωσα διαδραστικοτητα για κατι σημαντικο στην ανευρεση του δολοφονου,κυλαει μονο του το παιχνιδι,δεν πηγα εγω καπου απο μονος μ,δεν ελυσα κανεναν γρυφο,δεν χρειαστηκε να θυμιθω καποιον διαλογο που θα με βοηθουσε παρακατω , κ πολλα ακομα.
Αν θεωρησουμε παιχνιδι το οτι εγω επελεγα πχ να δινω νερο,να βαζω επιδεσμους,και να πλακωνομαι σωστα,τοτε οκ,για καποιον ειναι αυτο παιχνιδι,αλλα σε καμια περιπτωση ενα adventure που ηξερα εγω,ποσο μαλλον οταν απεχει κατα πολυ απο τον προκατοχο του σε ολα αυτα.
Και παλι ξαναλεω οτι δεν ειμαι παραλογα απαιτητικος,ουτε ειμαι με παροπιδες σε ενα νεο ειδος,το ευχαριστηθηκα το παιχνιδι,απλα καπου ενιωσα οτι κ να μην αγγιξω το χειριστηριο δεν θα αλλαξει και κατι.
Επισης δεν διαβαζω ποτε μου reviews ξενων site,ουτε στηριζομαι σε καποια αλλη γνωμη που σιγουρα ειναι υποκειμενικη,ειναι καθαρα προσωπικο γουστο το καθε παιχνιδι εννοειται,και για αυτο δεν κρινω κανεναν,και σε τπτ γενικοτερα και στην ζωη μου.
Αυτα,σε ευχαριστω για τον διαλογο
Συγνώμη και όλας αλλά για να καταλάβω.....τι το πιό gaming σου πρόσφερε το Fate of Atlantis ή τα broken sword ή τα monkey island ή τα dracula ή τα myst κτλ;Και αυτά σε αυτά απλές επιλογές δεν έκανες και μάλιστα προκαθορισμένες που δεν άλλαζαν το story καθόλου.Συμφωνώ πως ήταν πιο δύσκολα στους γρίφους και ίσως θα έπρεπε να έχει πιο δύσκολους γρίφους και το HR αλλά το ότι έψαχνες π.χ. στο τι αντικείμενα έχεις μαζέψει για να ξεκλειδώσεις μια πόρτα τα κάνει αυτά πιο games;
Το HR κάνει με τεράστια επιτυχία αυτό για το οποίο φτιάχτηκε εξ΄αρχής.Να σε βυθίσει στην φανταστική ιστορία του, να νιώσεις την αγωνία και την περιπέτια πολύ πιο έντονα από μια ταινία και να σου δημιουργήσει την αισθηση (ή ψευδαίσθηση) πως ελένχεις την εξέλιξη (που μέχρι ένα σημείο πραγματικά το κάνεις και στο κάτω κάτω πιο άλλο παιχνίδι ή ταινία το έχει κάνει αυτό;;))
Για εμένα προσωπικά τώρα πιστεύω πως είναι απο τις καλύτερες εμπειρίες που έχω ζήσει ποτέ.Δεν έχω νιώσει ξανά τόσο έντονα μια ιστορία και να προσπαθώ με ένταση να κάνω τις σωστές ενέργειες για να ζήσει ένας πρωταγωνιστής που θα μπορούσε σε αρκετές περιπτώσεις να πεθάνει (δεν ακούγετε αυτό σαν παιχνίδι και σαν να άμεση συμετοχή στην εξέλιξη της ιστορίας;;))
Ίσως να βοηθάει και ο τρόπος που το βιώνω τον οποίο συνιστω και σε εσάς:
σκοτεινό δωμάτιο, μόνος, με ασύρματα καλά ακουστικά σε αρκετή ένταση......πιστέψε με, η εμπειρία είναι πάρα πολύ πιο έντονη έτσι!

Α!και για να μην ξεχνιώμαστε ο δολοφώνος είναι............................................. .................................................. .................................................. .................................................. ..............αυτός οφούστης που του έβαλε 4/10 στο review!!!Είπαμε όχι και έτσι

Dikakom
28-02-2010, 22:12
χαχα ποιος του έβαλε 4/10?χαχαχαχα

Η κοπέλα μου δουλεύει σε βίντεο κλαμπ και της ειπα "κανε μου μια χάρη αν έρθει κανενας να νοικιάσει το heavy rain και ειναι βλάκας, ψώνιο και άλλα τέτοια λέγε του ποιος ειναι ο δολοφόνος"...χαχαχαχαχα..μη με κράξετε.

widebit
28-02-2010, 22:20
Η κοπέλα μου δουλεύει σε βίντεο κλαμπ και της ειπα "κανε μου μια χάρη αν έρθει κανενας να νοικιάσει το heavy rain και ειναι βλάκας, ψώνιο και άλλα τέτοια λέγε του ποιος ειναι ο δολοφόνος"...χαχαχαχαχα..μη με κράξετε.

Χαχαχαχαχαχα, κορυφαιο!!! :lol::muhaha:
+Rep

nickolas82
01-03-2010, 00:32
χαχα ποιος του έβαλε 4/10?χαχαχαχα

Η κοπέλα μου δουλεύει σε βίντεο κλαμπ και της ειπα "κανε μου μια χάρη αν έρθει κανενας να νοικιάσει το heavy rain και ειναι βλάκας, ψώνιο και άλλα τέτοια λέγε του ποιος ειναι ο δολοφόνος"...χαχαχαχαχα..μη με κράξετε.
http://www.teletext.co.uk/gamecentral/features-reviews/afdb15654d10716dd4592188ebab408c/Heavy+Rain+%28PS3%29.aspx
Νατος ο δολοφόνος

και μάλιστα με σύνεργο......
http://www.gamearena.com.au/ps3/games/title/heavy-rain/reviews.php?id=5062444

Spiros20
01-03-2010, 01:07
Σοβαρά ρε φίλε...εγω πάλι όχι...ξεπαστρεψα 2 στο τέλος αν συμπεριλάβεις και τον δολοφόνο μόνο ένας μου έμεινς ζωντανος...Πο μπράβο ρε φίλε..θα ήθελα να το ξαναπαίξω να για να μπορέσω να το κάνω και γω αυτό.Τα bonus που ξεκλειδώνει ειναι πολύ ωραία πάντως.8-)


Αυτό το Spoiler δεν έπρεπε να το δω :(

HarrisDo
01-03-2010, 01:14
Νικολας88 πολλα ρεπ...

Το παιχνιδι ειναι μαγικο!! Το αγορασα και με εχει εθισει!! Αλλα δεν μου κανει καρδια να το τερμτισω 2η φορα ρε γαμωτο..εχω ταυτιστει με τους χαρακτηρες και δεν μπορω να αλλαξω την πλοκη τωρα..

vasses
01-03-2010, 01:23
Σοβαρά ρε φίλε...εγω πάλι όχι...ξεπαστρεψα 2 στο τέλος αν συμπεριλάβεις και τον δολοφόνο μόνο ένας μου έμεινς ζωντανος...Πο μπράβο ρε φίλε..θα ήθελα να το ξαναπαίξω να για να μπορέσω να το κάνω και γω αυτό.Τα bonus που ξεκλειδώνει ειναι πολύ ωραία πάντως.8-)


γιατι τα λετε

nickolas82
01-03-2010, 02:57
Νικολας88 πολλα ρεπ...

Το παιχνιδι ειναι μαγικο!! Το αγορασα και με εχει εθισει!! Αλλα δεν μου κανει καρδια να το τερμτισω 2η φορα ρε γαμωτο..εχω ταυτιστει με τους χαρακτηρες και δεν μπορω να αλλαξω την πλοκη τωρα..
:idiotic_smile:.....82 είναι αλλά ευχαριστώ όπως και να έχει για το ρεπ :P

woody
01-03-2010, 05:39
deadly premonition is blatantly better than heavy rain.

Δειτε τι γραφει ο συντακτης που εδωσε 7 στο Heavy Rain. Aπιστευτο αρθρο!!!! Εκθειαζει το Deadly Premonition του Xbox και λεει οτι ειναι το καλυτερο παιχνιδι που εχει παιξει ποτε!
Σημειωστε οτι στο συγκεκριμενο παιχνιδι του xbox, το IGN εβαλε 20 στα 100!!

http://www.destructoid.com/deadly-premonition-is-blatantly-better-than-heavy-rain-165288.phtml

Valkyre
01-03-2010, 10:35
Χθες το βραδυ το τελειωσα! (Μην ανησυχειτε δεν βαζω καθολου σποιλερς)

What a ride!Πραγματικα ομως απιθανο!Οι εντυπωσεις που μου αφησε το παιχνιδι τελικα ειναι εξαιρετικες.

Για να ειμαι ειλικρινεις, στην αρχη το βρηκα αργο και ακομα και το σεναριο χρονοτριβουσε.Επισης δεν υπηρχε ενταση και απο τις πρωτες σκηνες δεν μπορουσα να φανταστω οτι με το υπαρχον ειδος gameplay θα μπορεσω να βρεθω σε ενταση και αγωνια.Ακομα και οι επιλογες που καλεισαι να κανεις στην αρχη ειναι μηδαμινης σημασιας.Ποσο μα ποσο λαθος εκανα.Απο την μεση και μετα το παιχνιδι εκτοξευεται...και οταν λεμε εκτοξευεται εννοουμε σαν το Κογιοτ που κυνηγαει τον Μπιπ Μπιπ με πυραυλο της Acme! :D

Μιλαμε οχι απλα ενταση, οχι αγωνια...ειδικα προς το τελος ειχα σηκωθει ορθιος καθως φοβομουν μην κανω καμμια λαθος κινηση με το Sixaxis και τα κακαρωσει κανενας χαρακτηρας!Και ολα αυτα τα καταφερνει ο τιτλος με το σεναριο του και μονο.Οι επιλογες που καλεισαι να κανεις στο τελος ειναι πραγματικα απιστευτες!

Ενα μεγα μπραβο στους δημιουργους ηταν μια φοβερη εμπειρια και πιστευω αξιζει απο ολους να του δωσουν μια ευκαιρια.Το παιχνιδι ξαναλεω ξεκιναει αργα και ισως σας φανει και χαζος ο τροπος χειρισμου, στο τελος ομως αμφιβαλλω κατα πολυ αν θα εχετε την ιδια αποψη! :D

Προσωπικα του δινω ενα 9 στα 10! (βαθμολογω πολυ αυστηρα σημειωτεον)

Desmond
01-03-2010, 15:05
Παρέλαβε κανείς από hmv?

Aris1992
01-03-2010, 15:12
οχι εγω:'(

mania
01-03-2010, 15:13
???? ?? ???? ????.???? ??? ?? ????..???? ?? ????? ?? ps3,?? ??? ???? ???? ?? ?? ????.
________
Wendie 99 (http://www.lovelywendie99.com/)

Desmond
01-03-2010, 15:14
οχι εγω:'(


Ουτε σε μενα ηρθε.Αλλα και να ρθει..Αφου τα φτυσε το ps3,απ τον αλλο μηνα θα το χαρω.
Ok.Thanx guys!

Chill
01-03-2010, 15:17
Ούτε και σε μένα. Αλλά και να ερχόταν δεν θα μπορούσα να το παίξω λόγω του γνωστού προβλήματος :/

Spiros20
01-03-2010, 15:21
Ούτε και σε εμένα δεν ήρθε από HMV...

Zeichef
01-03-2010, 15:21
Σε εμενα ηρθε :P

Desmond
01-03-2010, 15:27
Σε εμενα ηρθε :P
-rep!χαχα!

jimbour
01-03-2010, 15:28
Eπισης πολυ πιθανο να δουμε ταινια Heavy Rain αφου η new line cinema υπεγραψε με την εταιρια....

NIKOS
01-03-2010, 16:20
Eπισης πολυ πιθανο να δουμε ταινια Heavy Rain αφου η new line cinema υπεγραψε με την εταιρια....

ligo xlwmo to vlepw...ti tainia na vgei. afou tainia einai ;)

jimbour
01-03-2010, 16:23
δε θα δυσκολευτουν και πολυ δηλαδη....xD
παντως σαν ταινια θα λεει ασχημα με το στορυ που εχει και τις 4 ιστοριες ταυτοχρονα που διαδραματιζονται...

Zeichef
01-03-2010, 16:30
^^Και ποιες επιλογες θα ενσωαμτωθουν στην ταινια? Θα πρεπει να διαλεξουν αναμεσα σε τοσους συνδιασμους ποια στοιχεια θα κρατησουν και πως θελουν να εξεληχθει η ιστορια...

jimbour
01-03-2010, 16:40
δε το εχω τελειωσει ακομα αλλα το οτι μια εταιρια παραγωγης πηρε τα δικαιωματα σημαινει πολλα για το παιχνιδι,
το δικο σου ending σου αρεσε? ειναι ενα απο τα πολλα καλα του παιχνιδιου το οτι εχει τοσα να διαλεξεις και ολα φοβερα.. και η ταινια θα απευθυνεται σε ενα ευρυ κοινο και οχι μονο σε οσους το εχουν παιξει, οποτε θα βρουν το καταλληλο..

overclocker
01-03-2010, 16:43
Παρέλαβε κανείς από hmv?
Σε μένα άφησε χαρτάκι ο ταχυδρόμος οπότε θα πρέπει αύριο πρωί να τραβιέμαι στα ταχυδρομεία για να το παραλάβω, να το έχω δίπλα μου 8ώρες στην δουλειά και να το "ζαχαρώνω", να περιμένω να πάει 4 για να σχολάσω...

nikon
01-03-2010, 16:45
Η ταινία δεν νομίζω να απευθύνεται σε όσους το έπαιξαν......πας σε ταινία που ξέρεις το τέλος;;;;

chronohill
01-03-2010, 16:45
Ούτε και σε μένα. Αλλά και να ερχόταν δεν θα μπορούσα να το παίξω λόγω του γνωστού προβλήματος :/


Ούτε και σε εμένα δεν ήρθε από HMV...
Kαι γω τωρα που γυρισα απτο 3ημερο μου περιμενα να χει ερθει ρε φουστη μου..τι θα γινει?ελπιζω για αυριο.Α τι αυριο και μετα διαβαζω εδω για το προβλημα με το ps3.Τι μου κανετε ρε παιδια.Δηλ και ναρθει τον πουλο αρμ?Δεν θα το βαλω να παιξω?R U kidding me?
Α παρεπιπτοντως καλο μηνα...:sparta:

Chill
01-03-2010, 16:49
Α παρεπιπτοντως καλο μηνα...:sparta:

Και καλή χρονιά. Εγώ είμαι στην 1/1/2000 :muhaha:

Υγεία, ευτυχία και μπλειστεσιον τρία

Desmond
01-03-2010, 19:51
Η ταινία δεν νομίζω να απευθύνεται σε όσους το έπαιξαν......πας σε ταινία που ξέρεις το τέλος;;;;
Ναι... αν είναι πολύ καλή η ταινία.

Valkyre
01-03-2010, 19:54
Η ταινια θα χασει απιστευτα σε σχεση με το παιχνιδι!

nikon
01-03-2010, 20:09
Ναι... αν είναι πολύ καλή η ταινία.Για να την νοικιάσεις ή να την κατεβάσεις να την δεις από περιέργεια ναι αλλά να πας σινεμά ενώ ξέρεις σχεδόν τα πάντα χλωμό το βλέπω......για μένα τουλάχιστον.

enstikto
01-03-2010, 20:09
Η ταινια θα χασει απιστευτα σε σχεση με το παιχνιδι!

Standart αυτό. Καμμιά σχέση το interactive με το προκαθορισμένο.

enstikto
01-03-2010, 20:10
Η ταινια θα χασει απιστευτα σε σχεση με το παιχνιδι!

Standart αυτό. Καμμιά σχέση το interactive με το προκαθορισμένο.

Edit: ας το σβήσει κάποιος. Sorry για το double post.

chronohill
01-03-2010, 20:49
Aν και η πληροφορια ειναι απτο VG Chartz το Heavy Rain πουλησε 500.000 αντιτυπα παγκοσμιως..
Περισσοτερο απτο M.A.G.και απο πολλα αλλα FPSs!Nαι γιαυτο αγαπω sony!Nα προωθησει κιαλλες τετοιες προσπαθειες...
http://news.vgchartz.com/news.php?id=7217

Desmond
01-03-2010, 20:57
Για να την νοικιάσεις ή να την κατεβάσεις να την δεις από περιέργεια ναι αλλά να πας σινεμά ενώ ξέρεις σχεδόν τα πάντα χλωμό το βλέπω......για μένα τουλάχιστον.
Σχεδόν offtopic: Ναι συνονόματε, αλλά σε μια ταινία (και game) δεν είναι μόνο το σενάριο και η ιστορία, αλλά η σκηνοθεσία, το art direction, η φωτογραφία και αρκετοί άλλοι παράγοντες που σε κάνουν να θέλεις να δεις (είτε να ξαναδείς) μια ταινία της οποίας ξέρεις το story.
Aκριβώς για τον ίδιο λόγο που ξαναπαίζουμε κάποια παιχνίδια.

nikon
01-03-2010, 21:07
Δεν διαφωνούμε (στην ομάδα τα χαλάμε) και γι'αυτό είπα ναι να την δω σπίτι από περιέργεια αλλά όχι να πάω σινεμά.......παιχνίδια σχεδόν ποτέ δεν έχω ξαναπαίξει αφού και εκεί ισχύει το ίδιο......αυτή η αίσθηση του καινούριου δίνει πάντα το κάτι παραπάνω.

desperate_gamer
01-03-2010, 21:55
Παιδιά το ότι το έκλεισε η New Line δεν σημαίνει ότι θα γίνει και ταινία. Η υπογραφή αυτή είχε πέσει από τότε που είδαμε το Casting Trailer στην Ε3 του 2006. Απλά ΑΝ ποτέ αποφασιστεί να γίνει ταινία, αυτή θα γίνει από την New Line.


This doesn't ensure the development of a Heavy Rain movie, of course; it only means if any film studio makes the film, it's going to be New Line Cinema. We think the rights are in good hands -- New Line did some great work on the film adaptations of those Lord of the Rings games.

Source (http://www.joystiq.com/2010/02/27/new-line-cinema-options-rights-for-film-adaptation-of-heavy-rain/)

desperate_gamer
01-03-2010, 21:56
Παιδιά το ότι το έκλεισε η New Line δεν σημαίνει ότι θα γίνει και ταινία. Η υπογραφή αυτή είχε πέσει από τότε που είδαμε το Casting Trailer στην Ε3 του 2006. Απλά ΑΝ ποτέ αποφασιστεί να γίνει ταινία, αυτή θα γίνει από την New Line.


This doesn't ensure the development of a Heavy Rain movie, of course; it only means if any film studio makes the film, it's going to be New Line Cinema. We think the rights are in good hands -- New Line did some great work on the film adaptations of those Lord of the Rings games.
Source (http://www.joystiq.com/2010/02/27/new-line-cinema-options-rights-for-film-adaptation-of-heavy-rain/)

bouzk77
02-03-2010, 02:12
Τώρα τί να πεις για το παιχνίδι που τα τίναξε όλα η sony στον αέρα σήμερα...
Heavy rain sony μου...
Και πάνω που είχα κάνει προθέρμανση και είρθα ορεξάτος από την δουλειά για ένα 2ωρο heavy rain... που κόπηκε η όρεξη...

HarrisDo
02-03-2010, 03:42
Καλα παω για 3ο τερματισμο..εχω βρει 2 διαφορετικα τελη..ξερει κανεις ποσα εχει?

isildur83
02-03-2010, 06:19
Τα endings ειναι 7 συνολικα,οριστε και το link οπου λεει αναλυτικα τι πρεπει να κανεις για να δεις το αναλογο ending.


ΠΡΟΣΟΧΗ!!!ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ SPOILER!!!!!!ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΜΕ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΕΥΘΥΝΗ!

http://guides.ign.com/guides/811232/page_3.html

TopGunZ
02-03-2010, 10:42
22 είναι τα sequences, απλά σε κάθε τερματισμό βλέπεις 3-4 διαφορετικά. Αυτό από το Ign απλά σου δείχνει πως να τα δεις με όσο το δυνατόν λιγότερα βήματα. Κάποιος που το έχει τερματίσει 2-3 φορές μπορεί να χρειαστεί να "πηδήξει" κάποιο βήμα.

Valkyre
02-03-2010, 13:27
Τα endings ειναι 7 συνολικα,οριστε και το link οπου λεει αναλυτικα τι πρεπει να κανεις για να δεις το αναλογο ending.


ΠΡΟΣΟΧΗ!!!ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ SPOILER!!!!!!ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΜΕ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΕΥΘΥΝΗ!

http://guides.ign.com/guides/811232/page_3.html

Bασικα δεν περιεχει πολλα σποιλερ....ΟΛΑ τα σποιλερ χαχαχαχα :D

Chill
02-03-2010, 14:05
Αν ήρθε σε κανέναν από το HMV ας το πει. Μου ήρθαν σήμερα τίτλοι από το game.co.uk που έφυγαν ΜΕΤΑ το Heavy Rain.......Τι σκατά, μου είπανε δεν αργεί. Ελπίζω να μην αποδειχτεί play.com γιατί τότε we r f00ked :S

Carpe_Diem_Rj
02-03-2010, 14:09
Σε εμενα παρελαβα σημερα στην Μυτιληνη

ALEO
02-03-2010, 14:17
Χτες το τελειωσα 1η φορα!!Αμαν Αμαν εμεινα λιγο με το στομα ανοιχτο οταν ειδα ποιος ειναι ο δολοφονος ...
και αμεσως το αρχισα παλι διοτι ....θελω και το αλλο τελος και το αλλο τελος .....

Desmond
02-03-2010, 14:18
Σε εμενα παρελαβα σημερα στην Μυτιληνη
Παρέλαβε ο Zeichef στην Καλαμπάκα, εσύ στην Μυτιλήνη, εγώ ακόμα να παραλάβω!!!Πρωτεύουσα σου λέει μετά!Lol!

Aris1992
02-03-2010, 14:31
ρε παιδια ουτε σημερα μ ηρθε πηγα ταχυδρομειο αλλα δν ειχαν τπτ ελεος ποσο καιρο...

stein3x
02-03-2010, 15:07
Heavy Rain glitch strips Madison!!

One Heavy Rain glitch uncovered during the last few days apparently leaves character Madison Page with no clothes on.
http://img707.imageshack.us/img707/96/500xmadnaked.jpg (http://img707.imageshack.us/i/500xmadnaked.jpg/)

There's a video on Kotaku (http://kotaku.com/5483372/nsfw-heavy-rain-glitch-brings-playable-accidental-nudity#) claiming to be proof.

WARNING - spoilers are incoming:

To relieve Madison Page of her clothes, decline the kiss with Ethan Mars but trigger the love, so to speak. Reload a saved Page game and there she will be, naked.

At least, that's what the person reporting the bug said had happened.

Προβλέπω να βγαίνει καινούργιο patchάκι για το Heavy Rain :(

Πηγή (http://www.eurogamer.net/articles/heavy-rain-glitch-strips-madison)

Carpe_Diem_Rj
02-03-2010, 15:15
Παιδια μολις με εβαλε στο σπιτι της γκομενας με τα εσωρουχα σε ποιο σημειο βρισκομαι ? 10%?

Valkyre
02-03-2010, 15:16
^ ^O Chillman θα χαρει πολυ με αυτο το glitch! :D

isildur83
02-03-2010, 15:21
ρε παιδια ουτε σημερα μ ηρθε πηγα ταχυδρομειο αλλα δν ειχαν τπτ ελεος ποσο καιρο...
Αυτος ειναι ο λογος που δεν αγοραζω πλεον παιχνιδια απο 'εξωτερικο',δεν αντεχω αυτη την αναμονη και προτιμω να δωσω 5 με 10 euro παραπανω αλλα θα το εχω στα χερια μου απο την πρωτη μερα κυκλοφοριας του.Δεν αγοραζω ολα τα παιχνιδια απο Ελλαδα αλλα τα exclusive ναι!!!:love:

chronohill
02-03-2010, 15:22
Να προσεχουμε λιγο με τα spoilers παιδια παρακαλω.Εχετε λυσσαξει με τον δολοφονο."Kαι εμεινα μαλακας μολις αποκαλυφθηκε και τονα και ταλλο".Και με αυτο το λιγο που λετε πολλα βαζουμε στο μυαλο μας ,να ειστε λιγο πιο λακωνικοι please...υπαρχουν και 2 αλλα threads που λενε για το heavy μεσα.πηγαινετε και συζητηστε το εκει...αντε γιατι τα εχω παρει και που δεν εχει ερθε ακομα...lol!
φιλικα
Το σωματακι της madison ειναι πολυ λεπτομερες η εμενα μ φαινεται???!!!!!nice!

Chill
02-03-2010, 15:28
^ ^O Chillman θα χαρει πολυ με αυτο το glitch! :D

LIES!!!

DO NOT WANT :p

Η γκόμενα δεν είναι του γούστου μου :<

Τέτοια bug θέλω στο dead or alive paradise όχι εδώ.



Αυτος ειναι ο λογος που δεν αγοραζω πλεον παιχνιδια απο 'εξωτερικο',δεν αντεχω αυτη την αναμονη και προτιμω να δωσω 5 με 10 euro παραπανω αλλα θα το εχω στα χερια μου απο την πρωτη μερα κυκλοφοριας του.Δεν αγοραζω ολα τα παιχνιδια απο Ελλαδα αλλα τα exclusive ναι!!!:love:

Εγώ είμαι υπομονετικός άνθρωπος απλά εκνευρίζομαι όταν π.χ. το Napoleon Total War που έφυγε την Πέμπτη μου ήρθε σήμερα ενώ το Heavy Rain που έφυγε από την περασμένη Δευτέρα όχι. Ντάξει αντί για την Madison θα την βγάλω με την Ζοζεφίνα του Ναπολέοντα για σήμερα ;).

Ezio
02-03-2010, 15:40
Μετά από αυτό που πόσταρε ο stein3x, 2 πράγματα είναι σίγουρα:θα λάβει πολλά rep και πολλοί θα μισήσουν τα δελφίνια.:P

Slazar
02-03-2010, 15:41
Μόλις αφίχθη απο Blah με άλλη συσκευασία (λευκός φάκελος με blisters).
Πάμε για κάψιμο. :fantasy_dreams:

Desmond
02-03-2010, 15:43
ρε παιδια ουτε σημερα μ ηρθε πηγα ταχυδρομειο αλλα δν ειχαν τπτ ελεος ποσο καιρο...
Πήγα για φαγητό στην μάνα μου γιατί βαριόμουν να μαγειρέψω.Στην επιστροφή λέω "δεν περνάω" από το ταχυδρομείο να ρωτήσω?".Ε, ή έκλεισε ή μεταφέρθηκε!!!Πάντως στην θέση του δεν ήταν!Την τύχη μου μέσα!

TopGunZ
02-03-2010, 16:27
Λοιπόν, έκανα μια "βόλτα" από το ps3trophies.org και ένα παλληκάρι έκανε κάτι πολύ ωραίο στο πως έπαιξε το παιχνίδι: κάλεσε τρεις φίλους του και οι τέσσερείς τους "ανέλαβαν" από έναν ρόλο (ένας από τους φίλους του ήταν γυναίκα) και κάτσανε και παίξανε το παιχνίδι με τη μία μέχρι το πρωί. Δεν ξέρω για σας, αλλά το βρήκα φοβερή ιδέα και άρχισα να ψάχνομαι για να βρω 3 ακόμα να παίξουμε!

Valkyre
02-03-2010, 16:42
Αν βρεις και γυναικα και μαλιστα ευπαρουσιαστη, ειναι σιγουρο οτι θα παιζετε το παιχνιδι καθολη την διαρκεια?Μηπως λεω ξεφυγουν τα πραγματα και παιξετε τιποτα αλλο?.... :D

woody
02-03-2010, 17:14
Ναι ρε παιδια, σταματηστε να λετε οτιδηποτε σε σχεση με το δολοφονο!! Εμεις το παιζουμε ακομα!
Εμενα μου ηρθε χθες απο HMV.
Προς το παρον (εχω παιξει κανενα 7ωρο) το θεωρω το καλυτερο παιχνιδι που επαιξα ποτε. Μακραν κιολας. Νομιζω τα αλλα παιχνιδια θα μου φαινονται ολα πολυ παιδικα πλεον...

Desmond
02-03-2010, 18:06
Επειδή είμαι ζηλιάρης και δεν μπορώ να βλέπω τόσα άτομα από την friend list να παίζουν Heavy Rain, θα πάω να το νοικιάσω.Θα έχω πρόβλημα με το save data όταν θα μου έρθει η collector's edition από το hmv?

enstikto
02-03-2010, 18:10
Ναι. Θα έχεις. Εγώ και ο ZEICHEF το νοικιασαμε και τώρα που του ήρθε η collectors δεν του αναγωριζει τα saves :(

Desmond
02-03-2010, 18:13
OK.Ευχαριστώ...D-:

desperate_gamer
02-03-2010, 20:06
Εμένα μου ήρθε ένα ειδοποιητήριο από το ταχυδρομείο. Υποθέτω είναι το Heavy Rain από το HMV. Άξιζε η αναμονή για την exclusive αφού στο κάτω κάτω, θα έχουμε και DLC να παίξουμε! :D :D

jimspy
02-03-2010, 20:32
teleiosa to ''proto'' meros me ton mpampa.....tipota to spudaio ....perissotero moy ekane gia tutorial.....to teleioma aytou toy part toy paixnidioy omos promyneiei poly endiaferoysa synexeia.....
den ksero an to sxolio einai spoiler alla gia kalo k kako to ebala se agkyles....tespa ....o xeirismos mexri to shmeio ayto den prosferei tipota parapano apo eksaskhsh k katanohsh toy pos leitoyrgei to game...to idio pisteyo k oi epiloges pou kaneis dhl. den allazoun tipota sto story ...alloste einai to introduction toy paixnidioy...pisteyo h synexeia na einai pio active toso oson afora ton xeirismo oso k gia tis apofaseis pou pairneis kata thn diarkeia toy paixnidioy....
.kata ta alla to paixnidi exei apisteyta grafka , atmosfairikh mousikh k endiaferon story....o syndiasmos ayton ton trion alla k toy tropoy xeirismou dinoun pragmatika mia allh aisthish protognorh gia ta mexri tora dedomena ton video games.....opos exei pro eipothei to heavy rain apotelei sigoyra to proto paixnidi mias neas epoxhs sto gaming....o proaggelos htan to indigo prophecy bebaia alla edo milame gia kathara ena pragmatiko paixnidi 3rd generation poy den xora thn paramikrh amfisbhthsh............